Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 396 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 5 маусымдағы № 410 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңының 16-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 396 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда
пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсаттарда пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және құрамында Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізіміне (бұдан әрі – Тізім) енгізілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды медициналық мақсатта пайдалану тәртібін айқындайды.
Есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта пайдалану деп құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындау, пайдалану, жазып беру, босату, сақтау, бөлу, есепке алу, жою түсініледі.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) науқастың медициналық құжаттары – сырқатнамасы, амбулаториялық картасы, консультациялық қарау жазба парағы;

Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 396. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2015 года № 410
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 410 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года № 396
Правила
использования в медицинских целях
наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров,
подлежащих контролю в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (далее – Закон) и устанавливают порядок использования в медицинских целях лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан (далее – Список).
Под использованием в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров понимается назначение, использование, выписывание, отпуск, хранение, распределение, учет, уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) медицинские документы больного – история болезни, амбулаторная карта, лист записи консультационного осмотра;

2) арнайы рецептілік бланк – құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепт жазып беруге арналған белгіленген нысандағы бланк;
3) сигнатура – құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды алудың заңдылығын растайтын белгіленген нысандағы құжат;
4) Тізімнің II Кестесі – медициналық мақсатта пайдаланылатын және қатаң бақылауға алынған есірткі және психотроптық заттардың тізімі;
5) Тізімнің III Кестесі – медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылауға алынған есірткі мен психотроптық заттардың тізімі;
6) Тізімнің IV Кестесі – бақылауға алынған прекурсорлар (есірткі мен психотроптық заттарды заңсыз дайындауда жиі пайдаланылатын химиялық және өсімдік заттар) тізімі.
2. Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта
пайдалану тәртібі
1. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды тағайындау
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық және стационарлық емдеу кезінде құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындауды денсаулық сақтау ұйымының дәрігері жүзеге асырады.
4. Жедел және шұғыл медициналық жәрдем көрсету кезінде құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды жедел медициналық жәрдемнің көшпелі бригадасының дәрігері немесе денсаулық сақтау ұйымының шұғыл жәрдем (үйіне барып жәрдем беру) бөлімшесінің дәрігері тағайындайды.
Ауылдық жерлерде жедел медициналық жәрдемнің көшпелі бригадасында дәрігерлер болмаған жағдайда құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындауды көшпелі бригаданың фельдшері жүргізеді.
Құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың пайдаланылуын ресімдеу науқасқа шұғыл медициналық көмек көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.
5. Стационарлық емдеуде жатқан науқастарға құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындау медициналық көрсетілімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
6. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды тағайындау бір реттік дозасы, қабылдау (енгізу) тәсілі мен жиілігі, емдеу курсының ұзақтығы, сондай-ақ дәрілік заттарды тағайындаудың негіздемесі міндетті көрсетіле отырып, науқастың медициналық құжаттарында белгіленеді және бөлімше меңгерушісі және/немесе денсаулық сақтау ұйымының басшысы қолымен куәландырады.

2) специальный рецептурный бланк – бланк установленной формы для выписывания рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка;
3) сигнатура – документ установленной формы, подтверждающий законность приобретения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества;
4) Таблица II Списка – список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под строгим контролем;
5) Таблица III Списка – список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем;
6) Таблица IV Списка – список прекурсоров (химических и растительных веществ, часто используемых при незаконном изготовлении наркотических и психотропных веществ) находящихся под контролем.
2. Порядок
использования в медицинских целях наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в
Республике Казахстан
1. Назначение лекарственных средств,
содержащих наркотические средства, психотропные вещества и
прекурсоры
3. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры при амбулаторном и стационарном лечении в организациях здравоохранения осуществляется врачом организации здравоохранения.
4. При оказании скорой и неотложной медицинской помощи лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, назначаются врачом выездной бригады скорой медицинской помощи или врачом отделения неотложной помощи (помощи на дому) организации здравоохранения.
В сельской местности при отсутствии в выездных бригадах скорой медицинской помощи врачей, назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры может производиться фельдшером выездной бригады.
Оформление использования лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, производится после оказания экстренной медицинской помощи больному.
5. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, больным, находящимся на  стационарном  лечении, осуществляется по медицинским показаниям.
6. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, фиксируется в медицинских документах больного с обязательным указанием разовой дозы, способа и кратности приема (введения), длительности курса лечения, а также обоснования назначения лекарственных средств и заверяется подписью заведующего отделением и/или руководителя организации здравоохранения.

7. Басшының міндетін орындайтын бір дәрігер жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымдарында құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды тағайындауды дәрігер өзі жүзеге асырады.
2. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды медициналық мақсатта пайдалану
8. Медициналық мақсаттарда Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және медициналық қолдануға рұқсат етілген, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медицина техникасының Мемлекеттік тізіліміне енгізілген, құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар пайдаланылады.
9. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды медициналық мақсатта пайдалану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізіледі.
10. Амбулаториялық емделу кезінде пациенттерге құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды пайдалану жазып берілген рецептіге сәйкес дәрігердің тағайындауы бойынша жүргізіледі.
11. Стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында науқастарға құрамында Тізімнің II, III Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды беру басқа дәрілерден бөлек жүргізілуі тиіс.
Дәрілік заттарды пайдалану (қабылдау) оларды беру сәтінде медицина қызметкерінің қатаң қадағалауымен: ішу арқылы қабылдау, трансдермальді терапиялық жүйелерді салу (бұласыр, үлбір және сол сияқтылар) – мейірбикенің қатысуымен, инъекцияларды енгізу – дәрігердің қатысуымен жүргізіледі.
12. Медициналық ұйымдардың сақтауға арналған орындарында және кезекші дәрігерлер мен медбикелердің постыларында есірткінің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың жоғары бір реттік және тәуліктік дозаларының кестелері, сондай-ақ олармен уланған кездегі у қайтарғылар кестесі ілінеді.
13. Медициналық ұйымның бөлімшелерінде (кабинеттерінде) құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың заттаңбаларын ауыстыруға, өлшеп орауға, шашыратуға, басқа қаптамаға (ыдысқа) құюға және ауыстырып салуға тыйым салынады.
3. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттардың рецептілерін жазып беру және оларды босату
14. Науқастарға құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың рецептілерін денсаулық сақтау ұйымдарының дәрігерлері, өздігінен қабылдау жүргізетін фельдшерлер, акушерлер, жеке қызмет ететін дәрігерлер тиісті медициналық айғақтар болған кезде жазып береді және қолымен, жеке мөрімен, денсаулық сақтау ұйымының мөртабанымен және мөрімен куәландырылады.

7. В организациях здравоохранения, где работает один врач, который выполняет обязанности руководителя, назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, осуществляется врачом самостоятельно.
2. Использование лекарственных средств,
содержащих наркотические средства, психотропные вещества и
прекусоры в медицинских целях
8. В медицинских целях используются лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и  прекусоры, зарегистрированные и разрешенные к медицинскому применению на территории Республики Казахстан и внесенные в Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
9. Использование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекусоры в медицинских целях осуществляется в организациях здравоохранения, имеющих лицензию в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, выданную в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Использование лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры пациентам при амбулаторном лечении осуществляется по назначению врача в соответствии с выписанным рецептом.
11. В организациях здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь, выдача больным лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблиц IIIII Списка производится отдельно от других лекарств.
Использование (прием) лекарственных средств производится строго под наблюдением медицинского персонала в момент их выдачи: пероральный прием, наложение трансдермальных терапевтических систем (пластырь, пленка и тому подобное) – в присутствии медицинской сестры, введение инъекций – в присутствии врача.
12. В медицинских организациях в местах хранения и на постах дежурных врачей и медицинских сестер вывешиваются таблицы высших разовых и суточных доз наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также таблица противоядий при отравлениях ими.
13. Не допускается замена этикеток, расфасовка, рассыпка, переливание и перекладывание в другую упаковку (тару) лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в отделениях (кабинетах) медицинской организации.
3. Выписывание рецептов и отпуск лекарственных средств,
содержащих наркотические средства, психотропные вещества и
прекурсоры
14. Рецепты больным на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, выписываются врачами организаций здравоохранения, фельдшерами, акушерами, ведущими самостоятельный прием, частнопрактикующими врачами при наличии соответствующих медицинских показаний и заверяются подписью, личной печатью, штампом и печатью организации здравоохранения.

15. Амбулаториялық науқастарға құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттар типографиялық тәсілмен дайындалған, А6 форматты, коды, бланк нөмірі мен қорғалу дәрежесі бар қызғылт түсті осы Қағидағаларға 1-қосымшаға сәйкес арнайы рецептілік бланкіге жазып беріледі.
Коды осы Қағидағаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің шартты сандық мәнін қамтиды.
16. Арнайы рецептілік бланкілердегі рецептілер дәрігердің өз қолымен жазылады, ұйымның мөртабанымен, мөрімен, дәрігердің жеке мөрімен, медицина ұйымының бас дәрігерінің немесе оның орынбасарының қолымен куәландырылады. Рецептіде медициналық құжаттаманың нөмірі, рецептіні жазып берген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ науқастың тегі, аты, әкесінің аты, жасы мен тұрғылықты мекенжайы көрсетіледі.
Арнайы рецептілік бланкілердің түбіртектері рецептімен бірдей толтырылады және медицина ұйымында олардың сақталуына жауапты тұлғада сақталады.
17. Рецептінің мазмұны, арнайы рецептілік бланкінің сериясы мен нөмірі науқастың медициналық құжаттамасына жазылады.
18. Құрамында Тізімнің IIІІІIV Кестeлеріндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың рецептілерін тегін жазып беру кезінде рецептілік бланкіге қосымша тегін берілу рецептісі жазып беріледі. Жазып берілген рецептілер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандағы журналда тіркеледі.
19. Құрамында Тізімнің III, IV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың рецептілері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бекітілген үлгідегі рецептілік бланкілерде жазып беріледі және медицина ұйымының мөртабанымен және мөрімен, дәрігердің қолымен және жеке мөрімен куәландырылады.
20. Көпқұрамдас дәрілік түрлердің құрамына кіретін құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың атауы рецептіде бірінші жазылады, сосын барлық қалған ингредиенттері көрсетіледі.
21. Жоғары бір реттік қабылдаудан асатын дозадағы құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың рецептілерін жазып берген кезде дәрілік заттың дозасы жазумен жазылады және леп белгісі қойылады.
Дәрігер бұл талапты сақтамаған жағдайда фармацевтика қызметкері жазып берілген дәрілік заттың жоғары бір реттік дозасының жартысын береді.
22. Бір рецептуралық бланкіде Тізімнің IIIIIIV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бір ғана атауы жазып беру және босату нормасынан аспайтын мөлшерде жазылады.

15. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, выписываются амбулаторным больным на специальном рецептурном бланке розового цвета, изготовленном типографским способом, форматом А6, имеющим код, номер бланка и степень защиты согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Код включает условное цифровое обозначение административно-территориальной единицы Республики Казахстан согласно  приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Рецепты на специальных рецептурных бланках выписываются врачом собственноручно, заверяются штампом, печатью организации здравоохранения, личной печатью врача, подписью главного врача медицинской организации или его заместителя. В рецепте указывается номер медицинской документации, фамилия, имя, отчество врача, выписавшего рецепт, а также фамилия, имя, отчество, возраст и адрес местожительства больного.
Корешки специальных рецептурных бланков заполняются идентично рецепту и хранятся в медицинской организации у лица, ответственного за их сохранность.
17. Содержание рецепта, серия и номер специального рецептурного бланка заносятся в медицинскую документацию больного.
18. При выписывании рецепта на лекарственное средство, содержащее наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблицы IIIIIIV Списка бесплатно или на льготных условиях, дополнительно к рецептурному бланку выписывается рецепт на бесплатный или льготный отпуск. Выписанные рецепты регистрируются в журнале по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц IIIIV Списка, выписываются на рецептурных бланках установленного образца согласно приложению 4 к настоящим Правилам, заверяются штампом и печатью медицинской организации, а также подписью и личной печатью врача.
20. Название лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, входящего в состав многокомпонентной лекарственной формы, пишется в рецепте первым, затем указываются все остальные ингредиенты.
21. При выписывании рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в дозе, превышающей высший однократный прием, доза лекарственного средства пишется прописью и ставится восклицательный знак.
При несоблюдении врачом этого требования, фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине высшей разовой дозы.
22. На одном рецептурном бланке выписывается одно наименование наркотического средства, психотропного вещества и прекурсора Таблиц IIIIIIV Списка в количествах не превышающих нормы выписывания и отпуска согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

23. Инкурабельді онкологиялық (гематологиялық) науқастарды емдеу үшін құрамында Тізімнің II, III, IV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарының бір рецептіде жазып берілген мөлшері 2 есе арттырылуы мүмкін. Дәрілік заттың мөлшері жазумен жазылады және леп белгісі қойылады.
Ерекше жағдайларда медициналық айғақтары бойынша инкурабельді науқасқа арналған дәрілік зат 5-10 күн емдеуге қажетті мөлшерде бірнеше рецептіде, бірақ осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген рұқсат етілген мөлшерден асырылмай жазып берілуі мүмкін.
Созылмалы науқастарға бір рецептіде жазып берілген этилморфин гидрохлоридінің мөлшері көзге арналған дәрілік түрлерде беру нормасынан бес есе арттырылуы мүмкін.
24. Созылмалы аурулары бар науқастарға құрамында Тізімнің III,  IV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарының рецептілері мерзімі бір айға дейінгі емдеу курсына жазылып берілуі мүмкін. Бұл жағдайларда рецептілік бланкіде "Арнайы тағайындау бойынша" деп көрсетіледі. "Арнайы тағайындау бойынша" нұсқамасын дәрігердің өзі жазуы және оның қолы мен жеке мөрімен куәландырылуы тиіс.
25. Құрамында Тізім Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың рецептілері күнтізбелік 7 күн ішінде жарамды.
26. Рецептілер бланкіде көзделген бағаналардың барлығы міндетті түрде толтырылып, анықтап жазылады. Рецептіде түзетулерге жол берілмейді.
27. Дәрілік затты қолдану тәсілі мемлекеттік немесе орыс тілінде дозасы, қабылдау жиілігі мен ұзақтығын көрсете отырып белгіленеді. Жалпы нұсқаулармен шектелуге жол берілмейді.
28. Рецепт жазу және беру кезінде:
1) Қазақстан Республикасында тіркелмеген және қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарға рецепт жазуға;
2) нашақорлыққа шалдыққан науқастарға құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарын жазып беруге;
3) амбулаториялық науқастарға этил эфирін, сондай-ақ фентанилдің инъекциялық ерітінділеріне рецептілер жазып беруге және беруге;
4) бір рецептілік бланкіге құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген мөлшерден артық жазып беруге және беруге;
5) рецептіде жазып берілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды дайындалған түрдің құрамынан бөлек беруге жол берілмейді.
Жоғарыда санамаланған талаптарға сай келмейтін рецепт жарамсыз болып саналады. Рецептіні жазып берген тұлға науқастың қайта қаралуы кезінде оның тиісінше ресімделуін қамтамасыз етеді.

23. Для лечения инкурабельных онкологических (гематологических) больных количество выписываемого в одном рецепте лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества Таблицы IIIIIIV Списка, может быть увеличено в 2 раза. Количество лекарственного средства пишется прописью, и ставится восклицательный знак.
В исключительных случаях по медицинским показаниям лекарственное средство для инкурабельного больного может быть выписано на нескольких рецептах в количествах, необходимых на 5–10 дней терапии, но не более предельно допустимых количеств указанных в приложении 5 к настоящим Правилам.
В глазных лекарственных формах количество этилморфина гидрохлорида, выписываемого в одном рецепте, для хронических больных, может быть увеличено в пять раз от нормы отпуска.
24. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц IIIIV Списка для больных хроническими заболеваниями могут выписываться на курс лечения сроком до одного месяца. В этих случаях на рецептурном бланке указывается «По специальному назначению». Указание «по специальному назначению» должно быть внесено рукой врача и заверено его подписью и личной печатью.
25. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц Списка, действительны в течение 7 календарных дней.
26. Рецепты выписываются разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф. Исправления в рецепте не допускаются.
27. Способ применения лекарственного средства обозначается на государственном или русском языке с указанием дозы, частоты и длительности приема. Не допускается ограничиваться общими указаниями.
28. При выписывании и отпуске рецептов не допускается:
1) выписывать рецепты на лекарственные средства, не зарегистрированные и не разрешенные к применению в Республике Казахстан;
2) выписывать больным, страдающим наркоманией лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка;
3) выписывать рецепты и отпускать амбулаторным больным этиловый эфир, а также инъекционные растворы фентанила;
4) на одном рецептурном бланке выписывать и отпускать лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры не более количеств, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам;
5) отпускать выписанные в рецепте наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры вне состава изготовленной формы.
Рецепт, не отвечающий вышеперечисленным требованиям, считается недействительным. Лицо, выписавшее рецепт, обеспечивает его надлежащее оформление в момент повторного обращения больного.

29. Құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарының рецептілері олар жазылған Республиканың әкімшілік-аумақтық бірлігі шегінде, Тізімнің III, IV Кестелеріндегі дәрілік заттарына жазылған рецептілер Қазақстан Республикасының барлық аумағында жарамды.
30. Дәріханалық ұйымдардан құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар:
1) сенімхат негізінде осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес талаптар бойынша денсаулық сақтау жүйесінде есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында жұмыс істеуге құқығы бар заңды тұлғаларға;
2) дәрігердің рецептісі бойынша, өлшенген 3,0 және 5,0 грамм калий перманганатын қоспағанда, халыққа беріледі.
31. Денсаулық сақтау ұйымдарының есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды алуға талаптары басқа дәрілік заттарға талаптардан бөлек латын тілінде олардың саны жазумен көрсетіп жазылады, денсаулық сақтау ұйымы басшысының немесе оның орынбасарының қолымен куәландырылады және ұйым мөрі соғылады.
32. Инкурабельді онкологиялық науқастарға құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарын беруді денсаулық сақтау ұйымының басшысы ұсынған, оның қолымен және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен куәландырылған бекіту тізіміне сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде фармацевтикалық қызмет көрсететін дәріханалар жүзеге асырады.
Бекіту тізімінде науқастың Т.А.Ә. және мекенжайы, рецептіні жазуға жауапты дәрігердің Т.А.Ә. көрсетіледі. Бекіту тізімі дәріханаға жарты жылда бір рет беріледі.
Медицина ұйымы дәріханаға бірінші басшының қолымен және ұйым мөрімен куәландырылған Тізімнің II Кестесіндегі дәрілік заттарына рецепт жазуға құқығы бар дәрігерлердің тізімін, қолдарының және жеке мөрлерінің үлгілерін ұсынады.
33. Науқасқа құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды беру кезінде рецептінің артқы жағында берілген дәрілік заттың атауы, саны, уақыты және берушінің қолы көрсетіледі.
34. Науқасқа құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды беру кезінде рецептінің орнына рецептіге және зауыттық таңбалануына (өндіруші зауыт, елі, серия нөмірі (партиясы)) толығымен сәйкес келетін мәліметтері бар, диагоналы бойынша (сол жақтан оң жаққа) сары жолағы бар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысанда сигнатура беріледі. Сигнатура дәріні берген фармацевтика қызметкерінің қолымен куәландырылады, сондай-ақ дәріхана ұйымының мөрімен расталады.

29. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка действительны в пределах административно-территориальной единицы республики в которой выписан рецепт, на лекарственные средства Таблиц IIIIV Списка - на всей территории Республики Казахстан.
30. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры отпускаются из аптечных организаций:
1) юридическим лицам, имеющим лицензию на право работы в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения по требованию согласно приложению 6 к настоящим Правилам на основании доверенности;
2) населению по рецепту врача за исключением калия перманганата в фасовке 3,0 и 5,0 грамм.
31. Требования организаций здравоохранения на получение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров выписываются на латинском языке отдельно от требований на другие лекарственные средства, с указанием их количеств прописью, заверяются подписью руководителя организации здравоохранения или его заместителя и скрепляются печатью организации.
32. Отпуск лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка инкурабельным онкологическим больным осуществляется в аптеках, оказывающих фармацевтические услуги в рамках гарантийного объема бесплатной медицинской помощи, согласно списка прикрепления, предоставленного руководителем организации здравоохранения, заверенного подписью руководителя и печатью организации здравоохранения.
В списке прикрепления указывается Ф.И.О. и домашний адрес больного, Ф.И.О. врача, ответственного за выписывание рецепта. Список прикрепления предоставляется в аптеку один раз в полгода.
Медицинской организацией в аптеку предоставляется список врачей, имеющих право выписывать рецепты на лекарственные средства Таблицы II Списка, образцы их подписей и личных печатей, заверенный подписью первого руководителя и печатью медицинской организации.
33. При отпуске больному лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры на обороте рецепта указывает название, количество отпущенного лекарственного средства, дату и роспись отпустившего.
34. При отпуске лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры больному взамен рецепта выдается сигнатура с желтой полосой по диагонали (слева направо) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с данными, полностью соответствующими рецепту и заводской маркировке (завод-производитель, страна, номер серии (партии)). Сигнатура заверяется подписью фармацевтического работника, отпустившего лекарство, а также скрепляется печатью аптечной организации.

35. Денсаулық сақтау ұйымдарына Тізімнің IIIIIIV Кестелеріндегі дәрілік заттарды беру алынатын заттардың атауы, дозасы, концентрациясы, дәрілік түрі мен саны жазумен көрсетіліп, белгіленген тәртіп бойынша ресімделген жеке сенімхат бойынша жүргізіледі. Сенімхатты қолдану мерзімі 10 күннен аспауы керек.
4. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар
бар дәрілік заттарды сақтау және тіркеу тәртібі
36. Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтайтын үй-жайларға (бұдан әрі – сақтау үй-жайлары) кіруге олармен жұмыс жасауға жіберілген тұлғаларға рұқсат етіледі.
37. Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлармен жұмыс жасауға рұқсат етілген тұлғаларда нашақорлық, уытқұмарлық, созылмалы маскүнемдік ауруларының жоқтығы, сондай-ақ есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлармен байланысты жұмыс жасауға жарамдылығы туралы психиатр мен нарколог дәрігерлердің қорытындылары және ішкі істер органдарының тиісті тексеруінің қорытындысы болады. Есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлармен жұмыс істеуге рұқсат етілген тұлғалардың тізімі денсаулық сақтау ұйымының басшысының бұйрығымен жыл сайын бекітіледі.
38. Медициналық ұйымдардың сақтауға арналған орындарында және кезекші дәрігерлер мен медбикелердің постыларында есірткі, психотроптық заттардың жоғары бір реттік және тәуліктік дозаларының кестелері, сондай-ақ олармен уланған кездегі у қайтарғылар кестесі ілінеді.
39. Сақтау үй-жайлары, сейфтер мен шкафтар жабық тұруы тиіс. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін олар мөрленеді және (немесе) пломбаланады. Кілттері, мөрі және (немесе) пломбир жауапты тұлғада (бұдан әрі – жауапты тұлға) сақталады.
40. Құрамында Тізімнің IIIIIIV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттар (есептік-фактуралар, жүкқұжаттар, сенімхаттар, рецептілер, талаптар) айы мен жылы бойынша тігіліп, мөрленген күйде жауапты тұлғада, олардың сақталуын қамтамасыз ету шартымен сейфтерде немесе метал шкафтарда сақтау үй-жайларында сақталуы тиіс.
41. Құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттар ағымдағысын санамағанда бес жыл, құрамында Тізімнің III, IV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттар ағымдағысын санамағанда бір жыл сақталады.
42. Сейфтің, шкафтің есігінің ішкі жағында құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың жоғары бір реттік және тәуліктік дозалары көрсетіле отырып, тізімі ілінеді.

35. Выдача лекарственных средств Таблиц IIIII,  IVСписка организациям здравоохранения производится по отдельной доверенности, оформленной в установленном порядке, с указанием наименования получаемых средств, дозы, концентрации, лекарственной формы и количества прописью. Срок действия доверенности не должен превышать 10 дней.
4. Порядок хранения и учета лекарственных средств, содержащих
наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
36. Доступ в помещения хранения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (далее – помещения хранения) разрешается лицам, допущенных к работе с ними.
37. Лица, допущенные к работе с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами имеют заключения врачей психиатра и нарколога об отсутствии заболеваний наркоманией, токсикоманией, хроническим алкоголизмом, а также о пригодности к выполнению деятельности, связанной с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами и заключение органов внутренних дел по проведению соответствующей проверки. Список лиц, допущенных к работе с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами, утверждается приказом руководителя организации здравоохранения ежегодно.
38. В организациях здравоохранения, в местах хранения и на постах дежурных врачей и медицинских сестер вывешиваются таблицы высших разовых и суточных доз наркотических средств, психотропных веществ, а также таблицы противоядий при отравлениях ими.
39. Помещения хранения, сейфы и шкафы должны находится в закрытом состоянии. После окончания рабочего дня они опечатываются и (или) пломбируются. Ключи, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица (далее – ответственное лицо).
40. Все документы по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц IIIIIIV Списка, (счета-фактуры, накладные, доверенности, рецепты, требования) хранятся в подшитом, опечатанном виде по месяцам и годам у ответственного лица в условиях, обеспечивающих их сохранность в сейфах или металлических шкафах в помещении хранения.
41. Документы по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка хранятся в течение пяти лет, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц IIIIV Списка – одного года, не считая текущего.
42. На внутренней стороне дверцы сейфа, шкафа вывешивается перечень хранящихся лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры с указанием высших разовых и суточных доз.

43. Сақтау үй-жайынан құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды беруді жауапты тұлға ғана жүзеге асырады.
44. Дәріханалардағы ассистенттік бөлмеде Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттарының қоры бес күндік қажеттіліктен, денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерінде (кабинеттерінде) – үш күндік қажеттіліктен, дәріханалардың сақтау үй-жайларында – мереке және демалыс күндерін қоспағанда, отыз күндік қажеттіліктен аспайды.
45. Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымда кешкі және түнгі уақытта шұғыл медициналық көмек көрсету үшін құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың бес күннен аспайтын қоры тізімі денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен айқындалады, оны жауапты кезекші дәрігердің рұқсатымен пайдаланады.
46. Медициналық сарапшылық қызмет жасайтын денсаулық сақтау ұйымдарында сынаудан (талдаудан) қалған құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды үш ай сақтайды, содан кейін өтініш берушіге қайтарады. Дәрілік заттарды қайтару факті тиісті актімен ресімделеді.
47. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар жарамсыз дәрілік заттар, сондай-ақ сынақтардан (талдаудан) кейін қалған қалдықтар жойылуы тиіс.
48. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар денсаулық сақтау ұйымдарында осы Қағидаларға 8910,  11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша нөмірленген, тігілген, денсаулық сақтау ұйымының және дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасының айналымы саласындағы мемлекеттік органның (бұдан әрі – мемлекеттік орган) аумақтық бөлімшелері басшыларының қолдарымен және мөрлерімен расталған арнайы журналда заттық-сандық есепке алынады.
49. Ғылыми-зерттеу институттарында, оқу орындарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттар мен реактивтер осы Қағидаларға 12 13-қосымшаларға сәйкес нысандағы журналдарда заттық-сандық есепке алынады.
50. Есепке алу журналының бірінші бетінде заттық-сандық есепке алынатын дәрілік заттардың тізбесі көрсетіледі. Дәрілік заттың әрбір дәрілік түрі, дозасы, қапталуы үшін жеке парақ (келесі беті) бөлінеді, онда дәрілік заттың атауы, дәрілік түрі, дозасы, өлшем бірлігі, журналды толтыруға жауапты тұлғаның тегі мен аты-жөні көрсетіледі. Келіп түскен нөмірі мен күні көрсетіліп, әрбір кіріс құжаты бойынша жазылады. Шығыны күндік қорытындысымен жазылады (күнделікті жазбалар). Есепке алу журналы бір жыл ішінде жарамды.

43. Выдача лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, осуществляется из помещения хранения только ответственным лицом.
44. В ассистентской комнате аптек запас наркотических средств, психотропных веществ Таблицы II Списка не превышает пятидневной потребности, в отделениях (кабинетах) организаций здравоохранения – трехдневной потребности, в помещениях хранения аптек – тридцатидневной потребности, не считая праздничных и выходных дней.
45. Для оказания экстренной медицинской помощи в медицинской организации, оказывающей стационарную помощь в вечернее и ночное время приказом руководителя организации здравоохранения определяется список лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка не превышающий пятидневный запас, который используется по разрешению ответственного дежурного врача.
46. В организациях здравоохранения, осуществляющих медицинскую экспертную деятельность, лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, оставшиеся после испытаний (анализов) хранятся в течение трех месяцев, после чего возвращаются заявителям. Факт возврата лекарственных средств оформляется соответствующим актом.
47. Забракованные лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также остатки, оставшиеся после испытаний (анализов), подлежат уничтожению.
48. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, в организациях здравоохранения подлежат предметно-количественному учету в специальном журнале, пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатями и подписями руководителей организации здравоохранения и территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – государственный орган) по формам согласно приложениям 891011 к настоящим Правилам.
49. В научно-исследовательских институтах, учебных заведениях, испытательных лабораториях (центрах) подлежат предметно-количественному учету реактивы и лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры в журнале по формам согласно приложениям 1213 к настоящим Правилам.
50. В журнале учета на первой странице указывается перечень лекарственных средств, подлежащих предметно-количественному учету. Для каждой лекарственной формы, дозировки, фасовки лекарственного средства отводится отдельный лист (разворот) на котором указывается наименование лекарственного средства, лекарственная форма, дозировка, единица измерения, фамилия и инициалы ответственного лица, заполняющего журнал. Поступление отражается по каждому приходному документу с указанием номера и даты. Расход записывается дневными итогами (ежедневные записи). Журнал учета действителен в течение одного года.

51. Жауапты тұлға әр айдың бірі күні құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттың нақты бар-жоғын кітаптағы қалдықпен тексеріп, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес акт жасай отырып, салыстырады.
52. Көрсетілген заттарды түгендеуде әрбір түгендеу ведомосты бойынша нақты қалдықтар анықталады.
53. Нақты қалдықтардың кітаптағы қалдықтардан алшақтығы анықталған жағдайда, бұл туралы денсаулық сақтау ұйымының басшысы бір тәулік ішінде денсаулық сақтау саласындағы және есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
5. Арнайы рецептілік бланкілер мен талаптарды сақтау, тарату,
босату, есепке алу және жою
54. Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары денсаулық сақтау ұйымдарын арнайы рецептілік бланкілермен қамтамасыз етеді.
55. Арнайы рецептілік бланкілерді беру бланкінің саны (жазумен), коды мен нөмірі көрсетілген сенімхат бойынша жүзеге асырылады.
56. Арнайы рецептілік бланкілерді алуға берілетін сенімхаттың қолдану мерзімі 10 күн (шалғайдағы аудандардың денсаулық сақтау ұйымдары үшін 30 күннен аспауы керек).
57. Денсаулық сақтау ұйымдарының арнайы рецептілік бланкілерге талабы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
58. Арнайы рецептілік бланкілер денсаулық сақтау ұйымына түскен кезде алынған санының ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеретін осы ұйымның басшысы тағайындаған комиссия қабылдап алады.
59. Денсаулық сақтау ұйымында арнайы рецептілік бланкілерді алуға, сақтауға және беруге жауапты тұлға тағайындалады.
60. Арнайы рецептілік бланкілер, сондай-ақ олардың кірісі мен шығысы туралы құжаттар сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады. Жұмыстың соңында бөлме мөрленеді және (немесе) пломба салынады. Бөлменің кілттері, мөр және (немесе) пломбир жауапты тұлғада сақталады.
61. Денсаулық сақтау ұйымындағы арнайы рецепттілік бланкілердің қоры орташа айлық қажеттіліктен аспайды. Қажеттілікті бекітілген халықтың санын ескере отырып, медициналық ұйым анықтайды.
62. Емдеуші дәрігерге арнайы рецептілік бланкілер денсаулық сақтау ұйымы басшысы орынбасарының рұқсатымен нақты науқас үшін беріледі.
63. Арнайы рецептілік бланкілер заттық сандық есепке алуға жатады.
64. Арнайы рецептілік бланкілерді есепке алу кітабы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес күнтізбелік бір жылға жүргізіледі. Есепке алу кітабы нөмірленеді, тігіледі, денсаулық сақтау ұйымның мөрімен және басшысының қолымен бекітіледі.

51. Ответственное лицо на первое число каждого месяца сверяет фактическое наличие лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры c книжным остатком, с составлением акта сверки по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
52. При инвентаризации указанных средств устанавливаются фактические остатки по отдельной инвентаризационной ведомости.
53. В случае выявления расхождений фактических остатков с книжными остатками руководитель организации здравоохранения в течение суток извещает об этом территориальные подразделения государственных органов в области здравоохранения и в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
5. Хранение, распределение, отпуск, учет и уничтожение
специальных рецептурных бланков и требований
54. Организации здравоохранения обеспечиваются специальными рецептурными бланками местными органами государственного управления здравоохранения.
55. Выдача специальных рецептурных бланков осуществляется по доверенности, с указанием в них количества (прописью), кода и номера бланка.
56. Срок действия доверенности на получение специальных рецептурных бланков не должен превышать 10 дней (для организации здравоохранения отдаленных районов не должен превышать 30 дней).
57. Требования организаций здравоохранения на специальные рецептурные бланки оформляются по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
58. Специальные рецептурные бланки при поступлении в организацию здравоохранения принимаются комиссией, назначенной руководителем этой организации, которая проверяет соответствие полученных количеств сопроводительным документам.
59. В организации здравоохранения назначается ответственное лицо за получение, хранение и выдачу специальных рецептурных бланков.
60. Специальные рецептурные бланки, а также документы по их приходу и расходу хранятся в сейфах или металлических шкафах. Комната по окончании работы опечатывается и (или) пломбируется. Ключи от комнаты, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица.
61. Запас специальных рецептурных бланков в организации здравоохранения не превышает средней месячной потребности. Потребность определяется медицинской организацией с учетом прикрепленного населения.
62. Лечащему врачу специальные рецептурные бланки выдаются для конкретного больного с разрешения заместителя руководителя организации здравоохранения.
63. Специальные рецептурные бланки подлежат предметно-количественному учету.
64. Книга учета специальных рецептурных бланков заводится на один календарный год согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Книга учета должна быть пронумерована, прошнурована, скреплена печатью и подписью руководителя организации здравоохранения.

65. Әр айдың бірі күні материалдық жауапты тұлға арнайы рецептілік бланкілердің нақты санын кітаптағы қалдықпен тексеріп салыстырады, бұл туралы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес салыстыру акті жасалады.
Салыстыру нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда, денсаулық сақтау ұйымының басшысы бұл туралы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
66. Арнайы рецептілік бланкілерді есепке алу кітабы оған қатысты барлық кіріс шығыс құжаттарымен, сейфте немесе металл шкафтарда ағымдағыны санамағанда, бес жыл бойы сақталады.
67. Арнайы рецептілік бланкілердің кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттар (шот-фактуралар, жүкқұжаттар, талаптар, сенімхаттар) олардың сақталуына кепілдік беру шартымен сақталады. Құжаттар айлары мен жылдары бойынша тігіледі.
68. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы үйінде қайтыс болған науқастардан қалған, пайдаланылмаған арнайы рецептілерді қабылдау мен есепке алуды ұйымдастырады.
Үйде қайтыс болған онкологиялық науқастардың туыстарынан арнайы рецептілік бланкілерге жазып берілген, пайдаланылмаған рецептілерді қабылдау осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
69. Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған, пайдаланылмаған арнайы рецептілер саны осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес арнайы журналға тіркеледі. Журнал нөмірлеген, тігілген, денсаулық сақтау ұйымының мөрімен және басшысының қолымен расталған болуы керек.
70. Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған, пайдаланылмаған арнайы рецептілер сақталуға және кейіннен жойылуға жатады. Рецептілерді жою рецептілердің жиналуына қарай, бірақ айына 1 реттен сиретпей, тұрақты жұмыс істейтін және құрамына ішкі істер органының өкілі кіретін комиссияның қатысуымен өртеу жолымен жүргізіледі. Арнайы рецептілік бланкілерді жою фактісі тиісті актімен ресімделеді.
6. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды жою
71. Стационарлық медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда бос ампулалар, пайдаланылған бұласырлар (трансдермальді терапевтикалық жүйелер), сондай-ақ құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттардың ішіндегісі ішінара пайдаланылған ампулалары мен бұласырлар (трансдермальді терапевтикалық жүйелер) жиналуға және жойылуға жатады.
72. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы үйде қайтыс болған науқастардан қалған құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар, пайдаланылмаған дәрілік заттарын қабылдауды және есепке алуды ұйымдастырады.

65. На первое число каждого месяца материально ответственное лицо сверяет фактическое наличие специальных рецептурных бланков с книжным остатком, о чем составляется акт сверки согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
В случае выявления расхождений по результатам сверки руководитель организации здравоохранения в течение суток извещает об этом территориальное подразделение государственного органа.
66. Книга учета специальных рецептурных бланков со всеми приходными расходными документами к ней хранится в течение пяти лет, не считая текущего в сейфах или металлических шкафах.
67. Все документы по приходу и расходу специальных рецептурных бланков (счета-фактуры, накладные, требования, доверенности) хранятся в условиях, гарантирующих их сохранность. Документы подшиваются по месяцам и годам.
68. Руководитель организации здравоохранения организует прием и учет неиспользованных специальных рецептов, оставшихся после больных, умерших на дому.
Прием неиспользованных рецептов, выписанных на специальных рецептурных бланках у родственников онкологических больных, умерших на дому, оформляется актом согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
69. Количество сданных родственниками умерших больных неиспользованных специальных рецептов регистрируется в специальном журнале согласно приложению 19 к настоящим Правилам. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью руководителя организации здравоохранения.
70. Неиспользованные специальные рецепты, сданные родственниками умерших больных, подлежат хранению с последующим уничтожением. Уничтожение рецептов производится по мере накопления рецептов, но не реже 1 раза в месяц, путем сжигания в присутствии постоянно действующей комиссии, в состав которой включается представитель органа внутренних дел. Факт уничтожения неиспользованных специальных рецептов оформляется соответствующим актом.
6. Уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры
71. В организациях здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь, подлежат сбору и уничтожению пустые ампулы, использованные пластыри (трансдермальные терапевтические системы), а также ампулы и пластыри (трансдермальные терапевтические системы) от лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, содержимое которых частично использовано.
72. Организация здравоохранения организует прием и учет неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, оставшихся после больных, умерших на дому.

73. Денсаулық сақтау ұйымының бұйрығымен қайтыс болғаны туралы куәліктерді ресімдеуге жауапты медицина қызметкеріне қайтыс болған онкологиялық науқастың туыстарынан пайдаланылмаған арнайы рецептілік бланкілерді және құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды тапсыру туралы ауызша хабарлау, сонымен қатар үйде қайтыс болған науқастан қалған арнайы рецептілік бланкілерді және құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар пайдаланылмаған дәрілік заттарды қабылдап алу жүктеледі. Қабылдау осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен ресімделеді.
74. Денсаулық сақтау ұйымы амбулаториялық картасында жазылған дәрілік заттың шығынын кезекті рецептіні алған күннен бастап тексеріп салыстырады. Тапсырылған дәрілік препараттардың саны, олардың атауы мен дәрілік түрлері (ампулалар, таблеткалар, ұнтақтар, бұласырлар (трансдермальді терапевтикалық жүйелер) және басқалар) нөмірленген, тігілген, ұйымның мөрімен және басшының қолымен расталған, осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес бекітілген нысандағы арнайы есепке алу журналында тірекеледі.
75. Тапсырылған дәрілік заттар жойылғанға дейін сейфте сақталады.
76. Құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар жарамдылық мерзімі өткен, қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған, сондай-ақ сынған, ақауы бар дәрілік заттарды, бос ампулалар және бұласырларды (трансдермальді терапиялық жүйелер), сондай-ақ ішіндегісі ішінара пайдаланылған ампулалар мен бұласырларды (трансдермальді терапиялық жүйелер) жою үшін денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығымен тұрақты жұмыс істейтін, ішкі істер органдары мен санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің өкілдері енетін комиссия құрылады.
77. Құрамында Тізімнің II Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарының жиналуына қарай, әр айдың отызыншы күнінен кешіктірмей денсаулық сақтау ұйымы жанындағы тұрақты жұмыс істейтін комиссияның қатысуымен: ұнтақтар мен таблеткаларды, бұласырларды (трансдермальді терапиялық жүйелерді) өртеу, ампуладағы препараттарды жаншу жолымен жою жүргізіледі.
78. Дәріханалық ұйымдарда құрамында Тізімнің IIIIIIV Кестелеріндегі есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар қолдану мерзімі өткен, сынған, ақауы бар дәрілік заттарды жою үшін ұйым басшысының бұйрығымен құрамына дәріханалық ұйымның басшысы мен жауапты тұлғасы, ішкі істер органдарының, Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау департаментінің және санитариялық-эпидемиялогиялық қызмет өкілдері кіретін, тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады.

73. Приказом по организации здравоохранения на медицинского работника, ответственного за оформление свидетельств о смерти, возлагается устное оповещение родственников умершего онкологического больного о сдаче неиспользованных специальных рецептурных бланков и лекарственных средств, содержащих наркотические и психотропные вещества Таблицы II Списка, а также прием специальных рецептурных бланков и неиспользованных лекарственных средств, содержащих наркотические и психотропные вещества Таблицы II Списка после больных умерших на дому. Прием оформляется актом по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
74. Организация здравоохранения проводит сверку расхода лекарственного средства с момента получения очередного рецепта, записанного в амбулаторной карте. Количество сданных лекарственных препаратов, их названия и лекарственные формы (ампулы, таблетки, порошки, пластыри (трансдермальные терапевтические системы) и другие) регистрируются в специальном журнале учета, пронумерованном, прошнурованном, скрепленном печатью организации и подписью руководителя по утвержденной форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
75. Сданные лекарственные средства хранятся в сейфе до их уничтожения.
76. Для уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка с истекшим сроком годности, сданных родственниками умерших больных, а также бой, брак, пустые ампулы и пластыри (трансдермальные терапевтические системы), а также ампулы и пластыри (трансдермальные терапевтические системы), содержимое которых частично использовано, приказом руководителя организации здравоохранения по организации здравоохранения создается постоянно действующая комиссия, в состав которой включаются представители органов внутренних дел и санитарно-эпидемиологической службы.
77. По мере накопления лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка не позднее тридцатого числа каждого месяца в присутствии постоянно действующей комиссии при организации здравоохранения производится их уничтожение: порошков и таблеток, пластырей (трансдермальных терапевтических систем) путем сжигания, ампулированных препаратов путем раздавливания.
78. Для уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц IIIIIIV Списка с истекшим сроком годности, брак, бой в аптечных организациях, приказом руководителя организации создается постоянно действующая комиссия, в состав которой включаются руководитель и ответственное лицо аптечной организации, представители органов внутренних дел, Департамента контроля медицинской и фармацевтической деятельности и санитарно-эпидемиологической службы.

79. Жою туралы факт осы Қағидаларға 22 және 23-қосымшаларға сәйкес актімен ресімделеді.
80. Есепке алу журналында дәрілік заттың әрбір атауы бойынша жойылған күні, сондай-ақ оның саны мен жою тәсілі туралы белгі қойылады.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
1-қосымша
А6 форматы
Арнайы рецептілік бланкінің нысаны
РЕЦЕПТ №______
РЕЦЕПТ № _______
Код __________
Код _____
Денсаулық сақтау
ұйымының мөртабаны
Денсаулық сақтау
ұйымының мөртабаны
Жазып берілген күн
20 __ ж. "____" _____________
Науқастың Т.А.Ә
Жасы _________________________
Мекенжайы ___________________
Участок № ____________________
Науқастың медициналық құжаттамасының
№ _______________
Дәрігердің Т.А.Ә
Rp:
Жазып берілген күн
20 __ ж. "____" ______________
Науқастың Т.А.Ә,
Жасы __________________________
Мекенжайы ____________________
Участок № _____________________
Науқастың медициналық құжаттамасының
№ _______________
Дәрігердің Т.А.Ә ______________
Rp:
Дәрігердің қолы мен жеке мөрі
М.
Дәрігердің қолы мен жеке мөрі
О.
Түзетулерге жол берілмейді
Түбіртек денсаулық сақтау
ұйымында қалады
Бланк нөмірі
Түзетулерге жол берілмейді
Бланк нөмірі
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Республиканың әкімшілік-аумақтық бірлігінің шартты сандық
белгісі
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық бірлік
Шарттық сандық белгі (коды)
1.
Астана қаласы

79. Факт уничтожения оформляется актом согласно приложениям 22 и 23 к настоящим Правилам.
80. В журнале учета по каждому наименованию лекарственного средства ставится дата уничтожения, а также отметка о его количестве и способе уничтожения.
Приложение 1
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Формат А6
Форма
специального рецептурного бланка
РЕЦЕПТ № ______
РЕЦЕПТ № ______
Код __________
Код ___________
Штамп организации
здравоохранения
Штамп организации
здравоохранения
Дата выписки
рецепта «___»______________20___г.
Ф.И.О. больного,
возраст _________
Адрес_______________________________,
№ участка _______,
№ медицинской документации
больного____________________________
Ф.И.О. врача
Rp:
Дата выписки
рецепта «___»______________20___г.
Ф.И.О. больного,
возраст________,
Адрес________________________________
№ участка____________,
№ медицинской документации
больного_____________________________
Ф.И.О. врача_________________________
Rp.:
Подпись и личная печать врача
М
Подпись и личная печать врача
П
Исправления не допускаются.
Корешок остается в организации
здравоохранения
Номер бланка
Исправления не допускаются
Номер бланка
Приложение 2
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Условное цифровое обозначение
административно-территориальной единицы республики
№ п/п
Административно-территориальная единица
Условное цифровое обозначение
1.
город Астана

658
2.
Ақмола облысы
652
3.
Ақтөбе облысы
645
4.
Алматы қаласы
646
5.
Алматы облысы
660
6.
Атырау облысы
648
7.
Шығыс Қазақстан облысы
647
8.
Жамбыл облысы
649
9.
Батыс Қазақстан облысы
657
10.
Қарағанды облысы
650
11.
Қызылорда облысы
651
12.
Қостанай облысы
653
13.
Маңғыстау облысы
663
14.
Павлодар облысы
654
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
655
16.
Оңтүстік Қазақстан облысы
659
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Дәрілік заттарды тегін алуға жазылған рецептілерді тіркеу
журналы
Жазылған күні
Рецептінің коды, №
Науқастың Т.А.Ә амбулаториялық картасының №
Аурудыңтүрі (шифр)
Науқастың мекенжайы
Дәрілік заттың атауы, мөлшері, буып-түйілуі
Қаптаманың саны
кестенің жалғасы
Рецептіні жазып берген дәрігердің Т.А.Ә және қолы
Рецептіні алған науқастың қолы
Қайтарылған рецептіні белгілеу
Журнал нөмірленуі, тігілуі, денсаулық сақтау ұйымының мөрімен және басшының қолымен бекітілуі тиіс.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
А6 форматы
Нысанның БҚСЖ бойынша коды
Код формы по ОКУД
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 20____ жылғы "___"__________ № _____ бұйрығымен бекітілген № 130/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма № 130/у утверждена приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от "___"__________ 20______ года № _____
Ұйымның мөртабаны, шифры
Штамп, шифр организации
РЕЦЕПТ
БАЛАҒА АРНАЛҒАН                       ЕРЕСЕК АДАМҒА АРНАЛҒАН
ДЛЯ РЕБЕНКА                           ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
(астын сызу керек - подчеркнуть)
20____.ж _____ _______
рецептінің жазылған күні -
дата выписки рецепта)
Науқастың Т.А.Ә., жасы (Ф.И.О. больного, возраст) ___________________
_____________________________________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (Ф.И.О. врача) ____________________________________
_____________________________________________________________________
Rр.
Rp.
D.S.
_____________________________________________________________________

658
2.
Акмолинская область
652
3.
Актюбинская область
645
4.
город Алматы
646
5.
Алматинская область
660
6.
Атырауская область
648
7.
Восточно-Казахстанская область
647
8.
Жамбылская область
649
9.
Западно-Казахстанская область
657
10.
Карагандинская область
650
11.
Кызылординская область
651
12.
Костанайская область
653
13.
Мангистауская область
663
14.
Павлодарская область
654
15.
Северо-Казахстанская область
655
16.
Южно-Казахстанская область
659
Приложение 3
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
регистрации выписанных рецептов на получение
лекарственных средств бесплатно
Дата выписывания
Код, №
рецепта
Ф.И.О., №
амбулаторной
карты больного
Вид заболевания
(шифр)
Адрес больного
продолжение таблицы
Наименование
лекарственного
средства, дозировка,
фасовка
Количество
упаковок
Ф.И.О и подпись
врача,
выписавшего
рецепт
Подпись
больного,
получившего
рецепт
Отметка
возврата
рецепта
Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью организации здравоохранения и подписью руководителя.
Приложение 4
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Форма
Формат А6
Нысанның БҚСЖ бойынша
коды
Код формы по ОКУД
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі
мнистерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
20____ жылғы
«___»__________ № _____ бұйрығымен бекітілген № 130/е нысанды медициналық
құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма № 130/у утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от «___»__________ 20______ года
№ _____
Ұйымның мөртабаны, шифры
Штамп, шифр организации
РЕЦЕПТ
БАЛАҒА АРНАЛҒАН
ЕРЕСЕККЕ АРНАЛҒАН
ДЛЯ РЕБЕНКА
(сызып қою керек - подчеркнуть)
ДЛЯ ВЗРОСЛОГО
20___ ж. «____»__________
__________________________
(рецептің жазылған күні -
дата выписки рецепта)
Сырқаттың Т.А.Ә., жасы (Ф.И.О. больного, возраст)_________________
__________________________________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (Ф.И.О. врача)_______________________
__________________________________________________________________
Rр.
Rp.
D.S. _____________________________________________________________________

Бупренорфин (норфин) (0,2 мг) тіл асты таблеткалары
таблеткалар
20
Бупренорфин 1 мл-де 0,6 мг
ампулалар
10
Бупренорфин 1 мл-де 0,3 мг
ампулалар
20
Кодеин
грамм
0,2
Құрамында кодеин бар жөтелге қарсы таблеткалар (кодтермопс, кодтерпин)
таблеткалар
20
Морфин
грамм
0,3
Омнопон
грамм
0,1
Тримеперидин
грамм
0,25
Просидол
грамм
0,25
Этилморфин (дионин)
грамм
0,2
Эфедрин гидрохлориді, Псевдоэфедрин
грамм
0,6
Натрий этаминалы
грамм
1,0
Фентанил, трансдермальді терапиялық жүйе 12,5 мкг/сағ
бұласыр
30
Фентанил, трансдермальді терапиялық жүйе 25 мкг/сағ
бұласыр
15
Фентанил, трансдермальді терапиялық жүйе 50 мкг/сағ
бұласыр
10
Фентанил, трансдермальді терапиялық жүйе 75 мкг/сағ
бұласыр
5
Фентанил, трансдермальді терапиялық жүйе 100 мкг/сағ
бұласыр
5
Тізімнің ІІІ Кестесіндегі психотропты заттар
таблетка
ампулалар
50-ден асырмай
20-ден
асырмай
Ұйықтататын дәрілер – барбитур қышқылы туындылары
таблеткалар
12-ден асырмай
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
6-қосымша
20__ж. "____"________________ есірткіге, психотроптық заттар
мен прекурсорларға талап
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _________________________________
Мөртабан
Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызмет түрлеріне арналған __________________________________(кімнен)
№ _______ мемлекеттік лицензия
кімнен __________________________________ (алушының Т.А.Ә., лауазымы)
қандай мақсаттар үшін (негіздеме) ___________________________________
р/с №
Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар атауы
Өлшем бірлігі
Талап етілген саны жазумен
Берілген саны жазумен
1
2
3
4
5
Басшының Т.А.Ә._________________________ қолы _____________
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
7-қосымша
СИГНАТУРА
Дәріхана ұйымының атауы _____________________________________________
КОДЫ ___________ Рецептінің № __________, жазып берілген күні _______
Науқастың Т.А.Ә мен жасы ____________________________________________
Rp: _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдану тәсілі ______________________________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә ____________________________________________________
Дайындаған __________________________________________________________
Тексерген ___________________________________________________________
Берген ______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
8-қосымша
Дәріхана қоймаларында есірткіні, психотроптық заттар мен
прекурсорларды есепке алу журналы
Ұйымның атауы _______________________________________________________
Дәрілік заттың атауы ________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Айы
Айдың басындағы
қалдық
Кіріс
Қалдықпен бірге кіріс бойынша ай ішіндегі барлығы
Кімнен алынды
Құжаттың № мен күні
Саны
1
2
3
4
5
6
Шығыс
Ай ішіндегі шығыстың барлығы
Қалдық
Материалдық жауапты тұлғаның қолы
Кімге босатылды
Құжаттың № мен күні
Саны
7
8
9
10
11
12
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
9-қосымша
Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды бөлімшелерде және кабинеттерде есепке алу
журналы
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _____________________________________
Бөлімше (кабинет) ___________________________________________________
Дәрілік заттың атауы, мөлшері, буып-түйілуі _________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Берушінің тегі, А.Ә., қолы
Алушының Т.А.Ә.
Алынған күні
Қайдан алынған, құжаттың № мен күні
Саны
Алушының тегі, А.Ә.,
қолы
Берілген күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
10-қосымша
Дәріханада заттық-сандық есепке алуға жатқызылған есірткіні,
психотроптық заттар мен прекурсорларды есепке алу журналы
_____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы
_____________________________________________________________________
Препараттың атауы, мөлшері
Айы
1 күніне қалдық
Кіріс
Ай ішіндегі қалдықпен бірге барлық кіріс
Шығыстар түрі
Құжаттың № мен күні
Саны
Құжаттың № мен күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
Амбулаториялық рецепт бойынша
стационарлар бойынша
кестенің жалғасы
Шығыстар
Әрбір түр бойынша ай ішіндегі шығыс
Шығыстың барлық түрлері бойынша ай ішіндегі барлығы
Ай соңындағы қалдық
Нақты қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
және т.с.с
31
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
11-қосымша
Мейірбикелердің постыларындағы құрамында есірткі, психотроптық
заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды есепке алу
журналы
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _____________________________________
Дәрінің атауы, мөлшері, буып-түйілуі ________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Алынған күні
Қайдан алынды құжаттың № мен күні
Саны
Алушының Т.А.Ә., қолы
Берілген күні
Науқас сырқатнамасының № мен Т.А.Ә.
Саны
Берушінің Т.А.Ә. қолы
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
12-қосымша
Сынақ зертханасына (орталыққа) талдау үшін келіп түскен
құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар
дәрілік заттарды есепке алу журналы
Сынақ зертханасының (орталықтың) атауы
Дәрілік заттың атауы ________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Кіріс
Берілген
Р/с №, яғни талдау №
Түсер
күні
Кімнен алынды, құжаттың №
Серия №
Алынған саны, өлшем бірлігі
Сынақ түрі
Күні
Саны
Алушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Шығыс
Талдауға шығындалған мөлшері
Сынақ кәсібі, сынақ саны
Толтырылған күні мен талдамашының қолхаты
Талдау нәтижелері
Талдаудан қалған қалдық
Қалдықты қабылдап алушының қолы
Дәріханалық ұйымға беру немесе жою туралы белгі, саны, акт №
Зертхана меңгерушісінің қолы
10
11
12
13
14
15
16
17
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
13-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеу ұйымдары мен білім
беру ұйымдарында есірткіні, психотроптық заттар мен
прекурсорларды есепке алу журналы
_____________________________________________________________________
Ұйымның атауы
Атауы _______________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Алынған
күні
Кіріс
Шығыс
Жеткізуші және құжаттың №
Саны
Материалдық жауапты адамның Т.А.Ә., қолы
Берілген күні
Алушының Т.А.Ә.
Қандай мақсаттарға
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шығыс
Саны
Алушының қолы
Берушінің Т.А.Ә., қолы
Қалдық
8
9
10
11
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
14-қосымша
Бекітемін
______________________
ұйым басшысының Т.А.Ә
200 ___ ж. "___" ________
_________________________
Ұйымның атауы
20 ___ ж. _______________ айындағы
есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды салыстырып
тексеру
АКТІСІ
р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Айдың басындағы қалдық
Кіріс
Шығыс
Кітаптағы қалдық
Нақты қалдық
Нақты қалдық пен кітаптағы қалдықтың айырмасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қорытынды _____________________________________________________
Жауапты тұлға __________________________________ лауазымы, қолы
Тексерген ______________________________________ лауазымы, қолы
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
15-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының таңба мөрі
Арнайы рецептілік бланкілерге арналған талап
20 ___ ж. "___" __________
Кімге _________________________________________________________
Кімнен ________________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауы) _____________________________
Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы
саласындағы қызмет түріне 20___ж __________ № _____ лицензия
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны жазбаша
1
2
3
4
Медицина ұйымының басшысы ___________________________________ қолы
Т.А.Ә.
Жауапты адам ________________________________________________ қолы
Т.А.Ә.
М.О.
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
16-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
_____________________________________________________________________
Арнайы рецептуралық бланкілерді есепке алу кітабы
Айдың басындағы қалдық (бланкілердің жалпы саны)
Кіріс
Шығыс
Құжаттың күні
№ ___ ден № ___ ге дейінгі бланк, Код ___
Саны
Кімге дәрігердің Т.А.Ә., берілген күні
№ ___ ден № ___ге дейінгі бланк
Саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шығыс
Айдың соңындағы қалдық (бланкілердің жалпы саны)
Алған адамның қолы
Материалдық жауапты адамның Т.А.Ә.
8
9
10
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
17-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _____________________________________
Арнайы рецептілік бланкіні салыстыру актісі
20 ___ ж. _________________ айына
Р/с
№ ___ ден № ___ ге дейінгі арнайы рецептілік бланкілер
Ай басындағы қалдық
Кіріс
Шығыс
Кітаптағы қалдық
Нақты қалдық
Айырмасы +/- ±
1
2
3
4
5
6
7
8
Қорытынды:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Жауапты тұлға _________________________________ лауазымы, қолы
Тексерген _____________________________________ лауазымы, қолы
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
18-қосымша
Арнайы рецептілік бланкілерде жазып берілген
рецептілерді қабылдау-беру
АКТІСІ
______________ қаласы                          20 ___ ж. "___" ______
Біз төменде қол қойғандар: материалдық жауапты тұлғаның, қайтыс болған науқастың туысының немесе мүдделі емес үшінші тұлғаның Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(үш адамнан кем емес)
_____________________________________________________________________
қайтыс болған науқастың _____________________________________________
қайтыс болған науқастың Т.А.Ә.
туысы _______________________________________________________________
қайтыс болған науқастың туысының Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
___________________________________________________________ жазылған
(дәрілік заттың атауы)
арнайы рецептілік бланк(лер) код ______________ № __________________
бергені туралы осы актіні жасадық.
Қайтыс болған науқастың мекенжайы:
Қолдары: комиссия мүшелерінің, өткізген және қабылдаған адамның
Қабылдады:
Тапсырды:
Күні:
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
19-қосымша
Қайтыс болған науқастың туыстары өткізген арнайы рецептілік
бланкілерде жазып берілген пайдаланылмаған рецептілерді есепке
алу журналы
Р/с
Келіп түскен күні
Науқастың Т.А.Ә. және мекенжайы
Рецептіні жазып берген емхана
Коды, бланкінің, №, рецептінің берілген және өткізілген күні
Тапсырған адамның Т.А.Ә. және қолы
Қабылдаған адамның Т.А.Ә. және қолы
Жою тәсілі мен күні туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
20-қосымша
Қайтыс болған науқастан қалған құрамында есірткі, психотроптық
заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды қабылдау-беру
АКТІСІ
"____"____________20__ ж.
Денсаулық сақтау ұйымының атауы
_____________________________________________________________________
Науқастың Т.А.Ә.
Біз төменде қол қойғандар:
қайтыс болған науқастың туысы _______________________________________
қайтыс болған науқастың туысының Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(дәрілік заттың атауы, саны)
бергені туралы осы актіні жасадық.
Қайтыс болған науқастың мекенжайы:
Қолдары: өткізген және қабылдаған адамның
Қабылдады:
Тапсырды:
Күні:
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
21-қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған Тізімнің ІІ
Кестесінің пайдаланылмаған есірткісін, психотроптық заттарын
есепке алу журналы
Р/с
Түскен күні
Науқастың Т.А.Ә мен мекен жайы
Өткізілген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Тапсырушының тегі мен қолы
Қабылдап алушының тегі мен қолы
Саны мен жою тәсілі туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
22-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарында пайдаланылған және ішінара
пайдаланылған ампулаларды жою
АКТІСІ
_________________ қаласы                         _________________
Мынадай құрамдағы комиссия (3 адамнан кем емес)

Бупренорфин 0,2 мг, подъязычные таблетки
таблетки
20
Бупренорфин 0,6 мг в 1 мл
ампулы
10
Бупренорфин 0,3 мг в 1 мл
ампулы
20
Кодеин
грамм
0,2
Таблетки от кашля, содержащие кодеин (кодтермопс,
кодтерпин)
таблетки
20
Морфин
грамм
0,3
Омнопон
грамм
0,1
Тримеперидин
грамм
0,25
Просидол
грамм
0,25
Этилморфин (дионин)
грамм
0,2
Эфедрина гидрохлорид, псевдоэфедрин
грамм
0,6
Этаминал натрия
грамм
1,0
Фентанил, трансдермальная терапевтическая система)
12,5 мкг/час
пластырь
30
Фентанил, трансдермальная терапевтическая система
25 мкг/час
пластырь
15
Фентанил, трансдермальная терапевтическая система
50 мкг/час
пластырь
10
Фентанил, трансдермальная терапевтическая система
75 мкг/час
пластырь
5
Фентанил, трансдермальная терапевтическая система
100 мкг/час
пластырь
5
Психотропные вещества Таблицы III Списка
таблетка
не более 50
Снотворные препараты – производные барбитуровой
кислоты
таблетка
не более 12
Приложение 6
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Требование
на наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
от «____»________________20____г.
_____________________________________
Название организации здравоохранения
Штамп
Государственная лицензия на виды деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров № _______
от ____________________
От кого __________________________ (Ф.И.О., должность получателя)
Для каких целей (обоснование)_________________________________
№ п/п
Название наркотического
средства, психотропного
вещества, прекурсора
Ед. изм.
К-во затребованного
прописью
К-во отпущенного
прописью
1
2
3
4
5
Ф.И.О. руководителя_________________________подпись_____________
Приложение 7
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
СИГНАТУРА
Название аптечной организации _______________________________________
КОД ______ № рецепта _________, дата выписывания ____________________
Ф.И.О. и возраст больного ___________________________________________
Rp: ________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Способ применения
Ф.И.О. врача ________________________________________________________
Приготовил _________________________________________________________
Проверил _________________________________________________________
Отпустил __________________________________________________________
Дата _______________________________________________________________
Приложение 8
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
на аптечных складах
Название организации ______________________________________________
Наименование лекарственного средства ______________________________
Единица измерения ______________
Месяц
Остаток на
начало месяца
Приход
Всего за
месяц по
приходу с
остатком
Расход
От кого
получено
документа
и дата
Кол-во
Кому
отпущено
№ документа
и дата
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Всего расход за месяц
Остаток
Подпись материально-ответственного лица
10
11
12
Приложение 9
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры в отделениях и кабинетах
Название организации здравоохранения
________________________________________
Отделение (кабинет)_______________________________________________
Наименование средства, дозировка, фасовка_________________________
Единица измерения_______________
Приход
Расход
Остаток
Фамилия,
И.О.,
подпись
отпустившего
Ф.И.О.
получившего
Дата
получения
Откуда
получено,
№ и дата
документа
Кол-
во
Фамилия,
И.О.,
подпись
получившего
Дата
выдачи
Кол-
во
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета наркотических средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих предметно-количественному учету в
аптеке
________________________________________________
Наименование юридического лица
________________________________________________
Наименование препарата, дозировка
Месяц
Остаток на
1-е число
Приход
Всего
приход с
остатком
за месяц
Виды расхода
№ докум.
и дата
Кол-во
№ докум.
и дата
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
по амбулаторной
рецептуре
стационарам
продолжение таблицы
Расходы
1
2
3
4
5
6
7
8
и тд
31
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Расход за месяц по
каждому виду
Всего за месяц по всем
видам расхода
Остаток на конец
месяца
Фактический
остаток
19
20
21
22
Приложение 11
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры на постах медицинских сестер
_________________________________________________________________
Название организации здравоохранения
Наименование средства, дозировка, фасовка___________________________
Единица измерения_____________________
ПРИХОД
РАСХОД
остаток
Дата
получения
Откуда
получено, №
и дата
документа
Кол-во
Ф.И.О., подпись
получившего
Дата
выдачи
№ истории
болезни и
Ф.И.О.
больного
Кол-во
Ф.И.О.
подпись
выдавшего
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 12
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и прекурсоры, поступающих в испытательную
лабораторию (центр) для анализа
_____________________________________________________
Название испытательной лаборатории (центра)
Наименование средства ________________________________
Единица измерения ______________
Приход
Выдано
№ п/п,
т.е. №
анализа
Дата
поступления
От кого
получено №
документа
серии
К-во
получено,
ед.изм.
Вид
испыта-
ния
Дата
Кол-во
Подпись
получившего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Расход
Израсходо-
ванное
количество
на анализ
Метод
испытаний,
количество
испытаний
Дата
заполнения
и расписка
аналитика
Резуль-
тат
анализа
Остаток от
анализа
Роспись,
принявшего
остатки
Отметка о
передаче в
аптечную
орган. или
уничтожении
,
кол-во,
акта
Подпись зав.
лабораторией
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 13
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров
в научных организациях и организациях образования в области
здравоохранения
_______________________________________________________
Наименование организации
Наименование __________________________________________
Единица измерения ________________
Дата
получения
Приход
Расход
Поставщик
и №
документа
Кол-во
Ф. И.О.,
подпись
материально
ответственного
лица
Дата
выдачи
Ф. И.О.
получив-
шего
На какие
цели
Кол-во
Подпись
получив-
шего
Ф И.О.
выдав-
шего,
подпись
Остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 14
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Утверждаю
_______________________________
Ф.И.О. руководителя организации
«___» ____________ 20_____г.
______________________________
Наименование организации
АКТ
сверки наркотических средств, психотропных веществ и
прекурсоров
за ___________________месяц 20____года
№ п/п
Наимено-
вание
Единица
измерения
Остаток на
начало
месяца
Приход
Расход
Остаток
книжный
Остаток
факти-
ческий
Разница между
фактическим и
книжным остатком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Заключение___________________________________________________________
Лицо ответственное ___________________________ должность, подпись
Проверил _____________________________________ должность, подпись
Приложение 15
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Штамп организации здравоохранения
Требование на специальные рецептурные бланки
от «____»_______________ 20___г.
Кому _______________________________________________________________
От__________________________________________________________________
(название организации здравоохранения)
Лицензия на деятельность в сфере оборота наркотических веществ, психотропных веществ и прекурсоров
№ ______от ____________ 20___ г
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
Кол-во прописью
1
2
3
4
Руководитель медицинской организации ____________________ подпись
Ф.И.О.
Ответственное лицо _________________________ подпись
Ф.И.О.
МП
Приложение 16
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Наименование организации здравоохранения
________________________________________________________________
Книга
учета специальных рецептурных бланков
Остаток на начало
месяца (общее
кол-во бланков)
Приход
Дата, документа
Бланк
с № _ _ по
№ _ _
Код _ _
Кол-во
1
2
3
4
продолжение таблицы
Расход
Остаток на
конец месяца
(общее кол-во
бланков)
Кому Ф.И.О.
врача, дата
выдачи
Бланк с
№ _ _ по №_ _
Кол-во
Подпись
получившего
Ф.И.О.
мат.ответст. лица
5
6
7
8
9
10
Приложение 17
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Наименование организации здравоохранения
________________________________________________
Акт
сверки специальных рецептурных бланков
за_________________ месяц 20_____г.
№ п/п
Специальные
рецептурные
бланки
с № __по № __
Остаток
на начало
месяца
Приход
Расход
Остаток
книжный
Остаток
фактический
Разница
+/-
±
1
2
3
4
5
6
7
8
Заключение_____________________________________________________
Лицо ответственное______________________________________ должность,
подпись
Проверил_______________________________________________ должность,
подпись
Приложение 18
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
АКТ
приема-передачи рецептов, выписанных на специальных рецептурных
бланках
г.___________________                «___»___________20___г.
Мы нижеподписавшиеся: Ф.И. О. материально ответственного лица,
родственника умершего больного и третьего не заинтересованного
лица_________________________________________________________________
(не менее трех человек)
составили настоящий акт в том, что родственником умершего____________
_____________________________ _________________________________
Ф.И.О умершего больного       Ф.И.О. родственника умершего больного
был (и) передан (ы) в ___________________________________________
(наименование организации)
специальный (ые) рецептурный бланк (и) код ___________№___________,
в котором выписано (ы) ___________________________________________
(наименование лекарственного средства):
Адрес умершего больного:
Подписи: членов комиссии, сдавшего и принявшего
Принял:
Сдал:
Дата
Приложение 19
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета неиспользованных рецептов, выписанных на специальных
рецептурных бланках, сданных родственниками умерших больных
№ п/п
Дата
поступления
Ф.И.О.
и адрес
больного
Поликлиника,
выписавшая
рецепт
Код, №
бланка, дата
выписки
сданного
рецепта
Ф.И.О. и
подпись
сдавшего
Ф.И.О. и
подпись
принявшего
Отметка о
способе и дате
уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 20
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
АКТ
приема-передачи лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры, оставшихся после
смерти больного
от «___»_____________20___г.
________________________________________________________
Название организации здравоохранения
__________________________________
Ф.И.О. больного
Мы, нижеподписавшиеся: составили настоящий акт о том, что родственником умершего
_________________________________________________
Ф.И.О. родственника умершего больного
были переданы в ___________________________________________________
(наименование организации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование лекарственного средства, количество)
Адрес умершего больного:
Подписи: сдавшего и принявшего
Принял:
Сдал:
Дата:
Приложение 21
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
Журнал
учета неиспользованных наркотических средств,
психотропных веществ Таблицы II Списка, сданных
родственниками умерших больных
№ п/п
Дата
поступления
Ф.И.О,
адрес
больного
Наименование
сданных
наркотических
средств,
психотропных
веществ
Единица
измерения
Кол-во
Фамилия
и подпись
сдавшего
Фамилия
и подпись
принявшего
Отметка о
количестве и
способе
уничтожения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 22
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
АКТ
уничтожения использованных и частично использованных ампул в
организациях здравоохранения
г. _____________
от _____________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)

1) денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің Т.А.Ә., лауазымы;
2) ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә., лауазымы;
3) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің Т.А.Ә., лауазымы
_________ ден ________ дейінгі кезеңде есірткі пайдаланылған (саны)
_________ науқастан (науқастардың Т.А.Ә. мен сырқатнамасының № )
қалған құрамында Тізімнің ІІ Кестесінің есірткі, психотроптық заттары
бар дәрілік заттарының пайдаланылған және/немесе ішінара
пайдаланылған ампулаларын саны (жазбаша) _______ дана жоюды жүргізді.
Ампулалар жаншу жолымен жойылды.
Төраға _______________ (қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________________ (қолдары)
__________________________________ (қолдары)
__________________________________ (қолдары)
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
23-қосымша
Қайтыс болған науқастардың туыстары өткізген Тізімнің ІІ
Кестесіндегі есірткіні, психотроптық заттар мен
прекусорларды жою
АКТІСІ
_________________ қаласы                         _________________
Мынадай құрамдағы комиссия (3 адамнан кем емес)
Денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің Т.А.Ә., лауазымы;
Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә., лауазымы;
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің Т.А.Ә., лауазымы
20__ж "___" ___________ дан 20__ж "___"__________ аралығы кезеңіндегі
құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар
үйде қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған, сондай-ақ
сынған және ақауы бар дәрілік заттарды атаулары бойынша:
ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда (атауын, мөлшерін, кімнен
алынғанын Т.А.Ә., науқастың сырқатнамасының № көрсету керек)
____________________________________________________________________
____________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жойылды: ампулалар - жаншу арқылы; ұнтақтар,
таблеткалар мен трансдермальді бұласырлар – өртеу арқылы (керегінің асты сызылсын).
Төраға _____________________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________ (қолдары)
__________________________ (қолдары)
__________________________ (қолдары)
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға тиіс есірткіні,
психотроптық заттар мен
прекурсорларды медициналық
мақсаттарда пайдалану қағидаларына
24-қосымша
Дәріханалық ұйымда құрамында Қазақстан Республикасында
бақылаудағы есірткі, психотроптық заттар мен прекусорлар
бар дәрілік заттарды жою
АКТІСІ
_________________ қаласы                         _________________
Мына құрамдағы комиссия:
Дәріханалық ұйым басшысының Т.А.Ә.;
Дәріханалық ұйымның жауапты тұлғасының Т.А.Ә., лауазымы;
Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау департаменті өкілінің Т.А.Ә., лауазымы;
Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә., лауазымы;
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органы өкілінің Т.А.Ә., лауазымы.
20 __ ж. "____"_____ ден 20___ ж. "___" ______ аралығы кезеңіндегі
құрамында Тізімнің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар қолдану мерзімі өткен, жалған, сондай-ақ сынған және ақауы бар мына атаудағы дәрілік заттарды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жойылды: ампулалар – жаншу арқылы; ұнтақтар, таблеткалар мен трансдермальді бұласырлар – өртеу арқылы (керегінің асты сызылсын).
Төраға ___________________ (қолы)
Комиссия мүшелері: ___________________ (қолдары)
___________________ (қолдары)
___________________ (қолдары)

1) Ф.И.О., должность представителей организации здравоохранения;
2) Ф.И.О., должность представителя органов внутренних дел;
3) Ф.И.О., должность представителя органа санитарно-эпидемиологической службы
произвела уничтожение использованных и/или частично использованных ампул из-под лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка за период с__________по______ в количестве (прописью) __________ штук от ___________ (количество) больных, которым были применены наркотические средства (Ф.И.О. больных и № истории болезни).
Ампулы уничтожены путем раздавливания.
Председатель
(подпись)
Члены комиссии:
(подпись)
(подпись)
(подпись)
Приложение 23
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
АКТ
уничтожения наркотических средств и психотропных веществ
Таблицы II Списка сданных родственниками умерших больных
г._____________
от __________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)
Ф.И.О., должность представителей медицинской организации;
Ф.И.О., должность представителя органов внутренних дел;
Ф.И.О., должность представителя органа санитарно-эпидемиологической службы
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, сданных родственниками больных, умерших на дому, а также боя и брака за период с «___»_______________20___г. по «___»_______________20____г. по наименованиям:
в ампулах, в порошках, в таблетках (указать наименование, количество, от кого принято, Ф.И.О., № истории болезни больного)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лекарственные средства уничтожены: ампулы - раздавливанием; порошки, таблетки и трансдермальные пластыри - сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель
_____________(подпись)
Члены
комиссии:
_____________(подпись)
_____________(подпись)
_____________(подпись)
Приложение 24
к Правилам использования в
медицинских целях наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров, подлежащих контролю
в Республике Казахстан
АКТ
уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и прекурсоры, находящиеся под
контролем в Республике Казахстан в аптечной организации
г._____________
от __________________
Комиссия в составе:
Ф.И.О. руководителя аптечной организации;
Ф.И.О. должность ответственного лица аптечной организации;
Ф.И.О., должность представителя Департамента контроля медицинской и фармацевтической деятельности;
Ф.И.О., должность представителя органов внутренних дел;
Ф.И.О., должность представителя органа санитарно-эпидемиологической службы
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка пришедших с истекшим сроком годности, фальсифицированных, а также боя и брака за период с «___»_______________20___г. по «___»_______________20____г. по наименованиям:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Лекарственные средства уничтожены: ампулы - раздавливанием; порошки, таблетки и трансдермальные пластыри - сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель
_____________(подпись)
Члены комиссии:
_____________(подпись)
_____________(подпись)