Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 677 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/268 бұйрығын қараңыз.
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 5-бабының 15-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 25 мамырдағы
№ 677 қаулысымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн
шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен
жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы
машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары
арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды кепiлге қоюды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 5-бабының 15-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және тракторлар мен олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрі – машиналар) кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес машиналарды мемлекеттік тіркеу функциясы жүктелген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың; ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) тіркеуші органдарының қолдануына жатады.

Об утверждении Правил государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 677. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2015 г. № 4-3/268.
В соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2012 года № 677
Правила
государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на
их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая
прицепы со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и
дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» и определяют порядок государственной регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее – машины).
Настоящие Правила подлежат применению регистрирующими органами местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы; района (города областного значения) (далее – местный исполнительный орган), на которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан возложена функция государственной регистрации машин.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) машиналарды кепілге қою тізілімі – машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу, кепіл туралы шартқа немесе кепіл талаптары бар шартқа өзгерістер, толықтырулар енгізу және оны тоқтату туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
2) машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік – машиналарды кепілге қоюдың мемлекеттік тіркелгенін растайтын ресми құжат;
3) өтініш беруші – тіркеуші органға кепілге қоюды тіркеу туралы өтініш беретін жеке немесе заңды тұлға не өкілеттіктерін растайтын құжаттары бар олардың өкілдері;
4) тіркеуші органдар – жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тіркеуші орган машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеуді (бұдан әрі – машиналарды кепілге қоюды тіркеу), сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
2. Машиналарды кепілге қоюды тіркеу тәртібі
4. Машиналарды кепілге қоюды тіркеу үшін өтінім беруші тіркеуші органға:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң* немесе анықтаманың түпнұсқалары мен көшірмелерін, өкіл үшін – оның өкілеттігін растайтын құжатты, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжатты;
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) тіркеу алымының бюджетке төленгенін растайтын құжатты;
4) кепіл туралы шартты немесе кепіл талаптары бар шартты ұсынады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.07.2013 № 732 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Егер машина ортақ меншікте болған жағдайда, барлық меншік иелерінің кепілге қоюға келісетіндігі туралы құжат ұсынылады.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр залога машин – документ, содержащий сведения о государственной регистрации залога машин, внесениях изменений, дополнений в договор о залоге или договор, содержащий условия залога и его прекращения;
2) свидетельство о государственной регистрации залога машин – официальный документ, подтверждающий государственную регистрацию залога машин;
3) заявитель – физическое или юридическое лицо, подающее заявление о регистрации залога в регистрирующий орган, либо их представители с документами, подтверждающими их полномочия;
4) регистрирующие органы – структурные подразделения местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Регистрирующий орган осуществляет государственную регистрацию залога машин (далее – регистрация залога машин), а также действия, предусмотренные настоящими Правилами.
2. Порядок регистрации залога машин
4. Для регистрации залога машин заявитель лично представляет в регистрирующий орган:
1) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) оригиналы и копии документов, удостоверяющих личность, или свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, для представителя – документ, подтверждающий его полномочия, а также документ, удостоверяющий его личность;
Примечание: *Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет регистрационного сбора;
4) договор о залоге или договор, содержащий условия залога.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.07.2013 № 732 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. В случае если машина находится в общей собственности, представляется документ о согласии залога от всех собственников.

6. Машиналарды кепілге қоюды тіркеуге ұсынылатын құжаттар тиісінше ресімделген түрде қабылданады. Өшірілген, қосып жазылған, сызылған сөздері және басқа да келісілмеген түзетулері бар құжаттар қабылданбайды.
7. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркелетін машиналарды кепілге қоюды тіркеу заңнамада белгіленген тәртіппен тіркеуден өткен машиналарды тіркеу орны бойынша жүзеге асырылады.
8. Заңнамада белгіленген тәртіппен тіркеуден өтпеген машиналарды кепілге қоюды тіркеуге осы Қағидаларға сәйкес жол берілмейді.
9. Машиналарды кепілге қоюды тіркеу машиналарды кепілге қою тізіліміне өтініште көрсетілген мәліметтерді (оның ішінде компьютерлік базаға) енгізу жолымен жүзеге асырылады.
10. Машиналарды кепілге қоюды тіркеу өтініш келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
11. Машиналарды кепілге қоюды тіркеу бойынша жасалған әрекеттерді немесе одан бас тартуды негізсіз деп санайтын өтініш беруші, сондай-ақ белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда, жоғары тұрған органға (лауазымды тұлғаға) және/немесе сотқа жүгінуге құқылы.
12. Қажетті құжаттарды алған сәттен бастап тіркеуші орган:
1) өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес күнін, уақытын (сағатын, минутын) көрсетіп, ұсынылған құжаттарды алғанын растайтын қолхат береді;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес машиналарды кепілге қою тізіліміне өтініштегі деректерді енгізеді;
3) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 307-бабына сәйкес ұсынылған кепіл туралы шартты немесе кепіл талаптары бар өзге шарттың өтініште қамтылған мәліметтерге сәйкестігін тексереді, бұл шарт тексерілгеннен кейін тіркеу туралы белгімен өтініш берушіге қайтарылады;
4) өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік не жазбаша дәлелді бас тарту береді.
13. Машиналарды кепілге қоюды тіркеуден бас тартудың негіздері:
1) кепіл туралы шарттың немесе кепіл талаптары бар өзге шарттың Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 307-бабының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау болып табылады.
14. Кепілде тұрған машиналарға қатысты кепіл ұстаушыдан қандай да бір тіркеу әрекеттерін жүргізуге жазбаша рұқсат алмай, тіркеу әрекеттерін жасауға, соның ішінде машиналарды есептен шығаруға жол берілмейді.
15. Тіркеуші органның осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көзделген құжаттардан өзге құжаттарды сұратуға құқығы жоқ.
16. Тіркеуші орган кепілге беруші немесе кепіл ұстаушы өтініш берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде машиналарды кепілге қоюды тіркеу туралы жоғалған куәліктің орнына телнұсқасын мынадай құжаттар ұсынылған жағдайда береді:

6. Документы, предъявляемые на регистрацию залога машин, принимаются в надлежаще оформленном виде. Не принимаются документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова и иные неоговоренные исправления.
7. Регистрация залога машин, зарегистрированных в установленном  законодательством  порядке, осуществляется по месту государственной регистрации машин.
8. Регистрация залога не зарегистрированных в установленном законодательством порядке машин в соответствии с настоящими Правилами не допускается.
9. Регистрация залога машин осуществляется путем внесения в реестр залога машин (в том числе в компьютерную базу) данных, указанных в заявлении.
10. Регистрация залога машин производится в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления.
11. Заявитель, считающий совершенное действие по регистрации залога машин или отказ в нем необоснованным, а также при нарушении установленных сроков вправе обратиться в вышестоящий орган (должностному лицу) и/или в суд.
12. С момента получения необходимых документов регистрирующий орган:
1) выдает заявителю расписку, подтверждающую получение представленных документов, с указанием даты, времени (часы, минуты) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) вносит данные из заявления в реестр залога машин согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) проверяет представленный договор о залоге машин или иной договор, содержащий условия залога в соответствии со статьей 307 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть), на соответствие сведениям, содержащимся в заявлении, который после проверки возвращается заявителю с отметкой о регистрации;
4) выдает заявителю свидетельство о государственной регистрации залога машин согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо письменный мотивированный отказ.
13. Основаниями для отказа в регистрации залога машин являются:
1) несоответствие договора о залоге или иного договора, содержащего условия залога, требованиям статьи 307 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
2) непредставление документов, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил.
14. В отношении машин, находящихся в залоге, не допускается совершение регистрационных действий, в том числе и снятие с регистрации машин, без получения письменного разрешения залогодержателя на совершение каких-либо регистрационных действий.
15. Регистрирующие органы не вправе запрашивать иные документы, не предусмотренные пунктами 4 и 5 настоящих Правил.
16. Регистрирующий орган в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления залогодателем или залогодержателем производит выдачу дубликата свидетельства о регистрации залога машин взамен утраченного при предъявлении следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың түпнұсқалары мен көшірмелері, өкіл үшін – оның өкілеттігін растайтын құжат, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжат;
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
2) тіркеу алымының бюджетке төленгенін растайтын құжат.
Тіркеуші орган телнұсқаны беру кезінде машиналарды кепілге қою тізіліміне тиісті жазба енгізеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.07.2013 № 732 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Тіркелген кепілдің өзгерістерін, толықтыруларын (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуін, талап ету құқығын өзгеге беруді) және қолданылуын тоқтатуды тіркеу кезінде өтініш беруші жеке өзі келіп тіркеуші органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) алғашқы тіркелген кепілге сілтеме, кепіл туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өту, талап ету құқығын өзгеге беру) сипаты, тіркелген кепілдің қолданылуын тоқтату негіздері көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың түпнұсқалары мен көшірмелері, өкіл үшін – оның өкілеттігін растайтын құжат, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжат;
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) тіркеу алымының бюджетке төленгенін растайтын құжат;
4) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуі, талап ету құқығын өзгеге беру туралы) шарт.

1) оригиналов и копий документов, удостоверяющих личность, или свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, для представителя – документа, подтверждающего его полномочия, а также документа, удостоверяющего его личность;
Примечание: *Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
2) документа, подтверждающего уплату в бюджет регистрационного сбора.
Регистрирующий орган при выдаче дубликата вносит соответствующую запись в реестр залога машин.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.07.2013 № 732 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. При регистрации изменений, дополнений (в том числе переход права собственности другому лицу, уступка права требования) и прекращении действия зарегистрированного залога заявитель лично представляет в регистрирующий орган:
1) заявление с указанием на первоначально зарегистрированный залог описания изменений и дополнений к договору о залоге (переход права собственности другому лицу, уступка права требования), основания прекращения зарегистрированного залога;
2) оригиналы и копии документов, удостоверяющих личность, или свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, для представителя – документ, подтверждающий его полномочия, а также документ, удостоверяющий его личность;
Примечание: *Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет регистрационного сбора;
4) договор о внесении изменений и дополнений (в том числе о переходе права собственности к другому лицу, об уступке права требования).

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.07.2013 № 732 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Тіркелген кепілге өзгерістерді, толықтыруларды (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуін, талап ету құқығын өзгеге беруді) тіркеу тиісті мәліметтерді машиналарды кепілге қою тізіліміне (оның ішінде компьютерлік базаға) енгізу жолымен жүзеге асырылады.
19. Өтініштегі мәліметтерді тексергеннен кейін тіркеуші орган өтініш берілген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде тіркеу туралы белгімен өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шартты өтінім берушіге қайтарады.
20. Кепіл шартының қолданылуын тоқтатуды тіркеуді кепіл ұстаушы жазбаша өтініш пен негізгі міндеттеменің орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынған соң тіркеуші орган машиналарды кепілге қою тізіліміндегі кепіл туралы жазбаның күшін жою жолымен өтініш берілген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Осы мүлікке басқа кепіл ұстаушылар болған кезде жазбаның күшін жою олардың хабардар етілгені туралы құжат ұсынылған соң жүргізіледі.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар тiркемелердi
қоса алғанда, олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық, мелиорациялық
және жол-құрылысы машиналары
мен механизмдерiн, жүрiп өту
мүмкiндiгi жоғары арнайы
машиналарды кепiлге қоюды
мемлекеттiк тiркеу қағидаларына
1-қосымша
_________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
____ өтініш
Кепіл беруші
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған
жылы мен күні; заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
түрі ______________ __________сериясы _______________________________
№ ____________берілген күні ____________________________
______________________________________________________________берген                   (құжат берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оның атынан _________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________негізінде әрекет етеді
(өкілеттіктерді растайтын құжат деректемелері)
Кепіл ұстаушы
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, туған
жылы мен күні; заңды тұлғаның атауы, тіркеу нөмірі:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат:
түрі ________________ сериясы________________________________________
№____________________________________________________________________ _______________________________________________________берілген күні
___________________________________________________________________________________________________________________________________берген
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оның атынан _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің деректемелері)    _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________ негізде әрекет етеді.
(өкілеттіктерді растайтын құжат деректемелері)
Жылжымалы мүлікті кепілге қою шартын тіркеуді сұраймын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шарт жасалған күні___________________________________________________
Шарт жасасқан жер____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепілге қойылатын зат туралы мәліметтер (жылжымалы мүліктің сипаты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттің ақшалай баламасы _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепілге қойылған мүлік:
Кепіл берушінің _____________ кепіл ұстаушының______________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________ иелігінде қалады
Оны пайдалану мүмкіндігі:       Иә       Жоқ
Қайта кепілге қою туралы мәліметтер:
Иә Жоқ (керек емесін сызып тастау қажет)
Осы өтінішке мыналарды қоса беремін (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді):
1. Төлем туралы құжат: түрі ______________ №________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________ сомасына

Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.07.2013 № 732 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
18. Регистрация изменений, дополнений (в том числе переход права собственности другому лицу, уступка права требования) в зарегистрированный залог осуществляется путем внесения соответствующих сведений в реестр залога машин (в том числе в компьютерную базу).
19. После проверки сведений, содержащихся в заявлении, регистрирующий орган в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления возвращает заявителю договор о внесении изменений и дополнений с отметкой о регистрации.
20. Регистрация прекращения действия договора залога производится регистрирующим органом путем аннулирования записи о залоге в реестре залога машин по представлению залогодержателем письменного заявления и документов, подтверждающих исполнение основного обязательства, в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления.
При наличии других залогодержателей на данное имущество аннулирование записи производится по представлению документа об их уведомлении.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
_______________________________________
наименование регистрирующего органа
Заявление _________
Залогодатель
Фамилия, имя, отчество, местожительство, дата и год рождения физического лица;
местонахождение, наименование юридического лица:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид ________________________
серия ________ № ________________________________________ выдан
______________ дата выдачи ____________________________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель
Фамилия, имя, отчество, дата и год рождения физического лица;
наименование, регистрационный номер юридического лица:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность: вид ________________________
серия __________ № __________________________________________________
выдан _________________________________________________________
дата выдачи
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата заключения договора
_____________________________________________________________________
Место заключения договора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Срок действия договора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя ___________________________________залогодержателя
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Допустимость его использования: Да Нет
Сведения о перезалоге: Да Нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда и кем выдан)
1. Документ об оплате: вид _____________________ № ____________
на сумму
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Необходимо ли свидетельство о государственной регистрации:
Да   Нет (ненужное зачеркнуть)
_____________________________________________________________________
Дата подачи заявления: _________________________ 20 _____ года.
Дата приема заявления: _________________________ 20 _____ года.
Подпись заявителя: ____________________________________________
Время: _____________________ часов _______________ минут. _____
Фамилия, имя, отчество и подпись регистратора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
________________________________________
наименование регистрирующего органа
Расписка
В получении документов по заявлению № __ от «___» ______ 20___ года.
Время: _______________ часов _________________ минут.
1. Документ об оплате: вид _________ № _______ на ____________ сумму

2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
Иә Жоқ (керек емесін сызып тастау керек)
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Өтініш берілген күн: 20 жылғы_______________________________________
Өтініш қабылдаған күн: 20 жылғы_____________________________________
Өтініш берушінің қолы: _____________________________________________
Уақыты: _________________ сағат ______________________________минут.
Тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар тiркемелердi
қоса алғанда, олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық, мелиорациялық
және жол-құрылысы машиналары
мен механизмдерiн, жүрiп өту
мүмкiндiгi жоғары арнайы
машиналарды кепiлге қоюды
мемлекеттiк тiркеу қағидаларына
2-қосымша
_________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
20__ жылғы "__"_______ №___ өтініш бойынша құжаттардың алынғаны
туралы қолхат
Уақыты _____ cағат ________ минут.
1. Төлем туралы құжат: түрі ________________ №_______________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ сомасына
2.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрдің орны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш орындалған күн _______________________________________________
Өтініштерді қабылдау жөніндегі қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
20_____ жылғы _____________________
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар тiркемелердi
қоса алғанда, олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық, мелиорациялық
және жол-құрылысы машиналары
мен механизмдерiн, жүрiп өту
мүмкiндiгi жоғары арнайы
машиналарды кепiлге қоюды
мемлекеттiк тiркеу қағидаларына
3-қосымша
№_________ парақ
№_________ тіркеу ісі
Машиналарды кепілге қою тізілімі
Жазба №
Тізілім №
Кепілге қойылатын зат
Кепіл ұстаушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы мен күні, тұрғылықты жері, заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, тіркеу нөмірі
Кепіл беруші, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған жылы мен күні, заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, тіркеу нөмірі
Кепілдік сомасы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Шарттың қолданылуы
Ауыртпалықтың пайда болуы
Ауыртпалықтың тоқтатылуы
Тіркеушінің ерекше белгілері
Құжаттың атауы мен нөмірі, тіркеу нөмірі, тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
Күні, уақыты (сағаты мен минуты)
Құжаттың атауы мен нөмірі, тіркеу нөмірі, тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
Күні және уақыты (сағаты мен минуты)
7
8
9
10
11
12
Тіркеу парағын жалғастыру/жабу туралы жазба ------------------------
Жазбаларды жалғастыруды тоқтату үшін негіз (жалғастыру кезінде)
Көшірілген (жабу кезінде) немесе соңғы жазбалар (жалғастыру кезінде) тізбесі
Парақ нөмірі
Күні, уақыты (сағаты, минуты)
Тіркеушінің тегі, аты, әкесінің аты және қолы
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдердi, монтаждалған
арнаулы жабдығы бар тiркемелердi
қоса алғанда, олардың тiркемелерiн,
өздiгiнен жүретiн
ауылшаруашылық, мелиорациялық
және жол-құрылысы машиналары
мен механизмдерiн, жүрiп өту
мүмкiндiгi жоғары арнайы
машиналарды кепiлге қоюды
мемлекеттiк тiркеу қағидаларына
4-қосымша
_________________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
Машиналарды кепілге қоюды мемлекеттік тіркеу туралы
20 ____ жылғы "___" _____________ № __________________ куәлік
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
кепіл ұстаушының немесе оның уәкілетті өкілінің деректемелері
Мынадай жылжымалы мүлікке:
Мүлік түрі
Тізілімдік нөмірі
Кепіл затының сипаты
Саны
Құны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
қатысты кепіл тіркелгенін растау үшін берілді
Кепіл ұстаушының
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған жылы
мен күні
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және тіркеу нөмірі
кепілге қойылатын затқа құқығы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
кепілге қойылатын заттың сипаты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________ кепіл жөніндегі шарт негізінде туындаған,
шарт жасалған күн
ол _________________ тіркелген және мынадай негізгі шарттарды қамтиды
тіркелген күні
мен нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
кепілдің мөлшері, негізгі міндеттерді атқару мерзімі,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
және өзге де шарттары
Кепіл беруші _________________________________________________ құқылы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
құқық түрі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған жылы
мен күні
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және тіркеу нөмірі расталады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
кепіл затына құқық белгілеу құжатының атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қабылданған күні, тіркеу нөмірі мен күні
Тіркеуші ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты                  қолы
Бастық
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мөрдің орны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты                   қолы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескертпе:

2. ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место печати __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял: _____________________________ Дата выполнения заявления
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество и подпись ________________20 ______ года
служащего по приему заявлений
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
Лист № ___________________________________________
Регистрационное дело № ___________________________
Реестр залога машин
№ запи-
си
№ реестра
Предмет
залога
Залогодержатель, фамилия,
имя, отчество,
местожительство,
дата рождения
физического лица;
местонахождение,
наименование, регистрационный
номер юридического лица
Залогодатель,
фамилия, имя,
отчество,
местожительство,
дата рождения
физического лица;
местонахождение,
наименование,
регистрационный
номер юридического
лица
Сумма
залога
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Дейст-
вие
дого-
вора
Возникновение обременения
Прекращение
обременения
Особые отметки
регистратора
Наименование и
номер документа,
регистрационный
номер; фамилия,
имя, отчество и
подпись
регистратора
Дата и время
(час и
минута)
Наименование и
номер документа,
регистрационный
номер; фамилия,
имя, отчество и
подпись
регистратора
Дата и
время (час
и минута)
7
8
9
10
11
12
запись о закрытии/продолжении регистрационного листа
__________________________________________________________
Основания для
закрытия/
продолжения записей
(при продолжении)
Перечень
перенесенных
записей (при
закрытии) или
последних (при
продолжении)
Номер листа
Дата, время
(час, минута)
Фамилия, имя,
отчество и подпись
регистратора
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации залога тракторов
и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным
оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин
и механизмов, специальных машин
повышенной проходимости
_______________________________________
наименование регистрирующего органа
Свидетельство о государственной регистрации залога машин
№ ___ от «__» ___________ 20__ года
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Выдано _______________________________________________________
____________________________________________________________________
реквизиты залогодержателя или уполномоченного представителя
залогодержателя
Подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид
имущества
Реестровый
номер
Описание предмета залога
Количество составляет
Стоимость
Примечание
1
2
3
4
5
6
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
зарегистрирован залог
Право залогодержателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, местожительство, дата и год рождения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
физического лица, местонахождение, наименование и регистрационный
номер юридического лица на предмет залога
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
описание предмета залога
возникло на основании договора о залоге
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
дата заключения договора,
зарегистрированного
____________________________________________________________________
дата и номер регистрации
и включающего следующие основные условия:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
размер, срок исполнения основного обязательства и
другие условия залога
Право ________________________________________ залогодателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
вид права
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, местожительство, дата и год рождения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
физического лица, местонахождение, наименование и
регистрационный номер юридического лица подтверждено
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
наименование, дата принятия, номер и дата регистрации
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
правоустанавливающего документа на предмет залога
Регистратор
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество             подпись
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место печати
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество                   подпись
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Примечания.

1. Қолдан жасаудан қорғау үшін машиналарды кепілге қоюды
мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бланкілерінде реттік нөмірі,
тангирлік торы және су белгісі бар қағазы болуы тиіс.
2. Осы куәлік кепіл өтелген кезде тіркеуші органға қайтаруға
жатады.

1. Для защиты от подделок бланк свидетельства о государственной регистрации залога машины должен иметь порядковый номер, бумагу с тангирной сеткой и водяным знаком.
2. Настоящее свидетельство подлежит возврату в регистрационный орган при погашении залога.