"Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 44 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 156 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қаңтардағы
№ 44 қаулысымен
бекітілген
«Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге мына жағдайларда қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді:
1) салу, қайта жаңарту;
2) үй-жайларды және жабдықтарды күтіп-ұстау және пайдалану;
3) тұтыну қалдықтарын жинау, тасымалдау, сақтау;
4) сумен жабдықтауды, су бұруды, жарық беруді, жылытуды, желдетуді ұйымдастыру;
5) адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларын, медициналық қамтамасыз етуді, тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
6) қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыру;
7) аумақтарды күтіп-ұстау.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер және анықтамалар пайдаланылды:
1) авиациялық техникалық базалар – әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету, ағымдық жөндеу, конструкцияларын, технологиялық жабдығы мен жарағын пысықтау, ұшу ақпаратын жинау және мағынасын ашу бойынша кешенді жұмыстарды орындауға арналған ұйымдар;

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 44. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 156.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2012 года № 44
Санитарные правила
«Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
по обслуживанию транспортных средств и пассажиров»
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров» (далее – Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров при:
1) строительстве, реконструкции;
2) содержании и эксплуатации помещений и оборудований;
3) сборе, транспортировке, хранении отходов потребления;
4) организации водоснабжения, водоотведения, освещения, отопления, вентиляции;
5) организации условий работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека, медицинского обеспечения, бытового обслуживания;
6) организации общественного питания;
7) содержании территорий.
2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) авиационная техническая база – организация, предназначенная для выполнения комплекса работ по техническому обслуживанию, текущему ремонту, доработкам конструкции, технологического оборудования и оснастки воздушных судов, по сбору и расшифровке полетной информации;

2) ангар – көлік құралдарын сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған құрылыс;
3) санитариялық киім – персоналдың шикізатты, қосалқы материалдар мен дайын өнімді механикалық бөлшектер мен микроорганизмдермен ластанудан және басқа да ластанулардан қорғауға арналған киім жиынтығы;
4) автокөлік кәсіпорны – автомобиль көлігі инфрақұрылымының бөлігі, ол автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған ғимараттар мен құрылыстардың, автокөлік құралдарын, оның ішінде жолаушылар автобустарын сақтауға арналған құрылыстардың кешені;
5) автомобиль жанар май құю станциясы – мұнай өнімдерін сақтауды және бөлшек саудада өткізуді қамтамасыз ететін жабдықпен жарақталған құрылыстардың технологиялық кешені;
6) авто-газ құю станциясы – сұйытылған газды сақтауды және бөлшек саудада өткізуді қамтамасыз ететін жабдықтармен жарақталған құрылыстардың технологиялық кешені;
7) автомобиль көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу станциясы (шеберханасы) – автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және оларды жөндеуге арналған құрылыстар кешені;
8) автовокзал – жолаушылар легі тәулігіне бес жүзден астам адамды құрайтын автобустардың жолаушылары мен жүргізушілеріне қызмет көрсетуге арналған құрылыстар кешені;
9) автостанция – жолаушылар легі тәулігіне бес жүз адамнан аз болатын автобустардың жолаушылары мен жүргізушілеріне қызмет көрсетуге арналған құрылыстар кешені;
10) борттық тағам - әуе кемелерінің авиажолаушылары мен экипаж мүшелеріне арналған, әуе кемесінде ұшу кезінде бортта өткізілетін тамақ;
11) борттық тамақтандыру объектісі – борттық тағамды өндіру, қайта өңдеу, өткізу және ұйымдастыру бойынша қоғамдық тамақтану объектісі;
12) борттық тағам рационы – әуе көлігі бортында бір адамның тамақтануына арналған тамақ өнімдерінің жиынтығы;
13) вагон және локомотив депосы, локомотивтік-жөндеу және вагон-жөндеу зауыттары – вагондарды, локомотивтерді жоспарлы және күрделі жөндеуге, вагон, локомотив тораптары мен бөлшектерін жөндеуге және жинақтауға арналған өндірістік ғимараттардың және құрылыстардың темір жолдардың кешені;
14) диспетчерлер – көлік құралдарының қозғалысын жедел бақылау және басқару орталығының (пунктінің) операторлары;
15) диспетчерлік орталық (пункт) – қажетті жабдығы бар диспетчерлердің жұмыс орындарын орналастыруға арналған ғимарат (үй-жай);
16) дефростер – өнімдерді ерітуге арналған жабдық;
17) дастархан әзірлеу бөлімшесі – борттық тағам объектісіндегі борттық тағамды жинақтауға және әзірлеуге арналған учаске;

2) ангар – сооружение для хранения, технического обслуживания и ремонта транспортных средств;
3) санитарная одежда – комплект одежды персонала, предназначенной для защиты сырья, вспомогательных материалов и готового продукта от загрязнения механическими частицами, микроорганизмами и других загрязнений;
4) автотранспортное предприятие – часть инфраструктуры автомобильного транспорта, включающий комплекс сооружений, предназначенный для технического обслуживания, ремонта и хранения автомобильных транспортных средств, в том числе пассажирских автобусов;
5) автозаправочная станция – технологический комплекс сооружений, оснащенный оборудованием, обеспечивающий хранение и розничную реализацию нефтепродуктов;
6) автогазозаправочная станция – технологический комплекс сооружений, оснащенный оборудованием, обеспечивающий хранение и розничную реализацию сжиженного газа;
7) станция (мастерская) технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств – комплекс сооружений, предназначенный для технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств;
8) автовокзал – комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров и водителей автобусов, пассажиропоток которого составляет более пятисот человек в сутки;
9) автостанция – комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров и водителей автобусов, пассажиропоток которого составляет менее пятисот человек в сутки;
10) бортовое питание – питание, предназначенное для авиапассажиров и экипажей воздушных судов, реализуемое на борту воздушного судна в течение полета;
11) объект бортового питания – объект общественного питания по производству, переработке, реализации и организации бортового питания;
12) рацион бортового питания – набор пищевых продуктов, предназначенный для питания одного человека на борту воздушного транспорта;
13) вагонное и локомотивное депо, локомотивно-ремонтный и вагонно-ремонтный заводы – комплекс производственных сооружений, железнодорожных путей, предназначенный для выполнения планового и капитального ремонта вагонов, локомотивов, ремонта и укомплектования вагонных, локомотивных узлов и деталей;
14) диспетчеры – операторы центра (пункта) оперативного контроля и управления движением транспортных средств;
15) диспетчерский центр (пункт) – здание (помещение) для размещения рабочих мест диспетчеров с необходимым оборудованием;
16) дефростер – оборудование, предназначенное для размораживания продуктов;
17) сервировочное отделение – участок на объекте бортового питания, предназначенный для комплектования и сервировки бортового питания;

18) жабық вагондарды дайындайтын кешенді пункт – азық-түліктерді, шаруашылық, қатты әсер ететін химиялық заттарды және сусымалы қауіпті жүктерді тасымалдағаннан кейін жабық вагондарды тазалауға, жууға және дезинфекциялық өңдеуге арналған объект;
19) жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, ағымдық жөндеу және жабдықтау пункті – жолаушылар вагондарының жарамдылығын, ағымдық жөндеуді қамтамасыз ететін және жылжымалы құрамды тексеруге, тіркемеден ажыратпай ағымдық жөндеуге және жабдықтауға арналған темір жол көлігінің бөлімшесі;
20) жол машина станциясы – жолды орташа және күрделі жөндеуді жүзеге асыруға арналған теміржол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
21) жол дистанциясы – теміржолдарда ағымдық күтіп-ұстау, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыратын теміржол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
22) көлік құралдары (автомобиль, әуе, су, теміржол) мен жолаушыларға қызмет көрсету объектілері – көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге және жарақтандыруға, сондай-ақ жолаушыларға, багажға, жүк-багажға, жүктерге және пошта жөнелтілімдеріне қызмет көрсетуге арналған көліктің жылжымайтын мүлкі құрылысы немесе құрылыстар кешені;
23) қалыпқа келтіру пойызы – рельстердің жолдан шығуынан және жылжымалы құрамның соқтығысуынан болған зардаптарды жоюға, сондай-ақ апатты жағдайларда көмек көрсетуге арналған пойыз;
24) касалетка – тамақты порциялауға арналған арнайы ыдыс (фольга, шыны, фарфор);
25) өзен порты – жер учаскесі мен ішкі су жолдары акваториясында орналасқан, жолаушылар мен кемелерге қызмет көрсету, жүктерді тиеу, түсіру, қабылдау, сақтау және беру, өзге көлік түрлерімен өзара әрекет ету мақсатында құрылған және жабдықталған құрылыстар (өзен вокзалын, павильонды қоса алғанда) кешені;
26) өндірістік жүк тиеу кешендері – шаңдағыш жүктерді тиеу, түсіру, қабылдау, сақтау, беру және қайта өңдеуге арналған құрылыстар кешені;
27) порциялау – дайын өнімдерді порцияға бөліп орау;
28) санитариялық-карантиндік тұйық – карантиндік немесе аса қауіпті инфекциялық аурумен ауыратын науқаспен байланыста болған жолаушылары бар вагонды оқшаулауға және қоюға арналған теміржол төсеміндегі учаске;
29) теміржол вокзалы – халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөнінде қызмет көрсетуге арналған ғимараттар, құрылыстар (жолаушы платформаларын және вокзал өтпелерін қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;

18) комплексный пункт подготовки крытых вагонов – объект, предназначенный для очистки, промывки и дезинфекционной обработки крытых вагонов после перевозки продовольственных, хозяйственных, сильнодействующих химических веществ и сыпучих опасных грузов;
19) пункты технического обслуживания, текущего ремонта и экипировки пассажирских вагонов – подразделения железнодорожного транспорта, обеспечивающие контроль исправности, текущий ремонт пассажирских вагонов, проведение осмотра, текущего безотцепочного ремонта и подготовки к перевозкам и экипировке подвижного состава;
20) путевая машинная станция – структурное подразделение железнодорожного транспорта, предназначенное для осуществления среднего и капитального ремонта пути;
21) дистанция пути – структурное подразделение железнодорожного транспорта, осуществляющее текущее содержание, ремонтные и восстановительные работы на железнодорожных путях;
22) объект по обслуживанию транспортных средств (воздушный, железнодорожный, водный, автомобильный) и пассажиров – сооружение или комплекс сооружений недвижимого имущества транспорта, предназначенный для технического обслуживания, ремонта и оснащения транспортных средств, а также обслуживания пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и почтовых отправлений;
23) восстановительный поезд – поезд, предназначенный для ликвидации последствий сходов с рельсов и столкновений подвижного состава, а также оказания помощи при стихийных бедствиях;
24) касалетка – специальная посуда (фольговая, стеклянная, фарфоровая), предназначенная для порционирования блюда;
25) речной порт – комплекс сооружений (включая речной вокзал, павильон), расположенный на земельном участке и акватории внутренних водных путей, обустроенный и оборудованный для обслуживания пассажиров и судов, погрузки, выгрузки, приема, хранения и выдачи грузов, взаимодействия с другими видами транспорта;
26) производственные перегрузочные комплексы – комплекс сооружений, предназначенный для погрузки, выгрузки, приема, хранения и выдачи, переработки пылящих грузов;
27) порционирование – расфасовка готовой продукции на порции;
28) санитарно-карантинный тупик – участок железнодорожного полотна, предназначенный для изоляции и отстоя вагона с пассажирами, контактировавшими с больным карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием;
29) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы и вокзальные переходы) и других видов имущества, предназначенный для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа;

30) тоңазытқыш элемент – ішіне су толтырылған, тұмшаланған жабық сыйымдылықтағы салқын элемент, ол пайдалану алдында мұздатылады және контейнер 0 градус Цельсийден +8 градус Цельсийге (бұдан әрі – С0) дейінгі температура шегінде ұстап тұру үшін қолданылады;
31) теңіз порты – жер учаскелерінде орналасқан, кемелерге, жолаушылар мен багажға қызмет көрсетуге және жүктермен жүргізілетін операцияларды жүзеге асыруға арналған құрылыстар (теңіз вокзалын қоса алғанда) кешені.
3. Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету объектілерінде (бұдан әрі – көлік объектілері) дезинфекциялық, дезинсекциялық, дератизациялық іс-шаралар жүргізіледі.
4. Көлік объектілерінің жұмыскерлері заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық тексеріп-қарау жүргізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесіне, Міндетті медициналық тексеріп-қараулар өткізу  қағидаларына сәйкес міндетті медициналық тексеріп-қараудан өтеді.
2. Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
5. Көлік объектілерінің аумағы селитебті және рекреациялы аймақтарға қатысты жел соғатын жаққа орналастырылады.
6. Көлік объектілері орталықтандырылған суық және ыстық су жүйесімен қамтамасыз етіледі.
7. Шаруашылық-ауыз су қажеттілігіне арналған су заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген «Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларына сәйкес болуы тиіс.
8. Көлік объектілерін орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесіне қосу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жергілікті су ысыту жүйесінің жабдығы көзделеді.
9. Шаруашылық-ауыз су мен өндірістік сумен жабдықтау жүйелері бөлек көзделеді.
10. Жабдықтау пунктінде су құбыр желісі ұстатқыштармен (ажырату және жөндеу жұмысын жүргізу үшін) жалғастырылған кемінде негізгі екі магистралы бар айналмалы жүйе түрінде көзделеді.
11. Жабдықтау пункттерінде, теміржол аралықтардағы су тарату колонкалары (бұдан әрі – су тарату колонкалары), шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету бойынша теңіз және өзен жағалауы қондырғылары (бұдан әрі – жағалау қондырғылары) суды бұру жүйесіне судың ағысы үшін еңісі бар бетон су ағатын жол орнатылады, мұз қатудан, дренаждан қорғаныш құрылғылары болады.
12. Су тарату колонкалары мен жағалау қондырғылары су толтыру шлангісі басының ластануын болдырмайтын құрылғылар жабдықталады. Вагондарды, су көлігін сумен толтыру аяқталған соң, су толтыру шлангілерінде қалған су төгіледі. Су толтыру шлангілерінің басын жерге сүйретуге жол берілмейді.

30) хладоэлемент – холодильный элемент в герметично закрытой емкости, заполненной водой, которая замораживается перед использованием и служит для поддержания температуры в контейнере в пределах от 0 градусов Цельсия до + 8 градусов Цельсия (далее – оС);
31) морской порт – комплекс сооружений (включая морской вокзал), расположенный на земельных участках, предназначенный для обслуживания судов, пассажиров, багажа и осуществления операций с грузами.
3. На объектах по обслуживанию транспортных средств и пассажиров (далее – объекты транспорта) проводятся дезинфекционные, дезинсекционные, дератизационные мероприятия.
4. Работники объектов транспорта проходят обязательные медицинские осмотры согласно Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, Правил проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
по обслуживанию транспортных средств и пассажиров
5. Территория объектов транспорта размещается с подветренной стороны селитебной и рекреационных зон.
6. Объекты транспорта обеспечиваются системой централизованного холодного и горячего водоснабжения.
7. Вода для хозяйственно-питьевых нужд должна соответствовать санитарным правилам «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством.
8. В случае отсутствия возможности подключения объектов транспорта к системе централизованного горячего водоснабжения предусматривается оборудование системы местного нагрева воды.
9. Хозяйственно-питьевые и производственные системы водоснабжения предусматриваются раздельно.
10. В пункте экипировки водопроводная сеть предусматривается кольцевой, с не менее двумя основными магистралями, соединенными перемычками (для выключения и проведения ремонтных работ).
11. Водоразборные колонки на железнодорожных междупутьях в пунктах экипировки (далее – водоразборные колонки), морские и речные береговые установки по обеспечению хозяйственно-питьевой водой (далее – береговые установки) обустраиваются бетонированными отмостками с уклоном для стока воды в систему водоотведения, имеют защитные устройства от замерзания, дренажи.
12. Водоразборные колонки и береговые установки оборудуются устройствами, исключающими загрязнение оголовка водозаправочного шланга. По окончании заправки вагонов, водного транспорта оставшаяся вода в водозаправочных шлангах сливается. Не допускается перетаскивание водозаправочных шлангов оголовками по земле.

13. Көлік объектілері орталықтандырылған суды бұру жүйесіне қосылады, ал ол болмаған жағдайда жергілікті суды бұру жүйесі көзделеді.
14. Көлік объектілерінің аккумулятор цехында (бөлімшесінде) тазалау және бейтараптандыру үшін сарқынды суларды және пайдаланылған электролитті бұрудың бөлек жүйесі жабдықталады.
15. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пунктте сарқынды сулар механикалық тазартудан, тұндырылғаннан, залалсызданғаннан, сондай-ақ бейтараптанғаннан кейін суды бұру жүйесіне шығарылады.
16. Көлік объектілерінде өндірістік, жерүсті жауын-шашын ағыстарын, сарқынды суларды қабылдауды қамтамасыз ететін суды бұру жүйесі көзделеді.
17. Көлік объектілерінде табиғи және жасанды жарықтандыру заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген «Елді мекендердегі атмосфералық ауаға, топыраққа, елді мекендердің аумақтарын күтіп-ұстауға, адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларына сәйкес көзделеді.
18. Көлік объектілерінде +18оС-тан +24оС-қа дейінгі температура параметрін, 50-60% ауаның салыстырмалы ылғалдылығын қамтамасыз ететін табиғи және жасанды желдету, жылыту, ауа баптау жүйелері көзделеді.
19. Көлік объектілеріндегі аккумулятор бөлімшесінің үй-жайларындағы температура +15оС-тан +20оС-қа дейін болып көзделеді.
20. Көлік объектілерінің сыртқы кіру және шығу есіктері ауа-жылу перделерімен жабдықталады.
21. Химиялық зиянды заттар және шаң-тозаң бөлінетін технологиялық жабдығы мен үдерістері бар көлік объектілерінің үй-жайлары жергілікті сору желдеткішінің құрылғыларымен (жергілікті сору) жабдықталады.
22. Ауаға зиянды химиялық заттар мен ылғал шығару көзі болып табылатын жабдық (бактар, ванналар) жабық құюымен көзделеді.
23. Шу және діріл көздері бар көлік объектілерінің үй-жайлары (цехтар, учаскелер) басқа өндірістік үй-жайлардан алшақ орналастырылады.
24. Жұмыс орындарында діріл тудыратын жабдық бөлек іргетастарға немесе дірілді оқшаулағышы (дірілді басатын төсеніштер мен кілемшелер) бар ұстап тұратын конструкцияларда орнатылады.
25. Депо цехтарындағы рельс жолдары тығыз дірілді шектеуші негізге салынады. Дизель-генераторының қабырғалық сынақтары басқа үй-жайлардан және персонал орналастырылған басқару пультінен дыбыстық шектелген бөлек үй-жайларда жасалады.
26. Көлік объектілерінде шудың, дірілдің, инфрадыбыстың деңгейі  заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген «Елді мекендердегі атмосфералық ауаға, топыраққа, елді мекендердің аумақтарын күтіп-ұстауға, адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларына сәйкес жол беріледі.

13. Объекты транспорта подключаются к системе централизованного водоотведения, а при его отсутствии предусматривается система местного водоотведения.
14. В аккумуляторном цехе (отделении) объектов транспорта оборудуется раздельная система водоотведения сточных вод и отработанного электролита для очистки и нейтрализации.
15. В комплексном пункте подготовки крытых вагонов сточные воды после механической очистки, отстаивания, обеззараживания, а также нейтрализации удаляются в систему водоотведения.
16. На объектах транспорта предусматривается система водоотведения, обеспечивающая прием производственных, поверхностных ливневых стоков, сточной воды.
17. На объектах транспорта предусматриваются естественное и искусственное освещение согласно санитарных правил «Санитарно-эпидемиологические требования к атмосферному воздуху в населенных пунктах, почвам, содержанию территорий населенных пунктов, условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством.
18. На объектах транспорта предусматриваются системы естественной и искусственной вентиляции, отопления, кондиционирования воздуха, обеспечивающие параметры температуры в помещениях от +18 оС до +24 оС, относительной влажности воздуха 50-60 %.
19. Температура в помещениях аккумуляторного отделения объектов транспорта предусматривается от +15 оС до +20 оС.
20. Наружные входы и выходы объектов транспорта оборудуются воздушно-тепловыми завесами.
21. Помещения объектов транспорта с технологическим оборудованием и процессами, сопровождающиеся выделением вредных химических веществ и пыли, оборудуются устройствами местной вытяжной вентиляции (местные отсосы).
22. Оборудование, являющееся источником выделений в воздух вредных химических веществ и влаги (баки, ванны) предусматривается с закрытым сливом.
23. Помещения (цеха, участки) объектов транспорта с источниками шума и вибрации размещаются в удалении от остальных производственных помещений.
24. Оборудование, передающие вибрацию на рабочие места, устанавливаются на отдельных фундаментах или поддерживающих конструкциях с виброизоляцией (виброгасящие настилы, коврики).
25. Рельсовые пути в цехах депо укладываются на упругое виброизолирующее основание. Стендовые испытания дизель-генератора производятся в отдельно отведенном помещении, звукоизолированном от других помещений и от пульта управления, в котором размещается персонал.
26. На объектах транспорта уровень шума, вибрации, инфразвука допускается в соответствии с санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования к атмосферному воздуху в населенных пунктах, почвам, содержанию территорий населенных пунктов, условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в соответствии с законодательством.

27. Көлік объектілерінде техникалық персонал, сондай-ақ жөндеу, қалпына келтіру, тиеу-түсіру, бояу жұмыстарымен, техникалық қызмет көрсетумен, тазалаумен, жуумен, дезинфекциялаумен айналысатын жұмыскерлер үшін:
1) арнайы және жеке киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтары бар киім ілетін орынды;
2) себезгі бөлмесін;
3) санитариялық тораптарды;
4) арнайы киімді кептіруге арналған үй-жайларды, жылыну бөлмесін және қысқа уақыт демалатын бөлмені;
5) тамақ ішетін бөлмені қамтитын санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар көзделеді.
28. Қысқа уақыт демалатын орындар мен жылынуға арналған үй-жайларды тамақты ысытуға арналған жабдықпен және тоңазытқышпен, ыдыс-аяққа арналған шкафпен жабдықталған тамақтануға арналған үй-жайлармен біріктіруге жол беріледі.
29. Себезгі бөлмелері салқын және ыстық су араластырғыш келіп тұратын кабиналармен жабдықталады.
30. Көлік объектілері санитариялық тораптармен жабдықталады, оларда ыстық және салқын су келіп тұратын раковиналар, қол жууға арналған заттар, бір рет қолданылатын сүлгі немесе электрлі сүлгі көзделеді.
31. Көлік объектілерінде, оның ішінде өндірістік және санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда функциональдық мақсаты бойынша пайдаланылатын жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жай (орын) бөлінеді.
32. Арнайы киімді кептіру жылытылған және ылғал ауаны соратын құрылғылармен жабдықталған киім ілетін шкафтарда жүргізіледі.
33. Арнайы киімді залалсыздандыруға және шаңсыздандыру үшін бөлек үй-жайлар көзделеді.
34. Неғұрлым көп ауысымда жұмыс істейтін адамдардың ішінде әйелдер саны 15-тен асатын болса, әйелдердің жеке гигиенасына арналған үй-жай көзделеді.
35. Әйелдер саны 15-тен аз болғанда тұрмыстық үй-жайлар жанындағы әйелдер дәретханасында орналастырылған гигиеналық себезгісі бар арнайы кабинаға жол беріледі.
36. Тұрмыстық қатты қалдықтарды (бұдан әрі – ТҚҚ) жинау үшін 1,5 метр (бұдан әрі – м) биіктікте үш жақтан қоршалған, бетондалған немесе асфальтталған алаңда орнатылған контейнерлер пайдаланылады.
37. Контейнерлер көлік объектілерінің әкімшілік, өндірістік және қосалқы үй-жайларынан кемінде 25 м және 100 м аспайтын қашықтықта орналастырылады.
38. ТҚҚ көлік объектілері аумағынан күн сайын және контейнерлердің толуына байланысты шығарылады.
3. Локоматив және вагон депосын, локомотив және вагон-жөндеу зауыттарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
39. Локомотив және вагон депосының, локомотивтік және вагон-жөндеу зауыттарының аумағы өндірістік, әкімшілік, қоймалық учаскелерге бөлінеді.
40. Вагондарды, локомотивтерді тазалау, жуу, кептіру жуу бөлімшелерінде немесе жабық ғимараттарда жүргізіледі.

27. На объектах транспорта для технического персонала, а также работников, занятых на ремонтных, восстановительных, погрузочно-разгрузочных, окрасочных работах, техническим обслуживанием, очисткой, промывкой, дезинфекцией предусматриваются санитарно-бытовые помещения, включающие:
1) гардеробные со шкафами для раздельного хранения специальной и личной одежды;
2) душевые;
3) санитарные узлы;
4) помещения для сушки специальной одежды, обогрева и кратковременного отдыха;
5) комнату для приема пищи.
28. Допускается объединение помещения для кратковременного отдыха и обогрева с помещением для приема пищи, оснащенного оборудованием для подогрева пищи, холодильником, шкафом для посуды.
29. Душевые оборудуются кабинами с подводкой холодной и горячей воды.
30. На объектах транспорта оборудуются санитарные узлы, в котором предусматриваются раковины с подводкой горячей и холодной воды, средства для мытья рук, разовые полотенца или электрополотенце.
31. На объектах транспорта, в том числе производственных и санитарно-бытовых помещениях отводится помещение (место) для мытья, сушки и хранения уборочного инвентаря, используемого по функциональному назначению.
32. Сушка специальной одежды производится в гардеробных шкафах, оборудованных устройствами для подачи подогретого и вытяжки воздуха.
33. Предусматриваются отдельные помещения для обеззараживания и обеспыливания специальной одежды.
34. При количестве женщин более 15 человек, работающих в наиболее многочисленной смене, предусматривается помещение для личной гигиены женщины.
35. При количестве женщин менее 15 человек допускается специальная кабина с гигиеническим душем, размещенная в женской уборной при санитарно-бытовых помещениях.
36. Для сбора твердых бытовых отходов (далее – ТБО) используются контейнеры, установленные на бетонированной или асфальтированной площадке, огражденной с трех сторон на высоту 1,5 метров (далее – м).
37. Контейнеры располагаются на расстоянии не менее 25 м и не более 100 м от административных, производственных и вспомогательных помещений объектов транспорта.
38. ТБО вывозится с территории объектов транспорта ежедневно и по мере заполнения контейнеров.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации локомотивного и вагонного депо, локомотивного
и вагонно-ремонтного заводов
39. Территории локомотивного и вагонного депо, локомотивного и вагонно-ремонтного заводов подразделяются на производственную, административную, складскую участки.
40. Очистка, обмывка, обдувка вагонов, локомотивов проводится в моечных отделениях или в отдельных зданиях.

41. Жуу машиналары немесе аппараттар желдеткіш жүйелерімен және сарқынды суларды тазалауға, айналымда пайдалануға және бұруға, қоқысты механикалық шығаруға арналған құрылғылармен жабдықталады.
4. Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу және жабдықтау пункттерін күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
42. Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, жабдықтау пункттерінің аумағында мынадай учаскелер көзделеді:
1) вагондарды тазалау және сыртын жуу;
2) вагондарды дезинфекциялық өңдеу;
3) вагондарды тұрақта ұстау, жөндеу, ішін жинау;
4) вагондарды мүкәммалмен жабдықтау, отынмен жабдықтау және су толтыру.
43. Жабдықтау пунктінде вагон жуғыш машиналар көзделеді және жабдықталады. Вагондарды, вагон жуу машиналарын тәулік бойы жууды қамтамасыз ету үшін жылу перделері мен калориферлері бар (жылдың салқын мезгілінде вагондарды кептіру үшін) жабық үй-жайда орнатылады. Вагон жуу машинасында жұмыстың жабық циклі болады. Жолаушылар құрамдарын жуу үшін қайта пайдалану алдында айналым суы жергілікті тазалау құрылыстарында мұнай қалдықтарынан, зиянды заттардан тазартылады және залалсызданады.
44. Жолаушылар вагондарын жуу мен дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жылдың қыс мезгілінде жуу жабық типтегі жуу орнында, ал жаз мезгілінде – су келіп тұратын алаңда жүргізіледі.
45. Жуу және дезинфекциялау құралдарының қоры бөлек үй-жайда сақталады.
46. Жабдықтау пунктінде жолаушылар вагондарын сапарға дайындау кезінде мыналар жүзеге асырылады:
1) пайдаланылған төсек жабдықтарын қабылдау;
2) жұмсақ мүкәммалды ауыстыру кестесі бойынша қабылдау;
3) төсек жабдықтарымен жабдықтау, оны жинақтау;
4) сервистік қызмет заттарымен жабдықтау;
5) жуу және дезинфекциялау құралдарымен, жинау мүкәммалымен жабдықтау.
47. Жабдықтау пунктінде стеллаждармен немесе шкафтармен жабдықталған төсек жабдықтарын, төсек керек-жарақтарын, алмалы-салмалы жұмсақ мүкәммалды қабылдауға, сақтауға және беруге арналған бөлек үй-жайлар көзделеді.
Бұл ретте, таза және лас киім-кешектердің араластырмай және жанастырмай, технологиялық үдерістің ағымдылығын сақтау қамтамасыз етіледі.
Таза және лас киім-кешектерді тасымалдауға арналған арбалар немесе аз механикалы құралдар таңбаланады.
48. Таза және үтіктелген төсек жабдықтарын жинақтау кезінде пакетке киім-кешекті жинақтау мерзімі, ауысымы көрсетілген белгі салынады.
49. Сервистік қызметтер өнімі бөлек үй-жайда сақталады.
5. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пунктті күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

41. Моечные машины или аппараты оборудуются системами вентиляции и устройствами для очистки, оборотного использования и отвода сточных вод, механизированного удаления мусора.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации пунктов технического обслуживания,
текущего ремонта и экипировки пассажирских вагонов
42. На территории пунктов технического обслуживания, текущего ремонта, экипировки предусматриваются участки:
1) очистки и наружной обмывки вагонов;
2) дезинфекционной обработки вагонов;
3) отстоя, ремонта, внутренней уборки вагонов;
4) экипировки инвентарем, снабжения топливом и заправкой водой вагонов.
43. В пункте экипировки предусматриваются и оборудуются вагономоечные машины. Для обеспечения круглогодичной обмывки вагонов, вагономоечные машины устанавливаются в закрытых помещениях с наличием тепловых завес и калориферов (для сушки вагонов в холодный период года). Вагономоечная машина имеет замкнутый цикл работы. Оборотная вода перед повторным использованием для обмывки пассажирских составов очищается на локальных очистных сооружениях, обеззараживается.
44. Мойка пассажирских вагонов с применением моющих и дезинфицирующих средств в зимнее время года проводится в мойке закрытого типа, в летнее время – на площадке с подводкой воды.
45. Запас моющих и дезинфицирующих средств хранится в отдельно отведенном помещении.
46. В пункте экипировки при подготовке в рейс пассажирских вагонов осуществляются:
1) прием использованного постельного белья;
2) прием мягкого инвентаря по графику сменяемости;
3) снабжение постельным бельем, его комплектование;
4) снабжение предметами сервисных услуг;
5) снабжение моющими и дезинфицирующими средствами, уборочным инвентарем.
47. В пункте экипировки предусматриваются отдельные помещения для приема, хранения и выдачи постельного белья, постельных принадлежностей, съемного мягкого инвентаря, оборудованные стеллажами или шкафами.
При этом, обеспечивается соблюдение поточности технологического процесса без пересечения и соприкосновения чистого и грязного белья.
Предназначенные для транспортировки чистого и грязного белья тележки или средства малой механизации маркируются.
48. При комплектовании чистого и проглаженного постельного белья в пакет вкладывается ярлык с указанием даты, смены комплектования белья.
49. Продукция сервисных услуг хранится в отдельном помещении.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации комплексного пункта подготовки крытых вагонов

50. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пункттің (бұдан әрі- ВДКП) құрамында мыналар көзделеді:
1) жүктердің қалдықтарын түсіруге және вагондарды өңдеуге арналған учаскелер;
2) вагон жуу машиналарына арналған үй-жай;
3) вагондардың сыртын жууға арналған ангарлар, вагондарды жөндеуге арналған цех;
4) вагондарды өңдеумен айналысатын жұмыскерлерге арналған санитариялық өткізу орны.
51. Вагондарды тасымалдауға дайындау кезінде тасымалданған жүктің түріне байланысты ВДКП-да жүйелілікпен:
1) тексеру;
2) вагондарды жүктің қалдықтарынан тазарту;
3) кузовтың ішкі беттерін жуу;
4) вагондарды кептіру жүргізіледі.
52. Қауіпті жүктерді тасымалдағаннан кейін вагондарды өңдеу учаскесінде қауіпті жүктердің қалдықтарын жинауға, сарқынды және жуынды суларды залалсыздандыруға арналған алаң, жеке суды бұру болады.
6. Жол машина станциясын, қалпына келтіру пойызын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
53. Жол машина станциясын, қалпына келтіру пойызының вагонында жатын купе, себезгі бөлмесі, киім ілетін орын, арнайы киімді кептіруге арналған үй-жай, тамақтануға арналған бөлік көзделеді.
54. Тамақтану бөлігінде:
1) ыдыс-аяққа арналған шкаф;
2) ыстық және салқын су келіп тұратын раковина;
3) суды қайнатуға арналған қондырғы;
4) тоңазытқыш жабдық;
5) ас үй-асхана мүкәммалы көзделеді.
55. Жол машина станциясының, қалпына келтіру пойызының құрамында стеллаждармен жабдықталған тамақ өнімдері қорын сақтауға арналған вагон көзделеді.
7. Көлік объектілерінің диспетчерлік орталығын (пунктін) күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
56. Көлік объектілерінің диспетчерлік орталығының (пунктінің) (бұдан әрі – орталық) үй-жайларын жертөле үй-жайларында орналастыруға жол берілмейді.
57. Орталықтың қабырғалары мен төбелерінің жабыны дыбыс өткізбейтін материалдардан жасалады.
58. Диспетчердің бір жұмыс орнының ауданы кемінде 6 шаршы метрді (бұдан әрі – м2) құрайды.
59. Диспетчерлердің жұмыс орындарындағы электростатикалық және электромагниттік өрістердің кернеулігінің, радиожиілік диапазонының электромагниттік сәулеленуінің шекті рұқсат етілген деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаның 12 және 3-кестелеріне сәйкес айқындалады.
8. Локомотив бригадаларының демалыс үйін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
60. Локомотив бригадаларының демалыс үйінің ғимаратында мақсаты бойынша жабдықталған мыналар көзделеді: жатын бөлмелері, тамақтану бөлмелері (асхана), киім ілетін орын, киім-кешек қоймасы (қойма), себезгі, арнайы киімді және аяқ киімді кептіруге арналған үй-жай, санитариялық тораптар.

50. В составе комплексного пункта подготовки крытых вагонов (далее – КППВ) предусматриваются:
1) участки для выгрузки остатков грузов и обработки вагонов;
2) помещения для вагономоечных машин;
3) ангары для наружной промывки вагонов, цех для ремонта вагонов;
4) санитарный пропускник для работников, занятых обработкой вагонов.
51. При подготовке вагонов к перевозкам, в зависимости от вида провезенного груза, на КППВ последовательно проводятся:
1) осмотр;
2) очистка вагонов от остатков груза;
3) промывка внутренних поверхностей кузова;
4) сушка вагонов.
52. Участок обработки вагонов после перевозки опасных грузов имеет площадку для сбора остатков опасных грузов и обезвреживания сточных и промывных вод, отдельное водоотведение.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации путевой машинной станции, восстановительного поезда
53. В вагоне путевой машинной станции, восстановительного поезда предусматриваются спальные купе, душевые, гардеробные, помещение для сушки специальной одежды, отсек для питания.
54. В отсеке для питания предусматриваются:
1) шкаф для посуды;
2) раковина с подводкой горячей и холодной воды;
3) установка для кипячения воды;
4) холодильное оборудование;
5) кухонно-столовый инвентарь.
55. В составе путевой машинной станции, восстановительного поезда предусматривается вагон для хранения запаса пищевых продуктов, оборудованный стеллажами.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации диспетчерского центра (пункта) объектов транспорта
56. Не допускается размещение помещений диспетчерского центра (пункта) объектов транспорта (далее – центр) в подвальных помещениях.
57. Покрытие стен и потолков центра выполняется из звукопоглощающих материалов.
58. Площадь на одно рабочее место диспетчера составляет не менее 6 квадратных метров (далее – м2).
59. Предельно допустимые уровни напряженности электростатического и электромагнитного полей, электромагнитных излучений радиочастотного диапазона на рабочих местах диспетчеров определяются согласно таблиц 12 и 3 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации дома отдыха локомотивных бригад
60. В здании дома отдыха локомотивных бригад предусматриваются оснащенные по назначению: спальные комнаты, комната приема пищи (столовая), гардеробная, бельевая (кладовая), душевые, помещения для сушки специальной одежды и обуви, санитарные узлы.

61. Жатын бөлмелерінің ауданы бір адамға кемінде 6 м2 болып көзделеді.
62. Киім-кешек қоймасы (қойма) шкафтармен немесе стеллаждармен жабдықталған таза және лас киім-кешектерді бөлек сақтауға арналған үй-жайларды қамтиды.
9. Автокөлік кәсіпорындарын, техникалық қызмет көрсету станцияларын, автомобиль жанар май құю және авто-газ құю станцияларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
63. Автокөлік кәсіпорнының аумағында мыналар көзделеді:
1) өндірістік цехтар;
2) көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және сақтауға арналған ангарлар.
64. Автомобиль жанар май құю және авто-газ құю станцияларында май құю аймағы, сервистік қызмет көрсету аймағы, жанармай сақтауға арналған резервуарлар және тазалау құрылыстары бөлінеді.
65. Автокөлік кәсіпорнының, автомобильдік жанар-жағар май құю және автогаз жабдықтау станцияларының, техникалық қызмет көрсету станцияларының аумақтарында өндірістік-жауын-шашын және тұрмыстық су бұру көзделеді.
Орталықтанған су бұру жүйесіне қосылу мүмкін болмаған кезде жергілікті су бұру жүйесі көзделеді.
66. Жолаушылар автобусы парктерінде жуу машиналары көзделеді және жабдықталады. Жуу машиналары (аппараттар) тәулік бойы жууды қамтамасыз ету үшін жылу перделері немесе калориферлері (жылдың салқын мезгілінде автобустарды кептіру үшін) бар жабық үй-жайларда орнатылады. Жуу машинасының (аппараттың) жұмысы жабық циклде болады.
67. Жолаушылар автобустарын қыс мезгілінде жуу жабық үй-жайда, жаз мезгілінде жуу құралдарын қолдана отырып, су келтіріліп жабдықталған алаңда жүргізіледі.
10. Авиациялық техникалық базаны күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
68. Авиациялық техникалық базаның (бұдан әрі – АТБ) аумағында мыналар көзделеді:
1) өндірістік ғимарат;
2) ангар алды тұрақтар;
3) ангарлар;
4) зертханалар және өндірістік цехтар;
5) авиахимиялық жұмыстарды жүргізу (бұдан әрі – АХЖ) кезінде – авиахимиялық аппаратураларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу цехы, АХЖ-мен айналысатын әуе кемелерін және авиахимиялық аппаратураларды газсыздандыруға және жууға арналған арнайы алаңдар.
69. АТБ-ның жанында қызметкерлерге медициналық-профилактикалық ызмет көрсетуге арналған (денсаулық сақтау пункті) және тамақтануға арналған үй-жайлар көзделеді.
70. АТБ-ның өндірістік үй-жайларындағы және аумағында жұмыс орындарындағы өндірістік операциялар үшін жиіліктің октовалық жолақтағы дыбыс қысымының рұқсат етілген деңгейі, децибелмен (бұдан әрі – дБ) есептелетін дыбыстың деңгейі және дыбыстың эквивалентті деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерге сай болуы тиіс.

61. Площадь спальных комнат предусматривается не менее 6 м2 на одного человека.
62. Бельевая (кладовая) состоит из помещений для раздельного хранения чистого и грязного белья, оборудованных шкафами или стеллажами.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации автотранспортных предприятий, станций
технического обслуживания, автозаправочных
и автогазозаправочных станций
63. На территории автотранспортного предприятия предусматриваются:
1) производственные цеха;
2) ангары для технического обслуживания и хранения транспортных средств.
64. На автозаправочных и автогазозаправочных станциях выделяются заправочная зона, зоны сервисного обслуживания, резервуаров для хранения топлива и очистные сооружения.
65. На территории автотранспортного предприятия, автозаправочных и автогазозаправочных станций, станции технического обслуживания предусматриваются производственно-ливневое и бытовое водооотведение.
При невозможности подключения к системе централизованного водоотведения предусматривается локальная система водоотведения.
66. В пассажирских автобусных парках, предусматриваются и оборудуются моечные машины (аппараты). Для обеспечения круглогодичной обмывки моечные машины (аппараты) устанавливаются в закрытых помещениях с наличием тепловых завес или калориферов (для сушки автобусов в холодный период года). Моечная машина (аппарат) имеет замкнутый цикл работы.
67. Мойка пассажирских автобусов в зимнее время года производится в закрытом помещении, в летнее время – на площадке, оборудованной подводом воды с применением моющих средств.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации авиационной технической базы
68. На территории авиационной технической базы (далее – АТБ) предусматривается:
1) производственное здание;
2) предангарные стоянки;
3) ангары;
4) лаборатории и производственные цеха;
5) при проведении авиахимических работ (далее - АХР) – цех по техническому обслуживанию и ремонту авиахимической аппаратуры, площадки для дегазации и мойки авиахимической аппаратуры и воздушных судов, занятых на АХР.
69. При АТБ предусматриваются помещения для медико-профилактического обслуживания работников (здравпункт), для приема пищи.
70. Допустимые уровни звукового давления в октавных полосах частот, уровни звука и эквивалентные уровни звука в децибелах (далее – дБ) для производственных операций на рабочих местах в производственных помещениях и на территории АТБ соответствуют показателям согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.

71. Авиақозғалтқыштарды іске қосу және сынақтан өткізу қажет болғанда ағынды бұратын құрылғылармен жабдықталған арнайы мақсаттағы алаңдарда немесе алаңдарда немесе тұрақ орындарында жүргізіледі.
72. Әуе кемелерінің сыртын жуу арнайы сұйықтықтарды, қалдықтарды (шайындыларды) жинауға және шығаруға арналған құрылғылармен немесе дренаждық жүйемен жабдықталған алаңдарда жүргізіледі.
11. Теңіз және өзен порттарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
73. Теңіз және өзен порттарында (бұдан әрі – порт) мыналар көделеді:
1) жолаушылар ғимараттары (теңіз және өзен вокзалы, жолаушылар павильондары);
2) өндірістік ғимараттар;
3) өндірістік жүк тиеу кешендері (бұдан әрі – ӨЖК).
4) изоляторы бар медпункт, санитариялық-карантиндік пункттің үй-жайы (халықаралық порттарда).
74. Өзен порттары шаруашылық-ауыз суын жинау құрылыстары және ұйымдасқан мәдени-тұрмыстық суды пайдалану орындарының санитариялық қорғау аймағынан тыс және өзен ағысы бойынша тұрғын үй құрылысынан төмен орналасады.
75. Порттың аумағында эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жағдайына арналған санитариялық (карантиндік) айлақ орны көзделеді.
76. ӨЖК-де шаңды азайту, газсыздандыру, арнайы киімді, арнайы аяқ киімді, жеке қорғаныш құралдарын дезактивация жасау қондырғысы бар үй-жай көзделеді.
77. Әртүрлі жүктерді порттың өндірістік учаскелерінде және ӨЖК жинау бөлек жүзеге асырылады.
78. Тез бұзылатын жүктерді түсіру көзделген порттарда тоңазытқыш үй-жайлар жабдықталады.
12. Теміржол вокзалдарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
79. Теміржол вокзалының үй-жайлары құрамында мыналар көзделеді:
1) вестибюль, операциялық және орналастыру залы, касса залы, анықтамалық бюро;
2) күту залы, қол жүгін сақтау камерасы, бала мен ана бөлмесі (бұдан әрі – БмАБ), жолаушыларға арналған және қызметтік пайдалануға арналған санитариялық тораптар;
3) персоналға арналған әкімшілік, қызметтік-тұрмыстық үй-жайлар, изоляторы бар медициналық пункт.
80. Сыйымдылығы 700-1500 және одан астам адамға есептелген теміржол вокзалының үй-жайлар құрамында мыналар көзделеді:
1) БмАБ, қоғамдық тамақтану және сауда, тұрмыстық қызмет көрсету объектілері;
2) техникалық персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар;
3) жинау мүкаммалын, жабдығын, кіші механика құралдары мен жабдықтарын сақтауға арналған үй-жайлар;
4) изоляторы бар медициналық пункт.
81. Жолаушылардың күту залдары вокзал алды алаңы мен перронымен, жолаушыларға қызмет көрсететін үй-жайлармен қатынасы бар жерүсті қабаттарында орналастырылады.

71. Запуск и опробование авиадвигателей производится на площадках специального назначения или на местах стоянок, при необходимости оборудованных струеотклоняющими устройствами.
72. Наружная мойка воздушных судов производится на площадках, оборудованных дренажной системой или устройствами для сбора и удаления отходов (смывов), специальных жидкостей.
11. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации морских и речных портов
73. В морском и речном портах (далее - порт) предусматриваются:
1) пассажирские здания (морской и речной вокзал, пассажирские павильоны);
2) производственные здания;
3) производственные перегрузочные комплексы (далее – ППК);
4) медпункт с изолятором, помещение санитарно-карантинного пункта (в международных портах).
74. Речные порты размещаются вне зоны санитарной охраны хозяйственно-питьевых водозаборных сооружений и мест организованного культурно-бытового водопользования и ниже жилой застройки по течению реки.
75. На территории порта предусматривается место под санитарный (карантинный) причал на случай проведения противоэпидемических мероприятий.
76. На ППК предусматриваются помещение с установкой для обеспыливания, дегазации, дезактивации специальной одежды и обуви, средств индивидуальной защиты.
77. Складирование на производственных участках порта и ППК различного вида грузов осуществляется раздельно.
78. В портах, где предусмотрены перегрузки скоропортящихся грузов, оборудуются холодильные помещения.
12. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации железнодорожных вокзалов
79. В составе помещений железнодорожного вокзала предусматриваются:
1) вестибюль, операционный и распределительный залы, кассовый зал, справочное бюро;
2) залы ожидания, камеры хранения ручной клади, комната матери и ребенка (далее – КМиР), санитарные узлы для пассажиров и служебного пользования;
3) административные, служебно-бытовые помещения для персонала, медицинский пункт с изолятором.
80. В состав помещений железнодорожного вокзала с расчетной вместимостью от 700–1500 человек и более предусматриваются:
1) КМиР, объекты общественного питания;
2) санитарно-бытовые помещения для технического персонала;
3) помещения для хранения уборочного инвентаря, оборудования, средств малой механизации;
4) медицинский пункт с изолятором.
81. Залы ожидания пассажиров размещаются в надземных этажах, сообщающиеся с помещениями по обслуживанию пассажиров, привокзальной площадью и перроном.

82. Бір кассирге алаңы кемінде 6 м2 болатын кассалық үй-жайларда сыртқа тарату желдеткіші, табиғи және жасанды жарықтандыру көзделеді.
83. Изоляторы бар медициналық пункт теміржол вокзалының перронына, үй-жайларына шығу есігі бар және перрон жақтан арнайы автомобильдер үшін кіру жолына қолжетімді бірінші қабатта көзделеді. Есіктердің ені және оларды орналастыру зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
84. Теміржол вокзалында санитариялық тораптар:
1) ыстық және салқын су келіп тұратын раковиналармен;
2) киім ілгіштермен;
3) қол жууға арналған заттармен;
4) бір рет қолданылатын сүлгілермен немесе электрсүлгілерімен;
5) унитаздары бар жеке кабиналармен;
6) (ерлердің санитариялық тораптарында) унитаздарының санына сәйкес келетін писсуарлармен жабдықталады.
85. Санитариялық тораптарда жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жай (орын) бөлінеді.
86. Теміржол вокзалының перрондарында, платформаларда қоқыстан күн сайын және толуына байланысты тазартылатын қоқыссалғыштар орнатылады.
87. Жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, үй-жайларды жинау күн сайын және қажеттілігіне байланысты жүргізіледі.
13. Автовокзалдарды, автостанцияларды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
88. Автовокзалдар мен автостанциялар үй-жайларының құрамында мыналар көзделеді:
1) күту залы, касса кабиналары, диспетчерлік пункт;
2) изоляторы бар медициналық пункт;
3) құрамы қызметтік, жатын бөлмелерін, санитариялық тораптары бар жүргізушілерге арналған демалыс бөлмесін, ыстық және салқын суы бар себезгі қондырғыларын қамтитын әкімшілік және тұрмыстық үй-жайлар;
4) БмАБ, қоғамдық тамақтану объектілері;
5) техникалық персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар;
6) жинау мүкаммалын, жабдығын, кіші механика құралдары мен жабдықтарын сақтауға арналған үй-жайлар.
89. Тәулігіне 1000 адамнан асатын жолаушылар болатын автовокзалдарда БмАБ құрамына мыналар енгізіледі:
1) балалардың және бірге жүретін ересектердің демалуына арналған кереуеті, балаларды құндақтауға арналған орны, киімдер мен заттарды сақтауға арналған шкафы бар бөлме;
2) электрлі шәйнек пен тоңазытқышы бар тамақ әзірлеуге және ішуге арналған бөлме;
3) санитариялық торап.
14. Аэровокзалдарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
90. Аэровокзалдарда мынадай үй-жайлар көзделеді:
1) вестибюльдер, кассалық, бөліп тұратын залдар, күту залдары, БмАБ, ұшу және келу үй-жайлары, багажды қабылдау, беру және сақтау бөлмесі, изоляторы бар медициналық пункт, санитариялық тораптар;
2) қоғамдық тамақтану объектілері, дәріхана дүңгіршіктері;

82. В кассовых помещениях, площадью не менее 6 м2 на одного кассира, предусматриваются приточно-вытяжная вентиляция, естественное и искусственное освещение.
83. Медицинский пункт с изолятором, располагается на первом этаже с выходом на перрон, в помещения железнодорожного вокзала и с доступом для подъезда специальных автомобилей со стороны перрона. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
84. На железнодорожном вокзале санитарные узлы оборудуются:
1) раковинами с подводкой горячей и холодной воды;
2) вешалками;
3) средствами для мытья рук;
4) разовыми полотенцами или электрополотенцами;
5) отдельными кабинами с унитазами;
6) писсуарами (в мужских санитарных узлах), количеством равным количеству унитазов.
85. В санитарных узлах выделяется помещение (место) для хранения уборочного инвентаря.
86. На перронах, платформах железнодорожного вокзала устанавливаются урны, которые очищаются от мусора ежедневно и мере заполнения.
87. Уборка помещений с применением моющих и дезинфицирующих средств, проводится ежедневно и по мере необходимости.
13. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации автовокзалов, автостанций
88. В составе помещений автовокзалов и автостанций предусматриваются:
1) зал ожидания, кассовые кабины, диспетчерский пункт;
2) медицинский пункт с изолятором;
3) административные и бытовые помещения, которые включают служебные, спальные комнаты, комнаты отдыха водителей с санитарными узлами, душевыми установками с подачей горячей и холодной воды;
4) КМиР, объекты общественного питания;
5) санитарно-бытовые помещения для технического персонала;
6) помещения для хранения уборочного инвентаря, оборудования, средств малой механизации.
89. На автовокзалах с пассажиропотоком свыше 1000 человек в сутки в состав КМиР включаются:
1) комната с кроватями для отдыха детей и сопровождающих взрослых, местом для пеленания детей, шкафом для хранения одежды и вещей;
2) комната для приготовления и приема пищи с холодильником и электрочайником;
3) санитарный узел.
14. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации аэровокзалов
90. В составе помещений аэровокзалов предусматриваются:
1) вестибюли, кассовые, распределительные залы, залы ожидания, КМиР, помещения вылета и прилета рейсов, приема, выдачи и хранения багажа, медицинский пункт с изолятором, санитарные узлы для пассажиров;
2) объекты общественного питания, аптечные киоски;

3) диспетчерлік орталық (пункт);
4) персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық бөлме, мүкәммалды, жабдықты және кіші механизация құралдарын сақтауға арналған қоймалар.
91. Қызметтік иттерді уақытша ұстауға арналған үй-жай бөлек тұрған ғимаратта бөлінеді.
92. Жолаушылардың күту залдары жерүсті қабаттарына орналастырылады.
93. Жұмыс істеп тұрған, жаңадан салынып жатқан, қайта жаңартылып жатқан аэровокзалдарда күту залдары авиажолаушыларға қызмет көрсетуге жатпайтын объектілерді орналастырмай, мақсаты бойынша пайдаланады.
94. БмАБ-де жатын бөлмелері, санитариялық торап, тамақ дайындау, қабылдау және балаларды құндақтауға, киім-кешектерді кептіруге арналған орын көзделеді, ілгіштер орнатылады.
95. Аэровокзалдың изоляторы бар медициналық пункті ұшу алаңына, аэровокзал үй-жайларына шығатын есігі бар және ұшу алаңы жағынан арнайы автомобильдердің кіруі үшін қолжетімді бірінші қабатта орналастырылады. Есіктердің ені және олардың орналасуы зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
96. Халықаралық қатынастағы аэровокзалдарда санитариялық-карантиндік пунктке арналған үй-жай көзделеді.
97. Аэровокзалдың жертөле үй-жайында персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайды, санитариялық тораптарды, жинау мүкәммалын жууға, кептіруге және сақтауға арналған үй-жайларды орналастыруға жол беріледі.
98. Аэровокзалдың үй-жайларын жинау күнделікті және қажеттілікке байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
15. Теңіз және өзен вокзалдарына, жолаушы павильондарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
99. Жолаушы аудандары, айлақтары, учаскелері бар теңіз және өзен порттарында:
1) вестибюльдерді, кассалық, күту залдарын, БмАБ, изоляторы бар медициналық пунктін, жолаушыларға арналған санитариялық тораптарды;
2) қоғамдық тамақтану объектілерін, дәріхана дүңгіршіктерін;
3) диспетчерлік орталықты (пунктін);
4) персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық бөлмені, мүкәммалды, жабдықты және кіші механизация құралдарын сақтауға арналған қоймаларды қоса алғанда жолаушылардың теңіз және өзен вокзалдары (бұдан әрі – вокзалдар), павильондары көзделеді.
100. Изоляторы бар медициналық пункт бірінші қабатта орналастырылады және арнайы автомобильдердің кіру жолына қолжетімділікпен вокзалдың ішкі үй-жайларына шығу есіктері болады. Есіктердің ені мен олардың орналастырылуы зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
101. Үй-жайларды ағымдық жинау күн сайын және қажеттілігіне байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
102. Жинау мүкәммалы таңбаланады және функционалдық мақсаты бойынша пайдаланылады.

3) диспетчерский центр (пункт);
4) санитарно-бытовые помещения для персонала, складские помещения для хранения инвентаря, оборудования и средств малой механизации.
91. Помещение для временного содержания служебных собак выделяется в отдельно стоящем здании.
92. Залы ожидания пассажиров размещаются в надземных этажах.
93. В существующих, вновь строящихся, реконструируемых аэровокзалах залы ожидания используются по назначению, без размещения объектов, не относящихся к обслуживанию авиапассажиров.
94. В КМиР предусматриваются спальные помещения, санитарный узел, места для приготовления, приема пищи и пеленания, сушки белья, устанавливаются вешалки.
95. Медицинский пункт с изолятором, располагается на первом этаже с выходом на летное поле, в помещения аэровокзала и с доступом для подъезда специальных автомобилей со стороны летного поля. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
96. В аэровокзалах международного сообщения предусматривается помещение для санитарно-карантинного пункта.
97. В подвальном помещении аэровокзала допускается размещать санитарно-бытовые помещения для персонала, санитарные узлы, помещения для мойки, сушки и хранения, уборочного инвентаря.
98. Уборка помещений аэровокзала проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств ежедневно и по мере необходимости.
15. Санитарно-эпидемиологические требования к морскому
и речному вокзалам, пассажирским павильонам
99. В морских и речных портах, имеющих пассажирские районы, причалы, участки, предусматриваются пассажирские морской и речной вокзалы, павильоны (далее – вокзалы), включая:
1) вестибюли, кассовые залы, залы ожидания, КМиР, медицинский пункт с изолятором, санитарные узлы для пассажиров;
2) объекты общественного питания, аптечные киоски;
3) диспетчерский центр (пункт);
4) санитарно-бытовые помещения для персонала, складские помещения для хранения инвентаря, оборудования и средств малой механизации.
100. Медицинский пункт с изолятором располагается на первом этаже и имеет выходы во внутренние помещения вокзала, на причал, с доступом для подъезда специальных автомобилей. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
101. Уборка помещений проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств ежедневно и по мере необходимости.
102. Уборочный инвентарь маркируется и используется по функциональному назначению.

16. Санитариялық-карантиндік тұйықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
103. Санитариялық-карантиндік тұйық (бұдан әрі – тұйық) ұлттық тасымалдаушының филиалдары станцияларының (жол бөлімшелері) санитариялық қорғау жөніндегі жоспарларында көзделеді.
Тұйық осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ашылады, ал орналасу орны осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес орналастырылады.
104. Тұйықтың аумағы:
1) бетондалған шұңқыры бар аулалық дәретхана, вагонның астына сарқынды суды жинау үшін қойылатын металл сыйымдылықтар;
2) ТҚҚ-н жинауға арналған контейнерлер көзделеді.
105. Қазылған шұңқырлар орналасқан аумақ периметрі бойынша 1,5 м биіктікте қоршалады. Шұңқырлар металл қақпақтармен жабылады.
Қазылған шұңқырларды қоқыс жинау үшін пайдалануға жол берілмейді.
106. Аулалық дәретхана, қазылған шұңқырлар, қоқыс жинағыштар күніне кемінде бір рет дезинфекциялануға жатқызылады.
107. Тұйық орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етіледі.
Орталықтандырылған су болмаған жағдайда, вагондарды сумен толтыру суы бар вагондардан немесе су тасымалдайтын автокөліктен жүзеге асырылады.
Вагонды сумен толтырған сайын суы бар вагондар мен су тасымалдайтын автокөліктер тұйықтан шығу кезінде дезинфекциялануға жатқызылады.
108. Тұйықтың аумағында немесе ол тіркелген станцияда осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жабдықтардың, жуу және дезинфекциялау құралдарының ең аз қорын сақтау үшін үй-жай көзделеді.
109. Жолаушыларды тамақтандыру бір орталықтан және тікелей вагонда ұйымдастырылады. Тамақты таратуды вагонның кезекшісі жүзеге асырады.
110. Карантиндік немесе аса қауіпті инфекциялық аурулармен ауыратын науқас анықталған кезде вагонды ағымдық дезинфекциялау және ыдыстарды залалсыздандыру осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
111. Вагондарды жинау жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Вагондарда қоқыстарды жинау алмалы-салмалы қоқыс жинағыштарда жүргізіледі.
112. Тұйықта бірнеше вагон орналастырылған жағдайда, әрбір вагонға жеке медициналық персонал бекітіледі.
17. Борттық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық - эпидемиологиялық талаптар
113. Борттық тамақтану объектісінде:
1) шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің;
2) жинақталған борт тамағының;
3) сапардан қайтарылған тағамдардың;
4) таза және пайдаланылған борт ыдыс-аяқтарының қарама-қарсы ағымдарын болдырмайтын технологиялық үдерістердің ағымы көзделеді.
114. Борттық тамақтану объектісінің құрамында мынадай үй-жайлар көзделеді:

16. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-карантинным тупикам
103. Санитарно-карантинный тупик (далее – тупик) предусматривается планами по санитарной охране станции филиалами (отделения дорог) национального перевозчика.
Тупик развертывается согласно приложению 3 к настоящим Санитарным правилам, а место размещения устраивается согласно требованиям настоящих Санитарных правил.
104. На территории тупика предусматривается:
1) надворный туалет с бетонированным выгребом, металлические емкости, устанавливаемые под вагон для сбора сточных вод;
2) контейнеры для сбора ТБО.
105. Территория, на которой расположены выгребные ямы, ограждается по периметру на высоту 1,5 м. Ямы закрываются металлическими крышками.
Не допускается использование выгребных ям для cбора ТБО.
106. Надворный туалет, выгребные ямы, мусоросборники не менее одного раза в день подвергаются дезинфекции.
107. В тупике обеспечивается централизованное или децентрализованное водоснабжение.
При отсутствии централизованного водоснабжения заправка вагонов осуществляется из водяных вагонов или автоводовозов.
После каждой заправки вагона, при выезде с тупика, водяные вагоны и автоводовозы подвергаются наружной дезинфекции.
108. На территории тупика или на станции, к которой он прикреплен, предусматривается помещение для хранения минимального запаса оборудования, моющих и дезинфицирующих средств в количестве согласно приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.
109. Питание пассажиров организуется централизованно и непосредственно в вагоне. Разнос пищи осуществляется дежурным по вагону.
110. При выявлении больного с карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием обеззараживание посуды и текущая дезинфекция в вагоне проводится в соответствии с приложением 5 к настоящим Санитарным правилам.
111. Уборка вагонов осуществляется с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
Сбор мусора в вагонах производится в съемные мусоросборники.
112. При размещении в тупике нескольких вагонов, за каждым вагоном закрепляется отдельный медицинский персонал.
17. Санитарно-эпидемиологические требования
к объекту бортового питания
113. На объекте бортового питания предусматривается поточность технологического процесса, исключающая встречные потоки:
1) сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
2) укомплектованного бортового питания;
3) возвращенного питания с рейса;
4) чистой и использованной бортовой посуды.
114. В составе помещений объекта бортового питания предусматриваются:

1) дайындау (шикізатпен жұмыс кезінде), өнімдердің дайын болу алдындағы цехтары (өнімдерді және жартылай дайын өнімдерді салқындай және ыстықтай өңдеу, рационға кіретін дайын тағамдарды дайындау үшін);
2) цех ішіндегі ыдыс-аяқты, ас ыдыстарын жууға арналған үй-жай;
3) борттық тамақтану рациондарын өлшеп-бөлуге, жинақтауға, қысқа уақытқа сақтауға және беруге арналған үй-жай;
4) борттық ыдыстарды қабылдауға, сұрыптауға, жууға, кептіруге, жинақтауға, сақтауға және беруге арналған үй-жай;
5) қайнатылған суды дайындау, мұз генераторларына арналған учаске;
6) тамақ өнімдерін, борттағы артық ыдыстарды, айналыс ыдысын (контейнерлер, термоконтейнерлер, сөмке-тоңазытқыштар), алмалы-салмалы буфет-ас үй жабдығын (поднос, арба), қаптама бұйымдарын, салфеткаларды сақтауға арналған қойма (салқындатылатын және салқындатылмайтын);
7) жуу және дезинфекциялау құралдарын, киім-кешектерді сақтауға арналған үй-жай (орын), тамақ қалдықтарына арналған камера;
8) киім ілетін орынды, себезгіні, санитариялық тораптарды, әйелдердің жеке гигиеналық бөлмесін, тамақ ішуге, демалуға арналған үй-жайларды қамтитын санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар.
115. Борттық тамақтану объектісінде өндірістік үй-жайларға кіреберісте ыстық және суық судың педальды, тізелік немесе сенсорлы араластырғышы бар раковиналар, сұйық сабыны немесе дезинфекциялау ерітіндісі бар дозатор, бір рет қолданылатын сүлгі немесе электрлі сүлгі орнатылады.
116. Өндірістік үй-жайларда санитариялық жарамсыз өнімдерді (еденге түсіп кеткен өнімдер), пайдаланылған бір рет қолданылатын қолғаптар мен сүлгілерді жинауға арналған, қақпағы және қабы бар шағын бөшкелер орнатылады.
117. Дайын өнімдерді және шикізаттарды сақтауға арналған тоңазытқыш қондырғылары бөлек көзделеді, жуылады және таза ұсталады.
Тоңазытқыш қондырғыларда көрсеткіші осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға күн сайын тіркелетін термометрлер орнатылады.
118. Борттық тағамдардың қалдықтарын жинау және тасымалдау үшін ішіне бір рет қолданылатын қапшықтар салынған таңбаланған ыдыстар бөлінеді.
119. Бөлшектеу тақтайшалары, пышақтар, өндірістік үстелдер таңбаланады және соларда өңделетін өнімдерге сәйкес мақсат бойынша пайдаланылады.
120. Шикі және дайын өнімдерге арналған бөлшектеу мүкәммалы бөлек сақталады.
121. Үстелдердің беті саңылауы және жарығы жоқ тегіс болып көзделеді. Өлшеп-орау орындарында беті салқындатылатын үстелдермен жабдықталады.
122. Ыдыстарды, айналыстағы ыдысты, мүкәммалды, алмалы-салмалы буфеттік-асүй жабдығын, бөлшектеу тақтайшаларын, пышақтарды, өндірістік үстелдерді жуу дезинфекциялау және жуу құралдарын қолдана отырып, жүргізіледі.

1) заготовочные (при работе на сырье), доготовочные цеха (для холодной и горячей обработки продуктов, полуфабрикатов при работе на полуфабрикатах, приготовления готовых блюд для рационов);
2) помещения для мытья кухонной посуды, внутрицеховой тары;
3) помещения для фасовки, комплектования, кратковременного хранения и выдачи рационов бортового питания;
4) помещение для приема, сортировки, мойки, сушки, комплектования, хранения и выдачи бортовой посуды;
5) участок подготовки кипяченой воды, для ледогенераторов;
6) кладовые (охлаждаемые и неохлаждаемые) для хранения пищевого продукта, запаса бортовой посуды, оборотной тары (контейнеры, термоконтейнеры, сумки-холодильники), съемного буфетно-кухонного оборудования (подносы, тележки), упаковочных изделий, салфеток;
7) помещение (место) для хранения моющих и дезинфицирующих средств, белья, камера для пищевых отходов;
8) санитарно-бытовые помещения, включая гардеробные, душевые, санитарные узлы, комнату личной гигиены женщины, помещение для приема пищи и отдыха.
115. На объекте бортового питания перед входом в производственные помещения устанавливаются раковины с педальным, коленным или сенсорным смесителем горячей и холодной воды, дозатор с жидким мылом и дезинфицирующим раствором, разовые полотенца или электрополотенца.
116. В производственных помещениях устанавливаются бачки с крышкой и мешком для сбора санитарного брака (продукция, упавшая на пол), использованных одноразовых перчаток и полотенец.
117. Холодильные установки для хранения готовых блюд и сырья предусматриваются раздельно, моются и содержатся в чистоте.
В холодильных установках размещаются термометры, показания которых регистрируются ежедневно в журнале по форме согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
118. Для сбора и транспортировки остатков бортового питания выделяется маркированная емкость с разовым мешком внутри.
119. Разделочные доски, ножи, производственные столы маркируются и используются по назначению в соответствии с обрабатываемым на них пищевым продуктом.
120. Разделочный инвентарь для сырой и готовой продукции, хранится отдельно.
121. Покрытия столов предусматриваются гладкими, без зазоров и щелей. В фасовочной оборудуются столы с охлаждаемой поверхностью.
122. Мытье посуды, оборотной тары, инвентаря, съемного буфетно-кухонного оборудования, разделочных досок, ножей, производственных столов проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств.

123. Борттық тамақтану объектісінде борттық тағамның ассортименті технологиялық жабдықпен жарақтандыруды есепке ала отырып әзірленеді және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органының көліктегі аумақтық бөлімшесімен келісіледі.
124. Әуе кемесінің қайту сапарында борттық тамақты тиеу әуе кемесінің тоңазыту жабдығымен жабдықталуы, ұшу ұзақтығы, тағамдардың өткізілу мерзімі есепке алыны отырып жүзеге асырылады.
125. Борттық тамақтану ассортиментіне мыналарды қосуға жол берілмейді:
1) фарштан әзірленген ет өнімдерін және котлеттерді, соустық тағамдарын, пісірілген шұжықтарды;
2) майонез, соус қосылған салаттарды;
3) зауыттық емес дайындалған кремі бар бәліштерді;
4) көлемі 2 литрден асатын ыдысқа құйылған шырындар және компоттар.
126. Әуе кемесінде тоңазытқыш жабдығы болмаған жағдайда, борттық тамақ ассортименті осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес жасалады.
127. Дайын ыстық және салқын тамақтарды, жеңіл тамақтарды, салаттарды, кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін сақтау мен өткізу мерзімі осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес жол беріледі.
128. Ұзақ уақыт сақталуға арналған және жылы өңдеуден өткен өнімдер +72оС-қа жеткен кезде +5оС дейін тез салқындатуға жатқызылады.
129. Тамақтарды порциялау температурасы +15оС аспайтын үй-жайларда беті салқындатылатын жұмыс үстелдерінде жүргізіледі.
130. Қолмен дастархан әзірлеу және тамақтарды порциялау дастархан әзірлеу құрал-жабдықтарын пайдалана отырып, бір рет қолданылатын қолғаптарда жүргізіледі.
131. Дастархан әзірлеу уақытында порцияланатын өнімдерің температурасы +12оС-тан аспауы тиіс.
Дастархан әзірлеу аяқталғаннан кейін порцияланған қапталған әрбір тамақ тоңазыту камерасына салынады.
132. Порцияланған, қапталған тамақтарды контейнерлерге салу өнімдердің температурасы +6оС аспайтын ең аз уақыт ішінде жүргізіледі.
133. Борттық тамақтану объектілерінде дайын тамақты, сондай-ақ қапталған борттық тамақты таңбалау дайындалу күні мен уақытын көрсете отырып көзделеді.
134. Борттық тамақты жинақтау сапардың жөнелтуге дайындығы уақытына дейін бір жарым сағат бұрын кешіктірмей аяқталады.
135. Бортқа жіберілер алдында айналыстағы ыдыстар (контейнерлер, термоконтейнерлер, сөмке-тоңазытқыштар) пломбыланады, оған ішіндегінің атауын, ұшу әуежайының борттық тамақ цехының атауын, сапардың нөмірін, ұшу күнін, уақытын және борттық тамақтың жарамдылық мерзімін көрсете отырып, жазба белгі бекітеді, сондай-ақ мөртабан және жинақтау сапарына жауапты адамның қолы қойылады. Жазба белгі сапардың соңына дейін сақталады.
Әуе кемесінің бортында борттық тамақты өткізу мерзімі үш сағаттан аспайды.

123. Ассортимент бортового питания на объекте бортового питания разрабатывается с учетом оснащения технологическим оборудованием и согласовывается территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.
124. Загрузка бортовым питанием воздушного судна на обратный рейс осуществляется с учетом оснащения воздушного судна холодильным оборудованием, длительности полета, сроков реализации продуктов.
125. Не допускается включать в ассортимент бортового питания:
1) мясные изделия из фарша и котлетной массы, соусные блюда, паштеты незаводского изготовления, вареные колбасы;
2) салаты, заправленные майонезом, соусом;
3) пирожные с кремом незаводского изготовления;
4) соки и компоты в расфасовке объемом более 2 литров.
126. При отсутствии холодильного оборудования на воздушном судне ассортимент бортового питания составляется согласно таблице 1 приложения 7 к настоящим Санитарным правилам.
127. Сроки хранения и реализации готовых горячих и холодных блюд, закусок, салатов, кондитерских и хлебобулочных изделий допускается согласно таблице 2 приложения 7 к настоящим Санитарным правилам.
128. Продукты, прошедшие тепловую обработку и предназначенные для дальнейшего хранения, при достижении температуры +72 оС подвергаются быстрому охлаждению до +5 оС.
129. Порционирование блюд производится в помещении с температурой не выше +15 оС на столах с охлаждаемой рабочей поверхностью.
130. Ручная сервировка и порционирование блюд производится в одноразовых перчатках с использованием сервировочных инструментов.
131. За время сервировки температура порционируемых продуктов не должна превышать +12 оС.
После окончания сервировки каждое упакованное порционированное блюдо помещается в холодильную камеру.
132. Загрузка упакованных порционированных блюд в контейнеры производится в течение минимального времени, при котором температура продуктов не должна превышать +6 оС.
133. На объектах бортового питания предусматривается маркировка готового питания, а также упакованного бортового питания, с указанием даты и времени приготовления.
134. Комплектование бортового питания заканчивается не позднее, чем за полтора часа до времени готовности рейса к отправке.
135. Перед отправкой на борт оборотная тара (контейнеры, термоконтейнеры, сумки-холодильники) пломбируется, крепится ярлык с указанием наименования содержимого, названия объекта бортового питания аэропорта вылета, номер рейса, дата, время вылета и сроки годности бортового питания, а также штамп и подпись лица, ответственного за комплектование рейса. Ярлыки сохраняются до конца рейса.
Сроки реализации бортового питания на борту воздушного судна составляет не более трех часов.

136. Әуе кемелерінде тоңазытқыш жабдық болмаған жағдайда, жөнелту алдында бортта тамағы бар контейнерлерге тоңазытқыш элементтер (мұз) салынады.
137. Тез мұздатылған дайын тамақтар - 18оС-ден - 20оС-қа дейінгі температурада тез мұздататын тоңазытқышта 1 сағат бойы сақталады.
Цехтан шығарылатын дайын тамақтар температурасы тамақ қалыңдығында -18оС аспауы тиіс. Мұздатылған азық-түлік өнімдерін пайдалану алдында дефостерде немесе тоңазытқышта +5оС температура кезінде ерітіледі. Бөлме температурасында ерітуге және қайтадан мұздатуға жол берілмейді.
138. Жинақталған борттық тағам, сусындар, жабдық әуе көлігінің бортына салқындатылатын арнайы автокөлікте – автолифтіде жеткізіледі, олар бекітуге арналған белдіктермен, стеллаждармен жабдықталады.
139. Әуе көлігінің бортында борттық тамақты қабылдауды арнайы бөлінген бортсерік жүргізеді, ол пломбалардың болуын және жарамдылығын, жазба қағаздардың дұрыс толтырылуын, өнімдердің жарамдылық мерзімін тексереді.
Бұл ретте, бортсерік айналыстағы ыдыстың пломбасын ашқаннан және борттық тамақтың температурасын өлшегеннен кейін тауар құжаттамасына оны бортқа алған уақытына белгі қояды. Пломбалары бұзылған немесе өнімдердің жарамдылық мерзімі аяқталған контейнерлер бортқа қабылданбайды.
140. Тамақ салынған контейнерлер, ыдыстар, сусындары бар сепараторлар, термостар және суы бар су қайнатқыштар буфет-асүйі бар бөлімде орналастырылады.
141. Бортсеріктер жолаушыларға қызмет көрсетуге кірісу алдында қолын сабынмен жуады, қолды жеке бөлінген сүлгімен сүртеді және санитариялық киім киеді.
142. Әуе кемелерінде касалеткалардағы тамақ (тамақтың ортасы) +75оС-ден +80оС-қа дейін жылытылады.
Қайтар сапарға тез мұздатылатын өнімдері бар касалеткалар тоңазытқышта +5оС температурада сақталады.
143. Ыстық тамақты әуе көлігінің бортында тарату кезінде олардың температурасы +65оС кем болмауы, салқын тамақтар +14оС аспауы тиіс.
144. Әуе кемесінің сапарға ұшуы кешіккен жағдайда, жолаушыларды тамақтандыруға арналған борттағы тамақ өнімдері алынады және мөр қойылған күйінде, бірақ сақталу мерзімінің аяқталуына дейін екі сағаттан кешіктірілмей борттық тамақтану цехына жіберіледі.
145. Сапасыз борттық тағам (бүлінген, бұзылған, ластанған, бөгде зат болғанда) кері қайтарылған кезде бортқа сапасыз борттық тағамды жеткізген сол әуежайдың борттық тамақтану объектісіне кейіннен хабарлай отырып, борттық журналға жазылады.
146. Борттық тамақтану объектісінде шығарылатын өнімнің сапасын өндірістік зертханалық бақылау жүргізу көзделеді.
Объектіде зертхана болмаған жағжайда, өндірістік бақылау бойынша зерттеуді аккредиттелген зертхана жүргізеді.

136. Перед отправкой на воздушное судно, в случае отсутствия на нем холодильного оборудования, в контейнеры с бортовым питанием помещаются хладоэлементы (лед).
137. Быстрозамороженные готовые блюда хранят при температуре от       –18 оС до –20 оС в течение одного часа в холодильниках быстрой заморозки.
Выпускаемые из цеха готовые блюда должны иметь температуру в толще продукта не выше –18 оС. Перед использованием замороженные продукты размораживаются в дефростере или в холодильнике при температуре +5 оС. Размораживание при комнатной температуре и повторное замораживание продуктов не допускается.
138. Укомплектованное бортовое питание, напитки, оборудование доставляются на борт воздушного судна в охлаждаемом специальном автотранспорте – автолифте, который оборудуется стеллажами, ремнями для крепления.
139. Прием бортового питания на борт воздушного судна производит специально выделенный бортпроводник, который проверяет наличие и исправность пломб, правильность заполнения ярлыков, срок годности продуктов питания.
При этом, бортпроводник после вскрытия пломбы оборотной тары и замеров температуры бортового питания в накладной отмечает время его получения на борт. Контейнеры с нарушенной пломбой или истекшим сроком годности продуктов питания на борт не принимаются.
140. Контейнеры с бортовым питанием, посудой, сепараторы с напитками, термосы и кипятильники с водой размещаются в буфетно-кухонном отсеке воздушного судна.
141. Бортпроводники, приступая к обслуживанию пассажиров, моют руки с мылом, вытирают их отдельно выделенным полотенцем и надевают санитарную одежду.
142. На воздушных судах пища в касалетках разогревается в электродуховых шкафах до +75 оС – +80 оС (в центре куска).
Касалетки с быстрозамороженными продуктами, предназначенными на обратный рейс, хранятся в холодильнике при температуре +5 оС.
143. При раздаче на борту воздушного судна горячие блюда должны иметь температуру не ниже +65 оС, холодные – не выше +14 оС.
144. В случаях задержки вылета воздушного судна в рейс, находящиеся на борту пищевые продукты снимаются и передаются в опечатанном виде в цех бортового питания, но не позже чем за два часа до истечения сроков годности.
145. При возврате недоброкачественного бортового питания (порча, разложение, загрязнение, наличие инородного тела) делается запись в бортовом журнале с последующим информированием объекта бортового питания того аэропорта, который доставил на борт недоброкачественное бортовое питание.
146. На объекте бортового питания предусматривается проведение производственного лабораторного контроля качества выпускаемой продукции.
В случае отсутствия на объекте лаборатории, исследования по производственному контролю проводятся в аккредитованной лаборатории.

147. Қолын кесіп алған, күйдіріп алған жұмысшылар жұмысқа жіберілмейді.
148. Санитариялық киіммен дәретханаға кіруге, санитариялық киімді жұмыс үй-жайларынан тыс жерде пайдалануға жол берілмейді.
149. Жұмыскерлер санитариялық киімдердің кемінде үш жиынымен қамтамасыз етіледі. Санитариялық киім ауысымына бір реттен сиретпей емес ауыстырылады.
150. Объектінің үй-жайларында күрделі жинау айына бір рет жүргізіледі.
151. Санитариялық тораптар арнайы киімдерге арналған ілгіштермен, ыстық және салқын суы бар, қол жууға арналған раковиналармен, қол жууға арналған заттармен, бір рет қолданылатын сүлгімен немесе электрлі сүлгілермен жабдықталады.
152. Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларды жинауды күн сайын және қажеттілігіне қарай жеке персонал жүргізеді.
153. Өндірістік, қоймалық, қосалқы үй-жайларды, санитариялық тораптарды жинау үшін жеке таңбаланған жинау мүкәммалы бөлінеді.
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Электростатистикалық және электромагниттік өрістердіңшекті рұқсат етілген деңгейі
1-кесте
Параметрлердің атауы
Рұқсат етілген мәні
1
2
3
1.
Пернетақтадан және бейнетерминалдың (бұдан әрі – ВТ) мониторынан электростатистикалық өрістің кернеулігі
20 килоВольт метрге
2.
ВТ мониторынан 50 см қашықтықтағы элктростатистикалық өрістің кернеулігі мыналардан аспауы тиіс:
5 Герц (бұдан әрі – Гц) жиілік диапазонында – 2000 Гц
2 килоГерц (бұдан әрі – кГц) жиілік диапазонында – 400 кГц
25 Вольт метрге (бұдан әрі – В/м)
2,5 В/м
3.
ВТ мониторынан 50 см қашықтықтағы магнит ағынының тығыздығы болу керек:
5 Гц жиілік диапазонында – 2 кГц
2 кГц жиілік диапазонында – 400 кГц
250 нанноТесла (бұдан әрі – нТ)
25 нТ
4.
ВТ-дан беткі электростатистикалық ықтимал (сертификациялық сынақ кезінде)
500 Вольт
5.
ВТ тінтуірінен және пернетақтадан өнеркәсіп жиілігінің электр өрісінің кернеулігі
500 Вольт

147. Работники объекта бортового питания с порезами, ожогами на руках не допускаются к работе.
148. Не допускается вход в туалет в санитарной одежде, использование санитарной одежды вне рабочих помещений.
149. Работники объекта бортового питания обеспечиваются не менее тремя комплектами санитарной одежды. Санитарная одежда меняется не реже одного раза в смену.
150. Генеральная уборка в помещениях проводится один раз в месяц.
151. Санитарные узлы оборудуют вешалками для специальной одежды, раковинами с подводкой горячей и холодной воды, средствами для мытья рук, разовыми полотенцами или электрополотенцами.
152. Уборка санитарно-бытовых помещений проводится отдельным персоналом ежедневно и по мере необходимости.
153. Для уборки производственных, складских, вспомогательных помещений, санитарных узлов выделяется отдельный маркированный уборочный инвентарь.
Приложение 1
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Предельно допустимые уровни
электростатистического и электромагнитного полей
Таблица 1
Наименование параметров
Допустимые значения
1
2
3
1.
Напряженность электростатистического поля от монитора
видеотерминала (далее - ВТ) и клавиатуры
20 килоВольт
на метр
(далее –
кВ/м)
2.
Напряженность электрического поля на расстоянии 50 см от монитора
ВТ должна быть не более:
в диапазоне частот 5 Герц (далее – Гц) – 2000 Гц
в диапазоне частот 2 килоГерц (далее – кГц) - 400 кГц
25 Вольт на
метр (далее
– В/т)
2,5 В/т
3.
Плотность магнитного потока на расстоянии 50 см от монитора ВТ
должна быть не более:
в диапазоне частот 5 Гц - 2 кГц
в диапазоне частот 2 кГц - 400 кГц
250
нанноТесла
(далее -
нТл)
25 нТл
4.
Поверхностный электростатистический потенциал от ВД
(при сертификационных испытаниях)
500 Вольт
5.
Напряженность электрического поля промышленной частоты (50 Гц)
от клавиатуры и мыши ВТ
500 Вольт
Предельно допустимые уровни напряженности электрической
и магнитной составляющих в диапазоне частот

107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Тұйықты ашу схемасы
1. Станция бастығы (станция бойынша кезекші) құрамда карантиндік вагонның (вагондардың) болуы туралы хабарлама алып, мыналарды:
1) тұйықты ашу жоспарын қолданысқа енгізеді;
2) полицияның желілік бөлімі бастығына, сумен жабдықтауға, электрмен қамтамасыз етуге жауапты ұйымдардың басшыларына және басқа да қатысты адамдарға карантиндік режімді орындау жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігі жөнінде мәлімдейді;

107
95
87
82
78
75
73
71
69
80
Приложение 3
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Схема развертывания тупика
1. Начальник станции (дежурный по станции), получив сообщение о наличии в составе карантинного вагона (вагонов):
1) вводит в действие план развертывания тупика;
2) ставит в известность начальника линейного отдела полиции, руководителей организаций ответственных за водоснабжение, энергоснабжение и других причастных лиц, о необходимости проведения мероприятий по выполнению карантинного режима;

3) іс-шаралардың белгіленген мерзімдерде орындалуына бақылау белгілейді.
2. Полицияның желілік бөлімінің бастығы (30 минут ішінде) карантиндік вагон жолаушыларын қорғауды қамтамасыз ететін полиция нарядын жібереді.
3. Қоқыстар мен нәжістерді шығаруға жауапты ұйымның бастығы қоқыссалғыштардың, дәретханалық сыйымдылықтардың болуын және жарамдылығын тексереді, болмаған жағдайда оларды 3 сағат ішінде орнатады және тұйықтан қоқыс пен нәжістерді жиналуына қарай (дезинфекциядан кейін) шығ руды қамтамасыз етеді.
4. Сумен жабдықтауға жауапты ұйымның бастығы су құбыры колонкаларының, өрт сөндіргіш гидранттардың жарамдылығын тексереді және сумен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
5. Электрмен қамтамасыз етуге жауапты ұйымның бастығы карантиндік тұйықтың жарықтандырумен қамтамасыз етілуін тексереді, қажет болған жағдайда оларды күшейту жөнінде шара қабылдайды, сондай-ақ карантиндік поездың вагондарына 3 сағаттық мерзім ішінде жарық қосу туралы шара қолданады.
6. Тамақтандыруға жауапты ұйымның бастығы карантиндік вагонның жолаушыларына үш реттік ыстық тамақ ұйымдастырады.

3) устанавливает контроль за выполнением мероприятий в установленные сроки.
2. Начальник линейного отдела полиции (в течение 30 минут) высылает наряд полиции, обеспечивающий охрану пассажиров карантинного вагона.
3. Начальник организации, ответственный за вывоз мусора и нечистот, проверяет наличие и исправность мусоросборников, туалетных емкостей, в случае отсутствия устанавливает их в течение 3-х часов и обеспечивает вывоз мусора и нечистот с тупика по мере их накопления (после дезинфекции).
4. Начальник организации, ответственный за водоснабжение, проверяет исправность водопроводных колонок, пожарных гидрантов и обеспечивает водоснабжение.
5. Начальник организации, ответственный за энергоснабжение, проверяет обеспечение освещенности карантинного тупика, при необходимости принимает меры об его усилении и в 3-х часовой срок обеспечивает подключение освещения к вагонам карантинного поезда.
6. Начальник организации, ответственный за питание, организует 3-х разовое горячее питание пассажиров карантинного вагона.

7. Вагонды күтіп-ұстауға жауапты ұйымның бастығы жеткілікті көлемде төсек жабдықтарымен, шаруашылық мүкәммалымен (шелек, легендер, шәйнектер, ауыз суға арналған бактар, асхана және шай ішетін ыдыстар) қамтамасыз етеді.
8. Сигнализацияға және байланысқа жауапты ұйымның бастығы телефон қосуды және үзіліссіз байланысты қамтамасыз етеді.
9. Емдеу-профилактикалық ұйымының басшысы оқшауланған адамдарға медициналық қызмет көрсету үшін бір сағат ішінде персонал бөлуді қамтамасыз етеді, барлық оқшаулау мерзіміне медициналық қадағалауды және вагонда оқшаулау шараларының сақталуын қамтамасыз етеді.
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Тұйықтардың жуу және дезинфекциялау құралдарының, жабдықтардың ең аз қоры
Атауы
Саны
1
2
3
1.
Электр кабелі
50 м
2.
Телефон кабелі
50 м
3.
Телефон аппараты
1 дана
4.
Су құбыры шлангілері
50 м
5.
Қоқыссалғыш
1 бірлік
6.
Дәретханаасты құрылымы
1 бірлік
7.
Қолжуғышасты құрылымы
2 бірлік
8.
Металл сыйымдылық
2 бірлік
9.
Термос (5л)
5 бірлік
10.
Су қайнатқыш
5 бірлік
11.
Полиэтилен пакеттері
50 дана
12.
Дәретхана қағазы
10 дана
13.
Металл пеш
1 бірлік
14.
Қолжуғыш
5 бірлік
15.
Қолшамдар
5 бірлік
16.
Дезинфекциялау құралдары
кемінде 50 кг
17.
Жуу құралдары
кемінде 50 кг
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
5-қосымша
Карантиндік, аса қауіпті инфекциялық аурулармен ауыратын науқас анықталған кезде жолаушылар поезының вагонын дезинфекциялауға қойылатын талаптар
1. Поезд вагонындағы ағымдық дезинфекция жолаушылар поезының жолсеріктері карантиндік немесе аса қауіпті инфекциялық аурумен ауыратын науқасты (күдіктіні) анықтаған кезде медицина қызметкерінің басшылығымен және бақылауымен науқасты вагоннан стационарға көшіргенге дейін жүргізіледі. Науқасты көшіргеннен кейін вагонда қорытынды дезинфекция жүргізіледі.
2. Ағымдық дезинфекциялауға:
1) науқастың пайдаланған, сілемеймен ластанған ыдыстары (нәжіс, құсық);
2) әрбір пайдаланғаннан кейін соңынан сумен шайыла отырып, ыдыс-аяқтар (стакандар, тарелкалар, қасықтар, шанышқылар);
3) тамақ қалдықтары, қоқыстар.
3. Іш киімдер мен төсек жабдықтары дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған клеенкалы қапқа немесе жастықтың тысына жиналады, киім-кешектер жастықтың тысына салынып, қорытынды дезинфекциялауға дейін купеде сақталады.
4. Санитариялық торапта панельдер, еден, қолжуғыш раковина және унитаз дезинфекциялау құралдарының ерітіндісіне батырылған шүберекпен жуылады және сүртіледі.

7. Начальник организации, ответственный за содержание вагона, обеспечивает в достаточном количестве бельем, хозяйственным инвентарем (ведра, тазики, чайники, бачки для питьевой воды, столовая и чайная посуда).
8. Начальник организации, ответственный за сигнализацию и связь, обеспечивает подключение телефона и бесперебойную связь.
9. Руководитель лечебно-профилактической организации в течение одного часа обеспечивает выделение медицинского персонала для обслуживания изолированных лиц, обеспечивает на весь срок изоляции медицинское наблюдение и соблюдение ограничительных мер в вагоне (вагонах).
Приложение 4
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Минимальный запас оборудования,
моющих и дезинфицирующих средств
Наименование
Количество
1
2
3
1.
Электрический кабель
50 м
2.
Телефонный кабель
50 м
3.
Телефонный аппарат
1 единица
4.
Водопроводные шланги
50 м
5.
Мусоросборник
1 единица
6.
Конструкция под туалет
1 единица
7.
Конструкция под умывальник
2 единицы
8.
Металлическая емкость
2 единицы
9.
Термос (5л)
5 единиц
10.
Кипятильник
5 единиц
11.
Полиэтиленовые пакеты
50 штук
12.
Туалетная бумага
10 штук
13.
Металлическая печь
1 единица
14.
Умывальник
5 единицы
15.
Фонарики
5 единицы
16.
Дезинфицирующие средства
не менее 50 кг
17.
Моющие средства
не менее 50 кг
Приложение 5
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Требования к дезинфекции в вагоне пассажирского поезда
при выявлении больного карантинным, особо опасным
инфекционным заболеванием
1. Текущая дезинфекция в вагоне поезда проводится при выявлении больного (подозрительного) карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием проводниками пассажирского поезда под руководством и контролем медицинского работника до момента эвакуации больного из вагона в стационар. После эвакуации больного, в вагоне проводится заключительная дезинфекция.
2. Подвергаются текущей дезинфекции:
1) емкости с выделениями больного (кал, рвотные массы);
2) посуда (стаканы, тарелки, ложки, вилки) после каждого употребления, с последующим ополаскиванием;
3) остатки пищи, мусор.
3. Нательное и постельное белье собирается в клеенчатый мешок или наволочку, смоченную в дезинфицирующем растворе, белье в наволочке хранится в купе больного до заключительной дезинфекции.
4. В санитарном узле моются и протираются панели, пол, умывальная раковина и унитаз ветошью, смоченной в растворе дезинфицирующего средства.

5. Науқастың купесі дезинфекциялау ерітіндісімен жуылады, панельдер, есіктердің тұтқалары сүртіледі, еден немесе басқа да беттері науқастың сілемейімен (нәжіс, құсық, қақырық, зәр) ластанған кезде сол жерге дезинфекциялау ертіндісі құйылып, артынан жуылып, сол жерге дезинфекциялау қайта жүргізіледі.
6. Вагон дәлізінің, басқа купесінің және тамбурларының едені жуылады, кілем төсеніштері, есіктердің тұтқалары және терезенің жаны дезинфекциялау құралдарымен сүртіледі.
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
6-қосымша
Тоңазыту құрылғыларындағы температураны тіркеу журналының нысаны
Температураны тіркеу күні және уақыты
Тоңазытқыш/ мұздатқыштың орналасқан жері
Температура көрсеткіштері
Ескертпе
1
2
3
4
5
«Көлік құралдарына және жолаушыларға
қызмет көрсету жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық қағидаларына
7-қосымша
Әуе кемесінде тоңазыту жабдығы болмаған жағдайда тамақ өімдерінің жарамдылық мерзімдері
1-кесте
Бұйымдар мен өнімдердің атаулары
Жарамдылық мерзімдері
1
2
3
Салқын жеңіл тағамдар және тамақ
1.
Шұжық өнімдері, аспаздық өнімдер Кесілген (пісіріп-ысталған шұжық, жартылай ысталған ветчина) Ростбиф Тауық еті
4 сағат
2.
Қырыққабаттан, сәбізден, салат жапырақтарынан, тәтті бұрыштан, аскөктен жасалған салаттар – асқатық бортта
4 сағат
3.
Балық өнімдері: бекіре етінен өнімдер, арқан балық және басқа да сүйексіз балық өнімдері, бекіре және арқан балықтарының түйіршікті уылдырықтары
4 сағат
4.
Майонез қосылған, пісірілген жұмыртқа, асқатық бортта
4 сағат
5.
Сүт өнімдері, оның ішінде ассортиментте балқытылған ірімшігі бар қатты ірімшік өндірістік жеке каптамада
6 сағат
24 сағаттан артық емес
6.
Жеке қаптамада сарымай
Таңбалануына сәйкес
7.
Жеке қаптамадағы тамақ өнімдері: паштет, май, ірімшік, шай, кофе, дәмдеуіштер, кілегей, джем, вафли, қант, кәмпиттер, кетчуп, майонез
Таңбалануына сәйкес
Ыстық тамақтар
8.
Қуырылған ет, порциялы, суытылған
3 сағат
9.
Ұсақталған ет, суытылған
3 сағат
10.
Қуырылған, пісірілген балық
3 сағат
11.
Қуырылған құс еті
3 сағат
12.
Палау
3 сағат
13.
Гарнирлер: қуырылған картоп, пісірілген күріш және қарақұмық, піскен көкөністер, макарон өнімдері (асқатық бортта)
3 сағат
14.
Тез мұздатылған көкөністерден дайындалған гарнирлер
3 сағат
15.
Тез мұздатылған дайын тамақ өнімдері
3 сағат (ерітуден кейін)
16.
«Тікелей сапарға» арналған құрғақ ұнтақ негізінде дайындалған тұздықтар
3 сағат
Десерттер
17.
Жеміс салаттары (асқатық бортта)
4 сағат
18.
Кондитерлік пісірілген өнімдер (кремдісінен басқасы)
Пісірілген соң 24 сағаттан асырмай
19.
Жеміс, жидектер
6 сағат
Нан өнімдері
12 сағат
Сусындар (емдік емес минералды сулар)
Таңбалануына сәйкес
Дайын ыстық және салқын тамақтардың, тіскебасардың, салаттардың, кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерінің сақтау және сату мерзімдері
2-кесте
Өнімдер мен тамақ
Сатуға дейін +5 С0 артық емес температурада сақтау мерзімдері
1
2
3
1.
Көкшөп: жасыл салат, ақжелкен, аскөк, кинза, шикі көкөністер (өңделген) піскен
6 сағат
2.
Салқын тамақ өнімдері порциялық
6 сағат
3.
Тықпа бұқтырылған ет өнімдері (ірі бөлігі), суға пісірілген тіл
6 сағат
4.
Суға пісірілген жұмыртқа
6 сағат
5.
Суға пісірілген креветка және лобстерлер, шаян таяқшалары
6 сағат
6.
Порциялы майонез
6 сағат
7.
Оливкалар, зәйтүн жемісі, банка ашылғаннан кейінгі консервіленген (маринадталған) көкөністер
6 сағат
8.
Көкөністерден жасалған салаттар, асқатық қосылмаған винегреттер
6 сағат
9.
Кесілген апельсин, лимон, жуылған, кептірілген жемістер
12 сағ.
10.
Қуырылған ет (ірі және ұсақ бөлшектер)
6 сағат
11.
Қуырылған құс еті
6 сағат
12.
Піскен құс еті, құс етінен жасалған орама (рулет)
6 сағат
13.
Қуырылған балық
6 сағат
14.
Тұздықтар
6 сағат
15.
Жартылай дайындалған күріш, макарон, картоп, көкөніс гарнирлері
6 сағат
16.
Құймақтар, кулебяка, сэндвич, бутерброд және басқа да ұннан дайындалған өнімдер
6 сағат
17.
Салмасыз бисквитті, үгілме және басқа да қамыр түрлері, жемісті салмасы бар, ақуызды, сарымайлы кремдерімен
6 сағат
18.
Өндірістік стерильді банкалардан қойытылған кілегей өнімдері
6 сағат
19.
Мусс, желе
6 сағат
20.
Тәтті нан өнімдері, қара бидай наны
12 сағат
21.
Касалеткаларға салынған порциялы ыстық тамақ өнімдері (мұздатылмаған)
6 сағат

5. В купе больного моется пол, протираются панели, ручки дверей дезинфицирующим средством. При загрязнении пола или других поверхностей выделениями больного, пол в местах загрязнения заливается дезинфицирующим раствором с последующей уборкой выделений и повторной дезинфекцией мест, где находились выделения (кал, рвотные массы, мокрота, моча).
6. В коридоре, других купе вагона и тамбурах пол моется, протираются ковровые дорожки, ручки дверей с применением дезинфицирующих средств.
Приложение 6
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Форма журнала регистрации температуры в холодильных установках
п/п
Дата и время
регистрации температуры
Местонахождение
холодильника/морозильника
Показания
температуры
Примечание
1
2
3
4
5
Приложение 7
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические требования
к объектам по обслуживанию
транспортных средств и пассажиров»
Сроки годности пищевых продуктов при отсутствии
холодильного оборудования на воздушном судне
Таблица 1
Наименование изделий и продуктов
Сроки годности
1
2
3
Холодные закуски и блюда
1.
Колбасные изделия, кулинарные изделия нарезные
(колбаса варенокопченая, сырокопченая ветчина)
Ростбиф
Филе кур
4 часа
2.
Салаты из капусты, моркови, листьев салата,
сладкого перца, зелень при заправке на борту
4 часа
3.
Рыбные изделия, балычные изделия осетровых,
лососевых и других видов рыб без костей,
икра зернистая осетровых и лососевых рыб
4 часа
4.
Яйцо, вареное под майонезом - заправка на борту
4 часа
5.
Молочные продукты, в том числе сыры твердые в
ассортименте
сыры плавленые в промышленной индивидуальной
упаковке
6 часов
не более 24 часа
6.
Масло сливочное в индивидуальной упаковке
В соответствии
с маркировкой
7.
Продукты в индивидуальной упаковке:
паштет, масло, сыр, чай, кофе, специи, сливки,
джем, вафли, сахар, конфеты, кетчуп, майонез
В соответствии
с маркировкой
Горячие блюда
8.
Мясо жареное, порционное, охлажденное
3 часа
9.
Мясо мелкокусковое охлажденное
3 часа
10.
Рыба жареная, отварная
3 часа
11.
Птица жареная
3 часа
12.
Плов
3 часа
13.
Гарниры: картофель жареный, рис и гречка
отварные, овощи тушеные, макаронные изделия
(заправка на борту)
3 часа
14.
Гарниры из быстрозамороженных овощей
3 часа
15.
Быстрозамороженные готовые блюда
3 часа
(с момента разморозки)
16.
Соусы, приготовленные на основе сухих порошков
на «прямой рейс»
3 часа
Десерты
17.
Фруктовые салаты (заправка на борту)
4 часа
18.
Кондитерские выпечные изделия (кроме кремовых)
Не более 24 часа
со дня выпечки
19.
Фрукты, ягоды
6 часов
Хлебобулочные изделия
12 часов
Прохладительные напитки
(минеральные воды, не имеющие лечебных целей)
В соответствии
с маркировкой
Сроки хранения и реализации готовых горячих и холодных блюд,
закусок, салатов, кондитерских и хлебобулочных изделий
Таблица 2
Продукты и блюда
Сроки хранения при
температуре не выше
+5 Со до реализации
1
2
3
1.
Зелень: салат зеленый, петрушка, укроп, кинза,
овощи сырые (обработанные), вареные
6 часов
2.
Холодные закуски порционированные
6 часов
3.
Мясо шпигованное тушеное (крупный кусок),
язык отварной
6 часов
4.
Яйца вареные
6 часов
5.
Креветки и лобстеры вареные, крабовые палочки
6 часов
6.
Майонез порционный
6 часов
7.
Оливки, маслины, овощи консервированные
(маринованные) после вскрытия банки
6 часов
8.
Салаты из свежих овощей, винегреты не
заправленные
6 часов
9.
Апельсины, лимоны нарезанные, фрукты вымытые,
обсушенные
12 часов
10.
Мясо жареное (крупный и мелкий кусок)
6 часов
11.
Птица жареная
6 часов
12.
Птица отварная, рулет из птицы
6 часов
13.
Рыба жареная
6 часов
14.
Соусы
6 часов
15.
Гарниры из припущенного риса, макарон,
картофеля, овощные
6 часов
16.
Блины, кулебяки, сэндвичи, бутерброды и другие
мучные изделия
6 часов
17.
Изделия из бисквитного, песочного и других видов
теста без начинки, с фруктовой начинкой,
белковым, сливочным кремами
6 часов
18.
Изделия со взбитыми сливками из стерилизованных
сливок промышленного производства
6 часов
19.
Муссы, желе
6 часов
20.
Булочные изделия, хлеб ржаной
12 часов
21.
Горячие блюда, порционированные в касалетки
(не замороженные)
6 часов