"Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 тамыздағы № 968 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі
арасындағы Жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа
қатысты келісімді ратификациялау туралы
1992 жылғы 20 мамырда Вашингтонда жасалған Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының
Үкіметі арасындағы Жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі
ынтымақтастыққа қатысты келісім
Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі: Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттары Үкіметінің Қазақстан халқының игілігі үшін ізгілік көмек пен техникалық және экономикалық жәрдем көрсетуді жеңілдету мақсатындағы ынтамықтастыққа мүдделілікті тани отырып; осы жәрдемнің тиімділігін қамтамасыз ету үшін белгілі бір практикалық іс-қимыл қабылдау қажеттігін тани отырып, төмендегілер туралы келісті:
I бап. Салықтар және басқа да төлемдер: (А) АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламаларына байланысты берілетін немесе пайдаланылатын тауарлар, жеткізілімдер немесе басқа меншік Қазақстан немесе оған есеп беретін органдар белгілеген қандай да бір тарифтер, алымдар, кедендік баждар, импортқа салынатын салықтар немесе соған ұқсас басқа салықтар немесе алымдар салынбай Қазақстанға әкелінуі, одан әкетілуі немесе онда пайдаланылуы мүмкін. (В) АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламаларын орындауға жауапты АҚШ-тың кез келген үкіметтік немесе жеке ұйымы, сондай-ақ осындай жеке ұйымның Қазақстан азаматы болып табылмайтын немесе онда тұрақты тұрмайтын және онда осындай бағдарламаны жүргізуге байланысты болатын кез келген персоналы (1) АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламаларын орындауға байланысты алынатын кірістерге қатысты табысқа, әлеуметтік қамсыздандыруға салынатын кез келген салықтар мен Қазақстан немесе оған есеп беретін органдар белгілеген басқа да салықтардан және (2) осы персоналдың немесе олардың отбасы мүшелерінің жеке пайдалануы үшін Қазақстанға әкелінетін, одан әкетілетін немесе онда пайдаланылатын жеке және үй мүлкіне салынатын кез келген тарифтер, алымдар, кедендік баждар, импортқа салынатын салықтар және басқа да ұқсас салықтар немесе төлемдер төлеуден босатылады.
(С) Қазақстанға АҚШ Үкіметінің жәрдемдесу бағдарламаларын жүзеге асыруға байланысты Америка Құрама Штаттарының Үкіметі тартқан немесе ол үшін тартылған ұшақтар мен су кемелерінің қол жетімділігі немесе қозғалысы Қазақстан немесе оған есеп беретін органдар белгілеген әуеайлақ алымдарын, навигациялық төлемдер, порттық алымдар, баждар мен ұқсас төлемдерді төлеуден босатылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2011 года № 968
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "О ратификации Соглашения между Правительством Казахстана и
Правительством Соединенных Штатов Америки относительно
сотрудничества по облегчению оказания содействия"
Ратифицировать Соглашение между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия, совершенное 20 мая 1992 года в Вашингтоне.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных
Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению
оказания содействия
Правительство Казахстана и Правительство Соединенных Штатов Америки: признавая интерес Правительства Казахстана и Правительства Соединенных Штатов Америки к сотрудничеству с целью облегчить оказание гуманитарной помощи и экономического и технического содействия на благо народа Казахстана; признавая необходимость предпринять определенные практические действия для обеспечения эффективности этого содействия; согласились о следующем:
Статья I. Налоги и другие платежи: (А) Товары, поставки или другая собственность, предоставляемые или используемые в связи с программами содействия США могут ввозиться в, вывозиться из или быть использованы в Казахстане без обложения какими-либо тарифами, сборами, таможенными пошлинами, налогами на импорт или другими подобными налогами или сборами, установленными Казахстаном или подотчетными ему органами. (Б) Любая правительственная или частная организация США, ответственная за выполнение программ содействия США, а также всякий персонал такой частной организации, не являющийся гражданами или постоянно проживающими в Казахстане и находящийся там в связи с проведением такой программы, будет освобожден от (I) любых налогов на доходы, социальное обеспечение и других налогов, установленных Казахстаном или подотчетными ему органами, касательно доходов, получаемых в связи с выполнением программ содействия США, и (2) выплаты любых тарифов, сборов, таможенных пошлин, налогов на импорт и других подобных налогов или платежей, налагаемых на личное и домашнее имущество, ввозимое в, вывозимое из, или используемое в Казахстане для личного пользования данного персонала или членов их семей. (С) Доступ или передвижение самолетов и водных судов, задействованных правительством Соединенных Штатов Америки или для него в связи с, осуществлением программ содействия Правительства США в Казахстан, освобождается от уплаты аэродромных сборов, навигационных платежей, портовых сборов, пошлин и подобных платежей, установленных Казахстаном или подотчетными ему органами.

II бап. Персонал мәртебесі: АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламаларына байланысты Қазақстанда болатын АҚШ Үкіметінің азаматтық және әскери персоналына 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына сәйкес әкімшілік және техникалық персоналға берілетін мәртебеге тең мәртебе берілетін болады.
III бап. Инспекция және аудит: Негізді сұрау салынған кезде Америка Құрама Штаттары Үкіметінің өкілдері кез келген тауарлар, жеткізілімдер, басқа меншік немесе АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламалары шеңберінде көрсетілетін қызметтер орналастырылған немесе пайдаланылатын жерлерде олардың пайдаланылуын тексере алады; және АҚШ-тың Қазақстанға жәрдем көрсету кезеңі ішінде және кейінгі үш жыл ішінде осы жәрдемдесуге байланысты кез келген есептер немесе басқа құжаттама қайда болса да осындай есептерді немесе құжаттаманы инспекциялай алады немесе аудиторлық тексеру жүргізе алады.
IV бап. Жәрдемдесуді пайдалану: АҚШ-тың жәрдемдесу бағдарламалары шеңберінде берілетін кез келген тауарлар, жеткізілімдер немесе басқа меншік Қазақстан мен Америка Құрама Штаттары үкіметтері арасында келісілген мақсаттарға ғана пайдаланылатын болады. Егер кез келген тауарларды, жеткізілімдерді немесе басқа меншікті пайдалану осындай бағдарламалар шеңберінде келісілгеннен басқа мақсаттарда жүргізілсе және Америка Құрама Штаттарының Үкіметі мұны Қазақстан Үкіметінің тиісті әрекетімен болғызбау әбден мүмкін деп айқындаса, Қазақстан Үкіметі сұрау бойынша Америка Құрама Штаттарының Үкіметіне осы тауарларға, жеткізілімдерге немесе басқа меншікке жұмсалған соманы АҚШ долларымен өтейді. Америка Құрама Штаттарының Үкіметі өзінің қалауы бойынша жәрдемдесудің басқа да шығасыларын қаржыландыру үшін өтелген соманы бере алады.
V бап. Басқа келісімдер: Қазақстан Үкіметі және Америка Құрама Штаттарының Үкіметі АҚШ-тың жәрдем көрсетуі жөніндегі қызметтің белгілі бір тараптарына қатысты одан арғы іс-қимылдың немесе келісімдердің қажеттілігі немесе ықтималдығы туындауы мүмкін екенін мойындайды. Осы келісім мен бұдан кейінгі осындай жазбаша келісімдер арасында қандай да бір сәйкессіздік болған жағдайда бұдан кейінгі жазбаша келісімдердің ережелері қолданылатын болады. Осы келісімдегі ештеңе де басқа келісімдерге сәйкес персоналға берілген артықшылықтар мен иммунитеттерге қысым жасау деп талқыланбауға тиіс.
VI бап. Күшіне енуі: Осы келісім екі тарап қол қойғаннан кейін күшіне енеді.
1992 жылғы 20 мамырда Вашингтонда әрқайсысы орыс және ағылшын тілінде екі данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің бірдей күші бар.
Қазақстан Үкіметі үшін               Америка Құрама Штаттарының
Үкіметі үшін

Статья II. Статус персонала: Гражданскому и военному персоналу Правительства США, находящемуся в Казахстане в связи с программами содействия США будет предоставляться статус равный статусу, предоставляемому административному и техническому персоналу согласно Венской конвенции о дипломатических отношениях 18 апреля 1961 года.
Статья III. Инспекция и аудит: При обоснованном запросе представители Правительства Соединенных Штатов Америки могут проверить использование любых товаров, поставок, другой собственности или услуг, оказываемых в рамках программ содействия США в местах их расположения или использования; и могут инспектировать или провести аудиторскую проверку любых отчетов или другой документации в связи с данным содействием, где бы такие отчеты или документация ни находились в течение периода оказания содействия США Казахстану и в течение последующих трех лет.
Статья IV. Использование содействия: Любые товары, поставки или другая собственность, предоставляемые в рамках программ содействия США, будут использоваться лишь на цели, согласованные между Правительствами Казахстана и Соединенных Штатов Америка. Если использование любых товаров, поставок или другой собственности происходит на другие цели, нежели согласованные в рамках таких программ, и Правительство Соединенных Штатов определит, что это вполне можно предотвратить соответствующим действием Правительства Казахстана, Правительство Казахстана по запросу совместит в долларах США Правительству Соединенных Штатов Америки сумму, затраченную на эти товары, поставки или другую собственность. Правительство Соединенных Штатов Америки может, по своему усмотрению, предоставить возмещенную сумму для финансирования других издержек содействия.
Статья V. Другие соглашения: Правительство Казахстана и Правительство Соединенных Штатов Америки признают, что может возникнуть необходимость или желательность дальнейших действий или соглашений относительно определенных сторон деятельности по оказанию содействия США. В случае какого-либо несоответствия между данным соглашением и такими дальнейшими письменными соглашениями будут действовать положения дальнейших письменных соглашений. Ничто в данном соглашении не должно истолковываться как ущемление привилегий и иммунитетов, предоставленных персоналу в соответствии с другими соглашениями.
Статья VI. Вступление в силу: Данное соглашение вступит в силу после подписания обеими сторонами.
Совершено в Вашингтоне, 20 мая 1992 года в двух экземплярах, каждый на русском и английском языке, причем все тексты имеют одинаковую силу.
За Правительство Казахстана       За Правительство Соединенных
Штатов Америки
Примечание РЦПИ. Далее следует текст Соглашения на английском языке.