"Кен орындарының және пайдалы қазбалар көрініс белгілерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1494 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1764 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 552 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.07.2015 № 552 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Кен орындарының және пайдалы қазбалар көрініс белгілерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1494 қаулыcына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 10-11, 133-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кен орындарының және пайдалы қазбалар көрініс белгілерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасында:
56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттік кадастрда есепке алуға мыналар жатады:
мемлекеттік теңгерімдерде есепке алынған пайдалы қазбалар қоры бар кен орындары;
пайдалы қазбалар қоры пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгерімінің есебінен алынған кен орындары;
ірі кен орындарының геологиялық және кеңістік жағынан оқшауланған учаскелері;
игерілетін кен орындарына өнеркәсіптік талаптарды қанағаттандыратын сапа жағынан (бағалы құрамдастарының болуына қарай) пайдалы қазбалардың кемінде бір бөлігінің (иірімі) болуы белгіленген қатты пайдалы қазбалардың көрініс белгілері;
барлық жерасты сулары түрлерінің кен орындары, сондай-ақ көп дебитті бастаулар түрінде көрініс тапқан емдік балшықтар кен орындары;
пайдалы қазбалар қорлары С2 санаты бойынша бағаланған іздеу жұмыстарының перспективалы учаскелері;
мұнай-, газ көрініс белгілері;
геохимиялық элементтердің шашырау ореолдары, геофизикалық ауытқулар, геофизикалық құрылымдар, жерасты суларының көрініс белгілері.
6. Паспорттар мынадай нысандардағы арнайы бланкілерде жасалады:
А – металл пайдалы қазбалар кен орындары;
Б – металл емес пайдалы қазбалар кен орындары;
В – ұсақтау жыныстары бар кен орындары;
Г – қатты пайдалы қазбалар, мұнай және газ көрініс белгілері;
Д – мұнай мен газ кен орындары;
Е – көмір және жанар тақтатастар кен орындары;
Ж – гидроминералдық шикізат кен орындары;
3 – жерасты суларының кен орындары;
И – емдік балшық кен орындары.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Геохимиялық элементтердің шашырау ореолдарын, геофизикалық ауытқуларды, геофизикалық құрылымдарды есепке алу парақтары (бұдан әрі – есепке алу парақтары) және жерасты суларының көрініс белгілерін есепке алу карточкалары (бұдан әрі – есепке алу карточкалары) арнайы нысандардағы бланкілерде жасалады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1494 "Об утверждении Правил ведения государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1764. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 552
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2015 № 552 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1494 «Об утверждении Правил ведения государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 10-11, ст. 133) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения государственного кадастра месторождений и проявлений полезных ископаемых, утвержденных указанным постановлением:
пункты 56 изложить в следующей редакции:
«5. Учету в государственном кадастре подлежат:
месторождения с запасами полезных ископаемых, учтенных государственными балансами;
месторождения, запасы полезных ископаемых которых сняты с учета государственного баланса запасов полезных ископаемых;
геологически и пространственно обособленные участки крупных месторождений;
проявления твердых полезных ископаемых, для которых установлено наличие хотя бы одного тела (залежи) полезных ископаемых по качеству (содержанию ценных компонентов), удовлетворяющему требованиям промышленности к разрабатываемым месторождениям;
месторождения всех видов подземных вод, а также выраженные в виде многодебитных родников месторождения лечебных грязей;
перспективные участки поисковых работ, запасы полезных ископаемых, которые оценены по категории С2;
нефте-, газопроявления;
ореолы рассеяния геохимических элементов, геофизические аномалии, геофизические структуры, проявления подземных вод.
6. Паспорта составляются на специальных бланках следующих форм:
А – месторождения металлических полезных ископаемых;
Б – месторождения неметаллических полезных ископаемых;
В – россыпные месторождения;
Г – проявления твердых полезных ископаемых, нефти и газа;
Д – месторождения нефти и газа;
Е – месторождения угля и горючих сланцев;
Ж – месторождения гидроминерального сырья;
З – месторождения подземных вод;
И – месторождения лечебных грязей.»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. Учетные листки ореолов рассеяния геохимических элементов, геофизических аномалий, геофизических структур (далее – учетные листки) и учетные карточки проявлений подземных вод (далее – учетные карточки) составляются на бланках специальных форм.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

«7. Паспорттар, есепке алу парақтары мен есепке алу карточкалары индустриялық саясатты реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасында кен орындарының және пайдалы қазбалар көрініс белгілерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкес толтырылады.»;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
«8-1. Есепке алу парақтары мен есепке алу карточкаларын толтыруды меншік нысандары мен жұмыстарды қаржыландыру көздеріне қарамастан, барлық жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарт аумағында іздеу жұмыстарының нәтижесінде геохимиялық элементтердің шашырау ореолдарын, геофизикалық ауытқуларды, геофизикалық құрылымдарды және жерасты суларының көріністерін анықтаған жағдайда жүргізеді.
Есепке алу парақтарын және есепке алу карточкаларын жер қойнауын пайдаланушы үш данада жасайды және геологиялық есеппен бірге екеуін ӨД-ге жібереді, үшіншісін жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
ӨД есепке алу парағын немесе есепке алу карточкасын тексергеннен кейін оның бір данасын уәкілетті органға жібереді.»;
9-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Уәкілетті орган келіп түскен паспорттарды, есепке алу парақтары мен есепке алу карточкаларын мемлекеттік кадастрға енгізеді және:».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов

«7. Паспорта, учетные листки и учетные карточки заполняются в соответствии с требованиями Инструкции по ведению государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых в Республике Казахстан, которая утверждается уполномоченным органом в области регулирования индустриальной политики.»;
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
«8-1. Составление учетных листков и учетных карточек производится всеми недропользователями, независимо от форм собственности и источников финансирования работ в случае выявления в результате поисковых работ на контрактной территории ореолов рассеяния геохимических элементов, геофизических аномалий, геофизических структур и проявлений подземных вод.
Учетные листки и учетные карточки составляются недропользователем в трех экземплярах и направляются вместе с геологическим отчетом: два - в МД, третий – недропользователь сохраняет у себя.
МД после проверки учетного листка или учетной карточки направляет один его (ее) экземпляр в уполномоченный орган.»;
абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:
«9. Уполномоченный орган вносит поступившие паспорта, учетные листки и учетные карточки в государственный кадастр и обеспечивает:».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    С. Ахметов