Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.06.2017 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 94-5-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 мамырдағы
№ 586 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық желі - көміртегі қос тотығының баламасына тоннамен белгіленген кезеңде немесе жылда өндірілген парниктік газдар шығарындылары көлемінің шамасы;
2) квоталар көлемінің резерві - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын экономиканың басым секторларында және парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарына (бұдан әрі – ұлттық жоспар) сәйкес алғашқы бөлу кезінде парниктік газдар шығарындыларына квота алмаған, бірақ оның қолданысы кезеңінде пайдалануға енгізілген және квоталау бойынша талапқа жатқызылатын жаңа қондырғыларға арналған парниктік газдар шығарындыларына квоталардың көлемі;
3) парниктік газдар шығарындыларына квоталар - ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне қондырғыға бөлінген парниктік газдар шығарындыларының реттелетін сандық көлемі;
4) парниктік газдардың реттелетін шығарындылары - Қазақстан Республикасында мемлекеттік реттеу объектісі болып табылатын бекітілген парниктік газдар тізбесіне енгізілген парниктік газдар шығарындылары.
3. Қазақстан Республикасында парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу парниктік газдар шығарындыларымен сауда жасаудың нарықтық тетігі негізінде парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ұлттық және халықаралық міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил распределения квот на выбросы парниковых газов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 586. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 370
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.06.2017 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2
В соответствии с пунктом 3 статьи 94-5 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения квот на выбросы парниковых газов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 мая 2012 года № 586
Правила
распределения квот на выбросы парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения квот на выбросы парниковых газов (далее - Правила) устанавливают порядок распределения квот на выбросы парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) базовая линия - выраженная в тоннах эквивалента двуокиси углерода величина объемов выбросов парниковых газов, произведенных за установленный период или год;
2) резерв объема квот - объем квот на выбросы парниковых газов, предназначенный для новых установок в приоритетных секторах экономики, определяемых Правительством Республики Казахстан, и которые не получили квоты на выбросы парниковых газов при первоначальном распределении в соответствии с национальным планом распределения квот на выбросы парниковых газов (далее - национальный план), но были введены в эксплуатацию в период его действия и подпадают под требования по квотированию;
3) квота на выбросы парниковых газов - количественный объем регулируемых выбросов парниковых газов, распределенный на установку на период действия национального плана;
4) регулируемые выбросы парниковых газов - выбросы парниковых газов, включенных в утвержденный перечень парниковых газов, являющихся объектом государственного регулирования в Республике Казахстан.
3. Распределение квот на выбросы парниковых газов осуществляется в Республике Казахстан с целью обеспечения выполнения национальных и международных обязательств по сокращению выбросов парниковых газов на основе рыночного механизма торговли выбросами парниковых газов.

4. Осы Қағидаларға сәйкес парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-2-бабының талаптарына жатқызылатын табиғат пайдаланушылар бойынша жүргізіледі.
2. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу тәртібі
5. Қазақстан Республикасында парниктік газдар шығарындыларына квоталар белгілі бір қолданылу кезеңіне әзірленетін және бекітілетін ұлттық жоспарға сәйкес бөлінеді.
6. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар тиісті ұлттық жоспардың қолданылу мерзімі ішінде қондырғыларды пайдалану кезеңіне бөлінеді.
7. Әзірлеу сәтіне пайдалануға енгізілген және ұлттық жоспарға енгізілген қондырғылар бойынша квоталарды бөлу оның барлық қолданылу кезеңіне жүргізіледі.
8. Қолданыстағы қондырғыларға арналған квоталар ұлттық жоспарда тиісті қондырғы үшін базалық желі ретінде анықталған, олардың алдыңғы жылдардағы парниктік газдар шығарындыларының көлемдерін есепке ала отырып есептеледі.
9. Бірінші есептік кезеңге ұлттық жоспардың мақсаттары үшін базалық желі ретінде парниктік газдар шығарындыларының соңғы жылдағы көлемі анықталады, ол бойынша табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп ұсынады.
Парниктік газдар шығарындыларын квоталаудың келесі кезеңдері үшін базалық желі парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша міндеттемелерді есепке ала отырып, парниктік газдар шығарындыларын квоталау кезеңінің алдындағы соңғы 2 жылдың парниктік газдар шығарындыларының көлемі бойынша тәуелсіз аккредиттелген ұйымдар растаған қолжетімді деректердің орташа шамасы бойынша анықталады.
Ұлттық жоспарға енгізілмеген, көміртегі қостотығының шығарындылары тиісті Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде 20000 тоннадан асып кеткен табиғат пайдаланушылар үшін көміртегі қостотығы шығарындыларының көлемі кейінгі квоталау кезеңіне базалық желі ретінде тәуелсіз аккредиттелген ұйым растаған соңғы қолжетімді есепке сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2015 № 1138 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын экономиканың басым секторларында жаңа қондырғылар үшін квоталарды бөлу ұлттық жоспардың квоталар көлемінің резервінен жүргізіледі.
11. Ұлттық жоспарға енгізілмеген жаңа қондырғылар бойынша квоталар тиісті ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде оларды пайдалану жоспарланып отырған мерзімге бөлінеді.

4. Распределение квот на выбросы парниковых газов в соответствии с настоящими Правилами производится по природопользователям, подпадающим под требования статьи 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Порядок распределения квот на выбросы парниковых газов
5. Квоты на выбросы парниковых газов распределяются в Республике Казахстан в соответствии с национальным планом, который разрабатывается и утверждается на определенный период действия.
6. Квоты на выбросы парниковых газов распределяются на период эксплуатации установок в течение срока действия соответствующего национального плана.
7. Распределение квот по установкам, введенным в эксплуатацию к моменту разработки и включенным в национальный план, производится на весь период его действия.
8. Квоты для действующих установок расчитываются с учетом объемов их выбросов парниковых газов за предшествующие годы, которые определены в национальном плане в качестве базовой линии для соответствующих установок.
9. Для целей национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на первый отчетный период в качестве базовой линии определяются объемы выбросов парниковых газов за последний год, по которому природопользователями предоставлены уполномоченному органу в области охраны окружающей среды отчеты об инвентаризации выбросов парниковых газов.
Дня последующих периодов квотирования выбросов парниковых газов базовая линия определяется по средней величине доступных подтвержденных независимыми аккредитованными организациями данных по объемам выбросов парниковых газов за последние 2 года, предшествующие периоду квотирования выбросов парниковых газов, с учетом обязательств по сокращению выбросов парниковых газов.
Для природопользователей, не включенных в Национальный план, выбросы которых превысили 20 000 тонн двуокиси углерода в период действия соответствующего Национального плана, для последующего периода квотирования в качестве базовой линии устанавливаются объемы выбросов двуокиси углерода согласно последнему доступному отчету, подтвержденному независимой аккредитованной организацией.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2015 № 1138 (вводится в действие с 01.01.2016).
10. Распределение квот для новых установок в приоритетных секторах экономики, определяемых Правительством Республики Казахстан, производится из резерва объема квот национального плана.
11. По новым установкам, невключенным в национальный план, квоты распределяются на срок их планируемой эксплуатации в период действия соответствующего национального плана.

12. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жаңа қондырғылар үшін квоталар оның жоспарланып отырған қуатын (қуатының жоспарланып отырған ұлғаюын) бағалау және жаңа қондырғылар бойынша энергия үнемдеу сараптамасын жүргізу негізінде анықталады.
13. Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 94-5-бабының 4-тармағына сәйкес опцион шарттарында сату ұлттық жоспардың квота көлемі резервінен квоталар бөлінген жағдайда жүзеге асырылады.
14. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.07.2015 № 565 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Екінші ұлттық жоспардан бастап парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлген кезде тиісті ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі басталғанға дейінгі үш жылдан кем емес уақытта тиісті қондырғылар бойынша енгізілген парниктік газдар шығарындыларын азайту бойынша бұрын қабылданған ерікті шаралардың есебі жүргізіледі.
16. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірленген ұлттық жоспардың жобасын оның қолдану мерзімі басталатын күнге дейін үш айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2015 № 565 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынғанға дейін ұлттық жоспардың жобасын мүдделі тұлғалармен талқылауды ұйымдастырады.
18. Мүдделі қоғамдастықпен талқылау үшін тиімді мүмкіндіктерді қамтамасыз ету мақсатында ұлттық жоспардың жобасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның веб-сайтына ол Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынылғанға дейін екі айдан кешіктірілмей орналастырылады.
19. Ұлттық жоспардың жобасын мүдделі тұлғалармен талқылау рәсімі ұзақтығы кемінде күнтізбелік отыз күн уақыт кезеңі ішінде жазбаша түсіндірулер мен ескертулер беру үшін мүмкіндіктерді көздеуі тиіс.
20. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мүдделі қоғамдастықтардың алынған жазбаша түсіндірулері мен ескертулерін қоса алғанда, талқылау нәтижелерін қарайды, Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынылғанға дейін және ұлттық жоспардың жобасын ол осы қарауды ескере отырып пысықтайды.
21. Ұлттық жоспар оның қолданылу кезеңінің алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.

12. Квоты для новых установок в период действия национального плана определяются на основе оценки их планируемой мощности (планируемому увеличению мощности) и проведения по новым установкам экспертизы энергосбережения.
13. В соответствии с пунктом 4 статьи 94-5 Экологического кодекса Республики Казахстан продажа на условиях опциона осуществляется в случае распределения квот из резерва объема квот национального плана.
14. Исключен постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 565 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При распределении квот на выбросы парниковых газов, начиная со второго национального плана, производится учет ранее предпринятых добровольных мер по сокращению выбросов парниковых газов, внедренных по соответствующим установкам не ранее чем за три года до начала периода действия соответствующего национального плана.
16. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды представляет на утверждение Правительства Республики Казахстан разработанный проект национального плана не позднее, чем за три месяца до даты начала срока его действия.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2015 № 565 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. До представления на утверждение Правительства Республики Казахстан уполномоченный орган в области охраны окружающей среды организует обсуждение проекта национального плана с заинтересованными лицами.
18. С целью обеспечения эффективных возможностей для обсуждения с заинтересованной общественностью проект национального плана размещается на веб-сайте уполномоченного органа в области охраны окружающей среды не позднее, чем за два месяца до его представления на утверждение Правительства Республики Казахстан.
19. Процедуры обсуждения проекта национального плана с заинтересованными лицами должны предусматривать возможности для подачи письменных комментариев и замечаний в течение периода времени продолжительностью не менее, чем тридцать календарных дней.
20. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает результаты обсуждений, включая полученные письменные комментарии и замечания заинтересованной общественности, и дорабатывает с учетом данного рассмотрения проект национального плана до его представления на утверждение Правительства Республики Казахстан.
21. Национальный план утверждается не позднее 1 декабря года, предшествующего периоду его действия.