Энергия тұтынудың нормативтерін бекіту және "Энергия тұтыну нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 50 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1346 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 тамыздағы № 656 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.08.2015 № 656 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған энергия тұтынудың нормативтерi бекiтiлсiн.
2. «Энергия тұтыну нормативтерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 50 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 6-7, 21-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 қазандағы
№ 1346 қаулысымен
бекітілген
Энергия тұтынудың нормативтерi
1. Қара және түстi металлургия саласы бойынша электр
энергиясының, жылу энергиясының және отынның нормативтiк шығысы
Электр энергиясының өнiм бiрлiгiне жұмсалатын шығыс
нормативтерi
1980 жылға дейiнгi кәсiпорындарда жобаланған және орнатылған
жабдықтарға енгiзiлетiн нормативтер
Өнеркәсiп саласының, өндiрiстiң, цехтың, бөлiмшенiң және өнiм түрiнiң атауы
Өнiмнiң өлшем бiрлiгi
Электр энергиясының өнiм бiрлiгiне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
1
2
3
Қара металлургия
Кокс-химия өндiрiсi
Ылғалдылығы 6%-дық кокс:
сала бойынша орташа алғанда
т.

Об утверждении нормативов энергопотребления и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 50 "Об утверждении нормативов энергопотребления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1346. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 656
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2015 № 656 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы энергопотребления.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 50 «Об утверждении нормативов энергопотребления» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 6-7, ст. 21).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 октября 2012 года № 1346
Нормативы энергопотребления
1. Нормативный расход электрической энергии, тепловой энергии и
топлива по отрасли черная и цветная металлургия
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции
Нормативы, вводимые на оборудование, спроектированное и
установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли
промышленности, производства,
цеха, отделения и вида продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
1
2
3
Черная металлургия
Коксохимическое производство
Кокс 6 %-й влажности:
в среднем по отрасли
т.

250-300
бұрама шегелер мен бұрамалар
т.
400-900
Арқандар:
жуан
т.
30-90
орташа
т.
150-200
жiңiшке
т.
600-800
Шегелер (орташа)
т.
60-115
Тор:
жiңiшке, өрме
т.
200-250
пiсiрме, арматуралы
т.
130-170
Электродтар (орташа)
т.
250-300
Қалыңдығы мынадай суықтай илемделген таспалар:
0,5-0,1 мм
т.
650
0,1 мм кем емес
т.
1200-1500
Сымның 1 т мырыштандыру:
гальваникалық
т.
150-200
мырыштан жасалған электр пештi ваннада ыстықтай
т.
250
Сығымдалған ауаны өндiру
сығымдалған ауа:
сала бойынша орташа
1000 м3
90-100
жекелеген металлургия зауыттары бойынша
1000 м3
60-110
Өнеркәсiптiк сумен және газбен жабдықтау
Техникалық су:
сала бойынша орташа
1000 м3

250-300
шурупы и винты
т.
400-900
Канаты:
толстые
т.
30-90
средние
т.
150-200
тонкие
т.
600-800
Гвозди (в среднем)
т.
60-115
Сетка:
тонкая, плетеная
т.
200-250
сварная, арматурная
т.
130-170
Электроды (в среднем)
т.
250-300
Лента холоднопрокатного производства толщиной:
0,5-0,1 мм.
т.
650
менее 0,1 мм.
т.
1200-1500
Оцинкование 1 т проволоки:
гальваническое
т.
150-200
горячее с применением электропечных ванн для расплава цинка
т.
250
Производство сжатого воздуха
сжатый воздух:
в среднем по отрасли
1000 м3
90-100
по отдельным металлургическим заводам
1000 м3
60-110
Промышленное водо- и газоснабжение
Вода техническая:
в среднем по отрасли
1000 м3

150-250
жекелеген металлургия зауыттары бойынша
1000 м3
167-370
Генераторлы газ
1000 м3
15,9
Түстi металлургия
Мыс өндiрiсi
Қара мыс:
сала бойынша орташа
т.
385-401
жекелеген мыс балқыту зауыттары бойынша
т.
120-1158
конверторларда алынған орташа
т.
1700-2250
Оның iшiнде:
т.
концентрат алу
т.
1275-1600
шағылдырғыш пештер мен конверторлар
т.
150-300
қосалқы цехтар
т.
250-350
Бай руданы электрмен балқыту арқылы алынған мыс
т.
3000-5000
орташа
Тазартылған мыс:
сала бойынша орташа
т.
390-418
жекелеген зауыттар бойынша
т.
396-600
Қорғасынды өндiру
Қорғасын
т.
482-502
Сазбалшық және анодтық массаны өндiру
Сазбалшық (жекелеген зауыттар бойынша)
т.
279-757
Анодтық масса:
т.
iрi цехтар бойынша орташа
т.
60
ұсақ цехтар бойынша да
т.
75
Алюминийді өндiру
Шикi алюминий
сала бойынша орташа
т.
17400-18400
Оның iшiнде:
электролиздi есептемегенде, технологиялық операциялар
т.
300-570
алюминийдi электролит цехында қайта балқыту
т.
550
Алюминий және магний өндiрiсi
Силикоалюминий (доғалы пештерде алынған)
т.
10000-16000
Магний хлоридi (шахталық пештерде алынған)
т.
550
Магний (тигельдi электр пештерiнде тазарту)
т.
950
Электродтарды өндiру
т.
Графиттелген электродтар
т.
6220-6900
Түстi металлургияның электролиз өндiрiсi
т.
Алюминий
т.
17000-19000, 15150**
Магний
т.
20000-22000
т.
17500-18000**
Мырыш
т.

150-250
по отдельным металлургическим заводам
1000 м3
167-370
Газ генераторный
1000 м3
15,9
Цветная металлургия
Производство меди
Медь черная:
в среднем по отрасли
т.
385-401
по отдельным медеплавильным заводам
т.
120-1158
полученная в конверторах в среднем
т.
1700-2250
В том числе:
т.
получение концентрата
т.
1275-1600
отражательные печи и конверторы
т.
150-300
подсобные цехи
т.
250-350
Медь, полученная при электроплавке богатых руд, в среднем
т.
3000-5000
Медь рафинированная:
в среднем по отрасли
т.
390-418
по отдельным заводам
т.
396-600
Производство свинца
Свинец
т.
482-502
Производство глинозема и анодной
массы
Глинозем (по отдельным заводам)
т.
279-757
Анодная масса:
т.
в среднем по крупным цехам
т.
60
то же по мелким цехам
т.
75
Производство алюминия
Алюминий сырец
т.
в среднем по отрасли
т.
17400-18400
В том числе:
т.
технологические операции, исключая электролиз
т.
300-570
переплавка алюминия в электролитейном цехе
т.
550
Алюминиевое и магниевое
производства
Силикоалюминий (полученный в дуговых печах)
т.
10000-16000
Хлорид магния (полученный в шахтных печах)
т.
550
Магний (рафинирование в тигельных электропечах)
т.
950
Производство электродов
т.
Электроды графитированные
т.
6220-6900
Электролизные производства цветной металлургии
т.
Алюминий
т.
17000-19000,
15150**
Магний
т.
20000-22000
т.
17500-18000**
Цинк
т.

28,1-30
жекелеген агломерат фабрикалары бойынша
т., топырақ
15-55,8
Жекелеген тау-кен байыту комбинаты (ТКБК) бойынша темiр концентраты
т., топырақ
76,5
Жекелеген технологиялық процестер бойынша агломерат пен концентрат өндiрiсi:
Ұсақтау және сорттау:
орташа
т., топырақ
1,5
жекелеген фабрикалар бойынша
т., топырақ
0,5-2,5
Жекелеген фабрикалар бойынша ұсаққа және жiңiшкеге майдалау:
т., топырақ
5-12,5
шаю:
орташа
т., топырақ
2,5
жекелеген фабрикалар бойынша
т., топырақ
1-4,5
Магниттiк байыту:
құрғақ орташа
т., топырақ
5
ылғалды орташа
т., топырақ
62
жекелеген фабрикалар бойынша
т., топырақ

28,1-30
по отдельным аглофабрикам
Грунт, т.
15-55,8
Железный концентрат по отдельным
горно-обогатительным комбинатам
(ГОК)
Грунт, т.
76,5
Производство агломерата и концентрата по отдельным технологическим процессам:
Дробление и сортировка:
в среднем
Грунт, т.
1,5
по отдельным фабрикам
Грунт, т.
0,5-2,5
Мелкое и тонкое измельчение по отдельным
Грунт, т.
5-12,5
фабрикам:
Промывка:
в среднем
Грунт, т.
2,5
по отдельным фабрикам
Грунт, т.
1,0-4,5
Магнитообогащение:
сухое в среднем
Грунт, т.
5
мокрое в среднем
62
по отдельным фабрикам
Грунт, т.

2220
Оның iшiнде:
технология
т.
640
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
440
Тұтастай иiру цехы
т.
170
Оның iшiнде:
т.
39
технология
т.
1920
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
1109
Тұтастай үйiрiлу цехы
т.
690
Оның iшiнде:
т.
130
технология
т.
2900
жарықтандыру
Тұтастай ацетонды өңдеп, қайта бастапқы қалпына келтіру цехы
т.
2160
Оның iшiнде:
т.
740
технология
т.
650
желдету мен баптау
жарықтандыру
т.
560
Тұтастай өндiрiс бойынша цехтық жүктемесiнiң жиынтығы
т.
70
Оның iшiнде:
т.
20
технология
6110
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
4260
Тұтастай өндiрiс бойынша жалпы зауыттық мұқтаждықтары
т.
930
Ацетатты жiбек өндiру бойынша барлығы
т.
920
Целлофан өндiру (45 г/м3 титрi)
т.
650
Тұтастай химия цехы
6760
Оның iшiнде:
технология
т.
520
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
400
Тұтастай қабыршақты әзiрлеу цехы
т.
90
Оның iшiнде:
т.
30
технология
т.
930
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
340
Тұтастай өндiрiс бойынша цех жүктемесiнiң жиынтығы
т.
550
Оның iшiнде:
т.
40
технология
т.
1450
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
740
Тұтастай өндiрiс бойынша жалпы зауыттық мұқтаждықтары
т.
640
Оның iшiнде:
т.
70
сумен жабдықтау
т.
750
сығымдалған ауа
вакуум-қондырғы
т.
70
суықты өндiру
т.
10
Целлофанды өндiру бойынша барлығы
т.
10
Қысымы төмен тығыздығы жоғары полиэтилендi өндiру (жеке цехтар және жүктеменiң түрлерi бойынша)
т.
660
Тұтастай полиэтилендi тазалау цехы
т.
2200
Оның iшiнде:
технология
т.
1170
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
1100
Тұтастай полиэтилен цехы
т.
50
Оның iшiнде:
т.
20
технология
т.
1450
желдету және баптау
жарықтандыру
т.
1200
Тұтастай түйiршiктеу цехы
т.
200
Оның iшiнде:
т.
50
технология
500
желдету және баптау
50
жарықтандыру
т.
20
Тұтастай азотты сүзу және тазалау цехы
т.
205
Оның iшiнде:
т.
технология
т.
150
желдету және баптау
50
жарықтандыру
т.
5
Тұтастай өршу цехы
т.
105
Оның iшiнде:
т.
технология
т.
50
желдету
50
жарықтандыру
т.
5
Тұтастай жеңiл тұтанатын сұйықтықтар
т.
100
Тұтастай полиэтилендi өндiру бойынша барлығы
т.
3600
Оның iшiнде:
технология
т.
3000
желдету және баптау
400
жарықтандыру
т.
100
Аммиакты өндiру (жеке цехтар бойынша)
т.
Ауаны бөлетiн цех
т.
350-273*
Конверсиялау цехы
т.
50-14
Газ-генераторлық цех
т.
0-123
Компрессия цехы
т.
1030-1150
Мұздатқыш қондырғылар
т.
68-0
Суды тазалау
т.
128-300
Моноэталонды тазалау цехы
т.
12-0
Мыс-амиакты тазалау цехы
т.
70-98
Күкiрттi тазалау
т.
0-10
Амиак синтезiнiң цехы
т.
100-120
Жалпы зауыттық мұқтаждықтар
т.
110-180
Амиакты өндiру бойынша барлығы
т.
1918-2268
Метанол өндiру
т.
Ауаны бөлетiн цех
т.
610-544*
Конверсиялау цехы
т.
43-14
Газды генераторлау цехы
6-300
Компрессия цехы
т.
890-1380
Сумен тазалау
т.
130-79
Күкiрттi тазалау
т.
0-11
Метанол синтездеу цехы
т.

2220
Производство ацетатного шелка (средний номер 108)
Химический цех в целом
т.
640
В том числе:
технология
т.
440
вентиляция и кондиционирование
т.
170
освещение
т.
39
Прядильный цех в целом
т.
1920
В том числе:
технология
т.
1109
вентиляция и кондиционирование
т.
690
освещение
т.
130
Крутильный цех в целом
т.
2900
В том числе:
технология
т.
2160
освещение
т.
740
Цех регенерации ацетона в целом
т.
650
В том числе:
технология
т.
560
вентиляция и кондиционирование
т.
70
освещение
т.
20
Итого цеховые нагрузки по производству в целом
6110
В том числе:
технология
т.
4260
вентиляция и кондиционирование
т.
930
освещение
т.
920
Общезаводские нужды по производству
в целом
т.
650
Всего по производству ацетатного
шелка
т.
6760
Производство целлофана (титр 45 г/м3)
Химический цех в целом
т.
520
В том числе:
технология
т.
400
вентиляция и кондиционирование
т.
90
освещение
т.
30
Цех изготовления пленки в целом
т.
930
В том числе:
т.
технология
т.
340
вентиляция и кондиционирование
т.
550
освещение
т.
40
Итого цеховая нагрузка по
производству в целом
т.
1450
В том числе:
технология
т.
740
вентиляция и кондиционирование
т.
640
освещение
т.
70
Общезаводские нужды по производству
в целом
т.
750
В том числе:
т.
водоснабжение
т.
70
сжатый воздух
т.
10
вакуум-установки
т.
10
выработка холода
т.
660
Всего по производству целлофана
т.
2200
Производство полиэтилена низкого давления высокой плотности (по отдельным цехам и видам нагрузки)
Цех очистки этилена в целом
т.
1170
В том числе:
технология
т.
1100
вентиляция
т.
50
освещение
т.
20
Цех полиэтилена в целом
т.
1450
В том числе:
технология
т.
1200
вентиляция
т.
200
освещение
т.
50
Цех грануляции в целом
В том числе:
технология
т.
500
вентиляция
т.
50
освещение
т.
20
Цех дистилляции и очистки азота в целом
т.
205
В том числе:
технология
т.
150
вентиляция
т.
50
освещение
т.
5
Цех катализации в целом
т.
105
В том числе:
технология
т.
50
вентиляция
т.
50
освещение
т.
5
Цех легковоспламеняющихся жидкостей
в целом
т.
100
Всего по производству полиэтилена в
целом
т.
3600
В том числе:
технология
т.
3000
вентиляция
т.
400
освещение
т.
100
Производство аммиака (по отдельным цехам)
Цех разделения воздуха
т.
350-273*
Цех конверсии
т.
50-14
Газогенераторный цех
т.
0-123
Цех компрессии
т.
1030-1150
Холодильные установки
т.
68-0
Водоочистка
т.
128-300
Цех моноэтаноловой очистки
т.
12-0
Цех медно-аммиачной очистки
т.
70-98
Сероочистка
т.
0-10
Цех синтеза аммиака
т.
100-120
Общезаводские нужды
т.
110-180
Всего по производству аммиака
т.
1918-2268
Производство метанола (по отдельным цехам)
Цех разделения воздуха
т.
610-544*
Цех конверсии
т.
43-14
Газогенераторный цех
т.
6-300
Цех компрессии
т.
890-1380
Водоочистка
т.
130-79
Сероочистка
т.
0-11
Цех синтеза метанола
т.

163-147
Метанолды ректификациялау цехы
т.
13-30
Жалпы зауыттық мұқтаждықтар
т.
160-225
Метанол өндiрiсi бойынша барлығы
т.
2009-2730
Әлсiз азот қышқылын өндiру (жеке цехтар бойынша)
т.
Жоғары қысым кезiнде әлсiз азот қышқылының цехы
т.
205
Қалыпты қысым кезiнде әлсiз азот қышқылының цехы
т.
158
Жалпы цехтық мұқтаждықтар:
т.
жоғары қысым кезiнде
т.
70
қалыпты қысым кезiнде
т.
100
Әлсiз азот қышқылын өндiру бойынша барлығы:
т.
жоғары қысым кезiнде
т.

163-147
Цех ректификации метанола
т.
13-30
Общезаводские нужды
т.
160-225
Всего по производству метанола
т.
2009-2730
Производство слабой азотной кислоты (по отдельным цехам)
т.
Цех слабой азотной кислоты при повышенном давлении
т.
205
Цех слабой азотной кислоты при нормальном давлении
т.
158
Общецеховые нужды:
т.
при повышенном давлении
т.
70
при нормальном давлении
т.
100
Всего по производству слабой азотной кислоты:
т.
при повышенном давлении
т.

276
қалыпты қысым кезiнде
т.
258
Шинаны өндiру (жеке процестер бойынша)
т.
Резиналық қоспаларды әзiрлеу
100 шартты шина
1325
Протекторларды әзiрлеу
100 шартты шина
490
Доңғалақ тысын құрастыру
100 шартты шина
115
Доңғалақ тысын вулкандау
100 шартты шина
206
Бiлiкшiде резина қоспасын ысыту
100 шартты шина
396
Желiмдi әзiрлеу
100 шартты шина
20
Цехтар аралығындағы көлiк
100 шартты шина
7
Каландрлеу сызығында кордты резеңкелеу
100 шартты шина
150
Автокамераны әзiрлеу
100 шартты шина
110
Желдету
1000 м3 корд
385
Жарықтандыру
100 камера
130
Жалпы зауыттық жүктемелер
100 шартты шина
700
Тұтастай шина өндiру бойынша
100 шартты шина
4300
Резеңке техникалық бұйымдарды өндiру
100 шартты шина
Резеңке маталы конвейерлiк таспа
1000 м2 орнатулар
69000
Жетекшi жалпақ қайыс
1000 шартты бiрлiгi
4800
Сына тәрiздi қайыстар:
жетекшi
1000 шартты бiрлiгi
2800
желдеткiштi
1000 дана
2300
Түтiк құбыр:
қысымды
1000 м
2000
шиыршықты
1000 м
5200
металмен орап тоқу
1000 м
5400
Бұйымның пiшiнi
1000 м
10800
Бұйымның пiшiмсiзi
1000 м
5500
Электр химиялық қондырғыларды электролизбен өндiру
Су
1000 м3 сутегi немесе 500 м3 оттегi
4500
Су
1 кг ауыр суға
100000
Көмiртектi күкiрт:
ретор әдiсi кезiнде
Шартты бiрлiк
298-320
электр термиялық әдiсi кезiнде
Шартты бiрлiк
1100
Сода:
күйдiргiш
Шартты бiрлiк
2380-2785
кальцинерлеу
Шартты бiрлiк
75-88
Спирт:
бутил
Шартты бiрлiк
1492
этил
Шартты бiрлiк
980
Шыныталшық
Шартты бiрлiк
5837
Суперфосфат
Шартты бiрлiк
7,7
Қос суперфосфат
Шартты бiрлiк
30-65
Электрвозгондiк фосфор
Шартты бiрлiк
10000-20000
Электрвозгондiк фосфор (кең термиялық пештерде)
Шартты бiрлiк
12200-13100
Хлор
Шартты бiрлiк
3000^000
Газды хлор (2-3 кгк/см2 айдау)
Шартты бiрлiк
40
Сұйық хлор (120 кгк/см2 дейiн сығымдау)
Шартты бiрлiк

276
при нормальном давлении
т.
258
Производство шин (по отдельным процессам)
т.
Изготовление резиновой смеси
100 условных
шин
1325
Изготовление протекторов
100 условных
шин
490
Сборка покрышек
100 условных
шин
115
Вулканизация покрышек
100 условных
шин
206
Подогрев резиновой смеси на вальцах
100 условных
шик
396
Изготовление клея
100 условных
шин
20
Межцеховой транспорт
100 условных
шин
7
Обрезинение корда на каландровых линиях
1000 м3
корда
150
Изготовление автокамер
100 камер
110
Вентиляция
100 условных
шин
385
Освещение
100 условных
шин
130
Общезаводские нагрузки**
100 условных
шин
700
В целом по производству шин
100 условных
шин
4300
Производство резинотехнических изделий
Лента конвейерная резинотканевая
1000 м2
прокладки
69000
Ремни плоские приводные
1000
условных
единиц
4800
Ремни клиновидные:
приводные
1000
условных
единиц
2800
вентиляторные
1000 шт.
2300
Рукава:
напорные
1000 м.
2000
спиральные
1000 м.
5200
с металлической оплеткой
1000 м.
5400
Формовые изделия
1000 м.
10800
Неформовые изделия
1000 м.
5500
Электролизные производства
установок электрохимии
Вода
На 1000 м3
водорода или
500 м3
кислорода
4500-6000
Вода
Ha 1 кг
тяжелой
воды
100000
Сероуглерод:
при ретортном способе
Условная
единица
298-320
при электротермическом способе
Условная
единица
1100
Сода:
каустическая
Условная
единица
2380-2785
кальцинированная
Условная
единица
75-88
Спирт:
бутиловый
Условная
единица
1492
этиловый
Условная
единица
980
Стекловолокно
Условная
единица
5837
Суперфосфат
Условная
единица
7,7
Суперфосфат двойной
Условная
единица
30-65
Фосфор электровозгонный:
Условная
единица
10000-20000
в руднотермических печах
Условная
единица
12200-13100
Хлор
Условная
единица
3000^000
Хлор газ (перекачка при 2-3 кгс/см2)
Условная
единица
40
Хлор жидкий (сжатие до 120 кгс/см2)
Условная
единица

475
Бiр жақ бетi тегiс картонды өндiру
т.
325-360
Электрлiк картонды өндiру
т.
1400
Ағашты өндiру
т.
1000-1350
Ағаш массасын өндiру
т.
1200-1280
Ағаш жонқалы плитасын өндiру
м3
150
Ағаштарды дайындау
м3 ағаш
3-5
Ағаш тiлетiн зауыттар
м3 ағаш
15-20
Кесiлген ағаш дайындамаларын кептiру
м3 ағаш
10
Арамен кесу
м3 ағаш
4
1980-1990 жылдардан кейiн орнатылған жабдықтарға енгiзiлетiн
нормативтер
Өнеркәсiп саласының, өндiрiстiң, цехтың, бөлiмшенiң және өнiм түрiнiң атауы
Өнiмнiң өлшем бiрлiгi
Электр энергиясының өнiм бiрлiгiне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
1
2
3
Ағаш және ағаш өңдеу өнеркәсiбi
Ағаш (дайындау және алғашқы өңдеу)
т.
2,5
Ағаш материалдар (кептiру)
м3
8,3-10,1
Кесiлген ағаш дайындамалары:
сала бойынша орташа
м3
10-20
Кесiлген ағаш дайындамалары (кептiру)
м3
2,8-3,2
Ағаш жоңқасының тақтасы сала бойынша орташа
м3
223,3
Ағаш талшықты тақтайшасы:
сала бойынша орташа
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м2
2,04
жеке кәсiпорындар бойынша
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м2
1,7-2,09
Оның iшiнде:
технология
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м2
1,62-2,0
жалпы цех мұқтаждықтары
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м2
0,08-0,09
Ағаш шеберлiк бұйымдары саласы бойынша орташа
м3
2,7-3,2
Жеке кәсiпорындар бойынша терезелер блоктарының ағаш шеберлiк бұйымдары
1000 м2
5658-7168
Оның iшiнде:
технология
1000 м2
5550-6767
жалпы цех мұқтаждықтары
1000 м2
108-101
Жеке кәсiпорындар бойынша қалқан есiктерiнiң ағаш шеберлiк бұйымдары
1000 м2
4688
Оның iшiнде:
технология
1000 м2
4189
жалпы цех мұқтаждықтары
1000 м2
499
Жеке кәсiпорындар бойынша келтiрiлген ағаш шеберлiк бұйымдары

475
Производство картона односторонней гладкости
т.
325-360
Производство электрокартона
Производство древесины
т.
т.
1400
1000-1350
Производство древесной массы
т.
1200-1280
Производство древесностружечных плит
м 3
150
лесозаготовки
м3 леса
3,0-5,0
Лесопильные заводы
м3 леса
15-20
Сушка пиломатериалов
м3 леса
10
Распиловка
м3 леса
4
Нормативы, вводимые на оборудование, установленное после
1980 – 1990 годов
Наименование отрасли
промышленности, производства,
цеха, отделения и вида
продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
1
2
3
Лесная и деревообрабатывающая промышленность
Древесина (заготовка и первичная обработка)
т.
2,5
Лесоматериалы (сушка)
м3
8,3-10,1
Пиломатериалы:
в среднем по отрасли
м3
10-20
Пиломатериалы (сушка)
м3
2,8-3,2
Древесностружечные плиты в среднем по отрасли
м3
223,3
Древесноволокнистые плиты:
в среднем по отрасли
Плита
толщиной
3,5 мм, м2
2,04
по отдельным предприятиям
Плита
толщиной 3,5
мм, м2
1,7-2,09
В том числе:
технология
Плита
толщиной
3,5 мм, м2
1,62-2,0
общецеховые нужды
Плита
толщиной
3,5 мм, м2
0,08-0,09
Столярные изделия в среднем по отрасли
м3
2,7-3,2
Столярные изделия оконных блоков
по отдельным предприятиям
1000 м2
5658-7168
В том числе:
технология
1000 м2
5550-6767
общецеховые нужды
1000 м2
108-401
Столярные изделия щитовых дверей
по отдельным предприятиям
1000 м2
4688
В том числе:
технология
1000 м2
4189
общецеховые нужды
1000 м2
499
Столярные изделия погонные по отдельным предприятиям

1,13
о.i. жылу энергиясы
4,5
0,92
электр энергиясы
1,0
0,21
Жылыту үшiн 1 кВт жылу энергиясын өндiруге р киловатт (килокалорияда) үлестiк жылу энергиясының шығысы мына формуламен анықталады:
р = Рmв,
мұнда Рm – ауа жылытқыштың номиналды жылу қуаты, кВт (ккал);
Рв – ауа жылытқыштың ең төмен жылу өнiмдiлiгi, кВт (ккал).
Рекуперативтi және араластырғыш ауа қыздырғыштарда 1 кВт жылу энергиясын өндiру кезiнде жылу энергиясының үлестiк шығысы ең көп рұқсат етiлген мәнi, төменде келтiрiлген мәндерге сәйкес болуы тиiс:
Номиналды жылу қуаты, кВт
1 кВт жылу энергиясын өндiруiне жылу энергиясының үлестiк шығысы, кВт (ккал),
Рекуперативтi ауа қыздырғыштар үшiн
Араластырғыш ауа қыздырғыштар үшiн
1
2
3
40-қа дейiн

1,13
в т.ч. тепловая энергия
4,5
0,92
электрическая энергия
1,0
0,21
Удельный расход тепловой энергии р в киловаттах (килокалориях) на 1 кВт вырабатываемой тепловой энергии для отопления определяют по формуле
р = Рт В ,
где Рт - номинальная тепловая мощность воздухонагревателя, кВт (ккал); РВ - номинальная теплопроизводительность воздухонагревателя, кВт (ккал).
Максимально допустимые значения удельного расхода тепловой энергии при выработке 1 кВт тепловой энергии в рекуперативных и смесительных воздухонагревателях должны соответствовать значениям, приведенным ниже:
Номинальная
тепловая
мощность,
кВт
Удельный расход тепловой энергии на выработку
1 кВт тепловой энергии, кВт (ккал), не более,
для
Рекуперативных
воздухоподогревателей
Смесительных
воздухоподогревателей
1
2
3
До 40

1,21 (1040)
1,06 (910)
40-тан 90-ға дейiн
1,17 (1010)
1,02 (880)
90-нан жоғары
1,15 (990)
1,01 (870)
Ескертпе: Осы есептемеде тұтынатын электр энергиясы есепке алынбаған. Электр энергиясының жалпы меншiктi шығысының есептемесi қажет кезде электр энергиясының үлестiк шығысын есептеу үшiн формуланың алымына ауа қыздырғыштың тұтынатын электрлiк қуаты, нақтыланған ауа қыздырғышқа техникалық шарттарында көрсетiлген немесе тiкелей өлшеумен анықталатын мәнi қосылады
6. Құрылыс материалдары және құрылыс өнеркәсiбi саласы бойынша
электр энергиясының, жылу энергиясы мен отынның жұмсалатын
нормативтiк шығысы
Электр энергиясының өнiм бiрлiгiне жұмсалатын шығыс
нормативтерi
1980 жылға дейiнгi кәсiпорындарда жобаланған және орнатылған
жабдықтарға енгiзiлетiн нормативтер
Өнеркәсiп саласының, өндiрiстiң, цехтың, бөлiмшенiң және өнiм түрiнiң атауы
Өнiмнiң өлшем бiрлiгi
Электр энергиясының өнiм бiрлiгiне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
1
2
3
Құрылыс материалдары өнеркәсiбi
Цементтi өндiру:
цемент:
тұтастай сала бойынша
т.
90-111
жеке кәсiпорындар бойынша
т.
40,6-250
Жеке маркалар өндiру әдiсi және отынның түрi бойынша цемент:
Портландцемент, қожпортландцемент:
өндiру әдiсi:
отын кезiнде ылғалдану:
газ
т.

1,21(1040)
1,06(910)
От 40 до 90
1,17(1010)
1,02(880)
Св. 90
1,15(990)
1,01(870)
Примечание. В данном расчете не учитывается потребляемая электрическая энергия. При необходимости учета суммарного удельного расхода энергии к числителю в формуле для вычисления
удельного расхода тепловой энергии прибавляют значение потребляемой воздухонагревателем электрической мощности, указанную в технических условиях на конкретный воздухонагреватель или определяемую прямым измерением.
6. Нормативный расход электрической энергии,
тепловой энергии и топлива по отрасли промышленность
строительных материалов и строительство
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции
Нормативы, вводимые на оборудование, спроектированное и
установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли
промышленности, производства,
цеха, отделения и вида продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
1
2
3
Промышленность строительных материалов
Производство цемента
цемент:
по отрасли в целом
т.
90-111
по отдельным предприятиям
т.
40,6-250
Цемент по отдельным маркам, способу производства
и виду топлива:
портландцемент,
шлакопортландцемент:
способ производства:
мокрый при топливе:
газ
т.

37-40
Совелит тақтайшасы
м3
84-120
Қатты тақтайша
м3
60-88
Жартылай қатты тақтайша
м3
60-76
Жұмсақ шатыр
м3
194-210
Кiрпiш:
қызыл құрғақ нығыздалған
1000 дана жылдық
58-128
силикатты
1000 дана жылдық
22-42
қожды
1000 дана
18-22
диатомидті
м3
16-21
трепельдi
м3
34-40
Қышқылтөзiмдi бұйымдар
т.
80,6
Құрылыс фаянсы
т.
316,2
Қаптайтын тақталар және блоктар
м2
19,9
Қаптайтын глазирленген тақтайша
м2
8,4
Метлах тақтайшасы
м2
2,3
Шамот бұйымдары
т.
70
Династ бұйымдары
т.
65
Магнезиттi бұйымдар
т.
70
Фарфор
т.
250-600
Ағаш құрылыс бөлшектерi
м3
50-65
Синтетикалық шайырдан төсем
м3
8-8,5
Құрылыс өнеркәсiбi
Темiрбетон конструкциялар және бұйымдарды өндiру
Темiрбетон конструкциялар және бұйымдар:
тұтастай сала бойынша
м3
22-44
жеке кәсiпорындар бойынша:
механикаландырылған зауыттар:
жылына - 15 мың м3
м3
26-29
жылына - 20 мың м3
м3
56-62
жылына – 40 мың м3 өнiмдiлiгiмен
м3
110
полигондар және аз механикаландырылған зауыттар
м3
14-18
Жеңiл керамзиттен темiрбетон бұйымдар (зауыттарда жылына 120 мың м3 өнiмдiлiгiмен)
м3
31
Гидротехникалық ғимараттардың блоктары үшiн шегелденген конструкциялар (арматуралық зауыттары)
т.
45-60
Шегелденген көбiкбетон тақтасы (буландырумен)
м3
16-19
Құрылыс монтаждау жұмыстары (орташа)
Бетонды және ерiтiндiнi өндiру:
Жылжымалы бетон араластырғыштарда
м3
3,9-4,3
Автоматтандырылған бетон зауыттарында
м3
9-12,6
Кеуекбетондарды өндiру
м3
32
Буландырумен көбiкбетонды өндiру
м3
14-16
Струнобетондық арқалықты өндiру
м3
19-21
Гидроқұрылыстардың блоктарына бетон төсеу, электрлiк жылыту енедi
м3
2,5-10
Қожблокты өндiру
шартты кiрпiштiң 1000 данасы
16-18,5
Әктi өндiру (күйдiру, ұнтақтау, сақтау)
т.
94
Құрылыс керiшiн өндiру (тарту, тасымалдау, сусыздану, ұнтақтау, кептiру, қаптап тастау)
т.
55
Керiш бұйымдарын өндiру (жасанды кептiрумен)
м3
9-14
Жергiлiктi тұтқырғыш амалдарын өндiру
т.
38-40
Арматураны өндiру
т.
21-24
Даналы арматураларды дайындау
т.
16
Штамптарды әзiрлеу
т.
25-30
Металл конструкцияларының монтажы (дәнекерлеу, кесу, ию және шегелеу енедi)
т.
11-12
Ғимараттар блоктарында шегелденген конструкцияларды монтаждау
т.
17-24
Кесек тасты өндiру
м3
4,2-5
Карьерлiк эксковаторлармен құм және малтатасты өндiру
м3
3,8-6,3
Қиыршықтасты өндiру:
тасты өндiрумен
м3
7,9-9,2
тасты уатқыш зауыттарда
м3
2,9
Толтырғыштарды әзiрлеу:
шекелi уатқышта тасты уақтау (жүктеушi саңылаудың 400-1500 м ұзындығы кезiнде)
өнiмнiң м3
0,8-2
балғалы уатқышта тасты уақтау
-
1,8
цилиндрлi малтатасжуғыштарда малтатасты шаю
-
0,1-0,25
иiрлiк құм жуғыштарда құмды шаю
-
0,3
Топырақтардың санаттары үшiн жүзетiн жер снарядтардың гидромониторларымен құрылыс материалдарын өндiру үшiн ашылатын жұмыстарды гидромеханикаландыру:
II
м3
3
III
м3
3,6
IV
м3
6
V
м3
8
Соққы-арқанды бұрғылау станоктар
қума м
3-6
Құрылыс мұқтажы үшiн жылжымалы ауа
м3

37-40
Совелитовые плиты
м3
84-120
Жесткие плиты
м3
60-88
Полужесткие плиты
м3
60-76
Мягкая кровля
м3
194-210
Кирпич:
красный сухого прессования
1000 шт.
годного
58-128
силикатный
1000 шт.
годного
22-42
шлаковый
1000 шт.
18-22
диатомитовый
м3
16-21
трепельный
м3
34-40
Кислотоупорные изделия
т.
80,6
Строительный фаянс
т.
316,2
Облицовочные плиты и блоки
м2
19,9
Облицовочные глазированные плитки
м2
8,4
Метлахские плитки
м2
2,3
Шамотные изделия
т.
70
Динасовые изделия
т.
65
Магнезитовые изделия
т.
70
Фарфор
т.
250-600
Деревянные стройдетали
м3
50-65
Маты из синтетических смол
м3
8-8,5
Строительная промышленность
Производство железобетонных
конструкций и изделий
Железобетонные конструкции и
изделия:
по отрасли в целом
м3
22-44
по отдельным предприятиям:
механизированные заводы
производительностью:
15 тыс. м3-год
м3
26-29
20 тыс. м3-год
м3
56-62
40 тыс. м3-год
м3
110
полигоны и маломеханизированные
заводы
м3
14-18
Железобетонные изделия из легкого
керамзита (на заводах
производительностью 120 тыс. м3
год)
м3
31
Армоконструкции для блоков
гидротехнических
т.
45-60
сооружений (арматурные заводы)
Армопенобетонные плиты (с
пропаркой)
м3
16-19
Строительно-монтажные работы (в
среднем)
Производство бетона и раствора:
в передвижных бетономешалках
м3
3,9-4,3
на автоматизированных бетонных заводах
м3
9-12,6
Производство ячеистых бетонов
м3
32
Производство пенобетона с пропаркой
м3
14-16
Производство струнобетонных балок
м3
19-21
Укладка бетона в блоки
гидросооружений, включая
м3
2,5-10
электрический обогрев
Производство шлакоблоков
1000 шт.
усл.
кирпича
16-18,5
Производство извести (обжиг,
дробление, хранение)
т.
94
Производство строительного гипса
(размол, транспортировка,
обезвоживание, помол, подсушка,
складирование)
т.
55
Производство гипсовых изделий (с
искусственной сушкой)
м3
9-14
Производство местных вяжущих средств
строительно-монтажных организации
т.
38-40
Производство арматуры
т.
21-24
Заготовка штучной арматуры
т.
16
Изготовление поковок
т.
25-30
Монтаж металлоконструкций (включая
сварку, резку, гнутье и клепку)
т.
11-12
Монтаж армоконструкций в блоках
гидротехнических сооружений
т.
17-24
Добыча бутового камня
м3
4,2-5,0
Добыча песка и гравия карьерными
экскаваторами
м3
3,8-6,3
Производство щебня:
с добычей камня
м3
7,9-9,2
на камнедробильных заводах
м3
2,9
Изготовление заполнителей:
дробление камня на щековых дробилках
(при длине загрузочного отверстия
400-1500 м)
м3
продукции
0,8-2
дробление камня на молотковых
дробилках
-
1,8
промывка гравия в цилиндрических
гравиемойках
-
0,1-0,25
промывка песка на шнековых
пескомойках
-
0,3
Гидромеханизация на вскрышных
работах для
добычи строительных материалов
гидромониторами и
плавучими земснарядами для категорий
грунтов:
II
м3
3,0
III
м3
3,6
IV
м3
6,0
V
м3
8
Станки ударно-канатного бурения
пог. м
3-6
Передвижные воздушные компрессорные
для строительных нужд
м3

185
СМЖ-253
90
СМЖ-3312
80
2560-01/14
195
2560-01/7
105
2704/08
90
2704/10
110
Бетонның 1 м3 және темiрбетон бұйымдарын стандарттық жағдайда өндiруiне жылу энергиясының нормативтiк шығыны 11-кестеде көрсетiлгендей, үлестiк шығыстарға сәйкес келуі тиiс.
Құрама темiрбетон бұйымдарын өндiруге жылу энергиясының шығысы нормативтеріне негiзгi технологиялық процесс - бұйымдарды буландыру және қосалқы процесс - толтырғыштардың еруі мен қыздыруы жылу энергиясы шығыстары енедi және белгiлi пайдалану жағдайлары кезiнде есептелген, оған мыналар жатады: буландыру камерасының пайдалы көлемiн толтыру коэффициентi (К3), камераның тереңдеу модулi (Кr), камераның жер үстi модулi (Ку), бетонның 1 м3 келетiн металдың массасы (qм), термоқалыптың жердiң үстiңгi беттегi модулi (Кm), термоқалыптың жылытылған бетiнiң үлесi (f).
Құрама темiр-бетон бұйымдарын өндіруге жылу энергиясының шығысы нормативтерi мына коэффициенттер мәндерiнде белгiленген:
- шұңқырлы камералар үшiн: Кr=0,6; К3 =0,1; Ку=0,6; qм=4;
- қуысты камералар үшiн: Кr=0,0; К3=0,1; Ку=1,25; qм=4;
- тiк камералар үшiн: К3=0,1; Ку=0,8; qм=4;

185
СМЖ-253
90
СМЖ-3312
80
2560-01/14
195
2560-01/7
105
2704/08
90
2704/10
110
Нормативы расхода тепловой энергии на производство 1 м3 бетонных и железобетонных изделий в стандартных условиях должны соответствовать удельным расходам, указанным в таблице 11.
Нормативы расхода тепловой энергии на производство сборных железобетонных изделий включают расходы теплоэнергии на основной технологический процесс - пропаривание изделий и вспомогательный процесс - оттаивание и подогрев заполнителей и рассчитаны при определенных эксплуатационных условиях, к которым относятся: коэффициент заполнения полезного объема пропарочной камеры (Кз), модуль заглубления камеры (Кг), модуль надземной поверхности камеры (КУ), масса металла, приходящаяся на 1 м3 бетона (qм ), модуль надземной поверхности термоформы (Кт), доля утепленной поверхности термоформы (f).
Нормативы расхода тепловой энергии на производство сборных железобетонных изделий установлены при следующих значениях коэффициентов:
- для ямных камер: Кг = 0,6; Кз = 0,1; КУ = 0,6; qм = 4;
- для щелевых камер: Кг = 0,0; Кз = 0,1; КУ = 1,25; qм = 4;
- для вертикальных камер: Кз = 0,1; КУ = 0,8; qм - 4;

- термоқалыптар үшiн: Кm=10; f=70%; qм=4.
Жылу энергиясы шығысының агрегатты нормативтері аязға төзімділік және беріктік бойынша жоғары талаптар қойылатын жауапты темiр-бетон бұйымдары мен конструкцияларды (көпiрлi конструкциялар, гидротехникалық құрылыстар конструкциялары және т.б.) жылу ылғалды өңдеу кезiнде, сондай-ақ солтүстiк әдіспен жасалған конструкцияларға шұңқырлы камераның жылулық балансын есептеу негiзiнде анықталуы қажет.
Өнеркәсiптiк және азаматтық құрылыстар үшiн ауыр бетон конструкцияларын өндiру кезiнде ауыр бетонды қоршаулары бар шұңқырлы камералардың үлестік агрегаттық жылу тұтынуды бағалау үшiн (+10% дәлдiкпен) номограмма пайдалануға болады - (тiгiнен - жылудың үлестiк шығыны, Мкал/м, көлденеңінен - камераның толу коэффициентi).
Ауыр бетон бұйымдары: 1 – фермалар; 2 – бағаналар, аралықтар; 3 – iргетастар; 4 – қуыстық төсем; 5 – тұтас тақталар; 6 – бұйымның ПӘК; 7 – қырлы тақталар.
7. Жеңiл және тоқыма өнеркәсiбi бойынша электр энергиясының
жұмсалатын нормативтiк шығысы
1980 жылға дейiнгi өнеркәсiптерде жобаланған және орнатылған
жабдықтарға енгiзiлетiн нормативтер
Өнеркәсiп саласының, өндiрiстiң, цехтың, бөлiмшенiң және өнiм түрiнiң атауы
Өнiмнiң өлшем бiрлiгi
Электр энергиясының өнiмi бiрлiгiне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
1
2
3
Мақта-мата өндiрiсi
а) Мақта-мата жiптерiн есу
Мақта-мата жiптерiн ширату:
сала бойынша орташа алғанда
Тонна-нөмір
39,4
б) Мақта-мата иiру
Мақта-мата иiрiм жiбi:
сала бойынша орташа алғанда
Тонна-нөмір
48,8
в) Мақта-мата маталарын өндiру
Мақта-мата маталарын:
сала бойынша орташа алғанда
Миллион жіп тізбегі
74,5
г) Маталарды әрлеу және бояу
Мата:
сала бойынша орташа алғанда
т.
365,6
Жүн маталарын өндiру
Жүн маталарын:
сала бойынша орташа алғанда
т.
3206,5
Жiбек өндiрiсi
Жiбек маталар:
сала бойынша орташа алғанда
1000 м
150-500
Маталық емес материалдар өңдiру
Сала бойынша орташа алғанда
1000 м
300
Корд өңдiрiсi
а) Корд иiру
Кордтық иiрiмжiп:
сала бойынша орташа алғанда
Тонна-нөмір
46,5
б) Кордтық жiп есу
в) Кордтық маталар өңдiрiсi
Жасанды және синтетикалық талшықтар өндiрiсi
Талшық:
сала бойынша орташа алғанда
т.

- для термоформ: Кт = 10; f = 70 %; qм = 4.
При тепловлажностной обработке ответственных железобетонных изделий и конструкций (мостовые конструкции, конструкции гидротехнического строительства и пр.), к которым предъявляются повышенные требования по морозостойкости и долговечности, а также конструкций северного исполнения агрегатные нормативы расхода тепловой энергии должны определяться только на основе расчета теплового баланса ямной камеры.
При производстве конструкций из тяжелого бетона для промышленного и гражданского строительства, для оценки удельного агрегатного теплопотребления ямных камер с ограждениями из тяжелого бетона (с точностью + 10 %) может быть использована номограмма (по вертикали – удельные затраты тепла, Мкал/м3 , по горизонтали - коэффициент заполнения камеры).
Изделия из тяжелого бетона: 1 – фермы; 2 – колонны, балки; 3 – фундаменты; 4 – пустотный настил; 5 – сплошные плиты; 6 – изделия КПД; 7 – ребристые плиты
7. Нормативный расход электрической энергии по отрасли легкая и
текстильная промышленность
Нормативы, вводимые на оборудование, спроектированное и
установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли
промышленности, производства,
цеха, отделения и вида продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
1
2
3
Хлопчатобумажное производство
а) Кручение хлопчатобумажных нитей
Крутка хлопчатобумажных нитей:
в среднем по отрасли
Тонно-
номер
39,4
б) Прядение хлопчатобумажное
Пряжа хлопчатобумажная:
в среднем по отрасли
Тонно-
номер
48,8
в) Производство хлопчатобумажных
тканей
Ткань хлопчатобумажная:
в среднем по отрасли
Миллион
уточин
74,5
г) Отделка и крашение тканей
Ткань:
в среднем по отрасли
т.
365,6
Производство шерстяных тканей
Шерстяные ткани:
в среднем по отрасли
т.
3206,5
Шелковое производство
Шелковые ткани:
в среднем по отрасли
1000 м.
150-500
Производство нетканых материалов
Материал нетканый в среднем по
отрасли
1000 м.
300
Кордное производство
а) Прядение корда
Пряжа кордная:
в среднем по отрасли
Тонно-
номер
46,5
б) Кручение кордных нитей
в) Производство кордных тканей
Производство искусственных и синтетических волокон
Волокно:
в среднем по отрасли
т.

34-51
Соның iшiнде:
Жапсырма қара бидай ұны
т.
24
Жапсырма бидай ұны
т.
22,6
Сортты ұн
т.
59,1
Ақталған тары
т.
24,6-35
Қарақұмық жармасы (өзек және жармасыз)
т.
29,9
Сұлы жармасы
т.
56
Арпа жармасы (№ 15)
т.
144
Күрiш жармасы
т.
56,5
Асбұршақ жармасы
т.
34,4
полтавалық жарма
т.
125
Жүгерi жармасы (№ 1-5)
т.
135
Құрама жем (орташа)
т.
10-25
Макарон бұйымдарын өндіру
Макарон бұйымдары:
сала бойынша орташа
т.
100
Жеке технологиялық процестер бойынша:
Иiрлiк қамыр илегiштерде ұнды ылғалдандыру
т. ұнға

34-51
в том числе:
мука ржаная обойная
т.
24
мука пшеничная обойная
т.
22,6
мука сортовая
т.
59,1
пшено
т.
24,6-35
гречневая крупа (ядрица и
продел)
т.
29,9
овсяная крупа
т.
56
перловая крупа (№ 15)
т.
144
рисовая крупа
т.
56,5
гороховая крупа
т.
34,4
полтавская крупа
т.
125
кукурузная крупа (№1-5)
т.
135
комбикорм (в среднем)
т.
10-25
Производство макаронных
изделий
Макаронные изделия:
в среднем по отрасли
т.
100
по отдельным технологическим
процессам:
увлажнение муки в шнековых
тестомесителях
на т. муки

145-290
Орташа желатиннің барлық түрлерi
т.
1480-2400
Сала бойынша орташа суық
ккал
0,52
Сүт-май шайқау өндiрiсi
Сала бойынша орташа жануарлар майы
т.
96,6
Соның iшiнде:
тәулiктiк өнiмдiлiгi 2-5 т. зауыттарда
т.
60-70
ағындық өндiрiс жолдарында
т.
26-32
Сала бойынша орташа маргарин
т.
52,7
Сала бойынша орташа глицерин
т.
42,4
Сала бойынша орташа тоң майы
т.
55,0
Орташа iрiмшiктiң әр сортынан
т.
60,0
Орташа голландтық iрiмшiк:
Мына тәулiктiк өнiмдiлiкті зауыттарда:
2 т. дейiн
т.

145-290
Желатин всех видов в среднем
т.
1480-2400
Холод в среднем по отрасли
ккал
0,52
Молочномаслодельное
производство
Масло животное в среднем по
отрасли
т.
96,6
В том числе:
на заводах с суточной
производительностью 2-5 т.
т.
60-70
на линиях поточного
производства
т.
26-32
Маргарин в среднем по отрасли
т.
52,7
Глицерин в среднем по отрасли
т.
42,4
Саломас в среднем по отрасли
т.
55,0
Сыр разных сортов в среднем
т.
60,0
Сыр голландский в среднем:
на заводах с суточной
производительностью
до 2 т.
т.

463 (399)
1020
198 (170)
426 (366)*
475 (410)
506 (436)
1220
233 (200)
499 (429)*
561 (482)
591 (508)
1420
265 (228)
568 (488)*
644 (554)
675 (580)
Ескертпе. 1. «*» белгiсiмен белгiленген үлестік сағаттық жылу шығындары мәндерi жылу беретiн құбыр үшiн үлестік жылу шығындарының тиiстi мәндерінің [1] болмауына байланысты бағалау ретiнде келтiрiлген.
2. 1220 және 1420 мм диаметрлерi үшiн үлестік сағаттық жылу шығындарының мәндерi болмауына байланысты [1] экстраполяция әдiсiмен анықталған және ұсыныс ретінде келтірілген.
Сыртқы ауаның жылдық орташа температурасы +5оС есептелгенде жер
үстiнде төсеу кезiнде бiр оқшауланған су жылу құбырының жылу
шығындарының нормативтерi
Құбырлардың сыртқы диаметрi dн, мм
Жылу шығындарының нормалары, Вт/м [ккал/(м.сағ)]
Сырттағы ауа және берiлетiн немесе кері құбырлардағы желiлік судың жылдық орташа температурасының айырмасы, оС
45
70
95

463 (399)
1020
198 (170)
426 (366)*
475 (410)
506 (436)
1220
233 (200)
499 (429)*
561 (482)
591 (508)
1420
265 (228)
568 (488)*
644 (554)
675 (580)
Примечание: 1. Отмеченные знаком «*» значения удельных часовых тепловых потерь приведены как оценочные ввиду отсутствия в [1] соответствующих значений удельных тепловых потерь для подающего трубопровода.
2. Значение удельных часовых тепловых потерь для диаметров 1220 и 1420 мм ввиду их отсутствия в [1] определены методом экстраполяции и приведены как рекомендуемые.
Нормативы тепловых потерь одним изолированным водяным
теплопроводом при надземной прокладке с расчетной среднегодовой
температурой наружного воздуха +5оС
Наружный
диаметр
труб
dн, мм
Нормы потерь тепла, Вт/м [ккал/(м /ч)]
Разность среднегодовой температуры сетевой воды в подающем или обратном трубопроводах и наружного воздуха,0С
45
70
95

120
1
2
3
4
5
32
17 (15)
27 (23)
36 (31)
44 (38)
49
21 (18)
31 (27)
42 (36)
52 (45)
57
24 (21)
35 (30)
46 (40)
57 (49)
76
29 (25)
41 (35)
52 (45)
64 (55)
82
32 (28)
44 (38)
58 (50)
70 (60)
108
36 (31)
50 (43)
64 (55)
78 (67)
133
41 (35)
56 (48)
70 (60)
86 (74)
159
44 (38)
58 (50)
75 (65)
93 (80)
194
49 (42)
67 (58)
85 (73)
102 (88)
219
53 (46)
70 (60)
90 (78)
110 (95)
273
61 (53)
81 (70)
101 (87)
124 (107)
325
70 (60)
93 (80)
116 (100)
139 (120)
377
82 (71)
108 (93)
132 (114)
157 (135)
426
95 (82)
122 (105)
148 (128)
174 (150)
478
103 (89)
131 (113)
158 (136)
186 (160)
529
110 (95)
139 (120)
168 (145)
197 (170)
630
121 (104)
154 (133)
186 (160)
220 (190)
720
133 (115)
168 (145)
204 (176)
239 (206)
820
157 (135)
195 (168)
232 (200)
270 (233)
920
180 (155)
220 (190)
261 (225)
302 (260)
1020
209 (180)
255 (220)
296 (255)
339 (292)
1420
267 (230)
325 (280)
377 (325)
441 (380)
Жылулық оқшауламасы 01.01.1990 жылдан 01.07.1998 жылға дейiнгі
кезеңде жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылған жылу желiлерi
үшiн
Қос құбырлы су жылу желiлерiнің өтпейтiн арналарда төсеу
кезінде құбырлардың оқшауланған бетi арқылы жылу ағыны
тығыздығы нормативтерi Вт/м [ккал/(м.сағ)]
Құбырдың шартты өтуi, мм
жылдық жұмыстар сағат саны 5000 және одан төмен кезде
жылдық жұмыстар сағат саны 5000 астам кезде
Құбыр
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
Жылу тасымалдаушының жылдық орташа температурасы, оС
65
50
90
50
110
50
65
50
90
50
110
50
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
25

120
1
2
3
4
5
32
17 (15)
27 (23)
36 (31)
44 (38)
49
21 (18)
31 (27)
42 (36)
52 (45)
57
24 (21)
35 (30)
46 (40)
57 (49)
76
29 (25)
41 (35)
52 (45)
64 (55)
82
32 (28)
44 (38)
58 (50)
70 (60)
108
36 (31)
50 (43)
64 (55)
78 (67)
133
41 (35)
56 (48)
70 (60)
86 (74)
159
44 (38)
58 (50)
75 (65)
93 (80)
194
49 (42)
67 (58)
85 (73)
102 (88)
219
53 (46)
70 (60)
90 (78)
110 (95)
273
61 (53)
81 (70)
101 (87)
124 (107)
325
70 (60)
93 (80)
116 (100)
139 (120)
377
82 (71)
108 (93)
132 (114)
157 (135)
426
95 (82)
122 (105)
148 (128)
174 (150)
478
103 (89)
131 (113)
158 (136)
186 (160)
529
110 (95)
139 (120)
168 (145)
197 (170)
630
121 (104)
154 (133)
186 (160)
220 (190)
720
133 (115)
168 (145)
204 (176)
239 (206)
820
157 (135)
195 (168)
232 (200)
270 (233)
920
180 (155)
220 (190)
261 (225)
302 (260)
1020
209 (180)
255 (220)
296 (255)
339 (292)
1420
267 (230)
325 (280)
377 (325)
441 (380)
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована,
отремонтирована или заменена в период с 01.01.1990 г. до
01.07.1998 года
Нормативы плотности теплового потока через изолированную
поверхность трубопроводов двухтрубных водяных тепловых сетей
при прокладке в непроходных каналах, Вт/м [ккал/(м ч)]
Ус
лов
ный
про
ход
тру
бо
про
во
да,
мм
При числе работы в год 5000 и менее
При числе часов работы в год более 5000
Трубопровод
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
по-
даю-
щий
об-
рат-
ный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50
110
50
65
50
90
50
110
50
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
25

18(15)
12(10)
26(22)
11(9)
31(27)
10(9)
16(14)
11(9)
23(20)
10(9)
28(24)
9(8)
30
19(16)
13(11)
27(23)
12(10)
33(28)
11(9)
17(15)
12(10)
24(21)
11(9)
30(26)
10(9)
40
21(18)
14(12)
29(25)
13(11)
36(31)
12(10)
18(15)
13(11)
26(22)
12(10)
32(28)
11(9)
50
22(19)
15(13)
33(28)
14(12)
40(34)
13(11)
20(17)
14(12)
28(24)
13(11)
35(30)
12(10)
65
27(23)
19(16)
38(33)
16(14)
47(40)
14(12)
23(20)
16(14)
34(29)
15(13)
40(34)
13(11)
80
29(25)
20(17)
41(35)
17(15(
51(44)
15(13)
25(22)
17(15)
36(31)
16(14)
44(38)
14(12)
100
33(28)
22(19)
46(40)
19(16)
57(49)
17(15)
28(24)
19(16)
41(35)
17(15)
48(41)
15(13)
125
34(29)
23(20)
49(42)
20(17)
61(53)
18(15)
31(27)
21(18)
42(36)
18(15)
50(43)
16(14)
150
38(33)
26(22)
54(46)
22(19)
65(56)
19(16)
32(28)
22(19)
44(38)
19(16)
55(47)
17(15)
200
48(41)
31(27)
66(57)
26(22)
83(71)
23(20)
39(34)
27(23)
54(46)
22(19)
68(59)
21(18)
250
54(46)
35(30)
76(65)
29(25)
93(80)
25(22)
45(39)
30(26)
64(55)
25(22)
77(66)
23(20)
300
62(53)
40(34)
87(75)
32(28)
103(89)
28(24)
50(43)
33(28)
70(60)
28(24)
84(72)
25(22)
350
68(59)
44(38)
93(80)
34(29)
117(101)
29(25)
55(47)
37(32)
75(65)
30(26)
94(81)
26(22)
400
76(65)
47(40)
109(94)
37(32)
123((106)
30(26)
58(50)
38(33)
82(71)
33(28)
101(87)
28(24)
450
77(66)
49(42)
112(96)
39(34)
135(116)
32(28)
67(58)
43(37)
93(80)
36(31)
107(92)
29(25)
500
88(76)
54(46)
126(108)
43(37)
167(144)
33(28)
68(59)
44(38)
98(84)
38(33)
117(101)
32(28)
600
98(84)
58(50)
140(121)
45(39)
171(147)
35(30)
79(68)
50(43)
109(94)
41(35)
132(114)
34(29)
700
107(92)
63(54)
163(140)
47(40)
185(159)
38(33)
89(77)
55(47)
126(108)
43(37)
151(130)
37(32)
800
130(112)
72(62)
181(156)
48(41)
213(183)
42(36)
100(86)
60(52)
140(121)
45(39)
163(140)
40(34)
900
138(119)
75(65)
190(164)
57(49)
234(201)
44(38)
106(91)
66(57)
151(130)
54(46)
186(160)
43(37)
1000
152(131)
78(67)
199(171)
59(51)
249(214)
49(42)
117(101)
71(61)
158(136)
57(49)
192(165)
47(40)
1200
185(159)
86(74)
257(221)
66(57)
300(258)
54(46)
144(124)
79(68)
185(159)
64(55)
229(197)
52(45)
1400
204(176)
90(77)
284(245)
69(59)
322(277)
58(50)
152(131)

18 (15)
12 (10)
26 (22)
11 (9)
31 (27)
10 (9)
16(14)
11 (9)
23 (20)
10 (9)
28 (24)
9 (8)
30
19 (16)
13 (11)
27 (23)
12 (10)
33 (28)
11 (9)
17(15)
12 (10)
24 (21)
11 (9)
30 (26)
10 (9)
40
21 (18)
14 (12)
29 (25)
13 (11)
36 (31)
12 (10)
18(15)
13 (11)
26 (22)
12 (10)
32 (28)
11 (9)
50
22 (19)
15 (13)
33 (28)
14 (12)
40 (34)
13 (11)
20(17)
14 (12)
28 (24)
13 (11)
35 (30)
12 (10)
65
27 (23)
19 (16)
38 (33)
16 (14)
47 (40)
14 (12)
23(20)
16 (14)
34 (29)
15 (13)
40 (34)
13 (11)
80
29 (25)
20 (17)
41 (35)
17 (15)
51 (44)
15 (13)
25(22)
17 (15)
36 (31)
16 (14)
44 (38)
14 (12)
100
33 (28)
22 (19)
46 (40)
19 (16)
57 (49)
17 (15)
28(24)
19 (16)
41 (35)
17 (15)
48 (41)
15 (13)
125
34 (29)
23 (20)
49 (42)
20 (17)
61 (53)
18 (15)
31(27)
21 (18)
42 (36)
18 (15)
50 (43)
16 (14)
150
38 (33)
26 (22)
54 (46)
22 (19)
65 (56)
19 (16)
32(28)
22 (19)
44 (38)
19 (16)
55 (47)
17 (15)
200
48 (41)
31 (27)
66 (57)
26 (22)
83 (71)
23 (20)
39(34)
27 (23)
54 (46)
22 (19)
68 (59)
21 (18)
250
54 (46)
35 (30)
76 (65)
29 (25)
93 (80)
25 (22)
45(39)
30 (26)
64 (55)
25 (22)
77 (66)
23 (20)
300
62 (53)
40 (34)
87 (75)
32 (28)
103 (89)
28 (24)
50(43)
33 (28)
70 (60)
28 (24)
84 (72)
25 (22)
350
68 (59)
44 (38)
93 (80)
34 (29)
117 (101)
29 (25)
55(47)
37 (32)
75 (65)
30 (26)
94 (81)
26 (22)
400
76 (65)
47 (40)
109 (94)
37 (32)
123 (106)
30 (26)
58(50)
38 (33)
82 (71)
33 (28)
101 (87)
28 (24)
450
77 (66)
49 (42)
112 (96)
39 (34)
135 (116)
32 (28)
67(58)
43 (37)
93 (80)
36 (31)
107 (92)
29 (25)
500
88 (76)
54 (46)
126 (108)
43 (37)
167 (144)
33 (28)
68(59)
44 (38)
98 (84)
38 (33)
117 (101)
32 (28)
600
98 (84)
58 (50)
140 (121)
45 (39)
171 (147)
35 (30)
79(68)
50 (43)
109 (94)
41 (35)
132 (114)
34 (29)
700
107 (92)
63 (54)
163 (140)
47 (40)
185 (159)
38 (33)
89(77)
55 (47)
126 (108)
43 (37)
151 (130)
37 (32)
800
130 (112)
72 (62)
181 (156)
48 (41)
213 (183)
42 (36)
100 (86)
60 (52)
140 (121)
45 (39)
163 (140)
40 (34)
900
138 (119)
75 (65)
190 (164)
57 (49)
234 (201)
44 (38)
106 (91)
66 (57)
151 (130)
54 (46)
186 (160)
43 (37)
1000
152 (131)
78 (67)
199 (171)
59 (51)
249 (214)
49 (42)
117 (101)
71 (61)
158 (136)
57 (49)
192 (165)
47 (40)
1200
185 (159)
86 (74)
257 (221)
66 (57)
300 (258)
54 (46)
144 (124)
79 (68)
185 (159)
64 (55)
229 (197)
52 (45)
1400
204 (176)
90 (77)
284 (245)
69 (59)
322 (277)
58 (50)
152 (131)

1000
124(107)
201(173)
275(237)
155(133)
247(213)
333(287)
1020 мм астам диаметрлi қисық желілік және жалпақ беттер
Жылу ағынының үстiңгi тығыздық нормалары, Вт/м [ккал/(м сағ)]
35(30)
54(46)
70(60)
44(38)
71(61)
88(76)
Жылу оқшауламасы 01.07.1998 жылдан кейiн жобаланған, жөнделген
немесе ауыстырылған жылу желiлерi үшiн
Жабдықтар мен құбырлардың ашық ауада орналасқан және жалпы
жұмыс ұзақтығы жылына 5000 сағаттан астам кезде жылу ағынының
тығыздық нормативтерi
Құбырдың шартты өтуi, мм
Жылу тасымалдаушының жылдық орташа температурасы, оС
20
50

1000
124 (107)
201 (173)
275 (237)
155 (133)
247 (213)
333 (287)
Криво-
линейные
поверх-
ности
диаметром
более
1020 мм и
плоские
Нормы поверхностной плотности теплового потока,
Вт/м [ккал/(м . ч)]
35 (30)
54 (46)
70 (60)
44 (38)
71 (61)
88 (76)
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована,
отремонтирована или заменена после 01.07.1998 года
Нормативы плотности теплового потока при расположении
оборудования и трубопроводов на открытом воздухе и общей
продолжительности работы в год более 5000 ч.
Условный
проход
трубо-
пров., мм
Средняя температура теплоносителя, о С
20
50

100
150
200
1
2
3
4
5
6
Жылу ағынының желілік тығыздығының нормалары, Вт/м [ккал/(м сағ)]
15
3(2,6)
8(6,9)
16(13,8)
24(20,7)
34(29,3)
20
4(3,4)
9(7,8)
18(15,5)
28(24,1)
38(32,8)
25
4(3,4)
11(9,5)
20(17,2)
30(25,9)
42(36,2)
40
5(4,3)
12(10,3)
24(20,7)
36(31,0)
48(41,4)
50
6(5,2)
14(12,1)
25(21,6)
38(32,8)
52(44,8)
65
7(6,0)
15(12,9)
29(25,0)
44(37,9)
58(50,0)
80
8(6,9)
17(14,7)
32(27,6)
47(40,5)
62(53,4)
100
9(7,8)
19(16,4)
35(30,2)
52(44,8)
69(59,5)
125
10(8,6)

100
150
200
Нормы линейной плотности теплового
потока, Вт/м [ккал/(м/ч)]
1
2
3
4
5
6
15
3 (2,6)
8 (6,9)
16 (13,8)
24 (20,7)
34 (29,3)
20
4 (3,4)
9 (7,8)
18 (15,5)
28 (24,1)
38 (32,8)
25
4 (3,4)
11 (9,5)
20 (17,2)
30 (25,9)
42 (36,2)
40
5 (4,3)
12 (10,3)
24 (20,7)
36 (31,0)
48 (41,4)
50
6 (5,2)
14 (12,1)
25 (21,6)
38 (32,8)
52 (44,8)
65
7 (6,0)
15 (12,9)
29 (25,0)
44 (37,9)
58 (50,0)
80
8 (6,9)
17 (14,7)
32 (27,6)
47 (40,5)
62 (53,4)
100
9 (7,8)
19 (16,4)
35 (30,2)
52 (44,8)
69 (59,5)
125
10 (8,6)

149(128,4)
205(176,7)
258(222,4)
1000
53(45,7)
101(87,1)
163(140,5)
223(192,2)
280(241,4)
1020 мм астам диаметрлi қисық сызықты және жалпақ беттер
Жылу ағынының үстiңгi тығыздық нормалары, Вт/м2 [ккал/(м2 сағ)]
5(4,3)
28(24,1)
44(37,9)
57(49,1)
69(59,5)
Ескертпе. Жылу ағынының тығыздық нормаларының аралық мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
Жабдықтар мен құбырлар ашық ауада орналасқан және жалпы жұмыс
ұзақтығы жылына 5000 сағат және одан аз кезде жылу ағынының
тығыздық нормативтерi
Құбырдың шартты өтуi, мм
Жылу тасымалдаушының жылдық орташа температурасы, оС
20
50

149 (128,4)
205 (176,7)
258 (222,4)
1000
53 (45,7)
101 (87,1)
163 (140,5)
223 (192,2)
280 (241,4)
Криволин.
поверх-
ност.
диаметром
более 1020
мм и
плоск.
Нормы поверхностной плотности теплового потока, Вт/м
2 [ккал/(м 2ч)]
5 (4,3)
28 (24,1)
44 (37,9)
57 (49,1)
69 (59,5)
Примечание. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует определять интерполяцией.
Нормативы плотности теплового потока при расположении
оборудования и трубопроводов на открытом воздухе и общей
продолжительности работы в год 5000 ч и менее
Условный
проход
трубопров., мм
Средняя температура теплоносителя, о C
20
50

254(219,0)
326(281,0)
1020 мм астам диаметрлi қисық сызықты және жалпақ беттер
Жылу ағынының үстiңгi тығыздық нормалары, Вт/м2 [ккал/(м2с)
29(25)
50(43,1)
68(58,6)
84(72,4)
Ескертпе. 1. Оқшауланатын беттер тоннельде орналасқан кезде тығыздық нормасына 0,85 коэффициентiн енгiзу қажет.
2. Жылу ағынының тығыздық нормаларының арқылы мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
Жалпы жұмыс ұзақтығы жылына 5000 сағат және одан аз құбырлардың
жылу ағынының тығыздық нормативтерi, Вт/м [ккал/(м с)]
Құбырдың шартты өтуi, мм
Құбыр
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
Жылу тасымалдаушының жылдық орташа температурасы, оС
65
50
90
50

254 (219,0)
326 (281,0)
Криволин.
поверх-
ности
диаметром
более 1020
мм и
плоские
Нормы поверхностной плотности теплового потока, Вт/м 2
[ккал/(м 2. ч)]
29 (25)
50 (43,1)
68 (58,6)
84 (72,4)
Примечание. 1. При расположении изолируемых поверхностей в тоннеле
к нормам плотности следует вводить коэффициент 0,85.
2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует
определять интерполяцией.
Нормативы плотности теплового потока трубопроводов при общей
продолжительности работы в год 5000 ч и менее, Вт/м
[ккал/(м ч)]
Условный проход трубо пров., мм
Трубопровод
подающий
обрат-
ный
подающий
обрат-
ный
подающий
обрат-
ный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50

255(219,8)
46(39,7)
1400
173(149,1)
77(66,4)
241(207,8)
59(50,9)
274(236,2)
49(42,2)
Ескертпе. 1. Су жылу жүйесiнде судың есептiк жылдық орташа температурасы 65; 90; 110оС-тары 95-70оС; 150-70оС; 180-70оС температуралық кестесiне сәйкес келедi.
2. Жылу ағынының тығыздық нормаларының аралық мәндерiн интерполяциямен анықтау қажет.
Жалпы жұмыс ұзақтығы жылына 5000 сағаттан астам жылу ағынының
тығыздық нормативтерi, Вт/м [ккал/(м сағ)]
Құбырдың шартты өтуi, мм
Құбыр
берушi
кері
берушi
кері
берушi
кері
Жылу тасымалдаушының ортажылдық температурасы, оС
65
50
90
50

255 (219,8)
46 (39,7)
1400
173 (149,1)
77 (66,4)
241 (207,8)
59 (50,9)
274 (236,2)
49 (42,2)
Примечание. 1. Расчетные среднегодовые температуры воды в
водяных тепловых сетях 65; 90; 110оС соответствуют
температурным графикам 95-70  С; 150-70оС; 180-70оС.
2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока
следует определять интерполяцией.
Нормативы плотности теплового потока трубопроводов при общей
продолжительности работы в год более 5000 ч, Вт/м [ккал/(м ч)]
Услов-
ный
проход
трубо-
пров.,
мм
Трубопровод
подающий
обрат-
ный
подающий
обрат-
ный
подающий
обрат-
ный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50