Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 шілдедегі № 955 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 18-02/42 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 шілдедегі
№ 955 қаулысымен
бекітілген
Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-7) тармақшасына сәйкес әзірленген және орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу, анықтау және өтеу тәртібін белгілейді.
2. Орман иеленушілер осы Қағидаларға сәйкес орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу мен анықтауды жүргізеді.
3. Орман өртінен келтірілген толық материалдық залалдарға:
1) тікелей материалдық шығын:
орта жастағы, толысып келе жатқан, өсіп-жетілген және қураған екпе ағаштардың, тамырынан зақымданған сүректердің жойылуынан келетін залал;
табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтардың, тұтас емес орман екпелерінің және алаңдағы өскіндердің зақымдануынан келетін залал;
екінші дәрежелі орман ресурстарының зақымдануынан келетін залал;
орман қорының аумағында жанама орман пайдалану ресурстарының зақымдануынан келетін залал;
жанып кеткен және бүлінген құрылыс объектілерінен, техникалардан, жабдықтар мен басқа да материалдық құндылықтардан келетін залал;
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілгендерді қоса алғанда, жабайы жануарлар мен өсімдіктердің жойылуынан келетін залал;

Об утверждении Правил учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2012 года № 955. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 18-02/42.
В соответствии с подпунктом 17-7) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2012 года № 955
Правила
учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого
пожарами на территории лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 17-7) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда.
2. В соответствии с настоящими Правилами лесовладельцы производят учет и определение ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда.
3. Полный материальный ущерб от лесного пожара включает:
1) прямой материальный ущерб:
ущерб от потерь древесины на корню в поврежденных средневозрастных, приспевающих, спелых и перестойных насаждениях;
ущерб от повреждения молодняков естественного и искусственного происхождения, несомкнувшихся лесных культур и подроста;
ущерб от повреждения второстепенных древесных ресурсов;
ущерб от повреждения ресурсов побочного лесопользования на территории лесного фонда;
ущерб от сгоревших и поврежденных строительных объектов, техники, оборудования и других материальных ценностей;
ущерб от гибели диких животных и растений, включая занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;

2) жанама материалдық залал:
орман өрттерін сөндіру шығыстары;
ормандарды өсіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу шығыстары;
суды сақтау, алқап- және топырақ қорғау, генетикалық, санитарлық-гигиеналық, сауықтыру және орманның басқа да пайдалы функцияларының төмендеуінен келетін залал кіреді;
3) әлеуметтік материалдық залал – өндірістік қызметтен еңбек ресурстарының шығып қалуының нәтижесінде пайдаланылмаған мүмкіндіктерден келетін шығындарды қоса алғанда, адамдардың қаза табуының және жарақаттауының салдарынан іс-шаралар жүргізуге, уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақылар төлеуге арналған шығындардың, санаториялық-курорттық емдеуге, мүгедектерге, сондай-ақ асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша зейнетақылар төлеуге арналған шығыстардың құны.
4. Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу мен анықтау орман өрті сөндірілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн ішінде жүргізіледі. Сонымен бірге, өрт болған орман қорының орналасқан учаскесі мен ауданы анықталады және нақтыналады, шекарасын жақын орналасқан орман жолына немесе басқа да бағдарға байланыстырыла өрттің схемалық сызбасы жасалады. Жоспарлы-картографиялық материалға орман өртінің нұсқасы түсіріледі және орманның табиғи түлеуіне ықпалы жөніндегі іс-шаралармен, тұтасқан немесе тұтаспаған орман ағаштарының, алқаптардың табиғи өсіп-өнген жас шыбықтарды оттың шарпып өткен ауданы анықталады.
5. Орманды орналастыру материалдары бойынша сүректің негізгі тұқымы, орташа биіктігі, шеңбері және өрттен зақымданған орман ағаштарының запасы анықталады. Санитарлық іс-шаралар және зақымданған учаскелерде орман өсіру жөніндегі іс-шараларды өткізудің шарты мен мерзімдері белгіленеді.
6. Орман өртінің түрі мен қарқындылығы осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген ағаштардың, олардың жеке бөліктерінің және биоценоздың әр түрлі компоненттерінің бүліну немесе жану белгілері бойынша анықталады.
7. Орман өртінің зиянын есептеуде түбірімен босатылатын сүрек төлемақысының қолданыстағы ставкалары, Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкалары, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасын бұзылуымен келтірілген зиянды өтеу ставкаларының мөлшері, жергілікті өкілді органдар бекіткен орман пайдаланғаны үшін төлем ставкалары   пайдаланылады.
2. Тікелей материалдық залалды анықтау тәртібі
8. Өсіп тұрған сүректің шығындары сүректің жалпы запасына пайызбен есептегенде өрттің түрін, оның қарқындылығын, екпедегі басым тұқымды және оның орташа диаметрін ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген орман өрттері кезіндегі өсіп тұрған сүрек шығындарының көрсеткіштеріне сәйкес анықталады.

2) косвенный материальный ущерб:
расходы на тушение лесных пожаров;
расходы на проведение мероприятий по воспроизводству лесов;
ущерб от снижения водоохранных, поле- и почвозащитных, генетических, санитарно-гигиенических, оздоровительных и иных полезных функций леса;
3) социальный материальный ущерб – затраты на проведение мероприятий вследствие гибели и травмирования людей на пожарах, включая потери из-за неиспользованных возможностей в результате выбытия трудовых ресурсов из производственной деятельности, выплаты пособий по временной нетрудоспособности, расходов на санаторно-курортное лечение, выплаты пенсий инвалидам, а также по случаю потери кормильца.
4. Учет и определение ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда, производятся после ликвидации лесного пожара в течение 15 календарных дней. При этом определяются и уточняются местонахождение участка и площадь лесного фонда, охваченная пожаром, составляется схематический чертеж пожарища с привязкой его границ к ближайшим просекам или другим ориентирам. На планово-картографический материал наносятся контуры лесного пожара и уточняются пройденные огнем площади молодняков естественного происхождения, сомкнувшихся и несомкнувшихся лесных культур, площадей, с проведенными мероприятиями по содействию естественному возобновлению.
5. По материалам лесоустройства определяются преобладающая порода, средняя высота, диаметр и запас в поврежденных пожаром лесных насаждениях. Определяются условия и сроки проведения санитарных мероприятий и мероприятий по воспроизводству лесов на поврежденных участках.
6. Вид и интенсивность лесного пожара определяются по признакам повреждения или сгорания деревьев, их отдельных частей и различных компонентов биоценоза, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам.
7. В расчетах ущерба от лесного пожара используются действующие ставки платы за древесину, отпускаемую на корню, базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, ставки платы за лесные пользования, утвержденные местными представительными органами.
2. Порядок определения прямого материального ущерба
8. Потери древесины на корню в процентах от общего запаса древесины определяются с учетом вида пожара, его интенсивности, преобладающей породы в насаждении и среднего диаметра дерева, в соответствии с показателями потери древесины на корню при лесных пожарах, указанными в приложении 2 к настоящим Правилам.

9. Өрт болған аудандағы сүректердің жалпы запасы, от зақымдаған сүрекдіңнің басым көпшілігінің орташа диаметрі орман орналастыру материалдары бойынша анықталады.
10. Егер өрт бірнеше бағалық орамдардан тұратын екпе ағаштарды орап алса және өрттің ауданы бір орамнан аспайтын болса, сүректердің жалпы жойылуы әр орам бойынша есептелетін, жойылу жиынтығы ретінде анықталады. Олар орамдағы сүректердің жалпы қорынан немесе оның бөлігінен және қордың жойылу пайызынан есептеледі. Есептеу оның басым көпшілігінің орташа диаметрін есепке ала отырып жүргізіледі.
11. Егер өрт бірнеше орамды немесе оның бөліктерін шарпыса, сүректердің жойылуы орамдар немесе олардың бөліктері бойынша есептеліп, содан кейін қосылады. Мұндай жағдайда, жалпы әр орам немесе оның бөлімі үшін ағаштың басым көпшілік тұқымы басым сүректер қоры және оның орташа диаметрі белгіленеді.
12. Сүректердің жойылуынан келетін залал «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексінің (Салық кодексі) 506-бабында көзделген сүректердің бір текше метрі үшін төлем ставкалары сүректердің жойылу көлеміне көбейту жолымен анықталады.
13. Өрттен зақымданған сүректерді өткізу мүмкін болған жағдайда, өткізуге жататын түбірден алынған сүректердің құны шығын көлемінен есептеледі.
14. Табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтары, тұтас емес орман екпелері және алаңдағы өскіндерінің (бұдан әрі – жас шыбықтар) зақымданған кезіндегі залалдары, өсірілген жас шыбықтардың тамыр жайғанға дейінгі шығындар бойынша анықталады.
15. Жас талдардың зақымдануынан келетін залалды анықтау зақымданған жас талдардың жасын ескере отырып жас талдарды бөрікбастарының ұштасу жасына дейін өсіруге жұмсалған шығындарды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ормандарды қалпына келтіруге жұмсалатын шығындардың тиісті коэффициентіне көбейту жолымен жүзеге асырылады.
16. Екінші дәрежедегі орман ресурстарының зақымдануынан келетін залал, тиісті орман тұқымының түбірден ағаш сүрегіне босатылу төлем ставкасының 20 % мөлшерінде есептеледі.
17. Орман өртінің орман қоры аумағындағы жанама орман пайдалану ресурстарын зақымдауынан келетін залал жергілікті өкілді органдар бекітетін орман ресурсының бірлігі үшін төлемақы ставкаларының негізінде жанама орман пайдаланудың әрбір зақымданатын ресурсы бойынша анықталатын залал сомасы ретінде есептеледі.
18. Орман өртінің мемлекеттік немесе жекеше орман иеленушілердің ормандағы құрылыс объектілерін, техникасын, жабдықтарын және басқа да материалдық құндылықтарын (шектеу белгілері, аншлагтар, маңдайшалар, көрнекі үгіт пен насихаттың басқа да заттарын, шағын сәулет нысандары) зақымдап немесе жойып келтірген залалдың көлемі олардың нарықтық бағасы басшылыққа алына отырып анықталады.

9. Общий запас древесины на пройденной пожаром площади, средний диаметр преобладающей породы поврежденного огнем древостоя определяются по материалам лесоустройства.
10. Если пожар охватил насаждения, состоящие из нескольких таксационных выделов, и площадь пожара не превышает размера одного квартала, общие потери древесины определяются как сумма потерь, рассчитанных по каждому выделу. Они вычисляются исходя из общего запаса древесины на выделе или части выдела и процента потерь запаса. Расчеты производятся по преобладающей породе с учетом ее среднего диаметра.
11. Если пожар охватил насаждения нескольких кварталов или их частей, потери древесины вычисляются по кварталам или их частям, которые затем суммируются. В этом случае в целом для каждого квартала или его части определяются запас древесины, преобладающая порода и средний ее диаметр.
12. Ущерб от потерь древесины определяется путем умножения ставки платы за один кубический метр древесины, отпускаемой на корню, предусмотренной в статье 506 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), на величину потерь древесины.
13. В случаях, когда возможна реализация поврежденной пожаром древесины, из величины ущерба вычитается стоимость древесины на корню, подлежащей реализации.
14. Ущерб при повреждении молодняков естественного и искусственного происхождения, несомкнувшихся лесных культур и подроста (далее – молодняки) определяется по затратам на выращивание молодняков до возраста смыкания крон.
15. Определение ущерба от повреждения молодняков с учетом возраста поврежденных молодняков осуществляется путем умножения затрат на выращивание молодняков до возраста смыкания крон на соответствующий коэффициент к затратам на лесовосстановление согласно  приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Ущерб от повреждения второстепенных древесных ресурсов исчисляется в размере 20 % от ставки платы за дровяную древесину, отпускаемую на корню.
17. Ущерб от повреждения лесным пожаром ресурсов побочного лесопользования на территории лесного фонда рассчитывается как сумма ущербов, определяемых по каждому повреждаемому ресурсу побочного лесопользования на основании ставок платы за единицу лесного ресурса, утверждаемых местными представительными органами.
18. Размер ущерба, причиненного лесным пожаром повреждением или уничтожением строительных объектов, техники, оборудования и других материальных ценностей государственного или частного лесовладельцев, находящихся в лесу (ограничительные знаки, аншлаги, вывески, другие предметы наглядной агитации и пропаганды, малые архитектурные формы), определяется исходя из их рыночной цены.

19. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілгендерді қоса алғанда, жабайы жануарлар мен өсімдіктердің жойылуынан келетін залалдар Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасының бұзылуынан келтірілген залалды өтеу ставкаларының мөлшеріне және Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға сәйкес анықталады.
3. Жанама материалдық залалды анықтау тәртібі
20. Орман өртін сөндіру шығыстары:
1) орман өртін сөндіруге басқа ұйымдар мен кәсіпорындардан тартылған жұмыскерлердің, басқа санаттағы тұрғындардың Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес төленетін еңбекақысын;
2) орман өртін сөндіру кезінде пайдаланылған машина мен тракторлар қызметінің иелерінің шот-фактурасымен расталған құнын;
3) орман өртін сөндіру кезінде жұмсалған, нарықтық бағасымен есептелген жанар-жағармай материалдарының, өрт сөндіру құралдарының және тамақ өнімдерінің құнын қамтиды.
21. Ормандарды өсіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу шығыстары осы салада маманданған жобалау-іздестіру ұйымдары әзірлеген, мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткен жобалар негізінде анықталады, бұл ретте 1 гектарға шаққанда көрсетілген іс-шараларды өткізуге қажетті шығындар өрт өткен алаңға көбейтіледі.
22. Суды қорғау, алқап- және топырақ сақтау, генетикалық, санитарлық-гигиеналық, сауықтыру және орманның басқа да пайдалы функциялары төмендеуінен келетін залал осы Қағидалардың 2-бөліміне сәйкес есептелген сүректердің түбірінен жойылуы мен жас шыбықтардың зақымдануы жиынтығын осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес ормандарды қорғау санаты бойынша залалды айқындау үшін экологиялық маңыздылық коэфициентіне көбейту арқылы анықталады.
4. Әлеуметтік материалдық залалды анықтау тәртібі
23. Орман қорының аумағында өрттен келтірілген әлеуметтік материалдық залал «Қазақстан Республикасының аумағындағы өрттер мен олардың зардаптары мемлекеттік есебінің ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 23 шілдедегі № 1053 қаулысына сәйкес анықталады.
5. Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу тәртібі
24. Орман қорының аумағында өрттен келтірілген залал туралы мәліметтер осы Қағидалардың 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша орман өрті туралы хаттамада, орман қоры аумағындағы орман өрттерін есепке алу журналында көрсетіледі.
25. Орман өрті туралы хаттаманы орман иеленушілер екі нұсқада жасайды, бұл ретте бірінші данасы құқық қорғау органдарына беріледі, ал екінші данасы орман иеленушіде қалады.

19. Ущерб от гибели диких животных и растений, включая занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, определяется в соответствии с размерами возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, и базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан.
3. Порядок определения косвенного материального ущерба
20. Расходы на тушение лесного пожара включают:
1) заработную плату работников, привлеченных на тушение лесного пожара из других организаций и предприятий, иных категорий населения, выплачиваемую в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) стоимость услуг машин и тракторов, использованных при тушении лесного пожара, подтверждаемую их владельцами с представлением счет-фактуры;
3) стоимость израсходованных при тушении лесного пожара горюче-смазочных материалов, средств пожаротушения и продуктов питания, рассчитанную на основании рыночных цен.
21. Расходы на проведение мероприятий по воспроизводству лесов определяются на основании проектов, разработанных проектно-изыскательными организациями, специализирующимися в этой области, прошедших государственную экологическую экспертизу, при этом затраты, необходимые на проведение указанных мероприятий в расчете на 1 га, умножаются на площадь, пройденную пожаром.
22. Ущерб от снижения водоохранных, поле- и почвозащитных, генетических, санитарно-гигиенических, оздоровительных и иных полезных функций леса определяется умножением суммы ущербов от потерь древесины на корню и повреждения молодняков, рассчитанной в соответствии с разделом 2 настоящих Правил, на коэффициент экологической значимости для установления ущерба по категориям защитности лесов согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
4. Порядок определения социального материального ущерба
23. Социальный материальный ущерб, причиняемый пожаром на территории лесного фонда, определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 1999 года № 1053 «Об утверждении Правил государственного учета пожаров и их последствий на территории Республики Казахстан».
5. Порядок учета ущерба, причиняемого пожаром на территории
лесного фонда
24. Сведения об ущербе, причиненном пожаром на территории лесного фонда, указываются в протоколе о лесном пожаре, журнале учета лесных пожаров на территории лесного фонда по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам.
25. Протокол о лесном пожаре составляется лесовладельцами в двух экземплярах, при этом первый экземпляр передается в правоохранительные органы, а второй экземпляр остается у лесовладельца.

1. 20 __ жылғы «__» ___________ «__» cағат «__» минутта орман өрті
байқалды_____________________________________________________________
(өрттің қайда байқалғаны – орамда, телімде, кеспеағашта, көрсетілсін
_____________________________________________________________________
жақын орналасқан елді мекеннен, су қоймасынан, жолдан қашықтығы)
2. Өрт байқалды______________________________________________________
(орамдағы өрт бақылау мұнарасынан, патрульдік ұшақтан
_____________________________________________________________________
немесе тікұшақтан және қайсы авиа бөлімнен – көрсетілсін, егер өртті
_____________________________________________________________________
мемлекеттік орман қоры қызметкері немесе мемлекеттік инспектор,
_____________________________________________________________________
уақытша өрт күзетшісі байқаған болса немесе бөтен тұлға байқаған
_____________________________________________________________________
болса – қызметі, аты-жөні, және мекен жайы көрсетілсін)
3. Байқалған сәттегі өрттің ауданы___________________________________
(«Қазавиаорманкүзеті» РМКМ әуе кемесінен
_____________________________________________________________________
жеткізуіне немесе өртті байқаған тұлғаның хабарлауы негізінде
_____________________________________________________________________
өрттің ауданы га көрсетілсін)
4. «Қазавиаорманкүзеті» РМКМ әуе ұшағының жеткізуі (хабарлауы)
«__» _________ 20 __ жылғы «__» сағат «__» минутта алынды____________
(өрт туралы хабарлау немесе
_____________________________________________________________________
жеткізу және ол кімнен алынды, алынған уақыты және күні көрсетілсін)
5. Өрт шыққан жерде табылған_________________________________________
(өрттің шығуына және оның себептерін
_____________________________________________________________________
анықтауға мүмкіндік туғызатын от қалдықтары, ауылшаруашылығы
_____________________________________________________________________
қалдықтары және басқа да табылған белгілер, көрсетілсін)
6. Өрттің шығу себебі________________________________________________
(егер өрт қауіпсіздігі ережесі бұзылған болса,
_____________________________________________________________________
анықталған немесе болжамды себебі, заң бұзушылықтың жасалған уақыты
_____________________________________________________________________
және оған не себеп, ережелер атауы, оларды кім бекітті, қандай
_____________________________________________________________________
тармақ бұзылды – көрсетілсін)
7. Өрттің шығуына кінәлілер:
тегі, аты және әкесінің аты, туған жылы______________________________
_____________________________________________________________________
тұрғылықты жері _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
жұмыс, оқу орыны, атқаратын қызметі__________________________________
_____________________________________________________________________
жалақысының мөлшері _________________________________________________
_____________________________________________________________________
отбасылық жағдайы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(отбасы мүшелерінің саны, асырауындағылар саны)
өрттің шығуына кінәлілердің жеке басын куәландыратын құжаттар________
_____________________________________________________________________
(құжаттар атауы, олардың нөмірлері, кім және қашан берген)
Өрт сөндіру орындарында кінәлілер анықталмаған жағдайда кінәлілерді айқындау мақсатында тиісті тексеру үшін қажетті деректер көрсетіледі
_____________________________________________________________________

1. «__» __________ 20 __ года в «__» часов «__» минут был обнаружен
лесной пожар ________________________________________________________
(указать, где был обнаружен пожар – квартал, выдел, на лесосеке,
_____________________________________________________________________
расстояние от ближайшего населенного пункта, водоема, дороги)
2. Пожар обнаружен __________________________________________________
(указать – с пожарной вышки, находящейся в квартале, с патрульного
_____________________________________________________________________
самолета или вертолета и какого авиаотделения, если пожар был
_____________________________________________________________________
обнаружен работником государственной лесной охраны или
_____________________________________________________________________
государственным инспектором, временным пожарным сторожем или
_____________________________________________________________________
посторонним лицом – указать должность, фамилию, имя, отчество и
местожительство)
3. Площадь пожара на момент обнаружения _____________________________
(указать площадь пожара в га
____________________________________________________________________
на основании донесения от воздушного судна РГКП «Казавиалесоохрана»
____________________________________________________________________
или сообщения лица, обнаружившего пожар)
4. Сообщение (донесение) от воздушного судна РГКП «Казавиалесоохрана»
получено «__» ________ 20 __ года в «__» часов «__» минут
____________________________________________________________________
(указать дату и время получения сообщения или донесения о пожаре и
кем оно получено)
5. На месте возникновения пожара обнаружено _________________________
(указать, что обнаружено
____________________________________________________________________
остатки костра, сельхозпала, и другие признаки, что может
____________________________________________________________________
способствовать установлению причины и виновника лесного пожара)
6. Причина возникновения пожара _____________________________________
(указать установленную или предполагаемую причину пожара,
_____________________________________________________________________
если имело место нарушение правил пожарной безопасности – время
_____________________________________________________________________
совершения нарушения и в чем оно выразилось, наименование правил, кем
они утверждены, какой пункт нарушен)
7. Виновники возникновения пожара:
фамилии, имена и отчества, год рождения _____________________________
местожительство______________________________________________________
место работы, учебы, занимаемые должности____________________________
размер заработной платы _____________________________________________
семейное положение __________________________________________________
(число членов семьи, количество иждивенцев)
документы, удостоверяющие личность виновников возникновения пожара
____________________________________________________________________
(наименование документов, их номера, кем и когда выданы)
В тех случаях, когда виновники на месте пожара не были обнаружены,
указываются данные, необходимые для расследования в целях выявления
виновников __________________________________________________________

8. Өртті сөндіру басталды «__» ______200_ жылғы «__» сағат «__» минут
9. Өрт жайлаған алаң, га:
Орман өртінің түрі және оның қарқындылығы
Орта жастағы, толысып келе жатқан, толысқан және қураған ағаштар
Орман көшеттері
Табиғи өнген жас шыбықтар
Өткен жылы жанып кеткен ағаштар
Сирек және орманы жоқ алқаптар
Орман алқабының барлығы
Орманы жоқ алқаптар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Төменгі жүгірмелі:
әлсіз
орташа
күшті
Төменгі тұрақты:
әлсіз
орташа
Күшті
Топырақты (топырақты – шымтезекті):
әлсіз
орташа
күшті
Жоғарғы:
әлсіз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
орташа
күшті
Барлығы:
(жерүстімен және аэровизуальды зерттелген нақты деректер жөніндегі таксациялық материалдар негізінде толтырылады)

8. Тушение пожара начато «__» _________ 20__ года в «__» часов «__»минут
9. Пожаром охвачена площадь в га:
Вид
лесного
пожара
и его
интенсивности
Насаждений средневозрастных,
приспевающих, спелых и
перестойных
Лесных
культур
Молодняков
естественного
происхождения
Гарей
прошлых
лет
Редин и
не
покрытых
лесом
площадей
Итого
лесной
площади
Не
лесная
площадь
Преобладающая
порода
Всего
В том числе
насаждений,
из которых
возможна
реализация
древесины
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Низовой беглый:
слабая
средняя
сильная
Низовой устойчивый:
слабая
средняя
сильная
Почвенный (почвенно-торфяной)
слабая
средняя
сильная
Верховой:
слабая
средняя
сильная
Итого:
(заполняется на основе таксационных материалов по данным натурного
обследования наземным и аэровизуальным методом)

10. Өрт жойылды «__» __________ 200_ жылғы «__» сағат « __» минутта
_____________________________________________________________________
(Кімдер көрсетілсін: мемлекеттік орман күзеті жұмыскерлері, өрт
_____________________________________________________________________
сөндіру қызметінің десанттары өрт сөндіру-химиялық стансасының
_____________________________________________________________________
командасы, сөндіруге тартылған тұлғалар)
11. Өрт сөндіруге пайдаланылды:
адам-күн_____________________________________________________________
автомашина-ауысым ___________________________________________________
трактор-ауысым_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Өрт сөндіруге қолданылған құралдар және тәсілдер ________________
_____________________________________________________________________
(сабалау, құммен көму, өрт сөндіру машиналары, орман
_____________________________________________________________________
өрт сөндіргіш құралдары, моторлынасостар көмегімен су шашу)
13. Өртті қарауылдауға қабылданған шаралар __________________________
_____________________________________________________________________
14. Қарауылдауға жауапты тұлға ______________________________________
( тегі, аты-жөні,
_____________________________________________________________________
лауазымы және жұмыс орыны)
15. Орман өрті келтірген зиян, теңге:
а) түбірінен жойылған сүректер ____ текше метр, сомасы_______________
б) жас шыбықтардың зақымдануы _______________________________________
в) екінші дәрежелі орман ресурстарының зақымдануы____________________
г) орманды жанама пайдалану ресурстарының зақымдануы_________________
д) жанып кеткен және бүлінген құрылыс нысандары, техникалар, қондырғылар және басқа да материалдық құндылықтардың зақымдануы______
е) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілгендерді қоса алғанда, жабайы жануарлар мен өсімдіктердің жойылуынан келетін залал
_____________________________________________________________________
Ұ) орман өрттерін сөндірудің шығыстары_______________________________
ж) ормандарды өсіру жөніндегі шараларды жүргізудің шығындары
_____________________________________________________________________
з) суды сақтау, алқап- және топырақ қорғау, генетикалық, санитарлық-гигиеналық, сауықтыру және орманның басқа да пайдалы функцияларының төмендеуінен келетін залал____________________________
и) залалдар жиынтығы ________________________________________________

10. Пожар ликвидирован «__» ______ 20 __года в «__» часов «__» минут
____________________________________________________________________
(указать кем: работниками государственной лесной охраны, десантной
____________________________________________________________________
пожарной службой, командой пожарно-химической станции, привлеченными
лицами)
11. На тушении пожара отработано:
человеко-дней _______________________________________________________
автомашино-смен _____________________________________________________
тракторо-смен _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Применяющиеся способы и средства по тушению пожара _____________
____________________________________________________________________
(захлестывание, окопка, заливание водой из лесных огнетушителей,
____________________________________________________________________
пожарных машин, с помощью мотопомп, применение химикатов)
13. Принятые меры к окарауливанию пожара ___________________________
____________________________________________________________________
14. Ответственное лицо за окарауливание______________________________
(фамилия, имя, отчество,
____________________________________________________________________
должность и место работы)
15. Ущерб, причиненный лесным пожаром, тенге:
а) потери древесины на корню ______ кубометров, на сумму ____________
б) повреждение молодняков ___________________________________________
в) повреждение второстепенных древесных ресурсов ____________________
г) повреждение ресурсов побочного лесопользования ___________________
д) повреждение строительных объектов, техники, оборудования и других
материальных ценностей ______________________________________________
е) ущерб от гибели животных и растений, включая занесенных в Красную
книгу Республики Казахстан __________________________________________
е) расходы на тушение лесного пожара ________________________________
ж) расходы на проведение мероприятий по воспроизводству лесов
____________________________________________________________________
з) ущерб от снижения водоохранных, поле- и почвозащитных,
генетических, санитарно-гигиенических, оздоровительных и иных
полезных функций леса ______________________________________________
и) Суммарный ущерб _________________________________________________

16. Орман өртін сөндіруге жетекшілік еткен тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Хаттамаға қосымшалар:
а) өрттің схемалық сызбалары;
б) сүректердің түбірінен жойылуының, балауса ағаштардың зақымдануының, орман пайдаланудың жанама ресурстарының зақымдануының, нысандар мен ормандағы дайын өнімдердің зақымдануы және жойылуының, орман қорғау функциялары төмендеуінің, жануарлар мен өсімдіктердің жойылуының, сондай-ақ, орман өртін сөндіру және өртеңдерді тазалудың шығындары зиянының көлемін негіздеу және есептеу;
в) өрттің (ауа-райының жағдайы бойынша өрттің қауіптілік класы, желдің бағыты мен күші, ормангидрологиялық ерекшеліктер мен жергілікті жердің рельефі) жағдайы және өртті сөндіру барысындағы қолданылған тактикалық әдістер, техникалық құралдар мен тәсілдер, иеліктегі күш пен құралдарды өрттің перифериясы бойынша бөлу,қосымша тартылған күш пен құралдардың саны мен мерзімі және оларды пайдалану туралы орман өртін сөндіру жетекшісінің баяндау жазбасы.
18. Орман өртінің орын алуына кінәлі тұлғаның түсініктемесі__________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Хаттаманы жасаушының қолы ___________________________________________
Өрттің орын алуына кінәлі тұлғаның қолы _____________________________
Ескертпе ____________________________________________________________
(қылмыстық іс қозғау үшін құқық қорғау органына жіберілгені
_____________________________________________________________________
туралы хаттың нөмірі мен күні көрсетілсін)
Ескертпе жасаған тұлғаның тегі, аты-жөні және лауазымы ______________
_____________________________________________________________________
Өрттің орын алуына кінәлі тұлға хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, хаттамаға бұл туралы жазылады.
Орман қорының аумағында өрттен
келтірілген залалды есепке алу,
анықтау және өтеу қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының орман қоры
аумағындағы орман өрттерін тіркеу
журналы*
___________________________________________________
(орман иелерінің атаулары)
осы журналдың парақтары ________________
(жазба түрде) нөмірленген және тігілген
________________________________________
*журнал нөмірленеді, тігіледі, жетекшінің
қолы және орман иесінің мөрімен расталады
Р/н №
Күні және уақыты
өрттің шыққан орны (орам, телім, филиал, мемлекеттік мекеме)
орман өрті туралы хаттаманың № және оның толтырылған күні
орман өртінің түрі және қарқындылығы
орман өртінің басталуы
орман өртін сөндірудің басталуы
орман өртін жайылтпаушылық
орман өртін жою
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Өрт жайлаған аумақ, га
орман өртінің шығу себебі және оған кінәлі тұлға
өрт кіммен және қандай құралдың көмегімен байқалды
орта жастағы, толысып келе жатқан, толысқан, қураған
балауса ағаштар
орман көшеттері
өртеңдер
орман өспеген аумақ
Барлығы
орман емес аумақ
8
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Өрт сөндіруге пайдаланылды
Орман өртінен келген залал, мың теңге
Істі тапсыру туралы мәліметтер
адам-күні
автомашина-ауысым
трактор-ауысым
барлығы
оның ішінде орман өртін сөндіру
сотқа
құқық қорғау органдарына
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
Қылмыстық іс қозғау туралы мәліметтер
қаралу күні және сот шешімі
әкімшілік жазаға тарту және айыппұл өндіріп алу туралы мәлімет
талап қою және зиянды өндіріп алу туралы мәлімет
алқаптың өрттен кейінгі өзгерісі туралы белгі
24
25
26
27
28

16. Должность, фамилия, имя и отчество лица, руководившего тушением
лесного пожара ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. К протоколу прилагаются:
а) схематический чертеж пожарища;
б) расчеты и обоснование размеров ущерба от потерь древесины на
корню, повреждения молодняков, повреждения ресурсов побочного
лесопользования, уничтожения и повреждения объектов и готовой
продукции в лесу, снижения защитных функций леса, гибели животных и
растений, а также расходов на тушение лесного пожара и расчистку гарей;
в) докладная записка руководителя тушения лесного пожара об условиях
(класс пожарной опасности по условиям погоды, силе и направлении
ветра, лесогидрологических особенностях и рельефе местности)
распространения (развития) пожара и о ходе его тушения, применявшихся
тактических приемах, способах и технических средствах, распределении
имевшихся сил и средств по периферии пожара, сроках и количестве
привлеченных дополнительно сил и средств и их использовании.
18. Объяснение лица, по вине которого произошел лесной пожар ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись составителя протокола _______________________________________
Подпись лица, по вине которого произошел пожар ______________________
Примечание __________________________________________________________
(указать номер и дату письма о направлении в правоохранительные
____________________________________________________________________
органы для возбуждения уголовного дела)
Фамилия, имя, отчество и должность лица, сделавшего примечание ______
_____________________________________________________________________
В случае отказа лица, по вине которого произошел пожар, от подписания
протокола, в нем делается запись об этом.
Приложение 6
к Правилам учета, определения
и возмещения ущерба, причиняемого
пожарами на территории лесного фонда
Журнал
учета лесных пожаров на территории лесного фонда*
____________________________________________________________________
(наименование лесовладельцев)
в данном журнале пронумеровано и
прошнуровано _______ (прописью) листов
_________________________________________________
* журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется
подписью руководителя и печатью лесовладельца
п/п
Дата и время
место
возникновения
пожара
(квартал,
выдел,
лесной
обход
лесничество,
филиал,
госучреждение)
протокола
о лесном
пожаре
и дата его
составления
вид
лесного
пожара
и его
интенсивность
возникновения
лесного
пожара
начала
тушения
лесного
пожара
локализации
лесного
пожара
ликвидации
лесного
пожара
1
2
3
4
5
6
7
Площадь, охваченная пожаром, га
причины
возникновения
лесного
пожара и
виновные лица
кем и при
помощи
каких
средств
обнаружен
пожар
средневозрастные,
приспевающие,
спелые и
перестойные
молодняки
лесные
культуры
гари
не
покрытые
лесом
площади
всего
не
лесная
площадь
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Отработано на тушении пожара
Ущерб от
лесного
пожара,
тысяч тенге
Сведения о
передаче дел
сведения о
возбуждении
уголовных дел
дата
рассмотрения
и решение
суда
человеко-
дней
автомашино-
смен
тракторо-
смен
всего
в том
числе на
тушение
лесного
пожара
в суды
право-
охрани-
тельные
органы
17
18
19
20
21
22
23
24
25
сведения о
наложении и
взыскании
административных
штрафов
сведения о
предъявлении и
взыскании ущерба
Отметка о
последующих
изменениях в
состоянии
площадей,
охваченных
пожаром
26
27
28