Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қазандағы № 1341 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 193 бұйрығын қараңыз.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қазандағы
№ 1341 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік (бұдан әрі – сәйкестік куәлігі) беру тәртібін белгілейді.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) әуе кемесi (бұдан әрі – ӘК) – жер (су) бетiнен шағылысқан ауамен әрекеттесудi болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебiнен атмосферада қалықтайтын аппарат;
2) дәлелдемеу құжаттамасы – авиациялық техникаларды тексеру, сынау, зерттеу мен техникалық жай-күйін бағалау нәтижелерін қамтитын құжаттама;
3) өтініш беруші – азаматтық әуе кемесінің данасын (бұдан әрі – АӘКД) сертификаттау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтінім жасаған жеке немесе заңды тұлға;

Об утверждении Правил сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 1341. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 193.
В соответствии с подпунктом 10-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 октября 2012 года № 1341
Правила
сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна нормам летной годности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации».
2. Настоящие Правила устанавливают порядок сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности (далее – удостоверение соответствия).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) воздушное судно (далее – ВС) – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
2) доказательная документация – документация, содержащая результаты проверок, испытаний, исследований и оценок технического состояния авиационной техники;
3) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся с заявкой в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для сертификации экземпляра гражданского воздушного судна (далее – ЭГВС);

4) дайындаушы – ӘК дайындауды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
5) ӘК түрлендіру – ӘК-нің қабылданған конструкциясын және (немесе) олардың ұшу жарамдылығына елеулі әсерін тигізетін немесе қоршаған ортаға әсер ететін сипаттамаларын қозғайтын құрамдастарын кез келген түрде өзгерту;
6) ұшуға жарамдылық нормалары (бұдан әрі – ҰЖН) – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелерінің конструкциясына, параметрлері мен ұшу сапаларына және олардың құрамдастарына қойылатын талаптар;
7) әзірлеуші – авиациялық техниканы әзірлеуді жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
8) үлгі сертификаты – азаматтық ӘК үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
9) техникалық сараптамалық комиссия – ұшу аппаратының конструкциясына, ұшу сипаттамаларына сараптамалық және оның техникалық жай-күйі мен ұшуларға жарамдылығын анықтауды жүзеге асыру үшін уәкілеттік берілген сараптамалық ұйымның тұрақты жұмыс істейтін жұмыс органы;
10) АӘКД ҰЖН-ға сәйкестік куәлігі – АӘКД конструкциясының сәйкестігін, сипаттамалары мен пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын, уәкілетті орган берген құжат;
11) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) АӘКД пайдалану құжаттамасы – АӘКД ұшу және техникалық пайдалануды регламенттейтін (реттейтін) құжаттар жиынтығы, ол нақты АӘКД және оның құрауыштарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдалану шектеулерін қамтиды;
13) сараптамалық ұйым – әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым;
14) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерiн пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерiн ұсынатын жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Бекітілген үлгілік конструкциясы (үлгі сертификаты) жоқ әрбір АӘКД-ны оның Қазақстан Республикасының азаматтық ӘК конструкциясының, сипаттамалары мен пайдалану-техникалық құжаттамасының ҰЖН-ға сәйкестігіне уәкілетті орган сертификаттауы тиіс.
Сәйкестік куәлігі берілген ӘК коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыруға жіберілмейді.

4) изготовитель – юридическое или физическое лицо, осуществляющее изготовление ВС;
5) модификация ВС – любое изменение принятой конструкции ВС и (или) его компонентов, которое существенно влияет на их летную годность или затрагивает их характеристики, влияющие на окружающую среду;
6) нормы летной годности (далее – НЛГ) – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
7) разработчик – юридическое или физическое лицо, осуществляющее разработку авиационной техники;
8) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского ВС;
9) техническая экспертная комиссия – постоянно действующий рабочий орган экспертной организации, уполномоченной для осуществления экспертной оценки конструкции, летных характеристик летательного аппарата и определения его технического состояния и годности к полетам;
10) удостоверение соответствия ЭГВС НЛГ – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие конструкции ЭГВС, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности;
11) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
12) эксплуатационная документация ЭГВС – комплект документов, регламентирующий летную и техническую эксплуатацию ЭГВС, включая его техническое обслуживание и ремонт конкретного ЭГВС и его компонентов, а также содержащий условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
13) экспертная организация – некоммерческая организация, объединяющая эксплуатантов воздушных судов;
14) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Каждый ЭГВС, не имеющий утвержденной типовой конструкции (сертификата типа), подлежит сертификации уполномоченным органом на соответствие его конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации НЛГ гражданских ВС Республики Казахстан.
ВС, на которое выдано удостоверение соответствия, не допускается к осуществлению коммерческих воздушных перевозок.

5. Осы Қағидаларда қамтылған рәсімдер мен жалпы техникалық талаптар жеңіл және аса жеңіл авиацияның ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын АӘКД (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. АӘКД түрлендіру кезінде ол екінші қайта сертификаттауға жатады.
2. АӘКД сертификаттау тәртібі
8. Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АӘКД-ні сертификаттауға азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім береді.
Өтінімге:
1) ӘК данасының пайдалану құжаттамасының жиынтығы;
2) ӘК данасының ерекшелігі, ол қысқаша техникалық сипаттаманы, жүйелердің басты схемаларын, негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ ӘК данасы сертификатталатын ауқымдағы, пайдаланудың күтілетін жағдайлары мен шектеулерін қамтуы тиіс;
3) ӘК-нің үш проекциядағы немесе фотографиядағы түрлі кескіндердегі түрлері: алдынан, бүйірінен, артынан;
4) ӘК немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, қалақты, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттары.
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң* көшiрмесi не анықтамасы немесе жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі.
Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
6) азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).
9. Уәкілетті орган өтінімді алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде АӘКД-нің конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін бағалауға сертификаттық тексеру бойынша жұмыстар жүргізуге сараптамалық ұйымды тартады.

5. Содержащиеся в настоящих Правилах процедуры и общие технические требования применяются к ЭГВС легкой и сверхлегкой авиации (самолеты, вертолеты, планеры с мотором, автожиры, аэростатические воздушные суда) с максимальной взлетной массой не более 2250 кг.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. При модификации ЭГВС он подлежит повторной сертификации.
2. Порядок сертификации ЭГВС
8. Заявитель в уполномоченный орган подает заявку на сертификацию ЭГВС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются:
1) комплект эксплуатационной документации экземпляра ВС;
2) спецификация экземпляра ВС, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр ВС;
3) виды ВС в трех проекциях или фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
4) первичные платежные документы, подтверждающие законность приобретения ВС или сборочного комплекта, двигателя, винта, агрегатов и комплектующих изделий;
5) копия свидетельства* либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копия удостоверения личности физического лица.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
6) копия документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна.
В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в течение двух рабочих дней дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с момента получения заявки привлекает экспертную организацию для проведения работ по сертификационному обследованию на оценку соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации  ЭГВС нормам летной годности.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сараптамалық  ұйымды тарта отырып, сертификаттық тексеру жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, ӘК аэродинамикалық және беріктік сипаттамаларын, конструкциясын, оның жасалу сапасын (күрделі жөнделуін) бағалайды.
Сертификаттық тексеру аяқталғаннан кейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісін ресімдеп, қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰЖН сәйкестік куәлігінің деректер картасы;
2) АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі, АӘКД ұшу сараптамасының хаттамасы;
3) АӘКД техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті).
Ескертпе: АӘКД ұшу-техникалық тексеру актісі және АӘКД ұшу сараптамасының хаттамасы екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. АӘКД сертификаттаудың жалпы мерзімі өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнді құрайды. Қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болатын жағдайларда, қарау мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап, күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушіге хабарланады.
Егер осы Қағидаларда белгіленген мерзімде уәкілетті орган өтініш берушіге сәйкестік куәлігін бермесе немесе дәлелді жазбаша бас тарту ұсынылмаған жағдайда, оны беру мерзімі аяқталған күннен бастап сәйкестік куәлігі берілді деп есептеледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісі негізінде уәкілетті орган өтініш берушіге осы актіні алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігін береді.
АӘКД техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтаудың теріс актісі жағдайында уәкілетті орган АӘКД ҰЖН беруден бас тартады. Бұл ретте өтініш берушіге бас тарту себебін көрсете отырып, жазбаша түрде осы актіні алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде дәлелді жауап беріледі.
Егер сертификаттық тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бекітуі үшін сәйкессіздіктерді жою бойынша жауапты адамдарды және күнін көрсетіп, түзету іс-қимылының жоспарын жасайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган түзету іс-қимылының жоспарын бекіткен сәтінен бастап сертификаттау мерзімінің ағымы анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации с привлечением экспертной организации оценивает аэродинамические и прочностные характеристики ВС, конструкцию, качество его изготовления (капитального ремонта), техническое состояние с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов по проведению сертификационного обследования.
По окончании сертификационного обследования уполномоченный орган в сфере гражданской авиации оформляет акт оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением:
1) карты данных удостоверения соответствия НЛГ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) акта летно-технического обследования ЭГВС, протокола летной экспертизы ЭГВС;
3) программы (регламента) технического обслуживания ЭГВС.
Примечание: акт летно-технического обследования ЭГВС и протокол летной экспертизы ЭГВС составляются в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Общий срок сертификации ЭГВС составляет 30 календарных дней со дня регистрации заявки. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на 30 календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
В случае, если уполномоченный орган в установленные настоящими Правилами сроки не выдал заявителю удостоверение соответствия либо не представил письменный мотивированный отказ, то с даты истечения сроков его выдачи удостоверение соответствия считается выданным.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. На основании положительного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС уполномоченный орган выдает заявителю в течение десяти рабочих дней со дня получения данного акта удостоверение соответствия ЭГВС НЛГ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае отрицательного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам ЭГВС, уполномоченный орган отказывает в выдаче удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ. При этом, заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа в течение 5 рабочих дней с момента получения данного акта.
В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании, заявитель составляет план корректирующих действий с указанием даты и ответственных лиц по устранению замечаний для утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
С момента утверждения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации плана корректирующих действий течение срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.

Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. АӘКД конструкциясына, оның құрауыштарына немесе пайдалану құжаттамасына өзгерістерді жүзеге асырған АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің ұстаушысы бір ай мерзімнің ішінде уәкілетті органды осы өзгерістер туралы хабардар етеді және АӘКД-ны қайта сертификаттауға ұсынады.
15. Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым төленеді. Сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
16. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің қолданылуы мына жағдайларда тоқтатыла тұрады:
1) егер уәкілетті орган сертификаттаған АӘКД немесе оның пайдалану құжаттамасына уәкілетті органмен келісілмеген, осы Қағидаларда көзделген рәсімдер бұзыла отырып, өзгеріс немесе толықтыру енгізілсе;
2) жоғалған немесе бүлінген жағдайда;
немесе мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) осы АӘКД пайдалану үдерісінде оның ұшу жарамдылығын бұзуға және ұшудың қауіпсіздігіне қатер төндіруге байланысты кемшіліктер анықталса;
2) ұшу жарамдылығын бұзуға әкелген авиациялық оқиға болған немесе АӘКД зақымдалған жағдайда.
Бұл ретте, уәкілетті орган АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің қолданылуы тоқтатылса және тоқтатылғандығы туралы пайдаланушыға осы куәліктің қолданылуының тоқтатыла тұруына және тоқтатылуына әкелген себептер анықталған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайда АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің ұстаушысы хабарлауы немесе тоқтатыла тұрған жағдайда АӘКД сертификатын уәкілетті органға 5 жұмыс күні ішінде қайтаруы тиіс.
17. АӘКД сертификатының қолданылуын қалпына келтіру өтініш беруші дәлелдеме құжаттамасымен бірге ұсынған оның қолданысын тоқтата тұруға әкелген себептердің жойылғаны туралы актіге азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган келісім берген күннен бастап жүргізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. АӘКД сертификаты қолданысының тоқтатыла тұруына негіз болған себептер жойылмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті өтінімді алғаннан бастап 15 жұмыс күні ішінде АӘКД сертификатының қолданысын жаңартудан бас тартады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.

Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. Держатель удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ, осуществивший изменения конструкции ЭГВС, его компонентов или эксплуатационной документации, в месячный срок извещает уполномоченный орган об этих изменениях и предъявляет ЭГВС для повторной сертификации.
15. За сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие с 01.01.2014).
16. Действие удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ приостанавливается в случаях:
1) если в сертифицированную уполномоченным органом конструкцию ЭГВС или его эксплуатационную документацию внесены изменение или дополнение, не согласованные уполномоченным органом, с нарушением процедур, предусмотренных настоящими Правилами;
2) утери или его порчи;
или прекращается в случаях:
1) выявления в процессе эксплуатации присущих данному ЭГВС недостатков, связанных с нарушением его летной годности и угрожающих безопасности полетов;
2) авиационного происшествия или повреждения ЭГВС, приведших к нарушению летной годности.
При этом, уполномоченный орган информирует о приостановлении и прекращении действия удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ эксплуатанта в течение 5 рабочих дней с момента установления причин, послуживших приостановлению и прекращению действия указанного удостоверения.
Во всех указанных выше случаях держатель удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ должен сообщить и, в случае приостановления, вернуть сертификат ЭГВС в уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней.
17. Возобновление действия сертификата ЭГВС производится со дня согласования уполномоченным органом в сфере гражданской авиации акта об устранении причин, вызвавших приостановление его действия, представленного заявителем с приложением доказательной документации.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
18. В случае неустранения причин, на основании которых было приостановлено действие сертификата ЭГВС, уполномоченный орган отказывает в течение 15 рабочих дней с момента представления соответствующей заявки в возобновлении действия сертификата ЭГВС. При этом, заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде.

19. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі жоғалған немесе бүлінген жағдайда уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынудың негізінде оның телнұсқасын беру жүргізіледі:
1) АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі ұстаушысының АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігін жоғалтудың немесе бүлінуінің себептері мен жағдайлары көрсетіліп, еркін нысанда ресімделген АӘКД сертификатының телнұсқасын беру туралы өтініші;
2) егер жарамсыз болса, АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігі.
20. АӘКД ҰЖН сәйкестік куәлігінің телнұсқасын беру өтініш берілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Куәлік телнұсқасының жоғары оң жақ бұрышына «Телнұсқа» белгісі қойылады.
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
1-қосымша
Уәкілетті органның
басшысына
ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ ДАНАСЫН СЕРТИФИКАТТАУҒА АРНАЛҒАН
ӨТІНІМ
____________________________________________________________ тиесілі.
(АӘКД иесі)
____________, әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді өтінемін
(АӘКД атауы)
Мекенжайы мен телефоны ______________________________________________
Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтерді хабарлаймын:
Әуе кемесінің түрі __________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, планер, аэростатикалық әуе кемесі және т.б.)
Пайдаланылған конструкторлық құжаттама
_____________________________________________________________________
(жеке жоба, прототипі бар, дайын КҚ, қалпына келтірілген ӘК және т.б.)
Мына жағдайларда жасалған ___________________________________________
(жеке, техникалық клубта, зауытта және т.б.)
АӘКД пайдалану ______________________________________________________
Пайдаланудың күтілетін шарттары _____________________________
Мен ұсынылған мәліметтердің дәйектілігіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауап беремін.
Сараптама үшін мәлімденген ӘК оған қойылатын талаптарға сәйкес еместігі туралы куәландыратын фактілер маған белгілі емес.
Өтініш беруші ____________ /_________________/
қолы       тегі, аты-жөні
20_ ж. «__» __________
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
2-қосымша
Әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға
жарамдылығын анықтау
АКТІСІ

19. При утрате или приведении в негодность удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ выдача его дубликата производится на основании представления в уполномоченный орган следующих документов:
1) заявления держателя удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ о выдаче дубликата сертификата ЭГВС, оформленного в произвольной форме с указанием в нем причин и обстоятельств утраты удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ или приведения его в негодность;
2) удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ, если он пришел в негодность.
20. Выдача дубликата удостоверения соответствия ЭГВС НЛГ производится в течение 5 рабочих дней со дня подачи заявления. В правом верхнем углу дубликата удостоверения делается отметка «Дубликат».
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи удостоверения
соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Руководителю
уполномоченного органа
ЗАЯВКА
НА СЕРТИФИКАЦИЮ ЭКЗЕМПЛЯРА ГРАЖДАНСКОГО
ВОЗДУШНОГО СУДНА
Прошу провести сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
___________________________________________________________________,
(наименование ЭГВС)
которое принадлежит
___________________________________________________________________
(владелец ЭГВС)
Адрес и телефон
___________________________________________________________________
Сообщаю основные сведения о воздушном судне:
Вид воздушного судна
___________________________________________________________________
(самолет, вертолет, планер, аэростатическое воздушное судно и др.)
Использованная конструкторская документация _______________________
___________________________________________________________________
(собственный проект, готовая КД, имеющая прототип, восстановленное ВС и др.)
Построено в условиях ______________________________________________
(индивидуально, в техническом клубе, на заводе и др.)
Назначение ЭГВС ___________________________________________________
Ожидаемые условия эксплуатации ____________________________________
Я отвечаю за достоверность представленных сведений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Мне неизвестны факты, которые свидетельствовали бы о том, что заявляемое для экспертизы ВС не могло бы соответствовать предъявляемым к нему требованиям.
Заявитель ____________/_________________/ М.П.
подпись          фамилия, инициалы
«__» __________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна
нормам летной годности
Форма
АКТ
оценки технического состояния и определения годности к полетам
экземпляра гражданского воздушного судна

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2013 № 1430 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» ________________ № ________________ бұйрығына сәйкес
комиссия мынадай құрамда:
Төраға: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қызметі)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша _________________
___________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің
мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, әуе
кемесі мен оның жабдығының азаматтық әуе кемесінің данасына
белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының азаматтық
авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне, мәлімделетін ұшу
түрлеріне сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға:            ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы       ____________________________   ___________________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
3-қосымша
ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ
(Аэростатикалық әуе кемесінің жеке данасын қоспағанда, азаматтық әуе кемесінің данасы үшін)
Осы деректер картасы № _____ сәйкестік куәлігінің ажырамас бөлігі болып табылады______________________________________________________ және азаматтық әуе кемесінің данасының негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын қамтиды
(ұшақ, тікұшақ, автожир және т.б., оның атауы)
1. Қозғалтқыш (қозғалтқыштар)
__________________________________________
1) қуаты, л.с. ____
2) ең жоғары айналымдары, айн/мин _______
2. Әуе винті____________________________________________
3. Отын ___________________________________________________
4. ӘК-нің ең жоғары ұшу салмағы, кг _______
5. Теңдестіру:
1) ең шекті-алдыңғы, % _______
2) ең шекті-артқы, % _______

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2013 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с приказом ___________________________________________
от «___» ___________ 20 _____ года № ____________ комиссией в составе:
Председатель:________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_____________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к
эксплуатации гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие) эксплуатационной документации, воздушного судна и его оборудования установленным требованиям к экземпляру воздушного гражданского судна и нормативным правовым актам Республики Казахстан в сфере гражданской авиации, заявляемым видам полетов.
Председатель: __________________________ ____________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
Члены комиссии: ________________________ ___________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
________________________ ___________________________
(Ф.И.О.)                    (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации _____________________ ________________
(Ф.И.О.)           (подпись)
Приложение 3
к Правилам сертификации и
выдачи удостоверения
соответствия экземпляра
гражданского воздушного
судна нормам летной
годности
КАРТА ДАННЫХ
(для единичного экземпляра гражданского воздушного судна, за
исключением единичного экземпляра аэростатического воздушного
судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью
удостоверения соответствия № _____ и содержит основные
эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
гражданского воздушного судна
___________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир и др., его наименование)
1. Двигатель (двигатели) __________________________________________
1) мощность, л.с. ____
2) максимальные обороты, об/мин _______
2. Воздушный винт ____________________________________________
3. Топливо ___________________________________________________
4. Максимальная взлетная масса ВС, кг ________________________
5. Центровка:
1) предельно-передняя _____, % _______
2) предельно-задняя _____, % _________

6. Жүк көтергіштігі, кг _______
7. Жылдамдық бойынша шектеулер:
1) ең жоғары рұқсат етілген, км/с __________
2) ең төменгі рұқсат етілген, км/с __________
3) ұшып көтерілу кезіндегі ажырау жылдамдығы, км/с ________
4) қону кезіндегі түсу жылдамдығы, км/с ____
8. экипаж құрамы, адам ________
9. ұшуды орындау үшін метеожағдайлар:
1) бұлттардың биіктігі, м _______________
2) көлденең көріну, м _____
3) жел, м/с _____________:
4) ұшуға көтерілгендегі, м/с _____________:
5) қарсы жел, м/с _____________
6) жолай жел, м/с ______________
7) 90 градустағы, м/с __________
8) қону кездегі, м/с _____________:
9) қарсы жел, м/с _____________
10) жолай жел, м/с ______________
11) 90 градустағы, м/с __________
12) қоршаған ауаның температурасы, град. 0С ______
10. Тыйым салынған: _______________________________________________
АӘКД тексеруді жүргізген ұйымның басшысы
_________/_________________/
қолы          аты-жөні
М.О.
20__ ж. "__" ___________
ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ
(Аэростатикалық әуе кемесі данасына)
Осы деректер картасы № _______ сәйкестік куәлігінің ажырамас бөлігі болып табылады және аэростатикалық әуе кемесі данасының негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын мазмұндайды.
_____________________________________________________________________
(аэростатикалық әуе кемесі)
1. Жалпы мәліметтер:
Класс
Түрі
Айырым белгісі
Сәйкестендіру №
Дайындалған күні
Пайдалану басталғаннан бергі ұшу
2. Сырты:
Айырым белгісінің болуы
түсі және өзіндік белгілері
сыртының көлемі
зауыттық нөмірі
дайындаушы
3. Негізгі жинақтаушы бұйымдар (зауыттық N, жасалған күні, дайындаушы)
Гондола
Шілтер
Газ балондарының жинақтамасы
4. Отынның түрі
5. Негізгі сипаттамалары мен шектеулері
Р/с №
Параметрлері
Формуляр бойынша
Сәйкестік бағасының нәтижелері бойынша
1.
Газ баллонына толтырылатын отынның көлемі, л
2.
Сыртын қыздырудың ең шекті температурасы, град.0С
3.
Бос аэростаттың салмағы, кг
4.
+15 град.0С, температура кезінде ұшқыш пен жолаушыларды қоса есептегендегі қажетті жүктің салмағы, кг
5.
Ең жоғары ұшу биіктігі, м
6.
Биіктеу режиміндегі Vу, м/с
7.
Төмендеу режиміндегі Vу, м/с
8.
Ұшуларды орындау үшін метеожағдайлар: Қоршаған ортаның температурасы, град.0С Жер төңірегіндегі жел жылдамдығы, м/с
Азаматтық әуе кемесінің данасын тексеруді жүргізген ұйымның басшысы
_________/_________________/
қолы         аты-жөні
М.О.
20__ ж. "__" ___________
Азаматтық әуе кемесі
данасын сертификаттау және
оның ұшуға жарамдылық
нормаларына сәйкестігіне
куәлік беру қағидаларына
4-қосымша
-Елтаңба-
_______________________________________________________
Уәкілетті орган
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы
нормаларына сәйкестік куәлігі
№ ____
сәйкестендіру № _______________________________ азаматтық әуе кемесінің данасы
_____________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның пайдаланылуы)
азаматтық әуе кемесінің данасына қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес.
_____________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның пайдаланылуы) азаматтық әуе кемесі жеке данасының негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамалары деректер картасында қамтылған, ол осы куәліктің ажырамас бөлігі болып табылады.
М.О.                Уәкілетті органның басшысы
__________________________
(қолы) Т.А.Ә.
Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің күшіне
енген күні: _____ ж. «____» _________

6. Грузоподъемность, кг ____________
7. Ограничения по скорости:
1) максимально допустимая, км/ч __________
2) минимально допустимая, км/ч ___________
3) скорость отрыва при взлете, км/ч ______
4) скорость приземления при посадке, км/ч ____
8. Состав экипажа, чел. ________
9. Метеоусловия для выполнения полетов:
1) высота облаков, м _______________
2) горизонтальная видимость, м _____
3) ветер, м/с:
4) на взлете, м/с:
5) встречный, м/с _____________
6) попутный, м/с ______________
7) под 90 град., м/с __________
8) на посадке, м/с:
9) встречный, м/с _____________
10) попутный, м/с ______________
11) под 90 град., м/с __________
12) температура окружающего воздуха, град. оС ______
10. Запрещено: _______________________________________________
Руководитель организации, проводившей обследование ЭГВС
__________/_____________________/
Подпись          фамилия, инициалы
М.П. «___» ___________ 20__ г.
КАРТА ДАННЫХ
(единичного экземпляра аэростатического воздушного судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью
удостоверения соответствия № _______ и содержит основные
эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
аэростатического воздушного судна
_____________________________________________________________________
(аэростатическое воздушное судно)
1. Общие сведения:
Класс
Тип
Опознавательный знак
Идентификационный №
Дата изготовления
2. Оболочка:
наличие опознавательного знака
расцветка и характерные признаки
объем оболочки
заводской номер
изготовитель
3. Основные комплектующие изделия (заводской №, дата изготовления, изготовитель)
Гондола
Горелка
Комплект газовых баллонов
4. Тип топлива
5. Основные характеристики и ограничения
п/п
Параметры
По формуляру
По результатам
оценки
соответствия
1.
Количество топлива,
заправляемого в газовый
баллон, л
2.
Предельно допустимая
температура нагрева
оболочки, град. оС
3.
Масса пустого
аэростата, кг
4.
Масса полезного груза,
включая пилота и
пассажиров при +15
град. оС, кг
5.
Максимальная высота
полета, м
6.
Vу в режиме набора, м/с
7.
Vу в режиме снижения,
м/с
8.
Метеоусловия для
выполнения полетов:
Температура окружающей
среды, град. оС
Скорость ветра у земли,
м/с
Руководитель организации, проводившей обследование экземпляра гражданского воздушного судна
_________/____________________/
Подпись       фамилия, инициалы
М.П.
«___» ___________ 20__ г.
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи удостоверения
соответствия экземпляра
гражданского воздушного
судна нормам летной
годности
-Герб-
_____________________________________________________________________
Уполномоченный орган
Удостоверение соответствия
Экземпляра гражданского воздушного судна
нормам летной годности
№ ____
Экземпляр гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др., его назначение)
идентификационный № _______________________________,
соответствует установленным требованиям к экземпляру гражданского воздушного судна.
Основные ___ эксплуатационные ограничения и характеристики единичного
экземпляра гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др., его назначение)
содержатся в карте данных, которая является неотъемлемой частью настоящего удостоверения.
М.П.        Руководитель
уполномоченного органа
__________________________
(подпись) Ф.И.О.
Дата вступления в силу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности:
«____»_________г.