Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 303 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 18-04/323 бұйрығын қараңыз.
«Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу енгізілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 наурыздағы
№ 303 қаулысына
1-қосымша
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу
1. Жалпы ережелер
1. Осы балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салу (бұдан әрі – шектеу мен тыйым салу) «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 81439-баптарына сәйкес әзірленді.
2. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын сақтау және өсімін молайту мақсатында шектеу мен тыйым салу олардың мекендеу ортасы ареалдарының (таралу облыстарының) географиялық, климаттық ерекшеліктері ескеріле отырып енгізіледі.
3. Шектеу мен тыйым салу тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 наурыздағы № 246 қаулысымен бекітілген Балық аулау ережесінде (бұдан әрі – балық аулау ережесі) айқындалатын балық ресурстары мен басқа да су жануарларын ғылыми-зерттеу (мемлекеттік тапсырыс шеңберінде), бақылаумелиоративтікэксперементалдық аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыруға, сондай-ақ тауарлы балықты жасанды өсіру үшін пайдаланылатын су айдындарына қолданылмайды.

О введении ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 303. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 18-04/323.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Ввести ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 марта 2012 года № 303
Ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и
другими водными животными, их частей и дериватов
1. Общие положения
1. Настоящие ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов (далее – ограничения и запреты) разработаны в соответствии со статьями 81439 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира».
2. В целях сохранения и воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных ограничения и запреты вводятся с учетом географических, климатических особенностей ареалов (областей распространения) их обитания.
3. Ограничения и запреты на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными не распространяются на осуществление научно-исследовательского (в рамках государственного заказа), контрольногомелиоративногоэкспериментального ловов, лова в воспроизводственных целях, порядок которых определяется Правилами рыболовства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2005 года № 246 (далее – правила рыболовства), а также на водоемы, используемые для искусственного выращивания товарной рыбы.

4. Ұяшықталатын аулау құралдарында ауланған балықтың 8%-нан және сүзгіш аулау құралдарында 5%-нан артық көлемде өзге балық түрлерінің және кәсіпшілік мөлшеріне сәйкес емес балықтың аулануына тыйым салу енгізілсін.
5. Мына:
1) синтетикалық, нейлон немесе басқа да пластикалық, полиамид моножіптерден және моноталшықтан жасалған ауларды, сондай-ақ барлық атаулы электрлік аулау жүйелері мен құралдарын қолдана отырып;
2) үшкір аулау құралдарын (шанышқы, найза, қапқан), өздігінен аулау құралдарын (ілмек, тартпа, артпа), жарылғыш және уландырғыш заттарды, сондай-ақ оқпен атылатын қаруларды қолдана отырып;
3) қолдануы балық аулау ережесінде көзделмеген және балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарымен, әдістермен және тәсілдермен;
4) балық аулау ережесі мен жануарлар дүниесін пайдалану рұқсатында көзделген тор көзі кіші аулау құралдарын қолдана отырып;
5) осы шектеу мен тыйым салумен белгіленген қысқы кезеңде балықтардың қыстайтын шұңқырларында, уылдырық шашу кезеңінде уылдырық шашатын жерлерде және өзге де учаскелерде, мерзімдерде және орындарда;
6) осы шектеу мен тыйым салумен белгіленген балық ресурстары мен басқа да су жануарларының көбею кезеңінде олардың шоғырлану орындары мен өрістеу жолдарында;
7) үркіту, сылдырлау арқылы шошыту, қуалау тәсілдерімен;
8) балық аулау ережесінде белгіленген кәсіпшілік мөлшерден аз балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулауға тыйым салынсын.
2. Арал-Сырдария балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
6. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Шығыс тасталым сызығынан (Құркелес өзенiнің сағасы) Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк шекарасына дейiнгі Сырдария өзенiнде және Шардара су қоймасының (Шығыс тасталым, Құркелес, Отырлы өзендерiнiң сағасы, Корей шығанағы) негiзгi уылдырық шашу учаскелерiнде 1 сәуірден 30 маусымды қоса алғандағы аралықта;
2) Шардара су қоймасының су айлағында 10 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
3) ауларды қолдана отырып Крепость мүйiсi (оң жақ жағалау) мен Әскери бөлім (сол жақ жағалау) шығанағынан Шардара су электрстанциясының (бұдан әрi – СЭС) бөгетiне дейiнгі Шардара су қоймасының бөгет алды учаскесiнде 1 желтоқсаннан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
4) Оңтүстік Қазақстан облысы шегіндегі су айдындарда және Шардара су қоймасынан Қызылорда облысының әкімшілік шекарасына дейiнгi Сырдария өзенiнде 15 сәуірден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;

4. Ввести запрет на прилов иных видов рыб и рыб непромысловой меры, в объеме, превышающем 8 % от улова в объячеивающих орудиях лова и 5 % в отцеживающих орудиях лова.
5. Ввести запрет на рыболовство:
1) с применением сетей изготовленных из синтетических, нейлоновых или прочих пластиковых, полиамидных мононитей и моноволокна, а также электроловильных систем и устройств всех наименований;
2) с применением колющих орудий лова (острога, пика, капкан), самоловных орудий лова (самоловы, перетяги, переметы), взрывчатых и отравляющих веществ, а также огнестрельного оружия;
3) методами и способами, орудиями лова, применение которых не предусмотрено правилами рыболовства, и не включенными в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
4) с применением орудий лова с ячеей меньших размеров, предусмотренных в правилах рыболовства и разрешениях на пользование животным миром;
5) в зимовальных ямах в зимний период, на нерестилищах во время нереста и в иных участках, в сроки и местах, установленных настоящими ограничениями и запретами;
6) в местах концентрации и на путях миграции рыбных ресурсов и других водных животных в период их размножения, установленный настоящими ограничениями и запретами;
7) способом багрения, гоном при помощи бряцания и ботания;
8) с изъятием рыбных ресурсов и других водных животных менее промысловой меры, установленной правилами рыболовства.
2. Ограничения и запреты по Арало-Сырдаринскому
рыбохозяйственному бассейну
6. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на реке Сырдарья от линии Восточный сброс (устье реки Куркелес) до государственной границы с Республикой Узбекистан и на участках основных нерестилищ (Восточный сброс, устье рек Куркелес, Утурлы, залив Корейский) Шардаринского водохранилища – с 1 апреля по 30 июня;
2) на акватории Шардаринского водохранилища – с 10 апреля по 20 мая;
3) с применением сетей на предплотинном участке Шардаринского водохранилища от мыса Крепость (правый берег) и Воинская часть (левый берег) до плотины Шардаринской гидроэлектростанции (далее – ГЭС) – с 1 декабря по 29 февраля;
4) на водоемах в пределах Южно-Казахстанской области и на реке Сырдарья от Шардаринского водохранилища до административной границы с Кызылординской областью – с 15 апреля по 31 мая;

5) сағадан Оңтүстік Қазақстан облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Сырдария өзенінде 1 сәуiр мен 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
6) Кiшi Арал теңiзiнiң су айлағында 1 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
7) Қызылорда облысының шегіндегі су айдындарында 20 сәуірден 10 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
7. Артемияның көбеюі кезеңінде Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейін Қазақстан Республикасының аумағы шегінде Тұщыбас, Чернышева шығанақтарын қоса алғанда, Үлкен Арал теңізінде 1 сәуірден 31 шілдені қоса алғандағы аралықта артемия жұмыртқаларын жинауға және дайындауға тыйым салу енгізілсін.
8. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Арыс және Келес өзендерінде;
2) Сырдария өзенi Кiшi Арал теңiзiне құятын жерінен Көкарал бөлiп тұру бөгетiне дейiнгi оңтүстiк бағытта, Көкарал түбегіне дейiнгi батыс бағытта, солтүстiк және солтүстiк-шығыс бағыттарда 5 километр (бұдан әрі – км), Сырдария өзенінің ағысымен жоғары бағытта 5 км учаскеде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескертпе: балық өлiмiн болдырмау мақсатында Көкарал бөгетiнiң төменгi бьефінде, Кiшi Арал теңiзiн Үлкен Арал теңiзiмен байланыстыратын жылғада, сондай-ақ Үлкен Арал теңізіне суды тастау кезінде 2 км бөгет алды аймақта балық аулауға жол беріледі.
3. Балқаш-Алакөл балық шаруашылығы бассейнi бойынша шектеу мен тыйым салу
9. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Балқаш көлінде 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
2) Балқаш көліне құятын сағалардан 5 км ағыспен жоғары бағытта, сондай-ақ Балқаш көлінің ішкі бағыттарында және екі жақтағы 5 км кеңістіктегі сағаларды, жылғаларды және жайылымдарды қоса алғанда, Қаратал, Ақсу, Лепсі, Аягөз өзендерінде 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
3) Қапшағай су қоймасында және оған келіп құятын барлық өзендерінде және су ағындарында 5 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
4) Алакөл, Сасықкөл, Қошқаркөл көлдерінде және олардың құяр сағалары мен шығанақтарында, Үржар, Бесқопа, Ырғайты, Теректі, Тентек, Қатынсу, Емел, Ұялы, Қаракөл, Жіңішкесу, Шынжылы өзендерінде 10 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;
5) Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе ауылы) дейінгі Іле өзенінде кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 5 сәуірден 5 маусымды қоса алғандағы аралықта;
6) Іле өзенінің барлық атырауында кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 15 сәуірден 1 маусымды қоса алғандағы аралықта;

5) на реке Сырдарья от устья до административной границы с Южно-Казахстанской областью – с 1 апреля по 30 мая;
6) на акватории Малого Аральского моря – с 1 мая по 10 июня;
7) на водоемах в пределах Кызылординской области – с 20 апреля по 10 июня.
7. В период размножения артемии ввести запрет на сбор и заготовку цист артемии на Большом Аральском море, включая залив Тущебас, Чернышева в пределах территории Республики Казахстан до государственной границы с Республикой Узбекистан – с 1 апреля по 31 июля.
8. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на реках Арысь и Келес;
2) на участке от места впадения реки Сырдарьи в Малое Аральское море до Кокаральской разделительной плотины в южном направлении, до полуострова Кокарал в западном направлении, на 5 километров (далее – км) в северном и северо-восточном направлениях, на 5 км вверх по течению реки Сырдарьи.
Примечание: в целях предотвращения гибели рыбы рыболовство допускается в нижнем бьефе Кокаральской плотины, в протоке соединяющей Малое Аральское море с Большим Аральским морем, а также в период сброса воды в Большое Аральское море в предплотинной 2-х км зоне.
3. Ограничения и запреты по Балхаш-Алакольскому
рыбохозяйственному бассейну
9. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на озере Балхаш – с 15 апреля по 1 июня;
2) на реках Каратал, Аксу, Лепсы, Аягуз, включая устья, протоки и поймы этих рек от устья их впадения в озеро Балхаш, и вверх по течению на расстоянии 5 км, а также вглубь и по обе стороны озера Балхаш в радиусе 5 км от устьев этих рек – с 15 апреля по 1 июня;
3) на Капшагайском водохранилище и всех реках и водотоках, впадающих в него, - с 5 апреля по 20 мая;
4) на озерах Алаколь, Сасыкколь, Кошкарколь и на всех их притоках и заливах, на реках Урджар, Бескопа, Ыргайты, Теректы, Тентек, Хатынсу, Эмель, Уялы, Каракол, Женешкесу, Шынжылы – с 10 апреля по 1 июня;
5) с применением непромысловых орудий лова на реке Или от плотины Капшагайской ГЭС до 6-го рыбпункта (поселок Арал-Тюбе) – с 5 апреля по 5 июня;
6) с применением непромысловых орудий лова на всей дельте реки Или – с 15 апреля по 1 июня;

7) Шарын өзенінің сағасынан Қытай Халық Республикасының (бұдан әрі – ҚХР) мемлекеттік шекарасына дейінгі Іле өзенінде кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып, 25 наурыздан 5 шілдені қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2013 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 N 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
10. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе кенті) дейінгі Іле өзенінде және Іле өзенінің барлық атырауында;
2) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Шарын өзенінің сағасынан ҚХР мемлекеттік шекарасына дейін Іле өзенінде;
3) Қапшағай су қоймасының сол жақ жағалауындағы Үтік шоқысын (аңшылық шаруашылығы кордоны) және оң жақ жағалаудағы бұрынғы 96 км (қорықшылар үйі) және қосатын тік сызықтан Іле өзенінің ағысымен жоғарғы бағытта Шарын өзенінің сағасына дейін;
4) Жалаңашкөл көлінде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
11. Балқаш көлінде жылымдарды қолдана отырып қанаттары толық ашылғаннан кейін екі қанатын бір уақытта моторлы тарту (тралдау тәсілі) арқылы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
4. Зайсан-Ертiс балық шаруашылығы бассейнi бойынша шектеу мен тыйым салу
12. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Зайсан көлінде және Қарақастан Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 16 сәуiрден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiн Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
3) Шүлбі және Өскемен су қоймаларында, Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейін Ертіс өзенінде 10 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар облысының арқалық, тұщы және тұзды су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі аралықтағы Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында 10 мамырдан 20 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
13. Ақсаха балық түрлері уылдырық шашу және артемияның көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Зайсан көлінде, Бұқтырма және Өскемен су қоймаларында және Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде ақсаха балық түрлерін 10 қарашадан 10 желтоқсанды қоса алғандағы аралықта аулауға;

7) с применением непромысловых орудий лова на реке Или от устья реки Шарын до государственной границы с Китайской Народной Республики (далее – КНР) – с 25 марта по 5 июля.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.04.2013 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 08.05.2013 № 472 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) с применением промысловых орудий лова на реке Или от Капшагайской ГЭС до 6-го рыбпункта (поселок Арал-Тюбе) и на всей дельте реки Или;
2) с применением промысловых орудий лова на реке Или от устья реки Шарын до государственной границы с КНР;
3) в зоне подпора от прямой линии, соединяющей сопку Утюги (кордон охотхозяйства) по левому берегу Капшагайского водохранилища и бывший 96 км (егерский дом) по правому берегу и верх по течению реки Или до устья реки Шарын;
4) на озере Жаланашколь.
11. Ввести запрет на рыболовство в озере Балхаш с применением невода методом одновременной моторной тяги за оба крыла после полного его раскрытия (метод траления).
4. Ограничения и запреты по Зайсан-Иртышскому
рыбохозяйственному бассейну
12. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на озере Зайсан и озерно-речной части Бухтарминского водохранилища от Каракаса до Батинских сопок – с 16 апреля по 30 мая;
2) в глубоководной части Бухтарминского водохранилища от Батинских сопок до Бухтарминской ГЭС – с 1 мая по 15 июня;
3) на Шульбинском и Усть-Каменогорском водохранилищах, реке Иртыш от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью – с 10 мая по 10 июня;
4) в степных, пресных и соленых водоемах Павлодарской области, на реке Иртыш с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией – с 10 мая по 20 июня.
13. В период нереста сиговых видов рыб и размножения артемии ввести запрет в следующих местах и сроки:
1) на лов сиговых видов рыб в озере Зайсан, Бухтарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Иртыш от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью – с 10 ноября по 10 декабря;

2) Павлодар облысының су айдындарында артемия жұмыртқаларын 1 сәуірден 31 шілдені қоса алғандағы аралықта жинауға және дайындауға тыйым салу енгізілсін.
14. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Ұлтарақ мүйiсiн бұрынғы Ескi Қарақас кентімен байланыстыратын сызығынан батысқа қарай Зайсан көлiнiң солтүстiк-батыс бөлiгiнде;
2) Аманат-Сақтаған-Қамысзауыт сызығынан шығысқа қарай Қара Ертiс өзенiнің атырауында;
3) Зайсан көліне құятын жерден ҚХР мемлекеттік шекарасына дейінгі Қара Ертiс өзенiнде;
4) Ойран-Жасыл сызығынан шығысқа қарай (Торанғы шығанағы);
5) Қозғалмалы механикаландырылған колона мүйісімен Қуандық мүйiсін байланыстыратын сызықтан шығысқа қарай Үлкеннарым шығанағында;
6) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып бастауынан сағасына дейінгі аралықтағы Боқан, Көкпектi, Күршiм, Бұқтырма, Нарым, Калжыр, Ақ-Қаба, Қара-Қаба, Ақсу, Кендірлік өзендерiнде және олардың құймаларында;
7) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып Шүлбі су қоймасының Қызыл-Су, Шүлбi, Ковалевский, Осиха шығанақтарында, Өскемен су қоймасының Таловский шығанағында және Оба өзенінің жылғасында жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
15. Бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға жыл бойы тыйым салу енгізілсін.
5. Есіл балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
16. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Есіл бассейнінің су айдындарында:
шортан, аққайран және көксерке – 15 сәуірден 15 мамырды қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 20 мамырдан 20 маусымды қоса алғандағы аралықта;
гамарус – 1 тамыздан 14 қыркүйекті қоса алғандағы аралықта;
артемия жұмыртқалары – 1 наурыздан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
өзен шаяндары – 1 маусымнан 15 шілдені қоса алғандағы аралықта аулауға (жинауға, дайындауға);
2) Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының шегіндегі Есіл, Нұра, Селеті өзендерінде және олардың барлық құймалары мен су қоймаларында 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
6. Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
17. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Нұра-Сарысу бассейнінің су айдындарында:
көксерке – 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 15 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Қаныш Сәтбаев атындағы каналдың барлық су қоймаларында (Екібастұз, № 1-11 гидротораптары, № 29 Тұзды су жібергіші):

2) на сбор и заготовку цист артемии на водоемах Павлодарской области – с 1 апреля по 31 июля.
14. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) в северо-западной части озера Зайсан западнее линии, соединяющей мыс Ультарак с бывшим поселком Старый Каракас;
2) в дельте реки Черный Иртыш восточнее линии Аманат-Сактаган-Камышзавод;
3) в реке Черный Иртыш от впадения в озеро Зайсан до государственной границы с КНР;
4) восточнее линии Ойран – Зеленое (залив Торангы);
5) в заливе Большенарымском восточнее линии, соединяющей мыс Передвижная механизированная колонна с мысом Куандык;
6) с применением промысловых орудий лова – на реках Буконь, Кокпекты, Курчум, Бухтарма, Нарым, Калжыр, Ак-Каба, Кара-Каба, Аксу, Кендерлик с их притоками на расстоянии от истока до устья;
7) с применением промысловых орудий лова – в заливах Кызыл-Су, Шульбинский, Ковалевский, Осиха Шульбинского водохранилища, в заливе Таловский Усть-Каменогорского водохранилища и на притоке реки Уба.
15. Ввести круглогодичный запрет на лов осетровых видов рыб.
5. Ограничения и запреты по Ишимскому
рыбохозяйственному бассейну
16. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет в следующих местах и сроки:
1) на водоемах Ишимского бассейна на лов (отлов, сбор, заготовку):
щуки, язя и судака – с 15 апреля по 15 мая;
карпа (сазана) – с 20 мая по 20 июня;
гаммаруса – с 1 августа по 14 сентября;
цист артемии – с 1 марта по 15 июня;
речных раков – с 1 июня по 15 июля;
2) на рыболовство в реках Ишим, Нура, Селеты в пределах Акмолинской и Северо-Казахстанской областей и во всех их притоках и водохранилищах – с 20 апреля по 20 мая.
6. Ограничения и запреты по Нура-Сарысускому
рыбохозяйственному бассейну
17. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет в следующих местах и сроки:
1) на водоемах Нура-Сарысуского бассейна на лов:
судака – с 20 апреля по 20 мая;
карпа (сазана) – с 1 мая по 30 июня;
2) на всех водохранилищах канала имени Каныша Сатпаева (Экибастузское, гидроузлы № 1-11, водоспуск № 29 Туздинское) на лов:

көксерке – 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 1 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға тыйым салу енгізілсін.
18. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) Шерубай-Нұра су қоймасы – Шерубай-Нұра өзенiнiң сағасынан 1 км, Шерубай-Нұра өзенінің сағасынан су қойманың оңтүстік жағалауымен 2 км және сағадан солтүстiк жағалаумен 1 км жердегі Шерубай-Нұра өзенiнің саға алды учаскесінде;
2) Самарқанд су қоймасы – солтүстiк жағалаумен 2 км бойы және оңтүстiк жағалаумен 1,5 км бойы су қойманың шығыс бөлігінде, сондай-ақ 500 метр (бұдан әрі – м) сағадан шығысқа қарай Нұра өзенiнiң арнасында;
3) Шалқар және Рудный көлдерi – өзара байланыстыратын жылғада, шығанаққа дейiнгi Рудный көлiнде, 500 м Шалқар көлінің iшкі бағытындағы учаскеде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
7. Тобыл-Торғай балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
19. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдындарында:
шортан – 20 наурыз бен 20 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан), табан, оңғақ, көксерке – 20 сәуірден 30 мамырды қоса алғандағы аралықта аулауға;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:
мөңке – 20 мамырдан 10 маусымды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран – 10 сәуірден 10 мамырды қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан), табан, оңғақ, көксерке – 20 мамырдан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері – 20 қазаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
нәлім – 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
шаян – 15 қазан мен 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға;
3) Торғай мемлекеттiк табиғи қорықтың (зоологиялық) аумағында орналасқан су айдындарда 15 сәуірден 31 тамызды қоса алғандағы аралықта балық аулауға;
4) Ақтөбе облысының басқа су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпа, тарақ балық – 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан – 20 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
нәлім – 1 желтоқсаннан 31 қаңтарды қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері – 20 қазан мен 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян – 15 қазаннан 30 маусымды қоса алғандағы аралықта аулауға;
5) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып 15 сәуірден 1 шілдені қоса алғандағы аралықта:
сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында;
Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі аралықта және автожол көпірінен (Рудный қаласы – Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында балық аулауға тыйым салу енгізілсін.

судака – с 20 апреля по 20 мая;
карпа (сазана) – с 1 мая по 30 июня.
18. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на водохранилище Шерубай-Нуринское – на акватории в предустьевом участке реки Шерубай-Нура, в границах 1 км от устья реки Шерубай-Нура, южный берег водохранилища на 2 км от устья и северный берег 1 км от устья реки Шерубай-Нура;
2) на водохранилище Самаркандское – восточная часть водохранилища на протяжении 2 км по северному берегу и 1,5 км по южному берегу, а также русло реки Нура на протяжении 500 метров (далее – м) от устья на восток;
3) на озера Шалкар и Рудничное на протоке между водоемами, на озере Рудничное вплоть до косы, на озере Шалкар на 500 м вглубь озер.
7. Ограничения и запреты по Тобыл-Торгайскому
рыбохозяйственному бассейну
19. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет в следующих местах и сроки:
1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области на лов:
щуки – с 20 марта до 20 апреля;
сазана (карпа), леща, линя, судака – с 20 апреля по 30 мая;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области на лов:
карася – с 20 мая по 10 июня;
щуки, язя – с 10 апреля по 10 мая;
сазана (карпа), судака, леща, линя – с 20 мая по 30 июня;
сиговых видов рыб – с 20 октября по 30 ноября;
налима – с 1 декабря по 31 января;
рака – с 15 октября по 30 июня;
3) на рыболовство в водоемах, расположенных на территории Тургайского государственного природного заказника (зоологический), – с 15 апреля по 31 августа;
4) на других водоемах Актюбинской области на лов:
щуки, судака, берша, язя, жереха, подуста, плотвы, окуня, голавля, ельца – с 20 апреля по 20 мая;
сазана (карпа), карася, линя, сома, красноперки, белоглазки, леща, густеры – с 20 мая по 15 июня;
налима – с 1 декабря по 31 января;
сиговых видов рыб – с 20 октября по 30 ноября;
рака – с 15 октября по 30 июня;
5) на рыболовство с применением непромысловых орудий лова – с 15 апреля по 1 июля:
на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок;
на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав).

20. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында;
2) Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі аралықта және автожол көпірінен (Рудный қаласы – Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында;
3) Ырғыз-Торғай жүйесінің көлдері арасындағы жылғаларда, сондай-ақ сағадан Дүкен аулына дейінгі Өлкейік өзенінде, Ақтөбе облысы шегіндегі Телқара және Торғай өзендерінде жыл бойы кәсiпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
8. Жайық-Каспий балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
21. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындарда, учаскелерде және мерзімдерде:
1) Каспий теңiзi қазақстандық секторы солтүстiк бөлiгiнің су айлағында 10 мамырдан 31 тамызды қоса алғандағы аралықта;
2) Каспий теңiзi қазақстандық секторының Түпқараған мүйiсiнен Бұрыншық мүйiсiне дейiнгi Маңғышлақ мыңаралы аралдары мен жапсарлас жағалауында 15 қарашадан 15 наурызды қоса алғандағы аралықта;
3) Жайық пен Қиғаш өзендерiнiң жанама су айдандарында 1 сәуірден 31 тамызды қоса алғандағы аралықта;
4) Жайық өзенінің Золотой арнасындағы Төменгі Пешной (өсімін молайтуға арналған ұйықтық учаскесі), Кіші Дамба, Төменгі Дамба, Жоғарғы Дамба, Жоғарғы Золотой, Төменгі Золотой, Жоғарғы Зарослый, Төменгі Зарослый, Золотенок ұйықтық учаскелерінде, Яицкий арнасындағы Еркінқала, Жоғарғы Сол жақ Яицкий, Төменгі Сол жақ Яицкий ұйықтық учаскелерінде, Жайық өзеніндегі Жаңа Лицевая, Ескі Лицевая, Бугорки, ғылыми зерттеуге арналған Төменгі Татар ұйықтық учаскелерінде 25 сәуірден 15 тамызды қоса алғандағы аралықта және мұз қатқан кезеңде;
5) Қиғаш өзеніндегі Қамыс, Қарақамыс, Дамба, Круглая, Қызылоба, Қараағаш, Булгач, Төменгі Богатин, Бақыт, Золотенок, Тимофеев, Ягодка, Песок, Жаңа Лицевая ұйықтық учаскелерінде 1 мамырдан 15 тамызды қоса алғандағы аралықта және мұз қатқан кезеңде;
6) Құшым өзенiнде және Киров, Битик, Донголюк, Пятимар су қоймаларында 1 мамырдан 15 шілдені қоса алғандағы аралықта;
7) Шалқар көлiнде, Жайық-Құсмұрын суғару-суару жүйесінің көлдерінде және Қамыс-Самара жүйесінің көлдері мен өзендерінде 1 мамырдан 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;
8) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарында 1 мамырдан 15 маусымды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2013 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 N 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

20. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство с применением промысловых орудий лов в следующих местах:
1) на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок;
2) на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав);
3) на протоках между озерами Иргиз-Торгайской системы, а также на реке Олькейек от поселка Дукен до устья, реке Телькара и реке Торгай в пределах Актюбинской области.
8. Ограничения и запреты по Урало-Каспийскому
рыбохозяйственному бассейну
21. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах, участках и сроки:
1) на акватории северной части казахстанского сектора Каспийского моря – с 10 мая по 31 августа;
2) на островах Мангышлакского архипелага и прилегающего побережья от мыса Тюбкараган до Мыса Буруншик акватории казахстанского сектора Каспийского моря – с 15 ноября по 15 марта;
3) на придаточных водоемах рек Урал и Кигаш – с 1 апреля по 31 августа;
4) на реке Урал по Золотому рукаву на тонях Нижняя Пешнойская (тоня для воспроизводственных целей), Малая Дамбинская, Нижняя Дамбинская, Верхняя Дамбинская, Верхняя Золотая, Нижняя Золотая, Верхняя Зарослая, Нижняя Зарослая, Золотенок, по Яицкому рукаву на тонях Еркинкалинская, Верхняя Левая Яицкая, Нижняя Левая Яицкая и по реке Урал на тонях Новая Лицевая, Старая Лицевая, Бугорки, на научно-исследовательской тоне Нижняя Татарская – с 25 апреля по 15 августа и в период ледостава;
5) на реке Кигаш на тонях Камышинка, Каракамыс, Дамба, Круглая, Кызыл-Оба, Карагаш, Булгачный, Нижний Богатинский, Бахыт, Золотенок, Тимофеевка, Ягодка, Песок, Ново-Лицевая – с 1 мая по 15 августа и в период ледостава;
6) на реке Кушум, Кировском, Битикском, Донголюкском и Пятимарском водохранилищах – с 1 мая по 15 июня;
7) на озере Шалкар, в озерах Урало-Кушумской оросительно-обводнительной системы, в озерах и реках Камыш-Самарской системы – с 1 мая по 31 мая;
8) на других водоемах Западно-Казахстанской области – с 1 мая по 15 июня.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.04.2013 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 08.05.2013 № 472 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

22. Жайық өзенiндегі стационарлық ұйықтық учаскелерінде (күндіктер) мынадай шектеулер енгізілсін:
1) көктемдiк балық аулау маусымында 25 сәуiрге дейiн 5:3 (5 күн балық ауланады, 3 күн тыйым салынады);
2) күздiк балық аулау маусымында мұз қатқанға дейiн 5:2 (5 күн балық ауланады, 2 күн тыйым салынады).
23. Кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
1) Атырау облысының шегіндегі Жайық өзенінде 1 сәуірден 15 шілдені қоса алғандағы аралықта;
2) Атырау облысының шегіндегі Жайық өзенінде мұз қатқан кезеңде сейсенбі және сәрсенбі күндері;
3) Қиғаш өзенінде, оның барлық каналдары мен өзектерінде сенбі, жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, 20 сәуірден 20 мамырды қоса алғандағы аралықта;
4) Батыс Қазақстан облысының шегіндегі Жайық өзенінде және оның барлық жанама су айдындарында (старицалар, құймалар, жылғалар, өзектер) 10 сәуірден 15 маусымды қоса алғандағы аралықта;
5) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарда 1 мамырдан 31 мамырды қоса алғандағы аралықта;
6) тәуліктің түнгі уақытында балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
24. Барлық суда 1 мамырдан 30 қыркүйекті қоса алғандағы аралықта шаяндарды аулауға тыйым салу енгізілсін.
25. Мына:
1) өсімін молайту кәсіпорындарын (мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде);
2) ғылыми зерттеу үшін аулауды жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарын;
3) бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға квотасы болған жағдайда мемлекеттік монополия субъектісін қоспағанда, жеке және заңды тұлғаларға бекіре тұқымдас балық түрлерін аулауға тыйым салу енгізілсін.
26. Тыныштық аймағын құру мақсатында мынадай орындарда:
1) сағадан Кіші Дамба ұйықтық учаскесіне дейінгі және Төменгі Татар ұйықтық учаскесінен Батыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Жайық өзенінде;
2) кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып, Батыс Қазақстан облысының шегіндегі Жайық өзенінде;
3) Жайық өзенінің төменде көрсетілген шегінде:
батысында – 47003' солтүстік ендіктегі (бұдан әрі – с.е.) 51033' шығыс бойлықтағы (бұдан әрі – ш.б.) нүктесін 46050' с.е. и 51022' ш.б. нүктесімен қосатын тік сызық бойымен;
шығысында – 460511 с.е. и 520091 ш.б. нүктесін 460381 с.е. и 510421 ш.б. нүктесімен қосатын тік сызық бойымен;
оңтүстігінде – 460381 с.е. и 510421 ш.б. нүктесін 460501 с.е. и 510221 ш.б. нүктесімен қосатын тік сызық бойымен саға алды кеңістігінде;
4) Қиғаш өзенінің (Еділ өзені атырауының шығыс бөлігі) төменде көрсетілген шегінде:
батысында – Каныченский балық өту каналының сол жақ жағалауымен Телячинский балық өту каналымен қиылысқан жерінен Коневский балық өту каналымен қиылысқан жеріне дейін;

22. Ввести ограничения на рыболовство на стационарных тонях реки Урал (дневки):
1) в весеннюю путину до 25 апреля 5:3 (5 дней промысла, 3 дня запрета);
2) в осеннюю путину до ледостава 5:2 (5 дней промысла, 2 дня запрета).
23. Ввести запрет на рыболовство с применением непромысловых орудий лова:
1) на реке Урал в пределах Атырауской области – с 1 апреля по 15 июня;
2) на реке Урал в пределах Атырауской области во вторник и среду в период ледостава;
3) на реке Кигаш со всеми каналами и ериками – с 20 апреля по 20 мая, за исключением субботы, воскресения и праздничных дней;
4) на реке Урал в пределах Западно-Казахстанской области со всеми пойменными водоемами (старицы, разливы, протоки, узеки) – с 10 апреля по 15 июня;
5) на других водоемах в пределах Западно-Казахстанской области – с 1 мая по 31 мая;
6) в темное время суток.
24. Ввести запрет на повсеместный отлов раков с 1 мая по 30 сентября.
25. Ввести запрет на лов осетровых видов рыб физическими и юридическими лицами, за исключением:
1) предприятий воспроизводственного комплекса (в рамках выполнения государственного заказа);
2) научных организаций, осуществляющих научно-исследовательский лов;
3) субъекта государственной монополии, в случае наличия квоты на вылов осетровых видов рыб.
26. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство в следующих местах:
1) на реке Урал от устья до тоневого участка Малая Дамбинская и от тони Нижняя Татарская до административной границы с Западно-Казахстанской областью;
2) с применением промысловых орудий лова – на реке Урал в пределах Западно-Казахстанской области;
3) в предустьевом пространстве реки Урал в пределах границ:
на западе – по прямой линии от точки 47 0031 северной широты (далее – с.ш.), 510331 восточной долготы (далее – в.д.) до точки 46050 1 с.ш. и 51 0221 в.д.;
на востоке – по прямой линии от точки 46051 1 с.ш. и 52 009 1 в.д. до точки 460381 с.ш. и 510421 в.д.;
на юге – по прямой линии от точки 46 0381 с.ш. и 51042 1 в.д. до точки 460501 с.ш. и 510221 в.д.;
4) в предустьевом пространстве реки Кигаш (восточная часть дельты реки Волга) в пределах границ:
на западе – по левой бровке Канычинского канала-рыбохода от пересечения с Телячинским каналом-рыбоходом до пересечения с Коневским каналом-рыбоходом;

шығысында – Ганюшкинский балық өту каналының оң жақ жағалауымен 70 км-нан 112 км (Коневский балық өту каналымен қиылысқан жері) дейін;
оңтүстігінде – Коневский балық өту каналының сол жақ жағалауымен Каныченский балық өту каналының қиылысқан жерінен Ганюшкинский балық өту каналының 112 км дейін;
солтүстігінде – Каныченский балық өту каналымен Телячинский балық өту каналы қиылысқан жерінен Ганюшкинский балық өту каналының 70 км дейінгі тік сызық бойымен саға алды кеңістігінде;
Ескертпе: Қиғаш өзенінің саға алды кеңістігінде Птичий, Ватажный, Иголкинский, Коневский, Мальцев, Новинский, Жар-Көсе, Тришкин, Деменьев, Верхняя коса учаскелерінде балық аулауға жол беріледі;
5) балық өту каналдардан 1 км екі жақ бағытта олардан 2 м тереңдікке дейін балық өту каналдарында;
6) Каспий теңізі қазақстандық секторының 67, 93, 94, 95, 98, 99, 123, 124, 125, 128, 150, 154, 155, 158, 159, 160, 181, 182, 187, 218, 219, 259, 260, 300 квадраттарында кәсіпшілік балық аулау құралдарын қолдана отырып, жыл бой балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
27. Қыс мезгілінде:
1) Жайық өзенінің мынадай қыстау шұңқырларында:
Буровиков – Буровиков ауылына қарама-қарсы, Бугорки ұйықтық учаскесінен 1,2 км жоғары Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 98 м, ұзындығы – 95 м, тереңдігі – 9 м, ауданы – 0,93 гектар (бұдан әрі – га). Координаттары: N47o13.062 E051o55.350;
Теңдік – Теңдік ауылына қарама-қарсы Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 150 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 13 м, ауданы – 1,35 га. Координаттары: N47o09.825 E051o56.408;
Водозаборлық – Жайық өзенінде, 1 учаске, қалалық су тарту Су-Арнасы. Параметрлері: ені – 88 м, ұзындығы – 135 м, тереңдігі – 10 м, ауданы – 1,18 га. Координаттары: N47o07.813 E051o55.733;
ОСВОД – ОСВОД-қа қарама-қарсы Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 50 м, ұзындығы – 140 м, тереңдігі – 9,8 м, ауданы – 0,7 га. Координаттары: N47o06.750 E051o55.147;
Қалалық – Жайық өзеніндегі АМӨЗ су жинақтағышына қарама-қарсы. Параметрлері: ені – 50 м, ұзындығы – 120 м, тереңдігі – 16 м, ауданы – 0,6 га. Координаттары: N46o57.240 E051o44.019;
Үлкен Дамба – мұз базасынан ағыспен жоғарға қарай 500 м Жайық өзенінің Золотой арнасында. Параметрлері: ені – 100 м, ұзындығы – 300 м, тереңдігі – 8,7 м, ауданы – 3,0 га. Координаттары: N46o57.813 E051o45.252;
Кіші Дамба – Золотой арнасы Дамба жылғасымен түйіскен жерінен ағыспен төмен қарай ұзақтығы 200 м. Параметрлері: ені – 75 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 9,0 м, ауданы – 0,7 га. Координаттары: N46o57.240 E051o44.019;
Төменгі Пешной – Сасық өзектің жанында Жайық өзенінде. Параметрлері: ені – 100 м, ұзындығы – 90 м, тереңдігі – 9,8 м, ауданы – 0,9 га. Координаттары: N46o54.045 E051o30.558;
Үлкен Ганюшин – Яицкий жылғасындағы, сағадан жылғалармен 10 км ағыспен жоғары қарай балық қадағалау постының маңынан 240 м Жайық өзенінің атырауында. Параметрлері: ені – 60 м, ұзындығы – 50 м, тереңдігі – 8,0 м, ауданы – 0,3 га. Координаттары: N47o00.564 E051o47.368;
Кіші Ганюшин – Үлкен Ганюшин шұңқырынан 1 шқ ұзындығы 280 м құрайтын Яицкий жылғасында. Параметрлері: ені – 90 м, ұзындығы – 30 м, тереңдігі – 6,5 м, ауданы – 0,27 га. Координаттары: N47o00.668 E051o47.438;
Теңіздік – Яицкийдің оң жақ арнасында, Сол жақ Узенький жылғасының сағасынан 3 шқ ұзақтығы 150 м. Параметрлері: ені – 20 м, ұзындығы – 20 м, тереңдігі – 4,5 м, ауданы – 0,04 га. Координаттары: N47o00.317 E051o44.802;
Қара – Золотой арнасынан бөлінген жерінен 300 м Яицкий арнасында. Параметрі: ені – 50 м, ұзындығы – 25 м, тереңдігі – 6,9 м, ауданы – 0,12 га. Координаттары: N47o03.516 E051o50.895;
Кукушин – Атырау қаласынан 208 км;
Абишев – Атырау қаласынан 397 км;
Круглов – Атырау қаласынан 400 км;
Камнов – Атырау қаласынан 461 км;
Сахарлық – Атырау қаласынан 472 км;
Бабров – Атырау қаласынан 578 км;
Жыра – Атырау қаласынан 629 км;
Вонючая – Атырау қаласынан 650 км;
Вертячая – Атырау қаласынан 654 км;
Джилимная – Атырау қаласынан 681 км;
Көк базар – Атырау қаласынан 718 км;

на востоке – по правой бровке Ганюшкинского канала-рыбохода от 70 км до 112 км (пересечение с Коневским каналом-рыбоходом);
на юге – по левой бровке Коневского канала-рыбохода от пресечения с Канычинским каналом-рыбоходам до 112 км Ганюшкинского канала-рыбохода;
на севере – по прямой линии от пересечения Канычинского канала-рыбохода с Телячинским каналом-рыбоходом до 70 км Ганюшкинского канала-рыбохода.
Примечание: в предустьевом пространстве реки Кигаш рыболовство допускается на участках Птичий, Ватажный, Иголкинский, Коневский, Мальцев, Новинский, Жар-Косе, Тришкин, Дементьев, Верхняя коса;
5) в рыбоходных каналах на 1 км по обе стороны до свала глубин 2-х м;
6) с применением промысловых орудий лова – в казахстанском секторе Каспийского моря, в квадратах 67, 93, 94, 95, 98, 99, 123, 124, 125, 128, 150, 154, 155, 158, 159, 160, 181, 182, 187, 218, 219, 259, 260, 300.
27. Ввести запрет на рыболовство в зимний период:
1) на следующих зимовальных ямах реки Урал:
Буровиков – по реке Урал, напротив поселка Буровиков, выше тоневого участка Бугорки на 1,2 км. Параметры: ширина – 98 м, длина – 95 м, глубина – 9 м, площадь – 0,93 гектар (далее – га). Координаты: N 4713.062 E 05155.350;
Тендыкская – по реке Урал, напротив поселка Тендык. Параметры: ширина – 150 м, длина – 90 м, глубина – 13 м, площадь – 1,35 га. Координаты: N 4709.825 E 05156.408;
Водозаборная – по реке Урал, 1 участок, городской водозабор Су-Арнасы. Параметры: ширина – 88 м, длина – 135 м, глубина – 10 м, площадь – 1,18 га. Координаты: N 4707.813 E 05155.733;
ОСВОД – по реке Урал, напротив ОСВОД. Параметры: ширина – 50 м., длина – 140 м, глубина – 9,8 м, площадь – 0,7 га. Координаты: N 4706.750 E 05155.147;
Городская – по реке Урал, напротив водозабора АНПЗ. Параметры: ширина – 50 м, длина – 120 м, глубина – 16 м, площадь – 0,6 га. Координаты: N 4657.240 E 05144.019;
Большая Дамбинская – в Золотом рукаве реки Урал от льдобазы верх по течению протяженностью 500 м. Параметры: ширина – 100 м, длина – 300 м, глубина – 8,7 м., площадь – 3,0 га. Координаты: N 4657.813 E 051 45.252;
Малая Дамбинская – в месте слияния Золотого рукава с Дамбинской протокой, далее по течению на протяжении 200 м. Параметры: ширина – 75 м, длина – 90 м, глубина – 9,0 м, площадь – 0,7 га. Координаты: N 46 57.240 E 05144.019;
Нижняя Пешнойская – по реке Урал вблизи Сасык Узек. Параметры: ширина – 100 м, длина – 90 м, глубина – 9,8 м, площадь – 0,9 га. Координаты: N 4654.045 E 05130.558;
Большая Ганюшинская – в дельте реки Урал, в Яицкой протоке, в 10 км от устья вверх по протокам, вблизи поста рыбнадзора протяженностью 240 м. Параметры: ширина – 60 м, длина – 50 м, глубина – 8,0 м, площадь – 0,3 га. Координаты: N 4700.564 E 05147.368;
Малая Ганюшинская – в Яицкой протоке, 1 км от Большой Ганюшинской ямы протяженностью 280 м. Параметры: ширина – 90 м, длина – 30 м, глубина – 6,5 м, площадь – 0,27 га. Координаты: N 4700.668 E 051 47.438;
Морская – в правом Яицком рукаве, 3 км от истока протоки Левый Узенький протяженностью 150 м. Параметры: ширина – 20 м, длина – 20 м, глубина – 4,5 м, площадь – 0,04 га. Координаты: N 4700.317 E 051 44.802;
Черная – в Яицком рукаве 300 м от разделение Золотого рукава. Параметры: ширина – 50 м, длина – 25 м, глубина – 6,9 м, площадь – 0,12 га. Координаты: N 4703.516 E 05150.895;
Кукушинская – 208 км от города Атырау;
Абишевская – 397 км от города Атырау;
Кругловская – 400 км от города Атырау;
Камновская – 461 км от города Атырау;
Сахарная – 472 км от города Атырау;
Бабровская – 578 км от города Атырау;
Джина – 629 км от города Атырау;
Вонючая – 650 км от города Атырау;
Вертячая – 654 км от города Атырау;
Джилимная – 681 км от города Атырау;
Синий рынок – 718 км от города Атырау;

2) Қиғаш өзенінің мынадай қыстау шұңқырларында:
Дамба – Сумница өзенiндегi Дамба ұйықтық учаскесінің жылғасынан ағыс бойымен төменгі бағытта 850 м. Параметрлері: ені – 220 м, ұзындығы – 100 м, тереңдігі – 12 м, ауданы – 2,2 га. Координаттары: N46o28.41 E048o50.52;
Корзиналық – Корзиналық өзенiндегі Тік Каныча өзенiнiң бастауынан ағыс бойымен төменгі бағытта Манчаус өзенiнiң ойпатына дейiн ұзындығы 2000 м. Параметрлері: ені – 130 м, ұзындығы – 95 м, тереңдігі – 10-12 м, ауданы – 1,3 га. Координаттары: N46o28.37 E049o04.40;
Канычин – Каныча өзенiнiң бойындағы Қызыл-Оба өзегінен төмен Тік Каныча өзенінің бастауына дейінгі ұзындығы 2500 м. Параметрлері: ені – 130 м, ұзындығы – 80 м, тереңдігі – 10-12 м, ауданы – 1,1 га. Координаттары: N46o28.56 E049o02.30 балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
9. Шу-Талас балық шаруашылығы бассейні бойынша шектеу мен тыйым салу
28. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбеюі кезеңінде мынадай орындар мен мерзімдерде:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 1 наурыздан 1 шілдені қоса алғандағы аралықта;
2) Шу-Талас бассейнінің басқа су айдындарында 15 сәуірден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
29. Тыныштық аймағын құру мақсатында Тасөткел су қоймасынан жоғары орналасқан Шу өзенінде, оның құймаларында және Талас өзенінде жыл бойы балық аулауға тыйым салу енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 наурыздағы
№ 303 қаулысына
2-қосымша
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері
1. Арал-Сырдария балық шаруашылығы бассейні бойынша балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері
1. Мынадай:
1) Шығыс тасталым сызығынан (Құркелес өзенiнің сағасы) Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк шекарасына дейiнгі Сырдария өзенiнде және Шардара су қоймасының Шығыс тасталым, Құркелес, Отырлы өзендерiнiң сағасы, Корей шығанағы учаскелерiнде 1 маусымнан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
2) Шардара су қоймасының су айлағында 21 мамыр мен 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Крепость мүйiсi (оң жақ жағалау) мен Әскери бөлім (сол жақ жағалау) шығанағынан Шардара СЭС бөгетiне дейiнгі Шардара су қоймасының бөгет алды учаскесiнде ауларды қолданбай 1 желтоқсаннан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
4) Оңтүстік Қазақстан облысы шегіндегі су айдындарда және Шардара су қоймасынан Қызылорда облысының әкімшілік шекарасына дейiнгi Сырдария өзенiнде 1 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;

2) на следующих зимовальных ямах реки Кигаш:
Дамбинская – на реке Сумница от притока тони Дамбинская вниз по течению протяженностью 850 м. Параметры: ширина – 220 м, длина – 100 м, глубина – 12 м, площадь – 2,2 га. Координаты: N 4628.41 E 04850.52;
Корзиночная – на реке Корзиночная от истока реки Прямая Каныча вниз по течению до впадения в реку Манчаусовскую протяженностью 2000 м. Параметры: ширина – 130 м, длина – 95 м, глубина – 10-12 м, площадь – 1,3 га. Координаты: N 4628.37 E 04904.40;
Канычинская – по реке Каныча, ниже ерика Кызыл-оба до истока реки Прямая Каныча протяженностью 2500 м. Параметры: ширина – 130 м, длина – 80 м, глубина – 10-12 м, площадь – 1,1 га. Координаты: N 4628.56 E 049 02.30.
9. Ограничения и запреты по Шу-Таласскому
рыбохозяйственному бассейну
28. В период нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных ввести запрет на рыболовство в следующих местах и сроки:
1) на реке Аса и ее притоках соединяющих между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь – с 1 марта по 1 июля;
2) на других водоемах Шу-Таласского бассейна – с 15 апреля по 31 мая.
29. В целях создания зон покоя ввести круглогодичный запрет на рыболовство на реке Шу, ее притоках, расположенных выше Ташуткульского водохранилища и на реке Талас.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 марта 2012 года № 303
Места и сроки пользования рыбными ресурсами
и другими водными животными, их частей и дериватов
1. Места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими
водными животными, их частей и дериватов по Арало-Сырдаринскому
рыбохозяйственному бассейну
1. Установить места и сроки пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов (далее – места и сроки пользования):
1) на реке Сырдарья от линии Восточный сброс (устье реки Куркелес) до государственной границы с Республикой Узбекистан и Шардаринском водохранилище на участках Восточный сброс, устье рек Куркелес, Утурлы, залив Корейский – с 1 июля по 31 марта;
2) на акватории Шардаринского водохранилища – с 21 мая по 9 апреля;
3) на предплотинном участке Шардаринского водохранилища от мыса Крепость (правый берег) и Воинская часть (левый берег) до плотины Шардаринской ГЭС без применения сетей – с 1 декабря по 29 февраля;
4) на водоемах в пределах Южно-Казахстанской области и реке Сырдарья от Шардаринского водохранилища до административной границы с Кызылординской областью – с 1 июня по 14 апреля;

5) сағадан Оңтүстік Қазақстан облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Сырдария өзенінде 31 мамырдан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
6) Кiшi Арал теңiзiнiң су айлағында 11 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
7) Қызылорда облысының шегіндегі су айдындарда 11 маусымнан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
8) артемия жұмыртқаларын жинау және дайындау үшін Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейін Қазақстан Республикасы аумағының шегінде Тұщыбас, Чернышева шығанақтарын қоса алғанда, Үлкен Арал теңізінде 1 тамыздан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану орындары мен мерзімдері (бұдан әрі – пайдалану орындары мен мерзімдері) белгіленсін.
2. Балқаш-Алакөл балық шаруашылығы бассейнi бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
2. Мынадай:
1) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
Қапшағай СЭС бөгетiнен 6-шы балық қабылдау пунктіне (Аралтөбе ауылы) дейінгі Іле өзенінде 6 маусымнан 4 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Іле өзенінің атырауында 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Шарын өзенінің сағасынан ҚХР мемлекеттік шекарасына дейінгі Іле өзенінде 6 шілдеден 24 наурызды қоса алғандағы аралықта;
2) Балқаш көліне құятын сағалардан 5 км ағыспен жоғарғы бағытта, сондай-ақ Балқаш көлінің ішкі бағыттарында және екі жақтағы 5 км кеңістіктегі сағаларды, жылғаларды және жайылымдарды қоса алғанда, Қаратал, Ақсу, Лепсі, Аягөз өзендерінде 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
3) Балқаш көлінде 2 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
4) Қапшағай су қоймасында және оған келіп құятын өзендерде және су ағындарында 21 мамырдан 4 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
5) Алакөл, Сасықкөл, Қошқаркөл көлдерінде және олардың құймалары мен шығанақтарында, Үржар, Бесқопа, Ырғайты, Теректі, Тентек, Қатынсу, Емел, Ұялы, Қаракөл, Жіңішкесу, Шынжылы өзендерінде 2 маусымнан 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2013 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 N 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Зайсан-Ертiс балық шаруашылығы бассейнi бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
3. Мынадай:
1) Зайсан көлінде және Қарақастан Батин шоқысына дейінгі Бұқтырма су қоймасының көл-өзен бөлігінде 31 мамырдан 15 сәуiрді қоса алғандағы аралықта;
2) Батин шоқысынан Бұқтырма СЭС дейiнгі Бұқтырма су қоймасының терең бөлігінде 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;

5) на реке Сырдарья от устья до административной границы с Южно-Казахстанской областью – с 31 мая по 31 марта;
6) на акватории Малого Аральского моря – с 11 июня по 30 апреля;
7) на водоемах в пределах Кызылординской области – с 11 июня по 19 апреля;
8) на Большом Аральском море, включая залив Тущебас, Чернышева, в пределах территории Республики Казахстан до государственной границы с Республикой Узбекистан для сбора и заготовки цист артемии – с 1 августа по 31 марта.
2. Места и сроки пользования по Балхаш-Алакольскому
рыбохозяйственному бассейну
2. Установить места и сроки пользования:
1) с применением непромысловых орудий лова:
на реке Или от плотины Капшагайской ГЭС до 6-го рыбопункта (поселок Арал-Тюбе) – с 6 июня по 4 апреля;
на дельте реки Или – с 2 июня по 14 апреля;
на реке Или от устья реки Шарын до государственной границы с КНР – с 6 июля по 24 марта;
2) на реках Каратал, Аксу, Лепсы, Аягуз, включая устья, протоки и поймы этих рек от устья их впадения в озеро Балхаш, и вверх по течению на расстоянии 5 км, а также вглубь и по обе стороны озера Балхаш в радиусе 5 км от устьев этих рек – с 2 июня по 14 апреля;
3) на озере Балхаш – с 2 июня по 14 апреля;
4) на Капшагайском водохранилище и на всех реках и водотоках, впадающих в него, – с 21 мая по 4 апреля;
5) на озерах Алаколь, Сасыкколь, Кошкарколь, на всех их притоках и заливах, на реках Урджар, Бескопа, Ыргайты, Теректи, Тентек, Хатынсу, Эмель, Уялы, Каракол, Женешкесу, Шынжылы – с 2 июня по 9 апреля.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.04.2013 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 08.05.2013 № 472 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Места и сроки пользования по Зайсан-Иртышскому
рыбохозяйственному бассейну
3. Установить места и сроки пользования:
1) на озере Зайсан и озерно-речной части Бухтарминского водохранилища от Каракаса до Батинских сопок – с 31 мая по 15 апреля;
2) на глубоководной части Бухтарминского водохранилища от Батинских сопок до Бухтарминской ГЭС – с 16 июня по 30 апреля;

3) Шүлбі және Өскемен су қоймаларында, Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейінгі және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертiс өзенiнде 11 маусымнан 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
4) Павлодар өзенінің арқалық, тұщы және тұзды су айдындарында, Шығыс Қазақстан облысының әкімшілік шекарасынан Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасына дейінгі Ертіс өзенінде және оның жайылмалы су айдындарында 21 маусымнан 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
5) артемия жұмыртқаларын жинау және дайындау үшін Павлодар облысының су айдындарында 1 тамыздан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
6) ақсаха балық түрлерін аулау үшін Зайсан көлінде, Бұқтарма және Өскемен су қоймаларында, Өскемен СЭС-нан Шүлбі су қоймасына дейін және Шүлбі СЭС-нан Павлодар облысының әкімшілік шекарасына дейінгі Ертiс өзенiнде 11 желтоқсаннан 9 қарашаны қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
4. Есіл балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
4. Мынадай:
1) Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының шегіндегі Есіл, Нұра, Селеті өзендерінде және олардың барлық құймалары мен су қоймаларында 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында:
шортан, аққайран, көксерке – 16 мамырдан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 21 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
гамарус – 15 қыркүйектен 31 шілдені қоса алғандағы аралықта;
артемия жұмыртқалары – 16 маусымнан 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
өзен шаяндары – 16 шілдеден 31 мамырды қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
5. Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
5. Мынадай:
1) Қаныш Сәтбаев атындағы каналдың барлық су қоймаларында (Екібастұз, № 1-11 гидротораптары, № 29 Тұзды су жібергіш):
көксерке – 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында:
көксерке – 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан) – 1 мамырдан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
6. Тобыл-Торғай балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
6. Мынадай:
1) Қостанай облысының Арқалық қаласы мен Амангелдi, Жангелдi аудандарының су айдандарында:
шортан – 21 сәуірден 19 наурызды қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан), табан, оңғақ, көксерке – 31 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
2) Қостанай облысының басқа аудандары мен қалаларының су айдындарында:

3) на Шульбинском и Усть-Каменогорском водохранилищах, реке Иртыш от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью – с 11 июня по 9 мая;
4) на степных, пресных и соленых водоемах Павлодарской области, реке Иртыш с ее пойменными водоемами от административной границы с Восточно-Казахстанской областью до государственной границы с Российской Федерацией – с 21 июня по 9 мая;
5) на водоемах Павлодарской области для сбора и заготовки цист артемии – с 1 августа по 31 марта;
6) на озере Зайсан, Бухтарминском и Усть-Каменогорском водохранилищах и на реке Иртыш от Усть-Каменогорской ГЭС до Шульбинского водохранилища и от Шульбинской ГЭС до административной границы с Павлодарской областью для лова сиговых видов рыб – с 11 декабря по 9 ноября.
4. Места и сроки пользования по Ишимскому
рыбохозяйственному бассейну
4. Установить места и сроки пользования:
1) на реках Ишим, Нура, Селеты в пределах Акмолинской и Северо-Казахстанской областей и на всех их притоках и водохранилищах – с 21 мая по 19 апреля;
2) на других водоемах:
щука, язь и судак – с 16 мая по 14 апреля;
карп (сазан) – с 21 июня по 19 мая;
гаммарус – с 15 сентября по 31 июля;
цисты артемии – с 16 июня по 29 февраля;
речные раки – с 16 июля по 31 мая.
5. Места и сроки пользования по Нура-Сарысускому
рыбохозяйственному бассейну
5. Установить места и сроки пользования:
1) на всех водохранилищах канала имени Каныша Сатпаева (Экибастузское, гидроузлы № 1-11, водоспуск № 29 Туздинское):
судак – с 21 мая по 19 апреля;
карп (сазан) – с 1 июля по 30 апреля;
2) на других водоемах:
судак – с 21 мая по 19 апреля;
карп (сазан) – с 1 июля по 30 апреля.
6. Места и сроки пользования по Тобыл-Торгайскому
рыбохозяйственному бассейну
6. Установить места и сроки пользования:
1) на водоемах города Аркалык, Амангельдинского, Джангельдинского районов Костанайской области:
щука – с 21 апреля по 19 марта;
сазан (карп), лещ, линь, судак – с 31 мая по 19 апреля;
2) на водоемах других районов и городов Костанайской области:

мөңке – 11 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
шортан, аққайран – 11 мамыр мен 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
тұқы (сазан), табан, оңғақ, көксерке – 1 шілдеден 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері – 1 желтоқсаннан 19 қазанды қоса алғандағы аралықта;
нәлім – 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
шаян – 1 шілдеден 14 қазанды қоса алғандағы аралықта;
3) Торғай мемлекеттiк табиғи қорықтың (зоологиялық) аумағында орналасқан су айдындарында 1 қыркүйектен 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
4) Ақтөбе облысының басқа су айдындарында:
шортан, көксерке, берiш, аққайран, ақмарқа, қызыл көз, торта, алабұға, тұрпан, тарақ балық – 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
сазан (тұқы), мөңке, оңғақ, жайын, қызыл қанатты шұбар балық, айнакөз, табан – 16 маусымнан 19 мамырды қоса алғандағы аралықта;
нәлім – 1 ақпаннан 30 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
ақсаха балық түрлері – 1 желтоқсаннан 19 қазанды қоса алғандағы аралықта;
шаян – 1 маусымнан 14 қазанды қоса алғандағы аралықта;
5) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып, сағадан (Демалыс үйі мүйісі) Котюбок шығанағының жоғарғы жағына дейінгі Жоғарғы-Тобыл су қоймасында, сондай-ақ Халвай кентінен Аят бұлағының бөгетiне (Тобыл қолтығы) дейiнгі және автожол көпірінен (Рудный қаласы – Тобыл станциясы тас жолы) Майский ауылына (Аят қолтығы) дейiнгі Қаратомар су қоймасында 2 шілдеден 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
7. Жайық-Каспий балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
7. Мынадай:
1) балық аулауға тыйым салынған орындарды есептемегенде, Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының солтүстiк бөлiгiнің су айлағында 1 қыркүйектен 9 мамырды қоса алғандағы аралықта;
2) Түпқараған мүйiсiнен Бұрыншық мүйiсiне дейiнгi Маңғышлақ мыңаралы аралдары мен жапсарлас жағалауында 16 наурыздан 14 қарашаны қоса алғандағы аралықта;
3) Жайық және Қиғаш өзендерінің жанама су айдындарында 1 қыркүйектен 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
4) Жайық өзенінің Золотой арнасындағы Төменгі Пешной (өсімін молайтуға арналған ұйықтық учаскесі), Кіші Дамба, Төменгі Дамба, Жоғарғы Дамба, Жоғарғы Золотой, Төменгі Золотой, Жоғарғы Зарослый, Төменгі Зарослый, Золотенок ұйықтық учаскелерінде, Яицкий арнасындағы Еркінқала, Жоғарғы Сол жақ Яицкий, Төменгі Сол жақ Яицкий ұйықтық учаскелерінде, Жайық өзеніндегі Жаңа Лицевая, Ескі Лицевая, Бугорки, ғылыми зерттеуге арналған Төменгі Татар ұйықтық учаскелерінде мұз қатқан кезеңді қоспағанда, 16 тамыздан 24 сәуірді қоса алғандағы аралықта;

карась – с 11 июня по 19 мая;
щука, язь – с 11 мая по 9 апреля;
сазан (карп), судак, лещ, линь – с 1 июля по 19 мая;
сиговые виды рыб – с 1 декабря по 19 октября;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
рак – с 1 июля по 14 октября;
3) на водоемах, расположенных на территории Тургайского государственного природного заказника (зоологический), – с 1 сентября по 14 апреля;
4) на других водоемах Актюбинской области:
щука, судак, берш, язь, жерех, подуст, плотва, окунь, голавль, елец – с 21 мая по 19 апреля;
сазан (карп), карась, линь, сом, красноперка, белоглазка, лещ, густера – с 16 июня по 19 мая;
налим – с 1 февраля по 30 ноября;
сиговые виды рыб – с 1 декабря по 19 октября;
рак – с 1 июля по 14 октября;
5) с применением непромысловых орудий лова – на Верхне-Тобольском водохранилище от устья (мыс Дома отдыха) до верховий залива Котюбок, а также на Каратомарском водохранилище от поселка Халвай до плотины Аятского рудника (Тобольский рукав) и от автодорожного моста (трасса город Рудный – станция Тобол) до поселка Майский (Аятский рукав) – с 2 июля по 14 апреля.
7. Места и сроки пользования по Урало-Каспийскому
рыбохозяйственному бассейну
7. Установить места и сроки пользования:
1) на акватории северной части казахстанского сектора Каспийского моря, за исключением запретных для рыболовства мест, – с 1 сентября по 9 мая;
2) на островах Мангышлакского архипелага и прилегающего побережья от мыса Тюбкараган до Мыса Буруншик акватории казахстанского сектора Каспийского моря – с 16 марта по 14 ноября;
3) на придаточных водоемах рек Урал и Кигаш – с 1 сентября по 31 марта;
4) на реке Урал по Золотому рукаву на тонях Нижняя Пешнойская (тоня для воспроизводственных целей), Малая Дамбинская, Нижняя Дамбинская, Верхняя Дамбинская, Верхняя Золотая, Нижняя Золотая, Верхняя Зарослая, Нижняя Зарослая, Золотенок, по Яицкому рукаву на тонях Еркинкалинская, Верхняя Левая Яицкая, Нижняя Левая Яицкая и по реке Урал на тонях Новая Лицевая, Старая Лицевая, Бугорки, на научно-исследовательской тоне Нижняя Татарская – с 16 августа по 24 апреля, за исключением периода ледостава;

5) Қиғаш өзеніндегі Қамыс, Қарақамыс, Дамба, Круглая, Қызылоба, Қараағаш, Булгач, Төменгі Богатин, Бақыт, Золотенок, Тимофеев, Ягодка, Песок, Жаңа Лицевая ұйықтық учаскелерінде мұз қатқан кезеңді қоспағанда, 16 тамыздан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
6) Құшым өзенiнде және Киров, Бітік, Донголюк, Пятимар су қоймаларында 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
7) Шалқар көлiнде, Жайық-Құсмұрын суғару-суару жүйесінің көлдерінде және Қамыс-Самара жүйесінің көлдері мен өзендерінде 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
8) Батыс Қазақстан облысының басқа су айдындарында 16 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
9) шаяндарды аулау үшін барлық суда 1 қазаннан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
10) кәсіпшілік емес балық аулау құралдарын қолдана отырып:
Атырау облысының шегіндегі Жайық өзенінде 16 маусымнан 31 наурызды қоса алғандағы аралықта;
Қиғаш өзенінде, оның барлық каналдары мен өзектерінде 21 мамырдан 19 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Жайық өзенінде, оның барлық жанама су айдындарында (старицалар, құймалар, жылғалар, өзектер) 16 маусымнан 9 сәуірді қоса алғандағы аралықта;
Батыс Қазақстан облысының шегіндегі басқа су айдындарда 1 маусымнан 30 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2013 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2013 N 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Шу-Талас балық шаруашылығы бассейні бойынша пайдалану орындары мен мерзімдері
8. Мынадай:
1) Билікөл, Бөгеткөл және Ақкөл көлдерін өзара байланыстыратын Аса өзенінде және оның құймаларында 2 шілдеден 29 ақпанды қоса алғандағы аралықта;
2) басқа су айдындарында 1 маусымнан 14 сәуірді қоса алғандағы аралықта пайдалану орындары мен мерзімдері белгіленсін.

5) на реке Кигаш на тонях Камышинка, Каракамыс, Дамба, Круглая, Кызыл-Оба, Карагаш, Булгачный, Нижний Богатинский, Бахыт, Золотенок, Тимофеевка, Ягодка, Песок, Ново-Лицевая – с 16 августа по 30 апреля, за исключением периода ледостава;
6) на реке Кушум и Кировском, Битикском, Донголюкском и Пятимарском водохранилищах – с 16 июня по 30 апреля;
7) на озере Шалкар, озерах Урало-Кушумской оросительно-обводнительной системы, озерах и реках Камыш-Самарской системы – с 1 июня по 30 апреля;
8) на других водоемах Западно-Казахстанской области – с 16 июня по 30 апреля;
9) на водоемах для повсеместного отлова раков – 1 октября по 30 апреля;
10) с применением непромысловых орудий лова:
на реке Урал в пределах Атырауской области – с 16 июня по 31 марта;
на реке Кигаш и на всех ее каналах и ериках – с 21 мая по 19 апреля;
на реке Урал со всеми пойменными водоемами (старицы, разливы, протоки, узеки) в пределах Западно-Казахстанской области – с 16 июня по 9 апреля;
на других водоемах в пределах Западно-Казахстанской области – с 1 июня по 30 апреля.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.04.2013 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 08.05.2013 № 472 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. Места и сроки пользования по Шу-Таласскому
рыбохозяйственному бассейну
8. Установить места и сроки пользования:
1) на реке Аса и ее притоках, соединяющие между собой озера Биликоль, Богетколь и Акколь, – с 2 июля по 29 февраля;
2) на других водоемах – с 1 июня по 14 апреля.