Темекі мен темекі бұйымдарын өндірушілердің және импорттаушылардың есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 қарашадағы № 1368 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 6 тамыздағы № 655 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiнің 159-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Темекі мен темекі бұйымдарын өндірушілердің және импорттаушылардың есептерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 22 қарашадағы
№ 1368 қаулысымен
бекітілген
Темекі мен темекі бұйымдарын өндірушілердің және импорттаушылардың есептерді ұсыну қағидалары
1. Осы Темекі мен темекі бұйымдарын өндірушілердің және импорттаушылардың есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің және импорттаушылардың есептерді ұсыну тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидалар темекі және темекі бұйымдарын өндіру және импорттау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
3. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес темекі бұйымдарын өндіруші,  импорттаушы темекінің және темекі бұйымдарының барлық таңбаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы, өткен он екі айда Қазақстан Республикасының аумағында өздері шығарған немесе шығаруға ниет еткен, сатқан немесе өзге де жолдармен таратқан темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді жыл сайын келесі жылдың 1 ақпанына дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға табыс  етуге тиіс.
4. Ұсынылатын есептер мынадай екі бөліктен тұрады:
1) зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп;
2) темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есеп.
5. Зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген, стандартталған әдістердің негізінде зерттеулер жүргізген зертхананы көрсете отырып, темекі және темекі бұйымдарының барлық маркаларында шайырлы заттар мен никотиннің шекті рұқсат етілген деңгейінен тұруы тиіс.

Об утверждении Правил представления отчетов производителями и импортерами табака и табачных изделий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2011 года № 1368. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 06.08.2015 г. № 655.
В соответствии с пунктом 8 статьи 159 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетов производителями и импортерами табака и табачных изделий.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2011 года № 1368
Правила
представления отчетов производителями
и импортерами табака и табачных изделий
1. Настоящие Правила представления отчетов производителями и импортерами табака и табачных изделий (далее – Правила) определяют порядок предоставления отчетов производителями и импортерами табака и табачных изделий.
2. Настоящие Правила являются обязательными для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по производству и импорту табака и табачных изделий.
3. Производитель, импортер табачных изделий ежегодно до 1 февраля следующего года должен представлять в уполномоченный орган в области здравоохранения отчеты о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, об ингредиентах табачных изделий, которые они выпускали или намерены выпускать, продавали или распространяли иным образом в предшествующие двенадцать месяцев на территории Республики Казахстан, согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Представляемые отчеты состоят из двух частей:
1) отчет о результатах лабораторных исследований;
2) отчет об ингредиентах табачных изделий.
5. Отчет о результатах лабораторных исследований должен содержать предельно допустимый уровень никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий с указанием лаборатории, проводившей исследования на основе стандартизированных методов, аккредитованной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Ингредиенттер туралы есепте мыналар болуы тиіс:
1) өндірілетін және импортталатын темекі бұйымдарының әрбір түрі бойынша темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының жиынтық тізімі. Тізімде әрбір ингредиенттің темекі массасына қатынасы бойынша пайыздағы ең көп үлесі көрсетіледі;
2) темекі өнімдерінің әрбір атауы бойынша темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының тізімі, егер мұндай ингредиенттердің үлесі темекі бұйымының массасына қатынасы бойынша сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының өзге түрлері үшін 0,5 пайыздан аспаса. Үлесі сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының өзге түрлері үшін 0,5 пайыздан аспайтын ингредиенттердің болуы тізімде «хош иістендіргіштер» деген сөзбен белгіленеді;
3) темекі емес материалдардың құрамындағы ингредиенттер атауларының тізімі. Темекі бұйымының темекі емес материалдарының құрамына кіретін ингредиенттер олардың құрамындағы темекі емес материалдардың санаттары бойынша көрсетіледі.
7. Темекі бұйымы массасының ингредиенттері туралы есепті дайындау кезінде, бір дана темекі бұйымының (сигарет, сигара, сигарилла (сигарита), папирос, биди, кретек) бір бірлігінің (ылғалдылығын ескере отырып) салмағы, шегетін жіңішкелеп кесілген темекінің 750 миллиграмы, өзге темекі бұйымдарының (кальянға арналған темекі, түтік темекісі, шекпейтін темекі бұйымдары) 1 граммы есептеледі. Темекі бұйымындағы ингредиенттің үлесі рецептураға (өзіндік ерекшелікке) сәйкес есептеледі.
8. Зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы және темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептер қағаз және/немесе электрондық нұсқаларда ұсынылады.
Темекі мен темекі
бұйымдарын өндірушілердің
және импорттаушылардың есеп
беру қағидаларына
қосымша
Есепті күнтізбелік жылы Қазақстан Республикасының аумағында өндірушілер немесе импорттаушылар сатқан темекі мен темекі бұйымдарының құрамындағы ингредиенттер туралы есептің нысаны
1. Темекі бұйымдарының әрбір түрі бойынша темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының жиынтық тізімі.
Темекі бұйымы түрінің атауы
Р/с
Ингредиенттің атауы
Ингредиенттің темекі салмағына қатысы бойынша ең көп пайыздық үлесі (%)
1
2
3
2. Темекіге қосылатын ингредиенттер атауларының тізімі, темекі өнімінің әрбір атауы бойынша, егер мұндай ингредиенттердің үлесі темекі бұйымының салмағына қатынасы бойынша сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының басқа түрлері үшін 0,5 пайыздан аспаса.
Темекі бұйымының атауы
Р/с
Ингредиенттің атауы
1
2

6. Отчет об ингредиентах должен содержать:
1) сводный список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому виду производимых и импортируемых табачных изделий. В списке указывается максимальная доля каждого ингредиента в процентах по отношению к массе табака;
2) список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому наименованию табачной продукции, если доля таких ингредиентов по отношению к массе табачного изделия превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий. Наличие ингредиентов, доля которых не превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий, обозначается в списке словом «ароматизаторы»;
3) список наименований ингредиентов, содержащихся в нетабачных материалах. Ингредиенты, входящие в состав нетабачных материалов табачного изделия, указываются по категориям нетабачных материалов, в которых они содержатся.
7. При составлении отчета об ингредиентах массой табачного изделия считается масса (с учетом влажности) одной единицы штучного табачного изделия (сигарета, сигара, сигарилла (сигарита), папироса, биди, кретек), 750 миллиграммов табака курительного тонкорезаного, 1 грамма иных табачных изделий (табак для кальяна, табак трубочный, некурительные табачные изделия). Доля ингредиента в табачном изделии рассчитывается в соответствии с рецептурой (спецификацией) табачного изделия.
8. Отчеты о результатах лабораторных исследований и об ингредиентах табачных изделий представляются на бумажном и/или электронном носителях.
Приложение
к Правилам представления отчетов
производителями и импортерами
табака и табачных изделий
Форма отчета об ингредиентах, содержащихся в табаке
и табачных изделиях, реализованных производителями или
импортером на территории Республики Казахстан
за отчетный календарный год
1. Сводный список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому виду табачных изделий.
Наименование вида табачного изделия
№ п/п
Наименование ингредиента
Максимальная доля ингредиента в
процентах (%) по отношению к массе
табака
1
2
3
2. Список наименований ингредиентов, добавляемых к табаку, по каждому наименованию табачной продукции, если доля таких ингредиентов по отношению к массе табачного изделия превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий.
Наименование табачной продукции
№ п/п
Наименование ингредиента
1
2

Ескертпе. Үлесі сигарет, папирос және шегетін жіңішкелеп кесілген темекі үшін 0,1 пайыздан және темекі бұйымдарының басқа түрлері үшін 0,5 пайыздан аспайтын ингредиенттердің болуы тізімде «хош иістендірушілер» деген сөздермен белгіленеді.
Р/с
Темекі емес материалдардың санаты
Ингредиенттің атауы
1
2
3
3. Темекі бұйымының темекі емес материалдарының құрамындағы ингредиенттер атауларының тізімі бойынша көрсетіледі.
Ескертпе. Темекі емес материалдар мынадай санаттарға бөлінеді: папиростық, сигареттік, жиектік және мүштік қағаз, сүзгіштер (фицелпа) үшін орау қағазы, сүзгіш материал, желім, сия, соратын темекі (снюс) өлшемі үшін орау материалы.

Примечание. Наличие ингредиентов, доля которых не превышает 0,1 процента для сигарет, папирос и табака курительного тонкорезаного и 0,5 процента для иных видов табачных изделий, обозначается в списке словом «ароматизаторы».
3. Список наименований ингредиентов, содержащихся в нетабачных материалах, по категориям нетабачных материалов, в которых они содержатся.
№ п/п
Категория нетабачных материалов
Наименование ингредиента
1
2
3
Примечание. Нетабачные материалы подразделяются на следующие категории: папиросная, сигаретная, ободковая и мундштучная бумага, оберточная бумага для фильтров (фицелпа), фильтрующий материал, клеи, чернила, оберточный материал для порции табака сосательного (снюса).

4. Темекі бұйымдарының құрамындағы ингредиенттерге қатысты токсикологиялық зерттеулер жүргізу туралы ақпарат.
Қазақстан Республикасының аумағында өткізілген темекі бұйымын өндіруші немесе импорттаушы және/немесе олардың тапсырысы бойынша есепті кезеңде осы есепте көрсетілген ингредиенттерге қатысты токсикологиялық зерттеулер жүргізілді ме?
_      _
|_| ИӘ |_| ЖОҚ
Қазақстан Республикасының
аумағында өткізілетін темекі өнімін
өндіруші немесе импорттаушы ____________ ______ ___________
(лауазымы) (Т.А.Ә.)  (қолы)
М.О.
20___ ж. «___» ______________

4. Информация о проведенных токсикологических исследованиях в отношении ингредиентов, содержащихся в табачных изделиях.
Проводились ли производителем и/или импортером табачной продукции, реализованной на территории Республики Казахстан, или по их заказу за отчетный период токсикологические исследования в отношении ингредиентов, указанных в настоящем отчете?
__     __
|_| ДА |_| НЕТ
Производитель или импортер табачной
продукции, реализуемой на территории
Республики Казахстан ____________ ______ ___________
(должность) (ф.и.о.) (подпись)
М.П.
«__» _________ 20__ г.