"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1659 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Ұлттық әл-ауқат қоры туралы
Осы Заң Ұлттық әл-ауқат қорының құқықтық жағдайын, қызмет тәртібін, мақсаттарын, міндеттері мен өкілеттіктерін, Ұлттық әл-ауқат қоры мен мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін, сондай-ақ акциялары (қатысу үлестері) Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі заңды тұлғалардың және Ұлттық әл-ауқат қорының тобына кіретін өзге де ұйымдардың құқықтық жағдайының жекелеген ерекшеліктерін айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жанама иелену – әрбір келесі ұйымның өзге ұйымның акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығында иеленуі;
2) компаниялар – ұлттық даму институттары, ұлттық компаниялар және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамы меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығымен Қорға тиесілі басқа да заңды тұлғалар;
3) Қордың тобы – Қор, компаниялар, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамы компанияларға тиесілі олардың еншілес ұйымдары, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамы компаниялардың көрсетілген еншілес ұйымдарына тиесілі, осы Заңда оларға қатысты арнаулы құқықтық жағдай белгіленетін заңды тұлғалар.
Қордың тобына:
кепілге салынған акцияларын (қатысу үлестерін) сату жөніндегі сауда-саттық Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өткізілмеді деп жарияланған кезде акциялары (қатысу үлестері) Қордың тобына кіретін банктің меншігіне келіп түскен заңды тұлғалар;
банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында акциялары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қордың меншігіне келіп түскен банктер кірмейді;
4) Ұлттық әл-ауқат қоры (бұдан әрі – Қор) – ұлттық басқарушы холдинг.
2-бап. Қазақстан Республикасының Қор туралы заңнамасы

О проекте Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1659
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О Фонде национального благосостояния».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О Фонде национального благосостояния
Настоящий Закон определяет правовое положение, порядок деятельности, цели, задачи и полномочия Фонда национального благосостояния, порядок взаимодействия Фонда национального благосостояния и государственных органов, а также отдельные особенности правового положения юридических лиц, акции (доли участия) которых принадлежат Фонду национального благосостояния, и иных организаций, входящих в группу Фонда национального благосостояния.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) косвенное владение - владение каждой последующей организацией акциями (долями участия в уставном капитале) иной организации на праве собственности или доверительного управления;
2) компании — национальные институты развития, национальные компании и другие юридические лица, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности или доверительного управления;
3) группа Фонда — Фонд, компании, их дочерние организации, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат компаниям, а также юридические лица, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит указанным дочерним организациям компаний, в отношении которых настоящим Законом устанавливается специальное правовое положение.
В группу Фонда не входят:
юридические лица, акции (доли участия) которых поступили в собственность банка, входящего в группу Фонда, при объявлении торгов по реализации заложенных акций (долей участия) несостоявшимися в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
банки, акции которых поступили в собственность Фонда по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в целях защиты интересов кредиторов банка и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан;
4)Фонд национального благосостояния (далее — Фонд) — национальный управляющий холдинг.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о Фонде

1. Қазақстан Республикасының Қор туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
3. Акционерлік қоғамдардың құқықтық жағдайын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасы, егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, Қордың тобына қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге кіретін компанияларға Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамасы қолданылмайды.
3-бап. Қордың акцияларына меншік мәселелері
Қордың акциялары мемлекеттің ерекше меншігі болып табылады және иеліктен шығаруға жатпайды.
4-бап. Қордың мақсаты мен міндеттері
1. Қор қызметінің мақсаты Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту, Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыру болып табылады.
2. Қордың міндеттері:
1) Қордың тобына кіретін ұйымдардың бәсекеге қабілеттілігін, нарықтық құнын және кірістілігін арттыру;
2) Қордың тобына корпоративтік басқарудың ең озық практикасын енгізу;
3) инновациялық үдерістер мен технологияларды әзірлеуге және Қордың тобына енгізуге ынталандыру;
4) Қазақстан Республикасына инвестициялар тартуға қатысу, сондай-ақ Қордың тобына кіретін ұйымдардың инвестициялық белсенділігі үшін жағдайлар жасау;
5) ұлттық, салааралық және өңірлік ауқымдағы инвестициялық стратегиялық жобалар әзірлеу және оларды іске асыру, Қазақстан экономикасын жаңғырту және әртараптандыру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
6) кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған бағдарламаларды іске асыруға қатысу, сондай-ақ мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын ескере отырып, Қазақстан Республикасындағы инвестициялық ахуалды жақсарту;
7) осы Заңда белгіленген шарттарда Қазақстан Республикасының экономикасын тұрақты дамытуға ықпал ететін әлеуметтік маңызы бар, индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға қатысу болып табылады.
5-бап. Қор қызметінің принциптері
Қордың қызметі мынадай:
1) Қордың жалғыз акционері ретіндегі мемлекеттің мүдделерін сақтау;
2) Қордың және Қордың тобына кіретін басқа да ұйымдар қызметінің кірістілігі, тиімділігі, транспаренттілігі және есептілігі;

1. Законодательство Республики Казахстан о Фонде основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
3. Законодательство Республики Казахстан, регулирующее правовое положение акционерных обществ, а также законодательство Республики Казахстан о государственном имуществе применяется к группе Фонда, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
4. Законодательство Республики Казахстан об инвестиционных фондах не распространяется на компании, входящие в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан.
Статья 3. Вопросы собственности на акции Фонда
Акции Фонда являются исключительной собственностью государства и не подлежат отчуждению.
Статья 4. Цель и задачи Фонда
1. Целью деятельности Фонда является повышение национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в группу Фонда, эффективного управления активами, входящими в группу Фонда.
2. Задачами Фонда являются:
1) повышение конкурентоспособности, рыночной стоимости и доходности организаций, входящих в группу Фонда;
2) внедрение в группе Фонда наилучшей практики корпоративного управления;
3) стимулирование разработки и внедрения в группе Фонда инновационных процессов и технологий;
4) участие в привлечении инвестиций в Республику Казахстан, а также создание условий для инвестиционной активности организаций, входящих в группу Фонда;
5) разработка и реализация инвестиционных стратегических проектов национального, межотраслевого и регионального масштабов, участие в разработке и реализации программ модернизации и диверсификации казахстанской экономики;
6) участие в реализации программ, направленных на развитие предпринимательства, а также улучшение инвестиционного климата  в Республике Казахстан, с учетом основных направлений государственной политики;
7) участие в реализации социально-значимых, индустриально-инновационных проектов, способствующих устойчивому развитию экономики Республики Казахстан, на условиях, установленных настоящим Законом.
Статья 5. Принципы деятельности Фонда
Деятельность Фонда основывается на следующих принципах:
1) соблюдения интересов государства как единственного акционера Фонда;
2) доходности, эффективности, транспарентности и отчетности деятельности Фонда и других организаций, входящих в группу Фонда;

3) шешімдерді қабылдау мен оларды іске асырудағы жүйелілік пен жеделдік;
4) Қордың әлеуметтік жауапкершілігі принциптеріне негізделеді.
2-тарау. ҚОРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
6-бап. Қордың органдары
Қордың органдары:
1) жоғары орган – жалғыз акционер;
2) басқару органы – директорлар кеңесі;
3) атқарушы орган – басқарма;
4) Қордың жарғысына сәйкес өзге де органдар болып табылады.
7-бап. Қордың жалғыз құрылтайшысы және акционері
1. Қордың жалғыз құрылтайшысы және акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылады.
2. Қордың жалғыз акционерінің айрықша құзыретіне:
1) Қордың жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны жаңа редакцияда бекіту;
2) Қордың жылдық қаржылық есептілігін бекіту;
3) Қордың даму стратегиясын бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
4) Қорды ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
5) Қордың жарияланған акцияларының санын ұлғайту немесе Қордың орналастырылмаған жарияланған акцияларының түрін өзгерту туралы шешім қабылдау;
6) Қордың директорлар кеңесінің өкілеттік мерзімін айқындау, оның мүшелерін сайлау және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату;
7) Қордың жалғыз акционері айқындаған тізбе бойынша компаниялардың акцияларын иеліктен шығару, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімгерлікпен басқаруға беру;
8) Қордың жалғыз акционері айқындаған тізбе бойынша компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешу;
9) Қор басқармасының төрағасын тағайындау және қызметінен мерзімінен бұрын босату;
10) Қордың есепті қаржы жылындағы таза кірісін бөлу тәртібін бекіту, жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдау және Қордың бір жай акциясына шаққандағы дивидендтің мөлшерін бекіту;
11) «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайлар басталған кезде жай акциялар бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;
12) Қордың дивидендтік саясатын айқындау;
13) осы Заңның 8-бабы 3-тармағының 19) тармақшасына сәйкес қабылданған Қор Директорлар кеңесінің шешімін бекіту;
14) банктердің акцияларын сатып алу және иеліктен шығару, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімгерлікпен басқаруға беру;
15) корпоративтік басқару кодексін, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтырулырды бекіту;
16) осы Заңға және (немесе) Қордың жарғысына сәйкес өзге де мәселелер жатады.
3. Осы баптың 3-тармағының 8) тармақшасында Қор оларда жалғыз акционер (қатысушы) болып табылмайтын компанияларға қатысты мәселелер бойынша шешімдерді Қордың уәкілетті өкілдері компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында кейіннен дауыс беруі мақсатында Қордың акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын айқындау үшін Қордың жалғыз акционері қабылдайды.

3) системности и оперативности в принятии решений и их реализации;
4) социальной ответственности Фонда.
Глава 2. ОСОБЕННОСТИ УПРАВЛЕНИЯ ФОНДОМ Статья 6. Органы Фонда
Органами Фонда являются:
1) высший орган - единственный акционер;
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - правление;
4) иные органы, в соответствии с уставом Фонда.
Статья 7. Единственный учредитель и акционер Фонда
1. Единственным учредителем и акционером Фонда является Правительство Республики Казахстан.
2. К исключительной компетенции единственного акционера Фонда относятся:
1) внесение изменений и дополнений в устав Фонда или утверждение его в новой редакции;
2) утверждение годовой финансовой отчетности Фонда;
3) утверждение стратегии развития Фонда и внесение изменений и дополнений в нее;
4) добровольная реорганизация или ликвидация Фонда;
5) принятие решения об увеличении количества объявленных акций Фонда или изменении вида неразмещенных объявленных акций Фонда;
6) определение срока полномочий совета директоров Фонда, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий;
7) отчуждение акций компаний по перечню, определенному единственным акционером Фонда, а также передача указанных акций в доверительное управление;
8) решение о ликвидации, реорганизации компаний по перечню, определенному единственным акционером Фонда;
9) назначение и досрочное освобождение от должности председателя правления Фонда;
10) утверждение порядка распределения чистого дохода Фонда за отчетный финансовый год, принятие решения о выплате дивидендов по простым акциям и утверждение размера дивиденда в расчете на одну простую акцию Фонда;
11) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям при наступлении случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах»;
12) определение дивидендной политики Фонда;
13) утверждение решения Совета директоров Фонда, принятого в соответствии с подпунктом 19) пункта 3 статьи 8 настоящего Закона;
14) приобретение и отчуждение акций банков, а также передача указанных акций в доверительное управление;
15) утверждение кодекса корпоративного управления, а также изменений и дополнений в него;
16) иные вопросы в соответствии с настоящим Законом и (или) уставом Фонда.
3. Решения по вопросам, указанным в подпункте 8) пункта 3 настоящей статьи, в отношении компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются единственным акционером Фонда для определения позиции Фонда как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Фонда на общих собраниях акционеров (участников) компаний.

4. Осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен және (немесе) Қордың жарғысымен жалғыз акционердің құзыретіне жатқызылған мәселелер жөніндегі шешімдерді Қазақстан Республикасының Үкіметі жеке қаулы нысанында қабылдайды.
Қор жалғыз акционерінің шешімдер қабылдауы тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
8-бап. Қордың директорлар кеңесі
1. Қордың директорлар кеңесі жалғыз акционер сайлайтын төрағадан және мүшелерден тұрады.
2. Лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қордың директорлар кеңесінің төрағасы болып табылады.
Қордың директорлар кеңесінің құрамы Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшелерінің арасынан, Қордың басқарма төрағасынан, тәуелсіз директорлардан және өзге де тұлғалардан қалыптастырылады.
Директорлар кеңесінің сандық құрамы Қордың жарғысымен айқындалады, бұл ретте тәуелсіз директорлардың саны директорлар кеңесі сандық құрамының бестен екі бөлігінен кем болмауға тиіс.
3. Қордың директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне мынадай:
1) Қордың даму жоспарын бекіту;
2) Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу, бекіту, мониторинглеу, іске асырылуын бағалау, беру тәртібін, сондай-ақ оның мазмұнына қойылатын талаптарды белгілеу;
3) Қордың даму жоспарының орындалуын бақылау мен талдауды, іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру;
4) Қордың даму жоспары шеңберінде Қор қызметінің түйінді көрсеткіштерін айқындау;
5) Қордың жылдық бюджетін әзірлеу, бекіту, орындау және мониторинглеу тәртібін бекіту;
6) Қордың жылдық бюджетін бекіту;
7) тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешу осы Заңмен Қордың жалғыз акционерінің құзыретіне жатқызылған компанияларды қоспағанда, компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешу;
8) акцияларды орналастыру (сату) туралы, оның ішінде жарияланған акциялардың саны шегінде орналастырылатын (сатылатын) акциялардың саны, оларды орналастыру (сату) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау;
9) акцияларды қоспағанда, орналастырылған бағалы қағаздарды Қордың сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешім қабылдау;
10) Қордың мынадай: тәуекелдерді басқару, демеушілік және қайырымдылық көмек жөніндегі, әлеуметтік жауапкершілік туралы, ақпаратты ашу, кредиттік, индустриялық-инновациялық және өзге де саясаттарын бекіту;
11) Қордың аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымды және жылдық бюджетті бекіту шеңберінде оның қызметтеріне ақы төлеудің шекті мөлшерін айқындау;
12) мәселелерді жалғыз акционердің қарауына шығару туралы шешім қабылдау;
13) тәуелсіз директорларға сыйақылардың мөлшері мен оларды төлеу шарттарын айқындау;

4. Решения по вопросам, отнесенным настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и (или) уставом Фонда к компетенции единственного акционера, принимаются Правительством Республики Казахстан в форме индивидуального постановления.
Порядок принятия решений единственного акционера Фонда определяется  Правительством Республики Казахстан.
Статья 8. Совет директоров Фонда
1. Совет директоров Фонда состоит из председателя и членов, избираемых единственным акционером.
2. Председателем совета директоров Фонда является Премьер-Министр Республики Казахстан по должности.
Состав совета директоров Фонда формируется из числа членов Правительства Республики Казахстан, председателя правления Фонда,  независимых директоров и иных лиц.
Количественный состав совета директоров определяется уставом Фонда, при этом число независимых директоров должно быть не менее двух пятых от количественного состава совета директоров.
3. К исключительной компетенции совета директоров Фонда относится принятие решений по следующим вопросам:
1) утверждение плана развития Фонда;
2) определение порядка разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана развития Фонда, а также требований к его  содержанию;
3) осуществление контроля и анализа выполнения, оценки реализации плана развития Фонда;
4) определение ключевых показателей деятельности Фонда в рамках плана развития Фонда;
5) утверждение порядка разработки, утверждения, исполнения и мониторинга годового бюджета Фонда;
6) утверждение годового бюджета Фонда;
7) решение о ликвидации, реорганизации компаний, за исключением компаний, решение о ликвидации, реорганизации которых отнесено настоящим Законом к компетенции единственного акционера Фонда;
8) принятие решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
9) принятие решения о выкупе Фондом размещенных ценных бумаг, за исключением акций, и цене их выкупа;
10) утверждение политик Фонда: по управлению рисками, спонсорской и благотворительной помощи, о социальной ответственности, раскрытия информации, кредитной, индустриально-инновационной и иных политик;
11) определение аудиторской организации, осуществляющей аудит Фонда, и предельного размера оплаты ее услуг в рамках утверждения годового бюджета;
12) принятие решения о вынесении вопросов на рассмотрение единственного акционера;
13) определение размера и условий выплаты вознаграждений независимым директорам;

14) Қордың штат санын бекіту;
15) Қордың директорлар кеңесінің жанынан комитеттер құру туралы шешімдер қабылдау;
16) Қор басқармасының төрағасын қоспағанда, басқарманың сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, басқарма мүшелерін сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
17) басқарма төрағасы мен оның мүшелерінің лауазымдық жалақыларының мөлшерін және еңбегіне ақы төлеу мен сыйлықақы беру шарттарын айқындау;
18) ішкі аудит қызметінің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, оның басшысын тағайындау, сондай-ақ оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін және ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу мен сыйлықақы берудің мөлшері мен шарттарын айқындау;
19) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін іске асыру мақсатында бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында орналастырылатын Қор тобына кіретін ұйымдар акцияларының бағасы, саны, орналастыру құрылымы туралы шешім қабылдау;
20) Қордың ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекіту. Директорлар кеңесі бекітуге тиіс құжаттардың тізбесін ол өз бетімен белгілейді;
21) жасалуына қатысты «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында ерекше шарттар белгіленген мәмілелердің Қордың тобына кіретін ұйымдар арасында жасалу тәртібін айқындау;
22) Қордағы корпоративтік басқаруды бағалау тәртібін бекіту;
23) жиынтығында Қорға тиесілі барлық активтердің жиырма бес және одан көп процентін құрайтын активтердің бір бөлігін немесе бірнеше бөлігін беру арқылы Қордың өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы;
24) Қордың міндеттемелерін оның өз капиталының он және одан көп процентін құрайтын шамаға ұлғайту;
25) Қордың басқа заңды тұлғалар акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он және одан да көп процентін сатып алуы;
26) Қордың облигацияларын, туынды бағалы қағаздарын шығару және Қордың өз капиталы мөлшерінің бір және одан да көп проценті сомасына Қордың өзге де қарыз тартуы шарттарын айқындау;
27) Қор әкімшілік шығыстарының нормативтері мен лимиттерінің жекелеген түрлерін бекіту;
28) Қордың жалғыз акционері бекітетін әдістемеге сәйкес Қор директорлар кеңесінің қызметіне жал сайынғы бағалауды жүргізу;
29) осы заңға сәйкес Қор жалғыз акционерінің, басқармасының немесе Басқарма төрағасының айырықша құзыретіне жататын шешімдерді қоспағанда, директорлар кеңесі бекіткен ішкі құжаттарда көзделген шешімдерді қабылдау;
30) осы Заңға және (немесе) Қордың жарғысына сәйкес өзге де мәселелер жатады.

14) утверждение штатной численности Фонда;
15) принятие решений о создании комитетов при совете директоров  Фонда;
16) определение количественного состава, срока полномочий правления, избрание членов правления, а также досрочное прекращение их полномочий, за исключением председателя правления Фонда;
17) определение размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования председателя и членов правления;
18) определение количественного состава, срока полномочий службы внутреннего аудита, назначение ее руководителя, а также досрочное прекращение его полномочий, определение порядка работы службы внутреннего аудита, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;
19) принятие решения о цене, количестве, структуре размещения акций организаций, входящих в группу Фонда, размещаемых  на организованном рынке ценных бумаг в целях реализации решения Правительства Республики Казахстан;
20) утверждение документов, регулирующих внутреннюю деятельность Фонда. Перечень документов, подлежащих утверждению советом директоров, определяется им самостоятельно;
21) определение порядка заключения сделок между организациями, входящими в группу Фонда, в отношении совершения которых Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах» установлены особые условия;
22) утверждение порядка оценки корпоративного управления в Фонде;
23) участие Фонда в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих Фонду активов;
24) увеличение обязательств Фонда на величину, составляющую десять и более процентов размера его собственного капитала;
25) приобретение Фондом десяти и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) других юридических лиц;
26) определение условий выпуска облигаций, производных ценных бумаг Фонда и привлечения Фондом иного заимствования на сумму один и более процентов от размера собственного капитала Фонда;
27) утверждение отдельных видов нормативов и лимитов административных расходов Фонда;
28) проведение ежегодной оценки деятельности совета директоров Фонда в соответствии с методикой, утверждаемой единственным акционером Фонда;
29) принятие решений, предусмотренных внутренними документами, утверждаемыми советом директоров, за исключением решений, относящихся в соответствии с настоящим Законом к исключительной компетенции единственного акционера, правления или председателя Правления Фонда;
30) иные вопросы в соответствии с настоящим Законом и (или) уставом Фонда.

4. Қор жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын компанияларға қатысты осы баптың 3-тармағының 7) және 19) тармақшаларында көрсетілген мәселелер бойынша шешімдерді кейіннен компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында Қордың уәкілетті өкілдерінің дауыс беруі мақсатында Қордың акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын айқындау үшін Қордың директорлар кеңесі қабылдайды.
5. Қор директорлар кеңесінің қызметін, оның ішінде директорлар кеңесі отырысының күн тәртібін қалыптастыратын және Қор директорлар кеңесінің мүшелеріне отырыстың өткізілетіні туралы хабарлама жіберетін Корпоративтік хатшы және Қор қамтамасыз етеді.
9-бап. Директорлар кеңесінің комитеттері
1. Барынша маңызды мәселелерді қарау және Қордың директорлар кеңесіне ұсынымдар дайындау үшін Қор директорлар кеңесінің жанынан тұрақты жұмыс істейтін комитеттер құрылуы мүмкін.
Осы Заңның 14-бабымен көзделген мамандандырылған комитет міндетті түрде құрылады.
2. Қор директорлар кеңесінің комитеттері Қор директорлар кеңесінің мүшелерінен және нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіптік білімі бар сарапшылардан тұрады.
Егер Қор директорлар кеңесінің қарауына шығарылатын мәселе қандай да бір комитеттің өкілеттігіне кірген жағдайда, ол тиісті мәселені міндетті түрде алдын ала қарайды және ол бойынша қорытынды дайындайды.
Қор басқармасының төрағасы Қор директорлар кеңесі комитетінің төрағасы болмайды.
3. Қор директорлар кеңесінің шешімдер қабылдауының сапалық деңгейін арттыру мақсатында Қордың жылдық бюджеті шеңберінде директорлар кеңесі немесе оның комитеттері қарайтын мәселелер бойынша сарапшылар мен консультанттарды, оның ішінде халықаралық дәрежедегілерді тартуға арналған қаражат көзделеді.
4. Қор директорлар кеңесінің комитеттерін қалыптастыру мен олардың жұмыс істеу тәртібі, олардың өкілеттіктері, сандық құрамы Қордың директорлар кеңесі бекітетін қоғамның ішкі құжаттарымен белгіленеді.
10-бап. Қордың басқармасы
1. Қордың басқармасы басқарма төрағасынан, оның орынбасарларынан және өзге де тұлғалардан тұрады.
2. Қор басқармасының айрықша құзыретіне:
1) Қордың бағалы қағаздарын айырбастау шарттары мен тәртібін айқындау, сондай-ақ оларды өзгерту;
2) Қордың акцияларын төлеуге берілген не ірі мәміленің нысанасы болып табылатын мүліктің нарықтық құнын бағалау жөніндегі бағалаушының қызметіне ақы төлеу мөлшерін айқындау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және компаниялардың жарғыларына сәйкес компаниялар акционерлері (қатысушылары) жалпы жиналысының құзыретіне жататын, олар бойынша шешімдерді (осы Заңға сәйкес компаниялар қызметінің мәселелері бойынша Қордың директорлар кеңесі қабылдайтын шешімдерді қоспағанда) Қордың басқармасы немесе басқарма төрағасы қабылдайтын компаниялар қызметі мәселелерінің тізбесін, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау тәртібін айқындау;

4. Решения по вопросам, указанным в подпунктах 7) и 19) пункта 3 настоящей статьи, в отношении компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются советом директоров Фонда для определения позиции Фонда как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Фонда на общих собраниях акционеров (участников) компаний.
5. Деятельность совета директоров Фонда обеспечивается Корпоративным секретарем, в том числе, формирующим повестку дня заседания совета директоров и направляющим уведомления членам совета директоров Фонда о проведении заседания, и Фондом.
Статья 9. Комитеты совета директоров
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров Фонда могут создаваться постоянно действующие комитеты при совете директоров Фонда.
Специализированный комитет, предусмотренный статьей 14 настоящего Закона, создается в обязательном порядке.
2. Комитеты совета директоров Фонда состоят из членов совета директоров Фонда и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
В случае, если вопрос, выносимый на рассмотрение совета директоров Фонда  входит в полномочия какого-либо комитета, им в обязательном порядке предварительно рассматривается соответствующий вопрос и готовится по нему заключение.
Председатель правления Фонда не может быть председателем комитета совета директоров Фонда.
3. В целях повышения качественного уровня принятия решений советом директоров Фонда, в рамках годового бюджета Фонда предусматриваются средства для привлечения консультантов, в том числе международных, по вопросам, рассматриваемым советом директоров или его комитетами.
4. Порядок формирования и работы комитетов совета директоров Фонда, их полномочия, количественный состав устанавливаются внутренними документами, утверждаемыми советом директоров Фонда.
Статья 10. Правление Фонда
1. Правление Фонда состоит из председателя правления, его заместителей и иных лиц.
2. В исключительную компетенцию правления Фонда входит принятие решений по следующим вопросам:
1) определение условий и порядка конвертирования ценных бумаг Фонда, а также их изменение;
2) определение размера оплаты услуг оценщика по оценке рыночной стоимости имущества, переданного в оплату акций Фонда либо являющегося предметом крупной сделки;
3) определение перечня вопросов деятельности компаний, относящихся в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставами компаний к компетенции общих собраний акционеров (участников) компаний, решения по которым принимаются правлением или председателем правления Фонда (за исключением решений по вопросам деятельности компаний, принимаемых советом директоров Фонда согласно настоящему Закону), а также порядка принятия таких решений;

4) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) меншік және (немесе) сенімгерлікпен басқару құқығымен Қорға тиесілі компаниялардың атқарушы органдарының басшыларын тағайындау және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату мәселелерін келісу;
5) инвестициялық шешімдер мен инвестициялық жобаларды іске асырудың толықтығы мен мерзімдерінің бұзылуына жол бермеу жөнінде компанияларға қатысты жедел шаралар қабылдау;
6) компанияларға қатысты бірыңғай (оның ішінде компаниялар қызметінің салалары бойынша) қаржылық, инвестициялық, өндірістік-шаруашылық, ғылыми-техникалық, ақшаны басқару жөніндегі, кадр, әлеуметтік және өзге де саясатты қалыптастыру;
7) дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу процентінен астамын тікелей немесе жанама түрде Қор иеленетін заңды тұлғаларға қатысты әдістемелік ұсынымдар мен корпоративтік стандарттарды бекіту;
8) компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, келісу, бекіту, түзету, олардың орындалуы мен орындалуына мониторинг жүргізу қағидасын бекіту;
9) дивидендтік саясатты және компаниялар үшін дивидендтер есептеу нормативтерін бекіту;
10) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) Қорға тиесілі компаниялар әкімшілік шығыстарының нормативтері мен лимиттерінің жекелеген түрлерін бекіту;
11) Қордың штат санын және ұйымдық құрылымын бекіту;
12) Қордың филиалдары мен өкілдіктерін құру туралы шешімдер қабылдау;
13) Қор басқармасы үшін ұсыныстар әзірлеу мақсатында Қор басқармасының жанынан Қордың, компаниялардың қызметкерлерінен және өзге де тұлғалардан тұратын комитеттер құру туралы шешімдер қабылдау;
14) Қор немесе оның қызметі туралы қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын құпияны құрайтын өзге де ақпаратты айқындау;
15) Қордың облигацияларын, туынды бағалы қағаздарын шығарудың және Қордың өз капиталы мөлшерінің бір процентінен аспайтын сомаға Қордың өзге қарызды тартуының шарттарын айқындау;
16) осы Заңның 8-бабы 3-тармағының 20) тармақшасында көзделгендерді қоспағанда, Қордың ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекіту;
17) осы Заңның 24-бабының 1-тармағына сәйкес орталықтанрдырылған қызметтер құру;
18) жыл сайынғы негізде компаниялар қызметінің нәтижелерін тыңдау және компаниялар қызметінің нәтижелері туралы Қордың директорлар кеңесіне есептер беру;
19) осы Заңда және (немесе) Қордың жарғысында Қордың басқа органдарының құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кіреді.
3. Қор жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын компаниялар қызметінің мәселелері бойынша осы баптың 2-тармағының 3) және 9) тармақшаларында көрсетілген шешімдерді кейіннен компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында уәкілетті өкілдердің дауыс беруі үшін Қордың акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын айқындау мақсатында Қордың басқармасы немесе басқарма төрағасы қабылдайды.

4) согласование вопросов назначения и досрочного прекращения полномочий руководителей исполнительных органов компаний, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления;
5) принятие оперативных мер в отношении компаний по недопущению срывов по полноте и срокам реализации инвестиционных решений и инвестиционных проектов;
6) формирование единой (в том числе по отраслям деятельности компаний) финансовой, инвестиционной, производственно-хозяйственной, научно-технической, по управлению деньгами, кадровой, социальной и иной политики в отношении компаний;
7) утверждение методических рекомендаций и корпоративных стандартов в отношении юридических лиц, более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет Фонд;
8) утверждение правил разработки, согласования, утверждения, корректировки, исполнения и мониторинга исполнения планов развития компаний;
9) утверждение дивидендной политики и нормативов начисления дивидендов для компаний;
10) утверждение отдельных видов нормативов и лимитов административных расходов компаний, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду;
11) утверждение штатного расписания и организационной структуры Фонда;
12) принятие решений о создании филиалов и представительств Фонда;
13) принятие решений о создании комитетов при правлении Фонда, состоящих из работников Фонда, компаний и иных лиц в целях выработки предложений для Правления Фонда;
14) определение информации о Фонде или его деятельности, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну;
15) определение условий выпуска облигаций, производных ценных бумаг Фонда и привлечения Фондом иного заимствования на сумму не более одного процента от размера собственного капитала Фонда;
16) утверждение документов, регулирующих внутреннюю деятельность Фонда, за исключением предусмотренных подпунктом 20) пункта 3 статьи 8 настоящего Закона;
17) создание централизованных служб в соответствии с пунктом 1 статьи 24 настоящего Закона;
18) заслушивание на ежегодной основе результатов деятельности компаний и представление отчетов о результатах деятельности компаний совету директоров Фонда;
19) иные вопросы, не отнесенные настоящим Законом и (или) уставом Фонда к компетенции других органов Фонда.
3. Решения, указанные в подпунктах 3) и 9) пункта 2 настоящей статьи, по вопросам деятельности компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются правлением или председателем правления Фонда в целях определения позиции Фонда как акционера (участника) для последующего голосования уполномоченными представителями на общих собраниях акционеров (участников) компаний.

4. Қор басқармасы төрағасының құзыретіне «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мәселелермен қатар:
1) компанияларға және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамын тікелей немесе жанама түрде компаниялар иеленетін өзге заңды тұлғаларға тексерулер (ревизиялар) тағайындау туралы шешімдер қабылдау;
2) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) Қорға тиесілі компанияларға олардың қызметі мәселелері бойынша орындауы үшін тікелей (жедел) тапсырмалар беру;
3) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) меншік және (немесе) сенімгерлікпен басқару құқығында Қорға тиесілі компаниялар атқарушы органдарының басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тарту;
4) осы Заңға және (немесе) Қордың жарғысына сәйкес өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдау жатады.
5. Осы баптың 2-тармағының 4)-6) тармақшаларында және 4-тармағында көрсетілген шешімдер Қордың директорлар кеңесі белгілейтін тәртіппен компаниядағы корпоративтік басқару деңгейі ескеріле отырып қабылданады.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде компаниялардың акциялары (қатысу үлестері) сенімгерлікпен басқаруға берілген жағдайда осы баптың 2-тармағының 4) және 5) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген өкілеттіктерді Қор (оның органдары мен лауазымды тұлғалары) және сенімгерлікпен басқарушы іске асырмайды.
11-бап. Қордың ішкі аудит қызметі
1. Қордың ішкі аудит қызметін Қор қызметін жетілдіру мақсатында Қордың қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды, ішкі бақылау саласында, тәуекелдерді басқару жүйесін, корпоративтік басқару және консультация беру саласындағы құжаттардың орындалуын бағалауды жүзеге асыру үшін Қордың директорлар кеңесі құрады.
2. Қордың ішкі аудит қызметі Қордың директорлар кеңесіне тікелей бағынады және оның алдында өз жұмысы туралы есеп береді.
3-тарау. ҚОР ТОБЫНДАҒЫ БАСҚАРУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
12-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың
өзара іс-қимылы мәселелері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың өзара іс-қимылы осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісім:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қор өзара іс-қимылының негізгі принциптерін;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл мәселелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қорға оның қызметі мәселелері бойынша қоятын талаптарын;

4. Наряду с вопросами, предусмотренными Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах», к компетенции председателя правления Фонда относятся:
1) принятие решений о назначении проверок (ревизий) в компаниях и иных юридических лицах, более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеют компании;
2) дача прямых (оперативных) поручений для исполнения компаниям, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду, по вопросам их деятельности;
3) привлечение к дисциплинарной ответственности руководителей исполнительных органов компаний, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления;
4) принятие решений по иным вопросам в соответствии с настоящим Законом и (или) уставом Фонда.
5. Решения, указанные в подпунктах 4)-6) пункта 2 и пункте 4 настоящей статьи, принимаются с учетом уровня корпоративного управления в компании в порядке, устанавливаемом советом директоров Фонда.
6. В случае передачи Фондом на основании решения Правительства Республики Казахстан акций (долей участия) компаний в доверительное управление, полномочия, предусмотренные подпунктами 4) и 5) пункта 2 и пунктом 4 настоящей статьи, не реализуются Фондом (его органами и должностными лицами) и доверительным управляющим.
Статья 11. Служба внутреннего аудита Фонда
1. Служба внутреннего аудита Фонда создается советом директоров Фонда для осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью Фонда, оценки в области внутреннего контроля, системы управления рисками, исполнения документов в области корпоративного управления и консультирования в целях совершенствования деятельности Фонда.
2. Служба внутреннего аудита Фонда подчиняется непосредственно совету директоров Фонда и отчитывается перед ним о своей работе.
Глава 3. ОСОБЕННОСТИ УПРАВЛЕНИЯ В ГРУППЕ ФОНДА Статья 12. Вопросы взаимодействия Правительства Республики
Казахстан и Фонда
1. Взаимодействие Правительства Республики Казахстан и Фонда осуществляется в соответствии с настоящим Законом, иным законодательством Республики Казахстан и соглашением о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и Фондом.
Соглашение о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и Фондом содержит:
1) основные принципы взаимодействия Правительства Республики Казахстан и Фонда;
2) вопросы взаимодействия между Правительством Республики Казахстан и Фондом, в том числе требования Правительства Республики Казахстан к Фонду по вопросам его деятельности;

3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар мен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл мәселелерін қамтиды.
Қордың корпоративтік хатшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қордың арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісім ережелерінің тиісті орындалуын ұйымдастырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қор акцияларының меншік иесі ретінде Қордың Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыру жөніндегі мақсаттарға Қорды және оның органдарын тиімді басқаруға арналған шарттарды қамтамасыз ету арқылы қол жеткізуіне ықпал етеді.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі атқарушы билік органдары жүйесін басқаратын алқалы орган ретінде, заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қордың жедел (ағымдағы) қызметіне араласпайды.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Заңда көзделген жалғыз акционердің және Қор директорлар кеңесіндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері өкілдігінің өкілеттіктерін іске асыру арқылы ғана Қорды басқаруды жүзеге асырады.
13-бап. Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл
1. Мемлекеттік органдар мен Қордың, Қордың тобына кіретін ұйымдардың арасындағы Қордың жалғы акционері қызметінің, Қордың директорлар кеңесіндегі мемлекеттік органдар басшыларының мүшелігі шеңберіндегі өзара іс-қимылға жатпайтын өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерімен реттеледі.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа, Қордың, Қордың тобына кіретін ұйымдардың жедел (ағымдағы) қызметіне мемлекеттік органдар тарапынан араласуға жол берілмейді.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде оны беру тікелей көзделген есептілікті қоспағанда, Қордың және Қор тобына кіретін ұйымдардың мемлекеттік органдарға есептілік беруі Қордың интернет-ресурсына тиісті ақпаратты орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдарға қажетті есептілікті Қордың интернет-ресурсына орналастыру қағидасын, сондай-ақ есептіліктің тізбесін, нысандарын және орналастыру кезеңділігін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
14-бап. Қордың тобына кіретін ұйымдар қызметінің
экономиканы немесе экономиканың жеке алынған
саласын дамытуға әсерін талдау тәртібі

3) вопросы взаимодействия между государственными органами, входящими в структуру Правительства Республики Казахстан, и Фондом.
Корпоративный секретарь Фонда организует надлежащее исполнение положений соглашения о взаимодействии между Правительством Республики Казахстан и Фондом.
2. Правительство Республики Казахстан, как собственник акций Фонда, способствует достижению Фондом цели по  повышению национального благосостояния Республики Казахстан посредством обеспечения условий для эффективного управления Фондом его органами.
3. Правительство Республики Казахстан, как коллегиальный орган, возглавляющий систему органов исполнительной власти, не вмешивается в оперативную (текущую) деятельность Фонда, за исключением случаев, предусмотренных законами.
4. Правительство Республики Казахстан осуществляет управление Фондом исключительно посредством реализации полномочий единственного акционера, предусмотренных настоящим законом, и представительства членов Правительства Республики Казахстан в совете директоров Фонда.
Общее руководство и руководство текущей деятельностью Фонда осуществляется, соответственно,  советом директоров и правлением, которые принимают решения по вопросам, относящимся к их компетенции.
Статья 13. Взаимодействие с государственными органами
1. Взаимодействие между государственными органами и Фондом, организациями, входящими в группу Фонда, не относящееся к взаимодействию в рамках деятельности единственного акционера Фонда, членства руководителей государственных органов в совете директоров Фонда, регулируется законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.
2. Не допускается вмешательство со стороны государственных органов в оперативную (текущую) деятельность Фонда, организаций, входящих в группу Фонда, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
3. Предоставление отчетности Фондом и организациями, входящими в группу Фонда, государственным органам, за исключением отчетности предоставление которой прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, осуществляется посредством размещения соответствующей информации на интернет-ресурсе Фонда.
Правила размещения отчетности, необходимой государственным органам, на интернет-ресурсе Фонда, а также перечень, формы и периодичность размещения отчетности, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 14. Порядок анализа влияния деятельности организаций,
входящих в группу Фонда на развитие экономики или отдельно
взятой отрасли экономики

1. Қордың тобына кіретін ұйымдар қызметінің экономиканы немесе экономиканың жеке алынған саласын дамытуға әсерін кешенді және объективтік талдау (бұдан – талдау), олардың Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, республикалық бюджеттің қаражатын, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланумен байланысты мәселелерді қоспағанда, Қор директорлар кеңесінің жанындағы мамандандырылған комитеттің қызметі шеңберінде жүзеге асырылады.
2. Қордың бюджетіне салынған қаражат шегінде Қордың тобына кіретін ұйымдардың сыртқы аудитін, сондай-ақ Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті белгілеген мәселелерді қоя отырып талдау жүргізуге бастамашылық жасауға құқығы бар Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өкілі Қор директорлар кеңесінің жанындағы мамандандырылған комитеттің тұрақты мүшесі – дауыс беру құқығы бар сарапшы болып табылады.
Қордың тобына кіретін ұйымдарға жүргізілген сыртқы аудиттің нәтижелері Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне ұсынылады.
3. Директорлар кеңесі Басқарма төрағасына құрамына Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өкілі кіруі мүмкін талдау жүргізу жөніндегі тексеру тобын құруға не Қордың тобына кіретін ұйымдардың сыртқы аудитін жүргізу туралы тапсырма беруге құқылы.
4. Қордың тобына кіретін ұйымдарды талдаудың нәтижелері Қордың директорлар кеңесіне және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне ұсынылатын актімен ресімделеді.
5. Қордың тобына кіретін ұйымдардың тиімсіз қызметі жағдайлары анықталған кезде Қордың органдары осындай ұйым қызметінің тиімділігін арттыру үшін қажетті шаралар қабылдайды.
6. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, Қор директорлар кеңесінің жанындағы мамандандырылған комитеттің жұмысы барысында алынған ақпаратты өз қызметіне пайдалануға құқылы.
15-бап. Қордың әлеуметтік маңызы бар және
индустриялық-инновациялық жобаларды іске
асыруының ерекшеліктері
1. Қор және Қордың тобына кіретін ұйымдар Қор қызметінің бағыттары бойынша мемлекеттік саясаттың индустриялық-инновациялық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де салалардағы негізгі бағыттарын ескере отырып, әлеуметтік маңызы бар және индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға қатыса алады.
2. Қордың немесе Қордың тобына кіретін ұйымдардың Қазақстан Республикасының Үкіметі бастамашылық жасайтын рентабельділігі төмен болып табылатын әлеуметтік маңызы бар және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда толық немесе ішінара бюджеттік қаржыландыру және (немесе) мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Қор немесе Қордың тобына кіретін ұйымдар іске асыратын әлеуметтік маңызы бар және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаларды рентабелділігі төмендерге жатқызу қағидасын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

1. Комплексный и объективный анализ влияния деятельности организаций, входящих в группу Фонда, на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики (далее – анализ), за исключением вопросов, связанных с использованием ими средств Национального фонда Республики Казахстан, республиканского бюджета, а также поручительств и активов государства, осуществляется в рамках деятельности специализированного комитета при совете директоров Фонда.
2. Постоянным членом специализированного комитета при совете директоров Фонда - экспертом с правом голоса является представитель Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, который вправе инициировать проведение внешнего аудита организаций, входящих в группу Фонда в пределах заложенных в бюджете Фонда средств, а также анализа с постановкой вопросов определенных Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Результаты проведенного внешнего аудита организаций, входящих в группу Фонда предоставляются в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.
3. Совет директоров вправе дать поручение председателю Правления сформировать ревизионную группу по проведению анализа, в состав которой может входить представитель Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета либо о проведении внешнего аудита организаций, входящих в группу Фонда.
4. Результаты анализа организации, входящей в группу Фонда, оформляются актом, который представляется совету директоров Фонда и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета.
5. При выявлении случаев неэффективной деятельности организации, входящей в группу Фонда, органы Фонда принимают меры, необходимые для повышения эффективности деятельности такой организации.
6. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета вправе использовать полученную в ходе работы специализированного комитета при совете директоров Фонда информацию в своей деятельности, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
Статья 15. Особенности реализации Фондом социально-значимых и
индустриально-инновационных проектов
1. Фонд и организации, входящие в группу Фонда, могут участвовать в реализации социально-значимых и индустриально-инновационных проектов, с учетом основных направлений государственной политики в индустриально-инновационной, социально-экономической и иных сферах, по направлениям деятельности Фонда.
2. Реализация Фондом или организациями, входящими в группу Фонда, социально-значимых и (или) индустриально-инновационных проектов,  инициируемых Правительством Республики Казахстан, являющихся низкорентабельными, может осуществляться с предоставлением полного или частичного бюджетного финансирования и (или) государственных гарантий по негосударственным займам, в порядке и на условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Правила отнесения социально-значимых и (или) индустриально-инновационных проектов, реализуемых Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, к низкорентабельным, утверждаются Правительством Республики Казахстан.

3. Қор немесе Қордың тобына кіретін ұйымдар индустриялық-инновациялық қызметті жүзеге асырған кезде оларға Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі.
16-бап. Қордың және Қордың тобына кіретін ұлттық
компаниялардың даму стратегиялары және даму
жоспарлары
1. Қордың даму стратегиясы – Қордың миссиясын, көрімін, компанияларды басқару жөніндегі мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын және негіздейтін, Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайтуға, Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқаруға бағытталған құжат.
Қордың даму стратегиясы Қор қызметінің бағыттары бойынша мемлекеттік саясаттың индустриялық-инновациялық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де салалардағы негізгі бағыттары ескеріле отырып, он жылға әзірленеді.
2. Даму стратегиясын іске асыру мақсатында Қордың бес жылға арналған даму жоспары әзірленеді. Қор даму жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен оның мазмұнына қойылатын ең аз талаптардың негізінде Қордың директорлар кеңесі белгілейді. Компаниялар өз қызметінің саласы шегінде Қордың даму стратегиясын әзірлеуге тартылады.
3. Компанияларда Қор даму стратегиясының негізінде компаниялардың он жылға арналған даму стратегиялары әзірленеді. Компанияның даму стратегиясын оның директорлар кеңесі бекітеді.
Компаниялардың директорлар кеңестері өздерінің даму стратегияларын іске асыру мақсатында бес жыл мерзімге арналып әзірленетін даму жоспарларын бекітеді.
17. Қордың тобындағы басқару принциптері
1. Қордың тобындағы басқару корпоративтік басқарудың ең озық практикасына сәйкес және мынадай принциптердің негізінде жүзеге асырылады:
1) компаниялар активтерінің нарықтық құнын ұлғайту;
2) корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігі;
3) дивидендтік саясаттың тиімділігі;
4) ақпаратты ашу және ашықтық.
4-тарау. ҚОР ТОБЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІН ҚҰҚЫҚТЫҚ РЕТТЕУДІҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
18-бап. Қордың ұлттық әл-ауқатты қамтамасыз етудегі
ерекше өкілеттіктері
1. Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын арттыру, ұлттық әл-ауқатты қамтамасыз ету мақсатында Қордың мынадай ерекше өкілеттіктері бар:
1) мемлекеттік емес заңды тұлға немесе жеке тұлға стратегиялық объектіні иеліктен шығаруға ниеттенген жағдайда, сондай-ақ стратегиялық объектіні өндіріп алу қолданылған немесе оңалту немесе конкурстық басқарушы стратегиялық объектіні иеліктен шығарған не кепіл ұстаушы кепілге қойылған мүлікті (стратегиялық объектіні) соттан тыс тәртіппен сатқан, не Қазақстан Республикасының сот актісі негізінде стратегиялық объект өндіріп алынған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша стратегиялық объектілерді сатып алудың басым құқығы;

3. При осуществлении Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, индустриально-инновационной деятельности им предоставляются меры государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
Статья 16. Стратегии развития и планы развития Фонда и
национальных компаний, входящих в группу Фонда
1. Стратегия развития Фонда – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, цели и задачи Фонда по управлению компаниями, направленные на увеличение долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в группу Фонда, эффективное управление активами, входящими в группу Фонда.
Стратегия развития Фонда разрабатывается на десять лет с учетом основных направлений государственной политики в индустриально-инновационной, социально-экономической и иных сферах, по направлениям деятельности Фонда.
2. В целях реализации стратегии развития разрабатывается план развития Фонда на пять лет. Требования к содержанию плана развития Фонда определяются советом директоров Фонда, на основе минимальных требований к его содержанию, утвержденных уполномоченным органом по государственному планированию. Компании привлекаются к разработке стратегии развития Фонда в пределах своей сферы деятельности.
3. В компаниях на основе стратегии развития Фонда разрабатываются стратегии развития компаний сроком на десять лет. Стратегия развития компании утверждается ее советом директоров.
Советами директоров компаний в целях реализации их стратегий развития утверждаются планы развития, разрабатываемые сроком на пять лет.
Статья 17. Принципы управления в группе Фонда
Управление в группе Фонда осуществляется в соответствии с наилучшей практикой корпоративного управления и на основе следующих принципов:
1) увеличение рыночной стоимости активов компаний;
2) эффективность системы корпоративного управления;
3) эффективность дивидендной политики;
4) раскрытие информации и прозрачность.
Глава 4. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ГРУППЫ ФОНДА Статья 18. Особые полномочия Фонда для обеспечения
национального благосостояния
1. В целях повышения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики, обеспечения национального благосостояния Фонд имеет следующие особые полномочия:
1) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан стратегических объектов, в случае намерения негосударственного юридического лица или физического лица произвести отчуждение стратегического объекта, а также в случае обращения взыскания на стратегический объект или отчуждения стратегического объекта реабилитационным или конкурсным управляющим либо реализации заложенного имущества (стратегического объекта) залогодержателем во внесудебном порядке, либо обращения взыскания на стратегический объект на основании судебного акта Республика Казахстан;

2) акцияларының пакеттері (қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдардың немесе республика экономикасы үшін маңызды стратегиялық маңызы бар ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық массаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алудың басым құқығы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен банктердің акцияларын сатып алу құқығы.
2. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен және шарттарда Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттің атынан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қор немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компания жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғадағы, сондай-ақ, егер осы заңды тұлғаның негізгі қызметі Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты болса, жер қойнауын пайдаланушы қабылдайтын шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) оларға ықпал етуге мүмкіндігі бар заңды тұлғадағы жер қойнауын пайдаланудың иеліктен шығарылған құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алудың басым құқығына ие болады.
19-бап. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін
қызметтерді сатып алу
1. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерінде көзделген арнаулы тәртібі Қор және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп процентін тікелей немесе жанама түрде Қор иеленетін ұйымдар жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қолданылмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуы Қордың директорлар кеңесі бекітетін қағида негізінде жүргізіледі.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың Қор директорлар кеңесі бекітетін қағидаға сәйкес сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі болуға тиіс.
4. Қор осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуы мәселелері бойынша бақылауды, әдіснамалық басшылықты, мониторингті және талдауды жүзеге асырады.
Бақылау осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидасында белгіленген талаптарды сақтауын тексеру және қадағалау жөніндегі Қордың қызметін білдіреді. Қордың осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаларға қатысты бақылауы Қордың директорлар кеңесі белгілейтін тәртіппен олардың корпоративтік басқару деңгейі ескеріле отырып жүзеге асырылады.

2) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики;
3) право на приобретение акций банков в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. В порядке и на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан «О недрах и недропользовании», государство в лице Правительства Республики Казахстан или по решению Правительства Республики Казахстан Фонд или национальная компания по недропользованию обладают приоритетным правом приобретения отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) пакета акций (доли участия) в юридическом лице, обладающем правом недропользования, а также в юридическом лице, которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые недропользователем решения, если у данного юридического лица основная деятельность связана с недропользованием в Республике Казахстан.
Статья 19. Закупки товаров, работ и услуг
1. Специальный порядок закупок товаров, работ и услуг, предусмотренный иными законодательными актами Республики Казахстан, не применяется к закупкам товаров, работ и услуг, осуществляемым Фондом и организациями, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет Фонд.
2. Закупки товаров, работ и услуг юридическими лицами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, производятся на основании правил, утверждаемых советом директоров Фонда.
3. Юридические лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, должны иметь структурное подразделение, ответственное за выполнение процедур организации и проведения закупок в соответствии с правилами, утверждаемыми советом директоров Фонда.
4. Фонд осуществляет контроль, методологическое руководство, мониторинг и анализ по вопросам закупок товаров, работ и услуг юридическими лицами, указанными в пункте 1 настоящей статьи.
Контроль означает деятельность Фонда по проверке и наблюдению за соблюдением юридическими лицами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, требований, установленных правилами закупок товаров, работ и услуг. Контроль Фонда в отношении юридических лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется с учетом их уровня корпоративного управления в порядке, устанавливаемом советом директоров Фонда.

5. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу кезінде осы баптың 1-тармағында санамаланған тұлғалар:
1) тендерге қатысушыларға ұсынылатын тендерлік құжаттамада тендерге қатысушылардың – отандық тауар өндірушілердің және жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің бағаларын шартты түрде төмендету жөніндегі талаптарды көздеуге;
2) отандық тауар өндірушілердің және жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің өтінімдерін қарау және тендер жеңімпазын таңдау кезінде бағаларды шартты түрде төмендетуді қолдануға;
3) тендерге қатысушылардың баға ұсыныстары тең болған кезде отандық тауар өндірушілерге және жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерге артықшылық беруге тиіс.
6. Жергілікті қамту Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі бойынша айқындалады.
7. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудағы жергілікті қамту жөніндегі ақпарат индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ол белгілеген нысан бойынша және мерзімде ұлттық басқарушы холдинг атынан шоғырландырылған түрде ұсынылады.
8. 1-тармақты қоспағанда, осы баптың ережелері екінші деңгейдегі банктерге (Қазақстанның даму банкі мен Қазақстан тұрғын үй құрылыс жинақ банкінен басқа) және олардың еншілес ұйымдарына қолданылмайды.
20-бап. Ақшаны басқару
1. Қор Қордың және барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) Қорға тиесілі заңды тұлғалардың ақшасын басқару бойынша Қордың директорлар кеңесі бекітетін бірыңғай саясатты іске асырады.
2. Қордың тобына кіретін ұйымдар өзге ұйымдарға, оның ішінде Қордың тобына кіретін ұйымдарға ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен ақшалай нысанда кредиттер (қарыздар) беруге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген кредиттерді (қарыздарды) беру тәртібі мен шарттары Қордың директорлар кеңесі бекітетін ішкі кредит саясатында айқындалады.
4. Қор және Қордың тобына кіретін ұйымдар Қордың директорлар кеңесі бекітетін, онда демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету мөлшерінің лимиті көзделетін демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету саясатына сәйкес демеушілік және қайырымдылық көмек көрсете алады.
21-бап. «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан
Республикасының Заңында жасалуына қатысты
ерекше шарттар белгіленген мәмілелер
«Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелер Қордың тобына кіретін ұйымдар арасында оларды қолданбай, Қордың директорлар кеңесі айқындайтын тәртіппен жасалады.

5. При проведении закупок товаров, работ и услуг лица, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, должны:
1) предусматривать в тендерной документации, представляемой участникам тендера, требования по условному снижению цен участников тендера - отечественных товаропроизводителей и поставщиков работ и услуг;
2) применять условное снижение цен при рассмотрении заявок отечественных товаропроизводителей и поставщиков работ и услуг и выборе победителя тендера;
3) при равенстве ценовых предложений участников тендера отдавать предпочтение отечественным товаропроизводителям и отечественным поставщикам работ и услуг.
6. Местное содержание определяется по единой методике расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг, утвержденной Правительством Республики Казахстан.
7. Информация по местному содержанию в закупках товаров, работ и услуг предоставляется консолидировано в лице национального управляющего холдинга в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, по форме и в сроки, установленные им.
8. Положения настоящей статьи, за исключением пункта 1, не распространяются на банки второго уровня (кроме Банка развития Казахстана и Жилищного строительного сберегательного банка Казахстана) и их дочерние организации.
Статья 20. Управление деньгами
1. Фонд реализует единую политику по управлению деньгами Фонда и юридических лиц, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду, утверждаемую советом директоров Фонда.
2. Организации, входящие в группу Фонда, вправе предоставлять иным организациям, в том числе входящим в группу Фонда, кредиты (займы) в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности.
3. Порядок и условия предоставления кредитов (займов), указанных в пункте 2 настоящей статьи, определяются внутренней кредитной политикой, утверждаемой советом директоров Фонда.
4. Фонд и организации, входящие в группу Фонда могут оказывать спонсорскую и благотворительную помощь в соответствии с политикой оказания спонсорской и благотворительной помощи, утверждаемой советом директоров Фонда, в которой предусматривается лимит размеров оказания спонсорской и благотворительной помощи.
Статья 21. Сделки, в отношении совершения которых Законом
Республики Казахстан «Об акционерных обществах» установлены
особые условия
Сделки между организациями, входящими в группу Фонда, в отношении совершения которых Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах» установлены особые условия, заключаются без их применения в порядке, определяемом советом директоров Фонда.

22-бап. Қордың тобына кіретін ұйымдардың өзге заңды
тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) сатып
алуы
Бағалы қағаздардың қайталама нарығында акционерлік қоғамдардың дауыс беретін акцияларының отыз және одан көп процентін сатып алудың «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртібі Қорға немесе дауыс беретін акцияларының елу проценттен астамын тікелей немесе жанама түрде Қор иеленетін заңды тұлғаларға қатысты қолданылмайды.
23-бап. Мүлікке мемлекеттік меншікті оны Қордың
орналастырылатын акцияларын төлеуге енгізу
арқылы тоқтату
1. Мемлекеттік меншіктегі мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қордың орналастырылатын акцияларын төлеуге берілуі мүмкін.
2. Мемлекеттік меншіктегі мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қор меншігіндегі басқа мүлікке айырбастау арқылы Қордың меншігіне берілуі мүмкін.
24-бап. Қордың тобына кіретін ұйымдарды басқарудың
жекелеген мәселелері
1. Қордың тобында Қорға және акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп процентін тікелей немесе жанама түрде Қор иеленетін заңды тұлғаларға қатысты қызметті жүзеге асыратын ішкі аудиттің бірыңғай орталықтандырылған қызметтері, сондай-ақ Қор қауіпсіздігінің орталықтандырылған қызметі құрылуы мүмкін. Ішкі аудиттің орталықтандырылған қызметін, орталықтандырылған қауіпсіздік қызметін құру туралы шешімді Қор басқармасы қабылдай алады.
2. Барлық дауыс беретін акциялары Қордың меншігінде болатын компанияның жарғысында «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес акционерлердің жалпы жиналысының айрықша құзыретіне кіретін мәселелер мына:
1) жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе жарғыны жаңа редакцияда бекіту;
2) ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
3) директорлар кеңесінің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, оның мүшелерін сайлау және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату;
4) директорлар кеңесінің мүшелеріне сыйақылар төлеу мөлшері мен шарттарын айқындау;
5) «алтын акцияны» енгізу және оның күшін жою мәселелерін қоспағанда, осындай компанияның директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылуы мүмкін.
3. Барлық дауыс беретін акциялары Қордың меншігінде болатын компанияның жарғысында «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне кіретін мәселелер мына:

Статья 22. Приобретение организациями, входящими в группу
Фонда, акций (долей участия) иных юридических лиц
Порядок приобретения на вторичном рынке ценных бумаг тридцати и более процентов голосующих акций акционерных обществ, установленный Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах», не применяется в отношении Фонда или юридических лиц, более пятьюдесятью процентами голосующих акций которых прямо или косвенно владеет Фонд.
Статья 23. Прекращение государственной собственности на
имущество путем внесения его в оплату размещаемых акций Фонда
1. Имущество, находящееся в государственной собственности, по решению Правительства Республики Казахстан может передаваться в оплату размещаемых акций Фонда.
2. Имущество, находящееся в государственной собственности, по решению Правительства Республики Казахстан может передаваться в собственность Фонда в обмен на другое имущество, находящееся в собственности Фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 24. Отдельные вопросы управления организациями,
входящими в группу Фонда
1. В группе Фонда могут создаваться единые централизованные службы внутреннего аудита, а также централизованная служба безопасности Фонда, которая осуществляет деятельность в отношении Фонда и юридических лиц, пятьюдесятью и более процентами акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет Фонд. Решение о создании централизованной службы внутреннего аудита, централизованной службы безопасности, может быть принято правлением Фонда.
2. В уставе компании, все голосующие акции которой находятся в собственности Фонда, вопросы, входящие в исключительную компетенцию общего собрания акционеров в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах», могут быть отнесены к компетенции совета директоров такой компании, за исключением вопросов:
1) внесения изменений и дополнений в устав или утверждения устава в новой редакции;
2) добровольной реорганизации или ликвидации;
3) определения количественного состава, срока полномочий совета директоров, избрания его членов и досрочного прекращения их полномочий;
4) определения размера и условий выплаты вознаграждений членам совета директоров;
5) введения и аннулирования «золотой акции».
3. В уставе компании, все голосующие акции которой находятся в собственности Фонда, вопросы, входящие в исключительную компетенцию совета директоров в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах», могут быть отнесены к компетенции исполнительного органа указанной компании, за исключением вопросов:

1) қызметтің басым бағыттарын айқындау;
2) акцияларды орналастыру (сату) туралы, оның ішінде жарияланған акциялар шегінде орналастырылатын (сатылатын) акциялардың саны, оларды орналастыру (сату) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау;
3) қоғамның орналастырылған акцияларды немесе басқа да бағалы қағаздарды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешім қабылдау;
4) атқарушы органның сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, оның басшысы мен мүшелерін (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаны) сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
5) атқарушы органның басшысы мен мүшелерінің (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) лауазымдық айлықақыларының мөлшерін және олардың еңбегіне ақы төлеу мен сыйлықақы берудің шарттарын айқындау;
6) ішкі аудит қызметінің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, оның басшысын тағайындау, сондай-ақ оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін, ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеудің және сыйлықақы берудің мөлшері мен шарттарын айқындау;
7) корпоративтік хатшыны тағайындау, оның өкілеттік мерзімін айқындау, оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ корпоративтік хатшының лауазымдық айлықақысының мөлшерін және оған сыйақы беру шарттарын айқындау мәселелерін қоспағанда, көрсетілген компанияның атқарушы органының құзыретіне жатқызылуы мүмкін.
4-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
25-бап. Қордың және оның лауазымды тұлғаларының
жауапкершілігі
Қор, Қордың тобына кіретін өзге де ұйымдар және олардың лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен және негіздерде жауапты болады.
26-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткенде қолданысқа енгізіледі.
2. «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасы 2009 жылғы 13 ақпандағы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009ж., № 2-3, 17-құжат; № 24, 133-құжат; 2011ж., № 5, 43-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) определения приоритетных направлений деятельности;
2) принятия решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
3) принятия решения о выкупе обществом размещенных акций или других ценных бумаг и цене их выкупа;
4) определения количественного состава, срока полномочий исполнительного органа, избрания его руководителя и членов (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), а также досрочного прекращения их полномочий;
5) определения размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования руководителя и членов исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа);
6) определения количественного состава, срока полномочий службы внутреннего аудита, назначения его руководителя, а также досрочного прекращения его полномочий, определения порядка работы службы внутреннего аудита, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;
7) назначения, определения срока полномочий корпоративного секретаря, досрочного прекращения его полномочий, а также определения размера должностного оклада и условий вознаграждения корпоративного секретаря.
Глава 4. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ Статья 25. Ответственность Фонда и его должностных лиц
Фонд, иные организации, входящие в группу Фонда и их должностные лица несут ответственность в порядке и на основаниях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Статья 26. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года «О Фонде национального благосостояния» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 2-3, ст.17; № 24, ст. 133; 2011 г., № 5, ст.43).
Президент
Республики Казахстан