"Жер қойнауын пайдалануға арналған модельдік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 желтоқсандағы № 1412 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қазандағы № 1178 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 630 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 630 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жер қойнауын пайдалануға арналған модельдік келісімшарттарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 желтоқсандағы қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 6, 832-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
3) тармақшадағы «келісімшарт бекітілсін.» деген сөздер «келісімшарт;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарт бекітілсін.»;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге, барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттардың талаптары қоса беріліп отырған модельдік келісімшарттардың ережелері ескеріле отырып айқындалады.
3. Құзыретті органдар мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қоса беріліп отырған модельдік келісімшарттардың ережелерін ескере отырып, «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін анықталған конкурстардың жеңімпаздарымен барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге, барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттар жасассын.»;
осы қаулының қосымшасына сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 қазандағы
№ 1178 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1412 қаулысымен
бекітілген
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарт
Бұдан әрі тараптар деп аталатын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган мен
_______________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә немесе заңды тұлғаның атауы (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жерін көрсету)
____________________________________________________________________
(объектінің атауын көрсету)
барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарт.
Осы Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшартқа Тараптар
_______________________________________________________________
(Келісімшарт жасауға негізі болып табылатын тікелей келіссөздер хаттамасына)
сәйкес 20 «__» ___________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2010 года № 1412 "Об утверждении модельных контрактов на недропользование"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2011 года № 1178. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 630
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2010 года № 1412 "Об утверждении модельных контрактов на недропользование" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 6, ст. 83) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункте 3) слово "добычу." заменить словом "добычу;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) модельный контракт на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Условия контрактов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, определяются с учетом положений прилагаемых модельных контрактов.
3. Компетентным органам и местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы заключать контракты на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, с победителями конкурсов, определенными до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", с учетом положений прилагаемых модельных контрактов.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 2011 года № 1178
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2010 года № 1412
Модельный контракт на строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
Контракт на строительство и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных с разведкой или добычей
_____________________________________________________________________
(указать наименование объекта)
_____________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
между
уполномоченным органом по изучению и использованию недр и
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или название юридического лица
(далее - Недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий Контракт на строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, подписан
Сторонами "__" __________ 20__
в соответствии с ___________________________________________________
(протоколом прямых переговоров, являющимся основанием для заключения
Контракта)
Содержание
Преамбула

1.  1-бөлім. Анықтама
2.  2-бөлім. Келісімшарттың мақсаты
3.  3-бөлім. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4.  4-бөлім. Келісімшарттық аумақ
5.  5-бөлім. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6.  6-бөлім. Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
7.  7-бөлім. Пайдалы қазбаны өлшеу
8.  8-бөлім. Қосалқы мердігерлік жұмыстарды орындау
9.  9-бөлім. Қаржыландыру
10. 10-бөлім. Салық салу және кедендік төлемдер
11. 11-бөлім. Бухгалтерлік есеп
12. 12-бөлім. Сақтандыру
13. 13-бөлім. Консервациялау немесе тарату және тарату қоры
14. 14-бөлім. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау
15. 15-бөлім. Халық пен персоналдың қауіпсіздігі
16. 16-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын
бұзғаны үшін жауапкершілігі
17. 17-бөлім. Еңсерілмейтін күш
18. 18-бөлім. Құпиялылық
19. 19-бөлім. Құқықтар мен міндеттерді беру
20. 20-бөлім. Қолданылатын құқық
21. 21-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
22. 22-бөлім. Келісімшарт тұрақтылығының кепілдіктері
23. 23-бөлім. Келісімшарттың қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату
шарттары
24. 24-бөлім. Келісімшарт тілі
25. 25-бөлім. Қосымша ережелер
Келісімшартқа қосымша:
1-қосымша – Келісімшартты жасасу үшін негіздеме болып табылатын тікелей келіссөздер хаттамасының шешімі
2-қосымша – Тау-кендік бөлу
3-қосымша – Жұмыс бағдарламасы
Кіріспе
Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес, жер қойнауы мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншігі болатындығын, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен __________________________
(объектінің атауын көрсету)
барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыруға ниет білдіретіндігін;
2) жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа сәйкес ______________
(объектінің атауын көрсету)
барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалануды ұтымды, қауіпсіз, кешенді әрі тиімді жүргізуге ниеті және қаржылық және техникалық мүмкіндігі бар екендігін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға келісімшарт жасасуға және оның орындалуын қамтамасыз етуге құқық бергендігін;
4) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 35-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруге тікелей келіссөздер жүргізгенін және соның негізінде осы келісімшарт жасалғанын;

1. Раздел 1. Определение
2. Раздел 2. Цель контракта
3. Раздел 3. Срок действия контракта
4. Раздел 4. Контрактная территория
5. Раздел 5. Право собственности на имущество и информацию
6. Раздел 6. Общие права и обязанности Сторон
7. Раздел 7. Измерение полезного ископаемого
8. Раздел 8. Выполнение субподрядных работ
9. Раздел 9. Финансирование
10. Раздел 10. Налогообложение и таможенные платежи
11. Раздел 11. Бухгалтерский учет
12. Раздел 12. Страхование
13. Раздел 13. Консервация или ликвидация и ликвидационный фонд
14. Раздел 14. Охрана недр и окружающей среды
15. Раздел 15. Безопасность населения и персонала
16. Раздел 16. Ответственность недропользователя за нарушение условий
контракта
17. Раздел 17. Непреодолимая сила
18. Раздел 18. Конфиденциальность
19. Раздел 19. Передача прав и обязанностей
20. Раздел 20. Применимое право
21. Раздел 21. Порядок разрешения споров
22. Раздел 22. Гарантии стабильности контракта
23. Раздел 23. Условия приостановления и прекращения действия
контракта
24. Раздел 24. Язык контракта
25. Раздел 25. Дополнительные положения
Приложения к контракту:
Приложение 1 - Решение протокола прямых переговоров, являющимся
основанием для заключения Контракта
Приложение 2 - Горный отвод
Приложение 3 - Рабочая программа
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра являются государственной собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования недр осуществлять строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей _________________________________________________________,
(указать наименование объекта)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности рационально, безопасно, комплексно и эффективно проводить строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей _________________________________________,
(указать наименование объекта)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило уполномоченный орган по изучению и использованию недр правом на заключение и обеспечение исполнения контракта;
4) Уполномоченным органом по изучению и использованию недр проведены согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" прямые переговоры на предоставление права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей и на основании которого заключен настоящий контракт;

5) Келісімшарт талаптарын тікелей келіссөздердің нәтижесі бойынша белгіленген шарттарға қарағанда мемлекет үшін тигізетін пайдасы аз болмауға тиіс екендігін;
6) Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдаланушы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану (бұдан әрі - жер қойнауын пайдалану операциялары) кезінде келісімшарт олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтінін назарға ала отырып.
Жоғарыда жазылғанды ескере отырып, Тараптар төмендегілер туралы уағдаласады:
1-бөлім. Анықтамалар
Осы бөлімде түсінік берілмеген анықтамалар мен терминдердің «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көзделген анықтамалар мен терминдерге сәйкес келетін мағынасы бар.
1) барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану - мұнай мен газды сақтау үшiн жерасты немесе топырақ қабатынан төмен тереңдiктегi құрылыстар, тоннельдер, метрополитендер, қорларды жасанды толтыру үшiн жер қойнауына жерасты суларын айдауға арналған құрылыстар, қатты, сұйық және радиоактивтi қалдықтарды, зиянды улы заттарды көму мен жиып қою және сарқынды әрi өнеркәсiптiк суларды жер қойнауына ағызу үшiн өңделген қазба қалдықтарының қоймаларын, шөгiндi қоймаларын салу және (немесе) пайдалану жөнiндегi жұмыстар;
2) геологиялық ақпарат – геологиялық, геохимиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық, геоморфологиялық, тектоникалық мәліметтерді, тау-кен қазбаларының, ұңғымалардың техникалық құжаттамасын, кен орнының, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізілетін келісімшарттық аумақтағы жұмыс учаскесі мен объектілердің болжамды ресурстарын және баланстық қорларын қамтитын материалдар жиынтығы;
3) тау-кендік бөлу – жер қойнауын пайдаланушының өндіруді, барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізуге құқығы бар жер қойнауы учаскесін графикалық және сипаттамалық жағынан айқындайтын, өндіруге (бірлескен барлау мен өндіруге) жасалатын келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын құжат;
4) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасы – жер қойнауын пайдаланушы жасайтын, жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік бір жылға жоспарлайтын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасын және көлемін, оларды сатып алу тәсілдері мен мерзімдерін айқындайтын құжат;
5) мемлекет – Қазақстан Республикасын білдіреді;

5) Условия контракта не могут быть менее выгодными для государства, чем условия, установленные по итогам прямых переговоров;
6) Уполномоченный орган по изучению и использованию недр и недропользователь договорились о том, что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при строительстве и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных и разведкой или добычей (далее - операции по недропользованию).
С учетом вышеизложенного, Стороны договариваются о нижеследующем:
Раздел 1. Определения
Определения и термины, разъяснения которым не даны в настоящем разделе, имеют значение, соответствующее определениям и терминам, содержащимся в Законе Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Закон):
1) строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, - работы по строительству и (или) эксплуатации подземных или заглубленных ниже почвенного слоя сооружений для хранения нефти и газа, тоннелей, метрополитенов, сооружений, предназначенных для закачки подземных вод в недра для искусственного восполнения запасов, хвостохранилищ, шламохранилищ для захоронения и складирования твердых, жидких и радиоактивных отходов, вредных ядовитых веществ и сброса сточных и промышленных вод в недра;
2) геологическая информация - совокупность материалов, содержащих геологические, геохимические, геофизические, гидрогеологические, геоморфологические, тектонические сведения, техническую документацию горных выработок, скважин, прогнозные ресурсы и балансовые запасы месторождения, участка работ и объектов на контрактной территории, где проводятся операции по недропользованию;
3) горный отвод - документ, являющийся неотъемлемой частью контракта на добычу, совмещенную разведку и добычу, графически и описательно определяющий участок недр, на котором недропользователь вправе проводить добычу, строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
4) годовая программа закупа товаров, работ и услуг - документ, составляемый недропользователем, определяющий планируемые недропользователем на один календарный год номенклатуру и объемы товаров, работ и услуг, способы и сроки их приобретения;
5) государство - означает Республику Казахстан;

6) жер қойнауын пайдалану туралы заңнама – Заңды, өзгерістер мен толықтыруларды және көрсетілген Заңға сәйкес оған қабылданған жер қойнауын пайдалану саласындағы қатынастарды реттейтін басқа нормативтік құқықтық актілерді білдіреді;
7) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың орта мерзімдік бағдарламасы – жер қойнауын пайдаланушы жасайтын, ол үш жылға дейінгі кезеңге жоспарлайтын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасын және көлемін, оларды сатып алу тәсілдері мен мерзімдерін айқындайтын құжат;
8) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың ұзақ мерзімді бағдарламасы – жер қойнауын пайдаланушы жасайтын, ол он жылға дейінгі кезеңге немесе келісімшарттың қолданылуы аяқталғанға дейінгі мерзімге жоспарлайтын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасын және көлемін, оларды сатып алу мерзімдерін айқындайтын құжат;
9) ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамтуды есептеу үшін қолданылатын тәртіп;
10) келiсiмшарт - жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы мен жеке және (немесе) заңды тұлға арасындағы барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған шарт;
11) келісімшарттық аумақ – жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа сәйкес онда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізуге құқылы болатын, тау-кендік бөлумен айқындалатын аумақ;
12) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіретін Қазақстан Республикасының азаматтары және (немесе) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары;
13) жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндіруші – Қазақстан Республикасының азаматтары және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, қызметкерлерінің жалпы санында Қазақстан Республикасы азаматтарының кемінде тоқсан бес пайызын пайдаланатын заңды тұлғалар;
14) кадрлардағы қазақстандық қамту – персоналдың жалпы санындағы келісімшартты орындау кезінде жұмысқа тартылған жұмысшылар мен қызметшілерді әрбір санат бойынша бөлгендегі қазақстандық кадрлардың көрсетілген саны пайызбен бойынша;
15) тауардағы қазақстандық қамту – Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын, тауарды қайта өңдеуге пайдаланылатын жергілікті материалдар құнының және тауарларды өндіруші шығындарының тауардың түпкілікті құнындағы пайыздық қамтылуы;

6) законодательство о недропользовании - означает Закон, изменения и дополнения к нему и иные нормативные правовые акты, регулирующие отношения в сфере недропользования, принятые в соответствии с указанным Законом;
7) среднесрочная программа закупа товаров, работ и услуг - документ, составляемый недропользователем, определяющий планируемые им на период до трех лет номенклатуру и объемы товаров, работ и услуг, способы и сроки их приобретения;
8) долгосрочная программа закупа товаров, работ и услуг - документ, составляемый недропользователем, определяющий планируемые им на период до десяти лет или на срок до окончания действия контракта, номенклатуру и объемы товаров, работ и услуг, сроки их приобретения;
9) единая методика расчета организациями казахстанского содержания при закупках товаров, работ и услуг - утверждаемый Правительством Республики Казахстан порядок, применяемый для расчета казахстанского содержания в закупках товаров, работ и услуг;
10) контракт - договор между уполномоченным органом по изучению и использованию недр, и физическим и (или) юридическим лицом на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
11) контрактная территория - территория, определяемая геологическим либо горным отводом, на которой недропользователь вправе проводить операции по недропользованию, соответствующие контракту;
12) казахстанский производитель товаров - граждане Республики Казахстан и (или) юридические лица Республики Казахстан, производящие товары казахстанского происхождения;
13) казахстанский производитель работ, услуг - граждане Республики Казахстан и (или) юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с местонахождением на территории Республики Казахстан, использующие не менее девяноста пяти процентов граждан Республики Казахстан в общей численности сотрудников;
14) казахстанское содержание в кадрах - количество казахстанских кадров в процентах к общей численности персонала, задействованного при исполнении контракта, с разбивкой по каждой категории рабочих и служащих;
15) казахстанское содержание в товаре - процентное содержание стоимости используемых местных материалов и затрат производителя товаров на переработку товара, осуществляемых на территории Республики Казахстан, в конечной стоимости товара;

16) жұмыстағы (көрсетілетін қызметтегі) қазақстандық қамту – жұмысты орындау кезінде пайдаланылатын тауарлардың құны және қосалқы мердігерлік шарттарының бағалары шегеріле отырып, жұмысты орындау кезінде пайдаланылатын тауарлардағы, шарттың және (немесе) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу бағасындағы, жұмысты орындауға немесе қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша жұмыс орындаушының еңбегіне (қызмет көрсетуге) ақы төлеу қорындағы қазақстандық қамту құнының жалпы жиынтық үлесі;
17) тарату қоры – Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың зардаптарын жою үшін жер қойнауын пайдаланушы құратын қор;
18) кен орны – құрамында табиғи шоғырланған пайдалы қазбасы (пайдалы қазбалары) бар жер қойнауының бөлігі;
19) жер қойнауын қорғау – Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында көзделген, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауының ластануын болғызбауға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың қоршаған ортаға зиянды әсерін азайтуға бағытталған іс-шаралар жүйесі;
20) жер қойнауын пайдаланушы – Заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлға;
21) мемлекеттің басым құқығы – Заңға сәйкес жүзеге асырылатын, мемлекеттің иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алуға бірінші кезекті құқығы;
22) жұмыс бағдарламасы – жобалау құжаттарында берілген көрсеткіштер негізінде жасалатын, келісімшарттың қолданылу мерзіміне көлемі мен шығындары бойынша жылдарға бөлініп жинақталған көрсеткіштері бар жер қойнауын пайдаланушы жоспарларының жиынтығын айқындайтын құжат;
23) жұмыстар – тауарларды шығару (өндіру), жабдықтарды монтаждау, құрылыстарды және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тікелей пайдалану үшін де, келісімшартта ілеспе ретінде көзделген қызмет үшін де өзге қажетті объектілерді салу жөніндегі қызметті ақылы негізде жүзеге асыру;
24) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды және оларды өндірушілерді бақылауға және оның мониторингіне, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық сатып алуды өткізуге және олардың тізбесін қалыптастыруға арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;

16) казахстанское содержание в работе (услуге) - совокупная суммарная доля стоимости казахстанского содержания в товарах, используемых при выполнении работы, в цене договора и (или) оплаты труда работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, в фонде оплаты труда производителя работы (услуги) по договору на выполнение работы или оказание услуги, за вычетом стоимости товаров, используемых при выполнении работы, и цен договоров субподрядов;
17) ликвидационный фонд - фонд, формируемый недропользователем для устранения последствий операций по недропользованию в Республике Казахстан;
18) месторождение - часть недр, содержащая природное скопление полезного ископаемого (полезных ископаемых);
19) охрана недр - система мероприятий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, направленных на предотвращение загрязнения недр при проведении операций по недропользованию и снижение вредного влияния операций по недропользованию на окружающую среду;
20) недропользователь - физическое или юридическое лицо, обладающее в соответствии с Законом правом на проведение операций по недропользованию;
21) приоритетное право государства - осуществляемое в соответствии с Законом первоочередное право государства на приобретение отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) объектов, связанных с правом недропользования;
22) рабочая программа - документ, составляемый на основании показателей, заложенных в проектных документах, определяющий совокупность планов недропользователя на срок действия контракта с обобщенными показателями по объемам и затратам с разбивкой по годам;
23) работы - осуществление на платной основе деятельности по созданию (производству) товаров, монтажу оборудования, строительству сооружений и иных объектов, необходимых как для непосредственного использования при проведении операций по недропользованию, так и для деятельности, предусмотренной в контракте в качестве сопутствующей;
24) реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей - государственная информационная система, предназначенная для контроля и мониторинга закупа товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также проведения электронных закупок и формирования перечня товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;

25) Қазақстанда шығарылған тауар – тауардың Қазақстан Республикасы аумағында шығарылғанын растайтын, оның ішкі айналыс үшін шығарылғаны туралы сертификат берілген тауар;
26) тауарлар – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тікелей пайдалану үшін де, келісімшартта ілеспе ретінде көзделген қызметтер үшін де сатып алынатын жабдықтар, дайын өнім және өзге де материалдық–техникалық құнды заттар;
27) көрсетілетін қызметтер – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тікелей пайдалану үшін де, тауарларды немесе басқа да материалдық заттарды шығаруға (өндіруге) бағытталмаған, келісімшартта ілеспе ретінде көзделген қызметтер үшін де қажетті қызметтерді ақылы негізде жүзеге асыру;
28) жер қойнауы учаскесі – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін тұйықталған шекараларда бөліп көрсетілетін жер қойнауының геометрияланған бөлігі;
29) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган - жер қойнауын геологиялық зерттеу, ұтымды әрi кешендi пайдалану саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру және бақылау жөнiндегi функцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
30) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар - барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөнiндегi жұмыстар.
2-бөлім. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұсынылған келісімшарттық аумақта_____________________________________
(объектінің атауын көрсету)
жүргізуге Тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтау болып табылады.
2. Келісімшартта міндетті түрде тікелей келіссөздердің нәтижелері бекітіледі. Мемлекетке келісімшарт талаптарының тиімділігі тікелей келіссөздердің қорытындылары бойынша белгіленген талаптардағыдан төмен болмауы керек.
3-бөлім. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
1._________________________________________________________
(объектінің атауын көрсету)
арналған келісімшарт жұмыстар жүргізу жобасында көзделген мерзімге жасалады және ___ жылды (жиырма бес жылдан аспайды) құрайды.
2. Келiсiмшарт жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган келiсiмшарттың тiркелгенi туралы актіні мiндеттi берумен ол мемлекеттiк тiркелген күнінен бастап күшiне енедi.
3. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт міндеттерін бұзбаған жағдайда, егер жер қойнауын пайдаланушы жұмыстардың аяқталуына дейін алты ай қалғаннан кешіктірмей, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану уәкілетті орган келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішпен мұндай ұзартудың себебін негіздей отырып жүгінсе, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган арналған келісімшарттың мерзімін ұзартады.

25) товар казахстанского происхождения - товар, на который выдан сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;
26) товары - оборудование, готовая продукция и иные материально-технические ценности, приобретаемые как для непосредственного использования при проведении операций по недропользованию, так и для деятельности, предусмотренной в контракте в качестве сопутствующей;
27) услуги - осуществление на платной основе деятельности, необходимой как для непосредственного использования при проведении операций по недропользованию, так и для деятельности, предусмотренной в контракте в качестве сопутствующей, не направленной на создание (производство) товаров или других материальных предметов;
28) участок недр - геометризированная часть недр, выделяемая в замкнутых границах для проведения операций по недропользованию;
29) уполномоченный орган по изучению и использованию недр - государственный орган, осуществляющий функции по реализации государственной политики и контролю в сфере геологического изучения, рационального и комплексного использования недр, а также иные функции в сфере недропользования, установленные законодательством Республики Казахстан;
30) операции по недропользованию - работы по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанные с разведкой или добычей.
Раздел 2. Цель Контракта
1. Целью контракта является определение прав и обязанностей Сторон в соответствии с законодательством государства на проведение
___________________________________________________________________
(указать наименование объекта)
на предоставленной контрактной территории.
2. В контракте в обязательном порядке закрепляются результаты прямых переговоров. Условия контракта не могут быть менее выгодными для государства, чем условия, установленные по итогам прямых переговоров.
Раздел 3. Срок действия Контракта
1. Контракт на ______________________________________________
(указать наименование объекта)
заключается на срок, определенный проектом на проведение работ и составляет ___ лет (не более двадцати пяти лет).
2. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в уполномоченном органе по изучению и использованию недр с обязательной выдачей акта государственной регистрации контракта.
3. Срок действия контракта продлевается уполномоченным органом по изучению и использованию недр при условии отсутствия нарушений недропользователем контрактных обязательств, если недропользователь не позднее чем за шесть месяцев до окончания работ обратится в уполномоченный орган по изучению и использованию недр с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления.

4. Келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап екі айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
5. Келісімшарттың қолданылу мерзімін өзгерту кезінде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен рәсімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
6. Келісімшарттың қолданылу мерзімі Заңда және келісімшартта көзделген негіздемелер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы мерзімінен бұрын тоқтатылатын жағдайларды қоспағанда, оның күшіне ену күнінен қолданылу мерзімін ескере отырып, келісімшарт қолданысының соңғы күні аяқталады.
4-бөлім. Келісімшарттық аумақ
1. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
2. Егер жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңізде орналасуына қарамастан) тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінен шығып кеткені анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселе өтініш, егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болса, келісімшарт жобасын келісу және оны жасасу үшін осы Заңда белгіленген тәртіппен және мерзімде келісімшарт талаптарын өзгерту жолымен жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның шешімімен қабылданады.
3. Келісімшарттық аумақты қайтарудың талаптары мен тәртібі Заңда айқындалады.
4. Бір келісімшарттық аумақ шегінде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен жасалған әртүрлі келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды екі немесе одан да көп жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жағдайда келісімшарттық аумақта жұмыстар жүргізудің тәртібін белгілеу құқығына келісімшарт бұрын жасалған жер қойнауын пайдаланушы ие болады.
5. Келісімшарт кешірек жасалған жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақта жұмыстар жүргізудің келісімшарт бұрын жасалған жер қойнауын пайдаланушы белгілеген тәртібін сақтауға міндетті.
6. Бір келісімшарттық аумақ шегінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізудің тәртібі жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
5-бөлім. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды орындау үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
2. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының өтуіне қарамастан, келісімшарт мерзімінен бұрын бұзылған кезде не келісімшартта өзгеше көзделмеген жағдайда жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның жазбаша хабарламасына сәйкес мұндай жабдық пен өзге де мүлікті басқа жер қойнауын пайдаланушыға беру жағдайларын қоспағанда, мұндай жабдықты өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу немесе келісімшарттық қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталған сәттен бастап бір жыл бойы сақталады.

4. Заявление о продлении срока действия контракта должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в уполномоченный орган по изучению и использованию недр.
5. При изменении срока действия контракта в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения, оформляемые дополнительным соглашением сторон.
6. Срок действия контракта истекает в последний день действия контракта с учетом срока его действия от даты вступления в силу, за исключением случаев досрочного прекращения права недропользования по основаниям, предусмотренным Законом и контрактом.
Раздел 4. Контрактная территория
1. Недропользователь выполняет операции по недропользованию в пределах контрактной территории, указанной горным отводом, являющимся неотъемлемой частью контракта.
2. Если при проведении операции по недропользованию обнаружится, что географические границы месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в горном отводе, то вопрос о ее расширении принимается решением уполномоченного органа по изучению и использованию недр путем изменения условий контракта в порядке и сроки, установленные Законом для согласования проекта контракта и его заключения, если эта территория свободна от недропользования.
3. Условия и порядок возврата контрактной территории определяются Законом.
4. В случае проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию двумя или более недропользователями по разным контрактам, заключенным с уполномоченным органом по изучению и использованию недр, правом на установление порядка ведения работ на контрактной территории обладает недропользователь, с которым контракт заключен ранее.
5. Недропользователь, с которым контракт заключен позднее, обязан соблюдать порядок ведения работ на контрактной территории, установленный недропользователем, с которым контракт заключен ранее.
6. Порядок проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию должен быть согласован с уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
Раздел 5. Право собственности на имущество и информацию
1. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по недропользованию, является собственностью недропользователя.
2. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому недропользователю в соответствии с письменным уведомлением уполномоченного органа по изучению и использованию недр при досрочном расторжении контракта, либо когда контрактом установлено иное.

3. Жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік меншіктегі келісімшарттық аумақ бойынша жер қойнауы туралы ақпаратты жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органнан мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен сатып алады.
4. Мемлекет меншіктегі геологиялық ақпараттың құны тарихи шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады. Геологиялық ақпараттың құны мемлекет бюджетіне төленеді.
5. Қаржыландыру көзіне қарамастан, жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпаратты жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға сақтау, жүйелеу және қорыту үшін белгіленген тәртіппен міндетті түрде өтеусіз беруге тиіс.
6. Келісімшарттың қолданысы тоқтатылған кезде барлық геологиялық ақпарат мемлекет меншігіне өтеді. Жер қойнауын пайдаланушы барлық құжаттарды және геологиялық ақпараттың өзге де материалдық жеткізгіштерін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға өтеусіз тапсыруға міндетті.
6-бөлім. Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
1. Жер қойнауын пайдаланушы:
1) келісімшарттық аумақта осы келісімшартпен ұсынылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды ерекше негізде жүргізуге;
2) келісімшартта көзделген жобалау құжаттарына және талаптарға сәйкес өзіне берілген келісімшарттық аумақ шегінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу бойынша дербес іс-қимылдар жасауға;
3) келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операция бойынша жұмыстарды жүзеге асыру үшін өзіне қажетті өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
4) Заңда белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы немесе оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы келіссөздерге бастама жасауға;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізуге байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау үшін қосалқы мердігерлерді тартуға;
6) Заңда белгіленген шарттарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
7) Заңда немесе келісімшартта айқындалған шарттарда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге байланысты операцияларды тоқтатуға құқығы бар.
2. Жер қойнауын пайдаланушы:
1) егер келісімшартта өзге мерзім көзделмесе, келісімшарт тіркелген күннен бастап жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге кірісуге;

3. Информация о недрах по контрактной территории, находящаяся в государственной собственности, приобретается недропользователем у уполномоченного органа по изучению и использованию недр в установленном законодательством государства порядке.
4. Стоимость геологической информации, находящейся в государственной собственности, определяется как часть суммы исторических затрат. Оплата стоимости геологической информации производится в бюджет государства.
5. Независимо от источника финансирования геологическая и иная информация о недрах подлежит обязательной безвозмездной передаче недропользователем для хранения, систематизации и обобщения в уполномоченный орган по изучению и использованию недр в установленном порядке.
6. При прекращении действия контракта вся геологическая информация переходит в собственность государства. Недропользователь обязан безвозмездно передать в уполномоченный орган по изучению и использованию недр все документы и иные материальные носители геологической информации.
Раздел 6. Общие права и обязанности сторон
1. Недропользователь имеет право:
1) проводить операции по недропользованию на контрактной территории, предлагаемым настоящим контрактом на исключительной основе;
2) самостоятельно совершать действия по проведению операции по недропользованию в пределах предоставленной ему контрактной территории в соответствии с проектными документами и условиями, предусмотренными контрактом;
3) сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости, на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной инфраструктуры, необходимые ему для осуществления работ по операциям по недропользованию, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
4) инициировать переговоры о продлении срока действия контракта либо о внесении в него изменений и дополнений, по основаниям и в порядке, установленным Законом;
5) привлекать субподрядчиков для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением операций по недропользованию;
6) передавать права или его часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
7) прекратить операции, связанные с проведением операций по недропользованию на условиях, определенных Законом или контрактом.
2. Недропользователь обязан:
1) приступить к проведению операции по недропользованию с даты регистрации контракта, если иной срок не предусмотрен в контракте;

2) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды келісімшартқа және мемлекет заңнамасына сәйкес жүргізуге, мемлекет заңнамасында белгіленген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға қойылатын талаптарды сақтауға;
3) жер қойнауын пайдаланудың оң тәжірибесіне негізделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды таңдауға;
4) адам өмірінің, денсаулығының және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
5) келісімшарттық аумақты тек келісімшартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға;
6) Қазақстан Республикасындағы қызмет ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты Өзара түсіністік туралы меморандумның талаптарын сақтауға;
7) персоналдың және халықтың өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігін, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғауды ұтымды әрі кешенді пайдалануды қамтамасыз ететін, мемлекет заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған жобалау құжаттары мен технологиялық схемалардың ережелерін сақтауға;
8) егер бұл қауіпсіздіктің ерекше жағдайларымен байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, келісімшарттық аумақ шегінде басқа адамдардың еркін жүруіне, жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануына кедергі жасамауға;
9) Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарды, материалдарды және дайын өнімдерді, олар конкурстың және мемлекеттің техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда, міндетті түрде пайдалануға;
10) әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді тартуға, егер осы көрсетілетін қызметтер мемлекеттің резидент еместері орындайтын біртекті жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе;
11) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға артықшылық беруге. Бұл ретте қазақстандық кадрларды тарту конкурстық ұсыныстар көзделгеннен төмен болмауы тиіс, жұмысқа тартылатын кадрлардың жалпы санына пайыздық қатынаста мердігерлік жұмыстарға тартылған персоналды қоса алғанда, құрам бойынша ___%, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша ___%, білікті жұмысшылар бойынша __%, соның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ мамандар
жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
12) қазақстандық персоналға тартылған шетелдік персоналға қатыстылығы бойынша еңбек ақы төлеудің тең жағдайын қамтамасыз етуге;

2) проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и законодательством государства, соблюдать требования, установленные законодательством государства к операциям по недропользованию;
3) выбирать наиболее эффективные методы и технологии при проведении операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр;
4) обеспечивать безопасность жизни, здоровья человека и окружающей среды;
5) использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом;
6) соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности в Республике Казахстан;
7) соблюдать согласованные в порядке, установленном законодательством государства, положения проектных документов и технологических схем на проведение операций по недропользованию, обеспечивающие безопасность жизни и здоровья персонала и населения, рациональное и комплексное использование недр и охрану окружающей среды;
8) не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию;
9) обязательно использовать оборудование, материалы и готовую продукцию, произведенные в Республике Казахстан, при условии их соответствия требованиям конкурса и законодательства о техническом регулировании;
10) привлекать казахстанских производителей работ, услуг при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти услуги соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ и услуг, оказываемых нерезидентами государства;
11) при проведении операций по недропользованию отдавать предпочтение казахстанским кадрам. При этом привлечение казахстанских кадров должно составить не ниже оговоренных в конкурсном предложении, в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных работах _______ % по руководящему составу, _______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ________ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
Год
руководящий состав
специалисты с
ВО и СПО
рабочие
1 год
2 год
...
12) обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу;

13) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқытуды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жыл сайынғы инвестициялардың көлемiнiң ____ пайызы көлемінде қаржыландыруды жүзеге асыруға. Егер Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқытуға, олардың біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға бағытталған шығыстар мөлшері жөніндегі міндеттемелер толық орындалмаған жағдайда, қаражаттың қалған сомасы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен толық келісілген мамандықтар тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын оқытуға пайдаланылады;
14) мердігер ұйымдарды тартқан кезде конкурс шарттарында жер қойнауын пайдалану туралы заңнамаға сәйкес тауардағы, жұмыстағы, қызметтегі қазақстандық қамту бойынша талаптарды көздеуге;
15) келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық қамту көлемі тауарларға қатысты__ пайызды жұмыстарға қатысты пайызды, көрсетілетін қызметтерге қатысты __пайызды құрайды, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
тауарлар
жұмыстар
қызметтер
1 жыл
2 жыл
...
16) Үкіметі бекітетін тәртіпке сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды орындау кезінде тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға;
17) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға жұмыс бағдарламасын іске асыру туралы ақпаратты жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамаға сәйкес басқа да ақпарат беруге;
18) бақылаушы органдардың лауазымды тұлғалары өздерінің қызметтік міндеттерін атқаруы кезінде оларға қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына оларды кедергісіз өткізуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақтылы жоюға;
19) салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді уақтылы және толық көлемде төлеуге;
20) заңнамаға сәйкес кедендік декларация қабылданған күнге қолданыстағы кедендік төлемдерді уақтылы және толық көлемде төлеуге;
21) келісімшарттық аумақта орналасқан тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтауға;
22) өз қызметінің экологиялық салдарын жобалау сатысында болжауға;
23) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауға;
24) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға келісімшарттық аумақтағы қызмет нәтижелері бойынша геологиялық есептілікті ұсынуға;
25) сатып алуды жүргізу жоспарланып отырған жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей не келісімшарт тіркелген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей, жыл сайын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша және тәртіппен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың алдағы жылға арналған жылдық бағдарламасын ұсынуға;

13) осуществлять в период проведения операций по недропользованию финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта, в размере _______ процента от ежегодного объема инвестиций. В случае неполного исполнения обязательств по размеру расходов, направляемых на обучение, повышение квалификации и переподготовку работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта, оставшаяся сумма средств используется на обучение граждан Республики Казахстан по перечню специальностей, согласованному с уполномоченным органом по изучению и использованию;
14) при привлечении подрядных организаций предусматривать в условиях конкурса требования по казахстанскому содержанию в товарах, работах, услугах в соответствии с законодательством о недропользовании;
15) размер казахстанского содержания по контракту при проведении операций по недропользованию составляет _______ процентов по отношению к товарам, ________ процентов по отношению к работам, _________ процентов по отношению к услугам, в том числе по годам:
Год
товары
работы
услуги
1 год
2 год
...
16) осуществлять приобретение товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию в соответствии с порядком, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
17) предоставлять уполномоченному органу по изучению и использованию недр информацию о реализации рабочей программы и иную информацию в соответствии с законодательством в области недропользования;
18) предоставлять необходимые документы, информацию и беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения;
19) своевременно и в полном объеме уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
20) своевременно и в полном объеме уплачивать таможенные платежи в соответствии с законодательством, действующим на день принятия таможенной декларации;
21) сохранять объекты историко-культурного наследия, расположенные на контрактной территории;
22) прогнозировать экологические последствия своей деятельности на стадии проектирования;
23) соблюдать требования законодательства в области промышленной безопасности;
24) предоставлять геологическую отчетность по результатам деятельности на контрактной территории в уполномоченный орган по изучению и использованию недр;
25) ежегодно не позднее 1 февраля планируемого для проведения закупок года либо не позднее шестидесяти календарных дней с даты регистрации контракта представлять в уполномоченный орган по изучению  и использованию недр по утвержденным Правительством Республики Казахстан формам и порядку годовую программу закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год;

26) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша және тәртіппен осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты беруге;
27) 1 ақпаннан кешіктірмей не келісімшарт тіркелген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей, жыл сайын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша және тәртіппен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың алдағы кезеңдерге арналған орта мерзімді және ұзақ мерзімді бағдарламаларын ұсынуға;
28) есепті кезеңнен кейінгі айының он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша және тәртіппен сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер туралы және кадрлардағы қазақстандық қамту бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есептерді ұсынуға;
29) есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысандар бойынша және тәртіппен мемлекеттің азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқытуға, олардың біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға немесе уәкілетті органмен келісілген мамандықтар тізбесі бойынша мемлекеттің азаматтарын оқытуға бағытталатын шығыстар мөлшері бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есептерді ұсынуға;
30) есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, жыл сайын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға кадрлардағы қазақстандық қамту бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есепті ұсынуға;
31) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер және оларды өндірушілер тізілімінде тіркелуге (мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада сәйкес тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларды, акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдинг иеленетін жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаларды қоспағанда);
32) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ол белгілеген мерзімдерде жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық міндеттемелерді орындауына қатысты мәліметтерді, ақпаратты және құжаттаманы ұсынуға;

26) при внесении изменений и (или) дополнений в годовую программу закупа товаров, работ и услуг в течение пяти рабочих дней предоставлять в уполномоченный орган по изучению и использованию недр  по утвержденным Правительством Республики Казахстан формам и порядку информацию об этих изменениях и (или) дополнениях;
27) ежегодно не позднее 1 февраля либо не позднее шестидесяти календарных дней с даты регистрации контракта, представлять в уполномоченный орган по изучению и использованию недр по утвержденным Правительством Республики Казахстан формам и порядку среднесрочную и долгосрочную программы закупа товаров, работ и услуг на предстоящие периоды;
28) ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в уполномоченный орган по утвержденным Правительством Республики Казахстан формам и порядку отчеты о приобретенных товарах, работах и услугах и об исполнении обязательств по казахстанскому содержанию в кадрах;
29) ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в уполномоченный орган по изучению и использованию недр по утвержденным Правительством Республики Казахстан формам и порядку отчеты об исполнении обязательств по размеру расходов, направляемых на обучение, повышение квалификации и переподготовку работников, являющихся гражданами государства, задействованных при исполнении контракта, или обучение граждан государства по перечню специальностей, согласованному с уполномоченным органом по изучению и использованию недр;
30) ежегодно не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять уполномоченному органу по изучению и использованию недр отчет об исполнении обязательств по казахстанскому содержанию в кадрах;
31) зарегистрироваться в реестре товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей (за исключением недропользователей: приобретающих товары, работы и услуги в соответствии с законодательством государства о государственных закупках; юридических лиц, обладающих правом недропользования, пятьюдесятью и более процентами акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг);
32) по запросу уполномоченного органа по изучению и использованию недр в установленные им сроки представлять сведения, информацию и документацию, касающиеся выполнения недропользователем контрактных обязательств;

33) ішкі құжаттаманы қоса алғанда, іс қағаздарын жүргізуін, сондай-ақ қажет болған жағдайларда басқа тілдердегі аудармасын қоса бере отырып, жазбаша түрде жасалатын мәмілелерді қазақ және орыс тілдерінде жазуға;
34) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларынан бүлінген жер учаскелерін және басқа да табиғи объектілерді мемлекет заңнамасына сәйкес одан әрі пайдалануға жарамды қалыпқа келтіруге;
35) жер қойнауының жай-күйіне мониторинг жүргізуді және операцияларды жүргізуге бақылауды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге;
36) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатқан кезде барлық өндірістік объектілері мен жер учаскелерін халық өмірінің, денсаулығының қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін жағдайға келтіруге, ал өз қызметінің зардаптарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоюға;
37) жобалау құжаттарының және келісімшарттың ережелеріне сәйкес тікелей келіссөздер нәтижесінде нашар болмайтын жағдайда жоғары технологияларды дамыту мен пайдалану, инфрақұрылымдық және өзге де объектілерді салу мен бірлесіп пайдалану бойынша міндеттемелерді іске асыруға;
38) тікелей келіссөздердің хаттамаларында көзделген мөлшерден төмен болмайтын __________ теңге мөлшерінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының бюджетіне өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға төлемдер жүргізуге;
39) Қазақстан Республикасының аумағындағы келісімшарт бойынша жұмыстарды орындауға қажетті ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды кемінде _______ мөлшерде және жылдар бойынша мынадай тәртіппен жүзеге асыруға:____________________;
40) Заңды белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдалану құқығын (бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді беруді, мұндай рұқсат талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, толық жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асыруға;
41) аффилиирленген және өзге де тұлғаларға жер қойнауын пайдалану құқығын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жарғылық капиталындағы қатысу үлесін немесе акциялар пакетін иеліктен шығару жөніндегі жасалған мәмілелер туралы мәміле жасалған күннен бастап бес күн мерзімде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға хабарлауға;
42) Қызметтің ашықтығы бастамасының талаптарына сәйкес, аудиторлық есеппен расталған есептілікті Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен ұсынуға;

33) вести делопроизводство, включая внутреннюю документацию, а также излагать сделки, совершаемые в письменной форме, на казахском и русском языках с приложением в необходимых случаях перевода на других языках;
34) восстанавливать участки земли и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения операций по недропользованию, до состояния, пригодного для дальнейшего использования, в соответствии с законодательством государства;
35) обеспечить организацию проведения мониторинга за состоянием недр и контроля за проведением операций по недропользованию;
36) привести все свои производственные объекты и земельные участки при прекращении операций по недропользованию в состояние, обеспечивающее безопасность жизни и здоровья населения, охрану окружающей среды, а последствия своей деятельности ликвидировать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
37) реализовывать обязательства по развитию и использованию высоких технологий, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов в соответствии с положениями проектных документов и контракта, на условиях не худших по итогам прямых переговоров;
38) производить отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____ тенге, не менее указанного в протоколе прямых переговоров в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
39) осуществлять финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на территории Республики Казахстан, необходимых для выполнения работ по контракту в размере не менее и в следующем порядке по годам: _____________________________________;
40) осуществлять передачу права недропользования (его части) и (или) объектов, связанных с правом недропользования с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию, в установленном Законом порядке, за исключением случаев, когда такое разрешение не требуется;
41) уведомлять уполномоченный орган по изучению и использованию недр о совершенных сделках по отчуждению права недропользования аффилиированным и иным лицам, а также доли участия в уставном капитале недропользователя или пакета акций в пятидневный срок со дня совершения сделки;
42) представлять отчетность, подтвержденную аудиторским отчетом, в соответствии с требованиями Инициативы прозрачности деятельности в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;

43) қазақстандық қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелерді орындауға қатысты ақпаратты қоспағанда, үшінші тұлғаларға тараптардың жалпы келісімімен ғана жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың мазмұны туралы жер қойнауын пайдаланушының тауарларды, жұмыстарда және қызметтерді сатып алуды жоспарлауы және жүргізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға кететін шығындар туралы ақпаратты беруге;
44) егер жер қойнауын пайдаланушыға қоршаған ортаға жағымсыз әсерін тигізуі мүмкін және келісім шарттық аумақта немесе осы келісімшартта көзделген жұмыстар жүргізіліп жатқан өзге учаскелерде орын алған қандай да бір жағдай немесе құбылыс туралы мәлім болған жағдайда, дереу мемлекеттік органдарға хабарлауға міндетті;
45) жер қойнауын пайдаланушы осы келісімшартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер атқарады.
3. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның:
1) келiсiмшарт талаптары бойынша және оның орындалу үдерісінде жер қойнауын пайдаланушымен келiссөздер жүргізуге;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын орындауына бақылау және мониторинг жүргізу;
3) техникалық регламенттерде және мемлекеттің өзге де заңнамаларында белгіленген қауіпсіздік талаптарының орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
4) жер қойнауын пайдаланушыдан келiсiмшарт талаптарының орындалуы бойынша ұдайы есептілік талап етуге. Жер қойнауын пайдаланушыдан келiсiмшарт талаптарына және мемлекеттің жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының талаптарына қатысты өзге де ақпаратты сұратуға;
5) жер қойнауын пайдаланушыдан жұмыс бағдарламасының іске асырылуы туралы ақпаратты талап етуге;
6) жер қойнауын пайдаланушыдан тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық, орта мерзімді, ұзақ мерзімді бағдарламаларын талап етуге;
7) жер қойнауын пайдаланушыдан келісімшарттық міндеттемелерді орындауын талап етуге;
8) келісім шарттық аумақтағы кез келген жұмыстарға қол жеткізуге;
9) Заңда көзделген жағдайларда келісімшарттың қолданылуын бір жақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқығы бар.
4. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган:
1) келiсiмшарттың орындалуы мен оның тоқтатылуын қамтамасыз етуге;
2) келісімшарт талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушының жобалау құжаттарында және келісімшартта тіркелген талаптарға сәйкес өзіне берілген келісімшарттық аумақ шегінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі іс-әрекетті дербес жасау құқығын бұзбауға;

43) передавать информацию о содержании операций по недропользованию третьим лицам только с общего согласия сторон, за исключением информации, касающейся исполнения контрактных обязательств в части казахстанского содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок товаров, работ и услуг, а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры;
44) немедленно оповещать государственные органы в случае, если недропользователю станет известно о каком-либо явлении или обстоятельстве, которое может оказать неблагоприятное воздействие на окружающую среду и которое возникло на контрактной территории либо на других участках, в пределах которых ведутся работы, предусмотренные настоящим контрактом;
45) недропользователь несет иные обязанности, предусмотренные настоящим контрактом и законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр имеет следующие права:
1) вести переговоры с недропользователем по условиям контракта и в процессе его исполнения;
2) осуществлять мониторинг и контроль за исполнением недропользователем условий контракта;
3) осуществлять государственный контроль за выполнением требований безопасности, установленных техническими регламентами и иным законодательством государства;
4) требовать от недропользователя регулярной отчетности по выполнению условий контракта. Запрашивать у недропользователя иную информацию, касающуюся условий контракта и требований законодательства государства о недрах и недропользовании;
5) требовать от недропользователя информацию о реализации рабочей программы;
6) требовать от недропользователя годовую, среднесрочную и долгосрочную программы закупа товаров, работ и услуг;
7) требовать от недропользователя исполнения контрактных обязательств;
8) доступ к любым работам на контрактной территории;
9) в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта в случаях, предусмотренных Законом.
4. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр обязан:
1) обеспечивать исполнение и прекращение действия контракта;
2) при осуществлении контроля за исполнением условий контракта не нарушать права недропользователя самостоятельно совершать действия  по операции по недропользованию в пределах предоставленной ему контрактной территории в соответствии с условиями, зафиксированными в проектных документах и контракте;

3) келісімшартқа сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндетті.
7-бөлім. Пайдалы қазбаларды өлшеу
1. Қатты және сұйық қалдықтарда өлшеуді және таразылауды жер қойнауын пайдаланушы мемлекетте қолданылатын әдiстер мен практикаға сәйкес жүргiзедi.
2. Өлшеу және таразылау үшін пайдаланылатын жабдық пен аспаптарды сынау мемлекеттің метрология және стандарттау саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3. Келісімшарттық аумақта өлшеуді және таразылауды жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының Үкімет бекіткен тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
4. Егер сынақ немесе тексеру кезiнде жабдықтарда немесе аспаптарда ақау байқалса, онда бүлiну мерзiмін анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, ақау мерзiмi ақау табылған күнге дейiн алдыңғы өлшеу уақытының жартысы ретiнде белгiленедi.
5. Жер қойнауын пайдаланушы уақыттың белгіленген бір кезеңі сайын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган мен метрология және стандарттау жөніндегі уәкілетті орган өкілінің қатысуымен таразылау мен өлшеу үшін пайдаланылатын жабдық пен аспаптарды жүйелі түрде сынаудан өткізіп отырады.
8-бөлім. Мердігерлік жұмыстарды орындау
1. Жер қойнауын пайдаланушы тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасына және бекітілген бюджетке сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау үшін мердігерлерді тартуға құқылы.
2. Егер мемлекеттің заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, кең таралған пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушының мердігерлерді тартуы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қосалқы мердігерлердің жер қойнауын пайдаланушымен жасалған шарттар бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны үшін жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган алдында жауапты болады.
4. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушы, сондай-ақ оның мердігерлері тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекет заңнамасына сәйкес сатып алуға міндетті.
5. Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлері тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға байланысты рәсімдерді Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруға міндетті.
9-бөлім. Қаржыландыру
1. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру жөнінде міндеттеме алады.

3) нести иные обязанности в соответствии с контрактом.
Раздел 7. Измерение полезного ископаемого
1. Измерение и взвешивание твердых и жидких отходов производится недропользователем в соответствии с методами и практикой, применимыми в государстве.
2. Испытание оборудования и приборов, используемых для взвешивания и измерения осуществляется в соответствии с законодательством государства в области метрологии и стандартизации.
3. Измерение и взвешивание на контрактной территории, производится недропользователем в соответствии с порядком, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
4. Если при испытании или осмотре окажется, что оборудование или приборы имеют дефекты, то при невозможности установления срока неисправности, срок дефекта определяется как половина времени от предыдущего замера до дня установления дефекта.
5. Недропользователь систематически через установленный период времени проводит с участием представителя уполномоченного органа по изучению и использованию недр и уполномоченного органа по метрологии и стандартизации испытание оборудования и приборов, используемых для взвешивания и измерения.
Раздел 8. Выполнение подрядных работ
1. Недропользователь имеет право привлекать подрядчиков для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением операций по недропользованию, в соответствии с годовой программой закупа товаров, работ и услуг и утвержденным бюджетом.
2. Если иное не установлено законодательными актами государства, привлечение недропользователем подрядчиков осуществляется в соответствии с порядком приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию, утвержденным Правительством Республики Казахстан, за исключением недропользователей, осуществляющих операции по разведке общераспространенных полезных ископаемых.
3. За невыполнение субподрядчиками своих обязательств по договорам подряда с недропользователем ответственность перед уполномоченным органом по изучению и использованию недр несет недропользователь.
4. При проведении операций по недропользованию недропользователь, а также его подрядчики обязаны приобретать товары, работы и услуги в соответствии с законодательством государства.
5. Недропользователи и их подрядчики обязаны осуществлять процедуры, связанные с приобретением товаров, работ и услуг на территории Республики Казахстан.
Раздел 9. Финансирование
1. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.

2. Келісімшарт бойынша қызметті қаржыландыру өз қаражаты есебінен де, тартылған инвесторлар есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Келiсiмшартқа сәйкес есеп айырысудың барлық түрлерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
4. Жер қойнауын пайдаланушы мен оның мердiгерлері валюталық операцияларды Қазақстан Республикасының валюталық реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
10-бөлім. Салық салу және кедендік төлемдер
1. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша салықтық міндеттемелерді есептеу оларды төлеу бойынша міндеттемелер туындаған сәтте қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық міндеттемелерді орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келісімшарт шеңберінен тыс қызметті жүзеге асыру бойынша салықтық міндеттеме туындаған күні қолданыста болатын мемлекеттің салық заңнамасына сәйкес салықтық міндеттемені орындаудан босатпайды.
2. Қол қойылатын бонус ______ теңге сомасында белгіленді. Бұл ретте келісімшартты жасасу кезінде жер қойнауын пайдаланушы, 20___ жылғы «___» _________№_____ банк тапсырмасына сәйкес қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының елу пайызын төлейді.
3. Қол қойылатын бонустың ___________ мөлшердегі белгіленген
сомасының қалған елу пайызын ______________ жер қойнауын пайдаланушы
(сомасын көрсету)
келісімшарт күшіне енген күннен бастап кейінгі күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей төлейді.
4. Жер қойнауын пайдаланушы тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемді Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес _____ __________ № ___ мөлшерде, жер қойнауын пайдаланушы және жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган құпиялылық туралы келісімге негізінде төлейді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасы мен Кеден одағының заңнамасына сәйкес декларация қабылданған күнге қолданыстағы кедендік төлемдерді төлеуге міндеттенеді.
11-бөлім. Бухгалтерлік есеп
1. Мемлекеттің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының толықтығына, халықаралық және ұлттық стандарттарға және бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау үшін жер қойнауын пайдаланушы қызметтің қажеттіліктері мен ерекшеліктерін негізге ала отырып, есеп саясатын қабылдауға міндетті.
2. Активтерді сақтау, бухгалтерлік есеп жүргізу қаржылық есептілік жасау кезінде жымқыру мен қателесу оқиғаларының олардың алдын алу және анықтау бойынша шараларды қоса алғанда, мемлекеттің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының сақталуын, есеп саясатын, операцияларды тиімді жүргізуді қамтамасыз ету үшін жер қойнауын пайдаланушы ішкі бақылау ұйымдастыруға құқылы.

2. Финансирование деятельности по контракту может осуществляться как за счет собственных средств, так и за счет привлеченных инвесторов.
3. Все виды расчетов в соответствии с контрактом производятся в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
4. Недропользователь и его подрядчики осуществляют валютные операции в соответствии с законодательством Республики Казахстан о валютном регулировании.
Раздел 10. Налогообложение и таможенные платежи
1. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в государстве, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством государства, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
2. Подписной бонус установлен в сумме ______ тенге. При этом на момент заключения контракта, недропользователь уплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса согласно банковскому поручению за № _____ от "__" _________ 20__ года.
3. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы
подписного бонуса в размере _____________ недропользователь
(указать сумму)
уплачивает не позднее тридцати календарных дней с даты вступления контракта в силу.
4. Недропользователь уплачивает платеж по возмещению исторических затрат, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на основании соглашения о конфиденциальности между недропользователем и уполномоченным органом по изучению и использованию недр № ______ от ____ в размере _______________.
5. Недропользователь обязуется уплачивать таможенные платежи в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и ТС, действующим на день принятия декларации.
Раздел 11. Бухгалтерский учет
1. Для ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в соответствии с требованиями законодательства государства  о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, международными или национальными стандартами и типовым планом счетов бухгалтерского учета, исходя из их потребностей и особенностей деятельности недропользователь обязан принять учетную политику.
2. Недропользователь для обеспечения соблюдения законодательства государства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, учетной политики, эффективного проведения операций, включая меры по сохранности активов, предотвращению и выявлению случаев хищения и ошибок при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности, вправе организовывать внутренний контроль.

12-бөлім. Сақтандыру
1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушы сақтандыру бағдарламасына және мемлекет заңдарына сәйкес міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға міндетті.
2. Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қауіпіне байланысты объектілердің меншік иесі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы тиісінше иесі ретінде қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қауіпіне байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
3. Қызметкерлердің денсаулығы мен өміріне зиян келтіру мүмкін еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде олардың мүліктік мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген көлемде қызметкерлердің еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жазатайым жағдайлардан оларды міндетті сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
4. Үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына, мүлкіне және қоршаған ортаға оның авариялық ластануы нәтижесінде келтірілген зардапты өтеу мақсатында жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының Үкімет айқындайтын тізбеде көзделген шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асырушы субъект ретінде міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілігі міндетті экологиялық сақтандыруға жататын жер қойнауын пайдаланушы қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілерді иесі ретінде азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған жағдайда, онда міндетті экологиялық сақтандыру шарты тек қоршаған ортаға зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілік бөлігінде ғана жасалады.
5. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндетті сақтандырудың өзге де түрлерін жүзеге асырады.
6. Жер қойнауын пайдаланушының ерікті сақтандыру шарттарын жасасуы оны міндетті сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі міндеттен босатпайды.
7. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт қолданысы мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы мынадай сақтандыруларды жүзеге асырады:
1) келісімшарттық аумақта немесе келісімшарттық аумаққа (тан) тасымалдау кезінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге байланысты пайдаланылатын немесе пайдалану жоспарланып отырған барлық жабдықтарды, ғимараттарды, технологиялық объектілерді және тауардың барлық түрлерін қамтитын залалдан мүлікті сақтандыру;
2) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге байланысты туындаған үшінші тұлғалардың мүлкіне және (немесе) өмірі мен денсаулығына, қоршаған табиғи ортаға келтірілген зиян үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлерін медициналық сақтандыру.

Раздел 12. Страхование
1. Недропользователь обязан при проведении операций по недропользованию осуществлять обязательное страхование в соответствии с программой страхования и законами государства.
2. Недропользователь, являющийся владельцем объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, обязан заключить договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам соответственно в качестве владельца.
3. В целях обеспечения защиты имущественных интересов работников, жизни и здоровью которых может быть причинен вред при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей, недропользователь обязан заключить договор обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в объеме, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
4. В целях возмещения вреда, причиненного жизни, здоровью, имуществу третьих лиц и (или) окружающей среде в результате ее аварийного загрязнения, недропользователь обязан заключить договор обязательного экологического страхования как субъект, осуществляющий экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности, предусмотренные в перечне, определяемом Правительством Республики Казахстан.
В случае, если недропользователь, ответственность которого согласно законам Республики Казахстан подлежит обязательному экологическому страхованию, застраховал гражданско-правовую ответственность как владелец объекта, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, то договор обязательного экологического страхования заключается только в части страхования гражданско-правовой ответственности за причинение вреда окружающей среде.
5. Недропользователь осуществляет иные виды обязательного страхования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Заключение недропользователем договоров добровольного страхования не освобождает от обязанности по заключению договоров обязательного страхования.
7. При проведении операций недропользованию на протяжении срока действия контракта недропользователь осуществляет следующее страхование:
1) страхование имущества от ущерба, охватывающее все оборудование, здания, технологические объекты и товары всех видов, используемых или планируемых к использованию в связи с проведением операций по недропользованию на контрактной территории или во вpемя транспортировки на (из) контрактной территории;
2) страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда имуществу и (или) жизни и здоровью третьих лиц, окружающей природной среде, возникшего в связи с проведением операций по недропользованию;
3) медицинское страхование работников недропользователя.

8. Осы бөлімнің 7-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы жасайтын сақтандыру шарттары жер қойнауын пайдаланушының мүдделеріне қатысты сақтандыру қорғанышын төмендетпеу шартымен қосымша сақтандырылғандар ретінде мердігерлерді, қосалқы мердігерлерді, аффилиирленген тұлғаларды және басқа тұлғаларды қамтуы мүмкін.
9. Келісімшарт күшіне енген күннен кейін ___ күн ішінде жер қойнауын пайдаланушы осы бөлімге сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге байланысты сақтандыру көзделген тәуекелдерді сақтандыру бағдарламасын әзірлейді және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға келісуге береді.
13-бөлім. Консервация немесе тарату және тарату қоры
1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес бұдан кейінгі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізу кезінде пайдаланылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін қоспағанда, жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды жүзеге асырады.
2. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатқан кезде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану объектісін тарату немесе консервациялау жөніндегі жұмыстарды орындауға дереу кіріседі. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтату туралы шұғыл шешім қабылдау қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы өндірістік объектілерді тарату немесе консервациялау басталғанға дейін олардың сақталуын қамтамасыз ететін іс-шаралар кешенін жүргізеді.
3. Таратуды немесе консервациялауды жүзеге асыру кезде жер қойнауын пайдаланушы қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі, өнеркәсіп қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органдармен келісуден өткен және жер қойнауын пайдаланушы бекіткен тарату немесе консервациялау жобасын басшылыққа алуға тиіс.
4. Жобаны жобалау мен іске асыру жөніндегі жұмыстардың жүргізілуін қаржыландыруды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен жер қойнауын пайдалану объектісін тарату және консервациялау қағидасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асырады.
5. Жер қойнауын пайдалану объектілерін тарату мен консервациялау жөніндегі жұмыстарды аяқтау қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіп қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органдардың және облыстың, (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының өкілдерінен уәкілетті орган құратын комиссия жер қойнауын пайдалану объектісін тарату және консервациялау жөніндегі жұмыстарды қабылдау актісіне қол қоюмен ресімделеді.

8. Договоры страхования, заключаемые недропользователем в соответствии с пунктом 7 настоящего раздела могут включать подрядчиков, субподрядчиков, аффилиированных лиц и других лиц в качестве дополнительно застрахованных, при условии, что не возникает уменьшения страховой защиты в отношении интересов недропользователя.
9. В течение _____ дней после даты вступления контракта в силу недропользователь разрабатывает и предоставляет на согласование уполномоченному органу по изучению и использованию недр программу страхования рисков, страхование которых предусмотрено в соответствии с настоящим разделом, связанных с проведением операций по недропользованию.
Раздел 13. Консервация или ликвидация и ликвидационный фонд
1. При прекращении операций по недропользованию недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы, за исключением технологических единиц объекта недропользования которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
2. При прекращении операций по недропользованию недропользователь незамедлительно приступает к выполнению работ по ликвидации или консервации объекта недропользования. В случае необходимости принятия экстренного решения о прекращении операций по недропользованию, недропользователь проводит комплекс мероприятий, обеспечивающих сохранение производственных объектов до начала их ликвидации или консервации.
3. При осуществлении ликвидации или консервации недропользователь должен руководствоваться проектом ликвидации или консервации, разработанным проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды, а также прошедшим согласование с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, в области промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологической службы, по управлению земельными ресурсами и утвержденным недропользователем.
4. Финансирование на проведения работ по проектированию и реализации проекта ликвидации или консервации осуществляется недропользователем, в соответствии с правилами ликвидации и консервации объектов недропользования, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
5. Завершение работ по ликвидации или консервации объектов недропользования оформляется подписанием акта приемки работ по ликвидации и консервации объекта недропользования комиссией, создаваемой уполномоченным органом из представителей уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологической службы, по управлению земельными ресурсами и местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы).

6. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен жер қойнауын пайдалану объектісін тарату және консервациялау жөніндегі жұмыстарды қабылдау актісін алғаннан кейін жұмыстардың аяқталу кезінде толықтырылған геологиялық, маркшейдерлік және өзге де құжаттама толықтырылады және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға белгіленген тәртіппен сақтауға тапсырылады.
7. Объектіні таратумен немесе консервациялаумен байланысты жұмыстарды қаржыландыру тарату қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте тарату қорын пайдалануды жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырады.
8. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын тарату үшін жою қорын құрады.
9. Тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын жылдық шығындардың кемінде 1 % мөлшерінде мемлекет аумағындағы кез келген банктегі арнайы депозиттік шотқа аударады.
10. Егер таратуға немесе консервациялауға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерiнен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы таратуды қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
11. Егер таратуға немесе консервациялауға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерiнен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы жер қойнауын пайдаланушыға берiледi және салық салынатын табысқа енгiзiлуге тиіс.
12. Тарату немесе консервациялау жобасы жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық аумақтағы қызметі процесінде пайдаланылған жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды көздейді.
13. Жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
14. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда тарату қоры Заңның 72-бабының 10-тармағына сәйкес анықталатын сенімгер басқарушыға беріледі.
14-бөлім. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау
1. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы мынадай жалпы экологиялық талаптарды сақтауға міндетті:
1) жер қойнауын мемлекеттің экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес пайдалану;
2) жер бетін кен орнын игерудің арнайы әдістерін қолдану есебінен сақтау;
3) жердiң техногендiк шөлейттенуiн болдырмау;
4) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қауіпті техногендік процесс құбылыстарынан алдын алу шараларын қолдану;
5) жер қойнауын су басудан, өрттен және жер асты құрылыстарын салу (немесе) және пайдалануды қиындататын басқа да дүлей факторлардан қорғауды жүзеге асыру;

6. После получения акта приемки работ по ликвидации или консервации объекта недропользования, утвержденного уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, пополненная на момент завершения работ геологическая, маркшейдерская и иная документация сдается в установленном порядке на хранение в уполномоченный орган по изучению и использованию недр.
7. Финансирование работ, связанных с ликвидацией или консервацией объекта, осуществляется за счет средств ликвидационного фонда. При этом использование ликвидационного фонда осуществляется недропользователем с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр.
8. Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий операций по недропользованию в Республике Казахстан.
9. Отчисления в ликвидационный фонд производятся недропользователем ежегодно в размере не менее 1 % от ежегодных затрат на специальный депозитный счет в любом банке на территории государства.
10. Если фактические затраты на ликвидацию или консервацию превысят размер ликвидационного фонда, недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
11. Если фактические затраты на ликвидацию или консервацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
12. Проект ликвидации или консервации предусматривает ликвидацию или консервацию объектов недропользования, использованных в процессе деятельности недропользователя на контрактной территории.
13. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
14. В случае прекращения действия контракта в одностороннем порядке уполномоченным органом по изучению и использованию недр, ликвидационный фонд передается доверительному управляющему, определяемому в соответствии с пунктом 10 статьи 72 Закона.
Раздел 14. Охрана недр и окружающей среды
1. При осуществлении своей деятельности обязан соблюдать следующие общие экологические требования:
1) использовать недра в соответствии с требованиями экологического законодательства государства;
2) сохранять земную поверхность за счет применения специальных методов разработки месторождений;
3) предотвращать техногенное опустынивание земель;
4) применять предупредительные меры от проявлений опасных техногенных процессов при проведении операций по недропользованию;
5) осуществлять охрану недр от обводнения, пожаров и других стихийных факторов, которые могут осложнить строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений;

6) жер қойнауы ластануының алдын алу;
7) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтата тұрудың, тоқтатудың, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асырумен байланысты объектілерді консервациялау мен таратудың белгіленген тәртібін сақтау;
8) қалдықтарды үю мен орналастыру кезінде экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды қамтамасыз ету;
9) ұтымды схема бойынша автомобиль жолдарын салу жұмыстары басталғанға дейін, сондай-ақ басқа да әдістерді пайдалану арқылы бұзылатын және иеліктен шығарылатын жерлердің аумақтарын қысқарту;
10) топырақтың жел эрозиясын, қазылатын жыныстардың үйінділері мен өндіріс қалдықтарының қышқылдануының және өздігінен жануының алдын алу;
11) ластануын болдырмау үшiн тартылатын және тұщы сулы жерлердi  оқшаулау;
12) жанар-жағар материалдарының қалдықтарын экологиялық қауіпсіз жолмен жоюды жүзеге асыру.
2. Халықаралық тәжірибеде қабылданған стандарттарға негізделген жұмыстарды жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдау.
3. Жер қойнауын ұтымды пайдалануды, қызметкерлердің, тұрғындардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жұмыстарды жүргізуге арнаған технологиялық схемалар мен жобаларды сақтау.
4. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыруының міндетті шарты жер қойнауы ластануының алдын алу мен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың қоршаған ортаға жағымсыз әсерін азайтуды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану мен оларды қорғау саласында:
1) жер қойнауының ресурстарын ұтымды және кешендi пайдалануды қамтамасыз ету;
2) су жинау алаңдарында және жерасты сулары жинақталған жерлерде ауыз сумен немесе өнеркәсіптік сумен қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтардың жиналуын болдырмау;
3) жер қойнауын жерасты құрылыстарының салу және пайдалану сапасын төмендететін немесе су басудан, өрттен және басқа да дүлей факторлардан қорғау;
4) жер қойнауын пайдалану, әсіресе мұнайды, газды немесе өзге де заттар мен материалдарды жер астында сақтау, зиянды заттар мен қалдықтарды көму, қалдық суларды ағызу жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын ластанудан сақтау;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтата тұру, тоқтату, кен орнын игеру объектілерін консервациялау мен тарату жөніндегі белгіленген тәртіпті сақтау;
6) өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды үю және орналастыру кезінде су ағызатын алаңдарда және жерасты сулары орналасқан жерлерде олардың жиналуын болдырмау мақсатында экологиялық талаптарды қамтамасыз ету.

6) предотвращать загрязнение недр;
7) соблюдать установленный порядок приостановления, прекращения операций по недропользованию, консервации и ликвидации объектов, связанных с проведением операций по недропользованию;
8) обеспечивать экологические и санитарно-эпидемиологические требования при складировании и размещении отходов;
9) сокращать территории нарушаемых и отчуждаемых земель путем опережающего до начала работ строительства автомобильных дорог по рациональной схеме, а также использования других методов;
10) предотвращать ветровую эрозию почвы, отвалов вскрышных пород и отходов производства, их окисления и самовозгорания;
11) производить изоляцию поглощающих и пресноводных горизонтов для исключения их загрязнения;
12) осуществлять ликвидацию остатков горюче-смазочных материалов экологически безопасным способом.
2. Выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения работ, основанные на стандартах, принятых в международной практике.
3. Соблюдать технологические схемы и проекты на проведение работ, обеспечивающие рациональное использование недр, безопасность работников, населения и окружающей среды.
4. Обязательным условием осуществления недропользователем деятельности по контракту является обеспечение предотвращения загрязнения недр и снижения вредного влияния операций по недропользованию на окружающую среду.
5. В области рационального и комплексного использования недр и их охраны необходимо:
1) обеспечение рационального и комплексного использования ресурсов недр;
2) предотвращение накопления промышленных и бытовых отходов на площадях водосбора и в местах залегания подземных вод, используемых для питьевого или промышленного водоснабжения;
3) охрана недр от обводнения, пожаров и других стихийных факторов, снижающих их качество или осложняющих строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений;
4) предотвращение загрязнения недр при проведении операций по недропользованию, особенно при подземном хранении нефти, газа или иных веществ и материалов, захоронении вредных веществ и отходов, сбросе сточных вод;
5) соблюдение установленного порядка приостановления, прекращения операций по недропользованию, консервации и ликвидации объектов разработки месторождений;
6) обеспечение экологических требований при складировании и размещении промышленных и бытовых отходов в целях предотвращения их накопления на площадях водосбора и в местах залегания подземных вод.

6. Пайдалы қазбаларды барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану шаруашылық қызметтің экологиялық қауіпті түрі болып табылады және мынадай талаптар сақталған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асырады:
1) жерасты су объектілеріне шекті рұқсат етілген зиянды әсер етудің қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі уәкілетті органдармен, халықтың санитарлық–эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісім бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нормативтерін сақтау;
2) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген меншікті немесе өзге де зертханаларда жіберілетін судың химиялық құрамын айқындау;
3) қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органдарға, санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарына ластаушы заттардың авариялық төгілуі туралы, сондай-ақ жерасты суларын жинаудың және оларға су жіберу (айдау) объектісінің белгіленген режимінің бұзылуы туралы шұғыл ақпарат беру.
7. Жер қойнауын пайдаланушыға:
1) құрылысқа берілген учаскеден тыс өсімдік және топырақ қабаттарын бүлдіруге;
2) жер қойнауын пайдалану қалдықтарын үстіңгі су объектілері мен жер қойнауына төгуге;
3) егер бұл жер асты су объектілерінің жай-күйіне әсер етсе немесе әсер етуі мүмкін болса жерлерді сарқынды сулармен суаруға;
4) шаруашылық-ауыз су сулары бар қабаттарға ерітінділер мен материалдарды жіберуге тыйым салынады.
8. Жер қойнауын пайдаланушы осы келісімшарт бойынша өз қызметі нәтижелерінің тигізетін әсерін зерделеу мен жағымсыз әсерді уақтылы жою бойынша шаралар қабылдау мақсатында жер қойнауы мен қоршаған ортаның мониторингін жүргізуі тиіс.
15-бөлім. Халықтың және персоналдың қауіпсіздігі
1. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мемлекеттің заңнамасында көзделген жұмыс жүргізу қауіпсіздігі ережелері мен нормаларының орындалуын, сондай-ақ авариялардың және қызметкерлердің кәсіптік ауруларының алдын алу және оны жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етуге тиіс.
2. Егер адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін болса, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынады.
3. Мыналар:
1) жұмысқа арнаулы дайындығы және біліктілігі бар адамдарды, ал  құрылыс жұмыстарына басшылық етуге тиісті арнаулы білімі бар, денсаулық сақтау саласындағы заңнамаға сәйкес міндетті медициналық тексеруден өткен адамдарды жіберу;

6. Строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей полезных ископаемых является экологически опасным видом хозяйственной деятельности и осуществляется недропользователем при соблюдении следующих требований:
1) соблюдать нормативы предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленные уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, промышленной безопасности, государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) обеспечивать определение химического состава сбрасываемых вод в собственных или иных лабораториях, аккредитованных в порядкe, установленном законодательством Республики Казахстан техническом регулировании;
3) передавать уполномоченным органам в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда и органам санитарно-эпидемиологической службы экстренную информацию об аварийных сбросах загрязняющих веществ, а также о нарушенияx установленного режима забора подземных вод и объекта сброса (закачки) в них вод.
7. Недропользователю запрещается:
1) нарушение растительного и почвенного покровов за пределами участков, отведенных под строительство;
2) сброс отходов недропользования в поверхностные водные объекты и недра;
3) орошение земель сточными водами, если это влияет или может повлиять на состояние подземных водных объектов;
4) допуск растворов и материалов в пласты, содержащие хозяйственно-питьевые воды.
8. Недропользователь должен вести мониторинг недр и окружающей среды с целью изучения воздействия на них результатов своей деятельности по настоящему контракту и принятия мер по своевременному устранению негативного воздействия.
Раздел 15. Безопасность населения и персонала
1. При проведении недропользователем операций по недропользованию в соответствии с контрактом должно быть обеспечено выполнение правил и норм по безопасному ведению работ, предусмотренных законодательством государства, а также проведение мероприятий по предупреждению и ликвидации аварий и профессиональных заболеваний работников.
2. Запрещается проведение операций по недропользованию, если они представляют опасность для жизни и здоровья людей.
3. Основными требованиями по обеспечению безопасного проведения операций по недропользованию являются:
1) допуск к работам лиц, имеющих специальную подготовку и квалификацию, а к руководству строительными работами - лиц, имеющих соответствующее специальное образование, прошедших обязательныe медицинские осмотры в соответствии с законодательством в области здравоохранения;

2) құрылыс жұмыстарындағы адамдарды арнаулы киімдермен, дербес және ұжымдық қорғау құралдарымен қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік талаптарына және санитарлық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес келетін машиналарды, жабдықтар мен материалдарды қолдану;
4) жарғыш заттар мен жару құралдарын есепке алу, тиісінше сақтау және жұмсау, сондай-ақ оларды дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
5) жұмыстардың технологиялық тізбегін қамтамасыз етуге қажет және қауіпті жағдайларды болжауға жеткілікті геологиялық, маркшейдерлік және өзге де байқау кешенін жүргізу, қауіпті аймақтарды уақтылы анықтау және оны тау-кен жұмыстары жоспарына түсіру;
6) атмосфераның жай-күйін, ондағы оттегі мөлшерін, зиянды және жарылғыш қауіпті газдар мен тозаңдарды жүйелі бақылау;
7) техникалық құжаттаманы және аварияларды жою жоспарларын жұмысты жүргізудің қауіпсіз аймақтарының шекараларын анықтайтын деректермен уақтылы толықтыру;
8) жерасты құрылыстарын әзірлеу мен жайластырудың жобалау жүйелерін, жобаларын және технологиялық схемаларын сақтау жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі талаптары болып табылады.
4. Жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда жер қойнауын пайдаланушының лауазымды адамдары жұмысты дереу тоқтатып, адамдарды қауіпсіз жерге тасымалдауды қамтамасыз етуге міндетті.
5. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар әсер ететін аймақтарда халықтың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда тиісті ұйымдардың басшылары ол туралы жергілікті атқарушы органдарға дереу хабарлауға міндетті.
6. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар әсер ететін аймақта халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы жұмысты тоқтата тұруға міндетті және халықтың денсаулығы мен өмірі үшін қауіпсіз жағдай жасалмайынша және төнген қауіп жойылмайынша оны қайта бастауға құқығы жоқ. Қауіпті болдырмау үшін өзге шараларды қолдану мүмкін болмаған кезде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың қауіпті әсер ету аймағынан халық көшірілгеннен кейін ғана жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қайта бастауға құқылы.
7. Жер қойнауын пайдаланушы азаматтың денсаулығына жер қойнауын пайдаланушының алдындағы келісімшарттық міндеттемелерін және еңбек міндеттерін орындаумен байланысты келтірілген зардапты мемлекет заңнамасына сәйкес өтейді.
8. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы жұмыстар жүргізудің оң тәжірибесін басшылыққа ала отырып, адамдардың өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіп төндіретін, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу процесінде мүліктің жойылу қаупін туғызатын авариялар мен өзге де қауіпті жағдайлардың алдын алу үшін барлық қажетті шараларды қолдануы тиіс.

2) обеспечение лиц, занятых при строительных работах, специальной одеждой, средствами индивидуальной и коллективной защиты;
3) применение машин, оборудования и материалов, соответствующих требованиям безопасности и санитарными правилами и гигиеническими нормативами;
4) учет, надлежащее хранение и расходование взрывчатых веществ и средств взрывания, а также правильное и безопасное их использование;
5) проведение комплекса геологических, маркшейдерских и иных наблюдений, необходимых и достаточных для обеспечения технологического цикла работ и прогнозирования опасных ситуаций, своевременное определение и нанесение на планы горных работ опасных зон;
6) систематический контроль за состоянием атмосферы, содержанием в ней кислорода, вредных и взрывоопасных газов и пыли;
7) своевременное пополнение технической документации и планов ликвидации аварий данными, уточняющими границы зон безопасного ведения работ;
8) соблюдение проектных систем, проектов и технологических схем разработки и обустройства подземных сооружений.
4. Должностные лица недропользователя при возникновении непосредственной угрозы жизни и здоровью работников обязаны немедленно приостановить работы и обеспечить транспортировку людей в безопасное место.
5. При возникновении непосредственной угрозы жизни и здоровью населения в зоне влияния операций по недропользованию руководители соответствующих организаций обязаны незамедлительно информировать об этом местные исполнительные органы.
6. При возникновении угрозы жизни и здоровью населения в зоне влияния операций по недропользованию недропользователь обязан приостановить работы и не вправе возобновлять без создания безопасных для здоровья и жизни населения условий и предотвращения возникшей угрозы. При невозможности принятия иных мер для предотвращения угрозы недропользователь вправе возобновить операции по недропользованию только после переселения населения из опасных зон влияния операций по недропользованию.
7. Недропользователь возмещает вред, причиненный им здоровью гражданина, связанному с исполнением им договорных обязательств перед недропользователем и трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством государства.
8. Недропользователь, осуществляющий операции по недропользованию обязан предпринимать все необходимые меры по предотвращению аварий и иных опасных ситуаций, создающих угрозу жизни и здоровью людей и окружающей среде, а также угрозу уничтожения собственности в процессе проведения операций по недропользованию, руководствуясь положительной практикой ведения работ.

9. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде авариялар мен өзге де қауіпті жағдайлардың алдын алу бойынша шаралардың бағдарламасын әзірлеуге және оларды жобалаушы құжаттар құрамында бекітуге міндетті.
16-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
1. Жер қойнауын пайдаланушы өзі қабылдаған мынадай міндеттемелерді тиісті орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады тұрақсыздық төлемі (айыппұл, өсімпұл) түрінде:
1) тауарлардағы, жұмыстар мен қызметтердегі қазақстандық қамту бойынша міндеттемелер орындамағаны үшін есепті кезеңдегі орындалмаған міндеттеме сомасының 30 %-ы мөлшерінде;
2) кадрлардағы қазақстандық қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін 2000 айлық есептік көрсеткіш (АЕК) мөлшерінде;
3) өзге де қаржылық міндеттемелерді орындамағаны үшін (салықтық  міндеттемелерді қоспағанда, көрсету) есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының 30 %-ы мөлшерінде жауап болады.
2. Бұл ретте, егер жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстары нарықта қолданылатын бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелді емес басқа да мән-жайларға байланысты келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасы мен жобалау құжаттарын бекіту кезінде ескерілгендерден кем болып шықса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта, жұмыс бағдарламасында және жобалау құжаттарында көзделген нақты көлемді толық орындаса жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және тұрақсыздық төлемін немесе айыппұл есептеу үшін негіз болып табылмайды.
3. Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану қорғау саласындағы заңнаманы бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке әкеледі.
4. Мемлекеттің жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының талаптарын бұзу салдарынан зиян келтірген тұлғалар, егер тек зиян еңсерілмейтін күштің немесе зардап шегушінің пиғылы салдарынан туындағанын дәлелдей алмаса, келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде және тәртіппен өтеуге міндетті.
5. Жер қойнауын ұтымды пайдалану саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтірілген зардаптардың мөлшерін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган жер қойнауын пайдаланушылармен бірлесе отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындайды.
6. Жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтірілген зардаптың мөлшерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес айқындайды.

9. Недропользователь обязан разрабатывать программы мероприятий по предотвращению аварий и иных опасных ситуаций при проведении операций по недропользованию и утверждать их в составе проектных документов.
Раздел 16. Ответственность недропользователя за нарушение
условий контракта
1. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки (штрафа, пени) за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по казахстанскому содержанию в товарах, работах и услугах в размере 30 % от суммы неисполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по казахстанскому содержание в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей (МРП);
3) за невыполнение иных финансовых обязательств (за исключением налоговых обязательств, указать) в размере 30 % от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
2. При этом если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для начисления неустойки или штрафа.
3. Нарушение недропользователем законодательства в области использования и охраны недр влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Лица, причинившие вред вследствие нарушения требований законодательства государства о недрах и недропользовании, обязаны возместить причиненный вред, если только не докажут, что вред возник вследствие непреодолимой силы или умысла потерпевшего, в размерах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Размер ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области рационального использования недр, определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр совместно с недропользователем в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
6. Размер ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области охраны недр, определяется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.

7. Сақтық аймағының шектерiнде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы өзінің келісімшарттық аумағында теңiз ластанған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының кінәсіне қарамастан қоршаған ортаға, жеке немесе заңды тұлғаларға келтiрiлген зиян мен залал үшiн жауапты болады.
8. Мемлекет заңнамасының талаптарын бұза отырып жасалған жер қойнауын пайдалануға байланысты мәмілелер олар жасалған сәттен бастап жарамсыз деп танылады. Мәмілелер жарамсыздығының салдары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде анықталады.
Көрсетілген мәмілелердің жасалуына кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік немесе қылмыстық жауапты болады.
17-бөлім. Еңсерілмейтін күш
1. Келiсiмшарт бойынша қандай да бір мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл орындамаушылық немесе тиiсiнше орындамаушылық еңсерілмейтін күш мән-жағдайларына байланысты болса, тараптардың ешқайсысы ешқандай жауапты болмайды.
2. Еңсерілмейтін күштiң мән-жайларына бұл жағдайлар кезiнде төтенше болдырмау мүмкін болмайтын мән-жайлар, мысалы: әскери қақтығыстар, табиғат апаттары, дүлей зiлзалалар (өрт және т.с) жатады. Келтiрiлген тiзбе түпкілікті болып табылмайды.
3. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, одан зардап шегушi тарап бұл туралы форс-мажорлық мән-жайлар басталған күнiн және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не почтамен жiберу жолымен екiншi тарапқа дереу хабарлайды.
4. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін дереу мәжіліс өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
5. Форс-мажорлық мән-жайлармен байланысты келiсiмшарт бойынша жұмыстар толық немесе ішiнара тоқтаған кезде бұл жұмыстардың жүргiзiлу кезеңі форс-мажорлық мән-жайлар болған мерзiмге ұзартылады және жұмыстар форс-мажорлық мән-жайлар тоқтатылған сәттен бастап қайта жаңғыртылады.
18-бөлім. Құпиялылық
1. Келiсiмшартты орындау үдерісінде қандай да бір тараптың алған немесе сатып алған ақпараты құпия болып табылады. Тараптар мемлекет заңнамасында көзделген қажетті есептерді жасақтау үшiн құпия ақпаратты пайдалана алады.
2. Тараптардың екiншi тараптың келiсiмiнсiз құпия ақпаратты үшiншi тұлғаларға мынадай жағдайларды қоспағанда, беруге құқығы жоқ:
1) егер мұндай ақпарат сотта іс қарауды жүргiзу барысында пайдаланылса;
2) ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететiн үшiншi тұлғаға, мұндай үшiншi тұлға мұндай ақпаратты құпия ретінде қарап және оны тараптар белгiлеген мақсаттарға және белгiлі бір мерзiмдерде ғана пайдалануға мiндеттеме алу шартымен берiлген жағдайда;

7. Недропользователь, осуществляющий операции по недропользованию в пределах предохранительной зоны, несет ответственность за ущерб и убытки, нанесенные окружающей среде, физическим или юридическим лицам в случае загрязнения моря с его контрактной территории вне зависимости от вины недропользователя.
8. Сделки, связанные с пользованием недрами, заключенные с нарушением требований законодательства государства, являются недействительными с момента их совершения. Последствия недействительности сделки определяются Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Лица, виновные в совершении указанных сделок, несут административную или уголовную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Раздел 17. Непреодолимая сила
1. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
2. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т.п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
3. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
4. При возникновении форс-мажорных обстоятельств стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
5. При полной или частичной приостановке работ по контракту, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и работы возобновляются с момента прекращения форс-мажорных обстоятельств.
Раздел 18. Конфиденциальность
1. Информация, полученная или приобретенная какой-либо стороной в процессе выполнения контракта, является конфиденциальной. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой стороны за исключением случаев:
1) если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;

3) ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржы қаражатын алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетiлген мақсаттарға ғана пайдалануға мiндеттеме алу шартымен берiлген жағдайда;
4) ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына, олардың қызметтік міндеттерін орындау барысында ұсынылған болса.
3. Тараптар, мемлекет заңнамасына сәйкес геологиялық және келiсiмшарттық аумақта жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізуге байланысты ақпараттарды қамтитын барлық құжаттардың, ақпараттар мен есептердiң құпиялығын сақтау мерзiмiн айқындайды.
4. Қазақстандық қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелерді орындауға қатысты жер қойнауын пайдаланушының тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жоспарлауы мен жүргізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға кеткен шығындар және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығыстары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.
19-бөлім. Құқықтар мен міндеттерді беру
1. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының Заңында және келісімшартта белгіленген талаптарды сақтай отырып, басқа тұлғаларға келісімшарт бойынша құқықтарды немесе олардың бір бөлігін беруге құқылы.
2. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру:
1) өтемді не өтеусіз азаматтық-құқықтық мәмілелер негізінде басқа тұлғаға жер қойнауын пайдалану құқығын ішінара немесе толық иеліктен шығару;
2) жер қойнауын пайдалану құқығын басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталына беру;
3) банкрот кезіндегі конкурстық өндіріс үдерісінде жер қойнауын пайдалану құқығын иеліктен шығару;
4) жер қойнауын пайдалану құқығына, оның ішінде кепілзат кезінде өндіріп алуға жүгіну арқылы жүзеге асырылады.
3. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру Заңда белгіленген тәртіппен берілетін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
4. Ұйымдастырылған құнды қағаздар нарығы айналымындағы бастапқы шығарылым, акциялар немесе акцияға меншік құқығын растайтын басқа да құнды қағаздар не жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның акцияларына айырбасталатын құнды қағаздар, оның ішінде ұйымдастырылған құнды қағаздар нарығында қосымша эмиссиялар шеңберінде шығарылған мұндай құнды қағаздардың бастапқы орналастырылуы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
5. Жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) кепілге беру белгіленген тәртіппен берілетін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлге қойылып алынған кредит жер қойнауын пайдалану мақсаттарына пайдаланылуға не жер қойнауын пайдалануға келісімшартта көзделген Қазақстан Республикасының аумағындағы кейіннен қайта бөлу ұйымы, жер қойнауын пайдаланушының өзі немесе оның жарғылық капиталына жүз пайыз қатысу үлесі бар еншілес ұйымдары пайдалануы тиіс.

3) когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой недропользователь, получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
4) когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей.
3. Стороны, в соответствии с законодательством государства, определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, содержащим геологическую информацию, и относящимся к проведению операций по недропользованию на контрактной территории.
4. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части казахстанского содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок товаров, работ и услуг, а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.
Раздел 19. Передача прав и обязанностей
1. Недропользователь имеет право передавать права или их часть по контракту другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом Республики Казахстан и контрактом.
2. Передача права недропользования осуществляется путем:
1) отчуждения права недропользования частично или полностью другому лицу на основании возмездных либо безвозмездных гражданско-правовых сделок;
2) передачи права недропользования в уставный капитал другого юридического лица;
3) отчуждения права недропользования в процессе конкурсного производства при банкротстве;
4) обращения взыскания на право недропользования, в том числе при залоге.
3. Передача права недропользования осуществляется с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр, выдаваемого в порядке, установленном Законом.
4. Первичный выпуск в обращение на организованном рынке ценных бумаг акций или иных ценных бумаг, подтверждающих право собственности на акции, либо ценных бумаг, конвертируемых в акции, юридического лица, являющегося недропользователем, в том числе первичное размещение на организованном рынке ценных бумаг таких ценных бумаг, выпущенных в рамках дополнительной эмиссии, осуществляется с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр.
5. Передача в залог права недропользования (его части), осуществляется с разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр, выдаваемого в установленном порядке.
Полученный под залог права недропользования кредит должен быть использован на цели недропользования либо организации последующих переделов на территории Республики Казахстан, предусмотренных контрактом на недропользование, самим недропользователем или дочерней организацией со стопроцентной долей участия недропользователя в ее уставном капитале.

6. Жер қойнауын пайдалану құқығы басқа тұлғаға ішінара берілген жағдайда жер қойнауын пайдаланушы және осындай тұлға келісімшарт бойынша құқықтарды бірлесіп жүзеге асыру мен міндеттерді орындау кезінде туындайтын өзара міндеттемелер бойынша келісімге келуге тиіс. Жер қойнауын пайдаланушылар арасындағы бірлескен қызмет туралы шарт не келісімшарт бойынша қызмет шеңберінде өзара құқықтар мен міндеттерді белгілеу туралы өзге де шарт құзырлы органмен келісіледі және келісімшарт тараптары үшін міндетті күші бар келісімшартқа қосымша болып табылады.
7. Иелері бірнеше жеке немесе заңды тұлғалар болып табылатын жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігі берілген жағдайда мұндай беру осы жер қойнауын пайдалану құқығының барлық иелерінің келісімімен ғана мүмкін болады.
8. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа қандай да бір қатысуы сақталатын кезге дейін ол және жер қойнауын пайдалану құқығы берілетін тұлға келісімшарт бойынша ортақ жауапты болады.
9. Жер қойнауын пайдалану құқығын толық беру жер учаскесін жаңа жер қойнауын пайдаланушыға қайта ресімдеудің сөзсіз негізі болып табылады.
Жер қойнауын пайдалану құқығын және жер қойнауын пайдалануға беру келісімшарт талаптары бойынша қалыптастырылған тарату қорын және жер қойнауын пайдалануды қайта ресімдеудің (берудің) сөзсіз негізі болып табылады.
10. Егер беру шарттарында өзгеше көзделмесе жер қойнауын пайдалану құқығын беру бойынша барлық шығыстар жер қойнауын пайдаланушының шығыстарына жатқызылады.
11. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне әкеледі және мұндай өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген кезден бастап жасалған болып есептеледі. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі азаматтық-құқықтық мәміле жасасу фактісі болмаған кезде, жер қойнауын пайдаланушының мұндай беруге уәкілетті органның рұқсатын алмаған (рұқсат беруден бас тартқан) кезде не жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану құқықтарын беруге рұқсат беруге негіз болған дұрыс емес ақпаратты құзыретті органға (облыстың, республиканың маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына) беру фактісі анықталған кезде не келісімшарттың 23-бөлімінің 6-тармағының ішінара беру туралы ережелері сақталмаған кезде келісімшартты тіркеуден бас тартуға құқылы.
12. Жер қойнауын пайдаланушы заңда көзделген жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатынсыз жасаған жер қойнауын пайдалану құқығын беруге бағытталған мәмілелер мен өзге де әрекеттер олар жасалған сәттен бастап жарамсыз деп танылады.

6. В случае частичной передачи права недропользования другому лицу недропользователь и такое лицо должны прийти к соглашению по взаимным обязательствам, возникающим при совместном осуществлении прав и выполнении обязанностей по контракту. Договор о совместной деятельности либо иной договор об установлении взаимных прав и обязанностей в рамках деятельности по контракту между недропользователями согласовывается с компетентным органом и является дополнением к контракту, имеющим обязательную силу для сторон контракта.
7. В случае передачи части права недропользования, обладателями которого являются несколько физических или юридических лиц, такая передача возможна лишь с согласия всех обладателей данного права недропользования.
8. До момента, пока недропользователь сохраняет какое-либо участие в контракте, он и лицо, которому передается право недропользования, несут солидарную ответственность по контракту.
9. Полная передача права недропользования является безусловным основанием переоформления земельного участка на нового недропользователя.
Передача права недропользования является безусловным основанием переоформления (передачи) сформированного по условиям контракта ликвидационного фонда на нового недропользователя.
10. Все расходы по передаче права недропользования относятся к расходам недропользователя, если иное не установлено условиями передачи.
11. Передача права недропользования влечет необходимость внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в контракт и считается совершенной с момента регистрации таких изменений и (или) дополнений. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр вправе отказать в регистрации контракта при отсутствии факта заключения гражданско-правовой сделки по передаче права недропользования, при неполучении недропользователем разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр на такую передачу (отказе в выдаче разрешения), либо при установлении факта предоставления недропользователем компетентному органу (местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы) недостоверной информации, на основе которой было выдано разрешение на передачу права недропользования, либо при несоблюдении положений пункта 6 раздела 23 контракта о частичной передаче.
12. Сделки и иные действия, направленные на передачу права недропользования, совершенные недропользователем без наличия предусмотренного законом разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр, считаются недействительными с момента их заключения.

13. Жасалған мәміле туралы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға ол жасалғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде хабарламау мәмілені жарамсыз деп тануға негіз болып табылады.
20-бөлім. Қолданылатын құқық
1. Келiсiмшарт және келiсiмшарт негiзiнде қол қойылған басқа да келiсiмдер үшiн мемлекет құқығы қолданылады.
2. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге бағытталған мәмілелердің құқықтары мен міндеттемелеріне Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
3. Жер қойнауын пайдаланушы келiсiмшарттық аумақта және онымен iргелес учаскелерде қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекет қабылдаған халықаралық мiндеттемелердi сақтау міндеттемесін қабылдайды.
4. Егер мемлекет қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға  қайшы келмейтін болса, Қазақстан Республикасының жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының нормалары жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу қатынастарына қолданылады.
21-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
1. Келісімшартты орындауға және тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер жолымен шешіледі.
2. Егер келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы шешілмейтін болса, онда тараптар дауларды мемлекет заңдарына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шешуге құқылы.
22-бөлім. Келісімшарт тұрақтылығының кепілдіктері
1. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құқығын қорғауға кепілдік беріледі.
2. Егер Заңда және келісімшартта өзгеше көзделмесе тараптардың келісімі бойынша келісімшарт талаптарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат беріледі.
3. Тараптардың біреуінің талабы бойынша келісімшарттың талаптарына өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізу Қазақстан Республикасының заңдары мен келісімшартта көзделген негізде және тәртіпте рұқсат етіледі.
4. Егер стратегиялық мәні бар жер қойнауы учаскесіне қатысты жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қауіп тудыратын мемлекеттің экономикалық мүдделерін өзгертуге әкелсе, құзырлы орган Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қалпына келтіру мақсатында келісімшарт талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді талап етуге құқылы.
5. Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушының кәсіпкерлік қызметтерінің нәтижесін нашарлатып жіберетін заңнаманың өзгерістері мен толықтырулары егер ол осы өзгерістер мен толықтыруларды енгізгенге дейін жасалған болса, келісімшартқа қолданылмайды.

13. Неуведомление уполномоченного органа по изучении и использованию недр о совершенной сделке в течение пяти рабочих дней после ее совершения является основанием для признания сделки недействительной.
Раздел 20. Применимое право
1. Для контракта и других соглашений, подписанных на основе контракта, применяется право государства.
2. К правам и обязанностям по сделкам, направленным на передачу права недропользования, применяется право Республики Казахстан.
3. Недропользователь принимает на себя обязательство соблюдать принятые государством международные обязательства в области охраны окружающей среды на контрактной территории и сопряженных с ней участках.
4. Нормы законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании применяются к отношениям по проведению операции по недропользованию, если они не противоречат международным договорам, участником которых является государство.
Раздел 21. Порядок разрешения споров
1. Споры, связанные с исполнением и прекращением контракта, решаются путем переговоров.
2. Если споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, не могут быть разрешены путем переговоров, то стороны вправе разрешать споры в соответствии с законами государства и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Раздел 22. Гарантии стабильности контракта
1. Недропользователю гарантируется защита его прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Изменение и дополнение условий контракта допускается по соглашению сторон, если иное не установлено Законом и контрактом.
3. Изменение и (или) дополнение условий контракта по требованию одной из сторон допускается по основаниям и в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан и контрактом.
4. В случае, если действия недропользователя при проведении операций по недропользованию в отношении участков недр, имеющих стратегическое значение, приводят к изменению экономических интересов государства, создающему угрозу национальной безопасности, уполномоченный орган вправе потребовать изменения и (или) дополнения условий контракта, с целью восстановления экономических интересов Республики Казахстан.
5. Изменения и дополнения законодательства, ухудшающие результаты предпринимательской деятельности недропользователя по контракту, не применяются к контракту, если он был заключен до внесения данных изменений и дополнений.

6. Осы бөлімінің 5-тармағында белгіленген кепілдіктер мемлекеттің ұлттық қауіпсіздікті, қорғаныс қабілетін қамтамасыз ету саласындағы, экологиялық қауіпсіздік, денсаулық сақтау, салық салу және кедендік реттеу саласындағы заңнамасы өзгерістеріне қолданылмайды.
23-бөлім. Келісімшарттың қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату шарттары
1. Егер тараптар келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, ол қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
2. Келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша, сондай-ақ тараптардың біреуінің талабы бойынша Заңда көзделген жағдайларда рұқсат етіледі.
3. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) жер қойнауын пайдаланушы келісімшартта не жобалау құжаттарында белгіленген міндеттемелерді екі реттен астам бұзуларды учаскесіне уәкілетті органның хабарламасында көрсетілген мерзімде жоймаса;
2) жер қойнауын пайдаланушы мұндай рұқсат Заңмен талап етілмеген жағдайды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығын және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның рұқсатынсыз берген кезде, келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарының бұзылуы келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болып табылмайды.
4. Осы келісімшарттың 22-бөлімінің 4-тармағында көзделген жағдайларда уәкілетті орган, егер:
1) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органнан келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру туралы хабарлама алған күннен бастап екі айға дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге өз келісімін жазбаша түрде растамаса не оларды жүргізуден бас тартса;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге келісімі алынған күннен бастап төрт айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөніндегі келісімге қол жеткізбесе;
3) мемлекеттің экономикалық мүдделерін қалпына келтіру жөніндегі келісілген шешімге қол жеткізілген күннен бастап алты айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарттың талаптарына өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға қол қоймаса жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі, біржақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.

6. Гарантии, установленные пунктом 5 настоящего раздела, не распространяются на изменения законодательства государства в области обеспечения национальной безопасности, обороноспособности, в сфере экологической безопасности, здравоохранения, налогообложения и таможенного регулирования.
Раздел 23. Условия приостановления и
прекращения действия Контракта
1. Контракт прекращается по истечении срока его действия, если сторонами не достигнуто соглашение о его продлении.
2. Досрочное прекращение действия контракта допускается по соглашению сторон, а также в случаях, предусмотренных Законом по требованию одной из сторон.
3. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта в следующих случаях:
1) при неустранении недропользователем в указанный в уведомлении уполномоченного органа по изучению и использованию недр срок более двух нарушений обязательств, установленных контрактом либо проектными документами;
2) при передаче недропользователем права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования, без разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр, за исключением случаев, когда такое разрешение не требуется в соответствии с Законом.
Нарушение условий контракта, полностью устраненное недропользователем в срок, установленный в уведомлении уполномоченного органа по изучению и использованию недр, не является основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.
4. В случае, предусмотренном пунктом 4 раздела 22 настоящего контракта, уполномоченный орган по изучению и использованию недр вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта, если:
1) в срок до двух месяцев со дня получения уведомления от уполномоченного органа по изучению и использованию недр об изменении и (или) дополнении условий контракта, недропользователь письменно не подтвердит свое согласие на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта либо откажется от их ведения;
2) в срок до четырех месяцев с даты получения согласия недропользователя на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта стороны не достигнут соглашения по изменению и (или) дополнению условий контракта;
3) в срок до шести месяцев с даты достижения согласованного решения по восстановлению экономических интересов государства стороны не подпишут изменения и (или) дополнения в условия контракта.

5. Егер стратегиялық маңызы бар жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін, мемлекеттің экономикалық мүдделерін өзгертуге әкелген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен тоқтатуға құқылы.
Келісімшарттың қолданылуы аталған негіз бойынша біржақты тәртіппен тоқтатылған жағдайда уәкілетті орган бұл туралы жер қойнауын пайдаланушыны кемінде екі ай бұрын ескертуге тиіс.
6. Егер жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстары нарықта қолданылатын бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркінен тыс басқа мән-жайларға байланысты келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасы мен жобалау құжаттарын бекіту кезінде ескерілгендерден кем болып шықса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта, жұмыс бағдарламасында және жобалау құжаттарында көзделген нақты көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
7. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартты сот тәртібімен мерзімінен бұрын бұзуды талап етуге немесе келісімшартта белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен келісімшартты орындаудан біржақты бас тартуға құқылы.
8. Келісімшарттың қолданысын тоқтату жер қойнауын пайдаланушыны Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келісімшарттық аумақты мемлекетке қайтару және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі операциялардың зардаптарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
9. Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатқан кезде технологиялық үрдістің үздіксіздігін және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылыстар мен жабдықтарды жер қойнауын пайдаланушы жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлік берілгенге дейінгі мерзімге ұлттық компанияның уақытша иеленуі мен пайдалануына беруге тиіс.
10. Келісімшарттың қолданысы тоқтатылған кезде барлық геологиялық ақпарат мемлекет меншігіне өтеді. Жер қойнауын пайдаланушы барлық құжаттарды және геологиялық ақпараттың өзге де материалдық жеткізгіштерін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға ақысыз беруге міндетті.
11. Тараптар жер қойнауын пайдаланушыға келісімшарттың қолданысын тоқтату туралы хабарлама табыс етілгенге дейінгі орындалмай қалған ағымдағы міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.

5. По решению Правительства Республики Казахстан уполномоченный орган по изучению и использованию недр вправе в одностороннем порядке прекратить действие контракта, в случае, если действия недропользователей при проведении операций по недропользованию в отношении участков недр, имеющих стратегическое значение, приводят к изменению экономических интересов государства, создающему угрозу национальной безопасности.
В случае одностороннего прекращения действия контракта по указанному основанию уполномоченный орган по изучению и использованию недр должен предупредить об этом недропользователя не позднее, чем за два месяца.
6. Если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей пpoгpaммой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.
7. Недропользователь вправе требовать досрочного расторжения контракта или в одностороннем порядке отказаться от исполнения контракта по основаниям и в порядке, установленным контрактом.
8. Прекращение действия контракта не освобождает недропользователя от исполнения обязательств по возврату государству контрактной территории и ликвидации последствий операций по недропользованию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
9. При досрочном прекращении уполномоченным органом по изучению и использованию недр действия контракта сооружения и оборудование, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность, передаются недропользователем во временное владение и пользование национальной компании на срок до передачи имущества новому недропользователю.
10. При прекращении действия контракта вся геологическая информация переходит в собственность государства. Недропользователь обязан безвозмездно передать уполномоченному органу по изучению и использованию недр все документы и иные материальные носители геологической информации.
11. Стороны не освобождаются от выполнения текущих обязательств, которые остались невыполненными к моменту вручения уведомления недропользователю о прекращении действия контракта.

12. Егер жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы кен орны шекара маңындағы кен орны болып табылатындығын анықтаған жағдайда, мұндай жер қойнауын пайдаланушы бұл туралы уәкілетті органға дереу хабарлауға міндетті.
Аумағында не құқықтық құзыретінде осы шекара маңындағы кен орнының бір бөлігі бар мемлекетпен Қазақстан Республикасының тиісті халықаралық келісімдері болмаған жағдайда уәкілетті орган шекара маңындағы кен орнында мұндай мемлекетпен тиісті келісімге қол жеткізгенге дейін өндіруді тоқтата тұруды талап етуге құқылы. Бұл ретте жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жаңғыртуға рұқсат бергенге дейін келісімшарт өзінің қолданылуын форс-мажорлық мән-жағдайлар бойынша үзген болып есептеледі.
24-бөлім. Келісімшарт тілі
1. Осы келiсiмшарттың мәтiнi әрбір тарап үшін мемлекеттік және орыс тiлдерiнде ____ данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары сәйкес.
Келісімшарт тараптарының келісімі бойынша келісімшарт мәтіні шет тіліне аударылуы мүмкін.
2. Келісімшарттың мазмұнын анықтау және оны түсіндіру кезінде
келiспеушiлiктер мен даулар туындаған жағдайда ______________ мәтін
нұсқасы басым күшке ие болады.                 (тілді көрсету)
3. Тараптар мемлекеттік және (немесе) орыс тiлдерi қатынас тiлдерi ретiнде пайдаланатындығына уағдаласады.
4. Келiсiмшарт күшiне енген күннен бастап жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргiзуге қатысты техникалық құжаттама мен ақпарат мемлекеттік және (немесе) орыс тiлдерiнде жасалады.
25-бөлім. Қосымша ережелер
1. Осы келiсiмшартты iске асыруға байланысты талап етiлетiн барлық хабарламалар мен құжаттар, осы келiсiмшарт бойынша оларды алу фактiсiмен ғана тараптардың әрқайсысына ұсынылған және жеткiзiлген деп есептеледi.
2. Хабарламалар мен құжаттар тараптарға тiкелей тапсырылады немесе почтамен, тапсырыстық авиапочтамен, факспен жiберiледi.
3. Осы келiсiмшарт бойынша почталық мекен-жайлар өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екiншi тарапқа 7 күн ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға тиiс.
4. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өз ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде келісімшарттың негiз қалаушы мәнi болады.
5. Келiсiмшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімдерімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органда міндетті тіркелуге тиіс. Келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар олар тіркелген кезінен бастап күшіне енген болып танылады.

12. В случае, если при осуществлении операций по недропользованию недропользователь обнаружит, что месторождение является приграничным, он обязан незамедлительно уведомить об этом уполномоченный орган по изучению и использованию недр.
В случае отсутствия соответствующих международных соглашений Республики Казахстан с государством, на территории либо в юрисдикции которого находится часть данного приграничного месторождения, компетентный орган вправе потребовать приостановления операций по добыче на приграничном месторождении до достижения соответствующего соглашения с таким государством. При этом контракт считается прервавшим свое действие до разрешения уполномоченного органа по изучению и использованию недр на возобновление операций по недропользованию по форс-мажорным обстоятельствам.
Раздел 24. Язык контракта
1. Текст контракта составляется на государственном и русском языках по _____ экземпляру на государственном и русском языках для каждой из сторон и все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта, текст контракта может быть также переведен на иностранный язык.
2. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении
содержания и толковании контракта, вариант текста на ______________
(указать язык)
имеет преимущественную силу.
3. Стороны договариваются, что государственный и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
4. С даты вступления контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения операций по недропользованию составляется на государственном и (или) русском языке.
Раздел 25. Дополнительные положения
1. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.
2. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
3. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 дней.
4. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим контрактом, контракт имеет основополагающее значение.
5. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в уполномоченном органе по изучению и использованию недр. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.

6. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган Заңда көзделген жағдайларда және тәртіппен келісімшарттың қолданысын қайта жаңғырту туралы шешім қабылдау және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның бастамасы бойынша келісімшарттың қолданысын тоқтату туралы бұрын қабылданған шешімнің күшін жою жолымен өз бастамасы бойынша бұрын тоқтатылған келісімшарттың қолданысын сот қарауынан тыс тәртіппен қайта жаңғыртуға құқылы.
7. Келісімшарттың қолданысын қайта жаңғырту және уәкілетті органның бастамасы бойынша келісімшарттың қолданысын тоқтату туралы бұрын қабылданған шешімді жою туралы шешім қабылданған жағдайда жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган және жер қойнауын пайдаланушы осындай шешім қабылданған күннен бастап үш ай ішінде келісімшартқа қосымша келісімді белгіленген тәртіппен келіседі және жасасады, онда келісімшарттың қолданысын қайта жаңғырту мәселелері, оның ішінде келісімшарт бойынша қызмет үзілісіне байланысты мәселелер мен жауапкершілік мәселелері реттелуге тиіс. Тараптардың келісімі бойынша келісімшартқа қосымша келісімді келісу және жасасу үшін осы тармақта көрсетілген мерзім ұзартылуы мүмкін.
8. Осы келісімшартқа 20____жылы _______ (күні)______ (айы) Қазақстан Республикасының ______________ қ. тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойды.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Барлауға және (немесе) өндіруге
байланысты емес жерасты құрылыстарын
салуға және (немесе) пайдалануға
арналған модельдік келісімшартқа
қосымша
Барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
__________________________________
(пайдалы қазба түрі көрсетіледі)
Жұмыс бағдарламасы бекітілген күнге АҚШ долларының бағамы
Барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
Қаржылық міндеттемелер (ҚМ)
мың теңге/$
Инвестициялар, барлығы
мың теңге/$
күрделі шығындар, барлығы
мың теңге/$
оның ішінде: ғимарат, құрылыстар
мың. теңге/$
жайластыру, қайта жаңарту
мың теңге/$
машиналар, құрал-жабдықтар
мың теңге/$
көлік құралдары
мың теңге/$
тазалық құрылғыларына/ қоршаған ортаны қорғауға жұмсалатын шығындар
мың теңге/$
шығындары, барлығы
мың теңге/$
Қоймалау (көму) көлемі
мың теңге/$
өзге де пайдалану шығыстары (негізгі баптарды ашып көрсете отырып)
мың теңге/$
технологиялар сатып алу
мың теңге/$
оның ішінде отандық технологиялар
мың теңге/$
Қазақстан Республикасы аумағындағы ҒЗТКЖ-ға жұмсалатын шығыстар
мың теңге/$
Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымын дамыту
мың теңге/$
Жер қойнауы жай-күйінің мониторингі
мың теңге/$
Тәуекелдерді сақтандыру, барлығы
мың теңге/$
(негізгі түрлерін көрсету)
мың теңге/$
Тарату қорына аударымдар
мың теңге/$
ҚР азаматтарын оқыту, біліктілігін арттыру, қайта даярлау
мың теңге/$
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге/$
жанама шығыстар (негізгі баптарды көрсету)
мың теңге/$
оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында
мың теңге/$
салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, барлығы
мың теңге/$
тарихи шығындар
мың теңге/$

6. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр с согласия недропользователя вправе во внесудебном порядке возобновить действие ранее прекращенного по его инициативе контракта путем принятия решения о возобновлении действия контракта и отмене ранее принятого решения о прекращении действия контракта по инициативе уполномоченного органа по изучению и использованию недр, в случаях и порядке, предусмотренных Законом.
7. В случае принятия решения о возобновлении действия контракта и отмене ранее принятого решения о прекращении контракта по инициативе уполномоченного органа по изучению и использованию недр, уполномоченный орган по изучению и использованию недр и недропользователь в течение трех месяцев с даты принятия такого решения в установленном порядке согласовывают и заключают дополнительное соглашение к контракту, в котором должны быть урегулированы вопросы возобновления действия контракта, в том числе вопросы, связанные с перерывом деятельности по контракту и вопросы ответственности. По соглашению сторон указанный в настоящем пункте срок для согласования и заключения дополнительного соглашения к контракту может быть продлен.
8. Настоящий контракт подписан _________ (дня), _________ (месяца) 20__ года в г. ____________ Республики Казахстан, уполномоченными представителями сторон.
9. Юридические адреса и подписи сторон:
Приложение
к модельному контракту на строительство
и (или) эксплуатацию подземных сооружений,
не связанных с разведкой или добычей
Рабочая программа к контракту на строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
______________________________________________________
(указывается объект недропользования)
Курс доллара США на дату утверждения рабочей программы
Всего
1 год
2 год
3 год
Финансовые обязательства (ФО)
тыс. тенге/$
Инвестиции, всего
тыс. тенге/$
капитальные затраты, всего
тыс. тенге/$
в том числе: здания, сооружения
тыс. тенге/$
обустройство, реконструкция
тыс. тенге/$
машины, оборудование
тыс. тенге/$
транспортные средства
тыс. тенге/$
затраты на очистные
сооружения/охрану окружающей
среды
тыс. тенге/$
Затраты, всего
тыс. тенге/$
Объем складирования
(захоронения)
тыс.куб.м/
тыс. т
Прочие эксплуатационные
расходы (с расшифровкой
основных статей)
тыс. тенге/$
Приобретение технологий
тыс. тенге/$
в том числе отечественных
технологий
тыс. тенге/$
Расходы на НИОКР на территории
Республики Казахстан
тыс. тенге/$
социально-экономическое
развитие региона и развитие
его инфраструктуры
тыс. тенге/$
мониторинг за состоянием недр
тыс. тенге/$
Страхование рисков, всего
тыс. тенге/$
(указать основные виды, всего)
тыс. тенте/$
Отчисления в ликвидационный
фонд
тыс. тенге/$
Обучение, повышение
квалификации, переподготовка
граждан РК
тыс. тенге/$
Фонд оплаты труда
тыс. тенте/$
косвенные расходы (указать
основные статьи)
тыс. тенге/$
в том числе на территории
Республики Казахстан
тыс. тенге/$
налоги и другие обязательные
платежи, всего
тыс. тенге/$
Плата за приобретение
геологической информации
тыс. тенге/$
(указать все подлежащие уплате
налоги и обязательные платежи
в бюджет)
тыс. тенге/$