"Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 сәуірдегі № 448 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 215 бұйрығын қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 сәуірдегі
№ 448 қаулысымен
бекітілген
"Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық
аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға
қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және
өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидасы (бұдан әрі - санитариялық қағида) қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы санитариялық қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) абацилдену – бактерия бөлуді тоқтату;
2) гемофильдік инфекция – аэрогендік берілу механизмі бар, инфлюэнца таяқшасы туғызатын, әсіресе тыныс алу органдарының, орталық нерв жүйесінің және көз конъюнктивасының зақымдалуы, менингит, сепсис, пневмония, эпиглоттит түрінде болатын бірнеше клиникалық көріністерімен сипатталатын жіті антропоноздық инфекциялық ауру;

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2012 года № 448. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 215.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2012 года № 448
Санитарные правила
«Санитарно-эпидемиологические требования к организации
и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических)
мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями,
против которых проводятся профилактические прививки»
1. Общие положения
1. Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки» (далее – санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки.
2. В настоящих санитарных правилах используются следующие понятия:
1) абацилирование – прекращение бактериовыделения;
2) гемофильная инфекция – острые антропонозные инфекционные болезни с аэрогенным механизмом передачи, обусловленные палочкой инфлюэнцы, характеризующиеся многообразием клинических проявлений, преимущественным поражением органов дыхания, центральной нервной системы и коньюнктивы глаз, проявляющиеся в виде менингита, сепсиса, пневмонии, эпиглоттита;

3) дифтерия – аэрогендік берілу механизмі бар, мұрын-жұтқыншақта, көмейде, трахеяда, мұрында фиброзды-қабыну процесімен білінетін және айқын интоксикациямен сипатталатын, көбінесе ауыр асқынулар (күркілдек, миокардит және басқалары) туғызатын антропоноздық жіті респираторлық ауру;
4) инкубациялық кезең – қоздырғыштың организмге ену уақытынан бастап аурудың белгілері пайда болғанға дейінгі уақыт аралығы;
5) көкжөтел – аэрогендік берілу механизмі бар, уыттану белгілерімен сипатталатын, жоғарғы тыныс жолдарының катаральдық қабынуы салдарынан өзіне тән қалшылдаған жөтел және құсу болатын антропонозды жіті респираторлық бактериялық инфекция;
6) қызылша – қоздырғышы аспирациялық механизмімен берілетін, қалтыраумен, уыттанумен, дақты-папулалық бөртпенің кезеңді пайда болуымен, энантемамен, конъюнктиваның және жоғарғы тыныс алу жолдарының зақымдалуымен сипатталатын антропоноздық жіті респираторлық вирустық ауру;
7) қызамық – аэрогенді берілу механизмі бар, әсіресе желке және артқы мойын лимфалық түйіндерінің ұлғаюымен, макуло-папулездік бөртпемен және төмен деңгейдегі уыттануымен сипатталатын антропоноздық жіті респираторлық вирустық ауру;
8) моновакцина – микроорганизмдердің бір түрінің немесе серологиялық нұсқасының негізінде жасалған вакцина;
9) пневмококк инфекциясы – аэрогенді берілу механизмі бар  пневомкокктар себеп болатын антропоноздардың түрлі клиникалық көріністерімен, көбінесе өкпенің зақымдануымен сипатталатын тобы;
10) полиомиелит – жалпы уытты белгілерімен және жиі нерв жүйесінің енжар перифериялық салдарының түрі бойынша зақымдалуымен сипатталатын жіті инфекциялық ауру;
11) сіреспе – қоздырғышы байланыс механизмі арқылы берілетін, көлденең-жолақты бұлшық еттерінің титаникалық және құрысулық тартылуымен байқалатын, орталық нерв жүйесінің белгілі құрылымының зақымдалуының ауыр ағымымен сипатталатын зооантропоноздық жіті инфекциялық ауру;
12) эпидемиялық паротит – аэрогенді берілу механизмі бар, жалпы уыттану, бір немесе екі сілекей бездерінің үлкеюі, бездік органдар және нерв жүйесінің жиі зақымдануымен сипатталатын антропонозды жіті респираторлық вирустық ауру.
2. Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялықаурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға
қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Дифтерияға, сіреспеге және көкжөтелге қарсы иммундау адсорбцияланған көкжөтелді-дифтериялы-сіреспелі вакцинаны қамтитын вакциналармен (бұдан әрі – АКДС бар вакцина), сондай-ақ адсорбцияланған дифтериялы-сіреспелі анатоксинмен (бұдан әрі - АДС), антигендердің азайтылған құрамы бар адсорбцияланған дифтериялы-сіреспелі анатоксинмен (бұдан әрі - АДС-М), антигендердің азайтылған құрамы бар адсорбцияланған дифтериялы анатоксинмен (бұдан әрі - АД-М) жүргізіледі.
Көкжөтелді компонентке қарсы көрсетілімдері бар болғанда иммундау АДС-пен жүргізіледі.
АДС-М және АД-М вакцинацияның алғашқы курсы үшін қолданылмайды.

3) дифтерия – антропонозная острая респираторная болезнь с аэрогенным механизмом передачи, характеризующаяся выраженной интоксикацией и явлениями фиброзно-воспалительного процесса в носоглотке, гортани, трахее, носу, нередко дающая тяжелые осложнения (круп, миокардит и другие);
4) инкубационный период – отрезок времени от момента попадания возбудителя в организм до проявления симптомов болезни;
5) коклюш – антропонозная острая респираторная бактериальная инфекция, с аэрогенным механизмом передачи, характеризующаяся явлениями интоксикации, сопровождающаяся катаральными явлениями верхних дыхательных путей с характерными приступами судорожного кашля и рвотой;
6) корь – антропонозная острая респираторная вирусная болезнь с аспирационным механизмом передачи возбудителя, характеризующаяся лихорадкой, интоксикацией, этапным высыпанием пятнисто-папулезной сыпи, энантемой, поражением коньюнктивы и верхних дыхательных путей;
7) краснуха – антропонозная острая респираторная вирусная болезнь с аэрогенным механизмом передачи, характеризующаяся увеличением лимфатических узлов, особенно затылочных и заднешейных, макулопапулезной сыпью и умеренной интоксикацией;
8) моновакцина – вакцина, изготовленная на основе одного вида или серологического варианта микроорганизмов;
9) пневмококковая инфекция – группа антропонозов, обусловленных пневмококками с аэрогенным механизмом передачи, характеризующаяся различными клиническими проявлениями, чаще поражением легких;
10) полиомиелит – острая инфекционная болезнь, характеризующаяся общетоксическими симптомами и частым поражением нервной системы по типу вялых периферических параличей;
11) столбняк – зооантропонозная острая инфекционная болезнь с контактным механизмом передачи возбудителя, характеризующаяся тяжелым течением с поражением определенных структур центральной нервной системы, проявляющаяся титаническими и судорожными сокращениями поперечно-полосатой мускулатуры;
12) эпидемический паротит – антропонозная острая респираторная вирусная болезнь с аэрогенным механизмом передачи, характеризующаяся общей интоксикацией, увеличением одной или обеих слюнных желез, нередким поражением железистых органов и нервной системы.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и
проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических)
мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями,
против которых проводятся профилактические прививки
3. Иммунизация против дифтерии, столбняка и коклюша проводится вакцинами, содержащими адсорбированный коклюшно-дифтерийно-столбнячную вакцину (далее – АКДС содержащая вакцина), а так же адсорбированным дифтерийно-столбнячным анатоксином (далее – АДС), адсорбированным дифтерийно-столбнячным анатоксином с уменьшенным содержанием антигенов (далее – АДС-М), адсорбированным дифтерийным анатоксином с уменьшенным содержанием антигенов (далее – АД-М).
При наличии противопоказаний к коклюшному компоненту иммунизация проводится АДС.
АДС-М и АД-М не применяется для первичного курса вакцинации.

4. Дифтериямен ауыратын науқастардың ошақтарында:
1) жасы бойынша белгіленген мерзімдерде егілмеген адамдарды;
2) алған егулері туралы құжатпен расталмаған адамдарды;
3) жасына қарай соңғы ревакцинациядан кейін 10 жылдан астам уақыт өткен адамдарды иммундау жүргізіледі.
5. Дифтериямен ауырып жазылған адамдарды иммундау стационардан шығарғанға дейін жүргізіледі. Бұрын вакцинацияланбаған адамдарға АДС-М анатоксинінің бір дозасы егіледі және кейіннен вакцинацияның бірінші курсы және бірінші ревакцинация жүргізіледі. Ішінара вакцинацияланған адамдарға профилактикалық егулердің белгіленген мерзімдеріне сәйкес вакцинация курсы және бірінші ревакцинация жүргізіледі. Толық иммундалған адамдарға егер соңғы доза 5 жылдан астам уақыт бұрын енгізілген болса, АДС-М бір дозасы егіледі.
6. Сіреспеге қарсы жоспарлы иммундаудан басқа бұл инфекцияның шұғыл спецификалық профилактикасы жүргізіледі. Сіреспенің шұғыл спецификалық профилактикасына көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) тері қабаттары мен сілемей қабықтары тұтастығы бұзылған  жарақаттар, жараланулар;
2) үсу және екінші, үшінші, төртінші дәрежелі күйіктер;
3) ауруханадан тыс түсіктер;
4) денсаулық сақтау ұйымдарынан тыс босанулар;
5) кез келген типтегі тіндердің гангренасы немесе некрозы;
6) жануарлардың тістеулері;
7) асқазан-ішек жолына енетін зақымдар;
8) ауруханадан тыс босану.
7. Жарақаттанулар кезінде шұғыл спецификалық иммундау осы санитариялық қағидаға қосымшаға сәйкес кестеге сай зардап шеккен адамның жасына, оның егілу мәртебесіне, жарақаттың сипатына байланысты иммундық-биологиялық препаратты таңдау схемасына сәйкес жүргізіледі.
Сіреспенің шұғыл алдын алу үшін мыналар қолданылады: АКДС бар вакцина, АДС-М, АДС, сіреспеге қарсы адам иммуноглобулині, сіреспеге қарсы сарысу.
8. Халықты қызылшаға, қызамыққа және эпидемиялық паротитке қарсы иммундау үшін қызылша, қызамыққа және паротитке (бұдан әрі – ҚҚП) қарсы құрама вакцина және қызылша, қызамыққа және эпидемиялық паротитке қарсы моновакциналар пайдаланылады.
9. Қызылшамен және қызамықпен ауыратын науқаспен тығыз қатынаста болған 30 жасқа дейінгі және эпидемиялық паротитпен ауыратын адаммен тығыз байланыста болған 25 жасқа дейінгі, егілмеген, егілгені туралы деректері жоқ немесе осы инфекцияға қарсы вакцинацияның екінші дозасын алмаған адамдарға қызылша, қызамыққа және эпидемиялық паротитке қарсы моновакцинамен, ол жоқ болмағанда ҚҚП-мен шұғыл иммундау жүргізіледі. Шұғыл иммундау науқаспен байланыста болған уақыттан бастап 72 сағаттан кешіктірмей жүргізілуі тиіс.
Ұйымдастырылған ұжымда эпидемиялық паротиттің жағдайлары тіркелген жағдайда, егер бірінші егуден кейін 7 жыл уақыт өткен болса, осы инфекцияға қарсы егілген 18 жасқа дейінгі балаларды бір рет иммундау жүргізіледі.

4. В очагах больных дифтерией проводится иммунизация:
1) лиц, не привитых в установленные сроки по возрасту;
2) лиц, не имеющих документального подтверждения о полученных прививках;
3) лиц, у которых после последней возрастной ревакцинации прошло более 10 лет.
5. Иммунизация лиц, переболевших дифтерией, проводится до выписки из стационара. Ранее не вакцинированным лицам проводится одна доза АДС-М анатоксина и позже проводится первичный курс вакцинации и первая ревакцинация. Частично вакцинированным лицам проводится курс вакцинации и первая ревакцинация в соответствии с установленными сроками профилактических прививок. Полностью иммунизированным лицам проводится одна доза АДС-М, если последняя доза вводилась более 5 лет назад.
6. Кроме плановой иммунизации против столбняка проводится экстренная специфическая профилактика этой инфекции. Показаниями к экстренной специфической профилактике столбняка являются:
1) травмы, ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых;
2) обморожения и ожоги второй, третьей и четвертой степени;
3) внебольничные аборты;
4) роды вне организации здравоохранения;
5) гангрена или некроз тканей любого типа;
6) укусы животных;
7) проникающие повреждения желудочно-кишечного тракта;
8) рождение вне больницы.
7. Экстренная специфическая иммунизация при травмах проводится в соответствии со схемой выбора иммунобиологического препарата в зависимости от возраста пострадавшего, его прививочного статуса, характера травмы в соответствии с таблицей согласно приложению к настоящим санитарным правилам.
Для экстренной профилактики столбняка используются: АКДС содержащая вакцина, АДС-М, АДС, противостолбнячный человеческий иммуноглобулин, противостолбнячная сыворотка.
8. Для иммунизации населения против кори, краснухи и эпидемического паротита используются комбинированная вакцина против кори, краснухи и паротита (далее – ККП) и моновакцины против кори, краснухи и эпидемического паротита.
9. Лицам в возрасте до 30 лет, находившимся в тесном контакте с больным корью и краснухой и до 25 лет с больным эпидемическим паротитом, не привитым, без данных о привитости или не имеющих второй дозы вакцинации против данной инфекции, проводится экстренная иммунизация моновакциной против кори, краснухи и эпидемического паротита, при ее отсутствии ККП. Экстренная иммунизация должна проводиться не позднее 72 часов с момента контакта с больным.
При регистрации случаев эпидемического паротита в организованном коллективе проводится однократная иммунизация детей до 18 лет, привитых против этой инфекции, если прошло более 7 лет после первой прививки.

10. Гемофильдік инфекцияға қарсы профилактикалық егулер құрамында АКДС бар құрама пентавакцинамен, В вирустық гепатитіне қарсы және гемофильдік инфекцияға қарсы вакциналар (бұдан әрі - Хиб) немесе АКДС және Хиб бар тетравакцинамен жүргізіледі.
11. Полиомиелитке қарсы профилактикалық егулер тірі немесе активтілігі жойылған полиомиелит вакциналарымен жүргізіледі.
3. Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық
аурулардың ошақтарындағы эпидемияға қарсы іс-шаралар
өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
12. Науқастарды немесе ауруға күдіктілерді анықтауды ведомстволық тиістілігіне және меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлері амбулаторлық қабылдау, үйге бару, медициналық тексерулер, диспансерлеу және денсаулық сақтау ұйымдарына басқа да барулар кезінде жүргізеді.
Дифтериямен және полиомиелитпен ауыратын науқастарды стационарда міндетті түрде оқшаулау жүргізіледі. Қалған науқастар клиникалық және эпидемиологиялық белгілері бойынша стационарда немесе клиникалық белгілері толық жойылғанша үйде оқшауланады.
13. Мыналарды уақтылы анықтау мақсатында:
1) дифтериямен ауыратын науқастарды – жұтқыншақтың қабынуымен, бадамшабез қабынуымен, назофарингитпен ауырған науқастар денсаулық сақтау ұйымына қаралған күні бір рет жүргізіледі, бактерия тасымалдаушыларды анықтау мақсатында балалар үйіне, балалар және ересектердің психоневрологиялық стационарларына жаңадан келіп түскен адамдарға бір рет зертханалық тексеру жүргізіледі;
2) полиомиелитпен ауыратын науқастарды – жіті енжар параличпен ауыратын науқастарды анықтау, есепке алу және вирусологиялық тексеру жүргізіледі;
3) қызылша мен қызамықпен ауыратын науқастарды – бөртпелер пайда болған науқастарды анықтау, есепке алу және вирусологиялық тексеру жүргізіледі.
14. Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулардың әр жағдайы белгіленген тәртіп бойынша тіркелгеннен кейін алғашқы 24 сағат ішінде "Эпидемиологиялық тексеру картасын" толтыра отырып, оған эпидемиологиялық тексеру жүргізіледі.
15. Эпидемиологиялық тексеру кезінде аурудың инкубациялық кезеңінде науқаспен (дифтерия, қызылша, қызамық, көкжөтел, эпидемиялық паротит, полиомиелит) байланыста болған адамдар тобы айқындалады.
16. Науқаспен байланыста болған адамдар аурудың симптомдары  мен белгілерінің болуына клиникалық тексерілуі тиіс және күнделікті бақылауда болады.
17. Дифтерия ошағында байланыста болған адамдар науқаспен соңғы байланыста болған сәтінен бастап 7 күн бойы бақыланады. Бақылаудың бірінші күні байланыста болған адамдардан дифтерияның таяқшасына бактериологиялық зерттеу үшін мұрнынан және аңқасынан, тері қабатынан жұғынды алынады және бактериологиялық зерттеулердің нәтижелерін күтпестен, антибиотиктермен профилактикалық емдеу жүргізіледі.
Дифтерия таяқшасының уытты штаммдарының анықталған тасымалдаушылары стационарда емдеу үшін оқшауланады және абацилденгеніне көз жеткізу үшін емдеу курсы аяқталған соң 2 күннен кейін бактериологиялық қайта тексеріледі.

10. Профилактические прививки против гемофильной инфекции проводятся комбинированной пентавакциной, содержащей АКДС, вакцины против вирусного гепатита В и против гемофильной инфекции (далее – Хиб) или тетравакциной, содержащей АКДС и Хиб.
11. Профилактические прививки против полиомиелита проводятся живыми или инактивированными полиомиелитными вакцинами.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению
противоэпидемических мероприятий в очагах инфекционных
заболеваний, против которых проводятся профилактические
прививки
12. Выявление больных или подозрительных на заболевание проводится медицинскими работниками организаций здравоохранения независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности во время амбулаторных приемов, посещений на дому, при медицинских осмотрах, диспансеризации и других посещениях организаций здравоохранения.
Обязательная изоляция в стационаре проводится больных дифтерией и полиомиелитом. Остальные больные изолируются в стационаре по клиническим или эпидемиологическим признакам или на дому до полного исчезновения клинических симптомов.
13. С целью своевременного выявления больных:
1) дифтерией проводится лабораторное обследование больных с ларингитом, тонзиллитами с патологическими налетами, назофарингитами однократно в день обращения в организацию здравоохранения, с целью выявления бактерионосителей однократно обследуются лица, вновь поступающие в детские дома, детские и взрослые психоневрологические стационары;
2) полиомиелитом проводится выявление, учет и вирусологическое обследование больных с острыми вялыми параличами;
3) корью и краснухой проводится выявление, учет и лабораторное обследование больных с высыпаниями.
14. Каждый случай инфекционных заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, подлежит эпидемиологическому расследованию с заполнением «Карты эпидемиологического расследования» в первые 24 часа после его регистрации в установленном порядке.
15. При эпидемиологическом расследовании определяется круг лиц, бывших в контакте с больным (дифтерия, корь, краснуха, коклюш, эпидемический паротит, полиомиелит) в течение инкубационного периода заболевания.
16. Лица, бывшие в контакте с больным, подвергаются клиническому осмотру на наличие симптомов и признаков заболевания и находятся под ежедневным наблюдением.
17. В очаге дифтерии контактные лица наблюдаются в течение 7 дней с момента последнего контакта с больным. В первый день наблюдения у контактных берутся мазки из носа и зева, кожных поражений для бактериологического исследования на дифтерийную палочку и, не дожидаясь результатов бактериологического исследования, проводится профилактическое лечение антибиотиками.
Выявленные носители токсигенных штаммов дифтерийной палочки изолируются для лечения в стационаре и повторно обследуются бактериологически через 2 дня после завершения курса лечения, чтобы убедиться в абациллировании.

18. Дифтериямен ауыратын науқаспен тікелей жанасқан барлық заттар науқасты оқшаулағаннан кейін дезинфекциялануы тиіс.
19. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарына дифтериямен ауырып жазылған адамдарға рұқсат беру толық сауыққан жағдайда және бактериологиялық зерттеулердің екі теріс нәтижесін алған жағдайда, жүзеге асырылады.
20. Кейінгі асқынуларды анықтау мақсатында оңалту іс-шараларын кардиологты, невропатологты, ЛОР-дәрігерін тарта отырып (көрсеткіштері бойынша) учаскелік дәрігер жүргізеді. Диспансерлеу мерзімдері дифтерияның түрінің клиникалық ауырлық дәрежесімен және асқынудың болуымен айқындалады. Дифтерияның таратылмаған түрімен ауыратын адамдар 6 ай, асқынулар болған жағдайда – бір жыл бақыланады.
21. Дифтериямен ауырып жазылған балаларға дифтерияның таратылмаған түрі кезінде 2-3 аптадан соң, асқынулар кезінде 4-8 аптадан соң мектепке дейінгі және жалпы білім беретін ұйымдарға баруына жол беріледі.
22. Полиомиелиттің, қызылшаның, қызамықтың жағдайларын эпидемиологиялық тексеру кезінде:
1) аурудың әрбір жағдайына сәйкестендіру нөмірі беріледі;
2) демографиялық және клиникалық ақпарат, егу мәртебесі, мүмкін жүктілік және соңғы уақытта барған сапары туралы мәліметтер алу үшін науқаспен байланыста болған адамдардан сұрау алынады;
3) науқастардан және науқаспен байланыста болған адамдардан алынған материалды зертханалық зерттеу жүргізіледі.
23. Қызылшамен, қызамықпен және эпидемиялық паротитпен ауыратын науқаспен байланыста болған адамдарды бақылау 21 күн, полиомиелитпен ауыратын науқаспен байланыста болғандарды бақылау аурудың соңғы жағдайы анықталған сәттен бастап 30 күн бойы жүргізіледі. Полиомиелиттің ошағында емге жатқызылғаннан кейін қорытынды дезинфекция жүргізіледі.
"Қарсы профилактикалық егулер
жүргізілетін инфекциялық аурулармен
ауыратын науқастарға қатысты
санитариялық-эпидемияға қарсы
(профилактикалық) іс-шараларды
ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
қосымша
Жарақаттанулар кезінде шұғыл спецификалық иммундау кестесі
р/с №
Иммундық мәртебесі
АКДС, АДС, АДС-М*
СҚАИ немесе СҚС**
Кейінгі егулер
1
Толық алғашқы кешен (3 және одан көп доза).
Соңғы егуден кейін 10 жыл немесе одан көп уақыт өткенде енгізеді (көлемді жарақаттарда, ластанған жарақаттарда, үсіктерде, күйіктерде, жарақаттарда – 5 жыл және одан да көп уақыт).
Ластанған жарақаттарда, үсіктерде, күйіктерде, жарақаттарда соңғы егуден кейін 5 жыл және одан да көп уақыт өткенде енгізеді.
Егулер күнтізбелігіне сәйкес жоспарлы егулер
2
Ішінара вакцинациялау (кемінде 3 доза).
Егер соңғы егуден 1 ай және одан да астам уақыт өткен болса, енгізеді.
Жарақат ластанған жағдайда, препараттардың біреуі енгізіледі.
Вакцинациялау циклінде кезекті егу алады және кейіннен аумақтық медициналық ұйымда егудің алғашқы кешенін аяқтауы тиіс (кемінде 3 доза).
Препаратты таңдау егілуші адамның жасына байланысты.
3
Егілмеген немесе егу мәртебесі белгісіз
Жасына байланысты таңдап алынатын сіреспеге қарсы препарат енгізіледі
Препараттардың біреуі енгізіледі
Кейіннен аумақтық медициналық ұйымда иммундаудың толық курсы жүргізіледі (бірінші енгізілген дозаны есепке ала отырып, кемінде 3 доза)
4
Ауруханадан тыс жаңа туған нәрестелер және жарақат алған кемінде 2 жастағы балалар
Енгізілмейді
Егер анасы егілмесе, ішінара егілген немесе егілу мәртебесі белгісіз болса, балаға препараттардың біреуі енгізіледі. Анасы толық егілген болса, препарат енгізілмейді
Егулер күнтізбелігіне сәйкес жоспарлы егу
5
2 айдан асқан егілмеген балалар
АКДС немесе АДС егулер күнтізбелігіне сәйкес енгізіледі
Препараттардың біреуі енгізіледі
Егулер күнтізбелігіне сәйкес жоспарлы егу
6
Әйелдер (ауруханадан тыс босануда немесе түсікте), егер олар егілмеген немесе егулері туралы деректері болмаған жағдайда
АДС-М енгізеді
Препараттардың біреуі енгізіледі
Екінші вакцинация 1 ай аралығында, 6 айдан соң – АДС-М ревакцинация, одан әрі әрбір 10 жылда – бір рет  ревакцинация
7
Әйелдер (ауруханадан тыс босануда немесе түсікте), егер олар бұрын ішінара егілген жағдайда (3 дозадан кем)
Егер соңғы егуден кейін 1 айдан астам уақыт өткен болса АДС-М енгізеді
Ластанған жағдайда енгізіледі
Егулер күнтізбелігіне сәйкес әрбір 10 жылда – АДС-М препаратымен бір рет ревакцинация
8
Бұрын толық алғашқы кешенді алған әйелдер (ауруханадан тыс босануда немесе түсікте) (3 және одан да астам доза)
Соңғы егуден кейін 10 жыл немесе одан да астам уақыт өткенде АДС-М енгізеді (ластанған жарақат алу кезінде – 5 жыл және одан астам уақыт)
Соңғы егуден кейін 10 жыл немесе одан да астам уақыт өткенде енгізеді (ластанған жарақат алу кезінде – 5 жыл және одан астам уақыт)
Егулер күнтізбелігіне сәйкес әбір 10 жылда – АДС-М препаратымен бір рет ревакцинация
Ескертпе:
*Сіреспеге қарсы препарат жасына байланысты таңдап алынады:
Препаратты әрбір енгізу алдында препаратқа қоса берілген нұсқаулықпен мұқият танысу және оны қатаң сақтау керек.
АКДС немесе АДС 7 жасқа дейінгі балаларға арналған;
АДС-М 7 жастан үлкен адамдарға арналған;

18. Все предметы, находившиеся в непосредственном контакте с больным дифтерией, подвергаются дезинфекции после изоляции больного.
19. Допуск лиц, переболевших дифтерией, в организованные детские коллективы осуществляется при полном выздоровлении и при наличии двух отрицательных результатов бактериологических исследований.
20. Диспансерное наблюдение с целью выявления поздних осложнений, проведение реабилитационных мероприятий проводится участковым врачом с привлечением (по показаниям) кардиолога, невропатолога, ЛОР-врача. Сроки диспансеризации определяются клинической тяжестью формы дифтерии и наличием осложнений. Лица с локализованной формой дифтерии наблюдаются в течение 6 месяцев, при наличии осложнений – один год.
21. Дети, переболевшие дифтерией, допускаются в детские дошкольные и общеобразовательные организации при локализованной форме через 2-3 недели, при осложнениях – через 4-8 недель.
22. При эпидемиологическом расследовании случаев полиомиелита, кори и краснухи:
1) присваивается идентификационный номер каждому случаю заболевания;
2) проводится опрос контактных с больным лиц для получения демографической и клинической информации, сведений о прививочном статусе, возможной беременности и совершенных поездках за последнее время;
3) проводится лабораторное исследование материала от больных и контактных с больным лиц.
23. Наблюдение за лицами, находящимися в контакте с больным корью, краснухой и эпидемическим паротитом проводится в течение 21 дня, с больным полиомиелитом в течение 30 дней с момента выявления последнего случая заболевания. В очаге полиомиелита после госпитализации проводится заключительная дезинфекция.
Приложение
к санитарным правилам «Санитарно-
эпидемиологические требования
к организации и проведению санитарно-
противоэпидемических (профилактических)
мероприятий в отношении больных
инфекционными заболеваниями, против
которых проводятся профилактические прививки»
Таблица экстренной специфической иммунизации при травмах
п/п
Иммунный
статус
АКДС, АДС, АДС-М*
ПСЧИ или ПСС **
Дальнейшие
прививки
1
Полный
первичный
комплекс (3
и более
доз)
Вводят по
истечении 10 лет
и более от
последней
прививки (при
обширных ранах,
загрязненных
ранах,
обморожениях,
ожогах, травмах –
5 лет и более)
Вводят при
загрязненных
ранах,
обморожениях,
ожогах и
травмах по
прошествии 5
лет и более от
последней
прививки
Плановые
прививки
согласно
календарю
прививок
2
Частичная
вакцинация
(менее 3-х
доз)
Вводится, если
после
последней прививки
прошел 1 месяц и
более
Вводится один из
препаратов в
случае загрязнения
раны
Получает
очередную
прививку в
цикле
вакцинации и в
дальнейшем
должен
закончить
первичный
комплекс
прививок (не
менее 3-х доз)
в
территориальной
медицинской
организации.
Выбор препарата
зависит от
возраста
прививаемого
3
Не привитой или
неизвестен
прививочный
статус
Вводится препарат
против столбняка,
выбираемый в
зависимости от
возраста
Вводится один из
препаратов
В последующем
проводится
полный курс
иммунизации (не
менее 3-х доз с
учетом первой
введенной дозы)
в
территориальной
медицинской
организации
4
Новорожденные,
родившиеся вне
больницы, и
дети в возрасте
менее 2 месяцев
получившие
травму
Не вводится
Вводится ребенку
один из
препаратов, если
мать не привита,
частично привита
или у нее
неизвестный
прививочный
статус. Препарат
не вводится, если
мать полностью
привита
Плановые
прививки
согласно
календарю
прививок
5
Не привитые
дети в возрасте
более 2
месяцев
Вводят АКДС или АДС
согласно календарю
прививок
Вводится один из
препаратов
Плановые
прививки
согласно
календарю
прививок
6
Женщины (при
внебольничных
родах или
абортах) в
случаях, если
они не привиты,
или отсутствуют
данные о
прививках
Вводят АДС-М
Вводится один из
препаратов
С интервалом в
1 месяц вторая
вакцинация,
через 6 месяцев
– ревакцинация
АДС-М, в
дальнейшем
каждые 10 лет –
однократная
ревакцинация
7
Женщины (при
внебольничных
родах или
абортах), в
случае, если
они ранее были
частично
привиты (менее
3 доз)
Вводят АДС-М, если
прошло более 1 месяца
от последней прививки
Вводят в случае
загрязнения
Согласно
календарю
прививок каждые
10 лет –
однократная
ревакцинация
АДС-М
препаратом
8
Женщины (при
внебольничных
родах или
абортах),
которые ранее
получили полный
первичный
комплекс (3 и
более доз)
Вводят АДС-М по
истечении 10 лет и
более от последней
прививки (при
загрязненных ранах – 5
лет и более)
Вводят по
истечении 10 лет и
более от последней
прививки (при
загрязненных ранах
– 5 лет и более)
Согласно
календарю
прививок каждые
10 лет –
однократная
ревакцинация
АДС-М
препаратом
Примечание:
*Препарат против столбняка выбирается в зависимости от возраста:
Перед каждым введением препарата следует тщательно ознакомиться с инструкцией, приложенной к препарату и строго ее выполнять.
АКДС или АДС для детей до 7 лет.
АДС-М для лиц старше 7 лет.

**СҚАИ – сіреспеге қарсы адам иммуноглобулины қатаң түрде бұлшықетке енгізіледі. Балаларға және ересектерге арналған бір реттік доза 250 МЕ антитоксині бар 1 миллиграмды құрайды.
Препараттың дозасы мына жағдайларда екі еселенеді:
жыртылған немесе жұқпалы жарақаттар;
СҚАИ кешіктіріп енгізу (жарақаттанудан кейін 24 сағат өткенде);
орташадан едәуір жоғары салмағы бар ересектерде.
СҚС – гипериммундалған жылқылар сарысуынан алынатын, құрамы 3000 МЕ қамтитын тазартылған сіреспеге қарсы сарысу, Безредко әдісі бойынша енгізіледі.
Аллергиялық реакцияларды, анафилаксиялық шок тәуекелін азайту мақсатында СҚАИ қолданған жөн.

** ПСЧИ - противостолбнячный человеческий иммуноглобулин применяется строго внутримышечно. Разовая доза препарата для детей и взрослых составляет 1 миллиграмм, содержащий 250 МЕ антитоксина.
Доза препарата удваивается в следующих случаях:
рванные или инфицированные раны;
позднее (более 24 часов после ранения) введение ПСЧИ;
у взрослых лиц, имеющих вес значительно выше среднего.
ПСС - очищенная противостолбнячная сыворотка, получаемая из сыворотки гипериммунизированных лошадей, содержит 3000 МЕ, вводится по методу Безредко.
В целях снижения риска аллергических реакций, анафилактического шока предпочтение отдается ПСЧИ.