"Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1649 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1561 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1561 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
«2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 ақпандағы № 129 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 240-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1649 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 11 ақпандағы
№ 129 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссия және пайымдау
Миссиясы. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) көлік-коммуникация кешенін дамытудың озыңқы қарқынын қамтамасыз ету және көліктік қызметтегі экономика мен халықтың қол жетімді және сапалы көлік қызметіне қажеттілігін толық қанағаттандыру мақсатында көлік және коммуникация саласындағы Қазақстан Республикасының тиімді мемлекеттік саясатын қалыптастырады және жүргізеді.
Пайымдауы. Экономика мен халықтың көлік қызметіне қажеттілігін толық қанағаттандыра алатын жоғары технологиялық бәсекеге қабілетті көлік-коммуникация кешені.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
1. 1-cтратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
Реттелетін саладағы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Темір жол саласы
Қазақстан темір жолының пайдалану ұзындығы 14,3 мың км құрайды (оның ішінде екі жолды желілер – 4,8 мың км (34%), электрлендірілген желілер – 4,1 мың км (29%), тығыздығы – 1000 шаршы км-ге 5,5 км, жүктелімдігі – км-ге 24,2 млн. тонна-км–ді құрайды.
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жылдың
9 айы
Тасымалданған жүк
млн. тонна
268,9 (+3%)

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 "О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1649. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1561
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1561 (вводится в действие с 01.01.2014).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2011 года № 129 «О Стратегическом плане Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 240) следующее изменение:
Стратегический план Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2011 года № 1649
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 февраля 2011 года № 129
Стратегический план
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
на 2011 - 2015 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) формирует и проводит эффективную государственную политику Республики Казахстан в сфере транспорта и коммуникаций в целях обеспечения опережающего темпа развития транспортно-коммуникационного комплекса и полного удовлетворения потребностей экономики и общества в доступных и качественных транспортных услугах.
Видение. Высокотехнологичный конкурентоспособный транспортно-коммуникационного комплекса, способный в полном объеме удовлетворять потребности экономики и населения в транспортных услугах.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
1. Стратегическое направление 1. Развитие транспортной
инфраструктуры Республики Казахстан
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы
деятельности
Железнодорожная отрасль
Эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 14,3 тысяч км (в том числе двухпутных линий - 4,8 тысяч км (34 %), электрифицированных линий - 4,1 тысяч км (29 %), плотность - 5,5 км на 1000 квадратных км, грузонапряженность - 24,2 миллионов тонно-км на км.
Основные производственно-экономические показатели
акционерного общества
«Национальная компания «Қазақстан Teмip жолы»
Показатели
Ед. изм.
Период
2008
год
2009
год
2010
год
за 9
месяцев
2011 года
Перевезено
грузов
млн.тонн
268,9
(+3 %)

1) темір жол көлігін магистральдық темір жол желісін (бұдан әрі – МТЖ) мемлекеттік бақылау сақталған жағдайда нарыққа бейімдеу;
2) тасымалдау және қамтамасыз ететін қызметте бәсекелестікті дамыту есебінен темір жол көлігінің көрсететін қызметтерінің қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету;
3) салаға жеке бастамалар мен инвестициялар тарту үшін институционалдық жағдай жасау;
4) темір жол көлігінің импорт алмастыратын өндірістік базасын дамыту.
Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) темір жол саласын реформалау барысында мынадай аралық нәтижелерге қол жеткізілді:
1) шаруашылық қызметтің бейінсіз түрлері және мектептер мен ауруханалар сияқты әлеуметтік-тұрмыстық активтер бөлінген және жергілікті билік органдарына берілді;
2) бәсекелі секторға жөндеу кәсіпорындары бөлінді;
3) жолаушылар мен жүк тасымалдауды ұйымдастырушылық және қаржылық бөлу жүзеге асырылды. Жолаушылар тасымалын ішінара мемлекеттік субсидиялау басталды.
2011 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша локомотивтер паркінде 1751,5 локомотив, соның ішінде 566,5 электровоз, 1163 тепловоз және 22 паровоз бар. Локомотив паркінің жай-күйі 72% жететін жоғары тозумен сипатталады. Локомотивтер паркінің 37% астамы нормативтік артық жүріспен пайдаланылады, ал парктің 50% қызмет ету мерзімі аяқталған.
2011 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша ҚР жүк вагондарының жалпы паркі 96 144 бірлікті құрады, соның ішінде 52 839 бірлік немесе 55% мүкәммалдық, ал 43 305 бірлік немесе 45% жеке меншік болып табылады. Мүкәммалдық вагондардың жалпы санында пайдаланылатын парк үлесі 81% (47 805 бірлік) құрайды. Тәуелсіз меншік иелерінің жүк вагондар паркі 3 есеге өсіп, 24 мың вагонға ұлғайды.
Жүк вагондарының мүкәммалдық паркінің негізгі проблемасы 72% жететін оның жоғары тозуы болып табылады.
Жүк вагондары меншік иелерінің жүк вагондарын беру қызметтеріне бағалық реттеудің болмауы жылжымалы құрамды жаңарту үшін қолайлы жағдай туғызуда. Мәселен, 34 967 вагоны бар жүк вагондары меншік иелерінің парк құрылымында пайдалану мерзімі 20 жылдан асқан вагондар үлесі 30% ғана құрайды.
2011 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша жолаушылар тасымалдауға арналған вагондар паркі 2 252 бірлікті құрады. Жолаушылар вагондары 28 жыл нормативтік қызмет ету мерзімі кезінде бүгінгі күні қазақстандық вагондардың орташа жарамдық мерзімі 21 жылды құрайды. Электр поездардың мүкәммал паркінің 155 вагонынан – 90 вагон жұмыс паркінде тұр, келесі 5 жыл ішінде 70 электр поезы вагоны есептен шығаруға жатады. Электр поездары паркінің тозу деңгейі осы уақытта 90% асады.
Қазіргі уақытта республикада облысаралық қатынастардағы теміржол жолаушылар тасымалын мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бойынша конкурстық негізде субсидия бөлумен мемлекеттік және жеке меншік компаниялар жүзеге асырады.
Саланың бәсекелестік моделінде жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын компанияларға толық бақылау және тасымалдау үдерісіне тартылған активтерді, атап айтқанда вагондар мен локомотивтерді жаңартуға жауапкершілік қажет.
Реттеудің қолданыстағы практикасына сәйкес қатынас түрі мен жүк тегіне байланысты тарифтер сараланған. Нәтижесінде тасымалдардан түсетін кірістер қатынастар түрімен және жүк тегімен айқындалған нарық сегментіне байланысты ерекшеленеді.
Көрсетілген тасымал сегменттерінен үш топты атауға болады.
1-топ – кірісі төмен тасымалдар: таскөмір (экспорт, облысаралық қатынас), кен (экспорт, облысаралық қатынас), құрылыс жүктері (импорт), нан (экспорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (облысаралық қатынас);
2-топ – кірісі жоғары тасымалдар: мұнай жүктері (экспорт), қара металл (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), химиялық және минералды тыңайтқыштар (экспорт, импорт, облысаралық қатынас), қалған жүктер (импорт);
3-топ – өз шығынын өтейтін тасымалдар: таскөмір (импорт), мұнай жүктері (импорт, облысаралық қатынас), кен (импорт), құрылыс жүктері (экспорт, облысаралық қатынас), нан (импорт), қалған жүктер (экспорт).
Қазіргі уақытта «Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ» (бұдан әрі «ҚТЖ» ҰК» АҚ) Қазақстан Республикасының нарығындағы жалғыз жүк тасымалдаушы болып табылады. Бұл ретте тасымалдауды жүзеге асыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ «Локомотив» АҚ, «Қазтеміртранс» АҚ жылжымалы құрамын, басқа да темір жол әкімшіліктерінің мүкәммалдық вагондары мен операторлық компаниялар вагондарының жеке паркін пайдаланады.

1) адаптация железнодорожного транспорта к рынку при условии сохранения государственного контроля над магистральной железнодорожной сетью (далее - МЖС);
2) обеспечение доступности, эффективности, безопасности и качества услуг железнодорожного транспорта за счет развития конкуренции в перевозочной и обеспечивающей деятельности;
3) создание институциональных условий для вовлечения частной инициативы и инвестиций в отрасль;
4) развитие импортозамещающей производственной базы железнодорожного транспорта.
В ходе реформы железнодорожной отрасли Республики Казахстан (далее - РК) были достигнуты следующие промежуточные результаты:
1) выделены непрофильные виды хозяйственной деятельности и социально-бытовые активы, такие как школы и больницы, и переданы местным органам власти;
2) выделены ремонтные предприятия в конкурентный сектор;
3) осуществлено организационное и финансовое разделение пассажирских и грузовых перевозок. Начато частичное государственное субсидирование пассажирских перевозок.
По состоянию на 1 января 2011 года парк локомотивов насчитывает 1751,5 локомотивов, в том числе 566,5 электровозов, 1163 тепловозов и 22 паровоза. Состояние локомотивного парка характеризуется высоким износом, достигающим 72 %. Более 37 % парка локомотивов эксплуатируется с нормативным перепробегом, а 50 % парка достигли завершения срока службы.
По состоянию на 1 января 2011 года общий парк грузовых вагонов РК составляет 96 144 единиц, из них 52 839 единиц или 55 % являются инвентарными, а 43 305 единиц или 45 % собственными. Доля эксплуатируемого парка в общем количестве инвентарных вагонов составляет 81 % (47 805 единицы). Парк грузовых вагонов независимых собственников возрос почти в 3 раза и увеличился более чем на 24 тысячи вагонов.
Основной проблемой инвентарного парка грузовых вагонов является его высокий износ, достигающий 72 %.
Отсутствие ценового регулирования на услуги по предоставлению грузовых вагонов собственников грузовых вагонов создает благоприятные условия для обновления подвижного состава. Так, в структуре парка собственников грузовых вагонов, насчитывающего 34 967 вагонов, доля вагонов со сроком эксплуатации более 20 лет составляет только 30 %.
По состоянию на 1 января 2011 года парк вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров, составил 2 252 единицы. При нормативном сроке службы пассажирских вагонов в 28 лет на сегодняшний день средний возраст казахстанских вагонов составляет 21 год. Из 155 вагонов инвентарного парка электропоездов - 90 вагонов находятся в рабочем парке, в течение следующих 5 лет подлежит списанию еще 70 вагонов электропоездов. Уровень износа парка электропоездов в настоящее время превышает 90 %.
В настоящее время в республике железнодорожные пассажирские перевозки в межобластных сообщениях осуществляют государственные и частные компании по государственному социальному заказу на конкурсной основе с выделением субсидий.
В конкурентной модели отрасли компаниям, осуществляющим пассажирские перевозки, необходим полный контроль и ответственность за обновление активов, задействованных в перевозочном процессе, а именно вагонов и локомотивов.
Согласно действующей практике регулирования тарифы дифференцированы в зависимости от вида сообщения и рода груза. В результате доходы от перевозок различаются в зависимости от сегмента рынка, определяемого видом сообщения и родом груза.
Из указанных сегментов перевозок можно выделить три группы.
1 группа - низкодоходные перевозки: каменный уголь (экспорт, межобластное сообщение), руда (экспорт, межобластное сообщение), строительные грузы (импорт), хлебные грузы (экспорт, межобластное сообщение), остальные грузы (межобластное сообщение);
2 группа - высокодоходные перевозки: нефтяные грузы (экспорт), черные металлы (экспорт, импорт, межобластное сообщение), химические и минеральные удобрения (экспорт, импорт, межобластное сообщение), остальные грузы (импорт);
3) группа - самоокупаемые перевозки: каменный уголь (импорт), нефтяные грузы (импорт, межобластное сообщение), руда (импорт), строительные грузы (экспорт, межобластное сообщение), хлебные грузы (импорт), остальные грузы (экспорт).
В настоящее время Акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан Teмip жолы» (далее - АО «НК «КТЖ») является единственным перевозчиком грузов на рынке РК. При этом для осуществления перевозок АО «НК «КТЖ» использует подвижной состав АО «Локомотив», АО «Қазтемiртранс», инвентарные вагоны других железнодорожных администраций и частный парк вагонов операторских компаний.

2007 жылы «Ресей темір жолдары» ашық акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «РТЖ» ААҚ) еншілес қоғамы – капиталында 200 мың жүк вагоны бар «Алғашқы жүк компаниясы» ААҚ операторлық компаниясы құрылды. Осы шешім «РТЖ» ААҚ мүкәммал паркінің бір бөлігін бағаларды мемлекеттік реттеуден өз қызметіне шығарып, еркін баға белгілеуді орнатуға мүмкіндік берді.
2010 жылы «РТЖ» ААҚ «Екінші жүк компаниясы» («Алғашқы жүк компаниясы» ААҚ ұқсас) құрып және қалған Ресей мүкәммал паркінің вагондарын беру жоспарланады.
Бұл ТМД және жекелей алғанда ҚР кеңістігінің жүк тасымалдау нарығындағы жағдайды елеулі түрде өзгертеді.
Қатынастар бойынша көшірілген жүктер
Көрсеткіштер
Өлш. бірл.
Кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жылдың
9 айы
республикаішілік
млн. тонна

В 2007 году создано дочернее общество Открытого акционерного общества «Российские железные дороги» (далее - ОАО «РЖД») - операторская компания ОАО «Первая грузовая компания» с капиталом в 200 тысяч грузовых вагонов. Данное решение позволило ОАО «РЖД» вывести часть инвентарного парка из под государственного регулирования цен на свои услуги и установить свободное ценообразование.
В 2010 году в ОАО «РЖД» создана ОАО «Вторая грузовая компания» (аналогичная ОАО «Первая грузовая компания») и планируется передача оставшегося российского инвентарного парка вагонов.
Это принципиально меняет ситуацию на рынке перевозок грузов на пространстве СНГ и РК в частности.
Перевезено грузов по сообщениям
Показатели
Ед.
изм.
Период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
9 мес.
2011 г.
внутри
республиканское
млн.
тонн

2005 жылдан бастап жолдың барлық түрін салу және қайта жаңарту бірлікке 13 тоннаға дейінгі есептік салмаққа жүргізілуде, барлық халықаралық дәліздер II техникалық санаттан төмен емес параметр бойынша қайта жаңартылуда. 5 сатылы сапаны бақылау енгізілді.
Соңғы 11 жылда саланы дамытуға жергілікті желіні қоса алғанда 1 254,6 млрд. теңге бөлінді, бұл ретте 2001 жылы қаржыландыру 27,7 млрд. теңге болса, 2011 жылы 255 млрд.теңге болды. Осы жылдары жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдың 97,1 мың км-ден 44 мың км жолдан астамын, соның ішінде 24,3 мың км республикалық желіде қайта жаңарту және әртүрлі жөндеулер жүргізілді.
2011 жылы бөлінген қаражаттың шеңберінде жалпы ұзақтығы 912 км Алматы-Астана-Петропавл, Самара-Шымкент, Омбы-Майқапшағай, Астрахань-Атырау-Ақтау-Түрікменбашы, Ташкент-Шымкент-Алматы-Қорғас, Ақтөбе-Мартүк, Астана-Қостанай-Челябі, Таскескен-Бахты, Щучье-Бурабай курорттық аймағының және АТП ЕЭА кіру жолы автомобиль жолдарының учаскелерін қайта жаңарту бойынша, сондай-ақ жолдың 1238 км күрделі, орташа жөндеу жұмыстары жүргізілуде.
2011 жылы жолдың 308 км салуға, қайта жаңартуға және пайдалануға беру бойынша жұмыстар көзделген.
2011 жылдың 10 ай қорытындысы бойынша республикалық маңызы бар жолдың 1989 км жөнделген, оның ішінде 858 км салу және қайта жаңарту және 1131 км күрделі және орташа жөндеу болып табылады.
«Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту жобасын іске асыру жалғастырылуда.
Аталған жобаны қаржыландыру 3 көзден көзделген: қарыз қаражаты, республикалық бюджет және концессиялық негіздегі жеке инвестициялар.
Жобаны қаржыландырудың негізгі үлесі 9 қаржылық Халықаралық қаржы институттарының сыртқы қарыздарын құрайды және жалпы сомасы 3,2 млрд. АҚШ долларын құрайтын Қарыз туралы келісімге қол қойылды.
2011 жылы құрылыс жұмыстары ұзақтығы 1 734 км жүргізілді.
Құрылыс жұмыстарына 6 мың бірліктен астам жол-құрылыс техникалары, 30 асфальт-бетон және 24 цемент-бетон зауыты, 32 бөлшектеу құрылғылары, 35 мыңнан астам адам (авто және т/ж тасымалдаушыларды, инертті материалдар өндірушілерін қоса алғанда) жұмылдырылды.
2011 жылы аталған жоба бойынша 728 км жабын төселінді.
2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық маңызы бар автожолдар желісінің жай-күйі: жақсы – 37%; қанағаттанарлық – 42%; қанағаттанарлықсыз – 21%,
жергілікті маңызы бар автожолдардың жай-күйі: жақсы – 9%; қанағаттанарлық – 47%; қанағаттанарлықсыз – 44%.
2010 – 2014 жылдар кезеңінде шамамен 21 мың км автожолды қайта жаңарту мен жөндеу жоспарлануда, оның ішінде қайта жаңарту 5 мың км, республикалық желінің 6 мың км жөндеу, жолдардың жергілікті желісі бойынша 10 мың км.

Начиная с 2005 года, строительство и реконструкция всех типов дорог ведется с расчетной нагрузкой на ось до 13 тонн, все международные коридоры реконструируются по параметрам не ниже II технической категории. Внедрен 5-ти ступенчатый контроль качества.
За последние 11 лет на развитие отрасли, включая местную сеть, выделено 1 254,6 млрд. тенге, при этом если в 2001 году профинансировано 27,7 млрд. тенге, то уже в 2011 году 255 млрд. тенге. За эти годы из 97,1 тыс. км дорог общего пользования подвергнуто реконструкции и различным видам ремонта более 44 тыс. км дорог, в том числе на республиканской сети - 24,3 тыс.км.
В рамках выделенных средств в 2011 году ведутся работы пореконструкции участков автомобильных дорог Алматы-Астана-Петропавловск, Самара-Шымкент, Омск-Майкапшагай, Астрахань-Атырау-Актау-Туркменбаши, Ташкент-Шымкент-Алматы-Хоргос, Актобе-Мартук, Астана-Костанай-Челябинск, Таскескен-Бахты, подъезды к Щучинско-Боровской курортной зоне и к СЭЗ ПИТ с общей протяженностью 912 км, а также капитальный, средний ремонт 1 238 км дорог.
В 2011 году предусмотрено завершение работ по строительству, реконструкции и ввод в эксплуатацию 308 км дорог.
По итогам 10 месяцев 2011 г. отремонтировано 1989 км дорог республиканского значения, из которых 858 км по строительству и реконструкции и 1131 км по капитальному и среднему ремонтам.
Продолжена реализация проекта реконструкции международного транзитного коридора «Западная Европа - Западный Китай».
Финансирование данного проекта, предусмотрено из 3-х источников: заемные средства, республиканский бюджет и частные инвестиции на концессионной основе.
Основную долю финансирования проекта составляют внешние займы 9 международных финансовых институтов и подписаны Соглашения о займах на общую сумму 3,2 млрд. долларов США.
В 2011 году строительные работы велись на протяжении 1 734 км.
На строительных работах было мобилизовано более 6-х тыс. единиц дорожно-строительной техники, 30 асфальтобетонных и 24 цементобетонных заводов, 32 дробильных установок, задействовано более 35 тыс. человек (с учетом производителей инертных материалов, авто и жд. перевозчиков).
В 2011 году по данному проекту устроено покрытие на протяженности 728 км.
На 1.01.2012 года состояние сети автодорог республиканского значения ожидается: хорошее - 37 %; удовлетворительное — 42 %; неудовлетворительное - 21 %,
состояние автодорог местного значения составило: хорошее - 9 %; удовлетворительное - 47 %; неудовлетворительное - 44 %.
За период 2010-2014 годы планируется реконструкция и ремонт около 21 тыс. км автодорог, в том числе реконструкция 5 тыс. км, ремонт 6 тыс.км республиканской сети, 10 тыс.км по местной сети дорог.

Жаңалық нарықтық тәсілдерді енгізу болып табылады және осы мақсаттар үшін ақылы қызметті енгізумен мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін қолданудың маңызы аз емес. Осы бағыт бойынша концессиялық негізде «Алматы-Қапшағай» «Астана-Қарағанды», Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы автожолдарын қайта жаңартуды іске асыру бойынша іс-шаралар жүргізілуде. ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 4 қазандағы № 1020 қаулысымен «ИТПС енгізу және «Астана-Щучье» учаскесін пайдалану» жобасы (2010-2012 жылдарға арналған) орташа мерзімді концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесіне енгізілген, жұмыстарды аяқтау 2012 жылғы 1 шілдеге дейін көзделген.
Азаматтық авиация
Республикада 54 авиакомпания және әуе кемелерінің пайдаланушылары өз қызметін жүзеге асырады, оның ішінде 34 авиакомпания коммерциялық әуе тасымалдарын және 1 авиакомпания коммерциялық емес әуе тасымалдарын, әуе кемелерінің 19 пайдаланушысы авиациялық жұмыстарды (авиация-химиялық, орманды бақылау, мұнай-газ құбырларын айналып ұшып өту және басқа жұмыс түрлері) орындайды.
Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде 411 әуе кемесі есепте тұр.
Қазақстандық әуе тасымалдаушылары («Эйр Астана» АҚ, «Скат» АҚ) 18 шет мемлекетінің аумағында ұшуды орындайды. Қазақстанға әлемнің 19 елінен тұрақты жолаушылар тасымалын 25 шетелдік авиакомпаниялары жүзеге асырады. Ішкі авиақатынасы саласында 40 бағыт бойынша тұрақты ұшу жүзеге асырылады.
Жер үсті инфрақұрылым объектілерін жаңғырту және дамыту бағдарламалары іске асырылуда. Бүгінгі күні Халықаралық рейстерге қызмет көрсетуге жіберілген 15 әуежайдың 10-ы Халықаралық азаматтық авиация ұйымының стандарттарына (ИКАО) санатталған: ИКАО санаты бойынша Астана мен Алматы қалаларының әуежайлары IIІ санат, Атырау ІІ санат, Павлодар, Шымкент, Қарағанды, Жезқазған, Ақтөбе, Өскемен, Қызылорда әуежайлары I санат.
Республиканың транзиттік әлеуетін одан әрі дамыту бойынша үлкен жұмыстар жүргізілген болатын, оны тиімді пайдалану азаматтық авиация үшін қосымша пайда табуға бағытталған шара және оны дамытудың жоғарғы динамикасын сақтау болып табылады.
2005-2008 жылдар кезеңінде Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы әуе кемелерінің транзиттік қозғалысының өсуі жылына 10% жоғары болды. Егер 2005 жылы транзит 84,8 млн. ұшақ-киллометрді құраса, ал 2008 жылы – 121,1 млн. ұшақ-киллометр, 2009 жылы – 114,2 млн. ұшақ-киллометр, 2010 жылы – 128,4 млн. ұшақ-киллометр, 2011 жылдың 10 айында – 127,4 млн. ұшақ-киллометр.
Су көлігі
Қазақстан Каспий бассейніндегі жүк ұйымдастыратын мемлекет болып табылады және экспортталатын жүктердің негізгі түрлері мұнай, металл, астық және басқалары болып табылады.

Новизной является внедрение рыночных подходов и для этих целей немаловажно применение механизмов государственно-частного партнерства с введением платности. По данному направлению проводятся мероприятия по реализации реконструкции автодорог «Алматы-Капшагай», «Астана -Караганда», - Большой Алматинской кольцевой автомобильной дороги на концессионной основе. Постановлением Правительства РК от 4 октября 2010 г. № 1020 проект «Внедрение ИТПС и эксплуатация участка «Астана-Щучинск» включен в Перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период (на 2010-2012 гг.), завершение работ предусмотрено до 1 июля.2012 года.
Гражданская авиация
В республике осуществляют деятельность 54 авиакомпании и эксплуатантов воздушных судов из них 34 авиакомпании осуществляют коммерческие воздушные перевозки и 1 авиакомпания некоммерческие воздушные перевозки, 19 эксплуатантов воздушных судов выполняют авиационные работы (авиационно-химические, лесопатрулирование, облет нефте-газопроводов и другие виды работ).
В Государственном реестре гражданских воздушных судов РК состоят на учете 411 воздушных судов.
Казахстанские авиаперевозчики (АО «Эйр Астана», АО «Скат») выполняют полеты на территории 18 иностранных государств. В Казахстан регулярные пассажирские полеты осуществляют 25 иностранных авиакомпаний из 19-ти стран мира. В области внутреннего авиасообщения осуществляются регулярные полеты по 40 маршрутам.
Реализуется программа по модернизации и развитию объектов наземной инфраструктуры. На сегодня из 15 аэропортов, допущенных к обслуживанию международных рейсов, 10 категорированы по стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО): аэропорты гг. Астана и Алматы по категории IIIА, аэропорт г. Атырау по II-й категории, аэропорты гг. Павлодар, Шымкент, Караганда, Жезказган, Актобе, Усть-Каменогорск, Кызылорда по I-й категории ИКАО.
Большая работа была проведена по дальнейшему развитию транзитного потенциала республики, эффективное использование которого, является мерой направленной на извлечение дополнительных доходов для гражданской авиации и сохранения высокой динамики ее развития.
Рост транзитного движения воздушных судов через воздушное пространство Казахстана за период 2005-2008 гг. составлял свыше 10 % в год. Если в 2005 году транзит составлял 84,8 млн. самолето-километров, то в 2008 году - 121,1 млн. самолето-километров, в 2009 году- 114,2 млн. самолето-километров, в 2010 году - 128,4 млн.самолето-километров, за 10 месяцев 2011 года - 127,4 млн.самолето-километров.
Водный транспорт
Казахстан является грузообразующим государством в Каспийском бассейне и основными видами экспортируемых грузов являются нефть, металл, зерно и другие.

2011 жылдың 10 айында Ақтау порты арқылы жүктерді ауыстырып тиеу көлемі өткен жылғы тиісті кезең көрсеткішінің 94%-ын құрайтын 10,1 млн. тоннаны құрады, оның ішінде: мұнай – 6,8 млн. тонна, құрғақ жүк – 2,1 млн. тонна, салмен тасымалдау – 1,2 млн. тонна.
Мұнай мен астық экспорты көлемінің төмендеуі:
1) Баку-Батуми темір жол учаскесіндегі бос цистерналардың болмауына;
2) Атырау-Самара құбыры арқылы «Маңғыстаумұнайгаз» АҚ мұнайын тасымалдауды өзгертуіне;
3) Иранда астық бағасының жоғарылауына байланысты.
Тасымалдаудың негізгі бағыттары Ресей (Махачкала), Әзірбайжан (Баку) және Иран (Нека, Амирабад) порттары болып табылады.
2011 жылдың 10 айында «Қазтеңізкөлікфлоты» ұлттық кеме компаниясы 6,96 млн. тонна немесе өткен жылдың ұқсас кезең көрсеткішінің 97%-ын тасымалдады. Тасымалдау көлемінің төмендеуі ирандық бағытта белгіленеді.
Бүгінгі күні компания флоты 19 кемеден тұрады, оның ішінде: жүккөтергіштігі 12-13 мың тонна 6 мұнай құюшы танкер, жүккөтергіштігі 3 600 тонна болатын 8 барж-алаңдар, 5 буксир бар.
2014 жылы теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында кеме қозғалысын басқару жүйесін құру жоспарлануда.
Ішкі кеме қатынасы үш су бассейнінде жүзеге асырылады: ұзақтығы 3983,5 км су жолдары учаскелеріндегі Ертіс (1719,5 км), Іле-Балқаш (1308 км) және Орал-Каспий (956 км). 2011 жылдың 10 айында ішкі су көлігімен 1,05 млн. тонна әртүрлі жүктер тасымалданып, өткен жылғы тиісті кезең көрсеткішінің 7%-ға артты.
Автомобиль көлігі
Автокөлік құралдарының (бұдан әрі – АКҚ) республикалық паркі шамамен 2 183 мың жеңіл, 359 мың жүк АКҚ және 83 мың автобусты құрайды (2011 жылғы 1 қарашадағы ҚР Ішкі істер министрлігінің деректері).
Халықаралық жол тасымалдары (бұдан әрі – ЖТ) жүйесі бойынша тасымалдарға қазіргі уақытта шамамен 4650 автомобиль көлігі тартылған. Жүктерді тасымалдау үшін жыл сайын Еуропа мен Азияның 39 елімен шамамен 109 мың дана рұқсат бланкілерімен алмасу жүргізілуде.
Тұрақты қатынас бойынша 110 артық халықаралық және 115 облысаралық тұрақты жолаушылар маршруттары бар.
Автомобильдер паркі жоғары тозумен сипатталады – 12 жылдан жоғары пайдалануда болған автокөлік құралдарының үлес салмағы 63% құрайды, соның ішінде 57% - автобустар, 59% - жеңіл және 84% - жүк автокөліктері.
Осыған байланысты ҚР стационарлық көздерден атмосфераға зиянды заттар шамамен жылына 2,5 млн. тоннаны құрайды, ал көлік шығарындылары жылына 1 млн. тоннадан асады.
Еуро стандарттарын кезең-кезеңмен енгізу ескірген автомашиналарды әкелуді шектеуге, қазақстандық автокөлік құрастыру кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ өндірілетін және импортталатын отынның сапасын арттыруға мүмкіндік береді.

За 10 месяцев 2011 года объем перевалки грузов через порт Актау составил 10,1 млн. тонн, что составляет 94 % от показателя аналогичного периода прошлого года, из них: нефть - 6,8 млн. тонн, сухие грузы - 2,1 млн.тонн, паромные перевозки - 1,2 млн. тонн.
Снижение объемов экспорта нефти и зерна связано с:
1) отсутствием свободных цистерн на железнодорожном участке Баку - Батуми;
2) изменением транспортировки нефти АО «Мангистаумунайгаз» по трубопроводу Атырау-Самара;
3) повышением стоимости зерна в Иране.
Основными направлениями транспортировки являются порты России (Махачкала), Азербайджана (Баку) и Ирана (Нека, Амирабад).
За 10 месяцев 2011 года национальной судоходной компанией «Казмортрансфлот» перевезено 6,96 млн. тонн или 97 % от показателя аналогичного периода прошлого года. Снижение объемов транспортировки отмечается в иранском направлении.
На сегодняшний день флот компании состоит из 19 судов, в том числе: 6 нефтеналивных танкера грузоподъемностью 12-13 тыс. тонн, 8 барж-площадок грузоподъемностью 3 600 тонн, 5 буксиров.
В целях обеспечения безопасности мореплавания в 2014 году предполагается создание системы управления движением судов. Внутреннее судоходство осуществляется в трех водных бассейнах: Иртышском (1719,5 км), Или-Балхашском (1308 км) и Урало-Каспийском (956 км), на участках водных путей протяженностью 3983,5 км. За 10 месяцев 2011 года внутренним водным транспортом перевезено 1,05 млн. тонн различных грузов, что на 7 % выше от показателя аналогичного периода прошлого года.
Автомобильный транспорт
Республиканский парк автотранспортных средств (далее - АТС) насчитывает, около 2 183 тыс. легковых, около 359 тыс. грузовых АТС и 83 тыс. автобусов (данные Министерства внутренних дел РК по состоянию на 1 ноября 2011 года).
В перевозках по системе международные дорожные перевозки (далее - МДП) в настоящее время задействовано около 4650 автомобилей. Для перевозки грузов ежегодно проводится обмен бланками разрешений с 39 странами Европы и Азии в количестве порядка 109 тыс. экземпляров.
По регулярному сообщению имеется свыше ПО международных и 115 межобластных регулярных пассажирских маршрутов.
Парк автомобилей характеризуется высоким износом - удельный вес автотранспортных средств, находящихся в эксплуатации свыше 12 лет составляет 63 %, в том числе 57 % автобусов, 59 % легковых и 84 % грузовых автомобилей.
В этой связи, в РК выбросы в атмосферу вредных веществ от стационарных источников составляют около 2,5 млн. тонн/год, а транспортные выбросы превышают на 1 млн. тонн/год.
Поэтапное введение стандартов Евро позволит ограничить ввоз устаревших автомашин, повысить конкурентоспособность казахстанских автосборочных предприятий, а также повысить качество выпускаемого и импортируемого топлива.

Сонымен 2015 жылға қарай 12 жылдан артық жұмыс істейтін автокөлік құралдарының санын 63%-дан 35%-ға дейін азайту жоспарланып отыр.
Негізгі проблемаларды талдау
Теміржол саласы
Теміржол саласында темір жолдар желісі жеткілікті дамымаған, негізгі құралдардың тозуы өсуде, жолаушы жылжымалы құрамының тапшылығы; сервистің төмен деңгейі мен бәсекелестіктің болмауы; темір жол көлігін жаңарту мен дамуын жеткіліксіз қаржыландыру; тариф белгілеудің қолданыстағы принциптері мен реттеу механизмі тасымалдаушының клиентке бейімделуін болдырмайды. Елдің транзиттік әлеуетін барынша тиімді іске асыру қажет және темір жол желілерін дамытуға жаңа (жеке) субъектілерді тарту қажет, олар өз кезегінде көлік-коммуникация кешенінде бәсекелік ортаны құруға және көлік құралдары паркін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Ұзақ жылдар бойы жолаушылар тасымалдарын жүк тасымалдары есебінен, сондай-ақ экономиканың басқа салаларын (тау-кен өндірісі, құрылыс және агроөнеркәсіп кешені) баға өсуіне қарай темір жол тарифтерінің түсуі есебінен тоғыспалы субсидиялауға жол беретін экономикалық саясат активтерінің «шығарылуына» және мемлекеттің көлік инфрақұрылымының сапасын нашарлатуға әкеп соқтырады.
Саладағы негізгі қорлардың жиналған тозуы теміржол көлігінің технологиялық тұрақтылығын жоғалту қаупін тудырады және өз ресурстары таусылып бара жатқан жылжымалы құрамды және инфрақұрылым объектілерді жаңартуға инвестицияның едәуір қажеттілігін анықтайды.
Теміржол көлігінің тиімділігі, қолда бар ассортимент, пайдаланушыларға ұсынылатын қызметтің қол жетімдігі мен сапасы, қызметке инновацияларды енгізу деңгейі нарықтың қазіргі заманғы талаптарына толық жауап бере алмайды.

Тем самым, к 2015 году планируется снижения количество автотранспортных средств, работающих свыше 12 лет, с 63 % до 35 %.
Анализ основных проблем
Железнодорожная отрасль
В железнодорожной отрасли недостаточно развита сеть железных дорог, растет износ основных средств, дефицит пассажирского подвижного состава; низкий уровень сервиса и отсутствие конкуренции; недостаточное финансирование обновления и развития железнодорожного транспорта; действующие принципы тарифообразования и механизм регулирования исключают ориентированность перевозчика на клиента. Необходимо максимально эффективно реализовать транзитный потенциал, страны и привлечь новых (частных) субъектов на развитие железнодорожных линий, которые в свою очередь позволят сформировать конкурентную среду в транспортно-коммуникационном комплексе и увеличить парк транспортных средств.
Экономическая политика, допускающая на протяжении многих лет перекрестное субсидирование пассажирских перевозок за счет грузовых, а также других отраслей экономики (горнодобывающая, строительная и агропромышленный комплекс) за счет падения железнодорожных тарифов относительно роста цен, приводит к «вымыванию» активов отрасли и ухудшению качества транспортной инфраструктуры государства.
Накопленный износ основных фондов отрасли создает опасность потери технологической устойчивости железнодорожного транспорта и определяет значительную потребность в инвестициях в обновление вырабатывающих свой ресурс подвижного состава и объектов инфраструктуры.
Эффективность железнодорожного транспорта, существующий ассортимент, доступность и качество услуг, предоставляемых пользователям, уровень внедрения инноваций в деятельность не в полной мере отвечают современным требованиям рынка.

Теміржол көлігі жұмысының мемлекет экономикасының барлық салалары үшін маңыздылығын ескере отырып, ҚР Көлік және коммуникация министрлігі «ҚТЖ» ҰК» АҚ бірлесіп, ҚР темір жол көлігін одан әрі дамыту бойынша ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1006 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаның темір жол көлігі бөлімінің негізін құраған кешенді тәсілдерді әзірлеу бойынша ауқымды, жүйелі жұмыстарды жүргізді.
Бұл ретте осы бағдарламаның негізгі міндеттері саланың қолданыстағы институционалды құрылымын және саланың экономикалық моделі реформасын түзету негізінде реформалау үдерісін аяқтау болып табылады.
Табиғи-монополиялық қызмет (МТЖ қызметтері) және тасымалдау қызметін толығымен бөлу, тасымалдау қызметі тарифін қайта реттеу, тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар маршруттары бойынша жолаушылар тасымалдаумен байланысты шығындарын 100%-дық субсидиялау және т.б. көзделіп отыр.
Сондай-ақ бағдарламада жеке бастамаларды тартуға, магистральдық темір жол желісіне қол жеткізуге тең құқық бере отырып, бәсекелес нарықты құруға және жолаушылар тасымалдауды мемлекеттік субсидиялаудың тиімді тетігін енгізуге жағдай жасау қарастырылуда.

Учитывая значение работы железнодорожного транспорта для всех отраслей экономики государства Министерством транспорта и коммуникаций РК совместно с АО «НК «КТЖ», была проведена масштабная, системная работа по разработке комплексных подходов по дальнейшему развитию железнодорожного транспорта РК, составивших основу раздела железнодорожного транспорта Программы по развитию транспортной инфраструктуры Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной постановлением Правительства РК от 30 сентября 2010 года № 1006.
При этом основными задачами настоящей программы является завершение процесса реформирования на основе корректировки действующей институциональной структуры и реформы экономической модели отрасли.
Предусматривается полное разделение естественно-монопольной деятельности (услуги МЖС) и перевозочной деятельности, дерегулирование тарифа на перевозочную деятельность, 100 % субсидирование убытков перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров по социально значимым маршрутам, и т.д.
Также, программой предусматривается создание условий для привлечения частной инициативы, формирование конкурентного рынка перевозчиков с предоставлением равного права доступа к магистральной железнодорожной сети и внедрение эффективного механизма государственного субсидирования пассажирских перевозок

558,5
152,5
электровоздар, бірлік
581,5
431,5
150
маневрлік тепловоздар, бірлік
488
414
74
Автожол саласы
Автокөлік инфрақұрлымының едәуір бөлігі нормативтік мерзім шегінен тыс пайдаланылады, басқасы осы мерзімге жақындайды, осыған байланысты көлік жұмысының қауіпсіздігі бойынша жағдай едәуір нашарлауда.
Қолда бар жол пайдалану техникасының жоғары тозушылығы; қалпына келтіру жұмыстарының жоғары капиталды қажет етуі; жол қызметінің жөндеуаралық мерзімін сақтау мен республикалық маңызы бар автожолдарды дамытуды жеткіліксіз қаржыландыру; қолданыстағы автожолдардың техникалық параметрлерінің төмендігі (бірлікке түсетін жүктеме есебі, санаттары бойынша т.б.); екі жолақты қозғалысы бар жолдарда авариялық және қаза табу тәуекелінің жоғарлығы; жергілікті бюджеттен жеткіліксіз қаржыландыру салдарынан облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының төмен деңгейі; 890 ауылдық елді мекендерге қатты жамылғылы кіреберіс автожолдарының болмауы байқалады.
Азаматтық авиация
Азаматтық авиация саласындағы негізгі проблемалар мыналар болып табылады:

558,5
152,5
электровозы, ед.
581,5
431,5
150
маневровые
тепловозы, ед.
488
414
74
Автодорожная отрасль
Значительная часть автотранспортной инфраструктуры эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку, в связи с чем существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.
Отмечается высокая изношенность имеющейся дорожно-эксплуатационной техники; высокая капиталоемкость восстановительных работ; недостаточное финансирование развития сети автодорог республиканского значения и соблюдения межремонтных сроков службы дорог; низкие технические параметры существующих автодорог (по расчетной нагрузке на ось, категории и т.д.); высокий риск аварийности и смертности на дорогах с 2-х полосным движением; низкий уровень развития автомобильных дорог областного и районного значений, вследствие недостаточного финансирования из местных бюджетов; отсутствие подъездных автодорог с твердым покрытием к 890 сельским населенным пунктам.
Гражданская авиация
В сфере гражданской авиации основными проблемами являются:

1) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына сәйкес келмейтін өңірлік әуе кемелерінің ескірген паркі;
2) әуе кемелерін қабылдау-ұшыру үшін бірқатар өңірлік әуежайлардың ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) авиация персоналының, атап айтқанда ИКАО талаптарына сәйкес ағылшын тілінің 4-деңгейін меңгерген ұшу құрамының жетіспеушілігі болып табылады.
Ескіріп қалған өңірлік авиапаркті (АН-24, ЯК-40) шетелде шығарылған қазіргі заманғы әуе кемелеріне (Эмбраер, Бомбардье) ауыстыру қажет.
Жердегі инфрақұрылымның дамуы, оның ішінде әуежайларды қайта жаңарту, жердегі инфрақұрылымның материалдық-техникалық жарақталуы (ҰҚЖ, аэровокзал, арнайы техника және басқалар). Кейбір әуежайлардың ұшу-қону жолақтарының жай-күйі қауіпсіздік талаптарына толық мөлшерде жауап бермейді.
Кадр әлеуетін қалыптастыру.
Су көлігі
Су көлігі саласында порттық және қызмет көрсету инфрақұрылымының жеткіліксіз қуаты, білікті отандық мамандар тапшылығы, кеме қатынасы шлюздерінің төмен техникалық жай-күйі, сауда флотының жеткіліксіз саны, мемлекеттік техникалық флоттың тозғандығы байқалады.
Осыған байланысты теңіз сауда флотын және теңіз операцияларын қолдау флотын сатып алу, мемлекеттік техникалық өзен флотын ауыстыру, Өскемен және Бұқтырма шлюздерін қайта жаңарту, Шүлбі шлюзінің қорғаныш гидротехникалық құрылысы, кеме қозғалысы мен теңізде құтқару операцияларын басқарудың мамандандырылған жүйесін құру бойынша жұмыстарды жалғастыру қажет.
Автомобиль көлігі
Проблемалардың бірі ҚР экологиялық жағдай болып табылады.
ҚР экологиялық жағдайды одан әрі жақсарту мақсатында ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысымен «Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы» техникалық регламент бекітілді. Осы техникалық регламентте зиянды заттар шығарындылары бойынша Еуро экологиялық стандарты талаптарын қанағаттандырмайтын автокөлік құралдарын ел аумағына әкелуге және өндіруге тыйым салу белгіленген. Республика аумағында Еуро-2 стандарттары 2009 жылғы 15 шілдеден бастап автокөлік құралдары бойынша және 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап отын бойынша енгізілді. Зиянды шығарындыларға қойылатын талаптары өте жоғары автокөлік құралдары бойынша Еуро стандарттарын мынадай мерзімдерде:
Еуро-3 стандарттары – 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Еуро-4 стандарттары – 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап енгізу жоспарланып отыр.
Осы шаралар Қазақстанға Еуро стандарттарына сәйкес келмейтін автомобильдерді әкелуге және мемлекет аумағында өндіруге шектеу қояды, бұл экологиялық проблемаларды жақсартуға (әсіресе үлкен қалаларда) мүмкіндік береді.
Бұдан басқа осы шара қазіргі қолда бар автомашиналар паркін жаңарту үшін жағдай жасайды.

1) устаревший парк региональных воздушных судов, не соответствующий стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
2) несоответствие ряда региональных аэропортов международным стандартам ИКАО для приема-выпуска воздушных судов;
3) нехватка авиационного персонала, в частности летного состава с 4-м уровнем английского языка в соответствии с требованиями ИКАО.
Необходима замена устаревшего регионального авиапарка (Ан-24, Як-40) на современные воздушные суда западного производства (Эмбраер, Бомбардье).
Развитие наземной инфраструктуры, в том числе реконструкция аэропортов, материально-техническая оснащенность наземной инфраструктуры (ВПП, аэровокзал, спец техника и другие). Состояние взлетно-посадочных полос аэропортов некоторых аэропортов не в полной мере отвечает требованиям безопасности.
Формирование кадрового потенциала.
Водный транспорт
В области водного транспорта наблюдается недостаточная мощность портовой и сервисной инфраструктуры, дефицит квалифицированных отечественных специалистов, низкое техническое состояние судоходных шлюзов, недостаточное количество торгового флота, износ государственного технического флота.
В этой связи требуется продолжение работ по приобретению морского торгового флота и флота поддержки морских операций, замене государственного технического речного флота, реконструкции Усть-Каменогорского и Бухтарминского шлюзов, строительству защитного гидротехнического сооружения Шульбинского шлюза, созданию специализированных систем управления движением судов и спасательными операциями на море.
Автомобильный транспорт
Одной из проблем является экологическая ситуация в РК.
В целях дальнейшего улучшения экологической ситуации в РК постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года № 1372 утвержден Технический регламент «О требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан». Данным техническим регламентом установлен запрет на ввоз и производство на территории страны автотранспортных средств, не удовлетворяющих требованиям по выбросам вредных веществ экологическим стандартам Евро. На территории республики стандарты Евро-2 введены с 15 июля 2009 года по автотранспортным средствам и с 1 января 2010 года по топливу. Стандарты Евро по автотранспортным средствам с более высокими требованиями к вредным выбросам планируется ввести в следующие сроки:
стандарты Евро-3 — с 1 января 2012 года;
стандарты Евро-4 - с 1 января 2014 года.
Эти меры ограничивают ввоз в Казахстан и производство на территории республики автомобилей, которые не соответствуют стандартам Евро, что позволит улучшить экологические проблемы (особенно в больших городах).
Кроме того, данная мера создаст условия для обновления существующего парка автомашин.

Саланың нормативтік-техникалық базасын үйлестіру шеңберінде экологиялық қауіпсіздік саласында 2008-2009 жылдары ҚР 15 мемлекеттік стандарт әзірленгенін қосымша атап өткен жөн.
АКҚ түрлері
пайдалану мерзімдері бойынша бөлу
Жиыны
2 жылға дейін
2 ден 7 жылға дейін
7 ден 12 жылға дейін
12 жылдан астам
Жеңіл
86 086 (4%)
207 856 (10%)
420 589 (19%)
1 468 469 (67%)
2 183 000
Жүк
15 963 (4%)
18 716 (5%)
15 429 (5%)
308 892 (86%)
359 000
Автобустар
6 127 (7%)
16 733 (20%)
9 723 (12%)
50 417 (61%)
83 000
Жиыны
108 176 (4%)
243 305 (9%)
445 741 (17%)
1 827 778 (70%)
2 625 000
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
SWOT - теміржол көлігін талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) көліктің барлық түрлерінің жүк айналымында теміржол көлігінің үлесі 60% астамды құрайды;
2) транзиттік теміржол халықаралық дәліздерінің болуы;
3) 1520 мм табанды көлік кеңістігінің темір жол жүйесімен толық технологиялық үйлесімділігі;
4) географиялық қамтылу;
5) жаппай ақтарылмалы жүктерді тасымалдау кезінде темір жолға баламаның болмауы;
6) өткізу қабілетінің резервтері;
7) теміржол көлігі қызметтерін барлық жыл мезгілінде тәулік бойы көрсету қабілеттілігі;
8) ҚР Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы
1) негізгі құралдардың физикалық және моральдық жағынан барынша тозуы (инфрақұрылымдар мен жылжымалы құрам);
2) жылжымалы құрам паркінің тапшылығы
3) инновацияны енгізу мен үдерістерді автоматтандырудың төмен деңгейі;
4) жүк пен кірісі төмен және кірісі жоғары жолаушы тасымалдарының есебінен қиылысты субсидияландыру;
5) тасымалдар нарығына кіруде кедергілердің жоғары болуынан монополиялануы;
6) саланың жетілдірілмеген институциялық құрылымы;
7) ескірген технологиялар мен ескірген техникалық нормативтер базасы;
8) шығынды және өнім бермейтін технологиялар мен өндірісті басқару әдістері;
9) темір жол көлігіндегі көрсетілетін қызметтердің сапасы мен түрлерінің жеткіліксіз деңгейі;
10) отандық ғылыми-зерттеу орталықтары желісінің болмауы
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) МЖӘ тетігін дамыту;
2) алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттер, стандарттарды енгізу, активтерді жетілдіру;
3) темір жол тасымалы мен оған ілеспе қызметтерге деген тұрақты сұраныс;
4) ашық нарық арқылы және мемлекеттік компаниялардың акциялар пакетін сатудың есебінен инвестициялар тарту мүмкіндігі;
5) нарықтағы қызметтер ұсынысын ынталандыру және тасымалдар тарифтерін қайта реттеу кезінде бәсекелестікті дамытудың есебінен сапасын жоғарылату;
6) әлеуметтік маңызы бар жүктерді тасымалдауды мемлекеттен субсидиялау туралы шешімдер;
7) жолаушылар тасымалына қатыстырылатын жылжымалы құрамды жаңартуды мемлекеттен субсидиялау туралы шешімдер;

Дополнительно отмечаем, что в рамках гармонизации нормативно-технической базы отрасли в области экологической безопасности в 2008 - 2009 годах разработаны 15 государственных стандартов РК.
Виды АТС
разделение по срокам
эксплуатации
Итого
до 2 лет
от 2 до
7 лет
от 7 до
12 лет
свыше
12 лет
Легковые
86 086
207 856
420 589
1 468 469
2 183 000
(4 %)
(10 %)
(19 %)
(67 %)
Грузовые
15 963
(4 %)
18 716
(5 %)
15 429
(5 %)
308 892
(86 %)
359 000
Автобусы
6 127
(7 %)
16 733
(20 %)
9 723
(12 %)
50 417
(61 %)
83 000
Итого
108 176
(4 %)
243 305
(9 %)
445 741
(17 %)
1 827 778
(70 %)
2 625 000
Оценка основных внешних и внутренних факторов
SWOT - анализ железнодорожного транспорта:
Сильные стороны
Слабые стороны
1) доля железнодорожного
транспорта в грузообороте всех
видов транспорта составляет более
60 %;
2) наличие транзитных
железнодорожных международных
коридоров;
3) полная технологическая
совместимость с железнодорожными
системами транспортного
пространства колеи 1520 мм;
4) географический охват;
5) безальтернативность железных
дорог при перевозках массовых
насыпных грузов;
6) резервы пропускной
способности;
7) способность всесезонного
круглосуточного оказания услуг
железнодорожного транспорта;
8) геополитическое расположение РК
в центре Евразийского континента.
1) значительный
физический и моральный износ
основных средств (инфраструктуры и
подвижного состава);
2) дефицит парка подвижного
состава;
3) низкий уровень внедрения
инноваций и автоматизации
процессов;
4) перекрестное субсидирование
пассажирских перевозок за счет
грузовых и низкодоходных за счет
высокодоходных;
5) монополизированность в силу
высоких барьеров входа в рынок
перевозок;
6) несовершенная институциональная
структура отрасли;
7) устаревшие технологии и
устаревшая база технических
нормативов;
8) затратные и непроизводительные
технологии и методы управления
производством;
9) недостаточный уровень качества
и ассортимента оказываемых услуг
железнодорожного транспорта;
10) отсутствие сети отечественных
научно-исследовательских центров.
Возможности
Угрозы
1) развитие механизма ГЧП;
2) внедрение передовых технических
и экологических регламентов,
стандартов, модернизация активов;
3) стабильный спрос на
железнодорожные перевозки и
сопутствующие услуги;
4) возможность привлечения
инвестиций, как через открытие
рынка, так и за счет продажи
пакетов акций государственных
компаний;
5) стимулирование предложения
услуг на рынке и повышение
качества за счет развития
конкуренции при дерегулировании
тарифов на перевозку;
6) решения о государственном
субсидировании перевозки
социально значимых грузов;
7) решения о государственном
субсидировании обновления
подвижного состава,
задействованного в пассажирских
перевозках;

8) автокөлік тасымалы сегментінде оның бәсекеге қабілеттілігін (сапасы, түрлері) жоғарылатудың есебінен қызметтерді қайта реттеу кезінде жалпы жүк айналымы мен жолаушы айналымында темір жол көлігінің үлесін ұлғайту.
1) негізгі құралдар мен ескірген технологиялардың моралдық және физикалық жағынан тозуына қарай темір жол көлігінің қаржылық тұрақтылығын жоғалту;
2) темір жол көлігінде жабдықтардың қатты тозуы мен істен шығуының нәтижесінде авариялар мен техногендік апаттардың тәуекелі;
3) әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша жолаушылар тасымалының шығындарын мемлекеттік бюджеттен субсидиялаудың толық емес көлемі;
4) жүк тасымалы көлемінің шикізаттың дүниежүзілік бағасының ауытқуына тәуелділігі;
5) бағалық және бағалық емес монополияға қарсы реттеудің қолданыстағы қағидаттары, тетіктері мен саласы сақталған кезде келешектегі стратегиялық сценарийлердің толық анықталмауы;
6) жеке және мемлекеттік тасымалдаушылар арасында нарықтың кірісті және шығынды сегменттерін бөлуге алып келетін нарықтың ашық сегменттерінде Ұлттық компанияға («ҚТЖ» ҰК» АҚ) қатысты кемсітушілік реттеуді сақтау;
7) саланың активтерін қысқартуға алып келетін тарифтерді ұстап тұру саясаты;
8) әлеуметтік маңызы бар тасымалдарды мемлекеттік бюджеттен субсидиялаудан бас тарту және субсидиялау көлемін қысқарту;
9) өнеркәсіп объектілерінің құрылысын шикізат көздеріне жақын жерде салу арқылы жүк тасымалына сұраныстың төмендеуі;
10) транзиттік тасымалдарға бағдарланған көрші елдердің аумағындағы жаңа баламалы бағыттардың пайда болуы.
SWOT - автожол саласын талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) Қазақстанның Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы
2) Еуропа мен Азия арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің Қазақстан аумағы арқылы өтуі
3) жергілікті ресурстарды пайдаланудағы үлкен әлеует
1) Негізгі өндірістік қорлардың тозуы (ЖПУ, ЖПЖ, жол-пайдалану механизмдер мен техникалардың) және автомобиль жолдарына қызмет көрсетуге арналған қазіргі заманғы арнайы техникалардың (цемент-бетондық жабыны бар жолдарды қоса алғанда) болмауы
2) республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын пайдалануды қаржыландырудың жетіспеушілігі
3) жергілікті бюджеттен облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын қаржыландырудың жетіспеушілігі
4) көпірлер мен автомобиль жолдарының қанағаттарлықсыз техникалық жағдайы және барынша тозуы
5) жол-көлік оқиғаларының жоғары деңгейі
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) барлық қажетті ресурстармен жолдарды жаңадан салу, қолданыстағы автомобиль жолдарын қайта жаңарту
2) мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін дамыту

8) увеличение доли
железнодорожного транспорта в
общем грузообороте и
пассажирообороте при
дерегулировании услуг за счет
повышения его
конкурентоспособности (качество,
ассортимент) в сегментах
перевозок, занятых
автотранспортом.
1) потеря финансовой устойчивости
железнодорожного транспорта ввиду
морального и физического износа
основных средств, устаревших
технологий;
2) риски аварий и техногенных
катастроф вследствие высокого
износа и отказов оборудования в
железнодорожном транспорте;
3) неполный объем субсидирования
убытков перевозчика от перевозок
пассажиров по социально значимым
маршрутам из государственного
бюджета;
4) зависимость объема
грузоперевозок от колебаний
мировых цен на сырье;
5) полная неопределенность
стратегических сценариев будущего
при сохранении существующих
принципов, механизмов и сфер
ценового и неценового
антимонопольного регулирования;
6) сохранение дискриминационного
по отношению к Национальной
компании (АО «НК «КТЖ»)
регулирования на открытых
сегментах рынка, приводящего к
сепарированию доходных и убыточных
сегментов рынка между частными и
государственным перевозчиком;
7) политика сдерживания тарифов,
приводящая к сокращению активов
отрасли;
8) отказ в субсидировании и
сокращение объема субсидирования
социально значимых перевозок из
государственного бюджета;
9) снижение спроса на перевозку
грузов вследствие строительства
промышленных объектов ближе к
источникам сырья;
10) появление новых
альтернативных маршрутов на
территории соседних стран,
ориентированных на транзитные
перевозки.
SWOT - анализ автодорожной отрасли:
Сильные стороны
Слабые стороны
1) геополитическое
расположение Казахстана в центре
Евразийского континента;
2) прохождение основных
транзитных коридоров между
Европой и Азией по территории
Казахстана;
3) большой потенциал в
использовании местных ресурсов.
1) износ основных
производственных фондов (ДЭУ,
ДЭП, дорожно-эксплуатационной
техники и механизмов) и отсутствие
современной спецтехники для
обслуживания автомобильных дорог
(включая дорог с цементобетонным
покрытием);
2) недостаточное
финансирование эксплуатации
автомобильных дорог
республиканского значения;
3) недостаточное
финансирование автомобильных
дорог областного и районного
значения из местного бюджета;
4) высокий износ и
неудовлетворительное техническое
состояние автомобильных дорог и
мостов;
5) высокий уровень дорожно-
транспортных происшествий.
Возможности
Угрозы
1) строительство новых,
реконструкция существующих
автомобильных дорог, со всеми
необходимыми для этого ресурсами;
2) развитие механизма
государственно-частного
партнерства;

3) ҚР халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-әрекет
4) алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу
1) салада білікті кадрлардың тапшылығы байқалады
2) Ресей және Қытай көрші елдерінен Қазақстан транзитіне мүмкін қаупі (транзиттің Қазақстан аумағын айналып өтуі)
SWOT - азаматтық авиацияны талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) Қазақстанның әуежайлары негізінен Еуропаны Азиямен, Оңтүстік Шығыс Азиямен байланыстыратын әуе трассаларының жолында орналасқан, соның негізінде халықаралық әуе қатынастарын кеңейтуде және қазақстандық авиакомпаниялардың таяу және алыс шетелдерге ұшуларын ұлғайтуда елеулі әлеуеттің болуы;
2) Еуропаны Азиямен, Оңтүстік-Шығыс Азиямен байланыстыратын бірнеше баламалы халықаралық әуе дәліздерінің болуы;
3) көліктің аралас түрлерінің инфрақұрылымын дамуы
1) саланың жетілдірілмеген институционалдық құрылымы;
2) икемді тарифтік жүйесінің болмауы, мемлекеттік органдардың қызметтер құнын қатаң реттеуі әуежайларға толық көлемде әуежайларда техникалық, транзиттік қону үшін шетелдік ӘК тарту бойынша іс-шараларды іске асыруға мүмкіндік бермейді;
3) авиаотынның қымбаттылығы және отандық мұнай өңдеу зауыттарында оны жеткіліксіз өндіру авиациялық қызметтер құнының көтерілуіне алып келеді;
4) өңірлік әуежайларда негізгі өндірістік қорлардың (ұшу-қону жолақтары мен терминалдар) тозуы және батыс өндірісінің әуе кемелеріне қызмет көрсетуге арналған қазіргі заманғы арнайы техникалардың болмауы
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) Көлік саласында нарық үдерістерін дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) Энергия сақтаушы технологияларды енгізу және көлік жұмысының үнемділігін арттыру;
3) МЖӘ тетігін дамыту;
4) ҚР халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара қатынас жасау;
5) алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңғырту;
6) Қазақстанда авиатасымалдауларға төлеуге қабілетті сұраныстың өсу әлеуеті бар;
7) Қазақстанның зор экономикалық әлеуеті бар және ыңғайлы географиялық жағдайда орналасқан. Авиакомпаниялардың әуе қатынастары желісі қанағаттанарлық деңгейде жұмыс істейді;
8) саланың құқықтық және нормативтік-техникалық базасының жетілдіруі, техникалық реттеуге көшу.
1) макроэкономикалық тәуекелдерді іске асыру жағдайда көліктік қызметтерге сұраныстың төмендеуі мүмкін, бұл мақсатты көрсеткіштерге әсер етеді;
2) инфляциямен салыстырғанда энергия тасымалдағыштардың ішкі бағаларының алға қарай өсуі мемлекеттік және жеке меншік көлік кәсіпорындары шығындарының және отын сатып алу шығыстарының өсуіне алып келеді;

3) активное взаимодействие с
международными и региональными
организациями по развитию
международных транспортных
коридоров РК;
4) внедрение передовых
технических и экологических
регламентов, стандартов.
1) отрасль ощущает дефицит
квалифицированных кадров;
2) возможная угроза на
казахстанский транзит от соседних
стран России и Китая (уход
транзита, минуя территорию
Казахстана);
SWOT - анализ гражданской авиации:
Сильные стороны
Слабые стороны
1) аэропорты Казахстана в основном
расположены на пути воздушных
трасс, соединяющих Европу с Азией,
Юго-Восточной Азией, вследствие
чего имеется существенный
потенциал расширения международных
воздушных сообщений и увеличения
полетов казахстанских авиакомпаний
в ближнее и дальнее зарубежье;
2) наличие нескольких
альтернативных международных
воздушных коридоров, соединяющих
Европу с. Азией, Юго-Восточной
Азией;
3) развитость инфраструктуры
смежных видов транспорта.
1) несовершенная институциональная
структура отрасли;
2) отсутствие гибкой тарифной
политики, жесткое регулирование
стоимости услуг государственными
органами не позволяют аэропортам в
полной мере реализовать
мероприятия по привлечению
иностранных ВС для технических,
транзитных посадок в аэропортах;
3) дорогостоящее авиатопливо и его
недостаточное производство на
отечественных
нефтеперерабатывающих заводах
приводят к удорожанию стоимости
авиационных услуг;
4) износ основных производственных
фондов (взлетно-посадочные полосы
и терминалы) и отсутствие
современной спецтехники для
обслуживания ВС западного
производства в региональных
аэропортах.
Возможности
Угрозы
1) создание условий для развития
рыночных процессов в транспортной
отрасли;
2) внедрение энергосберегающих
технологий и повышение
экономичности работы транспорта;
3) развитие механизма ГЧП;
4) активное взаимодействие с
международными и региональными
организациями по развитию
международных транспортных
коридоров РК;
5) внедрение передовых технических
и экологических регламентов,
стандартов, модернизация
транспортных активов;
6) в Казахстане существует
потенциал роста платежеспособного
спроса на авиаперевозки;
7) Казахстан обладает большим
экономическим потенциалом и
находится в выгодном
географическом положении. Сеть
воздушных линий авиакомпаний
функционирует удовлетворительно;
8) совершенствование правовой и
нормативно-технической базы
отрасли, переход на техническое
регулирование.
1) в случае реализации
макроэкономических рисков возможно
снижение спроса на транспортные
услуги, что также скажется на
целевых показателях;
2) опережающий по сравнению с
инфляцией рост внутренних цен на
энергоносители приводит к
увеличению издержек
государственных и частных
транспортных предприятий, расходов
на приобретение топлива;

3) бюджеттік қаржыландыруды қысқарту;
4) жабдықтың жоғары тозу мен істен шығуы нәтижесінде авариялар мен техногендік апаттар тәуекелдері;
5) Қазақстанға іргелес елдермен өз аумақтары арқылы транзиттік әуе қозғалысы ағындарын қайта бағыттау бойынша жұмыс белсенді жүргізілуде, ол Қазақстанның транзиттік авиакөлік әлеуетіне қауіп төндіруі мүмкін;
6) авиакомпаниялардың әуежайлардан бөлінуіне және авиакомпаниялардың нарықтан орын іздестіруіне байланысты проблемалар мен қиындықтар;
7) ескірген және көп үлгідегі ұшақтар паркінің болуы оларды дұрыс техникалық жағдайда ұстау отынға қатысты алғанда әлемнің көпшілік елдерінде қабылданған және жолаушылар үшін тартымдылығы төмен экологиялық нормаларға сәйкес келмейтін экономикалық жағынан тиімсіз елеулі күштер мен құралдарды талап етеді;
8) рентабельдігі төмен авиажелілердің едәуір саны олар авиакомпаниялардың қажетті мұқтаждықтары және экономикалық пайымдауларымен ақталмайды.
SWOT - cу көлігін талдау:
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) ҚР Еуразия құрлығының ортасында геосаяси орналасуы;
2) Еуропа мен Азияның арасындағы негізгі транзиттік дәліздердің Қазақстанның аумағы бойынша өтуі;
3) көліктің аралас түрлері инфрақұрылымының дамуы
4) экспортқа бағытталған жүк базасының болуы;
5) Каспий маңы мемлекеттерімен халықаралық-шарттық базасын кеңейту.
1) негізгі құралдардың моральдық және физикалық жағынан барынша тозуы;
2) су жолдары тығыздығының төмендігі;
3) ішкі су жолдарының навигациялық кезеңге тәуелділігі;
4) Каспий маңы елдері тарапынан жоғары бәсекелестігі;
5) контрагент-мемлекеттердің порт инфрақұрылымына тәуелділігі;
6) дүниежүзілік мұхитқа еркін шыға алмауы;
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) көлік саласында нарықтық үдерістерді дамытуға арналған жағдайларды жасау;
2) энергия сақтаушы технологияларды енгізу және көліктің жұмыс үнемділігін көтеру;
3) МЖӘ тетігін дамыту;
4) ҚР халықаралық көлік дәліздерін дамыту жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді қарым-қатынаста болу;
5) алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттер мен стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңғырту;
6) құрғақ жүк көлемінің бір бөлігін отандық тасымалдаушыларға қарай қайта бағдарлау;
7) су көлігімен облысішілік тасымалдаудың рентабельдігін жоғарылату;
8) қазақстандық теңіз мамандарының мәртебесін көтеру.
1) макроэкономикалық тәуекелдерді іске асырған жағдайда көлік қызметтеріне деген сұраныс төмендеуі мүмкін, ол мақсатты көрсеткіштерге әсер етеді;
2) инфляциямен салыстырғанда энергия тасымалдағыштардың ішкі бағаларының алға қарай өсуі мемлекеттік және жеке меншік көлік кәсіпорындары шығындарының және отын сатып алу шығыстарының өсуіне алып келеді;

3) сокращение бюджетного
финансирования;
4) риски аварий и техногенных
катастроф вследствие высокого
износа и отказов оборудования;
5) сопредельными с Казахстаном
странами проводится активная
работа по переориентации потоков
транзитного воздушного движения
через свои территории, что может
оказать угрозу транзитному
авиатранспортному потенциалу
Казахстана;
6) проблемы и трудности, связанные
с отделением авиакомпаний от
аэропортов и поиском авиакомпанией
ниши на рынке;
7) наличие устаревающего и
многотипного самолетного парка,
поддержание которого в исправном
техническом состоянии требует
значительных усилий и средств,
экономически неэффективного в
топливном отношении, не
соответствующего экологическим
нормам, принятым в большинстве
стран мира и малопривлекательного
для пассажиров;
8) значительное количество
нерентабельных авиалиний,
существование которых не оправдано
разумными нуждами авиакомпаний и
экономическими соображениями.
SWOT - анализ водного транспорта:
Сильные стороны
Слабые стороны
1) геополитическое
расположение РК в центре
Евразийского континента;
2) прохождение основных
транзитных коридоров между
Европой и Азией по территории
Казахстана;
3) развитость
инфраструктуры смежных видов
транспорта;
4) наличие
экспортоориентированной грузовой
базы;
5) расширение
международно-договорной базы с
прикаспийскими государствами.
1) значительный физический и
моральный износ основных средств;
2) низкая плотность водных путей;
3) зависимость от навигационного
периода на внутренних водных
путях;
4) высокая конкуренция со
стороны прикаспийских стран;
5) зависимость от портовой
инфраструктуры государств-
контрагентов;
6) отсутствие свободного
выхода в мировой океан.
Возможности
Угрозы
1) создание условий для
развития рыночных процессов в
транспортной отрасли;
2) внедрение энергосберегающих
технологий и повышение
экономичности работы транспорта;
3) развитие механизма ГЧП;
4) активное взаимодействие
с международными и региональными
организациями по развитию
международных транспортных
коридоров РК;
5) внедрение передовых
технических и экологических
регламентов, стандартов,
модернизация транспортных активов;
6) переориентация части
объема сухих грузов на
отечественного перевозчика;
7) повышение рентабельности
внутриобластных перевозок водным
транспортом;
8) повышение статуса
казахстанских морских
специалистов.
1) в случае реализации
макроэкономических рисков
возможно снижение спроса на
транспортные услуги, что также
скажется на целевых показателях;
2) опережающий по сравнению с
инфляцией рост внутренних цен на
энергоносители приводит к
увеличению издержек
государственных и частных
транспортных предприятий, расходов
на приобретение топлива;

3) техногендік және экологиялық;
4) отандық теңіз тасымалдаушысына мемлекеттік қолдау көрсету шараларының жеткіліксіздігі және олардың бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі;
5) көліктің дәстүрлі түрлеріне бейілділік;
6) теңіз саласы тартымдылығының төмендеуі.
SWOT - автомобиль көлігін талдау:
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1) тасымалдаудағы бәсекелестікті дамыту;
2) көліктің басқа түрлерімен салыстырғанда жоғары жылдамдығы және ұтқырлығы;
3) барлық көлік түрлерімен тасымалданатын жалпы жолаушылар көлеміндегі автомобиль көлігінің үлесі 99 %-ды құрайды;
4) барлық көлік түрлерімен тасымалданатын жалпы жүк көлеміндегі автомобиль көлігінің үлесі 87 %-ды құрайды;
5) халықаралық тасымалдар бойынша ел Үкіметтерінің арасында келісімдердің жасалуы;
6) транзиттік дәліздердің дамуы;
7) географиялық жағынан кеңінен қамту;
8) жолаушылар мен жүктерді жақын және орта қашықтықтарға тасымалдау кезінде автомобиль көлігіне баламаның болмауы;
9) тәулік бойы қызмет көрсету қабілеті;
10) кейбір өңірлер үшін автожолдар жалғыз көлік қатынасы болып табылады.
1) автокөлік құралдарының қатты тозуы және әлсіз техникалық жағдайы;
2) жол-көлік оқиғаларының жоғары деңгейі;
3) жүргізушілер біліктілігінің және көлік тәртібінің төмендігі;
4) атмосфераға шығарылатын зиянды шығарындылардың жоғары деңгейі;
5) жүргізушілер құрамын рейске шығар алдында бақылаудың әлсіздігі;
6) көптеген жүйелі емес тасымалдаушылардың қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздігі;
7) автомобильдердің артық тиелуіне бақылаудың жеткіліксіздігі.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1) көлік және жол қызметтері сапасының деңгейін көтеру;
2) экологиялық қауіпсіз технологияларды енгізу;
3) автотасымалдау қауіпсіздігін жоғарылату мақсатында цифрлық тахографтарды енгізу;
4) энергия сақтау технологиясын енгізу, жұмыстардың экономикалық тиімділігін жоғарылату;
5) мультимодальдық, контейнерлік, контрейлерлік тасымалдар деңгейін көтеру;
6) көліктік логистикалық жүйені дамыту;
7) жаңа инфрақұрылымдарды салу, қолда барын қайта жаңарту және жетілдіру;
8) диспетчерлік басқарудың орталықтандырылған жүйесін енгізу;
9) халықаралық талаптармен үйлестіре отырып жаңа стандарттар әзірлеу және қолданыстағыларын қайта өңдеу;
10) автомобиль тасымалдаушыларының қызметін лицензиялау.
1) автокөлік құралдарының физикалық жағынан қатты тозуының нәтижесінде авариялықтың ұлғаюы;
2) ірі қалалардың көшелерінде автокөлік құралдарының мөлшерден тыс жинақталуынан тасымалдау жылдамдығының төмендеуі;
3) автокөлік құралдары көп жиналған жерлердегі экологиялық қауіптілік;
4) басқа мемлекеттерде жасанды кедергілерді жасау арқылы көлік қызметтерін көрсетудің халықаралық нарығында қазақстандық тасымалдаушылардың санын азайту.
2.2. Стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту
Қазақстан Еуропа мен Азияның арасындағы коммуникациялық ағынының орталығында орналасқан және ұлттық транзиттік ресурстарды іске асыруға қабілетті орасан зор көлік әлеуетіне ие. Осы бірегей геосаяси жағдайды пайдалану қажет. Нақты айтқанда құрлықішілік тасымалдарды жүзеге асыру кезінде Солтүстік-Оңтүстік және Батыс-Шығыс бағытындағы бағыттардың көпшілігі өңірді айналып өтуі мүмкін емес, соның өзі ортаазиялық көлік дәліздерінің басымдылық жағын көрсетеді.
Соңғы жылдары Еуразия құрлығында халықаралық экономикалық байланыстардың жаһандану үдерісінің тереңдеуіне және Шығыс Азия мен Еуропа арасында жүк ағынының өсуіне байланысты «Ұлы Жібек жолын» жаңғырту – кешенді еуразиялық құрлықаралық көпірді құру өзекті мәселе болып отыр.
Оңтүстік Батыс, Оңтүстік және Оңтүстік Шығыс Азия елдерінің ТМД және Еуропа елдерімен сауда-экономикалық қарым-қатынастарын өзекті ету Қазақстанның экспорт-импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін дамытудың маңызды факторы болып табылады. Сонымен бірге Орталық Азиядағы өңірді Қытаймен байланыстыратын жаңа көлік бағыттарын құру және экспортталатын қытайлық жүктердің бөлігін Таяу Шығыс және Еуропа бағытында орталық-азия магистральдарына қайта бағдарлауға мүмкіндік беретіндігіне үлкен үміт артылып отыр.

3) техногенные и экологические;
4) недостаточные меры
государственной поддержки
отечественного морского
перевозчика и снижение его
конкурентоспособности;
5) приверженность к
традиционным видам транспорта;
6) снижение привлекательности
морской отрасли.
SWOT - анализ автомобильного транспорта:
Сильные стороны
Слабые стороны
1) развитость конкуренции в
перевозках;
2) высокая оперативность и
мобильность по сравнению с другими
видами транспорта;
3) доля автомобильного транспорта
в общем объеме перевезенных
пассажиров всеми видами транспорта
составляет 99 %;
4) доля автомобильного транспорта
в общем объеме перевезенных грузов
всеми видами транспорта составляет
87 %;
5) заключение соглашений между
Правительствами стран по
международным перевозкам;
6) развитость транзитных
коридоров;
7) широкий географический охват;
8) безальтернативность
автомобильного транспорта при
перевозках пассажиров и грузов на
короткие и средние расстояния;
9) способность круглосуточного
оказания услуг;
10) автодороги для отдельных
регионов являются единственным
транспортным сообщением.
1) высокий износ и слабое
техническое состояние
автотранспортных средств;
2) высокий уровень
дорожно-транспортных
происшествий;
3) низкая квалификация и
транспортная дисциплина
водителей;
4) высокий уровень вредных
выбросов в атмосферу;
5) слабый предрейсовый контроль
водительского состава;
6) не соответствие к требованиям
безопасности большинства
нерегулярных перевозчиков;
7) недостаточный контроль за
перегрузом автомобилей.
Возможности
Угрозы
1) повышение уровня качества
транспортных и дорожных услуг;
2) внедрение экологически
безопасных технологий;
3) внедрение цифровых
тахографов в целях повышения
безопасности автоперевозок;
4)внедрение энергосберегающих
технологий, повышение
экономической эффективности работ;
5) повышение уровня
мультимодальных, контейнерных,
контрейлерных перевозок;
6) развитие транспортных
логистических систем;
7) строительство новой,
реконструкция и модернизация
существующей инфраструктуры;
8) внедрение централизованной
системы диспетчерского управления;
9) разработка новых и
переработка существующих
стандартов с гармонизацией их с
международными требованиями;
10) лицензирование
деятельности автомобильных
перевозчиков.
1) увеличение аварийности
вследствие высокого физического
износа автотранспортных средств;
2) снижение скорости перевозок
из-за чрезмерного накопления
автотранспортных средств на улицах
крупных городов;
3) экологическая опасность в
местах большого скопления
автотранспортных средств;
4) уменьшение числа казахстанских
перевозчиков на международном
рынке транспортных услуг из-за
создания искусственных барьеров в
других государствах.
2. Стратегическое направление 2. Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан
Казахстан находится в центре коммуникационного потока между Европой и Азией и обладает огромным транспортным потенциалом, который способен реализовать национальный транзитный ресурс. Необходимо использовать это уникальное геополитическое положение. Фактически, при осуществлении внутриконтинентальных перевозок по большинству маршрутов в направлении Север - Юг и Запад - Восток регион невозможно обогнуть, что тем самым представляет сильную сторону центрально-азиатских транспортных коридоров.
В последние годы в связи с углублением процесса глобализации международных экономических связей на Евразийском континенте и ростом грузопотоков между Восточной Азией и Европой актуальной становится возрождение великого «Шелкового пути» - создание комплексного евразийского трансконтинентального моста.
Активизация торгово-экономических отношений стран Юго-Западной, Южной и Юго-Восточной Азии со странами СНГ и Европы становится важнейшим фактором развития экспортно-импортных и транзитных возможностей Казахстана. Вместе с тем, большие надежды в Центральной Азии возлагаются на создание новых транспортных маршрутов, которые соединят регион с Китаем и дадут возможность переориентировать часть экспортируемых китайских грузов в направлении Ближнего Востока и Европы на центрально-азиатские магистрали.

Маңызды факторлардың бірі басты серіктесі Еуропалық Одақ болып табылатын, сыртқы сауда айналымының ерекше жоғары қарқынын көрсетіп отырған Қытайдың қарқынды дамыған экономикасы (2006 жылдың қортындылары бойынша шамамен 1,7 трлн. АҚШ доллары көлемінде) болып табылады. Одан басқа Қытай Жапониядан, Кореядан және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінен Еуропаға тауар тасымалдауға мүдделі, бұл жерде бағыттардың үштен бір бөлігі біздің аумағымыздан өтеді, ол өз кезегінде транзиттен мол табыс алуға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта Еуропа мен Азия арасындағы тауар айналымының көлемі шамамен 700 млрд. АҚШ долларын құрайды, кейбір болжамдар бойынша 2015 жылға қарай аталған көрсеткіш 1 трлн. АҚШ долларына, ал Қазақстан транзитінен түсетін табыс 2015 жылға қарай шамамен 1,1 млрд. АҚШ долларына жетеді деп болжануда (2007 жылы – 500 млн. АҚШ доллары). Жалпы алғанда Оңтүстік-Шығыс және Шығыс Азия – Еуропа бағыттарындағы транзиттік ағымдар шамамен 330 – 400 млрд. АҚШ долларына бағалануда, бұл жерде осы ағымдардың 20 %-ы Қазақстан аумағы арқылы өтуі мүмкін.
Иран Парсы шығанағы мен Үнді мұхиты порттарына, сонымен бірге Түркия мен ЕО нарығына шығатын жолдағы маңызды дәліз болып табылады және шетелдік жүк жөнелтушілерге транзиттік операцияларда Иран аумағын барынша кеңінен пайдалануға мүмкіндік беретін жаңа көлік дәліздері мен инфрақұрылымдық объектілерді дамытуға барынша күш жұмсайтын болады.
Оңтүстік Азиядағы ең тұрақты нарық және басты жүк қабылдаушы мен жүк жөнелтуші Үндістан болып табылады, ол өнеркәсіп өндірісінің жедел қарқыны мен өндіріс саласындағы шетелдік инвестициялардың өсуіне байланысты болып отыр. Үндістан экономикасының жыл сайынғы өсімі шамамен 9-10 %-ды құрайды, үнді тауарларын АҚШ-қа экспорттау қазіргі кезде пайыздық арақатынасы Қытайға қарағанда барынша жылдам өсуде, бірақ көлемі жағынан біршама төмен, ал үнді экономикасындағы шетелдік инвестициялардың 2/3 бөлігі өндірістік салаға бағытталған.
Темір жол саласындағы құрылыс пен электрлендірудің барлық жобалары бірінші кезекте жаңа көлік дәліздерін құру, келешегі бар желілерді дамыту, жеткізу қашықтығы мен уақытын қысқартуға бағытталған.
Қазақстан Республикасының құрлықаралық тасымалдарды жүзеге асыру саласындағы транзиттік әлеуетін дамыту көбінесе республика аумағындағы көлік дәліздері мен олардың тармақтарын дамытуға байланысты:
1) Еуропа – Кавказ – Азия халықаралық көлік дәлізі (бұдан әрі – ТРАСЕКА): негізгі бағыт Түрікменбашы порты – Сарыағаш – Достық арқылы, Ақтау – Достық тармағы (ұзақтығы 3 836 км; ҚР бойынша жеткізу мерзімі – 19 тәулік; 2007 жылы транзитпен 30 мың тонна, 2008 жылы – 37 мың тонна, 2009 жылы – 29 мың тонна, 2010 жылы – 24 мың тонна, 2011 жылдың 9 айында – 15 мың тонна тасымалданды).

Одним из важнейших факторов является динамично развивающаяся экономика Китая, демонстрирующего чрезвычайно высокие темпы внешнеторгового оборота (около 1,7 трлн. долл. США по итогам 2006 года), главным партнером которого является ЕС. Более того, Китай заинтересован в осуществлении перевозок товаров из Японии, Кореи и стран Юго-Восточной Азии в Европу, где третья часть маршрута приходится на нашу территорию, что позволит нам получать большие доходы от транзита.
В настоящее время объем товарооборота между Европой и Азией составляет порядка 700 млрд. долл. США, по некоторым прогнозам к 2015 году данный показатель достигнет 1 трлн. долл. США, доход от транзита Казахстана прогнозируется около 1,1 млрд. долл. США к 2015 году (в 2007 году - 500 млн. долл. США). В целом транзитные потоки в направлениях Юго-Восточная и Восточная Азия - Европа оцениваются примерно в 330-400 млрд. долл. США, при этом до 20 % этих потоков могут проходить через территорию Казахстана.
Иран является важным коридором на пути к портам Персидского залива и Индийского океана, а также к рынку Турции и ЕС, и прилагает серьезные усилия для развития новых транспортных коридоров и инфраструктурных объектов, позволяющих иностранным грузоотправителям более широко использовать иранскую территорию в транзитных операциях.
Наиболее стабильным рынком и ключевым грузополучателем и грузоотправителем в Южной Азии является Индия, что связано с быстрыми темпами промышленного производства и ростом иностранных инвестиций в производственную сферу. Ежегодный рост индийской экономики составляет порядка 9-10 %, экспорт индийских товаров в США сейчас в процентном соотношении растет гораздо быстрее, чем китайский, хотя и в гораздо меньших объемах, а более 2/3 иностранных инвестиций в индийскую экономику были направлены в сферу производства.
Все проекты строительства и электрификации в железнодорожной отрасли в первую очередь направлены на создание новых транзитных коридоров, развитие оптимальной сети, сокращение расстояния и времени доставки.
Развитие транзитного потенциала РК в области осуществления трансконтинентальных перевозок во многом зависит от развития пролегающих по территории республики транспортных коридоров и их ответвлений:
1) Международный транспортный Коридор Европа - Кавказ - Азия (далее - ТРАСЕКА): основное направление через порт Туркменбаши - Сарыагаш - Достык, ответвление Актау - Достык (протяженность - 3 836 км; срок доставки по РК - 19 суток; за 2007 год транзитом перевезено 30 тыс. тонн, 2008 год - 37 тыс. тонн, 2009 год - 29 тыс. тонн, 2010 год - 24 тыс.тонн, 9 мес. 2011 года- 15 тыс.тонн);

2) Солтүстік – Оңтүстік дәлізі: Қазақстанның Ақтау теңіз порты учаскелерінде қатысуы арқылы - Ресейдің Орал өңірлері – Никельтау – Ақтау және кері қарай Солтүстік Еуропа – Парсы шығанағының елдері Ресей мен Иран арқылы (ұзақтығы 1 235 км, ҚР бойынша жеткізу мерзімі – 7 тәулік; 2008 жылы транзитпен 11 мың тонна, 2009 жылы – 232 мың тонна тасымалданды).
3) Ортаазиялық дәліз: Сарыағаш – Өзіңкі, Өзіңкі – Сарыағаш (ұзындығы – 2 147 км; ҚР бойынша жеткізу мерзімі – 11 тәулік; 2007 жылы транзитпен 1 137 мың тонна, 2008 жылы – 1 453 мың тонна, 2009 жылғы – 766 мың тонна, 2010 жылы - 987 мың тонна, 2011 жылдың 9 айына – 586 мың тонна тасымалданды).
4) Трансазиялық дәліз (солтүстік бағыт): Достық – Петропавл, Петропавл – Достық (ұзындығы – 1 910 шақырым; ҚР бойынша жеткізу мерзімі – 10 тәулік; 2007 жылы транзитпен 111 мың тонна, 2008 жылы – 177 мың тонна, 2009 жылы – 72 мың тонна, 2010 жылы – 121 мың тонна, 2011 жылдың 9 айында – 89 мың тонна тасымалданды).
5) Трансазиялық дәліз (орталық бағыт): Достық – Сарыағаш, Сарыағаш – Достық (ұзақтығы – 1 831 км; ҚР бойынша жеткізу мерзімі – 9 тәулік; 2007 жылы 12 транзитпен 1 300 мың тонна, 2008 жылы – 1 834 мың тонна, 2009 жылы – 2 034 мың тонна, 2010 жылы – 1 828 мың тонна, 2011 жылдың 9 айында – 1 359 мың тонна тасымалданды).
Халықаралық тасымалдардың әлемдік практикасы көлік бағыттарының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету тек қана техникалық проблемаларды шешумен шектелмейтіндігін көрсетті. Маңыздысы және жиі шешуге тура келетін мәселеге халықаралық көлік дәліздерін дамыту саясатын барлық мүдделі тараптармен келісудің болмауы, шекара өткелдері арқылы жүк өткізу технологиясының жетілдірілмеуі, құқық және басқа салалар бойынша жеткіліксіз ақпараттық қамтамасыз ету сияқты транзиттік жүк ағындарының қозғалысы жолындағы физикалық емес кедергілерді жою.
2010 жылы негізгі көлік дәліздері бойынша 1126 контейнерлік поездар ұйымдастырылды және өткізілді, соның ішінде:
1) ТРАСЕКА – 145 поезд;
2) Трансазиялық теміржол магистралінің орталық дәлізі (бұдан әрі – ТАТЖМ) – 116 поезд;
3) Транссіб – 100 поезд.
2010 жылғы 11 айында Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өткізілген контейнерлік поездар туралы ақпарат
тағайындалуы
саны
қатынас
жеке қалыптастырылған

2) Коридор Север - Юг: Северная Европа - страны Персидского залива через Россию и Иран с участием Казахстана на участках морской порт Актау - регионы Урала России - Никельтау - Актау и обратно (протяженность - 1 235 км, срок доставки по РК - 7 суток; за 2008 год транзитом перевезено II тыс. тонн, 2009 год - 232 тыс. тонн);
3) Среднеазиатский коридор: Сарыагаш - Озинки, Озинки - Сарыагаш (протяженность - 2 147 км; срок доставки по РК — 11 суток; за 2007 год транзитом перевезено 1 137 тыс. тонн, 2008 год - 1 453 тыс. тонн, 2009 год - 766 тыс. тонн, 2010 год - 987 тыс.тонн, 9 мес. 2011 года - 586 тыс.тонн);
4) Трансазиатский коридор (северное направление): Достык - Петропавловск, Петропавловск - Достык (протяженность - 1 910 км; срок доставки по РК — 10 суток; за 2007 год транзитом перевезено 111 тыс. тонн, 2008 год - 177 тыс. тонн, 2009 год - 72 тыс. тонн, 2010 год - 121 тыс.тонн, 9 мес. 2011 года - 89 тыс.тонн);
5) Трансазиатский коридор (центральное направление): Достык - Сарыагаш, Сарыагаш - Достык (протяженность - 1 831 км; срок доставки по РК - 9 суток; за 2007 год транзитом перевезено 1 300 тыс. тонн, 2008 год - 1 834 тыс. тонн, 2009 год - 2 034 тыс. тонн, 2010 год - 1 828 тыс.тонн, 9 мес. 2011 года - 1 359 тыс.тонн).
Мировая практика международных перевозок свидетельствует о том, что обеспечение конкурентоспособности транспортных маршрутов не исчерпывается решением только технических проблем. Важнейшее, часто решающее значение имеет устранение нефизических препятствий на пути движения транзитных грузопотоков, таких как отсутствие согласованной со всеми заинтересованными сторонами политики по развитию международных транспортных коридоров, несовершенство технологии пропуска грузов через пограничные* переходы, недостаточное информационное обеспечение в правовой сфере и др.
В 2010 году по основным транспортным коридорам организовано и пропущено 1126 контейнерных поездов в т.ч. по коридорам:
1) ТРАСЕКА - 145 поездов;
2) Центральный коридор Трансазиатской железнодорожной магистрали (далее - ТАЖМ) - 116 поездов;
3) Транссиб - 100 поездов.
Информация о контейнерных поездах, пропущенных
по территории Республики Казахстан за 9 месяцев 2011 года
назначение
кол-во
сообщение
собственного
формирования

276
Алматы – Алашанькоу
жеке қалыптастырылған
1
Алматы – Хайратон
жеке қалыптастырылған
74
Ақсу – Чиндао
жеке қалыптастырылған
5
Жетісу – Алашанькоу
Қазақстанға тағайындаумен
441
Ляньюньган – Алматы
Қазақстанға тағайындаумен
21
Тяньцзинь – Алматы
транзиттік қатынаста
64
Находка – Локоть – Сарыағаш
транзиттік қатынаста
2
Находка – Локоть – Галаба
транзиттік қатынаста
41
Ляньюньган – Сарыағаш
транзиттік қатынаста
1
Ляньюньган – Сіргелі
транзиттік қатынаста
2
Ляньюньган – Аламедин
транзиттік қатынаста
1
Чуньцинь – Черкесск
транзиттік қатынаста
13
Чуньцинь – Дуйсбург
транзиттік қатынаста
37
Гамбург – Ақтау – Галаба
транзиттік қатынаста
34
Гамбург – Рига – Озинки – Галаба
Барлығы:

276
Алматы - Алашанькоу
собственного
формирования
1
Алматы - Хайратон
собственного
формирования
74
Аксу - Чиндао
собственного
формирования
5
Жетысу - Алашанькоу
назначением в
Казахстан
441
Ляньюньган - Алматы
назначением в
Казахстан
21
Тяньцзинь - Алматы
в транзитном
сообщении
64
Находка - Локоть - Сарыагаш
в транзитном
сообщении
2
Находка - Локоть - Галаба
в транзитном
сообщении
41
Ляньюньган - Сарыагаш
в транзитном
сообщении
1
Ляньюньган - Сергели
в транзитном
сообщении
2
Ляньюньган - Аламедин
в транзитном
сообщении
1
Чуньцинь - Черкесск
в транзитном
сообщении
13
Чуньцинь - Дуйсбург
в транзитном
сообщении
37
Гамбург — Актау - Галаба
в транзитном
сообщении
34
Гамбург - Рига - Озинки -
Галаба
ВСЕГО:

1013
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ұйымдастырылған контейнерлік поездардың саны 242 поезға ұлғайтылған.
Қазақстан аумағы арқылы 70 халықаралық әуе дәлізі өтеді. Халықаралық транзиттік әуе қатынастар желісі 1995 жылдан 2011 жылға дейін 5 мың км-ден 77 мың км-ге дейін ұлғайды. Алматы, Астана, Қарағанды және Атырау әуежайларында «EL AL» (Израиль) «KLM» (Нидерланды), «FedEx» (АҚШ) және т.б авиакомпанияларының Боинг-747 жүк тасымалдайтын тағы басқа әуе кемелері тұрақты түрде жанар май құюды жүзеге асырады.

1013
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество организованных контейнерных поездов увеличилось на 242 поезда.
Через территорию Казахстана проходят 70 международных воздушных коридоров. Сеть воздушных международных транзитных сообщений за период с 1995 по 2011 годы увеличилась с 5 тыс.км до 77 тыс.км. В аэропортах Алматы, Астаны, Караганды и Атырау регулярно осуществляют дозаправки грузовые ВС Боинг-747 авиакомпаний «EL AL» (Израиль), «KLM» (Нидерланды), «FedEx» (США), и др.

Қазақстандағы ең ірі жоба Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай құрлықаралық автокөлік дәлізін ұйымдастыру жобасын іске асыру басталды. Жоба құрамында Орталық Азия елдерінен, соның ішінде Өзбекстан мен Қырғызстаннан шығатын барлық дәліздерді қайта жаңарту көзделген. Бағыттың жалпы ұзақтығы 8 445 км, оның ішінде: Ресей бойынша – 2 233 км, Қазақстан бойынша – 2 787 км (2 552 км - қайта жаңғыртуға жатады), Қытай бойынша – 3 425 км құрайды.
Қорғастан Ақтау теңіз портына дейін 1 200 км қашықтықты қысқартатын «Бейнеу-Жезқазған» темір жолын салу жобасын іске асыру жоспарлануда. Жоба Қазақстандағы көлік дәліздерінің тиімділігін арттыруға себеп болады және бүгінгі таңда Орталық Қазақстан өңірлері үшін осы жобаны іске асыру ең маңызды оқиға болып табылады.
Ақтау порты ТРАСЕКА, Солтүстік – Оңтүстік, Иногейт үш халықаралық көлік дәлізінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Каспий бассейнінің су қатынасында тасымалданатын жүктердің жалпы көлемі шамамен 30 млн. тоннаны құрайды. Бұл жерде Ақтау портының үлесі жиынтық соманың 38 % құрайды.
Әлемдік көлік жүйесіне интеграция халықаралық стандарттарды енгізуді, халықаралық дәліздерді дамытуды, басқа мемлекеттердегі ұқсас маршруттарға қарағанда ең жақсы жағдайларды жасауды, басқа да сауда-көлік проблемаларын шешуді және өз экспорттық, импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін белсенді дамытуды қажет етеді.
Транзитті дамытудың маңыздылығы мен перспективасын ескере отырып, екінші стратегиялық бағыт болып «Қазақстан Республикасы көліктік-транзиттік әлеуетін дамыту» таңдалды.
Осы стратегиялық бағыттың стратегиялық мақсаты Қазақстан аумағы арқылы өтетін транзиттік тасымалдардың көлемін ұлғайту болып табылады.
Бұл қажетті халықаралық нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруды, халықаралық стандарттарды енгізуді, халықаралық дәліздерді дамытуды, басқа мемлекеттердегі ұқсас маршруттарға қарағанда ең жақсы жағдайларды жасауды, барлық көлік салалары бойынша басқа да сауда-көлік проблемаларын шешуді және өз экспорттық, импорттық және транзиттік мүмкіндіктерін белсенді дамытуды қажет етеді.
Осы мақсатқа жету бойынша негізгі міндет ҚР көлік-коммуникация кешенін халықаралық көлік жүйесіне интеграциялау деңгейін арттыру болып табылады.
Осыған байланысты ҚР Көлік және коммуникация министрлігі халықаралық және субөңірлік ұйымдармен жұмысты үйлестіру бойынша белсенді жұмыс жүргізуде.

Начата реализация самого крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора Западная Европа - Западный Китай, который проходит по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы. В составе проекта предусматривается реконструкция всех выходов на коридор из стран Центральной Азии, в том числе из Узбекистана и Кыргызстана. Общая протяженность маршрута составляет 8 445 км, в том числе: по России - 2 233 км, по Казахстану - 2 787 км (подлежит реконструкции - 2 552 км), по Китаю - 3 425 км.
Планируется реализация проекта строительства железной дороги «Бейнеу-Жезказган», который сократит расстояние от Хоргоса до Морского порта Актау на 1200 км. Проект способствует повышению привлекательности транспортных коридоров Казахстана и уже сегодня реализация проекта является самым ожидаемым событием для регионов Центрального Казахстана.
Порт Актау является составляющей частью трех международных транспортных коридоров: ТРАСЕКА, Север - Юг, Иногейт.
Общий объем грузов, перевозимый в Каспийском бассейне в водном сообщении, составляет порядка 30 млн. тонн. При этом доля порта Актау составляет около 38 % от суммарного объема.
Интеграция в мировую транспортную систему требует внедрения международных стандартов, развития международных коридоров, создание условий лучших, чем на альтернативных маршрутах других стран, решение других торгово-транспортных проблем и активное развитие своих экспортных, импортных и транзитных возможностей.
Учитывая значимость и перспективность развития транзита, вторым стратегическим направлением выбрано «Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан».
Стратегической целью данного направления является увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан.
Это потребует формирования необходимой международной нормативной правовой базы, внедрения международных стандартов, развития международных коридоров, создания условий лучших, чем на альтернативных маршрутах других стран, решения других торгово-транспортных проблем и активного развития своих экспортных, импортных и транзитных возможностей по всем транспортным отраслям.
Основной задачей по достижению этой цели является повышение уровня интеграции транспортно-коммуникационного комплекса РК в международные транспортные сети.
В этой связи, Министерством транспорта и коммуникаций РК ведется активная работа по координации работы с международными и субрегиональными организациями.

1. Жүк поездары шекарадан өткен кездегі кедергілерді азайту
Х
Х
Х
Х
Х
2. «Шикізатсыз сектор өнімінің өзіндік құнындағы көліктік шығыстар үлесінің төмендеуі» көрсеткіш есебінің әдістемесін әзірлеу
Х
Х
3. 2012 жылға қарай «Еуро-3» экологиялық стандарттарын енгізу
Х
Х
4. 2012 жылға қарай халықаралық тасымалдарда цифрлы тахографтарды енгізу
Х
Х
Х
Х
5. Көліктік бақылау органдарының техникалық жабдықталуы
Х
6. Қазақстан Республикасының көлік-логистикалық жүйесін дамытудың мастер-жоспарын іске асыру
Х
Х
Х
Х
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көліктік инфрақұрылымын дамыту
1.1-мақсат. Көлік-коммуникация кешенін дамытудың озыңқы қарқынына қол жеткізу
1. Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамытудың 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасы транзит-көлік әлеуетін дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемін ұлғайту
1. Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2. Үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3. Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамытудың 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытының атауы, мақсаты мен міндеттері
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1.1.1.-міндет. Автожол саласындағы инфрақұрылымның даму деңгейін арттыру 1.1.2.-міндет. Теміржол инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру 1.1.3.-міндет. Азаматтық авиация инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру 1.1.4.-міндет. Су көлігі инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру 2.1.1.-міндет. ҚР көлік кешенін халықаралық көлік желісіне интеграциялау деңгейін арттыру
1. ҚР Көлік және коммуникация министрлігінің қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру;
2. Тағылымдамаларды өткізу, халықаралық ұйымдардың оқыту бағдарламаларын енгізуі;
3. Тиісті бұзушылықтардың алдын алу мақсатында ақпараттық қауіпсіздік бойынша іс-шараларын түсіндіру;
4. Мемлекеттік тілде құжат дайындаудың сапасын арттыру, қызметкерлерді мемлекеттік тілге оқыту бойынша іс-шаралар өткізу;

1. Снижение барьеров при пересечении границ
грузовыми поездами
X
X
X
X
X
2. Разработка методики расчета показателя «Снижение
доли транспортных расходов в себестоимости
продукции несырьевого сектора»
X
X
3. Внедрение экологических стандартов «Евро-3» к
2012 году
X
X
4. Внедрение на международных перевозках цифровых
тахографов к 2012 году
X
X
X
X
5. Техническая оснащенность органов транспортного
контроля
X
6. Реализация Мастер-плана развития
транспортно-логистической системы Республики
Казахстан
X
X
X
X
3.2 Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и
цели государственного органа
Наименование стратегического и
(или) программного документа
1 2
Стратегическое направление 1.
Развитие транспортной
инфраструктуры Республики
Казахстан Цель 1.1 Достижение
опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного
комплекса
1. Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020 года
2. Государственная программа
форсированного индустриально-
инновационного развития на 2010-2014
годы
3. Программа по развитию транспортной
инфраструктуры в РК на 2010-2014 годы
Стратегическое направление 2.
Развитие транзитно-транспортного
потенциала Республики Казахстан
Цель 2.1. Увеличение объемов
транзитных перевозок через
территорию Республики Казахстан
1. Стратегический план развития
Республики Казахстан до 2020 года
2. Государственная программа
форсированного индустриально-
инновационного развития на 2010-2014
годы
3. Программа по развитию транспортной
инфраструктуры в РК на 2010-2014 годы
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование
стратегического
направления,
цели и задачи
государственного
органа
Мероприятия по реализации стратегического
направления и цели государственного органа
Период
реализации
1
2
3
Задача 1.1.1.
Повышение
уровня развития
инфраструктуры
автодорожной
отрасли
Задача 1.1.2
Повышение
уровня развития
инфраструктуры
железнодорожной
отрасли
Задача 1.1.3.
Повышение
уровня развития
инфраструктуры
гражданской
авиации
Задача 1.1.4.
Повышение
уровня развития
инфраструктуры
водного
транспорта
Задача 2.1.1.
Повышение
уровня
интеграции
транспортного
комплекса
PК в
международные
Транспортные
сети
1. Подготовка, переподготовка и повышение
квалификации сотрудников Министерства
транспорта и коммуникаций РК;
2. Проведение стажировок, внедрение учебных
программ международными организациями;
3. Разъяснение мероприятий по информационной
безопасности в целях предотвращения
соответствующих нарушений;
4. Повышение качества подготовки документов
на государственном языке, проведение
мероприятий по обучению сотрудников
государственному языку;

5. Басқарушы қызметте әйелдер өкілдігін кемінде 30% қамтамасыз ету;
6. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері қызметінің тиімділігі мен сапасын рейтингтік бағалауды жүзеге асыру;
7. Көлік және коммуникация саласында мемлекеттік қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
8. Мемлекеттiк қызметтер көрсету процесiн оңтайландыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету: көліктік бақылау органдарының жалпы қызмет көрсету санынан көліктік бақылау органдарының электрондық форматта қызмет көрсетуінің үлесі (2013 ж. - 5%, 2014 ж. - 11%, 2015 ж. - 15%), электрондық форматқа өткізілген көліктік бақылау органдарының қызмет көрсетуінің үлесі (барлығы 6 мемлекеттік қызмет, 2012 ж. - 66,7% (4), 2013 ж. - 100% (6)), IT-жабдықтар секторы көлеміндегі ақпараттық-коммуникативтік технологияларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырғандағы қазақстандық қамтудың үлесі (2012 ж. - 2,26%, 2013 ж.-8,09%, 2014 ж. - 9,58%, 2015 ж. - 9,58%), IT- қызметтердегі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырғандағы қазақстандық қамтудың үлесі (2011 ж. - 100%, 2012 ж. - 100%, 2013 ж.- 100%, 2014 ж. - 100%, 2015 ж.- 100%).
2011 – 2015 ж.
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін, ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара байланыс орнату үшін көзделген шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту
1.1.-мақсат. Көлік-коммуникация кешенін дамытудың озыңқы қарқынына қол жеткізу
2015 жылға қарай көлік бойынша жалпы қосылған құнның 63%-ға өсуіне қол жеткізу үшін көлік-коммуникация кешенінің негізгі көрсеткіштерін ұлғайту
СА
ЖҚҚ бойынша статистикалық деректер беру (тоқсан сайын)
ЕҚДБ (BEEPS) кәсіпорнының және Дүниежүзілік банктің іскери климатының шолуындағы және жұмыс істеу тиімділігіндегі «Көліктік инфрақұрылымның даму деңгейі» ұстанымын жақсарту
ЭДСМ
Іскер климатты шолудағы қолдап отырған ұстаным және көліктік инфрақұрылымды дамыту деңгейі бойынша ЕҚДБ мен Дүниежүзілік банктері кәсіпорындарының (BEEPS) тиімді жұмысы туралы есеп беру
ФКИ көлік қызметтері, алдыңғы жылға қарағанда %
СА
Көліктік қызметтердің ФКИ бойынша статистикалық деректерді беру (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдық бойынша, жыл сайын)
1.1.1.-міндет. Автожол саласындағы инфрақұрылымның даму деңгейін арттыру
2015 жылға қарай орташа алғанда республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының 85%-ы жақсы және қанағаттанарлық жағдайда
Қаржымині, ЭДСМ
Іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген жобаларды қаржыландыру МЖӘ негізінде жобаларды дамыту (МЖӘ орталығы)
2015 жылға қарай орташа алғанда жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарының 70%-ы жақсы және қанағаттанарлық жағдайда
Қаржымині, ЖАО
Облыстық бюджеттерге нысаналы трансферттерді бөлу;
Жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлық емес жай-күйдегі жергілікті маңызы бар жолдардың жай-күйі туралы ақпаратты тоқсан сайын беру
Жөндеудің барлық түрімен қамтылған республикалық маңызы бар жолдардың ұзақтығы
Қаржымині, ЭДСМ
Іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген іс-шараларды қаржыландыру;
МЖӘ негізінде жобаларды дамыту (МЖӘ орталығы)

5. Обеспечение представительства женщин на
руководящих должностях не менее 30 %;
6. Осуществление рейтинговой оценки
эффективности и качества деятельности
государственных служащих Министерства;
7. Разработка стандартов и регламентов
государственных услуг в сфере транспорта и
коммуникаций;
8. Оптимизация процессов оказания
государственных услуг и обеспечение
информационной безопасности: доля оказанных
услуг органами транспортного контроля в
электронном формате от общего количества
оказанных услуг органами транспортного
контроля (2013 г.-5 %, 2014 г.-11 %, 2015
г.-15 %), доля услуг, органов транспортного
контроля, переведенных в электронный формат
(всего 6 государственных услуг, 2012 г.-66,7
% (4), 2013 г.-100 % (6)), доля
казахстанского содержания при осуществлении
государственных закупок
информационно-коммуникационных технологий в
объеме сектора IT-оборудования (2012 г.-2,26
%, 2013 г.-8,09 %, 2014 г.-9,58 %,
2015 г.-9,58 %), доля казахстанского
содержания при осуществлении государственных
закупок информационно-коммуникационных
технологий в ГГ-услугах (2011 г.- 100 %,
2012 г.-100 %, 2013 г.-100 %, 2014 г.-100 %,
2015 г.-100 %).
2011-2015
гг.
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых
требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления
межведомственных
взаимосвязей
1
2
3
Стратегическое направление 1. Развитие транспортной инфраструктуры
Республики Казахстан
Цель 1.1. Достижение опережающих темпов развития
транспортно-коммуникационного комплекса
Увеличение основных
показателей
транспортно-
коммуникационного
комплекса для
достижения к 2015 году
роста валовой добавленной
стоимости по транспорту
на 63 %
АС
Предоставление
статистических данных
(ежеквартально) по ВДС
Улучшение позиции в
Обзоре делового климата и
эффективности работы
предприятий (BEEPS) ЕБРР
и Всемирного Банка
«Уровень развития
транспортной
инфраструктуры»
МЭРТ
Предоставление отчета о
занимаемой позиции в Обзоре
делового климата и
эффективности работы
предприятий (BEEPS) ЕБРР и
Всемирного Банка по уровню
развития транспортной
инфраструктуры
ИФО транспортных услуг, %
к предыдущему году
АС
Предоставление
статистических данных
(ежемесячно, ежеквартально,
по полугодию, ежегодно) по
ИФО транспортных услуг
Задача 1.1.1. Повышение уровня развития инфраструктуры автодорожной отрасли
В среднем 85 %
автомобильных дорог
республиканского значения
находятся в хорошем и
удовлетворительном
состоянии к 2015 году
МФ, МЭРТ
Финансирование проектов,
реализация которых
предусмотрена за счет
республиканского бюджета
Развитие проектов на основе
ГЧП (Центр ГЧП)
В среднем 70 %
автомобильных дорог
местного значения
находятся в хорошем и
удовлетворительном
состоянии к 2015 году
МФ, МИО
Выделение целевых
трансфертов областным
бюджетам;
Предоставление
ежеквартальной информации о
состоянии дорог местного
значения находящихся в
хорошем,
удовлетворительном,
неудовлетворительном
состоянии
Протяженность дорог
республиканского
значения, охваченных
всеми видами ремонта
МФ, МЭРТ
Финансирование мероприятий,
реализация которых
предусмотрена за счет
республиканского бюджета;
Развитие проектов на основе
ГЧП (Центр ГЧП)

1.1.2-міндет. Теміржол инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
Жаңа теміржолдардың ұзындығы
Қаржымині, ИЖТМ, ЭДСМ,
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша),
«ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
Республикалық бюджеттен темір жол желілерін салуды қоса қаржыландырудың қажет етілген көлемді қамтамасыз ету;
Концессия мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру арқылы магистральдық темір жол желілерін пайдалану саласында концессияның (МЖӘ) жаңа нысандарын дамыту;
Теміржол көлігінің негізгі активтерінің тозуы 60 % төмендеген
ТМРА, ИЖТМ, Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша),
«ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
Тасымалдар саласындағы жаңа тарифтік саясатты іске асыру және кейіннен инфляция деңгейінде индексациямен 2011 жылдан 2014 жылға дейін темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау тарифтерін орташа алғанда 15%-ға жыл сайын арттыру есебінен жылжымалы құрамды сатып алу және күрделі жөндеу;
Республикалық бюджет есебінен темір жол жолаушылар вагондары мен локомотивтерді сатып алу
1.1.3.-міндет. Азаматтық авиация инфрақұрылымының даму деңгейін арттыру
ИКАО санатына ие әуежайлар саны
ЖАО, Қаржымині, ТМРА
Техникалық сипаттамаларды ИКАО талаптарына сәйкес келтіру, ұшу-қону жолақтарын, жолаушылар және жүк терминалдарын қайта жаңарту (салу);
Іске асыруы республикалық бюджет есебінен көзделген жобаларды қаржыландыру;
Әуе көлігінің табиғи монополия субъектілеріне қатысты тарифтік саясаттың тиімділігін арттыру
Халықаралық әуе қатынастары санының ұлғаюы
2016 жылға қарай халықаралық әуежай – «хабтардың» саны 4-ке дейін
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының транзиттік-көлік әлеуетін дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдар көлемдерін ұлғайту
2.1.1-міндет. ҚР көлік кешенін халықаралық көлік желісіне интеграциялау деңгейін арттыру
Транзиттік бағыттағы жүк тасымалдарының көлемдерін ұлғайту
Транзиттік тасымалдардан түсетін кірісті ұлғайту
Темір жол транзиттік учаскелері бойынша жүк поездарының орташа қозғалыс жылдамдығын ұлғайту
Автомобиль транзит дәліздері бойынша жүктің орташа қозғалыс жылдамдығының өсуі
СІМ, ИЖТМ, ТСМ, Қаржымині (КБК), «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
СІМ – келісілген халықаралық көлік саясатын жүзеге асыру;
ИЖТМ – мультимодальді көлік-логистикалық орталықтар жүйесін құру;
ҚМ (КБК) – шекара маңындағы ынтымақтастық, шекараларды өту кезінде кеден рәсімдерін жеңілдету;
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ – халықаралық транзиттік жобаларды іске асыруға дүниежүзілік тәжірибені және капиталды (қатысушылар, әріптестер, консультанттар, консорциумдар) тарту, континенталды маңызы бар жаңа транзиттік көлік магистральдарын, транс және еуразиялық құрлықтағы көлік дәліздерін құру.
Қазақстан аумағы бойынша өткен транзит арқылы автокөлік құралдары санының өсуі
ЭДСМ, Қаржымині (КБК), ИЖТМ
Әкімшілік кедергілерін азайту

Задача 1.1.2 Повышение уровня развития инфраструктуры железнодорожной
отрасли
Протяженность новых
железных дорог
МФ, МИНТ, МЭРТ, АО «ФНБ
«Самрук-Казына»
(по согласованию),
АО «НК» «КТЖ»
(по согласованию)
Обеспечение потребного
объема софинансирования
строительства
железнодорожных линий из
республиканского бюджета;
Развитие новых форм
концессии (ГЧП) в сфере
эксплуатации магистральных
железнодорожных сетей,
посредством
совершенствования
законодательства по
вопросам концессии
Износ основных активов
железнодорожного
транспорта снижен до 60 %
АРЕМ, МИНТ, МФ, АО «ФНБ
«Самрук-Казына» (по
согласованию),
АО «НК» «КТЖ» (по
согласованию)
Приобретение и капитальный
ремонт подвижного состава
за счет реализации новой
тарифной политики в сфере
перевозок и ежегодного
повышения тарифов на
перевозку грузов
железнодорожным транспортом
в среднем на 15 % с 2011
года по 2014 год с
последующей индексацией на
уровне инфляции;
Приобретение
железнодорожных
пассажирских вагонов и
локомотивов за счет
республиканского бюджета
Задача 1.1.3. Повышение уровня развития гражданской авиации
Количество аэропортов,
имеющих категорию ИКАО
МИО, МФ, АРЕМ
Приведение технических
характеристик в
соответствие с требованиями
ИКАО, реконструкция
(строительство)
взлетно-посадочных полос,
пассажирских и грузовых
терминалов;
Финансирование проектов,
реализация которых
предусмотрена за счет
республиканского бюджета;
Повышение эффективности
тарифной политики в
отношении субъектов
естественной монополии
воздушного транспорта
Увеличение числа
международных воздушных
сообщений
Количество международных
аэропортов -«хабов» до 4
ед. к 2016 году
Стратегическое направление 2. Развитие транзитно-транспортного потенциала
Республики Казахстан
Цель 2.1. Увеличение объемов транзитных перевозок через территорию Республики
Казахстан
Задача 2.1.1. Повышение уровня интеграции транспортного комплекса РК в
международные транспортные сети
Увеличение объемов
перевозок грузов в
транзитном направлении
МИД, МИНТ,
МФ(КТК), АО
ФНБ "Самрук-Казына"
(по согласованию)
МИД — осуществление
согласованной
международной транспортной
политики;
МИНТ - формирование системы
мультимодальных
транспортно-логистических
центров; маршрутов;
МФ (КТК) - приграничное
сотрудничество,
упрощение таможенных
процедур при пересечении
границ;
АО ФНБ "Самрук-Казына" -
привлечение мирового опыта
и капитала (участники,
партнеры, консультанты,
консорциумы) на реализацию
международных транзитных
проектов, формирование
новых транзитных
транспортных магистралей
континентального значения,
транс и евроазиатских
сухопутных транспортных
коридоров
Увеличение дохода от
транзитных перевозок
Увеличение средней
скорости движения
грузовых поездов по
транзитным участкам
железных дорог
Увеличение средней
скорости движения грузов
по автомобильным
транзитным коридорам
Увеличение количества
автотранспортных средств,
проследовавших транзитом
по территории Казахстана
МЭРТ, МФ (КТК), МИНТ
Сокращение административных
барьеров

6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шараларды қолданбау жағдайдағы ықтимал салдарлар
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Геосаяси тәуекелдер
1. Халықаралық көлік желілері көрші елдердегі тұрақты саяси жағдайға көбінесе байланысты
2. Атап айтқанда, Иран мен АҚШ арасындағы қарым-қатынастардың күрт нашарлауы және екіжақты әскери қақтығыс басталған жағдайда Иран аумағы арқылы өтетін «Солтүстік-Оңтүстік» халықаралық көлік дәлізін дамыту жобасын іске асыру қаупі туындайды.
1. Осы тәуекелдерді төмендетуге Қазақстан Республикасы халықаралық көлік дәліздерін дамыту бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен белсенді өзара іс-қимылы ықпал етеді.
Техногендік және экологиялық тәуекелдер
1. Көлік инфрақұрылымының және жылжымалы құрамның тозу шамасына қарай көтерілетін ірі техногендік немесе экологиялық апат салмақты қосымша қаражатты талап етеді және көлік жүйесінің басқа объектілерінен қаражатты аударуға әкеліп соғады
1. Осы тәуекелдерді төмендету үшін алдыңғы қатарлы техникалық және экологиялық регламенттерді, стандарттарды енгізу, көлік активтерін жаңарту қажет.
2. ҚР ТЖМ және басқа мүдделі мемлекеттік органдарымен бірлесіп Құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және авариялық жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарын әзірлеу
Бағалық тәуекелдер
1. Ресейлік жүк ағындарының негізгі бөлігін металлургиялық кәсіпорындарының өнімдерімен бірге құратын көліктік саланы дамытуға арналған әлемдік энергия тасымалдағыш бағалары болып табылады.
2. Осы сегменттерде әлем конъюнктурасының нашарлауы тек жүк айналымдары көрсеткіштерінің төмендеуіне ғана әкеп соқпайды, көліктік кәсіпорындары табыстарының төмендеуіне келтіреді, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобалардың инвестициялық мүмкіндіктерінің төмендеуіне әкеп соғады.
1. Аталған тәуекел түрлерінің төмендеуі мемлекеттік-жеке-меншік серіктестік механизмдерінің дамуына байланысты.
Ішкі тәуекелдер
Министрліктен білікті құрамның кетуі
Әкімшілік және мемлекеттік қызметшілердің беделі мен мәртебесінің төмендеуі, олардың моральдық және материалдық ынталандырудың жетіспеушілігі, тұрғын-үй және басқа да әлеуметтік мәселелердің шешілмеуі білікті мамандардың кетуіне әкеп соғады.
1. Оқу орындарымен қажетті мамандықтар бойынша өзара қарым-қатынас, қолайлы еңбек жағдайымен қамтамасыз ету аталған тәуекел түрлерінің төмендеуінің негізгі себептері болып табылады.
2. Қызметкерлердің біліктілігін көтеру;
3. Моральдық ынталандыру
Көлік саласы шеңберінде еркектер мен әйелдердің құқықтары мен тең мүмкіндіктері олардың ерекшеліктері мен гендерлік аспектілері ойдағыдай жүзеге асырылып жатқаны туралы атап өткен жөн: Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігінде жалпы қызметкерлердің 40%-дан астамын әйелдер саны құрайды.

Раздел 6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Геополитические
риски
1. Международные
транспортные сети во
многом зависят от
стабильной политической
ситуации в соседних странах
2. В частности, реализация
проекта развития
международного
транспортного коридора
«Север - Юг», проходящего
через территорию
Ирана, может быть
поставлена под угрозу в
случае резкого ухудшения
отношений и начала
военного конфликта между
Ираном и США
1. На снижение данных
рисков повлияет активное
взаимодействие с
международными и
региональными организациями
по развитию международных
транспортных коридоров
Республики Казахстан.
Техногенные и
экологические
риски
1. Крупная техногенная или
экологическая катастрофа,
вероятность которой
повышается по мере износа
транспортной инфраструктуры
и подвижного состава,
потребует серьезных
дополнительных
капиталовложений и приведут
к отвлечению средств с
других объектов
транспортной системы
1. Для снижения данного
риска требуется
внедрение передовых
технических и
экологических регламентов,
стандартов,
модернизация транспортных
активов.
2. Разработка совместно с
МЧС РК и другими
заинтересованными
госорганами
Плана действий по
организации
спасательных работ и
ликвидации аварийных
ситуаций
Ценовые риски
1. Критическим фактором для
развития транспортной
отрасли остаются мировые
цены на энергоносители,
которые формируют вместе
с продукцией
металлургических
предприятий
основную часть российских
грузопотоков.
2. Ухудшение мировой
конъюнктуры в этих
сегментах может привести не
столько к снижению
показателей грузооборота,
сколько к снижению доходов
транспортных предприятий
и, как следствие, к
снижению возможностей
инвестиций в
инфраструктурные проекты.
1. Снижение данного вида
рисков, зависит от развития
механизма
государственно-частного
партнерства.
Внутренние риски
Отток
квалифициро-
ванного состава
из Министерства
Снижение престижа и статуса
административного и
государственного служащих,
их недостаточное моральное
и материальное
стимулирование,
нерешенность жилищных и
других социальных вопросов
приведет к оттоку
высококвалифицированных
специалистов.
1. Взаимодействие с
учебными заведениями по
востребованным профессиям,
обеспечение благоприятных
условий труда являются
основными причинами
снижения данного вида
рисков.
2. Повышение квалификации
служащих;
3. Моральное стимулирование;
Следует также отметить, что
в рамках транспортной
отрасли успешно реализуются
равные права и равные
возможности мужчин
и женщин с учетом их
специфики и тендерных
аспектов: численность
женщин в Министерстве
составляет более 40 % от
фактической численности
работников.

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
001 «Көлік және коммуникация саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестіру және бақылау жөніндегі қызметтер»
Сипаттау
Көлік-коммуникациялық кешенін дамытудың мемлекеттік және салалық (секторлық) бағдарламасын, заңнамалық актілерді, заңнаманы қолдануды жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу, сондай-ақ нормативтік-құқықтық актілерді, Министрліктің құзыретіне кіретін көлік-коммуникациялық кешені саласындағы техникалық талаптар мен басқа да нормативтерді әзірлеу және қабылдау; Болжамдарды әзірлеу және мемлекеттің мұқтаждығы мен экономикасының тасымалдар мен коммуникациялардағы қажеттілікті уақтылы сапалы қамтамасыз ету; көлік-коммуникациялық кешенінің мемлекеттік үлестеріне және заңды тұлғалардың акция пакеттерімен иелік ету мен пайдалануға қатысты Үкіметтің шешімдері бойынша функцияларды жүзеге асыру; Біліктілік талаптарына сәйкес өз лауазымдық міндеттерін тиімді орындау және кәсіби шеберлігін жетілдіру үшін кәсіптік қызмет саласындағы білім бағдарламасы бойынша теориялық және практикалық білімдерді, шеберлікті, машықтарды жаңарту. Жүйелі техникалық қызмет көрсету және жүйелі-есептік техниканы жөндеу. Жергілікті есептік жүйені, ақпараттық жүйелер мен бағдарлама өнімдеріне әкімшілік ету, сүйемелдеу.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
жүзеге асыру тәсіліне қарай
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткішінің атауы
Бірлік өлшемі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Көлік саласында саясатты қалыптастыру бойынша қызметтер
адам

Раздел 7. Бюджетные программы 7.1. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
001 "Услуги по формированию политики, координации и контроля в области
транспорта и коммуникаций"
Описание
Разработка государственных и отраслевых (секторальных) программ развития
транспортно-коммуникационного комплекса; разработка законодательных
актов, предложений по совершенствованию применения законодательства, а
также разработка и принятие нормативных правовых актов, технических
условий и иных нормативов в области транспортно-коммуникационного
комплекса по вопросам, входящим в компетенцию Министерства; разработка
прогнозов и своевременное качественное обеспечение потребностей
государственных нужд и экономики в перевозках и коммуникациях; по
решениям Правительства осуществление функций, связанных с владением и
пользованием государственными долями и пакетами акций юридических лиц
транспортно-коммуникационного комплекса; обновление теоретических и
практических знаний, умений и навыков по образовательным программам в
сфере профессиональной деятельности в соответствии с предъявляемыми
квалификационными требованиями для эффективного выполнения своих
должностных обязанностей и совершенствования профессионального
мастерства. Системно-техническое обслуживание и ремонт
системно-вычислительной техники. Администрирование, сопровождение
локально-вычислительной сети, информационных систем и программных
продуктов.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015 год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Оказание
услуг по
формированию
политики в
области
транспорта
чел.

24,4
24,8
Бюджет қаражатының көлемі
мың теңге
21 318 097
21 950 000
31 879 056
27 000 000
27 000 000
30 000 000
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
004 «Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету»
Сипаттама
«Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасы көліктің барлық түрлерінде жолаушылар мен жүктерді тасымалдау жағдайларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша мақсатқа қол жеткізуде көлік процестерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі стратегиялық бағытты іске асыруға және азаматтық авиациядағы қауіпсіздікті арттыру бойынша міндеттерді орындауға бағытталған.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік қызметтерді, өкілеттіктерді жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бір.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
«Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету орталығы» РМК персоналына растайтын сертификаттарды бере отырып, біліктілігін арттыру (курс саны)
бір.
2
«Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету орталығы» РМК арналған азаматтық авиация саласындағы басшылық құжаттарды алу және оларды қалыптастыру базасы үшін ИКАО кітапханасын құру
бір.
1
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
«Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету орталығы» РМК-ның біліктілігін арттыру курсынан өткен қызметкерлерінің саны
бір.
27
Сапа көрсеткіштері
Алынған сертификаттар саны
бір.
32
Тиімділік көрсеткіштері
Әуе кемелерінің үлгісі бойынша рұқсат алған білікті персонал
%
24
ИКАО стандарттарына түзетулерге мониторинг жүргізу және ИКАО стандарттарына байланысты айырмашылықтың болуы туралы ИКАО-ны хабардар ету (айырмашылық саны)
бір.
2
Бюджет қаражатының көлемі
мың теңге
0
0
51 930
0
0
0
Бюджеттiк бағдарламаның нысаны
Бюджеттiк бағдарлама
(кiшi бағдарлама)
005 «Су жолдарының кеме жүретiн жағдайда болуын қамтамасыз ету және шлюздердi ұстау»
Сипаттама
Iшкi су жолдарындағы кеме қатынасының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.
Навигациялық жабдықтар белгiлерiн қою (алу) және күтiп ұстау арқылы кеме жүруiнiң кепiлдендiрiлген өлшемдерiн қамтамасыз ету: түбiн тереңдету (жердi қарпу), түзету, түбiн тазарту және трал жұмыстарын орындау; кеме жүретiн гидротехникалық құрылыстарды (шлюздердi) қауiпсiз жұмыс жағдайында ұстау
Бюджеттiк бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік қызметтерді, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызмет көрсетулер
іске асыру тәсіліне байланысты
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бiрлiгi
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
навигациялық жабдықтарды орнату (алып тастау) және қызмет көрсету
км
3 983,5
3 983,5
3 983,5
4 040,5
4 040,5
4 040,5
түбiн тереңдету бойынша жұмыстар
мың м3

24,4
24,8
Объем
бюджетных
средств
тыс. тенге
21 318 097
21 950 000
31 879 056
27 000 000
27 000 000
30 000 000
Форма бюджетной программы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
004 "Обеспечение безопасности полетов воздушных судов"
Описание
Направлена на реализацию стратегического направления по обеспечению
безопасности транспортных процессов на достижения целей по обеспечению
безопасности условий передвижения пассажиров и грузов на всех видах
транспорта и на выполнение задач по повышению безопасности в гражданской
авиации.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Повышение
квалификации
персонала РГП
"Центр по
обеспечению
безопасности
полетов" с
выдачей
подтверждающих
сертификатов
(кол-во курсов)
ед.
2
Приобретение
библиотеки
ИКАО для
получения и
формирования
базы руководящих
документов в
области
гражданской
авиации для
РГП "Центр по
обеспечению
безопасности
полетов"
ед.
1
Показатели
конечного
результата
Количество
работников РГП
"Центр по
обеспечению
безопасности
полетов"
прошедших
повышение
квалификации
ед.
27
Показатели
качества
Количество полученных сертификатов
ед.
32
Показатели
эффектив-
ности
Квалифициро-
ванный персонал -
допуски по
типам
воздушных
судов
%
24
Мониторинг
поправок к
стандартам
ИКАО и
уведомление
ИКАО о
существующих
различиях со
стандартами
ИКАО (кол-во
различий)
ед.
2
Объем
бюджетных
средств
тыс.
тенге
0
0
51 930
0
0
0
Форма бюджетной программы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
005 "Обеспечение водных путей в судоходном состоянии и содержание шлюзов"
Описание
Обеспечение безопасности судоходства на внутренних водных путях.
Обеспечение гарантированных габаритов судового хода посредством
выставления (снятия) и содержания знаков навигационного оборудования;
выполнения дноуглубительных (землечерпательных), выправительных,
дноочистительных и тральных работ; содержания судоходных гидротехнических
сооружений (шлюзов) в безопасном рабочем состоянии.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Выставление
(снятие) и
обслуживание
знаков
навигацион-
ного
оборудования
км
3 983,5
3 983,5
3 983,5
4 040,5
4 040,5
4 040,5
Работы по
дноуглублению
тыс.
м3

101 002
22 674
6 500
22 700
12 000
11 400
Бюджеттiк бағдарламаның нысаны
Бюджеттiк бағдарлама
(кiшi бағдарлама)
011 «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің күрделі шығыстары»
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі комитеттерінің аумақтық бөлімшелері ғимараттарын мемлекеттік қызметкер үшін қалыпты еңбек және әлеуметтік-тұрмыстық жағдай жасау үшін күрделі жөндеу және жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу
Бюджеттiк бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Күрделі шығыстарды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бiрлiгi
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткiштері
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі комитеттерінің аумақтық бөлімшелері ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу және жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу
бірлік
1
Көліктік бақылау органдарын қозғалмалы көліктік бақылау посттарымен жарақтандыру
бірлік
16
8
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі комитеттерінің аумақтық бөлімшелері және орталық аппаратын кеңсе жиһазымен, есептеуіш және басқа жабдықтармен, көлік құралдарымен жарақтандыру
бірлік
483
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Жылжымалы көліктік бақылау посттарын сатып алу
%
50
75
Кеңсе жиһазын, есептеуіш және басқа жабдықтарын, көлік құралдарын сатып алу
%
84
Сапа көрсеткiштерi
Түтін өлшеммен, газанализатормен, таразы жабдығымен жарақтандырылған қозғалмалы көліктік бақылау посттарын сатып алу
бірлік
16
8
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру
бірлік
483
Тиімділік көрсеткіштері
Бір қозғалмалы постысын сатып алуға арналған орта шығындар
млн. теңге
16,0
16,0
Негізгі құралдарды сатып алуға арналған орта шығындар
мың теңге

101 002
22 674
6 500
22 700
12 000
11 400
Форма бюджетной программы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
011 "Капитальные расходы Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан"
Описание
Капитальный ремонт и разработка проектно-сметной документации зданий
территориальных подразделений комитетов Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан для создания нормальных трудовых и
социально-бытовых условий для государственных служащих. Оснащение органов
транспортного контроля.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление капитальных расходов
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Проведение
капитального
ремонта и
разработка
проектно-
сметной
документации
зданий
территориаль-
ных подразделений
комитетов
Министерства
транспорта и
коммуникаций
Республики
Казахстан
ед.
1
Оснащение
органов
транспортного
контроля
передвижными
постами
транспортного
контроля
ед.
16
8
Оснащение
центрального
аппарата и
территори-
альных
подразделений
комитетов
Министерства
транспорта и
коммуникаций
Республики
Казахстан
офисной
мебелью,
вычисли-
тельным и
другим
оборудо-
ванием,
транспортными
средствами
ед.
483
Показатели
конечного
результата
Приобретение
передвижных
постов
транспортного
контроля
%
50
75
-
Приобретение
офисной
мебели,
вычисли-
тельного и
другого
оборудования,
транспортных
средств
%
84
Показатели
качества
Приобретение
передвижных
постов
транспортного
контроля
оснащенных
весовым
оборудова-
нием,
газоанализа-
тором,
дымомером
ед.
16
8
Материально-
техническое
оснащение
Министерства
транспорта и
коммуникаций
Республики
Казахстан
Ед.
483
Показатели
эффектив-
ности
Средние
затраты на
приобретение
одного
передвижного
поста
млн.
тенге
16,0
16,0
-
Средние
затраты на
приобретение
основных
средств
тыс.
тенге

12,8
13,7
Бюджет қаражатының көлемі
мың теңге
431 350
426 832
416 885
388 025
415 186
444 250
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
033 «Облыстық бюджеттерге мемлекет мұқтажы үшiн жер учаскелерiн алуға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын құрылыс және қайта жаңартуға мемлекеттік мұқтажы үшін жер учаскелерді және құрылыстарды сатып алу шарттарын жасасу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне қарай
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Автожолдың белдеуіне түсетін жер учаскелерін және құрылымдарын сатып алу
Жер учаске
102 болжамдалады
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Жер учаскелерін және құрылымдарын сатып алу бойынша шарт жасасу
Жер учаске
102 болжамдалады
Сапа көрсеткіштері
Сот шешімдері бойынша жасасқан шарттардың саны сатып алынатын жер учаскелердің жалпы санына пайыздық қатынасы
Жер учаске
10 %-дан аса емес
Тиімділік көрсеткіштері
Қаржылық жылының жабылуын есепке ала отырып жер учаскелерін сатып алуды аяқтау
Жер учаске
102 болжамдалады
Бюджет қаражатының көлемі
мың теңге
894 823
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
034 «Алматы қаласының бюджетіне метрополитенмен жолаушылар тасымалдарын субсидиялауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттама
Аматы қаласындағы қалалық қатынас бойынша Метрополитен жер асты көлігіндегі жолаушылар тасымалын ұйымдастырумен байланысты тасымалдаушылар шығынын жабу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне қарай
Жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
Ағымдағы бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Маршруттардың саны
бірлік
1
Жылына рейстердің саны
бірлік

12,8
13,7
Объем бюджетных средств
тыс.
тенге
431 350
426 832
416 885
338 025
415 186
444 250
Форма бюджетной программы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
033 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам на изъятие земельных
участков для государственных нужд"
Описание
Заключение договоров по выкупу земельных участков и строений на них для
государственных нужд под строительство и реконструкцию автомобильных
дорог республиканского значения
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Предоставление трансфертов
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Выкуп
земельных
участков и
строений,
попадающих
под полосу
отвода
автодорог
учас-
ток
Прог-
нози-
руется
102
Показатели
конечного
результата
Заключение
договоров по
выкупу
земельных
участков и
строений
учас-
ток
Прог-
нози-
руется
102
Показатели
качества
Процентное
соотношение
количества
договоров,
заключенных
по решениям
суда к
общему
количеству
выкупаемых
земельных
участков.
учас-
ток
Не
более
10 %
Показатели
эффектив-
ности
Завершение
выкупа
земельных
участков с
учетом
закрытия
финансового
года.
учас-
ток
Прог-
нози-
руется
102
Объем
бюджетных
средств
тыс.
тенге
894 823
Форма бюджетной программы
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
034 "Целевые текущие трансферты бюджету города Алматы на субсидирование
пассажирских перевозок метрополитеном"
Описание
Покрытие убытков перевозчиков, связанных с организацией пассажирских
перевозок на подземном транспорте Метрополитен по городскому сообщению в
городе Алматы
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая бюджетная программа
Показатели
бюджетной
программы
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Количество
маршрутов
ед.
1
Количество
рейсов в год
ед.

152 615 204
212 669 308
263 066 158
298 949 666
281 584 262
262 111 907
0
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
СА – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ТМРА – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
МТЖ – магистральдық теміржол желісі
РТЖ – Ресей темір жолдары
АКҚ – автокөлік құралдары
ХЖТ – халықаралық жол тасымалдары
ТАТМ – Трансазия теміржол магистралі
ТЖЫҰ – Теміржол ынтымақтастығы ұйымы
ФКИ – физикалық көлем индексі
БЖИ – бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексі
СЭФ – сыртқы экономикалық форум
МЖӘ – мемлекеттік-жеке меншік әріптестік
ЖҚҚ – жалпы қосылған құн
ЕҚДБ – Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі

152 615 204
212 669 308
263 066 158
298 949 666
281 584 262
262 111 907
0
Расшифровка аббревиатур:
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МИО - местные исполнительные органы
АС - Агентство Республики Казахстан по статистике
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
МЖС - магистральная железнодорожная сеть
РЖД - Российские железные дороги
АТС - автотранспортные средства
МДП - международные дорожные перевозки
ТАЖМ - Трансазиатская железнодорожная магистраль
ОСЖД - Организация содружеств железных дорог
ИФО - индекс физического объема
ГИК - глобальный индекс конкурентоспособности
ВЭФ - внешнеэкономический форум
ГЧП - государственно-частное партнерство
ВДС - валовая добавленная стоимость
ЕБРР - Европейский Банк Реконструкции и Развития