Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де жолмен жәрдемдескен адамдарды көтермелеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1077 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1131 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2015 № 1131 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңының 7-бабының 2-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де жолмен жәрдемдескен адамдарды көтермелеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (келiсiм бойынша) осы қаулыны іске асыру жөнінде тиісті шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 тамыздағы
№ 1077 қаулысымен
бекітілген
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де жолмен жәрдемдескен адамдарды көтермелеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де жолмен жәрдемдескен адамдарды көтермелеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленген және ол сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске өзге де түрде жәрдемдесетін адамдарды көтермелеу тәртібін анықтайды.
2. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске өзге де түрде жәрдемдесетін адамдарға біржолғы ақшалай сыйақы түрінде жүзеге асырылатын көтермелеу белгіленеді.
Ақшалай сыйақы түріндегі көтермелеу мынадай мөлшерде белгіленеді:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы әкімшілік істер бойынша – 30 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) онша ауыр емес сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы қылмыстық істер бойынша – 40 АЕК;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы ауырлығы орташа қылмыстық істер бойынша – 50 АЕК;

Об утверждении Правил поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1077. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1131
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2015 № 1131 (вводится в действие с 01.01.2016).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией.
2. Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (по согласованию) принять соответствующие меры по реализации настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2012 года № 1077
Правила
поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного
правонарушения или иным образом оказывающих содействие
в борьбе с коррупцией
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией» и определяют порядок поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией.
2. Для лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией, устанавливаются поощрения, осуществляемые в форме единовременного денежного вознаграждения.
Поощрение в виде денежного вознаграждения устанавливается в следующих размерах:
1) по административным делам о коррупционных правонарушениях – 30 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) по уголовным делам о коррупционных преступлениях небольшой тяжести – 40 МРП;
3) по уголовным делам о коррупционных преступлениях средней тяжести – 50 МРП;

4) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы ауыр қылмыстық істер бойынша – 70 АЕК;
5) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар туралы аса ауыр қылмыстық істер бойынша – 100 АЕК.
Қағидалардың 6-тармағында көзделген жағдайларда, грамотамен марапаттау немесе алғыс жариялау түріндегі көтермелеулер белгіленуі мүмкін.
3. Көтермелеуді қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Көтермелеудің шарттары, негіздері және тәртібі
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске жәрдемдесу:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық немесе қылмыс жасау фактісі туралы хабарлауды;
2) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған іздеудегі адамның тұрған жері туралы ақпарат беруді;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты немесе қылмысты анықтау, жолын кесу және ашу үшін кейіннен маңызы болған өзге де жәрдем беруді қамтиды.
5. Көтермелеу адам берген ақпарат шындыққа сәйкес болса және айыпты адамға қатысты:
1) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы сот қаулысы заңды күшіне енген;
2) айыптау үкімі заңды күшіне енген;
3) ақталмайтын негіздер бойынша істі қысқарту туралы қаулы шығарылған жағдайда ғана төленеді.
6. Адамды көтермелеу туралы материалдарды сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін орган көтермелеуге құқығы пайда болған күннен бастап он күн ішінде қалыптастырады және комиссия қарауына жібереді және мынадай:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін органның өтініші;
2) сыбайлас жемқорлық қылмыс фактісі бойынша адамның өтініші туралы арыздарды, ақпаратты есепке алу кітабында тіркелген арыздың көшірмесі немесе адамның сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты немесе қылмысты анықтауға, жолын кесуге және ашуға жәрдем бергенін растайтын өзге де құжаттар;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғаны туралы хаттаманың немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау жөніндегі қаулының көшірмесі;
4) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесі;
5) қылмыстық іс қозғау туралы қаулының немесе сотқа дейінгі жеңілдетілген іс жүргізу хаттамасының көшірмесі;
6) заңды күшіне енген айыптау үкімінің не ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық істі қысқарту туралы қаулының көшірмесі қамтылуы тиіс.
7. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар фактісі туралы хабарлаған немесе өзге де жолмен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте жәрдем көрсеткен адамдарды көтермелеу мәселелері қаржылық құжаттарға қол қою құқығы берілген қаржы полициясы органдарының уәкілетті адамдары қарайды.
8. Қаржы полициясы тиісті органының басшысы бес жұмыс күні ішінде тұлғаға біржолғы ақшалай сыйақыны төлеу үшін негіз болып табылатын көтермелеу туралы бұйрық шығарады.

4) по уголовным делам о тяжких коррупционных преступлениях – 70 МРП;
5) по уголовным делам об особо тяжких коррупционных преступлениях – 100 МРП.
В случаях, предусмотренных пунктом 6 Правил, могут устанавливаться поощрения в виде награждения грамотой или объявления благодарности.
3. Финансирование поощрений производится за счет средств республиканского бюджета.
2. Условия, основания и порядок поощрения
4. Содействие в борьбе с коррупцией включает следующее:
1) сообщение о факте совершения коррупционного правонарушения или преступления;
2) представление информации о местонахождении разыскиваемого лица, совершившего коррупционное преступление;
3) иное содействие, имевшее впоследствии значение для выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционного правонарушения или преступления.
5. Поощрение осуществляется в случае, если информация, представленная лицом, соответствует действительности и в отношении виновного лица:
1) вступило в законную силу постановление суда о наложении административного взыскания;
2) вступил в законную силу обвинительный приговор;
3) вынесено постановление о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям.
6. Материалы на поощрение формируются и направляются в органы финансовой полиции органом, ведущим борьбу с коррупцией, в течение десяти дней со дня возникновения права на поощрение, и включают в себя в том числе:
1) ходатайство органа, ведущего борьбу с коррупцией;
2) копию заявления, зарегистрированного в книге учета заявлений, информаций об обращении лица по факту коррупционного преступления или иных документов, подтверждающих оказание лицом содействия в выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании коррупционного правонарушения или преступления;
3) копию протокола о совершении административного правонарушения или постановления о возбуждении дел об административном правонарушении;
4) копию постановления суда о наложении административного взыскания, вступившего в законную силу;
5) копию постановления о возбуждении уголовного дела или протокола упрощенного досудебного производства;
6) копию обвинительного приговора, вступившего в законную силу либо постановления о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям.
7. Вопросы поощрения лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказавших содействие в борьбе с коррупцией, рассматриваются уполномоченными лицами органов финансовой полиции, наделенными правом подписывать финансовые документы.
8. Руководитель соответствующего органа финансовой полиции в течение пяти рабочих дней издает приказ о поощрении, являющийся основанием для выплаты лицу единовременного денежного вознаграждения.

9. Біржолғы ақшалай сыйақыны төлеу көтермелеу туралы бұйрық шыққан күнінен бастап он бес күн ішінде адамның жеке немесе өзге шотына аудару арқылы жүргізіледі.
10. Біржолғы ақшалай сыйақыны төлеуден бас тартқан жағдайда, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де түрде жәрдемдесетін адам сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін органға тиісті өтініш береді.
Бұл ретте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін орган қаржы полициясы органының тиісті басшылығының алдында адамды грамотамен марапаттау немесе оған алғыс жариялау туралы өтініш жасауы мүмкін.
3. Өзге де ережелер
11. Көрінеу жалған ақпаратты хабарлаған адам Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тәртіппен жауапты болады.
12. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактiсi туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте өзге де жолмен жәрдемдескен адамдарды көтермелеу бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін органның әрекетіне немесе әрекетсіздігіне сот тәртібімен шағымдануға болады.

9. Выплата единовременного денежного вознаграждения производится в течение пятнадцати дней со дня издания приказа о поощрении путем перевода на лицевой либо иной счет лица.
10. В случае отказа от единовременного денежного вознаграждения, лицо, сообщившее о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказавшее содействие в борьбе с коррупцией, подает органу, ведущему борьбу с коррупцией, соответствующее заявление.
При этом, орган, ведущий борьбу с коррупцией, может ходатайствовать перед соответствующим руководителем органа финансовой полиции о награждении лица грамотой либо объявлении ему благодарности.
3. Иные положения
11. Лицо, сообщившее заведомо ложную информацию, в установленном порядке несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
12. Действие или бездействие органа, ведущего борьбу с коррупцией по поощрению лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих содействие в борьбе с коррупцией, может быть обжаловано в судебном порядке.