Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын және Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 қарашадағы № 1324 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 28 тамыздағы № 685 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 28.08.2015 № 685 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының 2-бабының 17) тармақшасына және 6-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысаны;
2) «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысаны;
3) Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
№ 1324 қаулысымен
бекітілген
Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының (бұдан әрі - Заң) 6 және 7-баптарына сәйкес әзірленген және мәмілеге қатысушының мәміле мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыруы мен оларды уәкілетті органдарға тапсыру тәртібін, сондай-ақ мәмілеге қатысушылардың, оның ішінде мәміле мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәмілені жүзеге асыратындардың мәміле мониторингі бойынша құжаттама жүргізуінің тәртібін айқындайды.
2. Мәмілелер мониторингін Қазақстан Республикасының салық қызметі органдары (бұдан әрі - салық қызметі органдары) мәмілеге қатысушылар қолданатын бағаларға бақылау жүргізу жолымен және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 623-бабына сәйкес мониторингке жататын салық төлеушілерден тізбесі «Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 наурыздағы № 293 қаулысымен бекітілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша халықаралық іскерлік операциялар жөнінде ақпарат жинау арқылы жүзеге асырады.

Об утверждении форм отчетности по мониторингу сделок и Правил осуществления мониторинга сделок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2011 года № 1324. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 685
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 685 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 176
В соответствии с подпунктом 17) статьи 2 и пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «О трансфертном ценообразовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)»;
2) форму отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)»;
3) Правила осуществления мониторинга сделок.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2011 года № 1324
Правила осуществления мониторинга сделок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга сделок (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 7 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «О трансфертном ценообразовании» (далее - Закон) определяют порядок осуществления мониторинга сделок, который включает в себя порядок заполнения участником сделки утвержденных форм отчетности по мониторингу сделок и их представления в уполномоченные органы, а также порядок ведения документации по мониторингу сделок участниками сделок, в том числе осуществляющими сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок.
2. Мониторинг сделок осуществляется путем наблюдения органами налоговой службы Республики Казахстан (далее - органы налоговой службы) за ценами, применяемыми участниками сделок и сбора от налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии со статьей 623 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), информации по международным деловым операциям по товарам (работам, услугам), перечень которых утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2009 года № 293 «Об утверждении Перечня товаров (работ, услуг), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок».

2. Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру тәртібі
3. Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәмілелерге қатысушылар «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын (бұдан әрі – мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары) осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне (бұдан әрі – Салық комитеті) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей табыс етеді. Күнтізбелік бір жыл есепті кезең болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 457 қаулысымен.
4. Мәмілелер мониторингі бойынша толтырылған есептілік нысандары Салық комитетіне салық есептілігін салық қызметі органдарының қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы - ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық түрде табыс етіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылуға тиіс.
Қағидалардың осы тармағында белгіленген тәртіппен жіберілетін хабарламада көрсетілген салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күн Салық комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электронды түрде табыс етiлген күнi болып табылады.
Салық комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын тапсыру үшін осы Қағидаларда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электронды түрде табыс етілген кезде Салық комитеті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі қабылдаған кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мәмілеге қатысушыға көрсетілген жүйенің мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама жібереді.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары, егер:
1) осы Қағидаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмесе, немесе
2) салық қызметі органының коды көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе, немесе
3) сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе, немесе
4) салық кезеңі көрсетілмесе, немесе
5) электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаса немесе дұрыс емес болса, немесе
6) осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарының елу бірінші бөлігінің талаптары бұзылса, немесе

2. Порядок осуществления мониторинга сделок
3. Участники сделок по товарам (работам, услугам), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок, представляют формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)» и «Импорт товаров (работ, услуг)» (далее - формы отчетности по мониторингу сделок) в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Налоговый комитет) не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, в соответствии с настоящими Правилами. Отчетным периодом является календарный год.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2013 № 457.
4. Заполненные формы отчетности по мониторингу сделок представляются в Налоговый комитет в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации, - посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы.
Формы отчетности по мониторингу сделок должны быть заверены электронной цифровой подписью.
Датой представления в электронном виде форм отчетности по мониторингу сделок в Налоговый комитет является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы, указанная в уведомлении, направляемом в порядке, установленном настоящим пунктом Правил.
Формы отчетности по мониторингу сделок, представленные в Налоговый комитет посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящими Правилами для сдачи форм отчетности по мониторингу сделок, считаются представленными в срок.
При представлении форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде Налоговый комитет, не позднее двух рабочих дней с момента принятия системой приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы, направляет участнику сделки электронное уведомление о принятии или непринятии форм отчетности по мониторингу сделок указанной системой.
Формы отчетности по мониторингу сделок считаются не представленными в Налоговый комитет, если:
1) не соответствуют формам, установленным настоящими Правилами, или
2) не указан или неверно указан код органа налоговой службы, или
3) не указан или неверно указан идентификационный номер, или
4) не указан налоговый период, или
5) отсутствует или недостоверна электронная цифровая подпись, или
6) нарушены требования части пятьдесят первой пунктов 10 и 11 настоящих Правил, или

7) мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электрондық формат құрылымы бұзылса, Салық комитетіне табыс етілмеген деп есептеледі.
Салық қызметі органдарының бағдарламалық қамтамасыз етілімінде электрондық түрдегi мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын уақтылы табыс етуге әсер ететін техникалық қателер анықталған жағдайда, Салық комитеті мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын табыс ету мерзімін осындай есептілік нысандарын табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап алты айдан аспайтын кезеңге ұзартады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 457 қаулысымен.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында айқындалған мәмілелерге қатысушыларда есепті кезеңде халықаралық іскерлік операциялар болмағанда мұндай мәмілелерге қатысушылар мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын Салық комитетіне табыс етпейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 457 қаулысымен.
6. Егер мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын табыс ету мерзімінің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келген жағдайда табыс ету мерзімі келесі жұмыс күні болып табылады.
7. Салық қызметі органдары тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша халықаралық іскерлік операциялардың мәмілелер мониторингін Заңның 6-бабына сәйкес жүзеге асырады.
8. Мәмілелер мониторингі нәтижелері бойынша мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуы анықталған жағдайда салық қызметі органдары мәмілеге қатысушының салық салу объектілеріне, сондай-ақ салық салуға байланысты объектілерге дербес түзету жасауы үшін мәмілеге қатысушыға мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуының орын алғаны туралы хат жібереді.
Мәмілеге қатысушы салық қызметі органдарына салық салу объектілеріне, сондай-ақ салық салуға байланысты объектілерге дербес түзету жасағанын растайтын құжаттарды (ақпаратты) күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынады.
Мәмілеге қатысушы салық қызметі органдарына салық салу объектілеріне, сондай-ақ салық салуға байланысты объектілерге дербес түзету жасағанын растайтын құжаттарды (ақпаратты) ұсынбаған жағдайда, салық қызметі органдары трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру тағайындайды.
9. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету жолымен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету және өңдеу осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын жасағанда бағандарда деректер өзгертілген жағдайда жаңа мәндер көрсетіледі, деректері өзгермеген бағандарда бұрын табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарында көрсетілген бастапқы мәндер көрсетіледі.
Мәмілелерге қатысушылар табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру жүргізілу басталғанға дейін енгізеді.

7) нарушена структура электронного формата форм отчетности по мониторингу сделок.
В случае обнаружения технических ошибок в программном обеспечении органов налоговой службы, которые влияют на своевременность представления форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде, Налоговый комитет продлевает срок представления форм отчетности по мониторингу сделок на период не более шести месяцев со срока, установленного для представления таких форм отчетности.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2013 № 457.
5. При отсутствии в отчетном периоде международных деловых операций у участников сделок, определенных в пункте 2 настоящих Правил, формы отчетности по мониторингу сделок такими участниками сделок в Налоговый комитет не представляются.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2013 № 457.
6. В случае если последний день срока предоставления форм отчетности по мониторингу сделок приходится на нерабочий день, сроком предоставления является следующий рабочий день.
7. Органы налоговой службы осуществляют мониторинг сделок международных деловых операций по товарам (работам, услугам) в соответствии со статьей 6 Закона.
8. По результатам мониторинга сделок в случае установления отклонения цены сделки от рыночной цены, органы налоговой службы направляют участнику сделки письмо о наличии отклонения цены сделки от рыночной цены для произведения участником сделки самостоятельной корректировки объектов налогообложения, а также объектов, связанных с налогообложением.
Участником сделки в течение тридцати календарных дней в органы налоговой службы представляются документы (информация), подтверждающие произведение самостоятельной корректировки объектов налогообложения, а также объектов, связанных с налогообложением.
В случае непредставления участником сделки в органы налоговой службы документов (информации) о произведении самостоятельной корректировки объектов налогообложения, а также объектов, связанных с налогообложением, органами налоговой службы назначается проверка по вопросам трансфертного ценообразования.
9. Внесение изменений и (или) дополнений в формы отчетности по мониторингу сделок производится путем представления дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Представление и обработка дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок производится в порядке, установленном пунктом 4 настоящих Правил.
При составлении дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок в графах, в случае изменения данных указываются новые значения, в графах, данные по которым не меняются, указываются прежние значения, отраженные в ранее представленных формах отчетности по мониторингу сделок.
Участники сделок вносят изменения и (или) дополнения в представленные формы отчетности по мониторингу сделок до начала проведения проверки по вопросам трансфертного ценообразования.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 457 қаулысымен.
2.1. Мамілелер мониторингі бойынша есептілік
нысандарын толтыру тәртібі
10. «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары төлеу уақытына қарамастан, экспортқа өткізумен байланысты тауардың тиеп-жөнелтілуіне, жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетілуіне қарай толтырылады.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуден аспауға тиіс.
«СТН» деген 2-бағанда жөнелтуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тапсырылған кезде толтыруға жатады.
«ЖСН/БСН» деген 3-бағанда жөнелтуші - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Жіберушінің (экспорттаушының) атауы» деген 4-бағанда заңды тұлғаның (жөнелтушінің) толық атауы көрсетіліп, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтеме жасалады.
«Салық кезеңі» деген 5-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезең көрсетіледі.
«Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні» және «Тауарларға декларацияның (Өтініштің) №» деген 6 және 7-бағандарда тауарларға декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі Кеден одағына мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
«КО СЭҚ ТН коды» деген 8-бағанда Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі. «Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы» деген 9-бағанда экспортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары» деген 10-бағанда осындай шарт болған жағдайда тауардың (жұмыстың, қызметтер) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапа сертификатында көрсетілген және олардың мақсатына сәйкес белгілі бір қажеттіктерді қанағаттандыруға жарамдылығына негізделген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығын білдіреді. Қасиеті — тауарды (жұмысты, қызметті) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде білінетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет) қасиеттерінің сандық және сапалық мәні. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық және тағы басқалар) санмен және сапамен өлшенуі мүмкін. Көрсеткіштің атауы тауардың сапалық сипаттамасы болады (мысалы, шырындағы қанттың салмақтық үлесі, мақта талшығының ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады.
«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі» деген 11-бағанда іскерлік кәлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы орнықты пікірден тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділік, оның жариялылығы және танымалдығы сияқты көрсеткіштерден және тағы басқалардан қалыптасады.
«Тауарды жөнелту жұмысты орындау, қызметті көрсету елі» деген 12-бағанда тауар экспортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
«Тасымалдау түрі» деген 13-бағанда тауарды экспорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел» деген 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші» деген 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
«Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы» деген 16-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.
«Тауарды жеткізу шарттары» деген 17-бағанда Инкотермске сәйкес тауарды жеткізу шарттары көрсетіледі.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2013 № 457.
2.1. Порядок заполнения форм отчетности по мониторингу сделок
10. Формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)» заполняется по мере отгрузки товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с реализацией на экспорт независимо от времени оплаты.
В графе 1 «№» указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 «РНН» указывается регистрационный номер налогоплательщика-отправителя. Графа подлежит заполнению при представлении отчетности до 1 января 2013 года.
В графе 3 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер участника сделки - отправителя.
В графе 4 «Наименование отправителя (экспортера)» указывается полное наименование юридического лица (отправителя) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 5 «Налоговый период» указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.
В графах 6 и 7 «Дата декларации на товары (Заявления)» и «№ декларации на товары (Заявления)» указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности с государствами - членами таможенного союза.
В графе 8 «Код ТН ВЭД ТС» указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза.
В графе 9 «Наименование товара (работы, услуги)» отражается наименование экспортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 10 «Качественные характеристики товара (работы, услуги)» указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность и другие) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 11 «Репутация на рынке товаров (работ, услуг)» указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность, и другие.
В графе 12 «Страна отправления товара, выполнения работы, оказания услуги» указывается страна, из которой экспортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 13 «Вид транспортировки» указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для экспорта товара.
В графе 14 «Страна происхождения товара (работы, услуги)» указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга), в случае наличия таких данных.
В графе 15 «Производитель товара (работы, услуги)» указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 16 «Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)» указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.
В графе 17 «Условия поставки товара» указываются условия поставки товара согласно Инкотермс.

«Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны» деген 18 және 19-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны керсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі» деген 20-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті» деген 21-бағанда тауарды (жұмысты, қызметтер) жеткізу пункті көрсетіледі.
«Сатып алушының атауы» және «Сатып алушының заңды мекенжайы» деген 22 және 23-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) алушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы және сатып алушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
«Сатып алушының тіркелген елі» деген 24-бағанда сатып алушының тіркелген елі көрсетіледі.
«Сауда жасаушы ел» деген 25-бағанда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 «Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын жіктеуіштер туралы» шешімімен бекітілген Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің цифрлық коды қойылады.
Мәмілеге қатысушы Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды соған сәйкес өткізетін келісімшарт жасасқан тұлға тіркелген немесе тұрақты тұратын ел сауда жасаушы ел деп түсініледі.
«Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат» деген 26-бағанда ондай деректер болған жағдайда тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланысы туралы ақпарат көрсетіледі.
«Келісімшарттың (шарттың) күні және №» деген 27 және 28-бағандарда келісімшарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
«Шот-фактураның күні және №» деген 29-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі керсетіледі.
«Өлшем бірлігі» деген 30-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бірліктер) көрсетіледі.
«Тауарды өткізу көлемі» деген 31-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде іс жүзінде жүргізілген тауар экспортының көлемі көрсетіледі.
«Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)» деген 32-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен құны көрсетіледі.
«Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)» деген 33-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен мәміле бағасы көрсетіледі.
«Келісімшарт (шарт) валютасы» деген 34-бағанда келісімшарт (шарт) бойынша экспортталатын тауарға (жұмысқа, қызметке) төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
«Теңге бағамы» деген 35-бағанда тауарға декларация кедендік ресімдеуге қабылданған күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды экспорттау кезінде тауарға ілеспе жүкқұжаттар ресімделген күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
«Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы» деген 36-бағанда осы баға серпінінің деңгейін негіздейтін мәміле бағаларын белгілеу қағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
«Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар» деген 37-бағанда мәміленің бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графах 18 и 19 «Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)» указывается дата и место отгрузки товара (работы, услуги).
В графе 20 «Страна назначения товара (работы, услуги)» указывается страна назначения товара (работы, услуги).
В графе 21 «Пункт доставки товара (работы, услуги)» указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 22 и 23 «Наименование покупателя» и «Юридический адрес покупателя» указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица-получателя товара (работы, услуги) и юридический адрес покупателя.
В графе 24 «Страна регистрации покупателя» указывается страна регистрации покупателя.
В графе 25 «Торгующая страна» проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 «О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций».
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил контракт (договор), в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 26 «Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)» указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 27 и 28 «Дата и № контракта (договора)» указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 29 «Дата и № счета-фактуры» указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 30 «Единица измерения» указываются единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 31 «Объем реализации товара» указывается объем фактически произведенного экспорта товара в единицах измерения, указанных в графе 30.
В графе 32 «Стоимость (в валюте контракта (договора)» указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 33 «Цена сделки (в валюте контракта (договора))» указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 34 «Валюта контракта (договора)» указывается валюта, в которой осуществлялась оплата экспортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договору).
В графе 35 «Курс тенге» указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату принятия декларации на товары к таможенному оформлению. При экспорте товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства - члена Таможенного союза указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату оформления товаросопроводительных документов.
В графе 36 «Методология трансфертного ценообразования» указывается совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 37 «Факторы, влияющие на установление цены сделки» указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс» деген 38-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағаны айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
«Ақпарат көзі» деген 39-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
«Дифференциал» деген 40-бағанда құжаттамамен және (немесе) Заңның 18-бабында көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы» деген 41-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
«Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары» деген 42-бағанда тауарларды ендіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет, бағалы қағаздармен операциялар бойынша мәмілеге қатысушы қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
«Бизнестің стратегиясы» деген 43-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету үшін қолда бар әлеуетті пайдалану үдерістерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі; ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асыру жоспарларын қамтиды, компанияның негізгі қызметі жұмылдырылған бизнестің саласын, сондай-ақ экономикалық және сыртқы экономикалық жетістіктерінің табиғатын айқындайды.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат» деген 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат» деген 45-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
«Экспорттық нарықтардағы тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы» деген 46-бағанда мәмілеге қатысушы экспорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы көрсетіледі.
«Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы» деген 47-бағанда іскерлік оиерацияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
«Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік» деген 48-бағанда ұйымның қаржылық жағдайы, оның қызметінің қаржылық нәтижелері және оның қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы бірыңғай деректер жүйесін білдіретін ақпарат көрсетіледі.
«Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау» деген 49-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай бөлінгенін айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен активтері туралы мәліметтер көрсетіледі.
«Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (кәсіптік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін етемақы» деген 50-бағанда маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі.

В графе 38 «Метод, применяемый для определения рыночной цены» указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 39 «Источник информации» указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 40 «Дифференциал» указываются сведения, подтвержденные документально и (или) источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
В графе 41 «Рыночная цена товара (работы, услуги)» указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 42 «Описание предпринимательской деятельности участника сделки (экспортера), отрасли деятельности и условий рынка» указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 43 «Стратегия бизнеса» указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг; включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 44 «Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)» указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 45 «Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены» указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 46 «Прогноз цен на товары (работы, услуги) на экспортных рынках» указывается прогноз цен на экспортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 47 «Стратегия ведения деловых операций» указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 48 «Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность» указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 49 «Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов» указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того, чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.
В графе 50 «Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций» указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций.

«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында көрсетілуге тиісті ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда Салық комитетінің жазбаша сұрау салуы бойынша, көрсетілген сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат өзінің келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз және (немесе) электрондық тасығышта қосымша түрінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат бар болса «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында тиісті қосымшаға сілтеме көрсетіледі, мұндай ақпарат жоқ болған жағдайда - деректер жоқ деп көрсетіледі.
Мәмілеге қатысушы қағаз тасығышта табыс ететін ақпаратқа басшы және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.07.04 № 905 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 № 457 қаулыларымен.
11. «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары төлеу уақытына қарамастан, импортқа байланысты тауарды алуына, жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетілуіне қарай толтырылады.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуден аспауға тиіс.
«СТН» деген 2-бағанда алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тапсырылған кезде толтыруға жатады.
«ЖСН/БСН» деген 3-бағанда алушы - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Сатып алушының (импорттаушының) атауы» деген 4-бағанда заңды тұлғаның (импорттаушының) толық атауы көрсетіліп, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтеме жасалады.
«Салық кезеңі» деген 5-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезең көрсетіледі.
«Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні» және «Тауарларға декларацияның (Өтініштің) №» деген 6 және 7-бағандарда тауарларға декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі Кеден одағына мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
«КО СЭҚ ТН коды» деген 8-бағанда Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы» деген 9-бағанда импортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары» деген 10-бағанда осындай шарт болған жағдайда тауардың (жұмыстың, қызметтер) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапа сертификатында көрсетілген және олардың мақсатына сәйкес белгілі бір қажеттіктерді қанағаттандыруға жарамдылығына негізделген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығын білдіреді. Қасиеті — тауарды (жұмысты, қызметті) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде білінетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет) қасиеттерінің сандық және сапалық мәні. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық) санмен және сапамен өлшенуі мүмкін. Көрсеткіштің атауы тауардың сапалық сипаттамасы болады (мысалы, шырындағы қанттың салмақтық үлесі, мақта талшығының ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады.
«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі» деген 11-бағанда іскерлік әлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы орнықты пікірден тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділік, оның жариялылығы және танымалдығы сияқты көрсеткіштерден және тағы басқалардан қалыптасады.
«Тауарды жөнелту, жұмысты орындау, қызметті көрсету елі» деген 12-бағанда тауар импортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
«Тасымалдау түрі» деген 13-бағанда тауарды импорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел» деген 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші» деген 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
«Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы» деген 16-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.
«Тауарды жеткізу шарттары» деген 17-бағанда Инкотермске сәйкес тауарды жеткізу шарттары көрсетіледі.

Информация, подлежащая отражению в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)», представляется по письменному запросу Налогового комитета в течение девяноста календарных дней со дня получения указанного запроса в случае наличия таких условий и данных. Указанная информация представляется в виде приложения на бумажном и (или) электронном носителях в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. При наличии указанной информации в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)» указывается ссылка на соответствующее приложение, в случае отсутствия такой информации указывается - нет данных.
Информация, предоставляемая участником сделки на бумажном носителе, подписывается руководителем и главным бухгалтером, а также заверяется печатью.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.07.2012 № 905 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 08.05.2013 № 457.
11. Формы отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)» заполняется по мере приобретения товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с импортом товаров (работ, услуг) независимо от времени оплаты.
В графе 1 «№» указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 «РНН» указывается регистрационный номер налогоплательщика-получателя. Графа подлежит заполнению при представлении отчетности до 1 января 2013 года.
В графе 3 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер участника сделки - получателя.
В графе 4 «Наименование покупателя (импортера)» указывается полное наименование юридического лица (импортера) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 5 «Налоговый период» указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.
В графах 6 и 7 «Дата декларации на товары (Заявления)» и «№ декларации на товары (Заявления)» указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявления). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графе 8 «Код ТН ВЭД ТС» указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза.
В графе 9 «Наименование товара (работы, услуги)» отражается наименование импортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 10 «Качественные характеристики товара (работы, услуги)» указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 11 «Репутация на рынке товаров (работ, услуг)» указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность, и другие.
В графе 12 «Страна отправления товара, выполнения работы, оказания услуги)» указывается страна, из которой импортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 13 «Вид транспортировки» указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для импорта товара.
В графе 14 «Страна происхождения товара (работы, услуги)» указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга) в случае наличия таких данных.
В графе 15 «Производитель товара (работы, услуги)» указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 16 «Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)» указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.
В графе 17 «Условия поставки товара» указываются условия поставки товара согласно Инкотермс.

«Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны» деген 18 және 19-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі» деген 20-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті» деген 21-бағанда тауарды (жұмысты, қызметтер) жеткізу пункті көрсетіледі.
«Сатушының (женелтушінің) атауы» және «Сатушының (жөнелтушінің) заңды мекенжайы» деген 22 және 23-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы (жөнелтуші) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы және сатушының (жөнелтушінің) заңды мекенжайы көрсетіледі.
«Сатушының (женелтушінің) тіркелген елі» деген 24-бағанда сатып алушының тіркелген елі көрсетіледі.
«Сауда жасаушы ел» деген 25-бағанда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 «Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын жіктеуіштер туралы» шешімімен бекітілген Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің цифрлық коды қойылады.
Мәмілеге қатысушы оған сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар еткізілетін шарт жасасқан тұлға тіркелген немесе тұрақты жасайтын ел сауда жасаушы ел деп ұғынылады.
«Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат» деген 26-бағанда ондай деректер болған жағдайда тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланысы туралы ақпарат көрсетіледі.
«Келісімшарттың (шарттың) күні және №» деген 27 және 28-бағандарда келісімшарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
«Шот-фактураның күні және №» 29-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі керсетіледі.
«Өлшем бірлігі» деген 30-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бірліктері) көрсетіледі.
«Тауарды өткізу көлемі» деген 31-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде іс жүзінде жүргізілген тауар импортының көлемі көрсетіледі.
«Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)» деген 32-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен құны көрсетіледі.
«Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)» деген 33-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен мәміле бағасы көрсетіледі.
«Келісімшарт (шарт) валютасы» деген 34-бағанда келісімшарт (шарт) бойынша импортталатын тауарға (жұмысқа, қызметке) төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
«Теңге бағамы» деген 35-бағанда тауарға декларация кедендік ресімдеуге қабылданған күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан тауарларды импорттау кезінде тауарға ілеспе жүкқұжаттары ресімделген күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
«Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы» деген 36-бағанда осы баға серпінінің деңгейін негіздейтін мәміле бағаларын белгілеу қағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
«Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар» деген 37-бағанда мэміленің бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графах 18 и 19 «Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)» указывается дата и место отгрузки товара (работ, услуг).
В графе 20 «Страна назначения товара (работы, услуги)» указывается страна назначения товара (работы, услуги).
В графе 21 «Пункт доставки товара (работы, услуги)» указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 22 и 23 «Наименование продавца (отправителя)» и «Юридический адрес продавца (отправителя)» указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица-продавца (отправителя) товара (работы, услуги) и юридический адрес продавца (отправителя).
В графе 24 «Страна регистрации продавца (отправителя)» указывается страна регистрации продавца (отправителя).
В графе 25 «Торгующая страна» проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 «О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций».
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил договор, в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 26 «Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)» указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 27 и 28 «Дата и № контракта (договора)» указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 29 «Дата и № счета-фактуры» указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 30 «Единица измерения товара» указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 31 «Объем реализации товара» указывается объем фактически произведенного импорта товара в единицах измерения, указанных в графе 30.
В графе 32 «Стоимость (в валюте контракта (договора)» указывается стоимость в валюте контракта (договора).
В графе 33 «Цена сделки (приобретения) (в валюте контракта (договора))» указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 34 «Валюта контракта (договора)» указывается валюта, в которой осуществлялась оплата импортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договору).
В графе 35 «Курс тенге» указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату принятия декларации на товары к таможенному оформлению. При импорте товаров на территорию Республики Казахстан с территории другого государства - члена Таможенного союза указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату оформления товаросопроводительных документов.
В графе 36 «Методология трансфертного ценообразования» указывается, совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 37 «Факторы, влияющие на установление цены сделки» указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс» деген 38-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағаны айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
«Ақпарат көзі» деген 39-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
«Дифференциал» деген 40-бағанда құжаттамамен және (немесе) Заңның 18-бабында көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтік) нарықтық бағасы» деген 41-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
«Мәмілеге қатысушының (импорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары» деген 42-бағанда тауарларды ендіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет, бағалы қағаздармен операциялар бойынша мәмілеге қатысушы қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
«Бизнестің стратегиясы» деген 43-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету үшін қолда бар әлеуетті пайдалану үдерістерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі; ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асыру жоспарларын қамтиды, экономикалық және сыртқы экономикалық жетістігінің табиғатын, сондай-ақ компанияның негізгі қызметіне жұмылдырған бизнестің саласын айқындайды.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат» деген 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтер) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат» деген 45-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы» деген 46-бағанда мәмілеге қатысушы импорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы көрсетіледі.
«Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы» деген 47-бағанда іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
«Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік» деген 48-бағанда ұйымның қаржылық жағдайы, оның қызметінің қаржылық нәтижелері және оның қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы бірыңғай деректер жүйесін білдіретін ақпарат көрсетіледі.
«Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау» деген 49-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай бөлінгенін айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен активтері туралы мәліметтер көрсетіледі.
«Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы» деген 50-бағанда маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі.

В графе 38 «Метод, применяемый для определения рыночной цены» указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 39 «Источник информации» указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 40 «Дифференциал» указываются сведения, подтвержденные документально и (или) источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
В графе 41 «Рыночная цена товара (работы, услуги)» указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 42 «Описание предпринимательской деятельности участника сделки (импортера), отрасли деятельности и условий рынка» указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 43 «Стратегия бизнеса» указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг; включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 44 «Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)» указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 45 «Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены» указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 46 «Прогноз цен на товары (работы, услуги)» указывается прогноз цен на импортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 47 «Стратегия ведения деловых операций» указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 48 «Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность» указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 49 «Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов» указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.
В графе 50 «Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций» указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций.

«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында көрсетілуге тиісті ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда Салық комитетінің жазбаша сұрау салуы бойынша, көрсетілген сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат өзінің келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз және (немесе) электрондық тасығышта қосымша түрінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат бар болса «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында тиісті қосымшаға сілтеме көрсетіледі, мұндай ақпарат жоқ болған жағдайда - деректер жоқ деп көрсетіледі.
Мәмілеге қатысушы қағаз тасығышта табыс ететін ақпаратқа басшы  және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.07.04 № 905 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 № 457 қаулыларымен.
2.2. Мәмілелер мониторингіне жататын тауарлармен
мәмілелерді жүзеге асыратын мәмілеге қатысушылардың
және мәмілелер мониторингіне жатпайтын тауарлармен
мәмілелерді жүзеге асыратын мәмілеге қатысушылардың
мәмілелер мониторингі бойынша құжаттама
жүргізу тәртібі
12. Мәмілеге қатысушылар, оның ішінде Заңға сәйкес мәмілелер мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәмілелерді жүзеге асыратын мәмілеге қатысушылар қолданылатын бағаның негізділігін растайтын құжаттама жүргізеді және салық қызметі органдарының сұрау салуы бойынша оны салық қызметі органдарына табыс етеді.
13. Халықаралық іскерлік операцияларда қолданылатын бағалардың негіздемесінде мәмілеге қатысушылар мынадай құжаттама жүргізеді:
1) тауарларды сату жөніндегі келісімшарттар (шарттар)
(толықтырулармен және өзгерістермен);
2) Қазақстан Республикасының және шет елдердің компанияларындағы инвестициялар (үлестер, акциялар) туралы мәліметтер;
3) шот-фактуралар (инвойстар), тауарларды қабылдау-беру актілері;
4) тауарлар экспортынан түсімдер бойынша банктен көшірме жазбалар;
5) тауарларға декларациялар (екі жақты) (өтініштер);
6) мәмілелер паспорты;
7) тауарлардың сапа сертификаты;
8) тауарлардың шығу сертификаты;
9) нарықтық бағаны айқындау үшін пайдаланылатын ақпарат көздері;
10) нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс туралы ақпарат;
11) бағалардың дұрыс қолданылуын негіздейтін және тауарларды сату жөніндегі шығыстарды (тауарды тасымалдау, сақтандыру, делдал қызметіне ақы төлеуге, порттардағы ауыстырып тиеу бойынша шығыстар, кемені жалға алу, кеден төлемдері мен салықтарды растайтын, темір жол және басқа да көлік жүкқұжаттары, сапа үшін жеңілдіктер мен үстемеақыларды растайтын теңіз коносаменттері және басқа да шығыстар) растайтын басқа да құжаттар.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.07.04 № 905 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 20 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
№ 1324 қаулысымен
бекітілген
Нысан
"Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік
р/с
СТН
ЖСН/БСН
Жіберушінің (экспорттаушынын) атауы
Салық кезеңі
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) №
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
КО СЭҚ ТН коды
Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі
Тауарды жөнелту, жұмысты орындау, қызметті көрсету елі
Тасымалдау түрі
Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел
Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы
ИНКОТЕРМС-ке сәйкес тауарды жеткізу шарты
Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні
Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі
Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті
Сатып алушының атауы
Сатып алушының заңды мекенжайы
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы:
Сатып алушының тіркелген елі
Сауда жасаушы ел
Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы аппарат
Келісімшарттың (шарттың) күні және №
Келісімшарттың (шарттың) күні және №
Шот-фактураның күні және №
Өлшем бірлігі
24
25
26
27
28
29
30
кестенің жалғасы:
Тауарды өткізу көлемі
Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)
Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)
Келісімшарт (шарт) валютасы
Теңге бағамы
Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы
Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар
31
32
33
34
35
36
37
кестенің жалғасы:
Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс
Ақпарат көзі
Дифференциал
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы
Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары
Бизнестің стратегиясы
38
39
40
41
42
43
кестенің жалғасы:
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат
Экспорттық нарықтардағы тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы
Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы
Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік
Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау
Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда- делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы
44
45
46
47
48
49
50
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 11 қарашадағы
№ 1324 қаулысымен
бекітілген
Нысан
"Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік
р/с
СТН
ЖСН/БСН
Сатып алушының (импорттаушының) атауы
Салық кезеңі
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) №
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
КО СЭҚ ТН коды
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі
Тауарды жөнелту, жұмысты орындау, қызметті көрсету елі
Тасымалдау түрі
Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел
Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы
ИНКОТЕРМС-сәйкес тауарды жеткізу шарттары
Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны
Тауарды (жұмысты, қызметті)  тиеп жөнелту күні мен орны
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі
Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті
Сатушының (жөнелтушінің) атауы
Сатушының (жөнелтушінің) заңды мекенжайы
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы:
Сатушының (жөнелтушінің) тіркелген елі
Сауда жасаушы ел
Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат
Келісімшарттың (шарттың) күні және №
Келісімшарттың (шарттың) күні және №
Шот-фактураның күні және №
Өлшем бірлігі
24
25
26
27
28
29
30
кестенің жалғасы:
Тауарды өткізу көлемі
Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)
Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)
Келісімшарт (шарт) валютасы
Теңге бағамы
Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы
Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар
31
32
33
34
35
36
37
кестенің жалғасы:
Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс
Ақпарат көзі
Дифференциал
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы
Мәмілеге қатысушының (импорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары
Бизнестің стратегиясы
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат
38
39
40
41
42
43
44
кестенің жалғасы:
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат
Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы
Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы
Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік
Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау
Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда- делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы
45
46
47
48
49
50

Информация, подлежащая отражению в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)», представляется по письменному запросу Налогового комитета в течение девяноста календарных дней со дня получения указанного запроса в случае наличия таких условий и данных. Указанная информация представляется в виде приложения на бумажном и (или) электронном носителях в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. При наличии указанной информации в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)» указывается ссылка на соответствующее приложение, в случае отсутствия такой информации указывается - нет данных.
Информация, предоставляемая участником сделки на бумажном носителе, подписывается руководителем и главным бухгалтером, а также заверяется печатью.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.07.2012 № 905 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 08.05.2013 № 457.
2.2. Порядок ведения документации по мониторингу сделок
участниками сделок, осуществляющими сделки с товарами, которые
подлежат мониторингу сделок и участниками сделок,
осуществляющими сделки с товарами, которые не подлежат
мониторингу сделок
12. Участники сделок, в том числе осуществляющие сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок в соответствии с Законом, ведут документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены, и по запросу органов налоговой службы представляют ее в органы налоговой службы.
13. В обоснование применяемых цен в международных деловых операциях участники сделок ведут следующую документацию:
1) контракты (договоры) по реализации товаров (с дополнениями и изменениями);
2) сведения об инвестициях (долях, акциях) в компаниях Республики Казахстан и зарубежных стран;
3) счета-фактуры (инвойсы), акты приема-передачи товаров;
4) выписки из банка по поступлениям от экспорта товаров;
5) декларации на товары (с оборотными сторонами) (заявления);
6) паспорта сделок;
7) сертификаты качества товаров;
8) сертификаты происхождения товаров;
9) источники информации, используемые для определения рыночной цены;
10) информация о методе, применяемом для определения рыночной цены;
11) другие документы, обосновывающие правильность применения цен и подтверждающие расходы по реализации товаров (транспортировка товара, страхование, на оплату услуг посредника, расходы по перевалке в портах, фрахт судна, подтверждающие таможенные платежи и налоги, железнодорожные и другие транспортные накладные, морские коносаменты, подтверждающие скидки и надбавки за качество, и другие расходы).
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.07.2012 № 905 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2011 года № 1324
Отчетность по мониторингу сделок
"Экспорт товаров (работ, услуг)"
п/п
РНН
ИИН/
БИН
Наиме-
нование
отпра-
вителя
(экспор-
тера)
Нало-
говый
период
Дата
декла-
рации
на товары
(Заяв-
ления)
№ декла-
рации
на товары
(Заяв-
ления)
Код
ТН ВЭД
ТС
Наиме-
нование
товара
(работы,
услуги)
Качест-
венные
харак-
теристики
товара
(работы,
услуги)
Репутация на
рынке товаров
(работ, услуг)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Страна
отправ-
ления
товара,
выпол-
нения
работы,
ока-
зания
услуги
Вид
транс-
порти-
ровки
Страна
проис-
хожде-
ния
товара
(работы,
услуги)
Произ-
води-
тель
товара
(работы,
услуги)
Наличие
товарного
знака
(торговой
марки,
бренда)
Условия
поставки
товара
согласно
ИНКОТЕРМС
Дата
отгрузки
товара
(работы,
услуги)
Место
отгрузки
товара
(работы,
услуги)
Страна
назна-
чения
товара
(работы,
услуги)
Пункт
достав
ки
товара
(рабо
ты,
услуги)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы
Наиме-
нование
поку
пателя
Юриди
ческий
адрес
покупа
теля
Страна
регист
рации
покупа
теля
Торгую
щая
страна
Информа
ция
о взаимо-
связан-
ности
сторон
(продав-
ца и
покупа-
теля)
Дата
кон-
тракта
дого-
вора
)
кон-
тракта
(дого
вора)
Дата
и
счета-
фактуры
Единица
изме
рения
товара
Объем
реали
зации
товара
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
Стоимость
(в валюте
контракта
(договора))
Цена сделки
(в валюте
контракта
(договора))
Валюта
контракта
(договора)
Курс
тенге
Методология
трансфертного
цено-
образования
Факторы,
влияющие на
установление
цены сделки
Метод,
применяемый
для
определения
рыночной
цены
Источник
информации
Диффе-
ренциал
Рыночная
цена
товара
(работы,
услуги)
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
продолжение таблицы
Описа-
ние
пред-
при-
нима-
тель-
ской
дея-
тель-
ности
участ-
ника
сделки
(экс-
пор-
тера),
отрас-
ли
дея-
тель-
ности
и
усло-
вий
рынка
Стра-
тегия
биз-
неса
Другая
инфор-
мация,
обосновы-
вающая
правиль-
ность
приме-
нения
цены
сделки
товара
(работы,
услуги)
Другая
инфор-
мация,
влияю-
щая на
вели-
чину
откло-
нения
цены
сделки
товара
(работы,
услуги)
от
рыночной
цены
Прогноз
цен
на товары
(работы,
услуги) на
экспортных
рынках
Страте-
гия
ведения
деловых
операций
Отчеты по
между-
народным
стандартам
бухгал-
терского
учета,
в том
числе
финансовая
отчетность
Функцио-
нальный
анализ,
анализ
рисков,
материа
льных и
немате
риальных
активов
Маржа,
комис-
сионное
(агент-
ское)
вознаг-
ражде-
ние
торго-
вого
бро-
кера,
трей-
дера
или
агента
либо
компен-
сации
за
выпол-
нение
ими
торго-
во-
посред-
ничес-
ких
функций
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2011 года № 1324
форма
Отчетность по мониторингу сделок
"Импорт товаров (работ, услуг)"
п/п
Р
Н
Н
ИИН/
БИН
Наиме-
нование
поку-
пателя
(им-
пор-
тера)
Нало-
говый
период
Дата
декла-
рации
на
товары
(Заяв-
ления)
№ дек-
ларации
на товары
(Заяв-
ления)
Код
ТН ВЭД
ТС
Наиме-
нование
товара
(работы,
услуги)
Качест-
венные
харак-
терис-
тики
товара
(работы,
услуги)
Репу-
тация на
рынке
товаров
(работ,
услуг)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Страна
отправ-
ления
товара,
выпол-
нения
работы,
оказания
услуги
Вид
транс-
пор-
тиров-
ки
Страна
проис-
хождения
товара
(работы,
услуги)
Произво-
дитель
товара
(работы,
услуги)
Наличие
товарного
знака
(торговой
марки,
бренда)
Условия
поставки
товара
согласно
ИНКОТЕРМС
Дата
отгрузки
товара
(работы,
услуги)
Место
отгрузки
товара
(работы,
услуги)
Страна
назна-
чения
товара
(работы,
услуги)
Пункт
дос-
тавки
товара
(рабо-
ты,
услуги)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы
Наиме-
нование
(отпра-
вителя)
Юриди-
ческий
адрес
продавца
(отправи-
теля)
Страна
регист-
рации
продавца
(отправи-
теля)
Торгую-
щая
страна
Инфор-
мация
о взаи-
мосвя-
занности
сторон
(продав-
ца и
поку-
пателя)
Дата
конт-
ракта
(дого-
вора)
конт-
ракта
(дого-
вора)
Дата
и
счета-
фак-
туры
Еди-
ница
изме-
рения
то-
вара
Объем
реализации
товара
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
Стоимость
(в валюте
контракта
(договора))
Цена
сделки
приоб-
ретения
(в валюте
контракта
(договора))
Валюта
контракта
(договора)
Курс
тенге
Мето-
доло-
гия
транс-
ферт-
ного
цено-
образо-
вания
Фак-
торы,
влияю-
щие на
уста-
нов-
ление
цены
сделки
Метод,
приме-
няемый
для
опреде-
ления
рыноч-
ной
цены
Источ-
ник
инфор-
мации
Диффе-
рен-
циал
Рыноч-
ная
цена
товара
(работы,
услуги)
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
продолжение таблицы
Описание
предприни-
мательской
деятель-
ности
участника
сделки
(импортера),
отрасли
деятель-
ности и
условий
рынка
Стра-
тегия
биз-
неса
Другая
инфор-
мация,
обосно-
вываю-
щая
правиль-
ность
приме-
нения
цены
сделки
товара
(работы,
услуги)
Другая
информация,
влияющая на
величину
отклонения
цены сделки
товара
(работы,
услуги) от
рыночной
цены
Прогноз
цен на
товары
(работы,
услуги)
Стра-
тегия
ведения
деловых
операций
Отчеты
по
между-
народ-
ным
стан-
дартам
бухгал-
терс-
кого
учета,
в том
числе
финан-
совая
отчет-
ность
Функцио-
нальный
анализ,
анализ
рисков,
мате-
риальных и
нематери-
альных
активов
Маржа,
комиссио-
нное
(агентское)
вознаграж-
дение
торгового
брокера,
трейдера
или
агента
либо
компен-
сации
за
выпол-
нение
ими
торгово-
посредни-
ческих
функций
42
43
44
45
46
47
48
49
50