"Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 наурыздағы № 213 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1793 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 442 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 442 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 наурыздағы № 213 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 23, 289-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Тиісті салалар (аялар) қызметінің ағымдағы жағдайын және даму үрдістерін талдау» деген 2-бөлімде:
«Тұрғын үй құрылысын дамыту» деген 1-стратегиялық бағытта:
«Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі өлшемдерінде» мынадай мазмұндағы отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«2012 жылдың 10 айы ішінде барлық қаржыландыру көздерінен жылдық жоспар көлемінің 83 % (6 050,0 мың. шаршы метр) және 2011 жылдың осыған ұқсас кезеңіне 107,2 % құраған 5 000,0 мың. шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді. Тұрғын үй құрылысына 318,7 млрд. теңге инвестициялар бағытталған.
Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі жүйесі арқылы іске асырылатын тұрғын үй құрылысына бөлінген 42,4 млрд. теңге көлеміндегі қаражаттың ағымдағы жылдың 10 айында жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) 25,3 млрд. теңгесін игерді. 313,0 мың шаршы метр тұрғын үйді іске қосу жоспарынан, пәтер алаңы 30,8 мың шаршы метр (503 пәтер) тұрғын үй пайдалануға берілген. Республикалық бюджетті нақтылау кезінде кредит беру сомасы 324,0 млн. теңгеге (Атырау облысы) қысқарған, 2013 жылға өтпелі объектілерді ескергенде жоспарланған көлем 245,0 мың шаршы метрге дейін кеміген.
Кезекте тұрғандар үшін жалға берілетін тұрғын үй құрылысына бөлінген 19,6 млрд. теңге көлеміндегі қаражаттың ағымдағы жылдың 10 айында ЖАО 13,2 млрд. теңгесін игерді. 136,4 мың шаршы метр тұрғын үйді іске қосу жоспарынан, пәтер алаңы 66,3 мың шаршы метр (1164 пәтер) тұрғын пайдалануға берілген. ЖАО деректері бойынша күтіліп отырған іске қосу 150,0 шаршы метрді құрайды.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2011 года № 213 "О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1793. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 442
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 442.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2011 года № 213 «О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 23, ст. 289) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе «2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности»:
в стратегическом направлении 1 «Развитие жилищного строительства»:
в «Основных параметрах развития регулируемой отрасли или сферы деятельности» дополнить частями тридцатой, тридцать первой, тридцать второй, тридцать третьей, тридцать четвертой, тридцать пятой, тридцать шестой следующего содержания:
«За 10 месяцев 2012 года за счет всех источников финансирования введено в эксплуатацию 5 000,0 тыс. кв. м. жилья, что составило 83% к планируемому годовому объему (6 050,0 тыс. кв. м.) и 107,2% к аналогичному периоду 2011 года. На жилищное строительство направлено 318,7 млрд. тенге инвестиций.
Из выделенных на строительство жилья, реализуемого через систему ЖССБК, кредитных средств в сумме 42,4 млрд. тенге за 10 месяцев т.г. местными исполнительными органами (далее – МИО) освоено 25,3 млрд. тенге. При плане ввода 313,0 тыс. кв. м. введено в эксплуатацию 30,8 тыс. кв. м. площади квартир (503 квартиры). При уточнении республиканского бюджета сумма кредитования уменьшена на 324,0 млн. тенге (Атырауская область), планируемый объем с учетом объектов, переходящих на 2013 год, уменьшен до 245,0 тыс. кв. м.
Из выделенных на строительство арендного жилья для очередников  19,6 млрд. тенге за 10 месяцев т.г. освоено МИО 13,2 млрд. тенге. При плане ввода 136,4 тыс.кв. м. введено в эксплуатацию 66,3 тыс. кв. м. площади квартир (1164 квартиры). По данным МИО ожидаемый ввод составляет 150,0 тыс. кв. м.

Жас отбасылар үшін жалға берілетін тұрғын үй құрылысына бөлінген 15,0 млрд. теңге көлеміндегі қаражаттың ЖАО 7,5 млрд. теңгесін игерді. 133,7 мың шаршы метр көлеміндегі тұрғын үйді іске қосу 2013 жылға қарастырылған.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға 2012 жылы 60 млрд. теңге бөлінген, 42 млрд. теңге игерілді. Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда 1516 км сумен, электрмен, газбен, жылумен жабдықтау және су бұру инженерлік желілері, сондай-ақ кіреберіс жолдар салынған. Астана және Алматы қалаларының серіктес қалаларын дамыту шеңберінде Ақмола облысы Қосшы ауылында және Алматы облысының Іле ауданында (G4-City) инженерлік инфрақұрылымның құрылысы жүргізіліп жатыр. Бұдан басқа, Алматы қаласында бөлінген 3,0 млрд. теңгенің есебінен үлескерлер қатысатын тұрғын үй кешендеріне инженерлік инфрақұрылымның құрылысы аяқталады.
ЖАО ақпараты бойынша жылдың соңына дейін бөлінген бюджеттік қаражат толық игеріледі деп күтіліп отыр.
«Қолжетімді тұрғын үй –2020» бағдарламасы шеңберінде іс-шараларды іске асыруға 2013 жылы республикалық бюджеттен 157,1 млрд. теңге бөлу көзделген, соның ішінде 62,8 млрд. теңге шартты қаржыландырылатын жобалардың тізбесіне енгізілген. Қаржыландырудың барлық көздері бойынша 6 600,0 мың. шаршы метр тұрғын үйді пайдалануға беру жоспарланып отыр.»;
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту» деген 2-стратегиялық бағыт мынадай мазмұндағы жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу.
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі өлшемдері.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу жүйесін дамыту жөнінде ұйымдастыру-құқықтық шаралар кешенін қабылдауға қатысты Мемлекет басшысының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 қаңтардағы кеңейтілген мәжілісінде берген тапсырмасын орындау үшін Қоршаған ортаны қорғау министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасында қалдықтарды басқару жүйесін дамыту жөніндегі бірінші кезектегі іс-шаралар жоспары әзірленді.
Қазақстанда жиналған қатты тұрмыстық қалдықтардың (бұдан әрі – ҚТҚ) жалпы көлемі 100 млн. тоннаны құрайды. Жыл сайын шамамен 4 – 5 млн. тонна ҚТҚ жиналады. 2011 жылы жиналған ҚТҚ көлемі 2007 жылмен салыстырғанда 1,2 есе өсті және халық саны мен әл-ауқатының өсуіне байланысты оның көлемі артып отырады.
Талдаудан бүгінгі күні ҚТҚ-ның шамамен 5 %-ы ғана кәдеге жаратылатынын немесе өртелетінін көруге болады (Алматы облысы, Алматы және Астана қалалары). Қалғандары полигондарда орналастырылады, бұл ретте оның құрамындағы пайдалы компоненттердің 50 – 80% жойылып кетеді.
Негізгі проблемаларды талдау.
Өндірістік қалдықтармен жұмыс істеу және тұтыну проблемалары қазіргі заманғы ең өзекті әлеуметтік-экономикалық-экологиялық проблема болып табылады.
Бүгінгі күні ҚТҚ пайда болу және жиналу көлемінің ұлғаю мәселесі, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды бөлек жинаудың, кәдеге жаратудың және қайта өңдеудің ағымдағы жай-күйі; әлеуетті қайталама материалдық ресурстар болып табылатын ҚТҚ-ты қайта өңдеу бойынша технологиялардың жеткіліксіз енгізілуі өте маңызды проблема болып отыр, елді мекендердің едәуір бөлігінде қалдықтарды жинау жүйелері жоқ; аз-қалдықсыз технологиялар енгізу, ҚТҚ қайта өңдейтін өндіріс енгізу бойынша табиғатты пайдаланушыларды ынталандырудың нақты және пәрменді тетіктері жоқ.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
ҚТҚ секторын дамыту бойынша сыртқы факторларды қараған кезде халықаралық қаржы институттарының осы секторға қызығушылығын ескеру, сондай-ақ капиталдың дүниежүзілік нарығында болған дағдарысты, атап айтқанда Қазақстанның экономикасына шетелдік инвестиция көлемінің төмендеуін және шетелдік компаниялардың қазақстандық нарықтан кетуін ескеру қажет.
Бірінші кезектегі іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберінде Еуропа Қайта құру және Даму Банкімен ҚТҚ секторында өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандум жасалды. Осы Меморандумның шеңберінде қалдықтарды бөлек жинауды енгізе отырып, ҚТҚ өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту жөніндегі Мемлекет басшысының тапсырмасын орындау шеңберінде қалалар бойынша ҚТҚ басқару жүйесін жаңғырту жобаларына инвестициялық негіздемелер әзірлеу және жалпы республика бойынша ҚТҚ басқару жүйесін дамыту стратегиясы бойынша жұмыстар басталды.
Бұл ретте, ҚТҚ секторын дамытуды қаржыландыру тетіктерінің және нақты әр қала немесе өңір үшін қалдықтарды өңдеу кезінде мемлекет пен жеке сектордың өзара іс-қимылын ұйымдастыру схемасының әртүрлі нұсқалары қаралатын болады, бұл ішкі фактор болып табылатын, ҚТҚ секторын дамытуға әсер ететін осы секторды қаржыландыру проблемасын шешетін болады.»;
«Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында мемлекеттік реттеуді жетілдіру» деген 3-стратегиялық бағыт осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелердің көрсеткіштері» деген 3-бөлімде:
«Стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелердің көрсеткіштері» деген 3.1-кіші бөлімде:
«Тұрғын үй құрылысын дамыту» деген 1-стратегиялық бағытта:

Из выделенных на строительство арендного жилья для молодых семей 15,0 млрд. тенге освоено МИО 7,5 млрд. тенге. Ввод жилья в объеме 133,7 тыс. кв. м. предусмотрен на 2013 год.
На развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры выделено в 2012 году 60 млрд. тенге, освоено 42 млрд. тенге. В районах жилищной застройки построено 1516 км инженерных сетей водо-, электро-, газо-, теплоснабжения и водоотведения, а также подъездных дорог. В рамках развития городов-спутников городов Астаны и Алматы ведется строительство инженерной инфраструктуры в селе Кощи Акмолинской области и в Илийском районе Алматинской области (G4 City). Кроме того, в городе Алматы за счет выделенных 3,0 млрд. тенге завершается строительство инженерной инфраструктуры к жилым комплексам с участием дольщиков.
По информации МИО до конца года ожидается полное освоение выделенных бюджетных средств.
На реализацию мероприятий в рамках Программы «Доступное жилье – 2020» предусмотрено в 2013 году выделить из республиканского бюджета  157,1 млрд. тенге, из которых 62,8 млрд. тенге включено в перечень условно финансируемых проектов. Планируется по всем источникам финансирования ввести в эксплуатацию 6 600 тыс. кв. м. жилья.»;
стратегическое направление 2 «Модернизация и развитие жилищно-коммунального хозяйства» дополнить частями семьдесят восьмой, семьдесят девятой, восьмидесятой, восемьдесят первой, восемьдесят второй, восемьдесят третьей, восемьдесят четвертой, восемьдесят пятой, восемьдесят шестой, восемьдесят седьмой, восемьдесят восьмой, восемьдесят девятой следующего содержания:
«Обращение с коммунальными отходами.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Во исполнение поручения Главы государства, данного на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан от 27 января 2012 года, касательно принятия комплекса организационно-правовых мер по развитию системы переработки твердых бытовых отходов совместно с Министерством охраны окружающей среды разработан План первоочередных мероприятий по развитию системы управления отходами в Республике Казахстан.
Общий объем накопленных твердо-бытовых отходов (далее – ТБО) в Казахстане составляет более 100 млн. тонн. Ежегодно образуется порядка 4-5 млн. тонн ТБО. Объемы образующихся ТБО в 2011 году возросли по сравнению с 2007 годом в 1,2 раза и будут увеличиваться в связи с ростом численности населения и его благосостояния.
Анализ показывает, что в настоящее время только около 5% ТБО в республике подвергается утилизации или сжиганию (Алматинская область, города Алматы и Астана). Остальные размещаются на полигонах, при этом более 50-80% полезных компонентов, имеющихся в их составе, безвозвратно теряются.
Анализ основных проблем.
Проблема обращения с отходами производства и потребления является одной из самых острых социально-экономических-экологических проблем современности.
В настоящее время серьезной проблемой является вопрос увеличения объема образования и накопления ТБО, а также существующее состояние раздельного сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, недостаточно внедряются технологии по переработке ТБО, являющиеся потенциальными вторичными материальными ресурсами, значительная часть населенных пунктов не имеют системы сбора отходов, требуются конкретные и действенные механизмы стимулирования природопользователей по внедрению мало-безотходных технологий, внедрению производств по переработке ТБО.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Рассматривая внешние факторы по развитию сектора ТБО необходимо учитывать интерес международных финансовых институтов к данному сектору, между тем, следует учитывать произошедший кризис на мировом рынке капитала, а именно спад объемов иностранных инвестиций в экономику Казахстана и уход иностранных компаний с казахстанского рынка.
В рамках реализации Плана первоочередных мероприятий заключен меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в секторе ТБО с Европейским Банком Реконструкции и Развития. В рамках данного Меморандума в целях реализации поручения Главы государства по развитию системы переработки и утилизации ТБО с внедрением раздельного сбора отходов начата работа по разработке обоснований инвестиций к проектам модернизации системы управления ТБО по городам и стратегии развития системы управления ТБО в целом по республике.
При этом, будут рассмотрены различные варианты механизмов финансирования развития сектора ТБО и схемы организации взаимодействия государства и частного сектора при переработке отходов конкретно для каждого города или региона, что может решить проблему финансирования данного сектора, являющегося в свою очередь внутренним фактором, оказывающие влияние на развитие сектора ТБО.»;
стратегическое направление 3 «Совершенствование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в разделе 3. «Стратегические направления, цели и задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в подразделе 3.1. «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в стратегическом направлении 1. «Развитие жилищного строительства»:

«Тұрғын үйді қамтамасыз ету» деген 1.1-мақсатта:
нысаналы индикаторларда:
«1. Бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй құрылысының көлемі» деген жолдың «2013», «2014» деген бағандардағы «447,3», «240,4» деген сандар тиісінше «805,7», «830,6» деген сандармен ауыстырылсын;
«1. Бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй құрылысының көлемі» деген жолдың «2015» деген бағаны «830,0» деген сандармен толықтырылсын;
тікелей нәтижелердің көрсеткіштерінде:
«Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуды және сатып алуды қамтамасыз ету» деген 1.1.1-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолда:
«2013», «2014» деген бағандардағы «134,8», «135,3» деген сандар тиісінше «440,9», «430,0» деген сандармен ауыстырылсын;
«2015» деген баған «475» деген сандармен толықтырылсын;
реттік нөмірі 2-жолда:
«2013», «2014» деген бағандардағы «1,8», «2,2» деген сандар тиісінше «2,8», «5,3» деген сандармен ауыстырылсын;
«2015» деген бағаны «7,8» деген сандармен толықтырылсын;
«Кредиттік қаражат есебінен тұрғын үй салуды және сатып алуды қамтамасыз ету» деген 1.1.2-міндетте:
тікелей нәтижелердің көрсеткіштерінде:
реттік нөмірі 1-жолда:
«2013», «2014» деген бағандардағы «312,5», «105,1» деген сандар тиісінше «364,8», «324,7» деген сандармен ауыстырылсын;
«2015» деген баған «355» деген сандармен толықтырылсын;
реттік нөмірі 2-жолда:
«2013», «2014» деген бағандардағы «85», «100» деген сандар тиісінше «10,5», «15» деген сандармен ауыстырылсын;
«2015» деген баған «20» деген сандармен толықтырылсын;
«Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда»:
1-тармақтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған және «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламаларының шеңберінде кредиттік тұрғын үй салу және сатып алу»;
«Үлескерлер қатысатын құрылысы аяқталмаған объектілерде тұрғын үй құрылысын қамтамасыз ету» деген 1.1.3-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолдың «2014» деген бағанындағы «–» деген белгі «75,9» деген сандармен ауыстырылсын;
«Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және сатып алу» деген 1.1.4-міндетте:
реттік нөмірі 1-жолдың «2013», «2014» деген бағандарындағы «1500», «1500» деген сандар тиісінше «1730», «2500» деген сандармен ауыстырылсын;

в цели 1.1 «Обеспечение жилья»:
в целевом индикаторе:
«1. Объемы строительства жилья за счет бюджетных средств» в графах «2013», «2014» строки цифры «447,3», «240,4» заменить соответственно цифрами «805,7», «830,6»;
графу «2015» строки «1. Объемы строительства жилья за счет бюджетных средств» дополнить цифрами «830,0»;
в показателях прямых результатов:
в задаче 1.1.1 «Обеспечение строительства и приобретения жилья государственного коммунального жилищного фонда»:
в строке, порядковый номер 1:
в графах «2013», «2014» цифры «134,8», «135,3» заменить соответственно цифрами «440,9», «430,0»;
графу «2015» дополнить цифрами «475»;
в строке, порядковый номер 2:
в графах «2013», «2014» цифры «1,8», «2,2» заменить соответственно цифрами «2,8», «5,3»;
графу «2015» дополнить цифрами «7,8»;
в задаче 1.1.2 «Обеспечение строительства и приобретения жилья за счет кредитных средств»:
в показателях прямых результатов:
в строке, порядковый номер 1:
в графах «2013», «2014» цифры «312,5», «105,1» заменить соответственно цифрами «364,8», «324,7»;
графу «2015» дополнить цифрами «355»;
в строке, порядковый номер 2:
в графах «2013», «2014» цифры «85», «100», заменить соответственно цифрами «10,5», «15»;
графу «2015» дополнить цифрами «20»;
в «Мероприятиях для достижения показателей прямых результатов»:
в пункте 1 заголовок изложить в следующей редакции:
«Строительство и приобретение кредитного жилья в рамках Программ «Жилищное строительство в Республике Казахстан на 2011-2014 годы» и «Доступное жилье – 2020»;
в задаче 1.1.3 «Обеспечение строительства жилья в незавершенных объектах с участием дольщиков»:
графу «2014» строки, порядковый номер 1, знак «-» заменить цифрами «75,9»;
в задаче 1.1.4 «Строительство и приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки»:
в графах «2013», «2014» строки, порядковый номер 1, цифры «1500», «1500» заменить соответственно цифрами «1730», «2500»;

реттік нөмірі 2-жолдың «2015» деген бағаны «2750» деген сандармен толықтырылсын;
«Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс- шараларда»:
реттік нөмірі 1-жолда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 – 2014 жылдарға арналған және «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламаларының шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу және сатып алу»;
«2015» деген баған «Х» деген белгімен толықтырылсын;
«Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту» деген 2-стратегиялық бағытта:
нысаналы индикаторларда:

в графе «2015» строки, порядковый номер 2, дополнить цифрами «2750»;
в графе «Мероприятия для достижения показателей прямых результатов»:
в строке, порядковый номер 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
«1. Строительство и приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках Программ «Жилищное строительство в Республике Казахстан на 2011-2014 годы» и «Доступное жилье - 2020»;
в графе «2015» дополнить знаком «Х»;
в стратегическом направлении 2. «Модернизация и развитие жилищно-коммунального хозяйства»:
в целевом индикаторе:

«Нормативтік-техникалық базаны озық мемлекеттердің нормативтерімен үйлестіру және жобалау құжаттамасының сапасын арттыру» деген 3.1-мақсатта:
реттік нөмірі 1-жолдағы «101,8», «101», «100,7» деген сандар тиісінше «103,5», «103,3», «103,6» деген сандармен ауыстырылсын;
3.1.1-міндет мынадай редакцияда жазылсын:
3.1.1-міндет. Құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары
Жоспарлы кезең

в цели 3.1 «Гармонизация нормативно-технической базы с нормативами передовых стран и повышение качества проектной документации»:
в строке, порядковый номер 1, цифры «101,8», «101», «100,7» заменить соответственно цифрами «103,5», «103,3», «103,6»;
задачу 3.1.1 изложить в следующей редакции:
«
Задача 3.1.1 Реформирование системы технического регулирования строительной отрасли
Показатели прямых результатов
Источник информации
ед-ца изм.
Отчетный год
план текущего года
плановый период

2. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында нормативтер әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
3. Сметалық нормалар мен бағалар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
4. Материалдарға ағымдағы бағаларда жинақтар шығару
Х
Х
Х
5. Үлгі жобалар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
6. Сәйкестікті бақылау, қадағалау және бағалау жүйесін жетілдіру бойынша нормативтік құжаттар әзірлеу
Х
Х
Х
»;
тікелей нәтижелердің көрсеткіштерінде:
«Тиімді конструктивті шешімдер мен технологияларды әзірлеу арқылы ғимараттардың (құрылыстардың) және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымдардың – ұзақтылығы мен ұзақ мерзімін қамтамасыз ету» деген 3.1.2-міндетте:
«Мемлекеттік органдардың қабылдайтын шешімдерінің ашықтығы (ДЭФ ЖБҚИ)» деген жолдың «2015» деген бағанындағы «1/0» деген сандар «1/2» деген сандармен ауыстырылсын;
тікелей нәтижелердің көрсеткіштерінде:
«Агенттік қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету» деген 3.5-мақсатта:
«2013», «2014», «2015» деген бағандардағы «49», «48», «48» деген сандар тиісінше «30», «29», «28» деген сандармен ауыстырылсын;
«Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігінде»:
2-баған мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші жолдармен толықтырылсын:
«Мемлекет басшысының 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты» Қазақстан халқына Жолдауы» және «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысымен бекітілген «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасы»;
«Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген 5-бөлімде:
«Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және сатып алу» деген 1.1.4-міндетте:
3-бағандағы «Ведомствоаралық өзара іс-қимыл орнату үшін мемлекеттік орган жүзеге асыратын шаралар» деген сөздерден кейін «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасын іске асыру» деген сөздермен толықтырылсын;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлім осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    C . Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1793 қаулысына
1-қосымша
3-стратегиялық бағыт. «Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласын жетілдіру».
Нормативтік-техникалық база.
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі өлшемдері.
Бәсекеге қабілеттілікті арттыру, сондай-ақ құрылыс саласын және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласын дамыту үшін жағдай жасауда қазіргі ғылыми жетістіктер мен техникалық жағынан дамыған елдердің оң тәжірибесіне негізделген сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында мемлекеттік нормативтік құжаттар әзірлеуді (қайта өңдеуді) және қолданысқа енгізуді ұйымдастыруда аса маңызды рөл атқарады.

2. Разработка нормативов в сфере жилищно-коммунального хозяйства
X
X
X
X
X
3. Разработка сметных норм и расценок
X
X
X
X
Х
4. Выпуск сборников в текущих ценах на материалы
X
X
X
5. Разработка типовых проектов
X
X
X
X
Х
6. Разработка нормативных документов по совершенствованию системы контроля, надзора и оценки соответствия
X
X
X
»;
в показателях прямых результатов:
в задаче 3.1.2 «Обеспечение устойчивости и долговечности зданий (сооружений) и инженерно-коммуникационной инфраструктуры с разработкой эффективных конструктивных решений и технологий»:
в графе «2015» строки «Прозрачность решений, принимаемых государственными органами (ГИК ВЭФ)» цифры «1/0» заменить цифрами «1/2»;
в показателях прямых результатов:
в цели 3.5 «Обеспечение прозрачности деятельности Агентства»:
в графах «2013», «2014», «2015» цифры «49», «48», «48» заменить соответственно цифрами «30», «29», «28»;
в «Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства»:
графу 2 дополнить строками шестой и седьмой следующего содержания:
«Послание Главы государства народу Казахстана от 27 января 2012 года «Социальная модернизация – главный вектор развития Казахстана» и «Программа «Доступное жилье-2020», утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 821»;
в разделе 5. «Межведомственное взаимодействие»:
в задаче 1.1.4 «Строительство и приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки»:
в графе 3 после слов «реализация Программы жилищного строительства в Республике Казахстан на 2011-2014 годы» дополнить словами «реализация Программы «Доступное жилье-2020»;
раздел 7. «Бюджетные программы» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1793
Стратегическое направление 3 «Совершенствование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности»
Нормативно-техническая база.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Немаловажным фактором в создании условий для повышения конкурентоспособности, а также развития строительной отрасли и сферы жилищно-коммунального хозяйства является организация разработки (переработки) и введение в действие государственных нормативных документов в сфере архитектурной, градостроительной, строительной деятельности и жилищно-коммунального хозяйства, основанных на современных научных достижениях и положительном опыте технически развитых стран.

Бүгінгі таңда сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында 2456 құжат қолданылып жүр, оның ішінде жобалау мен құрылысқа арналған негізін құрайтын құжаттар – 679, баға жасау және смета бойынша – 587, стандарттар – 824, басқа құжаттар – 366.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласы шамамен 258 нормативтік-техникалық құжаттармен реттеледі.
Агенттік төрағасының бұйрығымен (2011 жылғы 17 мамырдағы № 178) ұлттық қосымшалары бар, 52-бөлімнен тұратын, Еурокодтармен бірдей, оларды қолдану жөніндегі нұсқаулығы бар 9 Еурокод бекітілді және 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілді.
2011 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасында Еурокодтар қолданылады. Бұл еліміздің аумағында инвестициялық жобаларды іске асырған кезде озық технологиялар мен инновацияларды пайдалануды, сондай-ақ техникалық кедергілерді жоюды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
2011 – 2013 жылдардың ішінде жаңа ҚР СН EN (еурокодтармен үйлестірілген Қазақстан Республикасының құрылыс нормативтері) дамыту үшін ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау бойынша қағидалар жинақтары мен нормативтік құралдарды әзірлеу жоспарланып отыр.
Еурокодтармен бірге қолданылатын халықаралық стандарттарды (ISO, EN), сондай-ақ отандық стандарттарды үйлестіру жүргізілетін болады. Сәйкестікті бағалау жүйесі мен бақылау және қадағалау жүйесін реформалау бір мезгілде жүргізіледі.
Әзірленген ҚР СН EN практикада сынақтан өткізу мақсатында Агенттік «СК «Базис» консорциумымен және мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, Астана қаласында тұрғын үйді жобалау және салу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы келісімге қол қойды.
Негізгі проблемаларды талдау.
Қазақстанның әлемдік қоғамдастыққа интеграциясы жолындағы елеулі кедергілерінің бірі нормативтік база, бақылау және қадағалау жүйесі, сондай-ақ сәйкестікті бағалау кіретін құрылыс саласын техникалық реттеудің ескірген және тиімсіз жүйесі болып табылады.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының құрылыс саласын техникалық реттеудің барлық жүйесін түбегейлі қайта қарау қажет.
Жүргізіліп жатқан реформада құрылыстың қазіргі заманғы әлемдік практикасында жаңа технологияларды тиімді енгізу үшін кедергі деп танылған нормативтік реттеудің ұйғарылған әдісінен инновациялар мен эксперименттерді қолдану негізінде баламалы шешімдерді нормативтік қолдануды көздейтін нормалаудың прогрессивті параметрлік әдісіне кезең-кезеңімен өтуді жүзеге асыру қажет.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласының қолданыстағы нормативтік базасы 1970-1990-ыншы жылдары әзірленген және коммуналдық саланың объектілерін пайдалану мен басқарудың қазіргі заманғы талаптарына сай келмейді, сондай-ақ коммуналдық қызмет көрсету нарығына барлық қатысушылардың құқықтық қатынастарын нашар реттейді.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық секторын технологиялық дамыту, ресурстарды үнемдейтін технологияларды енгізу және салыстырма шығындарды азайту үшін қазіргі заманғы нормативтік база құру және коммуналдық сала кәсіпорындарының қызметін реттейтін, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерін басқару және пайдалану нормативтерін мерзімді түрде қайта қарау қажет.
Жаңа технологияларды, материалдар мен жабдықтарды Қазақстанға белсенді енгізу оларды нормативтік құжаттарда, оның ішінде құрылыс (қайта жаңарту) жобаларын әзірлеуде қолданылатын сметалық-нормативтік базада көрсету қажеттілігіне алып келді. Құрылыс жұмыстарының көлемі өсіп отырған және құрылыстың сапасын арттыру қажеттілігі жағдайында Қазақстанда үлгі технологиялық карта жүйесінің болуы ең өзекті міндет болып отыр.
Жаңа технологиялар және құрылыс материалдары мен конструкциялары әзірленген және енгізілген жағдайда объектілерді (ғимараттарды, инженерлік желілерді, көлік құрылыстарын және т.б.) салған кезде өте жиі пайдаланылатын құрылыс өндірісінің түрлері бойынша технологиялық карта әзірлеу талап етіліп отыр.
Технологиялық карталар мынадай міндеттерді шешуге арналған:
еңбек өнімділігін және құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын арттыруға ықпал ететін құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыру, технологиясы және тетіктері бойынша құрылысты ұтымды шешімдермен қамтамасыз ету;
еңбекті және қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтай отырып, құрылыстың құнын төмендету;
орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын тапсырыс берушілердің, бас мердігерлердің және қадағалау органдарының бақылауы;
құрылысты ұйымдастыру жобасын, жұмыс жүргізу жобасын әзірлеген кезде пайдалану;
құрылыс бойынша жоғарғы оқу орындарындағы және техникумдардағы оқу процесінде жұмысшыларды оқыту және біліктілігін арттыру.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс пен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында нормативтік базаның техникалық деңгейіне ықпал ететін негізгі сыртқы факторлар жаңа құрылыс материалдары мен бұйымдарының, құрылыс өндірісінің технологиялары мен әдістері және озық жобалау шешімдерінің пайда болуы себепші болатын ғылымды, техника мен технологияны дамыту болып табылады.
Нормативтік-сметалық база.
Құрылыс өнімінің сметалық құнын қалыптастыру - нарықтың барлық шарттары мен талаптарын көрсетуге тиіс құрылыс кешенінің барлық қатысушылары үшін экономикалық қатынастардың негізгі элементі болып табылады.
Құрылыс өнімінің баға белгілеу жүйесінің негізгі элементі сметалық-нормативтік база болып табылады.

В настоящее время действуют 2456 ед. документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в том числе основополагающие документы на проектирование и строительство - 679, по ценообразованию и сметам - 587, стандарты - 824, другие документы - 366.
Сфера жилищно-коммунального хозяйства регулируется порядка 258 нормативно-техническими документами.
Приказом Председателя Агентства (от 17 мая 2011 года № 178) утверждены и введены в действие с 1 июля 2011 года 9 Еврокодов, состоящих из 52 частей с национальными приложениями, идентичных Еврокодам, с инструкцией по их применению.
С 1 июля 2011 года в Республике Казахстан действуют Еврокоды. Это позволит обеспечить использование передовых технологий и инноваций, а также устранить технические барьеры при реализации инвестиционных проектов на территории страны.
В течение 2011 - 2013 годов в развитие новых СН РК EN (Европейские стандарты по проектированию и строительству) планируется разработка сводов правил и нормативных пособий по расчету и проектированию строительных конструкций зданий и сооружений.
Будет проводиться гармонизация международных стандартов (ISO, EN), применяемых совместно с еврокодами, а также отечественных стандартов. Одновременно начнется реформирование системы оценки соответствия и системы контроля и надзора.
С целью апробации на практике разработанных СН РК EN Агентством совместно с Консорциумом «СК «Базис» и заинтересованными государственными органами подписано Соглашение о реализации пилотного проекта по проектированию и строительству жилого дома в г. Астане.
Анализ основных проблем.
Одним из серьезных препятствий на пути интеграции Казахстана в мировое сообщество является устаревшая и неэффективная система технического регулирования строительной отрасли, включающая нормативную базу, систему контроля и надзора, а также оценки соответствия.
В связи с чем, необходим кардинальный пересмотр всей системы технического регулирования строительной отрасли Республики Казахстан.
В проводимой реформе необходимо осуществить поэтапный переход от предписывающего метода нормативного регулирования, который в современной мировой практике строительства признан барьером для эффективного внедрения новых технологий, к прогрессивному параметрическому методу нормирования, который предусматривает нормативное применение альтернативных решений на основе применения инноваций и экспериментов.
Действующая нормативная база сферы жилищно-коммунального хозяйства разработана в 1970 - 1990-е годы и не соответствует современным условиям эксплуатации и управления объектами коммунальной сферы, а также слабо регулирует правоотношения всех участников рынка коммунальных услуг.
Для технологического развития сектора жилищно-коммунального хозяйства, внедрения ресурсосберегающих технологий и снижения удельных затрат необходимо создание современной нормативной базы и периодический пересмотр нормативов, регулирующих деятельность предприятий коммунальной сферы, управления и эксплуатации объектами жилищно-коммунального хозяйства.
Активное внедрение новых технологий, материалов и оборудования в Казахстане повлекло необходимость их отражения в нормативных документах, в том числе в сметно-нормативной базе, применяемой для разработки проектов строительства (реконструкции). В условиях возрастания объемов строительных работ и необходимости повышения качества строительства наличие системы типовых технологических карт в Казахстане становится актуальнейшей задачей.
По мере разработки и внедрения новых технологий и строительных материалов и конструкций требуется разработка технологических карт по тем видам строительного производства, которые наиболее часто используются при строительстве объектов (зданий, инженерных сетей, сооружений транспорта и др.).
Технологические карты предназначены для решения задач по:
- обеспечению строительства рациональными решениями по организации, технологии и механизации строительно-монтажных работ, способствующих повышению производительности труда и качеству строительно-монтажных работ;
- снижению стоимости строительства с соблюдением требований охраны труда и окружающей среды;
- контролю качества выполнения строительно-монтажных работ заказчиками, генеральными подрядчиками и надзорными органами;
- использованию при разработке проекта организации строительства, проекта производства работ;
- обучению и повышению квалификации рабочих, в учебном процессе в строительных вузах и техникумах.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Основными внешними факторами, оказывающими влияние на технический уровень нормативной базы в сфере архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства является развитие науки, техники и технологий, которые обуславливают появление новых строительных материалов и изделий, методов и технологий строительного производства и передовых проектных решений.
Нормативно-сметная база.
Формирование сметной стоимости строительной продукции - основной элемент экономических отношений для всех участников строительного комплекса, который должен отражать все условия и требования рынка.
Основным элементом системы ценообразования строительной продукции является сметно-нормативная база.

1991 жылға дейін экономиканы көтерме бағалар мен тарифтерге, оның ішінде құрылыстағы жаңа сметалық нормалар мен бағаларға жоспарлы көшіру жүзеге асырылды. Құрылыстың жаңа сметалық нормалар мен бағаларға көшуі 1956, 1969, 1984 және 1991 жылдары жүзеге асырылды. Әр жағдайда құрылыстың орташа бағасы шамамен 20 %-ға өсіп отырды.
1991 жыл ішінде құрылыстағы нақты баға 2 - 2,5 есеге есті. 1992 және 1993 жылдары инфляцияның бірінші, ең үлкен толқыны келді. Бұл жылдары құрылыстағы бағалардың орташа өсуі бір ай ішінде 28 %-ды құрады. Бағалардың салыстырмалы түрде тұрақтануы 1997 - 1998 жылдары болды.
Бюджеттік бағдарламалар шеңберінде Қазақстанда алғаш рет 2001 жылғы баға деңгейінде, бюджеттік инвестициялар есебінен құрылыс құнын қалыптастыруға арналған 561 нормативтік-техникалық құжат санында өз сметалық-нормативтік базасы әзірленді. Материалдарға, бұйымдар мен конструкцияларға базалық баға негізі ретінде Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері қабылданды.
Ағымдағы бағалардың базалық деңгейін қайта есептеу үшін республикалық бюджетпен жыл сайын белгіленетін айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) қолданылады. Базалық деңгейді қайта есептеу үшін АЕК-ні қолдану құрылыс үдерісінің түпкі өніміне белгіленген баға негізсіз өсуін кідіртеді деп болжанған болатын. Уақыт көрсетіп отырғандай, АЕК-ны қолдану құрылыс саласындағы ахуалды толық нақты көрсете алмайды.
2001 жылғы баға деңгейіндегі сметалық-нормативтік базаның қолданылуы кезеңінде Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалары өзгерді:
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2008 жылғы 7 сәуірдегі № 91-П бұйрығымен бекітілген Құрылыс мамандықтары бойынша жұмыстар мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА-ның 3, 4-шығарылымдары);
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі;
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексі.
Темір жол тарифтерінің қымбаттауы, электр тасығыштарға, делдалдық қызметтерге бағалардың өсуі, уақтылы қаржыландырмау 2007-2008 жылдары құрылыстағы қымбатшылыққа алып келді.
Бұдан басқа, материалдардың құны бойынша статистикалық деректер нарықтағы нақты бағалардан едәуір ерекшеленеді және бұл құрылыс фирмаларының дәл емес және бұрмаланған статистикалық есептерінің нәтижесі болуы мүмкін.
Құрылыс құны құрылыс-жинақтау жұмыстары көлемінде үлесі шамамен 60%-ды құрайтын белгілі бір дәрежеде материалдық ресурстардың құнына тәуелді екенін ескере отырып, ресурстарға арналған бағалардың шынайы деңгейі мен мониторингін қалыптастыру қажет. Бұл үшін, басқа елдердің тәжірибесі бойынша, аумақтық белгілері бойынша, яғни облыстар бойынша өңірлік баға белгілеу орталықтарын құру орынды.
Қазіргі уақытта қолданыстағы 2001 жылғы сметалық-жобалау базасын жетілдіру тәжірибесі техникалық реттеу мен мемлекеттік нормалау жүйесінің халықаралық стандарттарға сәйкес келмеуі мен ескірген баға белгілеу қағидаттарын сақтайтын болады.

До 1991 года осуществлялся плановый переход экономики на оптовые цены и тарифы, в том числе и на новые сметные нормы и цены в строительстве. Переход строительства на новые сметные нормы и цены был осуществлен в 1956, 1969, 1984 и 1991 годах. В среднем цены на строительство возрастали каждый раз примерно на 20 %.
За 1991 год фактические цены в строительстве выросли в 2 - 2,5 раза. На 1992 и 1993 годы приходится первая, самая большая волна инфляции. В эти годы средний рост цен в строительстве за месяц составлял 28 %. Относительная стабилизация цен произошла в 1997 - 1998 годах.
В рамках бюджетных программ впервые в Казахстане разработана собственная сметно-нормативная база на уровне цен 2001 года в количестве 561 нормативно-технических документов, предназначенная для формирования стоимости строительства за счет бюджетных инвестиций. За основу базовых цен на материалы, изделия и конструкции приняты данные Агентства по статистике Республики Казахстан.
Для пересчета базового уровня цен на текущий применяется месячный расчетный показатель (далее – МРП), ежегодно устанавливаемый республиканским бюджетом. Предполагалось, что применение МРП для пересчета базового уровня сдержит необоснованный рост цен на конечную продукцию строительного процесса. Как показало время, применение МРП не вполне реально отражает ситуацию в строительной отрасли.
За период действия сметно-нормативной базы на уровне цен 2001 года изменилось законодательство в Республике Казахстан:
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года;
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих по строительным специальностям (ЕТКС выпуски 3, 4), утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2008 года № 91-П;
Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
Кодекс Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года.
Удорожание тарифов железнодорожных перевозок, повышение цен на энергоносители, посреднические услуги, несвоевременное финансирование привели к удорожанию строительства в 2007-2008 годах.
Кроме того, статистические данные по стоимости материалов существенно отличаются от реальных цен на рынке, и возможно являются результатом неточных и искаженных статистических отчетов самих строительных фирм.
Учитывая, что стоимость строительства в значительной степени зависит от стоимости материальных ресурсов, доля которых в объеме строительно-монтажных работ составляет около 60%, необходимо формирование достоверного текущего уровня стоимости строительной продукции и мониторинг цен на ресурсы. Для чего целесообразно, по опыту других стран, создание региональных центров ценообразования по территориальному признаку, т.е. по областям.
Практика совершенствования действующей в настоящее время сметно-нормативной базы 2001 года сохранит несоответствие системы технического регулирования и государственного нормирования международным стандартам и устаревшие принципы ценообразования.

Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2010 – 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарына сәйкес құрылыста баға белгілеу жүйесін жетілдіру және жаңа сметалық-нормативтік базаны әзірлеу қажеттілігі анықталған.
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясындағы техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім күшіне енуіне байланысты Агенттіктің басты міндеттерінің бірі бұл бүгінгі күні ұлттық деңгейде қолданылып жатқан құрылыста техникалық реттеу қағидаттарын сақтау және дамыту, Қазақстанның құқықтық жүйесінің өзіндік ерекшелігін ескере отырып, құрылыс нормалары мен ережелер жинақтарына өзекті сипат беру және экономикалық жағынан дамыған елдердің осындай жүйелерімен үйлестіру болып табылады.
Құрылыста мемлекетаралық нормативтік-техникалық базаны жетілдіру барысында Агенттікке Қазақстан Республикасында құрылысты техникалық реттеудің ерекшеліктерін ескеретін құрылыс нормалары мен ережелерін және сапаны арттыру мен жоғары технологиялық деңгейді, құрылыс объектілерінің тиімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған мемлекетаралық нормативтерді әлеуметтендіру және әзірлеу бойынша кең ауқымда жұмыс жүргізу қажет.
Осыған байланысты 2012 – 2014 жылдары құрылыс нормалары мен ережелер жинақтарын қоса алғанда, бірқатар техникалық регламенттер мен нормативтік-техникалық құжаттар әзірлеу және қабылдау көзделген. Құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау баға белгілеу жүйесін жетілдірумен қатар жүреді, ол ресурстық әдіс негізінде құрылыстың ағымдағы бағаларында құрылыс объектілерінің құнын анықтауға көшіруді көздейді.
Ғимараттар мен құрылыстардың көлем-жоспарлық, техникалық және конструктивтік шешімдеріне қойылатын жаңа талаптар енгізу құрылыс объектілері құнының ресурстық бөлігінің өзгеруін, ең алдымен материалдарды қажетсінудің және еңбек шығындарының көрсеткіштерін айқындайды.
Материалдық және еңбек ресурстарының шығыстары көрсеткіштерінің өзгеруі өз кезегінде құрылысқа, құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған элементтік және ірілендірілген сметалық нормалар мен бағаларға, жабдықтар мен керек-жарақтарға арналған шығындардың сметалық нормаларының жинақтарына, ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштеріне және құрылыс саласында баға белгілеу жөніндегі басқа да мемлекеттік нормативтерге тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігіне алып келеді.
Сонымен, құрылыстағы баға белгілеуді реформалау құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау шеңберінде жүргізілуге тиіс және мерзімі бойынша одан бұрын аяқталмауға тиіс.

В рамках реализации Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы, а также в соответствии со Стратегическим планом Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства на 2010-2014 годы определена необходимость совершенствования системы ценообразования в строительстве и разработки новой сметно-нормативной базы.
В связи с вступлением с 1 января 2012 года в силу Соглашения о единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации одной из главных задач Агентства является обеспечение сохранности и развитие принципов технического регулирования в строительстве, уже применяемых на национальном уровне, актуализация и гармонизация строительных норм и сводов правил с аналогичными системами экономически развитых стран с учетом специфических особенностей правовой системы Казахстана.
В ходе совершенствования межгосударственной нормативной технической базы в строительстве Агентству предстоит провести масштабную работу по актуализации и разработке строительных норм и правил, учитывающих специфику технического регулирования в строительстве Республики Казахстан, и межгосударственных нормативов, направленных на повышение качества и обеспечение высокого технологического уровня, эффективное и безопасное функционирование строительных объектов.
В этой связи, на период 2012 - 2014 годы предусмотрена разработка и принятие ряда технических регламентов и нормативно–технических документов, включая строительные нормы и своды правил. Реформа системы технического регулирования строительной отрасли сопровождается совершенствованием системы ценообразования, которая предусматривает переход к определению стоимости строительных объектов в текущих ценах строительства на основе ресурсного метода.
Введение новых требований к объемно–планировочным, техническим и конструктивным решениям зданий и сооружений определяет изменение ресурсной части стоимости строительных объектов, и, прежде всего, показателей материалоемкости и затрат труда.
Изменение показателей расхода материальных и трудовых ресурсов, в свою очередь, влечет за собой необходимость внесения соответствующих изменений в элементные и укрупненные сметные нормы и расценки на строительные, ремонтно–строительные и монтажные работы, сборники сметных норм затрат на оборудование и инвентарь, укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений и другие государственные нормативы по ценообразованию в строительной отрасли.
Таким образом, реформа ценообразования в строительстве должна производиться в рамках реформирования системы технического регулирования в строительной отрасли и не может опережать ее по срокам завершения.

Жаңа сметалық-нормативтік базаға көшу мақсатында Агенттіктің Ғылыми-техникалық кеңесі 2010 жылы 89 бірлік, 2011 жылы – 106 бірлік норматив әзірлеп (өңделген) бекітті. 2012 жылы 85 бірлік норматив әзірлеу (өңдеу) жоспарлап отыр.
2011 – 2015 жылдар кезеңіне арналған жоспарда жаңа сметалық-нормативтік базаны әзірлеу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру үшін ағымдағы бағаларда құрылыс үшін жобалау, құрылыс-жинақтау, іске қосу-жөндеу және басқа жұмыстардың құнын анықтауға өз кезегімен көшуге қажетті жалпы саны – 71 жинақ, оның ішінде 2013 жылы – 31 жинақ, 2014 жылы – 24 жинақ, 2015 жылы – 16 жинақ нормативтік-техникалық құжаттар әзірлеу (өңдеу) көзделген.
Жаңа сметалық-нормативтік базаны әзірлеу және енгізу салдарынан күтілетін нәтижелер және елдің экономикасына жалпы әсер етуі мынадай нәтижелерге қол жеткізуде қамтылған:
1) құрылыста ағымдағы бағаларға көшу құрылыс құнын анықтаудың дұрыстылығын арттыруға, инвестициялық жобаларды іске асыру ұзақтығын қысқартуды қамтамасыз етуге, сонымен оларды іске асыру барысында тапсырысшылар мен мердігерлердің тәуекелдерін төмендетуге мүмкіндік береді;
2) инвестициялық үдеріске барлық қатысушылардың жауапкершілігін нақты бөлуге және арттыруға: басқару сапасын арттыруға, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында қадағалау жүргізу мен бақылауды жүзеге асыруды жеңілдетуге мүмкіндік береді;
3) төтенше жағдайлардың немесе дүлей апаттардың салдарын жою үшін келтірілген залалдарды бағалау мен шығындарды анықтауды жеделдетуге мүмкіндік береді.
Жаңа сметалық-нормативтік базаны әзірлеу және енгізу өңірлерде қалыптасқан өндірістік ресурстар нарығын ескере отырып, шығындарды ең ұтымды жоспарлауға мүмкіндік туғызады, сметалық құжаттаманы әзірлеуді және сараптама жүргізуді жеңілдетеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында көтерілетін құрылыс объектілері бойынша инвестициялық және пайдалану шығыстарын болжамдауға жағдай туғызады.
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер.
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі өлшемдері.
Кедендік Одақ шеңберінде Қазақстанның әлемдік экономикаға, ал болашақта Дүниежүзілік сауда ұйымына ықпалдасу үдерісі отандық техникалық реттеу жүйесін (нормалар, қағидалар мен стандарттар) түбегейлі жаңартуды, оны халықаралық нормалармен үйлестіруді талап етеді. Құрылыс және ТҚШ саласында техникалық нормативтерді қайта қараудың негізін қолданбалы ғылыми зерттеулердің нәтижелері құрайды.

В целях перехода на новую сметно-нормативную базу разработаны (переработаны), одобрены Научно-техническим советом Агентства и утверждены в 2010 году – 89 ед., в 2011 году – 106 ед. нормативов. В 2012 году планируется разработать (переработать) 85 ед. нормативов.
В плане на период 2013–2015 годы для продолжения работы по разработке новой сметно–нормативной базы предусмотрено разработать (переработать) нормативно–технические документы в общем количестве – 71 сборников, в том числе в 2013 году – 31 сборников, в 2014 году – 24 сборника, в 2015 году – 16 сборников, необходимых для последовательного перехода к определению стоимости проектных, строительно–монтажных и других работ для строительства в текущих ценах.
Результаты, ожидаемые вследствие разработки и внедрения новой сметно-нормативной базы, и общее влияние на экономику страны заключены в достижении следующих эффектов:
1) переход к текущим ценам в строительстве позволит повысить достоверность определения стоимости строительства, обеспечить сокращение продолжительности реализации инвестиционных проектов, и тем самым снизить риски заказчиков и подрядчиков в ходе их реализации;
2) приведет к четкому разграничению и повышению ответственности всех участников инвестиционного процесса: улучшению качества управления, облегчению проведения надзора и осуществления контроля в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) будет способствовать ускорению оценки ущерба и определения затрат, необходимых для устранения последствий чрезвычайных ситуаций или стихийных бедствий.
Разработка и внедрение новой сметно-нормативной базы будет способствовать более рациональному планированию затрат с учетом сложившегося в регионах рынка производственных ресурсов, облегчит разработку и проведение экспертизы сметной документации, а также прогнозирование инвестиционных и эксплуатационных издержек по строительным объектам, возводимым на территории Республики Казахстан, позволит значительно сократить бюджетные расходы.
Прикладные научные исследования в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Процесс интеграции Казахстана в мировую экономику в рамках Таможенного союза, а в перспективе Всемирной торговой организации требует коренного обновления отечественной системы технического регулирования (норм, правил и стандартов), гармонизации ее с международными нормами. Основу пересмотра технических нормативов в области строительства и ЖКХ составляют результаты прикладных научных исследований.

Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға сәйкес құрылыс кешенінде тұрғын үй құрылысын, құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамыту жөнінде жүйелі шаралар белгіленген. Негізгі фактордың біреуі қазіргі заманғы индустриялық, сенімділік, жайлылық, ресурс және энергия тиімділік талаптарына сай келетін сәулет-құрылыс жүйесін таңдау болып табылады. Бұл ретте, осы мәселенің оңтайлы шешімі, сондай-ақ, жергілікті климаттық, гидрогеологиялық (сейсмикалық, топырақ ерекшеліктері, атмосфералық, әсіресе жел әсері) жағдайларына байланысты болады. Мысалы, техникалық жағынан күрделі объектілерді, оның ішінде көп қабатты ғимараттарды жобалау кезінде инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық жағдайлардың ықтимал өзгерістерін болжап, геофизикалық зерттеулер мен егжей-тегжейлі инженерлік-геологиялық іздеулер жүргізуді ескеріп, мұқият негіздемелер әзірлеу, сондай-ақ сенімді іргетас салу қажет. Алайда, Қазақстанда іргетас құрылысы жөнінде ғылыми орталықтардың дамымауы әртүрлі топырақ жағдайындағы негіздерде, оның ішінде шөкпе және үйілгей топырақта, су басатын аумақтардың маңындағы көп қабатты ғимараттардың іргетасын салу жөнінде сенімді жобалау шешімдер бермейді және мұнда жаңа есептеу әдісін әзірлей отырып, күрделі инженерлік-геологиялық жағдайларда ғимараттар мен құрылыстардың негіздерін қолданылатын сорғыту схемаларын оңтайландыру жөнінде ғылыми әзірлемелердің маңызы зор.
Елімізде халық жиі орналасқан өңірлердің көптеген бөлігінде қатты жер сілкінісінің қаупінің болуы, сейсмикалық төзімді құрылыс саласында зерттеулерді қарқынды етуді талап етеді. Сейсмикалық аудандарда қолданылатын құрылыс материалдары нарығын кеңейту нормативтік құжаттаманың талаптарын шұғыл жетілдіруді талап етеді. Мұндай жетілдіру ғылыми зерттеулердің нәтижелері бойынша ғана мүмкін.
Осы бағыттағы ең қызықты бағыттар деп өте берік бетондарды, бетонды және темір-бетонды конструкцияларды таттанудан қорғау құралдарын, температураға төзімді және жылу оқшаулағыш бетондарды жасау саласындағы көп жоспарлы зерттеулерді, сондай-ақ, ультрадисперсті және макромолекулярлы құрамдас бөліктерді пайдаланып, түрлендірілген қоспаларды әзірлеу және қолдану жөніндегі көп жоспарлы зерттеулерді айтуға болады.
Сейсмикалық төзімді құрылыстың проблемаларын ғылыми шешумен қатар перспективалық дамуды болжау үшін қалалық елді мекендер мен олардың қала маңы аймақтарының кеңістік өзара байланыс үдерісін, нарық сұранысына бейімдеумен жаппай тұрғын үй құрылысы үшін икемді көлемдік-жоспарлы және сындарлы модульді жүйені зерттеу жөніндегі ғылыми әзірлемелерге байланысты мәселелер де маңызды.
ТКШ бойынша тұрғын үй қорының, инженерлік жүйелер мен коммуникациялардың тұрақты және үздіксіз қызмет етуін қамтамасыз ететін тұрғын үй-коммуналдық секторындағы технологиялық артта қалуды жоюға бағытталған техника мен технологиялық шешімдерді жетілдіру үшін ғылыми негіздер әзірлеу қажеттілігі бар, бұл сайып келгенде ТКШ инвестициялық тартымдылықты арттырады.
Технологиялық артта қалуды жою мақсатында инженерлік желілерді қайта жаңарту мен олардың жұмыс тиімділігін арттыру мәселелерінде тұрғын үй-коммуналдық салада энергия және ресурс үнемдейтін технологияларды кеңінен пайдалану, сондай-ақ тиімді, экологиялық таза құрылыс материалдарының, бұйымдар мен конструкциялардың жаңа түрлерін, оларды шығару үшін озық технологиялар мен жабдықтарды әзірлеу және енгізу қажет.
Энергия және ресурс үнемдеу технологиялары - отын мен басқа энергия көзін, сондай-ақ шикізатты, материалды, ауаны, суды және өзге ресурстарды технологиялық мақсатта барынша аз пайдаланып, өнім шығаруды қамтамасыз ететін технология.
Мұндай технологиялар қайталама ресурстарды пайдалануға, қалдықтарды жоюға, сондай-ақ энергияны, сумен жабдықтаудың тұйықталған жүйесін рекуперациялауға және т.б. мүмкіндік береді. Табиғи ресурстарды үнемдеуге және қоршаған ортаға эмиссияны (ластаушы заттарды төгу, шығару, қоршаған ортада өндіріс қалдықтарын орналастыру және тұтыну, зиянды физикалық әсер) төмендетуте мүмкіндік туғызады.
Осындай зерттеулердің негізінде құрылыс және ТКШ саласында параметрлік құрылысты нормалау әдістемесін, сондай-ақ, шығындар мен тұтынудың және өндірістік ысыраптың нормаларын әзірлей және енгізе отырып, ұлттық нормативтерді жетілдіру қажет.
Құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалауды ғылыми қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігіне ведомстволық бағыныстағы ғылыми құрылымдар айқындалатын болады және күшейтіледі.
Саланы ғылыми-техникалық дамыту мақсатында құрылыс саласындағы жаңа технологияларды әзірлеуге бағытталған ғылыми зерттеулерді дамыту қамтамасыз етілетін болады.
Негізгі проблемаларды талдау.
Ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды одан әрі азайту немесе тоқтату құрылыс тиімділігін төмендетуге әкеп соғады, бұл сапалы және сенімді өнімді пайдалануда халық пен қоғамның құқығын бұзуға алып келеді.

В соответствии с Государственной программой по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы в строительном комплексе намечены системные меры по развитию жилищного строительства, стройиндустрии и производства строительных материалов. Одним из ключевых факторов является выбор архитектурно-строительной системы, отвечающей современным требованиям индустриальности, надежности, комфортности, ресурсо- и энергоэффективности. При этом, оптимальное решение этого вопроса зависит также от местных климатических, гидрогеологических условий (сейсмичность, грунтовые особенности, атмосферные, особенно ветровые воздействия). Например, при проектировании технически сложных объектов, в том числе высотных зданий, необходима тщательная подготовка оснований с учетом проведения геофизических исследований и детальных инженерно-геологических изысканий с прогнозом возможных изменений инженерно-геологических и гидрогеологических условий, а также устройство надежных фундаментов. Однако, неразвитость научных центров по фундаментостроению в Казахстане не дает надежных проектных решений по устройству фундаментов высотных зданий в различных грунтовых условиях оснований, в том числе на просадочных и насыпных грунтах, вблизи подтопляемых территорий и здесь немаловажны научные разработки по оптимизации применяемых схем дренирования оснований зданий и сооружений в сложных инженерно-геологических условиях с разработкой нового метода расчета.
Наличие угрозы сильного землетрясения на большей части густонаселенных регионов страны также требует интенсификации исследований в области сейсмостойкого строительства. Расширение рынка строительных материалов, применяемых в сейсмических районах, требует оперативного совершенствования требований нормативной документации. Такое совершенствование возможно лишь по результатам научных исследований.
Наиболее интересными направлениями в этом направлении можно считать многоплановые исследования в области создания высокопрочных бетонов, средств коррозионной защиты бетонных и железобетонных конструкций, температуростойких и теплоизолирующих бетонов, а также по разработке и применению модифицирующих добавок с применением ультрадисперсных и макромолекулярных компонентов.
Наряду с научным решением проблем сейсмостойкого строительства немаловажны вопросы, связанные с научными разработками по исследованию процессов пространственных взаимосвязей городских населенных пунктов и их пригородных зон для прогнозирования перспективного развития, гибкой объемно-планировочной и конструктивной модульной системы для массового жилищного строительства с адаптацией к потребностям рынка.
В части ЖКХ существует необходимость в разработке научных основ для совершенствования техники и технологических решений, направленных на устранение технологической отсталости в жилищно-коммунальном секторе, обеспечивающих устойчивое и бесперебойное функционирование жилищного фонда, инженерных систем и коммуникаций, что в конечном счете, повысит инвестиционную привлекательность в ЖКХ.
В вопросах реконструкции и повышения эффективности работы инженерных сетей и с целью устранения технологической отсталости необходимо широкое использование энерго- и ресурсосберегающих технологий, а также разработка и внедрение новых видов эффективных, экологически чистых строительных материалов, изделий и конструкций, прогрессивных технологий и оборудования для их производства.
Энерго- и ресурсосберегающие технологии - технологии, обеспечивающие производство продукции с минимально возможным потреблением топлива и других источников энергии, а также сырья, материалов, воздуха, воды и прочих ресурсов для технологических целей.
Такие технологии позволяют использовать вторичные ресурсы, утилизацию отходов, а также рекуперацию энергии, замкнутую систему водообеспечения, позволяют экономить природные ресурсы и снижать эмиссии в окружающую среду (выбросы, сбросы загрязняющих веществ, размещение отходов производства и потребления в окружающей среде, вредные физические воздействия).
На основе таких исследований необходимо совершенствовать национальные нормативы в области строительства и ЖКХ с разработкой и внедрения методики параметрического строительного нормирования, а также норм расходования и потребления и производственных потерь.
В целях научного обеспечения реформирования системы технического регулирования строительной отрасли будут определены и усилены научные структуры, подведомственные Агентству Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
В целях научно-технического развития отрасли будет обеспечено развитие научных исследований, направленных на разработку новых технологий в области строительства.
Анализ основных проблем.
Дальнейшее снижение или прекращение финансирования научных исследований приведет к снижению эффективности строительства, что повлечет за собой нарушение прав населения и общества на качественную и надежную продукцию.

Қазақстанның сейсмикалық аудандары алаңдары бойынша 475 мың шаршы км, бұл республиканың жалпы алаңының 18 % құрайды. Сейсмикалық аудандарда тұратын халық саны 6000 мыңға жуық немесе Қазақстан халқының жалпы санының 38 %-ын құрайды.
Қазақстанның сейсмикалық аудандарында жалпы тұрғын үй қорының 37 %-ы орналасқан, шамамен 28 %-ы өнеркәсіптің өндірістік қоры және 29 %-ы ауыл шаруашылығының өндірістік қоры шоғырланған. Сейсмикалық белсенділігі жоғары аудандарда Қазақстан Республикасының Алматы, Өскемен, Тараз, Шымкент, Талдықорған, Риддер сияқты ірі мәдениет және өндірістік орталықтары орналасқан және Қазақстанның Батысында да техногендік жер сілкінісі болуы ықтимал.
Сейсмикалық төзімді құрылыс саласында ғылыми зерттеулерді тоқтату адам өміріне қауіпті жоғарылатады.
Бұдан басқа, табиғи ресурстар мен өндірістік кәсіпорындардың қалдықтары шаруашылық айналымына тартылмай қалады.
ТКШ-тің қазіргі заманғы жағдайы басқаруда дағдарыстың бар екенін растайды, оған ресурстар ысырабының деңгейі жоғары, негізгі құралдардың жоғары апаттылығы, технологиялық артта қалушылық және ескірген нормативтік-техникалық база тән. Осыған орай, ТКШ-ті жаңғырту жағдайында озық инновациялық технологияларды тұрақты әзірлеу және енгізу саясатын іске қосу қажет, талдамалық, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар (бұдан әрі - ҒЗТКЖ) жүргізбейінше бұл мүмкін емес.
Мысалы, зерттеулердің көкейкесті бағыттары жылу және электр энергиясы өндірісінің қазіргі заманғы технологияларын қолдану, жаңа энергия қондырғыларының, құрылымдық және жылу оқшаулағыш материалдардың базасында тарату және пайдалану, құрылыс құрылымы мен сапасын өзгерту және тұрғын үй қоры мен инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жаңғырту (жөндеу) болып табылады.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуының ұзақ мерзімді болашағында, сөзсіз, сәулет, қала құрылысы және құрылыс пен ТКШ саласындағы іргелі және қолданбалы зерттеулер адамның тіршілігінде жайлы және қауіпсіз орта құруға мүмкіндік беретін ғылымды қажетсінетін технологиялардың көздері болып табылады.
Қалалық және ауылдық елді мекендерінде орнықты даму қағидаттарын қолдану басым шетел мемлекеттерінің тәжірибесі сәулет, қала құрылысы және құрылыс пен ТКШ саласында инновациялық технологиялар әзірлеу процесінде ұлттық институттар мен өзге ғылыми ұйымдарды белсенді тартқаны туралы куәландырады. Біріншіден, бұл ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, құрылыстың жоғары мәдениетіне қол жеткізу тұрғысынан пайдалы.
Зерттеулер жаңа ғылыми әзірлемелер мен технологияларды енгізу үшін жағдай жасау арқылы құрылыс секторы мен ТКШ тиімділігін арттыруды растайды, елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі әсерін тигізеді және мынадай бірқатар маңызды аспектілер бойынша елеулі нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:
азаматтық және өндірістік объектілерді жобалау және салу мерзімдерін кеміту;
жобалау, құрылыс және пайдалану шығындарын төмендету;
энергетикалық және материалдық ресурстарды үнемдеу;
құрылыс ақауларын азайту;
ғимараттар мен құрылыстардың тозуға төзімділігін арттыру;
жарақаттылық пен науқастануды азайту;
қалдықтарды және қоршаған ортаны ластауды төмендету;
ғимараттар мен құрылыстарды өмір сүруге, еңбек етуге және дем алуға пайдаланатын адамдардың жайлылық пен өнімділік деңгейлерін арттыру;
тұрғын үй-коммуналдық секторда технологиялық артта қалушылықты жою;
тұрғын үй қорының, инженерлік жүйелер мен коммуникациялардың тұрақты және үздіксіз қызмет етуін қамтамасыз ету;
ТКШ-ға инвестициялық тартымдылықты арттыру.
Сәулет-құрылыс бақылауы.
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі өлшемдері.
Құрылыс заңнамасының сақталуын қадағалау және бақылау саласында озық халықаралық тәжірибеге сәйкес жергілікті қадағалау-бақылау органдарының мамандарын міндетті кезеңдік аттестаттауды жетілдіру болжамдалып отыр. Аттестаттаудың мақсаты Қазақстанның барлық аумағында жаппай қадағалау-бақылау қызметінің жоғары сапасын қамтамасыз ету болып табылады.
Бұл қызметкерлердің жоғары кәсіби біліктілігі мен жеке жауапкершілігін қамтамасыз етеді және қадағалау мен бақылау жүйесінің негізі болуға тиіс.
Мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарына қосымша сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы сарапшыларды (техникалық қадағалау, жобаларды сараптау, ғимараттар мен құрылыстардың тұрақтылығы мен сенімділігін бағалау жөніндегі сарапшылар) аттестаттаудан өткізу көзделіп отыр, оларға мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне қолданылатын аттестаттау қағидалары қолданылатын болады.
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын нығайту мақсатында «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңға ұсыныстар енгізілді.

Сейсмические районы Казахстана по площади занимают порядка 475 тыс. кв. км, что составляет около 18 % от общей площади территории республики. Численность населения, проживающего в сейсмических районах, достигает примерно 6000 тыс. человек или примерно 38 % от общей численности населения Казахстана.
В сейсмических районах Казахстана расположено около 37 % общего жилого фонда, сконцентрировано около 28 % производственных фондов промышленности и 29 % производственных фондов сельского хозяйства. В районах с высокой сейсмической активностью расположены крупнейшие культурные и промышленные центры Республики Казахстан, такие как Алматы, Усть-Каменогорск, Тараз, Шымкент, Талдыкорган, Риддер и не исключается возможность проявления техногенных землетрясений на Западе Казахстана.
Прекращение научных исследований в области сейсмостойкого строительства повысит опасность угрозы жизни людей.
Кроме того, окажутся не вовлеченными в хозяйственный оборот, природные ресурсы и отходы промышленных предприятий.
Современное состояние отрасли ЖКХ свидетельствует о наличии кризиса в управлении, которому присущ высокий уровень потерь ресурсов, высокая аварийность основных средств, технологическая отсталость и устаревшая нормативно-техническая база. В этой связи, в условиях модернизации ЖКХ необходимо задействовать политику постоянной разработки и внедрения передовых инновационных технологий, что невозможно без проведения аналитических, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР).
К примеру, актуальным направлением исследований является применение современных технологий производства тепла и электроэнергии, их транспортировки, распределения и использования на базе новых энергоустановок, конструкционных и теплоизолирующих материалов, изменения конструкций и качества строительства и модернизации (ремонта) жилищного фонда и инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
В долгосрочной перспективе социально-экономического развития страны, несомненно, фундаментальные и прикладные исследования в области архитектуры, градостроительства, строительства и ЖКХ являются источником наукоемких технологий, позволяющих создавать комфортную и безопасную среду жизнедеятельности человека.
Опыт зарубежных стран, где доминирует применение принципов устойчивого развития в городских и сельских населенных пунктах, свидетельствует об активном вовлечении национальных институтов и иных научных организаций в процесс разработки инновационных технологий в области архитектуры, градостроительства, строительства и ЖКХ. Прежде всего, это выгодно с позиций обеспечения национальной безопасности, достижения высокой культуры строительства.
Исследования подтверждают, что повышение эффективности строительного сектора и ЖКХ путем создания условий для внедрения новейших научных разработок и технологий, оказывают значительное влияние на социально-экономическое развитие страны и позволяют достичь существенных результатов по ряду важных аспектов:
снижение сроков проектирования и строительства гражданских и промышленных объектов;
снижение проектных, строительных и эксплуатационных затрат;
экономия энергетических и материальных ресурсов;
уменьшение строительных дефектов;
повышение износоустойчивости зданий и сооружений;
снижение травматизма и заболеваемости;
уменьшение отходов и загрязнения окружающей среды;
увеличение уровня комфорта и производительности людей, использующих здания и сооружения для жизни, труда и отдыха;
устранение технологической отсталости в жилищно-коммунальном секторе;
обеспечение устойчивого и бесперебойного функционирования жилищного фонда, инженерных систем и коммуникаций;
повышение инвестиционной привлекательности в ЖКХ.
Архитектурно-строительный контроль.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Совершенствование функций архитектурно-строительного контроля.
В соответствии с передовым международным опытом в области надзора и контроля соблюдения строительного законодательства предполагается совершенствование обязательной периодической аттестации специалистов надзорно-контролирующих органов. Целью аттестации является обеспечение одинаково высокого качества надзорно-контролирующей деятельности повсеместно на всей территории Казахстана.
Это обеспечит высокую профессиональную квалификацию и персональную ответственность сотрудников и должно стать основой системы надзора и контроля.
В дополнение к государственным органам надзора и контроля предусматривается проведение аттестации экспертов (технического надзора, экспертизы проектов, эксперты по оценке устойчивости и надежности зданий и сооружений) в области архитектуры, градостроительства и строительства, к которым будут применяться те же принципы аттестации что и к сотрудникам государственных органов.

Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен еткен Үкіметтің кеңейтілген отырысының 2011 жылғы 17 сәуірдегі № 01-7.4 хаттамасының 19.1-тармағын орындау үшін «Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 10 тамыздағы № 136 Жарлығына қол қойылды.
Негізгі проблемаларды талдау.
2005 жылдан бастап бұрын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен лицензиялаудың бақылау функцияларының негізгі бөлігі жергілікті атқарушы органдарға берілді.
Лицензиардың функцияларын республикалық деңгейден облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың деңгейіне беру лицензиялау жүйесінде бірыңғай саясаттың болмауына алып келді. Жекелеген өңірлерде лицензиялау жүйесі арқылы құрылыс саласына біліктілігі жоқ әрі міндетін адал орындамайтын жобалау және құрылыс ұйымдары тартылып жатыр.
Көрсетілген мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы жүйесін әлсіретті, бұл сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнаманы бұзушылықтың өсуіне және жергілікті маңызы бар объектілерде сапаның төмендеуіне әкеп соқты.
Жоғарыда көрсетілген проблемаларды шешу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы қабылданған Жарлық (бұдан әрі - Жарлық) Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігіне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау мәселелері жөніндегі функциялары мен өкілеттіктерін беруді көздейді.
Қазіргі уақытта аталған Жарлықты іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және сәйкестендіру жөніндегі жұмыстар жүргізілуде.
Құрылыс өнімдерінің (объектілерінің) қауіпсіздігі мен сапасы:
1) техникалық регламенттерде және құрылыс өнімдеріне арналған стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарда белгіленген қауіпсіздік талаптарын сақтау;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерін лицензиялау және мамандарды аттестаттау;
3) құрылыстағы инвестициялардың негіздемесіне сараптама жүргізу және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамалары;
4) сәулет-құрылыс бақылауы, техникалық және авторлық қадағалау;
5) жобалау мен құрылыста пайдаланылатын өнімдерді стандарттау;
6) құрылысы аяқталған объектілерді пайдалануға беру мен қабылдап алуды ұйымдастыру;

Кроме того, во исполнение пункта 19.1 Протокола расширенного заседания Правительства с участием Президента Республики Казахстан от 17 апреля 2011 года № 01-7.4 подписан Указ Президента Республики Казахстан от 10 августа 2011 года № 136 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан».
Анализ основных проблем.
С начала 2005 года основная часть контрольных функций государственного архитектурно-строительного контроля и лицензирования, ранее осуществляемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, были переданы местным исполнительным органам.
Передача функций лицензиара с республиканского уровня на уровень областей и городов республиканского значения привела к отсутствию единой политики в системе лицензирования. В отдельных регионах через систему лицензирования в строительную отрасль допускаются неквалифицированные и недобросовестные проектные и строительные организации.
Указанные разграничения полномочий между уровнями государственного управления ослабили систему государственного архитектурно-строительного контроля, что привело к росту числа нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства и к снижению качества на объектах местного значения.
Для решения вышеуказанных проблем принятый Указ Президента Республики Казахстан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан» (далее – Указ) предусматривает передачу функций и полномочий местных исполнительных органов по вопросам государственного архитектурно-строительного контроля и лицензирования Агентству Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
В настоящее время для реализации данного Указа ведется работа по приведению в соответствие и разработке нормативных правовых актов.
Безопасность и качество строительной продукции (объектов) обеспечивается:
1) соблюдением требований безопасности, установленных техническими регламентами и действующими нормативными документами по стандартизации на строительную продукцию;
2) лицензированием субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и аттестацией специалистов;
3) экспертизой обоснований инвестиций в строительство и проектной (проектно-сметной) документации;
4) архитектурно-строительным контролем, техническим и авторским надзором;
5) стандартизацией продукции, используемой в проектировании и строительстве;
6) организацией сдачи и приемки завершенных строительством объектов в эксплуатацию;

7) құрылыс техникасы мен технологиясын жетілдіру;
8) жер сілкіну қаупі бар аймақтар объектілеріне паспорттар беру;
9) пайдаланылып отырған не құрылысы тоқтатылған және өзге де құрылысы аяқталмаған объектілердің жай-күйін тексеру мен байқау, нормативтік сипаттамаларды қамтамасыз ету мақсатында араласу арқылы қамтамасыз етіледі.
Құрылысты салудың (тоқтатып қоюдың) бүкіл кезеңі мен объектілердің қызмет (пайдалану) мерзімі ішінде меншік иелері (тапсырысшылар, иеленушілер, жалдаушылар, жалға алушылар) олардың сапасының мынадай негізгі сипаттамаларын:
1) жұмыс жүргізу мен күтіп ұстауды қоса алғанда, тұрғызу және пайдалану кезіндегі қауіпсіздігін;
2) еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігін;
3) жұмыс істеуінің тұрақтылығы мен сенімділігін;
4) экологиялық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуге міндетті.
Аумақтық жоспарлау және елді мекендердің қала құрылысын дамыту.
Реттелетін саланы дамытудың негізгі өлшемдері.
Қазақстан Республикасында аумақты оңтайлы ұйымдастыру және өндірістік күштерді орналастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңірлік схемалар әзірлеу және іске асыру мақсатында басты қала құрылысы құжаты – Бас схема әзірлеу қажет.
Бас схема елімізді перспективалық аумақтық ұйымдастырудың стратегиялық мәселелерін қарайды және адамның мекендейтін және тіршілік ететін толымды ортасын қалыптастыру мақсатында елді мекендер мен қонысаралық аумақтарды тұрақты дамытуға қамтамасыз етуге бағытталған шараларды белгілейді.
2010 жылы Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың Бас схемасын әзірлеу тұжырымдамасы әзірленді.
2011 жылы Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың Бас схемасын әзірлеу жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес талдамалық кезең әзірленді. 2012 жылы жобалау кезеңі бойынша жұмыс басталды. 2013 жылы жобалау шешімдерін әзірлеу және негізгі ережелерді бекіту көзделген.
Бас схеманы іске асыру мониторингі, ақпараттық деректерді жандандыру ақпарат көзі жаңартылған кезде тұрақты жүзеге асырылуға тиіс. Жобалық ұсыныстарға және негізгі ережелерге өзгерістер енгізу бес жылдан кейін, Бас схеманы түзету әрбір он жыл сайын жүзеге асырылуға тиіс.
Сонымен бірге, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бас жоспарлар бекітілген Бас схемаға сәйкес әзірленуге тиіс.
Соңғы жылдардың ішінде бас жоспарларды әзірлеуді қамтамасыз ету және бекіту жөнінде айтарлықтай жұмыс жасалды. Сонымен, 2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Астана, Алматы қалалары және 14 облыс орталығы бас жоспарлармен қамтамасыз етілген.

7) совершенствованием техники и технологии строительства;
8) проведением паспортизации объектов в сейсмоопасных регионах;
9) обследованием и наблюдением за состоянием эксплуатируемых либо законсервированных и иных незавершенных строительством объектов, вмешательством с целью обеспечения нормативных характеристик.
На протяжении всего периода строительства (консервации) и срока службы (эксплуатации) объектов обязательно обеспечение собственниками (заказчиками, владельцами, нанимателями, арендаторами) следующих основных характеристик их качества:
1) безопасности при возведении и эксплуатации, включая ведение работ и содержание;
2) соответствия требованиям охраны труда;
3) устойчивости и надежности функционирования;
4) соответствия экологическим требованиям.
Территориальное планирование и градостроительное развитие населенных пунктов.
Основные параметры развития регулируемой сферы.
В целях оптимальной организации территории и размещения производительных сил в Республике Казахстан, а также разработки и реализации региональных схем в соответствии с законодательством Республики Казахстан необходима разработка Генеральной схемы - главного градостроительного документа.
Генеральная схема рассматривает стратегические вопросы перспективной территориальной организации страны и определяет меры, направленные на обеспечение устойчивого развития населенных пунктов и межселенных территорий, в целях создания благоприятной среды обитания и жизнедеятельности населения.
В 2010 году разработаны концептуальные подходы к разработке Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан.
В 2011 году согласно плану мероприятий по разработке Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан разработан аналитический этап. В 2012 году начаты работы по проектному этапу. На 2013 год предусмотрены разработка проектных решений и утверждение основных положений.
Мониторинг реализации Генеральной схемы, актуализация информационных данных должны осуществляться постоянно при обновлении источника информации. Внесение изменений в проектные предложения и основные положения должны осуществляться через пять лет, корректировка Генеральной схемы каждые десять лет.
Вместе с тем, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» Генеральные планы должны разрабатываться в соответствии с утвержденной Генеральной схемой.
За последние годы выполнен значительный объем работ по обеспечению разработок и утверждению Генеральных планов. Так по состоянию на 1 января 2012 года города Астана, Алматы и 14 областных центров обеспечены генеральными планами.

«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын құру қажет.
2012 жылы республикалық деңгейде мемлекеттік қала құрылыс кадастрын құру жөніндегі жұмысты аяқтау жоспарланып отыр.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қала құрылысы кадастры (бұдан әрі – МҚК) Қазақстан Республикасы кадастрларының мемлекеттік жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады және Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігінің шекарасында мынадай үш (республикалық, облыстық және базалық) аумақтық деңгейдегі бірыңғай жүйе бойынша жүргізіледі.
МҚК жүргізу салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендер мониторингінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерінің жай-күйі мен өзгерістерін байқау жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Уәкілетті орган МҚК құру бойынша басшылық құжаттарын әзірледі және жаңартты, алайда 8 қалада (Астана, Алматы, Ақтөбе, Атырау, Ақтау, Талдықорған, Орал, Қарағанды) ғана МҚК тиісті деңгейде жүргізіліп отыр. 2011 – 2012 жылдары республикалық деңгейдегі МҚК әзірлеуді қаржыландыру көзделген, ал облыстық және базалық деңгейлердегі МҚК құру және жүргізу жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Негізгі проблемаларды талдау.
МҚК міндеттері қала құрылысы мен сәулет-құрылыс құжаттамаларын жүйелі жинау және есепке алу арқылы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікке (аумаққа) сәйкес келетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінде бірыңғай, аумақтық таратылған, Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бөлінісіне сәйкес келетін ақпараттық жүйе қалыптастыру, осы салада мемлекеттік басқаруды тікелей іске асыруды ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектілері үшін ақпарат берудің ашық және қол жетімді жүйесін құру, сондай-ақ жоспарлау мен құрылыста ақпараттық жүйені одан әрі пайдалану болып табылады.
Бүгінгі күні Қазақстан Республикасының барлық аумағындағы мемлекеттік қала құрылыс кадастырының ағымдағы жағдайына талдау жүргізген кезде мемлекеттік қала құрылыс кадастры барлық жерде бірдей жүргізілмей жатыр, ал жүргізіліп жатқаны базалық және облыстық деңгейлердегі қала құрылыс кадастрын құру мен жүргізу жергілікті бюджеттен қаржыландырмағандықтан әртүрлі әдістер мен бағдарламалық қамтамасыз етулерге сәйкес жүргізіліп жатыр.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1793 қаулысына
2-қосымша

В целях реализации Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» необходимо создание Государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан.
В 2012 году планируется завершение работ по созданию государственного градостроительного кадастра республиканского уровня.
Государственный градостроительный кадастр Республики Казахстан (далее - ГГК) является составной частью государственной системы кадастров Республики Казахстан и ведется по единой системе на трех территориальных уровнях (республиканский, областной и базовый) в границах соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан.
Ведение ГГК является составной частью мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов — системы наблюдения за состоянием и изменениями объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан.
Уполномоченным органом разработаны и обновлены руководящие документы по составлению ГГК, однако только в 8 городах (Астана, Алматы, Актобе, Атырау, Актау, Талдыкорган, Уральск, Караганда) ведутся ГГК соответствующего уровня. Финансирование разработки ГГК республиканского уровня предусмотрено в 2011 — 2012 годах, а создание и ведение ГГК областного и базового уровней осуществляются за счет местных бюджетов.
Анализ основных проблем.
Задачами ГГК являются формирование единой, территориально распределенной, соответствующей административно-территориальному делению РК, информационной системы в архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, соответствующей административно-территориальной единицы (территории) посредством систематизированного сбора и учета градостроительной и архитектурно-строительной документации, создание прозрачной и доступной системы предоставления информации для субъектов градостроительной, архитектурной и строительной деятельности, включая информационное обеспечение реализации вертикали государственного управления в данной сфере, а также дальнейшее использование информационной системы в планировании и строительстве.
В настоящее время при проведении анализа текущего состояния государственного градостроительного кадастра на всей территории Республики Казахстан было выявлено, что градостроительный кадастр ведется не повсеместно, а существующие ведутся согласно разным методикам и программным обеспечениям, по причине отсутствия финансирования из местного бюджета для создания и ведения государственного кадастра базовых и областных уровней.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1793

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
7.1 Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 «Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Құрылысты, тұрғын үй-коммуналдық саласын дамытудың мемлекеттік саясатын қалыптастыру, оның ішінде құрылыс саласы мен тұрғын үй-коммуналдық саланы дамыту мен реформалау үшін жағдай жасау
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама іс-шаралары мен көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есептік кезең
жоспарлы кезең
2009
2010

Раздел 7. Бюджетные программы 7.1 Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги по координации деятельности в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства»
Описание
Формирование государственной политики развития строительства, жилищно-коммунальной сферы, в том числе создание условий для развития и реформирования строительной отрасли и жилищно-коммунальной сферы
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование мероприятий и показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период

542 944
537 958
550 906
257 000
257011
Бюджеттік бағдарлама
027 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне жөндеу жүргізуге кредит беру»
Сипаттама
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттің қатысуымен мамандандырылған уәкілетті ұйымдарды капиталдандыру жолымен кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне жөндеу жүргізуге бюджеттік кредит беру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
бюджеттік кредиттер беру
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
Ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

542 944
537 958
550 906
257 000
257011
Бюджетные программы
027 «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на проведение ремонта общего имущества объектов кондоминиум»
описание
Бюджетные кредиты бюджетам областей, городов Астаны и Алматы на проведение ремонта объектов кондоминиума путем капитализации специализированных региональных организаций с участием государства
Вид бюджетной программы
В зависимости от содержания
предоставление бюджетных кредитов
В зависимости от способа реализации
индивидуальная
Текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед.изм.
отчетный период
плановый период

766
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Табысы аз отбасыларын (азаматтарды) кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін жөндеу бойынша жұмыстар жүргізген кезде тұрғын үй көмегін төлеумен қамту
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Өңірлер бойынша кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін жөндеу үшін табысы аз бір отбасына (азаматқа) жұмсалатын тұрғын үй көмегінің орташа шығыны
мың теңге
6 900
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
147 272
Бюджеттік бағдарлама
029 «Инвестициялық негiздеме әзiрлеу»
Сипаттама
Ірі және орта қалаларда сумен жабдықтау және су бұру объектілерін салу және қайта жаңарту кезінде жүйелі тәсіл енгізу
Елде ҚТҚ басқарудың тиімді жүйесін және қалдықтарды қайта өңдеу, пайдалану және орналастыру индустриясын дамыту үшін қолайлы инвестициялық климат құру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есептік кезең
жоспарлы кезең
2009
2010

766
показатель конечного результата
Охват малообеспеченных семей (граждан) с выплатой жилищной помощи для проведения работ по ремонту общего имущества объектов кондоминиума
%
100
показатели качества
показатели эффективности
Средние затраты жилищной помощи на одну малообеспеченную семью (гражданину) на ремонт общего имущества объектов кондоминиума по регионам
тыс. тенге
6 900
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
147 272
Бюджетные программы
029 «Разработка обоснований инвестиций»
описание
Внедрение системного подхода при строительстве и реконструкции объектов водоснабжения и водоотведения в крупных и средних городах.
Создание эффективной системы управления ТБО в стране и благоприятного инвестиционного климата для развития индустрии переработки, использования  и размещения отходов
Вид бюджетной программы
В зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
В зависимости от способа реализации
индивидуальная
Текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период

28 446
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жүйесін жаңғырту бойынша инвестициялық негіздеме әзірлеу бойынша бір қаладағы жұмыстың орташа құны*
мың теңге
66,6
166 616
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
-
-
300 000
2 746 856
4 342 300
*- әрбір қала бойынша жұмыстың құны сметаға сәйкес анықталады
Бюджеттік бағдарлама
030 «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер»
Сипаттама
Тиімді конструктивтік шешімдер әзірлей отырып, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың технологиялық артта қалуын болдырмауға және ТКШ субъектілерінің пайдалану шығыстарын төмендетуге бағытталған ғылыми зерттеулер мынадай тақырыптар бойынша жүргізіледі:
1. «Орталықсыздандырылған су бұру жүйесін және технологиялық, шаруашылық және ауыз су мақсаттарына суды қайта-жүйелі және айналмалы пайдаланылатын жүйелер салу үшін сарқынды коммуналдық және аралас суларды тазарту технологияларын модификациялау және бейімдеу»;
2. «Пайдаланылатын тұрғын және қоғамдық ғимараттарға қызмет көрсету мен оларды жөндеу бойынша жаңа технологиялар мен техникалық шешімдер әзірлеу, халықаралық талаптарға сәйкес қазіргі заманғы материалдарды, жабдықтарды және аспаптық-өлшеу құрылғыларын пайдаланып, олардың жылу қорғауын арттыру»;
3. «Пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК) жоғары және зиянды шығарындыларды аз қазандықтар базасында тұрғын үй қоры үшін жылу мен суды өндіру, тасымалдау және тұтыну технологияларын әзірлеу»;
4. «Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу технологиясын жетілдірудің ғылыми негізін әзірлеу»;
5. «Инженерлік желілер салудың инновациялық технологияларын әзірлеу және оларды қауіпті табиғи және техногендік әсерден қорғаудың жаңа әдістерін жасау»;
6. «Қазіргі заманғы тығыздағыштар, гипстен және кеуек бетоннан жасалған бұйымдардың, бетонның негізіндегі қаптама бұйымдардың, керамиканың және табиғи тастың негізінде жылу тиімді қоршау конструкцияларын әзірлеу».
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
Ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

28 446
Средняя стоимость работ в одном городе по разработке обоснования инвестиций по модернизации системы управления твердо-бытовыми отходами
тыс. тенге
66,6
166 616
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
-
-
300 000
2 746 856
4 342 300
* - стоимость работ по каждому городу определяется в соответствии со сметой
Бюджетная программа
030 «Прикладные научные исследования в области жилищно-коммунального хозяйства»
Описание
Проведение научных исследований, направленных на устранение технологической отсталости ЖКХ и снижение эксплуатационных расходов субъектов ЖКХ, с разработкой эффективных конструктивных решений и технологий по следующим темам:
1. «Модифицирование и адаптация технологий очистки сточных коммунальных и смешанных вод для построения децентрализованных систем водоотведения и систем с повторно-последовательным и оборотным использованием воды в технологических, хозяйственных и питьевых целях»;
2. «Разработка новых технологий и технических решений по обслуживанию и ремонту эксплуатируемых жилых и общественных зданий, повышение их теплозащиты в соответствии с международными требованиями с использованием современных материалов, оборудования и приборно-измерительных устройств»;
3. «Развитие технологии производства, транспортировки и потребления тепла и воды для жилищного фонда на базе применения котлов с высоким КПД и низким количеством вредных выбросов»;
4. «Разработка научных основ совершенствования технологии переработки твердых бытовых отходов»;
5. «Развитие инновационных технологий прокладки инженерных сетей и создание новых методов их защиты от опасных природных и техногенных воздействий»;
6. «Разработка теплоэффективных ограждающих конструкций на основе современных утеплителей, пористой керамики, изделий из гипса и ячеистых бетонов, а также облицовочных изделий на основе бетонов, керамики и природного камня»
Вид бюджетной программы
В зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
В зависимости от способа реализации
индивидуальная
Текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период

273 829
Бюджеттік шығыстардың көлемі, оның ішінде:
мың теңге
1 642 977
Семей қаласының орталық алаңын абаттандыру
мың теңге
244 512
«Өлімнен де күшті» монументін жөндеу және аумағын абаттандыру
мың теңге
207 123
Семей қаласының Полковничий аралында «Бейбітшілік» стелласын орнату
мың теңге
144 851
Семей қаласында «Абай жолы» стелласын орнату
мың теңге
51 851
Қаланың жолдары мен көшелерін жөндеу және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
мың теңге
685 518,0
Жүру бағыты бойынша көшелердің аумағын абаттандыру
мың теңге
309 122
Бюджеттік бағдарлама
034 «Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақылар төлеу»
Сипаттама
«Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы» 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру арқылы Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысы жинақ жүйесінің дамуына мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
Ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есептік кезең
жоспарлы кезең
2009
2010

273 829
объем бюджетных расходов, в т.ч.
тыс. тенге
1 642 977
Благоустройство центральной площади города Семей
тыс. тенге
244 512
Ремонт монумента «Сильнее смерти» и благоустройство территории
тыс. тенге
207 123
Устройство «Стеллы Мира» на острове Полковничий города Семей
тыс.тенге
144 851
Устройство стелы «Абай жолы» в городе Семей
тыс.тенге
51851
Ремонт дорог и улиц города и обеспечение безопасности дорожного движения
тыс. тенге
685 518,0
Благоустройство территорий улиц по маршруту следования
тыс. тенге
309122
Бюджетные программы
034 «Выплата премий по вкладам в жилищные строительные сбережения»
описание
Обеспечение государственной поддержки развития системы жилищных строительных сбережений в Республике Казахстан путем предоставления трансфертов и бюджетных субсидий в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года «О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан»
Вид бюджетной программы
В зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
В зависимости от способа реализации
индивидуальная
Текущая/развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период

57 000 000
Бір жай акцияны орналастыру құны 10 000 теңге деп «ҚТҚЖБ» АҚ жай акцияларының санын ұлғайту
дана
5 700 000
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
ЕДБ-мен нысаналы жобалар бойынша қол қойылған шарттарға сәйкес екінші деңгейдегі банктерде депозиттер орналастыру
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
57 000 000
Бюджеттік бағдарлама
036 «Алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін «Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі» акционерлік қоғамына кредит беру»
Сипаттама
«Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі» АҚ тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 16 сәуірдегі № 364 қаулысымен құрылған. Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2011 - 2014 жылдарға арналған бағдарламасында алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздары бойынша проценттік ставкаларды төмендету арқылы қарыздарға қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін «Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі» АҚ-ның кредит беруіне негізделген мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру көзделген
Бюджеттік бағдарламаның түрі
Мазмұнына қарай
бюджеттік кредиттерді беру
Іске асыру тәсіліне қарай
жеке
Ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

57 000 000
Увеличение количества простых акций АО «ЖССБК» с ценой размещения 10 000 тенге за одну простую акцию
шт.
5 700 000
-
показатели конечного результата
Размещение депозитов в банках второго уровня согласно подписанным договорам по целевым проектам с БВУ
%
100
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс. тенге
57 000 000
Бюджетные программы
036 «Кредитование АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана» для предоставления предварительных и промежуточных жилищных займов»
описание
АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана» создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 364 от 16 апреля 2003 года в целях развития системы жилищных строительных сбережений. Программой жилищного строительства Республики Казахстан на 2011 - 2014 годы предусматривается осуществление государством поддержки, заключающейся в кредитовании АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана» для обеспечения доступности займов посредством снижения процентных ставок по промежуточным и предварительным займам
Вид бюджетной программы
В зависимости от содержания
представление бюджетных кредитов
В зависимости от способа реализации
индивидуальная
Текущая/развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период

32 230 996,7
32 610 600
33 743 356
47 539 698
43 674 842
29 387 532
16 003 412
011 – Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйiн жобалауға, салуға және (немесе) сатып алуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
30 294 161
19 807 808
24 654 768
33 160 000
27 500 000
45 000 000
50 000 000
012 – Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне коммуналдық шаруашылықты дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
5 377 027
10 692 465
28 965 702
12 286 169
14 658 601
23 147 113
13 898 204
013 – Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне қалалар мен елді мекендерді көркейтуге берілетін нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
1 532 062
8 330 884
7 527 132
3 350 425
3 480 809
0
015 – Алматы облысының бюджетіне тұрғын үйлерді және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу, жобалау үшін уәкілетті ұйымның жарғылық капиталын қалыптастыруға берілетін нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
6 583 100
4 983 616
17 154 555
0
5 288 000
016 – «Қазақстандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту орталығы» акционерлік қоғамының жарғылық капиталын қалыптастыру
мың теңге
300 000
024 – Астана қаласының бюджетіне үлескерлер қатысқан аяқталмаған тұрғын үй объектілерін салуға қатысу үшін уәкілетті ұйымның жарғылық капиталын ұлғайтуға берілетін нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
18 200 000
7 000 000
8 400 000
031 – Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мамандандырылған өңірлік ұйымдардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға берілетін нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
5 000 000
0
16 000 000
16 000 000
032 – Астана, Алматы және Ақтөбе қалаларында Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың энергетикалық тиімділік орталықтарын құру
мың теңге
54 000
650 000
1 000 000
035 – «Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
мың теңге
57 000 000
036 – Алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін «Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі» акционерлік қоғамына кредит беру
мың теңге
12 200 000
038 – Облыстық бюджеттерге ауылдық елдi мекендердегi сумен жабдықтау және су бұру жүйелерiн дамытуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi
мың теңге
33 897 263
34 448 111
20 000 000
15 154 266
042 – «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
86 550
044 – Қазақстандық ипотекалық компания» ипотекалық ұйымы» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
26 250 000
27 562 500

32 230 996,7
32 610 600
33 743 356
47 539 698
43 674 842
29 387 532
16 003 412
011- Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование, строительство и (или) приобретение жилья коммунального жилищного фонда
тыс. тенге
30 294 161
19 807 808
24 654 768
33 160 000
27 500 000
45 000 000
50 000 000
012 - Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие коммунального хозяйства
тыс. тенге
5 377 027
10 692 465
28 965 702
12 286 169
14 658 601
23 147 113
13 898 204
013 - Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие благоустройства городов и населенных пунктов
тыс. тенге
1 532 062
8 330 884
7 527 132
3 350 425
3 480 809
0
015 - Целевые трансферты на развитие бюджету Алматинской области на формирование уставного капитала уполномоченной организации для строительства, проектирования жилья и инженерно-коммуникационной инфраструктуры
тыс. тенге
6 583 100
4 983 616
17 154 555
0
5 288 000
016 - Формирование уставного капитала акционерного общества «Казахский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства»
тыс. тенге
300 000
024 - Целевые трансферты на развитие бюджету города Астаны на увеличение уставного капитала уполномоченной организации для участия в строительстве незавершенных объектов жилья с участием дольщиков
тыс. тенге
18 200 000
7 000 000
8 400 000
031 - Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на увеличение уставных капиталов специализированных региональных организаций
тыс. тенге
5 000 000
0
16 000 000
16 000 000
032 - Создание центров энергоэффективности жилищно-коммунального хозяйства в городах Астана, Алматы и Актобе
тыс. тенге
54 000
650 000
1 000 000
035 - Увеличение уставного капитала АО «Жилищный строительный банк Казахстана»
тыс. тенге
57 000 000
036 - Кредитование АО «Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана» для предоставления предварительных и промежуточных жилищных займов
тыс. тенге
12 200 000
038 - Целевые трансферты на развитие областным бюджетам на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
тыс. тенге
33 897 263
34 448 111
20 000 000
15 154 266
042 - Увеличение уставного капитала АО «Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства»
86 550
044 - Увеличение уставного капитала АО «Ипотечная организация Казахстанская ипотечная компания»
26 250 000
27 562 500