"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 282 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., № 40, 522-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі туралы ережеде:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды орындайды:
1) азаматтардың білім беру саласындағы конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын қалыптастыру;
3) білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру, білім беру ұйымдары ұсынатын білім беру қызметтерін әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік жастар саясатын жүргізу;
5) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізу;
6) ғылым және жастар саясаты саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз ету;
7) баланың негізгі құқықтарын іске асыру жөніндегі әртүрлі бағдарламаларды әзірлеу;
8) шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу және білім, сондай-ақ ғылыми қызмет саласында халықаралық шарттар (келісімдер) мен бағдарламаларға қол қою;
9) аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және оларды танудың тәртібін белгілеу және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беретін оқу бағдарламаларының тізілімін қалыптастыру;
10) білім берудің тиісті деңгейлерінің білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын әзірлеуді ұйымдастыру, білім берудің барлық деңгейінің үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын және үлгілік оқу жоспарларын бекіту;
11) медициналық, фармацевтік және әскери білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын келісу;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111 "Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 282. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111 "Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 40, ст. 522) следующие изменения:
в Положении о Министерстве образования и науки Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами выполняет следующие функции:
1) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в области образования;
2) формирование приоритетных направлений фундаментальных и прикладных научных исследований в Республике Казахстан;
3) осуществление управления качеством образования, методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями образования образовательных услуг;
4) проведение государственной молодежной политики;
5) разработка и внесение на утверждение Правительства Республики Казахстан программ по реализации государственной молодежной политики;
6) осуществление международного сотрудничества в сфере науки и молодежной политики, обеспечение развития международного сотрудничества в сфере предоставления специальных социальных услуг;
7) разработка различных программ по реализации основных прав ребенка;
8) проведение переговоров с иностранными партнерами и подписание международных договоров (соглашений) и программ в области образования, а также научной деятельности;
9) установление требований и порядка признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, формирование реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных учебных программ;
10) организация разработки государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования, утверждение типовых образовательных учебных программ и типовых учебных планов всех уровней образования;
11) согласование государственных общеобязательных стандартов образования медицинского, фармацевтического и военного образования;

12) Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызметін үйлестіру;
13) білім және ғылым саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
14) білім беру саласындағы нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
15) білім беруді дамытудың жай-күйі туралы жыл сайынғы ұлттық баяндама дайындау және жариялау арқылы қоғам мен мемлекетті білім беру жүйесінің жай-күйі және оның қызметінің тиімділігі туралы объективті ақпаратпен қамтамасыз ету;
16) балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
17) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік ережелерін әзірлеу;
18) мүдделі министрліктермен, өзге де орталық атқарушы органдармен, жұмыс берушілермен және басқа да әлеуметтік әріптестермен өзара іс-қимыл жасай отырып, кәсіптік оқу бағдарламаларының түрлері бойынша кадрлар даярлау үшін кәсіптер мен мамандықтар тізбесін айқындау және кәсіптер мен мамандықтардың жіктеуіштерін бекіту;
19) меншік нысандарына және ведомостволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру ұйымдарында оқу жылының басталу және аяқталу мерзімін айқындау;
20) орта білім беретін республикалық ұйымдарды, сондай-ақ халықаралық келісімдерге сәйкес шетелдік мектептерде оқитын отандастарды оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету;
21) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
22) білім беру қызметтерін көрсетудің үлгі шартының және кәсіптік практикадан өткізуге арналған үлгі шарттың нысандарын бекіту;
23) оқу-әдістемелік жұмысқа басшылықты және оның жүргізілуін үйлестіруді жүзеге асыру;
24) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысқа басшылықты және жүргізілуін үйлестіруді жүзеге асыру, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың және жүзеге асырудың ережелерін, оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастырудың қағидаларын бекіту және қашықтықтан білім беру технологиялары бойынша оқу процесін ұйымдастырудың қағидаларын әзірлеу;
25) Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

12) координация деятельности центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан в области государственной молодежной политики;
13) осуществление межотраслевой координации в области образования и науки;
14) разработка и реализация целевых и международных программ в области образования;
15) обеспечение объективной информацией общественности и государства о состоянии системы образования и эффективности ее деятельности путем подготовки и опубликования ежегодного национального доклада о состоянии развития образования;
16) организация разработки и утверждения типовых учебных планов и программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств;
17) разработка типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
18) определение во взаимодействии с заинтересованными министерствами, иными центральными исполнительными органами, работодателями и другими социальными партнерами перечня профессий и специальностей для подготовки кадров по видам профессиональных учебных программ и утверждение классификаторов профессий и специальностей;
19) определение сроков начала и завершения учебного года в организациях образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
20) обеспечение учебниками и учебно-методическими комплексами республиканских организаций среднего образования, а также соотечественников, обучающихся в зарубежных школах в соответствии с международными соглашениями;
21) организация разработки и утверждение норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования;
22) утверждение форм типового договора оказания образовательных услуг и типового договора на проведение профессиональной практики;
23) осуществление руководства и координации проведения учебно-методической работы;
24) осуществление руководства и координации проведения учебно-методической и научно-методической работы, утверждение правил организации и осуществление учебно-методической и научно-методической работы, правил организации учебного процесса по кредитной технологии обучения и разработка правил организации учебного процесса по дистанционным образовательным технологиям;
25) разработка и утверждение правил организации деятельности подготовительных отделений высших учебных заведений Республики Казахстан;

26) оқулықтар, оқу-әдiстемелiк кешендер мен оқу-әдiстемелiк құралдар дайындау, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекiту;
27) бiлiм беру ұйымдарында пайдалануға рұқсат етiлген оқулықтардың, оқу-әдiстемелiк кешендердің, оқу құралдарының және басқа да қосымша әдебиеттердiң, оның iшiнде электрондық жеткiзгiштердегі тізбесін қалыптастыру және бекіту;
28) республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
29) жаратылыстану-математика циклы пәндері бойынша Президенттік олимпиаданы, жалпы білім беру пәндері бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылардың республикалық конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
30) жалпы білім беру пәндері бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін қалыптастыру және бекіту;
31) ведомстволық бағыныстағы білім беру мекемелерінің жарғыларын бекіту;
32) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының үлгі біліктілік сипаттамаларын әзірлеу және бекіту;
33) мемлекеттік орта білім беру мекемелерінің басшыларын конкурстық алмастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
34) жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамы мен ғылыми қызметкерлерін лауазымдарға конкурстық тағайындау ережелерін әзірлеу;
35) жоғары оқу орнының және ғылыми ұйымдардың қолдаухаты бойынша қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын беру;
36) педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесін бекіту;
37) педагог кадрларды қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
38) салалық көтермелеу жүйесін әзірлеу және бекіту;
39) білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастық ұйымдарының ережесін бекіту және осы жұмысты үйлестіру;
40) шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу тәртібін әзірлеу, бекіту және белгілеу;
41) инновациялық қызметті жүзеге асыратын және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізетін базалық жоғары оқу орындарын айқындау;
42) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

26) разработка и утверждение правил организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий;
27) формирование и утверждение перечня учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, разрешенных к использованию в организациях образования;
28) организация проведения внешкольных мероприятий республиканского значения;
29) разработка и утверждение правил организации и проведения Президентской олимпиады по предметам естественно-математического цикла, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства;
30) формирование и утверждение перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований;
31) утверждение уставов подведомственных учреждений образования;
32) разработка и утверждение типовых квалификационных характеристик должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
33) разработка и утверждение правил конкурсного замещения руководителей государственных учреждений среднего образования;
34) разработка правил конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений;
35) присвоение ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора по ходатайству высшего учебного заведения и научных организаций;
36) утверждение правил аттестации педагогических работников;
37) организация переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров;
38) разработка и утверждение отраслевой системы поощрения;
39) утверждение правил организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования, и координации этой работы;
40) разработка, утверждение и установление порядка направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности;
41) определение базовых высших учебных заведений, осуществляющих инновационную деятельность и внедряющих результаты научных исследований в производство;
42) разработка и утверждение правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений;

43) магистратурада және докторантурада мамандықтар бөлінісінде жоғары білімі бар мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуді бекіту;
44) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау жүргізудің, оларды аралық және қорытынды аттестаттаудың үлгі ережесін бекіту;
45) кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және техникалық және қызмет көрсететін еңбек кәсіптері (мамандықтар) бойынша біліктілікті беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
46) білім және (немесе) біліктілік туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту және олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру;
47) білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептілік құжаттарының нысандарын әзірлеу және бекіту, білім туралы құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды айқындау, білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекіту;
48) сырттай, кешкі нысандарда және экстернат нысанында білім алуға жол берілмейтін кәсіптер мен мамандықтардың тізбесін белгілеу және жоғары білім беретін білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;
49) білім алушыларды білім беру ұйымдарының үлгісі бойынша ауыстырудың және қайта қабылдаудың ережелерін әзірлеу;
50) білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар беру тәртібін әзірлеу;
51) білім беруді басқару жүйесінің ақпараттық қамтамасыз етілуін жүзеге асыру;
52) білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесін ұйымдастыру және оның жұмыс істеу ережесін бекіту;
53) іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы мемлекеттік ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізу;
54) мемлекеттік жастар саясаты саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
55) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі қызметті ақпараттық және ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
56) арнаулы білім беру ұйымдарының үлгілері мен түрлерінің тізбесін белгілеу, арнаулы білім алуға мұқтаж адамдар үшін білім беру ұйымдарында қажетті орын санын айқындау;
57) мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жарақтандырылуы мен қамтамасыз етілуіне қойылатын ең төменгі міндетті талаптарды белгілеу;
58) барлық білім беру ұйымдары үшін арнаулы білім беру шарттарының бірыңғай қағидаттары мен нормативтерін айқындау;

43) утверждение распределения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием в магистратуре и докторантуре в разрезе специальностей;
44) утверждение типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся;
45) разработка и утверждение правил оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда;
46) разработка и утверждение правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификации и обеспечения ими организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществление контроля за их использованием;
47) разработка и утверждение форм документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности, определение требований к оформлению документов об образовании, утверждение формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование;
48) установление перечней профессий и специальностей, получение которых в заочной, вечерней формах и в форме экстерната не допускается и выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, дающих высшее образование;
49) разработка правил перевода и восстановления обучающихся по типам организаций образования;
50) разработка порядка предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования;
51) осуществление информационного обеспечения системы управления образованием;
52) утверждение правил организации и функционирования единой информационной системы образования;
53) внесение предложений о создании, реорганизации и ликвидации государственных организаций в области фундаментальных и прикладных научных исследований;
54) разработка нормативных правовых актов в области государственной молодежной политики;
55) организация информационного и научного обеспечения деятельности по реализации государственной молодежной политики;
56) установление перечня типов и видов специальных организаций образования, определение необходимого количества мест в организациях образования для лиц, нуждающихся в специальном образовании;
57) установление обязательных минимальных требований к материально-техническому и учебно-методическому оснащению и обеспечению организаций образования, осуществляющих обучение детей с ограниченными возможностями;
58) определение единых принципов и нормативов специальных образовательных условий для всех организаций образования;

59) мүмкіндігі шектеулі балалар оқитын арнаулы сыныптардың (топтардың) шекті толымдылығын айқындау;
60) білім алушыларды аттестаттау әдістемесін айқындау;
61) білім беру ұйымдарын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің үйлестірілуін жүзеге асыру;
62) балалар құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органдардың халықаралық ынтымақтастық ісіндегі қызметін үйлестіру;
63) ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
64) білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау тәртібін белгілеу;
65) мүшелерін сайлау тәртібін қоса алғанда, ғылыми ұйымның консультативтік-кеңесші органы туралы үлгі ережені бекіту;
66) диссертациялар қорғау жөніндегі диссертациялық кеңес туралы ережені бекіту;
67) бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын, іргелі және қолданбалы зерттеулердің аяқталған тақырыптары мен бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту;
68) диссертациялар қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер қалыптастыру және олардың қызметін ұйымдастыру тәртібін бекіту;
69) ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтарды алушыларға қойылатын біліктілік талаптарын және ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтарды беру тәртібін бекіту;
70) біліктілігі жоғары ғылыми және ғылыми-педагог кадрларға мемлекеттік аттестаттау жүргізуді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
71) ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
72) бала құқықтарын қорғау саласындағы басқа мүдделі уәкілетті органдардың қызметін үйлестіру және бағыттау;
73) ведомстволық бағынысты ұйымдарды бюджет қаражаты есебінен белгіленген тәртіппен қаржыландыруды жүзеге асыру;
74) соңғы үш жылдағы жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың, орындаушылардың республикалық және халықаралық конкурстары мен спорттық жарыстардың тізбесін айқындау;
75) техникалық және кәсіптік білім алу үшін жоғары техникалық мектептерге оқуға қабылдау шарттарын айқындау;
76) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына оқуға түскен адамдармен жасалатын үлгі шартты бекіту;
77) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын меңгерген білім алушыларды қорытынды аттестаттау ерекшеліктерін айқындау;
78) орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша мамандарды даярлау жөніндегі гуманитарлық мамандықтардың тізбесін бекіту;

59) определение предельной наполняемости специальных классов (групп), где обучаются дети с ограниченными возможностями;
60) определение методики аттестации обучающихся;
61) осуществление координации деятельности по научно-методическому обеспечению организаций образования;
62) координация деятельности уполномоченных органов в области защиты прав детей в деле международного сотрудничества;
63) разработка и утверждение правил проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования;
64) установление порядка признания и нострификации документов об образовании;
65) утверждение типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;
66) утверждение положения о диссертационном совете по защите диссертаций;
67) утверждение правил государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций;
68) утверждение порядка формирования и организации деятельности диссертационных советов по защите диссертаций;
69) утверждение квалификационных требований к соискателям ученых степеней и ученых званий и порядка присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий;
70) утверждение нормативных правовых актов по организации проведения государственной аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации;
71) разработка нормативных правовых актов в области научной и научно-технической деятельности;
72) координация и направление деятельности других заинтересованных уполномоченных органов в области защиты прав ребенка;
73) осуществление в установленном порядке финансирования подведомственных организаций за счет бюджетных средств;
74) определение перечня международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований последних трех лет;
75) определение условий приема на обучение в высшие технические школы для получения технического и профессионального образования;
76) утверждение типового договора заключаемого с лицами, поступившими на обучение, организацией технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
77) определение особенностей итоговой аттестации обучающихся, освоивших профессиональные учебные программы послевузовского образования;
78) утверждение перечня гуманитарных специальностей по подготовке специалистов по профессиональным учебным программам послесреднего образования;

79) білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қосымша білім беру ұйымдарының түрлерін айқындау;
80) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды толтыруға қойылатын талаптарды айқындау;
81) білім беру ұйымы түрлерінің номенклатурасын және олардың қызметінің, оның ішінде шағын жинақталған мектептер қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту;
82) білім беру ұйымының ғылыми кеңесін сайлау тәртібін және алқалы басқарудың өзге де нысандарын қоса алғанда, жұмысты ұйымдастырудың үлгі ережесін бекіту;
83) ақылы негізде тауарлар (жұмыстар мен қызметтер) ұсынуға арналған үлгі шарттың нысанын бекіту;
84) мемлекеттік ғылыми ұйымдардың ғылыми және инженер-техник қызметкерлерін аттестаттау ережесін бекіту;
85) ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында мемлекеттік саясаттың жүргізілуін үйлестіруді жүзеге асыру;
86) ғылыми кадрларды даярлау мен аттестаттау жүйесін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу;
87) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі консультативтік-кеңесші органның қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
88) Қазақстан Республикасындағы жастардың жағдайы туралы баяндаманы әзірлеу және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
89) тәрбиеші аналарды және резервте тұрған тәрбиеші аналарды конкурстық іріктеу тәртібін айқындау;
90) балалар ауылының әкімшілігі туралы ережені бекіту;
91) тәрбиеші аналардың біліктілік санаттарын әзірлеу және белгілеу;
92) балаларды балалар ауылы отбасына беру туралы үлгі шартты бекіту;
93) Жасөспірімдер үйі туралы ережені бекіту;
94) балалар ауылы (балалар үйі) мен тәрбиеленуші (түлек) арасында жасалған Жасөспірімдер үйінде бағып-күту туралы үлгі шартты бекіту;
95) азаматтардың денсаулығын сақтау, оларды әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп, мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытудың техникалық құралдарына қойылатын нормативтік талаптарды әзірлеу және бекіту;
96) басқа мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау бағдарламаларын ғылыми сүйемелдеуді ұйымдастыру;
97) Қазақстан Республикасындағы балалардың жағдайы туралы жыл сайынғы мемлекеттік баяндаманы Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну және оны ресми басылымда жариялау;
98) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектердің білім алуын қамтамасыз ету;
99) мемлекеттік тапсырыс немесе грант бойынша оқып жүрген мүгедектерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиялар тағайындау мен төлеу тәртібін әзірлеу;

79) определение видов организаций дополнительного образования для обучающихся и воспитанников;
80) определение требований к заполнению документов об образовании государственного образца;
81) утверждение номенклатуры видов организаций образования и типовых правил их деятельности, в том числе малокомплектных школ;
82) утверждение типовых правил организации работы, включая порядок избрания ученого совета и иных форм коллегиального управления организацией образования;
83) утверждение формы типового договора на предоставление товаров (работ и услуг) на платной основе;
84) утверждение правил аттестации научных и инженерно-технических работников государственных научных организаций;
85) осуществление координации проведения государственной политики в области науки и научно-технической деятельности;
86) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по совершенствованию системы подготовки и аттестации научных кадров;
87) осуществление организационно-технического обеспечения деятельности консультативно-совещательного органа по реализации государственной молодежной политики при Правительстве Республики Казахстан;
88) разработка и опубликование в средствах массовой информации доклада о положении молодежи в Республике Казахстан;
89) определение порядка конкурсного отбора матерей-воспитательниц и резервных матерей-воспитательниц;
90) утверждение положения об администрации детской деревни;
91) разработка и установление квалификационных категорий матерей-воспитательниц;
92) утверждение типового договора о передаче детей в семью детской деревни;
93) утверждение положения о Доме юношества;
94) утверждение типового договора о содержании в Доме юношества, заключенного между детской деревней (детским домом) и воспитанником (выпускником);
95) разработка совместно с уполномоченными органами в области охраны здоровья граждан, социальной защиты и утверждение нормативных требований на технические средства обучения детей с ограниченными возможностями;
96) организация совместно с другими заинтересованными государственными органами научного сопровождения программ социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями;
97) представление Президенту Республики Казахстан ежегодного государственного доклада о положении детей в Республике Казахстан и опубликование его в официальном издании;
98) обеспечение получения инвалидами образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
99) разработка порядка назначения и выплаты инвалидам, обучающимся по государственному заказу или гранту, стипендий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

100) мүгедектерді оқытуды жүзеге асыратын арнаулы білім беру ұйымдарының білім беру қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу және бекіту;
101) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар беру қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту;
102) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу үшін оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын санда квота бөлуді қамтамасыз ету;
103) кәмелетке толмағандардың заңға мойынсұнушылық мінез-құлқын қалыптастыруға, олардың бойына имандылық пен салауатты өмір салты негіздерін дарытуға бағытталған бағдарламалар мен әдістемелерді әзірлеу және білім беру ұйымдарының жұмыс практикасына енгізу;
104) арнаулы білім беру ұйымдары туралы ережені бекіту;
105) ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары туралы ережені бекіту;
106) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын, әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары мен оларды аттестаттау тәртібін әзірлеу және халықты әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша бекіту;
107) халықты әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдар әзірлеген арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын, әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары мен оларды аттестаттау тәртібін келісуді жүзеге асыру;
108) әлеуметтік қызметкерлер мамандықтарының тізбесін, оларды даярлау мен біліктілігін арттыру стандарттарын бекіту;
109) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
110) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз ету;
111) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерді ғылыми және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызметті үйлестіруді жүзеге асыру;
112) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы білім беру ұйымдарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
113) жеке және заңды тұлғалармен, халықты әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мемлекеттік органдармен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру;
114) орта, техникалық және кәсіптік білім берудің жан басына шаққандағы қаржыландыру қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
115) біліктілікті қашықтықтан арттыруды қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;

100) разработка и утверждение нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих образовательную деятельность специальных организаций образования, осуществляющих обучение инвалидов;
101) утверждение правил организации деятельности психолого-медико-педагогических консультаций;
102) обеспечение выделения квоты для поступления в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования оралманам и членам их семей в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан;
103) разработка и внедрение в практику работы организаций образования программ и методик, направленных на формирование законопослушного поведения несовершеннолетних, привитие им основ нравственности и здорового образа жизни;
104) утверждение положения о специальных организациях образования;
105) утверждение положения об организациях образования с особым режимом содержания;
106) разработка и утверждение стандартов оказания специальных социальных услуг, квалификационных требований к социальным работникам и порядка их аттестации по согласованию с уполномоченными органами в области социальной защиты населения и здравоохранения;
107) осуществление согласования стандартов оказания специальных социальных услуг, квалификационных требований к социальным работникам и порядка их аттестации, разработанных уполномоченными органами в области социальной защиты населения и здравоохранения;
108) утверждение перечня специальностей социальных работников, стандартов их подготовки и повышения квалификации;
109) обеспечение ведения мониторинга по предоставлению специальных социальных услуг;
110) обеспечение проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
111) осуществление координации деятельности по научному и учебно-методическому обеспечению субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги;
112) осуществление координации деятельности организаций образования в сфере предоставления специальных социальных услуг;
113) осуществление взаимодействия с физическими и юридическими лицами, уполномоченными органами в области социальной защиты населения и здравоохранения и другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
114) организация разработки и утверждение правил подушевого финансирования среднего, технического и профессионального образования;
115) организация разработки и утверждение правил обеспечения дистанционного повышения квалификации;

116) педагогтардың біліктілік деңгейін растау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
117) базалық жоғары оқу орындарында магистрлер мен PhD докторларын нысаналы даярлау тетігін әзірлеу және бекіту;
118) мемлекеттік жоғары оқу орындарының ректорларын тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
119) университеттік интернет-ресустарға қойылатын талаптарды айқындау және бекіту;
120) мектеп-интернаттарға, бейіндік мектептерге қойылатын техникалық талаптарды әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
121) білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беретін оқу бағдарламаларын әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
122) білім беру жүйесін басқару органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
123) бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесін ұйымдастыру мен оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
124) "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту;
125) орта білім беру ұйымдарында психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
126) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміндегі мәліметтерді алу;
127) білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
128) біліктілікті арттырудың ваучерлік-модульдік жүйесінің әдістемесін әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
129) орта, техникалық және кәсіптік білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлеуді ұйымдастыру және бекіту;
130) Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
131) жоғары оқу орындарының жанынан ұқсас мамандық топтары бойынша оқу-әдістемелік бірлестіктер құру және олардың қызметі туралы ережені бекіту;
132) білім беру саласындағы біртұтас мемлекеттік саясатты іске асыру;
133) ғылым саласындағы нысаналы және халықаралық бағдарламаларды іске асыру;
134) балалардың мүддесі үшін бюджет қаражаты және заңнамада тыйым салынбаған өзге көздер есебінен мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде іс-шаралар өткізу;
135) ғылым кандидаты және докторы ғылыми дәрежесін беру;
136) мемлекет атынан ғылым кандидаты мен ғылым докторының белгіленген мемлекеттік үлгідегі дипломдарын, доцент және профессор аттестаттарын беру;
137) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар бойынша міндеттемелерді іске асыру;

116) разработка и утверждение правил подтверждения уровня квалификации педагогов;
117) разработка и утверждение механизма целевой подготовки магистров и докторов PhD в базовых высших учебных заведениях;
118) разработка и утверждение правил назначения ректоров государственных высших учебных заведений;
119) определение и утверждение требований к университетским интернет-ресурсам;
120) организация разработки и утверждение технических условий к школам-интернатам, профильным школам;
121) разработка и утверждение правил разработки, апробации и внедрения образовательных учебных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организациях образования;
122) осуществление информационного обеспечения органов управления системой образования;
123) организация разработки и утверждение правил организации и функционирования единой информационной системы образования;
124) утверждение норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак";
125) организация разработки и утверждение правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
126) получение сведений, содержащихся в национальных реестрах идентификационных номеров, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
127) разработка и утверждение типовых правил внутреннего распорядка организации образования;
128) организация разработки и утверждение методики ваучерно-модульной системы повышения квалификации;
129) организация разработки и утверждение методики подушевого нормативного финансирования среднего, технического и профессионального образования;
130) разработка и утверждение правил организации деятельности подготовительных отделений высших учебных заведений Республики Казахстан;
131) создание при высших учебных заведениях учебно-методических объединений по родственным группам специальностей и утверждение положений об их деятельности;
132) реализация единой государственной политики в области образования;
133) реализация целевых и международных программ в области науки;
134) проведение мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством;
135) присуждение ученой степени кандидата и доктора наук;
136) выдача от имени государства дипломов кандидата и доктора наук, аттестатов доцента и профессора установленного государственного образца;
137) реализация обязательств по научным и научно-техническим программам и проектам, предусмотренным международными договорами Республики Казахстан;

138) мемлекеттік ғылыми-техникалық саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
139) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын аккредиттеуді өткізуді ұйымдастыру;
140) мемлекеттік мерзімді ғылыми-техникалық басылымдар мен басқа баспа өнімдерін, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басып шығаруға арналған баспа өнімдерін басып шығарудың орындылығын айқындау;
141) бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын, іргелі және қолданбалы зерттеулердің аяқталған тақырыптары мен бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз ету;
142) балалардың тұрмыс көрсеткіштерінің ең төменгі әлеуметтік стандарттарын, нормалары мен нормативтерін жақсарту жағына қарай жыл сайын қайта қарауды қамтамасыз ету;
143) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
144) бiлiм беру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензияларды және (немесе) қосымшаларды:
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаларға;
техникалық және кәсіптік білім берудің, оның ішінде кәсіптер мен мамандықтар бойынша кәсіптік бағдарламаларды іске асыратын заңды тұлғаларға;
орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары білімнен кейінгі білім берудің, оның ішінде мамандықтар бойынша кәсіптік бағдарламаларды іске асыратын заңды тұлғаларға;
рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаларға беру;
145) меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мыналарды:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің;
арнайы және мамандандырылған білім берудің;
балаларға арналған қосымша білім берудің;
балалар мен жасөспiрiмдерге арналған спорт бойынша қосымша білім берудің;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің (медициналық және фармацевтiк бiлiм берудi қоспағанда) білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттаудан өткiзу;
146) меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының және нормативтік құқықтық актілерінің, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардағы бюджеттік және қаржылық тәртіптің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орындалуын мемлекеттік бақылау;
147) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын нұсқамада белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша нұсқамалар беру;

138) обеспечение реализации государственной научно-технической политики;
139) организация проведения аккредитации организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования;
140) определение целесообразности издания государственных периодических научно-технических изданий и другой печатной продукции, в том числе предназначенной для издания за пределами Республики Казахстан;
141) обеспечение государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций;
142) обеспечение ежегодного пересмотра в сторону улучшения минимальных социальных стандартов, норм и нормативов показателей жизни детей;
143) организация проведения государственной научно-технической экспертизы;
144) выдачу лицензии и (или) приложения на право осуществления образовательной деятельности:
юридическим лицам, реализующим общеобразовательные программы начального, основного среднего, общего среднего образования;
юридическим лицам, реализующим профессиональные программы технического и профессионального образования, в том числе по профессиям и специальностям;
юридическим лицам, реализующим профессиональные программы послесреднего, высшего, послевузовского образования, в том числе по специальностям;
юридическим лицам, реализующим духовные образовательные программы;
145) проведение государственной аттестации организаций образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующих образовательные программы:
дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
специального и специализированного образования;
дополнительного образования для детей;
дополнительного образования по спорту для детей и юношества;
технического и профессионального, послесреднего образования;
высшего и послевузовского образования (за исключением медицинского и фармацевтического образования);
146) проведение государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности, а также бюджетной и финансовой дисциплины в подведомственных организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
147) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области образования в установленные в предписании сроки;

148) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда, ғылыми ұйымдарды аттестаттаудан өткізу;
149) мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредиттеуден өткізу;
150) Қазақстан Республикасының арнаулы білім беру саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына мемлекеттік бақылау жүргізу;
151) білімі және (немесе) біліктілігі туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар бланкілерінің пайдаланылуына бақылау жүргізу;
152) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасының балалар құқықтары туралы заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу;
153) білім беру жүйесінде білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғалардың білім беру қызметін жүзеге асыруының Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне және білім беру қызметін лицензиялау ережелерін сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу;
154) диссертациялар қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер құру және олардың қызметін ұйымдастыру;
155) кәмелетке толмағандардың жазғы демалысын, бос уақытын және еңбекпен қамтылуын ұйымдастыру;
156) білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды, оқу құралдары мен басқа да әдебиеттерді, оның ішінде электрондық жеткізгіштерде пайдалануға рұқсат беру;
157) мемлекеттік статистикалық есептілік негізінде халықты әлеуметтік қорғау органдарымен бірлесіп, мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдаудың республикалық, жергілікті бағдарламаларының мониторингін жүргізу;
158) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттік ғылыми ұйымдардың басшыларын, осы ұйымдардың ғылыми кеңесінің ұсынымдарын ескере отырып, қызметке тағайындау және қызметтен босату;
159) білім беру сапасын сырттай бағалау әдісімен білім беру мониторингін жүргізу;
160) өз құзыреті шегінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
161) өз құзыреті шегінде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
162) уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарында кәмелетке толмаған адамдарды ұстауды ұйымдастыруды үйлестіру;
163) кәмелетке толмаған адамдарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарында ұстауды бақылауды жүзеге асыру.";
14-тармақ алынып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов

148) проведение аттестации научных организаций, за исключением научных организаций в области здравоохранения;
149) проведение аккредитации негосударственных научных организаций;
150) проведение государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области специального образования;
151) проведение контроля за использованием бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификаций;
152) проведение контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о правах ребенка, направленных на обеспечение прав и законных интересов ребенка;
153) проведение государственного контроля в системе образования за соблюдением юридическими лицами, реализующими образовательные учебные программы, соответствия осуществляемой ими образовательной деятельности требованиям законодательства Республики Казахстан в области образования и правил лицензирования образовательной деятельности;
154) создание и организация деятельности диссертационных советов по защите диссертаций;
155) участие в организации летнего отдыха, досуга и занятости несовершеннолетних;
156) выдача разрешений к использованию учебников, пособий и другой литературы для организаций образования, в том числе на электронных носителях;
157) проведение мониторинга республиканских, местных программ социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями совместно с органами социальной защиты населения на основе государственной статистической отчетности;
158) назначение на должность и освобождение от должности руководителей государственных научных организаций с учетом рекомендаций ученого совета этих организаций, за исключением научных организаций в области здравоохранения;
159) проведение образовательного мониторинга методом внешней оценки качества образования;
160) реализация государственной политики в сфере предоставления специальных социальных услуг в пределах своей компетенции;
161) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах в пределах своей компетенции;
162) координация организации содержания в центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних лиц;
163) осуществление контроля за содержанием несовершеннолетних лиц в центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации.";
пункт 14 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов