"Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын және қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат беру үшін I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы № 449 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 125 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 4 тамыздағы № 470 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 04.08.2017 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын және қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат беру үшін I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы № 449 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 17, 151 -құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемдері осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат беру үшін I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемдері осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қаңтардағы
№ 125 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 наурыздағы
№ 449 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемдері
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық сараптамасына мыналар жатады:
1)мыналарды:
құрылыс өнеркәсібін (шахталы, айналмалы және басқа пештерде күйдірумен магнезит, доломит және шамот өндірісін, стационарлық зауыттардағы асфальтбетон өндірісін);
ағаш өңдеуді;
тоқыма өндірісін және жеңіл өнеркәсіп өндірісін;
жануарлар өнімдерін өңдеуді;
тамақ және дәмін келтіретін заттарды өңдеуді;
ауыл шаруашылығы объектілерін;
санитарлық-техникалық, көліктік инфрақұрылым құрылыстарын, коммуналдық мақсаттағы қондырғылар мен объектілерді;
жүктерді қайта тиеу және сақтау қоймаларын, айлақтары мен орындарын, жүктер мен кемелердің фумигациясының, газ дезинфекциясының, дератизациясының және дезинсекциясының өндірістерін;
кең таралғандары мен Каспий теңізінің қазақстандық секторында жүзеге асырылатындарынан басқа, пайдалы қазбаларды барлауды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 37-бабында айқындалған кезеңдерге сәйкес қоршаған ортаға әсерін бағалаудың Ілеспе материалдарымен бірге өндірістік объектілердің санитарлық сыныптамасына сәйкес қауіптіліктің 1-сыныбына жататын негізгі өндіріс бойынша қоршаған ортаға әсер ететін, межеленіп отырған қызметтің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 449 "Об утверждении критериев распределения объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 125. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2017 года № 470
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.08.2017 № 470 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 449 "Об утверждении критериев распределения объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 151) следующие изменения:
критерии распределения объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
критерии распределения объектов I категории для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 30 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2012 года № 125
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2009 года № 449
Критерии распределения объектов I категории,
подлежащих государственной экологической экспертизе,
между уполномоченным органом в области охраны окружающей
среды и его территориальными подразделениями
1. Государственной экологической экспертизе уполномоченным органом в области охраны окружающей среды подлежат:
1) предпроектная и проектная документация намечаемой деятельности, оказывающей воздействие на окружающую среду, с сопровождающими ее материалами оценки воздействия на окружающую среду в соответствии со стадиями, определенными статьей 37 Экологического кодекса Республики Казахстан, по основному производству, относящегося к 1 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, за исключением:
строительной промышленности (производство магнезита, доломита и шамота с обжигом в шахтных, вращающихся и других печах, производство асфальтобетона на стационарных заводах);
обработки древесины;
текстильного производства и производства легкой промышленности;
обработки животных продуктов;
обработки пищевых продуктов и вкусовых веществ;
сельскохозяйственных объектов;
сооружений санитарно-технических, транспортной инфраструктуры, установок и объектов коммунального назначения;
складов, причалов и мест перегрузки и хранения грузов, производств фумигации грузов и судов, газовой дезинфекции, дератизации и дезинсекции;
разведки полезных ископаемых, кроме общераспространенных и осуществляемых в казахстанском секторе Каспийского моря;

2) қоршаған ортаға әсерді бағалаудың ілеспе материалдарымен бірге мемлекеттік, салалық, өңірлік бағдарламалар жобалары, Іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, нормативтік-техникалық және нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың жобалары, орталық мемлекеттік органдар әзірлейтін;
кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарттардың жобалары;
халықаралық және республикалық маңызы бар балык шаруашылығы су айдындарында (учаскелерде) балық ресурстарын және су жануарларының басқа түрлерін алу мен пайдалануға арналған биологиялық негіздемелер;
аулау лимиттерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, аңшылық объектісі болып табылатын жануарларды алу мен пайдалануға арналған биологиялық негіздемелер;
осы аумақтарды экологиялық апат немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын кішірейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары;
шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын не шектес мемлекеттердің Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған, оның ішінде "Байқоңыр" кешені бойынша мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызмет жобалары;
3) Қазақстан Республикасына өткізілетін (әкелінетін), көлік құралдарын және жабдықтарды қоспағанда, технологияларды, техникаларды қолдану жөніндегі құжаттама.
2. Қалған жағдайларда I санат объектілерінің мемлекеттік экологиялық сараптамасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 19 қаңтардағы
№ 125 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 наурыздағы
№ 449 қаулысымен
бекітілген
Қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат беру үшін I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу өлшемдері
1. I санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға эмиссияға рұқсатты табиғат пайдаланушыда эмиссияның бір түрі орын алған және мыналардан асатын жағдайда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган береді:

2) проекты государственных, отраслевых программ с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду, проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и инструктивно-методических документов, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, разрабатываемые центральными государственными органами;
проекты контрактов на проведение операций по недропользованию, за исключением контрактов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых;
биологические обоснования на добычу и использование рыбных ресурсов и других видов водных животных в рыбохозяйственных водоемах (участках) международного и республиканского значений;
биологические обоснования на добычу и использование животных, являющихся объектом охоты, лимит изъятия которых утверждается Правительством Республики Казахстан;
материалы обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации;
проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, упразднению государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения
и уменьшению их территории;
проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан;
3) документация по применению технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан.
2. В остальных случаях государственная экологическая экспертиза объектов I категории проводится территориальным подразделением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2012 года № 125
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2009 года № 449
Критерии распределения объектов I категории
для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между
уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и
его территориальными подразделениями
1. Разрешение на эмиссии в окружающую среду для объектов I категории выдается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в случаях, когда у природопользователя имеет место один из видов эмиссий, и которые превышают:

1) ластаушы заттардың шығарындылары - жылына 5000 тонна, мұнай-газ өнеркәсібі үшін - жылына 500 тонна;
2) ластаушы заттардың төгінділері - жылына 10000 тонна;
3) өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру - жылына 500000 тонна.
2. Қалған жағдайларда I санаттағы объектілер үшін қоршаған ортаға эмиссияға рұқсатты қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі береді.

1) 5000 тонн в год выбросов загрязняющих веществ, для нефтегазовой промышленности – 500 тонн в год;
2) 10000 тонн в год сбросов загрязняющих веществ;
3) 500000 тонн в год размещения отходов производства и потребления.
2. В остальных случаях разрешение на эмиссии в окружающую среду для объектов I категории выдается территориальным подразделением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.