Ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 сәуірдегі № 503 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 602 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 602 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 483 бұйрығын қараңыз.
"Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 сәуірдегі
№ 503 қаулысымен
бекітілген
Ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы
жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленген және ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы (бұдан әрі – жобаларға салалық сараптама) жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Ғарыш қызметi саласындағы жобаларға, оның ішінде қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптаманы ғарыш қызметi саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) орындылығын, техникалық мүмкіндігін, экономикалық тиімділігін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына, ғарыш қызметi саласындағы техникалық регламенттер мен стандарттарға сәйкестігін айқындау мақсатында жүзеге асырады.
Бұл ретте қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптаманы (бұдан әрі – қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама) уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) келіседі.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ғарыш қызметі саласындағы жоба – ғарыш қызметін жүзеге асыруға бағытталған ғарыш техникасы мен технологияларын жасау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;

Об утверждении Правил осуществления отраслевой экспертизы проектов в области космической деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2012 года № 503. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 602
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 602 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 483.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления отраслевой экспертизы проектов в области космической деятельности.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2012 года № 503
Правила осуществления отраслевой экспертизы
проектов в области космической деятельности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления отраслевой экспертизы проектов в области космической деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности» и определяют порядок осуществления отраслевой экспертизы проектов в области космической деятельности (далее – отраслевая экспертиза проектов).
2. Отраслевая экспертиза проектов в области космической деятельности, в том числе проектов двойного назначения, осуществляется уполномоченным органом в области космической деятельности (далее – уполномоченный орган) в целях определения целесообразности, технической возможности, экономической эффективности, а также соответствия законодательству Республики Казахстан, техническим регламентам и стандартам в области космической деятельности.
При этом отраслевая экспертиза проектов двойного назначения (далее – отраслевая экспертиза проектов двойного назначения) согласовывается уполномоченным органом с Министерством обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) проект в области космической деятельности - совокупность мероприятий по созданию космической техники и технологий, направленных на осуществление космической деятельности;

2) ғарыш қызметі саласындағы қосарлы мақсаттағы жоба – әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешу үшін де, сондай-ақ қорғаныс пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсаттары үшін де іске асырылатын ғарыш қызметі саласындағы жоба;
3) өтініш беруші – "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңістігінде ғарыш қызметін жүзеге асыратын немесе жүзеге асыруды жоспарлайтын жеке және (немесе) заңды тұлға.
2. Жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асыру тәртібі
4. Жобаларға және қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама жүргізу үшін өтініш беруші уәкілетті органға қағаз тасығышта және электрондық тасығышта мынадай материалдарды:
1) байланыс деректері көрсетілген өтініш берушінің ілеспе хатын;
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың, сондай-ақ дара кәсіпкер үшін – дара кәсіпкер ретінде жеке тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмелерін не салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, осы құжаттардың көшірмелерін;
3) ғарыш қызметі саласындағы жобаның негізгі бағыттарының сипаттамаларынан тұратын түсіндірме жазбаны;
4) техникалық тапсырманы;
5) жобалау алдындағы (техникалық-экономикалық негіздеме) және жобалау (жобалау сметасы) құжаттамасын;
6) заңды тұлға үшін - жарғының және құрылтай шартының (оны алмастыратын құжаттың) нотариалды куәландырылған көшірмелерін, өтініш берушіні заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін не салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, осы құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
5. Жобаларға қайта салалық сараптама жүргізілген жағдайда материалдарға бұрын берілген қорытындының көшірмесі қоса беріледі.
6. Жобаларға және қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама жүргізуден бас тарту үшін өтініш берушінің осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген материалдар пакетін толық ұсынбауы негіз болып табылады.
7. Салалық сараптама жүргізуден бас тартқан кезде уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді.
8. Салалық сараптаманы уәкілетті орган жоба бойынша осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген материалдар ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізеді.
9. Уәкілетті орган салалық сараптама мен қайта салалық сараптама жүргізуге қосарлы мақсаттағы жобаларды алған кезде өтініш беруші ұсынған материалдардың көшірмесін өтініш беруші оларды уәкілетті органға ұсынған күні Қорғаныс министрлігіне келісуге жібереді.

2) проект в области космической деятельности двойного назначения - проект в области космической деятельности, реализуемый как для решения социально-экономических задач, так и для целей обеспечения обороны и безопасности;
3) заявитель – физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющее или планирующее осуществлять космическую деятельность на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности».
2. Порядок осуществления отраслевой экспертизы проектов
4. Для проведения отраслевой экспертизы проектов и проектов двойного назначения заявитель представляет уполномоченному органу на бумажном и электронном носителях следующие материалы:
1) сопроводительное письмо заявителя с указанием контактных данных;
2) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность физического лица, а также свидетельства о государственной регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя, либо копии данных документов с представлением оригинала для сверки;
3) пояснительную записку, содержащую характеристику основных направлений проекта в области космической деятельности;
4) техническое задание;
5) предпроектную (технико-экономическое обоснование) и проектную (проектную смету) документацию;
6) для юридических лиц - нотариально засвидетельствованные копии устава и учредительного договора (документа, его заменяющего), копию свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица, либо копии данных документов с представлением оригинала для сверки.
5. К материалам, в случае представления на повторную отраслевую экспертизу проектов, прилагается копия ранее выданного заключения.
6. Основаниями для отказа в проведении отраслевой экспертизы проектов и проектов двойного назначения является представление заявителем неполного пакета материалов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
7. При отказе в проведении отраслевой экспертизы уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней направляет заявителю письменный мотивированный отказ.
8. Отраслевая экспертиза уполномоченным органом проводится в сроки, не превышающие тридцати рабочих дней со дня представления материалов по проекту, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
9. При получении уполномоченным органом проектов двойного назначения на проведение отраслевой экспертизы и повторной отраслевой экспертизы копии материалов, представленных заявителем, направляются на согласование в Министерство обороны в день их представления заявителем в уполномоченный орган.

10. Осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген негіздемелер бойынша Қорғаныс министрлігі қосарлы мақсаттағы жобаларды келісуден дәлелді бас тартуды үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.
11. Қорғаныс министрлігі қосарлы мақсаттағы жобаларды келісу немесе келісуден бас тарту туралы қорытындыны уәкілетті органға тиісті материалдар ұсынылған сәттен бастап жиырма жеті жұмыс күні ішінде ұсынады.
12. Жобаларға және қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама нәтижесі өтініш беруші ұсынған материалдарды жан-жақты талдауға және бағалауға негізделген қорытынды болып табылады, оның нысанын уәкілетті орган белгілейді.
13. Жобаларға және қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптаманың нәтижесі бойынша уәкілетті органның қорытындысына уәкілетті органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды.
14. Қосарлы мақсаттағы жобаларға келісім жүргізу нәтижесі бойынша Қорғаныс министрлігінің қорытындысына Қорғаныс министрлігінің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды.
15. Қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама жүргізген кезде уәкілетті орган өтініш берушіге өзінің қорытындысын жібереді және оған Қорғаныс министрлігі қорытындысының көшірмесін қоса береді.
16. Егер жобаларға және (немесе) қосарлы мақсаттағы жобаларға салалық сараптама не келісу нәтижелері бойынша уәкілетті орган және (немесе) Қорғаныс министрлігі жоюды талап ететін ескертулер берген жағдайда, өтініш беруші материалдарды пысықтайды және оларды қайта салалық сараптамаға не қайта келісуге ұсынады.
17. Бастапқы сараптама жүргiзiлген кезде анықтаған уәкiлеттi органның ескертулерi жойылғаннан кейiн жобаларға қайта салалық сараптама материалдар қайта сараптамаға ұсынылған сәттен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде жүргiзiледi.
18. Бастапқы келісу кезінде анықталған ескертулер жойылғаннан кейiн Қорғаныс министрлігі жүргізетін қосарлы мақсаттағы жобаларды келісу уәкілетті орган Қорғаныс министрлігіне тиісті материалдарды қайта келісуге ұсынған сәттен бастап он жеті жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде жүргiзiледi.

10. Мотивированный отказ в проведении согласования проектов двойного назначения направляется Министерством обороны в течение трех рабочих дней в уполномоченный орган по основаниям, предусмотренным пунктом 7 настоящих Правил.
11. Министерство обороны представляет заключение о согласовании либо отказе в согласовании проектов двойного назначения в уполномоченный орган в течение двадцати семи рабочих дней с момента представления им соответствующих материалов.
12. Результатом отраслевой экспертизы проектов и проектов двойного назначения является заключение, основанное на всестороннем анализе и оценке представленных заявителем материалов, форма которого устанавливается уполномоченным органом.
13. Заключения уполномоченного органа по результатам отраслевой экспертизы проектов и проектов двойного назначения подписываются первым руководителем уполномоченного органа либо лицом, его замещающим.
14. Заключение Министерства обороны по результатам проведения согласования проектов двойного назначения подписывается первым руководителем Министерства обороны либо лицом, его замещающим.
15. В случае проведения отраслевой экспертизы проектов двойного назначения, уполномоченный орган направляет заявителю свое заключение и прилагает к нему копию заключения Министерства обороны.
16. В случае, если по результатам отраслевой экспертизы либо согласования проектов и (или) проектов двойного назначения уполномоченным органом и (или) Министерством обороны даны замечания, требующие устранения, заявитель дорабатывает материалы и представляет их на повторную отраслевую экспертизу либо повторное согласование.
17. Повторная отраслевая экспертиза проектов, проводимая после устранения замечаний уполномоченного органа, выявленных при проведении первоначальной отраслевой экспертизы, проводится в сроки, не превышающие двадцати рабочих дней с момента представления материалов на повторную экспертизу.
18. Согласование проектов двойного назначения, проводимое Министерством обороны после устранения замечаний, выявленных при первоначальном согласовании, проводится в сроки, не превышающие семнадцати рабочих дней с момента представления уполномоченным органом соответствующих материалов в Министерство обороны на повторное согласование.