Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1240 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 126 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 155-бабының 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiліп отырған Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 қазандағы
№ 1240 қаулысымен
бекітілген
Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке
алу және жүргізу қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 155-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар жеке медициналық кітапшаларды берудің, есепке алудың және жүргізудің бірыңғай тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке медициналық кітапша - жұмысқа жіберу туралы белгі қойылып, міндетті медициналық тексеріп-қараулардың нәтижелері енгізілетін, халықтың декреттелген тобының өкіліне берілетін жеке құжат;
2) халықтың декреттелген тобы – айналасындағы адамдарға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыру қаупі барынша жоғары қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін адамдар.
4. Жеке медициналық кітапшаны алуды халықтың декреттелген тобының өкілі оларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өткізетін жеке және заңды тұлғалардан жүзеге асырады.
2. Жеке медициналық кітапшаны беру, есепке алу және жүргізу
тәртібі
5. Қызметтің осы түріне лицензиясы бар денсаулық сақтау субъектісінің жауапты маманы (бұдан әрі – маман) жеке медициналық кітапшаны халықтың декреттелген тобының өкіліне медициналық тексеріп-қарау және зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша береді.

Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1240. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 126.
В соответствии с пунктом 10 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2011 года № 1240
Правила
выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Правила определяют единый порядок выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) личная медицинская книжка – персональный документ, выдаваемый представителю декретированной группы населения, в который заносятся результаты обязательных медицинских осмотров с отметкой о допуске к работе;
2) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями.
4. Приобретение личной медицинской книжки осуществляется представителем декретированной группы населения у физических и юридических лиц, реализующих их по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок выдачи, учета и ведения личной медицинской книжки
5. Ответственный специалист субъекта здравоохранения (далее - специалист) имеющего лицензию на данный вид деятельности, выдает личную медицинскую книжку представителю декретированной группы населения по результатам медицинского осмотра и лабораторных исследований.

6. Жеке медициналық кітапшаны есепке алу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық тексеріп-қарауды жүзеге асырған денсаулық сақтау субъектісінің жеке медициналық кітапшаны есепке алу журналында жүргізіледі.
7. Декреттелген топ адамдарының жеке медициналық кітапшалары жұмыс орнында сақталады.
8. Жеке медициналық кітапшаны маман мемлекеттік немесе орыс тілдерінде түзетусіз толтырады.
9. Жеке медициналық кітапшадағы иесінің фотосуреті медициналық тексеріп-қарауды жүзеге асырған денсаулық сақтау субъектісінің мөрімен бекітіледі.
10. Жеке медициналық кітапшаның «Паспорт деректері» деген 1-бөліміне жеке медициналық кітапша иесінің жеке куәлігі немесе паспорты бойынша деректері, оның жеке қолы, жеке медициналық кітапшаның сериясы мен нөмірі енгізіледі.
11. Жеке медициналық кітапшаның «Жеке медициналық кітапша иесі туралы мәліметтер» деген 2-бөліміне жеке медициналық кітапша иесінің кәсібі және лауазымы, жұмыс орны, туған күні, айы, жылы, тұрғылықты мекенжайы туралы мәліметтер енгізіледі.
12. Жеке медициналық кітапшаның «Бұрын ауырған инфекциялық аурулары» деген 3-бөліміне маман бұрын ауырған инфекциялық ауруларын енгізеді.
13. «Медициналық тексеріп-қарау нәтижесі, терапевт» деген 4-бөлімге жеке медициналық кітапшаның иесін медициналық тексеріп-қарау нәтижелері бойынша дәрігердің қорытындысы енгізіліп, дәрігердің қолымен және тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.) көрсетілген мөрімен бекітіледі.
14. «Туберкулезге тексеру нәтижесі» деген 5-бөлімге жеке медициналық кітапша иесін рентгенологиялық зерттеу нәтижесі енгізіліп, рентген суреті және медициналық тексеріп-қарауды жүргізген медициналық ұйым дәрігерінің немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә. көрсетіліп, оның қолымен және мөрімен бекітілетін қорытындысы қоса салынады.
15. «Жыныстық ауруларға тексеріп-қарау және зертханалық зерттеудің нәтижесі» деген 6-бөлім мен «Гинекологиялық тексеріп-қарау нәтижесі» деген 7-бөлімге жеке медициналық кітапша иесін зертханалық зерттеу нәтижелері және медициналық тексеріп-қарауды жүргізген мемлекеттік (жеке) медициналық ұйымның тиісті дәрігерінің немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә. көрсетіліп, оның қолымен және мөрімен бекітілетін қорытындысы енгізіледі.
16. «Патогенді стафилококты тасымалдауды зерттеу нәтижесі» деген 8-бөлімге, «Гельминт жұмыртқаларына зерттеу нәтижесі» деген 9-бөлімге және «Бактериологиялық зерттеу нәтижесі» деген 10-бөлімге халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның немесе мемлекеттік (жеке) медициналық ұйым маманының, жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә. көрсетіле отырып және зертханалық зерттеу жүргізген ұйымның мөрі қойылып, жеке медициналық кітапша иесінің зертханалық зерттеулер нәтижелері енгізіледі.

6. Учет личной медицинской книжки производится в журнале учета личной медицинской книжки субъектов здравоохранения, где осуществляется медицинский осмотр по форме согласно приложению 2 к настоящим правилам.
7. Личная медицинская книжка лиц декретированной группы хранится на рабочем месте.
8. Личная медицинская книжка заполняется специалистом на государственном или русском языках без исправлений.
9. Фотография владельца в личной медицинской книжке закрепляется печатью субъекта здравоохранения, где осуществляется медицинский осмотр.
10. В раздел 1 личной медицинской книжки "Паспортные данные" вносятся данные владельца личной медицинской книжки по удостоверению личности или паспорту, его личная подпись, серия и номер личной медицинской книжки.
11. В раздел 2 личной медицинской книжки "Сведения о владельце личной медицинской книжки" вносятся сведения о профессии и должности, место работы, дата рождения, место жительства владельца личной медицинской книжки.
12. В раздел 3 личной медицинской книжки "Перенесенные инфекционные заболевания" специалистом вносятся ранее перенесенные инфекционные заболевания.
13. В раздел 4 "Результат медицинского осмотра, терапевт" вносится заключение врача по результатам медицинского осмотра владельца личной медицинской книжки, который закрепляется его личной подписью и печатью с указанием фамилии, имени и отчества (далее - Ф.И.О.) врача.
14. В раздел 5 "Результат обследования на туберкулез" вносят результат рентгенологического исследования владельца личной медицинской книжки с вложением снимка и заключением врача медицинской организации или физического лица занимающегося частной медицинской практикой, проводившего медицинский осмотр, которое закрепляется его личной подписью с указанием Ф.И.О. и печатью.
15. В разделы 6 "Результат медицинского осмотра и лабораторного исследования на венерические заболевания" и 7 "Результат гинекологического осмотра" вносятся результаты лабораторных исследований владельца личной медицинской книжки и заключение соответствующего врача государственной (частной) медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, проводившего медицинский осмотр, которое закрепляется его личной подписью с указанием его Ф.И.О. и печатью.
16. В разделы 8 "Результат исследования на носительство патогенного стафилококка", 9 "Результат исследования на яйца гельминтов" и 10 "Результат бактериологического исследования" вносятся результаты лабораторных исследований владельца личной медицинской книжки специалистом организации, осуществляющую деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или государственной (частной) медицинской организации, физического лица, занимающегося частной медицинской практикой с указанием его Ф.И.О. и печатью организации, проводившей лабораторные исследования.

17. «Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерін және гигиеналық нормативтерді білуін аттестаттау туралы белгі» деген 11-бөлімге оқыту және аттестаттау туралы тиісті белгі енгізіліп, Т.А.Ә. көрсетіле отырып басшының қолымен және оқыту мен аттестаттауды өткізген ұйымның мөрімен бекітіледі.
18. «Жұмыс істеуге рұқсат беру» деген 12-бөлімде күні көрсетілген жұмысқа рұқсат беру мерзімі, маманның Т.А.Ә. мен қолы және денсаулық сақтау субъектісінің мөрі көрсетіледі.
19. Дұрыс емес немесе нақты емес мәліметтердің жазылғаны анықталған жағдайда түзетулерді тиісті жазбаны енгізген маман жүргізеді.
Жеке медициналық кітапшадағы түзетілген мәліметтер маманның қолымен және денсаулық сақтау субъектісінің мөрімен куәландырылады.
Жеке медициналық
кітапшаларды беру, есепке алу
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Халықтың декреттелген тобына арналған
жеке медициналық кітапша
1. Паспорт деректері
Паспортные данные
Фотосурет
орны
Место
фотографии
М.О.
М.П.
1) Тегі ________________________________________________________
Фамилия
2) Аты _________________________________________________________
Имя
3) Әкесінің аты ________________________________________________
Отчество
4) ______________ № __________________
сериясы/серия нөмірі/номер
5) Кітапша иесінің жеке қолы ___________________________________
Личная подпись владельца
6) Жеке медициналық кітапшаның сериясы № _______________________
Серия личной медицинской книжки
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка
2. Жеке медициналық кітапшаның иесі туралы мәліметтер
Сведения о владельце личной медицинской книжки
1) Негізгі кәсібі ______________________________________________
Основная профессия
2) Лауазымы ____________________________________________________
Должность
3) Жұмыс орны __________________________________________________
Место работы
4) Туған жылы, айы, күні _______________________________________
Дата рождения
5) Тұратын жері ________________________________________________
Место жительства
________________________________________________________________
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка
3. Бұрын ауырған инфекциялық аурулары туралы деректер
Данные о перенесенных инфекционных заболеваниях
Бұрын ауырған инфекциялық аурулар ______________________________
Ранее перенесенные инфекционные заболевания
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка

17. В раздел 11 "Отметка об аттестации на знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов" вносится соответствующая отметка об обучении и аттестации, которая закрепляется подписью руководителя с указанием его Ф.И.О. и печатью организации, проводившей обучение и аттестацию.
18. В разделе 12 "Допуск к работе" указывается срок допуска к работе с указанием даты, Ф.И.О. и подпись специалиста, и печать субъекта здравоохранения.
19. В случае выявления неправильной или неточной записи сведений исправления производятся специалистом, которым была внесена соответствующая запись.
Исправленные сведения в личной медицинской книжке заверяются подписью специалиста и печатью субъекта здравоохранения.
Приложение 1
к Правилам выдачи,
ведения и учета
личных медицинских книжек
Личная медицинская книжка
для декретированной группы населения
1. Паспорт деректері
Паспортные данные
Фотосурет
орны
Место
фотографии
М.О.
М.П.
1) Тегі ___________________________________________________________
Фамилия
2) Аты ____________________________________________________________
Имя
3) Әкесінің аты ___________________________________________________
Отчество
4) ______________ № __________________
сериясы/серия       нөмірі/номер
5) Кітапша иесінің жеке қолы ______________________________________
Личная подпись владельца
6) Жеке медициналық кітапшаның сериясы № __________________________
Серия личной медицинской книжки
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка
2. Жеке медициналық кітапшаның иесі туралы мәліметтер
Сведения о владельце личной медицинской книжки
1) Негізгі мамандығы ______________________________________________
Основная профессия
2) Лауазымы _______________________________________________________
Должность
3) Жұмыс орны _____________________________________________________
Место работы
4) Туған жылы, айы, күні __________________________________________
Дата рождения
5) Мекен-жайы _____________________________________________________
Место жительства
___________________________________________________________________
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка
3. Инфекциялық аурулармен бұрын ауырғандығы туралы деректер
Данные о перенесенных инфекционных заболеваниях
Бұрын ауырған инфекциялық аурулар _________________________________
Ранее перенесенные инфекционные заболевания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жеке медициналық кітапша
личная медицинская книжка