Өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 мамырдағы № 634 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 ақпандағы № 71 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 20.02.2020 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 18-5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 17 мамырдағы
№ 634 қаулысымен
бекітілген
Өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін
аттестаттау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 18-5) тармақшасына сәйкес әзірленген, ветеринариялық анықтама беру үшін жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін аттестаттау – өндірістік бақылау бөлімшелері ветеринариялық дәрігерлерінің Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген талаптарға сәйкестігін айқындауға уәкілетті орган ауық-ауық жүргізетін рәсім;
2) тестілеу – тестілік тапсырмаларды пайдалана отырып жүргізілетін аттестатталушының теориялық білімін және практикалық дағдыларын тексеру нысаны;
3) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның ведомствосы (бұдан әрi – уәкілетті органның ведомствосы) – мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның комитеті;
4) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрi – аумақтық бөлімшелер) – ведомствоның тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан аумақтық бөлімшелері (облыс, аудан, облыстық немесе республикалық маңызы бар қала, астана);

Об утверждении Правил аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2012 года № 634. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.02.2020 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 мая 2012 года № 634
Правила
аттестации ветеринарных врачей подразделений
производственного контроля
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", определяют порядок аттестации ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам для выдачи ветеринарной справки.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация ветеринарных врачей подразделений производственного контроля – процедура, периодически проводимая уполномоченным органом на определение соответствия ветеринарных врачей подразделений производственного контроля требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан;
2) тестирование – форма проверки теоретических знаний и практических навыков аттестуемого, проводимое с использованием тестовых заданий;
3) ведомство уполномоченного государственного органа в области ветеринарии (далее – ведомство уполномоченного органа) – комитет уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, осуществляющий государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор;
4) территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа (далее – территориальные подразделения) – территориальные подразделения ведомства, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах (область, район, города областного или республиканского значения, столица);

5) өндірістік бақылау бөлімшелері – жануарларды союды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiнiң әкiмшiлiгі құрған жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестiгiн айқындау жөнiндегi бөлiмшелер.
3. Өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлерін (бұдан әрi – ветеринариялық дәрігерлер) аттестаттауды тиісті аумақтық бөлімшелер құрған аттестаттау комиссиялары (бұдан әрі – Комиссия) жүргізеді.
Ветеринариялық дәрігерлер осы қызметпен айналысудың әрбір үш жылы өткеннен кейін міндетті аттестаттаудан өтеді.
Аттестаттаудан өткен ветеринариялық дәрігерлер жануарлар союды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын басқа өндіріс объектісінің өндірістік бақылау бөлімшесіне мамандығы бойынша ауысқан кезде оның аттестаттау қорытындысы үш жыл ішінде жарамды болады.
Аттестаттаудан өткен ветеринариялық дәрігерлер жұмыстан босатылған немесе жануарларды союды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын басқа өндіріс объектісінің өндірістік бақылау бөлімшесіне ауысқан кезде объектінің басшысы тиісті аумақтық бөлімшені үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
2. Аттестаттауды өткiзу тәртiбi
4. Аттестаттауды дайындауды және өткізуді аумақтық бөлімшелер ұйымдастырады және ол мынадай iс-шараларды қамтиды:
1) аттестаттауды өткізу үшін қажетті құжаттарды дайындау;
2) аттестаттауды өткiзу кестелерiн әзiрлеу және бекiту;
3) Комиссияның құрамын айқындау;
4) аттестаттауды өткiзу мақсаттары мен тәртiбi туралы түсiндiру жұмысын ұйымдастыру;
5) аттестаттауды өткiзу басталғанға дейiн күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей ветеринариялық дәрігерлерге оны өткiзу мерзiмi туралы жазбаша хабарлау;
6) аттестаттауға жататын тұлғалардың құжаттарын қабылдауды және талдауды жүзеге асыру;
7) ветеринариялық дәрігерлерді тестiлеу;
8) Комиссияның шешiмін шығару;
9) аттестатталған ветеринариялық дәрігерді жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындайтын және ветеринариялық анықтама беретін ветеринариялық дәрігерлер тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізу.
5. Аумақтық бөлімшенің басшысы Комиссияның төрағасы болып табылады және аттестаттауға жататын тұлғалардың тізімін, тестілеу сұрақтарын бекітеді, аттестаттауды өткізу мерзімін және Комиссияның құрамын, сондай-ақ оның жұмыс кестесін белгілейді.
Комиссия кемінде бес адам болатын мүшелерден және комиссия хатшысынан құралады. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды. Комиссияның мүшелері жоғары ветеринариялық білімі, кемінде бес жыл практикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар болып табылады.
Комиссия құрамына аумақтық бөлімшелердің мамандары, келісім бойынша жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) бөлімшесінің өкілдері кіреді.
Комиссия хатшысы аттестаттау басталғанға дейін күнтiзбелiк отыз күн бұрын ветеринариялық дәрігерлерге хабарлама жiбередi.

5) подразделения производственного контроля – созданные администрацией объектов производства, осуществляющих убой животных, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения подразделения по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам.
3. Аттестация ветеринарных врачей подразделений производственного контроля (далее – ветеринарные врачи) проводится аттестационными комиссиями (далее – Комиссия), созданными соответствующими территориальными подразделениями.
Ветеринарные врачи проходят обязательную аттестацию по истечении каждых последующих трех лет занятия данной деятельностью.
При переходе аттестованного ветеринарного врача в подразделение производственного контроля другого объекта производства, осуществляющего убой животных, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения, по специальности, результаты аттестации действительны в течение трех лет с момента ее прохождения.
При увольнении или переходе аттестованного ветеринарного врача в подразделение производственного контроля другого объекта производства, осуществляющего убой животных, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения, руководитель объекта уведомляет соответствующее территориальное подразделение в течение трех рабочих дней.
2. Порядок проведения аттестации
4. Подготовка и проведение аттестации организуются территориальными подразделениями и включают в себя следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов для проведения аттестации;
2) разработку и утверждение графиков проведения аттестации;
3) определение состава Комиссии;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации;
5) письменное уведомление ветеринарных врачей о сроках проведения аттестации не позднее тридцати календарных дней до начала ее проведения;
6) осуществление приема и анализа документов лиц, подлежащих аттестации;
7) тестирование ветеринарных врачей;
8) вынесение решения Комиссии;
9) включение аттестованного ветеринарного врача в реестр ветеринарных врачей подразделений производственного контроля, определяющих соответствие животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам и выдающих ветеринарную справку (далее – реестр).
5. Руководитель территориального подразделения является председателем Комиссии и утверждает список лиц, подлежащих аттестации, вопросы тестирования, устанавливает сроки проведения аттестации и состав Комиссии, а также график ее работы.
Комиссия состоит из членов в количестве не менее пяти человек и секретаря комиссии. Секретарь не является членом Комиссии. Членами Комиссии являются лица с высшим ветеринарным образованием, практическим стажем работы по специальности не менее пяти лет.
В состав Комиссии входят специалисты территориального подразделения, по согласованию представители подразделения местного исполнительного органа (далее – МИО).
Секретарь Комиссии за тридцать календарных дней до начала аттестации рассылает уведомление ветеринарным врачам.

6. Ветеринариялық дәрігерлер хабарлама алған сәттен бастап күнтiзбелiк он бес күннен кешiктiрмей Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке куәліктің, білімі туралы дипломның көшірмесі;
2) соңғы 3 жылда бiлiктiлiктi арттыру курстарынан өткенi туралы сертификаттың көшiрмесi (болған жағдайда);
3) ғылыми дәрежесiнiң, атағының бар болуы туралы куәлiктердiң көшiрмелерi (болған жағдайда).
7. Тестiлеу қағаз тасығышта тест сұрақтарын қолдана отырып жүргізіледі (1 сұрақ 1 баллға теңестіріледі, барлығы 100 сұрақ).
8. Тест тапсырмаларын орындауға берілетін жалпы уақыт 90 минут құрайды.
9. Комиссия тестілеу нәтижелерін есептеуді дұрыс жауаптар кодтарын пайдалана отырып өткізеді.
10. Сұрақтардың жалпы санына қатысты дұрыс жауаптардан 70%-дан кемін алған кезде тестілеу нәтижесі теріс деп саналады.
11. Есептеу қорытындыларын шығару аяқталғаннан кейін ветеринариялық дәрігерлерге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеудің нәтижелері беріледі.
12. Комиссия тестілеу нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталған жоқ.
13. Комиссияның шешiмi отырыс хаттамасымен ресiмделедi, оған отырысқа қатысқан Комиссияның төрағасы, мүшелерi және хатшысы қол қояды.
14. Ветеринариялық дәрігер Комиссияның шешiмiмен тестілеу өткен күні танысады.
15. Комиссияның бекітілген шешiмдері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парақтарына енгізіледі, олар аттестаттау аяқталғаннан кейін ветеринариялық дәрігерлерге беріледі.
Аттестаттау парағы, тестілеу нәтижелері, Комиссия отырысының хаттамасы үш жыл ішінде аттестаттауды өткізген органда сақталады.
16. Аттестатталған ветеринариялық дәрігерлер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге енгізіледі.
17. Бастапқы тестілеу нәтижелері бойынша аттестатталмаған ветеринариялық дәрігерлер осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен Комиссияның шешімімен танысқан күнінен бастап келесі тестілеуге бір айдан кейiн, қайта тестілеуге – алты айдан кейін жіберіледі.
18. Аумақтық бөлімше үш жұмыс күні ішінде өзгерістердің қалыптастырылу және енгізілу шамасына қарай тізілімді жоғары тұрған аумақтық бөлімшеге және ЖАО бөлімшелеріне ұсынады.
3. Комиссияның шешiмдерiне шағымдану
19. Комиссияның іс-әрекеті мен шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Өндірістік бақылау бөлімшелерінің
ветеринариялық дәрігерлерін
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
Тестілеу нәтижелері
1. Тегі, аты, әкесінің аты:______________________________

6. С момента получения уведомления ветеринарные врачи не позднее пятнадцати календарных дней направляют в Комиссию следующие документы:
1) копию удостоверения личности, диплома об образовании;
2) копию сертификата о прохождении курсов повышения квалификации за последние 3 года (при наличии);
3) копии удостоверений о наличии ученой степени, звания (при наличии).
7. Тестирование проводится с применением тестовых вопросов на бумажном носителе (1 вопрос приравнивается к 1 баллу, всего 100 вопросов).
8. Общее время, отпущенное на выполнение тестовых заданий, составляет 90 минут.
9. Подсчет результатов тестирования проводится Комиссией с использованием кодов правильных ответов.
10. При набранных менее 70 % правильных ответов от общего количества вопросов результат тестирования считается отрицательным.
11. По окончании итогов подсчета ветеринарным врачам вручаются результаты тестирования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. По результатам тестирования Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
13. Решение Комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами Комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
14. Ветеринарный врач ознакамливается с решением Комиссии в день прохождения тестирования.
15. Утвержденные решения Комиссии заносятся в аттестационные листы, которые вручаются ветеринарным врачам по окончании аттестации, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Аттестационный лист, результаты тестирования, протокол заседания Комиссии хранятся в органе, проводившем аттестацию, в течение трех лет.
16. Аттестованные ветеринарные врачи заносятся в реестр по форме, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам.
17. Не аттестованные ветеринарные врачи по результатам первоначального тестирования допускаются к следующему тестированию через один месяц, повторному тестированию – через шесть месяцев со дня ознакомления с решением Комиссии в порядке, определенном настоящими Правилами.
18. Территориальное подразделение в течение трех рабочих дней представляет реестр в вышестоящее территориальное подразделение и подразделение МИО по мере формирования и внесения изменений.
3. Обжалование решений Комиссии
19. Действия и решения Комиссии могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам аттестации
ветеринарных врачей подразделения
производственного контроля
Результаты тестирования
1. Фамилия, имя, отчество:_____________________________________

2. Білімі:_______________________________________________
3. Туған күні:___________________________________________
4. Жынысы: ______________________________________________
5. Ұлты: ________________________________________________
6. Тестілеу өтетін орын:_________________________________
Р/с
Тестідегі сұрақтардың саны
Дұрыс жауаптардың саны
Өту пайызы
Нәтиже
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________________________________________________
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тестілеу өткiзiлген күн 20____ жылғы "__" ___________________________
Тестілеудің нәтижелерімен таныстым __________________________________
(қолы және күнi)
М.О.
Өндірістік бақылау бөлімшелерінің
ветеринариялық дәрігерлерін
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Аттестаттау парағы
Аттестатталатын адамның тегi, аты, әкесiнiң аты ____________________
____________________________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________
Бiлiмi туралы мәлiметтер ___________________________________________
____________________________________________________________________
Бiлiктiлiгiн арттыру туралы мәлiметтер (соңғы 3 жылдағы) ___________
____________________________________________________________________
Жалпы еңбек өтілі __________________________________________________
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі ______________________________________
Бiлiктiлiк санатын беру туралы маман сертификатының болуы немесе болмауы ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тестiлеу нәтижелерi __________%
Отырысқа Комиссияның ___________ мүшесi қатысты
Дауыстар саны:
________ "иә" деп дауыс бердi
________ "қарсы" деп дауыс бердi
________ "дауыс беруден қалыс қалғандар"
Комиссия шешiмi _____________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________________________________________________
Комиссия мүшелерi: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аттестаттаудың өткiзiлу күні 20____ жылғы "__" ______________________
Аттестаттау парағымен таныстым ___________________________________
(қолы және күнi)
М.О.
Өндірістік бақылау бөлімшелерінің
ветеринариялық дәрігерлерін
аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
Өндірістік бақылау бөлімшелерінің аттестатталған ветеринариялық
дәрігерлерінің тізілімі
Р/с
Аттестатталған ветеринариялық дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты, ЖСН
Заңды тұлғаның толық атауы, БСН
Өндірістік бақылау бөлімшесінің орналасқан орны
Аттестаттаудан өту күні
1
2
3
4
5

2. Образование:_______________________________________________
3. Дата рождения:__________________________________________
4. Пол: _____________________________________________________
5. Национальность: ______________________________________
6. Место прохождения тестирования:_______________________
Количество
вопросов в тесте
Количество
правильных
ответов
Процент
прохождения
Результат
Председатель Комиссии _______________________________
Секретарь Комиссии __________________________________
Члены Комиссии: _____________________________________________
Дата проведения тестирования "___" ________ 20__ год
с результатами тестирования ознакомился ______________________________________________
(подпись и дата)
МП
Приложение 2
к Правилам аттестации
ветеринарных врачей подразделения
производственного контроля
Аттестационный лист
Фамилия, имя, отчество аттестуемого лица __________________
__________________________________________________________________
Дата рождения _____________________________________________________
Сведения об образовании ____________________________________________
Сведения о повышении квалификации (за последние 3 года) ________
__________________________________________________________________
Общий трудовой стаж _______________________________________________
Стаж работы по специальности ______________________________________
Наличие сертификата специалиста о присвоении квалификационной категории
или без таковой ___________________________________________
__________________________________________________________________
Результаты тестирования _______ %
На заседании присутствовало _________ членов Комиссии
Количество голосов:
проголосовало "за" ________
проголосовало "против" _____
"воздержалось от голосования" ______
Решение Комиссии _________________________________________________
Председатель Комиссии _____________________________________________
Секретарь Комиссии ________________________________________________
Члены Комиссии:___________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата проведения аттестации "__" ___________ 20__ год
С аттестационным листом ознакомился ________________________________
(подпись и дата)
МП
Приложение 3
к Правилам аттестации
ветеринарных врачей подразделения
производственного контроля
Реестр
аттестованных ветеринарных врачей подразделений
производственного контроля
Фамилия, имя, отчество
аттестованного
ветеринарного врача, ИИН
Полное
наименование
юридического
лица, БИН
Местонахождение
подразделения
производственного
контроля
Дата
прохождения
аттестации
1
2
3
4
5