Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 388 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 312 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 117-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 388 қаулысымен бекітілген
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және
асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және
олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
1. Осы Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 117-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және оларды отбасына тәрбиелеуге беру мақсатында жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және асырап алуға жататын балаларды (бұдан әрі – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар) есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін белгілейді.
2. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды толық және жан-жақты есепке алу үшiн бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есепке алу жүргiзiледi.
3. Ата-аналардың қайтыс болуына, ата-ана құқықтарының айрылуына, ата-ана құқықтарының шектелуiне, әрекетке қабiлетсiз деп тануға, ата-аналардың сырқаттануына, ата-аналардың ұзақ мерзiмде болмауына, ата-аналардың баланы тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқорлығы болмауының өзге жағдайларында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәлiметтерге ие жеке және заңды тұлғалар балалардың нақты тұрғылықты жері бойынша қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға олар туралы дереу хабарлайды.

Об утверждении Правил организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 388. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 312
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 388
Правила
организации учета детей-сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к
информации о них 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» (далее – Кодекс) и устанавливают порядок организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и подлежащих усыновлению, и доступа к информации о них (далее – дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей) с целью передачи их на воспитание в семью.
2. Для полного и всестороннего учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, ведутся первичный, региональный и централизованный учеты.
3. Физические и юридические лица, располагающие сведениями о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, в случаях смерти родителей, лишения их родительских прав, ограничения их в родительских правах, признания родителей недееспособными, болезни родителей, длительного отсутствия родителей, уклонения родителей от воспитания детей или от защиты их прав и интересов, а также в других случаях отсутствия родительского попечения незамедлительно сообщают о них в органы, осуществляющие функции по опеке и попечительству, по фактическому месту нахождения детей.

4. Медициналық ұйымдардың лауазымды тұлғалары жаңа туылған нәресте қалдырылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мекеменің орналасқан жері бойынша ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органды бұл туралы хабардар етуге міндетті.
2. Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және
асырап алуға жататын балаларды есепке алуды ұйымдастыру және
олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібі
5. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды бастапқы есепке алуды және оларды отбасына тәрбиелеуге (қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбие, бала асырап алу) беру немесе барлық үлгідегі ұйымдарға (білім беру, медициналық және өзге де) орналастыру үшін қажетті құжаттар дайындауды ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жүзеге асырады.
6. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтаған кезде ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы бұл балаларды бастапқы есепке алуды және олар туралы мәліметтерді жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алу журналында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тіркейді.
7. Егер жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар бастапқы есепке қойылған күннен бастап бір ай өткен соң нақты орналасқан жері бойынша отбасына тәрбиелеуге орналастырылмаса, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы оларға сауалнамаларды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырады және жеті жұмыс күні ішінде өңірлік есепке қою және баланы кейін Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасында тәрбиелеуге орналастыруға жәрдем көрсету үшін облыстың білім беруді басқару органына тапсырады.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамаларына ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органының маманы қол қояды.
Сауалнамалардың көшiрмелерi және жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мәртебесін растайтын құжаттар ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органында, сондай-ақ жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда тәрбиелетін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың жеке істерінде сақталады.

4. Должностные лица медицинских организаций в течение трех рабочих дней со дня оставления новорожденного обязаны сообщить об этом в орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы по месту нахождения учреждения.
2. Порядок организации учета детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей и подлежащих
усыновлению, и доступа информации о них
5. Первичный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и подготовка необходимых документов для их передачи на воспитание в семью (опека или попечительство, патронатное воспитание, усыновление) или устройства в организации всех типов (образовательные, медицинские и другие) ведется органом, осуществляющим функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы.
6. При выявлении детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы ставит этих детей на первичный учет и регистрирует сведения о них в журнале первичного учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Если дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, по истечении одного месяца со дня постановки на первичный учет не были устроены на воспитание в семью по месту фактического нахождения, орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы заполняет на них анкету согласно приложению 2 к настоящим Правилам и в течение семи рабочих дней передает в орган управления образованием области для постановки на региональный учет и оказания содействия в последующем устройстве ребенка на воспитание в семью граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан.
Анкеты детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, подписываются специалистом органа, осуществляющего функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы.
Копии анкет и документы, подтверждающие статус детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, хранятся в органе, осуществляющем функции по опеке и попечительству, района, города областного значения, столицы, а также в личных делах детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.

8. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өңірлік есепке алуды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жүзеге асырады.
9. Ата-аналары ата-ана құқықтарынан айрылған балалар туралы мәліметтер ата-ана құқықтарынан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап алты ай өткен соң өңірлік есепке қою үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органына тапсырылады.
10. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органында белгiленген тәртіппен ресімделген жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар сауалнамасының тіркелген күні жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өңірлік есепке қою күні болып саналады.
11. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы мәліметтерді алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өңірлік есепке алу журналына тиісті жазбаларды енгізу арқылы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өңірлік есепке қояды.
12. Егер жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар өңірлік есепке қойылған күнінен бастап отбасына тәрбиелеуге (қорғаншылық (қамқоршылық), патронат, бала асырап алу) орналастырылмаса, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жеті жұмыс күні ішінде асырап алуға жататын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамаларын және құжаттарды Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) орталықтандырылған есепке қою үшін жібереді.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке қоюға қажетті құжаттардың тізбесін уәкілетті орган бекітеді.
13. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар сауалнамаларының уәкілетті органда оған қатысты құжаттарды қоса отырып тіркелген күні жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке қою күні болып саналады.
14. Уәкілетті орган жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке олар туралы тиісті мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық базаға енгізу арқылы қояды.

8. Региональный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, ведется органом, осуществляющим функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы.
9. Сведения о детях, чьи родители лишены родительских прав, передаются в орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы для постановки на региональный учет по истечении шести месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о лишении родительских прав.
10. Датой постановки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на региональный учет считается дата регистрации оформленной в установленном порядке анкеты детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в органе, осуществляющем функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы.
11. Орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы в течение трех рабочих дней после получения сведений ставит на региональный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, путем внесения соответствующих записей в журнал регионального учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Если дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в течение двух месяцев со дня постановки на региональный учет не были устроены на воспитание в семью (опека (попечительство), патронат, усыновление), орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы в течение семи рабочих дней направляет анкеты детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, подлежащих усыновлению и документы в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) для постановки на централизованный учет.
Перечень документов, необходимых для постановки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет, утверждается уполномоченным органом.
13. Датой постановки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на централизованный учет считается дата регистрации в уполномоченном органе анкет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, с приложением документов на него.
14. Уполномоченный орган ставит на централизованный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, путем внесения в электронную базу соответствующих сведений о них согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

15. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есепке алынуын қалыптастыруға және пайдалануға қойылатын міндетті талаптар:
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәлiметтерді жинау;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтерді тек қана жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мүдделерi үшін пайдалану;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпараттың толықтығы және шынайылығы;
4) ақпаратты жария болудан, ұрлатудан, жоғалтудан, жасанды көшiрмеден және бұрмалаудан қорғау болып табылады.
16. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мәртебесі өзгерген кезде (ата-аналардың ата-ана құқықтарынан айрылуы, ата-аналардың хабарсыз кетті деп танылуы және басқа), оларды жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған бір ұйымнан басқасына ауыстырған, кәсіптік оқу орындарына білім алуға түскен кезде жеті жұмыс күні ішінде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есебіне тиісті өзгерістерді енгізу үшін уәкілетті органға ақпарат жібереді.
17. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке қойғаннан кейін уәкілетті органға:
1) үш жасқа дейінгі жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың фотосуреттерін жылына бір рет, үш жастан он сегіз жасқа дейінгілердің – үш жылда бір рет;
2) отбасына орналасқан, кәмелет жасқа толған немесе кәмелет жасқа толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, қайтыс болған кезде жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есептен алынғаны туралы ақпаратты жібереді.
18. Бастапқы, өңірлік, орталықтандырылған есепке алуды жүргізуді жүзеге асыратын органдар жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді.
19. Бастапқы, өңірлік, орталықтандырылған есепте тұрған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратқа қол жеткізуді мұндай есепке алуды жүргізуді жүзеге асыратын органдар соттың және прокуратура органдарының сұрау салуы кезінде ұсынады.

15. Обязательными требованиями к формированию и использованию централизованного учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, являются:
1) сбор сведений о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей;
2) использование информации о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, исключительно в интересах детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
3) полнота и достоверность информации о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей;
4) защита информации от утечки, хищения, утраты, подделки и искажения.
16. Орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы при изменении статуса детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (лишение родителей родительских прав, признание родителей безвестно отсутствующими и другое), при их переводе из одной организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в другую, поступлении на обучение в профессиональное учебное заведение в течение семи рабочих дней направляет информацию в уполномоченный орган для внесения соответствующих изменений в централизованный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
17. Орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству, области, города республиканского значения, столицы после постановки на централизованный учет детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, направляет в уполномоченный орган:
1) фотографии детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до трех лет – один раз в год, в возрасте от трех лет до восемнадцати лет – один раз в три года;
2) информацию о снятии с централизованного учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, при их устройстве в семью, достижении совершеннолетия или приобретении полной дееспособности до достижения совершеннолетия, смерти.
18. Органы, осуществляющие ведение первичного, регионального, централизованного учетов, обеспечивают защиту конфиденциальной информации о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей.
19. Доступ к информации о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, состоящих на первичном, региональном, централизованном учетах предоставляется органами, осуществляющими ведение таких учетов при письменном запросе суда и органов прокуратуры.

20. Бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есепке қою үшін жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтерді ұсыну тәртібінің және мерзімдерінің бұзылуына жол берілмейді.
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз
қалған және асырап алуға жататын балаларды
есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына
1-қосымша
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды
бастапқы есепке алу журналы
Есепке қойылған күн
Баланың Т.А.Ә.
Туған күні
Оқу орны, егер мектепке дейінгі бала болса, балабақшаның № көрсетілсін
Есепке қойылған себебі
Мәліметтер кім нен түсті
Ата-аналары туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, олардың болмау себебі мен оны растайтын құжаттың түрі, оның № және күні)
Баланың бұрынғы тұрған мекенжайы
Бала қайда орналастырылды
Баланы орналастыру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі (құжаттың № және күні, түрі)
Оны өңірлік есепке қою үшін мәліметтерді жіберу туралы хаттың № және күні
Есептен шығарылған күн
Есептен шығару себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз
қалған және асырап алуға жататын балаларды
есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына
2-қосымша
Фотосуреті

20. Не допускается нарушение порядка и сроков передачи сведений о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, для их постановки на первичный, региональный и централизованный учеты.
Приложение 1
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей и подлежащих
усыновлению, и доступа к информации о них
Журнал первичного учета детей-сирот и
детей, оставшихся без попечения родителей
дата
постановки
на учет
Ф.И.
ребенка
дата
рождения
место
учебы, если
дошкольник,
то указать
№ д/с
причина
постановки
на учет
от кого
поступили
сведения
сведения о
родителях
(Фамилия,
имя,
отчество,
дата
рождения,
указать
причину и вид
документа,
подтверждающего
их отсутствие,
его № и дату)
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
адрес
прежнего
проживания
ребенка
куда
определен
ребенок
решение местных
исполнительных
органов об
устройстве ребенка
(№ и дата, вид
документа)
№ и дата
письма об
отправке
сведений для
его
постановки на
региональный
учет
дата
снятия с
учета
причина
снятия
с учета
9
10
11
12
13
14
Приложение 2
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей и подлежащих
усыновлению, и доступа к информации о них
Фото

3х4
Баланың сауалнамасы
Сауалнама толтырылған күн ___________________________________________
Бастапқы есепке қойылған күн және №
Баланың Т.А.Ә._______________________________________________________
Туу туралы куәлiк нөмiрi_____ сериясы ______ Берiлген күнi __________
Туған күні __________________________________________________________
Ұлты ________________________________________________________________
Баланың әлеуметтік мәртебесі, асты сызылсын (жетім, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған)
Өңірлік есепке қойылған күн және № __________________________________
Әкімнің балалар мекемесіне орналастыру туралы шешімінің күні, № (әкімдіктің атауы көрсетілсін) ______________________________________
Баланы орналастырудың хронологиясы __________________________________
(қашан, қайдан келді (отбасы, перзентхана, аурухана)
Қай мектепте, сыныпта және қалай оқыды (үздік, жақсы, орта - асты сызылсын)
_____________________________________________________________________
Бос уақытта бала немен айналысқанды ұнатады (хоббиі, әуестенулері, қабілеті, қоғамдық өзіндік қызметке, спорттық жарыстарға, үйірмелерге қатысуы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бала денсаулығының жағдайы (мекемеге түскен сәтінде, толық)
_____________________________________________________________________
Ата-ана туралы мәліметтер:
анасы (Т.А.Ә., туған күні) __________________________________________
Анасы туралы мәліметтер (тіркелген, тұратын мекенжайы, айналысатын жұмысының түрі, баласына бара ма. Егер бала некеден тыс туылса, белгі жасалсын. Болмау себептері: қайтыс болуы, ата-ана құқықтарынан айырылуы, сотталуы және т.б.)
әкесі (Т.А.Ә., туған күні) __________________________________________
Әкесі туралы мәліметтер (тіркелген, тұратын мекенжайы, айналысатын жұмысының түрі, баласына бара ма. Егер бала некеден тыс туылса, белгі жасалсын. Болмау себептері: 4-Н, қайтыс болуы, ата-ана құқықтарынан айырылуы, сотталуы және т.б.)
_____________________________________________________________________
Баланың аға-інілері, апа-сіңлілері
_____________________________________________________________________
(туған күні, тегі, аты, әкесінің аты, орналасқан жері, үй, ұялы,
жұмыс телефондары кодымен)
Баланың жақын туысқандары (аталары, әжелері, көкелері, тәтелері)
_____________________________________________________________________
(туған күні, тегі, аты, әкесінің аты, орналасқан жері, үй, ұялы,
жұмыс телефондары кодымен)
Олар бала орналасқан мекеменің әкімшілігімен байланыс орната ма
_____________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер __________________________________________________
(Баланың ақыл-ой және дене дамуының сипаттамасы,
жас ерекшелік дамуы (жасына сәйкес келе ме)
Қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдардың ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына тәрбиелеуге орналастыру бойынша қабылдаған шаралары туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
_____________________________ Ауданның, облыстық маңызы бар
қаланың, астананың қорғаншылық
және қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын
органы маманының қолы
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз
қалған және асырап алуға жататын балаларды
есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына
3-қосымша
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өңірлік есепке алу журналы
Есепке қойылған күн
Баланың Т.А.Ә.
Туған күні
Ұйымның толық атауы
Есепке қойылған себебі
Ата-аналары туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, олардың болмау себебі мен оны растайтын құжаттың түрі, оның № және күні)
Баланың бұрынғы тұрған мекенжайы
Бала қайда орналастырылды
Баланы орналастыру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімі (құжаттың № және күні, түрі)
Оны орталықтандырылған есепке қою үшін мәліметтерді жіберу туралы хаттың № және күні
Есептен шығарылған күн
Есептен шығару себебі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз
қалған және асырап алуға жататын балаларды
есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы
ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына
4-қосымша
Асырап алуға жататын ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар
туралы деректер банкі
Облыс атауы
Баланың суреті
Баланың Т.А.Ә.
Туған күні (күні, айы, жылы)
Ұлты
Жынысы
Баланың әлеуметтік мәртебесі, растайтын құжаттың күнін және № көрсете отырып
Жетім
Бас тартылған
Тастанды
Ата-аналары ата-ана құқықтарынан айрылған
Ата-аналарын сот әрекетке қабілетсіз деп таныған
кестенің жалғасы
Диагноз
АИТВ жұқтырған
Туберкулез жұқтырған
Сифилис және өзге де венерологиялық аурулар
Жүрек-қан тамыр жүйесінің аурулары
С гепатиті
Балалардың церебральді сал ауруы
Даун синдромы
Туа біткен көптеген кемшіліктер
Жүйке жүйесінің аурулары
Көз аурулары
Басқа аурулар
Дені сау
кестенің жалғасы
Әкімдіктің баланы мекемеге орналастыру туралы қаулысының күні және №
Ата-аналары, аға-інілері, апа-сіңлілері және басқа туысқандары туралы мәлімет
Бастапқы есепке қойылған күн және №
Өңірлік есепке қойылған күн және №
Орталықтандырылған есепке қойылған күн
Асырап алуға ұсынылды
Ата-аналарының Т.А.Ә., туған күні, тұрғылықты жері (мекенжайы, тел. кодымен, жұмыс орны)
Аға-інілерінің және апа сінлірерінің Т.А.Ә., туған күні, тұрғылықты жері (мекенжайы, тел. кодымен, жұмыс орны)
Жақын туысқандарының Т.А.Ә., туған күні, тұрғылықты жері (мекенжайы, тел. кодымен, жұмыс орны)
Азаматтардың Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны
Бас тарту себебі
кестенің жалғасы
Орталықтандырылған есептен шығару себебі
Есептен шығару күні
ҚР азаматтары асырап алды (Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны)
Шетелдік азаматтар асырап алды (Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны)
Қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) орналастырылды (Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны)
Патронаттық тәрбиеге орналастырылды (Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны)
Жасы бойынша
Қайтыс болуы (қайтыс болу туралы куәліктің күні және №)
Ата-аналарына қайтару (Т.А.Ә., ұялы, жұмыс тел. кодымен, жұмыс орны)

3х4
Анкета ребенка
Дата заполнения анкеты_______________________________________________
Дата и № постановки на первичный учет
Ф.И.О. ребенка_______________________________________________________
Свидетельство о рождении номер_______серия______Дата выдачи_________
Дата рождения _______________________________________________________
Национальность______________________________________________________
Социальный статус ребенка, подчеркнуть (сирота, остался без попечения родителей).
Дата и № постановки на региональный учет______________________
Дата, № решения акима об определении в детское учреждение (указать
наименование акимата)_____________________________________________
Хронология размещения ребенка_____________________________________
(когда, откуда поступил (семья, родильный дом, больница)
В какой школе, классе учился и как (отлично, хорошо,
посредственно – подчеркнуть)
________________________________________________________
Чем любит ребенок заниматься в свободное время (его хобби, увлечения,
способности, участие в общественной самодеятельности, спортивных
соревнованиях, кружках)______________________________________
___________________________________________________________________
Состояние здоровья ребенка (на момент поступления в учреждение, подробное)
_________________________________________________________
Сведения о родителях:
мать (Ф.И.О., дата рождения)________________________________________
Сведения о матери (адрес прописки, проживания, род занятий, посещает
ли ребенка. Если ребенок рожден вне брака, сделать отметку. Причины
отсутствия: смерть, лишение родительских прав, осуждение и т.д.).
отец (Ф.И.О., дата рождения)______________________________________
Сведения об отце (адрес прописки, проживания, род занятий, посещает
ли ребенка. Причины отсутствия: Ф4, смерть, лишение родительских
прав, осуждение и т.д.)
_____________________________________________________________________
Братья, сестры ребенка
_____________________________________________________________________
(дата рождения, фамилия, имя, отчество, местонахождение, телефон с
кодом, домашний, мобильный, рабочий)
Близкие родственники ребенка (дедушки, бабушки, дяди, тети)
_____________________________________________________________________
(дата рождения, фамилия, имя, отчество, местонахождение, телефон с
кодом, домашний, мобильный, рабочий)
Поддерживают ли они связь с администрацией учреждения, где находится ребенок
_____________________________________________________________________
Дополнительные сведения_________________________________________
(Описание умственного и физического развития ребенка,
возрастное развитие (соответствует ли своему возрасту)
Информация о мерах, предпринятых органами, осуществляющими функции по опеке и попечительству, по устройству ребенка, оставшегося без попечения родителей, на воспитание в семью граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан
____________________________________________________________________
_______________________
Подпись специалиста органа,
осуществляющего функции по опеке и
попечительству района, города
областного значения, столицы
Приложение 3
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей и подлежащих
усыновлению, и доступа к информации о них
Журнал регионального учета детей-сирот и
детей, оставшихся без попечения родителей
Дата
постановки
на учет
Ф.И.О.
ребенка
Дата
рождения
Полное
наименование
организации
Причина
постановки
на учет
Сведения о
родителях
(Фамилия,
имя,
отчество,
дата
рождения,
указать
причину и
вид
документа,
подтверждающего
их
отсутствие,
его № и
дату)
Адрес
прежнего
проживания
ребенка
Куда
определен
Решение
местных
исполни-
тельных
органов
об устройстве
ребенка
(№ и
дата,
вид
документа)
№ и
дата
письма
об отправке
сведений
для
его
постановки
на центра-
лизованный
учет
Дата
снятия
с учета
Причина
снятия
с учета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 4
к Правилам организации учета
детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей и подлежащих
усыновлению, и доступа к информации о них
Банк данных о детях, оставшихся без попечения
родителей, подлежащих усыновлению
Наиме-
нование
области
Фото
ребенка
Ф.И.О.
ребенка
Дата
рождения
(день,
месяц,
год)
Национальность
Пол
Социальный статус ребенка с указанием даты и № подтверждающего документа
сирота
отказной
брошенный
чьи
родители
лишены
родительских
прав
чьи
родители
признаны
судом
без
вести
пропавшими
чьи
родители
признаны
судом
недееспо-
собными
продолжение таблицы
Диагноз
Вичинфи-
цирован-
ный
Тубинфици-
рованный
Сифилис
и др.
вен.
заболе-
вания
Заболе-
вание
сердечно-
сосудистой
системы
Гепатит
С
ДЦП
Синдром
Дауна
врожден-
ные
множествен-
ные
пороки
Заболевания
нервной
системы
Заболевания
зрения
другие
заболевания
Здоров
продолжение таблицы
Дата и №
постанов-
ления
акимата об
определе-
нии
ребенка в
учреждение
Сведения о родителях, братьях,
сестрах и др. родственниках
дата
и №
поста-
новки
на
первичный
учет
дата
и №
поста-
новки
на
регио-
нальный
учет
дата и
№ постановки
на
Центра-
лизо-
ванный
учет
предлагался на
усыновление
Ф.И.О.,
дата
рождения,
местона-
хождение
родителей
(адрес,
тел. с
кодом,
место
работы)
Ф.И.О.,
дата
рождения,
местона-
хождение
братьев и
сестер
(адрес,
тел.
раб.,
дом. с
кодом,
моб.,
место
работы)
Ф.И.О.,
дата
рождения,
местона-
хождение
близких
родствен-
ников с
указанием
родства
(адрес,
тел. раб.,
дом. с
кодом,
моб.,
место
работы)
Ф.И.О.
граждан,
адрес,
тел. с
кодом,
моб.,
раб.,
место
работы
причина
отказа
продолжение таблицы
Причины снятия с Централизованного учета
Дата
снятия
с учета
усыновлен
гражданами
РК
(Ф.И.О.,
адрес,
тел. с
кодом,
моб.,
раб.,
место
работы)
усыновлен
иностран-
ными
гражданами
(Ф.И.О.,
адрес, тел.
с кодом,
моб., раб.,
место
работы)
устроен
под опеку
(попечи-
тельство)
(Ф.И.О.,
адрес,
тел. с
кодом,
моб.,
раб.,
место
работы)
устроен
на
патро-
натное
воспи-
тание
(Ф.И.О.,
адрес,
тел. с
кодом,
моб.,
раб.,
место
работы)
по
возрасту
смерть
(дата и
№ свиде-
тельства
о смерти)
возврат
родителям
(Ф.И.О.,
адрес, тел. с
кодом, моб.,
раб., место
работы)