Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 маусымдағы № 744 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 671 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 671 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 155 бұйрығы қараңыз.
«Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңының 7-бабының 26-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 маусымдағы
№ 744 қаулысымен
бекітілген
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың
арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған
аймақтар мен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери
құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы
тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида «Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңының 7-бабының 26-1) тармақшасына сәйкес әзірленді, ол оқ-дәрілер мен жарылғыш заттарды сақтау қауіпсіздігін, халықты және өндірістік, әлеуметтік-тұрмыстық және өзге де мақсаттағы объектілерді қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2011 года № 744. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 671
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 671 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 155.
В соответствии с подпунктом 26-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2011 года № 744
Правила
установления запретных зон при арсеналах, базах и складах
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и
запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных
Сил, других войск и воинских формирований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 26-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан», которые определяют порядок установления запретных зон при арсеналах, базах и складах боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в целях обеспечения безопасности хранения боеприпасов и взрывчатых веществ, защиты населения и объектов производственного, социально-бытового и иного назначения.

2. Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың оқ-дәрілер арсеналдары, базалары мен қоймалары (бұдан әрі - сақтау объектілері) - әскери мақсаттағы объектілер, оларда артиллериялық, танк қару-жарағына 57 мм және одан жоғары калибрлі оқ-дәрілердің түрлері мен номенклатураларының 50-ден астам шартты вагоны, инженерлік оқ-дәрілер, сондай-ақ авиациялық зақымдау құралдары мен әуе шабуылына қарсы қорғаныс зымырандары ұсталады;
2) шартты вагон - 20 тоннаға тең оқ-дәрілер көлемін білдіретін оқ-дәрілерді жеткізуді есепке алу және сақтау бірлігі;
3) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың оқ-дәрілер арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақ (бұдан әрі - тыйым салынған аймақ) - сақтау объектілерінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бөлінген сақтау объектілеріне тікелей шектесетін аумақ;
4) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың оқ-дәрілер арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудан (бұдан әрі - тыйым салынған аудан) - сақтау объектілерінің диверсияға қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бөлінген аумақ;
5) қорғаныс қалқаны - сақтау объектісі аумағының сыртына орнатылатын қоршау топырақ үйіндісі, жасанды үйінді, қорғаныс құрылысы және олар тұтанған жағдайда жарылғыш заттардың зақымдау қабілетін төмендетуге, сондай-ақ объект шегінен тысқары тұрған әскери және басқа да мүлікті сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған.
2. Тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандарды
белгілеу тәртібі
3. Тыйым салынған аймақтың ені сақтау объектісінің сыртқы қоршауынан 400 метрді құрайды. Жабдықталған қорғаныс қалқаны бар болған кезде ені 2 есе азайтылады.
4. Тыйым салынған аудан сақтау объектісінің сыртқы қоршауынан 3 шақ. арақашықтықта белгіленеді.
5. Иелігінде сақтау объектісі тұрған мемлекеттік мекеменің басшысы (бұдан әрі - мекеме басшысы) иелігінде сақтау объектісі тұрған Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың тиісті басқару органдарымен (бұдан әрі - басқару органдары) келісім бойынша екі данада тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандардың шекараларын белгілейтін жоспар-схеманың жобасын жасайды.
6. Келісілген жоспар-схеманың жобасы жергілікті атқарушы органға (бұдан әрі - әкімдік) жолданады.
7. Әкімдік алған күнінен бастап бір ай мерзімде жоспар-схеманы бекітеді және бір данасын мекеме басшысына және көшірмесін тиісті басқару органдарына жолдайды, сондай-ақ азаматтарды тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар шекараларын белгілеу және оған байланысты шектеулер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) арсеналы, базы и склады боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – объекты хранения) – объекты военного назначения, на которых содержатся более 50 условных вагонов видов и номенклатур боеприпасов к артиллерийскому, танковому вооружению калибра от 57 мм и выше, инженерные боеприпасы, а также авиационные средства поражения и ракеты противовоздушной обороны;
2) условный вагон – единица учета поставки и хранения боеприпасов, подразумевающая объем боеприпасов равный 20 тоннам;
3) запретная зона при арсеналах, базах и складах боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – запретная зона) – территория, непосредственно примыкающая к объектам хранения, отведенная в целях обеспечения пожарной безопасности объектов хранения;
4) запретный район при арсеналах, базах и складах боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – запретный район) – территория, отведенная в целях обеспечения противодиверсионной безопасности объектов хранения;
5) защитный экран – оградительный земляной вал, искусственная насыпь, оборонительное сооружение, которое устанавливается за территорией объекта хранения и предназначена для уменьшения поражающей способности взрывчатых веществ, в случае их детонации, а также обеспечения безопасности хранения военного и другого имущества, находящегося за пределами объекта.
2. Порядок установления запретных зон и запретных районов
3. Ширина запретной зоны от внешнего ограждения объекта хранения составляет 400 метров. При наличии оборудованного защитного экрана, ширина зоны уменьшается в 2 раза.
4. Запретный район устанавливается на расстоянии 3 километров от его внешнего ограждения объекта хранения.
5. Руководитель государственного учреждения, в ведении которого находится объект хранения (далее – руководитель учреждения), составляет в двух экземплярах проект плана-схемы установления границ запретных зон и запретных районов, по согласованию с соответствующими органами военного управления Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в ведении, которого находится объект хранения (далее – органы военного управления).
6. Согласованный проект плана-схемы направляется в местный исполнительный орган (далее – акимат).
7. Акимат в месячный срок со дня получения утверждает план-схему и направляет один экземпляр руководителю учреждения и копию в соответствующие органы военного управления, а также оповещают граждан об установлении границ запретных зон и запретных районов и связанных с этим ограничениями через средства массовой информации.

8. Жоспар-схеманы бекіткеннен кейін мекеме басшысы жергілікті жерде тыйым салынған аймақтардың шекараларын жақсы көрінетін көрсеткіштермен және мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған жазбалармен белгілейді.
9. Жергілікті жерде тыйым салынған ауданның шекарасы белгіленбейді.
10. Тыйым салынған аймақ аумағында жеке тұлғалардың болуына, құрылысқа және диверсияға және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстардан басқа қандай да бір жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
11. Тыйым салынған аудан аумағында атыс қаруының барлық түрлерінен оқ атуға, пиротехникалық құралдарды пайдалануға, сондай-ақ атыс тирлерін, стенділер мен атыс алаңдарын орнатуға жол берілмейді.
12. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде халықты, өндірістік, әлеуметтік-тұрмыстық және өзге де мақсаттағы объектілерді қорғауды және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету мақсатында иелігінде сақтау объектілері тұрған басқару органдары тыйым салынған аймақтардағы және тыйым салынған аудандардағы сақтау объектілеріне Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тиісті бөлімшелерін хабардар ету және төтенше жағдайлардың салдарларын жою, халықты және мүлікті эвакуациялау жөніндегі бірлескен іс-қимылдар жоспарларын әзірлейді.
Жоспар облыстың төтенше жағдайлар жөніндегі департаментімен міндетті түрде келісуге жатады және оны иелігінде сақтау объектісі тұрған басқару органының басшысы бекітеді. Жоспарды іс жүзінде пысықтау, әдетте, көктем-жаз маусымы басталар алдында жылына бір реттен жиі емес жүргізіледі.
13. Төтенше жағдай туындаған жағдайда мекеме басшысы әкімдікті және облыстың төтенше жағдайлар жөніндегі департаментін хабардар етеді.
14. Тыйым салынған аймақтың және тыйым салынған ауданның шекараларын белгілеу туралы мәселелерді қарау кезінде туындайтын даулар, сондай-ақ тыйым салынған аймақта немесе тыйым салынған ауданда тұрған құрылыстарды (ғимараттарды) бұзу (көшіру) және азаматтардың қоныс аударуы туралы мәселелер қолданыстағы заңнамаға сәйкес шешіледі. Сақтау объектілерінің тыйым салынған аймағының немесе сақтау объектілерінің тыйым салынған ауданының құрамына қосуға белгіленген аумақта өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік және басқа да кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер немесе олардың пайдалануындағы ғимараттар, құрылыстар, сондай-ақ жер учаскелері орналасқан жағдайларда көрсетілген аймақтар мен аудандар шекараларын белгілеу туралы мәселені қарауға әкімдіктердің өкілдері, сондай-ақ осы проблеманы шешуге мүдделі министрліктер, ведомстволар, заңды және жеке тұлғалар тартылады.

8. После утверждения план-схемы руководитель учреждения, обозначает на местности границы запретных зон хорошо видимыми указателями и надписями на государственном и русском языках.
9. Границы запретного района на местности не обозначаются.
10. На территории запретной зоны не допускается нахождение физических лиц, строительство и проведение каких-либо работ, за исключением работ, осуществляемых в целях обеспечения противодиверсионной и пожарной безопасности.
11. На территории запретного района не допускается стрельба из всех видов огнестрельного оружия, использование пиротехнических средств, а также устройство стрелковых тиров, стендов и стрельбищ.
12. В целях обеспечения защиты населения, объектов производственного, социально-бытового и иного назначения и охраны окружающей среды при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на объекты хранения, в запретных зонах и запретных районах органами военного управления, в ведении которых находятся объекты хранения, разрабатываются планы оповещения и совместных действий соответствующих подразделений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, эвакуации населения и имущества.
План подлежит обязательному согласованию с департаментом по чрезвычайным ситуациям области, и утверждается руководителем органа военного управления в ведении, которого находится объект хранения. Практическая отработка плана проводится не реже одного раза в год, как правило, перед наступлением весенне-летнего сезона.
13. В случае возникновения чрезвычайной ситуации руководитель учреждения оповещает акимат и департамент по чрезвычайным ситуациям области.
14. Разногласия, возникающие при рассмотрении вопросов об установлении границ запретной зоны и запретного района, а также вопросы о сносе (переносе) находящихся в запретной зоне или запретном районе строений (сооружений) и переселении граждан, разрешаются в соответствии с действующим законодательством. В тех случаях, когда на территории, намеченной к включению в состав запретной зоны объектов хранения или запретного района объектов хранения, расположены промышленные, сельскохозяйственные, транспортные и другие предприятия, организации и учреждения либо находящиеся в их пользовании здания, сооружения, а также земельные участки, к рассмотрению вопроса об установлении границ указанных зон и районов привлекаются представители акиматов, а также заинтересованные в  решении данной проблемы министерства, ведомства, юридические и физические лица.