"2011-2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 мамырдағы № 570 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 621 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.06.2014 № 728 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 мамырдағы № 570 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген 2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасында:
"Бағдарламаның паспорты" деген 1-бөлімде:
"Іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар" деген жол ", Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі" деген жолмен толықтырылсын;
"Бағдарламаның міндеттері" деген жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты ауыз сумен қамтамасыз ету үшін жер асты суларының әлеуетін барынша пайдалану";
"Кіріспе" деген 2-бөлім мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Тұтастай алғанда, мемлекет өткен кезеңде халықты ауыз сумен және су бұрумен қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды іске асырған кезде мынадай кемшіліктердің бар екені белгіленді:
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту мен дамыту жөніндегі жұмыстарды жоспарлаған кезде жүйелік тәсіл мен орталық және жергілікті атқарушы органдардың тиісті өзара іс-қимылының болмауы;
су ресурстарының (ашық су айдындарының) шектеулі болуына байланысты сумен жабдықтау және су бұру мәселелерін шешуде кешенді тәсілдің болмауы;
сумен жабдықтау және су бұру жобаларын іске асыру барысына мониторингінің болмауы;
сумен жабдықтау және су бұру секторында бірыңғай ақпараттық-талдау базасының болмауы;
сумен жабдықтау және су бұру жобаларының жобалау-сметалық құжаттамасын (бұдан әрі – ЖСҚ) әзірлеу деңгейінің төмендігі;
жер асты суларының қорларын растамай сумен жабдықтау жобаларын іске асыру;
тұтынушыларға берілетін судың есепке толық алынбауы;
кәсіпорындардың сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін қайта жаңартуға және жаңғыртуға жұмсалатын инвестициялық ресурстарының жеткіліксіздігі;
сумен жабдықтаудың және су бұрудың қолданыстағы жүйелерін техникалық пайдаланудың қажетті деңгейінің болмауы;
білікті кадрлардың тапшылығы мен тұрақтамауы және салалық мамандарды даярлау мен біліктілігін арттыру жүйесінің болмауы;";
"Қазақстан Республикасындағы сумен жабдықтаудың және су бұрудың ағымдағы жағдайын талдау" деген 3-бөлімде:
"Қалалық жердегі су бұру жағдайы" деген 3-кіші бөлімнің тоғызыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тазартылған сарқынды су жинағыштары жиі өзінің шекті белгілеріне дейін толып қалады, бұл ұдайы қоршау бөгеттерінің авариялық жарылу, су объектілерінің ластану және елді мекендерді су басу қаупін туғызады.";
"Ауылдық жердегі су бұру жағдайы" деген 4-кіші бөлім мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мынадай жұмыс жүргізу қажет:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2011 года № 570 "Об утверждении Программы "Ақ бұлақ" на 2011-2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 621. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.06.2014 № 728 (вводится в действие с 01.01.2015).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2011 года № 570 "Об утверждении Программы "Ақ бұлақ" на 2011-2020 годы" следующие изменения и дополнения:
в Программе "Ақ бұлақ" на 2011-2020 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 "Паспорт Программы":
строку "Государственные органы, ответственные за реализацию" дополнить строкой "Агентство Республики Казахстан по статистике";
часть седьмую "Задачи программы" изложить в следующей редакции:
"Максимальное использование потенциала подземных вод для обеспечения населения питьевой водой";
раздел 2 "Введение" дополнить частями следующего содержания:
"В целом, при реализации государством мероприятий, направленных на обеспечение населения питьевой водой и водоотведением в предшествующем периоде, были отмечены следующие недостатки:
отсутствие системного подхода и должного взаимодействия центральных и местных исполнительных органов при планировании работ по модернизации и развитию систем водоснабжения и водоотведения;
отсутствие комплексного подхода к решению вопросов водоснабжения и водоотведения, в связи с ограниченностью водных ресурсов (открытые водоемы);
отсутствие мониторинга хода реализации проектов водоснабжения и водоотведения;
отсутствие единой информационно-аналитической базы в секторе водоснабжения и водоотведения;
низкий уровень разработки проектно-сметной документации (далее - ПСД) проектов водоснабжения и водоотведения;
реализация проектов водоснабжения без подтверждения запасов подземных вод;
неполный учет подаваемой воды потребителям;
недостаточность инвестиционных ресурсов предприятий на модернизацию и реконструкцию систем водоснабжения и водоотведения;
отсутствие требуемого уровня технической эксплуатации действующих систем водоснабжения и водоотведения;
дефицит и высокая текучесть профессиональных кадров и отсутствие системы подготовки и повышения отраслевых специалистов;";
в разделе 3 "Анализ текущей ситуации с водоснабжением и водоотведением в Республике Казахстан":
часть девятую подраздела 3 "Ситуация с водоотведением в городской местности" изложить в следующей редакции:
"Накопители очищенных сточных вод часто заполняются до предельных отметок, возникает постоянная угроза аварийного прорыва ограждающих дамб, загрязнения водных объектов и подтопления населенных пунктов.";
подраздел 4 "Ситуация с водоотведением в сельской местности" дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Необходимо провести работу по:

1) ауылдық жерлерде су бұру жүйесін ұйымдастыру бойынша дамыған елдердің тәжірибесіне талдау жүргізу;
2) қоршаған ортаның, атап айтқанда жер бетіндегі және жер астындағы сумен жабдықтаудың, топырақтың ластануына жауап беретін бақылау қызметтерінің жұмысын ұйымдастыру;
3) тұтынушылармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу.";
5-кіші бөлімнің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазіргі уақытта "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметті лицензиялау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің құзыретіне кіреді.";
"Су айдындарының санитарлық жағдайы" деген 7-кіші бөлім мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердің бақылауында 2950 су құбыры бар, бұл 2010 жылмен салыстырғанда 42 су құбырына артық (2010 жылы – 2908). Сумен жабдықтау объектілеріне санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырудың нәтижелері бойынша жұмыс істемейтін және санитарлық талаптарға сәйкес келмейтін су құбырларының саны жыл сайын азайып келе жатқаны байқалады. Айталық, 2011 жылдың қорытындысы бойынша жұмыс істемейнтін су құбырларының саны су құбырларының жалпы санының 99-ның немесе 3,4 % (2010 жылы 139 немесе 4,7 %), ал санитарлық талаптарға сәйкес келмейтіндер – 126 немесе 4,2 % (2010 жылы 133 немесе 4,5 %) құрады.";
"Сумен жабдықтау және су бұру секторын кадрмен қамтамасыз ету" деген 9-кіші бөлімнің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сала үшін мамандар "Су ресурстары және суды пайдалану" мамандығы шеңберінде даярланады. Қалалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануға беру үшін ЖОО мамандар даярламайды.";
"Мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар және бағдарламаны жүзеге асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-бөлімде:
"Нысаналы индикаторлар" деген 2-кіші бөлімнің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Алдағы жылдары машиналар мен механизмдерді сатып алу және күтіп-ұстау кәсіпорынның шаруашылық қызметі есебінен тарифтердегі қажетті шығындарды ескере отырып, жүзеге асырылуы қажет.";
"Бағдарламаның міндеттері" деген 3-кіші бөлімде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қалалардың сумен жабдықтау және су бұру секторының инвестициялық тартымдылығын арттыру және оны қаржыландыруға жеке капиталды барынша тарту.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты ауыз сумен қамтамасыз ету үшін жер асты суларының әлеуетін барынша пайдалану.";
"Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-кіші бөлімде:
"Қалалар бойынша" деген кестеде:
"Жер асты суларының барланған кен орындарының қорларын қайта бағалау мақсатында жете барлау, жылына бірлік" деген реттік нөмірі 10-жолда:

1) анализу опыта развитых стран по организации систем водоотведения в сельской местности;
2) организации работы контрольных служб, отвечающих за загрязнение окружающей среды, а именно, поверхностных и подземных источников водоснабжения, земель;
3) организации разъяснительной работы с потребителями.";
часть четвертую подраздела 5 изложить в следующей редакции:
"В настоящее время в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" лицензирование деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства входит в компетенцию Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.";
подраздел 7 "Санитарное состояние водоемов" дополнить частью пятой следующего содержания:
"На контроле санитарно-эпидемиологической службы находится 2950 водопроводов, что в сравнении с 2010 годом увеличилось на 42 водопровода (в 2010 году - 2908). По результатам осуществления государственного санитарно-эпидемиологического надзора за объектами водоснабжения отмечается ежегодное снижение количества неработающих и не отвечающих санитарным требованиям водопроводов. Так, по итогам 2011 года число неработающих водопроводов составило 99 или 3,4 % (в 2010 год - 139 или 4,7 %), не отвечающих санитарным требованиям 126 или 4,2 % (в 2010 году - 133 или 4,5 %) от общего количества водопроводов.";
часть третью подраздела 9 "Кадровое обеспечение сектора водоснабжения и водоотведения" изложить в следующей редакции:
"Специалисты для отрасли готовятся в рамках специальности "Водные ресурсы и водопользование". Для эксплуатации городских систем водоснабжения и водоотведения специалисты ВУЗами не готовятся.";
в разделе 4 "Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы":
часть вторую подраздела 2 "Целевые индикаторы" изложить в следующей редакции:
"В последующие годы приобретение и содержание машин и механизмов должны осуществляться за счет хозяйственной деятельности предприятий, с учетом необходимых затрат в тарифах.";
в подразделе 3 "Задачи программы":
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Повышение инвестиционной привлекательности сектора водоснабжения и водоотведения городов и максимальное вовлечение частного капитала в его финансирование.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"Максимальное использование потенциала подземных вод для обеспечения населения питьевой водой";
в подразделе 4 "Показатели результатов реализации программы":
в таблице "По городам":
в строке, порядковый номер 10 "Доразведка с целью переоценки запасов разведанных месторождений подземных вод, ед. в год":

4-бағандағы "35" деген сандар алынып тасталсын;
9-бағандағы "5" деген сан "35" деген сандармен ауыстырылсын;
10-баған "5" деген санмен толықтырылсын;
"АЕМ бойынша" деген кестеде:
"Ауылдық жерде орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу, %" деген реттік нөмірі 1-жолда:
4-бағандағы "45" деген сандар "43" деген сандармен ауыстырылсын;
5-бағандағы "48" деген сандар "45" деген сандармен ауыстырылсын;
6-бағандағы "51" деген сандар "47" деген сандармен ауыстырылсын;
7-бағандағы "54" деген сандар "49" деген сандармен ауыстырылсын;
"Әрбір аудан орталығындағы мамандандырылған пайдаланушы ұйымдарының сандары, жылына бірлік" деген реттік нөмірі 3-жолда:
4-бағандағы "40" деген сандар алынып тасталсын;
5-бағандағы "60" деген сандар "40" деген сандармен ауыстырылсын;
6-бағандағы "61" деген сандар "60" деген сандармен ауыстырылсын;
7-баған "61" деген сандармен толықтырылсын;
"Жер асты сулары қорымен қамтамасыз етілген АЕМ-нің қосымша саны, жылына бірлік" деген реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Жер асты сулары қорымен қамтамасыз етілген АЕМ-нің қосымша саны, жылына бірлік
341
480
480
480
480
480
465
";
5-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі мен жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қатысады.";
"Бағдарламаны іске асыру кезеңдері" деген 5-бөлімде:
бірінші бөліктің үшінші абзацындағы "54" деген сандар "49" деген сандармен ауыстырылсын;
екінші бөліктің 6, 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық жай-күйінің мониторингі жүйесін құру.
7. Халықты ауыз сумен жабдықтау үшін жер асты суларының әлеуетін барынша пайдалану";
2-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қалалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелері үшін
Қалалық жерлердегі жүйелі тәсіл мыналарды көздейді:
1. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін салуды және қайта жаңартуды талап ететін елді мекендердің алдын ала тізімін қалыптастыру.

в графе 4 цифры "35" исключить;
в графе 9 цифру "5" заменить цифрами "35";
графу 10 дополнить цифрой "5";
в таблице "по СНП":
в строке, порядковый номер 1 "Доступ к централизованному водоснабжению в сельской местности, в %":
в графе 4 цифры "45" заменить цифрами "43";
в графе 5 цифры "48" заменить цифрами "45";
в графе 6 цифры "51" заменить цифрами "47";
в графе 7 цифры "54" заменить цифрами "49";
в строке, порядковый номер 3 "Количество специализированных эксплуатационных организаций в каждом районном центре, ед. в год":
в графе 4 цифры "40" исключить;
в графе 5 цифры "60" заменить цифрами "40";
в графе 6 цифры "61" заменить цифрами "60";
графу 7 дополнить цифрами "61";
строку, порядковый номер 5 "Дополнительное количество СНП, обеспеченных запасами подземных вод, ед. в год", изложить в следующей редакции:
"
5
Дополнительное
количество СНП,
обеспеченных
запасами подземных
вод, ед. в год
-
-
341
480
480
480
480
480
465
-
";
подраздел 5 изложить в следующей редакции:
"5. Механизм реализации Программы
В реализации мероприятий Программы будут участвовать Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства и местные исполнительные органы, Министерство финансов Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан.";
в разделе 5 "Этапы реализации Программы":
в абзаце третьем части первой цифры "54" заменить цифрами "49";
пункты 67 части второй изложить в следующей редакции:
"6. Создание системы мониторинга за техническим состоянием систем водоснабжения и водоотведения.
7. Максимальное использование потенциала подземных вод для обеспечения населения питьевой водой";
подраздел 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для систем городского водоснабжения и водоотведения
Системный подход в городской местности предполагает следующее:
1. Формирование предварительного списка населенных пунктов, требующих строительства и реконструкции сетей водоснабжения и водоотведения.

2. Қалалардың сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне (2011 жылдың екінші жартыжылдығында аяқтай отырып) зерттеу жүргізу. Жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша 56 қалалық сумен жабдықтау мен су бұру жүйелерінің қалалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне арналған инвестициялар негіздемелерін әзірлеу (жұмыстың 2011 жылдың екінші жартыжылдығында бастау және 2013 жылы аяқтау).
Қалаларды дамытудың перспективалық көрсеткіштері (халық саны, өнеркәсіп және т.б.) сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне инвестициялардың негіздемелерін әзірлеу үшін негіз болып табылады, соның негізінде тиісті деректер қалыптастырылады (су тұтынудың және су бұрудың жалпы көлемі, сарқындының сапалық және сандық сипаттамалары болжанады және т.б.).
Бас жоспарлары жоқ қалалар бойынша инвестициялардың негіздемесін бекіту жергілікті атқарушы органдар бекіткен кемінде 2020 жылға дейін есептелген мерзімге арналған қалаларды дамытудың перспективалық көрсеткіштерінің негізінде жүргізіледі.
3. Жергілікті атқарушы органдардың жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу жоспарланып отырған жобалардың тізбесін Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігімен келісуі.
4. Сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін зерттеу нәтижелері болған кезде және сумен жабдықтау мен су бұрудың қалалық жүйелері инвестицияларының негіздемесіне қатаң сәйкестікте қалыптастыру.
5. Сумен жабдықтау және су бұру жобаларының алдын ала тізбесін бекіту:
1. Сумен жабдықтау және су бұру жобаларының алдын ала тізімін қалыптастыруды Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың бірінші тоқсанында жергілікті атқарушы органдардың келесі қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімдері негізінде жүзеге асыратын болады.
Бұл ретте, сумен жабдықтау және су бұру жобаларын іріктеудің негізгі өлшемі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдар тарапынан жобаларды міндетті түрде бірлесіп қаржыландыру болуы тиіс.
Сумен жабдықтау және су бұру жобаларын іріктеу және тізбеге қосу мынадай өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылуы тиіс:
1) электрондық және қағаз жеткізгіштерде жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
2) экологиялық сараптаманың болуы;
3) Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің келісімі, оның ішінде пайдалану мерзімі аяқталған қолданыстағы сумен жабдықтау көздері бойынша уақытша қорытынды;
4) жобаның жобалау-сметалық құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың қорытындысы;

2. Проведение обследования систем водоснабжения и водоотведения городов (с завершением во втором полугодии 2011 года). По результатам проведенного обследования разработка обоснований инвестиций городских систем водоснабжения и водоотведения (с началом работ во втором полугодии 2011 года и завершением в 2013 году) 56 городских систем водоснабжения и водоотведения.
Основой для разработки обоснований инвестиций систем водоснабжения и водоотведения являются перспективные показатели развития городов (численность населения, промышленность и т.п.), на основе которых формируются соответствующие данные (общий объем водопотребления и водоотведения, прогнозируются качественные и количественные характеристики стоков и т.п.).
Утверждение обоснований инвестиций по городам, не имеющим генеральных планов, производится на основании перспективных показателей развития городов на срок не менее расчетного 2020 года, утвержденных местными исполнительными органами.
3. Согласование местными исполнительными органами перечня проектов, по которым планируется разработка проектно-сметной документации с Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
4. Формирование Единого перечня проектов водоснабжения и водоотведения при наличии результатов обследования и в строгом соответствии с обоснованием инвестиций городских систем водоснабжения и водоотведения.
5. Утверждение предварительного перечня проектов водоснабжения и водоотведения:
1. Формирование предварительного перечня проектов водоснабжения и водоотведения будет осуществлено Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на основе бюджетных заявок местных исполнительных органов на предстоящий финансовый год в первом квартале года, предшествующего планируемому финансовому году.
При этом, основным критерием отбора проектов водоснабжения и водоотведения должно быть обязательное софинансирование со стороны местных исполнительных органов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Отбор проектов водоснабжения и водоотведения и включение в перечень должны осуществляться согласно следующим критериям:
1) наличие проектно-сметной документации на электронном и бумажных носителях;
2) наличие экологической экспертизы;
3) согласование Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий, в том числе временное заключение по действующим источникам водоснабжения, срок эксплуатации которых истек;
4) заключение государственной экспертизы проектно-сметной документации проекта;

5) салалық мемлекеттік органның салалық сараптамасы;
6) түсіндірме жазба;
7) техникалық зерттеудің болуы;
8) жобаны бекіту туралы бұйрық;
9) пайдаланушы кәсіпорынның болуы.
2. 2010 жылы басталған қалалық елді мекендердің (бұдан әрі – ҚЕМ) сумен жабдықтау мен су бұру жүйелеріне зерттеу жүргізу жалғасады.
Зерттеу жөніндегі іс-шаралар: диагностикалау әдістерін қолдана отырып, қолдағы сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық жағдайы туралы бастапқы деректерді жинауды жер асты су тартқыштар бойынша гидрогеологиялық қорытындылар мен жер үсті су тартқыштар бойынша гидрогеологиялық қорытындылар жасауды қамтиды.
Орындалған іс-шаралардың нәтижесі сумен жабдықтау, су бұру жүйелерін зерттеу актісі және "Ғимараттар мен құрылғылардың техникалық жағдайын зерттеу және бағалау" ҚР ҚН 1.04-04-2002 сәйкес объектілер жағдайы туралы техникалық түйіндеме болып табылады.
Зерттеудің орындалуына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі техникалық тапсырма түрінде бекітеді.
Зерттеулер нәтижесі Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігімен келісіменнен кейін Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі оны есеп түрінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынуға тиіс.
Зерттеуден кейін пайдаланушы кәсіпорындар негізгі құралдарға қайта бағалау жүргізуге тиіс. Жүргізілген зерттеулер қорытындысы бойынша (ірі және орташа қалалар) 2011 – 2013 жылдары сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің инвестициялық негіздемесі әзірленетін болады.
Қалаларды сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің инвестициялық негіздемесі мыналарды қамтуы тиіс:
коммуналдық қызметтерді өндіру және тұтыну көлемінің, коммуналдық қызметтерге тарифтер деңгейі өсуінің болжамы;
инвестициялық жобаларды іріктеу өлшемдері және оларды іске асыру басымдылығы;
коммуналдық секторды қайта жаңғырту және дамыту жобаларын қаржыландыру көздері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
инвестициялық жобалардың жалпы тізімі;
жобаларды қаржыландыру көздері бойынша ұсыныстар;
энергияны және ресурстарды үнемдейтін технологияларды енгізу;
қазақстандық қамтуды қамтамасыз ету.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне инвестициялардың негіздемелеріне қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі белгілеуі тиіс. Сумен жабдықтау және су бұру инвестициялық жүйелерінің негіздемелерін әзірлеуді Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі сумен жабдықтау және су бұру саласындағы ведомстволық бағынысы мемлекеттік жобалау-іздестіру ұйымы арқылы орталықтандырып жүзеге асырады.
Одан кейін, инвестициялар негіздемелерінің негізінде сумен жабдықтаудың және су бұрудың қалалық жүйелерінің жекелеген учаскелеріне және объектілеріне ЖСҚ әзірленетін болады.

5) отраслевая экспертиза отраслевого государственного органа;
6) пояснительная записка;
7) наличие технического обследования;
8) приказ об утверждении проекта;
9) наличие эксплуатирующего предприятия.
2. Продолжение обследования систем водоснабжения и водоотведения городских населенных пунктов (далее - ГНП), начатого в 2010 году.
Мероприятия по обследованию включают в себя: сбор исходных данных о техническом состоянии существующих систем водоснабжения, водоотведения с применением методов диагностирования и составление гидрогеологических заключений по подземным и гидрологических заключений по поверхностным водозаборам.
Результатами выполненных мероприятий будут акт обследования системы водоснабжения, водоотведения и техническое заключение о состоянии объекта в соответствии со СН РК 1.04-04-2002 "Обследование и оценка технического состояния зданий и сооружений".
Требования к выполнению обследования будут утверждены Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства в виде технического задания.
Результаты обследования после согласования его с Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан должны быть представлены Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства в виде отчета в Правительство Республики Казахстан.
После обследования эксплуатационные предприятия должны произвести переоценку основных средств. По результатам проведенного обследования (крупных и средних городов) в 2011 - 2013 годах будут разработаны обоснования инвестиций систем водоснабжения и водоотведения.
Обоснования инвестиций систем водоснабжения и водоотведения городов должны содержать следующее:
прогноз объемов производства и потребления коммунальных услуг, роста уровней тарифов на коммунальные услуги;
критерии отбора и приоритетность реализации инвестиционных проектов;
выработку предложений по источникам финансирования проектов модернизации и развития коммунального сектора;
общий перечень инвестиционных проектов;
предложения по источникам финансирования проектов;
внедрение энерго- и ресурсосберегающих технологий;
обеспечение казахстанского содержания.
Требования к обоснованиям инвестиций систем водоснабжения и водоотведения должны быть установлены Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства. Разработку обоснований инвестиций систем водоснабжения и водоотведения будет централизованно осуществлять Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства через подведомственную государственную проектно-изыскательскую организацию в области водоснабжения и водоотведения.
В последующем на основании обоснований инвестиций будет разработана ПСД на отдельные участки и объекты городских систем водоснабжения и водоотведения.

56 қалаға инвестициялық негіздемелер әзірлеу жөніндегі жұмыс 2013 жылы аяқталуға тиіс, алайда бүгінгі күнге дейін орындалған жұмыстардың көлемі кестеден артта қалып келеді.
3. Қалалық жерлерде сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін қалыптастыру зерттеу қорытындылары болған кезде және сумен жабдықтау мен су бұрудың қалалық жүйесінің инвестициялық негіздемесімен қатаң сәйкестікте жүзеге асырылатын болады.
Бұл ретте, қалалық жерлерде жобалар тізбесін қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті бюджет тарапынан бірлесіп қаржыландыру міндетті шарт болады.
Бөлінетін қаражатты өңірлер арасында бөліп беру өңірде тұратын халық санына тепе-тең жүзеге асырылады.
Өңір ішінде бюджет қаражаты қалалар бойынша мынадай өлшемдерге сәйкес бөлінетін болады:
қалалардағы халық саны;
халықтың сумен жабдықтаумен және су бұрумен қамтылуы;
жөндеуді қажет ететін сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің үлесі.
Осылайша, сумен жабдықтау және су бұру жобаларының тізбесін қалыптастыруды жергілікті атқарушы органдардың өтінімдері мен инвестициялар негіздемелерінің нәтижесі негізінде Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі жүзеге асырады.
Жобалардың басымдылығын сумен жабдықтаудың және су бұрудың қалалық жүйелерінің инвестициялары негіздемелерінің негізінде жоғарыда көрсетілген басымдылық өлшемдерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі анықтайды.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері инвестицияларының негіздемелерін әзірлеу кезеңінде (2011 – 2013 жылдар) қалалық жердегі сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесіне жобаларды іріктеу осы бөлімнің 1-тармағында көрсетілген өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылатын болады. Жыл сайын құрастырылатын қалалық жердегі сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесі мыналарды қамтитын болады:
ЖСҚ-ның сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін инвестицияларының негіздемесіне сәйкестігі расталған, сондай-ақ сумен жабдықтаудың расталған көздері бар ҚЕМ жобалары;
ЖСҚ әзірлеуді немесе түзетулерді қажет ететін ҚЕМ жобалары;
жер асты сулары қорымен қамтамасыз ету үшін геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізуді қажет ететін ҚЕМ жобалары;
жер асты су көздерінің пайдалану мерзімі аяқталған, Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті жер асты сулары қорларының бар болуы туралы уақытша қорытынды берген ҚЕМ жобалары;
Қалалық жердегі сумен жабдықтау және су бұру жобаларының түпкілікті қалыптастырылған бірыңғай тізбесі кейіннен, жоспарланған қаржы жылының алдындағы жылдың екінші тоқсанында Ауыз сумен қамтамасыз ету саласында ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссияның қарауына шығару үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне және Экономикалық даму және сауда министрлігіне алдын ала қарауға енгізілетін болады.";

Работы по разработке обоснований инвестиций 56 городов должны быть завершены в 2013 году, однако в настоящее время идет отставание выполняемых объемов работ от графика.
3. Формирование единого перечня проектов водоснабжения и водоотведения в городской местности будет осуществляться при наличии результатов обследования и в строгом соответствии с обоснованием инвестиций городских систем водоснабжения и водоотведения.
При этом, при формировании перечня проектов в городской местности обязательным условием будет софинансирование со стороны местных бюджетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Распределение выделяемых средств между регионами будет осуществляться пропорционально численности населения, проживающего в регионе.
Внутри региона бюджетные средства будут распределяться по городам согласно следующим критериям:
численность населения городов;
охват населения водоснабжением и водоотведением;
доля сетей водоснабжения и водоотведения, требующих ремонта.
Таким образом, формирование перечня проектов водоснабжения и водоотведения будет осуществляться Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на основе заявок местных исполнительных органов и результатов обоснования инвестиций.
Приоритетность проектов будет определяться Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, исходя из вышеуказанных критериев приоритетности, на основании технического обследования или обоснований инвестиций систем водоснабжения и водоотведения городов.
В период разработки обоснований инвестиций систем водоснабжения и водоотведения (2011 - 2013 годы) отбор проектов в единый перечень проектов водоснабжения и водоотведения в городской местности будет осуществляться в соответствии с критериями, указанными в пункте 1 данного раздела. Ежегодно формируемый единый перечень проектов водоснабжения и водоотведения в городской местности будет включать в себя:
проекты ГНП, по которым подтверждено соответствие ПСД обоснованию инвестиций систем водоснабжения и водоотведения, а также имеются подтвержденные источники водоснабжения;
проекты ГНП, в которых требуются разработка или корректировка ПСД;
проекты ГНП, в которых требуются проведение геолого-разведочных работ для обеспечения запасами подземных вод;
проекты ГНП, срок эксплуатации подземных водоисточников в которых истек, на которые Комитет геологии и недропользования выдал временное заключение о наличии запасов подземных вод.
Окончательно сформированный единый перечень проектов водоснабжения и водоотведения в городской местности будет выноситься на предварительное рассмотрение в Министерство финансов Республики Казахстан и Министерство экономического развития и торговли для последующего вынесения на рассмотрение Комиссии по выработке предложений в сфере питьевого водоснабжения во втором квартале года, предшествующего планируемому финансовому году.";

3.1-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"3.1. Сумен жабдықтау
Сумен жабдықтау жүйесінің жай-күйіне жүргізілген техникалық зерттеулердің нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі елді мекен шегінде және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі елді мекен шегінен тыс ауылдық жердегі сумен жабдықтау жобаларының бірыңғай тізбесін қалыптастырады, ол мынадай бөлімдерді қамтуы тиіс:
құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу мүмкін болатын АЕМ (зерттеу нәтижелері бойынша ЖСҚ сәйкестігі және сумен жабдықтау көздерінің болуы расталған);
ЖСҚ әзірлеу немесе түзету талап етілетін АЕМ (зерттеу нәтижелері бойынша ЖСҚ әзірлеу үшін техникалық өлшемдер айқындалған немесе ЖСҚ түзету қажеттілігі анықталған);
жер асты сулары қорларымен қамтамасыз ету үшін геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізу талап етілетін АЕМ;
жер асты су көздерінің пайдалану мерзімі аяқталған, Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті жер асты сулары қорларының бар болуы туралы уақытша қорытынды берген АЕМ;
Сумен жабдықтау жобаларын іріктеу және тізбеге енгізу мынадай өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылуы тиіс:
1) электрондық және қағаз жеткізгіштерде жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
2) экологиялық сараптаманың болуы;
3) Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің келісімі, оның ішінде пайдалану мерзімі аяқталған қолданыстағы сумен жабдықтау көздері бойынша уақытша қорытынды;
4) жобаның жобалау-сметалық құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың қорытындысы;
5) салалық мемлекеттік органның салалық сараптамасы;
6) түсіндірме жазба;
7) техникалық зерттеудің болуы;
8) жобаны бекіту туралы бұйрық;
9) пайдаланушы кәсіпорынның болуы.
Сумен жабдықтау жөніндегі жобалардың басымдығы мынадай өлшемдер бойынша анықталатын болады:
1) халық саны 1000 адамнан астам АЕМ;
2) халық саны 500-ден 1000 адамға дейінгі АЕМ;
3) халық саны 100-ден 500-ге адамға дейінгі АЕМ.
Жобалардың басымдығын Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі техникалық зерттеулердің негізінде жоғарыда көрсетілген басымдық өлшемдерін негізге ала отырып анықтайтын болады.
Сондай-ақ, сумен жабдықтау жобаларын іріктеудің негізгі өлшемдерінің бірі жергілікті атқарушы органдар тарапынан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті түрде бірлесіп қаржыландыру болуы тиіс.
Ауылдық жердегі сумен жабдықтау жобаларының бірыңғай тізбесін Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі елді мекен шегінде және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі елді мекен шегінен тыс елді мекендерді жер асты сулары қорымен қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің келісімі бойынша қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің қарауына енгізеді. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі қарағаннан кейін ауылдық жердегі сумен жабдықтау жобаларының бірыңғай тізбесі жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың екінші тоқсанында Ауыз суымен жабдықтау саласында ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссияның қарауына ұсынылады.";

подраздел 3.1 изложить в следующей редакции:
"3.1. Водоснабжение
По результатам проведенного технического обследования состояния систем водоснабжения будет сформирован единый перечень проектов водоснабжения в сельской местности Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства в пределах населенного пункта и Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан за пределами населенного пункта, который должен включать в себя разделы:
СНП, в которых возможно проведение строительно-монтажных работ (по результатам обследования подтверждено соответствие ПСД, и наличие источника водоснабжения);
СНП, в которых требуются разработка или корректировка ПСД (по результатам обследования определены технические параметры для разработки ПСД, либо выявлена необходимость корректировки ПСД);
СНП, в которых требуется проведение геолого-разведочных работ для обеспечения запасами подземных вод;
СНП, срок эксплуатации подземных водоисточников в которых истек, на которые Комитет геологии и недропользования выдал временное заключение о наличии запасов подземных вод.
Отбор проектов водоснабжения и включение в перечень должны осуществляться согласно следующим критериям:
1) наличие проектно-сметной документации на электронном и бумажных носителях;
2) наличие экологической экспертизы;
3) согласование Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий, в том числе временное заключение по действующим источникам водоснабжения, срок эксплуатации которых истек;
4) заключение государственной экспертизы проектно-сметной документации проекта;
5) отраслевая экспертиза отраслевого государственного органа;
6) пояснительная записка;
7) наличие технического обследования;
8) приказ об утверждении проекта;
9) наличие эксплуатирующего предприятия.
Приоритетность проектов по водоснабжению будет определяться по следующим критериям:
1) СНП с численностью населения свыше 1000 человек;
2) СНП с численностью населения от 500 до 1000 человек;
3) СНП с численностью населения от 100 до 500 человек.
Приоритетность проектов будет определяться Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, исходя из вышеуказанных критериев приоритетности, на основании технического обследования.
Также, одним из основных критериев отбора проектов водоснабжения должно быть обязательное софинансирование со стороны местных исполнительных органов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Единый перечень проектов водоснабжения в сельской местности формируется Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства в пределах населенного пункта и Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан за пределами населенного пункта по согласованию с Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан в части обеспеченности запасами подземных вод населенных пунктов и вносится на рассмотрение в Министерство финансов Республики Казахстан и Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан. После рассмотрения Министерством финансов Республики Казахстан и Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан единый перечень проектов водоснабжения в сельской местности выносится на рассмотрение Комиссии по выработке предложений в сфере питьевого водоснабжения во втором квартале года, предшествующего планируемому финансовому году.";

"Су бұру" деген 3-2-кіші бөлімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орталықтандырылған сумен жабдықталған бар ауылдық елді мекендердің су бұру жүйесіне зерттеу жүргізу үшін елді мекендердің алдын ала тізімін қалыптастыру.";
3-тармақта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Су бұру жобаларын іріктеу және тізбеге енгізу мынадай өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылуы тиіс:
1) электрондық және қағаз жеткізгіштерде жобалау-сметалық құжаттаманың болуы;
2) экологиялық сараптаманың болуы;
3) жобаның жобалау-сметалық құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың қорытындысы;
4) салалық мемлекеттік органның салалық сараптамасы;
5) түсіндірме жазба;
6) техникалық зерттеудің болуы;
7) жобаны бекіту туралы бұйрық;
8) пайдаланушы кәсіпорынның болуы.
Сумен жабдықтау жөніндегі жобалардың басымдығы мынадай өлшемдер бойынша анықталатын болады:
1) орталықтандырылған сумен жабдықтаудың болуы;
2) аудандық орталықтар;
3) халық саны 1000 адамнан астам АЕМ.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Су бұру жобаларын іріктеу нәтижелері бойынша жүйелер жағдайын техникалық зерттеу жүргізу үшін жобалар тізбесі қалыптастырылады. Зерттеу ғимаратты, құрылыстарды және су бұру жүйелерінің желілерін пайдаланушы кәсіпорыннан немесе оларды баланста ұстаушы ұйымдардан ақпарат жинау және объектілер орналасқан жерде салыстыру арқылы жүргізіледі және зерттелетін объектінің мынадай сипаттамаларын қамтуы тиіс:";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық зерттеу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі экологиялық қауіпсіздік бөлігінде Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің келісімі бойынша ауылдық жердегі су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің қарауына енгізеді. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі қарағаннан кейін ауылдық жердегі су бұру жобаларының бірыңғай тізбесі жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың екінші тоқсанында Ауыз суымен жабдықтау саласында ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссияның қарауына ұсынылады.";
"Су шаруашылығы секторының инвестициялық тартымдылығын арттыру әрі сумен жабдықтау және су бұру объектілерін қаржыландыруға жеке капиталды барынша тарту" деген 4-кіші бөлім мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Бағдарламада сумен жабдықтау және су бұру секторын жаңғырту жобаларын қаржыландырудың мынадай қағидаттары белгіленеді:
қайта жаңарту мынадай жолмен жүргізілуге тиіс:

в подразделе 3.2 "Водоотведение":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Формирование предварительного списка населенных пунктов для проведения обследования систем водоотведения сельских населенных пунктов, имеющих централизованное водоснабжение.";
в пункте 3:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Отбор проектов водоотведения и включение в перечень должны осуществляться согласно следующим критериям:
1) наличие проектно-сметной документации на электронном и бумажных носителях;
2) наличие экологической экспертизы;
3) заключение государственной экспертизы проектно-сметной документации проекта;
4) отраслевая экспертиза отраслевого государственного органа;
5) пояснительная записка;
6) наличие технического обследования;
7) приказ об утверждении проекта;
8) наличие эксплуатирующего предприятия.
Приоритетность проектов по водоснабжению будет определяться по следующим критериям:
1) наличие централизованного водоснабжения;
2) районные центры;
3) СНП с численностью населения свыше 1000 человек.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"По результатам отбора проектов водоотведения будет сформирован перечень проектов для проведения технического обследования состояния систем. Обследование будет проводиться посредством сбора информации от эксплуатационного предприятия или организации-балансодержателя зданий, сооружений и сетей систем водоотведения и сверки на месте нахождения объектов и должно включать в себя следующие характеристики обследуемого объекта:";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"По результатам технического обследования Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства будет сформирован единый перечень проектов водоотведения в сельской местности по согласованию с Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан в части экологической безопасности и внесен на рассмотрение в Министерство финансов Республики Казахстан и Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан. После рассмотрения Министерством финансов Республики Казахстан и Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан единый перечень проектов водоотведения в сельской местности выносится на рассмотрение Комиссии по выработке предложений в сфере питьевого водоснабжения во втором квартале года, предшествующего планируемому финансовому году.";
подраздел 4 "Повышение инвестиционной привлекательности водохозяйственного сектора и максимальное вовлечение частного капитала в финансирование объектов водоснабжения и водоотведения" дополнить частями следующего содержания:
"Программой определяются следующие принципы финансирования проектов модернизации сектора водоснабжения и водоотведения:
реконструкция должна проводиться путем:

1) табиғи монополия субъектілерінің орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді инвестициялық бағдарламаны іске асыруы;
2) мемлекеттік меншіктегі объектілер үшін бюджет қаражатын бөлу, сонымен бірге сумен жабдықтау және су бұру кәсіпорындары тарифті бекіту;
Халықтың сумен жабдықтау және су бұру қызметтеріне қол жеткізуін арттыру үшін жаңа инженерлік желілер салу бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін болады.
Сумен жабдықтау және су бұру секторын жаңғыртудың тиімді және негізгі аспектілерінің бірі жүргізіліп жатқан тарифтік саясаттың озық құралдарын қолдану болып табылады.
Оған су арналарының орта және ұзақ мерзімді кезеңдерде шекті (инвестициялық) тарифтерді қолдануы жатады.
Шекті (инвестициялық) тарифтер бойынша жұмыс істейтін субъектілердің санын арттыру мүмкіндігін іске асыру:
1) су арналарының тарифтік кірістер есебінен және қарыз қаражатын мейілінше аз тарта отырып, жаңғырту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) қажетті көлемде қаржыландыруды қамтамасыз ету мақсатында негізгі қаражатқа кезең-кезеңмен (үш-төрт жылда бір рет) қайта бағалау жүргізуі;
2) су арналарының жабдықтарды ауыстыра, жаңа техникалар мен технологияларды енгізе отырып, сумен жабдықтау және су бұру секторының желілері мен құрылғыларын жаңғыртуға және қайта жаңартуға арналған инвестициялық бағдарламаларды әзірлеуі және бекітуі;
3) реттелетін қызметтерге инвестициялық тарифтер (орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге) бекіту;
4) реттелетін қызметтерге бір мезгілде тарифтердің өсуіне жол бермеу үшін республиканың барлық өңірлерінде табиғи монополия субъектілерінің, ең алдымен – базалық субъектілердің (2015 жылға қарай міндетті көшуіне орай) инвестициялық тарифтерге көшуі бойынша кесте әзірлеу жолымен қамтамасыз етілетін болады.";
"Қалалық және ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру кәсіпорындарын МЖӘ моделіне көшіру кезеңдері" деген 5-кіші бөлімде:
екінші бөліктегі "Ақтөбе" деген сөз "Орал" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:
"2011 жылы сумен жабдықтау мен су бұру саласында МЖӘ жобаларын дайындау үшін Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі, Қазақстан Республикасы табиғи монополияларды реттеу агенттігі, Еуропа Қайта Құру және Даму банкі мен Тараз, Атырау, Семей қалалары әкімдіктерінің арасында өзара түсіністік туралы меморандумға қол қойылды.
Қазіргі уақытта Еуропа Қайта Құру және Даму банкі жобалардың ТЭН-ін әзірлеп жатыр. Осы ТЭН әзірленгеннен және бекітілгеннен кейін конкурстық құжаттама әзірленетін, келісуден өткізілетін және бекітілетін болады және жобаларды іске асыру үшін әлеуетті инвесторларды тартуға конкурс жарияланады.";
жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктер алынып тасталсын;
"Бағдарламаны нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету" деген 7-кіші бөлімнің бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"МЖӘ модельдерін іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына мынадай өзгерістер енгізу қажет, атап айтқанда:";
8-кіші бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:

1) реализации субъектом естественной монополии инвестиционной программы на среднесрочный и долгосрочный периоды;
2) выделения бюджетных средств для объектов, находящихся в государственной собственности, параллельно с утверждением тарифа для предприятий водоснабжения и водоотведения.
Строительство новых инженерных сетей для повышения доступа населения к услугам водоснабжения и водоотведения будет производиться за счет бюджетных средств.
Одним из эффективных и ключевых аспектов модернизации сектора водоснабжения и водоотведения является применение передовых инструментов проводимой тарифной политики.
К ним относится применение водоканалами предельных (инвестиционных) тарифов на средне- и долгосрочный периоды.
Реализация возможности увеличения количества субъектов, работающих по предельным (инвестиционным) тарифам, будет обеспечена путем:
1) проведения водоканалами поэтапной (один раз в три-четыре года) переоценки основных средств, с целью обеспечения необходимого объема финансирования инвестиционных программ (проектов) для проведения работ по модернизации за счет тарифного дохода и с минимальным привлечением заемных средств;
2) разработки водоканалами и утверждение инвестиционных программ, направленных на модернизацию и реконструкцию сетей и сооружений сектора водоснабжения и водоотведения с заменой оборудования, внедрением новой техники и технологий;
3) утверждения инвестиционных тарифов на регулируемые услуги (на среднесрочный и долгосрочный периоды);
4) разработки графика по переходу субъектов естественных монополий на инвестиционные тарифы, в первую очередь - базовых субъектов (с обязательным переходом к 2015 году), для недопущения одномоментного роста тарифов на регулируемые услуги во всех регионах республики.";
в подразделе 5 "Этапы перевода предприятий водоснабжения и водоотведения в городской и сельской местности на модели ГЧП":
в части второй слово "Актюбинск" заменить словом "Уральск";
дополнить частями седьмой и восьмой следующего содержания:
"В 2011 году подписан меморандум о взаимопонимании в подготовке проектов ГЧП в водоснабжении и водоотведении между Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Европейским Банком Реконструкции и Развития и акиматами городов Тараз, Атырау, Семей.
В настоящее время Европейский Банк Реконструкции и Развития разрабатывает ТЭО проектов. После разработки и утверждения данных ТЭО будет разработана, согласована и утверждена конкурсная документация, и объявлен конкурс на привлечение потенциальных инвесторов для реализации проектов.";
части седьмую, восьмую и девятую исключить;
абзац первый части первой подраздела 7 "Нормативно-правовое обеспечение Программы" изложить в следующей редакции:
"Для реализации моделей ГЧП необходимо внести следующие изменения в действующее законодательство Республики Казахстан, а именно:";
в подразделе 8 заголовок изложить в следующей редакции:

"8. Сумен жабдықтау және су бұру секторының жай-күйін мониторингілеу жүйесін құру";
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"сумен жабдықтау және су бұру секторының жай-күйін мониторингілеудің автоматты, ақпараттық-талдау жүйесін құру бойынша ұсыныстар енгізу.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның тиімділігін бағалауға қажетті ақпаратты жинау және талдау жүргізу үшін әкімшілік есепке алу нысандары әзірленеді";
9-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Халықты ауыз сумен қамтамасыз ету үшін жер асты суы әлеуетін барынша пайдалану
Бағдарлама шеңберінде жер асты суларының әлеуетін барынша пайдалану үшін жоғары сапалы ауыз судың барынша қорғалған және сенімді көзі ретінде жер асты тұщы суларының көздерін шаруашылық айналымына тарту бойынша жұмыс жандандырылатын болады.
Геологиялық-барлау жұмыстарының талап етілетін көлемін жыл сайын сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту және жаңғырту бойынша талап етілетін жұмыс көлемін негізге ала отырып, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігімен бірлесіп айқындайды.
Сумен жабдықтаудың жер асты көздері жоқ жерлерде сумен жабдықтаудың жер үсті көздері пайдаланылатын болады.
Жалпы алғанда жер асты суларын пайдалану бойынша қызметтердің мынадай бағыттары көзделеді:
энергия және су-энергия үнемдейтін жабдықтарды енгізу жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
мемлекеттік есепте тұрған жер асты тұщы суларының барланған көздерін неғұрлым толық пайдалану;
қолданыстағы жер асты су айдындарының және бекітілмеген қорларда жұмыс істейтін су айдындарынан су алудың барынша ықтимал ұлғаю перспективаларын бағалау;
жер асты суларының пайдалану қорларын бағалау;
ауыз сумен жабдықтаудың қорғалмаған көздері бар елді мекендерде іздестіру-барлау жұмыстарын өткізгеннен кейін жер асты суларының жаңа көздерін игеру.
Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі пайдалану мерзімі аяқталған қорлардың болуына және жер асты суларының сапасына кепілдік беретін қолданыстағы сумен жабдықтау көздері бойынша уақытша қорытынды беретін болады.
Жер асты су көздеріндегі судың сапасы су тарту ұңғымаларын пайдалану режимдерінің бұзылуы және иесі жоқ гидрогеологиялық ұңғымалар санының көп болуы, жер асты суларының техногенді ластануы нәтижесінде төмендейді. Осыған байланысты жер асты суларының жиналу жерлерін қорғау, иесі жоқ гидрогеологиялық ұңғымаларды жою және консервациялау бойынша шаралар қабылдау қамтамасыз етілетін болады.
Баламалы су көздері болмаған кезде ең алдымен ластанудан барынша қорғалған жер астындағы ауыз суын пайдалану қажет.";
"Сумен жабдықтау мен су бұру және қазақстандық қамтуды дамыту жүйелерін жобалау сапасын арттыру" деген 10-кіші бөлімде:
екінші бөліктегі "ағымдағы жылдың соңына дейін" деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі жанынан сумен жабдықтау және су бұру саласындағы басты бейінді мемлекеттік ғылыми-зерттеу, жобалау-іздестіру ұйымын құру қажет.";
он төртінші бөлік алынып тасталсын;
11-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Создание системы мониторинга за состоянием сектора водоснабжения и водоотведения";
часть седьмую дополнить абзацем следующего содержания:
"внести предложения по созданию автоматической, информационно-аналитической системы мониторинга за состоянием сектора водоснабжения и водоотведения.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Для ведения сбора и анализа информации, необходимой для оценки эффективности Программы, будут разработаны формы административного учета";
подраздел 9 изложить в следующей редакции:
"9. Максимальное использование потенциала подземных вод для обеспечения населения питьевой водой
Для максимального использования потенциала подземных вод в рамках Программы будет активизирована работа по вовлечению в хозяйственный оборот месторождений пресных подземных вод, как наиболее защищенного и надежного источника питьевой водой высокого качества.
Требуемый объем геолого-разведочных работ будет ежегодно определяться Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, исходя из требуемого объема работ по развитию и модернизации систем водоснабжения и водоотведения.
Поверхностные источники водоснабжения будут использоваться там, где отсутствуют подземные источники водоснабжения.
В целом предполагаются следующие направления деятельности по использованию подземных вод:
реализация мероприятий по внедрению энерго- и водоэнергосберегающего оборудования;
более полное использование разведанных месторождений пресных подземных вод, числящихся на государственном учете;
оценка перспектив максимально возможного увеличения водоотбора на существующих подземных водозаборах и водозаборах, работающих на неутвержденных запасах;
оценка эксплуатационных запасов подземных вод;
освоение новых месторождений подземных вод после проведения поисково-разведочных работ в населенных пунктах, не имеющих альтернативных источников питьевого водоснабжения.
Министерство индустрии и новых технологий будет выдавать временные заключения о наличии запасов подземных вод по действующим водозаборам, срок эксплуатации которых истек.
Качество воды в подземных водных источниках снижается в результате нарушения режимов эксплуатации водозаборных скважин и наличия большого количества бесхозных гидрогеологических скважин, техногенного загрязнения подземных вод. В этой связи, необходимо принять меры по охране площадей залегания подземных вод, ликвидации и консервации бесхозных гидрогеологических скважин.
Использовать в первую очередь питьевые подземные воды, как наиболее защищенные от загрязнения, при их отсутствии альтернативные водоисточники.";
в подразделе 10 "Повышение качества проектирования системы водоснабжения и водоотведения и развития Казахстанского содержания":
в части второй слова "до конца текущего года будут" исключить;
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Также, необходимо создать головную профильную государственную научно-исследовательскую, проектно-изыскательскую организацию в области водоснабжения и водоотведения при Агентстве Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.";
часть четырнадцатую исключить;
подраздел 11 изложить в следующей редакции:

"11. Саланы кадрмен қамтамасыз ету
Кадрлар тапшылығын жою мақсатында Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы министрліктерімен бірлесе отырып, кәсіпорындармен, жобалау ұйымдарымен қатар мемлекеттік органдар үшін де сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану жөніндегі білікті мамандарды, геологиялық саланың білікті мамандарын даярлау жүйесін күшейтулері қажет.
Оқу орындарының базасында кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау бойынша жұмысты қайта бастау, сондай-ақ тікелей кәсіпорындарда тәжірибеден өту үшін жағдай жасау қажет.";
"2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары"
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындалуы үшін жауаптылар
Орындалу мерзімдері
Болжанатын шығыстар (млн. теңге)*
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның № (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сумен жабдықтаудың және су бұрудың жаңа объектілерін салу және қолданыстағы жүйелерін жаңғырту кезінде жүйелі тәсілді енгізу
Ауылдық сумен жабдықтау және су бұру жүйелері үшін
1.
Сумен жабдықтау бойынша зерттеу жүргізу үшін алдын ала объектілер тізбесін қалыптастыру
ҚТКШІА үшін объектілер тізбесі
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар
Ағымдағы жылғы 1-тоқсаны
Талап етілмейді
2.
Су бұру бойынша зерттеу жүргізу үшін алдын ала объектілер тізбесін қалыптастыру
ҚТКШІА үшін объектілер тізімі
Жергілікті атқарушы органдар
Ағымдағы жылғы 1-тоқсаны
Талап етілмейді
3.
Ауылдық сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне зерттеу жүргізу
Техникалық зерттеудің нәтижесі
ҚТКШІА
Жыл сайын 2011 – 2016 жылдар
500,0*
Республикалық бюджет
037
4.
Ауылдық жерде сумен жабдықтау жобаларының бірыңғай тізбесін қалыптастыру
ВАК үшін жобалар тізбесі
ҚТКШІА, ИЖТМ,
ЭДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын, жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың 15 мамырына
Талап етілмейді
5.
Ауылдық жерде су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін қалыптастыру
ВАК үшін жобалар тізбесі
ҚТКШІА, ЭДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын, жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың 15 мамырына
Талап етілмейді
6.
Ауыз сумен жабдықтау саласында ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссияның Ауылдық жерде сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін қарау
ВАК хаттамасы
ҚТКШІА, ЭДСМ, Қаржымині
Жыл сайын, жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың 20 маусымына
Талап етілмейді
7.
Сумен жабдықтау жүйесінің құрылысын жүргізу және оны қайта жаңарту
ҚТКШІА-ға есеп
АШМ, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын 2011 – 2020 жылдар

"11. Кадровое обеспечение отрасли
В целях устранения дефицита кадров Агентству Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан совместно с министерствами образования и науки, сельского хозяйства Республики Казахстан необходимо усилить систему подготовки квалифицированных специалистов по эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения, геологической отрасли, как для предприятий проектных организаций, так и для государственных органов.
Предусмотреть возобновление работы по повышению квалификации и переподготовке кадров на базе учебных заведений, а также созданию условий для прохождения практики непосредственно на предприятиях.";
раздел "План мероприятий по реализации Программы "Ақ бұлақ" на 2011 - 2020 годы" изложить в следующей редакции:
"План мероприятий по реализации Программы "Ақ бұлақ"
на 2011 - 2020 годы"
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответственные
за исполнение
Сроки
исполнения
Предпола-
гаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источники
финанси-
рования
бюджет-
ной
прог-
раммы
(если
есть)
1
2
3
4
5
6
7
8
Внедрение системного подхода при строительстве новых объектов и реконструкции
действующих систем водоснабжения и водоотведения
Для систем сельского водоснабжения и водоотведения
1.
Формирование
предваритель-
ного перечня
населенных
пунктов для
проведения
обследования
по
водоснабжению
Перечень
объектов
для
АДСЖКХ
АДСЖКХ,
местные
исполнительные
органы
1 квартал
текущего
года
Не
требуются
2.
Формирование
предваритель-
ного перечня
населенных
пунктов для
проведения
обследования
по
водоотведению
Перечень
объектов
для АДСЖКХ
Местные
исполнительные
органы
1 квартал
текущего
года
Не
требуются
3.
Проведение
обследования
систем
сельского
водоснабжения
и водоотведения
Результаты
техничес-
кого
обследо-
вания
АДСЖКХ
Ежегодно
с 2011
по 2016 гг.
500,0*
Республи-
канский
бюджет
037
4.
Формирование
единого
перечня
проектов
водоснабжения
в сельской
местности
Перечень
проектов
для МВК
АДСЖКХ,
МИНТ, МЭРТ,
местные
исполнительные
органы
Ежегодно,
к 15 мая
года,
предшест-
вующего
планируе-
мому
финансо-
вому году
Не
требуются
5.
Формирование
единого
перечня
проектов
водоотведения
в сельской
местности
Перечень
проектов
для МВК
АДСЖКХ, МЭРТ,
местные
исполнительные
органы
Ежегодно,
к 15 мая
года,
предшест-
вующего
планируе-
мому
финансо-
вому году
Не
требуются
6.
Рассмотрение
Комиссией по
выработке
предложений
в сфере
питьевого
водоснабжения
Единого
перечня
проектов
водоснабжения
и водоотведения
в сельской
местности
Протокол
МВК
АДСЖКХ,
МЭРТ, МФ
Ежегодно,
к 20 июня
года,
предшест-
вующего
планируе-
мому
финансо-
вому году
Не
требуются
7.
Проведение
строительства
и реконструкции
системы
водоснабжения
Отчет в
АДСЖКХ
МСХ, местные
исполнительные
органы
Ежегодно
с 2011 по
2020 гг.

41 642 *
Республикалық бюджет
038, 029
8.
Су бұру жүйесінің құрылысын жүргізу және оны қайта жаңарту
ҚТКШІА-ға есеп
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын 2012 – 2020 жылдар
4 035*
Республикалық бюджет
010
9.
Әлемдік тәжірибесін талдау негізінде ауылдық жерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ҚТКШІА
2012 жыл, 4-тоқсан
Талап етілмейді
Қалалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелері үшін
10.
Инвестициялық негіздемелер әзірлеу
Инвестициялық негіздеме
ҚТКШІА
желтоқсан 2011 – 2013 жылдар
800*
2200*
1893*
Республикалық бюджет
029
11.
Үлгі жобаларды әзірлеу
ҚТКШІА-ның бұйрығы
ҚТКШІА
Жыл сайын 2012 – 2013 жылдар
1300*
Республикалық бюджет
004
12.
Қалалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің инвестициялық негіздемесіне сәйкес жобалардың бірыңғай тізбесін қалыптастыру
ВАК үшін жобалар тізбесі
ҚТКШІА, ГЖҚПК, ЭДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Инвестициялық Негіздеме бойынша жұмысты аяқтаған соң, жыл сайын, жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың 15 мамырына
Талап етілмейді
13.
Ауыз сумен жабдықтау саласында ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссияның Қалалық жерде сумен жабдықтау және су бұру жобаларының бірыңғай тізбесін қарауы
ВАК хаттамасы
ҚТКШІА, ЭДСМ, Қаржымині
Жыл сайын, жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың 20 маусымына
Талап етілмейді
14.
Сумен жабдықтау жүйесінің құрылысын жүргізу және оны қайта жаңарту
ҚТКШІА-ға есеп
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын 2011 – 2020 жылдар
35 383*
Республикалық бюджет
010
15.
Су бұру жүйесінің құрылысын жүргізу және қайта жаңарту
ҚТКШІА-ға есеп
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар
Жыл сайын 2011 – 2020 жылдар
15 000*
Республикалық бюджет
010
16.
Есептік 2020 жылға дейінгі мерзімге Бас жоспарлары жоқ қалалардың бекітілген перспективалық даму көрсеткіштерін ұсыну
ҚТКШІА-ға ақпарат
Жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
17.
Есептік 2020 жылға дейінгі мерзімге қалалардың Бас жоспарларын әзірлеуге/түзетуге арналған соманың есебін ұсыну
ҚТКШІА-ға ЭДСМ
Жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 2-тоқсан
18.
Есептік 2020 жылға дейінгі мерзімге қалалардың Бас жоспарларын әзірлеу/түзету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Бекітілген бас жоспарлар
Жергілікті атқарушы органдар
2013 жыл
Су шаруашылығы секторының жай-күйіне мониторинг жүргізу жүйесін құру
19.
Қалалық және ауылдық жерде сумен жабдықтау жобаларының мониторингі
ҚТКШІА-ға есеп
ҚТКШІА, Қаржымині, жергілікті атқарушы органдар
2011 – 2020 жылдар
Талап етілмейді
20.
Сумен жабдықтау және су бұру жобаларының мониторингі бойынша ақпараттық-талдау базасын құру бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ұсыныс
ҚТКШІА, Қаржымині, жергілікті атқарушы органдар
2012 жыл, 3-тоқсан
Талап етілмейді
Су шаруашылығы секторының инвестициялық тартымдылығын арттыру және сумен жабдықтау объектілерін қаржыландыруға жеке капиталды барынша тарту
21.
Сумен жабдықтау және су бұру секторына қайтарымды қаржыландырудың жаңа тетіктерін енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ҚТКШІА, Қаржымині, ЭДСМ
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
22.
Су шаруашылығы секторындағы базалық табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне орта мерзімді және ұзақ мерзімді тарифтер енгізу
ТМРА-ның бұйрығы
ТМРА, жергілікті атқарушы органдар
2011 – 2020 жылдар
Талап етілмейді
23.
Қалаларда ауыз суды есептеудің үйге ортақ және жеке аспаптарымен қамтуды 100% қамтамасыз ету
ҚТКШІА-ға есеп
Жергілікті атқарушы органдар
2011– 2020 жылдар
Талап етілмейді
24.
АЕМ-да ауыз суды есепке алу аспаптарымен қамтуды 80%-ға қамтамасыз ету
ҚТКШІА-ға есеп
Жергілікті атқарушы органдар
2011- 2020 жылдар
Талап етілмейді
25.
"Сумен жабдықтау және су бұру" саласында МЖӘ жобаларын дайындау туралы халықаралық қаржылық ұйымдармен меморандумдарды әзірлеу және жасасу
МЖӘ жобаларын дайындау туралы меморандум
ҚТКШІА,
жергілікті атқарушы органдар
2011 – 2020 жылдар
Талап етілмейді
26.
Су шаруашылығы саласындағы МЖӘ пилоттық жобаларын 20 пилоттық қалаларда іске асыру
ҚТКШІА-ға есеп
Жергілікті атқарушы органдар, жеке инвесторлар
2012 – 2015 жылдар
Талап етілмейді
27.
Пилоттық жобалардың тәжірибесін тарату
ҚТКШІА-ға есеп
жергілікті атқарушы органдар, жеке инвесторлар
2016 – 2020 жылдар
Талап етілмейді
28.
Пайдаланушы кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметін жақсарту туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
Бағдарламаны нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету
29.
Қазақстан Республикасының "Сумен жабдықтау және су бұру туралы", "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заңдарының жобаларына тұжырымдамалар әзірлеу
Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияға заң жобаларының тұжырымдамаларын енгізу
ҚТКШІА, АШМ, Қаржымині, ЭДСМ
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
30.
Қазақстан Республикасының "Сумен жабдықтау және су бұру туралы", "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заңдарының жобаларына
Заң жобасы
ҚТКШІА, АШМ, Қаржымині, ЭДСМ
2013 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
31.
"Ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 1 қарашадағы № 1466 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы
ЭДСМ, ҚТКШІА, АШМ
2013 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
32.
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияға заң жобасының тұжырымдамасын енгізу
ЭДСМ, ТМРА
2012 жылғы 3-тоқсан
Талап етілмейді
33.
Су бұру желілеріне сарқынды суларды төгуді жүзеге асыратын кәсіпорындарды тауарлар өндірудің және қызметтер көрсетудің экологиялық неғұрлым таза тәсілдеріне көшуге ынталандыратын тетікті әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
Қоршағанортамині
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
Халықты ауыз сумен жабдықтау үшін жер асты және жер бетіндегі сулардың әлеуетін барынша пайдалану
34.
Сумен жабдықтаудың балама көздері жоқ елді мекендер үшін жер асты су қорларын бағалау үшін іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ИЖТМ
Жыл сайын
2011 – 2018 жылдар
2012 ж. – 4599,9
2013 ж. – 7716
2014 ж. бастап - 8292
Республикалық бюджет

41 642 *
Республи-
канский
бюджет
038, 029
8.
Проведение
строительства
и реконструкции
системы
водоотведения
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы
Ежегодно
с 2012 по
2020 гг.
4 035*
Республи-
канский
бюджет
010
9.
Внесение
предложений по
организации
систем
водоотведения
в сельской
местности на
основе анализа
мирового опыта
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ
4 квартал
2012 г.
Не
требуются
Для систем городского водоснабжения и водоотведения
10.
Разработка
обоснований
инвестиций
Обоснование
инвестиций
АДСЖКХ
декабрь
2011-
2013 гг.
800*
2200*
1893*
Республи-
канский
бюджет
029
11.
Разработка
типовых
проектов
Приказ
АДСЖКХ
АДСЖКХ
ежегодно
2012 -
2013 гг.
1300*
Республи-
канский
бюджет
004
12.
Формирование
Единого
перечня
проектов в
соответствии с
обоснованием
инвестиций
городских
систем
водоснабжения
и водоотведения
Перечень
проектов
для МВК
АДСЖКХ,
КГиН, МЭРТ,
местные
исполни-
тельные
органы
Ежегодно,
к 15 мая
года,
предшес-
твующего
планируе-
мому
финансо-
вому году
после
завершения
работ по
обоснова-
нию
инвестиций
Не
требуются
13.
Рассмотрение
Комиссией по
выработке
предложений
в сфере
питьевого
водоснабжения
единого
перечня
проектов
водоснабжения
и водоотведения
в городской
местности
Протокол
МВК
АДСЖКХ, МЭРТ,
МФ
Ежегодно,
к 20 июня
года,
предшест-
вующего
планируе-
мому
финансо-
вому году
Не
требуются
14.
Проведение
строительства
и реконструкции
системы
водоснабжения
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы
Ежегодно
с 2011 по
2020 гг.
35 383*
Республи-
канский
бюджет
010
15.
Проведение
строительства
и реконструкции
системы
водоотведения
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы
Ежегодно
с 2012 по
2020 гг.
15 000*
Республи-
канский
бюджет
010
16.
Представление
утвержденных
перспективных
показателей
развития
городов, не
имеющих
генеральных
планов на срок
не менее
расчетного
2020 г.
Информация
в АДСЖКХ
Местные
исполнительные
органы
2 квартал
2012 г.
Не
требуется
17.
Внесение
предложений по
совершенство-
ванию
критериев
отбора
приоритетности
проектов
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
МЭРТ
2 квартал
2012 г.
18.
Проведение
работ по
разработке/
корректировке
генеральных
планов городов
на срок не
менее
расчетного
2020 г.
Утвержден-
ные гене-
ральные
планы
Местные
исполнительные
органы
2013 г.
Создание системы мониторинга за состоянием
водохозяйственного сектора
19.
Мониторинг
проектов
водоснабжения
в городской и
сельской
местности
Отчет в
АДСЖКХ
МФ, местные
исполнительные
органы
2011 -
2020 гг.
Не
требуются
20.
Внесение
предложения по
созданию
информационно-
аналитической
базы по
мониторингу
сектора
водоснабжения
и водоотведения
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
МФ, местные
исполнительные
органы
3 квартал
2012 г.
Не
требуются
Повышение инвестиционной привлекательности водохозяйственного сектора и
максимальное вовлечение частного капитала в финансирование объектов водоснабжения
и водоотведения
21
Внесение
предложений по
внедрению
механизма
возвратного
финансирования
в секторе
водоснабжения
и водоотведения
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
МФ,
МЭРТ
2
квартал
2012 г.
Не
требуется
22.
Введение
среднесрочных
и долгосрочных
тарифов на
услуги базовых
субъектов
естественных
монополий в
водохозяйст-
венном секторе
Приказ
АРЕМ
АРЕМ, местные
исполнительные
органы
2011 -
2020 гг.
Не
требуются
23.
Обеспечение
100 % охвата
общедомовыми и
индивидуальными
приборами
учета
питьевой воды
в городах
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы
2011 -
2020 гг.
Не
требуются
24.
Обеспечение
80 % охвата
приборами
учета
питьевой воды
в СНП
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы
2011-
2020 гг.
Не
требуются
25.
Разработка и
заключение
меморандумов с
международными
финансовыми
организациями
о подготовке
проектов ГЧП в
секторе
"Водоснабжение
и водоотведение"
Меморандум
о подготовке
проектов
ГЧП
АДСЖКХ,
местные
исполнительные
органы
2011 -
2020 гг.
Не
требуются
26.
Реализация
пилотных
проектов ГЧП в
водохозяйст-
венной сфере
в 20 пилотных
городах
Отчет в
АДСЖКХ
Местные
исполнительные
органы,
частные
инвесторы
2012 -
2015 гг.
Не
требуются
27.
Распространение
опыта пилотных
проектов
Отчет в
АДСЖКХ
местные
исполнительные
органы,
частные
инвесторы
2016 -
2020 гг.
Не
требуются
28.
Внесение
предложений
об улучшении
деятельности
эксплуата-
ционных
предприятий и
организаций
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
местные
исполнительные
органы
3
квартал
2012 г.
Не
требуются
Нормативно-правовое обеспечение Программы
29.
Разработка
концепций
проектов
законов
Республики
Казахстан "О
водоснабжении
и водоотведении";
"О внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты РК по
вопросам
водоснабжения
и водоотведения"
Внесение
концепций
законо-
проектов
на межве-
домственную
комиссию
по
вопросам
законо-
проектной
деятель-
ности
АДСЖКХ, МСХ,
МФ, МЭРТ
1 квартал
2013 года
Не
требуются
30
Разработка
проектов
законов
Республики
Казахстан "О
водоснабжении
и водоотведении";
"О внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты РК по
вопросам
водоснабжения
и водоотведения"
Проекты
законов
АДСЖКХ, МСХ,
МФ, МЭРТ
3 квартал
2013 года
Не
требуются
31.
Внесение
изменений и
дополнений в
Указ
Президента
Республики
Казахстан
от 1 ноября
2004 года
№ 1466
"О перечне
водохозяйст-
венных
сооружений,
имеющих
стратегическое
значение",
в части
исключения из
перечня
объектов,
имеющих особое
стратегическое
значение,
водохозяйст-
венных
сооружений
проект
Указа
Президента
Республики
Казахстан
МЭРТ
АДСЖКХ,
МСХ
4 квартал
2013
года
Не
требуются
32.
Разработка
концепции
законопроекта
Республики
Казахстан
"О внесении
изменений и
дополнений в
Закон
Республики
Казахстан
концессиях"
Внесение
концепции
законо-
проекта на
Межве-
домственную
комиссию
по
вопросам
законо-
проектной
деятель-
ности
МЭРТ, АРЕМ
3 квартал
2012 года
Не
требуются
33.
Разработка
механизма,
стимулирующего
предприятия,
осуществляющие
сброс стоков
в сети
водоотведения
к переходу на
более
экологически
чистые способы
производства
товаров и
оказания услуг
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МООС
2 квартал
2012 года
Не
требуются
Максимальное использование потенциала подземных и поверхностных вод для обеспечения
населения питьевой водой
34.
Проведение
поисково-
разведочных
работ для
оценки запасов
подземных вод
для населенных
пунктов, где
отсутствуют
альтернативные
источники
водоснабжения
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
ежегодно
2011 -
2018 гг.
2012 -
4599,9
2013 -
7716
с 2014 -
8292
Республи-
канский
бюджет

040
35.
Барлық орталықсыздандырылған елді мекендерді жер бетіндегі су көздерінен сумен жабдықтау мүмкіндігіне талдау жүргізу
ҚТКШІА-ға есеп
ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
Су айдындарының санитарлық жағдайы
36.
Гидрогеологиялық постарды көбейту бойынша ұсыныстар енгізу
ҚТКШІА ұсыныстар
Қоршағанортамині
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
37.
АЕМ-де ауыз су сапасына санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыратын зертханалар құру бойынша ұсыныстар енгізу
ҚТКШІА ұсыныстар
Қоршағанортамині, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
Жобалау жұмыстарының сапасын арттыру бойынша жүйелі шаралар және қазақстандық қамтуды дамыту
38.
Суды есепке алудың үйге ортақ аспаптарын орнату бойынша ұсыныстар енгізу
ҚТКШІА-ға ұсыныстар
ҚТКШІА, ТМРА, Қаржымині, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
39.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің салу кестесін ескере отырып, пайдаланушы ұйымдарды құру және оларды материалдық-техникалық жарақтандыру кестесін әзірлеу
ҚТКШІА -ға ақпарат
Жергілікті атқарушы органдар
2012 жылдың 3-тоқсан
Талап етілмейді
40.
Сумен жабдықтау және су бұру кәсіпорындарында одан әрі пайдалану үшін отандық өндірістің бұйымдарымен және құралдарымен қамтамасыз етудің бірыңғай тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИЖТМ, ҚТКШІА, Қоршағанортамині
2012 жылдың соңына дейін (жыл сайынғы түзетулермен)
Талап етілмейді
Саланы кадрмен қамтамасыз ету
41.
"Инженерлік жүйелер және желілер" мамандығы шеңберінде "Сумен жабдықтау және су бұру" білім бағдарламасы бойынша кадрларды дайындау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ҚТКШІА, АШМ, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылдың 3-тоқсаны
Талап етілмейді
42.
Су секторы мамандары үшін біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ҚТКШІА, АШМ, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылдың 3-тоқсаны
Талап етілмейді
43.
Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі зертхананы білікті мамандармен жасақтау, сондай-ақ сараптамалық қорытынды бере отырып, судың кез келген түріне талдау жүргізу үшін халықаралық тәжірибені ескере отырып, су қауіпсіздігінің референттік зертханасын құру бойынша ұсыныс енгізу
Қаржымині-не ұсыныстар
ҚТКШІА
2013 жылдың 3-тоқсаны
Талап етілмейді
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды жақсарту
44.
Ауылдық елді мекендерде су бұру жүйесін құрудың бірыңғай техникалық саясатын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
ҚТКШІА, Қоршағанортамині, ДСМ, АШМ, жергілікті атқарушы органдар
2012-2013 жылдар
Талап етілмейді
45.
Кәсіпорындарда жергілікті тазалау су бұру құрылыстарын салуға және пайдалануға қойылатын талаптарды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ҚТКШІА, Қоршағанортамині, жергілікті атқарушы органдар
2012 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
".

040
35.
Проведение
анализа всех
децентрализо-
ванных
сельских
населенных
пунктов на
предмет
возможности
обеспечения их
водоснабжением
от
поверхностных
источников
Отчет в
АДСЖКХ
МЗ, местные
исполнительные
органы
4 квартал
2012
Не
требуются
Санитарное состояние водоемов
36.
Внесение
предложений по
увеличению
гидрологических
постов
Предложение
в АДСЖКХ
МООС
2 квартал
2012 года
Не
требуются
37.
Внесение
предложений
по созданию
лабораторий,
осуществляющих
производствен-
ный контроль
качества
питьевой воды
в СНП
Предложение
в АДСЖКХ
МООС, МЗ,
местные
исполнительные
органы
2 квартал
2012 года
Не
требуются
Системные меры по повышению качества проектных работ и развитие
казахстанского содержания
38.
Внесение
предложений
по установке
общедомовых
приборов учета
воды
Предложения
в АДСЖКХ
АРЕМ,
МФ, местные
исполнительные
органы
2 квартал
2012 г.
Не
требуются
39.
Разработка
графика
создания
эксплуатирующих
организаций
и их
материально-
технического
оснащения с
учетом графика
строительства
систем
водоснабжения
и водоотведения
Информация
в АДСЖКХ
Местные
исполнительные
органы
3 квартал
2012 г.
Не
требуется
40.
Разработка
единой
концепции
снабжения
изделиями и
оборудованием
отечественного
производства
для
дальнейшего
использования
в предприятиях
водоснабжения
и водоотведения
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ, АДСЖКХ,
МООС
До конца
2012
года (с
ежегодной
корректи-
ровкой)
Не
требуется
Кадровое обеспечение отрасли
41.
Внесение
предложений по
подготовке
кадров по
образовательной
программе
"Водоснабжение
и водоотведение"
в рамках
специальности
"Инженерные
системы и
сети"
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
МСХ, местные
исполнительные
органы
3 квартал
2012 года
Не
требуются
42.
Внесение
предложений по
повышению
квалификации и
переподготовки
кадров для
специалистов
водного
сектора
Предложение
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ, МСХ,
местные
исполнительные
органы
3 квартал
2012 года
Не
требуются
43
Внесение
предложения по
комплектации
лабораторий по
водоснабжению
и водоотведению
квалифициро-
ванными
специалистами,
оснащению
современным
оборудованием,
также созданию
референтной
лаборатории
безопасности
воды с учетом
международного
опыта для
проведения
анализов любых
видов вод с
выдачей
экспертных
заключений
Предложения
в МФ
АДСЖКХ
3 квартал
2013 года
Не
требуются
Улучшение эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения
44.
Разработка
единой
технической
политики
создания
систем
водоотведения
в сельской
местности
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ,
МООС,
МЗ, МСХ,
местные
исполнительные
органы
2012 -
2013 гг.
Не
требуются
45.
Внесение
предложений по
совершенст-
вованию
требований к
строительству
и эксплуатации
локальных
очистных
сооружений
водоотведения
на
предприятиях
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСЖКХ, МООС,
местные
исполнительные
органы
4 квартал
2012 года
Не
требуются
".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов