"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 маусымдағы № 457 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 123 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 1684 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.26 № 1684 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 маусымдағы № 457 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 18, 205-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы";
1-тармақтың 1) тармақшасы алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары осы қаулы қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң, бірақ 2012 жылғы 30 қаңтардан ерте емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қаңтардағы
№ 123 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5 маусымдағы
№ 457 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары
1. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін табиғат қорғауға қатысты жобалау, нормалау жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің;
аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2007 года № 457 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 123. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года № 1684
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.12.2012 № 1684 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2007 года № 457 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 205) следующие изменения:
Заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды";
подпункт 1) пункта 1 исключить;
квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности по выполнению работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30 января 2012 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2012 года № 123
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 июня 2007 года № 457
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании
деятельности по выполнению работ и оказанию
услуг в области охраны окружающей среды
1. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет;
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;

5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу және қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың болуын қамтиды.
2. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін табиғатты қорғауға қатысты жобалау мен нормалау жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
2) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, жоғары білімді мамандардың;
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу және қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың болуын қамтиды.
3. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл, оның ішінде экологиялық сараптама саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің;
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
4. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
2) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін, қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл, оның ішінде экологиялық сараптама саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар жоғары білімді мамандардың;
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.

5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду и проведению оценки воздействия на окружающую среду.
2. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании деятельности по природоохранному проектированию, нормированию для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) у руководителя заявителя высшего образования;
2) специалистов, работающих в штате данного юридического лица, имеющих высшее образование с практическим опытом работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет;
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду и проведению оценки воздействия на окружающую среду.
3. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании работ в области экологической экспертизы для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, в том числе не менее одного года в области экологической экспертизы;
3) аккредитованной специализированной лабораторий, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
4. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании работ в области экологической экспертизы для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) у руководителя заявителя высшего образования;
2) специалистов, работающих в штате данного юридического лица, имеющих высшее образование с практическим опытом работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, в том числе не менее одного года в области экологической экспертизы;
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.

5. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық аудит жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде жеке тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) жоғары білімінің;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтерді көрсетуге лицензияның (табиғатты қорғауға қатысты жобалау, нормалау, экологиялық сараптама саласындағы жұмыстар кіші қызмет түрлерімен);
3) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
4) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді;
5) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
6. Шаруашылық және өзге де қызметтің I санаты үшін экологиялық аудит жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде заңды тұлғаға қойылатын біліктілік талаптары:
1) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны - жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің;
2) өтініш берушінің басшысында жоғары білімінің;
3) осы заңды тұлғаның штатында жұмыс істейтін экологиялық аудиторлардың;
4) аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың;
5) қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің;
6) қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуын қамтиды.
Ескертпе:
1. Жоғары білімнің болуы дипломның көшірмесімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде үш жыл практикалық жұмыс тәжірибенің болуы еңбек кітапшасының және/немесе еңбек шартының және/немесе еңбек шартының және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші бұйрықтарынан үзіндінің көшірмелерімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.
3. Аккредиттелген мамандандырылған зертхананың не көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен талдамалық жұмыстарды (қызметтерді) орындау туралы шарттардың болуы мамандандырылған зертхананың аккредиттеу аттестатының көшірмесімен не тиісті шарттың көшірмесін аккредиттеу аттестатының көшірмесімен қоса ұсынумен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.

5. Квалификационные требования, предъявляемые к физическому лицу при лицензировании деятельности по экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) высшего образования;
2) лицензии на выполнение работ и оказанию услуг в области охраны окружающей среды (с подвидом деятельности: природоохранное проектирование, нормирование, работы в области экологической экспертизы);
3) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
4) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
5) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
6. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическому лицу при лицензировании деятельности по экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности, включают наличие:
1) организационно-правовой формы юридического лица - товарищества с ограниченной ответственностью;
2) у руководителя заявителя высшего образования;
3) экологических аудиторов, работающих в штате данного юридического лица;
4) аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории;
5) программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду;
6) инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы.
Примечание:
1. Наличие высшего образования, подтверждается копией диплома (нотариально заверенная в случае непредставления оригиналов для сверки).
2. Наличие практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее трех лет, подтверждается копией трудовой книжки и (или) трудового договора и (или) выписки из приказов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).
3. Наличие аккредитованной специализированной лаборатории, либо договора о выполнении аналитических работ (услуг) организациями, имеющими указанные лаборатории, подтверждается копией аттестата аккредитации специализированной лаборатории, либо копией соответствующего договора с приложением копии аттестата аккредитации (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).

4. Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтерін есептеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы өтініш беруші қол қойған тиісті тізбемен расталады.
5. Қоршаған ортаға эмиссияларды есептеу, қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізу бойынша нұсқаулық-әдіснамалық құжаттардың және экологиялық сараптаманың болуы өтініш беруші қол қойған тиісті тізбемен расталады.
6. Заңды тұлғаның штатында практикалық жұмыс тәжірибесі бар жоғары білімді мамандардың болуы штат кестесінің көшірмесімен, еңбек кітапшасының және/немесе еңбек шартының және/немесе еңбек шартының жасалуы және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші бұйрықтарынан үзінді көшірмелермен, жоғары білім туралы дипломның көшірмесімен (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған) расталады.

4. Наличие программного обеспечения по расчету нормативов эмиссий в окружающую среду подтверждается соответствующим перечнем, подписанным заявителем.
5. Наличие инструктивно-методических документов по расчету эмиссий в окружающую среду, проведению оценки воздействия на окружающую среду и экологической экспертизы подтверждается соответствующим перечнем, подписанным заявителем.
6. Наличие в штате юридического лица специалистов, имеющих высшее образование с практическим опытом работы, подтверждается копией штатного расписания, копией трудовой книжки и (или) трудового договора и (или) выписки из приказов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, копией диплома о высшем образовании (нотариально заверенные в случае непредставления оригиналов для сверки).