Орман ресурстары сауықтыру, рекреакциялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салуға пайдалануға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 953 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/39 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салуға пайдалануға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 953 қаулысымен
бекітілген
Орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салуға пайдалануға рұқсат беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салуға пайдалануға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексіне сәйкес әзірленді және орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және осы учаскелерді осындай объектілер салуға пайдалануға рұқсат беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 953. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/39.
В соответствии с подпунктом 17-15) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов.
2. Настоящее постановление вводится действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. МАСИМОВ
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года № 953
Правила
предоставления лесопользователям участков под объекты
строительства на землях государственного лесного фонда, где
лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для
оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских
и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного
лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих
участков под строительство таких объектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного Фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов (далее - Правила), разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок предоставления лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдачи разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов.

2. Осы Қағидалардың әрекеті заңды тұлға құқығы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда, мемлекеттік орман қорының аумағына қолданылады.
3. Орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде құрылыс объектілерін салуға мемлекеттік орман қоры учаскелері (бұдан әрі – құрылыс объектілерін салуға учаскелер) мемлекеттік орман иеленуші мен орман пайдаланушы арасында жасалатын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шарты қолданылатын мерзімге беріледі.
2. Мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға учаскелер беру және оларды пайдалануға рұқсат беру тәртібі
4. Мемлекеттік орман қоры жерлерінде құрылыс объектілерін салуға учаске беруді және оларды пайдалануға рұқсат беруді орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) жүзеге асырады.
5. Құрылыс объектілерін салуға учаске және оларды пайдалануға рұқсат алу үшін орман пайдаланушы ведомствоға тиісті жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияны жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесімен келісілген құрылыс объектісінің эскизін (эскиздік жобаны) мына құжаттармен қоса береді:
1) құрылыс объектісінің эскизін (эскиздік жобаны) келісу және учаскені құрылыс объектісін салу үшін пайдалануға рұқсат беру туралы еркін нысандағы түрде жазбаша өтініш;
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі немесе салыстыру үшін түпнұсқасымен бірге оның көшірмесі;
3) эскизіге (эскиздік жобаға) мемлекеттік экологиялық және  санитариялық-эпидемиологиялық сараптамалардың оң қорытындылары;
4) мемлекеттік орман иеленушінің жазбаша келісімі.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтінішті ведомство ол тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды. Эскизге (эскиздік жобаға) ескертулер болмаған жағдайда ведомство келісіп, мөрмен куәландырады.
Ескертулер болған жағдайда құжаттар көрсетілген ескертулерді жою үшін бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге орман пайдаланушыға қайтарылады, осыдан кейін құжаттар ведомствоға қайта беріледі.
Орман пайдаланушы осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттардың толық пакетін бермеген жағдайда ведомство өтініш тіркелген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде құжаттарды бас тарту себептерін жазбаша көрсетіп, өтініш берушіге қайтарады.

2. Действие настоящих Правил распростроняется на территорию государственного лесного фонда, за исключением особо охраняемых природных территорий с правами юридического лица.
3. Участки государственного лесного фонда под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования (далее - участки под объекты строительства), предоставляются на срок действия договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда, заключаемого между государственным лесовладельцем и лесопользователем.
2. Порядок предоставления лесопользователям участков под
объекты строительства на землях государственного лесного фонда
и выдачи разрешения на их использование
4. Предоставление участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда и выдача разрешений на их использование осуществляются ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее - ведомство).
5. Для получения участков под объекты строительства и разрешения на их использование лесопользователь представляет ведомству согласованный со структурным подразделением соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющим функцию в сфере архитектуры и градостроительства, эскиз (эскизный проект) объекта строительства с приложением к нему следующих документов:
1) письменное заявление в произвольной форме о согласовании эскиза (эскизного проекта) объекта строительства и выдаче разрешения на использование участка под строительство объекта;
2) нотариально заверенную копию договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда либо его копию с представлением оригинала для сверки;
3) положительные заключения государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз на эскиз (эскизный проект);
4) письменное согласование государственного лесовладельца.
6. Заявление с прилагаемыми к нему документами, указанными в пункте 5 настоящих Правил, рассматривается ведомством в течение пяти рабочих дней со дня его регистрации. Эскиз (эскизный проект) при отсутствии замечаний согласовывается и заверяется печатью ведомства.
При наличии замечаний документы возвращаются лесопользователю для устранения указанных замечаний на срок не более пяти рабочих дней, после чего документы вновь представляются в ведомство.
В случае представления лесопользователем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, ведомство в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления возвращает заявителю документы с письменным указанием причин отказа.

7. Ведомство келісілген эскизбен (эскиздік жобамен) бір мезгілде орман пайдаланушыға учаскеге құрылыс салуға жазбаша рұқсат береді, ол белгіленген объектіні жобалауға орман пайдаланушының тапсырмасын жасауға негіз болып табылады.
8. Жүмыстары басталғанға дейін орман пайдаланушы құрылысты бастайтыны туралы мемлекеттік орман иленушіні және ведомствоның аумақтық органдарын хабардар етеді.
9. Орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығы мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қорының жерлерінде объектілер салу Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 102-2-бабына және «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

7. Ведомство одновременно с согласованным эскизом (эскизным проектом) выдает лесопользователю письменное разрешение на застройку участка, которое является основанием для составления задания лесопользователя на проектирование намеченного объекта.
8. До начала производства работ лесопользователь уведомляет государственного лесовладельца и территориальные органы ведомства о начале строительства.
9. Строительство объектов на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования, осуществляется в соответствии со статьей 102-2 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и требованиями Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».