"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 78 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы» 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 23-24, 507-құжат; 1995 ж., № 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 18, 111-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат):
1-баптағы «поселке» деген сөз «кент» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-баптағы «поселкелер» деген сөз «кенттер» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-баптың 4) тармақшасындағы «поселкелерге», «поселкелері» деген сөздер «кенттерге», «кенттері» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Ономастикалық комиссиялар
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге және қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, орамдарға, парктерге, скверлерге, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі жұмысты ретке келтiру мақсатында ономастикалық комиссиялар құрылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Республикалық ономастикалық комиссия, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары жанынан облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана ономастикалық комиссиялары құрылады.»;
3) 10-бапта
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының аумағындағы мемлекет меншігіндегі кәсіпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге, теміржол стансаларына, әуежайларға, сондай-ақ физика-географиялық, топонимикалық, өнеркәсіптік және басқа да нысандарға атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту тәртібін айқындайды;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 78
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
ономастики"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 23-24, ст. 507; 1995 г., № 23, ст. 146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст. 56; № 23, ст. 142; 2006 г., № 18, ст. 111; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 8, ст. 44; 2011 г.,№ 11, ст. 102):
1) в статьи 1, 2 и подпункт 4) статьи 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Ономастические комиссии
В целях упорядочения работы по наименованию и переименованию административно-территориальных единиц, районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов, уточнению и изменению транскрипции их названий создаются ономастические комиссии.
При Правительстве Республики Казахстан создается - Республиканская ономастическая комиссия, при исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы - областные ономастические комиссии и ономастические комиссии города республиканского значения, столицы.";
3) в статье 10:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3 ) определяет порядок наименования и переименования предприятий, организаций, учреждений, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических, топонимических, промышленных и других объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также изменения транскрипции их названий;

4) Республикалық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде және тиісті аумақ халқының, оның өкілді және атқарушы органдарының пікірін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне облыстарға, аудандарға, қалаларға атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атаулары транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
«4-1) Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерге және қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, орамдарға, парктерге, скверлерге, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атаулары транскрипциясын нақтылау және өзгерту кезінде халықтың пікірін ескеру тәртібін бекітеді;
4-2) Республикалық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге, темір жол стансаларына, әуежайларға, сондай-ақ физика-географиялық, топонимикалық, өнеркәсіптік және мемлекет меншігіндегі басқа да нысандарға атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атаулары транскрипциясын өзгерту туралы шешім қабылдайды;»;
4) 11-бапта:
2) тармақшадағы «поселкелерді» деген сөз «кенттерді» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, облыстық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде аудандардың өкілді және атқарушы органдарының ұсыныстары бойынша ауылдарға (селоларға), кенттерге, ауылдық (селолық) округтерге атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атаулары транскрипциясын нақтылау және өзгерту мәселелерiн шешеді;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, Республикалық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде қаладағы аудандарға атау беру және атауларын өзгерту облыс маңызы бар қалалардың алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы мәселелерді шешеді.»;
5) 12-бапта:
2) тармақшадағы «поселкелер», «поселкелерді» деген сөздер тиісінше «кенттер», «кенттерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «поселкелер» деген сөз «кенттер» деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «поселкелерге» деген сөз «кенттерге» деген сөзбен ауыстырылсын;
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1) тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, облыстық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде аудандық маңызы бар қаланың алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы мәселелерді шешеді;»;

4) на основании заключения Республиканской ономастической комиссии и с учетом мнения населения соответствующей территории, ее представительных и исполнительных органов вносит Президенту Республики Казахстан представления о наименовании и переименовании областей, районов, городов, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) утверждает порядок учета мнения населения при наименовании и переименовании административно-территориальных единиц, районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов, а также уточнении и изменении транскрипции их названий;
4-2) принимает решение о наименовании и переименовании предприятий, организаций, учреждений, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических, топонимических, промышленных и других объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий на основании заключения Республиканской ономастической комиссии;";
4) в статье 11:
в подпункт 2) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) с учетом мнения населения соответствующей территории, на основании заключения областной онамастической комиссии по представлению местных представительных и исполнительных органов районов решают вопросы наименования и переименования аулов (сел),
поселков, аульных (сельских) округов области, а также уточнения и изменения транскрипции их названий;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) с учетом мнения населения соответствующей территории, на основании заключения Республиканской ономастической комиссии решают вопросы о наименовании и переименовании районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей городов областного значения, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий.";
5) в статье 12:
в подпункты 2), 3) и 5) внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) с учетом мнения населения соответствующей территории, на основании заключения областной ономастической комиссии решают вопросы о наименовании и переименовании площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города районного значения, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;";

6) 13-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, Республикалық ономастикалық комиссиямен келісілген, ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың қаладағы аудандарына, алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы мәселелерді шешеді;»;
7) 14-бапта:
1) тармақшадағы «поселкелер» деген сөзбен «кенттер» сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «поселкелерге» деген сөз «кенттерге» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы «поселкелердің» деген сөз «кенттердің»деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиiстi аумақ халқының пiкiрiн ескере отырып, облыстық ономастикалық комиссияның қорытындысы негізінде осы елдi мекендердің, алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы мәселелерді шешеді.»;
8) 15-баптың 3) тармақшасындағы «поселкелер» деген сөз «кенттер» деген сөзбен ауыстырылсын.
2. «Қазақстан Республикасындағы тіл туралы» 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 202-құжат, 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 19, 147-құжат, № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 23-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
«24-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) республикалық терминологиялық және ономастикалық комиссиялар құрады;
2) облыстық ономастикалық комиссиялар және республикалық маңызы бар қаланың, астананың ономастикалық комиссиялары туралы үлгі ережелерді бекітеді;
3) өзіне Конституциямен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.»;
3) 25-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-1-бап. Ономастикалық комиссиялардың құзыреті
1. Республикалық ономастикалық комиссияның құзыреті:
1) облыстарға, аудандар мен қалаларға атау беру және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атаулары транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;

6) подпункт 4) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4) с учетом мнения населения соответствующей территории решают вопросы о наименовании и переименовании, а также об уточнении и изменении транскрипции названий районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города республиканского значения, столицы на основании заключения ономастической комиссии, согласованной с Республиканской ономастической комиссией;";
7) в статье 14:
в подпункты 1), 2) и 3) внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется.
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) с учетом мнения населения соответствующей территории, на основании заключения областной ономастической комиссии решает вопросы о наименовании и переименовании площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей этих населенных пунктов, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий.";
8) в подпункт 3) статьи 15 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется.
2. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 202; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 10, ст. 52; 2007 г., № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11,ст. 102):
1) часть четвертую статьи 23 исключить;
2 ) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) создает республиканские терминологическую и ономастическую комиссии;
2) утверждает Типовое положение об областных ономастических комиссиях и ономастических комиссиях города республиканского значения, столицы;
3) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, настоящим Законом, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
3) статью 25-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 25-1. Компетенция ономастических комиссий
1. Компетенция Республиканской ономастической комиссии:
1) выдача заключений о наименовании и переименовании областей, районов и городов, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;

2) Қазақстан Республикасының аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге, темір жол стансаларына, әуежайларға, сондай-ақ физика-географиялық, топонимикалық, өнеркәсіптік және мемлекет меншігіндегі басқа да нысандарға атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;
3) облыстың маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандарына алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;
4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, қаладағы аудандарына, алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана ономастикалық комиссияларының қорытындыларын келіседі.
2. Облыстық ономастикалық комиссиялардың және республикалық маңызы бар қала, астана ономастикалық комиссияларының құзыреті:
1) облыстың ауылдарына (селоларына), кенттеріне, ауылдық (селолық) округтеріне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;
2) аудан маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;
3) республикалық ономастикалық комиссиямен келісілгеннен кейін - республикалық маңызы бар қаланың астананың қаладағы аудандарына, алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы қорытындылар беру;
3. Жергілікті атқарушы және өкілді органдар елді мекендердің алаңдарына, даңғылдарына, бульварларына, көшелеріне, орамдарына, парктеріне, скверлеріне, көпiрлеріне және басқа да құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы шешімді ономастикалық комиссиялардың оң қорытындысы болған кезде ғана шығарады.

2) выдача заключений о наименовании и переименовании предприятий, организаций, учреждений, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;
3) выдача заключений о наименовании и переименовании, а также об уточнении и изменении транскрипции названий районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей городов областного значения;
4) согласование заключения ономастических комиссий города республиканского значения, столицы о наименовании и переименовании, а также об уточнении и изменении транскрипции названий районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города республиканского значения, столицы.
2. Компетенция областных ономастических комиссий и ономастических комиссий города республиканского значения, столицы:
1) выдача заключений о наименовании и переименовании аулов (сел), поселков, аульных (сельских) округов области, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;
2) выдача заключений о наименовании и переименовании площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, а также об уточнении и изменении транскрипции их названий;
3) выдача заключений о наименовании и переименовании, а также об уточнении и изменении транскрипции названий районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города республиканского значения, столицы - после согласования с Республиканской ономастической комиссией.
3. Местными исполнительными и представительными органами решение о наименовании и переименовании, а также об уточнении и изменении транскрипции названий площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей населенных пунктов принимается только при наличии положительного заключения ономастических комиссий."

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении трех месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев