"Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 673 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
"Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық
комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің
2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына өзгерістер
мен толықтыру енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 43, 503-құжат; 2004 ж., № 22, 276-құжат; 2005 ж., № 19, 227-құжат; 2006 ж., № 1, 2-құжат; 2008 ж., № 4, 44-құжат; № 20, 182-құжат; № 42, 465-құжат; 2010 ж., № 9, 105-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық комиссияның негізгі міндеттері:
1) шетелде кадрлар даярлау жөніндегі жалпы стратегияны айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі – Іріктеу қағидалары) сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау, "Болашақ" халықаралық стипендиясынан айыру, бас тартуды қабылдау туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істеу жөніндегі міндеттемелерін орындауды кейінге қалдыру туралы шешім қабылдау;
3) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін жыл сайын бекіту;
4) Іріктеу қағидаларында айқындалатын адамдар санаттары үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясының шекті санын жыл сайын белгілеу;
5) "Болашақ" бағдарламасы түлектерінің барлық өңірлердің жергілікті атқарушы органдарында, мемлекеттік және жеке меншік кәсіпорындарында болуын жыл сайын арттыру жолымен, оларды жұмысқа орналастыру мәселелерін үйлестіруді қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, негізгі қызмет үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.";
10-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 673
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 «О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнения в Указ Президента
Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470
«О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 «О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 43, ст. 503; 2004 г., № 22, ст. 276; 2005 г., № 19, ст. 227; 2006 г., № 1, ст. 2; 2008 г., № 4, ст. 44; № 20, ст.182; № 42, ст. 465; 2010 г., № 9, ст. 105) следующие изменения и дополнение:
в Положении о Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Основными задачами Республиканской комиссии являются:
1) выработка предложений по определению общей стратегии подготовки кадров за рубежом;
2) принятие решения о присуждении международной стипендии «Болашак», лишении, принятии отказа от международной стипендии «Болашак» в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак» (далее – Правила отбора), а также о предоставлении отсрочки исполнения обязательств по отработке на территории Республики Казахстан;
3) ежегодное утверждение перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии «Болашак»;
4) ежегодное установление предельного количества международной стипендии «Болашак» для категорий лиц, определяемых Правилами отбора;       5) обеспечение координации вопросов трудоустройства выпускников программы «Болашак» путем ежегодного повышения их представленности в местных исполнительных органах, государственных и частных предприятиях всех регионов;
6) осуществление иных функций, необходимых для основной деятельности, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.»;
в пункте 10:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:

"3) "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқыту үшін ұқсас мамандықтар тізбесін, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін, "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалылығы кестесін, тілдік курстардың ұзақтылық кестесін бекітеді;
4) тамақтануға, тұруға, оқу әдебиеттерін сатып алуға арналған шығыстар нормаларын әзірлейді және бекітеді, шет елдердiң тиісті мемлекеттік органдары, шетелдік жоғары оқу орындары, тілдік курстар мен тағылымдамаларды өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымдар, статистикалық, рейтингтік және өзге де тиісті ұйымдар және/немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары айқындайтын оқытуды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсететін шетелдік ұйымдар ұсынған құжаттардың және/немесе өзге ақпараттың негiзiнде тұратын жерінен оқитын, тілдік курстардан не тағылымдамадан өтетін жеріне дейін жол жүру бойынша көлік түрі мен сыныбын анықтайды;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік және шет тілдерін білудің қажетті ең төменгі деңгейін, шетелдік жоғары оқу орындарының, шет мемлекеттердің үәкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың талаптарын ескере отырып, пәндік емтихандар бойынша ең төменгі шекті балды белгілейді;
8) қажетті материалдарды Республикалық комиссияның отырыстарына енгізеді;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Республикалық комиссияның құзыретіне кіретін мәселелерден басқа, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияны құрады;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру тәртібін бекітеді.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

«3) утверждает перечень родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии «Болашак», список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов обладателями международной стипендии «Болашак», таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии «Болашак», таблицу продолжительности языковых курсов;
4) разрабатывает и утверждает нормы расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы, определяет вид и класс транспорта по проезду от места проживания до места обучения, прохождения языковых курсов либо стажировки на основании документов и/или иной информации, представленных соответствующими государственными органами зарубежных стран, зарубежными высшими учебными заведениями, зарубежными организациями, осуществляющими проведение языковых курсов и стажировок, статистическими, рейтинговыми и иными соответствующими организациями и/или определяемыми уполномоченными органами иностранных государств зарубежными организациями, оказывающими услуги по организации обучения;»;
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
«7) устанавливает необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, минимальный пороговый балл по предметным экзаменам с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, определяемых уполномоченными органами иностранных государств;
8) вносит необходимые материалы к заседаниям Республиканской комиссии;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) создает комиссию по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии «Болашак», кроме вопросов, входящих в компетенцию Республиканской комиссии;»;
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
11) утверждает порядок реализации международной стипендии «Болашак».».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                             Н. Назарбаев