Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң «Өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруға жергілікті бюджеттерден субсидиялау қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 4 наурыздағы № 221 және «Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің тұқым шаруашылығын қолдауға 2011 жылғы республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидасын бекіту туралы» 2011 жылғы 30 наурыздағы № 297 қаулыларына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 22 тамыздағы № 938 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтыру енгізiлсiн:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2014 № 696 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) «Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің тұқым шаруашылығын қолдауға 2011 жылғы республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 наурыздағы № 297 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің тұқым шаруашылығын қолдауға 2011 жылғы республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидасында:
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Осы Қағиданың 3-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген бюджеттік субсидиялар аттестатталған элиттұқымшарларға әрбір облыс, Астана және Алматы қалалары үшін тұқым мен көшеттің әрбір түрі бойынша Министрлік белгілеген квоталар шегінде жүгерінің, күнбағыстың және көшеттердің Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген сорттарының элиталық тұқымдары мен көшеттерін арзандатылған бағамен отандық тауар өндірушілерге нақты сатылған көлемі үшін төленеді.
Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге мақтаның элиталық тұқымының арзандатылған құны бойынша нақты сатылған көлемі үшін бюджеттік субсидиялар аттестатталған элиттұқымшарлар мен тұқым өткізушілерге төленеді.
Элиттұқымшарлар мен тұқым өткізушілер мақтаның, жүгерінің, күнбағыстың элиталық тұқымдарын және көшеттерді отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге Министрліктің бұйрығымен белгіленген шекті бағадан аспайтын баға бойынша сатады.
10. Әрбір элиталық тұқымның түрі бойынша әрбір тұқымшарға және тұқым тұтынушыға, мақтаның, жүгерінің, күнбағыстың элиталық тұқымдары және көшеттің әрбір түрі бойынша әрбір элиттұқымшар және тұқым өткізуші үшін квоталарды белгіленген тәртіппен облыстардың жергілікті атқарушы органдары белгілейді.»;
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бюджеттік субсидияларды төлеу сатып алынған тұқым үшін толық төлем жасаған сатып алушылармен қатар, сатып алынған тұқым үшін тұқымның нарықтық құнының елу пайызынан кем емес мөлшерде ішінара төлем жасаған сатып алушыларға да жүргізіледі.»;

О внесении изменений и дополнения в постановления Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 221 "Об утверждении Правил субсидирования из местных бюджетов на повышение урожайности и качества продукции растениеводства" и от 30 марта 2011 года № 297 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2011 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку семеноводства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 938
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 23.06.2014 № 696 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 297 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2011 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку семеноводства":
в Правилах использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2011 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку семеноводства, утвержденных указанным постановлением:
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Бюджетные субсидии, указанные в подпункте 4) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются аттестованным элитсемхозам за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян кукурузы, подсолнечника и саженцев сортов, допущенных к использованию в Республике Казахстан, в пределах установленных Министерством квот по каждому виду семян и саженцев для каждой области, городов Астаны и Алматы.
Бюджетные субсидии, за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян хлопчатника выплачиваются аттестованным элитсемхозам и реализаторам семян.
Элитсемхозы и реализаторы реализуют элитные семена хлопчатника, кукурузы, подсолнечника и саженцы отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по ценам, не превышающим предельных цен, установленных приказом Министерства.
10. Квоты для каждого семхоза и потребителя семян по каждому виду элитных семян, для каждого элитсемхоза и реализатора семян по каждому виду элитных семян хлопчатника, кукурузы, подсолнечника и саженцев устанавливаются местными исполнительными органами областей в установленном порядке.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Выплата бюджетных субсидий производится наравне с покупателями, произведшими полную оплату за приобретенные семена, покупателям, которые произвели частичную оплату за приобретенные семена в размере не менее пятидесяти процентов от рыночной стоимости семян.";

20-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Қағиданың 19-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың тізбесін;»;
23-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананың тексерілген тұқымның мөлшері мен сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтамасының көшірмесін тапсырады.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Арзандатылған құн бойынша сатылған мақтаның, жүгерінің және күнбағыстың элиталық тұқымдары мен көшеттерге (бұдан әрі – элиталық тұқымдар мен көшеттер) бюджеттік субсидиялар алу үшін:
1) Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдары мен көшеттері белгіленген квоталар шегінде сатылған жағдайда, элиттұқымшарлар мен тұқым өткізушілер ауданның жергілікті атқарушы органына лицензиялық шартты береді, ол бойынша патент иесі (лицензиар) элиттұқымшарға немесе тұқым өткізушіге (лицензиатқа) Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы заңға сәйкес селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын береді;
2) элиттұқымшарлар мен тұқым өткізушілер ай сайын 1-күніне қарай ауданның жергілікті атқарушы органына сатып алушылар бөлінісінде сатылған элиталық тұқымдар мен көшеттердің мөлшері мен сапасы туралы ақпарат береді;
3) элиттұқымшарлар мен тұқым өткізушілер элиталық тұқымдар мен көшеттерді сату фактісін растау үшін тиісті жылдың 20 маусымына дейін ауданның жергілікті атқарушы органына:
элиттұқымшар мен тұқым өткізуші нақты сатқан элиталық тұқымдар мен көшеттердің көлемі жөніндегі жиынтық тізілімді;
элиталық тұқымдар мен көшеттерді өндіруге арналған бастапқы материалдың шығу тегін растайтын құжаттарды (сынақтан өткізу актісі және сынақтан өткізу туралы есепті, ал молықтыру питомниктерінің тұқымдары мен суперэлитаны сатып алған жағдайда – тұқымға арналған аттестаттың көшірмесін) (тұқым өткізушілер - мақтаның элиталық тұқымдарының сорттық және егу сапасын растайтын құжаттарды (тұқым аттестатының көшірмесін));
тексерілген тұқымның (көшеттерді қоспағанда) саны мен сапасының стандарттардың талаптарына сәйкестігі туралы тұқымдардың сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананың анықтамасын;
сатылған элиталық тұқымдар мен көшеттердің бастапқы төлем құжаттарының, сондай-ақ көшеттерді тиеп жөнелтуге арналған жүкқұжаттың және шот-фактуралардың көшірмелерін;
элиттұқымшар (тұқым өткізуші) мен сатып алушының арасындағы сатылған және сатып алынған элиталық тұқымдар мен көшеттердің көлемі туралы элиталық көшеттерді сатып алу-сату шартын ұсынады.
Элиталық тұқымдар мен көшеттерді сатып алу-сату шарты төрт данада жасалады: біріншісі – элиттұқымшар (тұқым өткізуші) үшін, екіншісі – сатып алушы үшін, үшіншісі – ауданның жергілікті атқарушы органы үшін, төртіншісі – облыстың жергілікті атқарушы органы үшін.
Химиялық әдіспен тазартылған мақтаның тұқымын отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге арзандатылған құны бойынша сатқан элиттұқымшарлар бюджеттік субсидиялар алу үшін қосымша мақта тұқымын химиялық әдіспен өңдеуге арналған шарттардың көшірмелерін және химиялық әдіспен тазарту бойынша орындалған жұмыстардың актісін (тұқым өткізушілер - химиялық әдіспен тазарту бойынша орындалған жұмыстардың актісін) тапсырады;

подпункт 2) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"2) перечень документов, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 19 настоящих Правил;";
абзац четвертый части первой пункта 23 изложить в следующей редакции:
"копию справки лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для получения бюджетных субсидий за реализованные элитные семена хлопчатника, кукурузы, подсолнечника и саженцы (далее - элитные семена и саженцы) по удешевленной стоимости:
1) в случае реализации в пределах установленных квот семян и саженцев сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, элитсемхозы и реализаторы семян представляют в местный исполнительный орган района лицензионный договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет элитсемхозу или реализатору семян (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом об охране селекционных достижений;
2) элитсемхозы и реализаторы семян ежемесячно к 1 числу представляют в местный исполнительный орган района информацию о количестве и качестве реализованных элитных семян и саженцев в разрезе покупателей;
3) элитсемхозы и реализаторы семян для подтверждения факта реализации элитных семян и саженцев до 20 июня соответствующего года представляют в местный исполнительный орган района:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитсемхозом и реализатором семян элитных семян и саженцев;
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян и саженцев (акты апробации и отчет об апробации, а в случае приобретения семян питомников размножения и суперэлиты - копии аттестата на семена) (реализаторы семян - документы, подтверждающие сортовые и посевные качества элитных семян хлопчатника (копии аттестата на семена);
справку лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и  соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов (за исключением саженцев);
копии первичных платежных документов на реализованные элитные семена и саженцы, а также накладных на отгрузку семян и саженцев и счетов-фактур;
договор купли-продажи элитных семян и саженцев между элитсемхозом (реализатором семян) и покупателем о количестве реализованных и приобретенных элитных семян и саженцев.
Договор купли-продажи элитных семян и саженцев составляется в четырех экземплярах: первый - для элитсемхоза (реализатора семян), второй - для покупателя, третий - для местного исполнительного органа  района, четвертый - для местного исполнительного органа области.
Элитсемхозы, реализовавшие семена хлопчатника отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости, оголение которых произведено химическим методом, для получения бюджетных субсидий дополнительно представляют копии договоров на подработку семян хлопчатника химическим методом и акт выполненных работ по химическому методу оголения (релизаторы семян - акт выполненных работ по химическому методу оголения);

4) ауданның жергілікті атқарушы органы ұсынылған бастапқы төлем құжаттарының көшірмелерін түпнұсқаларымен салыстырады және өзінің мөрімен куәландырады. Куәландырылған бастапқы төлем құжаттарының көшірмелері, элиталық тұқымдар мен көшеттердің нақты сатылған көлемі жөніндегі жиынтық тізілімнің бір данасы және сатып алу-сату шартының бір данасы ауданның жергілікті атқарушы органында сақтауға тапсырылады;
5) ауданның жергілікті атқарушы органы тиісті жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде облыстың жергілікті атқарушы органына мынадай құжаттарды:
элиттұқымшар (тұқым өткізуші) нақты сатқан элиталық тұқымдар мен көшеттер көлемі жөніндегі жиынтық тізілімді;
элиттұқымшар (тұқым өткізуші) мен сатып алушы арасындағы сатылған және сатып алынған элиталық тұқымдар мен көшеттердің саны туралы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартын;
тексерілген тұқымның (көшеттерді қоспағанда) мөлшері мен сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы тұқымдардың сапасына сараптама жасау жөніндегі зертхананың анықтамасын тапсырады;
6) облыстың жергілікті атқарушы органы:
он бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды тексереді, облыс бойынша элиталық тұқымдар мен көшеттердің нақты сатылған көлемі жөніндегі жиынтық актіні жасайды және бекітеді;
облыс бойынша элиталық тұқымдар мен көшеттердің нақты сатылған көлемі жөнінде бекітілген жиынтық актілер бойынша, онда көрсетілген элиталық тұқымдар мен көшеттердің көлемі мен бекітілген бюджеттік субсидиялар нормативтері негізінде тиесілі бюджет қаражатының көлемін анықтайды;
әрбір элиттұқымшарға (тұқым өткізушіге) белгіленген квоталар шегінде осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге сатылған элиталық тұқымдар мен көшеттер құнын ішінара арзандатуға бюджеттік субсидиялар төлеуге арналған жиынтық ведомость жасайды;
7) ұсынылып отырған элиталық тұқымдар мен көшеттерді сатып алу-сату шартының, элиттұқымшар (тұқым өткізуші) нақты сатқан элиталық тұқымдар мен көшеттердің көлемі жөніндегі жиынтық тізілімнің, облыс бойынша сатылған элиталық тұқымдар мен көшеттердің көлемі жөніндегі жиынтық актінің нысандарын Министрлік бекітеді.»;
көрсетілген Қағидаға 9-қосымшадағы 2-бағанның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Элиттұқымшардың (тұқым өткізушінің) атауы».
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.06.2014 № 696 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов

4) местный исполнительный орган района сверяет представленные копии первичных платежных документов с оригиналами и заверяет своей печатью. Заверенные копии первичных платежных документов, один экземпляр сводного реестра по объемам фактической реализации элитных семян и саженцев и один экземпляр договора купли-продажи сдаются на хранение в местный исполнительный орган района;
5) местный исполнительный орган района в срок до 1 июля соответствующего года представляет в местный исполнительный орган области следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитсемхозом (реализатором семян) элитных семян и саженцев;
договор купли-продажи элитных семян и саженцев между элитсемхозом (реализатором семян) и покупателем о количестве реализуемых и приобретаемых элитных семян и саженцев;
справку лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов (за исключением саженцев);
6) местный исполнительный орган области:
в течение пятнадцати рабочих дней проверяет представленные документы, составляет и утверждает сводный акт по объемам фактической реализации элитных семян и саженцев по области;
по утвержденным сводным актам по объемам фактической реализации элитных семян и саженцев по области, на основе указанных в них объемов и утвержденных нормативов бюджетных субсидий на элитные семена и саженцы, определяет объемы причитающихся бюджетных средств;
в пределах установленных для каждого элитсемхоза (реализатора семян) квот, формирует сводную ведомость для выплаты бюджетных субсидий на частичное удешевление стоимости элитных семян и саженцев, реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
7) формы рекомендуемого договора купли-продажи элитных семян и саженцев, сводного реестра по объемам фактической реализации элитсемхозом (реализатором семян) элитных семян и саженцев, сводного акта по объемам реализованных элитных семян и саженцев по области утверждаются Министерством.";
в приложении 9 к указанным Правилам заголовок графы 2 изложить в следующей редакции:
"Наименование элитсемхоза (реализатора семян)".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов