"Павлодар" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 1379 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Павлодар» арнайы экономикалық аймағын құру туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы «Павлодар» арнайы экономикалық аймағын құру туралы
«Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 21 шілдедегі Заңының 7-бабының 8-тармағына сәйкес және химия, мұнай-химия салаларын дамыту мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2036 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі кезеңге «Павлодар» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) АЭА туралы Ереже;
2) АЭА-ның жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі АЭА қызметін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалауын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                          Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы ___ ______
№ ___ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Павлодар» арнайы экономикалық аймағы туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. «Павлодар» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес Павлодар қаласының Солтүстік өнеркәсіп ауданының аумағында орналасқан.
АЭА аумағы 3300 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.
2. АЭА:
1) химия, мұнай-химия салаларын, атап айтқанда жоғары технологиялық экологиялық қауіпсіз қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, қосымша құны жоғары экспортқа бағдарланған өнімдер өндірісін дамыту;
2) шикізатты тереңдете өңдеу және қосымша құны жоғары бәсекеге кеңінен қабілетті өнімді шығару бойынша химия, мұнай-химия салаларын құру мен дамыту жөніндегі серпінді инвестициялық жобаларды, ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық инновациялық жобаларды әзірлеу және іске асыру;
3) өндіру мен өткізудің жалпыәлемдік жүйесіне қазақстандық өнімнің интеграциялануын жүзеге асыру, халықаралық стандарттарға сәйкес инновациялық, бәсекеге қабілетті отандық өнім жасау;
4) химия және мұнай-химия салаларында тиімділігі жоғары және инновациялық өндірістер, соның ішінде жоғары технологиялық және бәсекеге қабілетті өндірістер құру, өнімнің жаңа түрлерін шығаруды игеру;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Павлодар"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 1379
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О создании специальной экономической зоны «Павлодар».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О создании специальной экономической зоны «Павлодар»
В соответствии с пунктом 8 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» и в целях развития химической, нефтехимической отраслей ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать специальную экономическую зону «Павлодар» (далее – СЭЗ) на период до 1 декабря 2036 года.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ;
2) целевые индикаторы функционирования и критический уровень недостижения целевых индикаторов СЭЗ;
3. Правительству Республики Казахстан принять меры по обеспечению деятельности СЭЗ.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от «__» _______ 2011 года № ___
ПОЛОЖЕНИЕ
о специальной экономической зоне «Павлодар» 1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона «Павлодар» (далее – СЭЗ) расположена на территории Северного промышленного района города Павлодара согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ составляет 3300 гектаров и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
2. СЭЗ создается в целях:
1) развития химической, нефтехимической отраслей, в частности производства экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью, с применением высокотехнологичных экологически безопасных современных технологий;
2) разработки и реализации прорывных инвестиционных проектов, научно-исследовательских и научно-технических инновационных проектов по созданию и развитию химической, нефтехимической отраслей по глубокой переработке сырья и выпуску широкой конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью;
3) осуществления интеграции казахстанской продукции в общемировую систему производства и сбыта, создания инновационной, конкурентоспособной отечественной продукции в соответствии с международными стандартами;
4) создания высокоэффективных и инновационных производств, в том числе высокотехнологичных и конкурентоспособных производств, освоения выпусков новых видов продукции химической и нефтехимической отрасли;

5) қолайлы инвестициялық ахуал құру, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін отандық және шетелдік инвестициялар тарту мен мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктері негізінде химия, мұнай-химия салаларын кешенді дамыту;
6) республика экономикасының әлемдік шаруашылық байланыстар жүйесіне енуін жандандыру үшін өңірді жедел дамыту;
7) басқару мен шаруашылық жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
8) әлеуметтік мәселелерді шешу, халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру мақсатында құрылады.
3. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы»
2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Ережемен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
4. АЭА аумағындағы қызметтің басым түрлері:
1) химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру;
2) мұнай-химия өнімдерін, сондай-ақ ілеспе сабақтас өндірістер мен технологиялар өнімдерін өндіру болып табылады.
2. АЭА-ны басқару
5. АЭА-ны басқару «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. АЭА-ның аумағында салық салу
6. АЭА-ның аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
4. Кедендік реттеу
7. АЭА аумағындағы кедендік реттеу Кеден одағының және Қазақстан Республикасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Еркін кеден аймағының кедендік рәсімі АЭА-ның барлық аумағында қолданылады.
9. Еркін кеден аймағының кедендік рәсімімен АЭА-ға қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес АЭА аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар АЭА аумағына орналастыруға және (немесе) пайдалануға арналған тауарларды орналастырады.
10. АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында АЭА шекаралары оның периметрі бойынша жайластырылады және арнайы қоршаулармен жабдықталады.
11. АЭА аумағында Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен тауарларды уақытша сақтау орындары құрылуы мүмкін.
12. ЕЭА аумағында еркін кеден аймағының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін кеден аймағының кедендік рәсімімен орналастырылмаған Кеден одағының тауарлары, және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.

5) создания благоприятного инвестиционного климата и привлечения отечественных и зарубежных инвестиций для реализации инвестиционных проектов и комплексного развития химической, нефтехимической отраслей на основе механизмов государственно-частного партнерства;
6) ускоренного развития региона для активизации вхождения экономики республики в систему мировых хозяйственных связей;
7) внедрения современных методов управления и хозяйствования;
8) решения социальных проблем, повышения занятости населения.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан», настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Приоритетными видами деятельности на территории СЭЗ являются:
1) производство продукции химической промышленности;
2) производство нефтехимической продукции, а также продукции сопутствующих смежных производств и технологий.
2. Управление СЭЗ
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан».
3. Налогообложение на территории СЭЗ
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
7. Таможенное регулирование на территории СЭЗ осуществляется в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан.
8. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется на всей территории СЭЗ.
9. Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования на территории СЭЗ лицами, осуществляющими приоритетные виды деятельности на территории СЭЗ в соответствии с договором об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ.
10. Территория СЭЗ является зоной таможенного контроля. Границы СЭЗ по ее периметру обустраиваются и оборудуются специальными ограждениями в целях проведения таможенного контроля.
11. На территории СЭЗ могут создаваться места временного хранения товаров в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
12. На территории СЭЗ могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары Таможенного союза, не помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.

13. АЭА аумағына әкелінген және еркін кеден аймағының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшін Кеден одағының кедендік аумағынан тысқары жерде орналасқан тауарлар ретінде қаралады.
14. Тауарларды уақытша сақтауға, кедендік декларациялауға, кедендік тазартуға және шығаруға, сондай-ақ АЭА аумағында кедендік бақылау жүргізуге байланысты кедендік операциялар Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Қоршаған ортаны қорғау
15. АЭА қызметін экологиялық реттеу бөлігінде жүзеге асыру Қазақстан Республикасының Экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және өмір сүру сапасын арттырудың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық аспектілерінің теңгерімі негізінде тұрақты даму және қоршаған ортаны қорғауға көшу үшін жағдай жасау арқылы табиғи ресурстарды ұтымды және тиімді пайдалануға негізделеді.
6. Қорытынды ережелер
16. Осы Ережеде белгіленген шарттар Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен өзгертілуі мүмкін.
17. АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
18. АЭА-ның Осы Ережемен реттелмеген қызметі Қазақстан Республикасы мен Кеден одағының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің
2011 жылғы __ ______
№ __ Жарлығымен бекітілген
«Павлодар» арнайы экономикалық
аймағы туралы ережеге
ҚОСЫМША
«Павлодар» арнайы экономикалық аймағының
ЖОСПАРЫ
«Павлодар» АЭА аумағы S = 3300 га
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы __ ______
№ __ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Павлодар» арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің
нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға
қол жеткізбеудің дағдарысты деңгейі
Р/с
Мақсаттары, міндеттері
және көрсеткіштері
(атауы)
Өлшем
бірлігі
Базалық
кезең
(2012
жыл)
2015 жылы қол
жеткізілетіндер,
оның ішінде
2020 жылы қол
жеткізу
жеткізілетіндер,
оның ішінде
нысаналы
индикатор
дағдарысты
деңгей
нысаналы
индикатор
дағдарысты
деңгей
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Инвестициялардың жалпы көлемі, оның ішінде:
млрд. теңге
-

13. Товары, ввезенные на территорию СЭЗ и помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
14. Таможенные операции, связанные с временным хранением, таможенным декларированием, таможенной очисткой и выпуском товаров, а также проведением таможенного контроля на территории СЭЗ, осуществляются в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
5. Охрана окружающей среды
15. Осуществление деятельности СЭЗ в части экологического регулирования осуществляется в соответствии с Экологическим законодательством Республики Казахстан и основано на рациональном и эффективном использовании природных ресурсов посредством создания условий для перехода к устойчивому развитию и охране окружающей среды на основе баланса экономических, социальных и экологических аспектов повышения качества жизни.
6. Заключительные положения
16. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться Указом Президента Республики Казахстан.
17. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан».
18. Деятельность СЭЗ, не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и таможенного союза.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Положению о специальной
экономической зоне «Павлодар»,
утвержденому Указом Президента
Республики Казахстан
от «__» _______ 2011 года № ___
ПЛАН
специальной экономической зоны «Павлодар»
Территория СЭЗ «Павлодар» S = 3300 га
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от «__» _____ 2011 года № ___
Целевые индикаторы функционирования специальной экономической
зоны «Павлодар» и критический уровень недостижения целевых
индикаторов
п/
п
Цели, задачи
и показатели
(наимено-
вания)
Единица
изме-
рения
Базовый
период
(2012
год)
Достижение к 2015
году, в том числе
Достижение к 2020
году, в том числе
целевой
индикатор
крити-
ческий
уровень
целевой
индикатор
крити-
ческий
уровень
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Общий объем
инвестиций, в
том числе:
млрд.
тенге
-

есептеу кезінде 1 АҚШ доллары – 147 теңге бағамы қолданылған.

при расчете применен курс: 1 доллар США - 147 тенге.