"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 ақпандағы № 239 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Президенті
ЖАРЛЫҚ «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 27, 203-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында:
бүкіл мәтін бойынша «I», «II», «III», «IV», «V», «VI», «VII» деген бөлімдердің нөмірленуі тиісінше «1», «2», «3», «4», «5», «6», «7» деген араб цифрларымен белгіленсін;
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тәртібі» деген IV бөлімде:
2-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаражатты пайдаланудың келесі онжылдыққа арналған жаңа тәсіліне сәйкес абсолютті мәні 8 млрд. АҚШ доллары мөлшеріндегі кепілдендірілген трансфертті республикалық бюджетке бөлу оның жаңалығы болып табылады. Бұл ретте, республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшері экономикадағы жағдайға байланысты (контрциклдық қағидат) 15 %-ға дейін (6,8-ден 9,2 млрд. АҚШ долларына дейін) азайту немесе ұлғайту жағына түзетілуі мүмкін. Заңды және жеке тұлғаларға кредит беруге, міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде активтерді пайдалануға тыйым салынған.»;
үшінші бөліктегі «тіркелген» деген сөз алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару» деген V бөлімнің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық қордың активтерін орналастыру қаржы нарықтарында айналымдағы және Ұлттық қорды басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен материалдық емес активтерді қоспағанда, Рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесіне қосылған қаржы құралдарында жүзеге асырылуы тиіс.».

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2012 года № 239
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан
от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и
использования средств Национального фонда Республики Казахстан»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 27, ст. 203) следующие изменения:
в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан, одобренной вышеназванным Указом:
по всему тексту нумерацию разделов «I», «II», «III», «IV», «V», «VI», «VII» обозначить арабскими цифрами «1», «2», «3», «4», «5», «6», «7» соответственно;
в разделе IV «Порядок формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан»:
в пункте 2:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В соответствии с новым подходом по использованию средств Национального фонда на следующее десятилетие нововведением является выделение гарантированного трансферта в республиканский бюджет в абсолютном значении в размере 8 млрд. долларов США. При этом, размер гарантированного трансферта в республиканский бюджет может корректироваться в сторону уменьшения или увеличения до 15 % (от 6,8 до 9,2 млрд. долларов США) в зависимости от ситуации в экономике (принцип контрцикличности). Кредитование юридических и физических лиц, использование активов в качестве обеспечения исполнения обязательств запрещено.»;
в части третьей слово «фиксированного» исключить;
часть четвертую раздела V «Управление активами Национального фонда Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Размещение активов Национального фонда должно осуществляться в финансовые инструменты, обращающиеся на финансовых рынках и включенные в Перечень разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, утвержденные Правительством Республики Казахстан по предложению Совета по управлению Национальным фондом.».

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев