Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 желтоқсандағы № 1504 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 773 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 773 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығын қараңыз.
«Байланыс туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңының 13-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 1504 қаулысымен
бекітілген
Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Байланыс туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңының 13-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурстарын, оның ішінде Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымдардың ұсынымдарын ескере отырып, телефон байланысы қызметтерін және нөмірлеу ресурсын пайдалана отырып қамтамасыз етілетін қызметтерді көрсетуге арналған халықаралық байланыс желілерінің қазақстандық сегменттерін бөлу және пайдалану тәртібін анықтайды.
2. Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурстарын реттеу нөмірлеу ресурстарын бөлуді және олардың пайдалануын бақылауды қамтитын ерекше функциясы болып табылады.
Мемлекеттік реттеу байланыс операторларының, қызметтер провайдерлерінің және желі иелерінің, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың оларға нөмірлеу ресурсын тағайындау бойынша қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында:
1) байланыс қызметтерін ұсыну немесе басқарушылық мақсаттардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ету;
2) шұғыл және анықтамалық-ақпараттық, тапсырыс беру қызметтеріне қол жеткізуді ұйымдастыру;

Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2011 года № 1504. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 773
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 773 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67.
В соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 декабря 2011 года № 1504
Правила
распределения ресурса нумерации и выделения номеров,
а также их изъятия
1. Общие положения
1. Правила распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» и определяют порядок распределения и использования ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, в том числе казахстанских сегментов международных сетей связи, предназначенных для оказания услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием ресурса нумерации, с учетом рекомендаций международных организаций, участником которых является Республика Казахстан.
2. Регулирование ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан является исключительной функцией государства, которое включает в себя распределение и контроль за использованием ресурсов нумерации.
Государственное регулирование осуществляется с целью удовлетворения потребностей операторов связи, провайдеров услуг и владельцев сетей, а также физических и юридических лиц, по назначению им ресурса нумерации для:
1) предоставления услуг связи или обеспечения реализации управленческих целей;
2) организации доступа к экстренным и справочно-информационным, заказным службам;

3) телефондық нөмірлеу ресурстарын пайдаланатын телекоммуникациялар желілерін ұтымды дамыту мен өзара іс-қимыл жасауы;
4) байланыстың жаңа қызметтерін енгізу үшін жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ABC коды – географиялық нөмірлеу аймағының телекоммуникациялық желісін не оның бір бөлігін сәйкестендіретін код;
2) DEF коды – географиялық емес нөмірлеу аймағының интеллектуалды байланыс желісінің қызметін немесе телекоммуникациялық желіні сәйкестендіретін код;
3) «Х1» индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің миллиондық нөмірлер тобының коды;
4) «Х1Х2» индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің жүз мыңдық нөмірлер тобының коды;
5) «Х1Х2Х3» индексі – географиялық тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймағы абонентінің аймақтық телефон нөмірінің он мыңдық нөмірлер тобының коды;
6) желінің нөмірлеу сыйымдылығы – телекоммуникациялар желісінің ақырғы пайдаланушылық жабдығын сәйкестендіретін нөмірлер саны;
7) желіні нөмірлеудің жоспарланатын сыйымдылығы белгілі бір кезеңге желіні дамыту кезінде байланыс операторы қол жеткізуді жоспарлайтын телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу сыйымдылығы;
8) желіні нөмірлеудің қолданыстағы сыйымдылығыжеліде жалғанған барлық ақырғы (пайдаланушылық) жабдықтарды сәйкестендіретін нөмірлерді, сонымен қоса бақылауда және қызметтік мақсаттарда қолданылатын нөмірлерді, сондай-ақ оларға қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлем алынатын, пайдаланушы броньдаған нөмірлерді есепке алатын желіні нөмірлеудің сыйымдылығы;
9) желіні нөмірлеудің ең жоғарғы ықтимал сыйымдылығыжеліде қабылданған нөмірлеудің мәнділігі шеңберінде желіні нөмірлеудің ең жоғарғы сыйымдылығы;
10) интеллектуалды желі – деректерді беруді және өңдеуді бірлестіретін коммуникациялық желі;
11) қолжетімді нөмірлеу ресурсы – қолдануға техникалық мүмкіндік бар нөмірлеудің бос ресурсы;
12) қызмет провайдері – меншікті байланыс инфрақұрылымы жоқ және пайдаланушыларға байланыс операторларының желілері арқылы телекоммуникация қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
13) қызмет абонентінің логикалық нөмірі – Х1...Хn интеллектуалды байланыс желісі қызметтері абоненті нөмірінің тікелей қызмет абонентін сәйкестендіретін бөлігі;
14) нөмірдің «көшуі» (nomadicity) – тіркелген телефон байланысы желісіндегі пайдаланушының өзінің желілік қолжетімділік нүктесін ауыстыру қабілеті;
15) нөмірлеу ресурсын алушы – байланыс операторы, қызмет провайдері, ведомстволық телекоммуникациялар желісінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желісінің, корпоративті желінің иесі, сонымен қатар қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес бөлінген нөмірлеу ресурсын қолданатын жеке және заңды тұлғалар;

3) рационального развития и взаимодействия сетей телекоммуникаций, использующих ресурсы телефонной нумерации;
4) внедрения новых услуг связи.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) код ABC - код географической зоны нумерации, идентифицирующий сеть телекоммуникаций, либо ее часть;
2) код DEF - код негеографической зоны нумерации, идентифицирующий услугу интеллектуальной сети связи или телекоммуникационную сеть;
3) индекс «X1» - код миллионной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
4) индекс «X1X2» - код стотысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
5) индекс «Х1Х2Х3» - код десятитысячной группы номеров зонового телефонного номера абонента географически определяемой зоны нумерации;
6) емкость нумерации сети - количество номеров, идентифицирующих оконечное пользовательское оборудование сети телекоммуникаций;
7) планируемая емкость нумерации сети - емкость нумерации сети телекоммуникаций, которую планирует достичь оператор связи при развитии сети на определенный период;
8) задействованная емкость нумерации сети - емкость нумерации сети, учитывающая номера, идентифицирующие все подключенное в сети оконечное (пользовательское) оборудование, включая номера, используемые для контроля и служебных целей, а также забронированные пользователем номера, за обслуживание которых взимается абонентская плата;
9) максимально возможная емкость нумерации сети - максимальная емкость нумерации сети в рамках принятой на сети значности нумерации;
10) интеллектуальная сеть - коммуникационная сеть, совмещающая передачу и обработку данных;
11) доступный ресурс нумерации - свободный ресурс нумерации, для использования которого имеется техническая возможность;
12) провайдер услуги - физическое или юридическое лицо, не обладающее собственной инфраструктурой связи и оказывающее услуги телекоммуникаций пользователям через сети операторов связи;
13) логический номер абонента услуги - часть номера абонента услуги интеллектуальной сети связи Х1..Хn, идентифицирующая непосредственно абонента услуги;
14) «кочевание» (nomadicity) номера - способность пользователя в сети фиксированной телефонной связи поменять свою точку сетевого доступа;
15) получатель ресурса нумерации - оператор связи, провайдер услуги, владелец ведомственной сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций специального назначения, корпоративной сети, а также физические и юридические лица, использующие в своей деятельности ресурсы нумерации, выделенные в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан;

16) белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында нөмірлеу ресурсының шектелу – белгіленген аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында жұмыс істейтін телекоммуникациялар желісінің жағдайы, бұл ретте барлық байланыс операторларына бөлінген және байланыс операторларының өтініші бойынша сұралатын нөмірлеу ресурсы қолжетімді мөлшерден 90 пайыз жоғары;
17) өтiнiш берушi – нөмірлеу ресурсын бөлу немесе алып қою туралы өтiнiш жасаған жеке немесе заңды тұлға;
18) префикс – нөмірдің, желілердің, қызметтердің, байланыс операторларының түрлі тұрпаттарын таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бір саннан немесе одан көп белгілерден тұратын индикатор;
19) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiнің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
4. Телекоммуникациялар желілері үшін нөмірлеу ресурсын бөлу байланыс қызметтерін көрсету саласындағы қызметті іске асыру лицензиясына ие, ведомстволық корпоративті желілердің және арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерінің иелерін, байланыс операторларының, қызмет провайдерлерінің өтініші, сондай-ақ қызмет көрсету кезінде шұғыл және анықтамалық-ақпараттық, тапсырыс беру қызметтеріне қолжетімділік нөмірлерін ұйымдастыру үшін нөмірлеу ресурсын қолданатын жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Телефондық байланыс қызметтерін және телефондық нөмірлеуді пайдалану арқылы қамтамасыз етілетін қызметтерді көрсетуге арналған Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсына (бұдан әрі – нөмірлеу ресурсы):
1) жалпы пайдаланылатын телекоммуникациялар желісінің географиялық анықталатын нөмірлеу аймақтарының «АВС» кодтары;
2) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «Х1», «Х1Х2» және «Х1Х2Х3» индекстері;
3) ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілерінің, соның ішінде ұялы байланыс желілерінің, жылжымалы радиотелефон байланысы желілерінің, транкингтік байланыс желілерінің, жылжымалы жерсеріктік байланыс желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының «DEF» кодтары;
4) ведомстволық телекоммуникациялар желілерінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерінің, корпоративті желілердің географиялық емес тұрғыда белгіленетін анықталатын нөмірлеу аймақтарының «DEF» кодтары;
5) байланыс операторлары өзінің абоненттеріне – желі учаскелерінің әр түрлі әкімшілік аумақтарына бөлінген біріктіруді талап ететін қосымша қызметтерді заңды тұлғаларға ұсыну үшін тіркелген телефон байланысы желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының «DEF» кодтары мен «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;

16) ограниченность ресурса нумерации на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF - состояние сети телекоммуникаций, функционирующей на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF, при котором ресурс нумерации, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи, превышает 90 процентов от доступного;
17) заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся с заявлением о выделении или об изъятии ресурса нумерации;
18) префикс - индикатор, состоящий из одного или большего числа знаков, которые позволяют осуществить выбор различных форматов номера, сетей, служб, операторов связи;
19) уполномоченный орган – Комитет связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
4. Выделение ресурса нумерации для сетей телекоммуникаций осуществляется уполномоченным органом по заявлению операторов связи, провайдеров услуги, обладающих лицензией на осуществление деятельности в области оказания услуг связи, владельцев ведомственных корпоративных сетей и сетей телекоммуникаций специального назначения, а также физических и юридических лиц, планирующих использовать в своей деятельности ресурсы нумерации для организации доступа к экстренным и справочно-информационным, заказным службам.
5. Ресурс нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, предназначенный для оказания услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием телефонной нумерации (далее - ресурс нумерации) включает:
1) коды «ABC» географически определяемых зон нумерации сети телекоммуникаций общего пользования;
2) индексы «X1», «Х1Х2» и «Х1Х2Х3» местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации;
3) коды «DEF» не географически определяемых зон нумерации сетей мобильной телекоммуникационной связи, в том числе сетей сотовой связи, сетей подвижной радиотелефонной связи, сетей транкинговой связи, сетей подвижной спутниковой связи;
4) коды «DEF» не географически определяемых зон нумерации ведомственных сетей телекоммуникаций, сетей телекоммуникаций специального назначения, корпоративных сетей;
5) коды «DEF» и индексы «X1», «X1X2» в коде «DEF» не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи для предоставления оператором связи своим абонентам - юридическим лицам дополнительных услуг, требующих объединения распределенных по разным административным территориям участков сети;

6) абоненттерді нөмірдің «көшу» (nomadicity) функциясымен қамтамасыз ететін, тіркелген телефонды байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодтары мен «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;
7) ведомстволық, корпоративті және нөмірлеудің сыйымдылығы 100 мың нөмірден аспайтын, басқа географиялық бөлінген телекоммуникациялар желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;
8) қызметтерге қолжетімділік кодтары:
қалааралық және (немесе) халықаралық телефондық қосылуларды ұсыну үшін IP-телефония (Интернет-телефония);
Интернет желісіне қолжетімділік;
байланыстың интеллектуалды желілері;
қалааралық және (немесе) халықаралық желінің коммутациялық станциясы техникалық қызметкерлерінің бақылау-сынақ жабдықтарына қолжетімділік;
9) қызметтерге қолжетімділік кодтарын пайдаланумен байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2Х3)/(Х1Х2Х3Х4) операторлар кодтары;
10) «1UV (Х12))» шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қолжетімділік нөмірлері;
11) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларын таңдау префикстері;
12) «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсы;
13) қызметтерге қолжетімділік кодтарын пайдаланумен (Х4Х5Х6Х7)/(Х5Х6Х7) қызметтер абоненттерінің логикалық нөмірлері кіреді.
6. Телефондық нөмірлеу ресурсы Қазақстан Республикасының ұлттық ресурсының бір бөлігі ретінде иелікке алынбайтын болып табылады (сатуға, жалға беруге болмайды, кәсіпорынды қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесінде құқықтық мирасқорға берілмейді);
1) байланыс операторына нөмірлеу ресурсы телекоммуникациялар қызметін көрсету үшін желі абоненттеріне нөмірлерді бөлу немесе қызметке қолжетімділікті ұйымдастыру арқылы пайдалануға бөлінеді;
2) бір байланыс операторының нөмірлеу ресурсын қызметтерді көрсету мақсатында пайдалану үшін басқаға беруіне жол берілмейді.
7. Уәкілетті орган нөмірлеу ресурсын есепке алу бойынша жұмысты ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының бөліп берілген және резервтелген нөмірлеу ресурстарының бірыңғай тізілімін қалыптастырады және жүргізеді.
Тізілім мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу жоспарын;
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесін;
3) Қазақстан Республикасы нөмірлеу жүйесінің бөлінген нөмірлеу ресурстар туралы мәліметтерін;
4) мыналарды:
заңды тұлға үшін – атауын (фирмалық атауы), ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын, заңды тұлғаның орналасқан жерін;
жеке кәсіпкер үшін – тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты жерін, жеке басты куәландыратын құжаттарының деректерін;
бөлінген нөмірлеу ресурсының көлемін;
бөлінген нөмірлеу ресурсын пайдалану аумағы туралы ақпаратты қамтитын нөмірлеу ресурсын бөлу, өзгерту туралы шешім қабылданғаны немесе нөмірлеу ресурсын бөлу немесе шешімнің қайта ресімделгені туралы шешім қабылдаған, байланыс операторлары, қызмет провайдерлері, ведомстволық, корпоративті желілерінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерінің иелері туралы мәліметтерді;

6) коды «DEF» и индексы «Х1», «Х1Х2» в коде «DEF» не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией «кочевания» (nomadicity) номера;
7) индексы «X1», «X1X2» в коде «DEF» не географически определяемой зоны нумерации для ведомственных, корпоративных и иных географически распределенных сетей телекоммуникаций, емкость нумерации которых не превышает 100 тысяч номеров;
8) коды доступа к услугам:
IP-телефонии (Интернет-телефонии) для предоставления междугородных и (или) международных телефонных соединений;
доступа к сети Интернет;
интеллектуальных сетей связи;
доступа технического персонала коммутационных станций междугородной и (или) международной сети к контрольно-испытательной аппаратуре;
9) коды операторов (Х1Х2X3)/(Х1Х2Х3X4), предоставляющих услуги связи с использованием кодов доступа к услугам;
10) номера доступа «1UV(Х12))» к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам;
11) префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи;
12) ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом «ABC»;
13) логические номера абонентов услуг (Х4Х5Х6Х7)/(Х5Х6Х7) с использованием кодов доступа к услугам.
6. Ресурс телефонной нумерации как часть национального ресурса Республики Казахстан, является неотчуждаемым (не может продаваться, сдаваться в аренду, не может быть передан правопреемнику в результате реорганизации или ликвидации предприятий):
1) оператору связи ресурс нумерации выделяется в пользование для предоставления услуг телекоммуникаций путем выделения номеров абонентам сети или организации доступа к услуге;
2) не допускается передача ресурса нумерации одним оператором связи другому для использования с целью предоставления услуг.
7. Уполномоченный орган организует работу по учету ресурса нумерации, формирует и ведет единый реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации Республики Казахстан.
Реестр содержит:
1) план нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан;
2) систему нумерации Республики Казахстан;
3) сведения о выделенных ресурсах нумерации системы нумерации Республики Казахстан;
4) сведения об операторах связи, провайдерах услуги, владельцах ведомственных, корпоративных сетей, сетей телекоммуникаций специального назначения, в отношении которых принято решение о выделении, изменении ресурса нумерации или переоформлено решение о выделении ресурса нумерации, включающие:
наименование (фирменное наименование), организационно-правовую форму, место нахождения юридического лица - для юридического лица;
фамилию, имя, отчество, место жительства, данные документа, удостоверяющего личность - для индивидуального предпринимателя;
объем выделенного ресурса нумерации;
информацию о территории использования выделенного ресурса нумерации;

5) нөмірлеу ресурсын бөлу (өзгерту, толық немесе ішінара алу) туралы шешімнің берілген күні және тіркеу нөмірі, нөмірлеу ресурсын бөлу туралы шешімнің қайта ресімделген күнін қамтиды.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген, тізілімде қамтылған ақпарат, арнайы тағайындалған желілердің иелері туралы ақпаратты қоспағанда, тоқсан сайын деректері жаңартылып, жариялануға (уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыруға) тиіс.
Нөмірлеу ресурсын алған байланыс операторлары, қызметтер провайдерлері және желілердің иелері, олар анықтайтын нөмірлеу жоспарына сәйкес алынған нөмірлеу ресурсын қызмет көрсетілетін аумақ бойынша немесе байланыс қызметтері бойынша бөледі.
Белгіленген нөмірлеу жоспарының көшірмесі және пайдаланылатын (қолданыстағы) нөмірлеу туралы мәліметтерді байланыс операторлары, желілердің иелері, қызметтер провайдерлері жыл сайын 30 қаңтардан кешіктірмей уәкілетті органға Қазақстан Республикасының нөмірлеу жоспарына қосу үшін ұсынады.
9. Нөмірлеу ресурсын бөлу мен нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою уәкілетті орган құратын нөмірлеу ресурсын бөлу комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) хаттамалық шешімімен жүзеге асырылады. Комиссияның құрамын және оның жұмыс тәртібін уәкілетті органның басшысы бекітеді.
Нөмірлеу ресурсын бөлу, сондай-ақ оларды алып қою туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен расталады.
2. Нөмірлеу ресурсын бөлу
10. Абоненттерді нөмірдің «көшу» (nomadicity) функциясымен қамтамасыз ететін тіркелген телефондық байланыс желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының «АВС» кодтары, «DEF» кодтары, қызметтерге қолжетімділік кодтарының нақты алушысы жоқ және олар Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес уәкілетті органмен белгілі бір аумаққа немесе телекоммуникациялар қызметінің түріне бекітіледі.
Нөмірлеудің бір географиялық белгіленетін аймағының нөмірлеу ресурстарын басқа географиялық анықталатын аймақта пайдалануға рұқсат етілмейді.
Нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы осы аймақта жұмыс істейтін тіркелген байланыс желілерінің операторлары үшін ортақ болып табылады.
11. Уәкілетті орган «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «Х1Х2», «Х1Х2Х3» индекстерін жоспарлау мен бөлуді, олардың ауыстырылуын немесе резервке қоюды нөмірлеудің әр географиялық белгіленетін аймақтың қолданыстағы нөмірлеу жоспарларына сәйкес іске асырады.
12. Байланыс операторына нөмірлеудің географиялық анықталатын аймақтың аумағында (үстеме желі) орналасқан бірнеше жергілікті желілерді сәйкестендіру үшін осы аймақтың «АВС» коды ресурсынан бос «Х1Х2» индексі бөлінуі мүмкін.

5) дату выдачи и регистрационный номер решения о выделении (изменении, изъятии полностью или частично) ресурса нумерации, дату переоформления решения о выделении ресурса нумерации.
8. Информация, содержащаяся в реестре, указанная в пункте 7 настоящих Правил, за исключением информации о владельцах сетей специального назначения, подлежит опубликованию (размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа) с обновлением данных ежеквартально.
Операторы связи, провайдеры услуг и владельцы сетей, получившие ресурс нумерации, распределяют полученный ресурс нумерации по обслуживаемой территории или по услугам связи согласно определяемого ими плана нумерации.
Копия указанного плана нумерации и сведения об используемой (задействованной) нумерации представляются операторами связи, владельцами сетей, провайдерами услуг уполномоченному органу ежегодно не позднее 30 января для включения в план нумерации Республики Казахстан.
9. Распределение ресурса нумерации и выделение номеров, а также их изъятие осуществляется протокольным решением Комиссии по распределению ресурса нумерации (далее - Комиссия), создаваемой уполномоченным органом. Состав Комиссии и порядок ее работы утверждается руководителем уполномоченного органа.
Решение о выделении, а также об изъятии ресурса нумерации подтверждается приказом уполномоченного органа.
2. Распределение ресурса нумерации
10. Коды «ABC», коды «DEF» не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией «кочевания» (nomadicity) номера, коды доступа к услугам не имеют конкретного получателя и закрепляются уполномоченным органом за определенной территорией или видом услуги телекоммуникаций в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
Не допускается использование ресурсов нумерации одной географически определяемой зоны нумерации на территории другой географически определяемой зоны.
Ресурс нумерации географически определяемой зоны нумерации является общим для операторов сетей фиксированной связи, работающих в данной зоне.
11. Планирование и выделение индексов «Х1Х2», «X1X2X3» местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом «ABC», их замену или перевод в резерв уполномоченный орган осуществляет согласно действующим планам нумерации каждой географически определяемой зоны нумерации.
12. Оператору связи для идентификации нескольких местных сетей, расположенных на территории географически определяемой зоны нумерации (наложенная сеть), может быть выделен свободный индекс «Х1Х2» из ресурса кода «ABC» данной зоны.

«Х1Х2» индексі байланыс операторына нөмірлеудің географиялық белгіленетін аймағының аумағында байланыс операторы жергілікті желілерінің қосынды жоспарланған сыйымдылығы 15 мыңнан кем емес нөмір құрағанда, ал нөмірлеу ресурсын алу өтінішін берген уақыттағы байланыс операторының қолданыстағы жергілікті желілерінің сыйымдылығы – жоспарланғаннан 50 пайыздан кем емес құрайтын жағдайда ғана бөлінеді.
Нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін аймағында байланыс операторының жергілікті желілерінің қосынды сыйымдылығы ең жоғары мүмкін болатын нөмірлеудің 90 пайызына дейін (72 мың нөмір) жоғарылаған жағдайда байланыс операторына бір индекстен көп «Х1Х2» бөлінеді.
13. «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық тұрғыда белгіленетін аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсы телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурстарын бөлуге арналған өтініште көрсетілген көлемнің 50 пайыздай мөлшерінде бөлінеді. Нөмірлеу ресурсының 50 пайыз мөлшеріндегі қалған бөлігі нөмірлеу ресурсын алушыға резервке беріледі және бөлінген ресурстың қолданыста болу шегі бойынша ресурс алушы пайдаланады.
14. Егер нақты аумақта барлық байланыс операторларына бөлінген және нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған байланыс операторлары өтініштері бойынша сұралатын жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсы қолжетерлік ресурстан 90 пайызға жоғары болса, онда Комиссияның хаттамалық шешімімен ресурсқа шектеудің болғандығы тіркеледі.
Ресурстың шектеулілігі туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында Комиссияның хаттамалық шешіміне қол қойылған күнінен бастап 10 жұмыс күн ішінде жарияланады.
Уәкілетті орган жергілікті желінің нөмірлеу ресурсын ұлғайту бойынша мынадай шаралар қабылдайды:
1) нөмірлеу ресурсын қайта бөлу арқылы (талдау жүргізу және нөмірлеу ресурсын алушымен бөлінген мерзімнен бастап екі жыл ішінде 50 пайыздан астам бөлінген жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсынан пайдаланбағанын анықтау);
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес жергілікті желіде абоненттің 5 таңбалы нөмірінен 6 таңбалыға, жергілікті желіде абоненттің 6 таңбалы нөмірінен 7 таңбалыға ауыстыру жолы арқылы.
15. Ұялы байланыс, ұтқыр телекоммуникациялық байланыс (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон байланысы және транкингтік байланыс), жылжымалы жерсеріктік байланыс желілеріне Қазақстан Республикасының барлық аумағында (республикалық желілер) қызметтер ұсынған жағдайда берілген лицензияның негізінде нөмірлеудің географиялық емес анықталатын аймағының «DEF» кодтары бөлінеді:

Индекс «X1X2» выделяется оператору связи при условии, что суммарная планируемая емкость местных сетей оператора связи на территории географически определяемой зоны нумерации составляет не менее 15 тысяч номеров, а задействованная емкость местных сетей оператора связи на момент подачи заявления на получение ресурса нумерации - составляет не менее 50 процентов от планируемой.
При возрастании суммарной емкости местных сетей оператора связи в географически определяемой зоне нумерации до 90 процентов от максимально возможной (72 тысячи номеров) оператору связи выделяется более одного индекса «X1X2».
13. Ресурс нумерации местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом «ABC» выделяется в размере 50 процентов от указанного объема в заявлении на выделение ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций. Оставшаяся часть ресурса нумерации в размере 50 процентов резервируется за получателем ресурса нумерации и используется получателем ресурса по мере задействования выделенного ресурса.
14. Если ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций на конкретной территории, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи на выделение ресурса нумерации, превышает 90 процентов от доступного ресурса, то уполномоченным органом фиксируется наличие ограниченности ресурса протокольным решением Комиссии.
Информация об ограниченности ресурса публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 10 рабочих дней со дня подписания протокольного решения Комиссии.
Уполномоченным органом принимаются следующие меры по увеличению ресурса нумерации местной сети:
1) путем перераспределения ресурса нумерации (проведение анализа и выявление неиспользованного получателем выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения);
2) путем перехода от 5-значного номера абонента на местной сети к 6-значному, от 6-значного номера абонента на местной сети к 7-значному в соответствие с системой и планам нумерации Республики Казахстан.
15. Коды «DEF» не географически определяемых зон нумерации выделяются сетям сотовой связи, мобильной телекоммуникационной связи (в том числе подвижной радио/радиотелефонной связи и транкинговой связи), подвижной спутниковой связи на основании выданной лицензии при условии предоставления услуг на всей территории Республики Казахстан (республиканские сети):

1) желі сыйымдылығының ең жоғарғы мүмкіндігінен 90 пайызға дейін жоғарылаған жағдайда, осы желіге жаңа DEF коды бөлінеді;
2) өңірлік ұялы байланыс желілеріне, бөлек елді мекендер аумағында жұмыс істейтін ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілеріне (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон және транкингтік байланыс желілеріне) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының шегінде осы географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы бөлінеді.
16. Егер өтініш беруші желі учаскелерін (фрагменттерін) бір нөмірлеу кодымен біріктірген жағдайда басқарушылық және өндірістік қызметтің тиімділігін едәуір жоғарылайтындығын дәлелдейтін негіздеулер келтіретін болса, ведомстволық, корпоративтік желілерге және арнайы тағайындалған байланыс желілеріне «DEF» кодтары бөлінеді.
Ведомстволық және корпоративтік желілерге «DEF=767» кодындағы «Х1Х2» индексі, желінің қосынды сыйымдылығы кем дегенде 100 мың нөмір болған жағдайда ғана бөлінеді.
Заңды тұлғаларға нақты нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағына байланбаған, ведомстволық және корпоративтік желілерді ұйымдастыру қызметтерін ұсынатын тіркелген байланыс операторына «DEF» коды немесе «DEF=767» («DEFХ1Х2») кодындағы индекс бөлінеді.
Ведомстволық және корпоративтік желілерге «DEF»/«DEFХ1Х2» кодтарын бөлумен қатар, желілерді пайдаланушыларға қолайлылықты қамтамасыз ету мақсатында «АВС» кодымен нөмірлеу аймағында жергілікті желілердің нөмірлеу ресурсын тағайындауға рұқсат етіледі.
17. «DEF» кодтарын немесе «DEF» кодтарындағы «Х1Х2» индекстерін, жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «АВС» кодтарындағы «Х1Х2», «Х1Х2Х3» индекстерін алған байланыс операторлары және желілер иелері бұдан әрі нөмірлеу ресурсын бөлуді өздері әзірлейтін нақты желілердің нөмірлеу жоспарларына сәйкес дербес іске асырады.
18. Бөлінген телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу жоспарын осы желілер операторлары дербес (желілерді, коммутациялық станцияларды идентификациялау, абонент нөмірлерінің мәнділігі) анықтайды.
Ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желісі мен бөлінген желінің түйіскен жағдайда ол Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінің басқа желілер санаттарына ауысады, желінің нөмірленуі осы Қағидаларға сәйкес өзгертіледі.
19. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2008 жылғы 9 қыркүйектегі № 307 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерінде нөмірлеу жүйесі мен жоспарын құру ережесіне сәйкес шұғыл апаттық және ақпараттық-анықтамалық пен тапсырыс беру қызметтеріне «1UV», «1UV (Х1)», «1UV (Х12))» қолжеткізудің қысқа нөмірлерін тағайындауды жүзеге асырады.

1) при возрастании емкости сети до 90 процентов от максимально возможной, данной сети выделяется новый код DEF;
2) региональным сетям сотовой связи, сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе сетям подвижной радио/радиотелефонной и транкинговой связи), функционирующим на территории отдельных населенных пунктов в пределах географически определяемой зоны нумерации, выделяется ресурс нумерация данной географически определяемой зоны.
16. Ведомственным, корпоративным сетям и сетям связи специального назначения коды «DEF» выделяются, если заявитель представит обоснование, доказывающее существенное повышение эффективности управленческой или производственной деятельности при условии объединения участков (фрагментов) сети под одним кодом нумерации.
Ведомственным и корпоративным сетям выделяется индекс «Х1Х2» в коде «DEF=767» при условии, что суммарная емкость сети составляет менее 100 тысяч номеров.
Оператору фиксированной связи, предоставляющему юридическим лицам услуги организации ведомственных или корпоративных сетей, не привязанных к конкретной географически определяемой зоне нумерации, выделяется код «DEF» или индекс в коде «DEF=767» («DEFX1X2»).
Ведомственным и корпоративным сетям, наряду с выделением кодов «DEF»/«DEFX1X2», с целью обеспечения удобства пользователям сетей, разрешается выделение ресурса нумерации местных сетей в зоне нумерации с кодом «ABC».
17. Операторы связи и владельцы сетей, получившие коды «DEF» или индексы «Х1Х2» в кодах «DEF», индексы «X1X2», «Х1Х2Х3» местных сетей телекоммуникаций в кодах «ABC», дальнейшее распределение ресурса нумерации осуществляют самостоятельно в соответствии с разрабатываемыми ими планами нумерации конкретных сетей.
18. План нумерации выделенных сетей телекоммуникаций (идентификация сетей, коммутационных станций, значность номеров абонентов) определяется операторами этих сетей самостоятельно.
При сопряжении выделенной сети с сетью телекоммуникаций общего пользования она переходит в другую категорию сетей единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, нумерация сети подлежит изменению согласно настоящим Правилам.
19. Выделение коротких номеров доступа к экстренным аварийным и информационно-справочным и заказным службам «1UV», «1UV(X1)», «1UV(X1 X2))» осуществляет уполномоченный орган в соответствии с Правилами построения системы и плана нумерации на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 9 сентября 2008 года № 307.

20. Операторды таңдау префикстері «12ХХ» тек қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларына бөлінеді, бұл ретте байланыс операторына қалааралық, сондай-ақ халықаралық байланыс үшін пайдаланылатын тек бір префикс бөлінеді.
21. Байланыс операторына (қызмет провайдеріне) ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желісі абоненттерінің деректерді беру қызметтеріне қол жеткізуін ұйымдастыру мақсатында жергілікті телефон нөмірлерін бөлуге рұқсат етіледі, оның ішінде Интернет желісіне қол жеткізу қызметінің провайдері болып табылатын жергілікті желі байланысының операторы оның жергілікті желісіне бекітілген нөмірлеу ресурсынан жергілікті телефон нөмірін пайдаланады, сонымен қатар бұл нөмір уәкілетті органның бұйрығымен қызметтерге қолжеткізілген нөмір ретінде бекітіледі.
22. IP-телефония (Интернет-телефония) қызметін көрсету үшін уәкілетті орган тағайындаған қызметтердің қол жеткізу кодындағы нөмірін пайдаланумен қатар қалааралық және халықаралық байланыс операторларының анықтамалық-ақпараттық және тапсырыстық қызметтеріне қатынауға арналған диапазонынан «1UV (Х12))» жергілікті телефон нөмірі пайдаланылуы мүмкін, сонымен қатар бұл нөмір уәкілетті органның бұйрығымен қызметке қолжеткізілген нөмір ретінде бекітіледі.
3. Нөмірлер бөлу, сондай-ақ оларды алып қою
23. Нөмірлеу ресурсын алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды тапсыруы қажет:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өтініш беруші ресімдеген, бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған өтініш;
2) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ресімделген түсіндірме жазба;
3) жедел іздестіру қызметін жүргізетін органдардан басқа заңды тұлға үшін – Жарғының көшірмесі;
4) дара кәсіпкер үшін – өтініш берушінің дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі.
24. Нөмірлеу ресурсын алып қою үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды тапсыруы қажет:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш беруші ресімдеген, бірыңғай телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсын алып қоюға арналған өтініш;
2) нөмірлеу ресурсын бөлу туралы бұйрықтың көшірмесі.
25. Көрсетілген құжаттарға қосымша мыналар ұсынылады:
1) қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторына қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау префиксін алу үшін уәкілетті органға әр аймақта оператордың болуын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау мақсатында желілердің қосылуының стандартты нүктесі болып табылатын оператор желісінің транзитті коммутациялық станциялар тізбесін ұсынуы қажет;

20. Префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи «12ХХ» выделяются только операторам междугородной и (или) международной связи, при этом оператору связи выделяется только один префикс выбора операторов междугородной и (или) международной связи, используемый как для междугородной, так и для международной связи.
21. Оператору связи (провайдеру услуги) с целью организации доступа абонентов сети телекоммуникаций общего пользования к услугам доступа к сети Интернет (коммутируемый доступ), допускается выделение местных телефонных номеров, при этом оператор местной сети связи, являющийся провайдером услуги доступа к сети Интернет, использует местный телефонный номер из закрепленного за его местной сетью ресурса нумерации, при этом данный номер закрепляется в качестве номера доступа к услуге приказом уполномоченного органа.
22. Для оказания услуги IP-телефонии (Интернет-телефонии), наряду с использованием выделенного уполномоченным органом номера в коде «КДУ», может использоваться местный телефонный номер из диапазона для доступа к справочно-информационным и заказным службам операторов междугородной и международной связи «1UV (X1(X2))», при этом данный номер закрепляется в качестве номера доступа к услуге приказом уполномоченного органа.
3. Выделение номеров, а также их изъятие
23. Для получения ресурса нумерации заявителю необходимо представить следующие документы:
1) заявление на выделение ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций, оформленное заявителем в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, оформленную в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
3) копию Устава - для юридического лица, кроме органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность;
4) копию свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя.
24. Для изъятия ресурса нумерации заявителю необходимо представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление на изъятие ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций, оформленное заявителем в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
2) копию приказа о выделении ресурса нумерации.
25. Дополнительно к указанным документам предоставляются следующие:
1) для получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи оператору междугородной и (или) международной связи необходимо представить в уполномоченный орган перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора;

2) байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметтерге қол жеткізу кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың «Х1Х2Х34)» кодын алу үшін уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсыну қажет:
қызметтің толық сипаттамасы;
осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздеу;
ұсынылатын қызметті көрсету әдісінің нақты сипаттамасы;
шақыруларды тарифтеу және бағытттау жөніндегі ұсыныстар;
Қызметті абоненттеу кезінде байланыс операторымен (қызмет провайдерімен) «(Х45Х6Х7» қызметтер абоненттерінің логикалық нөмірлері тағайындалады.
26. Осы Қағидалардың 2324 және 25-тармақтарында көрсетілген құжаттар уәкілетті органға қағаз және электронды тасығыштарда ұсынылады.
27. Нөмірлеу ресурсын бөлу немесе алып қою үшін өтiнiш берушi өтiнiшке қоса берiлетiн электрондық түрдегi құжаттардың көшiрмелерiмен бiрге электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтiнiшті, «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесі арқылы жібере алады.
28. Өтініш беруші нөмірлеу ресурсын бөлу, сондай-ақ оларды алып қою туралы бұйрықты немесе сұралып отырған нөмірлеу ресурсын бөлуден бас тарту себебi көрсетілген дәлелдi жауапты электронды нысанда «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесі арқылы құжаттар берілген күнінен бастап кемінде отыз жұмыс күнінде алады.
29. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 23-25-тармақтарында көрсетілген құжаттарды толық ұсынбау фактісін анықтаған жағдайда, құжаттар берілген күнінен бастап кемінде екі жұмыс күнінде өтініш берушіге өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жөніндегі дәлелдi жауапты береді.
Сұратылып отырған нөмірлеу ресурсын бөлуге арналған өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жөніндегі жауапты өтініш беруші сондай-ақ көрсетілген мерзімде электронды нысанда «Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қоры» ақпараттық жүйесі арқылы алады.
Кейіннен осы Қағидалардың 23-25тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау немесе толық пакетін ұсынбау, нөмірлеу ресурсын бөлуден бас тартуға негіз бола алмайды.
30. Уәкілетті орган сұратылатын нөмірлеу ресурсын бөлуден мынадай негіздердің бірі болған кезде бас тартады:
1) бұл аумақтағы нөмірлеу ресурсының шектеулілігі;
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сұратылған нөмірлеу ресурсының сәйкес келмеуі;
3) өтініш беруші қарауға ұсынған құжаттарда қате немесе бұрмаланған ақпараттың болуы;
4) байланыс желісін құру сызбасы мен байланыс қызметін сипаттау өтінішімен бірге ұсынылған сұратылған нөмірлеу ресурсына нөмірлеу ресурсын пайдалануы болжанатынын көрсету үшін сәйкес келмеуі.

2) для получения кода оператора «Х1Х2Х34)», предоставляющего услуги связи с использованием кода доступа к услуге во вновь вводимой или в действующей ранее услуге, оператору связи (провайдеру услуги) необходимо представить в уполномоченный орган следующие документы:
подробное описание услуги;
обоснование целесообразности организации этой услуги;
конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги;
предложения по тарификации и маршрутизации вызовов.
Логические номера абонентов услуг «(Х45Х6Х7» выделяются оператором связи (провайдером услуги) при абонировании услуги.
26. Документы, указанные в пунктах 2324 и 25 настоящих Правил представляются в уполномоченный орган на бумажных и электронных носителях.
27. Для получения или изъятия ресурса нумерации заявитель может обратиться в уполномоченный орган, направив заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, с копиями прилагаемых к заявлению документов в электронном виде посредством информационной системы «Государственная база данных «Е-лицензирование».
28. Приказ о выделении, а также об изъятии ресурса нумерации или мотивированный отказ в выделении запрашиваемого ресурса нумерации с указанием причин отказа заявитель получает в электронном виде в информационной системе «Государственная база данных Е-лицензирование» не позднее тридцати рабочих дней со дня подачи документов.
29. Уполномоченный орган в случае установления факта не полноты представленных документов, указанных в пунктах 23 - 25 настоящих Правил, в течении двух рабочих дней с момента получения документов дает заявителю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Отказ в дальнейшем рассмотрении заявления о выделении запрашиваемого ресурса нумерации заявитель получает также в электронном виде в информационной системе «Государственная база данных Е-лицензирование» в указанные сроки.
В дальнейшем непредоставление документов или предоставление неполного пакета документов, указанных в пунктах 23 - 25 настоящих Правил, не может быть основанием для отказа в получении ресурса нумерации.
30. Уполномоченный орган отказывает в выделении запрашиваемого ресурса нумерации при наличии одного из следующих оснований:
1) ограниченность ресурса нумерации на данной территории;
2) несоответствие запрашиваемого ресурса нумерации системе и плану нумерации Республики Казахстан;
3) наличие в документах, представленных заявителем на рассмотрение, недостоверной или искаженной информации;
4) несоответствие представленных вместе с заявлением схемы построения сети связи и описания услуги связи, для оказания которой предполагается использовать ресурс нумерации, запрашиваемому ресурсу нумерации.

Түсіндірме жазбада көрсетілген мәліметтерді тексеру үшін өтініш берушінің құжаттары байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне жолданады. Осы тармақтың 1) – 4) тармақшаларында келтірілген нөмірлеуді бөлуден бас тарту себептерінің тізбесі толық болып табылады.
31. Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына сәйкес телекоммуникациялар қызметін көрсетуге абонент және байланыс операторы (қызмет провайдері) арасында шарт жасалғанда байланыс операторы (қызмет провайдері) абоненттерге оператор желісінің нөмірлеу жоспарынан абоненттік нөмірлер береді.
32. Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспары өзгерген жағдайда, уәкілетті орган 30 жұмыс күні ішінде байланыс операторларына және телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсының, сондай-ақ нақты алушысы жоқ нөмірлеу ресурсының өзгеруі туралы шешім қабылдайды. Уәкілетті орган байланыс операторларына, қызметтер провайдерлеріне, телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсын өзгерту туралы шешімінің қабылданғаннан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде байланыс операторларын, қызметтер провайдерлерін, телекоммуникациялар желілерінің иелерін хабардар етеді.
Бұл ретте байланыс операторлары мен желі иелеріне қолданыстағыға баламалы нөмірлеу ресурсы ұсынылады.
Қазақстан Республикасының желілерін цифрлық станцияларға көшіру шамасына қарай уәкілетті орган шұғыл және анықтамалық-ақпараттық, тапсырыс беру қызметтеріне қатынау үшін бөлінген «1UV» нөмірлерін Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес «1UV (Х12))» нөмірлеріне ауыстырады.
33. Уәкілетті орган нөмірлеу ресурсын алып қоюды мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) нөмірлеу ресурсын алушының өтініші бойынша;
2) байланыс операторы (қызмет провайдерінің) лицензиясының қолданысы тоқтатылады;
3) байланыс операторы (қызмет провайдері) нөмірлеу ресурсын пайдалануды реттейтін нормативтік құжаттарды бұзғанда;
4) байланыс операторы, қызмет провайдері, ведомстволық телекоммуникациялар желісінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желісінің, корпоративтік желінің иесі бөлінген «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсының 50 пайыздан астамын тағайындалған сәттен бастап екі жылдың ішінде пайдаланбағанда (уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру нәтижелері бойынша);
5) нөмірлеу ресурсын алушымен нөмірлеу ресурсын («DEF» кодтары мен «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері; қызметтердің қол жеткізу кодтарын пайдалануымен байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2Х3)/(Х1Х2Х3Х4) операторлар кодтары; «1UV (Х12))» шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қол жеткізу нөмірлері, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының таңдау префикстері) тағайындалған сәттен бастап екі жылдың ішінде 6 айдан астам мерзім бойы пайдаланбағанда (уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру нәтижелері бойынша).
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды
алып қою қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Байланыс және ақпарат министрлігі Байланыс және ақпараттандыру комитеті
Бірыңғай телекоммуникация желісінің нөмірлеу ресурсын бөлуге өтініш

Для проверки сведений, указанных в пояснительной записке, документы заявителя направляются в территориальные подразделения уполномоченного органа в области связи. Перечень причин отказа в выделении нумерации, приведенных в подпунктах 1)-4) настоящего пункта, является исчерпывающим.
31. Абонентские номера абонентам присваиваются оператором связи (провайдером услуги) из плана нумерации сети оператора (провайдера услуги) при заключении договора между абонентом и оператором связи (провайдером услуги) на предоставление услуг телекоммуникаций, в соответствии с Правилами оказания услуг связи.
32. В случае изменения системы и плана нумерации Республики Казахстан, уполномоченный орган в течение 30 рабочих дней принимает решение об изменении ресурса нумерации, выделенного операторам связи и владельцам сетей телекоммуникаций, а также ресурсов нумерации, не имеющих конкретного получателя. Уполномоченный орган уведомляет операторов связи, провайдеров услуг и владельцев сетей в течении 10 рабочих дней после принятия решения об изменении ресурса нумерации выделенного операторам связи, провайдерам услуг и владельцам сетей телекоммуникаций.
При этом операторам связи и владельцам сетей предоставляется ресурс нумерации, эквивалентный используемому.
По мере цифровизации сетей Республики Казахстан уполномоченный орган переводит выделенные номера доступа к экстренным и справочно-информационным службам «1UV» на номера «1UV (X1(X2))» в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
33. Уполномоченный орган осуществляет изъятие ресурса нумерации в следующих случаях:
1) по заявлению получателя ресурса нумерации;
2) прекращения действия лицензии оператора связи (провайдера услуги);
3) нарушения оператором связи (провайдером услуги) нормативных документов, регулирующих использование ресурса нумерации;
4) неиспользования оператором связи, провайдером услуги, владельцем ведомственной сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций специального назначения, корпоративной сети выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом «ABC» более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом, изымается неиспользуемая часть от всей выделенной емкости нумерации);
5) неиспользования получателем ресурса нумерации (коды «DEF» и индексы «X1», «X1X2» в коде «DEF» не географически определяемых зон нумерации, коды операторов (Х1Х2Х3/( X1X2X3 X4), предоставляющих услуги связи с использованием кодов доступа к услуге; номера доступа «1UV (X1(X2))» к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам; префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи более чем 6 месяцев в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом)).
Приложение 1
к Правилам распределения ресурса
нумерации и выделения номеров, а
также их изъятия
Форма
Министерство связи и информации Республики Казахстан
Комитет связи и информатизации
Заявление
на выделение ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций

1. Өтініш беруші (заңды тұлғалар үшін – толық және қысқаша атауы, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты).
2. ЖСН/БСН.
3. Пошталық мекенжайы.
4. Байланыс деректемелері (телефон, факс, телекс).
5. Банктік деректемелер.
6. Байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензиясының және оның қосымшасының деректемелері (лицензияланатын байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда).
7. Желінің толық және қысқартылған атауы (егер болса).
8. Желіні құруға және пайдалануға жауапты тұлғаның лауазымы, аты-жөні.
9. Сұратылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
10. Сұратылатын нөмірлеу ресурсын пайдалану болжанып отырған аумақ.
Қоса берілетін құжаттар:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ресімделген түсіндірме жазба;
2) заңды тұлға үшін – жедел іздестіру қызметін жүргізетін органдардан басқа – Жарғының көшірмесі;
3) дара кәсіпкер үшін – өтініш берушінің дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі.
______________________                   ______________________
(өтінішке қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы)          (лауазымды тұлғаның аты-жөні)
М.О.
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды
алып қою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі Байланыс және ақпараттандыру комитеті
Бірыңғай телекоммуникация желісінің нөмірлеу ресурсын алып қоюға өтініш
1. Өтініш беруші (заңды тұлғалар үшін – толық және қысқаша атауы, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты).
2. ЖСН/БСН.
3. Пошталық мекенжайы.
4. Байланыс деректемелері (телефон, факс, телефон).
5. Алып қоюға ұсынылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
6. Нөмірлеу ресурсын алып қоюға өтініш берген аумақ.
7. Нөмірлеу ресурсын алып қоюға өтініш беру себебі.
Өтінімге қоса нөмірлеу ресурсын бөлу туралы бұйрықтың көшірмесі ұсынылады.
______________________                  ______________________
(өтінішке қол қоюға уәкілетті тұлғаның лауазымы)         (лауазымды тұлғаның аты-жөні)
М.О.
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды
алып қою қағидаларына
3-қосымша
Түсіндірме жазба
1. Желінің атауы мен түрі.
2. Желінің қызмет етуін қамтамасыз ететін әкімшілік-ұйымдастыру қағидаттары (меншік нысаны, иесі, пайдаланылатын кәсіпорындар, кәсіпорын – халықаралық оператор, олардың құқықтық және функционалдық қатынастары).
3. Өтінім беру кезіндегі желінің пайдалануға дайындығы (немесе пайдалануды бастау мерзімі).
4. Желі құрудың қысқаша техникалық қағидаттары:
1) құрылымы, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен өзара іс-қимылын жүзеге асыратын элементтер;

1. Заявитель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилию, имя, отчество).
2. ИИН/БИН.
3. Почтовый адрес.
4. Контактные реквизиты (телефон, факс, телекс).
5. Банковские реквизиты.
6. Реквизиты лицензии и приложения к ней, выданной уполномоченным органом в области связи (в случае оказания лицензируемых услуг связи).
7. Полное и сокращенное (если имеется) наименование сети.
8. Должность, Ф.И.О. лица, ответственного за создание и эксплуатацию сети.
9. Объем запрашиваемого ресурса нумерации.
10. Территория, на которой предполагается использовать запрашиваемый ресурс нумерации.
Прилагаемые документы:
1) пояснительная записка, оформленная в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
2) копия Устава - для юридического лица, кроме органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность;
3) копия свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя.
_________________                       __________________________
(должность лица, имеющего               (Ф.И.О. должностного лица)
полномочия на подпись заявки)
М.П.
Приложение 2
к Правилам распределения ресурса
нумерации и выделения номеров, а
также их изъятия
Форма
Министерство связи и информации Республики Казахстан
Комитет связи и информатизации
Заявление
на изъятие ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций
1. Заявитель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилию, имя, отчество).
2. ИИН/БИН.
3. Почтовый адрес.
4. Контактные реквизиты (телефон, факс, телекс).
5. Объем предлагаемого на изъятие ресурса нумерации.
6. Территория, на которой предлагается изъять ресурс нумерации.
7. Причины на изъятие ресурса нумерации.
К заявке прилагается копия приказа о выделении ресурса нумерации.
_________________________                 __________________________
(должность лица, имеющего                 (Ф.И.О. должностного лица)
полномочия на подпись заявки)
М.П.
Приложение 3
к Правилам распределения ресурса
нумерации и выделения номеров, а
также их изъятия
Пояснительная записка
1. Наименование и тип сети.
2. Административно-организационные принципы обеспечения функционирования сети (формы собственности, владелец, эксплуатирующие организации, организация - международный оператор, их правовые и функциональные отношения).
3. Эксплуатационная готовность сети на момент подачи заявления (или срок начала эксплуатации).
4. Краткие технические принципы построения сети:
1) структура, в том числе элементы, осуществляющие взаимодействие с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями;

2) қалааралық (халықаралық) желілермен түйісуді техникалық қамтамасыз ету (желіаралық түйісу хаттамалары, тікелей түйісу, байланыс арналарының түрлері және оларды ұйымдастыру тәсілдері).
5. Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерін, Интернет желісіне қолжетімділік қызметтерін, IP-телефония қызметтеріне (Интернет-телефония) және байланыстың интеллектуалдық желілер қызметтеріне ұсыну үшін ұйымдастыру-техникалық дайындығы (шет елдердің түйіндесу желілерінің операторларымен, отандық желілермен немесе транзит беру туралы халықаралық транзиттік тораптармен, халықаралық арналар жабдықтаушыларымен келісімдердің болуы, техникалық құралдардың болуы және функционалдық дайындығы).
6. Желінің жұмыс істеу ауқымы:
1) желі топологиясы (Қазақстан Республикасының, ТМД елдерінің, басқа да шет елдердің желі қамтитын қалалары мен аймақтарының тізбесі);
2) пайдаланушылардың, оның ішінде қалааралық (халықаралық) байланыс қызметтерімен пайдаланылатындардың саны;
3) тікелей түйіндесу жүргізілетін шетел желілері мен транзиттік тораптарының тізбесі;
4) пайдаланушыларға, тапсырыс берілген желімен тікелей түйіндесуі жоқ шетел желілерінің абоненттеріне шығуды ұсыну мүмкіндігі;
5) қалааралық (халықаралық) трафик (кіріс, шығыс);
6) қызметтердің құрамы.
7. Желінің нөмірлеу жоспарын құру қағидаттары.
8. Қызметтердің сипаты.
Ескертпе:
1) 4, 5-тармақтар бойынша мәліметтер өтініш беру кезіндегі жағдай бойынша жазылады және желіні дамыту жоспары бойынша деректер келтіріледі;
2) 5-тармақ нөмірлеу аймағының «DEF» кодтарын, «DEFХ1» және «DEF Х1Х2» кодтарын, қызметтерге қолжетімділік кодтарындағы «Х1Х2Х34)» байланыс операторларының (қызметтер провайдерлерінің) кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана; оператордың таңдау префиксін сұрататын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторлары үшін ғана қолданылады;
3) 6-тармақтың 3)-5) тармақшалары нөмірлеу аймағының «DEF» кодтарын, «DEF Х1» және «DEF Х1Х2» кодтарын сұрататын операторлар үшін ғана жарамды;
4) егер бұрын лицензия алуға ұсынылған түсіндірме жазба өзгертілсе, 7-тармақ бойынша жаңа нөмірлеу жоспары қосымша беріледі.

2) техническое обеспечение сопряжения с междугородными (международными) сетями (протоколы межсетевого сопряжения, непосредственное сопряжение, типы каналов связи и способы их организации).
5. Организационно-техническая готовность сети для предоставления услуг междугородной и международной связи, услуг доступа к сети Интернет, услугам IP-телефонии (Интернет-телефонии) и услугам интеллектуальных сетей связи (наличие соглашений с операторами зарубежных сетей сопряжения, с отечественными сетями или международными транзитными узлами о предоставлении транзита, с поставщиками международных каналов, наличие и функциональная готовность технических средств).
6. Масштабы функционирования сети:
1) топология сети (перечень городов и регионов Республики Казахстан, стран СНГ, других зарубежных стран, охватываемых сетью);
2) количество пользователей, в том числе пользующихся услугами междугородной (международной) связи;
3) перечень зарубежных сетей и транзитных узлов, с которыми будет осуществляться непосредственное сопряжение;
4) возможность предоставления пользователям выхода к абонентам зарубежных сетей, не имеющих непосредственного сопряжения с заявляемой сетью;
5) междугородный (международный) трафик (входящий, исходящий);
6) состав услуг.
7. Принципы построения плана нумерации сети.
8. Описание услуг.
Примечания:
1) по пунктам 4, 5 излагаются сведения по состоянию на момент подачи заявления и приводятся данные по планам развития сети;
2) пункт 5 действителен только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации «DEF», коды «DEFX1» и «DEF X1X2», коды операторов связи (провайдеров услуг) «Х1Х2Х34)» в кодах доступа к услугам, для операторов междугородной и (или) международной связи, запрашивающих префикс выбора оператора;
3) подпункты 3)-5) пункта 6 действительны только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации «DEF», коды «DEF X1» и «DEF X1X2»;
4) по пункту 7 прилагается новый план нумерации, если представленный ранее в пояснительной записке на получение лицензии был изменен.