Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1720 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 449 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 449 қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1720 қаулысымен
бекітілген
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды
алу, есепке алу, сақтау және беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) алкоголь өніміне (шарап материалдары мен сыраны қоспағанда) (бұдан әрі - алкоголь өнімі) есепке алу-бақылау таңбаларын, сондай-ақ темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру тәртібін реттейді.
2. Есепке алу-бақылау таңбаларын (бұдан әрі - ЕБТ) алушылар:
1) алкоголь өнімін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;
2) алкоголь өнімін Қазақстан Республикасының аумағына импорттайтын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары;
3) борышкердің мүлкін (активтерін) өткізген кезде конкурстық және оңалтушы басқарушылар болып табылады.
Акциздік таңбаларды алушылар Қазақстан Республикасында темекі өнімдерін өндіру және (немесе) импорттау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, сондай-ақ борышкердің мүлкін (активтерін) өткізген кезде конкурстық және оңалтушы басқарушылар болып табылады.
3. ЕБТ немесе акциздік таңбалар (бұдан әрі - таңбалар) облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық органдарында (бұдан әрі - салық органдары) беріледі.
4. Таңбаларды жасап шығаруды, оларды салық органдарына жеткізуді және беруді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетімен (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен жасасқан шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес ұйым (бұдан әрі - жеткізуші) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил получения, учета, хранения и выдачи учетно-контрольных марок и акцизных марок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1720. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 449
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.06.2015 № 449.
В соответствии со статьей 653 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила получения, учета, хранения и выдачи учетно-контрольных марок и акцизных марок.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан от
30 декабря 2011 года № 1720
Правила
получения, учета, хранения и выдачи
учетно-контрольных марок и акцизных марок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения, учета, хранения и выдачи учетно-контрольных марок и акцизных марок регулируют порядок получения, учета, хранения и выдачи учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала и пива) (далее - алкогольная продукция), а также акцизных марок на табачные изделия (далее - Правила).
2. Получателями учетно-контрольных марок (далее - УКМ) являются:
1) индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность по производству алкогольной продукции;
2) юридические лица-резиденты Республики Казахстан, импортирующие на территорию Республики Казахстан алкогольную продукцию;
3) конкурсные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника.
Получателями акцизных марок являются индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность по производству и (или) импорту табачных изделий в Республике Казахстан, а также конкурсные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника.
3. УКМ или акцизные марки (далее - марки) выдаются в налоговых органах по областям, городам Астана и Алматы (далее - налоговые органы).
4. Изготовление марок, их доставку и выдачу налоговым органам осуществляет организация (далее - поставщик) в соответствии с договорами (контрактами), заключенными в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).

2. Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру тәртібі Есепке алу-бақылау таңбаларын немесе акциздік таңбаларды алу және беру тәртібі
5. Алушылар сатып алған таңбалар иеліктен алынбайды және өзге жеке және заңды тұлғаларға берілмейді.
6. Алушылар жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін 45 (қырық бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей ақпараттық жүйе арқылы салық органдарына осы Қағидаларға 12-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша таңбалар жасап шығаруға өтінім (бұдан әрі - алдағы жылға өтінім) береді.
7. Салық органдары күнтізбелік 3 (үш) күннен аспайтын мерзімде ақпараттық жүйе арқылы алушылар табыс еткен алдағы жылға өтінімдерді келіседі.
Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі табыс етілмеген жағдайда салық органы алдағы жылға өтінімді келісуден бас тартады.
8. Комитет жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін 40 (қырық) күнтізбелік күннен кешіктірмей жеткізушіге салық органдарымен келісілген осы Қағидаларға 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға жиынтық өтінімдерді қағаз түрінде жібереді.
9. Алкоголь өнімін немесе темекі өнімдерін өндіру және (немесе) олардың айналымы жөніндегі өз қызметін алғаш немесе жаңадан бастаған алушылар ақпараттық жүйе арқылы салық органдарына осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша таңбаларды алу жоспарланып отырған айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде әрбір ай бойынша бөліп өтінімдерді табыс етеді.
Алушылар бұрын берілген өтінімдерге таңбалар түрлері мен саны бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар бар өтінімдерді салық органдарына таңбалар алу жүзеге асырылатын айдың 1-күніне дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша табыс етеді.
Салық органдары алушылар табыс еткен осы тармақта көрсетілген өтінімдерді 3 (үш) күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде ақпараттық жүйе арқылы келіседі.
Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесі табыс етілмеген жағдайда салық органы өтінімді келісуден бас тартады.
10. Осы Қағидалардың 6 және 9-тармақтарында көрсетілген өтінімдерді беру мерзімдері сақталмаған жағдайда салық органдары өтінімдерді қабылдамайды.
Алушылар табыс еткен өтінімдер, оның ішінде алдағы жылға арналған өтінімдер келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
11. Комитет таңбалар алу жүзеге асырылатын айдың 1-күніне дейін 20 (жиырма) күнтізбелік күннен кешіктірмей жеткізушіге осы Қағидаларға 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша салық органдарымен келісілген бұрын табыс етілген өтінімдерге таңбалар түрлері мен саны бөлігінде өзгерістермен және толықтырулармен жиынтық өтінімдерді, сондай-ақ өз қызметін алғаш немесе жаңадан бастаған алушылардың жиынтық өтінімдерін береді.

2. Порядок получения, учета, хранения и выдачи
учетно-контрольных марок и акцизных марок
Порядок получения и выдачи учетно-контрольных марок или
акцизных марок
5. Приобретенные получателями марки являются неотчуждаемыми и не могут быть переданы другим физическим и юридическим лицам.
6. Получатели посредством информационной системы представляют в налоговые органы заявки на изготовление марок по форме согласно приложениям 12 к настоящим Правилам (далее - заявки на предстоящий год) не позднее, чем за 45 (сорок пять) календарных дней до наступления нового календарного года.
7. Налоговые органы посредством информационной системы согласовывают представленные получателями заявки на предстоящий год в срок не более 3 (трех) календарных дней.
В случае непредставления копии внешнеторгового договора (контракта) указанного в пункте 12 настоящих Правил, налоговый орган отказывает в согласовании заявки на предстоящий год.
8. Комитет не позднее, чем за 40 (сорок) календарных дней до наступления нового календарного года, передает поставщику согласованные налоговыми органами сводные заявки на предстоящий год в бумажном виде по по форме согласно приложениям 34 к настоящим Правилам.
9. Получатели впервые или вновь начавшие свою деятельность по производству и (или) обороту алкогольной продукции или табачных изделий, посредством информационной системы представляют в налоговые органы заявки в разбивке по каждому месяцу в срок не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором планируется получение марок по форме согласно приложениям 12 к настоящим Правилам.
Получатели представляют заявки с изменениями и дополнениями, в части видов и количества марок, в ранее представленные заявки в налоговые органы не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение марок по форме согласно приложениям 12 к настоящим Правилам.
Налоговые органы посредством информационной системы согласовывают представленные получателями заявки указанные в настоящем пункте в срок не более 3 (трех) календарных дней.
В случае непредставления копии внешнеторгового договора (контракта) указанного в пункте 12 настоящих Правил, налоговый орган отказывает в согласовании заявки.
10. При несоблюдении сроков подачи заявок указанных в пунктах 6 и 9 настоящих Правил, заявки не принимаются налоговыми органами.
Представленные получателями заявки, в том числе и на предстоящий год не переносятся на следующий календарный год.
11. Комитет не позднее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение марок, передает поставщику согласованные налоговыми органами сводные заявки с изменениями и дополнениями, в части видов и количества марок, в ранее представленные заявки, а также сводные заявки получателей впервые или вновь начавшие свою деятельность по форме согласно приложениям 34 к настоящим Правилам.

12. Алкоголь өнімі мен темекі өнімдерін импорттайтын алушылардан өтінімдерді қабылдау соның негізінде акцизделетін тауарлардың осы түрлерін әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) түпнұсқасын ұсына отырып, сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) түпнұсқасы ұсынылған кезде жүргізіледі.
Алушылар аталған сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмесін салық органдарына береді.
13. Таңбаларды жасап шығарғаны үшін есеп айырысуларды алушылар өтініміне сәйкес жеткізушінің есеп шотына ақша аудару жолымен таңбаларды алу жүзеге асырылатын айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде әрбір ай бойынша бөлек жүргізеді.
14. Жеткізуші таңбаларды салық органының бірінші басшысының бұйрығымен тағайындалатын салық органдарының материалдық-жауапты тұлғаларына (бұдан әрі - салық органының материалдық-жауапты тұлғасы) береді.
15. Таңбаларды беру кезінде жеткізуші екі данада жүкқұжат жазып береді, оған жеткізуші және салық органының материалдық-жауапты тұлғасы қол қояды. Жүкқұжаттың бірінші данасы салық органдарына беріледі, екінші данасы жеткізушіде қалады.
Бұл ретте көрсетілген жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
1) таңбалардың берілген күні;
2) ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны.
16. Алушылар алкоголь өніміне ЕБТ алу мақсатында салық органдарына ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін әрбір алушы бөлек өтініш табыс етеді.
17. Алушыларға алкоголь өніміне арналған ЕБТ беруді салық органдарында салық органының материалдық жауапты тұлғасы ЕБТ-на тиісті штрих-код жапсырылғаннан кейін және ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін өтінішке ЕБТ нөмірлерінің диапазондарын таңу жүзеге асырылғаннан кейін ЕБТ-на штрих-код жапсыру үшін өтініш ақпараттық жүйе арқылы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Алушыларға темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды беруді салық органдарында салық органының материалдық жауапты тұлғасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акциздік таңбаларды алуға өтініш қағаз түрінде және ақпараттық жүйе арқылы өтініш келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде береді.
18. Таңбаларды алу үшін алушы салық органдарына мынадай құжаттарды табыс етеді:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңбаларды алуға өтініштің түпнұсқасы қағаз түрінде және ақпараттық жүйе арқылы;

12. Прием заявок от получателей, импортирующих алкогольную продукцию и табачные изделия, производится при предъявлении оригинала внешнеторгового договора (контракта) с предъявлением оригинала внешнеторгового договора (контракта), на основании которого осуществляется ввоз данных видов подакцизных товаров.
Копия указанного внешнеторгового договора (контракта) представляется получателями в налоговые органы.
13. Расчеты за изготовление марок производятся получателями путем перечисления денег на расчетный счет поставщика в соответствии с их заявкой, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение марок.
14. Марки выдаются поставщиком материально-ответственным лицам налоговых органов, назначаемым приказом первого руководителя налогового органа (далее - материально-ответственное лицо налогового органа).
15. При выдаче марок поставщиком выписывается накладная в двух экземплярах, которая подписывается поставщиком и материально-ответственным лицом налогового органа. Первый экземпляр накладной передается налоговым органам, второй экземпляр остается у поставщика.
При этом в указанной накладной отражаются следующие данные:
1) дата выдачи марок;
2) серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок.
16. Получатели в целях получения УКМ на алкогольную продукцию представляют в налоговые органы посредством информационной системы заявление для нанесения штрих-кода на УКМ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам отдельно на каждого покупателя.
17. Выдача УКМ на алкогольную продукцию получателям производится в налоговых органах материально-ответственным лицом налогового органа в течение трех рабочих дней с даты поступления посредством информационной системы заявления для нанесения штрих-кода на УКМ, после нанесения соответствующего штрих-кода на УКМ и осуществления привязок диапазонов номеров УКМ к заявлению для нанесения штрих-кода на УКМ.
Выдача акцизных марок на табачные изделия получателям производится в налоговых органах в течение трех рабочих дней с даты поступления заявления на получение акцизных марок материально-ответственным лицом налогового органа по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам посредством информационной системы и в бумажном виде.
18. Для получения марок получатели представляют в налоговые органы следующие документы:
1) в бумажном виде оригинал заявления на получение марок по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и посредством информационной системы;

2) алушы таңбаларды алуға уәкілетті қызметкерінің атына берген алушының мөрімен куәландырылған сенімхаттың түпнұсқасы;
3) таңбаларды алушы тұлғаны жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі, осындай бұйрықтың түпнұсқасын көрсете отырып;
4) алушы қызметкерінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, осындай құжаттың түпнұсқасын көрсете отырып;
5) алкоголь өнімін кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан әкелген кезде алкоголь өнімін сақтауға және көтерме саудада еткізуге немесе кеден одағына мүше емес мемлекеттердің аумақтарынан алкоголь өнімін әкелген кезде алкоголь өнімін импорттауға лицензияның көшірмесі;
6) акциздердің төленгенін растайтын төлем құжаты;
7) таңбалар үшін төлемді растайтын төлем құжаты.
Материалдық-жауапты тұлға алушылар акциздердің төленгенін растайтын төлем құжатын (құжаттарын) көрсеткен кезде төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды салық органындағы деректермен салыстырады.
Акциздердің сомасы толық төленбеген жағдайда (өндірілетін темекі өнімдеріне акциздерді төлеуді қоспағанда) алушыларға таңбалар берілмейді.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттар салық органдарында қалады.
20. Алушыларға Қазақстан Республикасы аумағында өндірілген және кеден одағына мүше мемлекеттер аумақтарынан импортталған алкоголь өніміне ЕБТ немесе темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды беру кезінде салық органының материалдық-жауапты тұлғасы екі данада жүкқұжат жазып береді, оған екі тарап та қол қояды. Жүкқұжаттың бір данасы алушыға беріледі, екінші данасы салық органдарында қалады.
Аталған жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
1) таңбалардың берілген күні;
2) алушылардың атауы;
3) таңбаларды алуға уәкілеттік берілген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
4) ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны;
5) Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан алкоголь өнімі әкелінген жағдайда сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) нөмірі және күні.
21. Алушыларға кеден одағына мүше емес мемлекеттердің аумақтарынан импортталған алкоголь өніміне ЕБТ немесе темекі өнімдеріне акциздік таңбаларды беру кезінде жүкқұжат үш данада жазып беріледі: бірінші және екінші даналары алушыларға беріледі (екінші данасы кеден органына табыс ету үшін), үшінші данасы салық органдарында қалады.
Аталған жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
1) таңбалардың берілген күні;
2) алушылардың атауы;
3) импорттауға лицензияның нөмірі;

2) оригинал доверенности выданной получателем на имя работника уполномоченного на получение марок, заверенной печатью получателя;
3) копия приказа о принятии на работу лица, получающего марки с предъявлением оригинала такого приказа;
4) копия документа, удостоверяющего личность работника получателя марок с предъявлением оригинала такого документа;
5) копия лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции при ввозе алкогольной продукции с территории государств-членов таможенного союза или на импорт алкогольной продукции при ввозе алкогольной продукции с территории государств, не являющихся членами таможенного союза;
6) платежный документ, подтверждающий уплату акцизов;
7) платежный документ, подтверждающий оплату за марки.
Материально-ответственное лицо при предъявлении получателями платежного (-ых) документа (-ов), подтверждающего (-их) уплату акцизов, сверяют оплаченные суммы, указанные в платежных документах с данными в налоговом органе.
В случае неполной уплаты суммы акцизов марки не выдается получателям (за исключением уплаты акцизов за производимые табачные изделия).
19. Документы перечисленные в пункте 18 настоящих Правил, остаются в налоговых органах.
20. При выдаче получателям УКМ на алкогольную продукцию или акцизных марок на табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан и импортируемые с территории государств-членов таможенного союза, материально-ответственным лицом налогового органа выписывается накладная в двух экземплярах, которая подписывается обеими сторонами. Один экземпляр накладной передается получателю, второй экземпляр остается в налоговых органах.
В указанной накладной отражаются следующие данные:
1) дата выдачи марок;
2) наименование получателей;
3) фамилия, имя, отчество уполномоченного лица на получение марок;
4) серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок;
5) номер и дата внешнеторгового договора (контракта) в случае ввоза алкогольной продукции с территории государств-членов таможенного союза.
21. При выдаче получателям УКМ на алкогольную продукцию или акцизных марок на табачные изделия, импортируемые с территории государств, не являющихся членами таможенного союза, накладная выписывается в трех экземплярах: первый и второй экземпляры выдаются получателям (второй экземпляр - для представления в таможенный орган), третий экземпляр остается в налоговых органах.
В указанной накладной отражаются следующие данные:
1) дата выдачи марок;
2) наименование получателей;
3) номер лицензии на импорт;

4) сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) нөмірі мен күні;
5) ЕБТ сериясы, нөмірлер диапазондары және саны немесе акциздік таңбалардың түрлері мен саны.
22. Алушыларға таңбаларды беру таңбаларды жасап шығаруға өтінімдерде көрсетілген санға сәйкес жүргізіледі.
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды есепке алу және сақтау
23. Таңбалардың қозғалысын есепке алуды салық органының материалдық-жауапты тұлғасы осы Қағидаларға 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тігілетін, нөмірленетін, бірінші басшылар қол қоятын және салық органдарының мөрімен куәландырылатын есепке алу журналдарында жүргізеді.
24. Әрбір тоқсанның 1-күніне салық органдарында бар таңбалардың нақты санын тексеруді (бұдан әрі - тізімдеме) салық органының материалдық-жауапты тұлғасы ауысқан кезде салық органының материалдық-жауапты тұлғасын қоспағанда, салық органының кемінде үш қызметкері санында салық органының бірінші басшысының бұйрығымен жыл сайын қаңтардың 10-күнінен кешіктірмей құрылатын түгендеу комиссиясы жүзеге асырады.
25. Тізімдеме екі данада жасалады және түгендеу комиссиясының мүшелері, сондай-ақ салық органының материалдық-жауапты тұлғасы қол қояды.
26. Таңбаларға қатаң есептілік бланкілері үшін белгіленген бухгалтерлік есеп жүргізу қағидалары қолданылады.
27. Алушылар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен таңбалар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген таңбаларды олар жойылғанға дейін оларға дұрыс есеп жүргізуді қамтамасыз етеді.
28. Алушылар ай сайын салық органдарына осы Қағидаларға 10- қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған таңбалардың пайдаланылуы туралы есептерді табыс етеді.
29. Таңбаларды салық органдарында сақтау сақтауға, беруге және ЕАБТ-на штрих-код жапсыруға арналған жұмыс аймақтары бар, өртке қарсы және күзет дабылы бар үй-жайларда жүзеге асырылады.
30. Алушылар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен таңбалар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген таңбаларды олар жойылғанға дейін олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
31. Жеткізуші осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес салық органдарының бөлінісінде қағаз түрінде берілген таңбалар туралы ай сайын есеп жасайды, оған жеткізушінің бірінші басшысы мен бас бухгалтері қол қояды және есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей Комитетке жібереді.
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
1-қосымша
нысан
__________________________________
(салық органының атауы)
__________________________________
(салық органы басшысының аты-жөні)
__________________________________
алушының атауы, СТН/БСН
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін алкоголь өнімдеріне арналған есепке алу-бақылау таңбаларын немесе темекі өнімдерін таңбалауға арналған акциздік таңбаларды дайындауға өтінім
өтінімнің түрі: (алдағы жылға, қызметін алғаш немесе жаңадан бастағандар үшін, қосымша)
мың дана
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
жылына барлығы
Ескертпе (Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі өнімдеріне арналған акциздік таңбалардың түрін көрсетіңіз "парақтық" немесе "қиылған")
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Басшы ___________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ___________________________
(аты-жөні)
М.О.
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
2-қосымша
нысан
__________________________________
(салық органының атауы)
__________________________________
(салық органы басшысының аты-жөні)
_________________________________
алушының атауы, СТН/БСН
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімдеріне арналған есепке алу-бақылау таңбаларын немесе темекі өнімдерін таңбалауға арналған акциздік таңбаларды дайындауға өтінім
өтінімнің түрі: (алдағы жылға, қызметін алғаш немесе жаңадан бастағандар үшін, қосымша)
мың дана
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
жылына барлығы
Ескертпе ("парақтық" немесе "қиылған", Қазақстан Республикасының аумағына импортталған темекі өнімдеріне арналған акциздік таңбаларды көрсетіңіз)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Басшы ________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ____________________
(аты-жөні)
М.О.
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін алкоголь өнімдеріне арналған есепке алу-бақылау таңбаларын немесе темекі өнімдерін таңбалауға арналған акциздік таңбаларды дайындауға өтінім
өтінімнің түрі: (алдағы жылға, қызметін алғаш немесе жаңадан бастағандар үшін, қосымша)
мың дана
Алушының атауы
Алушының СТН/БСН
Таңбалардың түрі (есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбалар)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Салық департаментінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
жиыны
Ескертпе (Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі өнімдеріне арналған акциздік таңбалардың түрін көрсетіңіз "парақтық" немесе "қиылған")
10
11
12
13
14
15
16
17
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімдеріне арналған есепке алу-бақылау таңбаларын немесе темекі өнімдерін таңбалауға арналған акциздік таңбаларды дайындауға өтінім
өтінімнің түрі: (алдағы жылға, қызметін алғаш немесе жаңадан бастағандар үшін, қосымша)
мың дана
Алушының атауы
Алушының СТН/БСН
Таңбалардың түрі (есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбалар)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
Салық департаментінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
жиыны
Ескертпе (Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі өнімдеріне арналған акциздік таңбалардың түрін көрсетіңіз "парақтық" немесе "қиылған")
10
11
12
13
14
15
16
17
Есепке алу-бақылау таңбалары мен
акциздік таңбаларды алу, есепке алу,
сақтау және беру қағидаларына
5-қосымша
нысан
________________________________
(салық органының атауы)
__________________________________
(салық органы басшысының аты-жөні)
Есепке алу-бақылау таңбаларына штрих-код жапсыру үшін
өтініш
____________________________________________________________________
(алушының түрі: өндіруші, үшінші елдерден импорттаушы, Кеден одағының
елдерінен импорттаушы)
____________________________________________________________________
(алушының атауы, СТН/БСН мекенжайы)
саны "___________"_______________________________________ данада
(жазбаша)
есепке алу-бақылау таңбаларына штрих-код жапсыруды сұрайды. Есепке
алу-бақылау таңбаларының көрсетілген саны мына тауарларды шығару үшін
қажет:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(алкоголь өнімі үшін: сыйымдылығын, күштілігін, сатып алушының
атауын, құю күнін, шығу елі, өнімнің түрі мен атауын, сәйкестік
сертификатын; импорттаушылар үшін шарттың (келісімшарттың) нөмірін көрсете отырып)
өнімінің пин-коды:______________________
өнімнің бір бірлігінің бағасы:______________теңге
Есепке алу-бақылау таңбаларын сатып алуға ақша
______________________________________________________
(сомасы жазбаша)
сомасында 20 жылғы "______"_________№__________ төлем құжатымен
_______________________есеп шотына енгізілді
акцизді төлеу үшін ақша_____________________________________
(сомасы жазбаша)
сомасында 20 ___ жылғы "____"_______№_______төлем құжатымен
________________________________есеп шотына енгізілді
Басшы _________________________________________________________
(аты-жөні, қолы)
Бас бухгалтер _________________________________________________
(аты-жөні, қолы)
Есепке алу-бақылау таңбалары мен
акциздік таңбаларды алу, есепке алу,
сақтау және беру қағидаларына
6-қосымша
нысан
___________________________
(салық органының атауы)
__________________________________
(салық органы басшысының аты-жөні)
Есепке алу-бақылау таңбаларын немесе акциздік таңбаларды
алуға өтініш
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(алушының атауы, мекен-жайы, ЖИН/БСН)
саны "__________"___________________________данада
(жазбаша)
есепке алу-бақылау таңбаларын немесе акциздік таңбаларды беруді сұрайды.
Есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбаларын сатып алуға ақша
____________________________________________________________________
_______________________________________________________
(сомасы жазбаша)
сомасында 20_____жылғы "____"_______ № _____________төлем құжатымен
____________________________есеп шотына енгізілді
акцизді төлеу үшін ақша____________________________________
(сомасы жазбаша)
сомасында 20_____жылғы "_____"______ № ____________ төлем құжатымен
________________________есеп шотына енгізілді
Басшы
___________________________________________________________________
(аты-жөні, қолы)
Бас бухгалтер_______________________________________________________
(аты-жөні, қолы)
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
7-қосымша
нысан
Өнім берушіден есепке алу-бақылау таңбаларын алуды
есепке алу журналы
Өнім берушіден есепке алу- бақылау таңбалары алынған күні
Алынған есепке алу-бақылау таңбаларының саны (дана)
Өнім берушіге қайтарылған есепке алу-бақылау таңбаларының саны (дана)
Жүкқұжаттың нөмірі
Салық органы материалдық-жауапты тұлғасының аты-жөні
1
2
3
4
5
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
8-қосымша
нысан
Алушыларға есепке алу-бақылау таңбаларды беруді есепке алу журналы
Есепке алу- бақылау таңбалары алынған күні
Берілген есепке алу-бақылау таңбаларының саны (дана)
Жүкқұжатты ң нөмірі
Есепке алу- бақылау таңбаларын алушының атауы не аты-жөні, СТН/БСН (болған жағдайда)
Есепке алу-бақылау таңбаларды алушының уәкілетті өкілінің аты- жөні, құжаттарының деректері (жеке куәлігінің №-мен берілген күні, алуға сенімхат)
Алушының немесе алушының уәкілетті тұлғасының қолы
1
2
3
4
5
6
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және
беру қағидаларына
9-қосымша
нысан
Алушыларға акциздік таңбаларды беру журналы
Акциздік таңбалар алынған күні
Алынған акциздік таңбалардың саны (дана)
Жүкқұжатты ң нөмірі
Акциздік таңбалардың берілген күні
Акциздік таңбаларды алушының атауы не аты- жөні, СТН/БСН (болған жағдайда)
Акциздік таңбаларды алушының уәкілетті өкілінің аты-жөні, құжаттарының деректері (жеке куәлігінің №-мен берілген күні, алуға сенімхат)
1
2
3
4
5
6
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру
қағидаларына
10-қосымша
нысан
20_____жылдың___________жағдай бойынша
(айы)
алушылар алған және пайдаланған есепке алу-бақылау
таңбаларының есебі
дана
Алушының атауы не аты-жөні, СТН/БСН (болған жағдайда)
Есепті кезеңнің басына қалғаны
Есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбалары алынды
Есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбалары пайдаланылды
Есепке алу-бақылау немесе акциздік таңбалары бүлінді
Есепке алу- бақылау немесе акциздік таңбалары жойылды
Есепті кезеңнің соңына қалғаны
1
2
3
4
5
6
7
Басшы_______________________
(аты-жөні, қолы)
Бас бухгалтер_______________________
(аты-жөні, қолы)
М.О.
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбаларды алу, есепке алу, сақтау және беру
қағидаларына
11-қосымша
нысан
Салық органдарының бөлінісінде берілген есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбалар туралы есеп
дана
Салық органы
Есепке алу-бақылау таңбалары мәлімделді
Есепке алу-бақылау таңбалары үшін төленді
Есепке алу-бақылау таңбалары берілді
1
2
3
4
Басшы _________________________
(аты-жөні, қолы)
Бас бухгалтер _______________________
(аты-жөні, қолы)
М.О.

4) номер и дата внешнеторгового договора (контракта);
5) серии, диапазоны номеров и количество УКМ или виды и количество акцизных марок.
22. Выдача марок получателям производится в соответствии с количеством, указанным в заявках на изготовление марок.
Учет и хранение учетно-контрольных марок и акцизных марок
23. Учет движения марок ведется материально-ответственным лицом налогового органа в журналах учета по форме согласно приложениям 789 к настоящим Правилам, которые прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первыми руководителями и заверяются печатью налоговых органов.
24. Проверка фактического количества марок (далее - опись), имеющихся в наличии в налоговых органах на 1 число каждого квартала, и при смене материально-ответственного лица налогового органа осуществляется инвентаризационной комиссией, создаваемой ежегодно не позднее 10 января приказом первого руководителя налогового органа в количестве не менее трех сотрудников налогового органа, без включения материально-ответственного лица налогового органа.
25. Опись составляется в двух экземплярах и подписывается членами инвентаризационной комиссии, а также материально-ответственным лицом налогового органа.
26. На марки распространяются правила ведения бухгалтерского учета, установленные для бланков строгой отчетности.
27. Получатели обеспечивают правильный учет марок до их использования, а также поврежденных марок до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
28. Получатели ежемесячно представляют в налоговые органы отчеты об использовании полученных марок по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
29. Хранение марок в налоговых органах осуществляется в помещениях, имеющих противопожарную и охранную сигнализацию, с наличием рабочих зон для хранения, выдачи марок и нанесения штрих-кода на УКМ.
30. Получатели обеспечивают сохранность марок до их использования, а также поврежденных марок до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
31. Поставщик составляет ежемесячный отчет о выданных марках в разрезе налоговых органов согласно приложению 11 к настоящим Правилам в бумажном виде, который подписывается первым руководителем и главным бухгалтером поставщика и направляется в Комитет не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Приложение 1
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
________________________________
(наименование налогового органа)
______________________________________
(Ф.И.О. Руководителя налогового органа)
______________________________________
Наименование, РНН/БИН получателя
Заявка на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную
продукцию или акцизных марок на табачные изделия, производимые
на территории Республики Казахстан
вид заявки: (на предстоящий год, для впервые или вновь начавших деятельность, дополнительная)
тыс.штук
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
на год
Примечание
(указать вид
акцизных
марок
«листовые»
или
«резаные»,
для табачных
изделий,
производимых
на территории
Республики
Казахстан)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель ________________________
(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер ______________________
(Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 2
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
________________________________
(наименование налогового органа)
_______________________________________
(Ф.И.О. Руководителя налогового органа)
_______________________________________
Наименование, РНН/БИН получателя
Заявка
на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную
продукцию или акцизных марок на табачные изделия, импортируемых
на территорию Республики Казахстан
вид заявки: (на предстоящий год, для впервые или вновь начавших деятельность, дополнительная)
тыс.штук
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
на год
Примечание
(указать вид
акцизных
марок
«листовые»
или
«резаные»,
для табачных
изделий
импорти-
руемых на
территорию
Республики
Казахстан)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель _________________________
(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер ___________________
(Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 3
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Заявка на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную
продукцию или акцизных марок на табачные изделия, производимые
на территории Республики Казахстан
вид заявки: (на предстоящий год, для впервые или вновь начавших
деятельность, дополнительная)
тыс.штук
Наименование
получателя
РНН/БИН
получателя
Вид
марок
(учетно-
контрольные
или акцизные
марки)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
Наименование Налогового департамента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого:
Примечание
(указать вид
акцизных
марок «листовые»
или «резаные»,
для табачных
изделий
производимых на
территории
Республики
Казахстан)
Наименование Налогового департамента
13
14
15
16
17
Приложение 4
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Заявка на изготовление учетно-контрольных марок на алкогольную
продукцию или акцизных марок на табачные изделия, импортируемых
на территорию Республики Казахстан
вид заявки: (на предстоящий год, для впервые или вновь начавших деятельность, дополнительная)
тыс.штук
Наименование
получателя
РНН/БИН
получателя
Вид
марок
(учетно-
контрольные
или акцизные
марки)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
Наименование Налогового департамента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого:
Примечание
(указать вид
акцизных
марок «листовые»
или «резаные»,
для табачных
изделий
производимых на
территории
Республики
Казахстан)
Наименование Налогового департамента
13
14
15
16
17
Приложение 5
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
_______________________________
(наименование налогового органа)
______________________________________
(Ф.И.О. Руководителя налогового органа)
Заявление
для нанесения штрих-кода на учетно-контрольные марки
___________________________________________________________
(вид получателя: производитель, импортер с третьих стран,
импортер со стран Таможенного союза)
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(наименование, РНН/БИН, адрес получателя)
просит нанести штрих-код на учетно-контрольные марки:
в количестве___________________________________________ шт.
(прописью)
Указанное количество учетно-контрольных марок необходимо для
выпуска товаров:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(для алкогольной продукции: вид и наименование продукции, с
указанием емкости, крепости, наименование покупателя, даты
розлива, страна происхождения, сертификат соответствия; для
импортеров - номер договора (контракта))
пин-код продукции:_________________________________________
цена за ед. продукции:_______________________________ тенге
деньги на покупку учетно-контрольных марок внесены на расчетный
счет
___________________________________________________________
платежным документом №____________ от «___»_______ 20_ года
в сумме____________________________________________________
(сумма прописью)
деньги за уплату акциза внесены на расчетный счет__________
платежным документом №____________ от «___ » 20_ года
в сумме
___________________________________________________________
(сумма прописью)
Руководитель_______________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер__________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 6
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
________________________________
(наименование налогового органа)
______________________________________
(Ф.И.О. Руководителя налогового органа)
Заявление
на получение учетно-контрольных марок или акцизных марок
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(наименование, РНН/БИН, адрес получателя)
просит выдать учетно-контрольные марки или акцизные марки:
в количестве «_____» _________________________________шт.
(прописью)
деньги на покупку учетно-контрольных марок или акцизных марок
внесены на расчетный счет
__________________________________________________________
платежным документом №______от «___»__________ 20___ года
в сумме ____________________________________________________
(сумма прописью)
деньги за уплату акциза внесены на расчетный счет
__________________________________________________________
платежным документом №_________ от «____» 20____ года
в сумме ____________________________________________________
(сумма прописью)
Руководитель ___________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 7
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Журнал учета получения учетно-контрольных марок от поставщика
Дата
получения
учетно-
контрольных
марок от
поставщика
Количество
полученных
учетно-
контрольных
марок (шт.)
Количество
возвращенных
поставщику
учетно-
контрольных
марок (шт.)
Номер
накладной
Ф.И.О.
материально-
ответственного
лица налогового
органа
1
2
3
4
5
Приложение 8
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Журнал учета выдачи учетно-контрольных марок получателям
Дата
выдачи
учетно-
контрольных
марок
Количество
выданных
учетно-
контрольных
марок (шт.)
Номер
накладной
Наименование
либо Ф.И.О.,
РНН/БИН
получателя
учетно-
контрольных
марок
Ф.И.О.,
данные
документов
уполномочен-
ного лица
получателя
учетно-
контрольных
марок (№ и
дата выдачи
удостоверения
личности и
доверенности
на получение)
Подпись
получателя
либо
уполномо-
ченного
лица
получателя
1
2
3
4
5
6
Приложение 9
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Журнал учета выдачи акцизных марок получателям
Дата
получения
акцизных
марок
Количество
полученных
акцизных
марок (шт.)
Номер
накладной
Дата
выдачи
акцизных
марок
Наименование
либо Ф.И.О.,
РНН/БИН
получателя
акцизных
марок
Ф.И.О., данные
документов
уполномоченного
лица получателя
акцизных марок
(№ и дата
выдачи
удостоверения
личности
и доверенности
на получение)
1
2
3
4
5
6
Приложение 10
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Учет полученных и использованных учетно-контрольных марок,
акцизных марок получателями
по состоянию на__________20 года получателями
(месяц)
штук
Наимено-
вание
либо
Ф.И.О.,
РНН/БИН
получателя
Остаток
на
начало
отчет-
ного
периода
Получено
учетно-
контроль-
ных или
акцизных
марок
Исполь-
зовано
учетно-
контроль-
ных или
акцизных
марок
Испорчено
учетно-
конт-
рольных
или
акцизных
марок
Уничтожено
учетно-
контрольных
или акцизных
марок
Остаток
на конец
отчетного
периода
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель______________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер______________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.
Приложение 11
к Правилам получения, учета,
хранения и выдачи учетно-контрольных
марок и акцизных марок
форма
Отчет о выданных учетно-контрольных марках или акцизных
марках в разрезе налоговых органов
штук
Налоговый орган
Заявлено
учетно-
контрольных марок
Оплачено за
учетно-
контрольные
марки
Выдано
учетно-
контрольных марок
1
2
3
4
Руководитель______________________
(Ф.И.О., подпись)
Главный бухгалтер _____________________
(Ф.И.О., подпись)
М.П.