"Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 87 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 17 қаңтардағы
№ 87 қаулысымен
бекітілген
«Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленген және денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы Санитариялық қағидалар:
1) құрылысқа жер учаскесін таңдау;
2) жобалау, салу, қайта жаңарту;
3) үй-жайларды және жабдықтарды күтіп-ұстау;
4) медициналық қалдықтарды жинау, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және көму;
5) науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ медицина персоналының еңбек жағдайлары;
6) медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу және дезинфекциялауды жүргізу;
7) санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу кезінде денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтиды.
3. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) антисептик – микробтарды жою мақсатында теріге немесе тінге қолдануға арналған микробқа қарсы химиялық агент;
2) антисептика – емдеуді қамтамасыз ету және инфекциялық үдерістің дамуының алдын алу мақсатында терідегі, шырышты қабықшалардағы, жаралар мен қуыстардағы әлеуетті қауіпті микроорганизмдердің тіршілік етуіне бөгет жасау немесе жою тәсілдерінің жиынтығы;

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 87. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 января 2012 года № 87
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения"
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения.
2. Настоящие Санитарные правила содержат санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения при:
1) выборе земельного участка под строительство;
2) проектировании, строительстве, реконструкции;
3) содержании помещений и оборудования;
4) сборе, обезвреживании, транспортировке, хранении и захоронении медицинских отходов;
5) организации питания больных, а также при условии труда медицинского персонала;
6) проведении стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения;
7) организации и проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
3. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:
1) антисептик – химический антимикробный агент, предназначенный для применения на коже или ткани с целью уничтожения микробов;
2) антисептика – совокупность способов уничтожения или подавления жизнедеятельности потенциально опасных микроорганизмов на коже, слизистых оболочках, ранах и полостях в целях обеспечения лечения и предупреждения развития инфекционного процесса;

3) асептикалық режим – микробтардың жараға түсуінің алдын алатын санитариялық-техникалық және санитариялық-гигиеналық іс-шаралар кешені;
4) асептикалық бөлімше – науқаста іріңді инфекция болмағанда медициналық көмек көрсетуге арналған үй-жай;
5) бокс – сырттан науқас келіп түсуіне арналған, жеке есігі бар үй-жай. Оның құрамына: палата, санитариялық торап, ванна және шлюз кіреді;
6) жеке босандыру палатасы немесе бірге болу палатасы – босанатын бір әйелді босандыруға арналған, санитариялық торабы бар, босанған әйел жаңа туған нәрестесімен стационардан шыққанға дейін болатын, жабдықталған үй-жай;
7) медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнер (бұдан әрі – ҚЖКЖК) – медициналық қалдықтарды жинауға және қауіпсіз кәдеге жаратуға арналған су өткізбейтін және тесілмейтін, бір рет қолданылатын сыйымдылықтар;
8) медициналық қалдықтар – медициналық қызметтер көрсету және медициналық мапипуляциялар жүргізу үдерісінде пайда болатын қалдықтар;
9) қауіпті емес қалдықтар – қатты тұрмыстық қалдықтарға ұқсас, пациенттердің биологиялық сұйықтықтарымен, инфекциялық науқастармен жанаспайтын қалдықтар (тұтынушылық қасиетінен айырылған кеңсе құралдары, қаптама, жиһаз, мүкәммал, аумақты жинағаннан қалған қоқыс, орталық ас блоктарының, сондай-ақ инфекциялық, оның ішінде фтизиатриялық қызметтен басқа, медициналық қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымның барлық бөлімшелерінің тамақ қалдықтары) – А сыныбы;
10) эпидемиологиялық қауіпті қалдықтар – инфекцияланған және әлеуетті инфекцияланған қалдықтар (қанмен және басқа да биологиялық сұйықтықтармен ластанған материалдар және аспаптар, заттар, патологоанатомиялық қалдықтар, органикалық операциялық қалдықтар: ағзалар, тіндер, инфекциялық бөлімшелердің тамақ қалдықтары, патогендігі 3-4 топтардың микроорганизмдерімен жұмыс істейтін микробиологиялық, клиникалық-диагностикалық зертханалардың, фармацевтикалық, иммундық биологиялық өндірістердің қалдықтары, виварийлердің биологиялық қалдықтары, пайдалануға жарамсыз тірі вакциналар) – Б сыныбы;
11) төтенше эпидемиологиялық қауіпті қалдықтар – (инфекциялық аурулармен ауыратын науқастармен жанасқан, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында төтенше жағдайлардың пайда болуына алып келуі мүмкін және аумақты санитариялық қорғау бойынша іс-шараларды жүргізуді талап ететін материалдар, патогендігі 1-2 топтардың микроорганизмдерімен жұмыс істейтін зертханалардың, фармацевтикалық және иммундық биологиялық өндірістердің қалдықтары, фтизиатриялық стационарлардың емдеу-диагностикалық бөлімшелерінің қалдықтары, туберкулез қоздырғыштарымен жұмысты жүзеге асыратын микробиологиялық зертханалардың қалдықтары) – В сыныбы;

3) асептический режим – комплекс санитарно-технических и санитарно-гигиенических мероприятий, предотвращающих попадание микробов в рану;
4) асептическое отделение – помещения для оказания медицинской помощи при отсутствии у больного гнойной инфекции;
5) бокс – помещение, имеющее отдельный вход для поступления больного извне. В его состав входят: палата, санитарный узел, ванна и шлюз;
6) индивидуальная родильная палата или палата совместного пребывания – оборудованное помещение с санузлом для проведения родов для одной роженицы, в которой родильница с новорожденным находятся до выписки из стационара;
7) контейнер для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов (далее – КБСУ) – водонепроницаемые и непрокалываемые одноразовые емкости для сбора и безопасной утилизации медицинских отходов;
8) медицинские отходы – отходы, образующиеся в процессе оказания медицинских услуг и проведения медицинских манипуляций;
9) неопасные отходы – подобные твердым бытовым отходам, не имеющие контакта с биологическими жидкостями пациентов, инфекционными больными (канцелярские принадлежности, упаковка, мебель, инвентарь, потерявшие потребительские свойства, мусор от уборки территории, пищевые отходы центральных пищеблоков, а также всех подразделений медицинской организации, осуществляющей медицинскую деятельность, кроме инфекционных, в том числе фтизиатрических) - класс А;
10) эпидемиологически опасные отходы – инфицированные и потенциально инфицированные отходы (материалы и инструменты, предметы, загрязненные кровью и другими биологическими жидкостями, патологоанатомические отходы, органические операционные отходы: органы, ткани, пищевые отходы из инфекционных отделений, отходы из микробиологических, клинико-диагностических лабораторий, фармацевтических, иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами 3-4 групп патогенности, биологические отходы вивариев, живые вакцины, непригодные к использованию) – класс Б;
11) чрезвычайно эпидемиологически опасные отходы – материалы, контактировавшие с больными инфекционными болезнями, которые могут привести к возникновению чрезвычайной ситуаций в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требуют проведения мероприятий по санитарной охране территории, отходы лабораторий, фармацевтических и иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами 1 - 2 групп патогенности, отходы лечебно-диагностических подразделений фтизиатрических стационаров, отходы от пациентов с анаэробной инфекцией, отходы микробиологических лабораторий, осуществляющих работу с возбудителями туберкулеза – класс В;

12) токсикологиялық қауіпті қалдықтар – пайдалануға жатпайтын қалдықтар (дәрілік, оның ішінде цитостатиктер, диагностикалық, дезинфекциялау құралдары), құрамында сынап бар заттар, аспаптар мен жабдық, фармацевтикалық өндірістердің шикізаттары мен өнімдерінің қалдықтары, жабдықты, көлікті, жарықтандыру жүйелерін пайдалану қалдықтары) – Г сыныбы;
13) радиоактивті қалдықтар – (құрамындағы радионуклидтер белгіленген радиациялық қауіпсіздік нормаларының рұқсат етілген деңгейлерінен асатын, кез келген агрегаттық күйдегі қалдықтардың барлық түрлері) – Д сыныбы;
14) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйым – сырқаттанушылықтың алдын алу және оны төмендету, науқастарды анықтау, ауруханаға жатқызу, науқастарды стационарлық қадағалаумен, тексерумен, емдеумен және оқшаулаумен байланысты емес білікті медициналық көмек көрсету бойынша профилактикалық қызметті жүзеге асыратын шаруашылық етуші денсаулық сақтау субъектілері;
15) санитариялық-эпидемияға қарсы режим – денсаулық сақтау объектілерінде инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және таратылуы жөніндегі іс-шаралар кешені;
16) жылжымалы медициналық объект – арнайы медициналық жабдық орнатылған, дәрігер мамандардың кабинеттері бар көлік құралдары автомобиль, теміржол, теңіз, өзен) базасында орналасқан ұтқыр консультациялық-диагностикалық денсаулық сақтау объектісі;
17) серіктестік босандыру – босанатын әйелге жақын адамдардың босану барысында бірге болуы және қатысуы;
18) денсаулық сақтау объектілері – денсаулық сақтау ұйымдары өздерінің қызметін жүзеге асыратын объектілер және денсаулық сақтау саласында медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
19) шлюз – үй-жайдың палата, бөлімше және жалпы дәліз арасындағы бөлігі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Денсаулық сақтау объектілерін жобалауға, салуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Денсаулық сақтау объектілерін салуға және қайта жаңартуға арналған жобалау құжаттамасын бекітуге, жаңадан салынған, қайта жаңартылған денсаулық сақтау объектілерін пайдалануға беруге осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы санитариялық- эпидемиологиялық қорытынды болған кезде рұқсат беріледі.
5. Құрылысты жобалау кезінде топырағында органикалық, химиялық, радиациялық сипаттағы ластанулары бар, бұрын қоқыс үйінділеріне, ассенизация алқаптарына, мал қорымдарына, бейіттерге пайдаланылған аумақтардағы жер учаскелерін бөлуге жол берілмейді.

12) токсикологически опасные отходы – отходы (лекарственные, в том числе цитостатики, диагностические, дезинфицирующие средства) не подлежащие использованию, ртутьсодержащие предметы, приборы и оборудование, отходы сырья и продукции фармацевтических производств, отходы от эксплуатации оборудования, транспорта, систем освещения) – класс Г;
13) радиоактивные отходы – все виды отходов, в любом агрегатном состоянии, в которых содержание радионуклидов превышает допустимые уровни, установленные нормами радиационной безопасности – класс Д;
14) медицинская организация, оказывающая амбулаторно-поликлиническую помощь – хозяйствующие субъекты здравоохранения, осуществляющие профилактическую деятельность по предупреждению и снижению заболеваемости, выявление больных, диспансеризацию, оказание квалифицированной медицинской помощи, не связанной со стационарным наблюдением, обследованием, лечением и изоляцией больных;
15) санитарно-противоэпидемический режим – комплекс мероприятий по предупреждению и распространению на объектах здравоохранения инфекционных и паразитарных заболеваний;
16) передвижной медицинский объект – мобильный консультативно-диагностический объект здравоохранения, размещенный на базе транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, морской, речной) с установленным специальным медицинским оборудованием, кабинетами специалистов-врачей;
17) партнерские роды – присутствие и участие в родах близких роженице лиц;
18) объекты здравоохранения – объекты, на которых осуществляют свою деятельность организации здравоохранения и физические лица, занимающиеся медицинской практикой в области здравоохранения;
19) шлюз – часть помещения между палатой, отделением и общим коридором.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
строительству объектов здравоохранения
4. Утверждение проектной документации на строительство и реконструкцию, ввод в эксплуатацию вновь построенных, реконструированных объектов здравоохранения допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии требованиям настоящих Санитарных правил.
5. При проектировании под строительство не допускается выделять земельный участок на территориях, ранее использовавшихся под свалки, поля ассенизации, скотомогильники, кладбища, имеющих загрязнение почвы органического, химического, радиационного характера.

6. Денсаулық сақтау объектілері тұрғын үй құрылысының аумағына, өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерден қашықтағы көкжелек немесе табиғи аймақтарға, қалалық, кенттік және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және салу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес орналасуы тиіс.
7. Болу режимі ерекше науқастарға арналған мамандандырылған денсаулық сақтау объектілерін (психиатриялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық) және науқастардың ұзақ уақыт бойы болуына арналған қуаты 1000 төсектен астам кешендерді қала маңындағы аймаққа немесе шеткері аудандарға, мүмкіндігінше – қоныстану аумағынан кемінде 500 метр (бұдан әрі – м) қашықтықты сақтай отырып, жасыл массивтерде орналастыру керек.
Туберкулезге қарсы стационарларда периметрі бойынша биіктігі кемінде 2,5 м тұтас қоршау, бақылау-өткізу пункті, күзет көзделуі тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағы арқылы магистральдық инженерлік коммуникациялардың (сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау) өтуіне жол берілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Денсаулық сақтау объектілері палаталарының және үй-жайларының ауданы осы Санитариялық қағидаларға 12 және 3-қосымшаларға сәйкес айқындалады.
Ауылдық жерлерде дәрігерлік амбулаторияларды, фельдшерлік-акушериялық пункттерді, медициналық пункттерді бір немесе бірнеше елді мекенге қызмет көрсетуді есепке ала отырып, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда орналастыруға жол беріледі. Тұрғын үй ғимараттарында орналастырған кезде көшеден кіретін бөлек есік көзделуі қажет.
Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, оларға ішіне-жапсарлас салынған үй-жайларға жеке кіру есігі болған кезде қуаты ауысымына 100 келушіден аспайтын амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, оның ішінде инфекциялық аурумен ауыратын науқастарға және алколголь мен есірткіге тәуелділіктен зардап шегетін адамдарға қызмет көрсетуге арналған үй-жағдайларды қоспағанда, күндізгі стационарлары бар ұтымдарды орналастыруға жол беріледі.
10. Тұрғын үй ғимаратында пациенттер тәулік бойы болатын стационарды, микробиологиялық (вирусологиялық, паразитологиялық) зертханаларды, магниттік-резонанстық томография бөлімшелерін орналастыруға жол берілмейді.
Магниттік-резонанстық томографияға арналған үй-жайды жүкті әйелдерге, балаларға және кардиологиялық ауыратын науқастарға арналған палаталармен аралас (көлденең және тігінен) орналастыруға жол берілмейді.

6. Объекты здравоохранения должны располагаться на территории жилой застройки, зеленой или пригородной зонах на расстоянии от объектов промышленного и гражданского назначения в соответствии с требованиями нормативных правовых актов по планировке и застройке городских, поселковых и сельских населенных пунктов и настоящих Санитарных правил.
7. Специализированные объекты здравоохранения для больных с особым режимом пребывания (психиатрические, туберкулезные, наркологические) и комплексы мощностью свыше 1000 коек для пребывания больных в течение длительного времени следует размещать в пригородной зоне или окраинных районах, по возможности – в зеленых массивах, с соблюдением разрывов от селитебной территории не менее 500 метров (далее – м).
В противотуберкулезных стационарах предусмотреть сплошное ограждение по периметру высотой не менее 2,5 м, контрольно-пропускной пункт, охрану.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Не допускается прохождение магистральных инженерных коммуникаций (водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, электроснабжение) через территорию объектов здравоохранения.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Площади палат и помещений объектов здравоохранения определяются в соответствии с приложениями 12 и 3 к настоящим Санитарным правилам.
В сельской местности допускается размещать врачебные амбулатории, фельдшерско-акушерские пункты, медицинские пункты в жилых и общественных зданиях с учетом обслуживания одного или нескольких населенных пунктов. При размещении в жилых зданиях необходимо предусмотреть отдельный вход с улицы.
К жилым и общественным зданиям, встроено-пристроенным к ним помещениям, при наличии отдельного входа допускается размещать организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь мощностью не более 100 посещений в смену, в том числе с дневными стационарами, за исключением, предназначенных для обслуживания инфекционных больных и лиц, страдающих алкогольной и наркотической зависимостью.
10. Не допускается размещать в жилом и общественном здании: стационар с круглосуточным пребыванием пациентов, микробиологическую, (вирусологическую, паразитологическую) лабораторию, отделения магнитно-резонансной томографии.
Помещение для магнитно-резонансной томографии не допускается размещать смежно (по горизонтали и вертикали) с палатами для беременных, детей и кардиологических больных.

11. Көп бейінді ауруханалардың құрамына кіретін инфекциялық, психиатриялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелер жеке тұрған ғимараттарға орналастырылады.
Туберкулезге қарсы стационарлардың аумағында бактерия бөлетін, бактерия бөлмейтін науқастар үшін бөлек қоршалған серуендеу алаңдары көзделеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Инфекциялық және туберкулезге қарсы бөлімшелерде көлік кіретін (адам кіретін) есік және көлікті дезинфекциялауға арналған алаң көзделуі қажет.
13. Ғимараттардың цоколды және жертөле қабаттарында науқастарға арналған қабылдау және палаталы бөлімшелерді, электрмен-жарықпен емдеу кабинеттерін, босандыру бөлімшесін, операциялық, таңып-байлау, емшара, манипуляциялық, рентген кабинеттерін, шеберханаларды, улы, қатты әсер ететін, жеңіл тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар қоймаларын орналастыруға жол берілмейді.
Қоғамдық және тұрғын үй ғимараттарының жертөле және цокольдық қабаттарында стоматологиялық объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Септикалық және асептикалық операциялық блоктарда (бөлімшелерде) ішкі үй-жайларды қатаң түрде аймаққа бөлу (стерильді аймақ, қатаң режим аймағы, «лас» үй-жайлар аймағы) қамтамасыз етіледі. Операциялық блокты басқа емдеу корпустарына орналастырған кезде жылытылған өтпелер көзделуі қажет. Кезек күттірмейтін хирургияға арналған операциялық бөлімшелерді қабылдау бөлімшелерінің құрамында орналастыруға болады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Операциялық блоктарды бірінің үстіне бірін орналастырған кезде септикалық операциялық блоктар асептикалықтан жоғары орналастырылады.
16. Операциялық блоктар (бөлімшелер) әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс. Персоналдың кіруі санитариялық өткізгіштер арқылы, науқастар үшін шлюздер арқылы көзделеді.
17. Персоналға арналған санитариялық өткізгіштер үш көршілес үй-жай құрамында жобаланады. Бірінші үй-жай себезгімен, санитариялық тораппен жабдықталады. Екінші үй-жай таза хирургиялық костюмдер, аяқ киімдер, бахилалар кию үшін пайдаланылады. Операция өткізгеннен кейін персонал үшінші үй-жай арқылы пайдаланылған киім-кешекті жинауға арналған санитариялық өткізгішке қайта оралады.

11. Инфекционные, психиатрические, кожно-венерологические, противотуберкулезные отделения, входящие в состав многопрофильных больниц, размещаются в отдельно стоящих зданиях.
На территории противотуберкулезных стационаров предусматриваются раздельные огражденные прогулочные площадки для больных с бактериовыделением, без бактериовыделения.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В инфекционных и противотуберкулезных отделениях необходимо предусмотреть отдельный въезд (вход) и площадку для дезинфекции транспорта.
13. Не допускается размещать в цокольных и подвальных этажах зданий приемные и палатные отделения для больных, кабинеты электро- светолечения, родовые, операционные, перевязочные, процедурные, манипуляционные, рентгеновские кабинеты, мастерские, склады ядовитых, сильнодействующих, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей.
Не допускается размещать стоматологические объекты в подвальных и цокольных этажах общественных и жилых зданий.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В септическом и асептическом операционных блоках (отделениях) обеспечивается строгое зонирование внутренних помещений (стерильная зона, зона строгого режима, зона «грязных» помещений). При размещении операционного блока в других лечебных корпусах необходимо предусмотреть утепленные переходы. Операционные для неотложной хирургии могут размещаться в составе приемных отделений.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При расположении операционных друг над другом септические операционные размещаются выше асептических.
16. Операционные блоки (отделения) не должны быть проходными. Входы для персонала предусматриваются через санитарные пропускники, для больных через шлюзы.
17. Санитарные пропускники для персонала проектируются в составе трех смежных помещений. Первое помещение оборудуется душем, санитарным узлом. Второе помещение используется для надевания чистых хирургических костюмов, обуви, бахил. После проведения операции персонал возвращается в санпропускник через третье помещение, которое предназначено для сбора использованного белья.

18. Операциялық блокта (бөлімшеде) мынадай ағындардың қозғалысы көзделуі керек: «стерильді» (операция жасайтын және ассистент болатын хирургтер, операциялық мейіргерлер), «таза» (анестезиологтар, кіші және техникалық персонал, науқасты, таза киім-кешекті, дәрі-дәрмектерді жеткізу), «лас» (медициналық қалдықтарды, пайдаланылған киім-кешекті, таңу материалын шығару).
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Асептикалық бөлімшелерді (блоктарды) қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды қарқынды химиялық емдеумен, алдын ала иммундық-депрессивтік емдеу фонында сүйек кемігі мен басқа да ағзаларды транспланттаумен, жіті сәуле ауруларымен, агранулоцитозбен, иммун тапшылығы жағдайында өтетін аурулармен ауыратын науқастарды емдеумен айналысатын денсаулық сақтау объектілерінде, сондай-ақ мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін басқа да денсаулық сақтау ұйымдарында ұйымдастырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Асептикалық бөлімшелерге (блоктарға) мыналар кіреді: дәретханасы, ваннасы немесе себезгісі бар палаталар, емшара қабылдау бөлмесі, дәрігер кабинеті, буфет, стерильді материалды сақтауға арналған үй-жай және бөлімшенің бейініне байланысты басқа да үй-жайлар.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Асептикалық режимі бар бөлімшелерде, сәулелік диагностика және терапия бөлімшелерінде, технологиялық айналымы жабық бөлімшелер: зертхана, ас блогы, орталықтандырылған стерилдеу бөлімшелері (бұдан әрі – ОСБ), дәріхана, кір жуатын орын әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс.
23. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Қан қызметі ұйымдарында өндірістік үй-жайлар «таза» және «шартты лас» ағындардың қиылысуын болдырмайтын технологиялық жүйелілікті сақтай отырып, функционалдық блок бойынша жобаланады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

18. В операционном блоке (отделении) предусмотреть движение потоков: «стерильный» (оперирующий и ассистирующий хирурги, операционная медсестра), «чистый» (анестезиологи, младший и технический персонал, доставки больного, чистого белья, медикаментов), «грязный» (удаление медицинских отходов, использованного белья, перевязочного материала).
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Асептические отделения (блоки) организуют на объектах здравоохранения, занимающихся интенсивной химиотерапией больных злокачественными новообразованиями, трансплантацией костного мозга и других органов на фоне предварительного иммунодепрессивного лечения, лечением больных острой лучевой болезнью, агранулоцитозом, заболеваниями, протекающими с иммунодефицитным состоянием, а также в других организациях здравоохранения оказывающих специализированную и высокоспециализированную медицинскую помощь.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Асептические отделения (блоки) включают: палаты с туалетом, ванной или душем, процедурную, кабинет врача, буфетную, помещения хранения стерильного материала и другие помещения в зависимости от профиля отделения.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен постановлением Правительства РК от 04.05.2014  № 450(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Подразделения с асептическим режимом, отделения лучевой диагностики и терапии, подразделения с замкнутым технологическим циклом: лаборатория, пищеблок, централизованные стерилизационные отделения (далее – ЦСО), аптека, прачечная не должны быть проходными.
23. Исключен постановлением Правительства РК от 04.05.2014  № 450(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В организациях службы крови, производственные помещения проектируются по функциональным блокам с соблюдением технологической последовательности, исключающих пересечение «чистых» и «условно грязных» потоков.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Ана мен баланы қорғау объектілерінде, көп бейінді ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінде, инфекциялық аурулар стационарларында (бөлімшелер) бөлімшелерді бөлуді қамтамасыз ету қажет.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Гинекологиялық, босандыру бөлімшелерінің қабылдау бөлімшелерінде және балалар стационарының қабылдау бөлімшесінде гардеробы мен себезгісі бар, персоналға арналған санитариялық өткізгіштер жабдықталады.
27. Инфекциялық бөлімшелерде жалпы палаталардан басқа бокстар мен жартылай бокстар көзделуі қажет. Бокстар мен жартылай бокстардың құрамына дәретхана мен ваннадан тұратын санитариялық торап, палата мен дәліз арасындағы шлюз кіреді. Бокста сыртқа шығатын тамбур болуы тиіс.
28. Стационарлық көмек көрсететін барлық объектілердегі палаталы секция әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс.
29. Палаталарда төсектер алаңға қатаң сәйкестікпен орнатылады.
Туберкулезге қарсы стационарларда науқастарды емдеуге жатқызу және олардың ағымын бөлу ағындардың қиылысуын болдырмау үшін эпидемиологиялық мәртебеге (қақырық жағындысының микроскоптық нәтижелеріне, дәрілік сезімталдыққа тестілеуге, емдеу режиміне) сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Балалар бөлімшелерінде үш жастан асқан балаларға арналған асхана көзделуі қажет.
31. Күндізгі стационар жеке блокта орналастырылады және мынадай үй-жайлар жиынын қамтиды: күту аймағы 10,0 шаршы метр (бұдан әрі - м2 ), дәрігер кабинеті 10,0 м2 , емшара кабинеті 10,0 м2 , ересек адам үшін бір төсекке 6,0 м2 , бала үшін 4,5 м2 есебінен күндіз болатын палаталар, санитариялық торап.
32. Туберкулезге қарсы ұйымның әрбір бөлімшесінде қақырық жинауға арналған бөлме бөлінеді, оның тікелей қақырық жинауға арналған бір бөлігі үй-жайдың барлық биіктігі бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалған қалқамен бөлінеді.
33. Туберкулезге қарсы стационарлардың әрбір бөлімшесі арасында ауаны зарарсыздандыру құрылғысымен, қол жууға арналған раковинамен жабдықталған шлюз құрылғысы бар «таза» және «лас» аймақтарға бөлінеді.
Шлюздің тұмшаланған есіктерін үй-жайдың барлық периметрі бойынша орналастыру, «лас» аймақ жағына қарай ашылатын диагональ бойынша орнату және өздігінен жабылатын тетіктермен жарақтау қажет.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

25. На объектах охраны материнства и детства, в хирургических отделениях многопрофильных больниц, инфекционных стационарах (отделений) необходимо обеспечить зонирование отделений.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В приемных гинекологического, родильного отделений и приемном отделении детского стационара оборудуются санитарные пропускники для персонала с гардеробной и душевыми.
27. В инфекционных отделениях, кроме общих палат, необходимо предусмотреть боксы и полубоксы. В состав боксов и полубоксов входит санитарный узел, состоящий из туалета и ванной, палата и шлюз между палатой и коридором. Бокс должен иметь тамбур с выходом наружу.
28. Во всех объектах, оказывающих стационарную помощь, палатная секция должна быть непроходной.
29. В палатах койки устанавливаются в строгом соответствии с площадью.
Госпитализация и распределение потоков больных в противотуберкулезных стационарах проводится в соответствии с эпидемиологическим статусом (результатами микроскопии мазка мокроты, теста на лекарственную чувствительность, режимом лечения) во избежание пересечения потоков.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В детских отделениях необходимо предусмотреть столовую для детей старше трех лет.
31. Дневной стационар размещается в самостоятельном блоке и включает следующий набор помещений: зона ожидания 10,0 метров квадратных (далее – м2), кабинет врача 10,0 м2, процедурный кабинет 10,0 м2, палаты дневного пребывания с учетом 6,0 м2 на одну койку для взрослого, 4,5 м2 на одну койку для ребенка, санузел.
32. В каждом отделении противотуберкулезной организации выделяется комната для сбора мокроты, часть которой, используемая для непосредственного сбора мокроты, отделяется на всю высоту помещения перегородкой, выполненной из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.
33. Каждое отделение противотуберкулезных стационаров разделяется на «чистую» и «грязную» зоны, с устройством шлюза между ними, снабженного устройствами по обеззараживанию воздуха, раковиной для мытья рук.
Герметичные двери шлюза необходимо разместить по всему периметру помещения, расположить по диагонали, с открыванием в сторону «грязной» зоны и оснастить самозакрывающимися механизмами.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Бактериологиялық зерттеулерді орындауға арналған туберкулезге қарсы диспансерлердің (бөлімшелердің) бактериологиялық зертханаларында:
1) жұғындыларды дайындауға және бояуға арналған;
2) бактериоскопияға арналған;
3) препараттарды тіркеуге және сақтауға арналған үш жеке секция болуы қажет.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Медициналық ұйымдарды туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге арналған стационарларға қайта бейіндеуге жол берілмейді.
36. Физиотерапия бөлімшелері «құрғақ» (электрмен, жарықпен, жылумен емдеу кабинеттері) және «ылғал» (сумен емдеу, балшықпен емдеу) аймаққа бөлінеді. Емшара жүргізу үшін емдеудің әрбір түрі бойынша жеке үй-жайлар жабдықталады. Электрмен емдеуге және жарықпен емдеуге арналған жабдықтарды бір үй-жайда орналастыруға жол беріледі.
37. Инемен емдеу бөлімшесінде: дәрігер кабинеті, емшара кабинеті, науқастарға арналған демалыс бөлмесі және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар көзделуі қажет.
38. Ыстық-салқын су ванналары үшін өлшемдері 1,75 м х 1,75 м және тереңдігі 1,2 (1,3) м болатын екі жапсарлас бассейн көзделуі қажет. Бір бассейннен екінші бассейнге өту бассейндер арасындағы баспалдақ бойынша жүзеге асырылады.
39. Балшықпен емдеу залы оларға жалғасқан себезгі кабиналары бар жеке кабиналардан және науқастардың шешінуіне арналған екі кабинадан тұрады. Науқастарға арналған кіретін есік тек шешінуге арналған және себезгі кабинасы арқылы болады.
40. Электрлі балшықпен емдеу емшаралары балшықпен емдеу үй-жайының құрамына кіретін бөлек оқшауланған үй-жайда өткізіледі.
41. Емдеу-жүзу бассейндері суының айнасының өлшемдері бір жүзетін адамға 6,0 м2 есебінен қабылданады.
42. Объектілерде орталықтандырылған стерилдік бөлімше (бұдан әрі – ОСБ), үй-жайлар жиыны мен ауданы осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көзделуі тиіс. ОСБ үй-жайлары мынадай үш аймаққа бөлінеді:
1) лас (лас материалды қабылдау, сұрыптау, дезинфекциялау-жуу машинасына салу);
2) таза (дезинфекциялау-жуу машинасынан тазаланған, дезинфекцияланған және кептірілген материалды шығару, қаптау, стерилизаторға салу). Медициналық киім-кешекті қаптамалау үшін жеке үй-жай болуы тиіс;
3) стерилді (стерилизатордың стерилді материалының түсуі және оны сақтау).
Таза және стерилді аймақтарға кіру санитариялық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады.
Қосымша үй-жайлар: экспедиция (стерилді материалды беру), медициналық персоналға арналған санитариялық тораптар және тұрмыстық үй-жайлар.

34. В бактериологической лаборатории противотуберкулезных диспансеров (отделений) для выполнения бактериоскопических исследований необходимо определить три отдельные секции:
1) для приготовления и окрашивания мазков;
2) для бактериоскопии;
3) для регистрации и хранения препаратов.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Не допускается перепрофилирование медицинских организаций в стационары для лечения больных туберкулезом.
36. Отделения физиотерапии подразделяются на "сухую" зону (кабинеты электро-, свето-, теплолечения) и "влажную" зону (водолечение, грязелечение). Для проведения процедур по каждому виду лечения оборудуются отдельные помещения. Допускается размещение оборудования для электролечения и светолечения в одном помещении.
37. В отделении иглорефлексотерапии необходимо предусмотреть: кабинет врача, процедурный кабинет, комнату отдыха для больных и санитарно-бытовые помещения.
38. Для контрастных ванн необходимо предусмотреть два смежных бассейна размерами 1,75 м х 1,75 м и глубиной 1,2 (1,3) м. Переход из одного бассейна в другой осуществляется по лестнице между бассейнами.
39. Грязелечебный зал состоит из отдельных кабин с примыкающими к ним душевыми кабинами и двумя кабинами для раздевания больных. Вход для больных расположен только через кабины для раздевания и душевые.
40. Электрогрязевые процедуры проводятся в отдельном изолированном помещении, входящим в состав помещений грязелечения.
41. Размеры зеркала воды лечебно-плавательных бассейнов принимаются из расчета 6,0 м2 на одного занимающегося.
42. На объектах предусматривается централизованное стерилизационное отделение (далее – ЦСО), набор и площадь помещений которых, принимается в соответствии с приложением 4 настоящих Санитарных правил. Помещения ЦСО разделяются на три зоны:
1) грязная (прием грязного материала, сортировка, закладка в дезинфекционно-моечную машину);
2) чистая (выгрузка из дезинфекционно-моечной машины очищенного, продезинфицированного и просушенного материала, упаковка, закладка в стерилизатор). Для упаковки медицинского белья должно быть отдельное помещение;
3) стерильная (поступление стерильного материала из стерилизаторов и его хранение).
Вход в помещение чистой и стерильной зон осуществляется через санитарный пропускник.
Дополнительные помещения: экспедиция (выдача стерильного материала), санитарные узлы и бытовые помещения для медицинского персонала.

42-1. Дербес ұйымдастырылған медициналық және стоматологиялық кабинеттерде үш жұмыс орнына дейін кемінде 6,0 м2, төрт және одан да астам жұмыс орындары үшін кемінде 8,0 м2 жуу-стерильдеу алаңын көздеу керек.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес стерильдеу жабдығын жұмыс орындарында тікелей орнатуға рұқсат етіледі.
Ескерту. Санитариялық қағида 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
43. Кір жуу орнын жобалау кезінде оның өнімділігі стационардағы бір төсекке тәулігіне құрғақ төсек әбзелдерінің 2,3 килограмын (бұдан әрі – кг) және амбулаториялық-емханалық ұйымға бір рет келуге 0,4 кг құрғақ төсек әбзелдерін жуу есебінен қабылданады.
Қуаты аз денсаулық сақтау объектілерінде құрамында екі үй-жай бар (біреуі жинауға және жууға арналған, екіншісі кептіруге және үтіктеуге арналған) шағын кір жуу құрылғысына (арнайы киімді, орамалдарды, сулықтарды жууға арналған) жол беріледі.
44. Стационарларда дезинфекциялық бөлімше көзделеді (құрамы мен аудандары стационардың қуатымен анықталады). Өзінің дезинфекциялық бөлімшесі болмаған кезде, төсек жабдықтарын дезинфекциялау дезинфекциялы  камералары бар ұйымдарда жүргізілуі мүмкін.
45. Биіктігі екі қабаттан артық ғимараттар лифтілермен жабдық алады.
Бұл ретте лифтілер «лас» және «таза» ағындардың қиылысуын болдырмау, науқастарды, келушілерді тасымалдау, науқастарға тамақ жеткізу үшін «шартты лас» және «шартты таза» болып анықтау қажет.
46. Инфекциялық (оның ішінде туберкулезге қарсы) стационардың қабылдау бөлімшесінде кемінде екі қабылдау-тексеру боксы көзделеді.
Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде қабылдау бөлімшесіне кірмей, науқастарды емдеуге жатқызуға рұқсат етіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Науқастарға арналған палаталардың, емдеу-диагностикалық және емшара кабинеттерінің жанына шу мен діріл көзі болып табылатын медициналық және инженерлік жабдықты орнатуға жол берілмейді.
48. Арбамен жылжитын мүгедектер үшін пандустар жабдықталады.
49. Соқыр және нашар көретін адамдар үшін баспалдақтың жоғарғы және төменгі жағы, баспалдақтың бірінші және соңғы сатысы тұтқаларының учаскелері кедір-бұдырмен және қарама-қарсы бояулармен белгіленеді.
50. Объектілерде науқастар мен персонал үшін бөлек дәретханалар көзделуі тиіс.
51. Соматикалық ауруханадағы палаталы бөлімшелердің науқастарына арналған санитариялық аспаптар (шүмектер, раковиналар, ванналар, унитаздар, писсуарлар) саны, егер олар палаталарда қарастырылмаған болса ерлердің санитариялық торабында он бес адамға бір аспап, әйелдердің санитариялық торабында он адамға бір аспап есебінен қабылданады. Ерлер дәретханасындағы писсуарлар саны унитаздар саны бойынша қабылданады.
Әйелдер палаталы секцияларының санитариялық тораптары араластырғыш арқылы ыстық және салқын су келтірілген раковинамен, себезгі кабинасымен немесе ваннамен, унитазбен және бидемен жабдықталады.

42-1. В самостоятельно организованных медицинских и стоматологических кабинетах предусмотреть моечно-стерилизационную площадью не менее 6,0 м2 до трех рабочих мест, не менее 8,0 м2 для четырех и более рабочих мест.
Допускается установка стерилизующего оборудования в соответствии с инструкцией по эксплуатации непосредственно на рабочих местах.
Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При проектировании прачечной ее производительность принимается из расчета стирки 2,3 килограмма (далее – кг) сухого белья в сутки на одну койку в стационаре и 0,4 кг сухого белья в сутки на одно посещение амбулаторно-поликлинической организации.
На объектах здравоохранения небольшой мощности допускается устройство мини-прачечной (для стирки спецодежды, полотенец, салфеток) в составе двух помещений (одно для сбора и стирки, другое - для сушки и глажения).
44. В стационарах предусматривают дезинфекционное отделение (состав и площади определяются мощностью стационара). При отсутствии собственного дезинфекционного отделения дезинфекция постельных принадлежностей может проводиться в организациях, имеющих дезинфекционные камеры.
45. Здания высотой более двух этажей оборудуются лифтами.
При этом следует определить лифты на "условно грязные" и "условно чистые" для предупреждения пересечения "грязных" и "чистых" потоков, транспортировки больных, посетителей, доставки питания больных.
46. В приемном отделении инфекционного стационара (в том числе противотуберкулезного) предусматривается не менее двух приемно-смотровых боксов.
В отделении реанимации и интенсивной терапии допускается госпитализация больных, минуя приемное отделение.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Не допускается размещать вблизи палат для больных, лечебно-диагностических и процедурных кабинетов, медицинское и инженерное оборудование, являющееся источником шума и вибрации.
48. Для больных, передвигающихся на колясках, оборудуются пандусы.
49. Для слепых и слабовидящих лестницы вверху и внизу, участки поручней первой и последней ступеней лестницы, обозначаются рифлением и контрастной окраской.
50. На объектах необходимо предусмотреть раздельные туалеты с умывальниками для больных и персонала.
51. Количество санитарных приборов (краны, раковины, ванны, унитазы, писсуары) для больных в палатных отделениях соматических больниц, если они не предусмотрены при палатах, принимаются из расчета один прибор на пятнадцать человек в мужских санитарных узлах и на десять человек в женских. Количество писсуаров в мужских туалетах принимается по числу унитазов.
Санитарные узлы женских палатных секций оборудуются раковиной, душевой кабиной или ванной с подводом горячей и холодной воды через смесители, унитазом и биде.

Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52. Персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда:
1) әр бөлімшеде санитариялық аспаптар саны әйелдер үшін кемінде екі аспап және ерлер үшін бір аспап;
2) инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) он адамға бір себезгi кабинасы, орта және кіші персоналдың неғұрлым көп ауысымында жұмыс істейтін басқа бөлімшелерде он бес адамға кемінде бір себезгі кабинасы көзделуі қажет. Персонал саны аз болған жағдайда бір бөлімшеге бір себезгi кабинасы болуы тиіс.
53. Гирудотерапия кабинетінде мынадай үй-жайлар болуы тиіс: қабылдауды күтуге арналған, емдік емшаралар жасауға арналған кабинет, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар (санитариялық торап, жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жай).
54. Қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту кезінде жағажай құрылғысына жол беріледі.
55. Балаларға арналған оңалту орталықтарының жатын үй-жайлары оқшауланған палаталы секциялардан тұрады. Секция құрамы ойын бөлмесімен, жатын палатамен, кептіру шкафтары бар киім ілетін орынмен, буфет бөлмесімен қосымша жабдықталады.
Балаларға арналған жатын палаталарының сыйымдылығы бес орыннан аспауы тиіс. Екі секцияға үтіктеуге және киім тазалауға арналған бөлме, балалардың заттарын сақтауға арналған үй-жай беру қажет.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
56. Ересектерге арналған оңалту орталығында бір төсектік және екі төсектік жатын бөлмелер көзделуі керек.
Мүгедектерге арналған жататын бөлмелер бірінші қабатта орналасады. Мүгедектерге арналған тұрғын бөлмелер мен тұрмыстық үй-жайлардың есік жақтауларының ені 1,2 м-ден кем болмауы тиіс. Кіретін есіктер автоматты ашылатын және жабылатын (не жылжитын) есіктермен, дәліздерде қабырғалардың бойы мүгедектердің қозғалуы үшін тұтқалармен жабдықталады.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
57. Кресло-арбамен қозғалатын мүгедектер үшін дәретханаларда  ені кемінде 1,65 м және тереңдігі кемінде 1,8 м қабырғаға қағылған тұтқа түрінде арнайы құралдармен жабдықталған кабина көзделеді. Себезгі бөлмелерде еден деңгейінен 90-130 см биіктікте тік тұтқа, ваннада көлденең тұтқалар орнатылады.
58. Орталықтың тұрғын корпусында мыналар: емшара бөлмесі, таза және лас киім-кешекке арналған бөлек қоймалар, тұрмыстық бөлме, кезекші персоналдың бөлмесі және жинау мүкәммалын, жуу және дезинфекциялау құралдарын сақтауға арналған үй-жай көзделеді.

Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. В санитарно-бытовых помещениях для персонала необходимо предусмотреть:
1) количество санитарных приборов в каждом отделении из расчета один прибор для женщин и один прибор для мужчин;
2) одна душевая кабина на десять человек в инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях), в остальных - одна душевая кабина на пятнадцать человек, работающих в наибольшей смене среднего и младшего персонала. При меньшем числе персонала одна душевая кабина на отделение.
53. Кабинет гирудотерапии должен иметь следующие помещения: для ожидания приема, кабинет для отпуска лечебных процедур, санитарно-бытовые помещения (санузел, помещение для хранения уборочного инвентаря).
54. При восстановительном лечении и медицинской реабилитации допускается устройство пляжа.
55. Спальные помещения реабилитационных центров для детей состоят из изолированных палатных секций. Составы секций дополнительно оборудуются: игровой, палатой-спальней, гардеробной с сушильными шкафами, буфетной комнатой.
Вместимость палат-спален для детей не может превышать пяти мест. На две секции необходимо предоставить комнату для глажения и чистки одежды, помещение для хранения вещей детей.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В реабилитационном центре для взрослых предусмотреть одноместные и двухместные спальные комнаты.
Спальные комнаты для инвалидов располагаются на первом этаже. Ширина дверных проемов жилых комнат для инвалидов и бытовых помещений должна быть не менее 1,2 м. Входы оборудуются автоматически открывающимися и закрывающимися (или раздвижными) дверями, в коридорах вдоль стен поручнями для перемещения инвалидов.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. В туалетах для инвалидов, перемещающихся в креслах-колясках, предусматривается кабина шириной не менее 1,65 м и глубиной не менее 1,8 м, оборудованная специальными приспособлениями в виде скоб, вмонтированных в стену. В душевых устраивается вертикальный поручень на высоте 90-130 см от уровня пола, в ванной – горизонтальные поручни.
58. В жилом корпусе центра предусматриваются: процедурная, раздельные кладовые для чистого и грязного белья, бытовая комната, комната дежурного персонала и помещение для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.

59. Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде және мәйітханада үш кіріп-шығатын, екеуі мәйіттерді бөлек қабылдауға және беруге арналған, үшіншісі персоналдың пайдалануына арналған есік болуы тиіс.
60. Мәйітханада мынадай үй-жайлар: мәйіттерді қабылдау және сақтау бөлмесі, секциялық (кемінде екеу), оның ішінде бөлек сыртқы есігі мен кіретін жолдары бар инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашып қарауға және беруге арналған кіші секциялы, жерлеу рәсімдері және мәйіттерді беруге арналған бөлме, тіркелген материалды, киімді, табыттарды және басқа да мүліктерді сақтау бөлмесі, персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар көзделуі қажет.
61. Ғимарат ішінде мәйіттерді тасымалдауға, ашуға, тіркелмеген секциялық материалды өңдеуге және сақтауға байланысты үй-жайлар гистологиялық зертханадан, дәрігерлер мен қызмет көрсететін персоналға арналған үй-жайлардан, мұражайдан және тұрмыстық үй-жайлардан тамбур немесе дәліз арқылы бөлінеді.
62. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жайлардың, секция алдындағы, секциялық, мәйіттерді киіндіруге арналған бөлменің және қаза рәсімі өтетін залдың есіктерінің жақтауларын және құрылымын жоспарлау зембілдердің және арбаның еркін өтуін қамтамасыз етуі тиіс.
63. Сот-медициналық сараптама орталықтарында тірі адамдарды сараптау бөлімшесі жеке кіретін есігі бар оқшауланған бөлікте орналасады.
64. Терапиялық, ортопедиялық, хирургиялық, ортодонтиялық стоматологиялық кабинеттердің ауданы негізгі стоматологиялық креслоға 14 м2 және әр қосымша кресло үшін 7 м2 есебінен анықталады. Қосымша креслода әмбебап стоматологиялық қондырғы болған жағдайда аудан 10 м2-ге дейін үлкейтіледі.
64-1. Стоматологиялық ұйымдарды осы Санитариялық қағидалардың талаптары сақталған жағдайда жеке кіру есігі бар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың бірінші қабаттарында орналасқан жеке тұрған, жапсарлас (ішіне жапсарлас) салынған үй-жайларда орналастыруға рұқсат етіледі.
Тіс техникасы зертханаларында негізгі үй-жайдағы тіс технигінің жұмыс орны арнайы тіс техникасы үстелімен және шаңды жергілікті соруға арналған электрлі тегістеу машинасымен жабдықталады. Тіс техникасы зертханасының алаңы кемінде 7,0 м2, бір жұмыс орнына кемінде 4,0 м2. Стерильдеу және дәнекерлеу бөлмелерінде механикалық іске қосылатын сору шкафтары; негізгі үй-жайлардағы тіс техниктерінің жұмыс орындарында және ысып жылтырататын бөлмедегі әрбір ысып жылтырататын машина жанында шаңды жергілікті сорғыштар, құю бөлмесінде сыртқа тепкіш құю пешінің үстінде, дәнекерлеу бөлмесінде газ плитасының үстінде, полимеризациялық үй-жайда жұмыс үстелінің үстінде сору шатырлары жабдықталады.

59. Патологоанатомическое отделение и морг должны иметь три входа-выхода, два для раздельного приема и выдачи трупов, третий – для пользования персоналом.
60. В морге необходимо предусмотреть следующие помещения: приема и хранения трупов, секционные (не менее двух), в том числе малая секционная для вскрытия и выдачи трупов людей, умерших от инфекционных заболеваний с отдельными наружным входом и подъездными путями, зал ритуальных процедур и выдачи трупов, хранения фиксированного материала, одежды, гробов и другого имущества, бытовые помещения для персонала.
61. Помещения, связанные с транспортировкой трупов внутри здания, проведением вскрытия, обработкой и хранением нефиксированного секционного материала разделяются тамбуром или коридором от гистологической лаборатории, помещений для врачей и обслуживающего персонала, музея и бытовых помещений.
62. Планировка дверных проемов и конструкция дверей в помещениях для хранения трупов, предсекционной, секционной, комнате для одевания трупов и в траурном зале должны обеспечивать свободный пронос носилок и проезд каталок.
63. В центрах судебно-медицинской экспертизы отделение экспертизы живых лиц располагается в изолированном отсеке, с самостоятельным входом.
64. Площадь терапевтического, ортопедического, хирургического, ортодонтического стоматологических кабинетов определяется из расчета 14 м2 на основное стоматологическое кресло и по 7 м2 на каждое дополнительное. При наличии у дополнительного кресла универсальной стоматологической установки площадь увеличивается до 10 м2.
64-1. Стоматологические организации допускается размещать в отдельно стоящих, встроенных (встроено-пристроенных) помещениях, расположенных на первых этажах жилых и общественных зданий с отдельным входом при условии соблюдения требований настоящих Санитарных правил.
В зуботехнических лабораториях рабочее место зубного техника в основном помещении оснащается специальным зуботехническим столом и электрической шлифовальной машиной с местным отсосом пыли. Площадь зуботехнической лаборатории не менее 7,0 м2,, на одно рабочее место не менее 4,0 м2. Вытяжные шкафы с механическим побуждением оборудуются в стерилизационных и паяльных; местные отсосы пыли на рабочих местах зубных техников в основных помещениях и у каждой полировальной машины – в полировочных, вытяжные зонты в литейной над печью центробежного литья, над газовой плитой – в паяльной, над рабочим столом в полимеризационном помещении.

Ескерту. Санитариялық қағида 64-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
65. Ағымдық ылғалды дезинфекция жасалатын, ылғалды жұмыс режимі бар үй-жайларда (операциялық, таңып-байлау, босандыру, операция алды, наркоз беретін, емшара, манипуляциялық, микобактериялары көптеген дәрілерге тұрақты туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған стационар үй-жайлары, сондай-ақ ванна, себезгі бөлмелері, санитариялық тораптар, клизма жасайтын, лас киім-кешекті сақтауға және бөлшектеуге арналған үй-жай) қабырғалары әшекейлі тақталармен немесе басқа да ылғ лға төзімді материалдармен барлық биіктігі бойынша қапталады.
66. Палаталардың, дәрігерлер кабинеттерінің, холлдардың, вестибюльдердің, асханалардың, физиотерапиялық, емдік-диагностикалық кабинеттердің қабырғаларын бояу үшін нитробояуларды қолдануға жол берілмейді.
67. Вестибюльдерде еденді жабу үшін механикалық әсерге төзімді материал, операциялық, наркоз жасайтын, босандыру үй-жайларында антистатикалық қасиеттерге ие материал пайдаланылады.
68. Үй-жайлардың едені су өтпейтін, сіңірмейтін және уытты емес, сырғанауды болдырмайтын, оларды санитариялық өңдеуге бейім материалдардан жасалады.
Денсаулық сақтау объектілерінде едендердің линолеум жабындарының ақаулары болмайды, негізге тығыз жапсырылған тегіс болып табылады.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
69. Пайдаланылуы қабырғалар мен қалқаларды ықтимал ылғалдаумен байланысты раковиналар мен басқа да санитариялық-техникалық аспаптар, жабдықтар орналасқан орындарда соңғыларын еденнен 1,6 м биіктікте және жабдық пен аспаптың әр жағында енін 20 см асырмай әшекейлі тақталармен немесе басқа да ылғалға төзімді материалдармен әрлеу көзделеді.
Денсаулық сақтау ұйымдарында күрделі жөндеу уақытында науқастардың болуына рұқсат етілмейді.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
70. Инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде), ана мен баланы қорғау объектілерінде кіру есіктері, баспалдақтар науқастарды қабылдау және олардан шығару үшін бөлек көзделуі қажет.
71. Денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттары орталықтандырылған суық, ыстық сумен жабдықтау және кәріз жүйелеріне қосылады.
Елді мекенде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда, жергілікті жүйе құрылғысына рұқсат беріледі немесе су объектілері қауіпсіздігінің санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес келуі тиіс әкелінетін су пайдаланылады.

Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 64-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. В помещениях с влажным режимом работы, подвергающихся влажной текущей дезинфекции (операционные, перевязочные, родовые, предоперационные, наркозные, процедурные, манипуляционные, помещения стационара для больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий, а также ванные, душевые, санитарные узлы, клизменные, помещения для хранения и разборки грязного белья), стены облицовывают глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на полную высоту.
66. Не допускается применение нитрокрасок для окраски стен палат, кабинетов врачей, холлов, вестибюлей, столовых, физиотерапевтических, лечебно-диагностических кабинетов.
67. В вестибюлях для покрытия пола используется материал, устойчивый к механическому воздействию, в операционных, наркозных, родовых помещениях материал, обладающий антистатическими свойствами.
68. Пол в помещениях выполняют из водонепроницаемых, неабсорбирующих и нетоксичных, исключающих скольжение материалов, допускающих их санитарную обработку.
Линолеумное покрытие полов в объектах здравоохранения не имеют дефектов, являются гладкими, плотно пригнанными к основанию.
Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. В местах установки раковин и других санитарно-технических приборов, оборудования, эксплуатация которых связана с возможным увлажнением стен и перегородок, предусматривают отделку последних глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на высоту 1,6 м от пола и на ширину более 20 см от оборудования и приборов с каждой стороны.
Не допускается нахождение больных на объектах здравоохранения во время капитального ремонта.
Сноска. Пункт 69 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. В инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных стационарах (отделениях), на объектах охраны материнства и детства входы, лестничные клетки необходимо предусмотреть раздельными для приема и выписки больных.
71. Здания объектов подключаются к централизованным системам холодного, горячего водоснабжения и канализации.
При отсутствии в населенном пункте централизованной системы водоснабжения допускается устройство местной системы или используется привозная вода, которая должна соответствовать санитарно-эпидемиологическим требованиям безопасности водных объектов.

72. Денсаулық сақтау объектілерінің палаталарында, кабинеттерінде, дәретханаларында, емшара бөлмелерінде, таңу бөлмелерінде, қосалқы үй-жайларда араластырғыштар арқылы ыстық және суық су келтірілген раковиналар орнатылады. Құрал-саймандарды өңдеу жүргізілетін кабинеттерде қол жууға және құрал-сайманды өңдеуге арналған жеке раковина көзделеді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
73. Операция алды, таңып-байлау, босандыру залдары, реанимация залдары, емшара кабинеттері, жаңа туған нәрестелер палаталары жанындағы мейiрбикелер постылары, хирургиялық, гинекологиялық кабинеттер, бокстар, жартылай бокстардың шлюздері, зертханалар шынтақ крандары қондырғысы бар қолжуғыштармен, сұйық антисептикалық сабыны мен антисептиктер ерітіндісі бар шынтақ дозаторларымен жабдықталады.
Ана мен баланы қорғау ұйымдарында хирургиялық және инфекциялық стационарларда әрбір бөлімшеге кіреберісте қолды өңдеу үшін антисептігі бар шынтақ дозаторлары орнатылады.
Медицина персоналының қолды өңдеу үшін антисептігі бар жеке дозаторларын пайдалануына қосымша жол беріледі.
74. Жаңа туған нәрестелер палаталарында балаларды жуындыру үшін кең тостағаны бар және араластырғыш арқылы ыстық және суық су келіп тұратын раковина орнатылады.
75. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған жағдайда, санитариялық өткізгіштерде, операция алды және босандыру залдарында, емшара, таңып-байлау, егу кабинеттерінде, стерилдеу, жаңа туған нәрестелер және бір жасқа дейінгі балалар бөлімшелерінде, санитариялық-тұрмыстық бөлмелерде, жуу, буфет, тарату, ас блоктарында, кір жуатын орындарда үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштар орнатылады.
76. Объектіні кәрізделмеген және ішінара кәрізделген елді мекенге орналастырған жағдайда жергілікті кәріз жүйесі және шығарылатын тазарту жүйесі көзделеді. Сарқынды суларды қабылдауға арналған су өткізбейтін сыйымдылық (ор) қақпақпен жабдықталады, шаруашылық аймағында орналастырылады және көлемінің үштен екісі толуына қарай тазартылады.
77. Объектілердің сарқынды суларын тазалау және зарарсыздандыру жалпы қалалық кәріздік тазалау құрылыстарында жүзеге асырылады.
Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) жергілікті тазарту құрылыстары көзделуі қажет.
Инфекциялық, туберкулез, тері-венерологиялық бөлімшелерде бокстардың, жартылай бокстардың шлюздерінде және дәретханаларда персоналға арналған шынтақты немесе жанаспай ағатын шүмектері бар қол жуғыштар орнатылуы қажет, сондай-ақ барлық дәретханаларда жуғыш бактар үшін педальды ағызғыш көзделеді.

72. В палатах, кабинетах, туалетах, процедурных, перевязочных, вспомогательных помещениях объектов здравоохранения устанавливаются раковины с подводкой горячей и холодной воды через смесители. В кабинетах, где проводится обработка инструментов, предусматривают отдельную раковину для мытья рук и мойку для обработки инструментов.
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Предоперационные, перевязочные, родовые залы, реанимационные залы, процедурные кабинеты, посты медицинских сестер при палатах новорожденных, хирургические, гинекологические кабинеты, шлюзы боксов, полубоксов, лабораторий оборудуются раковинами с подводкой горячей и холодной воды с установкой локтевых кранов, локтевых дозаторов с жидким антисептическим мылом и растворами антисептиков.
В организациях охраны материнства и детства, хирургических и инфекционных стационарах при входе в каждое отделение устанавливаются локтевые дозаторы с антисептиком для обработки рук.
Дополнительно допускается использование медицинским персоналом индивидуальных дозаторов с антисептиком для обработки рук.
74. В палатах новорожденных устанавливаются раковины с широкой чашей и подводкой горячей и холодной воды через смесители для подмывания детей.
75. При отсутствии централизованного горячего водоснабжения в санитарных пропускниках, предоперационных и родовых залах, процедурных, перевязочных, прививочных кабинетах, стерилизационных, отделениях новорожденных и детей до одного года, санитарно-бытовых комнатах, моечных, буфетах, раздаточных, пищеблоках, прачечных устанавливаются водонагреватели непрерывного действия.
76. При размещении объекта в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах предусматривается местная система канализации и вывозная система очистки. Водонепроницаемая емкость (яма) для приема сточных вод оснащается крышкой, размещается в хозяйственной зоне и очищается по мере заполнения ее на две трети объема.
77. Очистка и обеззараживание сточных вод объектов осуществляются на общегородских канализационных очистных сооружениях.
В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) необходимо предусмотреть локальные очистные сооружения.
В инфекционных, туберкулезных, кожно-венерологических отделениях необходимо устанавливать умывальники с локтевыми или бесконтактными кранами в шлюзах боксов, полубоксов и туалетах для персонала, а также предусматриваются педальные спуски для смывных бачков во всех туалетах.

78. Балшықпен емдеудің балшық емшаралары мен балшық асүйлері үй-жайларының сарқынды суларын ағызу балшық тұндырғыштардағы арнайы жолдар арқылы жүзеге асырылады. Гипс дайындауға арналған үй-жайлардағы қол жуғыштың астына гипс тұндырғыш жабдықталады. Гипс дайындауға арналған үй-жайларда қол жуғыш астында сыйымдылығы 0,1 м3 болатын қондырғы көзделуі керек.
79. Ас блогының өндірістік сарқынды суларын тазалау үшін объектілерде май жинағыштар орнатылады.
80. Едендегі сарқынды суға арналған траптар дәрет ыдыстарын жууға және дезинфекциялауға, жинау мүкәммалын, ас блогының негізгі цехтары мен кір жуу орындарын өңдеуге арналған еңіспен жарақталады.
81. Су құбыры және кәріз жүйелерінің құбырлары ұзындығы бойынша қаптармен жабылады және жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалады.
82. Объектілердің үй-жайларында табиғи жарықтандыру көзделеді. Қойма үй-жайларын, санитариялық тораптарды, клизма, жеке гигиена бөлмелерін, персоналға арналған себезгі және гардеробты, термостат, микробиологиялық бокстарды, операция алды және операциялық, аппарат, наркоз бөлмелерін, фотозертханаларды және пайдалану қағидалары табиғи жарықтандыруды талап етпейтін басқа да үй-жайларды екінші жарықпен жарықтандыруға немесе тек жасанды жарықтандыруға жол беріледі.
Палаталы секциялардың (бөлімшелердің) дәліздерінде ғимараттың жанындағы қабырғасындағы және жарық қалталарындағы (холлдардағы) терезелер арқылы жүзеге асырылатын табиғи жарықтандыру болуы тиіс. Жарық қалталары арасындағы арақашықтық 24 м және қалтаға дейін 36 м аспауы тиіс. Емдеу-диагностикалық және қосалқы бөлімшелердің дәліздері жанынан және бүйірден жарықтандырылуы тиіс.
83. Көкжиектің оңтүстік румбаларына бағытталған терезелер күннен қорғау құрылғыларымен (күнқағарлар, жалюздер) жабдықталады.
84. Жасанды жарықтандыру барлық үй-жайларда көзделеді.
85. Төбелерге орнатылатын жарықтандыру шамшырақтары тұтас (жабық) плафондармен жабдықталады.
86. Палаталарды жарықтандыру үшін (балалар мен психиатриялық бөлімшелерді қоспағанда) әрбір төсектің жанына еден деңгейінен 1,7 м биіктікке орнатылатын, қабырғаға ілетін құрамдас шамшырақтар (жалпы және жергілікті жарықтандыру) қолданылады.
87. Табиғи және жасанды жарықтандыру деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қабылданады.
88. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы микроклимат пен ауа ортасының тиімді жағдайлары желдету, ауа баптау және жылыту жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Сору-сыртқа таратудың желдеткіш жүйелері тазалық сыныбына сәйкес үй-жайлар топтарына қызмет көрсетеді.
Желдеткіш және ауа өткізгіштердің ауа баптау жүйелерін профилактикалық тексеру, жөндеу, механикалық сору-сыртқа тарату желдеткіші және ауа баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
Объектілер үй-жайларының температурасы, ауа алмасу жиілігі табиғи ауа алмасуы кезінде осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшада белгіленген параметрлерге сәйкес келеді.

78. Спуск сточных вод из помещений грязевых процедур и грязевой кухни грязелечебницы осуществляется через специальные трапы в грязеотстойник. В помещениях для приготовления гипса под умывальником оборудуется гипсоотстойник. В помещениях для приготовления гипса следует предусматривать установку под умывальником гипсоотстойников емкостью 0,1 м3.
79. Для очистки производственных сточных вод пищеблока на объектах устанавливаются жироуловители.
80. Трапы для сточной канализации в полу оснащаются с уклоном в помещениях для мытья и дезинфекции суден, для обработки уборочного инвентаря, основных цехов пищеблоков и прачечных.
81. Трубы водопроводных и канализационных систем закрываются кожухами по всему протяжению и выполняются из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.
82. В помещениях объектов предусматривается естественное освещение. Освещение вторым светом или только искусственное допускается в помещениях кладовых, санитарных узлов, клизменных, комнатах личной гигиены, душевых и гардеробных для персонала, термостатных, микробиологических боксах, предоперационных и операционных, аппаратных, наркозных, фотолабораториях, помещениях, правила эксплуатации которых не требуют естественного освещения.
Коридоры палатных секций (отделений) должны иметь естественное освещение, осуществляемое через окна в торцовых стенах зданий и в световых карманах (холлах). Расстояние между световыми карманами не должно превышать 24,0 м и до кармана не более 36,0 м. Коридоры лечебно-диагностических и вспомогательных подразделений должны иметь торцовое или боковое освещение.
83. Окна, ориентированные на южные румбы горизонта, оборудуются солнцезащитными устройствами (козырьки, жалюзи).
84. Искусственное освещение предусматривается во всех помещениях.
85. Светильники освещения, размещаемые на потолках, оснащаются сплошными (закрытыми) плафонами.
86. Для освещения палат (кроме детских и психиатрических отделений) применяются настенные комбинированные светильники (общего и местного освещения), устанавливаемые у каждой койки на высоте 1,7 м от уровня пола.
87. Уровень естественного и искусственного освещения определяется параметрами в соответствии с приложением 5 к настоящим Санитарным правилам.
88. Оптимальные условия микроклимата и воздушной среды в помещениях объектов здравоохранения обеспечиваются системами вентиляции, кондиционирования и отопления. Приточно-вытяжные системы вентиляции обслуживают группы помещений в соответствии с классом чистоты.
Профилактический осмотр, ремонт систем вентиляции и кондиционирования воздуха воздуховодов, очистка и дезинфекция систем механической приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования проводится согласно утвержденному графику.
Температура, кратность воздухообмена, при естественном воздухообмене помещения объектов соответствуют параметрам, установленным в приложении 6 к настоящим Санитарным правилам.

Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
89. Объектілер орталықтандырылған жылыту жүйесіне қосылады немесе дербес жылу көзі пайдаланылады.
90. Ғимараттар жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіш жүйелерімен жабдықталады. Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) әрбір бокстар мен жартылай бокстардың палаталы секцияларында гравитациялық іске қосылатын дербес сору жүйесі орнатылады, ауаны зарарсыздандыру құрылғысымен және дефлектормен жабдықталады. Инфекциялық бөлімшелерде жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші болмаған жағдайда әрбір бокс пен жартылай боксты ауаны рециркуляциялық түрде зарарсыздандыру құрылғысымен жарақталған табиғи желдеткішпен жабдықталады.
Денсаулық сақтау объектілерінде басшының бұйрығымен ауаны желдету және баптау жүйелерін пайдалануға, желдеткіш жүйелерінің жоспарлы-профилактикалық жөндеу кестесінің орындалуына жауапты адам тағайындалады.
Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
91. Операциялық үй-жайлардан басқа барлық үй-жайларда механикалық іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткішінен басқа табиғи желдеткіш болуы тиіс.
92. Туберкулезге қарсы ұйымның желдету және ауа баптау жүйелері  үшін сырттан ауа жинау жер бетінен кем дегенде 3 м биіктіктегі таза аймақтан, ауаны шығару кемінде 2 м биіктікте жүргізіледі.
93. Операциялық, наркоз, босандыру бөлмесіне, реанимациялық, операциядан кейінгі палаталарға, қарқынды терапия палаталарына, тері күйігі науқастарына арналған палаталарға берілетін ауа тазалау дәрежесі жоғары бактерицидті ауа сүзгілерінің көмегімен зарарсыздандырылады (кемінде 95%).
94. Операциялық, қарқынды терапия, реанимация, босандыру палаталарында, емшара, зертханаларда медициналық жабдықты пайдалану ауаға зиянды заттарды бөлумен қоса жүретін үй-жайларда жергілікті сорғы құрылғысы немесе сору шкафы қондырғысы қарастырылады. Препараттардың әртүрлі бояудың күрделі әдістемесін қолданатын зертханаларда биологиялық қауіпсіздік шкафтары орнатылады.
95. Массаж кабинеттері сағатына ауаны бес рет алмастыратын сору-сыртқа тарату желдеткішімен қамтамасыз етіледі.
96. Үй-жайлардағы ауа ортасының бактериялық тұқымдануы және тазалық сыныбы, сондай-ақ дәрілік заттардың қауіптілік сыныбы осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшада келтірілген рұқсат етілген деңгейлерден аспауы тиіс.

Сноска. Пункт 88 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Объекты подключаются к централизованной системе отопления, либо используется собственный источник тепла.
90. Здания оборудуются системами приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением. В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) в каждом боксе и полубоксе в палатной секции устанавливается отдельная вытяжная система вентиляции с гравитационным побуждением, оборудуется устройствами обеззараживания воздуха и дефлектором. При отсутствии в инфекционных отделениях приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, оборудуется естественная вентиляция с оснащением каждого бокса и полубокса устройством обеззараживания воздуха рециркуляционного типа.
В объектах здравоохранения приказом руководителя назначается лицо, ответственное за эксплуатацию систем вентиляции и кондиционирования воздуха, выполнение графика планово-профилактического ремонта вентиляционных систем.
Сноска. Пункт 90 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Во всех помещениях, кроме операционных, помимо приточно-вытяжной вентиляции с механическим побуждением, должна быть естественная вентиляция.
92. Забор наружного воздуха для систем вентиляции и кондиционирования противотуберкулезных организаций производится из чистой зоны на высоте не менее 3 м от поверхности земли, выброс не менее 2 м.
93. Воздух, подаваемый в операционные, наркозные, родовые, реанимационные, послеоперационные палаты, палаты интенсивной терапии, в палаты для больных с ожогами кожи обеззараживается с помощью бактерицидных воздушных фильтров с высокой степенью очистки (не менее 95 %).
94. В операционных, палатах интенсивной терапии, реанимации, родовых, процедурных, лабораториях, помещениях, в которых эксплуатация медицинского оборудования сопровождается выделением в воздух вредных веществ, предусматривается устройство местных отсосов или установка вытяжных шкафов. В лабораториях, применяющих сложные методики различных окрасок препаратов, устанавливаются шкафы биологической безопасности.
95. Кабинеты массажа обеспечиваются приточно-вытяжной вентиляцией с пятикратным обменом воздуха в час.
96. Бактериальная обсемененность воздушной среды помещений и класса чистоты, а также классы опасности лекарственных средств в воздухе, не должны превышать допустимые уровни, приведенные в приложении 7 к настоящим Санитарным правилам.

97. Операциялық, наркоз, босандыру бөлімшелерінде, операциядан кейінгі палаталарда, қарқынды терапия палаталарында, онкогематологиялық науқастар, ЖИТС-пен ауыратын науқастар, тері күйігі бар науқастар палаталарында, реанимациялық, сондай-ақ жаңа туған нәрестелерге, емшектегі сәбилерге, шала туған балаларға, жарақат алған балаларға арналған палаталарда ауаны баптау көзделеді. Кювездермен толығымен жабдықталған палаталарда ауа баптауға жол берілмейді.
98. Эпидемияға қарсы ерекше режимді сақтауды талап ететін үй-жайларда тиімділігі жоғары сүзгілер болған жағдайда сплит-жүйені пайдалануға жол беріледі.
99. Ауа алмасу жиілігі белгіленген тазалықты қамтамасыз ету есебінен және ауаның газ құрамын ұстап тұруына қарай таңдалады. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 60%, ауа қозғалысының жылдамдығы 0,15 м/сек аспауы тиіс.
100. Ауа өткізгіштер, торлар, желдеткіш камералары және басқа да құрылғылар механикалық зақымдалмай, тотығу іздері болмай, тұмшалануы бұзылмай, таза күйінде ұсталады. Сору-сыртқа тарату желдеткіші (ауа баптау) ауа өткізгіштерінің үй-жайға ауа өткізгіш материалы немесе қорғаныш жабынының бөлшектерін шығаруды болдырмайтын ішкі беттері болуы тиіс. Ішкі жабынның сіңіру қасиеттері болмауы тиіс.
Денсаулық сақтау ұйымдарында желдеткіш жүйелерін тазарту және дезинфекциялау тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі уәкілетті орган  белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 100-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
101. Жалпы алмасу сору-сыртқа тарату және жергілікті сору қондырғылары жұмыс басталардан бес минут бұрын қосылады және жұмыс аяқталған соң бес минуттан кейін ажыратылады.
102. Барлық үй-жайларға ауа жоғарғы аймаққа, стерилді үй-жайларға ламинарлық немесе әлсіз турбулентті ағынмен 0,15 м/сек жылдамдықпен беріледі.
103. Желдеткіш жүйесінің жабдығы сыртқа тарату және сору жүйелері үшін бөлек және дәрігерлер кабинеттеріне, операциялық бөлімге, палаталарға және адамдар үнемі болатын басқа да үй-жайларға жалғаспайтын арнайы үй-жайларда орналастырылады.
104. Сору жүйелеріне арналған үй-жайларда бір сағатта бір мәрте ауа алмасуы бар сору желдеткіші, сыртқа тарату жүйесіне арналған үй-жайларда екі мәрте ауа алмасуы бар сыртқа тарату жүйесі болуы тиіс.
105. Асептикалық үй-жайларда ауа өткізгіштердің, құбырлардың,  арматураның жасырын төсемі жүзеге асырылады.
106. Автоклав, себезгі, дәретханаларда, санитариялық бөлмелерде, лас киім-кешектерді, қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда және дезинфекциялық құралдарды сақтауға арналған қоймаларда ұйымдастырылған ауа ағымының құрылғысы жоқ жасанды іске қосылатын сору желдеткіші жабдықталады.

97. Кондиционирование воздуха предусматривается в операционных, наркозных, родовых, послеоперационных палатах, палатах интенсивной терапии, онкогематологических больных, больных СПИДом, с ожогами кожи, реанимационных, в палатах для новорожденных детей, грудных, недоношенных, травмированных детей. Не допускается кондиционирование воздуха в палатах, полностью оборудованных кювезами.
98. Применение сплит-систем в помещениях, требующих соблюдения особого противоэпидемического режима, допускается при наличии фильтров высокой эффективности.
99. Кратность воздухообмена выбирается исходя из расчетов обеспечения заданной чистоты и поддержания газового состава воздуха. Относительная влажность воздуха должна быть не более 60 %, скорость движения воздуха не более 0,15 метров в секунду.
100. Воздуховоды, решетки, вентиляционные камеры содержатся в чистоте, не должны иметь механических повреждений, следов коррозии, нарушения герметичности. Воздуховоды приточно-вытяжной вентиляции (кондиционирования) должны иметь внутреннюю поверхность, исключающую вынос в помещения частиц материала воздуховода, защитного покрытия. Внутреннее покрытие не должно обладать сорбирующими свойствами.
Очистка и дезинфекция систем вентиляции в организациях здравоохранения проводится в порядке, установленном уполномоченным органом по защите прав потребителей и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.
Сноска. Пункт 100 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Общеобменные приточно-вытяжные и местные вытяжные установки включаются за пять минут до начала работы и выключаются через пять минут после окончания работы.
102. Во все помещения воздух подается в верхнюю зону, в стерильные помещения ламинарными или слаботурбулентными струями со скоростью не более 0,15 м/сек.
103. Оборудование систем вентиляции размещается в специальных помещениях, раздельных для приточных и вытяжных систем, не примыкающих по вертикали и горизонтали к кабинетам врачей, операционным, палатам, помещениям постоянного пребывания людей.
104. В помещениях для вытяжных систем должна быть вытяжная вентиляция с однократным воздухообменом в один час, для приточных систем приточная вентиляция с двукратным воздухообменом.
105. В асептических помещениях осуществляется скрытая прокладка воздуховодов, трубопроводов, арматуры.
106. Вытяжная вентиляция с искусственным побуждением без устройства организованного притока оборудуется в автоклавных, душевых, туалетах, санитарных комнатах, помещениях для грязного белья, временного хранения отходов и кладовых для дезинфекционных средств.

107. Сору-сыртқа тарату желдеткіші мен ауа баптаудың дербес жүйелері мына үй-жайлар үшін көзделеді: операциялық блоктар, реанимация залдары мен қарқынды терапия палаталары (септикалық және асептикалық бөлімшелер үшін бөлек), босандыру залдары (босандыру палаталары), жаңа туған нәрестелер палаталары, онкогематологиялық, диализдік, күйік бөлімшелері, таңу бөлмелері, жекелеген палаталық секциялар, рентген кабинеттері.
Ескерту. 107-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
108. Туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде):
1) желдету жүйесі палаталарда сағатына кемінде алты еселік ауа алмасуды және аэрозоль құратын емшараларды орындауға арналған үй-жайларда (қақырық жинау бөлмесі, бронхоскопия) он екі еселік ауа алмасуды қамтамасыз етуі және тұрып қалған аймақтардың пайда болуын болдырмауы тиіс;
2) роторлық немесе пластиналық рекуператорларды пайдалануға жол берілмейді;
3) қауіптілігі жоғары аймақтарға және 1-2-сыныптағы биологиялық қауіпсіздік шкафтарына (бұдан әрі – БҚШ) қызмет көрсететін сору қондырғылары НЕРА-сүзгілерді немесе жеткілікті қарқындылықтағы бактерицидті ультракүлгін сәулеленуді қолдану арқылы ауаны зарарсыздандыруға арналған құрылғылармен жабдықталады;
4) қабатаралық желілерді бір тік коллектормен біріктіруге жол берілмейді;
5) ауаны беруге және шығаруға арналған жабдықтар қарама-қарсы қабырғаларда орналастырылады;
6) үй-жайлардың және шлюздердің барлық есіктері автоматты түрде жабылатын құрылғылармен, палаталардың және бокстардың есіктері (есіктің төменгі жағынан) ауа кіруі үшін желдеткіш торлармен жабдықталады;
7) көптеген дәрі-дәрмекке тұрақты микобактериясы бар туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған бөлімшелердегі дербес сору желдеткіші әр палатада гравитациялық іске қосылатын және дефлектор қондырғысымен орнатылады. Осы бөлімшелердегі сору желдеткіші механикалық іске қосылатын және дәлізге ауа беру арқылы көзделеді;
8) сору ауасының шығыны бір төсекке сағатына кемінде 80 текше метр (бұдан әрі – м3/сағ) құрауы тиіс. Бактерия бөлмейтін науқастарға арналған палаталар сору ауасы көлемінің 80%-ын ауаны сыртқа тарату шығындайтын сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады;
9) баспалдақ алаңдары, лифт шахталары, көтергіштердің діңгектері ауаны сыртқа шығаруы басым дербес сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады.
109. Электрмен емдеу, жарықпен емдеу және ультрадыбыстық терапия бөлімшелерінде (кабинеттерінде) кабиналардың ауданы бір стационарлық аппаратқа кемінде 6 м2 болуы тиіс.

107. Самостоятельные системы приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования предусматриваются для помещений: операционных блоков, реанимационных залов и палат интенсивной терапии (отдельно для септических и асептических отделений), родовых залов (родовых палат), палат новорожденных, онкогематологических, диализных, ожоговых отделений перевязочных, отдельных палатных секций, рентгеновских кабинетов.
Сноска. Пункт 107 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. В противотуберкулезных стационарах (отделениях):
1) система вентиляции должна обеспечивать не менее чем шестикратный воздухообмен в час в палатах и двенадцатикратный в помещениях для выполнения аэрозольобразующих процедур (комната сбора мокроты, бронхоскопии), не допускать возникновение застойных зон;
2) не допускается использование рекуператоров роторного или пластинчатого типа;
3) вытяжные установки, обслуживающие зоны высокого риска и шкафы биологической безопасности 1-2 класса, оборудуются устройствами для обеззараживания воздуха с применением HEPA-фильтров или бактерицидного ультрафиолетового облучения достаточной интенсивности;
4) не допускается объединение поэтажных сетей одним вертикальным коллектором;
5) оборудование для подачи и удаления воздуха располагается на противоположных стенах;
6) все двери помещений и шлюзов оборудуются устройствами для автоматического закрывания, двери палат и боксов (в нижней части полотна) вентиляционными решетками для притока воздуха;
7) вытяжная вентиляция из отделений для больных с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий устраивается отдельно из каждой палаты с гравитационным побуждением и с установкой дефлектора. Приточная вентиляция в этих отделениях предусматривается с механическим побуждением и подачей воздуха в коридор;
8) расход вытяжного воздуха должен составлять не менее 80 метров кубических в час (далее – м3/час) на одну койку. Палаты для больных, не выделяющих бактерии, оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией с расходом приточного воздуха 80 % от объема вытяжного воздуха;
9) лестничные клетки, шахты лифтов, стволы подъемников, оборудуются автономной приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки.
109. Площадь кабин в отделениях (кабинетах) электролечения, светолечения и ультразвуковой терапии должна быть не менее 6 м2 на один стационарный аппарат.

110. Электрмен ұйықтататын кабинет дыбыс дірілі жағдайларында терезесі тыныш аймаққа бағытталу есебімен өтпелі емес аймаққа орналастырылады. Кабинетте бақылауға арналған қарайтын терезесі бар өтетін аппарат бөлмесі болуы тиіс.
111. Топтық ингаляциялау үй-жайы қалған үй-жайлардан оқшауланады.
3. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайлары мен жабдығын
күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
112. Үй-жайларды ылғалды жинау (еденді, жиһазды, жабдықты, терезе алдын, есіктерді) Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, тәулігіне кемінде екі рет (операция жасалатын орындарда операциялар арасында) жүргізіледі.
Жинау мүкәммалында үй-жайлар және жинау жұмыстарының түрлері көрсетілген анық таңбасы болуы, қатаң түрде тағайындалуы бойынша пайдаланылуы, дезинфекциялануы тиіс.
Ескерту. 112-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
113. Медицина жиһазының сыртқы және ішкі беті тегіс болуы және жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдардан жасалған болуы тиіс.
114. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып палаталы бөлімшелердің үй-жайларын, функционалдық үй-жайларды және кабинеттерді күрделі жинау қабырғаны, еденді, жабдықтарды, мүкәммалды, шамшырақтарды өңдей отырып, айына бір рет және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
Күрделі жинау жүргізу үшін персонал арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен, таңбаланған жинау мүкәммалымен және таза шүберекпен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 114-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
115. Науқас ауруханадан шығарылғаннан кейін, ауыстырылғаннан, қайтыс болғаннан кейін босатылған палатада қорытынды дезинфекция типі бойынша жинау жүргізіледі, төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер) камералық дезинфекциялауға және дезинфекциялау ерітіндісімен өңдеуге жатқызылады.
116. Операциялық блокты, таңып-байлау, босандыру залдарын, емшара, манипуляциялық, стерилдеу үй-жайларын, қарқынды терапия палаталарын, асептикалық режимді үй-жайларды ауқымды жинау жабдықты, жиһазды, мүкәммалды өңдеу және дезинфекциялау арқылы аптасына бір рет жүргізіледі.

110. Кабинет электросна располагается в непроходной зоне, с учетом ориентации окон в тихую зону, в условиях звукоизоляции. При кабинете должна быть проходная аппаратная со смотровым окном для наблюдения.
111. Помещение групповой ингаляции изолируется от остальных помещений.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации помещений и оборудованию объектов здравоохранения
Сноска. Заголовок раздела 3 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Влажная уборка (пола, мебели, оборудования, подоконников, дверей) проводится не менее двух раз в сутки (в операционных между операциями), с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
Уборочный инвентарь должен иметь четкую маркировку с указанием помещений и видов уборочных работ, использоваться строго по назначению, дезинфицироваться.
Сноска. Пункт 112 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Наружная и внутренняя поверхность медицинской мебели должна быть гладкой и выполнена из материалов, устойчивых к воздействию моющих и дезинфицирующих средств.
114. Генеральная уборка помещений палатных отделений, функциональных помещений и кабинетов с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан, проводится один раз в месяц и по эпидемиологическим показаниям, с обработкой стен, пола, оборудования, инвентаря, светильников.
Для проведения генеральной уборки персонал обеспечивается спецодеждой, средствами индивидуальной защиты, промаркированным уборочным инвентарем и чистой ветошью.
Сноска. Пункт 114 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. После выписки, перевода, смерти больного, в освободившейся палате проводится уборка по типу заключительной дезинфекции, постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) подвергают камерной дезинфекции или обработке растворами дезинфекционных средств.
116. Генеральная уборка помещений операционного блока, перевязочных, родильных залов, процедурных, манипуляционных, стерилизационных, палат интенсивной терапии, помещений с асептическим режимом проводится один раз в неделю с обработкой и дезинфекцией оборудования, мебели, инвентаря.

117. Операциялық бөлмелерде, таңу бөлмелерінде, босандыру залдарында, реанимация палаталарында, жаңа туған және шала туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі нәрестелер палаталарында, емшара бөлмелерінде, инфекциялық бокстарда, асептикалық режимі бар үй-жайларда әрбір ағымдық жинаудан кейін отыз минутқа, ал күрделі жинаудан кейін екі сағатқа ультракүлгін сәулелегіштер қосылады.
Ауаны зарарсыздандыру үшін басқа қондырғыларды қолдану кезінде есептеу пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
118. Экрандалмаған жылжымалы бактерицидті сәулелендіргіш үй-жайдың бір текше метріне (бұдан әрі - м3) 2,0-2,5 вт қуат есебінен орнатылады. Экрандалған бактерицидті сәулелендіргіштер үй-жайдағы адамдарға сәуленің бағытталмауы жағдайында үй-жай көлемінің 1 м3-не 1,0 вт қуат есебінен еденнен 1,8-2,0 метр биіктікте орнатылады. Қарқынды үздіксіз жүктемесі бар үй-жайларда ультракүлгін рециркуляторлар орнатылады.
Шамдарға арналған ажыратқыш үй-жайға кіреберісте орналасады және мемлекеттік және орыс тілдеріндегі «Кіруге болмайды, бактерицидті сәулелегіш қосылып тұр!» деген жарық берілетін тақтамен блокталады.
Ауаның тұқымдалуын қауіпсіз деңгейге дейін төмендету үшін мынадай технологияларды қолдануға рұқсат етіледі:
адамдар жоқ кезде қолданылатын ашық және аралас бактерицидтік сәулелегіштердің және жабық сәулелегіштердің, оның ішінде адамдар бар кезде ауаны зарарсыздандыру жүргізуге мүмкіндік беретін рециркуляторлардың көмегімен ультракүлгін сәулемен әсер ету;
бактериялық сүзгілерді, оның ішінде электрлі сүзгілерді қолдану.
Сәулелегіштер мен сүзгілер пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес пайдаланылады.
Ескерту. 118-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
119. Науқастардың киім-кешегін ауыстыру жеті күнде бір рет және ластануына қарай жүргізіледі.
Стационарлық емделіп жүрген туберкулезбен ауыратын науқастар аурухана киімімен қамтамасыз етіледі.
Босанған әйелдердің төсек жабдығын ауыстыру әрбір үш күн сайын және ластануына қарай жүргізіледі.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
120. Операциялық, босандыру блоктарында, асептикалық режимдегі үй-жайларда ауруханалық стерилді немесе бір реттік киім-кешек пайдаланылады.

117. В операционных, перевязочных, родильных залах, палатах реанимации, палатах новорожденных, недоношенных детей и детей до одного года, процедурных, инфекционных боксах, помещениях с асептическим режимом после каждой текущей уборки на тридцать минут, после генеральной уборки на 2 часа включаются ультрафиолетовые облучатели.
При применении других установок для обеззараживания воздуха расчет проводится в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
Сноска. Пункт 117 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Неэкранированные передвижные бактерицидные облучатели устанавливаются из расчета мощности 2,0 - 2,5 ватт (далее – Вт) на один метр кубический (далее – м3) помещения. Экранированные бактерицидные облучатели из расчета мощности 1,0 Вт на 1 м3 помещения устанавливаются на высоте 1,8 - 2,0 м от пола, при условии не направленного излучения на находящихся в помещении людей. В помещениях с интенсивной непрерывной нагрузкой устанавливаются ультрафиолетовые рециркуляторы.
Выключатель для ламп размещается перед входом в помещение и блокируется со световым табло "Не входить, включен бактерицидный облучатель!" на государственном и русском языках.
Для снижения обсемененности воздуха до безопасного уровня допускается применение следующих технологий:
воздействие ультрафиолетовым излучением с помощью открытых и комбинированных бактерицидных облучателей, применяемых в отсутствие людей, и закрытых облучателей, в том числе рециркуляторов, позволяющих проводить обеззараживание воздуха в присутствии людей;
применение бактериальных фильтров, в том числе электрофильтров.
Облучатели и фильтры используются в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
Сноска. Пункт 118 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Смена белья больным проводится один раз в семь дней и по мере загрязнения.
Больные туберкулезом, находящиеся на стационарном лечении, обеспечиваются больничной одеждой.
Смена постельного белья родильницам проводится каждые три дня и по мере загрязнения.
Сноска. Пункт 119 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. В операционных, родильных блоках, индивудуальных родильных палатах, помещениях с асептическим режимом используется стерильное или одноразовое белье.

121. Пайдаланылған киім-кешекті жинау тығыз арнайы ыдыста (клеенка, полиэтилен қаптар, жабдықталған киім-кешекке арналған арбалар) жүзеге асырылады. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді бөлуге жол берілмейді.
122. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді уақытша сақтау (он екі сағаттан асырмай) санитариялық бөлмелерде, осы мақсат үшін арнайы бөлінген үй-жайларда жууға және дезинфекциялауға жеңіл (металл, пластмасса бөшкелер) жабық ыдыста жүзеге асырылады. Лас киім-кешектермен жұмыс істеу үшін персонал ауыстырылатын санитариялық киіммен қамтамасыз етіледі.
123. Таза киім-кешектер арнайы бөлінген үй-жайларда стеллаждарда, шкафтардағы сөрелерде сақталады.
124. Киім-кешектің ауруханадан тыс киім-кешекпен жанасу мүмкіндігін болдырмайтын арнайы технологиялық желілер бөлінген жағдайда, барлық меншік нысанындағы кір жуу орындарында киім-кешекті жууға жол беріледі. Инфекциялық, іріңді хирургиялық және патологиялық-анатомиялық бөлімшелердің киім-кешектері жуу алдында дезинфекцияланады.
125. Таза және лас киім-кешекті тасымалдау қаптамаланған күйде («таза», «лас» киім-кешек) таңбаланған жабық ыдыста жүзеге асырылады.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Медициналық қалдықтарды жинауға қойылатын талаптар
126. Медициналық қалдықтарды жинау, уақытша сақтау және шығару денсаулық сақтау объектісінде қабылданған, қалдықтармен жұмыс істеу схемасына сәйкес орындалады, ол мынаны көздейді:
1) пайда болатын қалдықтардың сандық және сапалық құрамы;
2) қалдықтарды жинау тәртібі;
3) қалдықтарды зарарсыздандыру (залалсыздандыру) мен жоюдың қоданылатын тәсілдері;
4) персоналды қалдықтармен жұмыс істеу кезінде эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына гигиеналық оқыту.
127. Персонал алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өтеді және В вирустық гепатитіне қарсы егіледі. Қалдықтармен жұмысқа 18 жасқа толмаған адамдар жіберілмейді.
128. Персонал арнайы киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен (халаттар, комбинезон, қолғап, бетперде, респираторлар, арнайы аяқ киім, алжапқыштар, жеңқаптар) жабдықталады.
129. Қалдықтарды жинау үшін бір рет қолданылатын, су өткізбейтін қаптар, пакеттер, металл және пластикалық сыйымдылықтар, жинауға және қауіпсіз кәдеге жаратуға арналған контейнерлер (бұдан әрі – ЖҚКЖК) пайдаланылады.
Қалдықтардың әрбір сыныбын жинауға арналған қаптардың, пакеттердің түсі әртүрлі (А сыныбы қалдықтары - ақ, Б сыныбы - сары, В сыныбы - қызыл, Г сыныбы – қара), контейнерлерде, сыйымдылықтарда таңба болуы тиіс. Қауіпті қалдықтарды жинауға арналған металл және пластикалық сыйымдылықтар, контейнерлер тығыз жабылуы тиіс.

121. Сбор использованного белья осуществляется в плотную специальную тару (клеенчатые, полиэтиленовые мешки, оборудованные бельевые тележки). Не допускается разборка грязного белья в отделениях.
122. Временное хранение (не более двенадцати часов) грязного белья в отделениях осуществляется в санитарных комнатах, специально отведенных для этой цели помещениях в закрытой таре (металлических, пластмассовых бачках), легко подвергающихся мойке и дезинфекции. Для работы с грязным бельем персонал обеспечивается сменной санитарной одеждой.
123. Чистое белье хранится в специально выделенных помещениях на стеллажах, в шкафах на полках.
124. Допускается стирка белья в прачечных всех форм собственности при условии выделения специальных технологических линий, исключающих возможность контакта белья с внебольничным. Белье инфекционных, гнойно-хирургических и патологоанатомических отделений перед стиркой подвергается дезинфекции.
125. Транспортировка чистого и грязного белья осуществляется в упакованном виде в закрытой маркированной таре («чистое», «грязное» белье).
Сноска. Пункт 125 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Требования к сбору медицинских отходов
126. Сбор, временное хранение и вывоз медицинских отходов выполняется в соответствии со схемой обращения с отходами, принятом в объекте здравоохранения, который предусматривает:
1) качественный и количественный состав образующихся отходов;
2) порядок сбора отходов;
3) применяемые способы обеззараживания (обезвреживания) и удаления отходов;
4) гигиеническое обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами.
127. Персонал проходит предварительные и периодические медицинские осмотры и получает прививки против вирусного гепатита В. К работе с отходами не допускаются лица моложе 18 лет.
128. Персонал обеспечивается комплектами спецодежды и средствами индивидуальной защиты (халаты, комбинезоны, перчатки, маски, респираторы, специальная обувь, фартуки, нарукавники).
129. Для сбора отходов используются одноразовые, водонепроницаемые мешки, пакеты, металлические и пластиковые емкости, контейнеры для сбора и безопасной утилизации (далее – КСБУ).
Для каждого класса отходов мешки, пакеты для сбора должны иметь различную окраску (отходы класса А – белую, Б – желтую, В – красную, Г – черную), контейнеры, емкости - маркировку. Металлические и пластиковые емкости, контейнеры для сбора опасных отходов должны плотно закрываться.

130. А сыныбының қалдықтарын жинау көп рет қолданылатын сыйымдылықтарда немесе бір рет қолданылатын пакеттерде жүзеге асырылады.
Бір рет қолданылатын пакеттер арнайы арбаларда немесе көп рет қолданылатын контейнердің ішінде орналасады. Қалдықтарды жинауға арналған сыйымдылықтар мен арбалар таңбалануы тиіс.
Арнайы бөлінген тоңазытқыш жабдығы болмаған жағдайда тағам қалдықтарын жиырма төрт сағаттан асырмай уақытша сақтауға жол беріледі.
131. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
132. Б сыныбының қалдықтары түсі сары немесе сары түсті таңбасы бар бір рет қолданылатын жұмсақ (пакеттерге) немесе қатты (тесілмейтін) контейнерлерге жиналады.
133. Шанышпалы және үшкір заттар алдын ала бөлшектелмей және дезинфекцияланбай, тесілмейтін және ылғалға төзімді ЖҚКЖК-ға медициналық қалдықтардың басқа түрлерінен бөлек жиналады.
ЖҚКЖК үшкір заттармен жарақаттануды болдырмайтындай сенімді және бір рет жабылады.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
134. Б сыныбының органикалық, сұйық қалдықтарын жинау үшін олардың герметикалығын қамтамасыз ететін қақпағы бар бір рет қолданылатын, тесілмейтін, ылғалға төзімді контейнерлер пайдаланылуы тиіс.
Сұйық биосубстраттар (қан, сары су, жұлын сұйықтығы) міндетті түрде зарарсыздандыруға (дезинфекциялауға) жатады, содан кейін су бұру жүйесіне төгіледі.
Ескерту. 134-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
135. ЖҚКЖК көлемінің үштен екісінен асырмай толтырылады және пайда болған орындарында тәуліктен асырмай сақталады.
ЖҚКЖК-ы көлемінің үштен екісінен асырмай толтырылады және қақпақпен тығыз жабылады және үш тәуліктен асырмай сақталатын медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайға жіберіледі.
Ескерту. 135-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
136. Аппараттық тәсілдерді пайдалана отырып қалдықтарды зарарсыздандыруды ұйымдастырған кезде, эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары қамтамасыз етілген жағдайда Б сыныбының қалдықтарын алдын ала зарарсыздандырмастан, пайда болған орындарында жинауға, уақытша сақтауға, тасымалдауға рұқсат етіледі.
137. Б сыныбының паталогиялық-анатомиялық және органикалық операциялық қалдықтары (ағзалар мен тіндер) термикалық тәсілмен залалсыздандырылуы тиіс.
Зираттарға қалдықтарды көмуді қоршаған ортаға эмиссияға рұқсаты бар ұйымдар жүзеге асырады.

130. Сбор отходов класса А осуществляется в многоразовые емкости и одноразовые пакеты.
Одноразовые пакеты располагаются на специальных тележках или внутри многоразовых контейнеров. Емкости для сбора отходов и тележки должны быть промаркированы.
Временное хранение пищевых отходов при отсутствии специального выделенного холодильного оборудования допускается не боле двадцати четырех часов.
131. Исключен постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Отходы класса Б собираются в одноразовые мягкие (пакеты) или твердые (непрокалываемые) контейнеры желтого цвета или имеющие желтую маркировку.
133. Колющие и острые предметы собираются отдельно от других видов медицинских отходов в непрокалываемые и водостойкие КБСУ без предварительного разбора и дезинфекции.
КБСУ закрывается надежно и единожды, чтобы исключить травмы острыми предметами.
Сноска. Пункт 133 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Для сбора органических, жидких отходов класса Б должны использовать одноразовые непрокалываемые влагостойкие контейнеры с крышкой, обеспечивающей их герметизацию.
Жидкие биосубстраты (кровь, сыворотка, спинномозговая жидкость) подлежат обязательному обеззараживанию (дезинфекции), после чего сливаются в систему водоотведения.
Сноска. Пункт 134 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. КБСУ заполняются не более чем на две трети объема и хранится в местах образования не более одних суток.
КБСУ заполняются не более чем на две трети объема и плотно закрываются крышкой и направляются в помещение для временного хранения медицинских отходов, где хранится не более трех суток.
Сноска. Пункт 135 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. При организации обеззараживания отходов с использованием аппаратных методов разрешается сбор, временное хранение, транспортирование отхода класса Б без предварительного обеззараживания в местах образования, при условии обеспечения требований эпидемиологической безопасности.
137. Паталогоанатомические и органические операционные отходы класса Б (органы и ткани) подлежат обезвреживанию термическим способом.
Захоронение отходов на кладбищах осуществляются организациями, имеющими разрешение на эмиссии в окружающую среду.

Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
138. В сыныбының қалдықтары міндетті зарарсыздандыруға (дезинфекциялауға) жатады. В сыныбының қалдықтары түсі қызыл немесе қызыл түсті таңбасы бар бір рет қолданылатын жұмсақ (пакеттерге) немесе қатты (тесілмейтін) контейнерлерге жиналады. Сұйық биологиялық қалдықтар, пайдаланылған бір рет қолданылатын шанышпалы (кесетін) аспаптар мен басқа да медициналық мақсаттағы бұйымдар (бұдан әрі – ММБ) қатты (тесілмейтін), ылғалға төзімді тұмшаланған контейнерлерге салынады.
139. Пайдаланылған люминесценттік шамдар, құрамында сынабы бар аспаптар мен жабдық қара түсті тығыз жабылатын қақпағы бар сыйымдылықтарға жиналады. Сыйымдылықтар толтырылғаннан кейін тығыз жабылады және медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған жайда сақталады.
140. Қысқа мерзімдік айналымы бар (қатты, сұйық және газ түріндегі) Д сыныбының радиоактивті медициналық қалдықтары тиісті сақтау қоймаларында олар толық ыдырағанға дейін сақталады, содан кейін олар А сыныбының медициналық қалдықтары тәрізді жойылады. Д сыныбының «ұзақ мерзімдік» радиоактивті медициналық қалдықтары арнайы полигондарға (қорымдар) көмуге жіберіледі.
141. Медициналық ұйымның жауапты адамы осы Санитариялық қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналын жүргізеді.
5. Денсаулық сақтау объектілерінде медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға қойылатын талаптар
142. Б, В, Г сыныбының медициналық қалдықтарын уақытша сақтау үшін денсаулық сақтау объектісінде жеке үй-жай бөлінеді.
143. Тамақ қалдықтарын, Б сыныбының зарарсыздандырылмаған қалдықтарын жиырма төрт сағаттан артық сақтау тоңазытқыштарда немесе мұздату камераларында жүзеге асырылады.
Медициналық ұйымдарда (денсаулық сақтау пункттері, кабинеттер, медициналық пункттер) Б және В сыныбының қалдықтарын қосалқы үй-жайларда орналасқан сыйымдылықтарда уақытша сақтауға (жиырма төрт сағаттан артық сақтаған кезде тоңазытқыш жабдығы пайдаланылады) жол беріледі.
144. А сыныбының қалдықтары бар контейнерлер арнайы алаңда сақталады.
145. Контейнерлер объектіден жиырма бес метр қашық орналастырылуы тиіс. Мұндай контейнерлерге арналған алаң үш жағынан 1,5 м биіктікте қоршалуы тиіс.
146. Медициналық қалдықтарды сақтауға арналған бөлме сору желдеткішімен, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазытқыш жабдығымен, стеллаждармен, медициналық қалдықтары бар пакеттерді жинауға арналған контейнерлермен, ыстық және суық су келтірілген раковинамен, бактерицидті шаммен жабдықталады.

Сноска. Пункт 137 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138. Отходы класса В подлежат обязательному обеззараживанию (дезинфекции). Отходы класса В собирают в одноразовые мягкие (пакеты) или твердые (непрокалываемые) контейнеры красного цвета или имеющую красную маркировку. Жидкие биологические отходы, использованные одноразовые колющие (режущие) инструменты и другие изделия медицинского назначения (далее – ИМН) помещают в твердые (непрокалываемые) влагостойкие герметичные контейнеры.
139. Использованные люминесцентные лампы, ртутьсодержащие приборы и оборудование собираются в маркированные емкости с плотно закрывающими крышками черного цвета. После заполнения емкости плотно закрываются и хранятся в помещении для временного хранения медицинских отходов.
140. Радиоактивные медицинские отходы класса Д, имеющие короткий жизненный цикл (твердая, жидкая и газообразная формы), хранятся в соответствующих хранилищах до их распада, затем они удаляются как медицинские отходы класса А. Радиоактивные «долгоживущие» медицинские отходы класса Д направляются для захоронения на специальные полигоны (могильники).
141. Ответственное лицо медицинской организации ведет ежедневный учет медицинских отходов в журнале по форме, согласно приложению 8 к настоящим Санитарным правилам.
5. Требования к временному хранению медицинских
отходов на объектах здравоохранения
142. Для временного хранения медицинских отходов класса Б, В, Г на объекте здравоохранения выделяется отдельное помещение.
143. Хранение более двадцати четырех часов пищевых отходов, необеззараженных отходов класса Б, осуществляется в холодильниках и морозильных камерах.
В медицинских организациях (здравпункты, кабинеты, медицинские пункты) допускается временное хранение отходов классов Б и В в емкостях, размещенных в подсобных помещениях (при хранении более двадцати четырех часов используется холодильное оборудование).
144. Контейнеры с отходами класса А хранятся на специальной площадке.
145. Контейнеры должны располагаться не ближе двадцати пяти метров от объекта здравоохранения. Площадка для таких контейнеров должна быть ограждена с трех сторон на высоту 1,5 м.
146. Комната для хранения медицинских отходов оборудуется вытяжной вентиляцией, холодильным оборудованием для хранения биологических отходов, стеллажами, контейнерами для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковиной с подводкой горячей и холодной воды, бактерицидной лампой.

147. А, Б, В сыныбының қалдықтары пайда болған орнында бір тәуліктен асырылмай, арнайы алаңдардағы контейнерлерде немесе қалдықтары бар сыйымдылықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда үш тәуліктен асырылмай сақталады. Б сыныбының биологиялық қалдықтары +5оС-тан аспайтын температурада сақталады.
148. Уақытша сақтау үй-жайынан медициналық қалдықтарды автокөлік құралына тиегеннен кейін, үй-жай, пайдаланылған мүкәммал және жабдық дезинфекцияланады.
149. Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жай шығаруға арналған кіретін жолдары бар денсаулық сақтау объектісі корпусының шығатын жеріне тікелей жақын жерде орналастырылады.
6. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға қойылатын талаптар
150. А сыныбының медициналық қалдықтарын тасымалдау кезінде қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауға арналған автокөлік құралы пайдаланылады.
151. Сұйық медициналық қалдықтарды зарарсыздандырмай кәріз желісіне құюға жол берілмейді.
152. Патогенді биологиялық агенттердің қалдықтары, пайдаланылған ыдыс, зертханалардың «жұқпалы» аймағының қатты медициналық қалдықтары сыйымдылықтарға жиналады және автоклавтарда немесе дезинфекциялау құралдарымен зарарсыздандырылады.
153. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға арналған автокөлік құралы жеңіл дезинфекциялық өңделетін, су өткізбейтін жабық кузовпен жабдықталады.
Автокөліктің «Биологиялық қауіпті қалдықтар» деген халықаралық таңбасы болуы тиіс.
Ескерту. 153-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
154. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі орган берген оң санитариялық-эпидемиологиялық қортындысы бар автокөлік құралына рұқсат етіледі.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Медициналық қалдықтарды жоюға қойылатын талаптар
155. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағында қалдықтарды өртеуге жол берілмейді. Қалдықтарды термиялық әдіспен залалсыздандыру (өртеу) медициналық қалдықтарды +800-10000С төмен емес температурада термиялық әсер ету жолымен жүргізіледі.
155-1. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағында медициналық қалдықтарды залалсыздандыру бойынша арнайы қондырғыларды орналастыру және пайдалану оң санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды және экологиялық сараптама болған кезде рұқсат етіледі.
Қондырғыны орналастыру үшін мыналар көзделеді: ауданы кемінде 10,0 м2 қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайы, ауа ағымын сору қасиеті бар сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған, су бұру жүйесіне ағылатын және су келтірілген ауданы кемінде 20,0 м2 қондырғыны орналастыру үй-жайы (егер өзгесін өндіруші көздемеген болса), қызметтік-тұрмыстық үй-жай (персоналдың бөлмесі, санитариялық торап, себезгі).
Ішкі әрлеу үшін үй-жайлардың функциялық мақсатына сәйкес материалдар пайдаланылады.

147. Отходы класса А, Б, В хранятся по месту образования не более одних суток, в контейнерах на специальных площадках или в помещениях для временного хранения емкостей с отходами не более трех суток. Биологические отходы класса Б хранятся при температуре не выше + 5 0С.
148. После погрузки медицинских отходов из помещений временного хранения на автотранспортное средство, помещение, использованный инвентарь и оборудование дезинфицируются.
149. Помещение для временного хранения медицинских отходов располагается в непосредственной близости от выхода из корпуса объекта здравоохранения с подъездными путями для вывоза.
6. Требования к транспортировке медицинских отходов
150. При транспортировке медицинских отходов класса А используется автотранспортное средство, предназначенное для перевозки твердых бытовых отходов.
151. Слив жидких медицинских отходов без обезвреживания в канализационную сеть, не допускается.
152. Остатки патогенных биологических агентов, использованная посуда, твердые медицинские отходы из "заразной" зоны лабораторий собираются в емкости и обезвреживаются в автоклавах или дезинфицирующими средствами.
153. Автотранспорт должен иметь международную маркировку «Биологические опасные отходы».
Автотранспорт должен иметь международную маркировку «Биологические опасные отходы».
Сноска. Пункт 153 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. К транспортировке медицинских отходов допускается автотранспортное средство, имеющее положительное санитарно-эпидемиологическое заключение, выданное органом по защите прав потребителей и санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.
Сноска. Пункт 154 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Требования к уничтожению медицинских отходов
155. Не допускается сжигание отходов на территории объектов здравоохранения. Обезвреживание термическим способом (сжигание) отходов проводится путем термического воздействия на медицинские отходы при температуре не ниже +800-1500 0С.
155-1. Размещение и эксплуатация специализированных установок по обезвреживанию медицинских отходов на территории объектов здравоохранения допускается при наличии положительного санитарно-эпидемиологического заключения и экологической экспертизы.
Для размещения установки предусматриваются: помещение временного хранения отходов площадью не менее 10 м2, помещение размещения установки площадью не менее 20 м2 (если иное не предусмотрено производителем), оборудованное приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки над притоком, со сливом в систему водоотведения и подводом воды, служебно-бытовые помещения (комната персонала, санузел, душевая).
Для внутренней отделки используются материалы в соответствии с функциональным назначением помещений.

Ескерту. Санитариялық қағида 155-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
156. А сыныбының медициналық қалдықтары пайда болған орындарынан денсаулық сақтау объектісінің аумағында орналасқан контейнерге жіберіледі және контейнерлердің толуына қарай, үш күнде бір реттен сиретпей қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады.
157. Қалдықтарды кәдеге жаратудың ақырғы өнімдері қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады.
8. Денсаулық сақтау объектілерінде науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыруға, медицина персоналының еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
158. Денсаулық сақтау объектісінің ас блогын инфекциялық бөлімшелерден басқа корпустармен және бас корпуспен қолайлы жер асты және жер бетіндегі көлік байланыстарымен қосылған, бөлек тұрған ғимаратта орналастырады.
159. Тағамдарды дайындау кезінде өндірістік үдерістің ағымдылығы қатаң сақталады. Шикізат пен дайын өнімдердің қарама-қарсы ағымына жол беруге болмайды. Шикізатты, тағам өнімдерін тауар көршілестігі қағидаларын сақтай отырып сақтайды. Тоңазытқыш жабдығы болмаған жағдайда тез бұзылатын тағам өнімдерін сақтауға жол берілмейді.
160. Күнсайынғы таратылатын ас мәзірін жасау кезінде «Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысымен бекітілген тамақ нормалары ескеріледі.
161. Ас мәзiрiн әзірлеген кезде өнімдер мен тағамдарды ауыстыру күндерінде емдәмнің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығын (құнарлылығын) есептеу жүзеге асырылады.
162. Күнсайын ас блогында дайын тағамның тәуліктік сынамасы қалдырылуы тиіс. Тәуліктік сынама үшін бірінші тағамның жарты үлесі қалдырылады, үлесті екінші тағамдар кемінде 100 грамм (бұдан әрі – гр) мөлшерінде толығымен алынады, үшінші тағамдар кемінде 200 гр мөлшерінде алынады. Тәуліктік сынамалар тоңазытқышта арнайы бөлінген орында +2 - +6 градус Цельсий (бұдан әрі – оС) температурада қақпақ ары жабылған банкаларда сақталады. Жиырма төрт сағат өткеннен кейін тәуліктік сынама тағам қалдықтарына тасталады. Тәуліктік сынаманы сақтауға арналған ыдыс (сыйымдылықтар, қақпақтар) бес минут бойы қайната отырып өңделеді.
163. Дайын тамақты аурухананың буфет бөлімшелеріне жеткізген кезде термостар немесе қақпақтары тығыз жабылатын ыдыс пайдаланылады. Тасымалдау арнайы таңбаланған арбалардың көмегімен жүзеге асырылады.

Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 155-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Отходы класса А из мест образования доставляются в контейнер, расположенный на территории объекта здравоохранения и вывозятся на полигоны твердых бытовых отходов по мере наполнения контейнеров, не реже одного раза в три дня.
157. Конечные продукты утилизации отходов удаляются на полигоны твердых бытовых отходов.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к организации питания больных, к условиям труда
медицинского персонала на объектах здравоохранения
158. Пищеблок объекта здравоохранения размещают в отдельно стоящем здании, соединенным с главным корпусом и другими корпусами, удобными наземными и подземными переходами, за исключением инфекционных отделений.
159. При приготовлении блюд строго соблюдается поточность производственного процесса. Нельзя допускать встречных потоков сырья и готовой продукции. Сырье, пищевые продукты хранятся с соблюдением правил товарного соседства. Хранение скоропортящихся пищевых продуктов при отсутствии холодильного оборудования, не допускается.
160. При составлении ежедневного меню-раскладки учитываются нормы питания, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики".
161. При разработке меню, в дни замены продуктов и блюд осуществляется подсчет химического состава и пищевой ценности (калорийности) диет.
162. Ежедневно на пищеблоке должна оставляться суточная проба приготовленных блюд. Для суточной пробы оставляются полпорции первых блюд, порционные вторые блюда отбираются целиком в количестве не менее 100 грамм (далее – гр.), третьи блюда отбираются в количестве не менее 200 гр. Суточные пробы хранятся в закрытых крышками банках при температуре +2-+6 градусов Цельсия (далее – 0С) в специально отведенном в холодильнике месте. По истечении двадцати четырех часов суточная проба выбрасывается в пищевые отходы. Посуда для хранения суточной пробы (емкости, крышки) обрабатывается кипячением в течение пяти минут.
163. Для доставки готовой пищи в буфетные отделения больницы используются термосы или посуда с плотно закрывающимися крышками. Транспортировка осуществляется с помощью специальных промаркированных тележек.

164. Дайын тағамды таратуды буфетшілер және бөлімшенің кезекші мейірбикелері «тағам таратуға арналған» деп таңбаланған халаттарда жүргізеді. Тағамды таратуды бақылауды тағайындалған диетаға сәйкес аға мейірбике жүзеге асырады.
165. Тарату кезінде бірінші тағамдар мен ыстық сусындарда температура +75оС, екіншілерде +65оС төмен болмауы, салқын тағамдар мен сусындарда +7-ден 14оС дейiн болуы тиіс. Тарататын сәтке дейін бірінші және екінші тағамдар дайындалған сәтінен бастап eкi сағатқа дейін ыстық плитада тұруына болады. Тамақты бір күн бұрын дайындалған тамақтың және сол күнi ертерек мерзімдерде дайындалған тамақтың қалдықтарымен араластыруға жол берілмейді.
166. Буфет бөлімшелерінде: тамақ таратуға арналған және үш ұялы ванна қондырғысы бар ыдыс жууға арналған екі үй-жай көзделеді.
167. Буфеттерде жуу ванналарына су келтірілген резервтік су ысытқыштар, инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелерінің буфеттерінде асхана ыдысын өңдеуге арналған ауа стерилизаторлары орнатылады.
168. Ыдысты өңдеуді мынадай тәртіппен жүргізеді: тамақты механикалық алып тастау және бірінші жуғышта майсыздандыру құралдарымен жуу, екінші жуғышта ыстық сумен шаю және ыдысты арнайы сөрелерде, торларда кептіру.
169. Инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы стационарлардың (бөлімшелердің) буфеттерінде, сондай-ақ эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша басқа бейін бөлімшелерінде:
1) ыдысты тамақ ішкеннен кейін буфеттерде бөлек үстелде жинайды, тамақтың қалдықтарынан босатады, зарарсыздандырады, жуады және кептіреді. Зарарсыздандыру химиялық (дезинфекциялық құралдардың ерітіндісімен, оның ішінде жуғыш машинада) немесе термиялық тәсілмен (қайнату, ауа стерилизаторында өңдеу арқылы) жүргізіледі;
2) тамақ қалдықтарын қақпағы бар арнайы таңбаланған бакқа тастайды және бестен бір ара қатынасындағы (экспозициясы бір сағат) құрғақ дезинфекциялық құралды себу тәсілімен тиісті инфекцияға арналған режим бойынша зарарсыздандырады. Пайдаланылған ыдысқа арналған үстел, щеткалар, ысқыштар әрбір қолданыстан кейін дезинфекцияланады. Үстелдер мен ыдысты жууға арналған шүберекті дезинфекциялық ерітіндіге батыру арқылы зарарсыздандырады, шаяды және кептіреді.
170. Науқастарға арналған сәлемдемелер науқастың тегі, аты, берiлген күнi көрсетілген целлофан пакеттерде беріледі. Сәлемдемелерді беру орындарында, бөлімшелерде беруге рұқсат етілген (олардың саны көрсетіле отырып) және тыйым салынған өнімдердің тізімдері iлiнеді.
171. Бір жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету кезінде, балалар бөлімшелерінің құрамында балаларға арналған қоспаларды дайындауға және құюға арналған үй-жай көзделеді. Құрғақ сүт қоспаларында қаптамасы ашылғаннан кейін ашылу күні және уақыты көрсетілген таңбасы болуы тиіс. Қоспаларды араластыру стерилді ыдысты қолдана отырып жүзеге асырылады.

164. Раздачу готовой пищи производят буфетчицы и дежурные медицинские сестры отделения в халатах с маркировкой "для раздачи пищи". Контроль раздачи пищи в соответствии с назначенными диетами осуществляет старшая медицинская сестра.
165. При раздаче первые блюда и горячие напитки должны иметь температуру не ниже + 75 0С, вторые – не ниже +65 0С, холодные блюда и напитки – от +7 0С до +14 0С. До момента раздачи первые и вторые блюда могут находиться на горячей плите до двух часов от момента приготовления. Не допускается смешивание пищи с остатками от предыдущего дня и пищей, изготовленной в более ранние сроки того же дня.
166. В буфетных отделениях предусматривается два помещения: для раздачи пищи и мытья посуды с установкой трехгнездной ванны.
167. В буфетных устанавливают резервные водонагреватели с подводкой воды к моечным ваннам, в буфетных инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных отделений - воздушные стерилизаторы для обработки столовой посуды.
168. Обработку посуды проводят в следующей последовательности: механическое удаление пищи и мытье в первой мойке с обезжиривающими средствами, ополаскивание горячей водой во второй мойке и просушивание посуды на специальных полках, решетках.
169. В буфетных инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных стационаров (отделений), по эпидемиологическим показаниям в отделениях другого профиля:
1) посуду после приема пищи собирают в буфетной на отдельном столе, освобождают от остатков пищи, обеззараживают, моют и просушивают. Обеззараживание проводится химическим (растворами дезинфицирующих средств, в том числе в моечной машине) или термическим способом (кипячением, обработкой в воздушном стерилизаторе);
2) остатки пищи сбрасывают в специальный промаркированный бак с крышкой и обеззараживают по режимам для соответствующих инфекций методом засыпания сухим дезинфекционным средством в соотношении один к пяти (экспозиция один час). Стол для использованной посуды, щетки, ерши дезинфицируют после каждого применения. Ветошь для столов и мытья посуды обеззараживают путем погружения в дезинфицирующий раствор, прополаскивают и высушивают.
170. Передачи для больных передаются в целлофановых пакетах с указанием фамилии, имени больного, даты передачи. В местах приема передач, в отделениях вывешиваются списки разрешенных (с указанием их количества) и запрещенных для передачи продуктов.
171. При оказании медицинской помощи детям в возрасте до одного года, в составе детского отделения предусматривается помещение для приготовления и розлива детских смесей. Сухие молочные смеси после вскрытия упаковки должны иметь маркировку с указанием даты и времени вскрытия. Разведение смесей осуществляется с использованием стерильной посуды.

172. Персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар санитариялық өткізгіш типі бойынша жабдықталады және олардың құрамына мыналар кіреді: киім ілетін орын, себезгі бөлмесі, қол жуғыштар, дәретхана, арнайы киім мен жеке қорғаныш құралдарын сақтауға арналған үй-жай. Киім ілетін орындар арнайы және жеке киімді сақтауға арналған жеке шкафтармен жабдықталады.
173. Персоналды тамақтандырумен қамтамасыз ету үшін асханалар мен буфеттер көзделуі қажет, барлық бөлімшелерде ауданы 12,0 м2 (инфекциялық бөлімшелер үшін – 14,0 м2), тоңазытқышпен, су жылытуға арналған құрылғымен, қол жууға арналған раковиналармен жабдықталған персоналға арналған бөлме бөлінеді. Жұмыс орындарында тамақ ішуге жол берілмейді.
174. Медициналық персонал ауысымдық жұмыс киімінің үш жиынымен: халаттармен, қалпақтармен (орамалдармен), ауысымдық аяқ киіммен қамтамасыз етіледі. Санитариялық киімді ауыстыру күн сайын және ластануына қарай жүзеге асырылады. Санитариялық киімді жуу бір орталықтан, науқастардың киім-кешегінен бөлек жүзеге асырылады.
175. Консультациялық көмек көрсететін медициналық персонал, стационарлардың бөлімшелерінде уақытша жұмыс атқаратын техникалық, әкімшілік-шаруашылық персоналы ауысымдық киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі.
176. Көптеген дәрі-дәрмекке тұрақтылығы бар микобактериялар бөлетін туберкулезбен ауыратын науқастармен жұмыс жүргізген кезде қорғау дәрежесі жоғары қорғаныш бетперделері мен респираторлар пайдаланылады.
177. Туберкулезге қарсы ұйымдардың басшылары персоналды халықаралық стандарттарға сәйкес келетін кемінде 94% қорғаныш дәрежесі бар респираторлармен мынадай жағдайларда қамтамасыз етуі керек:
1) инфекциялық аэрозольдің пайда болу тәуекелі жоғары ем-шара кезінде (бронхоскопия, трахея интубациясы, қақырық жинау рәсімі, бактериоскопия, бактериялық егу);
2) тексерулер, консультация, тәрбие жұмысын жүргізу кезінде туберкулезбен ауыратын науқастар немесе күдікті науқастар бар палаталарға (секциялар, камералар) барған уақытта науқастармен тікелей байланыс кезінде.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Денсаулық сақтау объектілерінде медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу мен дезинфекциялауды жүргізу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
178. Бір рет қолданылатын медициналық құрал-сайман алдын ала дезинфекциялаусыз кәдеге жаратуға жатады.
179. Көп рет қолданылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар (бұдан әрі – КМБ) пайдаланылғаннан кейін дезинфекцияланады, стерилдеу алдында тазаланады, кептіріледі, қапталады және стерилденеді.

172. Бытовые помещения для персонала оборудуются по типу санитарного пропускника и в их состав входят: гардеробные, душевые, умывальные, туалет, помещение для хранения специальной одежды и средств индивидуальной защиты. Гардеробные оборудуются раздельными шкафами для хранения специальной и личной одежды.
173. Для обеспечения питанием персонала необходимо предусмотреть столовые или буфеты, во всех отделениях выделяется комната для персонала площадью 12,0 м2 (для инфекционных отделений – 14,0 м2), оборудованная холодильником, устройствами для подогрева воды и пищи, раковинами для мытья рук. Не допускается прием пищи на рабочих местах.
174. Медицинский персонал обеспечивается тремя комплектами сменной рабочей одежды: халатами, шапочками (косынками), сменной обувью. Смена санитарной одежды осуществляется ежедневно и по мере загрязнения. Стирка санитарной одежды осуществляется централизованно, раздельно от белья больных.
175. Медицинский персонал, оказывающий консультативную помощь, технический, административно-хозяйственный персонал, выполняющий временную работу в подразделениях стационаров, обеспечивается сменной одеждой и обувью.
176. При проведении работ в присутствии больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, выделяющих микобактерии, используются защитные маски и респираторы с высокой степенью защиты.
177. Руководителям противотуберкулезных организаций обеспечить персонал респираторами со степенью защиты не менее 94 % соответствующим международным стандартам в следующих случаях:
1) во время процедур с высоким риском образования инфекционного аэрозоля (бронхоскопия, интубация трахеи, процедура сбора мокроты, бактериоскопия, бактериальный посев);
2) при непосредственном контакте с больными во время посещении палат (секций, камер), в которых находятся больные туберкулезом или подозрительные больные при проведении обходов, консультаций, воспитательной работы.
Сноска. Пункт 177 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского
назначения на объектах здравоохранения
178. Медицинский инструментарий одноразового пользования без предварительной дезинфекции подвергается утилизации.
179. Изделия медицинского назначения многократного применения после использования подвергаются дезинфекции, предстерилизационной очистке, сушке, упаковке и стерилизации.

180. Құрал-сайманды дезинфекциялау оны пайдаланған жерде әртүрлі тәсілдермен (қайнату, бумен, ауамен, химиялық) жүргізіледі.
181. КМБ-ны дезинфекциялау үшін екі сыйымдылық пайдаланылады. Бірінші сыйымдылықта құрал-сайман қанның, сілемейдің, дәрілік препараттардың қалдықтарынан жуылады, сосын экспозиция үшін екінші сыйымдылыққа батырылады. Алмалы-салмалы бұйымдар бөлшектелген күйінде өңделеді.
Биологиялық сұйықтықтарға қатысты бекітуші әсері бар дезинфекциялық құралдарды пайдаланған кезде құрал-сайман суды кейіннен зарарсыздандыру арқылы алдын ала жеке сыйымдылықта жуылады.
182. Дезинфекциялық ерітінділер Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралды пайдалану жөніндегі нұсқауда (әдістемелік нұсқаулықта) көрсетілген мерзімдерге сәйкес пайдаланылады.
183. КМБ-ны стерилдеу алдында тазалау қолмен немесе механикаландырылған (ультрадыбыстық) тәсілмен жүргізіледі. Дезинфекциялық құралдың құрамында жуу компоненті болған кезде стерилдеу алдында тазалау дезинфекциямен бірге жүргізіледі.
184. Стерилдеу алдында өңдеудің сапасы қанның және синтетикалық жуу заттарының сілтілі компоненттерінің қалдық мөлшеріне оң сынаманың болмауымен бағаланады. Әр атаудың (кемінде 3-5 бірлік) медициналық бұйымының кемінде 1%-ы бақылауға жатады.
185. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу алдында тазалау мен стерилдеу орталықтандырылған стерилдеу бөлімшесінде, ол болмаған жағдайда денсаулық сақтау бөлімшесінің арнайы бөлінген орнында жүргізіледі.
Стерилді материал бөлімшеге жабық көлік контейнерлерінде, арнаулы қаптарда, көлік лифтілерімен жеткізіледі.
186. КМБ-ны стерилдеу жабдықтың тиісті стерилдейтін агенттері мен типтерін пайдалана отырып, физикалық (бумен, ауамен, инфрақызыл, глассперлен), химиялық (химиялық заттардың ерітінділерімен, газбен, плазмалы) әдістермен жүргізіледі.
187. Стерилдеуді нақты құралды қолдану жөніндегі нұсқаулықта, стерилизаторды пайдалану жөніндегі нұсқауда көрсетілген режимдер бойынша жүзеге асырады.
188. Стерилдеу аппаратурасының жұмысын бақылау физикалық (бақылау-өлшеу аспаптары), химиялық (термохимиялық индикаторлар), биологиялық тесттермен жүзеге асырылады.
189. Стерилизаторлармен жұмысқа он сегіз жастан асқан, медициналық тексеріп-қараудан, курстық оқудан өткен және техникалық минимум тапсыру туралы куәлігі бар адамдар жіберіледі.
190. Балалар бөлімшелерінде ойыншықтар күн сайын жұмыс күнінің соңында сабынды-содалы ерітіндінің 2%-ы пайдаланыла отырып жуылады, ағынды сумен шайылады, кептіріледі. Қуыршақтың киімі жуылады және аптасына бір рет үтіктеледі. Жұмсақ ойыншықтарды пайдалануға жол берілмейді.

180. Дезинфекция инструментария проводится в местах его использования различными методами (кипячение, паровой, воздушный, химический).
181. Для дезинфекции ИМН используются две емкости. В первой емкости инструментарий промывается от остатков крови, слизи, лекарственных препаратов, затем погружается во вторую емкость для экспозиции. Разъемные изделия обрабатываются в разобранном виде.
При использовании дезинфицирующего средства, обладающего фиксирующим эффектом в отношении биологических жидкостей, инструментарий предварительно отмывается в отдельной емкости водой с последующим ее обеззараживанием.
182. Дезинфицирующие растворы используются согласно сроков, указанных в инструкциях (методических указаниях) по применению дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
183. Предстерилизационная очистка ИМН проводится ручным или механизированным (ультразвуковым) способом. При содержании в дезинфицирующем средстве моющего компонента предстерилизационная очистка совмещается с дезинфекцией.
184. Качество предстерилизационной обработки оценивается по отсутствию положительных проб (азопирамовой, фенолфталеиновой) на остаточное количество крови и щелочных компонентов синтетических моющих веществ. Контролю подлежит не менее 1 % медицинских изделий каждого наименования (не менее 3-5 единиц).
185. Предстерилизационная очистка и стерилизация изделий медицинского назначения проводится в централизованном стерилизационном отделении, при отсутствии - в специально выделенном месте подразделений объектов здравоохранения.
Стерильный материал доставляется в отделения в закрытых транспортных контейнерах, специальных мешках, транспортным лифтом.
186. Стерилизация ИМН проводится физическими (паровой, воздушный, инфракрасный, глассперленовый), химическими (растворами химических средств, газовый, плазменный) методами, с использованием соответствующих стерилизующих агентов и оборудования.
187. Стерилизацию осуществляют по режимам, указанным в инструкции по применению конкретного средства, в руководстве по эксплуатации стерилизатора.
188. Контроль работы стерилизующей аппаратуры осуществляется с использованием физических методов (контрольно-измерительные приборы), химических (термохимические индикаторы), биологических тестов.
189. К работе со стерилизаторами допускаются лица старше восемнадцати лет, прошедшие медицинское обследование, курсовое обучение и имеющие удостоверение о сдаче технического минимума.
190. В детских отделениях игрушки моются ежедневно в конце рабочего дня с применением 2 % мыльно-содового раствора, ополаскиваются проточной водой, высушиваются. Кукольная одежда стирается и гладится один раз в неделю. Не допускается использование мягких игрушек.

191. Ультракүлгін шамдармен жарақталған бактерицидті камералар тек стерилді құрал-сайманды сақтауға ғана пайдаланылады.
10. Денсаулық сақтау объектілерінде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
192. Қабылдау бөлімшесінде барлық келіп түсетін науқастардың жұтқыншағын қарау, температурасын өлшеу, сырқатнамасына белгі қоя отырып, педикулезге, қышымаға, дерматомикозға тексеру жүргізіледі. Зертханалық зерттеулер жүргізу үшін көрсеткіштер бойынша биоматериал алу жүргізіледі.
193. Инфекциялық ауруға күдіктену кезінде пациентті инфекциялық аурулар бөлімшесіне (ауруханаға) ауыстырғанға дейін қабылдау бөлімшесінің жанындағы диагностикалық палатаға оқшаулайды.
194. Науқастар стационарға келіп түскен кезде қабылдау бөлімшесінде санитариялық өңдеуден өтеді және таза іш киімдер, пижама, аяқ киім жиыны беріледі. Стационарда, туберкулезге қарсы ұйымдарда емделіп жатқан науқастарды қоспағанда, науқастардың үй киімімен жүруіне жол беріледі.
195. Босанатын әйелге айғақтар бойынша тексеруден кейін немесе әйелдің қалауы бойынша санитариялық өңдеу жүргізіледі.
196. Науқастарды емдеуге жатқызу кезінде палаталардың (үш күн ішінде) толықтырылу циклі сақталады.
197. Іріңді-септикалық инфекциямен ауыратын науқастарды іріңді хирургия бөлімшесіне, ол болмаған кезде бөлек оқшауланған палатаға жатқызған жөн.
198. Ірің бөлінетін пациенттерді таңу септикалық таңу бөлмесінде, ол болмаған кезде ірің бөлінбейтін пациенттерді таңып-байлағаннан кейін асептикалық таңу бөлмесінде жүргізіледі.
199. Пайдаланылғаннан кейін жинау мүкәммалы дезинфекцияланады, құрғатылады және кейіннен арнайы бөлінген орында сақталады.
200. Жеке босандыру палатасы сұйық сабынмен, антисептикпен, бір рет пайдаланылатын сүлгімен, қол жуу техникасы бойынша қабырғалық көрнекі құралмен, кілемшемен, доппен, швед шкафымен қамтамасыз етіледі. Палаталарда ылғалды жинауға болатын заттарды қолданған жағдайда еркін интерьерге, ана мен бала үшін өзінің таза киімін қолдануға жол беріледі.
201. Босандыру палатасында ауаның температурасы кемінде +250С болуы тиіс. Егер мерзімінен бұрын босану күтілетін болса, ауаның температуры кемінде +280С болуы тиіс.
202. Босанғаннан кейінгі бөлімшенің палаталары циклмен, кемінде үш-бес күн болудан аспайтындай етіп толықтырылуы тиіс, үй-жайдың температурасы кемінде 250С болуы тиіс.
203. Ана мен бала бірге болатын палатада жаңа туған нәрестелер үшін жеке балалар төсектері және жаңа туған нәрестелерге арналған құндақтайтын үстел орнатылады.

191. Бактерицидные камеры, оснащенные ультрафиолетовыми лампами, применяются только для хранения стерильных инструментов.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и
проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических)
мероприятий на объектах здравоохранения
192. В приемном отделении проводится осмотр зева, измерение температуры, осмотр на педикулез, чесотку, дерматомикозы поступающих больных, с отметкой в истории болезни. Проводится отбор биологического материала по эпидемиологическим показаниям для проведения лабораторных исследований.
193. В случае подозрения на инфекционное заболевание пациента изолируют в диагностическую палату при приемном отделении (бокс) до перевода в инфекционное отделение (больницу).
194. Проводится санитарная обработка больных, при поступлении в стационар и выдача комплекта чистого нательного белья, пижамы, тапочек. Допускается нахождение в стационаре больных в домашней одежде, за исключением больных, находящихся на лечении в противотуберкулезных организациях.
195. Проводится санитарная обработка роженицы после осмотра по показаниям или по желанию женщины.
196. Соблюдать цикличность заполнения палат при госпитализации больных (в течение трех дней).
197. Больных с гнойно-септической инфекцией следует госпитализировать в отделение гнойной хирургии, при его отсутствии - в отдельную изолированную палату.
198. Перевязки пациентам, имеющим гнойное отделяемое, проводить в септической перевязочной, при ее отсутствии в асептической перевязочной, после перевязок пациентов, не имеющих гнойного отделяемого.
199. Уборочный инвентарь после использования дезинфицируется, просушивается и в дальнейшем хранится в специально отведенном месте.
200. Индивидуальная родильная палата обеспечивается жидким мылом, антисептиком, одноразовым полотенцем, наглядным настенным пособием по технике мытья рук, ковриком, мячом, шведской стенкой. Допускается свободный интерьер в палатах при условии использования предметов, подвергающихся влажной обработке, использование своей чистой одежды для матери и ребенка.
201. В родильной палате температура воздуха должна быть не менее +25 0С. Если ожидаются преждевременные роды, температура воздуха в родильном зале должна быть не менее + 28 0С.
202. Палаты послеродового отделения должны заполняться циклично, не более трех-пяти дней пребывания, температура помещения должна быть не менее 25 0С градусов.
203. В палате совместного пребывания матери и ребенка устанавливаются индивидуальные детские кроватки и пеленальный стол для новорожденных.

204. Шала туған балаларға арналған палатада ауаның температурасы +250С – +280С болуы тиіс.
205. Балалар бөлімшесінің құрамында балаларға арналған қоспаларды дайындауға және құюға арналған үй-жай көзделеді. Құрғақ сүт қоспаларының қаптамасы ашылғаннан кейін ашылған күні мен уақыты көрсетілген таңбасы болуы тиіс.
206. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жай +2оС - +4оС температураны қамтамасыз ететін тоңазытқыш қондырғыларымен, мәйіттерді тасымалдауға арналған механикаландыру құралдарымен, стеллаждармен, сөрелермен немесе арнайы сейфтермен жабдықталады. Мәйіттерді еденде сақтауға жол берілмейді. Мәйіттерді әртүрлі қабаттарда сақтаған кезде лифт жабдықталады.
207. Секциялық үстелдерге салқын және ыстық су жүргізіледі. Секциялық үстел сарқынды суларды жинауға және кәрізге құю алдында зарарсыздандыруға арналған сыйымдылықпен жабдықталады. Секциялық үстел жанындағы жұмыс орны ағаш тормен жабдықталады.
208. Секциялық үстелдер, каталкалар, зембілдер және мәйіттерді тасымалдауға арналған басқа да құрал-жабдықтар жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді, су өткізбейтін материалмен қапталады.
209. Еден күн сайын жуу құралдарымен жуылады, қабырға панельдері, есіктер ластануына қарай, бірақ аптасына бір реттен сиретпей жуылады.
210. Айына бір реттен сиретпей және инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашқаннан кейін үй-жайларда жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалану арқылы күрделі жинау жүргізіледі.
211. Секциялық материалмен жұмыс жеке қорғаныш құралдарын (халат, қолғаптар, алжапқыштар, көзілдіріктер) пайдалана отырып жүргізіледі. Туберкулезді жоққа шығармайтын жағдайларда қорғаныш дәрежесі жоғары бетперделер, респираторлар пайдаланылады.
212. Бөлімшелердің жұмысы палатада пациенттерге қызмет көрсету және медициналық көмек көрсету қағидаты бойынша ұйымдастырылады.
213. Персоналдың боксқа кіру есігі арнайы киімді ауыстыру, қолды жуу және дезинфекциялау жүргізілетін шлюздер арқылы инфекциялық емес «шартты таза» дәліз арқылы көзделеді.
214. Инфекциялық аурулар бөлімшесінің бокстарында палатаға шлюздерден әйнектелген жақтаулар, шлюзден палатаға тамақ, дәрілік заттар мен киім-кешекті жеткізуге арналған беру шкафы көзделеді. Боксталған палаталарда осы шкафтар дәлізден палатаға ұйымдастырылады. Науқастардың тамақтануы палатада жүзеге асырылады.
215. Ішек инфекциялары бар науқастар жеке таңбаланған түбектермен (астыға төселетін төсеммен) қамтамасыз етіледі, олардың таңбасы науқастың кереуетінің нөміріне сәйкес келеді. Науқастың бөлінділері зарарсыздандырылады.
216. Нозологиялық түрлер бойынша палаталарды (үш күн ішінде) толтыру циклдігі сақталады.
Туберкулезге қарсы стационарларда күнтізбелік он төрт күн ішінде палаталарды толтыру циклдігін қамтамасыз ету керек.

204. В палате для недоношенных детей температура воздуха должна быть +25 0С - + 28 0С.
205. В составе детского отделения предусматривается помещение для приготовления и розлива детских смесей. Сухие молочные смеси после вскрытия упаковки должны иметь маркировку с указанием даты и времени вскрытия.
206. Помещение для хранения трупов оборудуется холодильными установками, обеспечивающими температуру +2 0С-+4 0С, средствами механизации для транспортировки трупов, стеллажами, полками или специальными сейфами. Хранение трупов на полу, не допускается. При хранении трупов на разных этажах оборудуется лифт.
207. К секционным столам подводится холодная и горячая вода. Секционный стол оборудуется емкостью для сбора и обеззараживания сточных вод перед сливом в канализацию. Рабочее место у секционного стола оснащается деревянной решеткой.
208. Секционные столы, каталки, носилки и другие приспособления для транспортировки трупов покрываются водонепроницаемым материалом, устойчивым к моющим и дезинфицирующим средствам.
209. Пол ежедневно промывается горячей водой с моющими средствами, панели стен, двери моются по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
210. Не реже одного раза в месяц и после вскрытия трупов, умерших от инфекционных заболеваний, в помещениях проводится генеральная уборка, с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
211. Работа с секционным материалом проводится с использованием средств индивидуальной защиты (халат, перчатки, фартуки, очки). В случаях, не исключающих туберкулез, используются маски высокой степени защиты, респираторы.
212. Работа отделений организуется по принципу оказания медицинской помощи и обслуживания пациентов в палате.
213. Вход персонала в боксы предусматривается из неинфекционного "условно чистого" коридора через шлюзы, в которых проводится смена специальной одежды, мытье и дезинфекция рук.
214. В боксах инфекционных отделений предусматриваются остекленные проемы из шлюзов в палаты, передаточные шкафы для доставки из шлюза в палату пищи, лекарственных средств и белья. В боксированных палатах эти шкафы организуются из коридора в палату. Прием пищи больными осуществляется в палате.
215. Больные с кишечными инфекциями обеспечиваются индивидуальными промаркированными горшками (подкладными суднами), маркировка которых соответствует номеру кровати больного. Выделения больного обеззараживаются.
216. Соблюдается цикличность заполнения палат (в течение трех дней) по нозологическим формам.
В противотуберкулезных стационарах обеспечить цикличность заполнения палат в течение четырнадцати календарных дней.

Ескерту. 216-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
217. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
218. Мәжбүрлеп емдеуге арналған бөлімшеде науқастардың дәріге сезімталдығына және жынысына (ер және әйел) байланысты туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге бөлек жатқызу қамтамасыз етіледі.
219. Симптомдық емдеуді қажет ететін, тұрақты бацилла бөлетін туберкулездің созылмалы түрімен ауыратын науқастар бацилла бөлуді тоқтату кезеңіне дейін туберкулезге қарсы ұйымдардың жанындағы мамандандырылған ұйымдарда немесе бөлімшелерде оқшаулануға жатады.
220. Туберкулезге қарсы диспансерлерде мульти (поли) резистентті штамм бөлетін науқастарды амбулаториялық қабылдауға арналған жеке кабинеттер бөлінеді.
221. Қақырық жинау бөлмесі бактерицидті экрандалған сәулелегіштермен, антисептикалық сабыны және антисептика ерітіндісі бар дозаторы бар қол жууға арналған раковинамен, дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылықтармен, таза контейнерлер мен қақырығы бар (бикстер, мырыш және тот баспайтын құрыштан жасалған тұтқалары бар металл жәшіктер) контейнерлерге арналған сыйымдылықтармен жабдық алады, үй-жай ауасын алмастыру жиілігі сағатына кемінде 6-12 көлемдегі жергілікті желдету жүйесімен жабдықталады.
222. Ауыр жағдайларды қоспағанда, стационарлық науқастарға баруға жол берілмейді. Келушілер қорғаныш дәрежесі жоғары бетперделерді пайдалануы тиіс.
223. Туберкулездің микобактерияларын бөлетін науқастары тамақтануды палаталарда жүзеге асырады.
224. Қан компоненттерін дайындауға арналған үй-жайлар қатаң түрде мақсатына байланысты пайдаланылуы тиіс. Осы үй-жайларға кіру персонал үшін шектеледі.
225. Өндірістік және зертханалық үй-жайлар басқа үй-жайлардан бөлек орналастырылады, тек арналған мақсаты үшін пайдаланылады және санкцияланған рұқсаты болады.
226. Қанды және қанның компоненттерін сақтау және тасымалдау үшін мынадай «салқын тізбек» шарты сақталады:
1) қан өнімдерін сақтау және жеткізу шарттарына сәйкестігін қамтамасыз ететін тоңазыту жабдығы – термоконтейнерлер немесе авторефрижераторлар;
2) тиісті температураны сақтауға, өнімді физикалық зақымданудан және микробиологиялық ластанудан сақтауға мүмкіндігі бар қаптама;
3) барлық кезеңдерде температуралық режимнің сақталуын тұрақты бақылау.
227. Қан алу асептика қағидаларын сақтау арқылы жүргізіледі.
228. Жылжымалы медициналық объектінің құрамында медициналық және қызмет көрсететін персоналға арналған жатын бөлмелер, санитариялық тұрмыстық үй-жайлар, тамақ дайындауға және ішуге арналған үй-жайлар (ас үй, асхана) көзделеді.

Сноска. Пункт 216 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
217. Исключен постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
218. В отделении для принудительного лечения обеспечивается раздельная госпитализация больных туберкулезом в зависимости от лекарственной чувствительности и пола больных (мужчины и женщины).
219. Больные хроническими формами туберкулеза с постоянным бацилловыделением, нуждающиеся в сиптоматическом лечении, подлежат изоляции в специализированных организациях или отделениях при противотуберкулезных организациях до периода абациллирования.
220. В противотуберкулезных диспансерах выделяются отдельные кабинеты для амбулаторного приема больных, выделяющих мульти- (поли-) резистентные штаммы.
221. Комната сбора мокроты оснащается бактерицидными экранированными облучателями, раковиной для мытья рук с дозатором с антисептическим мылом и раствором антисептика, емкостями с дезинфицирующим раствором, емкостями для чистых контейнеров и контейнеров с мокротой (биксы, металлические ящики с ручками из оцинкованной или нержавеющей стали), оборудуется локальной системой вентиляции с кратностью воздухообмена помещений не менее 6-12 объемов в час.
222. Не допускается посещение стационарных больных, за исключением тяжелых случаев. Посетители должны использовать маски высокой степени защиты.
223. Прием пищи больных с выделением микобактерии туберкулеза осуществляется в палатах.
224. Помещения для приготовления компонентов крови должны использоваться строго по назначению. Вход в эти помещения ограничивается персоналом.
225. Производственные и лабораторные помещения располагаются отдельно от других помещений, используются исключительно для предназначенных целей и имеют санкционированный доступ.
226. Для хранения и транспортировки крови и компонентов крови соблюдаются условия "холодовой цепи":
1) холодильное оборудование, обеспечивающее соответствующие условия хранения и доставки продуктов крови – термоконтейнеры, авторефрижераторы;
2) упаковка, способная сохранять надлежащую температуру, защитить продукт от физического повреждения и микробиологического загрязнения;
3) постоянное наблюдение за соблюдением температурного режима на всех этапах.
227. Забор крови проводится с соблюдением правил асептики.
228. Предусматриваются в составе передвижного медицинского объекта для медицинского и обслуживающего персонала спальные, санитарно-бытовые помещения, помещения для приготовления и приема пищи (кухня, столовая).

229. Арнайы медициналық жабдық орнатылған жерлерде бекіткіштер көзделеді.
230. Қызмет көрсететін персоналға арналған жатын үй-жайлар ұйықтайтын сөрелермен, киімдерге арналған ілгектермен, жоғары сөреге көтерілу үшін баспалдақтармен, қосалқы тұтқалармен, үстелшелермен жабдықталады. Тоңазытқыш жабдығы, қысқа толқынды пеш, диспенсерлер көзделеді.
231. Медициналық кабинеттер шалқаймалы үстелмен, жылжымалы шкафтармен, дәрігер үстелімен, кеңсе креслосымен, медициналық кушеткамен, медициналық аппаратурамен жабдықталады.

229. В местах установки специального медицинского оборудования предусматриваются крепления.
230. Спальные помещения для обслуживающего персонала оборудуются спальными полками, крючками для одежды, лестницами для подъема на верхнюю полку, вспомогательными ручками, столиками. Предусматриваются холодильное оборудование, микроволновая печь, диспенсеры.
231. Медицинские кабинеты оборудуются откидным столом, передвижными шкафами, врачебным столом, офисным креслом, медицинской кушеткой, медицинской аппаратурой.

232. Кабинеттерде араластырғыштар арқылы ыстық және суық су келтірілген қол жуғыштар орнатылады.
233.Санитариялық торап таза дәретхана кешенімен, тұрмыстық араластырғышпен, айнамен, сабын салғышпен, дәретхана құралдарына арналған шағын сөремен, сүлгі ұстағышпен, киімдерге арналған ілгектермен, дәретхана қағазын ұстағышпен, унитазға арналған қыл щеткамен, еденге төсейтін сырғанамайтын жабынмен жабдықталады.
234. Төбеге ілінетін, моноблокты ауа баптау жүйесі көзделеді.

232. Оборудуются раковины в кабинетах со смесителями с локтевыми кранами и сливными трубопроводами.
233. Санитарный узел оборудуется бытовым смесителем, зеркалом, мыльницей, полочкой для туалетных принадлежностей, полотенцедержателем, крючками для одежды, держателем туалетной бумаги, ершом для унитаза, напольным антискользящим покрытием.
234. Предусматривается потолочная моноблочная система кондиционирования воздуха.

235. Денсаулық сақтау объектілерінде зертханалық бақылау осы Санитариялық қағидаларға 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Санитариялық қағида 235-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінің палаталарындағы бір төсекке арналған аудан
Үй-жайлардың атауы

235. Лабораторный контроль на объектах здравоохранения проводится в соответствии с приложениями 9 и 10 к настоящим Санитарным правилам.
Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 235 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
здравоохранения"
Площадь в палатах на одну койку объектов здравоохранения
Отделения

Фторотан (1,1 1-Трифтор-2-хлорбромэтан)
III
20
12
Флоримицин
II A
0,1
13
Формальдегид
II A
0,5
14
Хлорлы этил
IV
50
«Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
8-қосымша
___________________________________ 20 ___ жылға арналған
(Денсаулық сақтау объектісінің атауы)
медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы
Медициналық қалдықтардың түрлері
Денсаулық сақтау объектілеріндегі бөлімшелердің атауы
Уақытша сақтау үй-жайына тапсырылған медициналық қалдықтардың көлемі
Медициналық қалдықтарды қабылдаған медицина қызметкерінің қолы
Тапсыру күні
Кәдеге жаратуға жіберілді (кәдеге жаратылды)
Кәдеге жаратуға жауапты адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Б сыныбының медициналық қалдықтары
2
В сыныбының медициналық қалдықтары
3
Г сыныбының медициналық қалдықтары
4
Д сыныбының медициналық қалдықтары
«Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
9-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінде жоспарлы тексерулер кезінде
жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер
Ескерту. Санитариялық қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 450 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-кесте
Р/с №
Зерттеулер түрлері
Зерттеулер кезеңділігі
Сынама алу немесе өлшеу орны
1
2
3
4

Фторотан (1,1# 1-Трифтор-2-хлорбромэтан
III
20
12
Флоримицин
II A
0,1
13
Формальдегид
II A
0,5
14
Хлористый этил
IV
50
Приложение 8
к Санитарным Правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения"
Журнал ежедневного учета медицинских отходов
____________________________________ за 20___ год
(наименование объекта здравоохранения)
п/п
Классы
медицинских
отходов
Наименование
отделения
объектов
здравоохра-
нения
Объем сданных
в помещение
временного
хранения
медицинских
отходов (кг)
Подпись
медработника,
принявшеего
медицинские
отходы
Дата
сдачи
Направле-
но на
утилизацию
(утилизи-
ровано)
Подпись
ответст-
венного
за
утилиза-
цию
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Медицинские
отходы
класса Б
2
Медицинские
отходы
класса В
3
Медицинские
отходы
класса Г
4
Медицинские
отходы
класса Д
Приложение 9
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения»
Лабораторно-инструментальные исследования,
проводимые при плановых проверках
на объектах здравоохранения
Сноска. Санитарные правила дополнены приложением 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
п/п
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
4

1. Физикалық факторларды бақылау
1
Температура, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, ауа алмасу жиілігі, жарықтандыру
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операция және наркоз бөлімшелері, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, бокс алдындағы бөлімшелер, сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДШ залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері
2
Шу деңгейі
жылына 1 рет
Стерильдеу бөлмелері, зертханалар, рентген кабинеттері, функционалдық диагностика кабинеттері, стоматологиялық кабинеттер, физиотерапиялық кабинеттер, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, операциялық бөлмелер
3
Электромагниттік өрістер
жылына 1 рет
Зертханалар, функционалдық диагностика бөлімшелері, магнитті-резонансты томография кабинеті, физиотерапиялық кабинеттер
2. Радиациялық бақылау
1
Сәулелену дозасының қуатын өлшеу
жылына бір реттен сирек емес
Персоналдың жұмыс орындарында, емшара кабинетімен аралас аумақта және үй-жайда
2
Рентген сәулесінің радиациялық шығуын өлшеуіштің көмегімен пациентті сәулелеудің тиімді дозасын анықтау
жылына бір реттен сирек емес
алаңға дозаның шығарылуын өлшеуішпен жабдықталмаған әрбір медициналық рентгендік диагностикалық аппарат үшін (рентген түтігінің анодтық кернеуінің жұмыс мәндерінің барлық диапазонында)
3. Санитариялық-химиялық бақылау
1
Сынап буының болуы
жылына 1 рет
Физиотерапиялық кабинеттер
2
Көміртегі тотығының болуы
жылына 1 рет
Клиникалық-диагностикалық зертханалар
3
Озонның болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
4
Азот тотықтарының болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика бөлімшесі, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
5
Қорғасынның болуы
жылына 1 рет
Рентген кабинеттері
6
Аммиактың болуы
жылына 1 рет
Палаталар, емшара, реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер
7
Күкіртті сутектің болуы
жылына 1 рет
Реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, физиотерапиялық кабинеттер
8
Дезинфекциялау құралдарында, ерітінділерінде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын анықтау
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операцияалды, емшара, таңу, манипуляциялық, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер, функционалдық диагностика бөлімшелері, буфеттер – тарату орындары (кемінде 2 түр)
9
Стерильдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамдық, фенолфталеиндік сынамалар)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Орталықтандырылған стерильдеу бөлмелері және көрсеткіштер бойынша

1. Контроль за физическими факторами
1
Температура, относительная влажность воздуха, кратность воздухообмена, освещенность.
1 раз в год
Палаты для больных, послеоперационные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных
2
Уровень шума
1 раз в год
Стерилизационные, лаборатории, рентген кабинеты, кабинеты функциональной диагностики, стоматологические кабинеты, физиотерапевтические кабинеты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, операционные
3
Электромагнитные поля
1 раз в год
Лаборатории, отделения функциональной диагностики, кабинет магнитно-резонансной томографии, физиотерапевтические кабинеты.
2. Радиационный контроль
1
Замеры мощности дозы излучения
не реже одного раза в год
На рабочих местах персонала, в помещениях и на территории, смежных с процедурной кабинета
2
Определение эффективной дозы облучения пациента с помощью измерителя радиационного выхода рентгеновского излучателя
не реже одного раза в год
Для каждого медицинского рентгеновского диагностического аппарата, не оснащенного измерителем произведения дозы на площадь (во всем диапазоне рабочих значений анодного напряжения рентгеновской трубки)
3. Санитарно-химический контроль
1
Содержание паров ртути
1 раз в год
Физиотерапевтические кабинеты
2
Содержание – углерод оксид
1 раз в год
Клинико-диагностические лаборатории.
3
Содержание озона
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
4
Содержание окислов азота
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
5
Содержание свинца
1 раз в год
Рентген кабинеты
6
Содержание аммиака
1 раз в год
Палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения
7
Содержание сероводорода
1 раз в год
Реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, физиотерапевтические кабинеты
8
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
Согласно установленной периодичности проверок
Предоперационные, процедурные, перевязочные, манипуляционные, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения, отделения функциональной диагностики, буфеты – раздаточные (не менее 2х видов)
9
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
Согласно установленной периодичности проверок
Централизованные стерилизационные и по показаниям

4. Өнімдерді, дайын тағамдар мен тамақтану рациондарын зерттеу
1
Негізгі қоректік заттардың болуы және тағамдардың тәуліктік құнарлылығы
жылына 1 рет
Ұйымдардың ас блоктары
2
Термиялық өңдеу тиімділігі
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Тарату желісіндегі ет және балық өнімдерінен жасалған дайын тағамдар
3
Тамақ қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Ұйымдардың ас блоктары, буфет-тарату орны
5. Суды зерттеу
1
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су
көрсеткіштер бойынша
Шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
6. Ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
1
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу (ІТБТ-на, патогенді стафилококқа, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Медициналық жабдық және мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы мен арнайы киімі, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалы.
2
Ауа ортасын бактериологиялық зерттеу
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, операцияалды, босандыру кабинеттері, палаталар мен реанимация залдары, асептикалық бокстар, стерильдеу, таңу, манипуляциялық, емшара бөлмелері, стоматологиялық кабинеттер, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, бактериологиялық және клиникалық зертханалардағы үй-жайлар
3
Стерильдігіне зерттеу (шайындылар, материал)
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерильдеу, таңу, манипуляциялық бөлмелер, стоматологиялық кабинеттер, емшара бөлмесі, асептикалық бокстар залдар
4
Дезинфекциялау-стерильдеу жабдығын бактериологиялық бақылау
жылына 1 рет
Стерильдеу, дезинфекциялау бөлімшелері
5
Паразитологиялық зерттеулерге арналған шайындыларды зерттеу
Тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Балалар стационарлары, бөлімшелері
Денсаулық сақтау объектілерінде өндірістік бақылау (өзін-өзі
бақылау) кезінде жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық
зерттеулер
2-кесте
Р/с №
Зерттеулер түрі
Зерттеулер кезеңділігі
Сынама алу немесе өлшеу орны
1
2
3
4
1. Физикалық факторларды бақылау
1
Ауа алмасу жиілігі
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операциялық және наркоз, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, боксалды сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДК залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері, негізгі қорды:
дәрілік, таңу құралдары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау үй-жайы

4. Исследование продуктов, готовых блюд и рационов питания
1
Содержание основных питательных веществ и суточная калорийность блюд
1 раз в год
Пищеблоки организаций
2
Эффективность термической обработки
Согласно установленной периодичности проверок
Готовые блюда из мясных и рыбных продуктов на линии раздачи
3
Микробиологические показатели безопасности пищи
Согласно установленной периодичности проверок
Пищеблоки организаций, буфет - раздаточные
5. Исследования воды
1
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
по показаниям
Вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
6. Санитарно-бактериологические показатели при оценке санитарного состояния организаций
1
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды (на БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору)
Согласно установленной периодичности проверок
Медицинское оборудование и инвентарь, белье, руки и спецодежда персонала, инвентарь пищеблоков и раздаточных
2
Бактериологическое исследование воздушной среды
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стоматологические кабинеты, палаты для недоношенных, асептический блок аптек, помещений бактериологических и клинических лабораториях
3
Исследование на стерильность (смывы, материал)
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, стоматологические кабинеты, процедурные, асептические боксы залы
4
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
1 раз в год
Стерилизационные, дезинфекционные отделения
5
Исследования смывов на паразитологические исследования
Согласно установленной периодичности проверок
Детские стационары, отделения
Лабораторно-инструментальные исследования,
проводимые при производственном
контроле (самоконтроле) на объектах здравоохранения
Таблица 2
п/п
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
4
1. Контроль за физическими факторами
1
Кратность воздухообмена
1 раз в год
Палаты для больных, послеоперационные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, грудных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных, помещения хранения основного запаса:
лекарственных, перевязочных средств и изделий медицинского назначения

2. Санитариялық-химиялық бақылау
1
Дезинфекциялау құралдарында, ерітінділерде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын анықтау
3 айда 1рет
Операцияалды, емшара, таңу, манипуляциялық бөлмелер, клиникалық-диагностикалық зертханалар, паталогиялық-анатомиялық бөлімше, фунционалдық диагностика бөлімшесі, буфеттер-тарату орны
2
Стерильдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамдық, фенолфталеиндік сынамалар)
Әрбір атаудағы медициналық бұйымдардың кемінде 1%-ы (кемінде 3-5 бірлік)
Медициналық бұйымдарды стерильдеу алдында тазартудан кейін
3. Ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
1
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу (ІТБТ-на, патогенді стафилококкқа, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға)
3 айда 1 рет
Медициналық жабдық және мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы мен арнайы киімі, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалы
2
Ауа ортасын бактериологиялық зерттеу
3 айда 1 рет
Операциялық, операцияалды, босандыру кабинеттері, реанимация палаталары мен залдары, асептикалық бокстар, стерильдеу, таңу, манипуляциялық, емшара бөлмелері, стоматологиялық кабинеттер, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, бактериологиялық және клиникалық зертханалардағы үй-жайлар
3
Стерильдігіне зерттеу (шайындылар, материал)
айына 1 рет
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерильдеу, таңу, манипуляциялық бөлмелер, стоматологиялық кабинеттер, емшара бөлмесі, асептикалық бокстар залдар.
4. Жабдықты физикалық-химиялық бақылау
1
Дезинфекциялау-стерильдеу жабдығының жұмысын бақылау
Әрбір жүктеме кезінде күн сайын
Стерильдеу, дезинфекциялау бөлімшелері
«Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
10-қосымша
Медициналық ұйымдардың үй-жайларындағы санитариялық-гигиеналық зерттеу

2. Санитарно-химический контроль
1
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
1 раз в 3 месяца
Предоперационные, процедурные, перевязочные, манипуляционные, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения, отделения функциональной диагностики, буфеты - раздаточные
2
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
не менее 1% медицинских изделий каждого наименования (не менее 3 – 5 единиц)
После предстерилизационной очистки медицинских изделий
3. Санитарно-бактериологические показатели при оценке санитарного состояния организаций
1
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды (на БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору)
1 раз в 3 месяца
Медицинское оборудование и инвентарь, белье, руки и спецодежда персонала, инвентарь пищеблоков и раздаточных
2
Бактериологическое исследование воздушной среды
1 раз в 3 месяца
Операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стоматологические кабинеты, палаты для недоношенных, асептический блок аптек, помещений бактериологических и клинических лабораториях
3
Исследование на стерильность (смывы, материал)
1 раз в месяц
Операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, стоматологические кабинеты, процедурные, асептические боксы залы
4. Физико-химический контроль оборудования
1
Контроль работы дезинфекционно-стерилизационного оборудования
Ежедневно при каждой загрузке
Стерилизационные, дезинфекционные отделения
Приложение 10
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам здравоохранения»
Санитарно-гигиенические исследования
в помещениях медицинской организаций