"Заң шығару жұмысының 2012 - 2016 жылдарға арналған тұжырымдамалық жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің бесінші шақырылымы)" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1532 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Заң шығару жұмысының 2012 - 2016 жылдарға арналған тұжырымдамалық жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің бесінші шақырылымы)» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов
Заң шығару жұмысының 2012 - 2016 жылдарға арналған
тұжырымдамалық жоспарын бекіту туралы
(Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің
бесінші шақырылымы)
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған заң шығару жұмысының 2012 - 2016 жылдарға арналған тұжырымдамалық жоспары (бұдан әрі - Тұжырымдамалық жоспар) (Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің бесінші шақырылымы) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Тұжырымдамалық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 25 қаңтарға қарай жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Тұжырымдамалық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Тұжырымдамалық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы ""
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Заң шығару жұмысының 2012 - 2016 жылдарға арналған
тұжырымдамалық жоспары (Қазақстан Республикасының
Парламенті Мәжілісінің бесінші шақырылымы)
Жауапты орындаушылар
Заң жобасының тұжырымдамасын және/немесе заң жобасын енгізу мерзімдері
1
2
3
2012 - 2013 жылдары (2-сессия) денсаулық сақтау, әлеуметтік, еңбек, тұрғын үй, әкімшілік заңнама және төтенше жағдайлар саласындағы заңнама топтамалары
Әкімшілік заңнаманы жетілдіру
Мемлекеттік қызмет саласындағы қатынастар да әкімшілік құқықтың реттеу нысанасы болып табылады. Оны дамытудың басым бағыттары ретінде:
саяси және әкімшілік мемлекеттік қызмет ара-жігін анығырақ ажырату;
мемлекеттік қызметтегі адами ресурстарды басқару институттарының қолданыстағыларын жаңғырту және жаңаларын қалыптастыру болжанады.
МҚА
Заң жобасын Парламентке 2012 жылғы 1 қарашаға дейін енгізу
Төтенше жағдайлар саласындағы заңнаманы жетілдіру
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қатынастарды реттейтін көптеген нормативтік актілер жетілдіру мен шоғырландыруды талап етеді, бұл осы салалардағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеу сапасы мен деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
ТЖМ
Заң жобасын Парламентке 2012 жылғы 1 желтоқсанға дейін енгізу
Тұрғын үй қатынастары саласындағы заңнаманы жетілдіру
Мемлекет басшысы тапсырмаларының бірі «Үлгілік келісімшарттарды әзірлеу арқылы ұзақ мерзімді жалдаушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету. Барлық жалдау шарттары айқын және анық болуға тиіс».
Тұрғын үй заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының тұрғын үй қоры жеке және мемлекеттік тұрғын үй қорларын қамтиды.
Өз кезегінде, «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты жасалатын қатынастарды реттейді.
Айталық, аталған баптың 3-тармағына сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдаудың (қосымша жалдаудың) үлгілік шартын, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді беру және оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Сонымен бірге қолданыстағы заңнамада Жеке тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйді жалдаудың үлгілік шарты көзделмеген.
Мемлекет басшысының көрсетілген тапсырмасын орындау үшін «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңында Жеке тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді жалдаудың үлгілік келісімшартын бекітуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретін белгілеу қажет, оның аясында ұзақ мерзімді жалдаушының тұру жағдайларын көздеу ұсынылады (жалдау мерзімі, төлемақысының мөлшері, жөндеу бойынша міндеттерді бөлу, жалдаушыны шығару негіздері, жалпы жиналыста меншік иесінің, мүддесін жалдаушының білдіруі жөніндегі өкілеттіктер беру және т.б.)
ҚТКШІА
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2012 жылғы 1 қарашаға дейін енгізу
Сонымен бірге әкімшілік құқық бүзушылық туралы заңнамада кейіннен «тиімді меншік иесін» қалыптастыру мақсатында:
- үй-жай (пәтер) иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау қағидаларын бұзғаны және кондоминиум объектісі қатысушысының кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін және үйді күтіп ұстауға арналған барлық шығыстарға қатысу міндетін төлемнің белгілеген күнінен бастап дәлелсіз себептермен үш айдан астам жалтарғаны үшін;
- кондоминиум объектісін басқару органдарына өздері басқару функцияларын жүзеге асыратын кондоминиум объектісіне қатысты сервистік қызметпен айналысқаны үшін жауапкершілік көздеу қажет.
Сондай-ақ заң жобасында тұрғын үй қатынастарының оңтайлы моделін одан әрі қалыптастыру мәселелерін құқықтық шешу, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру тәртібі мен шарттарын регламенттейтін тұрғын үй заңнамасын жетілдіру көзделген.
Еңбек қатынастары саласындағы заңнаманы жетілдіру
Нарықтық экономика, еңбек нарығының және халықты жұмыспен қамту проблемаларының болуы жағдайында еңбектегі құқықтық қатынастар мәселесі өзекті болып табылады. Осыған байланысты, оны қолдану практикасын жүйелі талдау және осы саладағы халықаралық тәжірибені есепке алу негізінде еңбек заңнамасын ұдайы жетілдіру қажет.
Бұл ретте еңбек қызметінің және жұмыскерлердің еңбек жағдайларының сипатына қарай еңбек және әлеуметтік заңнаманы одан әрі сараландыру мәселелері, сондай-ақ әлеуметтік әріптестіктің қолданылу саласы мен құралдарын кеңейту мәселелері пысықтауды қажет етеді.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Концептуального плана законотворческой работы на 2012 - 2016 годы (пятый созыв Мажилиса Парламента Республики Казахстан)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1532
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Концептуального плана законотворческой работы на 2012 - 2016 годы (пятый созыв Мажилиса Парламента Республики Казахстан)».
Премьер-Министр
Республики Kaзахстан                       С. Ахметов
Об утверждении Концептуального плана законотворческой
работы на 2012 - 2016 годы (пятый созыв Мажилиса
Парламента Республики Казахстан)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Концептуальный план законотворческой работы на 2012 - 2016 годы (пятый созыв Мажилиса Парламента
Республики Казахстан) (далее - Концептуальный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Концептуального плана;
2) ежегодно, к 25 января, по итогам года представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Концептуального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Концептуального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2012 года № 1532
Концептуальный план
законотворческой работы на 2012 — 2016 годы
(пятый созыв Мажилиса Парламента Республики Казахстан)
Ответственные исполнители
Сроки внесения концепции законопроекта и/или законопроекта
1
2
3
2012 - 2013 годы (2 сессия) блоки здравоохранения, социального, трудового, жилищного, административного законодательства и законодательства в сфере чрезвычайных ситуаций
Совершенствование административного законодательства
Предметом регулирования административного права являются также отношения в сфере государственной службы. В качестве приоритетных направлений ее развития предполагаются:
более четкое разграничение политической и административной государственной службы;
формирование новых и модернизация действующих институтов управления человеческими ресурсами на государственной службе.
АДГС
Внесение законопроекта в Парламент до 1 ноября 2012 года
Совершенствование законодательства в области чрезвычайных ситуаций
Требуют совершенствования и консолидации многочисленные нормативные акты, регулирующие отношения в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, гражданской обороны, пожарной и промышленной безопасности, что позволит повысить качество и уровень правового регулирования в этих сферах общественных отношений
МЧС
Внесение законопроекта в Парламент до 1 декабря 2012 года
Совершенствование законодательства в области жилищных отношений
Одним из поручений Главы государства является «Обеспечение защиты прав долгосрочных арендаторов путем разработки типовых контрактов. Все договоры арендного найма должны быть прозрачными и понятными».
Согласно жилищному законодательству жилищный фонд Республики Казахстан включает в себя частный и государственный жилищные фонды.
В свою очередь, статья 80 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях» регулирует отношения с заключением договора найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Так согласно пункту 3 данной статьи типовой договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, порядок предоставления жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и пользования им утверждаются Правительством.
Вместе с тем действующим законодательством Типовой договор найма жилища из частного жилищного фонда не предусмотрен.
Во исполнение указанного поручения Главы государства необходимо закрепить в Законе Республики Казахстан «О жилищных отношениях» компетенцию Правительства Республики Казахстан на утверждение Типового контракта на аренду жилища в частном жилищном фонде, в рамках которого предлагается предусмотреть условия проживания долгосрочного нанимателя (срок, размер платы за наем, распределение обязанностей по ремонту, основания выселения нанимателей, делегирование полномочий по представлению интересов собственника нанимателем на общем собрании и др.).
Вместе с тем с целью дальнейшего формирования «эффективного собственника» в законодательстве об административных правонарушениях необходимо предусмотреть ответственность:
- собственников помещений (квартир) за нарушение правил содержания общего имущества объекта кондоминиума и уклонение участника объекта кондоминиума от обязанности участвовать во всех расходах на содержание общего имущества объекта кондоминиума и дома более трех месяцев от установленной даты платежа без уважительных причин;
- органов управления объектом кондоминиума за занятие сервисной деятельностью в объекте кондоминиума, по отношению к которому они осуществляют функции управления.
Также законопроектом будет предусмотрено правовое разрешение вопросов дальнейшего формирования оптимальной модели жилищных отношений, а также совершенствования жилищного законодательства, регламентирующего порядок и условия предоставления жилищ из государственного жилищного фонда.
АДСЖКХ
Внесение концепции законопроекта на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 ноября 2012 года
Совершенствование законодательства в области трудовых отношений
В условиях рыночной экономики, наличия рынка труда и проблем занятости населения актуальным является вопрос трудовых правоотношений. В этой связи необходимо постоянное совершенствование трудового законодательства на основе системного анализа практики его применения и учета международного опыта в данной сфере.
При этом требуют проработки вопросы дальнейшей дифференциации трудового и социального законодательства в зависимости от характера трудовой деятельности и условий труда работников, а также вопросы расширения сферы применения и инструментов социального партнерства.

1.1. Кәсіподақ институттарын жаңғырту
Еңбек қатынастарын жетілдіру мәселелерінде мемлекеттің негізгі әріптестерінің бірі кәсіподақтар болып табылады. Сонымен бірге аса ipi орталық - Қазақстанның кәсіподақтар федерациясы (ҚКФ) қызметінің қазіргі форматы уақыт талаптарына сай келмейді, себебі ол «кеңестік үлгі» салалық қағидаты бойынша қалыптастырылуда.
Кәсіптік одақтар туралы тиімсіз заңнама маңызды проблемалық жағдай болып табылады. Онда ұжымдық шарттар туралы, оларды орындағаны үшін тараптардың жауапкершілігі туралы ережелер айқын баяндалмаған.
Сондықтан қазір кәсіподақ, ең алдымен ҚКФ қозғалысын жаңғырту бойынша шешуші қадамдар талап етіледі.
1.2. Еңбек қатынастары саласындағы қарама-қайшылықтарды реттеудің көп деңгейлі тиімді тетігін құру
Еңбек қақтығыстарының негізгі себептері ретінде мына екеуін атауға болады: біріншісі - өнеркәсіпті басқару мәселелерінен жұмыскерлердің қағажу қалуы, екіншісі - даулар мен қақтығыстарды соттан тыс реттеу тетіктерінің әлсіздігі.
Бұл жерде өнеркәсіптерінде құрамына жұмысшылар мен персоналдың, сондай-ақ кәсіптік одақтардың өкілдері кіретін өндірістік кеңестер әрекет ететін бірқатар дамыған елдердің тәжірибесін пайдалану керек. Әдетте кеңес отырыстарында еңбек жағдайлары мен оларды жақсарту мәселелері шешіледі, жұмыскерлердің түрлі әлеуметтік-тұрмыстық мәселелері қаралады.
Әдейі еңбек жағдайын нашарлатумен, өндіріс процесінің тоқтауымен, жалақыны төлеуді кешіктірумен және т.б. арандатуға ұшыраған еңбек ұжымы әлеуметтік-еңбек қақтығыстары тараптарының біріне айналатыны сирек емес.
Сонымен бірге не Еңбек, не Әкімшілік, не Қылмыстық кодекстерде жұмыс берушілер, лауазымды және өзге де адамдар тарапынан арандатушылық үшін жауапкершілік туралы баптар жоқ.
Бүгін медиация құрылымдары мен рәсімдерін құру және пайдалану жөніндегі, оның ішінде еңбек қатынастары саласындағы жұмысты күшейту керек.
Медиация құрылымдарын ұлттық және ірі жеке компанияларда құру керек. АҚШ-та, Австралияда және басқа да елдерде барлық даулардың үштен бірі сот араласқанға дейін тек медиация рәсімдері шеңберінде реттеледі.
Мемлекет тарапынан қазір даулар мен қақтығыстарды соттан тыс шешу жүйесін енгізуге мүмкіндік беретін, оның ішінде әлеуметтік-еңбек қатынастары саласында да бастамашылық қадамдар маңызды.
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2012 жылғы 1 қарашаға дейін енгізу
Әкімшілік заңнаманы жетілдіру
Азаматтардың мемлекеттік органдар мен мемлекеттің лауазымды адамдарына жүгіну тетіктерін олардың мемлекеттік басқаруға қатысу және өздерінің құқықтары мен бостандықтарын қорғау нысаны ретінде жетілдіру қажет.
Іс жүзінде азаматтар мен ұйымдарға мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қатынастарды реттейтін әкімшілік құқықтың жаңа институты туындайды. Осы институттың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оның негізгі қағидаты мемлекеттік органдар қызметін азаматтардың заңды құқықтары мен мүдделерін қанағаттандыруға бағдарлау болатын тиісті құқықтық база қажет. Сапалы қызметтер көрсету әрбір азаматқа оның қызмет саласына қарамастан пайда әкелуге тиіс.
ЭДСМ
Заң жобасын 2012 жылғы 20 желтоқсанға дейін Үкіметке енгізу
Денсаулық сақтау саласындағы заңнаманы жетілдіру
Денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы заңнамада медициналық қызметтер көрсетуді қарқынды дамыту, жаңа технологияларды дамыту, жаңа дәрілік құралдардың пайда болуы, түпкілікті оң нәтижеге жетуге бағыт ала отырып, қаржыландыру жүйесін одан әрі жетілдіру, медицина ғылымы мен практикасында жаңа инновациялық бағыттарды қалыптастыру және енгізу сияқты өмірлік маңызы бар шынайы факторлар жеткіліксіз шамада есепке алынған.
Денсаулық сақтау саласындағы елеулі мәселелердің бірі қан препараттарының заманауи өндірісінің жоқтығы болып табылады. Халықты қан препараттарымен қамтамасыз ету проблемаларын шешу үшін шетелдік зауыттарда өзіміздің шикізатты келісімшарттық фракциялауға көшкен жөн, бұл дайын препараттарды сатып алуға қарағанда, экономикалық тұрғыдан пайдалы.
Қазіргі кезде қолданыстағы заңнамада гемопоэтикалық бағаналық жасушаларды трансплантациялау мәселелерін айқындайтын және регламенттейтін нормалар жоқ. Осыған байлынысты, гемопоэтикалық бағаналық жасушаларды трансплантациялау жөніндегі қызметті дамыту үшін заңнамалық базаны жасау, атап айтқанда, гемопоэтикалық бағаналық жасушалар, антилейкоциттік антиденелер жүйесі ұғымын енгізу (HLA), оларды шетелге әкетудің және елге әкелудің негіздерін, гемопоэтикалық бағаналық жасушалардың ықтимал донорлары тізілімінің қызметін регламенттейтін нормаларды көздеу қажет.
Кеден одағы шеңберінде медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың құқықтық реттелуінің кейбір мәселелерін жетілдіру қажеттілігі де туындады.
Дәрілік заттардың тиімсіз қолданылуын болдырмау, дәрілік заттарды бақылаусыз қолдануға байланысты пациенттер денсаулығына қауіпті төмендету мақсатында медициналық өнімді жарнамалау тәсілдерін қатаңдату қажет.
Мемлекет басшысының «Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: Жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам» атты бағдарламалық мақаласында айтылған тапсырмаларды іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау саласындағы саясатты іске асыру, сондай-ақ халықтың «дәрілік» сауаттылығын арттыру жөніндегі кешенді шараларды қолдану бойынша жауапкершілігін күшейту жөніндегі нақты құқықтық нормаларды көздеу болжанады.
ДСМ
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2012 жылғы 1 желтоқсанға дейін енгізу

1.1. Модернизация профсоюзных институтов
Одним из основных партнеров государства в вопросах совершенствования трудовых отношений выступают профсоюзы. Вместе с тем нынешний формат деятельности крупнейшего профцентра - Федерации профсоюзов Казахстана (ФПК) не соответствует требованиям времени, так как он строится по отраслевому принципу «советского образца».
Существенным проблемным моментом является неэффективное законодательство о профессиональных союзах. В нем неясно изложены положения о коллективных договорах, ответственности сторон за их выполнение.
Поэтому сейчас требуются решительные шаги по модернизации профсоюзного движения, прежде всего ФПК.
1.2. Построение эффективного многоуровневого механизма регулирования противоречий в сфере трудовых отношений
В качестве основных причин трудовых конфликтов можно назвать две: первая - отчужденность работников от вопросов управления предприятиями, вторая - слабость механизмов внесудебного урегулирования споров и конфликтов.
Здесь надо использовать опыт ряда развитых стран, на предприятиях которых действуют производственные советы, в состав которых входят представители рабочих и персонала, а также профессиональных союзов. Как правило, на заседаниях совета решаются многие вопросы состояния и улучшения условий труда, рассматриваются различные социально-бытовые вопросы работников.
Нередко одной из сторон социально-трудовых конфликтов становится трудовой коллектив, спровоцированный намеренным ухудшением условий труда, срывом производственного процесса, задержками выплаты заработной платы и т. д.
В то же время ни в Трудовом, ни в Административном, ни в  Уголовном кодексах нет статей об ответственности за провоцирование трудовых конфликтов со стороны работодателей, должностных и иных лиц.
Сегодня надо усилить работу по созданию и использованию структур и процедур медиации, в том числе в сфере трудовых отношений.
Структуры медиации надо создавать в национальных и крупных частных компаниях. В США, Австралии и других странах до трети всех споров урегулируются до судебного вмешательства исключительно в рамках процедур медиации.
Со стороны государства сейчас важны инициативные шаги, которые позволят внедрить систему внесудебного разрешения споров и конфликтов, в том числе и в сфере социально-трудовых отношений.
МТСЗН
Внесение концепции законопроекта на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 ноября 2012 гола
Совершенствование административного законодательства
Следует совершенствовать механизмы обращения граждан в государственные органы и к должностным лицам государства как формы их участия в государственном управлении и способа защиты своих прав и свобод.
Фактически возникает новый институт административного права, регулирующий отношения в сфере оказания государственных услуг гражданам и организациям. Для обеспечения функционирования этого института нужна соответствующая правовая база, основополагающим принципом которой станет ориентация деятельности государственных органов на удовлетворение законных прав, интересов граждан. Качественные государственные услуги должны приносить пользу каждому гражданину вне зависимости от сферы его деятельности.
МЭРТ
Внесение законопроекта в Правительство до декабря 2012 года
Совершенствование законодательства в области здравоохранения
Действующим законодательством в сфере здравоохранения в недостаточной мере учитываются такие реальные жизненно важные факторы, как динамичное развитие рынка медицинских услуг, развитие новых технологий, появление новых лекарственных средств, дальнейшее совершенствование системы финансирования с ориентацией на достижение конечного положительного результата, формирование и внедрение новых инновационных направлений в медицинской науке и практике.
Одной из серьезных проблем в сфере здравоохранения является отсутствие современного производства препаратов крови. Для решения проблем обеспечения населения препаратами крови целесообразно перейти на контрактное фракционирование собственного сырья на зарубежных заводах, что имеет, в сравнении с закупом готовых препаратов, экономические выгоды.
В настоящее время в действующем законодательстве отсутствуют нормы, определяющие и регламентирующие вопросы трансплантации гемопоэтических стволовых клеток. В этой связи, необходимо создать законодательную базу для развития деятельности по трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, в частности, ввести понятие гемопоэтических стволовых клеток, системы антилейкоцитарных антигенов (HLA), предусмотреть основания их вывоза за рубеж и ввоза в страну, нормы, регламентирующие деятельность регистра потенциальных доноров гемопоэтических стволовых клеток, и другие.
В рамках Таможенного союза также появилась необходимость совершенствования некоторых вопросов правового регулирования изделий медицинского назначения и медицинской техники.
В целях недопущения нерационального применения лекарственных средств, снижения риска здоровью пациентов, связанных с бесконтрольным применением лекарственных средств, необходимо ужесточение подходов к рекламе медицинской продукции.
В реализацию поручений, озвученных Главой государства в программной статье «Социальная модернизация Казахстана: Двадцать шагов к обществу всеобщего труда» предполагается предусмотреть четкие правовые нормы по усилению ответственности местных исполнительных органов за реализацию политики в области здравоохранения, а также принятие комплекса мер по повышению «лекарственной» грамотности населения».
МЗ
Внесение концепции законопроекта на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 декабря 2012 года

2013 - 2014 жылдары (3-сессия) заңнаманың әлеуметтік, қылмыстық және әкімшілік-құқықтық топтамалары
Халықтың әлеуметтік осал санатына жататын азаматтарды әлеуметтендірудің тетіктерін дамыту
Бұл, ең бірінші кезекте, мүгедектер мен мүмкіндіктері шектеулі адамдар, көп балалы отбасы мүшелері, зейнеталды жастағы адамдар және т.б.
Бұл ретте мемлекеттің қамқорлығы емес, керісінше осы азаматтарға өзіне, әлеуметтік пайдалы еңбек ету мүмкіндіктеріне деген сеніміне қол жеткізуге жәрдем көрсететін жағдайлар жасау басты тәсілге айналуға тиіс.
Осыған байланысты арнайы, мысалы, әлеуметтік жұмыс орындары туралы заңнама қажет.
Кәмелеттік жасқа толмаған балаларды тәрбиелейтін көп балалы отбасылар мен әйелдерді патерналистік емес тұрғыдағы қолдау жүйесін жасау маңызды.
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдасын 2013 жылғы 1 наурызға енгізу
Жастар саясаты саласындағы заңнаманы жетілдіру
2004 жылы қабылданған «Мемлекеттік жастар саясаты туралы» Қазақстан Республикасының Заңына декларативтік сипат тән. Бірқатар заңнамалық нормалар заңға тәуелді құқықтық актілердің болмауына не олардың орындалуын бақылаудың жеткіліксіздігіне байланысты әрекет етпейді.
Еңбек заңнамасының жаңадан қабылданған қызметкерлер үшін сынақтан өту мерзімдері бөлігінде жетілмегендігі: жас мамандардың еңбегін одан әрі жұмысқа орналастырудың құқықтық кепілдіктерінсіз толық жұмыс жүктемесі мен үстеме жұмысты бере отырып, еңбекақы төлемей пайдалану практикасы.
«Әлеуметтік лифтілер» тетіктерін айқындау
Жас қазақстандықтар үшін «әлеуметтік лифтілер» тетіктерін жасау маңызды. Кәсіби біліктіліктің ұлттық жүйесі туралы заңнама талап етіледі.
БҒМ
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2013 жылғы 1 мамырға дейін енгізу
Қылмыстық заңнаманы жетілдіру
Қылмыстық құқықты одан әрі дамыту, бұрынғыдай қылмыстық саясаттың қос векторлығы ескеріле отырып, жүзеге асырылуға тиіс. Сонымен бірге, бұдан кейін қылмыстық қудалаудан жасырынып жүрген ауыр және аса ауыр қылмыстар жасаған кінәлі адамдарға қатысты, сондай-ақ қылмыстардың рецидиві кезінде қатаң қылмыстық саясат жүргізу қажет.
Қылмыстық жазадан, ең алдымен қоғамға зор қауіп төндірмейтін адамдарға (кәмелеттік жасқа толмағандарға, абайсызда қылмыс жасаған адамдарға, жеңілдететін мән-жайлар болған кезде өзге де адамдарға) қатысты босату талаптарын кеңейту арқылы қылмыстық репрессияны қолдану саласын кезең-кезеңімен қысқарту мүмкіндіктерін айқындау қылмыстық құқықты дамытудағы аса маңызды бағыт болып табылады.
Қылмыстық заңнаманы Қазақстан ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес келтіру де маңызды болып табылады. Атап айтқанда, сөз тек қана декриминализациялау туралы ғана емес, сонымен бірге кері процесс — белгілі бір құқық бұзушылық түрлерін криминализациялау туралы, сондай-ақ қылмыстардың кейбір санаттары үшін, оның ішінде экологиялық, экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстары үшін заңды тұлғалардың қылмыстық жауапкершілігін енгізу туралы болып отыр.
Қылмыстық құқықты одан әрі жетілдіру адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын шектейтін заңдардың сапасына арттыруға байланысты, ол заң тұрғысынан дәлдік талаптарына және оның салдарларының болжанатындығына сәйкес келуге тиіс, яғни оның нормалары жеткілікті дәрежеде нақты тұжырымдалуы және құқықтық іс-әрекетті құқыққа қайшы іс-әрекеттен айыруға мүмкіндік беретін ұғымды өлшемдерге негізделген болуға тиіс, бұл ретте заң қағидаларын өз бетінше түсіндіру мүмкіндігін болдырмау қажет.
БП
3аң жобасын 2013 жылғы 20 мамырға дейін Үкіметке енгізу
Қылмыстық іс жүргізу заңнамасын жетілдіру
Қылмыстық іс жүргізу құқығын дамытудағы басымдылық адамның құқықтары мен бостандықтарын қорғауға бағытталған қылмыстық сот ісін жүргізудің негізін қалаушы қағидаттарын дәйекті түрде одан әрі іске асыру болып отыр.
Тиімді және әділ сот жүйесі әрбір қазақстандықтың азаматтық құқығының сақтандырудың кепілі болуы қажет: өмір сүру құқығы, денсаулыққа құқығы, меншік құқығы. Қылмыстық іс жүргізу құқығын жетілдірудің негізгі бағыттары мыналар:
қылмыстық процесті жеңілдету және тиімділігін арттыру;
қамауға алуға балама бұлтартпау шараларын, оның ішінде кепілді қолдануды кеңейту үшін жағдайлар жасау;
сотта олар бойынша қылмыстық қудалау және айыптау жеке, сондай-ақ жеке-жариялы тәртіппен жүзеге асырылатын қылмыстық істер санаттарын кеңейту мүмкіндігі;
алқабилердің қатысуымен сот қарайтын қылмыстық істер санаттарын біртіндеп кеңейту;
айыпталушылар мен күдіктілерге ғана емес, сонымен бірге жәбірленушілерге, куәгерге де қылмыстық істер бойынша білікті заң көмегін ұсыну тетігін одан әрі жетілдіру.
БП
Заң жобасын 2013 жылғы 20 маусымға дейін Үкіметке енгізу
Қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру
Қылмыстық әділет саласына азаматтарды тартуды азайту, қылмыстық қуғын-сүргін шараларын үнемдеу мақсатында қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық-құқықтық шараларды неғұрлым кеңінен қолдануға жағдай жасау қажет.
Бас бостандығынан айыру қылмыстық жазалау түрінің әлі де болса негізгі түрі болып қалып отырғанын ескере отырып, жазалау жағы басым болып отырған бас бостандығынан айырудың тәрбиелік жағын күшейтетін шараларды қабылдау қажет. Атап айтқанда, жазаларды орындауды даралау принципі негізінде сотталғандарды ұстауды, оларға түзеу-тәрбиелік ықпал етудің түрлері мен әдістерін одан әрі дамыту қажет.
Бас бостандығынан айырылғандарды қоғамдық пайдалы еңбекке және/немесе оқытуға, әлеуметке қосу, оның ішінде есірткіге қарсы, алкогольге қарсы мазмұндағы әлеуметтік бағдарламаларға тарту арқылы не әлеуметтік белсенді қызметтің өзге түрлерімен жұмыспен қамту проблемаларын шешу өзекті болып табылады. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі тәртіпті сақтауға қойылатын жоғары талаптарды сақтаумен және қамтамасыз етумен қатар қылмыстық жазаларды орындау (өтеу) процесін психологиялық-педагогикалық қамтамасыз ету, қылмыстық-атқару жүйесі персоналының мәртебесін арттыру және оларды әлеуметтік-құқықтық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды күшейту қажет.
Бұлармен қоса, бас бостандығынан айыру орындары үшін жеке адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жазаның осы түрін өтеп жатқан адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау маңызды болып табылады. Бұл саладағы неғұрлым перспективалы бағыттардың ішінде ұстаудың камералық тәртібіне біртіндеп көшіру қажет, бұл ретте сотталған адам күндізгі уақытта мекеме шегінде жүріп-тұру және жеке қарым-қатынас жасау мүмкіндігіне ие бола отырып, түнгі уақытта бөлек үй-жайға қамалады.
Айыптыларды жазалау және олардың жазаларын өтеу кезеңіндегі құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы жөнінде қоғам мен мемлекет мүдделері арасындағы теңгермені сақтауға, дамуына баса назар аудару қажет болатын қоғамдық бақылаудың белгіленген тетіктері көмектеседі.
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдарға медициналық қызмет көрсетудің, әсіресе қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар ауруларының профилактикасы жүйесінің сапасын арттыру да маңызды болып табылады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарды толыққанды қоғам мүшесі ретінде әлеуметке қосу аясындағы тұтас мемлекеттік саясатты қамтамасыз етуге бағытталған жүйелі шаралар қажет.
Жалпы алғанда қылмыстық жазаларды атқару жүйесін жалпыға бірдей халықаралық стандарттарға одан әрі жақындата беру керек.
ІІМ
Заң жобасын 2013 жылғы 20 маусымға дейін Үкіметке енгізу
Әкімшілік-деликтілік заңнаманы жетілдіру
Тікелей қолданылып жүрген заңдардың мағынасын, мазмұнын және олардың қолданылуын айқындайтын адамның және азаматтың құқықтарымен бостандықтары туралы конституциялық нормаларды мойындау әкімшілік заңнаманы жаңартудың негізі болады.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнама бұзылған құқықтарды қалпына келтіруге, әкімшілік-құқықтық шаралармен қоғамдағы құқықтық жанжалдардың алдын алуға барынша бағытталуы тиіс. Бұл ретте әкімшілік-құқықтық санкцияларды қалыптастыру кезінде олардың қоғамдық қауіптілік деңгейі мен құқық бұзушылық сипатына сәйкестік қағидаты мүлтіксіз сақталуға тиіс.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөнінде сот және соттан тыс инстанциялар арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажыратудың яғни әкімшілік істерді сотта және соттан тыс қарау тәртібі арақатынасының нақты тұжырымдамасын айқындаған жөн. Бұл ретте соттың әкімшілік жаза қолдану жөніндегі өкілеттігін кеңейту мүмкіндігі, сондай-ақ әкімшілік сот өндірісіндегі жарыспалылық қағидатын дамыту туралы тезис өзекті күйінде қала береді.
Әкімшілік-деликтілік құқық үшін әкімшілік-деликтілік заңнамамен қорғалатын құқықтық қатынастар ауқымын неғұрлым нақты анықтау және тиісінше әкімшілік-құқықтық және қылмыстық-құқықтық санкциялардың аражігін нақты ажырату мәселелері өткір болып табылады.
Әділетмині
Заң жобасын 2013 жылғы 1 қазанға дейін Үкіметке енгізу
Әкімшілік іс жүргізу заңнамасын жетілдіру
Әкімшілік-іс жүргізу заңнамасын реттеудің нысанын нақты анықтау қажет.
Әкімшілік-іс жүргізу құқығын дамытумен байланысты мемлекет пен азамат (ұйым) арасында жариялы-құқықтық қатынастардан туындаған құқық туралы дауды шешетін әкімшілік әділет мәселесін қараған жөн. Яғни, іс жүргізу окшаулау мен жариялы-құқықтық сипаттағы жанжалдарды шешу тәртібінің заңдылығы мәселелері қаралуға жатады.
Осылайша, әкімшілік сот ісін жүргізу қылмыстық және азаматтық іс жүргізумен қатар сот төрелігін жүзеге асырудың толыққанды нысаны болуға тиіс.
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2013 жылғы 1 ақпанға дейін енгізу

2013 - 2014 годы (3 сессия) социальный, уголовный и административно-правовой блоки законодательства
Развитие механизмов социализации граждан, относящихся к категории социально уязвимого населения
Это, в первую очередь, инвалиды и люди с ограниченными возможностями, члены многодетных семей, лица предпенсионного возраста и т.д.
Причем главным подходом должны стать не опека государства, а создание таких условий, которые бы помогли этим гражданам обрести веру в себя, в свои возможности к социально полезному труду.
На этот счет необходимо специальное законодательство, например, о социальных рабочих местах.
Важно создать систему непатерналистской поддержки многодетных семей и женщин, воспитывающих несовершеннолетних детей.
МТСЗН
Внесение концепции законопроекта на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 марта 2013 года
Совершенствование законодательства в сфере молодежной политики
Декларативность присуща Закону Республики Казахстан «О государственной молодежной политике», принятому в 2004 году. Ряд законодательных норм не работают в связи с отсутствием подзаконных правовых актов либо недостаточностью контроля за их исполнением.
Несовершенство норм трудового законодательства в части испытательных сроков для вновь принимаемых работников: практика использования труда молодых специалистов без оплаты труда, но при полной рабочей нагрузке и сверхурочно, без правовых гарантий дальнейшего трудоустройства.
Определение механизмов «Социальных лифтов»
Важно создать механизмы «социальных лифтов» для молодых казахстанцев. Требуется законодательство о Национальной системе профессиональной квалификации.
МОН
Внесение концепции законопроекта рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 мая 2013 года
Совершенствование уголовного законодательства
Дальнейшее развитие уголовного права, как и прежде, должно осуществляться с учетом двухвекторности уголовной политики. Вместе с тем, необходимо и впредь проводить жесткую уголовную политику в отношении лиц, виновных в совершении тяжких и особо тяжких преступлений, скрывающихся от уголовного преследования, а также при рецидиве преступлении.
Важнейшим направлением развития уголовного права является определение возможностей поэтапного сокращения сферы применения уголовной репрессии путем расширения условий освобождения от уголовного наказания, прежде всего по отношению к лицам, не представляющим большой общественной опасности (несовершеннолетним, лицам, совершившим неосторожные преступления, к иным лицам - при наличии смягчающих обстоятельств).
Важным также является приведение уголовного закона в соответствие с международными договорами, ратифицированными Казахстаном. Речь, в частности, идет не только о декриминализации, но и обратном процессе - о криминализации определенных видов правонарушений, а также о введении уголовной ответственности юридических лиц за некоторые категории преступлений, в том числе за экологические, экономические и коррупционные преступления.
Дальнейшее совершенствование уголовного права связано с повышением качества законов - закон, ограничивающий конституционные права и свободы, должен соответствовать требованиям юридической точности и предсказуемости последствий, то есть его нормы должны быть сформулированы с достаточной степенью четкости и основаны на понятных критериях, позволяющих со всей определенностью отличать правомерное поведение от противоправного, исключая возможность произвольной интерпретации положений закона.
ГП
Внесение законопроекта в Правительство до 20 мая 2013 года
Совершенствование уголовно-процессуального законодательства
Приоритетом развития уголовно-процессуального права остается дальнейшая последовательная реализация основополагающих принципов уголовного судопроизводства, направленных на защиту прав и свобод человека.
Эффективная и справедливая судебная система должна стать гарантом соблюдения гражданских прав каждого казахстанца: права на жизнь, здоровье, собственность.
Основные направления совершенствования уголовно-процессуального права:
упрощение и повышение эффективности уголовного процесса;
создание условий для расширения применения мер пресечения, альтернативных аресту, в том числе залога;
возможность расширения категорий уголовных дел, по которым уголовное преследование и обвинение в суде могут осуществляться в частном, а также частно-публичном порядке;
постепенное расширение категорий уголовных дел, рассматриваемых судом с участием присяжных заседателей;
дальнейшее совершенствование механизмов предоставления квалифицированной юридической помощи по уголовным делам не только обвиняемым и подозреваемым, но и потерпевшим, свидетелям.
ГП
Внесение законопроекта в Правительство до 20 июня 2013 года
Совершенствование уголовно-исполнительного законодательства
В целях минимизации вовлечения граждан в сферу уголовной юстиции, экономии мер уголовной репрессии необходимо создать условия для более широкого применения уголовно-правовых мер, не связанных с изоляцией от общества.
Учитывая, что лишение свободы все еще остается основным видом уголовного наказания, необходимо принимать меры, повышающие воспитательный компонент лишения свободы, в котором пока преобладает компонент кары. В частности, необходимо дальнейшее развитие содержания, форм и методов исправительно-воспитательного воздействия на осужденных на основе принципа индивидуализации исполнения наказания.
Актуальным является решение проблем занятости осужденных к лишению свободы путем привлечения их к общественно-полезному труду и/или обучению, социальным программам ресоциализации, в том числе антинаркотического, антиалкогольного содержания либо иными формами социально-активной деятельности.
Наряду с сохранением и обеспечением высоких требований к дисциплине и порядку в учреждениях уголовно-исполнительной системы необходимо усилить меры по психолого-педагогическому обеспечению процесса исполнения, (отбывания) уголовных наказаний, повышению статуса и обеспечению социально-правовой защиты персонала уголовно-исполнительной системы.
Наряду с этим для мест лишения свободы важным являются обеспечение безопасности личности, соблюдение прав и законных интересов лиц, отбывающих данный вид наказания. В числе наиболее перспективных направлений в этой сфере необходим постепенный переход к камерному порядку содержания, при котором осужденный, имея в дневное время возможность передвижения и межличностного общения в пределах учреждения, в ночное время был бы изолирован в отдельном помещении.
Сохранению баланса между интересами общества и государства по наказанию виновных и соблюдению их прав и законных интересов в период отбывания наказания способствуют установленные механизмы общественного контроля, развитию которых необходимо уделить внимание.
Также важным является повышение качества медицинского обслуживания лиц, находящихся в местах лишения свободы, особенно системы профилактики заболеваний лиц, отбывающих уголовное наказание.
Необходимы системные меры, направленные на обеспечение целенаправленной государственной политики в сфере ресоциализации граждан, освободившихся из мест лишения свободы, как полноправных членов общества.
В целом систему исполнения уголовных наказаний следует и дальше приближать к общепризнанным международным стандартам.
МВД
Внесение законопроекта в Правительство до 20 июня 2013 года
Совершенствование административно-деликтного законодательства
В основе обновления административного законодательства должно лежать признание конституционных норм о правах и свободах человека и гражданина непосредственно действующим законодательством, определяющим смысл, содержание и применение законов.
Законодательство об административных правонарушениях должно быть максимально направлено на восстановление нарушенных прав, предупреждение правовых конфликтов в обществе административно-правовыми мерами. При этом при формировании административно-правовых санкций должен неукоснительно соблюдаться принцип их соразмерности степени общественной опасности и характеру правонарушения.
Следует выработать четкую концепцию разграничения полномочий между судом и внесудебными инстанциями по рассмотрению дел об административных правонарушениях, то есть о соотношении судебного и внесудебного порядка рассмотрения административных дел. При этом остается актуальным тезис о возможности расширения полномочии суда по наложению административных взысканий, а также развития принципа состязательности в административном судопроизводстве.
Для административно-деликтного права являются злободневными вопросы более четкого определения круга правоотношений, охраняемых административно-деликтным законодательством, и соответственно более четкого разграничения между административно-правовыми и уголовно-правовыми санкциями.
МЮ
Внесение законопроекта в Правительство до 1 октября 2013 года
Совершенствование административно-процессуального законодательства
Следует четко определиться с предметом регулирования административно-процессуального законодательства.
В контексте развития административно-процессуального права следует рассматривать вопрос об административной юстиции, разрешающей споры о праве, возникающие из публично-правовых отношений между государством и гражданином (организацией). То есть подлежит рассмотрению вопрос процессуального обособления и легитимации порядка разрешения конфликтов публично-правового характера.
Таким образом, административное судопроизводство должно стать полноправной формой осуществления правосудия, наряду с уголовным и гражданским судопроизводством.
МЮ
Внесение концепции законопроекта на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 февраля 2013 года

2014 - 2015 жылдары (4-сессия) заңнаманың азаматтық-құқықтық топтамасы
Азаматтық заңнаманы жетілдіру
Азаматтық құқық дамуының қазіргі кезеңінде бірінші орынға қоғамдық қатынастарды жария-құқықтық және жеке құқықтық реттеу әдістерінің арақатынасы мәселелері, және оның салдары ретінде - жеке кәсіпкерлік қызметке мемлекеттік араласу шектері қойылады.
Осыған байланысты азаматтық заңнаманы жетілдіру мынадай бағыттар бойынша жалғасатын болады:
1) мәмілелер ұғымын, олардың құрамын және мәмілелерді орындамау салдарын анықтау;
2) мәмілелерді жарамсыз деп тану институтын жетілдіру;
3) «үлестес тұлға» ұғымын анықтау;
4) Азаматтық кодексте барлық бағалы қағаздар спектрін тіркеу;
5) «құқықтан бас тарту» және «құқықты жүзеге асырудан бас тарту» ұғымдарын анықтау;
6) акционерлік қоғамдардың мәртебесін олардың құқықтық табиғатын ескере отырып соның ішінде «жария корпорациялар» атты мәнмәтінде анықтау;
7) мемлекеттің жария функцияларды жүзеге асыру саласында мемлекеттік иммунитетті сақтау кезінде азаматтық құқықтық қатынастарға және жеке құқықтық қатынастар саласында иммунитеттен бас тартуға қатысу;
8) сервитут ұғымын енгізе отырып, заттық құқықтар түрлерін кеңейту;
9) заттық құқықтардың туындау негіздерін олардың жеке түрлерінің пайдалану режимін анықтай отырып кеңейту;
10) нақты залалды анықтау тәртібін белгілеу.
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2013 жылғы 1 қыркүйекке дейін енгізу
2015 - 2016 жылдары (5-сессия) табиғат қорғау заңнамасы, табиғи монополиялар саласындағы заңнама топтамалары
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
Елдің әрбір мемлекеттік органының жұмысында ең маңызды басымдықтары ретінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қаралады. Мемлекет және қоғамның бірлескен күшімен күресу ғана емес, сыбайлас жемқорлықты туғызатын жағдайлар мен себептерді азайту қажет.
Осы мақсаттарға жету үшін мынадай мәселелерді шешуге қол жеткізу қажет:
азаматтардың және қоғамның құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін сыбайлас жемқорлықтан қорғауды қамтамасыз ету;
мемлекеттік органдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары қызметінде ашықтықты қамтамасыз ету, сонымен қатар, көпшілікті сыбайлас жемқорлық мәселелері бойынша хабардар етудің қолжетімді және тиімді рәсімдерін енгізу;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестегі дүниетанымын, сыбайлас жемқорлықты коғамдық қабылдамаудың атмосферасын, қоғам өмірінің барлық салалаларындағы құқықтық мәдениетін қалыптастыру;
сыбайлас жемкорлыққа қарсы әрекет ету бойынша халықаралық стандарттарды енгізу және ұлттық заңнаманы жетілдіру;
мемлекеттік басқаруды жетілдіруді қоса алғанда, сыбайлас жемқорлықтың алдын-алудың тиімді тетігінің жұмыс істеуі;
мемлекеттік қызметтің кәсіби деңгейін және әлеуметтік беделін көтеру және кадрлық жұмысты жетілдіру;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша азаматтық қоғам институттарының және халықтың рөлін арттыру;
мемлекеттік органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметіне парламенттік, қоғамдық және партиялық бақылауды күшейту;
корпоративтік сыбайлас жемқорлықтың, мүдделер коллизиясының пайда болуының алдын-алу және мемлекет пен кәсіпорындар арасындағы келісімшарттық қатынастардағы адал коммерциялық тәжірибені көтермелеу.
ЭҚСЖҚКА

2014 - 2015 годы (4 сессия) гражданско-правовой блок законодательства
Совершенствование гражданского законодательства
На современном этапе развития гражданского права на первое место выдвигаются проблемы соотношения публично-правовых и частноправовых методов регулирования общественных отношений, и как производное от этого - пределы государственного вмешательства в частнопредпринимательскую деятельность.
В связи с чем, совершенствование гражданского законодательства будет продолжено по направлениям:
1) уточнения понятия сделок, их состава и последствий неисполнения сделок;
2) совершенствования института признания сделок недействительными;
3) определения понятия «аффилированные сделки»;
4) фиксации в Гражданском кодексе всего спектра ценных бумаг;
5) определения понятий «отказ от права» и «отказ от осуществления права»;
6) определения статуса акционерных обществ с учетом их правовой природы, в том числе в контексте так называемых «публичных корпораций»;
7) участия государства в гражданско-правовых отношениях и отказа от иммунитета в сфере частноправовых отношений при сохранении иммунитета государства в области осуществления им публичных функций;
8) расширения видов вещных прав, включив понятие сервитута;
9) расширения оснований возникновения вещных прав с определением режима использования их отдельных видов;
10) установления порядка определения реального ущерба
МЮ
Внесение концепции законопроекта на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 сентября 2013 года
2015 - 2016 годы (5 сессия) блоки природоохранного законодательства, законодательства в сфере естественных монополий
Противодействие коррупции
Рассматривается противодействие коррупции как один из самых важных приоритетов в работе каждого государственного органа страны. Совместными усилиями государства и общества необходимо бороться не с последствиями, а минимизировать условия и причины, порождающие коррупцию.
Для достижения этих целей необходимо добиться решения следующих задач:
обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов граждан и общества от коррупции;
обеспечение открытости и прозрачности деятельности государственных органов и органов местного самоуправления, а также введение общедоступных и эффективных процедур информирования общественности по вопросам коррупции;
формирование антикоррупционного мировоззрения, атмосферы общественного неприятия коррупции, правовой культуры во всех сферах жизнедеятельности общества;
внедрение международных стандартов и совершенствование национального законодательства по противодействию коррупции;
функционирование эффективного механизма предупреждения коррупции, включая совершенствование государственного управления;
повышение профессионального уровня и социального престижа государственной службы и совершенствование кадровой работы;
повышение роли институтов гражданского общества и населения по противодействию коррупции;
усиление парламентского, общественного и партийного контроля за деятельностью государственных органов и органов местного самоуправления;
предупреждение корпоративной коррупции, возникновения коллизии интересов и поощрение добросовестной коммерческой практики в договорных отношениях между предприятиями и государством.
АБЭКП

Заң жобасының тұжырымдамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына 2015 жылғы 1 қыркүйекке дейін енгізу
Табиғат қорғау заңнамасын дамыту және одан әрі жетілдіру
Дәстүрлі экономикалық үлгіге негізделген қолданыстағы экологиялық заңнама қазіргі кездегі тәуекелдерді: энергетикалық, су, азық-түлік және шикізат қорларын тиімсіз пайдалануды, шығындардың ұлғаюын, жаһандық қаржы тұрақсыздығына тәуелділікті толық көлемде ескермейді.
Қазіргі кезде экологиялық заңнама саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаты:
«жасыл экономикаға» көшу үшін жағдайлар туғызу, энергияны және суды үнемдеуді ынталандыру, «жасыл технологияларды» пайдалану және экологиялық туризмді дамыту;
қоршаған ортаға антропогенді әсер ету нәтижесінде туындайтын қатерлерден қоғамның мүдделері мен жеке тұлға құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету;
табиғатты ұтымды пайдалану, экологиялық таза өндірістерді дамыту және азаматтардың экологиялық қауіпсіз жүріп-тұруын қамтамасыз ету болып табылады.
Экономикалық секторлардың көбісін «көгалдандыру» иновациялардың дамуы, өнімділіктің артуы, бәсекеге қабілеттіліктің өсуі және ЖІӨ-нің сандық өсімінің орнына сапалық өсімі үшін жаңа мүмкіндіктер береді.
Қоршағанортамині
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2014 жылғы 1 қыркүйекке дейін енгізу
Табиғи монополиялар және реттелетін нарық саласындағы заңнаманы жетілдіру
Тиімді мемлекеттік реттеу көбіне нормативтік құқықтық базаның жағдайына байланысты болады.
Табиғи монополиялар саласында мемлекеттік реттеу, реттелетін табиғи монополиялар субъектілерінің қаржы-шаруашылық қызметін ынталандыруға, осындай субъектілердің активтеріне капиталдық (инвестициялық) салымдарды ұлғайту үшін жағдайлар жасауға бағытталуы, оларды өнімділікті арттыруға және шығыстарды төмендетуге, көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға айғақтауы тиіс.
Табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді қызметін арттыру мақсатында мына бағыттар бойынша жұмысты жалғастыру қажет:
электрлік, жылу және су шаруашылығы желілерінде базалық табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - ТМС) нормативтен тыс техникалық жоғалтуын кезең-кезеңмен жою (олар болған кезде) және нормативтік техникалық ысырапты азайту;
базалық ТМС, шикізат және материалдар шығыстарының нормаларын оңтайландыру;
орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істейтін негізгі ТМС санын арттыру.
Табиғи монополияларды мемлекеттік реттеу бәсекелі ортаның сапасына тікелей әсер етеді:
бағалық (тарифтік) реттеу;
ТМС қызметтеріне қол жеткізу бойынша технологиялық мүмкіндіктерді айқындайтын инвестициялық бағдарламалар;
олардың тиісті секторлардағы тұтынушыларының арасындағы тиімді бәсекелестікті дамыту, сондай-ақ тұтастай алғанда экономикаға арналған инфрақұрылымдық шектеулерді жою үшін ТМС қызметтеріне қолжетімділікті реттеу.
Бәсекелестік ортаның сапасы көбінесе табиғи монополиялардың құрылымдық реформаларының серпініне орайлас болады, оның барысында:
құрылымдық жаңартулар немесе реттелетін және реттелмейтін қызметтің түрлері бойынша бөлек есепке алу арқылы қызметтің бәсекелестік және табиғи-монополиялық түрлері айқындалады;
бәсекелестік секторлардың нарықтық қағидалары белгіленеді;
мемлекеттік реттеу тиімділігін арттырудың бағыттары айқындалады.
ТМРА
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2014 жылғы 1 қыркүйекке дейін енгізу
Мемлекеттік монополияға жататын қызметті мемлекеттік реттеудің және бақылаудың негізін, сондай-ақ мемлекеттік қорғау және адал бәсекелестікті қолдаудың негізін айқындайтын құқықтық базаны жетілдіру
Мемлекеттік активтерді тиімсіз басқару туралы айғақтайтын бірқатар проблемалар қалыптасып отыр.
Бәсекелестік жеткілікті дәрежеде дамыған (көлік қызметін көрсету, сервистік сипаттағы қызмет көрсету, құрылыс, типография және баспагерлік қызмет) нарықта мемлекеттің қатысуымен мемлекеттік кәсіпорындар және заңды тұлғалардың көпшілігі мемлекеттік органдардың қолдауы нысанындағы артықшылыққа ие, бұл оларға бәсекелестік күресте қосымша басымдық береді.
Осылардың бәрі мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін реттеу жөніндегі шараларды қабылдау қажеттігіне алып келеді.
Бұрынғысынша темір жол көлігі, телекоммуникация, отын-энергетикалық кешен салаларын жоғары деңгейде монополиялануы орын алады. Бұл салалар экономиканың негізін құраушы бола отырып, аралас салалардағы бәсекелестіктің дамуына айтарлықтай ықпал етуде. Экономиканың аталған салаларын монополиялық сипаттан арылту жөнінде қабылданған шешімдер аяқталмай қалып отыр.
Қазақстан Республикасының бәсекелестік саласындағы саясаты мемлекеттік реттеу жүйесін реформалауда басты рөлдердің бірін атқарады, өйткені мемлекеттік басқару жүйесі экономикалық және әлеуметтік нормалар сапасын міндеттейді және заңдардың, оның ішінде бәсекелестікті қорғайтын заңдардың қолданылуына жағдай жасайды.
Бәсекелестік саясатының мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
негізсіз ішкі және сыртқы сауда кедергілерін азайту есебінен бәсекелестік ортаны жалпы жақсарту, артық реттеуді болдырмау тетіктерін жасау, көлік, ақпарат, қаржы, энергетика инфрақұрылымдарын дамыту және оның нарыққа қатысушылар үшін қолжетімділігін қамтамасыз ету;
монополияға қарсы реттеуді жетілдіру арқылы мемлекеттік органдар және нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы іс-әрекеттерінен бәсекелестікті қорғау тиімділігін арттыру;
негізсіз ішкі және сыртқы сауда кедергілерін жою жолымен жекелеген салаларда бәсекелестікті дамыту шараларын іске асыру, салықтық және салықтық емес ынталандыруды және қолдауды пайдалану.
ТМРА
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Заң жобалау қызметінің мәселелері жөніндегі ведомоствоаралық комиссияның қарауына заң жобасының тұжырымдамасын 2014 жылғы 1 қыркүйекке дейін енгізу
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БП - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ІIМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ЭҚСЖҚКА - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ҚТКІША - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы істері агенттігі
ТМРА- Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі

Внесение концепции законопроекта на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 сентября 2015 года
Развитие и дальнейшее совершенствование природоохранного законодательства
Действующее экологическое законодательство, основанное на традиционной экономической модели, не в полной мере учитывает современные риски: неэффективное использование энергетических, водных, продовольственных и сырьевых ресурсов, увеличение затрат, зависимость от глобальной финансовой нестабильности и др.
Целью государственной политики в области экологического законодательства в настоящее время являются:
создание условий для перехода к «зеленой экономике», стимулирование энерго и водосбережения, использования «зеленых технологий» и развитие экологического туризма,
обеспечение защищенности интересов общества и прав личности от угроз, возникающих в результате антропогенного воздействия на окружающую среду,
рациональное природопользование, развитие экологических чистых производств и обеспечение экологически безопасного поведения граждан.
«Озеленение» большинства экономических секторов предоставит новые возможности для развития инноваций, увеличения производительности, роста конкурентоспособности и качественного роста ВВП - вместо количественного».
МООС
Внесение концепции законопроектов на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 сентября 2014 года
Совершенствование законодательства в сфере естественных монополий и регулируемых рынков
Эффективное государственное регулирование во многом зависит от состояния нормативно-правовой базы.
В сфере естественных монополий государственное регулирование должно быть направлено на стимулирование финансово-хозяйственной деятельности регулируемых субъектов естественных монополий, создание условий для увеличения капитальных (инвестиционных) вложений в активы таких субъектов, мотивировать их к повышению производительности и снижению затрат, повышению качества оказываемых услуг.
В целях повышения эффективности деятельности, субъектов естественных монополий необходимо продолжить работу по следующим направлениям:
поэтапной ликвидации сверхнормативных (при их наличии) и снижение нормативных технических потерь базовых субъектов естественных монополий (далее - СЕМ) в электрических, тепловых и водохозяйственных сетях;
оптимизации норм расходов сырья и материалов, базовых СЕМ;
увеличение количества базовых СЕМ, работающих по среднесрочным или долгосрочным тарифам.
Государственное регулирование естественных монополий напрямую влияет на качество конкурентной среды посредством:
ценового (тарифного) регулирования;
инвестиционных программ, которые определяют технологические возможности по доступу к услугам субъектов естественных монополий;
регулирования доступа к услугам субъектов естественных монополий для развития эффективной конкуренции между их потребителями в соответствующих секторах, а также устранения инфраструктурных ограничений для экономики в целом.
Качество конкурентной среды во многом обусловлено динамикой структурных реформ естественных монополий, в ходе которых:
выделяются конкурентные и естественно-монопольные виды деятельности посредством структурных преобразований или раздельного учета по регулируемым и нерегулируемым видам деятельности;
устанавливаются рыночные правила конкурентных секторов;
определяются направления повышения эффективности государственного регулирования.
АРЕМ
Внесение концепции законопроектов на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 сентября 2014 года
Совершенствование правовой базы, определяющей основы государственного регулирования и контроля за деятельностью, отнесенной к государственной монополии, а также основы государственной защиты и поддержки добросовестной конкуренции.
Существует ряд проблем, свидетельствующих о неэффективном управлении государственными активами.
Большое количество государственных предприятий и юридических лиц с участием государства на рынках, где достаточно развита конкуренция (транспортные услуги, услуги сервисного характера, строительство, типографская и издательская деятельность), имеют привилегию в форме поддержки государственных органов, что создает им дополнительные преимущества в конкурентной борьбе.
Все это приводит к необходимости принятия мер по упорядочению деятельности государственных предприятий.
По-прежнему имеет место высокая монополизация сфер железнодорожного транспорта, телекоммуникаций, топливно-энергетического комплекса. Данные отрасли, являясь экономикообразующими, значительно влияют на развитие конкуренции в смежных отраслях. Принятые решения по демонополизации указанных отраслей экономики остаются незавершенными.
Политика Республики Казахстан в сфере конкуренции играет одну из главных ролей в реформировании системы государственного регулирования, поскольку система государственного управления диктует качество экономических и социальных норм и обуславливает применение законов, в том числе защищающих конкуренцию.
Достижение целей конкурентной политики предполагает решение следующих задач:
общее улучшение конкурентной среды за счет сокращения необоснованных внутренних и внешнеторговых барьеров, создания механизмов предотвращения избыточного регулирования, развития транспортной, информационной, финансовой, энергетической инфраструктуры и обеспечения ее доступности для участников рынка;
повышение эффективности защиты конкуренции от антиконкурентных действий государственных органов и субъектов рынка посредством совершенствования антимонопольного регулирования;
реализация мер развития конкуренции в отдельных отраслях путем ликвидации необоснованных внутренних и внешнеторговых барьеров, использования инструментов налогового и неналогового стимулирования и поддержки.
АРЕМ
Внесение концепции законопроектов на заседание Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан до 1 сентября 2014 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АДСКЖКХ - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий