"Қорғас - Шығыс қақпасы" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 1380 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қорғас – Шығыс қақпасы» арнайы экономикалық аймағын құру туралы» Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы «Қорғас – Шығыс қақпасы»
арнайы экономикалық аймағын құру туралы
«Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 8-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2035 жылға дейінгі кезеңге «Қорғас – Шығыс қақпасы» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) АЭА туралы ереже;
2) АЭА-ның жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және АЭА-ның жұмыс істеуінің нысаналы индикаторларына қол жеткізбеудің сындарлы деңгейі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі АЭА-ның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                           Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы __ ________
№ ___ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Қорғас – Шығыс қақпасы» арнайы экономикалық аймағы туралы
ЕРЕЖЕ  1. Жалпы ережелер
1. «Қорғас – Шығыс қақпасы» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса берілген жоспарға сәйкес шекарада Алматы облысының аумағында орналасқан.
АЭА-ның аумағы 5 740 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлiгi болып табылады.
2. АЭА:
1) сауда-экспорт қызметінің және Қазақстан Республикасының транзиттік әлеуетін іске асырудың мүддесін қамтамасыз ететін, сондай-ақ шектес мемлекеттермен экономикалық және мәдени алмасуды дамытуға ықпал ететін тиімді көліктік-логистикалық және индустриялық орталық құру;
2) қазақстандық өнiмнiң жалпы әлемдік өндіріс пен өткізу жүйесiне кiрiгуiн жүзеге асыру, халықаралық стандарттарға сәйкес инновациялық, бәсекеге қабілетті отандық өнiм жасау;
3) инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн қолайлы инвестициялық климат жасау және отандық әрі шетелдік инвестицияларды тарту;
4) республика экономикасының әлемдік шаруашылық байланыстар жүйесiне кiруін жандандыру үшiн өңірді жедел дамыту;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Хоргос - Восточные ворота"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 1380
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О создании специальной экономической зоны «Хоргос – Восточные ворота».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О создании специальной экономической зоны
«Хоргос – Восточные ворота»
В соответствии с пунктом 8 статьи 7 Закона Республики Казахстан «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать специальную экономическую зону «Хоргос – Восточные ворота» (далее – СЭЗ) на период до 2035 года.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ;
2) целевые индикаторы функционирования СЭЗ и критический уровень недостижения целевых индикаторов функционирования СЭЗ.
3. Правительству Республики Казахстан принять меры по обеспечению деятельности СЭЗ.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
Астана, Акорда, 2011 года
№ ___
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от «__» _______ 2011 года № ___
ПОЛОЖЕНИЕ
о специальной экономической зоне «Хоргос – Восточные ворота» 1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона «Хоргос – Восточные ворота» (далее – СЭЗ) расположена на территории Алматинской области, в границах согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ составляет 5 740 гектаров и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
2. СЭЗ создается в целях:
1) создания эффективного транспортно-логистического и индустриального центра, обеспечивающего интересы торгово-экспортной деятельности и реализации транзитного потенциала Республики Казахстан, а также способствующего развитию экономического и культурного обмена с сопредельными государствами;
2) осуществления интеграции казахстанской продукции в общемировую систему производства и сбыта, создания инновационной, конкурентоспособной отечественной продукции в соответствии с международными стандартами;
3) создания благоприятного инвестиционного климата и привлечения отечественных и зарубежных инвестиций для реализации инвестиционных проектов;
4) ускоренного развития региона для активизации вхождения экономики республики в систему мировых хозяйственных связей;

5) нарықтық қатынастардың құқықтық нормаларын жетiлдiру, басқару мен шаруашылық жүргізудің қазiргi заманғы әдiстерiн енгiзу;
6) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту мақсатында құрылады.
3. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Ережемен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
4. АЭА аумағындағы қызметтің басым түрлері:
1) қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі;
2) тамақ өнімдерінің өндірісі;
3) тері және оған жататын өнім өндірісі;
4) тоқыма бұйымдарының өндірісі;
5) өзге де металл емес минералдық өнім өндірісі;
6) химиялық өнеркәсіп өнімдерінің өндірісі;
7) машиналар мен жабдықтардан басқа, дайын металл бұйымдарының өндірісі;
8) басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндірісі;
9) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес көрмелер, мұражайлар, ұйымдастыруға арналған ғимараттар, қоймалық және әкімшілік ғимараттар салу болып табылады.
2. АЭА-ны басқару
5. АЭА-ны басқару «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы      21 шілдедегі Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. АЭА-ның аумағында салық салу
6. АЭА-ның аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
4. Кедендік реттеу
7. АЭА-ның аумағында кедендік реттеу Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі АЭА аумағының қызметтiң басым түрлерi жүзеге асырылатын бөлігінде қолданылады.
АЭА-ға қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес АЭА аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар АЭА аумағында орналастыруға және (немесе) пайдалануға арналған тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырады.
9. АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА шекарасы кедендік бақылау жүргізу мақсатында оның периметрі бойынша жайластырылады және арнайы қоршаулармен жабдықталады.
10. Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалынған тәртіппен АЭА-ның аумағында тауарларды уақытша сақтау орындары құрылуы мүмкін.
11. АЭА-ның аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылмаған Кеден одағының тауарлары және өзге де кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.

5) совершенствования правовых норм рыночных отношений, внедрения современных методов управления и хозяйствования;
6) повышения занятости населения.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан», настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Приоритетными видами деятельности на территории СЭЗ являются:
1) складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность;
2) производство продуктов питания;
3) производство кожаной и относящейся к ней продукции;
4) производство текстильных изделий;
5) производство прочей неметаллической минеральной продукции;
6) производство продуктов химической промышленности;
7) производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
8) производство машин и оборудования, не включенных в другие категории;
9) строительство в соответствии с проектно-сметной документацией зданий для организации выставок, музея, складских и административных зданий.
2. Управление СЭЗ
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан».
3. Налогообложение на территории СЭЗ
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
7. Таможенное регулирование на территории СЭЗ осуществляется в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан.
8. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется на части территории СЭЗ, на которой будут осуществляться приоритетные виды деятельности.
Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования на территории СЭЗ лицами, осуществляющими приоритетные виды деятельности на территории СЭЗ в соответствии с договором об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ.
9. Территория СЭЗ является зоной таможенного контроля. Границы СЭЗ по ее периметру обустраиваются и оборудуются специальными ограждениями в целях проведения таможенного контроля.
10. На территории СЭЗ могут создаваться места временного хранения товаров в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
11. На территории СЭЗ могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары Таможенного союза, не помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.

12. АЭА аумағына әкелінген және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшін Кеден одағының кедендік аумағынан тыс орналасқандар ретінде қаралады.
13. Тауарларды уақытша сақтауға, кедендік декларациялауға, кедендік тазалауға және шығаруға, сондай-ақ АЭА аумағында кедендік бақылау жүргізуге байланысты кедендік операциялар Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Қоршаған ортаны қорғау
14. АЭА-да қызметті жүзеге асыру өмір сүру сапасын жоғарылатудың экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық аспектілерінің тенгерімі негiзiнде орнықты дамуға және қоршаған ортаны қорғауға өту үшiн жағдайлар жасау арқылы табиғи ресурстарды ұтымды әрі тиiмдi пайдалануға негiзделген.
6. АЭА-ны тарату тәртібі және мерзiмдерi
15. АЭА ол құрылған мерзiм өткеннен кейін таратылады.
АЭА Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен таратылады.

12. Товары, ввезенные на территорию СЭЗ и помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
13. Таможенные операции, связанные с временным хранением, таможенным декларированием, таможенной очисткой и выпуском товаров, а также проведением таможенного контроля на территории СЭЗ, осуществляются в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
5. Охрана окружающей среды
14. Осуществление деятельности в СЭЗ основано на рациональном и эффективном использовании природных ресурсов посредством создания условий для перехода к устойчивому развитию и охране окружающей среды на основе баланса экономических, социальных и экологических аспектов повышения качества жизни.
6. Порядок и сроки упразднения СЭЗ
15. СЭЗ упраздняется по истечении срока, на который она была создана.
СЭЗ упраздняется Указом Президента Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан.

1000
Ескертпе:
индикаторлар көрсеткіштері өсу қорытындысымен келтірілген;
есептеу кезінде 1 АҚШ доллары – 147 теңге бағамында қолданылған.

1000
Примечание:
показатели индикаторов приведены с нарастающим итогом;
при расчете применен курс – 1 доллар США – 147 тенге.