"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістермен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 мамырдағы № 713 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
«Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы
туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап.«Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы» 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 21, 382-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2005 ж., № 78,22-құжат; 2007 ж., № 14, 102-құжат; 2011 ж., № 4,37-құжат; № 16,128-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 2-баптың 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) алдын ала тұрғын үй заемы - шарттық соманы алғанға дейін негізгі борышы өтеу талаптарынсыз, тұрғын үй жағдайын жақсарту мақсатында шарттық соманың шегінде салымшыға тұрғын үй құрылысы жинақ банкі беретін нысаналы заем, ол бойынша қалдық осы Заңға, банктің Ішкі кредиттік саясатына және банктік заемның шартының талаптарына сәйкес шарттық соманың есебінен өтеледі;
2) аралық тұрғын үй заемы - жинақталған ақшаның ең төменгі қажетті мөлшері жинақталған жағдайда, тұрғын үй жағдайын жақсарту мақсатында тұрғын үй құрылысы жинақ банкі салымшыға беретін нысаналы заем, ол бойынша қалдық осы Заңға, банктің Ішкі кредиттік саясатына және банктік заемның шартының талаптарына сәйкес тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт бойынша шарттық соманың есебінен өтеледі.»;
2) 3-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9- Салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзімінен бұрын бұзуға және салымды, оған тұрғын үй құрылысы жинақ банкі есептеген сыйақыны алуға құқылы. Бұл ретте салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартта белгіленген талаптарға сәйкес салымды үш жылдан астам жинаған кезде мемлекеттің сыйлықақысын алуға құқылы.»;
3) 5-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аударым операциялары - жеке және заңды тұлғалардың төлемдер мен ақша аударымдары жөніндегі тапсырмаларын орындау.»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2012 года № 713
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан».
Премьер Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
«О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан»
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года «О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 21, ст. 382; 2003 г., № 15, ст. 139; 2005 г., № 78, ст. 22; 2007 г., № 14, ст. 102; 2011 г., № 4, ст. 37; № 16, ст. 128) следующие изменения и дополнения:
1) подпункты 1)2) статьи 2 изложить в следующей редакции:
«1) предварительный жилищный заем - целевой заем, предоставляемый жилищным строительным сберегательным банком вкладчику в пределах договорной суммы в целях улучшения жилищных условий, без условия погашения основного долга до получения договорной суммы, остаток по которому погашается за счет договорной суммы в соответствии с настоящим Законом, внутренней кредитной политикой банка и условиями договора банковского займа;
2) промежуточный жилищный заем - целевой заем, предоставляемый жилищным строительным сберегательным банком вкладчику в целях улучшения жилищных условий при условии накопления минимально необходимого размера накопленных денег, остаток по которому погашается за счет договорной суммы по договору о жилищных строительных сбережениях в соответствии с настоящим Законом, внутренней кредитной политикой банка и условиями договора банковского займа.»;
2) пункт 9 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«9. Вкладчик имеет право на досрочное расторжение договора о жилищных строительных сбережениях и получение вклада, начисленного на него вознаграждения жилищным строительным сберегательным банком. При этом вкладчик имеет право на получение премии государства при накоплении вклада более трех лет на условиях, установленных договором о жилищных строительных сбережениях.»;
3) в статье 5:
в части первой пункта 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) переводные операции - выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег.»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

«7) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі банктік заңнамада көзделген, екінші деңгейдегі банктер үшін лицензияның болуын талап етпейтін қызметтің түрлерімен айналысуға құқылы.»;
4) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салымшылар алдында оларға шарттық соманы немесе жинақталған ақша сомасын беру жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету мақсатында тұрғын үй құрылысы жинақ банкі қаржы нарығында заем қаражаттарын тартуға құқылы.
Жеке қаражаттарын және өзге тартылған қаражаттарды тұрғын үй құрылысы жинақ банктері осы Заңда көзделген қызметтерді жүзеге асыру үшін пайдаланады.
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру үшін пайдаланылуы мүмкін емес.»;
5) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жинақтау мерзімі өткенде және салымшы жинақталған ақшаның ең төменгі қажетті сомасын жинақтамаған жағдайда ол салымды, оған есептелген тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің сыйақысын, сондай-ақ салымды үш жылдан астам жинақтаған кезде мемлекеттің сыйлықақысын алуға не мемлекеттің сыйлықақысы есептеле отырып, тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде жинақтауды жалғастыруға құқылы.
Мемлекеттің сыйлықақысы тұрғын үй заемын алуға өтініш берілген кезге дейін есептеледі.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Алдын ала және аралық тұрғын үй заемдарын беру мақсатында жеңілдікті сыйақы ставкасы бойынша ұзақ мерзімді бюджеттік кредиттер пайдаланылуы мүмкін.
Ұзақ мерзімді бюджеттік кредиттер есебінен алдын ала немесе аралық тұрғын үй заемы бойынша сыйақы ставкалары бюджеттік кредит беру туралы келісімге сәйкес белгіленеді.»;
6) 10-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақысын есептеу және төлеудің тәртібі мен шарттарын бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.»;
7) 11-баптың 1-тармағының 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салымшы тұрғын үй заемын нысаналы түрде пайдаланбағанда не пайдаланбаған және ақшаны үш жылдан кем уақыт жинақтау кезінде заем берілген күннен бастап күнтізбелік он терт құн ішінде заемды қайтарғаңда;»;
«4) тұрғын үй құрылыс жинақ банкінде салымдарды жинақтау мерзімі үш жылдан кем болған кезде тараптар тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзімінен бұрын бұзғанда;»;
8) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«7) открытие и ведение банковских счетов юридических лиц.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания;
«3. Жилищные строительные сберегательные банки вправе заниматься видами деятельности, предусмотренными банковским законодательством для банков второго уровня, не требующими наличие лицензии.»;
4) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1. В целях обеспечения исполнения обязательств перед вкладчиками по выдаче им договорной суммы или суммы накопленных денег жилищный строительный сберегательный банк вправе привлекать заемные средства на финансовом рынке.
Собственные и привлеченные средства используются жилищными строительными сберегательными банками для осуществления деятельности, предусмотренной настоящим Законом.
Жилищные строительные сбережения не могут использоваться для предоставления предварительных жилищных займов.»;
5) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. При истечении срока накопления и в случае ненакопления вкладчиком минимально необходимой суммы накопленных денег он имеет право на получение вклада, начисленного на него вознаграждения жилищным строительным сберегательным банком, а также премии государства при накоплении вклада более трех лет либо на продолжение накопления в жилищном строительном сберегательном банке с начислением премии государства.
Премия государства начисляется до момента подачи заявления на получение жилищного займа.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. В целях предоставления предварительных и промежуточных жилищных займов могут быть использованы долгосрочные бюджетные кредиты по льготной ставке вознаграждения.
Ставка вознаграждения по предварительному или промежуточному жилищному займу, предоставляемому за счет долгосрочного бюджетного кредита, устанавливается в соответствии с соглашением о предоставлении бюджетного кредита.»;
6) пункт 6 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«6. Порядок и условия начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.»;
7) подпункты 2) и 4) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«2) нецелевого использования вкладчиком жилищного займа либо неиспользования и возврата займа в течение четырнадцати календарных дней с даты выдачи займа при накоплении денег менее трех лет.»;
«4) досрочного расторжения сторонами договора о жилищных строительных сбережениях при сроке накопления вкладов в жилищном строительном сберегательном банке менее трех лет.»;
8) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:

«3. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы тұрғын үй заемын алудан бас тартқан жағдайда, ол осы Заңның 8-бабы 2-тармағының талаптарын орындаған-орындамағанына және тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзімнен бұрын бұзғанына қарамастан, үш жыл ақша жинақтаудан кейін сыйлықақы алуға құқылы.
Қарыз алушы заем берілген күнінен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде заемды қайтарған жағдайда, үш жыл ақша жинақтағаннан кейін ол сыйлықақы алуға құқылы болады.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы Заңның 1-бабының бесінші, алтыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші абзацтарының күші бұрын жасалған қолданыстағы шарттардан туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«3. В случае отказа вкладчика жилищных строительных сбережений от получения жилищного займа, независимо от выполнения им требований пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, и досрочного расторжения договора о жилищных строительных сбережениях, он имеет право на получение премии после трех лет накопления денег.
В случае возврата заемщиком жилищного займа в течение четырнадцати календарных дней с даты выдачи займа, он имеет право на получение премии после трех лет накопления денег.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Действие абзацев пятого, шестого, двадцатого, двадцать первого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего статьи 1 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие из ранее заключенных действующих договоров.