Дүниежүзілік банктің "Doing Business" рейтингіндегі "Халықаралық сауда" индикаторы бойынша Қазақстан Республикасының позициясын жақсарту жөніндегі 2012 - 2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 мамырдағы № 702 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Дүниежүзілік банктің «Doing Business» рейтингіндегі «Халықаралық сауда» индикаторы бойынша Қазақстан Республикасының позициясын жақсарту жөніндегі 2012 – 2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары:
1) Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күніне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 мамырдағы
№ 702 қаулысымен
бекітілген
Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингіндегі
«Халықаралық сауда» индикаторы бойынша Қазақстан

Об утверждении Плана мероприятий на 2012-2014 годы по улучшению позиции Республики Казахстан по индикатору "Международная торговля" рейтинга "Doing Business" Всемирного банка
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2012 года № 702
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2012-2014 годы по улучшению позиции Республики Казахстан по индикатору «Международная торговля» рейтинга «Doing Business» Всемирного банка (далее – План мероприятий).
2. Центральным исполнительным органам Республики Казахстан:
1) принять меры по реализации Плана мероприятий;
2) представлять ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
3. Министерству экономического развития и торговли Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Плана мероприятий ежеквартально до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2012 года № 702
ПЛАН

Республикасының позициясын жақсарту жөніндегі 2012 – 2014
жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар атауы
Жауапты мемлекеттік орган
Іске асыру мерзімдері
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
1. Экспорт пен импорт кезіндегі құжаттардың санын қысқарту
1.
Экспорт және импорт операцияларын жүргізу кезінде мемлекеттік органдар жүзеге асыратын рәсімдерге талдау жүргізу
ЭДСМ, бақылаушы органдар*
2012 жылғы4-тоқсан
Үкіметке ақпарат
2.
№ 99 Монреаль конвенциясын және № 4 Монреаль хаттамасын ратификациялау бойынша ұсыныстар әзірлеу
ККМ
2012 жылғы3-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
3.
Темір жол станцияларында, автомобиль және авиа терминалдарында, сондай-ақ қоймаларда қызмет көрсету кезінде халықаралық стандарттарды қолдану
ККМ
2013 жыл
ЭДСМ-ге ақпарат
2. Экспорт пен импортты жүзеге асыруға арналған уақыт шығынын қысқарту
4.
Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында жүктерге қызмет көрсету сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
ККМ
2012 жылғы3-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
5.
Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу үшін қойылатын талаптарды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қаржымині
2012 жылғы 3-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
6.
Теңіз көлігі саласында тиеу-түсіру үдерістерін автоматтандыру
ККМ
2013 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
7.
Теңіз көлігі саласында механизация құралдарын жетілдіру
ККМ
2013 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
8.
Теңіз көлігі саласында жүктерді таңбалауды автоматтандыру
ККМ
2013 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
9.
«Кеден баждары мен салықтарын қамтамасыз етуді» бекіту құжатын рәсімдеу мерзімін азайту, сондай-ақ кеден органдары арасында олардың рәсімделуі туралы жедел деректер алмасу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қаржымині
2012 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
10.
Кедендік шекараның қиылысатын орындарында мемлекеттік бақылаудың әр түрлерін одан әрі біріктіру, оның ішінде халықаралық жүк тасымалдарын орындайтын көлік құралдарын қайта бақылауды алып тастау жолымен біріктіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қаржымині, бақылаушы органдар*
2012 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
11.
«Caspian Logic» web-ресурсын құру (Ақтау теңіз портының ақпараттық көліктік портал)
ККМ
2013 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
12.
Әуежайда әуе кемелеріне қызмет көрсету бойынша халықаралық стандарттарды енгізу
ККМ
2013 жыл
ЭДСМ-ге ақпарат
3. Экспорт пен импорттың қаржылық шығыстарын азайту
13.
Экспорт пен импортқа талап етілетін құжаттарды тегін беру мүмкіндігі туралы талдау жүргізу
ЭДСМ, бақылаушы органдар*
2012 жылғы 4-тоқсан
Үкіметке ақпарат
14.
Темір жол көлігі саласында бағаны реттеуге ырықтандыру жүргізудің халықаралық тәжірибесін зерделеу
ККМ, «ҚТЖ» ҰҚ» АҚ
2012 жылғы 4-тоқсан
ЭДСМ-ге ақпарат
15.
Мемлекеттік органдардың бәсекелестікті шектеу және (немесе) жоюға бағытталған әрекетін (әрекетсіздігін), актілерін анықтау және/немесе алдын алу
БҚА
Жыл сайын, ақпан
ЭДСМ-ге ақпарат
Ескертпе: 1) аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭДСМ      – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігі
ККМ       – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
БҚА       – Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігі

мероприятий на 2012-2014 годы
по улучшению позиции Республики Казахстан по индикатору
«Международная торговля»
рейтинга «Doing Business» Всемирного банка
п/п
Наименование мероприятий
Ответствен-
ный
государст-
венный
орган
Сроки
реализации
Форма завершения
1
2
3
4
5
1. Сокращение количества документов при экспорте и импорте
1.
Проведение анализа процедур,
осуществляемых государственными
органами при проведении экспортных
и импортных операций
МЭРТ,
контролирую-
щие органы*
4 квартал
2012 года
Информация в
Правительство
2.
Выработка предложений по
ратификации Монреальской конвенции
№ 99 и Монреальского протокола № 4
МТК
3 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
3.
Применение международных стандартов
при обслуживании на железнодорожных
станциях, автомобильных и
авиатерминалах, а также складах
МТК
2013 год
Информация в МЭРТ
2. Сокращение затрат времени на осуществление экспорта и импорта
4.
Выработка предложений по улучшению
качества обслуживания грузов в
международных аэропортах Республики
Казахстан
МТК
3 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
5.
Выработка предложений по
совершенствованию требований,
предъявляемых для получения статуса
уполномоченного экономического
оператора
МФ
3 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
6.
Автоматизация
погрузочно-разгрузочного процесса в
сфере морского транспорта
МТК
4 квартал
2013 года
Информация в МЭРТ
7.
Совершенствование средств
механизации в сфере морского
транспорта
МТК
4 квартал
2013 года
Информация в МЭРТ
8.
Автоматизация маркировки грузов в
сфере морского транспорта
МТК
4 квартал
2013 года
Информация в МЭРТ
9.
Выработка предложений по
минимизации срока оформления
документа-подтверждения
«Обеспечение таможенных пошлин и
налогов», а также оперативному
обмену данными об их регистрации
между таможенными органами
МФ
4 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
10.
Выработка предложений по дальнейшей
интеграции различных видов
государственного контроля в местах
пересечения таможенной границы, в
том числе путем отмены повторного
контроля транспортных средств,
выполняющих международные грузовые
перевозки
МФ,
контролирую-
щие органы*
4 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
11.
Создание web–ресурса «Caspian
Logic» (информационный транспортный
портал морского порта Актау)
МТК
4 квартал
2013 года
Информация в МЭРТ
12.
Внедрение международных стандартов
по обслуживанию воздушных судов в
аэропортах
МТК
2013 год
Информация в МЭРТ
3. Снижение финансовых расходов на экспорт и импорт
13.
Проведение анализа о возможности
представления документов, требуемых
для экспорта и импорта, на
бесплатной основе
МЭРТ,
контролирую-
щие органы*
4 квартал
2012 года
Информация в
Правительство
14.
Изучение международного опыта
проведения либерализации ценового
регулирования в сфере
железнодорожного транспорта
МТК
4 квартал
2012 года
Информация в МЭРТ
15.
Выявление и пресечение актов,
действий (бездействий)
государственных органов,
направленных на ограничение и (или)
устранение конкуренции
АЗК
Ежегодно,
февраль
Информация в МЭРТ
Примечания: 1) расшифровка аббревиатур:
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АЗК – Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции

2) *Қаржымині, АШМ, ДСМ, ККМ, ИЖТМ, ІІМ, Қоршағанортамині, ҰҚК

2) *МФ, МСХ, МЗ, МТК, МИНТ, МВД, МООС, КНБ