Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 сәуірдегі № 516 Қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi және "2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы заңдарына сәйкес асыл тұқымды өнiммен (материалмен) қамтамасыз етуде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К.Мәсiмов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 24 сәуірдегі
№ 516 қаулысымен
бекiтiлген
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға
2012 жылға арналған республикалық бюджеттен берiлетiн
ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға арналған республикалық бюджеттен берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) мал шаруашылығындағы асылдандыру iсi бойынша республикалық малды асылдандыру орталығының (бұдан әрi – республикалық малды асылдандыру орталығы), қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауытының, еттi құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығының, отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң (бұдан әрi – тауар өндiрушiлер) ағымдағы нысаналы трансферттердi (бұдан әрi – бюджеттiк субсидиялар) асыл тұқымды жануарлардың үлес салмағын, етті ірі қара малдың тектік қорын қалпына келтіру және көбейту, сондай-ақ тауар өндiрушiлердегi ауыл шаруашылығы жануарлары сапасының өнiмдiлiгiн арттыру мақсатында 2012 жылға арналған республикалық бюджетте 083 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер" бюджеттiк бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебiнен және шегiнде пайдалану тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2012 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку племенного животноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 516.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2012 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" и от 24 ноября 2011 года "О республиканском бюджете на 2012 – 2014 годы", в целях поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей в обеспечении племенной продукцией (материалом) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2012 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку племенного животноводства.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2012 года № 516
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета 2012 года областными бюджетами, бюджетами городов
Астаны и Алматы на поддержку племенного животноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2012 года областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на поддержку племенного животноводства (далее – Правила) определяют порядок использования целевых текущих трансфертов (далее – бюджетные субсидии) республиканским племенным центром по племенному делу в животноводстве (далее – республиканский племенной центр), племенным заводом по костанайской породе лошадей, племенным хозяйством по мясному птицеводству, отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – товаропроизводители), в целях повышения удельного веса племенных животных, восстановления и увеличения генофонда мясного скота, а также продуктивных качеств сельскохозяйственных животных у товаропроизводителей за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2012 год по бюджетной программе 083 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на поддержку племенного животноводства".

2. Бюджеттiк субсидиялар:
1) тауар өндiрушiлер отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан және (немесе) асыл тұқымды мал шаруашылықтарынан сатып алған отандық тұқымдардың асыл тұқымды төлiнiң құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
2) тауар өндiрушiлер сатып алған, оның iшiнде лизинг шарты негiзiнде сатып алған асыл тұқымды ірі қара мал төлiнiң құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
3) тауар өндiрушiлер ағымдағы жылы және (немесе) өткен жылдың төртінші тоқсанында шетелден, оның iшiнде лизинг шарты негiзiнде сатып алған асыл тұқымды және селекциялық ірі қара мал төлінің (бұдан әрi – шет елден әкелінген асыл тұқымды және селекциялық төл) құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
4) дара кәсіпкерлерге және/немесе заңды тұлғаларға жеке қосалқы шаруашылықтардағы аналық ірі қара мал басын шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға (бұдан әрі - тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу) жұмсалатын шығындардың құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
5) етті бағыттағы аналық ірі қара мал басының (сиырлар және құнажындар) сапалық құрамын жақсартумен айналысатын тауар өндiрушiлерге селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізумен (ұйымдастырумен) байланысты шығындарының құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
6) отандық құс фабрикалары отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан сатып алған асыл тұқымды тәулiктiк балапандар мен асыл тұқымды жұмыртқаның (бұдан әрi – құс шаруашылығы өнімдері) құнын iшiнара (50 %-ға дейiн) арзандатуға;
7) республикалық малды асылдандыру орталығы сатып алатын арнайы технологиялық, зертханалық жабдықтардың құнын толық өтеуге;
8) асыл тұқымды бұқаларды, шетелдiк селекцияның ұрығын сатып алу, сондай-ақ асыл тұқымды бұқаларды күтiп-бағу, ұрығын алу, сақтау, ұрпағының сапасы бойынша бағалау (бұдан әрi – бағалау) үшiн олардың ұрығын пайдалану және эмбриондар алу, сақтау, пайдалану бойынша республикалық малды асылдандыру орталығының шығындарын толық өтеуге;
9) еттi құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығында асыл тұқымды құс сатып алу жөнiндегi шығындарды толық өтеуге;
10) асыл тұқымды жылқыларды көбейту, күтiп-бағу және тренингі, қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауытында асыл тұқымды айғырлардың ұрығын алу және сақтау жөнiндегi шығындарды толық өтеуге арналады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3. Тауар өндiрушiлер субсидиялау бағдарламасына қатысу үшiн осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өлшемдерге сәйкес келуi тиiс.

2. Бюджетные субсидии предназначаются на:
1) частичное удешевление (до 50 %) стоимости приобретенного товаропроизводителями племенного молодняка отечественных пород у отечественных племенных заводов и (или) племенных хозяйств;
2) частичное удешевление (до 50 %) стоимости приобретенного товаропроизводителями племенного молодняка крупного рогатого скота, в том числе приобретенного на основании договора лизинга;
3) частичное удешевление (до 50 %) стоимости племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота, приобретенного товаропроизводителями из-за рубежа, в том числе на основании договора лизинга (далее – племенной и селекционный молодняк, завезенный из-за рубежа), в текущем году и (или) в четвертом квартале предыдущего года;
4) частичное возмещение (до 50 %) затрат индивидуальным предпринимателям и/или юридическим лицам на содержание племенных быков-производителей мясных пород, используемых в случке маточного поголовья крупного рогатого скота в личных подсобных хозяйствах (далее – содержание быков-производителей);
5) частичное удешевление (до 50 %) стоимости затрат товаропроизводителям, связанных с проведением (организацией) селекционной и племенной работы, занимающимся улучшением качественного состава маточного поголовья крупного рогатого скота мясного направления (коров и нетелей);
6) частичное удешевление (до 50 %) стоимости приобретенных отечественными птицефабриками племенных суточных цыплят и племенного яйца (далее – птицеводческая продукция) у отечественных племенных птицефабрик, содержащих прародительские, родительские формы;
7) полное возмещение стоимости специального технологического, лабораторного оборудования, приобретаемого республиканским племенным центром;
8) полное возмещение республиканскому племенному центру затрат по приобретению племенных быков, семени зарубежной селекции, а также содержанию племенных быков-производителей, получению, хранению семени, использованию их семени для оценки по качеству потомства (далее – оценка), и по получению, хранению, использованию эмбрионов;
9) полное возмещение затрат по приобретению племенной птицы в племенном хозяйстве по мясному птицеводству;
10) полное возмещение затрат по разведению, содержанию и тренингу племенных лошадей, получению и хранению семени жеребцов-производителей в племенном заводе по костанайской породе лошадей.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
3. Товаропроизводители для участия в программе субсидирования должны соответствовать критериям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. Сатып алынған асыл тұқымды және селекциялық төлдің, құс шаруашылығы өнімдерінің әрбiр түрiне, 1 бас тұқымдық бұқаны күтіп-бағуға, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге жұмсалатын бюджеттiк субсидиялардың нормативi осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгiленедi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
5. Тауар өндiрушiлерге еттi бағыттағы құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығының балапандарды, сондай-ақ республикалық малды асылдандыру орталығының асыл тұқымды бұқалар ұрығын өткізу бағасы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгiленедi.
6. Субсидиялауға мыналар жатпайды:
1) тауар өндiрушiлер сатып алған асыл тұқымды және селекциялық төл, құс шаруашылығы өнімі, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшада белгiленген өлшемдерге сәйкес келмейтiн тауар өндірушілерде селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу, тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу жөніндегі шығындар;
2) тауар өндiрушiлер өзара есеп айырысу есебiне, сондай-ақ аффилиирленген тұлғалардан айырбас бойынша сатып алған асыл тұқымды және селекциялық төл, құс шаруашылығы өнімі;
3) индекстік жүйе бойынша бағаланбаған және таза тұқымдық өсіруге немесе туыстас топтарды шағылыстыруға арналмаған, шетелден (Ресей Федерациясын, Белорусь Республикасын және Украинаны қоспағанда) сатып алған ірі қара малдың асыл тұқымды төлі (қашар және құнажын); ұрпағының сапасы бойынша бағаланбаған және өнімін молайту мақсатында емес сатып алынған бұқалар;
4) өнеркәсiптiк шағылыстыруға арналған, шет елден әкелінген және отандық асыл тұқымды малдан алынған асыл тұқымды және селекциялық қашарлар;
5) бұрын тауар өндiрушiлер және лизингтiк ұйымдар (бұдан әрi – лизинг берушiлер) арзандатқан және сатқан асыл тұқымды және селекциялық төл.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
7. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген мемлекеттік қолдау бағыттары бойынша өңірлерге бөлінген қаражат шегінде бюджеттік субсидия көлемі ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен айқындалады.
8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің (бұдан әрi – Министрлiк) жазбаша келісімі бойынша облыс әкiмiнiң шешiмiмен мынадай нысандар бекiтiледi:
1) шетелден әкелінген асыл тұқымды және селекциялық төлді, сондай-ақ лизинг шарты негізінде сатып алынған асыл тұқымды және селекциялық ірі қара малдың төлін қоспағанда, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу-сату шарты;

4. Норматив бюджетных субсидий на каждый вид приобретенного племенного и селекционного молодняка, птицеводческой продукции, содержание 1 головы быка-производителя, а также проведение селекционной и племенной работы устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
5. Цена реализации товаропроизводителям цыплят племенным хозяйством по мясному птицеводству, а также семени быков-производителей республиканским племенным центром устанавливается согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Субсидированию не подлежат:
1) племенной и селекционный молодняк, птицеводческая продукция, приобретенные товаропроизводителями, а также затраты по проведению селекционной и племенной работы, содержанию быков-производителей у товаропроизводителей, не соответствующих критериям, установленным приложением 1 к настоящим Правилам;
2) племенной и селекционный молодняк, а также птицеводческая продукция, приобретенные товаропроизводителями по бартеру, в счет взаиморасчетов, а также у аффилированных лиц;
3) племенной молодняк крупного рогатого скота, приобретенный за рубежом (телки и нетели), не оцененный по индексной системе (за исключением Российской Федерации, Республики Беларусь и Украины) и не предназначенный для чистопородного разведения или скрещивания родственных групп; быки-производители, не оцененные по качеству потомства и приобретенные не для целей воспроизводства;
4) племенные и селекционные телки, полученные от завезенного из-за рубежа и отечественного племенного скота, предназначенные для промышленного скрещивания;
5) племенной и селекционный молодняк, ранее удешевленный и реализуемый товаропроизводителями и лизинговыми организациями (далее – лизингодатели) повторно.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
7. Объемы бюджетных субсидий по направлениям государственной поддержки, указанным в пункте 2 настоящих Правил, в пределах средств, выделенных регионам согласно постановлению Правительства Республики Казахстан о реализации республиканского бюджета на текущий финансовый год утверждаются приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
8. Решением акима области по письменному согласованию с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) утверждаются формы:
1) договора купли-продажи племенной продукции (материала), за исключением племенного и селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа, а также племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота, приобретенного на основании договора лизинга;

2) сатып алынған асыл тұқымды өнiмге (материалға), тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидия алуға өтiнiм;
3) ауылдық округтегі тұқымдық бұқаға деген қажетілік бойынша өтінім;
4) асыл тұқымды өнiм сатып алғаны, тұқымдық бұқалар саны, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу және аудан бойынша тиесiлi субсидия сомасы туралы жиынтық акт;
5) асыл тұқымды өнiм сатып алғаны, асыл тұқымды тұқымдық бұқалар саны туралы, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу және облыс бойынша тиесiлi субсидия сомасы туралы жиынтық акт;
6) облыс бойынша бюджет қаражатын игеру жөнiндегi есеп (ақпарат);
7) облыс бойынша асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сатып алу, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу көлемi жөнiндегi бір тоқсандағы есеп (ақпарат);
8) тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекен тұрғындары – мал иелері жиналысының шешімі;
9) сатып алынған ірі қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төлін пайдалану бойынша міндеттеме.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9. Министрлiк бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi ретiнде төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына және облыс әкiмi мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi арасында қол қойылған ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келiсiмге сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi облыстық бюджеттерге аударады.
Бөлiнген қаражат толығымен игерілмеген жағдайда Министрлiк заңнамада белгiленген тәртiппен бюджеттiк бағдарламаны iске асыруға 2012 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегiнде облыстар бойынша бюджеттiк субсидияларды төлеуге арналған қаражатты қайта бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзедi.
10. Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы (бұдан әрi – басқарма) ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күніне дейiнгi мерзiмде, бiрақ 2012 жылғы 30 желтоқсаннан кешiктiрмей Министрлiкке төленген бюджеттiк субсидиялардың көлемi, құны және тиiмдiлiгi туралы есеп бередi.
11. Осы Қағидаларда көзделген тауар өндірушілердің міндеттемелері екі данада толтырылады және бір данадан тиісті бөлімде және Министрлік ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесінде тауар өндірушілер оны берген сәттен бастап кемінде бес жыл сақталуға жатады.
Тауар өндірушілердің ұсынылған міндеттемлерді сақтамауы тиісті ауданның ауыл шаруашылығы бөлiмінің (бұдан әрi – бөлiм) төленген субсидияларды заңнамада белгіленген тәртіппен өндіріп алуына негіз болып табылады.

2) заявок на получение субсидий за приобретенную племенную продукцию (материал), содержание быков-производителей, а также проведение селекционной и племенной работы;
3) заявки по потребности племенных быков-производителей в сельском округе;
4) сводного акта о приобретении племенной продукции (материала), количестве быков-производителей, а также о проведении селекционной и племенной работы и сумме причитающихся субсидий по району;
5) сводного акта о приобретении племенной продукции (материала), количестве быков-производителей, а также о проведении селекционной и племенной работы и сумме причитающихся субсидий по области;
6) отчета (информация) по освоению бюджетных средств по области;
7) отчета (информация) по объемам приобретения племенной продукции (материала), а также проведения селекционной и племенной работы за квартал по области;
8) решения схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию быков-производителей;
9) обязательств по использованию приобретенного племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
9. Министерство, как администратор бюджетной программы, перечисляет целевые текущие трансферты областным бюджетам на поддержку племенного животноводства в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам и подписанным соглашением о результатах по целевым текущим трансфертам между акимом области и Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
В случае неполного освоения выделенных средств, Министерство, в установленном законодательством порядке, вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении средств на выплату бюджетных субсидий по областям в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2012 год на реализацию бюджетной программы.
10. Управление сельского хозяйства области (далее – управление) ежемесячно, в срок до 5 числа, следующего за отчетным месяцем, но не позднее 30 декабря 2012 года представляет в Министерство отчет об объемах, стоимости и эффективности выплаченных бюджетных субсидий.
11. Обязательства товаропроизводителей, предусмотренные настоящими Правилами, заполняются в двух экземплярах и подлежат хранению по одному экземпляру в соответствующем отделе и соответствующем территориальном подразделении ведомства Министерства не менее пяти лет с момента их подачи товаропроизводителями.
Несоблюдение предоставленных обязательств товаропроизводителями является основанием для взыскания выплаченных субсидий отделом сельского хозяйства соответствующего района (далее – отдел) в установленном законодательством порядке.

2. Тауар өндiрушiлердің шығындарын iшiнара арзандатуды (құнын
өтеуді) көздейтін субсидияларға арналған ағымдағы нысаналы
трансферттердi пайдалану тәртiбi
2.1. Тауар өндірушілердің субсидия алуға арналған
өтінімдерін қарау тәртібі
12. Осы Қағидалар ресми жарияланғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде бөлім аудан әкімдігінің интернет-ресурсына субсидиялауға қатысу үшін өтінімдерді қабылдау басталғаны туралы хабарландыру орналастырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13. Тауар өндiрушiлер 2012 жылғы 1 қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде, бөлiмге отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан және (немесе) асыл тұқымды шаруашылықтардан не асыл тұқымды ірі қара мал өсіретін тауар өндірушілерден асыл тұқымды төл, шет елден әкелінген асыл тұқымды және селекциялық төл, отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан құс шаруашылығы өнімдерін, сондай-ақ тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу бойынша шығындардың нақты және (немесе) жоспарланған көлемiне өтiнiмдер ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
14. Бөлiм өтiнiмдердi алған сәттен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде тауар өндiрушiлердiң осы Қағидаларда белгiленген өлшемдерге сәйкестiгiн тексередi.
Ұсынылған өтінімдердің осы Қағидаларда белгіленген өлшемдерге сәйкес келмеуі және (немесе) бюджеттік субсидиялардың бөлінбеген қалдығының болмауы өтінімдерді белгіленген мерзімнен кеш ұсыну субсидиялау бағдарламасына қатыстырудан бас тарту үшін негіздеме болып табылады. Осындай жағдайларда бөлім бас тарту себептерін көрсете отырып, өтінімдерді үш жұмыс күні ішінде тауар өндірушілерге кері қайтарады. Тауар өндірушілер өтінімді қайта енгізуге құқылы, бірақ белгіленген мерзімнен кешіктірмейді.
Аудан бойынша субсидиялау бағыттары бойынша бюджеттік субсидиялар алушылардың жиынтық тізімін тиісті аудан әкімі бекітеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
15. Бекітілген тізімді бөлiм тауар өндiрушiлердiң өтiнiмдерiмен бiрге облыс әкiмiнiң шешiмiмен құрылған, облыс әкiмiнiң ауыл шаруашылығы мәселелерi бойынша орынбасары төрағалық ететiн облыстық комиссияның (бұдан әрi – комиссия) қарауына жiбереді.
Комиссияның құрамына басқарманың, Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетi аумақтық инспекциясының мамандары, сондай-ақ қоғамдық ұйымдардың өкілдері кiредi.

2. Порядок использования целевых текущих трансфертов на
субсидии, предусматривающие частичное удешевление (возмещение
стоимости) затрат товаропроизводителей
2.1. Порядок рассмотрения заявок товаропроизводителей
на получение субсидий
12. В течение семи рабочих дней после официального опубликования настоящих Правил отдел размещает на интернет-ресурсе акимата района объявление о начале приема заявок для участия в субсидировании.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
13. В срок не позднее 1 ноября 2012 года товаропроизводители представляют в отдел заявки за фактические и (или) на планируемые объемы приобретения племенного молодняка у отечественных племенных заводов и (или) племенных хозяйств либо товаропроизводителей, разводящих племенной крупный рогатый скот, племенного и селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа, птицеводческой продукции у племенных отечественных птицефабрик, а также на содержание быков-производителей, проведение селекционной и племенной работы.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
14. Отдел в течение семи рабочих дней с момента получения заявок проверяет соответствие товаропроизводителей установленным настоящими Правилами критериям.
Основаниями для отказа в участии в программе субсидирования служат несоответствие представленных заявок критериям, установленным Правилами, и (или) отсутствие нераспределенного остатка бюджетных субсидий, представление заявки позже установленного срока. В таких случаях отдел в течение трех рабочих дней возвращает заявки товаропроизводителям с указанием причин их отклонения. Товаропроизводители вправе повторно вносить заявку, но не позднее установленного срока.
Сводный список получателей бюджетных субсидий по направлениям субсидирования по району утверждается соответствующим акимом района.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
15. Утвержденный список направляется отделом с заявками товаропроизводителей на рассмотрение областной комиссии, создаваемой решением акима области под председательством заместителя акима области по вопросам сельского хозяйства (далее - комиссия). Рабочим органом комиссии является управление.
В состав комиссии входят специалисты управления, территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства, а также представители общественных организаций.

16. Комиссия:
1) үш жұмыс күнi iшiнде бөлiмдер ұсынған өтiнiмдердi осы Қағидаларда белгiленген талаптарға сәйкестiгi тұрғысынан қарайды;
2) өтiнiмдердi қарау нәтижелерi бойынша бюджеттiк субсидиялар, субсидияланатын асыл тұқымды өнiм сатып алуға, тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүзеге асыруға жылдық квоталар алуға тауар өндiрушiлердiң жиынтық тiзiмiн, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетiлген нормативтер негiзiнде бюджеттiк субсидиялар көлемiн облыс әкiмiне бекiтуге ұсынады.
17. Тауар өндiрушiлер өтiнiм білдірген бюджеттік субсидиялардың талап етілетін көлемі бюджеттiк субсидиялар көлемiнен асып түскен жағдайда, комиссия тауар өндiрушiлердiң етті бағыттағы iрi қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төлiн сатып алуға берген өтiнiмдерiн басым тәртiппен қанағаттандырады, қаражат қалдығы берілген өтінімдерге сәйкес пропорционалды түрде бөлінеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
18. Облыс әкiмi комиссияның ұсынуы бойынша субсидиялау квоталарын көрсете отырып, субсидиялау бағдарламасына қатысушылардың тiзiмiн бекiтедi. Басқарма облыс әкiмiнiң шешiмiн Министрлiкке және тиiстi бөлiмдерге жолдайды.
2.2. Тауар өндірушілердің субсидия алу тәртібі
19. Тауар өндiрушiлер – субсидиялау бағдарламасына қатысушылар бюджеттiк субсидиялар алу үшiн мәмiлелердiң жасалуына қарай, бiрақ 2012 жылғы 18 желтоқсаннан кешiктiрмей бөлiмге мынадай құжаттарды:
1) асыл тұқымды төлдi, құс шаруашылығы өнімін сатып алу кезiнде:
сатып алу-сату шартының көшiрмесiн;
Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органы таныған асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасын және көшiрмесiн (бұл ретте, асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасы көшiрмесiмен салыстырып тексерiлгеннен кейiн бюджеттiк субсидия алушыға қайтарылады);
төлем құжаттарының көшiрмелерiн - кiрiс-кассалық ордердi немесе банктiң төлем тапсырмасын (бұдан әрi - төлем құжаттары);
төлдi, құс шаруашылығы өнімін кiрiске алу актiсiн;
2) шет елден әкелінген асыл тұқымды төлді сатып алу кезiнде:
сатып алу-сату шартының көшiрмесiн;
төлем құжаттарының көшiрмелерiн;
Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органы таныған асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасын және көшiрмесiн (бұл ретте, асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасы көшiрмесiмен салыстырып тексерiлгеннен кейiн бюджеттiк субсидия алушыға қайтарылады);
ветеринариялық сертификаттың көшiрмесiн;
шет елден әкелінген асыл тұқымды төлдi кiрiске алу актiсiн;

16. Комиссия:
1) рассматривает в течение трех рабочих дней представленные отделами заявки на предмет их соответствия критериям, установленным Правилами;
2) представляет по итогам рассмотрения заявок на утверждение акиму области сводный список товаропроизводителей на получение бюджетных субсидий, годовые квоты на приобретение субсидируемой племенной продукции, содержание быков-производителей, осуществление селекционной и племенной работы, а также объемы бюджетных субсидий на основе нормативов, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам.
17. В случае превышения заявленных товаропроизводителями требуемых объемов бюджетных субсидий над объемами бюджетных субсидий, Комиссия в приоритетном порядке удовлетворяет заявки товаропроизводителей на приобретение племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота мясного направления, остаток средств распределяется пропорционально в соответствии с поданными заявками.
В случае превышения объемов бюджетных субсидий над заявленными товаропроизводителями требуемыми объемами бюджетных субсидий управление доводит информацию о наличии свободных средств до отделов. Указанная информация служит основанием для объявления отделами повторных приемов заявок для участия в программе субсидирования в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
18. По представлению комиссии аким области утверждает список участников программы субсидирования с указанием квот субсидирования. Управление направляет решение акима в Министерство и соответствующим отделам.
2.2. Порядок получения субсидий товаропроизводителями
19. Для получения бюджетных субсидий товаропроизводители, - участники программы субсидирования по мере свершения сделок, но не позднее 18 декабря 2012 года представляют в отдел следующие документы:
1) при приобретении племенного молодняка, птицеводческой продукции:
копию договора купли-продажи;
оригинал и копию племенного свидетельства (сертификата), признанного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан (при этом оригинал племенного свидетельства (сертификата) после сверки с копией возвращается получателю бюджетных субсидий);
копии платежных документов – приходно-кассовый ордер или платежное поручение банка (далее – платежные документы);
акты оприходования молодняка, птицеводческой продукции;
2) при приобретении племенного молодняка, завезенного из-за рубежа;
копию договора купли-продажи;
копии платежных документов;
оригинал и копию племенного свидетельства (сертификата), признанного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан (при этом оригинал племенного свидетельства (сертификата) после сверки с копией возвращается получателю бюджетных субсидий);
копию ветеринарного сертификата;
акты оприходования племенного молодняка, завезенного из-за рубежа;

2-1) шет елден әкелінген селекциялық төлді сатып алу кезiнде:
сатып алу-сату шартының көшiрмесiн;
төлем құжаттарының көшiрмелерiн;
әкесінің желісі бойынша малдың таза тұқымдылығын және шығу тегін растайтын асыл тұқымдық куәлiгiнiң немесе оған балама құжаттың түпнұсқасын және көшiрмесiн (бұл ретте, құжаттың түпнұсқасы көшiрмесiмен салыстырып тексерiлгеннен кейiн бюджеттiк субсидия алушыға қайтарылады);
ветеринариялық сертификаттың көшiрмесiн;
шет елден әкелінген селекциялық төлдi кiрiске алу актiсiн;
3) асыл тұқымды ірі қара мал төлiн лизинг шарты негiзiнде сатып алу кезiнде:
лизинг шартының көшiрмесiн;
лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге өтiнiмдi;
4) шет елден әкелінген асыл тұқымды төлдi лизинг шарты негiзiнде сатып алу кезiнде:
лизинг шартының көшiрмесiн;
лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге өтiнiмдi;
Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органы таныған асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасын және көшiрмесiн (бұл ретте асыл тұқымды мал куәлiгiнiң (сертификаттың) түпнұсқасы көшiрмесiмен салыстырып тексерiлгеннен кейiн бюджеттiк субсидия алушыға қайтарылады);
ветеринариялық сертификаттың көшiрмесiн;
4-1) шет елден әкелінген асыл тұқымды төлдi лизинг шарты негiзiнде сатып алу кезiнде:
лизинг шартының көшiрмесiн;
лизинг шарты бойынша негiзгi борышты өтеу үшiн лизинг берушiнiң деректемелерiн көрсете отырып, субсидия төлеуге өтiнiмдi;
әкесінің желісі бойынша малдың таза тұқымдылығын және шығу тегін растайтын, экспорттаушы елдің құзыретті органдары берген асыл тұқымдық куәлiктiң немесе оған балама құжаттың түпнұсқасын және көшiрмесiн (бұл ретте құжаттың түпнұсқасы көшiрмесiмен салыстырып тексерiлгеннен кейiн бюджеттiк субсидия алушыға қайтарылады);
ветеринариялық сертификаттың көшiрмесiн;
5) жеке қосалқы шаруашылықтардағы аналық ірі қара мал басын шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу құнын арзандату кезінде:
шағылысу маусымы аяқталғаннан кейін шаруашылық жүргізуші субъектіде селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстардың жүргізілгендігі туралы бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің деректер базасынан үзіндіні;
тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекеннің тұрғындары – мал иелері жиналысының көшірмесін;
тұқымдық бұқалардың асыл тұқымды куәлігінің және ветеринариялық сертификатының көшірмесін;
6) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу шығындарын өтеуге:
шағылысу маусымы аяқталғаннан кейін шаруашылық жүргізуші субъектіде селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстардың жүргізілгендігі туралы бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің деректер базасынан үзіндіні;
24-аш статистикалық есептілік нысанынан (заңды тұлғалар нысанындағы ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер үшін), шаруашылық кітабынан (дара кәсіпкерлер үшін) үзіндімен расталған ірі қара мал басының бар екендігі туралы анықтаманы береді.

2-1) при приобретении селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа:
копию договора купли-продажи;
копии платежных документов;
оригинал и копию племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами страны-экспортера, подтверждающего чистопородность и происхождение животного по отцовской линии (при этом оригинал после сверки с копией возвращается получателю бюджетных субсидий);
копию ветеринарного сертификата;
акты оприходования селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа;
3) при приобретении племенного молодняка крупного рогатого скота на основании договора лизинга:
копию договора лизинга;
заявку на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя;
4) при приобретении племенного молодняка, завезенного из-за рубежа на основании договора лизинга;
копию договора лизинга;
заявку на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя;
оригинал и копию племенного свидетельства (сертификата), признанного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан (при этом оригинал племенного свидетельства (сертификата) после сверки с копией возвращается товаропроизводителю);
копию ветеринарного сертификата;
4-1) при приобретении селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа на основании договора лизинга:
копию договора лизинга;
заявку на выплату субсидий для погашения основного долга по договору лизинга с указанием реквизитов лизингодателя;
оригинал и копию племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами страны-экспортера, подтверждающего чистопородность и происхождение животного по отцовской линии (при этом оригинал после сверки с копией возвращается получателю бюджетных субсидий);
копию ветеринарного сертификата;
5) при удешевлении стоимости содержания племенных быков-производителей мясных пород, используемых в случке маточного поголовья крупного рогатого скота в личных подсобных хозяйствах:
выписку из базы данных единой информационной аналитической системы о ведении селекционной и племенной работы в хозяйствующем субъекте по окончании случного сезона;
копию решения схода жителей населенного пункта - владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей;
копии племенного свидетельства и ветеринарного сертификата быков-производителей;
6) на возмещение затрат за проведение селекционной и племенной работы:
выписку из базы данных единой информационной аналитической системы о ведении селекционной и племенной работы в хозяйствующем субъекте по окончании случного сезона;
справку о наличии поголовья крупного рогатого скота, подтвержденную выпиской из формы 24-сх статистической отчетности (для сельхозтоваропроизводителей в форме юридических лиц) или из похозяйственной книги (для индивидуальных предпринимателей).

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
20. Асыл тұқымды өнiм (шет елден әкелінген ірі қара малдың асыл тұқымды және селекциялық төлін қоспағанда) құнының кемiнде 50%-ын төлеген тауар өндiрушiлердi бюджеттiк субсидиялар алушылардың тiзiмiне енгiзуге жол берiледi. Бұл ретте, тауар өндiрушiлер бөлiмге:
сатып алу-сату шартының көшiрмесiн;
кемiнде 50 % төленгенiн растайтын төлем құжаттарының көшiрмелерiн;
сатып алынған малдардың асыл тұқымды малдардың мемлекеттiк тiзiлiмде тiркелгенiн растайын құжатты ұсынады (селекциялық малдан басқа).
Қалған сомаға төлем құжаттарының көшiрмелерiн, сондай-ақ оларды жеткiзiп беру немесе пайдалану актiлерiн тауар өндiрушiлер құнын толық төлегеннен кейiн, бiрақ бюджеттiк субсидиялар алған күннен бастап жетi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бөлiмге ұсынады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
21. Бөлiм құжаттардың түсуiне қарай бес жұмыс күнi iшiнде ұсынылған құжаттарды тексередi. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес болған және осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген өтінімнен бас тартуға негіз болмаған жағдайда бөлім асыл тұқымды және селекциялық төлдiң, құс шаруашылығы өнімдерінің сатып алынғаны туралы, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүзеге асыру, сондай-ақ тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу туралы жиынтық акт жасайды, бекiтедi және төлем құжаттарының көшiрмелерiн қоса бере отырып, басқармаға ұсынады. Бұл ретте, бөлім басқармаға ұсынылатын растау құжаттарының дұрыстығын және сапасын қамтамасыз етеді.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарына сәйкес келмеген және осы Қағидалардың 6-тармағымен бюджеттік субсидиялар ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, бөлім ұсынылған құжаттарды оларды тіркеген күнінен бастап жеті жұмыс күнiнен кешiктiрмей керi қайтару себептерiн көрсете отырып, тауар өндірушілерге қайтарады.
Ірі қара малдың сатып алынған асыл тұқымды және селекциялық төлiнің арзандатылғаны туралы мәлiметтi бөлiм бюджеттiк субсидиялардың тауар өндiрушiнiң (не лизинг берушінің) банктiк шотына аударылғаны туралы ақпаратты басқармадан алған күннен бастап жеті жұмыс күнi iшiнде бiрыңғай ақпараттық-талдау жүйесiне енгiзуi тиiс.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
22. Басқарма ұсынылған құжаттарды бес жұмыс күнi iшiнде, бiрақ 2012 жылғы 20 желтоқсаннан кешiктiрмей қарайды.
Оларда көрсетiлген бюджеттiк субсидиялардың көлемi мен нормативтерi негiзiнде басқарма белгiленген квоталар шегiнде тиесiлi бюджет ақшасының көлемiн айқындайды, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомост және ақы төлеу шоттарын қалыптастырады.
Тауар өндiрушiлердiң, лизинг берушiлердiң банктiк шоттарына тиесiлi бюджеттiк субсидияларды аударуды басқарма төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екі данада ақы төлеу шоттарын қоса бере отырып, ақы төлеу шоттарының тiзiлiмiн ұсыну жолымен жүзеге асырады.
Басқарма екі жұмыс күні ішінде бөлімге аудан бойынша тауар өндірушілерге төленген бюджет ақшасының көлемі туралы ақпарат жібереді.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес болмаған және/немесе осы Қағидалардың 6-тармағы негізінде субсидиялау мүмкіндігі болмаған жағдайда, басқарма ұсынылған құжаттарды оларды тіркеген күнінен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей керi қайтару себептерiн көрсете отырып бөлімге пысықтауға қайтарады.
Республикалық малды асылдандыру орталығының, еттi құс
шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығының, қостанай жылқы
тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауытының шығындарын толық
өтеуді көздейтін субсидияларға арналған ағымдағы нысаналы
трансферттердi пайдалану тәртiбi

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
20. Допускается включение в список получателей бюджетных субсидий товаропроизводителей, оплативших не менее 50 % стоимости племенной продукции (за исключением племенного и селекционного молодняка, завезенного из-за рубежа крупного рогатого скота). При этом товаропроизводители представляют в отдел:
копию договора-купли продажи;
копии платежных документов, подтверждающих не менее 50 % оплату;
документ, подтверждающий регистрацию приобретенных животных в государственном регистре племенных животных (за исключением селекционных животных).
Копии платежных документов на оставшуюся сумму, а также актов их поставки и использования, товаропроизводители представляют в отдел после полной оплаты стоимости, но не позднее семи рабочих дней со дня получения бюджетных субсидий.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
21. Отдел по мере поступления документов в течение пяти рабочих дней проверяет представленные документы. В случаях соответствия представленных документов требованиям, установленным пунктами 19 и 20 настоящих Правил, и отсутствия оснований для отклонения заявок, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, отдел составляет и утверждает сводный акт о приобретении племенного и селекционного молодняка, птицеводческой продукции, осуществлении селекционной и племенной работы, а также содержании быков-производителей и с приложением копии платежных документов представляет в управление. При этом отдел обеспечивает достоверность и качество представляемых подтверждающих документов в управление.
В случаях несоответствия представленных документов пунктам 19 и 20 настоящих Правил и невозможности предоставления бюджетных субсидий пунктом 6 настоящих Правил, отдел не позднее семи рабочих дней со дня регистрации возвращает представленные документы товаропроизводителям с указанием причин возврата.
Сведения об удешевлении приобретенного племенного и селекционного молодняка крупного рогатого скота должны быть внесены отделом в единую информационно-аналитическую систему в течение семи рабочих дней со дня получения от управления информации о перечислении бюджетных субсидий на банковский счет товаропроизводителя (либо лизингодателя).
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
22. Управление в течение пяти рабочих дней, но не позднее 20 декабря 2012 года, рассматривает представленные документы.
На основе указанных в них объемов и нормативов бюджетных субсидий управление определяет объемы причитающихся бюджетных денег в пределах установленных квот, формирует сводную ведомость по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и счета к оплате.
Перечисление причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета товаропроизводителей, лизингодателей осуществляется Управлением в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам, путем представления в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате с приложением счетов к оплате в двух экземплярах.
Управление в течение двух рабочих дней направляет в отдел информацию об объемах выплаченных бюджетных денег товаропроизводителям по району.
В случаях несоответствия представленных документов пунктам 15 и 16 настоящих Правил и/или невозможности субсидирования на основании пункта 6 настоящих Правил, управление не позднее пяти рабочих дней со дня их регистрации возвращает представленные документы в отдел на доработку с указанием причин возврата.
3. Порядок использования целевых текущих трансфертов
на субсидии, предусматривающие полное возмещение затрат
республиканскому племенному центру, племенному хозяйству
по мясному птицеводству, племенному заводу по костанайской
породе лошадей

23. Шығындарды толық өтеу үшін 2012 жылғы 20 желтоқсаннан кешіктірмей басқармаға:
1) республикалық малды асылдандыру орталығы:
Министрлiкпен келiсiлген тiзбе бойынша тұқымдық бұқаларды, шетелдiк селекцияның ұрығын, жабдықты, техниканы сатып алуға арналған шарттарды бiр-бiр данадан;
асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтiп-бағуға, олардың ұрықтарын алуға, сақтауға және бағалауға, сондай-ақ эмбриондарды алуға, сақтауға және пайдалануға жұмсалған шығындарды (жүзеге асырылуына қарай) растайтын құжаттардың бiр данасын ұсынады;
2) еттi құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығы балапандарды сатып алуға арналған шарттардың бір данасын ұсынады;
3) қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауыты асыл тұқымды жылқыларды өсiруге, ұстауға, тренингке және айғырлардың ұрығын сақтауға арналған шығындарды (жүзеге асырылуына қарай) растайтын құжаттардың бiр данасын ұсынады.
Басқарма ұсынылған шарттарды үш жұмыс күнi iшiнде тексередi, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомост, сондай-ақ ақы төлеу шоттарын қалыптастырады және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттiк субсидияларды республикалық малды асылдандыру орталығының, еттi құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығының, қостанай жылқы тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауытының банктiк шотына аударады.
Республикалық малды асылдандыру орталығы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды, ұрықты және жабдықты сатып алғаннан кейін, сондай-ақ еттi құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығы балапандарды сатып алғаннан кейін жеті жұмыс күнi ішінде Басқармаға төлем құжаттары мен кiрiске алу актiсiнiң көшiрмелерiн ұсынады.
24. Басқарма осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бюджеттiк субсидияларды төлеу үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екi данада ақы төлеу шотын қоса бере отырып, ақы төлеу тiзiлiмiн ұсынады.
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды
мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға
арналған республикалық бюджеттен
берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы саласындағы тауар
өндiрушiлерге қойылатын өлшемдер
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
р/с
Субсидиялау бағыттары
Өлшемдер
1
2
3
1.
Тауар өндiрушiлер отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан және (немесе) асыл тұқымды мал шаруашылықтарынан сатып алған отандық тұқымдардың асыл тұқымды төлiнiң құнын iшiнара арзандату
Мыналар туралы міндеттемелер ұсыну:
1) сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өз төлінен өсіру мақсатында кемiнде екі жыл (тұқымдықтарды кемінде екі рет шағылыстыру маусымынан кем емес) пайдалану туралы;
2) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы.
2.
Тауар өндiрушiлер сатып алған асыл тұқымды ірі қара мал төлiнiң құнын iшiнара арзандату
1. Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің базасынан алынған үзіндімен расталған селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасында тiркеуде болуы.
2. Малдардың бiрдейлендiру нөмiрiнiң және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөніндегі бiрыңғай деректер базасында тiркеуде болуы.

23. Для полного возмещения затрат в управление не позднее 20 декабря 2012 года:
1) республиканский племенной центр представляет:
по одному экземпляру договоров на приобретение племенных быков-производителей, семени зарубежной селекции, оборудования, техники по перечню, согласованному с Министерством;
один экземпляр документов, подтверждающих затраты на содержание племенных быков-производителей, получение, хранение и оценку их семени, а также получение, хранение и использование эмбрионов (по мере их осуществления);
2) племенное хозяйство по мясному птицеводству представляет по одному экземпляру договоров на приобретение цыплят;
3) племенной завод по костанайской породе лошадей представляет один экземпляр документов, подтверждающих затраты на разведение, содержание, тренинг племенных лошадей и хранение семени жеребцов (по мере их осуществления).
Управление в течение трех рабочих дней проверяет представленные договоры, формирует сводную ведомость по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а также счета к оплате и в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам перечисляет бюджетные субсидии на банковский счет республиканского племенного центра, племенного хозяйства по мясному птицеводству, племенного завода по костанайской породе лошадей.
Республиканский племенной центр после приобретения племенных быков-производителей, семени и оборудования, а племенное хозяйство по мясному птицеводству после приобретения цыплят представляют в течение семи рабочих дней в управление копии платежных документов и актов оприходования.
24. Управление для выплаты бюджетных субсидий в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил представляет реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате в двух экземплярах в территориальное подразделение казначейства.
Приложение 1
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2012 года областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на поддержку
племенного животноводства
Критерии к товаропроизводителям в области животноводства и
птицеводства
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/п
Направление субсидирования
Критерии
1
2
3
1.
Частичное удешевление стоимости
приобретенных
товаропроизводителями племенного
молодняка отечественных пород у
отечественных племенных заводов
и (или) племенных хозяйств
Предоставление обязательств:
1) об использовании приобретенного племенного
маточного поголовья в воспроизводительных
целях не менее двух лет (производителей не
менее двух случных сезонов);
2) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий.
2.
Частичное удешевление стоимости
приобретенного
товаропроизводителями племенного
молодняка крупного рогатого
скота
1. Наличие регистрации в единой информационной
базе селекционной и племенной работы,
подтвержденное выпиской из базы данных единой
информационной аналитической системы.
2. Наличие идентификационного номера животных
и регистрации в единой базе данных по
идентификации сельскохозяйственных животных.

3. Сатып алынатын асыл тұқымды төлдің жасы шарт жасасу кезінде мыналардан аспауы тиіс:
қашарлар – 18 айға дейін;
құнажындар және тұқымдық бұқалар – 26 айға дейін.
4. Отандық селекцияның асыл тұқымды қашарларын (құнажындарын) сатып алу кезінде мынадай міндеттемелер ұсыну
Қосымша мыналар талап етіледі:
1) таза тұқымды көбейту жолымен қашарларды (құнажындарды) өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл пайдалану туралы;
2) сүтті ірі қара мал шаруашылығында ірі қара малдың шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100 % жасанды ұрықтандыруды қолдану бойынша;
3) етті ірі қара мал шаруашылығында ірі қара малдың шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруды пайдалану және/немесе өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану қолдан ұрықтандыру бойынша;
4) тиісті тұқымдар бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
5) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы.
Шет елдік селекцияның асыл тұқымды қашарларын (құнажындарын) сатып алу кезінде*:
1) таза тұқымды көбейту жолымен қашарларды (құнажынды) өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл пайдалану туралы;
2) сүтті ірі қара мал шаруашылығында шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен 100 % жасанды ұрықтандыруды қолдану бойынша;
3) етті ірі қара мал шаруашылығында ірі қара малдың шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруды пайдалану және/немесе қолдан ұрықтандыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану бойынша;
4) тиісті тұқымдар бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
5) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы.
Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған, жалпы табынға пайдалану үшін және/немесе тауарлы табынның тұқымдық құрамын өзгерту үшін асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу кезінде:
1. Мынадай міндеттемелер ұсыну:
1) жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған тауарлы және/немесе жалпы табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл шағылыстыру маусымында пайдалану туралы;
2) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы;
2. Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған жалпы табында – осы бекітілген асыл тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекен тұрғындарының тиісті ауылдық округ әкімі растаған жиналыс шешімінің болуы.
3.
Тауар өндiрушiлер сатып алған шет елден әкелінген асыл тұқымды ірі қара мал төлінің құнын iшiнара арзандату
1. Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің базасынан алынған үзіндімен расталған селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасында тiркеуде болуы.**
2. Малдардың бiрдейлендiру нөмiрiнiң және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөніндегі бiрыңғай деректер базасында тiркеуде болуы.**

3. Возраст приобретаемого племенного молодняка
не должен превышать на момент заключения
договора:
телки – до 18 месяцев;
нетели и быки-производители – до 26 месяцев.
4. При приобретении племенных телок
(нетелей) отечественной селекции
предоставление обязательств
Дополнительно требуется:
1) об использовании племенных телок (нетелей)
в воспроизводительных целях не менее двух лет
путем чистопородного разведения;
2) в молочном скотоводстве по использованию
100 % искусственного осеменения случного
контингента крупного рогатого скота семенем
оцененных племенных быков-производителей;
3) в мясном скотоводстве по использованию
искусственного осеменения случного контингента
крупного рогатого скота семенем оцененных
племенных быков-производителей и/или
использованию в ручной случке племенных
быков-производителей, оцененных по собственной
продуктивности;
4) о научном и/или консалтинговом
сопровождении юридическими и физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами по соответствующим породам;
5) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий;
при приобретении племенных телок
(нетелей) зарубежной селекции*:
1) об использовании племенных телок (нетелей)
в воспроизводительных целях не менее двух лет
путем чистопородного разведения;
2) в молочном скотоводстве по использованию
100 % искусственного осеменения случного
контингента крупного рогатого скота семенем
оцененных племенных быков-производителей;
3) в мясном скотоводстве по использованию
искусственного осеменения случного контингента
крупного рогатого скота семенем оцененных
племенных быков-производителей и/или
использовании в ручной случке племенных
быков-производителей, оцененных по собственной
продуктивности;
4) о научном и/или консалтинговом
сопровождении юридическими и/или физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами, по соответствующим породам;
5) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий.
При приобретении племенных
быков-производителей для породного
преобразования в товарные стада и/или для
использования в общественном стаде,
сформированных из поголовья личных
подсобных хозяйств:
1. Предоставление обязательств:
1) об использовании в воспроизводственных
целях племенных быков-производителей не менее
двух случных сезонов в товарном и/или
общественном стаде, сформированных из
поголовья личных подсобных хозяйств;
2) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий;
2. Наличие решения схода жителей населенного
пункта по закреплению и использованию данных
племенных быков-производителей в общественном
стаде, сформированных из поголовья личных
подсобных хозяйств, заверенное акимом
соответствующего сельского округа.
3.
Частичное удешевление стоимости
приобретенного
товаропроизводителями из-за
рубежа племенного молодняка
крупного рогатого скота
1. Наличие регистрации в единой информационной
базе селекционной и племенной работы,
подтвержденное выпиской из базы данных единой
информационной аналитической системы.**
2. Наличие идентификационного номера животных
и регистрации в единой базе данных по
идентификации сельскохозяйственных животных.**

3. Өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ДНК – паспортының болуы.
4. Сатып алатын асыл тұқымды төлдің жасы шарт жасасу кезінде мыналардан аспауы тиіс:
қашарлар – 18 айға дейін;
құнажындар және тұқымдық бұқалар – 26 айға дейін.
5. Мынадай міндеттемелер ұсыну:
1) таза тұқымды көбейту жолымен қашарларды (құнажынды) және өзінің өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл таза тұқымды өсіру жолымен пайдалану туралы;
2) асыл тұқымды ірі қара малды және одан алынған төлді табынды өз төлінен өсіру үшін тек Қазақстан Республикасы аумағында үш жыл ішінде пайдалану туралы;
3) етті ірі қара мал шаруашылығында ірі қара малдың шағылыстыру контингентін бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруды пайдалану және/немесе қолдан ұрықтандыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану бойынша;
4) тиісті тұқымдар бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
5) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы.
4.
Дара кәсіпкерлерге және/немесе заңды тұлғаларға жеке қосалқы шаруашылықтардағы аналық ірі қара мал басын шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды күтіп-бағуға жұмсалатын шығындардың құнын iшiнара арзандату
1. Тұқымдық бұқаның бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің базасынан алынған үзіндімен расталған селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасында тiркеуде болуы.
2. Малдардың бiрдейлендiру нөмiрiнiң және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөніндегі бiрыңғай деректер базасында тiркеуде болуы.
3. Асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың асыл тұқымды куәлігінің және ветеринариялық сертификатының болуы.
4. Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған және зоотехникалық нормативтерге сәйкес қолмен және/немесе еркін шағылыстыруға пайдаланылатын жалпы табындағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды пайдалану, бекіту және алмастыру.
5. Жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан құралған жалпы табында – осы бекітілген асыл тұқымдық бұқаларды бекіту және пайдалану бойынша елді мекен тұрғындарының тиісті ауылдық округ әкімі растаған жиналыс шешімінің болуы.
5.
Етті бағыттағы аналық ірі қара мал басының сапалық құрамын жақсартумен айналысатын тауар өндiрушiлерге селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізумен байланысты шығындарының құнын iшiнара арзандату
1. Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің базасынан алынған үзіндімен расталған селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасында тiркеуде болуы.***
2. Малдардың бiрдейлендiру нөмiрiнiң және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөніндегі бiрыңғай деректер базасында тiркеуде болуы.

3. Наличие ДНК – паспорта племенного
быка-производителя, оцененного по собственной
продуктивности.
4. Возраст приобретаемого племенного молодняка
не должен превышать на момент заключения
договора:
телки – до 18 месяцев;
нетели и быки–производители, оцененные по
собственной продуктивности - до 26 месяцев.
5. Предоставление обязательств:
1) об использовании племенных телок (нетелей)
и племенных быков-производителей, оцененных по
собственной продуктивности в
воспроизводственных целях не менее двух лет
путем чистопородного разведения;
2) об использовании племенного крупного
рогатого скота и полученного от него приплода
для воспроизводства стада в течение трех лет
только на территории Республики Казахстан;
3) об использовании в мясном скотоводстве
искусственного осеменения случного контингента
крупного рогатого скота семенем оцененных
быков-производителей и/или использовании в
ручной случке племенных быков-производителей,
оцененных по собственной продуктивности;
4) о научном и/или консалтинговом
сопровождении юридическими и/или физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами по соответствующим породам;
5) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий.
4.
Частичное возмещение затрат
индивидуальным предпринимателям
и/или юридическим лицам на
содержание племенных
быков-производителей мясных
пород для использования в
общественном стаде,
сформированных из поголовья
личных подсобных хозяйств
1. Наличие регистрации быков-производителей в
единой информационной базе селекционной и
племенной работы, подтвержденное выпиской из
базы данных единой информационной
аналитической системы.
2. Наличие идентификационного номера животных
и регистрации в единой базе данных по
идентификации сельскохозяйственных животных.
3. Наличие племенного свидетельства и
ветеринарного сертификата племенных
быков-производителей.
4. Наличие, использование, закрепление и
ротация быков-производителей в общественном
стаде, сформированных из поголовья личных
подсобных хозяйств и используемых в ручной
и/или вольной случке в соответствии с
зоотехническими нормативами.
5. Решение схода жителей населенного пункта по
закреплению и использованию данных племенных
быков-производителей в общественном стаде,
сформированных из поголовья личных подсобных
хозяйств, заверенное акимом соответствующего
сельского округа.
5.
Частичное удешевление стоимости
затрат товаропроизводителей,
связанных с проведением
селекционной и племенной работы,
занимающихся улучшением
качественного состава маточного
поголовья крупного рогатого
скота мясного направления
1. Наличие регистрации крупного рогатого скота
в единой информационной базе селекционной и
племенной работы, подтвержденное выпиской из
базы данных единой информационной
аналитической системы.***
2. Наличие идентификационного номера животных
и регистрации в единой базе данных по
идентификации сельскохозяйственных животных.***

3. Зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру.
Қосымша
Тұқымдық құрамын өзгертуге қатысатын тауарлы табын үшін:
1) Асыл тұқымдық куәлігі бар және зоотехникалық нормативтерге сәйкес қолдан және/немесе еркін шағылыстыруға пайдаланатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың болуы, оларды пайдалану, бекіту және алмастыру.
Отандық селекциялық асыл тұқымды мал басы үшін:
1) тиісті тұқымдар бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
2) асыл тұқымды аналық табындарда ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық бұқалардың ұрығымен жасанды ұрықтандыруды және/немесе қолдан шағылыстыруда асыл тұқымдық куәлігі бар асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану. Еркін шағылыстыруға жол берілмейді.
Шетелдік селекцияның асыл тұқымды мал басы үшін*:
1) тиісті тұқымдар бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
2) шет елдік селекцияның асыл тұқымды аналық табындарында бағаланған тұқымдық бұқалар ұрығымен жасанды ұрықтандыруды және/немесе қолдан шағылыстыруда өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану.
6.
Отандық құс фабрикалары отандық асыл тұқымды құс фабрикаларынан сатып алған асыл тұқымды тәулiктiк балапандар мен асыл тұқымды жұмыртқаның құнын iшiнара арзандату
1) Торда және еденде ұстау үшiн технологиялық жабдықтардың болуы;
2) Ветеринариялық iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
7.
Тауар өндiрушiлер сатып алған шетелден сатып алған селекциялық ірі қара мал төлінің құнын iшiнара арзандату
1. Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінің базасынан алынған үзіндімен расталған селекциялық және асылдандыру жұмысының бiрыңғай ақпараттық базасында тiркеуде болуы.**
2. Малдардың бiрдейлендiру нөмiрiнiң және ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөніндегі бiрыңғай деректер базасында тiркеуде болуы.**
3. Сатып алынатын селекциялық төлдің жасы шарт жасасу кезінде мыналардан аспауы тиіс:
қашарлар – 18 айға дейін;
құнажындар – 26 айға дейін.
4. Мынадай міндеттемелер ұсыну:
1) селекциялық қашарларды (құнажынды) өз төлінен өсіру мақсатында кемінде екі жыл таза тұқымды өсіру жолымен пайдалану туралы;
2) селекциялық ірі қара малды және одан алынған төлді табынды өз төлінен өсіру үшін тек Қазақстан Республикасы аумағында үш жыл ішінде пайдалану туралы;
3) етті ірі қара мал шаруашылығында өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану бойынша;

3. Содержание в соответствии с зоотехническими
нормами и осуществление ветеринарных
мероприятий.***
Дополнительно
Для товарного стада, участвующего в
породном преобразовании:
1) наличие, использование и ротация племенных
быков-производителей, имеющих племенное
свидетельство и используемых в ручной и/или
вольной случке в соответствии с
зоотехническими нормативами.
Для племенного поголовья отечественной
селекции:
1) наличие научного и/или консалтингового
сопровождения юридическими и/или физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами по соответствующим породам;
2) использование в племенных маточных стадах
искусственного осеменения семенем
быков-производителей, оцененных по качеству
потомства, и/или использование в ручной случке
племенных быков-производителей, имеющих
племенное свидетельство. Использование вольной
случки не допускается.
Для племенного поголовья зарубежной селекции*:
1) наличие научного и/или консалтингового
сопровождения юридическими и физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами по соответствующим породам;
2) использование в племенных маточных стадах
зарубежной селекции искусственного осеменения
семенем оцененных быков-производителей и/или
пользование в ручной случке племенных
быков-производителей, оцененных по собственной
продуктивности.
6.
Частичное удешевление стоимости
приобретенных отечественными
птицефабриками племенных
суточных цыплят и племенного
яйца у отечественных племенных
птицефабрик
1. Наличие технологического оборудования для
клеточного или напольного содержания.
2. Организация и осуществление ветеринарных
мероприятий.
7.
Частичное удешевление стоимости
приобретенного
товаропроизводителями из-за
рубежа селекционного молодняка
крупного рогатого скота
1. Наличие регистрации в единой информационной
базе селекционной и племенной работы,
подтвержденное выпиской из базы данных единой
информационной аналитической системы.**
2. Наличие идентификационного номера животных
и регистрации в единой базе данных по
идентификации селькохозяйственных животных.**
3. Возраст приобретаемого селекционного
молодняка не должен превышать на момент
заключения договора:
телки – до 18 месяцев;
нетели – до 26 месяцев.
4. Предоставление обязательств:
1) об использовании селекционных телок
(нетелей) в целях воспроизводства не менее
двух лет путем чистопородного разведения;
2) об использовании селекционного крупного
рогатого скота и полученного от него приплода
для воспроизводства стада в течение трех лет
только на территории Республики Казахстан;
3) об использовании в мясном скотоводстве
племенных быков-производителей, оцененных по
собственной продуктивности;

4) ірі қара малдың тиісті тұқымдары бойынша республикалық палаталар ұсынған заңды және жеке тұлғалардың ғылыми және/немесе консалтингтік сүйемелдеуі туралы;
5) зоотехникалық нормаларға сәйкес күтіп-бағу және ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыру туралы.
Ескертпе:
* Шетелдік селекцияның асыл тұқымды мал басы деп шет елден әкелінген асыл тұқымды және одан алынған асыл тұқымды төлдің үшінші ұрпағына дейін түсініледі.
** Асыл тұқымды және селекциялық төлді жоспарланған сатып алу (әкелу) бойынша тиісті тіркеу мерзімі тиісті тауар өндірушінің міндеттемесінде көрсетіледі.
*** Аталған субсидиялау бағыттары бойынша ұсынылған талаптар барлық санаттар үшін бірыңғай.
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды
мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға
арналған республикалық бюджеттен
берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Бюджеттік субсидиялар нормативтері
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Тауар өндiрушiлер отандық асыл тұқымды мал зауыттарынан және
(немесе) асыл тұқымды мал шаруашылықтарынан сатып алған отандық
тұқымдардың асыл тұқымды төлiнiң құнын iшiнара арзандату
бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
Р/с
Малдың түрлері мен тұқымдары
1 килограмм тірі салмағына арналған бюджеттік субсидиялар нормативтері, теңге
1
2
3
Қой
1.
Қазақтың биязы жүнді қойы
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 килограммнан тірі салмағына 161 теңгеден аспайды
2.
Қазақтың арқар мериносы
3.
Оңтүстік қазақ мериносы
4.
Солтүстік қазақ мериносы
5.
Австралия мериносы
6.
Цигай қойы
7.
Қазақтың биязылау кроссбредті жүнді қойы
8.
Дегерес етті-жүнді қойы
9.
Еділбай қойы
10.
Қазақтың ұяң жүнді және қылшық жүнді құйрықты қойы
11.
Сарыарқа құйрықты қойы
12.
Гиссар қойы
13.
Қаракөл қойы
Жылқы
1.
Қазақтың жабы жылқысы
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 килограммнан тірі салмағына 118 теңгеден аспайды
2.
Көшім жылқысы
3.
Мұғалжар жылқысы
4.
Қазақтың адай жылқысы
Шошқа
1.
Ірі ақ шошқа
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 килограммнан тірі салмағына 139 теңгеден аспайды
2.
Немістің асыл текті шошқасы
3.
Дюрок
Түйе
1.
Қазақтың айыр өркешті түйесі
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 килограммнан тірі салмағына 86 теңгеден аспайды
2.
Аруана
2. Тауар өндiрушiлер сатып алған асыл тұқымды ірі қара
мал төлiнiң құнын iшiнара арзандату бойынша бюджеттік
субсидиялар нормативтері
р/с
Малдың типтері мен тұқымдары
1 басқа арналған бюджеттік субсидиялар нормативтері, теңге
Ірі қара мал
1.
Қара-ала (голштин) сиыр

4) о научном и/или консалтинговом
сопровождении юридическими и/или физическими
лицами, рекомендованными республиканскими
палатами по соответствующим породам крупного
рогатого скота;
5) о содержании в соответствии с
зоотехническими нормами и осуществлении
ветеринарных мероприятий.
Примечание:
* Под племенным поголовьем зарубежной селекции понимаются племенное поголовье, завезенное из-за рубежа, и полученный от него племенной приплод до третьего поколения.
** По планируемому закупу (ввозу) племенного и селекционного молодняка срок соответствующей регистрации указывается в обязательстве соответствующего товаропроизводителя.
*** Предъявляемые требования едины для всех категорий по данному направлению субсидирования.
Приложение 2
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2012 года областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на поддержку
племенного животноводства
Нормативы бюджетных субсидий
1. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости приобретенного товаропроизводителями племенного
молодняка отечественных пород у отечественных племенных заводов
и (или) племенных хозяйств
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/п
Виды и породы животных
Нормативы бюджетных субсидий на 1
килограмм живой массы, тенге
1
2
3
Овцы
1.
Казахская тонкорунная
Не более 50 % стоимости приобретения, но
не более 161 тенге за 1 килограмм живой
массы
2.
Казахский архаромеринос
3.
Южноказахстанский меринос
4.
Североказахский меринос
5.
Австралийский меринос
6.
Цигайская
7.
Казахская полутонкорунная с
кроссбредной шерстью
8.
Дегересская мясошерстная
9.
Эдильбаевская
10.
Казахская курдючная полугрубошерстная
и грубошерстная
11.
Сарыаркинская курдючная
12.
Гиссарская
13.
Каракульская
Лошади
1.
Казахская типа "джабе"
Не более 50 % стоимости приобретения, но
не более 118 тенге за 1 килограмм живой
массы
2.
Кушумская
3.
Мугалжарская
4.
Казахская типа "адай"
Свиньи
1.
Крупная белая
Не более 50 % стоимости приобретения, но
не более 139 тенге за 1 килограмм живой
массы
2.
Немецкая благородная
3.
Дюрок
Верблюды
1.
Казахский бактриан
Не более 50 % стоимости приобретения, но
не более 86 тенге за 1 килограмм живой
массы
2.
Арвана
2. Нормативы бюджетных субсидий по частичному
удешевлениюстоимости приобретенного товаропроизводителями
племенного молодняка крупного рогатого скота
Сноска. Раздел 2 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
№ п/н
Типы и породы животных
Нормативы бюджетных субсидий за 1 голову, тенге
1.
Черно-пестрая (голштинская)

3-1. Тауар өндiрушiлер сатып алған шет елден әкелінген ірі
қара малдың селекциялық төлiнің құнын iшiнара арзандату
бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
р/с
Тұқымы
Экспорттаушы елдер
1 басқа арналған бюджеттік субсидиялар нормативтері, теңге
1.
Етті тұқымдар
Австралия
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 басқа 170 000 теңгеден аспайды
4. Дара кәсіпкерлерге және/немесе заңды тұлғаларға жеке қосалқы
шаруашылықтардағы аналық ірі қара мал басын шағылыстыруға
пайдаланатын асыл тұқымды етті бағыттағы тұқымдық бұқаларды
күтіп-бағуға жұмсалатын шығындардың құнын iшiнара арзандату
бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
р/с
Өнімнің атауы
1 басқа арналған бюджеттік субсидия нормативтері, теңге
1.
Етті бағыттағы тұқымдық бұқалар
47 000
5. Етті бағыттағы аналық ірі қара мал басының сапалық құрамын
жақсартумен айналысатын тауар өндiрушiлерге селекциялық және
асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізумен байланысты шығындарының
құнын арзандату бойынша бюджеттік субсидиялар нормативтері
р/с
Өнімнің атауы
1 басқа арналған бюджеттік субсидия нормативтері, теңге
1.
Сиырлар және құнажындар
12 000
6. Отандық құс фабрикалары отандық асыл тұқымды құс
фабрикаларынан сатып алған асыл тұқымды тәулiктiк балапандар
мен асыл тұқымды жұмыртқаның құнын iшiнара арзандату бойынша
бюджеттік субсидиялар нормативтері
Р/с
Асыл тұқымды өнімнің түрі
Тәуліктік балапан және асыл тұқымды жұмыртқа сатып алуға арналған бюджеттік субсидиялар нормативі, теңге
ата-тектік табыннан*
ата-енелік табыннан **
1.
Тәуліктік балапан (етті)
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 басқа 275 теңгеден аспайды
2.
Тәуліктік балапан (жұмыртқа)
Сатып алынған құнының 50% артық емес, бірақ 1 басқа 45 теңгеден аспайды
3.
Тауық жұмыртқасы (жұмыртқа)
-
Сатып алу құнының 50% артық емес, бірақ 1 жұмыртқаға 19 теңгеден аспайды
* Етті құс шаруашылығында ата-енелік табынды қалыптастыру үшін.
** Жұмыртқа бағытындағы құс шаруашылығында өнеркәсіптік табынды қалыптастыру үшін.
- Асылдандыру шаруашылығы мәртебесін алған асыл тұқымды құс фабрикалары өткізген асыл тұқымды өнім (тәуліктік балапандар, асыл тұқымды жұмыртқа) субсидиялауға жатады.
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды
мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға
арналған республикалық бюджеттен
берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізудің шекті
ең жоғары бағасы, теңге
Асыл тұқымды өнімнің (материалдың) атауы
Бірлігі үшін
Шектелген бағалар, теңге
Республикалық малды асылдандыру орталығының тұқымдық бұқалар (ұрпағының сапасы бойынша бағаланған) ұрығын өткізуі:

3-1. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению стоимости приобретенного товаропроизводителями завезенного из-за рубежа селекционного молодняка крупного рогатого скота
Сноска. Приложение 2 дополнено разделом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/п
Породность
Страны - экспортеры
Нормативы бюджетных субсидий
за 1 голову, тенге
1.
Мясные породы
Австралия
Не более 50 % стоимости приобретения,
но не более 170 000 тенге за 1 голову
4. Нормативы бюджетных субсидий по частичному возмещению затрат
индивидуальным предпринимателям и/или юридическим лицам на
содержание племенных быков-производителей мясных пород для
использования в общественном стаде, сформированных из поголовья
личных подсобных хозяйств
п/н
Вид племенной продукции
Нормативы бюджетных субсидий
за 1 голову, тенге
1.
Быки-производители мясных пород
47 000
5. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости затрат товаропроизводителей, связанных с проведением
селекционной и племенной работы, занимающихся улучшением
качественного состава маточного поголовья крупного рогатого
скота мясного направления
п/н
Наименование субъекта
Нормативы бюджетных субсидий
за 1 голову, тенге
1.
Коровы и нетели
12 000
6. Нормативы бюджетных субсидий по частичному удешевлению
стоимости приобретенных отечественными птицефабриками племенных
суточных цыплят и племенного яйца у отечественных племенных
птицефабрик, содержащих прародительские, родительские формы
Сноска. Раздел 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
п/н
Вид племенной
продукции
Нормативы бюджетных субсидий на приобретение
суточных цыплят и племенного яйца, тенге
от прародительского стада *
от родительского стада **
1.
Суточный цыпленок
(мясной)
Не более 50 % стоимости
приобретения, но не более
275 тенге за 1 голову
2.
Суточный цыпленок
(яичный)
Не более 50 % стоимости
приобретения, но не более 45
тенге за 1 голову
3.
Яйцо куриное (яичное)
-
Не более 50 % стоимости
приобретения, но не более 19
тенге за 1 штуку
* Для формирования родительского стада в мясном птицеводстве.
** Для формирования промышленного стада в яичном птицеводстве.
- Субсидированию подлежит племенная продукция (цыплята, племенное яйцо), реализованная племенными птицефабриками, получившими статус племенного хозяйства.
Приложение 3
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2012 года областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на поддержку
племенного животноводства
Предельные максимальные цены реализации племенной продукции
(материала), тенге
Наименование племенной продукции (материала)
За
единицу
Предельные
цены, тенге
Реализация Республиканским племенным центром
семени быков-производителей (оцененных по
качеству потомства), в том числе:

1) екі жынысты ұрық
1 доза
1000-ге дейін
2) бір жынысты ұрық
2000-ге дейін
Етті құс шаруашылығы бойынша асылдандыру шаруашылығының етті кроссты асыл тұқымды тәуліктік балапандарды өткізуі
1 бас
550-ге дейін
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды
мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға
арналған республикалық бюджеттен
берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1222 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
"Бекітемін"
_______________ облысы
Ауыл шаруашылығы басқармасының
бастығы _________ (аты-жөні, қолы, мөрі)
2012 жылғы "__" ____________
_______________________ облысы бойынша 2012 жылдың ___ ____ үшін асыл тұқымды өнімді (асыл тұқымды материалды)
_____________________________________________________________________
(асыл тұқымды және селекциялық төл, асыл тұқымды жұмыртқа, балапандар - қажеттісі қалдырылсын) сатып алу және субсидиялар төлеу туралы
біріктірілген жиынтық ведомост *
Атауы
Жылдық квота
Бір бірлік (бас, кг т/с, дана) үшін бюджеттік субсидиялар нормативі, теңге
Асыл тұқымды өнімнің асылдандыру мақсатына нақты сатып алынғаны (бас, кг т/с, дана)
Жылдың басынан бастап бюджеттік субсидиялардың тиесілі сомасы, теңге
Жылдың басынан бастап төленген, теңге
Бюджеттік субидиялардың тиесілі сомасының қалдығы, теңге
Төлеуге жатады, теңге
аудан
асыл тұқымды өнімді немесе асыл тұқымды материалды сатып алушы
(бас, кг, дана)
теңге
жыл басынанбастап
есепті ай ішінде
* сатып алынған асыл тұқымды өнімнің (асыл тұқымды материалдың) әрбір түріне жеке жасалады.
Мал шаруашылығы бөлімінің бастығы (жауапты тұлға) __________________
(аты-жөні, қолы)
Бухгалтер (жауапты тұлға) _____________________
(аты-жөні, қолы)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы
қалаларының бюджеттеріне асыл тұқымды
мал шаруашылығын қолдауға 2012 жылға
арналған республикалық бюджеттен
берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
"Бекітемін"
_______________ облысы
Ауыл шаруашылығы басқармасының
бастығы ___________ (аты-жөні, қолы, мөрі)
2012 жылғы "__" ____________
Малды асылдандырушы орталыққа, асылдандырушы шаруашылыққа, қостанай
тұқымы бойынша асыл тұқымды жылқы зауытына 2011 жылғы ___________
үшін тиесілі бюджеттік субсидиялар туралы (ай)
жиынтық ведомость
Шығындардың баптары
Бюджет қаражатын бөлу сметасында көзделген сома, мың теңге
Сатып алынған тауарлардың (жануарлардың), орындалған қызметтер мен жұмыстардың нақты көлемі
Жыл басынан бастап тиесілі сома, мың теңге
Жылдың басынан бастап төленген, мың теңге
Тиесілі соманың қалдығы, мың теңге
Төлеуге жатады, мың теңге
ЖИЫНЫ
Мал шаруашылығы бөлімінің бастығы (жауапты тұлға) _____________
(аты-жөні, қолы)
Бухгалтер (жауапты тұлға) _____________
(аты-жөні, қолы)

1) двуполое семя
1 доза
до 1000
2) однополое семя
до 2000
Реализация племенным хозяйством по мясному
птицеводству суточных племенных цыплят мясного
кросса
1 голова
до 550
Приложение 4
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2012 года областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на поддержку
племенного животноводства
"Утверждаю"
начальник Управления сельского
хозяйства __________ области
__________ (Ф.И.О., подпись, печать)
"____" __________ 2012 года
Объединенная сводная ведомость *
о приобретении племенной продукции (племенного материала) и
выплате бюджетных субсидий
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 19.09.2012 № 1222 (вводится в действие с 01.01.2012).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(племенной и селекционный молодняк, племенное яйцо, цыплята – нужное
оставить)
за __________ 2012 года по ____________________________ области
Наименование
Годовая квота
Норматив бюджетных субсидий за единицу (голову, кг ж/м, штуку), тенге
района
покупателя племенной продукции или племенного материала
(голов, кг, штук)
тенге
продолжение
Фактически приобретено (реализовано) на племенные цели племенной продукции (кг ж/м, штук, голов)
Причитающаяся сумма бюджетных субсидий с начала года, тенге
Оплачено с начала года, тенге
Остаток причитающейся суммы бюджетных субсидий, тенге
Подлежит к оплате, тенге
с начала года
за отчетный месяц
*Составляется отдельно на каждый вид приобретенной племенной продукции (племенного материала)
Начальник отдела животноводства (ответственное лицо)
_______________________ (Ф.И.О, подпись)
Бухгалтер (ответственное лицо) _______________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 5
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2012 года областными бюджетами, бюджетами
городов Астаны и Алматы на поддержку
племенного животноводства
"Утверждаю"
начальник Управления сельского
хозяйства __________ области
___________ (Ф.И.О., подпись, печать)
"____" __________ 2012 года
Сводная ведомость о причитающихся бюджетных субсидиях за _____________ 2012 года
(месяц)
племенному центру, племенному хозяйству, племенному заводу по
костанайской породе лошадей
Статьи
затрат
Сумма,
преду-
смотренная
в смете
распреде-
ления
бюджетных
средств,
тыс. тенге
Фактические
объемы
приобретенных
товаров
(животных),
выполненных
услуг и работ
Причитаю-
щаяся
сумма с
начала
года,
тыс. тенге
Оплачено
с начала
года,
тыс. тенге
Остаток
причитающейся
суммы,
тыс. тенге
Подлежит
к оплате,
тыс. тенге
ИТОГО
Начальник отдела животноводства (ответственное лицо)
_________________ (Ф.И.О, подпись)
Бухгалтер (ответственное лицо)
_______________________ (Ф.И.О., подпись)