Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі № 982 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1590 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.14 № 1590 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11  қаңтардағы Заңының 6-бабының 3) тармақшасына және «Телерадио хабарларын тарату туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 18  қаңтардағы Заңының 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 шілдедегі
№ 982 қаулысымен
бекiтiлген
Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары
1. Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметке лицензия алуға үміткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары мыналардан тұрады:
1) дипломдардың тиісті көшірмелерімен, еңбек кітапшасындағы жазбалардың расталған, телекоммуникация саласында бейіндік жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар, жалпы саны кемінде үштен бір бөлікті құрайтын инженер-техник мамандардың болуы;
2) телерадио хабарларын тарату саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес, теле-, радиоарналар хабарларының техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер;
3) төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарландыруды ұйымдастыру сызбасы және оларды сақтау бойынша міндеттемелер;
4) телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыру схемасы;
5) теле-, радиоарналарды құқық иеленушi - теле-, радиокомпаниямен ретрансляциялауға (көпбағдарламалы хабар тарату үшін) арналған алдын ала шарттардың көшірмелері;
6) нысанға өтініш берушінің мүліктік құқығын орнататын немесе оны жалға алу құжаттарымен расталған ғимараттар мен алаңдар (техникалық құралдарды орналастыру және пайдалану үшін, әкімшілік-басқару қызметкерлері үшін, халыққа қызмет көрсету үшін);

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по распространению теле-, радиоканалов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 982. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1590.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.12.2012 № 1590 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» и подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности по распространению теле-, радиоканалов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июля 2012 года № 982
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании
деятельности по распространению теле-, радиоканалов
1. Квалификационные требования, предъявляемые к физическим и юридическим лицам, претендующим на получение лицензии на деятельность по распространению теле-, радиоканалов, включают наличие:
1) не менее одной трети от общего числа инженерно-технических специалистов, имеющих профильное высшее, техническое или профессиональное образование в сфере телекоммуникаций и практический опыт по специальности не менее одного года, подтвержденные соответствующими копиями дипломов, записями в трудовой книжке;
2) обязательства по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими стандартами в сфере телерадиовещания;
3) схемы организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций и обязательства по их соблюдению;
4) схемы организации сети телерадиовещания;
5) копии предварительных договоров на ретрансляцию теле-, радиоканалов с теле-, радиокомпаниями-правообладателями (для многопрограммного вещания);
6) помещений и площадей, подтвержденных правоустанавливающими документами имущественных прав заявителя на объект или на его аренду (помещения для размещения и эксплуатации технических средств, для административно-управленческого персонала, для обслуживания населения);

7) бақылау-өлшеу және сынақ жұмыстарын өткізу үшін метрологиялық құрал-жабдықтарды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме (өтініш берушіге тиесілі меншік құқығымен немесе тиісті келісімшарт болған жағдайда жалға алу);
8) мынадай мазмұндағы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба:
кәсіпкерлік субъектілеріне тиесілілігі (шағын, орта, ірі);
құрылатын желінің атауы (эфирлі, кәбілді, спутникті);
хабар тарату аумағы;
желі түрі, қолданылатын стандарттар;
даму кезеңдері бойынша, таратылатын теле-, радиоарналардың тізбесі және қысқаша сипаттамалары;
пайдаланылатын жағдайда шартты қол жетімді жүйелер туралы мәлімет;
желіні пайдалану және басқару жүйесін ұйымдастыру қағидаты;
желі сыйымдылығы және/немесе қосылушылардың саны, оның ішінде даму кезеңі бойынша;
Қазақстан Республикасының аумағындағы телерадио хабарларын тарату және байланыс желілерінің өзара іс-қимылы;
станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру тәсілі (өтініш берушінің өзге желілердің жалға алынған арналарынан нақты техникалық құралдарын пайдалану арқылы телерадио хабарларын таратудың желілерінің жеке құралдары бойынша);
өтініш берушінің желісін өзге телерадио хабарларын тарату операторларының желісіне қосуды ұйымдастыру тәсілі;
жиілікті иеленуге қажетті жабдықтардың тізбесі;
бас станцияларға желіде таратылатын телерадиохабар тарату теле-, радио арналарын жеткізу тәсілдері мен көздері;
санитарлық паспорт (жиілікті иелену арқылы жабдықты қолдану кезінде).
9) спутниктік байланыс арналарын пайдалану жағдайында:
пайдаланылатын жасанды жер серіктерінің атауы, орналасуы және тиесілілігі, олардың тұру нүктесі, қызмет аумағы;
спутниктік оператор ұсынған қабылдау-тарату спутниктік станцияларының желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлар көшірмелері;
қолданылатын жерсеріктік ресурстардың даму кезеңдері бойынша өсу көлемі (қолданылатын спутниктік ресурс көлемі);
арнаның орташа ақпараттық жылдамдығы;
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамасы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 шілдедегі
№ 982 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. «Телевизиялық және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 18 шiлдедегi № 607 қаулысы.
2. «Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 18 шiлдедегi № 607 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 23 сәуiрдегi № 577 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 20, 181-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлiгiнiң мәселелерi» туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 18 мамырдағы № 427 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 34, 268-құжат).

7) метрологического оборудования для проведения контрольно-измерительных и испытательных работ (принадлежащее заявителю на правах собственности либо аренды при условии наличия соответствующего договора);
8) пояснительной записки, которая должна содержать информацию о:
принадлежности к субъектам предпринимательства (малый, средний, крупный);
наименовании создаваемой сети (эфирное, кабельное, спутниковое);
территории охвата вещанием;
типе сети, используемых стандартах;
перечне и кратких характеристиках распространяемых теле-, радиоканалов по этапам развития;
сведениях о системах условного доступа в случае их использования;
принципах организации системы управления и эксплуатации сети;
емкости сети и/или количестве подписчиков, в том числе по этапам развития;
взаимодействии с сетями телерадиовещания и связи на территории Республики Казахстан;
способах организации межстанционных соединений (по собственным средствам сети телерадиовещания заявителя с указанием конкретных технических средств, по арендованным каналам других сетей);
способах организации выхода сети заявителя на сети других операторов телерадиовещания;
перечне оборудования, на которое необходимо получить частотные присвоения;
источниках и способах доставки распространяемых в сети телерадиовещания теле-, радиоканалов на головные станции;
санитарном паспорте (при применении оборудования с частотным присвоением);
9) в случае использования каналов спутниковой связи:
наименование, расположение и принадлежность используемых искусственных спутников земли, их точка стояния, зона обслуживания;
копия трансмиссионных планов, используемых в сети приемо-передающих спутниковых станций, представленных спутниковым оператором;
занимаемая полоса частот (размер используемого спутникового ресурса);
средняя информационная скорость на канал;
энергетические характеристики спутниковой системы.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 июля 2012 года № 982
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2007 года № 607 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по организации телевизионного и (или) радиовещания».
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2009 года № 577 «О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2007 года № 607» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 20, ст. 181).
3. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2010 года № 427 «Вопросы Министерства связи и информации Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 34, ст. 268).

4. «Телевизиялық және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметтi лицензиялау ережесiн және оған қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 18 шiлдедегi № 607 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 17 қарашадағы № 1352 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 3, 56-құжат).

4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2011 года № 1352 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2007 года № 607 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований к деятельности по организации телевизионного и (или) радиовещания» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 56).