Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 желтоқсандағы № 1589 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 105 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.02.2016 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 қазандағы № 18-02/937 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 77-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының
Үкіметінің
2011 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1589 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 77-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау мен есепке алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) орман тұқымы плантациялары (бұдан әрі - ОТП) - тұқым қуалаушылық қасиеттері құнды тұқымдар алуға арналған екпелер селекциясының әртүрлі әдістерін қолдану негізінде жасанды жолмен құрылатын плантациялар;
2) тұрақты орман тұқым учаскелері (ТОТУ) - ұзақ уақыт кезеңі бойына қалыпты және жақсартылған тұқымдар алу үшін арнайы қалыптастырылған аналық екпелер. ТОТУ шығу тегі табиғи (жасандыдан сирек) жоғары өнімді, жоғары сапалы екпелерде отырғызылады;
3) артықшылығы бар екпелер - орман өсірудің белгілі бір жағдайларына арналған жоғары өнімді және тұрақты екпелер;
4) аналық плантациялар - оларды көптеп көбейту және ұластырған шабыққа кейіннен ұластыру үшін сап дайындау мақсатында артықшылығы бар ағаштардың вегетативтік тұқымын пайдалану арқылы құрылатын плантациялар;

Об утверждении Правил аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2011 года № 1589. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 105
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.02.2016 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 21 октября 2015 года № 18-02/937.
В соответствии с пунктом 3 статьи 77 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2011 года № 1589
Правила
аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого
назначения на участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Правила аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 77 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок аттестации и учета объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лесосеменные плантации (далее – ЛСП) – искусственно создаваемые на основе применения различных методов селекции насаждения, предназначенные для получения семян с ценными наследственными свойствами;
2) постоянные лесосеменные участки (далее – ПЛСУ) – специально сформированные маточные насаждения для получения нормальных и улучшенных семян в течение длительного периода. ПЛСУ закладываются в высокопродуктивных высококачественных насаждениях естественного (реже искусственного) происхождения;
3) плюсовое насаждение - высокопродуктивное и устойчивое насаждение для определенных лесорастительных условий;
4) маточные плантации – плантации, создаваемые с использованием вегетативного потомства плюсовых деревьев в целях их массового размножения и заготовки черенков для последующей прививки на подвой;

5) клондық ОТП - артықшылығы бар немесе элиталық ағаштардың вегетативтік ұрпағын (клондарын) пайдаланып құрылатын ОТП;
6) тұқымдас ОТП - артықшылығы бар ағаштардың тұқымдарынан өсірілген көшеттерді немесе екпе көшеттерді отырғызумен құрылған ОТП;
7) вегетациялық кезең - өсімдіктердің өсу мен өрістеуі (вегетация) мүмкін болатын жылдың кезеңі;
8) орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру саласында басқару мен бақылау функциясын жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау тәртібі
3. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттауды осы салада маманданған ұйымдар (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.21 № 1472 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Мамандандырылған ұйымы бірінші басшысының бұйрығымен мынадай құрамда аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) құрылады:
1) мамандандырылған ұйымның бірінші басшысының орынбасары (Комиссияның төрағасы);
2) мамандандырылған ұйымның мамандары;
3) уәкілетті органның аумақтық органының өкілі;
4) аумағынан селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер анықталған орман иеленушінің өкілі.
5. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттау:
1) анықталған және құрылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің дайындығына қарай кез келген уақытта вегетациялық кезеңде өткізіледі;
2) осы Қағидалардың 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді алдын ала есепке алу және іріктеу бойынша материалдар болған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Комиссия селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтаған ұйым өкілдерінің және мемлекеттік орман иеленуші өкілдерінің қатысуымен олардың нысаналы мақсатына сәйкес келуін орынға барып айқындайды.
7. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді нәтижелері бойынша Комиссияның қорытындысы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орман қоры аумағындағы селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді тексеру нәтижелері және орман иеленушіге беру-қабылдау актісінде (бұдан әрі - акт) көрсетіледі. Комиссияның оң қорытындысы болған жағдайда Комиссия актіге қол қойғаннан кейін күнтізбелік үш күн өткен соң селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объект аттестацияланған болып есептеледі.

5) ЛСП клоновые – ЛСП, создаваемые с использованием вегетативного потомства (клонов) плюсовых или элитных деревьев;
6) ЛСП семейственные – ЛСП, созданные посадкой сеянцев или саженцев, выращенных из семян плюсовых деревьев;
7) вегетационный период - период года, в который возможны рост и развитие (вегетация) растений;
8) уполномоченный орган в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения.
2. Порядок аттестации объектов
селекционно-семеноводческого назначения
3. Аттестация объектов селекционно-семеноводческого назначения на участках государственного лесного фонда осуществляется организациями, специализирующимися в этой области (далее – специализированная организация).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 21.11.2012 № 1472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Приказом первого руководителя специализированной организации, создается аттестационная комиссия (далее – Комиссия) в составе:
1) заместителя первого руководителя специализированной организации (председатель комиссии);
2) специалистов специализированной организации;
3) представителя территориального органа уполномоченного органа;
4) представителя лесовладельца, на территории которого выявлены объекты селекционно-семеноводческого назначения.
5. Аттестация объектов селекционно-семеноводческого назначения осуществляется:
1) в любое время в течение вегетационного периода по мере готовности выявленных и созданных объектов селекционно-семеноводческого назначения к аттестации;
2) при наличии материалов по предварительному учету и отбору объектов селекционно-семеноводческого назначения по формам, согласно приложениям 123 к настоящим Правилам.
6. Комиссия, в присутствии представителей организации, выявившей объекты селекционно-семеноводческого назначения и представителей государственного лесовладельца с выездом на место определяет их соответствие целевому назначению.
7. Заключение Комиссии по результатам обследования объектов селекционно-семеноводческого назначения отражается в акте результатов обследования и приема-передачи лесовладельцу объектов селекционно-семеноводческого назначения на территории государственного лесного фонда (далее – акт) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. При положительном заключении Комиссии по истечению трех календарных дней со дня подписания Комиссией акта объект селекционно-семеноводческого назначения считается аттестованным.

8. Анықталған және құрылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер өздерінің нысаналы мақсатына сәйкес келмеген жағдайда Комиссия теріс қорытынды береді.
9. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді орман иеленушіге беру актіге қол қою кезінде бір мезгілде жүзеге асырылады.
10. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерге Комиссия осы Қағидалардың 5, 6, 7-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша паспорттарды толтырады. Паспорттарға орамдық желіге немесе басқа тұрақты бағдарларға байланыстырылған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің орналасуының сызбалық жоспарлары қоса тіркеледі.
11. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерге паспорттар алты данада: біріншісі - мемлекеттік орман иеленуші; екіншісі - мемлекеттік орман иеленуші қарауында болатын мемлекеттік орган; үшіншісі - уәкілетті органның аумақтық органы, төртіншісі - мамандандырылған ұйым, бесіншісі - уәкілетті орган және алтыншысы - селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді анықтаған ұйым үшін толтырылады.
12. Аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер:
1) жергілікті жерде арнайы белгілерімен шектеледі, оларға осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген орман шаруашылығы таңбалары басылады;
2) осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомосқа енгізіледі. Жиынтық ведомості мамандандырылған ұйым толтырады және жүргізеді.
3. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді есепке алу тәртібі
13. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді есепке алу, олардың жай-күйіне және нысаналы пайдаланылу дәрежесіне талдау жасау үшін мамандандырылған ұйым уәкілетті органның аумақтық органдарының және орман иеленушілердің өкілдерімен бірлесіп жыл сайын оларды тексеріп отырады.
14. Вегетациялық кезеңде табиғи күйін көзбен шолып тексеруге барлық аттестацияланған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер жатады.
15. Тексеру көлемі олардың алқабына байланысты және осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес анықталады.
16. Әрбір селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объект бойынша оның қаз-қалпында ресімделуі (шекаралық белгілердің және оларда жазбалардың болуы), оның жай-күйі (ағаштарды зиянкестердің бүлдіру және ауруға шалдығу, механикалық және басқа да зақымдар нышандарының болуы, ұшарбаста кеуіп бара жатқан бұтақтардың сипаты және болуы, екінші қабаттың өсуі, ағаш астында өсімдіктердің өсуі), нысаналы пайдаланылуы (бүрлер, жемістер, тұқымдар, қалемшелер дайындау), сондай-ақ паспорттағы немесе жиынтық ведомостағы жазбалардың нақты деректерге сәйкестігі айқындалады.

8. При несоответствии выделенных и созданных объектов селекционно-семеноводческого назначения их целевому назначению Комиссия дает отрицательное заключение.
9. Передача аттестованных объектов селекционно-семеноводческого назначения лесовладельцу осуществляется одновременно при подписании акта.
10. После подписания акта на аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения Комиссией заполняются паспорта по формам, согласно приложениям 567 к настоящим Правилам. К паспортам прилагаются схематические планы размещения объектов селекционно-семеноводческого назначения с привязкой к квартальной сети или другим постоянным ориентирам.
11. Паспорта на аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения составляются в шести экземплярах: первый – для государственного лесовладельца, второй – для государственного органа, в ведении которого находится государственный лесовладелец, третий – для территориального органа уполномоченного органа, четвертый – для специализированной организации, пятый – для уполномоченного органа и шестой – для организации, выявившей объекты селекционно-семеноводческого назначения.
12. Аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения:
1) отграничиваются на местности специальными знаками, на которые наносятся лесохозяйственные знаки, указанные в приложении 8 к настоящим Правилам;
2) заносятся в сводную ведомость по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Сводная ведомость заполняется и ведется специализированной организацией.
3. Порядок учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
13. Для ведения учета объектов селекционно-семеноводческого назначения, анализа их состояния и степени целевого использования специализированная организация ежегодно проводит их обследование совместно с представителями территориальных органов уполномоченного органа и лесовладельцев.
14. Обследование путем визуального осмотра в вегетационный период проводится на всех аттестованных объектах селекционно-семеноводческого назначения.
15. Объем обследования зависит от их площади и определяется согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
16. По каждому объекту селекционно-семеноводческого назначения определяется качество его оформления в натуре (наличие граничных знаков и надписей на них), его состояние (наличие признаков повреждений деревьев вредителями и поражений болезнями, механических повреждений, характер и наличие усыхающих ветвей в кроне, развитие второго яруса, подлеска), целевое использование (заготовка шишек, плодов, семян, черенков), а также соответствие фактическим данным записей в паспорте или сводной ведомости.

17. Мамандандырылған ұйым материалдарды қорытып, селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің бар-жоғы және олардың жай-күйі жайында осы Қағидалардың 11 және 12-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша уәкілетті орган мен олардың аумақтық органдарына ағымдағы жылдың 15 желтоқсанына дейін жыл сайын ақпарат беріп отырады соларды одан әрі пайдалану, қорғауды жақсарту, қаз-қалпында ресімдеу, қайта жаңарту (қалпына келтіру) немесе есептен шығару жөнінде уәкілетті органға енгізеді.
18. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің бар-жоғы олардың жай-күйі туралы ақпаратты қарағаннан кейін уәкілетті орган олардың жай-күйін одан әрі жақсарту мен пайдалану немесе есептен шығару жөніндегі шаралар туралы уәкілетті органның бұйрық нысанындағы шешімін қабылдайды.
19. Уәкілетті органның шешімі негізінде мамандандырылған ұйым селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің жиынтық ведомостары мен паспорттарына өзгерістер енгізеді және орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде пайдалану үшін оларды мемлекеттік орман орналастыру ұйымына жеткізеді.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ОТП-ны (аналық, клондық, тұқымдас) есепке алу
№ карточкасы
Тұқымы _____________________________________________________________
1. Облысы __________________________________________________________
2. Мемлекеттік орман иеленуші _____________орманшылық_______________
орам _________________телім_________________________________________
3. Ауданы, гектар___________________________________________________
4. Өсу орны жағдайларының типі______________________________________
5. Отырғызу жылы____________________________________________________
6. Отырғызу әдісі (вегетативтік, тұқымдық)__________________________
7. Клондар (тұқымдастар) саны_______________________________________
8. Клондағы ағаштардың саны –дан -дейін ____________________________
9. Ағаштардың орналасуы, метр_______________________________________
10. Орташа биіктігі, метр___________________________________________
11. Ұшарбасының орташа ені, метр____________________________________
12. Қалемшелерді мүмкіндігінше дайындау көлемі, дана________________
13. Ағаштардың жай-күйі_____________________________________________
14. Отырғызу объектісінің сәйкестігі және одан әрі пайдалану режимі туралы комиссияның қорытындысы _____________________________________
15. Клон сортқа үміткерлерді бөліп алу мүмкіндігі туралы ұсыныстар
(№№ клондар, сорттар,
будандар)___________________________________________________________

17. Специализированная организация обобщает материалы и ежегодно до 15 декабря текущего года представляет информацию в уполномоченный орган и его территориальные органы о наличии и состоянии объектов селекционно-семеноводческого назначения по формам, согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам и вносит предложение по их дальнейшему использованию, улучшению охраны, оформлению в натуре, реконструкции (восстановлению) или списанию.
18. После рассмотрения представленной информации о наличии и состоянии объектов селекционно-семеноводческого назначения уполномоченный орган принимает решение о мерах по дальнейшему улучшению их состояния, использованию или списанию в форме приказа уполномоченного органа.
19. На основании решения уполномоченного органа специализированная организация вносит изменения в сводные ведомости и паспорта объектов селекционно-семеноводческого назначения и доводит их до государственной лесоустроительной организации для использования их при проведении лесоустроительных работ.
Приложение 1
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Карточка № _________
учета ЛСП (маточной, клоновой, семейственной)
Порода _________________________________________________________
1. Область _____________________________________________________
2. Государственный лесовладелец ____________ лесничество _______
квартал ___________________________________ выдел ______________
3. Площадь, гектар _____________________________________________
4. Тип условий местопроизрастания ______________________________
5. Год закладки ________________________________________________
6. Способ закладки (вегетативный, семенной) ____________________
7. Число клонов (семей) ________________________________________
8. Число деревьев в клоне (семье) – от - до ____________________
9. Размещение деревьев, метр ___________________________________
10. Средняя высота, метр _______________________________________
11. Средняя ширина крон, метр __________________________________
12. Возможный объем заготовки черенков, штук ___________________
13. Состояние деревьев _________________________________________
14. Заключение комиссии о соответствии объекта закладки и режиме
дальнейшего использования ______________________________________
________________________________________________________________
15. Предложение о возможности выделения кандидатов в сорта-клоны
(номера-клонов, сортов, гибридов) ______________________________

16. Объектілерді күтіп ұстауға және жағдайын жақсарту жөнінде ұсынылатын іс-шаралар _____________________________________________________________________
Плантациядағы ағаштарды қайта есепке алу ведомосы
Артықшылығы бар ағаштың мемлекеттік тізілімі бойынша №, буданның, сорттың атауы
Ағаштардың сақталуы
Орташа биіктігі, метр
Ұшарбасының орташа ені, метр
Ағаштардың жай-күйі
дана
%
1
2
3
4
5
6
Учаске
бойынша барлығы:
Карточканы жасаған мүшелері (лауазымы, қолы) _______________________
20__ жылғы "_"____________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Артықшылығы бар екпені алдын ала іріктеу
карточкасы № _____
Басым тұқымның түр атауы ___________________________________________
1. Облысы __________________________________________________________
2. Әкімшілік ауданы ________________________________________________
3. Мемлекеттік орман иеленуші ______________________________________
4. Орманшылық ______________________________________________________
5. Орам № __________________________________________________________
6. Телім № _________________________________________________________
7. Аудан, гектар____________________________________________________
8. Екпе жасы, класс/жас_____________________________________________
9. Екпе құрамы _____________________________________________________
10. Орман түрі (орман өсу жағдайлары) ______________________________
11. Санитарлық және лесопатологиялық жағдайы________________________
12. Бонитет класы __________________________________________________
13. Орташа толымдылығы, метр _______________________________________
14. Орташа биіктігі, метр __________________________________________
15. Орташа диаметрі, сантиметр______________________________________
16. Екпелердегі: артықшылығы бар ағаштар __________________%
қалыпты ағаштар __________________________%
(сынақ алаңшасында анықталады)
кемістігі бар ағаштар _____________________%
17. Еңіс, бөктердің экспозициясы ___________________________________
18. Теңіз деңгейінен биіктігі __________________ метр
19. Нысаналы мақсаты бойынша іріктелетін екпені сипаттайтын
көрсеткіштер (шайыр өнімділігі, мол тұқым беруі, тұқым сапасы, сүрек
құрылымы және) _____________________
Артықшылығы бар екпенің орам мен телімдегі орналасу схемасы және
координаты _______
____________________________________________________________________
Карточканы толтырған (лауазымы, қолы) ______________________________
20___ жылғы "__" ______________
Ескерту:

16. Рекомендуемые мероприятия по содержанию и улучшению состояния
объектов _______________________________________________________
Перечетная ведомость деревьев на плантации
№ плюсового дерева по
государственному реестру,
название гибрида, сорта
Сохранность
деревьев
Средняя
высота, метр
Средняя ширина
кроны, метр
Состояние
деревьев
штук
%
1
2
3
4
5
6
Всего по
участку:
Карточку составил (должность, подпись)_________________________
«____» _________________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Карточка
предварительного отбора плюсового насаждения № ____
Видовое название преобладающей породы __________________________
1. Область _____________________________________________________
2. Административный район ______________________________________
3. Государственный лесовладелец ________________________________
4. Лесничество _________________________________________________
5. Квартал № ___________________________________________________
6. Выдел № _____________________________________________________
7. Площадь, гектар _____________________________________________
8. Возраст насаждения, класс/лет _______________________________
9. Состав насаждения ___________________________________________
10. Тип леса (лесорастительные условия) ________________________
11. Санитарное и лесопатологическое состояние __________________
12. Класс бонитета _____________________________________________
13. Средняя полнота ____________________________________________
14. Средняя высота, метр _______________________________________
15. Средний диаметр, сантиметр _________________________________
16. Наличие в насаждении: плюсовых деревьев __________________ %
нормальных деревьев __________________________________________ %
(определяется на пробной площади)
минусовых деревьев _________________________ %
17. Крутизна, экспозиция склона ________________________________
18. Высота над уровнем моря _____________________________ метров
19. Показатели, характеризующие отбираемое насаждение по целевому
назначению (смолопродуктивность, обильность семеношения, качество
семян, текстура древесины)
________________________________________________________________
Схема размещения и координаты плюсового насаждения в квартале и выделе.
Карточку составил (должность, подпись) _________________________
«____» ____________ 20__ года
Примечание:

1. Екпенің таксациялық көрсеткіштері орман орналастыру материалдары бойынша енгізіледі.
2. Артықшылығы бар екпенің алдын ала іріктеу карточкасы оны қаз қалпында аралап көргеннен кейін жасалады (периметрі мен диагоналды жүру жолдары бойынша).
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ТОТУ-ды алдын ала іріктеу карточкасы
№ _____
Қазақстан Республикасы
Облыс ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші _________________________________________
Ағаш тұқымының түр атауы ___________________________________________
Отырғызу жылы ______________ Учаске көлемі, гектар__________________
Алынатын тұқым санаты (жақсартылған, қалыпты) ______________________
1. Учаскенің орналасқан жері:
Орманшылық _________________________________________________________
Орам № _________ Телім № ___________________________________________
Орамда ТОТУ-дың орналасуы (схемасы тіркеледі)
2. Телім сипаттамасы:
Рельефі ____________________________________________________________
Экспозициясы және бөктердің тіктігі, теңіз деңгейінен биіктігі, метр
__________________
Орман өсіру жағдайының типі ________________________________________
Топырақ және топырақ құрайтын тұқым ________________________________
Екпе құрамы ________________________________________________________
Басты тұқымның бонитет класы _______________________________________
Бас тұқымның басым нысаны (фенологиялық, морфологиялық)
____________________________________________________________________
Санитарлық және орман патологиялық жағдайы _________________________
3. Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы (басты тұқым орман типі,
жасы, орташа биіктігі, орташа диаметрі, бонитет класы, алқа
ағаштардың селекциялық санаты: артықшылығы бар, жақсы, кемістігі
бар): ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Таксационные показатели насаждения вносят по материалам лесоустройства.
2. Карточку предварительного отбора плюсового насаждения составляют после осмотра насаждения в натуре (по периметру и диагональным ходовым линиям).
Приложение 3
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Карточка
предварительного отбора ПЛСУ № ____
Республика Казахстан
Область ________________________________________________________
Государственный лесовладелец ___________________________________
Видовое название древесной породы ______________________________
Год закладки ________________ Площадь участка, гектар __________
Категория получаемых семян (улучшенные, нормальные): ___________
1. Местонахождение участка:
Лесничество ____________________________________________________
Квартал № ___________________ Выдел № __________________________
Расположение ПЛСУ в квартале (прилагается схема) _______________
2. Характеристика выдела:
Рельеф _________________________________________________________
Экспозиция и крутизна склона, высота над уровнем моря, метр ____
Тип лесорастительных условий ___________________________________
Почва и почвообразующая порода _________________________________
Состав насаждения ______________________________________________
Класс бонитета главной породы __________________________________
Господствующая форма (фенологическая, морфологическая) главной
породы _________________________________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние ______________________
3. Краткая характеристика окружающих насаждений (главная порода,
тип леса, возраст, средняя высота, средний диаметр, класс бонитета,
селекционная категория насаждения: плюсовое, нормальное,
минусовое): ____________________________________________________

4. Іріктеуге арналған учаскедегі екпелердің таксациялық сипаттамасы
Тексеру күні
Құрамы
Шығу тегі
(табиғи немесе екпе)
Жасы
Орташа
Бонитет
класы
Тұқымдық ағаштардың орналасуы және бір-бірінен орташа қашықтығы, метр
Тұқымдық ағаштардың ұшар басының орташа ені, метр
Басты тұқым ағаштарының саны 1 гектар, дана
Тірі ұшар басына дейінгі орташа қашықтық, метр
Тұқымдық ағаштардың
жай-күйі мен сапасы
Н, метр
D, сантиметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:
Орман дақылдары үшін "Шығу тегі" деген бағанда тұқымның шығу тегі
қосымша көрсетіледі.
Карточканы толтырған (лауазымы, қолы) ______________________________
20 ___ жылғы "__"_______________
Ескертпе:

4. Таксационная характеристика насаждения на участке, предназначенном к отбору
Дата
обследования
Состав
Происхождение
(естественное
или культуры)
Возраст,
класс/лет
Средние
Н,
метр
D,
сантиметр
1
2
3
4
5
6
продолжение
Класс
бонитета
Расположение семенных
деревьев и среднее
расстояние между ними,
метр
Средняя ширина
кроны семенных
деревьев, метр
Число деревьев
главной
породы на
1 гектар/штук
Среднее
расстояние
до живой
кроны, метр
Состояние и
качество
семенных
деревьев
7
8
9
10
11
12
Примечание:
Для лесных культур в графе «Происхождение» дополнительно указывают происхождение семян
Карточку составил (должность, подпись) ___________________
«____» ____________ 20__ года
Примечание:

1. Екпелердің таксация көрсеткіштері орман орналастыру материалдары бойынша енгізіледі.
2. ТОТУ-ды алдын ала іріктеу карточкасын өсіп тұрған екпелерді (периметрі және диагоналдық сызықтары бойынша) көзбен шолып қарағаннан кейін толтырады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________мемлекеттік орман қоры аумағындағы
орман иеленушінің атауы
селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді тексеру
және оларды орман иеленушіге қабылдау-беру нәтижелерінің актісі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің
2012.11.21 № 1472 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он
күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
___________________________________________________________________
_________________________________________ бұйрығына сәйкес мына құрамдағы (мамандандырылған ұйымының атауы) аттестаттау комиссиясы
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы) аттестаттау (есептен шығару, есепке алу) мақсатында селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді тексерді.
Тексеру нәтижесінде мыналар анықталды:________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің
нысаналы мақсатын ескере отырып, олардың аттестацияланып, ақаулы деп,
есептеп шығарылып отырған себептер баяндалады. Бұл орайда әрбір
cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектінің алқабы немесе
олардың саны (ағаштар үшін), түр атауы, орманшылық, орам, телім
көрсетіледі.
Cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер құруды
жақсарту немесе оларды оны қайта жаңарту мақсатында белгілі бір орман
шаруашылығы және өзге де іс-шараларды атқару қажет болған жағдайда
олардың тізбесін келтіреді.
Комиссия тізбеге сәйкес бөліп алынған, құрылған, қалыптасқан
селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді аттестаттауға
және оларды қорғау әрі нысаналы мақсатында пайдалану үшін орман
иеленушіге (орман пайдаланушыға) беруге болады деп есептейді.
Аттестацияланбаған селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы
объектілер беруге-қабылдауға жатпайды.
Аттестацияланған және мемлекеттік орман иеленушіге берілетін
селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілердің тізбесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолы: (тегі, қолы)             (тегі, қолы)
(тегі, қолы)
(тегі, қолы)
Аттестацияланған cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді тапсырдым
_________________________________
(мамандандырылған ұйымның өкілі)
Аттестацияланған cелекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді қабылдап алдым
_____________________________________
(мемлекеттік орман иеленушінің өкілі)
М.О.                                 М.О.

1. Таксационные показатели насаждения вносят по материалам лесоустройства.
2. Карточку предварительного отбора ПЛСУ составляют после осмотра насаждения в натуре (по периметру и диагональным ходовым линиям).
Приложение 4
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Акт
результатов обследования и приема-передачи лесовладельцу
объектов селекционно-семеноводческого назначения на территории
государственного лесного фонда __________________________
наименование лесовладельца
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с приказом _____________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированной организации)
аттестационной комиссией в составе __________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должности членов комиссии)
с целью аттестации (списания, учета) обследованы объекты селекционно-
семеноводческого назначения.
В результате обследования установлено:_________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С учетом целевого назначения объектов селекционно-семеноводческого назначения, излагаются причины, по которым они аттестуются, бракуются, списываются. При этом указываются площадь каждого объекта селекционно-семеноводческого назначения или их число (для деревьев), видовое название, лесничество, квартал, выдел.
В случае необходимости проведения определенных лесохозяйственных и иных мероприятий с целью улучшения создания объектов селекционно-семеноводческого назначения или его реконструкции приводят их перечень.
Комиссия считает возможным аттестовать выделенные, созданные, сформированные объекты селекционно-семеноводческого назначения, согласно перечню и осуществить их передачу лесовладельцу для охраны и использования по целевому назначению.
Не аттестованные объекты селекционно-семеноводческого назначения приему-передачи не подлежат.
Перечень аттестованных и передаваемых государственному лесовладельцу объектов селекционно-семеноводческого назначения
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подписи членов комиссии:               (фамилия, подпись)
(фамилия, подпись)
(фамилия, подпись)
Аттестованные объекты селекционно-      Аттестованные объекты
семеноводческого назначения сдал        селекционно-семеноводческого
назначения принял
_________________________________     ____________________________
(представитель специализированной     (представитель
организации)                          государственного лесовладельца)
М.П.                                  М.П.

20 __ жылғы "___"____________       20 __ жылғы "___"__________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облысы _____________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші__________________________________________
Ағаш тұқымының түр атауы (түр тармағы, экотүрі, нысаны)_____________
ОТП (аналық, клондық, тұқымдастық) паспорты № ________
Отырғызылған жылы __________________________________________________
Плантация танабының көлемі, гектар__________________________________
Мақсаты (селекция мақсаттары бойынша: орман тұқымы, аналық, клондық,
тұқымдық) __________________________________________________________
ОТП реті (бірінші, генетикалық құндылығы жоғары немесе екінші) _____
Алынатын тұқымның санаты, (сортты, жақсартылған): __________________
1. Плантацияның орналасқан жері:
Орманшылық _________________________________________________________
Орам № ________________ Телім № ____________________________________
Плантацияның орамда орналасуы (схемасы тіркеледі)
2. Плантация орналасқан учаскенің сипаттамасы:
Учаске санаты ______________________________________________________
Рельеф, тіктігі мен бөктердің экспозициясы _________________________
Орман өсіру жағдайларының типі _____________________________________
Топырақ және топырақ құратын тұқым _________________________________
Шөп жамылғысы және дәндену деңгейі _________________________________
Сол тұқымның жақын алқа ағаштарға дейінгі қашықтығы, __________ метр
Сол тұқымның кемістігі бар алқа ағаштарға дейінгі қашықтығы, ___ метр
Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы_____________________________
____________________________________________________________________
3. Плантацияны құру тәсілі:
ұластырылған көшеттерді отырғызу;
тамырланған қалемшелерді ұластырыла егілетін екпелерге ұластыру
(фенологиялық нысаны мен екпенің жасын көрсету);
артықшылығы бар ағаштардың тұқымынан өсірілген өскіндерде
(көшеттерді) отырғызу (өсімдік жасын көрсету);
себу _______________________________________________________________
№____ ОТП-да (аналық) өсетін
артықшылығы бар ағаштардың сипаттамасы
Тізілім бойынша артықшылығы бар ағаштың нөмірі
Ағаштың орналасқан жері (облысы, орманшылығы, орамы, телімі)
Ағаштың аттестация кезеңіндег і жасы, жыл
Орман типі
Таксациялық көрсеткіштер
Ескерту (артықшылығ ы бар ағаштың селекцияла- натын белгілері)
D,сантиметр
Н,
метр
1
2
3
4
5
6
7
Учаскенің дайындау және топырақты өңдеу агротехникасы_______________
____________________________________________________________________
Отырғызу (себу) схемасы: қатардағы және қатарлар арасындағы (отырғызу
орындары орталықтарының арасындағы) қашықтық, алаңшалардың мөлшері, 1
(бір) гектарға отығызылатын орын саны, отырғызылатын орындағы
өсімдіктер саны (алаңшада, қатар кесіндісінде)
_____________________________________________________________________
Бастапқы материалдық шығу тегі (қалемшелер, артықшылығы бар
ағаштардың тұқымдары) және дайындау мерзімі _________________________
Ұластыру әдісі және мерзімі__________________________________________
Плантация танабындағы (блогындағы) өскіндер (тұқымдастар) саны
__________________
Клондардың (тұқымдастардың) орналасу схемасы паспортқа тіркеледі.

«_____ ______________ 20 __ года      «_____»________________20__года
Приложение 5
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область ________________________________________________________
Государственный лесовладелец __________________________________
Видовое название древесной породы (подвид, экотип, форма) ______
Паспорт
ЛСП (маточной, клоновой, семейственной)
№ _______
Год закладки ___________________________________________________
Площадь поля плантации, гектар _________________________________
Назначение (по целям селекции: лесосеменная, маточная, клоновая,
семейственная) _________________________________________________
Порядок ЛСП (первый, повышенной генетической ценности или
второй) ________________________________________________________
Категория получаемых семян (сортовые, улучшенные): _____________
1. Местонахождение плантации:
Лесничество ____________________________________________________
Квартал № _________________ Выдел № ____________________________
Расположение плантации в квартале (прилагается схема)
2. Описание участка, занятого плантацией:
Категория участка ______________________________________________
Рельеф, экспозиция и крутизна склона ___________________________
Тип лесорастительных условий ___________________________________
Почва и почвообразующая порода _________________________________
Травяной покров и степень задернения ___________________________
Расстояние до ближайшего насаждения той же породы, метр ________
Расстояние до минусового насаждения той же породы, метр ________
Краткая характеристика окружающих насаждений ___________________
________________________________________________________________
3. Способ создания плантации:
посадкой привитых саженцев;
укорененных черенков прививкой на подвойные культуры (указать возраст
культур и фенологическую форму);
посадкой сеянцев (саженцев), выращенных из семян плюсовых деревьев
(указать возраст растений);
посевом.
Описание плюсовых деревьев, представленных
на ЛСП (маточной) плантации № _____
Номер
плюсового
дерева по
реестру
Местонахождение
дерева (область,
лесничество,
квартал, выдел)
Возраст дерева
на период
аттестации,
лет
Тип
леса
Таксационные
показатели
Примечание
(селектируемые
признаки
плюсового
дерева)
D, сантиметр
Н, метр
1
2
3
4
5
6
7
Агротехника подготовки участка и обработки
почвы __________________________________________________________
Схема посадки (посева): расстояние в ряду и между рядами (между центрами посадок), размеры площадок, число посадочных мест на 1(один) гектар, число растений (лунок) в посадочном месте (площадке, отрезке ряда) __________________________________________________________
Происхождение исходного материала (черенков, семян плюсовых деревьев)
и время заготовки ______________________________________________
Время и способ прививки ________________________________________
Число клонов (семей) на поле (блоке) плантации
Схема размещения клонов (семей) прилагается к паспорту _________

1. 5 және 6-бөлімдер бойынша жазбаны мемлекеттік орман иеленушінің мамандары толтырады
2. 6-бөлімде аналық плантациялар үшін қалемшелердің дайындалғаны және пайдаланылғаны туралы мәліметтер көрсетіледі.
ОТП-ны (аналық) мына құрамдағы Комиссия тексеріп, тұрақты орман тұқымы базасының құрамына енгізді:
Комиссия мүшелері:                        __________________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________________
(ұйым, тегі,, қолы)
20__ жылғы "__ " __________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облыс ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші__________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы ________________________________________
ТОТУ паспорты № _____
Отырғызу жылы ______________ Учаске көлемі, гектар__________________
Алынатын тұқым санаты (жақсартылған, қалыпты) ______________________
1. Учаскенің орналасқан жері:
Орманшылық _________________________________________________________
Орам № _________ Телім № ___________________________________________
Орамда ТОТУ-дың орналасуы (схемасы тіркеледі)
2. Телім сипаттамасы:
Рельефі ____________________________________________________________
Экспозициясы және бөктердің тіктігі, теңіз деңгейінен биіктігі,
метр_____________
Орман өсіру жағдайының типі_________________________________________
Топырақ және топырақ құрайтын тұқым_________________________________
Екпе құрамы ________________________________________________________
Басты тұқымның бонитет класы _______________________________________
Бас тұқымның басым нысаны (фенологиялық, морфологиялық)
____________________________________________________________________
Санитарлық және орман патологиялық жағдайы _________________________
3. Қоршаған екпелердің қысқаша сипаттамасы (басты тұқым орман типі,
жасы, орташа биіктігі, орташа диаметрі, бонитет класы, алқа
ағаштардың селекциялық санаты: артықшылығы бар, қалыпты, кемістігі
бар):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Запись по разделам 5 и 6 вносят специалисты государственного лесовладельца.
2. В разделе 6 для маточных плантаций указывают сведения о заготовке и использовании черенков.
ЛСП (маточная) обследована и зачислена в состав постоянной лесосеменной базы Комиссией в составе:
Члены Комиссии:                      ______________________________
(организация, фамилия, подпись)
______________________________
(организация, фамилия, подпись)
______________________________
(организация, фамилия, подпись)
«____» ___________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область ________________________________________________________
Государственный лесовладелец ___________________________________
Видовое название древесной породы ______________________________
Паспорт ПЛСУ № ______
Год закладки _______________ Площадь участка, гектар
___________________________
Категория получаемых семян (улучшенные, нормальные): ___________
1. Местонахождение участка:
Лесничество ____________________________________________________
Квартал № __________________ Выдел № ___________________________
Расположение ПЛСУ в квартале (прилагается схема)
2. Характеристика выдела:
Рельеф _________________________________________________________
Экспозиция и крутизна склона, высота над уровнем моря, метр ____
Тип лесорастительных условий ___________________________________
Почва и почвообразующая порода _________________________________
Состав насаждения ______________________________________________
Класс бонитета главной породы __________________________________
Господствующая форма (фенологическая, морфологическая) главной
породы _________________________________________________________
________________________________________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние ______________________
3. Краткая характеристика окружающих насаждений (главная порода, тип
леса, возраст, средняя высота, средний диаметр, класс бонитета,
селекционная категория насаждения: плюсовое, нормальное, минусовое):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

4. ТОТУ-ды құру әдісі: алқа ағаштарды немесе екпелерді сирету,
селекциялық жақсартылған материалды отырғызу немесе себу (керегін
сызыңыз).
5. ТОТУ екпелерінің таксациялық сипаттамасы
Тексеру күні
Құрамы
Шығу тегі (табиғи немесе екпе)
Жасы
Орташа
Бонитет
класы
Тұқымдық ағаштардың орналасуы және бір-бірінен орташа қашықтығы, метр
Тұқымдық ағаштардың ұшарбасының орташа ені, метр
Басты тұқым ағашта рының саны 1 га, дана
Тірі ұшар басына дейінгі орташа қашықтық, метр
Тұқымдық ағашта рдың жай-күйі мен сапасы
Н, метр
D, сант иметр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: Орман дақылдары үшін "Шығу тегі" бағанында тұқымның шығу
тегі қосымша көрсетіледі.

4. Способ создания ПЛСУ: изреживание насаждений или лесных культур,
посадка или посев селекционно-улучшенного материала (нужное подчеркнуть).
5. Таксационная характеристика насаждения ПЛСУ
Дата
обследования
Состав
Происхождение
(естественные
или культуры)
Возраст,
класс/лет
Средние
Н,
метр
D,
сантиметр
1
2
3
4
5
6
продолжение
Класс
бонитета
Расположение
семенных деревьев
и среднее расстояние
между ними, метр
Средняя ширина
кроны семенных
деревьев, метр
Число деревьев
главной породы
на 1 гектар/
штук
Среднее
расстояние
до живой
кроны, метр
Состояние и
качество
семенных
деревьев
7
8
9
10
11
12
Примечание:
Для лесных культур в графе «Происхождение» дополнительно указывают происхождение семян

6. Селекциялық жақсартылған материалды отырғызу (себу) арқылы
құрылған ТОТУ-дың сипаттамасы:
Учаскені дайындау және топырақты өңдеу агротехникасы _______________
Отырғызу (себу) схемасы: қатардағы және қатарлар арасындағы қашықтық
(алаңдар орталықтары арасындағы), алаңшалардың мөлшері, 1 (бір)
гектар отырғызылатын орын саны, отырғызылатын орындағы (алаңда, қатар
кесіндісінде және) өсімдіктер саны__________________________________
Тұқымның шығу тегі ____________, сапа класы ________________________
Сапа туралы құжаттың № және күні ___________________________________
Өскіндер (көшеттер) жасы ___________________________________________
Тұрақты орман тұқымы учаскесін тексеріп, тұрақты орман тұқым
базасының құрамына енгізген комиссияның құрамы:
Ұйым, аты-жөні, қолы _______________________________
20__ жылғы "___"___________________

6. Характеристика ПЛСУ, создаваемого посадкой (посевом)
селекционно-улучшенного материала:
Агротехника подготовки участка и обработки почвы _______________
________________________________________________________________
Схема посадки (посева): расстояние в ряду и между рядами (между
центрами площадок), размеры площадок, число посадочных мест на 1
(один) гектар, число растений (лунок) в посадочном месте (площадке, отрезке ряда) ___________________________________________________
Происхождение семян _______________,класс качества _____________
№ и дата документа о качестве __________________________________
Возраст сеянцев (саженцев) _____________________________________
Постоянный лесосеменной участок обследован и зачислен в состав постоянной лесосеменной базы комиссией в составе:
Организация, фамилия, подпись __________________________________
___________________________________
«____» ____________ 20__ года

7. ТОТУ-ды күтіп-баптау жөніндегі іс-шаралар
Жылы
Күні
Іс-шаралардың атауы және қысқаша сипаттамасы (сиретулер, тыңайтқыштар шашу: тыңайтқыш түрі, шашу мөлшері мен тәсілдері, зиянкестермен және саңырауқұлақ ауруларымен күрес, тамырдан тыс қоректендіру)
Жазбаны толтырған (қызметі, аты-жөні, қолы)
1
2
3
4
8. ТОТУ-да алынған тұқымдарды дайындау және оны пайдалану туралы деректер
Дайындау мерзімі
Тұқымдану балы
Дайынд алған тұқым, бүр, ки лограмм
Алынған тұқым, килограм шығым, %
Тұқым сапасы өнгішті к класы, %
Тұқым сақтау
Тұқымды пайдалан у туралы мәлімет
Жазбаны толтырыл ған (қызметі аты-жөні , қолы)
Орны мен әдісі
күні
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
7 және 8-бөлімдер бойынша жазбаны мемлекеттік орман иеленушінің мамандары толтырады.
Комиссия мүшелері:                                __________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________
(ұйым, тегі, қолы)
20___жылғы "__"___________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Облыс ______________________________________________________________
Мемлекеттік орман иеленуші _________________________________________
Ағаш тұқымының түрлік атауы_________________________________________
Артықшылығы бар екпенің паспорты №____
1. Артықшылығы бар екпенің орналасқан жері:
Орманшылық _________________________________________________________
Орам № __________________ Телім №___________________________________
Екпенің алқабы, гектар______________________________________________
Алдын ала іріктелген карточка бойынша учаске № _____________________
Артықшылығы бар екпелердің орамда орналасуы (схемасы қоса тіркеледі)
2. Артықшылығы бар екпелердің сипаттамасы:
Рельеф, бөктердің экспозициясы және көлбеулігі _____________________
Теңіз деңгейінен биіктігі, метр_____________________________________
Топырақ-топырақасты жағдайлары (топырақ түрі, механикалық құрамы,
жерасты)
_____________________________________________________________________
Алқа ағаштың шығу тегі - табиғи (тұқымдық, өскіндік) немесе дақылдық
____________________________________________________________________
Қабат бойынша құрамы _______________________________________________
Тұқым бойынша жасы, жыл_____________________________________________
Басты тұқым ағаштарының орташа биіктігі және диаметрі: Н____ метр,
D ___ сантиметр_______
Орман түрі _________________________________________________________
Орман өсу жағдайларының түрі________________________________________
Бонитет сыныбы _____________________________________________________
Қабаттың толымдылығы________________________________________________
Қабаттағы екпелер қоры текше метр/1 (бір) гектар
________________________________________________
Тұқымдар бойынша бүкіл алқаптың жалпы қоры, текше метр______________
Екпелердің санитарлық және орман патологиялық жай күйі______________
Өскіні _____________________________________________________________
Орман астары _______________________________________________________
Басты тұқымның ұшарбасының басым нысаны_____________________________
Басты тұқым ағашының ұшарбасының орташа ұзындығы, метр______________
Басты тұқым ағашының бұтақсыз бөлігінің орташа ұзындығы, метр_______
Басты тұқым ағашының сүйекті бұтақтарының жуандығы _________________
Басты тұқымның басым нысаны (морфологиялық, фенологиялық)___________
В.Г.Каппер шәкілі бойынша жеміс беру балы (соңғы 5 (бес) жылда
орташа)
Ағаштардың екпелердегі селекциялық санаттары бойынша бөлінуі:
артықшылығы бар,%___________________________________________________
қалыпты, % _________________________________________________________
кемістігі бар, %____________________________________________________
Артықшылығы бар екпелерді нысаналы мақсаты бойынша сипаттамайтын
көрсеткіштер (шайыр өнімділігі, мол тұқым беруі, тұқым сапасы, сүрек құрылымы және)__________________________________

7. Мероприятия по уходу за ПЛСУ
Год
Дата
Наименование и краткая характеристика мероприятий
(изреживание, внесение удобрений: вид удобрений, дозы
и способы внесения, борьба с вредителями и грибными
болезнями, внекорневая подкормка)
Запись произвел
(должность,
фамилия, подпись)
1
2
3
4
8. Данные о заготовке и использовании семян, полученных на ПЛСУ
Дата
заго-
товки
Балл
семе-
ношения
Заготовлено
семян, шишек,
килограмм
Получено
семян,
килограмм/
% выхода
качество
семян:
класс/%
всхожести
Хранение семян
Данные об
использовании
семян
Запись
произвел
(должность,
фамилия,
подпись)
место
и способ
дата
начала
конца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
1. Запись по разделам 7 и 8 производят специалисты государственного лесовладельца.
Члены Комиссии:                       _______________________________
(организация, фамилия, подпись)
_______________________________
(организация, фамилия, подпись)
«___» ___________ 20__ года
Приложение 7
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Форма
Республика Казахстан
Область ________________________________________________________
Государственный лесовладелец ___________________________________
Видовое название древесной
породы _________________________________________________________
Паспорт
плюсового насаждения № ______
1. Местонахождение плюсового насаждения:
Лесничество ____________________________________________________
Квартал № _____________ Выдел № ________________________________
Площадь насаждения, гектар _____________________________________
№ участка по карточке предварительного отбора __________________
Расположение плюсового насаждения в квартале (прилагается схема)
2. Характеристика плюсового насаждения:
Рельеф, экспозиция и крутизна склона ___________________________
Высота над уровнем моря, метр __________________________________
Почвенно-грунтовые условия (тип почвы, механический состав, подпочва)
________________________________________________________________
Происхождение насаждения – естественное (семенное, порослевое) или
культуры
_______________________________________________________________
Состав по ярусам ______________________________________________
Возраст по породам, лет _______________________________________
Средние высота и диаметр деревьев главной породы: Н _____ метр,
D _____ сантиметр ____
Тип леса _______________________________________________________
Тип лесорастительных условий ___________________________________
Класс бонитета _________________________________________________
Полнота по ярусам ______________________________________________
Запас насаждений по ярусам метр кубический/1 гектар
____________________________________________
Общий запас на всей площади по породам, метр кубический
______________________________________
Санитарное и лесопатологическое состояние насаждения ___________
Подрост ________________________________________________________
Подлесок _______________________________________________________
Преобладающая форма крон главной породы ________________________
Средняя протяженность кроны у деревьев главной породы, метр ____
Средняя протяженность бессучковой зоны у деревьев главной породы,
метр
________________________________________________________________
Толщина скелетных ветвей у деревьев главной породы _____________
Преобладающая форма главной породы (морфологическая,
фенологическая.) _______________________________________________
________________________________________________________________
Балл плодоношения по шкале В.Г. Капера (средний за последние 5
(пять) лет)
Распределение деревьев в насаждении по селекционным категориям:
плюсовых, % ____________________________________________________
нормальных, % __________________________________________________
минусовых, % ___________________________________________________
Показатели, характеризующие плюсовое насаждение по целевому назначению (смолопродуктивность, обильность семеношения, качество семян, текстура древесины) ______________________________________

5. Артықшылығы бар екпелерді күтіп-баптау
Күні
Өткізілген іс-шаралардың атаулары
Жазбаны енгізген (лауазымы, тегі, қолы)
1
2
3
6. Артықшылығы бар екпелерде тұқым дайындау
Тұқым дайындау күні (бүр, жеміс)
Дайындалған тұқым көлемі (бүр, жеміс), килограм м
Бүрден (жемістен) алынған тұқым килограмм, шығымы %
Тұқымды пайдалану туралы деректер
Жазбаны енгізген (лауазымы, тегі, қолы)
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Паспорттағы 5 және 6-бөлімдердің жазбаларын мемлекеттік орман иеленушілер толтырады.
Комиссия мүшелері:                                __________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________
(ұйым, тегі, қолы)
__________________
(ұйым, тегі, қолы)
20__ жылғы "_____ " ____________
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
селекциялық-тұқым шаруашылығы
мақсатындағы объектілерді аттестаттау
мен есепке алу қағидаларына
8-қосымша
Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілерді
жер бойынша шектейтін орман шаруашылығы белгілері
Р/с №
Объектілер
Жазба шифрлары
Белгілер
1.
Орман тұқымдары плантациясы (ССТ 56-84-80)
67-2
ОТП-76
2,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Атауы – отырғызу жылы
Алқабы, гектар
2.
Артықшылығы бар екпе
26-18
ПЛА-01
52,3
Орам нөмірі – телім нөмірі
Атауы – отырғызу жылы
Алқабы, гектар
3.
Тұрақты орман тұқымдары учаскесі (ССТ 56-84-80)
67-4
ТОТУ–77
5,5
Орам нөмірі - телім нөмірі
Атауы - отырғызу жылы
Алқабы, гектар
Ескертпе:
1. Бағаналар алқаптарды шектейтін сызықтардың қиылысына (бұрыштарда) орнатылады. Бағанның жазуы бар беттері учаске жаққа, ал қырлары учаскенің ортасына бағытталады.

5. Уход за плюсовым насаждением
Дата
Наименование проведенных
мероприятий
Запись произвел
(должность, фамилия,подпись)
1
2
3
6. Заготовка семян в плюсовом насаждении
Дата заготовки
семян (шишек,
плодов)
Количество
заготовленных
семян (шишек,
плодов), килограмм
Получено семян из
шишек (плодов),
килограмм/% выхода
Данные об
использовании
семян
Запись произвел
(должность,
фамилия, подпись)
1
2
3
4
5
Примечание: Записи в 5 и 6 разделы паспорта вносят государственные лесовладельцы.
Члены Комиссии:                      _______________________________
(организация, фамилия, подпись)
_______________________________
(организация, фамилия, подпись)
_______________________________
(организация, фамилия, подпись)
«____» ___________ 20__ года
Приложение 8
к Правилам аттестации и учета объектов
селекционно-семеноводческого назначения
на участках государственного лесного фонда
Лесохозяйственные знаки, отграничивающие на местности
объекты селекционно-семеноводческого назначения
п\п
Объекты
Шифры надписей
Обозначение
1.
Лесосеменная
плантация
(ОСТ 56-84-80)
67 – 2
ЛСП – 76
2,5
Номер квартала – номер выдела
Название – год закладки
Площадь, гектар
2.
Плюсовое
насаждение
26 – 18
ПЛН – 01
52,3
Номер квартала – номер выдела
Название – год закладки
Площадь, гектар
3.
Постоянный
лесосеменной
участок
(ОСТ 56-84-80)
67 – 4
ПЛСУ – 77
5,5
Номер квартала – номер выдела
Название – год закладки участка
Площадь, гектар
Примечание:
1. Столбы устанавливают на пересечении линий, отграничивающих площади (на углах). Щека с надписью направляется в сторону участка, гребень столба – к середине участка.