Адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қауiп-қатер және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1112 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 763 бұйрығын қараңыз.
«Телерадио хабарларын тарату туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 18 қаңтардағы Заңы 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қауiп-қатер және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 31 тамыздағы
№ 1112 қаулысымен
бекітілген
Адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қауiп-қатер және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Адамдардың өмiрiне, денсаулығына төнген қауiп-қатер және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде қалыптасқан жағдайдағы iс-қимылдар тәртiбi туралы халықты хабардар ету, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауiпсiздiк және құқықтық тәртiптi қорғау мүдделерiнде телерадио хабарларын тарату желiлерiн пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде халықты хабардар ету іс-шараларын жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделерінде телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1112. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 16.07.2015 г. № 763.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2012 года № 1112
Правила
использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования сетей телерадиовещания для оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка (далее – Правила) определяют порядок использования сетей телерадиовещания при осуществлении мероприятий по оповещению населения при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка.

2. Халықты хабардар ету адамдардың денсаулығы мен өмірін сақтауға, шаруашылық объектілері мен қоршаған ортаны қорғауға, қоғамдық тәртіпті қолдауға қажетті жүріс-тұрыс қағидалары, іс-қимылдар мен шаралар тәртібі туралы ақпараттандыру мақсатында жүзеге асырылады.
3. Халықты хабардар ету үшін телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану ағымдағы теле-, радиобағдарламаларын таратуды тоқтатып, телерадио хабарларын таратудың барлық желілері мен арналары арқылы бейне, мәтіндік және дыбыстық хабарламаларды беру арқылы жүзеге асырылады.
4. Халықты хабардар ету үшін телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалануға: Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі өкілетті.
5. Қағидалар меншік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, барлық теле-, радиокомпаниялар мен телерадио хабарларын тарату операторлары үшін міндетті болып табылады.
2. Халықты хабардар ету үшін телерадио хабарларын тарату желілерін пайдалану тәртібі
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мемлекеттік органдар қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп мүдделеріне қауіп төндіретін төтенше жағдайлардың туындау қаупі туралы бейне, мәтіндік және дыбыстық хабарламалар үлгілерінен тұратын ақпарат тасымалдағыштарды және техникалық құралдарды телерадио хабарларын тарату операторларына және теле-, радио компанияларына ұсынады. Ақпарат тасымалдағыштардың мазмұны төтенше жағдайлар, ұлттық, қоғамдық және әскери қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда жаңартылады.
7. Телерадио хабарларын тарату операторлары мен осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мемлекеттік органдардың өзара әрекеттесу тәртібі телерадио хабарларын тарату операторы мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп әзiрлейтін және бекiтетін, тиісті регламенттерде анықталады.
8. Мүдделі мемлекеттік органдардың жедел кезекшілерінен хабар алғаннан кейін телерадио хабарларын тарату операторлары және теле-, радиокомпаниялар жедел түрде теле-, радиобағдарламалардың таралуын тоқтатуды жүзеге асырады және ақпарат тасымалдағышпен тиісті ақпаратты халыққа таратуды қамтамасыз етеді.
9. Кейінге қалдыру мүмкін емес айрықша жағдайларда төтенше жағдайлар қаупі мен туындауы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделеріне қауіп төндіретін жағдайлар туралы халықты жедел ақпараттандыру үшін ведомстволық техникалық теле-, радиобағдарламаларын таратуды тоқтату құралдарымен жабдықталған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі жедел кезекшісінің жұмыс орнынан, кейіннен тиісті телерадио хабарларын тарату операторы мен теле-, радиокомпанияларға ауызша (таратуды тоқтатқан сәттен бастап 10 минуттан кешіктірмей) және 5 жұмыс күннің ішінде жазбаша мәлімдей отырып, тікелей тоқтатылады.
Ағымдық телерадио хабарларын таратуды тоқтатудың бір реттік ұзақтығы бір сағат iшiнде екi-үш рет қайталануы кезінде 5 минуттан аспайды.

2. Оповещение населения осуществляется в целях информирования о правилах поведения, порядке действий и мерах, необходимых для сохранения жизни и здоровья людей, охраны объектов хозяйствования и окружающей среды, поддержания общественного порядка.
3. Использование сетей телерадиовещания для оповещения населения осуществляется путем передачи видео, текстовых и речевых сообщений по всем сетям и каналам телерадиовещания с прерыванием трансляции текущих теле-, радиопрограмм.
4. Полномочиями для использования сетей телерадиовещания для оповещения населения обладают: Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан.
5. Правила являются обязательными для всех теле-, радиокомпаний и операторов телерадиовещания, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, независимо от их форм собственности.
2. Порядок использования сетей телерадиовещания
для оповещения населения
6. Государственные органы предусмотренные в пункте 4 настоящих Правил передают операторам телерадиовещания и теле-, радиокомпаниям технические средства оповещения и носители информации, содержащие видео, текстовые и речевые сообщения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка. Содержание изменений и дополнений в нормативные правовые акты в области чрезвычайных ситуаций, национальной, общественной и военной безопасности.
7. Порядок взаимодействия операторов телерадиовещания и государственных органов, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, определяются соответствующими регламентами, разрабатываемыми и утверждаемыми оператором телерадиовещания совместно с заинтересованными государственными органами.
8. Операторы телерадиовещания и теле-, радиокомпании после получения от оперативных дежурных заинтересованных государственных органов извещения незамедлительно осуществляют прерывание трансляции теле-, радиопрограмм и обеспечивают передачу соответствующей информации населению с носителей информации.
9. В исключительных, не терпящих отлагательства случаях, для незамедлительного оповещения населения трансляции теле-, радиопрограмм прерываются непосредственно с рабочих мест оперативных дежурных Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, оборудованных ведомственными техническими средствами прерывания трансляций теле-, радиопрограмм, с последующим устным (не позднее 10 минут с момента прерывания трансляции), а также письменным уведомлением соответствующего оператора телерадиовещания и теле-, радиокомпании в течение пяти рабочих дней.
Разовая продолжительность прерывания трансляций текущих теле-, радиопрограмм не должна превышать 5 минут при двух - трехкратном его повторении в течение одного часа.

10. Теледидар және радио бағдарламаларын таратуды тоқтату кезінде тікелей эфирде дыбыстық хабарламаларды беруді осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген мемлекеттік органдардың жедел кезекшілері не телерадио хабарларын тарату операторлары мен теле-, радиокомпаниялар дикторлары жүзеге асырады.
11. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мемлекеттік органдар телерадио хабарларын тарату операторларымен және теле-, радиокомпаниялармен бірлесіп, тоқсанына кемінде 1 рет техникалық құралдардың теледидар және радио хабарларын таратуды тоқтатуға әзірлігін тексеруді мерзімді жүзеге асырады.

10. Передача речевых сообщений в прямом эфире при прерывании трансляции телевизионных и радиопрограмм при необходимости осуществляется оперативными дежурными, установленными пунктом 4 настоящих Правил, государственных органов либо дикторами операторов телерадиовещания и теле-, радиокомпаний.
11. Государственные органы, предусмотренные в пункте 4 настоящих Правил, совместно c операторами телерадиовещания и теле-, радиокомпаниями периодически, не менее 1 раза в квартал осуществляют проверку готовности технических средств к прерыванию трансляции телевизионных и радиопрограмм.