"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мұнай-газ кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 2 наурыздағы № 284 Қаулысы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мұнай-газ кеңесі туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Президенті
ЖАРЛЫҚ Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мұнай-газ кеңесі туралы
Қазақстан Республикасы мұнай-газ саласының орнықтылығы және оны тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Мұнай-газ кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы «___» _________
№ ____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мұнай-газ кеңесі туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мұнай-газ кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасы мұнай-газ саласының орнықтылығы және оны тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру үшін құрылады.
2. Кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Кеңес туралы ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің міндеттері мен функциялары
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына мұнай-газ өнеркәсібін жаһандық қыр көрсетулер мен тәуекелдерді ескере отырып стратегиялық дамыту нұсқаларын енгізу;
2) Қазақстанның аса ірі мұнай-газ кен орындарында жұмыс істейтін шетелдік әріптестермен өзара іс-қимыл;
3) мұнай өнеркәсібі саласында ғылыми және технологиялық инновацияларды дамытуға ықпал ету, сондай-ақ мұнай саласын дамытуға байланысты экономикалық, қаржылық, басқарушылық, экологиялық және әлеуметтік аспектілерде зерделеу болып табылады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Нефтегазовом совете при Президенте Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2012 года № 284.
О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Нефтегазовом совете при Президенте Республики Казахстан"
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Нефтегазовом совете при Президенте Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О Нефтегазовом совете при Президенте Республики Казахстан
В целях осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития нефтегазовой отрасли в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Нефтегазовый совет при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2 марта 2012 года № 284
Положение
о Нефтегазовом совете при Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Нефтегазовый совет при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) создается для осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития нефтегазовой отрасли в Республике Казахстан.
2. Совет является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Совете.
2. Задачи и функции Совета
4. Основными задачами Совета являются:
1) выработка предложений и внесение на рассмотрение Президенту Республики Казахстан вариантов стратегического развития нефтегазовой промышленности с учетом глобальных вызовов и рисков;
2) взаимодействие с зарубежными партнерами, работающими на крупнейших нефтегазовых месторождениях Казахстана;
3) содействие развитию научных и технологических инноваций в области нефтяной промышленности, а также изучение экономических, финансовых, управленческих, экологических и социальных аспектов, связанных с развитием нефтяной отрасли.

5. Кеңестің негізгі функциялары:
1) Қазақстан халқының мүддесіне орай мұнай-газ ресурстарын басқарудың ұтымды тәсілдерін ілгерілету;
2) мұнай-газ өнеркәсібіндегі басқарушылық сипаттағы мәселелерді қоса алғанда, техникалық, әлеуметтік және экологиялық түйінді проблемаларды шешу мақсатында ішкі және сыртқы мүдделі тараптар арасында диалог орнату;
3) мұнай-газ секторын дамыту стратегиясын іске асыру бойынша Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің, өзге мемлекеттік органдардың, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» және «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамдарының жұмысын үйлестіру;
4) шетелдік үкіметтермен, шетел инвесторларымен стратегиялық диалогке қатысу және ірі мұнай-газ жобаларына қатысты саясатты әзірлеу болып табылады;
5) мұнай-газ өнеркәсібінің бәсекеге қабілеттілігін бағалау;
6) мұнай-газ өнеркәсібінде қазақстандық қамтуды дамыту болып табылады.
3. Кеңестің құқықтары
6. Кеңестің белгіленген тәртіппен және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мұнай-газ саласын дамыту, Кеңестің құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру, мұнай-газ саласының басым жобаларын айқындау, осы жобалар бойынша келіссөздер жүргізу стратегиясы бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін жұмыс топтарын қалыптастыруға;
3) мұнай-газ саласының жобаларын іске асырудың экономикалық, экологиялық және әлеуметтік аспектілерін бағалау, Қазақстан Республикасының стратегиялық мүдделеріне сай келетін басым жобаларды таңдау жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, консультанттарды тартуға;
4) мемлекеттік органдардан, ведомстволардан және ұйымдардан Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
5) салалық қауымдастықтардың, мүдделі мұнай-газ компаниялары мен инвесторлардың мұнай-газ саласын дамыту мәселелері жөніндегі ұсыныстары мен пікірлерін тыңдауға;
6) Кеңеске жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқығы бар.
4. Кеңесті қалыптастыру және оның қызметін ұйымдастыру
7. Кеңестің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңес төрағасы болып табылады.
Кеңестің құрамына Қазақстан Республикасы Президентінің өкілі, Қазақстан Республикасы Прмьер-Министрінің орынбасары, министрліктердің, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» және «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамдарының бірінші басшылары кіреді.

5. Основными функциями Совета являются:
1) продвижение рациональных способов управления нефтегазовыми ресурсами в интересах населения Казахстана;
2) построение диалога между внутренними и внешними заинтересованными сторонами с целью решения ключевых технических, социальных и экологических проблем, включая вопросы управленческого характера в нефтегазовой промышленности;
3) координация работы Министерства нефти и газа Республики Казахстан, иных государственных органов, акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и "Национальная компания "КазМунайГаз" по реализации стратегии развития нефтегазового сектора;
4) участие в стратегическом диалоге с зарубежными правительствами, иностранными инвесторами и разработка политики в отношении крупнейших нефтегазовых проектов;
5) оценка конкурентоспособности нефтегазовой промышленности;
6) развитие казахстанского содержания в нефтегазовой промышленности.
3. Права Совета
6. Совет в установленном порядке и по вопросам, входящим в его компетенцию, имеет право:
1) вносить предложения в Правительство Республики Казахстан по развитию нефтегазовой отрасли, совершенствованию законодательства Республики Казахстан в пределах компетенции Совета, определению приоритетных проектов нефтегазовой отрасли, стратегии ведения переговоров по данным проектам;
2) формировать рабочие группы для решения вопросов, входящих в компетенцию Совета;
3) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов, консультантов для оценки экономических, экологических и социальных аспектов реализации проектов нефтегазовой отрасли, разработки и внесений предложений по выбору приоритетных проектов, отвечающих стратегическим интересам Республики Казахстан;
4) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Совета;
5) заслушивать предложения и мнения отраслевых ассоциаций, заинтересованных нефтегазовых компаний и инвесторов по вопросам развития нефтегазовой отрасли;
6) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Совет задач.
4. Формирование и организация деятельности Совета
7. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
Председателем Совета является Премьер-Министр Республики Казахстан.
В состав Совета входят представитель от Президента Республики Казахстан, заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, первые руководители министерств, акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и "Национальная компания "КазМунайГаз".

8. Кеңесті Кеңес төрағасы басқарады.
Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кеңес отырыстарында төрағалық етеді;
3) Кеңес отырыстары өткізілетін орынды және уақытты айқындайды;
4) Кеңес шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады;
5) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президенті алдында Кеңестің жұмысы туралы есеп береді.
9. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырысына материалдарды, оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға, Кеңес алдында тұрған міндеттерді шешуге ықпал етуге;
3) Кеңес отырысында қаралатын мәселелерді талқылауға қатысуға құқылы.
10. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, Кеңес төрағасы айқындайтын мерзімдерде, бірақ бір тоқсанда кемінде бір рет өткізіледі. Кеңес отырыстары оның мүшелерінің тікелей қатысуымен өткізіледі және оның мүшелерінің кемінде үштен екісі дауыс беруге қатысқан кезде заңды болады. Кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін өзге лауазымды адамдарға беруіне жол берілмейді.
11. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
12. Кеңестің жұмыс органы:
1) Кеңес отырыстарын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен бұрын қабылданған шешімдер негізінде Кеңес отырыстарын өткізу үшін тиісті материалдарды дайындауды жүзеге асырады;
2) Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен олар бұрын қабылдаған шешімдер негізінде отырыстың күн тәртібінің жобасын қалыптастырады;
3) Кеңестің хаттамалық шешімдерінің орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
4) Кеңес мүшелеріне Кеңестің кезекті отырысы өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабарлайды және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
5) Кеңестің хаттамалық шешімдерін ресімдеуді және келісуді жүзеге асырады;
6) Кеңестің шешімдері қабылданған күннен бастап екі апта ішінде Кеңес мүшелеріне және басқа мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдарға хаттаманың көшірмесін және өзге қажетті материалдарды жібереді.
13. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады, оған Кеңестің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды.
14. Кеңестің шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады және ұсынымдық сипатқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Кеңес мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі тиіс.

8. Совет возглавляется председателем Совета.
Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствует на заседаниях Совета;
3) определяет место и время проведения заседаний Совета;
4) осуществляет общий контроль за реализацией решений Совета;
5) ежеквартально не позднее 20-го числа месяца, следующего заотчетным кварталом, отчитывается о работе Совета перед Президентом Республики Казахстан.
9. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений, способствовать решению стоящих перед Советом задач;
3) участвовать в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Совета.
10. Заседания Совета проводятся по мере необходимости в сроки, определяемые председателем Совета, но не реже одного раза в квартал. Заседания Совета проводятся при непосредственном присутствии его членов и считаются правомочными при участии в голосовании не менее двух третей его членов. Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.
11. Рабочим органом Совета является Министерство нефти и газа Республики Казахстан.
12. Рабочий орган Совета:
1) обеспечивает организацию проведения заседаний Совета и осуществляет подготовку соответствующих материалов для проведения заседаний Совета на основе предложений членов Совета и ранее принятых решений;
2) формирует проект повестки дня заседания на основе предложений членов Совета и ранее принятых им решений;
3) осуществляет мониторинг исполнения протокольных решений Совета;
4) оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
5) осуществляет оформление и согласование протокольных решений Совета;
6) в течение двух недель со дня принятия решений Совета направляет копию протокола и иные необходимые материалы членам Совета и другим заинтересованным государственным органам и иным организациям.
13. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом, который подписывается всеми членами Совета, присутствовавшими на заседании.
14. Решения Совета принимаются простым большинством голосов и носят рекомендательный характер. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.

15. Кеңестің шешімдері бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы немесе мұнай-газ саласының субъектілерінің назарына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес кез келген өзге тәсілмен жеткізімді мүмкін. Жариялау не мұнай-газ саласының субъектілеріне беруге арналған ақпараттың тізбесі мен көлемін Кеңес айқындайды.
16. Кеңес мүшелері Кеңеске Кеңестің хаттамалық шешімдерінің орындалғаны не орындалмағаны туралы ақпаратты тиісті негіздемесімен қоса, Кеңес тиісті шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірмей немесе Кеңес шешімінде көрсетілген мерзімдерде ұсынады.
5. Кеңестің қызметін тоқтату
17. Кеңестің қызметін тоқтатуға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы «___» _________
№   Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мұнай-газ кеңесінің құрамы
Мәсімов
Кәрім Қажымқанұлы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Сұлтанов
Бақыт Тұрлыханұлы
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары, төрағаның орынбасары
Келімбетов
Қайрат Нематұлы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Кеңестің мүшелері:
Әбдіқалықова
Гүлшара Наушақызы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Жәмішев
Болат Бидахметұлы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Исекешев
Әсет Өрентайұлы
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрі
Қаппаров
Нұрлан Жамбылұлы
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрі
Мыңбаев
Сауат Мұхаметбайұлы
Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрі
Сағынтаев
Бақытжан Әбдірұлы
Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрі
Шөкеев
Өмірзақ Естайұлы
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының Басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қиынов
Ләззат Кетебайұлы
«ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының Басқарма төрағасы (келісім бойынша)

15. Решения Совета могут быть опубликованы в средствах массовой информации или доведены до сведения субъектов нефтегазовой отрасли любым иным способом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Перечень и объем информации для публикации либо передачи субъектам нефтегазовой отрасли определяются Советом.
16. Члены Совета представляют Совету информацию о выполнении либо невыполнении протокольных решений Совета с соответствующим обоснованием не позднее 3 (трех) месяцев со дня принятия Советом соответствующего решения или в сроки, указанные в решении Совета.
5. Прекращение деятельности Совета
17. Основанием прекращения деятельности Совета является решение Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2 марта 2012 года № 284
Состав
Нефтегазового совета при Президенте Республики Казахстан
Масимов - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Карим Кажимканович председатель
Султанов - заместитель Руководителя Администрации
Бахыт Турлыханович Президента Республики Казахстан,
заместитель председателя
Келимбетов - Заместитель Премьер-Министра Республики
Кайрат Нематович Казахстан, заместитель председателя
Члены Совета:
Абдыкаликова - Министр труда и социальной защиты
Гульшара Наушаевна населения Республики Казахстан
Жамишев - Министр финансов Республики Казахстан
Болат Бидахметович
Исекешев - Министр индустрии и новых технологий
Асет Орентаевич Республики Казахстан
Каппаров - Министр охраны окружающей среды
Нурлан Джамбулович Республики Казахстан
Мынбаев - Министр нефти и газа Республики Казахстан
Сауат Мухаметбаевич
Сагинтаев - Министр экономического развития и
Бакытжан Абдирович торговли Республики Казахстан
Шукеев - председатель правления акционерного
Умирзак Естаевич общества "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына" (по
согласованию)
Киинов - председатель правления акционерного
Ляззат Кетебаевич общества "Национальная компания
"КачМунайГаз" (по согласованию)