Мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 қарашадағы № 1289 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 628 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 628 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңы 6-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 қарашадағы
№ 1289 қаулысымен
бекітілген
Мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) мұнай беруші – осы Заңмен белгіленген шарттармен өздері өндірген, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес заттай нысанда төленетін салықтар ретінде Қазақстан Республикасы алған, импортталған немесе жер қойнауын пайдаланушыдан тікелей сатып алынған шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын мұнай өнімдерін өндірушіге беретін жеке немесе заңды тұлға;
2) мұнай өнімдерін өндіруші – мұнай өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын және өндіріс паспорты бар жеке немесе заңды тұлға;
3) қуаты аз мұнай өнімдерін өндіруші – жобалық қуаты жылына сегіз жүз мың тоннадан кем шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу көлемін көздейтін технологиялық қондырғыларда мұнай өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын мұнай өнімдерін өндіруші.
Осы Қағидада пайдаланылатын өзге ұғымдар Заңға және «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.

Об утверждении Правил доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 1289. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 628
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 628 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра энергетики РК от 02.02.2015 г. № 51.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 ноября 2011 года № 1289
ПРАВИЛА
доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти
и (или) газового конденсата
1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (далее - Закон) и определяют порядок предоставления доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) поставщик нефти - физическое или юридическое лицо, поставляющее производителю нефтепродуктов самостоятельно добытые, полученные Республикой Казахстан в качестве налогов, уплачиваемых в натуральной форме в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, импортированные или приобретенные непосредственно у недропользователя сырую нефть и (или) газовый конденсат на условиях, установленных Законом;
2) производитель нефтепродуктов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее производство нефтепродуктов и имеющее паспорт производства;
3) производитель нефтепродуктов малой мощности - производитель нефтепродуктов, осуществляющий производство нефтепродуктов на технологических установках, проектная мощность которых предусматривает объем переработки сырой нефти и (или) газового конденсата менее восьмисот тысяч тонн в год.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом и Законом Республики Казахстан "О конкуренции".

3. Мұнай өнімдерін өндірушілер өздерінің интернет-ресурстарында мұнай берушілер үшін шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтер тізбесі, бағалар, алым ставкалары, өндірілетін мұнай өнімдерінің номенклатурасы туралы ақпаратты орналастырады.
2. Мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу тәртібі
4. Мұнай өнімдерін өндірушінің қызметтеріне қол жеткізу құқығын алу үшін мұнай беруші мұнай өнімдерін өндірушіге тапсырыс хатпен немесе қолма-қол шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөнінде қызмет көрсетуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді. Өтінішке осы Қағиданың 12-тармағында көрсетілген талаптардың сақталғанын растайтын құжаттар қоса беріледі.
5. Мұнай өнімдерін өндіруші өтініш келіп түскен кезде оны өтініштерді тіркеу журналында тіркейді, ол нөмірленуі, тігілуі және мұнай өнімдерін өндірушінің мөрімен бекітілуі тиіс. Өтініштерді тіркеу журналында өтініштің келіп түскен күні мен уақыты, сондай-ақ оның тіркеу нөмірі жазылады.
6. Мұнай берушінің сұрауы бойынша мұнай өнімдерін өндіруші өтініш көшірмесіне тіркеу нөмірі, күні және өтініштің келіп түскен уақыты көрсетілген тиісті бұрыштама қояды.
7. Өтініштерді тіркеуден бас тартуға жол берілмейді.
8. Мұнай беруші мұнай өндірушінің мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтерінен бас тартқан жағдайда, мұнай өнімдерін өндіруші тиісті қызметтерді кезек бойынша келесі тұрған және өтініші тіркеу журналында тіркелген мұнай берушіге көрсетеді.
9. Мұнай беруші өтініш ұсынған кезде мұнай өнімдерін өндіруші оған шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөнінде көрсетілетін қызметтер туралы, олардың құны, олардың өндірілетін мұнай өнімдерінің номенклатурасы туралы, олардың шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтерге қол жеткізу құқығын алу, олардың мұнай өнімдерін өндірушінің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі өндірістік қуатының шектелуі туралы хабарлайды.
10. Өтінішті қараған кезде мұнай өнімдерін өндіруші мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган бекіткен мұнай берушілердің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге қол жеткізу кестесін ескереді. Мұнай өнімдерін өндірушінің бос қуаты бар болған жағдайда, шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтер мұнай берушіге өтінішті тіркеу журналында көрсетілген кезекке сәйкес ұсынылады.
11. Мұнай берушінің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтерді алуға арналған өтінішін мұнай өнімдерін өндіруші мәлімделген көлемге қарамастан тең жағдайда қабылдайды.

3. Производители нефтепродуктов размещают на своих интернет-ресурсах информацию о перечне услуг по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата для поставщиков нефти, ценах, ставках сборах, номенклатуре производимых нефтепродуктов.
2. Порядок доступа поставщиков нефти к переработке
сырой нефти и (или) газового конденсата
4. Для получения права доступа к услугам производителя нефтепродуктов поставщик нефти направляет производителю нефтепродуктов по почте заказным письмом или нарочно заявление на оказание услуг по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата в письменной форме (далее - заявление). К заявлению прилагаются документы, подтверждающие соблюдение требований, указанных в пункте 12 настоящих Правил.
5. Производитель нефтепродуктов при поступлении заявления регистрирует его в журнале регистрации заявлений, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью производителя нефтепродуктов. В журнале регистрации заявлений фиксируются дата и время поступления заявлений, а также его регистрационный номер.
6. По просьбе поставщика нефти производитель нефтепродуктов проставляет на копии заявления соответствующий штамп с указанием регистрационного номера, даты и времени поступления заявления.
7. Отказ в регистрации заявлений не допускается.
8. В случае отказа поставщика нефти от услуг производителя нефтепродуктов по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, производитель нефтепродуктов предоставляет соответствующие услуги следующему по очередности поставщику нефти, заявление которого зарегистрировано в журнале регистрации.
9. При представлении поставщиком нефти заявления производитель нефтепродуктов информирует его об оказываемых услугах по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, об их стоимости, о номенклатуре производимых нефтепродуктов, о получении права доступа к услугам по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, об ограничениях производственной мощности производителя нефтепродуктов по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата.
10. При рассмотрении заявления производитель нефтепродуктов учитывает утвержденный уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов график поставки сырой нефти и (или) газового конденсата. При наличии свободной мощности у производителя нефтепродуктов услуги по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата предоставляются поставщику нефти согласно очередности, указанной в журнале регистрации заявлений.
11. Заявление поставщика нефти на получение услуг по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата принимается производителем нефтепродуктов на равных условиях, независимо от заявленного объема.

12. Қуаты аз мұнай өнімдерін өндірушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін өндіруші мұнай берушіге мұнай және (немесе) газ конденсатын өңдеуге бірдей қол жеткізу мүмкіндігін, соның ішінде мына талаптар сақталған:
1) мұнай берушіде сатып алынатын (қабылданатын) шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының шыққан жерін растайтын құжат бар болған;
2) мұнай берушіде жеткізілетін шикі мұнайдың және (немесе) газ конденсатының сапасын растайтын құжат бар болған;
3) өзіне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі жанармай құю станциялары немесе резервуарлар арқылы өңдеу нәтижесінде алынған мұнай өнімдерін бөлшектеп сатуды жүзеге асыратын мұнай берушіні қоспағанда, мұнай өнімдерін көтерме берушімен және (немесе) бөлшектеп сатушымен жасалған, өндірілген мұнай өнімдерін мұнай өнімдерін жеткізу жоспарына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағына жеткізуді көздейтін мұнай өнімдерін жеткізу шарты бар болған жағдайда қамтамасыз етеді.
13. Мұнай берушінің шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөніндегі қызметтерді алуға арналған өтінішін мұнай өнімдерін өндіруші өтініштерді тіркеу журналында тіркелген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды. Мұнай берушінің өтінішін қарау нәтижесі туралы мұнай өнімдерін өндіруші оған жазбаша нысанда хабарлайды.
14. Шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуге алған кезде мұнай өнімдерін өндіруші аккредиттелген тәуелсіз зертханада тексеруді жүзеге асыруға құқылы және сапа көрсеткіштері бұрын мәлімдегендерге сәйкес келмесе, шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеуден бас тартуға құқылы.
15. Мұнай өнімдерін өндіруші тарапынан шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын өңдеу жөнінде қызметтер көрсетуден бас тарту себептері мұндай бас тарту себептерін негіздей отырып, жазбаша нысанда беріледі.

12. Производитель нефтепродуктов, за исключением производителей нефтепродуктов малой мощности, обеспечивает равный доступ поставщику нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, в том числе при условии соблюдения следующих требований:
1) наличие у поставщика нефти документа, подтверждающего происхождение приобретаемых (принимаемых) сырой нефти и (или) газового конденсата;
2) наличие у поставщика нефти документа, подтверждающего качество поставляемых сырой нефти и (или) газового конденсата;
3) наличие заключенного договора поставки нефтепродуктов с оптовым поставщиком и (или) розничным реализатором нефтепродуктов, предусматривающего поставку произведенных нефтепродуктов на территорию областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с планом поставок нефтепродуктов, за исключением поставщика нефти, осуществляющего розничную реализацию нефтепродуктов, полученных в результате переработки через принадлежащие ему на праве собственности или иных законных основаниях автозаправочные станции или резервуары.
13. Заявление поставщика нефти на получение услуг по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата рассматривается производителем нефтепродуктов в течение пяти рабочих дней с момента регистрации заявления в журнале регистрации заявлений. О результатах рассмотрения заявления поставщика нефти производитель нефтепродуктов информирует его в письменной форме.
14. При получении сырой нефти и (или) газового конденсата на переработку производитель нефтепродуктов вправе осуществить обследование в независимой аккредитованной лаборатории, и при несоответствии качественных показателей ранее заявленным, отказать в переработке сырой нефти и (или) газового конденсата.
15. Отказ со стороны производителя нефтепродуктов на предоставление услуг по переработке сырой нефти и (или) газового конденсата предоставляется в письменной форме с обоснованием причин такого отказа.