Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді жүзеге асыру қағидаларын және оның мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 381 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 621 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 621 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 137-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді жүзеге асыру қағидалары және оның мөлшері бекітілсін.
2. "Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) асырап-бағуға арналған ақша қаражатын төлеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 наурыздағы № 306 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 13, 167-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 381 қаулысымен
бекітілген
Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға
бөлінетін ақша қаражатын төлеуді жүзеге асыру қағидалары және
оның мөлшері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді жүзеге асыру қағидалары және оның мөлшері (бұдан әрi – Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес әзірленген және патронат тәрбиешiлерге берiлген балаға (балаларға) бөлінетін ақша қаражатын төлеуді жүзеге асыру тәртiбi мен мөлшерiн айқындайды.
2. Патронат нысанындағы қорғаншылық немесе қамқоршылық кәмелетке толмаған жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, оның ішінде білім беру ұйымындағы, медициналық немесе өзге де ұйымдағы балаларға белгіленеді.
2. Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды)
күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеу тәртiбi
3. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 312 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын тағайындау үшiн патронат тәрбиешi тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға (бұдан әрi – орган):

Об утверждении Правил осуществления выплаты и размера денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 381. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 621.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 621 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 137 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления выплаты и размера денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2004 года № 306 "Об утверждении Правил выплаты денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 13, ст. 167).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 381
Правила
осуществления выплаты и размер денежных средств, выделяемых на
содержание ребенка (детей), переданного патронатным
воспитателям
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления выплаты и размер денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям, разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" и определяют порядок осуществления выплаты и размера денежных средств, выделяемых на ребенка (детей), переданных патронатным воспитателям (далее — Правила).
2. Опека или попечительство в форме патроната устанавливается над несовершеннолетними детьми-сиротами, детьми, оставшимися без попечения родителей, в том числе находящимися в организации образования, медицинской или другой организации.
2. Порядок выплаты денежных средств, выделяемых на содержание
ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
3. Исключен постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Для назначения денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), патронатный воспитатель предоставляет в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству (далее – орган) по месту жительства:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ақша қаражатын тағайындау туралы өтiнiшті;
2) баланың (балалардың) бiлiм беру ұйымында білім алатыны туралы анықтаманы;
3) баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге беру туралы шартты ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 312 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Орган патронат тәрбиешінің баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын алуға құқығын осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде бес жұмыс күні ішінде тексереді.
Тексеру қорытындысы бойынша орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес патронат тәрбиешілерге баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады, ол тіркеу журналына тіркеледі.
Білім беру ұйымдарында, медициналық немесе басқа ұйымда мемлекет толық қамтамасыз ететін қамқорлықтағы балаларға ақша қаражаты тағайындалмайды.
6. Патронат тәрбиешілерге ақша қаражатын тағайындау туралы шешімнің негізінде орган бес жұмыс күні ішінде патронат тәрбиешілерге ақша қаражатын төлеуді жүргізеді.
7. Патронаттық тәрбиедегі балаға (балаларға) бөлінетін ақша қаражатын төлеудi мерзiмiнен бұрын тоқтатуға әкеп соғатын, осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, ол қамқорлықтағы бала 18 жасқа толғанға дейiн патронат тәрбиешiге тағайындалады және төленедi.
8. Патронат тәрбиешіге берілген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді орган патронат тәрбиеші мен орган арасында жасалатын баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге беру туралы шарттың негізінде ақша қаражатын тағайындау туралы шешім шыққан күннен бастап ағымдағы айдың 15-күнінен кешіктірмей ай сайын жүргізеді.
9. Патронат тәрбиешiге баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеу мынадай негiздемелер бойынша тоқтатылады:
1) қамқорлықтағы баланың кәмелетке толуы;
2) қамқорлықтағы баланың жетiм балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға, стационар үлгісіндегі медициналық-әлеуметтік мекемеге толық мемлекеттік қамтамасыз етуге орналасуы;
3) қамқорлықтағы баланы асырап алу;
4) патронат тәрбиешiнiң өз мiндеттерiн атқарудан шеттетілуі;
5) шарт мерзiмiнiң өтуi немесе оның мерзiмiнен бұрын бұзылуы.
10. Патронат тәрбиешіге берілген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді тоқтату органның шешiмi бойынша, төлеудi тоқтатуға әкеп соқтырған мән-жайлар туындаған айдан кейiнгi айдан бастап жүргiзiледi.

1) заявление о назначении денежных средств согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) справку об обучении ребенка (детей) в организации образования;
3) договор о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 25.04.2015 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Орган в течение пяти рабочих дней проверяет право патронатного воспитателя на получение денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), на основании документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
По итогам проверки орган выносит решение о назначении либо об отказе в назначении денежных средств, выделяемых патронатным воспитателям на содержание ребенка (детей), согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которое фиксируется в журнале регистрации.
Не назначаются денежные средства, выделяемые на подопечных детей, которые находятся на полном государственном обеспечении в организации образования, медицинской или другой организации.
6. На основании решения о назначении денежных средств, выделяемых патронатным воспитателям, орган в течение пяти рабочих дней производит оплату денежных средств патронатным воспитателям.
7. Денежные средства, выделяемые на ребенка (детей), находящегося на патронатном воспитании, назначаются и выплачиваются патронатному воспитателю до достижения подопечным 18-летнего возраста, за исключением случаев, которые повлекут за собой досрочное прекращение их выплаты, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
8. Выплата денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатному воспитателю, производится органом ежемесячно не позднее 15-го числа текущего месяца со дня вынесения решения о назначении денежных средств на основании договора о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание, заключаемого между патронатным воспитателем и органом.
9. Выплата денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), патронатному воспитателю прекращается по следующим основаниям:
1) достижение подопечным совершеннолетия;
2) устройство подопечного на полное государственное обеспечение в организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, медико-социальное учреждение стационарного типа;
3) усыновление подопечного ребенка;
4) отстранение патронатного воспитателя от исполнения своих обязанностей;
5) истечение срока или досрочное расторжение договора.
10. Прекращение выплаты денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), патронатному воспитателю производится по решению органа с месяца, следующего за месяцем, в котором возникли обстоятельства, влекущие за собой прекращение выплаты.

11. Орган шешiм қабылданған күнiнен бастап бір ай мерзiмде патронат тәрбиешіні ақша қаражатын төлеудiң тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
12. Органның кiнәсiнен патронат тәрбиешi уақтылы алмаған ақша қаражаты, егер ол үшiн өтiнiш қамқорлықтағы бала он сегіз жасқа толғанға дейiн берiлсе, органға өтініш түскен күннен бастап барлық өткен кезең үшiн төленедi.
13. Патронаттағы балаға (балаларға) ақша қаражатын тағайындау және төлеу бойынша құжаттар органда қамқорлықтағы балалардың жеке істерінде сақталады.
14. Патронат тәрбиеші шығыстарды есепке алуды ақша қаражатының кірісі және шығысы бойынша жазбалар түрінде жүргізеді.
3. Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды)
күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеу мөлшері
15. Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеу ай сайын мынадай мөлшерде жүргiзiледi:
1) мектеп жасына дейiнгi бiр бала үшiн тамақтану – 6 айлық есептiк көрсеткiш;
2) мектеп жасындағы бiр бала үшiн тамақтану – 7 айлық есептiк көрсеткiш;
3) бiр баланың киiм-кешегi, аяқ киiмi және жұмсақ мүкәммалы – 3 айлық есептiк көрсеткiш.
16. Орган патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатының жұмсалуын бақылауды жарты жылда кемінде 1 рет жүргізеді.
Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы(балаларды)
күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді
жүзеге асыру қағидаларына және оның мөлшеріне
1-қосымша
Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға
бөлінетін ақша қаражатын тағайындау үшін өтініштің нысаны
(орган атауы)
Өтініш
Патронат тәрбиешілерге берілген бала (балалар)
_________________________________________ күтіп-бағуға ақша қаражатын
(баланың (балалардың) Т.А.Ә., туған күні)
тағайындауды сұраймын.
Патронат тәрбиешінің тегі __________________________________________
Аты _______________________Әкесінің аты_____________________________
Мекенжайы___________________________________________________________
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) күтіп-бағуға ақша қаражатын тағайындау туралы шешім ___________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________ 20__ ж. "___" __________
Патронат тәрбиешінің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
_____________________________________________
Сериясы _____________нөмірі ________________ кiм берген ____________
Жеке сәйкестендiру нөмiрi __________________________________________
Дербес шотының № _____________ Банктiң атауы _______________________
Жеке деректерде өзгерістер туындаған жағдайда, олар туралы 15 күн iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн.
Жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттарды бергенiм үшiн жауапкершiлiк туралы маған ескертiлдi.
20___ ж. "___" ________ _____________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
Құжаттар қабылданды: 20___ ж. "___" _________
_____________________________________________________ _____________
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы) (қолы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(қию сызығы)
Жеке деректерде өзгерістер туындаған жағдайда, олар туралы 15 күн iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн.
Жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттарды бергенiм үшiн жауапкершiлiк туралы маған ескертiлдi.
Құжаттары қоса берiлген азамат
____________________________________________________________ өтiнiшi
________ данада 20___ ж. "___" ____ № _____ қабылданды.
_____________________________________________________ ______________
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы) (қолы)
Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды)
күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын төлеуді
жүзеге асыру қағидаларына және оның мөлшеріне
2-қосымша
Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) күтіп-бағуға бөлінетін ақша қаражатын тағайындау (тағайындаудан бас тарту)
туралы шешім
20 ___ жылғы "___" ___________ № ________
(орган атауы)
Iстiң № ___________
Азамат ______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Өтiнiш берiлген күн _________________________________________________
Баланың туу туралы куәлiгi (туу туралы актiнің жазбасы)
Берiлген күнi _______________________ №_____________________
Баланың туу туралы куәлiгiн (баланың тууы туралы актiнің жазбасын) берген органның атауы________________________________________________
Баланың Т.А.Ә. ______________________________________________________
Баланың туған күні __________________________________________________
Баланы патронаттық тәрбиеге беру туралы шарт ____________________________________________________________________________________________
Қорытынды шығарылған күн 20__ ж. _________________
Тағайындалған ақша қаражатының сомасы

11. Орган в месячный срок со дня принятия решения извещает патронатного воспитателя о прекращении выплаты денежных средств.
12. Денежные средства, своевременно не полученные патронатным воспитателем по вине органа, выплачиваются за весь прошедший период со дня обращения в орган, если обращение за ним последовало до достижения подопечным восемнадцатилетнего возраста.
13. Документы по назначению и выплате денежных средств на ребенка (детей), находящихся под патронатом, хранятся в органе в личных делах подопечных.
14. Патронатный воспитатель ведет учет расходов в виде записей по приходу и расходу денежных средств.
3. Размеры выплат денежных средств, выделяемых на содержание
ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
15. Выплата денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям, производится ежемесячно в следующих размерах:
1) питание за одного ребенка дошкольного возраста – 6 месячных расчетных показателей;
2) питание за одного ребенка школьного возраста – 7 месячных расчетных показателей;
3) одежда, обувь и мягкий инвентарь для одного ребенка – 3 месячных расчетных показателя.
16. Контроль за расходованием денежных средств, выделяемых на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям производится органом не реже 1 раза в полугодие.
Приложение 1
к Правилам осуществления выплаты
и размера денежных средств, выделяемых
на содержание ребенка (детей), переданного
патронатным воспитателям
Форма заявления
для назначения денежных средств, выделяемых на содержание
ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
(наименование органа)
_____________________
Заявление
Прошу назначить денежные средства, выделяемых на содержание
ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
____________________________________________________________________
(ФИО, дата рождения, ребенка (детей))
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ___________________ Отчество _________ патронатного воспитателя
Адрес ______________________________________________________________
Решение о назначении денежных средств на содержание ребенка (детей),
переданного патронатным воспитателям________________________________
____________________________________________________________________
__________от "__" ______ 20 ___г.
Вид документа, удостоверяющего личность патронатного воспитателя
______________________________
Серия _______ номер ______ кем выдано ______________________________
Индивидуальный идентификационный номер _______________________
№ лицевого счета __________ Наименование банка _____________________
В случае возникновения изменений в личных данных обязуюсь в течение 15 дней сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
"___" _____________ 20 ___года ___________________
(подпись заявителя)
Документы приняты:
"___" _________ 20 __ года
____________ __________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
В случае возникновения изменений в личных данных обязуюсь в течение 15 дней сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Заявление гр. ___________________ с прилагаемыми документами
в количестве _____ штук принято "___" ________ 20 __ г.
_____________ _________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам осуществления выплаты
и размера денежных средств, выделяемых
на содержание ребенка (детей), переданного
патронатным воспитателям
Решение
о назначении (отказе в назначении) денежных средств, выделяемых
на содержание ребенка (детей), переданного патронатным
воспитателям
№ ___ от "___" ____ 20___ года
(наименование органа)
№ дела _______
Гражданин (ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата обращения ______________________________________________________
Свидетельство о рождении ребенка (запись акта о рождении)
№ _____________ Дата выдачи _____________________________наименование
органа, выдавшего свидетельство о рождении ребенка (запись акта о
рождении)____________________________________________________________
Ф.И.О. ребенка ______________________________________________________
Дата рождения ребенка _______________________________________________
Договор о передаче ребенка на патронатное воспитание_________________
____________________________________________________________________
Дата заключения _______ 20 __ г.
Назначенная сумма денежных средств

20__ ж. __________ бастап 20__ ж._________ аралығында
__________________ теңге ________________________________ сомасында
(жазумен)
Айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты тағайындалған ақша
қаражатының сомасы:
Баланың Т.А.Ә. ______________________________________________________
___________________________ бастап _______________________аралығында
___________ теңге _________________________________________ сомасында
(жазумен)
____________________________________________ себебі бойынша ақша
қаражатын тағайындаудан бас тартылды
_________________________________________ себебі бойынша ақша
қаражатының төленуі тоқтатылды
М.О.
(Орган басшысы)
(қолы) (Т.А.Ә.)

с ______ 20 __ г. по _______ 20 __ г.
в сумме ____ тенге ___________________________________________
(прописью)
Назначенная сумма денежных средств в связи с изменением месячного расчетного показателя:
ФИО ребенка
____________________________________________________________
денежные средства с _____________________________ по
_______________________________
в сумме _____________ тенге
______________________________________________
(прописью)
Отказано в назначении денежных средств по причине:
___________________________
Выплата денежных средств прекращена по причине:
______________________________
М.П.
(Руководитель органа)
(подпись) (фамилия)