"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 шілдедегі № 909 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы»  Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020
жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 5, 49-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында:
«1. Бағдарламаның Паспорты» деген бөлімде:
Нысаналы индикаторларда:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«педагогтердің жалпы санына шаққанда жоғары және бірінші санаты бар біліктілігі жоғары педагог қызметкерлердің үлесі – 54 %»;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«қатысушылардың жалпы санына шаққанда кәсіби даярлық деңгейін бағалаудан және біліктілікті беруден алғашқы реттен өткен ТжКБ бітірушілерінің үлесі – 80 %»;
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«отандық ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізудің негізінде білім мен ғылымды біріктіру жолымен инновациялық қызметті жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының үлесі – 13 %»;
Қаржыландыру көздері мен көлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қаржыландыру көздері мен көлемі
Бағдарламаның бірінші кезеңін республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі 509,7 млрд. теңгені құрайды.
Жергілікті бюджеттен қаржыландыру жыл сайын тиісті жергілікті бюджеттерден білім беру жүйесін дамытуға бөлінетін қаражат шеңберінде жүзеге асырылатын болады.»;
«4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген бөлімде:
«Нысаналы индикаторлары» деген кіші бөлімнің кестесінде:
екінші абзацта:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 "Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2012 года № 909
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118
«Об утверждении Государственной программы развития образования
Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 49) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденной названным Указом:
в разделе «1. Паспорт Программы»:
в целевых индикаторах:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«доля высококвалифицированных педагогических работников, имеющих высшую и первую категории, от общего количества педагогов – 54 %»;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
«доля выпускников ТиПО, прошедших оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации с первого раза, от общего числа принявших участие – 80 %»;
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
«доля вузов, осуществляющих инновационную деятельность путем интеграции образования и науки на основе внедрения результатов отечественных научных исследований в производство – 13 %»;
источники и объемы финансирования изложить в следующей редакции:
«Источники и объемы финансирования
Объем финансирования первого этапа Программы из республиканского бюджета составляет 509,7 млрд. тенге.
Финансирование из местного бюджета будет осуществляться в пределах предусмотренных средств, выделяемых ежегодно из соответствующих местных бюджетов на развитие системы образования.»;
в разделе «4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы»:
в таблице подраздела «Целевые индикаторы»:
в абзаце втором:

«2015» деген бағанда «47» деген цифрлар «49» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«2020» деген бағанда «52» деген цифрлар «54» деген цифрлармен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта:
«2015» деген бағанда «73,5» деген цифрлар «74» деген цифрлармен ауыстырылсын;
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«
қатысушылардың жалпы санына шаққанда кәсіби даярлық деңгейін бағалаудан және біліктілікті беруден алғашқы реттен өткен ТжКБ бітірушілерінің үлесі
40 %
75 %
80 %
»;
он бесінші абзацта:
«2015» деген бағанда «10» деген цифрлар «35» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жиырмасыншы абзацта:
«2015» деген бағанда «2» деген цифр «10» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«2020» деген бағанда «5» деген цифр «13» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жиырма үшінші абзацта:
«2015» деген бағанда «27» деген цифрлар «31» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«Міндеттерге қол жеткізу мынадай көрсеткіштермен өлшенетін болады» деген кіші бөлімнің кестесінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«
Педагогтердің жалпы санына шаққанда біліктілікті арттырудың жаңа жүйесі бойынша біліктілікті арттырудан өткен педагогтердің үлесі
0%
30%
60%
БҒМ,
ЖАО
»;
он бірінші абзацта:
«2015» деген бағанда «50» деген цифрлар «60» деген цифрлармен ауыстырылсын;
жиырма сегізінші абзацта:
«Көрсеткіш» деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«ТжКБ мамандықтары бойынша жұмыс берушілердің қатысуымен (кәсіптік стандарттар негізінде) әзірленген типтік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының үлесі»;
жиырма тоғызыншы абзацта:
«Көрсеткіш» деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«жұмыс берушілердің және халықаралық сарапшылардың қатысуымен әзірленген біріктірілген оқыту бағдарламаларының үлесі»;
қырық екінші абзацта:
«Көрсеткіш» деген баған мынадай редакцияда жазылсын:
«мамандықтар бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі типтік оқу жоспарларындағы жоғары оқу орындарының академиялық еркіндігін кеңейту, таңдау компонентін ұлғайту»;
қырық үшінші абзацта:
«Орындаушылар» деген бағандағы «БҒМ» деген аббревиатура «НУ» ДБҰ, БҒМ» деген аббревиатуралармен ауыстырылсын;
елу бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«
депутаттардың жалпы санына шаққанда барлық деңгейлердегі өкілді органдарға сайланушы жастардың үлесі
0 %
3,9 %
4,1 %
БҒМ, ЖАО
»;
елу екінші абзацта:
«2015» деген бағанда «25» деген цифрлар «28» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«2020» деген бағанда «29» деген цифрлар «35» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«НУ» ДБҰ – «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымы»;
«5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, алға қойылған мақсаттарға жету жолдары және тиісті шаралар» деген бөлімде:
«Білім беру жүйесін қаржыландыру» деген кіші бөлімде:
«Жан басына қаржыландыру» деген тарауда:
тоғызыншы бөлік алынып тасталсын;
«Педагог мәртебесі» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикатор» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:

в графе «2015» цифры «47» заменить цифрами «49»;
в графе «2020» цифры «52» заменить цифрами «54»;
в абзаце шестом:
в графе «2015» цифры «73,5» заменить цифрами «74»;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
«
доля выпускников ТиПО, прошедших оценку уровня профессиональной
подготовленности и присвоения квалификации с первого раза, от
общего числа принявших участие
40 %
75 %
80 %
»;
в абзаце пятнадцатом:
в графе «2015» цифры «10» заменить цифрами «35»;
в абзаце двадцатом:
в графе «2015» цифру «2» заменить цифрами «10»;
в графе «2020» цифру «5» заменить цифрами «13»;
в абзаце двадцать третьем:
в графе «2015» цифры «27» заменить цифрами «31»;
в таблице подраздела «Достижения задач будут измеряться следующими показателями»:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«
доля педагогов, прошедших повышение квалификации по
новой системе повышения квалификации от общего
количества педагогов
0 %
30 %
60 %
МОН, МИО
»;
в абзаце одиннадцатом:
в графе «2015» цифры «50» заменить цифрами «60»;
в абзаце двадцать восьмом:
графу «Показатель» изложить в следующей редакции:
«доля типовых учебных планов и программ по специальностям ТиПО, разработанных с участием работодателей (на основе профессиональных стандартов)»;
в абзаце двадцать девятом:
графу «Показатель» изложить в следующей редакции:
«доля интегрированных образовательных учебных программ, разработанных с участием работодателей и международных экспертов»;
в абзаце сорок втором:
графу «Показатель» изложить в следующей редакции:
«расширение академической свободы вузов в типовых учебных планах высшего и послевузовского образования по специальностям, расширение компонента по выбору»;
в абзаце сорок третьем:
в графе «Исполнители» аббревиатуру «МОН» заменить аббревиатурами «АОО «НУ», МОН»;
абзац пятьдесят первый изложить в следующей редакции:
«
доля молодежи, избранной в представительные органы на
всех уровнях от общего числа депутатов
*
3,9 %
4,1 %
МОН, МИО
»;
в абзаце пятьдесят втором:
в графе «2015» цифры «25» заменить цифрами «28»;
в графе «2020» цифры «29» заменить цифрами «35»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«АОО «НУ» – автономная организация образования «Назарбаев Университет»;
в разделе «5. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры»:
в подразделе «Финансирование системы образования»:
в главе «Подушевое финансирование»:
часть девятую исключить;
в подразделе «Статус педагога»:
главу «Целевой индикатор» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:

Педагогтердің жалпы санына шаққанда жоғары және бірінші санаты бар жоғары білікті педагог қызметкерлердің үлесі (2015 жылы – 49 %, 2020 жылы – 54 %).»;
«Білім беру жүйесін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету» деген тарауда:
төртінші, бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Біліктілікті арттыру курстары «Өрлеу» ұлттық біліктілікті арттыру орталығы» акционерлік қоғамының базасында, сондай-ақ «Назарбаев Зияткерлік мектептері» дербес білім беру ұйымының базасында педагогикалық шеберлік орталығында өтетін болады, онда курстық даярлықтан өтіп, біліктілік емтиханын тапсырғаннан кейін педагогке еңбекақысына әсер ететін 1, 2, 3 деңгейлі курстар градациясына сай тиісті сертификат беріледі.
Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру, біліктілікті арттыру жүйесінің бағдарламалары мен материалдық-техникалық базасын жаңарту, ұйымдастыру моделін реформалау көзделеді.»;
алтыншы бөлік алып тасталсын;
«Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикатор» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:
3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту (2015 жылы – 74 %, 2020 жылы – 100 %).»;
«Орта білім» деген кіші бөлімде:
«Білім берудің 12 жылдық моделіне көшу» деген тарауда:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Құзыреттілік тәсіліне және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға негізделген 12 жылдық білім берудің жаңа стандартын әзірлеу және енгізу жоспарлануда.»;
үшінші, төртінші, бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Типтік оқу жоспарлары және бағдарламалары функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға, коммуникативтік дағдыларды, ақпараттар мен технологияларды басқара білуді, проблемаларды шешуді, іскерлік пен креативтілікті қалыптастыратын білім алудағы тұлғаның өзін-өзі дамытуын, дербестігін қамтамасыз ететін нәтижеге бағытталады.
2011 жылы бастауыш білімнің жоспарлары және бағдарламалары жаңартылады, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін негізгі орта және жалпы орта білім берудің құзыреттілік тәсілі негізінде оқу бағдарламалары әзірленеді.
2015 жылы Назарбаев Зияткерлік мектептерінің тәжірибе элементтері (мұғалімдердің біліктілігін арттыру, оқыту әдістемелері және технологиялары) білім беру жүйесіне енгізілетін болады.»;
жетінші бөлік мынадай редкацияда жазылсын:
«2014 жылға қарай қоғамдық-гуманитарлық, жаратылыстану-математика және технологиялық бағыттар бойынша «Бейіндік мектеп» бейіндік оқыту бағдарламасы әзірленеді және сынақтан өткізіледі.»;
отызыншы бөлік мынадай редкацияда жазылсын:
«2011 жылдан бастап бейіндік мектептерге, оларды жарақтандыруға қойылатын талаптар әзірленеді.»;
«Техникалық және кәсіптік білім» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» деген тараудың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Доля высококвалифицированных педагогических работников, имеющих высшую и первую категории, от общего количества педагогов (2015 г. – 49 %, 2020 г. – 54 %).»;
в главе «Обеспечение системы образования высококвалифицированными кадрами»:
части четвертую, пятую изложить в следующей редакции:
«Курсы повышения квалификации будут проходить на базе акционерного общества «Национальный центр повышения квалификации «Өрлеу», а также на базе автономной организации образования «Назарбаев интеллектуальные школы» в центре педагогического мастерства, где по окончании курсовой подготовки и сдачи квалификационного экзамена педагогу будет вручен соответствующий сертификат в соответствии с градацией курсов – 1, 2, 3 уровней, которые будут влиять на оплату труда.
Предусматриваются совершенствование нормативной правовой базы, обновление программ и материально-технической базы системы повышения квалификации, реформирование организационной модели.»;
часть шестую исключить;
в подразделе «Дошкольное воспитание и обучение»:
главу «Целевой индикатор» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:
Охват детей в возрасте с 3 до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением (2015 г. – 74 %, 2020 г. – 100 %).»;
в подразделе «Среднее образование»:
в главе «Переход на 12-летнюю модель образования»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Планируется разработать и внедрить новый стандарт 12-летнего образования, основанный на компетентностном подходе и развитии функциональной грамотности школьников.»;
части третью, четвертую, пятую изложить в следующей редакции:
«Типовые учебные планы и программы будут ориентированы на формирование функциональной грамотности, результаты, обеспечивающие личное саморазвитие, самостоятельность в приобретении знаний, формирующие коммуникативные навыки, умение управлять информацией и технологиями, решать проблемы, предприимчивость и креативность.
В 2011 году будут обновлены планы и программы начального образования, разработаны учебные программы на основе компетентностного подхода основного среднего и общего среднего образования для формирования функциональной грамотности школьников.
В 2015 году элементы опыта Назарбаев интеллектуальных школ (повышение квалификации учителей, методики и технологии обучения) будут внедрены в систему образования.»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«К 2014 году будет разработана и апробирована программа профильного обучения «Бейіндік мектеп» по направлениям: общественно-гуманитарное, естественно-математическое и технологическое.»;
часть тридцатую изложить в следующей редакции:
«С 2011 года будут разрабатываться требования к профильным школам, к их оснащению.»;
в подразделе «Техническое и профессиональное образование»:
часть первую главы «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:

«Қатысушылардың жалпы санына шаққанда кәсіби даярлық деңгейін бағалаудан және біліктілікті беруден алғашқы реттен өткен ТжКБ бітірушілерінің үлесі (2015 ж. – 75 %, 2020 ж. – 80 %).»;
«Техникалық және кәсіптік білімнің құрылымы мен мазмұнын экономиканың индустриялық-инновациялық дамуының сұраныстарын ескере отырып жаңарту» деген тараудың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кәсіптік стандарттардың талаптарына сәйкес:
ТжКБ мамандықтары бойынша типтік оқу жоспарлары мен бағдарламалары жаңартылады;
арнайы пәндер бойынша типтік оқу бағдарламалары, оқу әдебиеттері әзірленеді;
бірнеше біліктілік алу үшін модульдік бағдарламалар әзірленеді, модульдік бағдарламалардың дерекқоры құрылады.»;
«Экономика салалары үшін кадрлар даярлаудың инфрақұрылымын дамыту» деген тараудың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жастардың кәсіптік білім алуына қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін колледждер мен жатақханалар салу есебінен оқушы орындарының саны ұлғаяды. Атырау қаласында мұнай-газ саласы үшін, Екібастұз қаласында отын-энергетика саласы үшін, Шымкент қаласында өңдеу және Өскемен қаласында машина жасау салалары үшін 4 өңіраралық кәсіптік орталық жұмыс істейтін болады.»;
«ТжКБ-да оқыту беделін арттыру» деген тарау мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әлемдік деңгейдегі колледждер құрылатын болады, олардың қызметін басқаруды «Кәсіпқор» холдингі» коммерциялық емес акционерлік қоғамы жүзеге асырады. Олардың тәжірибесі ТжКБ бүкіл жүйесіне тарайтын болады.»;
«Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» деген тараудың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Отандық ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізудің негізінде білім мен ғылымды біріктіру жолымен инновациялық қызметті жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының үлесі (2015 жылы – 10 %, 2020 жылы – 13 %).»;
«Жоғары білімнің мазмұны мен құрылымын Болон процесінің параметрлеріне сәйкес келтіру арқылы жоғары білімнің еуропалық аймаққа кірігуін қамтамасыз ету» деген тарауда:
бірінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Болон декларациясы принциптерінің бірі ретінде академиялық ұтқырлықты дамыту мақсатында білім алушылар оқудың барлық кезеңінде кемінде бір академиялық кезеңде шетелде, оның ішінде Президенттің «Болашақ» бағдарламасының гранты есебінен оқытылады;»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салалық қауымдастықтар базасында пилоттық режимдегі бірқатар тәуелсіз біліктілікті растау орталықтары құрылады.»;
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«Доля выпускников ТиПО, прошедших оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации с первого раза, от общего числа принявших участие (2015 г. – 75 %, 2020 г. – 80 %).»;
часть третью главы «Обновление структуры и содержания технического и профессионального образования с учетом запросов индустриально-инновационного развития экономики» изложить в следующей редакции:
«В соответствии с требованиями профессиональных стандартов будут:
обновлены типовые учебные планы и программы по специальностям ТиПО;
разработаны типовые учебные программы по специальным дисциплинам, учебная литература;
разработаны модульные программы для получения нескольких квалификаций, создан банк данных модульных программ.»;
часть первую главы «Развитие инфраструктуры подготовки кадров для отраслей экономики» изложить в следующей редакции:
«Для обеспечения доступности получения профессионального образования молодежью будет увеличено количество ученических мест за счет строительства колледжей и общежитий. Будут функционировать 4 межрегиональных профессиональных центра в городах Атырау для нефтегазовой отрасли, Экибастузе – топливно-энергетической, Шымкенте – обрабатывающей и Усть-Каменогорске – машиностроительной.»;
главу «Повышение престижа обучения в ТиПО» дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
«Будут созданы колледжи мирового уровня, управление деятельностью которых будет осуществлять некоммерческое акционерное общество «Холдинг «Кәсіпқор». Их опыт будет распространен в масштабах всей системы ТиПО.»;
в подразделе «Высшее и послевузовское образование»:
часть шестую главы «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«Доля вузов, осуществляющих инновационную деятельность путем интеграции образования и науки на основе внедрения результатов отечественных научных исследований в производство (2015 г. – 10 %, 2020 г. – 13 %).»;
в главе «Обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования путем приведения содержания и структуры высшего образования в соответствие с параметрами Болонского процесса»:
абзац третий части первой изложить в следующей редакции:
«в целях развития академической мобильности, как одного из принципов Болонской декларации, обучающиеся будут обучаться за рубежом не менее одного академического периода за весь период обучения, в том числе за счет международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак»;»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«В пилотном режиме будет создан ряд независимых центров подтверждения квалификации на базе отраслевых ассоциаций.»;
часть шестую изложить в следующей редакции:

«Елдің ЖОО-ларына кезең-кезеңімен дербестік беру үшін жағдай жасалады. 2013 жылғы қыркүйектен бастап ұлттық зерттеу университеттеріне, 2014 жылғы қыркүйектен бастап – ұлттық жоғары оқу орындарына, 2015 жылғы қыркүйектен – қалған жоғары оқу орындарына дербестік беріледі.»;
«Білімнің, ғылымның және өндірістің кірігуін қамтамасыз ету, зияткерлік меншік пен технологиялардың өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдай жасау. Жоғары білікті ғылыми және ғылыми – педагог кадрларды даярлау» деген тарау:
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Студенттік және дипломдық жұмыстарды дайындау үшін 5 ұлттық және 15 инженерлік зертхананың зертханалық жабдықтарына кең қолжетімділік қамтамасыз етіледі.»;
«Өмір бойы оқу» деген кіші бөлімде:
«Халықтың ересек тобын қайта мамандандырудың ваучерлік жүйесі әзірленетін болады.» деген бесінші бөлік алып тасталсын;
оныншы бөлікте «кәсіптік лицей,» деген сөздер алып тасталсын;
«Тәрбие жұмысы және жастар саясаты» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикатор» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:
Жастардың жалпы санына шаққанда жастар саясаты мен патриоттық тәрбие саласындағы іс-шараларды іске асыруға белсенді түрде қатысатын жастардың үлесі (2015 жылы – 31 %, 2020 жылы – 55 %).»;
«Жастардың әлеуетін ашу тетіктерін іске асыру» деген тараудың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2020 жылға қарай:
депутаттардың жалпы санына шаққанда барлық деңгейлердегі өкілді органдарға сайланушы жастардың үлесі 4,1 %-ға жетеді;
жастар ұйымдарының қызметіне жастардың 35 %-ы қатысатын болады;
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыруға тартылған жастар ұйымдарының үлесі 24 %-ды құрайды.»;
«6. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімде:
«Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мынадай әлеуметтік-экономикалық әсерлер қамтамасыз етіледі:» деген тараудың екінші бөлігінің 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Нормативтік-жан басына шағу принципі негізінде жаңа қаржы-экономикалық тетікті енгізу, орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын қаржыландыру.»;
«7. Қажетті ресурстар» деген бөлімде:
«Болжамды қаржы шығындары (күрделі және ағымдағы)» деген тараудың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның бірінші кезеңін республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі 509,7* млрд. теңгені құрайды, оның ішінде:
2011 жылы – 72,3 млрд. теңге;
2012 жылы – 98,3 млрд. теңге;
2013 жылы – 52,8 млрд. теңге;
2014 жылы – 145,9 млрд. теңге;
2015 жылы – 140,4 млрд. теңге.».

«Будут созданы условия для поэтапного предоставления автономии вузам страны. С сентября 2013 года будет предоставлена автономия национальным исследовательским университетам, с сентября 2014 года – национальным высшим учебным заведениям, с сентября 2015 года – остальным высшим учебным заведениям.»;
главу «Обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий. Подготовка высококвалифицированных научно-педагогических кадров.»:
дополнить частью шестой следующего содержания:
«Будет обеспечен широкий доступ лабораторного оборудования 5 национальных и 15 инженерных лабораторий для подготовки студенческих и дипломных работ.»;
в подразделе «Обучение в течение всей жизни»:
часть пятую «Будет разработана ваучерная система переквалификации взрослого населения.» исключить;
в части десятой слова «профессиональный лицей,» исключить;
в подразделе «Воспитательная работа и молодежная политика»:
главу «Целевой индикатор» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:
Доля молодежи, принимающей активное участие в реализации мероприятий в сфере молодежной политики и патриотического воспитания от общей численности молодежи (2015 г. – 31 %, 2020 г. – 55 %).»;
часть седьмую главы «Реализация механизмов раскрытия потенциала молодежи» изложить в следующей редакции:
«К 2020 году:
доля молодежи, избранных в представительные органы на всех уровнях от общего числа депутатов, достигнет 4,1 %;
в деятельности молодежных организаций будет участвовать 35 % молодежи;
доля молодежных организаций, привлеченных к реализации социально значимых проектов в рамках реализации государственного социального заказа, будет составлять 24 %.»;
в разделе «6. Этапы реализации программы»:
пункт 5 части второй главы «В результате реализации Программы будут обеспечены следующие социально-экономические эффекты:» изложить в следующей редакции:
«5. Внедрение нового финансово-экономического механизма, финансирование организаций образования среднего, технического и профессионального образования на основе нормативно-подушевого принципа.»;
в разделе «7. Необходимые ресурсы»:
часть вторую главы «Предполагаемые финансовые затраты (капитальные и текущие)» изложить в следующей редакции:
«Объем финансирования первого этапа Программы из республиканского бюджета составляет 509,7* млрд. тенге, в том числе в:
2011 году – 72,3 млрд. тенге;
2012 году – 98,3 млрд. тенге;
2013году – 52,8 млрд. тенге;
2014 году – 145,9 млрд. тенге;
2015 году – 140,4 млрд. тенге.».

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                     Н. Назарбаев

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев