"Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1798 Қаулысы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына және «2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 243-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Ағымдағы жағдайды талдау және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдістері» деген 2-бөлім осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген 3-бөлім осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлім осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1798 қаулысынa
1-қосымша
2. Ағымдағы жағдайды талдау және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдістері
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын серпінді дамыту
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Көмірсутек шикізатының қорлары
Қазақстан Республикасындағы көмірсутек шикізатының жалпы болжамды өндірілетін ресурстары 17 млрд. тоннаны құрайды, оның 8 млрд. тоннасы Каспий теңізінің қазақстандық секторына (бұдан әрі – КТҚС) тиесілі. Расталған мұнай қорлары бойынша Қазақстан әлемдегі 15 жетекші елдің қатарына кіреді және көмірсутек шикізатының әлемдік қорының 3,3 %-ына иелік етеді.
Республиканың 172 мұнай және 42 конденсатты кен орны орналасқан мұнайлы-газды аудандары Қазақстан аумағының шамамен 62 % алаңын алып жатыр. Қазақстандағы мұнайдың негізгі қорлары (90 %-дан астам) аса ірі 15 кен орны – Теңіз, Қашаған, Қарашығанақ, Өзен, Жетібай, Жаңажол, Қаламқас, Кеңқияқ, Қаражанбас, Құмкөл, Солтүстік Бозашы, Әлібекмола, Орталық және Шығыс Прорва, Кенбай, Королевское кен орындарында шоғырланған.
Кен орындары Қазақстанның он төрт облысының алтауының аумағында орналасқан. Бұл Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда және Маңғыстау облыстары. Бұл ретте көмірсутек қорларының шамамен 70 %-ы Қазақстанның батысында шоғырланған.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 "О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1798
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года «О республиканском бюджете на 2013 – 2015 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 «О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 243) следующие изменения:
в Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
раздел 2. «Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
раздел 3. «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
раздел 7. «Бюджетные программы» изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1798
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Запасы углеводородного сырья
Общие прогнозные извлекаемые ресурсы углеводородного сырья в Республике Казахстан составляют 17 млрд. тонн, из них 8 млрд. тонн приходится на казахстанский сектор Каспийского моря (далее – КСКМ). По подтвержденным запасам нефти, Казахстан входит в число 15 ведущих стран мира и обладает 3,3 % мировых запасов углеводородного сырья.
Нефтегазоносные районы республики, на которых расположено 172 нефтяных и 42 конденсатных месторождения, занимают площадь около 62 % территории Казахстана. Основные запасы нефти в Казахстане (более 90 %) сконцентрированы в 15 крупнейших месторождениях – Тенгиз, Кашаган, Карачаганак, Узень, Жетыбай, Жанажол, Каламкас, Кенкияк, Каражанбас, Кумколь, Бузачи Северные, Алибекмола, Прорва Центральная и Восточная, Кенбай, Королевское.
Месторождения находятся на территории шести из четырнадцати областей Казахстана. Это Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Кызылординская и Мангистауская области. При этом, примерно 70 % запасов углеводородов сконцентрировано на западе Казахстана.

Мұнайдың неғұрлым барланған қорлары Атырау облысына тиесілі, оның аумағында өнеркәсіптік санаттағы 930 млн. тонна қоры бар 75-тен астам кен орны ашылды.
15-тен астам көмірсутек кен орны Батыс Қазақстан облысының аумағында орналасқан. Мұнай-газ әлеуеті тұрғысынан Ақтөбе облысы тағы бір перспективалы өңір болып табылады. Мұнда 25-ке жуық кен орны ашылды. Қызылорда және Қарағанды облыстарының мұнай өңдеу саласының негізі – маңыздылығы бойынша Қазақстанның бесінші мұнай-газды провинциясы Құмкөл кен орындары тобы болып табылады.
Каспий және Арал теңіздерінің акваториясында республикада жүргізіп жатқан жер қойнауы учаскелерін кең ауқымды зерделеу Қазақстанның мұнай-газ саласының ресурстық әлеуетін одан әрі молайтуға ықпал ететін болады.
Каспийдің солтүстігінде 2000 жылы Қашаған кен орнының ашылуы соңғы 30 жыл ішіндегі әлемдік тәжірибедегі ең маңызды оқиға деп аталды.
Мұнай мен газ іздеу перспективалары Каспий маңы ойпатындағы, Арал маңындағы зерттелмеген терең жатқан құрылымдармен, сондай-ақ Солтүстік, Орталық және Оңтүстік Қазақстандағы объектілердегі сейсмикалық жұмыстардың анықталған нәтижелерімен байланыстырылады.
Қазақстанда көмірсутегі қорларын ұлғайтудың нақты перспективалары бар, өйткені Қазақстанның жер қойнауының әлеуеті әлі де жоғары болып табылады. Сондықтан мұнай-газ саласын одан әрі дамыту жаңа кен орындарының ашылуы есебінен қорлардың өсуімен қамтамасыз етілуі тиіс.
Мұнай өндіру
Мұнай саласының серпінді дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.
Мұнай-газ кешені елдің және оның жекелеген өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық дамуына шешуші әсер тигізеді, шын мәнінде мемлекеттің бүкіл экономикасы үшін алға тартушы күш болып табылады, экономиканың басқа да салаларының дамуына ықпал етеді. Өңірлер мен бүкіл мемлекет ауқымындағы неғұрлым маңызды әлеуметтік бағдарламалардың іске асырылуы мұнай-газ кешені кәсіпорындарының жұмысына байланысты.
Мұнай-газ кешеніндегі өзгерістер саланың өзінің, сондай-ақ байланысты өнеркәсіп салаларының жұмыс істеу тиімділігін арттыруға бағытталған, бұл елдің энергетикалық қауіпсіздігінің нығаюына ықпал етуге, сондай-ақ кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігімен, қызметтер мен өнім сапасының артуымен қатар экономиканың тұрақты өсуін және әртараптануын қамтамасыз етуге тиіс.
2011 жылы республикада мұнай және газ конденсатын өндіру 2010 жылмен салыстырғанда 1,6 %-ға өсіп, 81 млн. тоннаны құрады. 72 млн. тонна мұнай және газ конденсаты экспортталды.
Қазақстан Республикасының аумағында 2011 жылдың қорытындылары бойынша негізгі мұнай өндіруші компаниялар «Теңізшевройл» ЖШС (бұдан әрі – ТШО) (25,8 млн. тонна), «Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.» ЖШС (бұдан әрі – КПО б.в.) (12,1 млн. тонна), «ҚазМұнайГаз» Барлау Өңдеу» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ҚМГ БӨ) (7,9 млн. тонна), «Маңғыстаумұнайгаз» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ММГ) (5,8 млн. тонна) және «Ақтөбемұнайгаз – СНПС» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «Ақтөбемұнайгаз СНПС») (6,2 млн. тонна) болып табылады.
Қазақстан Республикасының құрлықтағы кен орындарында игерілетін көмірсутек шикізатының басым бөлігі жылдық өндірудің ең жоғары деңгейлі сатысына жетті. Құрлықта өндірудің одан әрі өсуі бірінші кезекте, Теңіз және Қарашығанақ кен орындарын игерудің жылдамдауына байланысты.

Наиболее разведанными запасами нефти обладает Атырауская область, на территории которой открыто более 75 месторождений с запасами промышленных категорий 930 млн. тонн.
Свыше 15 месторождений углеводородов находятся на территории Западно-Казахстанской области. Еще одним перспективным регионом с точки зрения нефтегазового потенциала является Актюбинская область. Здесь открыто около 25 месторождений. Основой нефтедобывающей отрасли Кызылординской и Карагандинской областей является Кумкольская группа месторождений – пятая по значимости нефтегазовая провинция Казахстана.
Дальнейшему наращиванию ресурсного потенциала нефтегазовой отрасли Казахстана будет способствовать проводимое республикой широкомасштабное изучение участков недр в акватории Каспийского и Аральского морей.
Открытие в 2000 году на севере Каспия Кашаганского месторождения названо самым значительным событием в мировой практике за последние 30 лет.
Перспективы поисков нефти и газа связываются и с неизученными глубокопогруженными структурами в Прикаспийской впадине, Приаралье, а также с выявленными результатами региональных сейсмических работ объектами в Северном, Центральном и Южном Казахстане.
В Казахстане существуют реальные перспективы увеличения запасов углеводородов, так как потенциал недр Казахстана остается по-прежнему высоким. Поэтому дальнейшее развитие нефтегазовой отрасли должно обеспечиваться приростом запасов за счет открытия новых месторождений.
Добыча нефти
Динамичное развитие нефтяной отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.
Нефтегазовый комплекс оказывает решающее воздействие на социально-экономическое развитие страны и ее отдельных регионов, по сути, является локомотивом для всей экономики государства, способствует развитию других отраслей экономики. С работой предприятий нефтегазового комплекса связано претворение в жизнь наиболее значимых социальных программ в масштабах регионов и всего государства.
Преобразования в нефтегазовом комплексе направлены на повышение эффективности функционирования, как самой отрасли, так и связанных отраслей промышленности, что должно способствовать укреплению энергетической безопасности страны, а так же обеспечить стабильный рост и диверсификацию экономики, сопровождаемых повышением конкурентоспособности предприятий, качества услуг и продукции.
В 2011 году добыча нефти и газового конденсата в республике составила 81 млн. тонн, увеличившись на 1,6 % по сравнению с 2010 годом. Экспорт нефти и газового конденсата – 72 млн. тонн.
На территории Республики Казахстан по итогам 2011 года основными нефтедобывающими компаниями являются товарищество с ограниченной ответственностью «Тенгизшевройл» (далее – ТШО) (25,8 млн. тонн), товарищество с ограниченной ответственностью «Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В.» (далее – КПО б.в.) (12,1 млн. тонн), акционерное общество «Разведка Добыча «КазМунайГаз» (далее – РД КМГ) (7,9 млн. тонн), акционерное общество «Мангистаумунайгаз» (далее – ММГ) (5,8 млн. тонн) и акционерное общество «СНПС-Актобемунайгаз» (далее – «СНПС-Актобемунайгаз») (6,2 млн. тонн).
Большинство разрабатываемых на суше месторождений углеводородного сырья Республики Казахстан достигли стадии максимального уровня годовой добычи. Дальнейший рост добычи на суше, в первую очередь, связан с интенсификацией разработки месторождений Тенгиз и Карачаганак.

2012 жылдың аяғында Қашаған кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік игеруді бастау жоспарлануда. Бұл ретте Өнімді бөлу туралы келісімге Екінші қосымша шартқа сәйкес Қашаған коммерциялық өндіруінің басталуы 2013 жылдың қазанына дейін ұзартылуы мүмкін.
2015 жылы мұнай және газ конденсатын өндірудің өсу көлемі 2011 жылмен салыстырғанда 111,1 %-ға дейін өседі деп күтілуде (өндіру өсімі 9,0 млн. тоннаны құрайды), бұл 1-диаграммада көрсетілген:
1-диаграмма. 2009 – 2011 жылдары мұнай және газ конденсатын өндіру және 2012 – 2015 жылдарға арналған болжам, млн. тонна
Мұнай өңдеу
2011 жылы республиканың мұнай өңдеу зауыттарында (бұдан әрі – МӨЗ) 13,1 млн. тонна немесе 2010 жылдың деңгейіне қатысты 95,6 % мұнай өңделді. 2757,628 мың тонна бензин (95,3 %), 4064,325 мың тонна дизель отыны (99,8 %), 3660,145 мың тонна мазут (97,1 %), 387,140 мың тонна авиакеросин (79,1 %) өндірілді.
Республиканың қолданыстағы мұнай өндіру қуаттары жаңғыртылғаннан кейін 2015 жылдан кейін МӨЗ-де мұнай өңдеу көлемі жылына 15,05 млн. тоннаға дейін ұлғайтылады және тиісінше, мұнай өнімдерінің көлемін ұлғайту жоспарланып отыр. 2015 жылға дейін мұнай өңдеу көлемі мен мұнай өнімдерін өндіру серпіні 2 және 3-диаграммаларда көрсетілген.
2-диаграмма. 2009 – 2011 жылдары мұнай өңдеу және 2012 – 2015 жылдарға арналған болжам, млн. тонна
3-диаграмма. 2009 – 2011 жылдары мұнай өнімдерінің негізгі түрлерін өндіру және 2012 – 2015 жылдарға арналған болжам, мың тонна
Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 826 шешімімен «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы» техникалық регламент (бұдан әрі – КО ТР) бекітілді, ол 2012 жылғы 31 желтоқсаннан бастап күшіне енеді. КО ТР әзірлеуші – қазақстандық тараптың атынан Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі болып табылады.
КО ТР бірыңғай Кеден одағының кеден аумағында міндетті түрде бірыңғай Кеден одағының кеден аумағында айналымға шығарылатын автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа (бұдан әрі – отын) қойылатын қолдану және орындау үшін міндетті талаптарды белгілеу мақсатында әзірленді, сондай-ақ адамның өмірі мен денсаулығын, мүлікті қорғауды, қоршаған ортаны қорғауды, оның мақсаты, қауіпсіздігі және энергетикалық тиімділігіне қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын іс-әрекеттердің алдын алуды қамтамасыз ету мақсатында отынға қойылатын талаптарды белгілейді.
КО ТР автомобиль бензині мен дизель отынын Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағында неғұрлым жоғары экологиялық класқа Кеден одағына мүше мемлекеттердің технологиялық мүмкіндіктері бойынша сараланған тәсілді ескере отырып, айналымға шығару бойынша ауыстыру мерзімдерін айқындайды.
КО ТР бірге, құрамында қағидалармен, зерттеу (сынау) және өлшем әдістерін, сонымен бірге КО ТР талаптарын орындау және қолдану үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын, Кеден одағына мүше мемлекеттердің, мемлекетаралық, ұлттық (мемлекеттік) (мемлекетаралық стандарттар қабылданғанға дейін) стандарттарының тізбесі бекітілді.
Халықаралық нормаларға, оның ішінде жоғарыда көрсетілген КО ТР тараптарына сәйкес өндірілетін мұнай өнімдерінің сапасын жақсартуды қамтамасыз ету үшін отандық МӨЗ-де қолданыстағы қайта өндіру қуаттарын қайта құру және жаңғырту бойынша іс-шаралар жоспарланған.
Отандық МӨЗ-ді қайта құру және жаңғырту мынадай инвестициялық жобаларды іске асыруды көздейді:
Атырау мұнай өңдеу зауытында (бұдан әрі – АМӨЗ):

В конце 2012 года планируется начало реализации опытно-промышленной разработки месторождения Кашаган. При этом, в соответствии со вторым дополнительным Договором к Соглашению о разделе продукции возможно продление начала Кашаганской коммерческой добычи до октября 2013 года.
В 2015 году ожидается рост объема добычи нефти и газового конденсата до 111,1 % по отношению к 2011 году (прирост добычи составит 9,0 млн. тонн), что отражено в диаграмме 1:
Диаграмма 1. Добыча нефти и газового конденсата за 2009 – 2011 годы
и прогноз на 2012 – 2015 годы, в млн. тонн
Переработка нефти
В 2011 году на нефтеперерабатывающих заводах республики (далее – НПЗ) переработано 13,1 млн. тонн нефти или 95,6 % к уровню 2010 года. Произведено бензина 2757,628 тыс. тонн (95,3 %), дизельного топлива – 4064,325 тыс. тонн (99,8 %), мазута – 3660,145 тыс. тонн (97,1 %), авиакеросина – 387,140 тыс. тонн (79,1 %).
После модернизации действующих нефтеперерабатывающих мощностей республики планируется после 2015 года увеличить объемы переработки нефти на НПЗ до 15,05 млн. тонн в год и, соответственно, объемы производства нефтепродуктов. Объемы переработки нефти и динамика производства нефтепродуктов до 2015 года отражены в диаграммах 2 и 3.
Диаграмма 2. Переработка нефти за 2009 – 2011 годы и прогноз
на 2012 – 2015 годы, в млн. тонн
Диаграмма 3. Производство основных видов нефтепродуктов
за 2009 – 2011 годы и прогноз на 2012 – 2015 годы, в тыс.тонн
Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826 утвержден Технический регламент «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» (далее – ТР ТС), который вступает в силу с 31 декабря 2012 года. Разработчик ТР ТС – казахстанская сторона в лице Министерства нефти и газа Республики Казахстан.
ТР ТС разработан с целью установления на единой таможенной территории Таможенного союза обязательных для применения и исполнения требований к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту (далее – топливо), выпускаемым в обращение на единую таможенную территорию Таможенного союза, также устанавливает требования к топливу в целях обеспечения защиты жизни и здоровья человека, имущества, охраны окружающей среды, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно его назначения, безопасности и энергетической эффективности.
ТР ТС определены сроки перехода по выпуску в оборот (обращение) автомобильного бензина и дизельного топлива на более высокие экологические классы на единой таможенной территории Таможенного союза с учетом дифференцированного подхода по технологическим возможностям государств – членов Таможенного союза.
С ТР ТС утвержден Перечень межгосударственных стандартов, национальных (государственных) государств – членов Таможенного союза (до принятия межгосударственных стандартов), содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимых для применения и исполнения требований ТР ТС.
Для обеспечения улучшения качества производимой нефтепродукции согласно международным нормам, в том числе требованиям вышеуказанного ТР ТС, на отечественных НПЗ планируются мероприятия по реконструкции и модернизации действующих перерабатывающих мощностей.
Реконструкция и модернизация отечественных НПЗ предусматривают реализацию следующих инвестиционных проектов.

АМӨЗ-де ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғысының вакуумдық блогын қайта (2010 жылғы желтоқсан) және баяу кокстеу қондырғысын (2011 жылғы мамыр) қайта құру, вакуумдық блоктың қуатын жылына 1800 мың тоннаға дейін және баяу кокстеу қондырғысының қуатын жылына 1000 мың тоннаға дейін жеткізу аяқталды.
Жылына 133 мың тонна бензол, 496 мың тонна параксилол өндірумен хош иісті көмірсутек өндіру жөніндегі кешен салу және мұнай өнімдерінің сапасын К3 – экологиялық класқа дейін жақсарту басталды. Жобаны іске асыру мерзімі – 2010 – 2013 жылдар.
Жылына мұнай өңдеуді 5500 мың тоннаға дейін және мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класқа дейін жақсартумен өңдеу тереңдігін 87 %-ға дейін жеткізе отырып, мұнайды тереңдетіп өңдеу бойынша кешен салу. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар.
«Петро Қазақстан Ойл Продактс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде (бұдан әрі – ПҚОП):
Мұнай өңдеу бойынша қуатты жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен, зауытты қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 – экологиялық класқа дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар.
Павлодар мұнай-химия зауытында (бұдан әрі – ПМХЗ):
Зауытты қуатын жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, мұнай өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4, К5 экологиялық класқа дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2016 жылдар.
МӨЗ-ді қайта құру мен жаңғыртуды аяқтау 2016 жылы республиканың тұтынушыларын К4 және К5 экологиялық класс талаптарына сай келетін сапалы мұнай және мұнай-химия өнімдерімен қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтуға, республиканың автомобиль және авиация отынына қажеттігін қамтамасыз етуге, МӨЗ-дің мұнай өңдеу жөніндегі жиынтық қуатын жылына 17,5 млн. тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Мұнай тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы мұнай тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
Қазіргі уақытта қазақстандық мұнайдың қолданыстағы негізгі экспорттық бағыттары Атырау – Самара құбыры, Каспий құбыр консорциумының (бұдан әрі – КҚК) құбыры, Атасу – Алашанькоу құбыры, Ақтау порты болып табылады.
Мұнайдың басым бөлігі КҚК мұнай құбыры бойынша – 28,1 млн. тонна және Атырау – Самара мұнай құбыры бойынша – 15,4 млн. тонна экспортталды. Қытай бағытында 10,7 млн. тонна тасымалданды. Ақтау порты арқылы экспорттау 8,0 млн. тоннаны құрады, теміржол арқылы - 7,7 млн. тонна тиелді. Орынбор газ өңдеу зауытына (бұдан әрі – ГӨЗ) 1,2 млн. тонна жеткізілді.
Қазақстанның экспорттық және транзиттік әлеуетін дамыту мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарының бірі болып табылады. Жаңа экспорттық жүйе құру және қолданыстағыларын кеңейту жұмысы бүгінгі күні өзекті болып отыр.
Мұнай-газ ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан көлік шығындарын азайту шартымен қазақстандық көмірсутекті неғұрлым тартымды өткізу нарықтарына тасымалдау жобаларын іздеу мен іске асыруды жалғастыруға тиіс. Қуатты және мұнай мен газды экспортттау бағыттарын дамыту өндіру және ішкі тұтынудың перспективалық көлемдеріне, транзиттік елдермен ұзақ мерзімді уағдаластықтардың болуына, әлемдік тұтыну нарықтарында сұраныс пен жағдайдың деңгейіне сәйкес болуға тиіс.
Қазақстандық мұнайды тасымалдаудың экспорттық бағдарын дамыту және әртараптандыру мақсатында мына жобаларды іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілуде: КҚК мұнай құбырын кезең-кезеңмен кеңейту және Қазақстан Қытай мұнай құбырының өткізу қабілетін ұлғайту.
Мұнай мен газ конденсатын теңгерімді өндіру кезінде мұнай құбырларын кеңейту жобаларын ескере отырып, экспорт КҚК және Қазақстан Қытай негізгі бағыттары бойынша ұлғайтылатын болады.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы тәуекелдер:
Сыртқы ықтимал тәуекелдер – МӨЗ-ге ресейлік мұнай жеткізілімін азайту, толық тоқтату не МӨЗ-ге ресейлік мұнайды экспорттық кедендік баж салығымен жеткізу;
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдарлар – ПМХЗ және ПҚОП өңдеу үшін мұнай көлемінің жетпеуі, осының салдарынан ішкі нарықтың мұнай өнімдеріне қажеттігін қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдер туындайды;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – МӨЗ-ге мұнай жеткізу саласында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында екіжақты келісімге қол қою. Батыс Қазақстан кен орындарынан ПМХЗ және ПҚОП-қа мұнай жеткізу үшін құбырларды тиісті реверсиялау бойынша жұмыстар жүргізу.
2-стратегиялық бағыт. Газ саласын серпінді дамыту
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Газ өндіру
Газ саласының серпінді дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.

На Атырауском нефтеперерабатывающем заводе (далее – АНПЗ) завершена реконструкция вакуумного блока установки ЭЛОУ-АВТ-3 (декабрь 2010 года) и установки замедленного коксования (май 2011 года), доведения мощности вакуумного блока до 1800 тыс. тонн в год и установки замедленного коксования до 1000 тыс. тонн в год.
Начато строительство комплекса по производству ароматических углеводородов с производством бензола – 133 тыс. тонн в год, параксилола - 496 тыс. тонн в год и улучшения качества нефтепродуктов до экологического класса К3. Срок реализации проекта – 2010 – 2013 годы.
Идет строительство комплекса по глубокой переработке нефти с доведением переработки нефти до 5500 тыс. тонн в год и глубины переработки до 87 % с улучшением качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5. Срок реализации проекта – 2011 – 2016 годы.
На товариществе с ограниченной ответственностью «Петро Казахстан Ойл Продактс» (далее – ПКОП) реализуется проект реконструкции и модернизации завода с доведением мощности по переработке нефти до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5. Срок реализации проекта – 2011 – 2016 годы.
На Павлодарском нефтехимическом заводе (далее – ПНХЗ) реализуется проект реконструкции и модернизации с доведением мощности завода до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4, К5. Срок реализации проекта – 2011 – 2016 годы.
Завершение реконструкции и модернизации НПЗ позволит в 2016 году обеспечить потребителей республики качественными нефтепродуктами и нефтехимическими продуктами, соответствующими требованиям экологических классов К4 и К5, снизить вредное воздействие на окружающую среду, обеспечить потребности республики в автомобильном и авиационном топливе, довести суммарную мощность НПЗ по переработке нефти до 17,5 млн. тонн в год.
Развитие нефтетранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития нефтетранспортной инфраструктуры.
В настоящее время основными действующими экспортными маршрутами казахстанской нефти являются трубопровод Атырау-Самара, трубопровод Каспийского Трубопроводного Консорциума (далее – КТК), трубопровод Атасу-Алашанькоу, порт Актау.
Наибольший объем нефти был экспортирован по нефтепроводам КТК - 28,1 млн. тонн и Атырау-Самара - 15,4 млн. тонн. В китайском направлении транспортировано - 10,7 млн. тонн. Экспорт через порт Актау составил порядка 8,0 млн.тонн, по железной дороге было отгружено 7,7 млн. тонн, на Оренбургский ГПЗ – 1,2 млн. тонн.
Развитие экспортного и транзитного потенциала Казахстана является одним из главных направлений государственной политики. Актуальной является работа по созданию новых и расширению существующих экспортных систем.
С целью повышения эффективности использования нефтегазовых ресурсов Казахстан должен продолжить поиск и реализацию проектов по транспортировке казахстанских углеводородов на наиболее привлекательные рынки сбыта при условии минимизации транспортных издержек. Развитие мощностей и направлений экспорта нефти и газа должно соответствовать перспективным объемам добычи и внутреннего потребления, наличию долгосрочных договоренностей с транзитными странами, уровню спроса и ситуации на мировых рынках потребления.
С целью развития и диверсификации экспортных маршрутов транспортировки казахстанской нефти проводится работа по реализации следующих проектов: поэтапного расширения нефтепровода КТК и увеличение пропускной способности нефтепровода Казахстан-Китай.
С учетом проектов расширения нефтепроводов при сбалансированной добыче нефти и газового конденсата экспорт будет увеличиваться по основным направлениям: КТК и Казахстан-Китай.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Возможные внешние риски – уменьшение, полное прекращение поставок российской нефти на НПЗ, либо поставки российской нефти на НПЗ с экспортными таможенными пошлинами.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками – нехватка объемов нефти для переработки на ПНХЗ и ПКОП, вследствие чего возникают риски, связанные с обеспечением потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах.
Мероприятия по управлению рисками – подписание двухстороннего соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти на НПЗ. Проведение работ по соответствующему реверсированию трубопроводов для поставок нефти с западно-казахстанских месторождений на ПНХЗ и ПКОП.
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие газовой отрасли
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Добыча газа
Динамичное развитие газовой отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.

Табиғи және ілеспе газды өндіру 2011 жылы 42,0 млрд. текше метрді құрады, 2010 жылмен салыстырғанда өсуі – 12,3 %. Газ экспортының көлемі 9,2 млрд. текше метрді құрады.
Қазақстан Республикасының аумағында негізгі газ өндіруші компаниялар (2011 жылғы деректер бойынша) ҚПО б.в. (16,9 млрд. текше метр), ТШО (13,5 млрд. текше метр), «Ақтөбемұнайгаз-СНПС» АҚ (3,4 млрд. текше метр), «Қазмұнайтеңіз» МНК» ЖШС (0,8 млрд. текше метр), ҚМГ БӨ (0,4 млрд. текше метр) болып табылады.
2015 жылы табиғи және ілеспе газ өндіру көлемін 2011 жылға қарағанда 7,1 % дейін өсіру жоспарлануда (өндіру өсімі 3,0 млрд. текше метрді құрайды). 2015 жылға дейін газ өндіру болжамы 4-диаграммада көрсетілген.
4-диаграмма. 2010 – 2011 жылдары газ өндіру және 2012 – 2015 жылдарға арналған болжам, млрд. текше метр
Газ өндіруді ұлғайту Қарашығанақ, Теңіз, Жаңажол, Толқын секілді және «ҚазМұнайГаз» ұлттық компаниясы» АҚ-тың (бұдан әрі – ҚМГ) иелігіндегі бірқатар басқа кен орындарының, сондай-ақ Каспий қайраңы (Қашаған және басқалар) кен орындарының жаңа және негізгі базалық көмірсутек кен орындарын дамыту жолымен қамтамасыз етіледі.
Газ өңдеу
2011 жылы газ өңдеу кәсіпорындарында 2250 мың тонна сұйытылған көмірсутек газы өндірілді.
Негiзiнен, республиканың мұнай-газ кешені өндiретiн газ ілеспе газ болып табылады, сондықтан оны тауарлық газды өндiргенге дейiн газ өңдеу зауыттарында өңдеу талап етіледі. Республикада жылына жалпы газ өңдеу қуаты 18,9 млрд. текше метр болатын үш газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ГӨЗ) жұмыс iстейдi:
Қазақ газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ҚазГӨЗ);
Теңiз газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ТГӨЗ);
Жаңажол газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ЖГӨЗ).
Газ өндiрудің көлемi аз кен орындарында газды тауарлық күйге дейiн дайындау газды кешендi дайындау қондырғыларында (бұдан әрi – ГКДҚ) жүргізіледі.
2006 жылдан 2011 жылға дейінгі кезеңде газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды орындау мұнай өңдеуді 2006 жылы 64,9 млн. тоннадан 2011 жылы 81 млн. тоннаға дейiн және тиісiнше газды 27-ден 42 млрд. текше метрге дейiн ұлғайту жағдайында жағылатын газ көлемін 3,1-ден 1,2 млрд. текше м-ге дейiн, яғни 1,9 млрд. текше м, қысқартуға ықпал етеді. Бұл ретте кәдеге жаратылған газ көлемі 23,9-дан 38,3 млрд. текше метрге дейiн, яғни 14,4 млрд. текше метрге ұлғайтылды. Республиканың жер қойнауын пайдаланушыларының ілеспе газды кәдеге жарату жөнінде бекітілген бағдарламаларды орындауына тұрақты мониторинг жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды орындауы қуаты 256 МВт астам 12 газ турбиналық электр станциясын (бұдан әрi – ГТЭС), газды кешенді кәдеге жарату бойынша 12 қондырғыны және 8 млрд. текше метр газды өңдеу және жылына 350 мың тоннадан астам сұйытылған газды өндіру үшін ГӨЗ-ді қамтитын кәдеге жаратылатын газды пайдалану жөнінде жаңа инфрақұрылымды құруға ықпал етті.

Добыча природного и попутного газа в 2011 году составила 42,0 млрд. куб.м, рост по сравнению с 2010 годом – на 12,3 %. Объем экспорта газа составил 9,2 млрд. куб.м.
На территории Республики Казахстан основными газодобывающими компаниями (по данным за 2011 год) являются КПО б.в. (16,9 млрд. куб.м), ТШО (13,5 млрд. куб.м), «СНПС-Актобемунайгаз» (3,4 млрд. куб.м), АО «МНК «КазМунайТениз» (0,8 млрд. куб.м), РД КМГ (0,4 млрд. куб.м).
Планируется в 2015 году рост объема добычи природного и попутного газа до 7,1% по отношению к 2011 году (прирост добычи составит 3,0 млрд.куб.м). Прогноз добычи газа до 2015 года представлен в диаграмме 4.
Диаграмма 4. Добыча газа за 2009 – 2011 годы и прогноз
на 2012 – 2015 годы, в млрд. куб.м
Увеличение добычи газа обеспечивается путем развития новых и основных базовых месторождений углеводородов, таких как Карачаганак, Тенгиз, Жанажол, Толкын и ряда других месторождений, принадлежащих акционерному обществу «Национальная компания «КазМунайГаз» (далее – КМГ), а также месторождений Каспийского шельфа (Кашаган и другие).
Переработка газа
За 2011 год на газоперерабатывающих предприятиях произведено 2250 тыс. тонн сжиженного углеводородного газа.
Газ, добываемый нефтегазовым комплексом республики, в основном, является попутным, поэтому требуется его переработка на газоперерабатывающих заводах до выработки товарного газа. В республике действуют три газоперерабатывающих завода (далее – ГПЗ) общей мощностью переработки 18,9 млрд. куб.м газа в год:
Казахский газоперерабатывающий завод (далее – КазГПЗ);
Тенгизский газоперерабатывающий завод (далее – ТГПЗ);
Жанажольский газоперерабатывающий завод (далее – ЖГПЗ).
На месторождениях с меньшими объемами добычи газа подготовка газа до товарного состояния ведется на установках по комплексной подготовке газа (далее – УКПГ).
За период с 2006 по 2011 годы выполнение мероприятий по утилизации газа способствовало сокращению объемов сжигаемого газа с 3,1 до 1,2 млрд. куб.м, т.е. на 1,9 млрд. куб.м, при увеличении добычи нефти с 64,9 млн. тонн в 2006 году до 80,06 млн.тонн в 2011 году и газа с 27,0 до 39,5 млрд. куб.м соответственно. При этом объем утилизированного газа увеличился с 23,9 млрд. куб.м до 38,3 млрд. куб.м, т.е. на 14,4 млрд. куб.м. Осуществляется постоянный мониторинг за выполнением недропользователями республики утвержденных программ по утилизации попутного газа.
Выполнение недропользователями мероприятий по утилизации газа способствовало созданию новой инфраструктуры по использованию утилизируемого газа, включающей 12 газотурбинных электростанций (далее – ГТЭС) мощностью более 256 МВт, 12 установок по комплексной утилизации газа и ГПЗ для переработки 8 млрд. куб.м газа и выработки более 350 тыс. тонн сжиженного газа в год.

Магистральдық және газ тарату құбырларының тарихи қалыптасқан жүйесіне сәйкес табиғи газ республиканың 14 облысының 9-ына жеткізіледi. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының елді мекендерін газдандыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға айтарлықтай назар аударады. 2006 – 2010 жылдары осы мақсатқа республикалық бюджеттен 28 млрд. астам теңге бөлінген болатын. Қабылданған шаралар Ақтөбе, Атырау, Қостанай, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының 150-ден астам елді мекенін, сондай-ақ Қызылорда қаласындағы 473 көп қабатты үйлер мен 4,17 мың жеке үйді табиғи газбен газдандыруға мүмкiндiк бердi.
Облыс әкiмдіктерiнің деректері бойынша 2015 жылы газ тұтыну көлемi 14,6 млрд. текше метрді құрайды, бұл 2011 жылға қарағанда 1,6 есе көп.
Газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы газ тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
2011 жылы қазақстандық газ экспортының көлемi 9,2 млрд. текше метрді құрады, республика аумағы бойынша халықаралық газ транзитiнiң көлемi 96,6 млрд. текше метрді құрады, оның iшiнде ресейлiк – 61,9; түрікмен – 26,5; өзбек – 8,2.
Республиканың аумағы бойынша газ тасымалдау және газ транзиті негiзгi магистральдық газ құбырлары – «Орта Азия – Орталық» (Орта Азия газы), «Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы (Орта Азия газы)», Қазақстан – Қытай (Орта Азия газы) газ құбырының 1-шi учаскесі, «Оренбург – Новопсков», (Ресей газы) «Бұхара – Орал» (Ресей газы) бойынша жүзеге асырылады.
Ішкі нарықты газбен қамтамасыз ету үшін 2006 жылы «Газпром» ААҚ, «Өзбекмұнайгаз» ҰХК және «ҚазМұнайГаз» ҰҚ» АҚ арасында газдың қарама-қарсы жеткізілімдері туралы келісімге қол қойылды.
Бейнеу – Шымкент газ құбырын салу Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігінің артуына ықпал ететін болады және елдің газ өндіретін батыс өңірлерінен оңтүстікке берілетін газ ағынын қамтамасыз етуге және сол арқылы өзбек газының жеткізіліміне тәуелділікті азайтуға мүмкіндік береді.
Газ құбырының трассасы Маңғыстау, Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстары арқылы өтетін болады.
Бейнеу – Шымкент газ құбыры Орта Азия – Орталық, Бұхара – Орал, Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы, Қазақстан – Қытай сияқты барлық негізгі магистралдық газ құбырларын қосады.
Жобаны іске асыру тұрғындарының жалпы саны 2 млн. адамға дейін 400-ге жуық елді мекенді қамтумен, Қызылорда облысының, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарының солтүстік аудандарының бұрын газбен жабдықталмаған аумақтарын газбен жабдықтауды жалғастыру мүмкіндігін көрсеткен оң мультипликативтік әсер берді. Бұл ауыл тұрғындары тұрмысының сапалық деңгейін көтеруге мүмкіндік берді, жаңа және жұмыс істеп тұрған өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы дамытуға және жаңғыртуға, шағын және орта бизнесті объектілерін дамытуға және соның нәтижесі ретінде жаңа жұмыс орындарын құруға қозғау салады.
Тұтастай алғанда, жобаны іске асыру газ құбыры трассасының бойында орналасқан Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсартуға алып келеді.
Қазақстан ішкі және сыртқы нарықтарға көмірсутектерді жеткізудің көп бағыттылығы қағидаттарына негізделе отырып, табиғи газдың транзиті мен экспорттық жеткізілімі бойынша барлық экономикалық тиімді бағдарларды дамытуға ұмтылады. Қазақстан - Қытай газ құбыры және Каспий жағалауы газ құбырын салу жобаларын іске асыру елдің транзиттік және экспорттық әлеуетін арттыруға мүмкіндік береді және тиісінше, Қазақстан экономикасының дамуына ықпал ететін болады.
Қазақстан-Қытай газ құбыры жобасы

В соответствии с исторически сложившейся системой магистральных и распределительных газопроводов природный газ поставляется в 9 из 14 областей республики. Значительное внимание Правительством Республики Казахстан уделяется осуществлению мероприятий по газификации населенных пунктов Республики Казахстан. За 2006 – 2010 годы из республиканского бюджета на эти цели было выделено свыше 28 млрд. тенге. Принятые меры позволили газифицировать природным газом свыше 150 населенных пунктов Актюбинской, Атырауской, Костанайской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей, а также 473 многоэтажных домов и 4,17 тысяч частных домов в городе Кызылорда.
По данным акиматов областей объем потребления газа в 2015 году составит 14,6 млрд. куб.м, что в 1,6 раза больше, чем в 2011 году.
Развитие газотранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития газотранспортной инфраструктуры.
За 2011 год объем экспорта казахстанского газа составил 9,2 млрд. куб.м, объем международного транзита газа по территории республики составил 96,6 млрд. куб.м, в том числе российского – 61,9; туркменского – 26,5; узбекского – 8,2.
Транспортировка и транзит газа по территории республики осуществляются по основным магистральным газопроводам – «Средняя Азия – Центр» (среднеазиатский газ), «Бухарский газоносный регион – Ташкент – Бишкек – Алматы» (среднеазиатский газ), 1-ый участок газопровода «Казахстан – Китай» (среднеазиатский газ), «Оренбург – Новопсков» (российский газ), «Бухара – Урал» (российский газ).
Для обеспечения внутреннего рынка газом в 2006 году подписано Соглашение о встречных поставках газа между ОАО «Газпром», НХК «Узбекнефтегаз» и АО «НК «КазМунайГаз».
Строительство газопровода Бейнеу – Шымкент будет способствовать повышению энергетической безопасности Казахстана и позволит обеспечить перетоки газа из западных газодобывающих регионов страны в южные, и, тем самым, снизит зависимость от поставок узбекского газа.
Трасса газопровода будет проходить по Мангистауской, Актюбинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областям.
Газопровод Бейнеу – Шымкент соединит все основные магистральные газопроводы Средняя Азия – Центр, Бухара – Урал, Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы, Казахстан – Китай.
Реализация проекта даст положительный мультипликативный эффект, выражающийся в возможности продолжения газификации ранее негазифицированных территорий Кызылординской области, северных районов Южно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областей с общей численностью населения до 2 млн. человек с охватом около 400 населенных пунктов. Это позволит повысить качественный уровень жизни сельского населения, даст толчок к развитию новых и модернизации существующих объектов промышленности и сельского хозяйства, развитию малого и среднего бизнеса, и, как следствие, созданию новых рабочих мест.
В целом, реализация проекта приведет к улучшению социально-экономического положения регионов Республики Казахстан, расположенных вдоль трассы газопровода.
Основываясь на принципах многовекторности поставок углеводородов на внутренние и внешние рынки, Казахстан стремится развивать все экономически выгодные маршруты по транзиту и экспортным поставкам природного газа. Реализация проектов строительства газопровода Казахстан – Китай и Прикаспийского газопровода позволит повысить транзитный и экспортный потенциал страны, и, соответственно, будет способствовать развитию экономики Казахстана.
Проект газопровода Казахстан-Китай

2007 жылғы 18 тамызда Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан - Қытай газ құбырын салу және пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды. Газ құбыры түрікмендік және қазақстандық газды тасымалдауға арналған.
2009 жылдың соңында Қазақстан - Қытай газ құбырының бірінші учаскесінің 1-ші желісі, 2010 жылы қазанда 2-ші желісі пайдалануға енгізілді.
2012 жылдың соңына дейін Қазақстан-Қытай газ құбырының 1-ші учаскесінің қуатын кейіннен жылына 40 млрд. текше м-ге дейін кеңейтумен, жылына 30 млрд.т.м.-ге дейін жеткізу жоспарланып отыр.
Каспий жағалауы газ құбыры жобасы
2007 жылғы 20 желтоқсанда Мәскеу қаласында Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ресей Федерациясының Үкіметі және Түрікменстан Үкіметінің арасындағы Каспий жағалауы газ құбырын салудағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды, ол Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 14 мамырдағы Заңымен ратификацияланған.
Газ құбыры сыртқы нарыққа жыл сайын көлемі 20 млрд. текше м-ге дейін, оның ішінде 10 млрд. текше метрге дейін қазақстандық газды және 10 млрд. текше метрге дейін түрікмендік газды тасымалдауға арналған.
Каспий жағалауы газ құбырын салу жобасын іске асыру, оны одан әрі дамыту Ресей және Түрікмен тараптарының келісілген іс-қимылдарына байланысты болғандықтан, белгілі бір уақытқа кейінге қалдырылды.
3-ші Жаңажол газ өңдеу зауыты (бұдан әрі – 3-ЖГӨЗ) жобасын Сычуан жобалау-іздестіру институтты (ҚХР) әзірледі. Жоба бойынша үшінші зауытта 300-ден аса адам еңбек ететін болады.
«3-ЖГӨЗ 2-ші кезегін салу» объектісі бойынша газ өткізу нарығына талдау және өнімнің құны мен бастапқы жобасына түзету енгізу жұмыстары жүргізілуде. 2012 жылдың соңына дейін жобаға түзету енгізу жұмыстарын толығымен аяқтау жоспарлануда. ЖГӨЗ-дің 2-кезегін пайдалануға беру 2013 – 2014 жылдарға жоспарланған.
Ішкі тәуекелдер:
Ықтимал ішкі тәуекелдер – газды өңдеу және тасымалдау объектілерінде төтенше жағдайлар;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар қолданбаған жағдайда болуы мүмкін салдар – халыққа, кәсіпорындарға және ЖЭК-ке газды жеткізілуінің тоқтауы;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – өңдеу, тасымалдау және тарату объектілерінде жоспарланған алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Сыртқы тәуекелдер:
Ықтимал сыртқы тәуекелдер – Өзбекстан мен Ресейден табиғи газдың жеткізілуінің азаюы;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қолданбаған жағдайда болуы мүмкін салдар – газдың тапшылығы кәсіпорындарға және ЖЭК-терге газ жеткізуді азайтады, осының салдарынан электр энергиясы мен жылуды өндіру және тұрғындарға, коммуналдық-тұрмыстық және өнеркәсіптік кәсіпорындарға жеткізу азаяды.

18 августа 2007 года подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан-Китай. Газопровод предназначен для транспортировки газа туркменского и казахстанского происхождения.
В конце 2009 года введена в эксплуатацию 1-я нитка, в октябре 2010 года 2-я нитка первого участка газопровода Казахстан-Китай.
Доведение мощности 1-го участка газопровода Казахстан-Китай до 30 млрд. куб.м в год планируется до конца 2012 года, с последующим расширением до 40 млрд. куб.м в год.
Проект Прикаспийского газопровода
20 декабря 2007 года в Москве было подписано Соглашение между Правительствами Республики Казахстан, Российской Федерации и Туркменистана о сотрудничестве в строительстве Прикаспийского газопровода, ратифицированное Законом Республики Казахстан от 14 мая 2009 года.
Газопровод предназначен для транспортировки газа на внешние рынки в объеме до 20 млрд. куб.м ежегодно, в том числе до 10 млрд. куб.м казахстанского и до 10 млрд. куб.м туркменского газа.
Реализация проекта строительства Прикаспийского газопровода отложена на неопределенное время в связи с тем, что дальнейшее его развитие зависит от согласованных действий российской и туркменской сторон.
Проект третьего Жанажольского газоперерабатывающего завода (далее – ЖГПЗ-3) разработан Сычуанским проектно-изыскательным институтом (КНР). По проекту на третьем заводе будут трудиться более 300 человек.
По объекту «Строительство 2-ой очереди ЖГПЗ-3» проводится работа по анализу рынка реализации газа и стоимости продукта и корректировке первоначального проекта. До конца 2012 года планируется полностью завершить работы по корректировке. Ввод в эксплуатацию 2-ой очереди ЖГПЗ запланирован на 2013 – 2014 годы.
Возможные внутренние риски - ситуации ЧС на объектах переработки и транспортировки газа.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками - прекращение поставок газа населению, предприятиям и ТЭК.
Мероприятия по управлению рискам - планово-предупредительный ремонт на объектах переработки, транспортировки и распределения газа.
Возможные внешние риски – уменьшение поставок природного газа из Узбекистана и России.
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками - дефицит газа повлечет снижение поставок газа предприятиям и ТЭК, вследствие чего уменьшится выработка и поставка электроэнергии и тепла населению, коммунально-бытовым и промышленным предприятиям.

Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – 2006 жылғы 27 желтоқсандағы «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ, «Өзбекнефтегаз» ҰХК және «Газпром» ААҚ арасындағы қарсы газ жеткізу туралы келiсiм шеңберiнде газ жеткізуге арналған келісімшарттарды жасасу, «Бейнеу-Шымкент» МГ құрылысы жобасын іске асыруды жалғастыру.
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Көмірсутек шикізатын өндіру көлемінің үлкен ауқымына қарамастан, бүгінгі таңда Қазақстанда қосылған құны жоғары өнім ала отырып, көмірсутек шикізатын тереңдете өңдеудің толық технологиялық циклі жоқ.
Көмірсутек шикізатын өңдеу мұнай мен газды айырумен шектеледі. Елде кеңес уақытында салынған, әрі қазіргі заманғы стандарттарға сай келмейтін 3 мұнай өңдейтін және 3 газ өңдейтін зауыт жұмыс істейді.
Әлемдік деңгейдегі мұнай-химия өндірісін құрудың инвестициялық жобалары әзірленді және іске асырыла бастады, олар халықаралық деңгейге сәйкес келетін көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) өңдеудің икемді, ықпалдастырылған және толық технологиялық схемасын қамтамасыз етеді және бір уақытта бірнеше маңызды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
үлкен көлемде және неғұрлым жоғары сапалы мұнай өнімдерін шығару;
жоғары қосылған құны бар және халықаралық нарықта сұранысқа ие өнім болып табылатын базалық мұнай-химия өнімдерін алу;
кейіннен бөлу үшін мұнай-химия шикізатын шығару және жоғары қосылған құны бар кеңейтілген спектр мен мұнай-химия өнімдерін шығару (құрылыс, қаптау және орау материалдары, өндірістік және тұрмыстық тауарлар және т.б.);
көмірсутек шикізатын кешенді тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ету;
қоршаған ортаға теріс әсерді азайту;
мұнай-химия шикізатынан нақты тұтыныс өнімдерін өндіру бойынша шағын және орта бизнесті дамыту үшін жағдай жасау.
Мұнай-химия өндірістерін құрудың және МӨЗ-ді жаңғырту мен технологиялық қайта жарақтандырудың инвестициялық жобалары Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына және 2010 – 2014 жылдарға арналған Қазақстанның индустрияландыру картасына, Мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламаға енгізілді.
Атырау облысында базалық мұнай-химия өнімдері - этилен, полиэтилен және полипропилен шығару бойынша ықпалдастырылған газ-химия кешені салынатын болады. Жобаға салынатын инвестиция көлемі 945 млрд. теңгені құрайды. Оны табысты іске асыру, қарыз және акционерлік қаражаттарды уақтылы бөлуді және игеруді қамтамасыз ету үшін жоба кезеңдер бойынша іске асырылады: жобаның 1-кезеңі жылына қуаты 500 мың тонна полипропилен өндірісін қамтамасыз етеді, 1-кезеңнің құны шамамен 300 млрд. теңгені құрайды; 2-кезең - жылына 800 мың тонна полиэтилен, құны 645 млрд. теңгені құрайды. Жобаны іске асыру мерзімі: 2010–2016 жылдар. Жобаның операторы – «Kazaldistan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС (бұдан әpi –KPI). Газ-химия кешеніне ұзақ мерзімді кезеңде газ шикізатын жеткізуді «Теңізшевройл» ЖШС жүзеге асыратын болады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 142 қпү қаулысы).
Бірінші кезең бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін конкурс негізінде жобаның Бас мердігері болып «Sinopec Engineering» Қытай компаниясы таңдалып алынды. 2010 жылғы 19 наурызда «сақадай сай» жобасының 1-кезеңін салу келісімшартына қол қойылды, қaзipгi уақытта жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу басталды.
2010 жылғы наурызда СВI Lummus (АҚШ) компаниясымен пропанды егидрациялау және полипропиленді шығару технологиясына арналған лицензиялық келісімдерге қол қойылды.
Полипропиленді өткізуге кепілдік беру мақсатында «Sinopec Engineering» компаниясы дайын өнімдерді кепілді өткізу шартына (off-take agreement) қол қойды.
Ұқсас кешендер құрылысының халықаралық тәжірибесін ескере отырып және мұнай-химия өндірісіне едәуір инвестиция көлемін салу үшін тартымдылықты қамтамасыз ету үшін мемлекет жобаға қолдау көрсетуді ұйғарды:

Мероприятия по управлению рисками - заключение контрактов на поставку газа в рамках Соглашения о встречных поставках газа между АО «НК «КазМунайГаз», НХК «Узбекнефтегаз» и ОАО «Газпром» от 27 декабря 2006 года, продолжение реализации проекта строительства МГ «Бейнеу – Шымкент».
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Несмотря на большие объемы добычи углеводородного сырья, на сегодняшний день в Казахстане отсутствует полный технологический цикл глубокой переработки углеводородного сырья с получением продукции с высокой добавленной стоимостью.
Переработка углеводородного сырья ограничивается сепарацией нефти и газа. В стране действуют 3 нефтеперерабатывающих и 3 газоперерабатывающих завода, построенные в советское время и не отвечающие современным стандартам.
Разработаны и начата реализация инвестиционных проектов создания нефтехимических производств мирового уровня, которые обеспечат создание гибкой, интегрированной и полной технологической схемы переработки углеводородного сырья (нефть/газ), соответствующей международному уровню, и позволят одновременно решить несколько важных задач:
производить в большом объеме и более высокого качества нефтепродукты;
получить базовые нефтехимические продукты, которые уже являются продукцией с высокой добавленной стоимостью и востребованы на международном рынке;
производить нефтехимическое сырье для последующих переделов и производства расширенного спектра нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью (строительные, облицовочные и упаковочные материалы, товары промышленного и бытового назначения и т.д.);
обеспечить комплексную переработку углеводородного сырья;
уменьшить негативное воздействие на окружающую среду;
создать условия для развития малого и среднего бизнеса по производству из нефтехимического сырья конкретной потребительской продукции.
Инвестиционные проекты создания нефтехимических производств и модернизации и технологическому перевооружению НПЗ включены в Государственную программу по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и Карту индустрилизации Казахстана на 2010 – 2014 годы, отраслевую программу по развитию нефтегазового сектора на 2010 – 2014 годы.
В Атырауской области будет построен интегрированный газохимический комплекс по производству базовой нефтехимической продукции – этилена, полиэтилена и полипропилена. Объем инвестиций в проект составляет порядка 945,0 млрд. тенге. Чтобы обеспечить успешную его реализацию, своевременное выделение и освоение заемных и акционерных средств проект будет реализован по фазам: 1 фаза проекта обеспечит производство полипропилена мощностью – 500 тыс.тонн/год, стоимость 1 фазы составляет около 300,0 млрд. тенге; 2 фаза – полиэтилена 800 тыс.тонн/год со стоимостью 645,0 млрд. тенге. Срок реализации проекта: 2010 – 2016 годы. Оператор проекта – ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» (далее – KPI). Поставка газового сырья на газохимический комплекс будет осуществлена ТОО «Тенгизшевройл» на долгосрочный период (постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 142 дсп).
Генеральным подрядчиком проекта на конкурсной основе для осуществления строительных работ по 1-фазе выбрана китайская компания «Sinopec Engineering». 19 марта 2010 года подписан контракт на строительство 1-фазы проекта «под ключ». В настоящее время начата разработка проектно-сметной документации.
В марте 2010 года подписаны лицензионные соглашения на технологии дегидрирования пропана и производство полипропилена с компанией CBI Lummus (США).
В целях гарантирования сбыта полипропилена компанией заключен договор на гарантированный сбыт готовой продукции (off-take agreement) с компанией «Sinopec Engineering».
Учитывая международный опыт строительства аналогичных комплексов и для обеспечения привлекательности для вложения значительных объемов инвестиций в нефтехимические производства, государство решило оказать поддержку проекту:

жобаны іске асыру үшін қолайлы экономикалық және әкімшілік жағдайлар жасалды – Мемлекет басшысының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 495 Жарлығымен Атырау облысында «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылды. 2010 жылдан бастап АЭА аумағында инфрақұрылым құрылысы басталды (АЭА әкімшілік ғимараты және аумақты қоршау);
ЖСҚ әзірлеу және I кезеңнің жеке инфрақұрылым объектілерін салу 14 млрд. теңге көлемінде бюджеттік кредит қаражатының есебінен жүзеге асырылды.
I кезеңнің негізгі объектілері, оның ішінде өндірістік қондырғыларды салу 207 млрд. теңге көлемінде Қытайдың Экспорт-Импорт Банкінің кредиттік желісі қаражатының есебінен жүзеге асырылуда. 2011 жылғы 23 наурызда Шанхай қаласында (ҚХР) CB&I Lummus, Sinopec Engineering мен KPI арасында кездесу өткізілді, осы кездесуде CB&I Lummus пропанды дегидрирлеу қондырғысына арналған жобалық технологиялық құжаттардың жиынтығын Sinopec Engineering және KPI-ге ресми түрде берді, 2011 жылғы 24 наурызда полипропиленді өндіру қоңдырғысына жобалық технологиялық құжаттама жиынтығын беру жөніндегі осыған ұқсас кездесу болып өтті.
2011 жылғы 13 маусымда ҚХР Төрағасы Ху Цзиньтаоның Қазақстан Республикасына сапары шеңберінде «Біріккен химия компаниясы» ЖШС пен Қытайдың Экспорт-Импорт Банкінің қаржы ынтымақтастығы (технологиялармен және қаржылық ақпаратпен алмасудағы ынтымақтастықты нығайту) туралы Негіздемелік келісімге қол қойылды.
Инфрақұрылым объектілерін жобалау аяқталды. Мынадай инфрақұрылым объектілері бойынша Мемсараптаманың қорытындысы бар: автожол (асфальтбетон салу аяқталуда), теміржол (жер төсемін салу аяқталды), электр тарату желісі (материалдар сатып алынды, құрылыс басталды), су құбыры және отын газ құбыры (материалдарды сатып алу жүргізілуде); қалғандары бойынша - қарау кезеңінде.
Екінші кезең бойынша (полиэтиленді өндіру) қазіргі уақытта Foster Wheeler (АҚШ) Жобаның Екінші кезеңінің ТЭН-ін жаңартуды аяқтау үстінде. Жобаның екінші кезеңінің стратегиялық серіктестігі болып «LG CHEM» корей компаниясы анықталды, онымен 2011 жылы «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС қазақстандық компаниясымен бірлескен кәсіпорынды құру туралы келісімге, сондай-ақ жобаны қаржыландыру бойынша Өзара түсіністік туралы меморандумға және өнімді сату бойынша шартқа қол қойылды.
Атырау МӨЗ-де жылына 133 мың тонна бензол және 496 мың тонна көлемінде параксилол шығаратын хош иicтi көмірсутектерді өндіру кешенінің құрылысы басталды. Жобаның құны – 169,5 млрд. теңге.
2009 жылғы қазанда АМӨЗ және «Sinopec Engineering» Қытай компаниясы арасында «сақадай сай» жағдайында кешен салуға арналған ЕРС-келісімшартына қол қойылды. «GUPC» Қытай компаниясымен параксилолды сатып алу ниеті туралы келісімге қол қойылды. Жобаны қаржыландыру «Қазақстан Даму Банкі» АҚ мен ЭксимБанкі (ҚХР) арасында жасалған Бас кредиттік келісім шеңберінде жүзеге асырылатын болады. 2010 жылғы 30 шілдеде ҚДБ және АМӨЗ арасында Жобаны қаржыландыруға арналған Бас кредиттік келісімге қол қойылды, 2010 жылғы 4 қыркүйекте «бipiнші кірпішін» қалау рәсімі өткізілді. АМӨЗ-де кешеннің құрылысын салу бойынша жұмыстарды 2013 жылдың соңына дейін аяқтау жоспарлануда.

созданы благоприятные экономические и административные условия для реализации проекта – Указом Главы государства от 19 декабря 2007 года № 495 создана специальная экономическая зона (далее – СЭЗ) «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк» в Атырауской области. С 2010 года начато строительство инфраструктуры территории СЭЗ (административного здания и ограждения территории СЭЗ);
разработка ПСД и строительство отдельных объектов инфраструктуры 1-фазы осуществлено за счет средств бюджетного кредита в объеме 14 млрд. тенге.
Строительство основных объектов 1-фазы, в том числе производственных установок, осуществляется за счет заемных средств кредитной линии Экспортно-Импортного Банка Китая в объеме 207 млрд. тенге. 23 марта 2011 года в Шанхае (КНР) была проведена встреча между CB&I Lummus, Sinopec Engineering и KPI, на которой CB&I Lummus официально передал Sinopec Engineering и KPI комплект проектной технологической документации на установку дегидрирования пропана, 24 марта 2011 года состоялась аналогичная встреча по передаче комплекта проектной технологической документации на установку производства полипропилена.
13 июня 2011 года в рамках визита Председателя КНР Ху Цзиньтао в Республику Казахстан ТОО «Объединенная химическая компания» и Экспортно-импортный Банк Китая заключили Рамочное соглашение о финансовом сотрудничестве (укрепление сотрудничества в обмене технологиями и финансовой информацией).
Проектирование объектов инфраструктуры завершено. По следующим объектам инфраструктуры имеются заключения госэкспертизы: автодорога (завершается укладка асфальтобетона), ж/д путь (завершена укладка земляного полотна), линия электропередач (закуплены материалы, начато строительство), водопровод и топливный газопровод (ведется закуп материалов); по остальным - на стадии рассмотрения.
По 2-фазе (производство полиэтилена) в настоящее время Foster Wheeler (США) завершает обновление ТЭО проекта. Стратегическим партнером определена южнокорейская компания «LG CHEM», с которой в 2011 году подписано Соглашение о создании совместного предприятия с казахстанской компанией ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.», а также Меморандум о понимании относительно проектного финансирования и договор по реализации продукции.
На Атырауском НПЗ начато строительство комплекса по производству ароматических углеводородов мощностью – бензола в объеме 133 тыс. тонн/год, параксилола – 496 тыс. тонн/год. Стоимость проекта – 169,5 млрд. тенге.
В октябре 2009 года подписан ЕРС-контракт между АНПЗ и китайской компанией «Sinopec Engineering» на строительство «под ключ» комплекса. Подписано соглашение о намерениях купли-продажи параксилола с китайской компанией «GUPC». Финансирование проекта будет осуществляться в рамках генерального кредитного соглашения между АО «Банк Развития Казахстана» и Эксимбанком (КНР). 30 июля 2010 года между БРК и АНПЗ подписано генеральное кредитное соглашение на финансирование проекта, а 4 сентября 2010 года проведена церемония закладки «первого камня». Завершение работ по строительству комплекса на АНПЗ планируется до конца 2013 года.

2010 жылы Қазақстанның климаттық жағдайына сәйкес келетін жылына көлемі кемінде 420 мың тонна жол битумын өндіретін, Қаражанбас ауыр мұнайын тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ететін «Ақтау пластикалық массалар зауытында жол битумын өндіру жөніндегі зауыт құрылысы» инвестициялық жобасын іске асыру басталды. Жобаның жалпы бюджеті – 43,5 млрд. теңге.
Жобаны іске асыру үшін 2009 жылы «CITIC Group» Қытай корпорациясы мен «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ еншілес компаниясы – «Kazakstan Petrochemical Industries» АҚ Қазақстан компаниясы арасында тепе-теңдік негізінде «CASPI BITUM» бipлескен кәсіпорны» ЖШС құрылды. «CASPI BITUM» БК» ЖШС 2010 жылғы қыркүйекте «Bank of China Grand Cayman Branch» қарыз қаражаттарын ресімдеуді аяқтады, битум зауыты объектілерін салу мақсатында «ҚазҚұрылысСервис» МГҚК» АҚ және «CITIC Construction» ЖШС арасында консорциум құрылды. Шикізатпен қамтамасыз ету, негізгі және қосалқы жабдықтарға тапсырыстарды орналастыру мәселесі шешілген, құрылыс кезеңі басталды.
Іске асырылып жатқан жоғарыда аталған жобалардың барлығы және жоспарланған өндірістер жақын перспективада бip-бірімен байланысты экономика салаларының мультипликативтік өсуін қамтамасыз етеді. Экспорттан басқа, Қазақстан нарығы әртүрлі сападағы мұнай-химия шикізатымен қамтамасыз етіледі, бұл отандық бизнестің пластмассадан жасалатын әртүрлі өнімдерді, құрылыс материалдарын, жеңілдетілген материалдардан қосалқы өндірістік құралдарды, медицинаға және тұрмысқа арналған тауарларды шығару бойынша және шағын, орта бизнес өндірістері мен кәсіпорындарын құру үшін мүдделілігін жандандыруға тиіс.
Негiзгi мәселелердi талдау
Жаңа мұнай-химия өндірістерін құру бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру үлкен капитал сыйымдылығымен сипатталады және стратегиялық әрiптестi iздестiре отырып, қолайлы инвестициялардың қомақты көлемiн бiр сәтте тартуды талап етедi.
Шикізатты қолайлы экспорттық жеткізу болған жағдайда ұзақ кезеңге арналған шикізатты өңдеу және мұнай-химия өнімдерін өндіру үшін олардың қажетті көлемін қамтамасыз ету.
Қазіргі уақытта өндірілетін көмірсутек шикізатының негізгі көлемі экспортқа жіберіледі және отын нұсқасы бойынша пайдаланылады, көмірсутек шикізатын бастапқы өңдеу кейіннен мұнай-химия шикізатын өндірмей, мұнай мен газды айыруға негізделген.
Негізгі өндірістік қорлары 45 жыл бұрын құрылған мұнай-химия кәсіпорындары тауарлық өнімді шектелген көлемде (полистирол, полипропилен) немесе сырттан әкелінген шикізаттан (Ресей Федерациясы – синтетикалық каучуктар, қоспалардың негізгі компоненттері және т.б.) шығарып отырды.

В 2010 году начата реализация инвестиционного проекта «Строительство завода по производству дорожного битума на Актауском заводе пластических масс», который обеспечит глубокую переработку тяжелой Каражанбасской нефти с производством дорожного битума в объеме не менее 420 тыс. тонн/год, соответствующего климатическим условиям Казахстана. Общий бюджет проекта – 43,5 млрд. тенге.
Для реализации проекта между китайской корпорацией «CITIC Group» и казахстанской компанией AO «Кazakstan Petrochemical Industries» – дочерней компанией АО «НК «КазМунайГаз» в 2009 году на паритетной основе было создано ТОО «Совместное предприятие «CASPI BITUM». ТОО «СП «CASPI BITUM» в сентябре 2010 года завершил оформление заемных средств с «Bank of China Grand Cayman Branch», создан консорциум между АО «НГСК «КазСтройСервис» и ТОО «CITIC Construction» с целью строительства объектов битумного завода. Вопросы сырьевого обеспечения, размещения заказов на основное и вспомогательное оборудование решены, начат этап строительства.
Все вышеназванные реализуемые проекты и планируемые производства в ближайшей перспективе обеспечат мультипликативный эффект роста смежных отраслей экономики. Помимо экспорта, рынок Казахстана будет обеспечен нефтехимическим сырьем различного качества, что должно активизировать интерес отечественного бизнеса для создания предприятий и производств малого среднего бизнеса по выпуску разнообразной продукции из пластмассы, строительных материалов, вспомогательного промышленного оборудования из облегченных материалов, товаров медицинского и бытового назначения.
Анализ основных проблем
Реализация инвестиционных проектов по созданию новых нефтехимических производств характеризуется большой капиталоемкостью и требует одномоментного привлечения значительных объемов инвестиций, в том числе с поиском стратегического партнера.
В настоящее время основной объем добываемого углеводородного сырья поставляется на экспорт и используется по топливному варианту, первичная переработка углеводородного сырья основана на сепарации нефти и газа без дальнейшего производства нефтехимического сырья.
Нефтехимические предприятия, основные производственные фонды которых были созданы 45 лет назад, выпускали товарную продукцию в ограниченных объемах (полистирол, полипропилен) или на завозном нефтехимическом сырье (Российская Федерация – синтетические каучуки, основные компоненты присадок и так далее).

Сонымен бірге, мұнай-химия өндірістерін құру үшін жеткілікті шикізат ресурстары бар: Қазақстан Республикасының түрлі өңірлеріндегі кен орындарын игерген кезде газдың жалпы көлемінің 13-тен 16 %-ға дейін және одан жоғары этан құрамының фракциялары болатын табиғи және ілеспе газдар, бұлар негізгі мұнай-химия өнімі – этиленді өндіру үшін негізгі экономикалық және технологиялық басымдық болып табылады. Жол маркалы битумдарды өндіру үшін мұнай Батыс Қазақстанның кен орындарынан өндіріледі.
Түпкілікті бағасында тасымалдау құрамының елеулі үлесін ескере отырып, қазақстандық мұнай-химия өнімінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету:
қазақстандық мұнай-химия өнімінің халықаралық нарықта экономикалық тауашаға орнығуы үшін Қазақстанның негізгі өткізу нарықтарынан аумақтық қашықтығын және тасымалдау құрамы есебінен түпкілікті бағаның қымбаттайтынын ескерген өте маңызды;
мұнай-химия өнімін нарыққа тасымалдау уақытында логистикаға жұмсалатын қосымша шығындар көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдеу бойынша жаңа өндірістерді құруға неғұрлым жоғары шығындарға әкелуі мүмкін;
Қазақстаннан Еуропа мен Қытайдағы негізгі нысаналы нарықтарға мұнай-химия өнімін тасымалдауға жұмсалатын шығындар басқа ірі экспорттаушыларға қарағанда айтарлықтай жоғары болады.
Мұнай-химия өндірісінде жұмыс істеу үшін дайын кәсiби кадрлардың және техникалық персоналдың, орта және жоғары буындағы инженер мамандардың болмауы:
техника мен технологиялардың қазіргі заманғы даму деңгейін көрсететін біліктілік талаптарының, сондай-ақ қызметкерлер жауапкершілігінің нақты белгілі бір түрлерінің болмауы осы проблеманың орын алуының маңызды себебі болып табылады;
біліктілік талаптарын жетілдіру жөніндегі мақсаттарға қол жеткізу үшін әртүрлі біліктілік деңгейлері бойынша қызметкерлердің біліктілігіне және құзыреттілігіне қойылатын талаптарды толық білдіретін кәсіби стандарттар әзірлеу қажет.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Ішкі тәуекелдер – қызметін «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдарға жеңілдікті салық салу алынып тасталынуы мүмкін.
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдар – жобалардың экономикасы мен олардың табыстылығының нашарлауы, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құны бәсекеге қабілетті бола алмайды, бұл өткізу нарығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (қарыздың) қаржыландыруды уақтылы тартуды қиындатады.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – дайын өнімді өндіру кезеңінде де, осы өндірістерді салу кезеңінде де капиталды қажет ететін инвестициялық мұнай-химия жобаларын іске асыру үшін АЭА шарттарын сақтау, бюджеттік кредит қаражатын уақтылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
Қазіргі таңда аса маңызды міндеттердің бірі Мемлекет басшысы және Қазақстан Республикасының Үкіметі айрықша көңіл бөліп отырған мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамтуды дамыту болып табылады.
ҚР Мұнай және газ министрлігі мұнай-газ секторындағы компанияларда жергілікті қамтуды дамыту бойынша үлкен жұмыс жүргізді. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың көбінде тауарлардағы, жұмыстардағы және қызмет көрсетудегі, сонымен бірге кадрлардағы жергілікті қамту бойынша сандық көрсеткіштер енгізілген. Сонымен қоса, жергілікті қамту бағдарламаларын әзірлеу бойынша талаптар және көрсетілген келісімшарттық міндеттемелерді тиісті орындамағаны үшін айыппұлдар енгізілген. Жергілікті қамту үлесін ұлғайту қажеттілігін түсіндіру үшін жер қойнауын пайдаланушылармен көптеген форумдар мен семинарлар өткізіледі, сонымен қатар ірі жер қойнауын пайдаланушылармен жергілікті қамтудың үлесін ұлғайту бойынша тікелей келіссөздер жүргізіледі.
Сонымен қатар, мұнай-газ компанияларының сатып алуындағы жергілікті қамтудың деңгейін сипаттайтын ағымдағы көрсеткіштер төмен болып отыр, себебі өндірістің және тиісінше, Қазақстанда шығарылған отандық тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетуді сатып алудың көлемі импортталатынмен салыстырғанда шамалы.
Көрсетілген фактілер мынадай себептерге байланысты.
Жергілікті өндірушілердің құрылыс-құрастыру жұмыстарын игергеніне және металл құрылымдары зауыттарының болуына қарамастан, сақадай сай құрылыс кезінде өнеркәсіптік жабдықпен жабдықтауды шетелдік кәсіпорындар жүзеге асырады, тиісінше жобаны бастапқы кезеңде шетелдік компаниялардың жобалауына байланысты техникалық сүйемелдеу де шетелден жүзеге асырылады.
Сатып алудың негізгі үлесі жұмыстар мен қызмет көрсетуге тиесілі. Жұмыстар құнындағы тауарлар құнының үлесі шамамен 40% құрайтындықтан және жер қойнауын пайдаланушылардың жобалық құжаттарында негізінен импорттық жабдықты сатып алу көзделгендіктен, жұмыстардағы жергілікті қамтудың үлесі айтарлықтай қысқарады.
Қазіргі уақытта Каспий теңізінің Қазақстандық секторындағы барлау жұмыстары белсенді кезеңге өтті. Алайда теңіз жобаларында қазақстандық қызмет көрсету компанияларының жоқтығы жергілікті қамту бөлігінде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізуге мүмкіндік бермей тұр, алайда, теңіз жобаларындағы тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетуді сатып алудың үлесі мұнай-газ саласындағы сатып алудың жалпы көлемінің шамамен 30% құрайды және теңіз жобалары игерілген сайын артатын болады.
Оның үстіне, сатып алудың жалпы көлемі мұнай-газ секторының барлық сатып алуының жартысына жуығын құрайтын ең ірі үш оператор – NCOC, KPO, ТШО келесі кезеңдерге және жобаларына көшкен кезде, сатып алу көлемдерінің айтарлықтай өсуін күтуге болады. Бұл ретте жергілікті қамтудың үлесі айтарлықтай қысқарады, себебі аталған компаниялар импорттық тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жалғастыратын болады.
Жоғарыда аталғанға қарамастан, ҚР Мұнай және газ министрлігі мұнай-газ секторындағы компанияларда жергілікті қамтудың үлесін ұлғайту бойынша жоспарлы және жүйелі жұмысты жалғастыруда.
Қызметтің реттелетін саласының немесе аясының дамуының негізгі параметрлері
Заманауи ақпараттық технологиялар негізінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесін дамыту.
Қоғамның қазіргі даму кезеңі Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының алдында жаңа талаптар қойып отыр. Бүгінгі күннің негізгі талабы – тоқтаусыз, қарқынды өзгеріп жатқан сыртқы жағдайда өз қызметін тиімді жүзеге асыру. Басқару жүйесінің өзгеріп жатқан талаптарға жылдам бейімделу қажеттілігі мемлекеттік құрылымдар қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін үнемі арттыру талаптарына байланысты қиындай түсті.
Қазіргі әлемдегі басқару сапалы ақпаратты пайдалану мен жинақталған білімді ықпалдастыруға негізделген. Ақпаратты талдау, жүйелендіру, жинақтау және ұсыну қабілеті маңызды басқару дағдысы болып табылады.
Мемлекеттік органдарды ақпараттандыру мемлекеттік құрылымдардың қызметі процесінде туындайтын және пайдаланылатын ақпаратты басқару үшін жағдай тудыру процесі ретінде Қазақстанда жүргізілетін әкімшілік реформалардың құрамдас бөлігі болып табылады.

Вместе с тем, для создания нефтехимических производств есть достаточные ресурсы сырья: природные и попутные газы при освоении месторождений в различных регионах Республики Казахстан, в которых фракция, содержащая этан составляет от 13 до 16 % и выше от общего объема газа, что является основным экономическим и технологическим преимуществом для производства этилена – базового нефтехимического продукта. Для производства битумов дорожных марок добывается нефть с месторождений Западного Казахстана.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренний риск – возможная отмена льготного налогообложения организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк».
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками – ухудшение экономики проектов и их рентабельности, себестоимость конечной нефтехимической продукции будет неконкурентоспособна, что осложнит обеспечение рынка сбыта, а также своевременное привлечение внешнего (заемного) финансирования.
Мероприятия по управлению рисками – сохранение условий СЭЗ для реализации капиталоемких инвестиционных нефтехимических проектов, как на этапе производства готовой продукции, так и на этапе строительства данных производств, своевременное выделение и освоение средств бюджетного кредита, привлечение и освоение внешнего финансирования.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию
В настоящее время одной из наиболее важных задач является развитие местного содержания в закупках нефтегазовых компаний, которой уделяется особое внимание Главой государства и Правительством Республики Казахстан.
Министерством нефти и газа Республики Казахстан (далее - МНГ) проведена большая работа по развитию местного содержания в компаниях нефтегазового сектора. В большинство контрактов на недропользование включены цифровые показатели по местному содержанию в товарах, работах и услугах, а также в кадрах. Также, включены требования по разработке программ местного содержания и штрафы за ненадлежащее исполнение указанных контрактных обязательств. Проводятся многочисленные форумы и семинары с недропользователями для разъяснения необходимости увеличения доли местного содержания, а также прямые переговоры с крупными недропользователями по увеличению доли местного содержания.
Вместе с тем, текущие показатели, характеризующие уровень местного содержания в закупках нефтегазовых компаний, являются низкими, поскольку объем производства и, соответственно, закупа отечественных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения незначителен по сравнению с импортируемыми.
Данные факты вызваны следующими причинами.
Несмотря на то, что местные производители освоили строительно-монтажные работы и имеют заводы по металлоконструкциям, все оснащение промышленным оборудованием при строительстве под ключ осуществляется иностранными предприятиями, соответственно, и техническое сопровождение осуществляется из-за рубежа, в связи с проектированием на ранней стадии проекта иностранными компаниями.
Основная доля закупа приходится на работы и услуги. Поскольку доля стоимости товаров в стоимости работ составляет около 40 % и в проектных документах недропользователей предусмотрен преимущественно закуп импортного оборудования, доля местного содержания в работах существенно сократится.
В настоящее время разведочные работы в казахстанском секторе Каспийского моря вышли на активную фазу. Однако отсутствие казахстанских сервисных компаний в морских проектах не позволяет достичь высоких показателей в части местного содержания, между тем, доля закупа товаров, работ и услуг в морских проектах занимает порядка 30 % от общего объема закупа в нефтегазовой отрасли и будет расти по мере освоения морских проектов.
Более того, при переходе к следующим фазам и проектам трех крупнейших операторов NCOC, KPO и ТШО общий объем закупок которых составляет почти половину всех закупок нефтегазового сектора, можно ожидать существенного увеличения объемов закупок. При этом, доля местного содержания значительно сократится, поскольку данные компании продолжат закупки импортных товаров, работ и услуг.
Несмотря на изложенное, МНГ РК продолжает планомерную и систематическую работу по увеличению доли местного содержания в компаниях нефтегазового сектора.
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Развитие системы государственного управления недропользованием на базе современных информационных технологий
Современный этап развития общества ставит новые условия перед государственными органами Республики Казахстан. Основное требование сегодняшнего дня – это способность эффективно осуществлять свою деятельность в условиях непрерывно, стремительно изменяющихся внешних условий. Необходимость быстрой адаптации системы управления к изменяющимся условиям усугубляется требованием постоянного повышения эффективности и результативности деятельности государственных структур.
Управление в современном мире основано на использовании качественной информации и интеграции накопленных знаний. Способность анализировать, систематизировать, накапливать и представлять информацию является важнейшим управленческим навыком.
Информатизация государственных органов как процесс создания условий для управления информацией, возникающей и используемой в процессе деятельности государственных структур, является составной частью проводимых в Казахстане административных реформ.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1297 қаулысымен бекітілген Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдамаға сәйкес әр мемлекеттік орган жоспарлау кезеңінде нәтижеге, мониторингке, мақсатқа қол жеткізу дәрежесін бағалауға бағдарланған бюджетті жоспарлау үшін теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін әзірлеуге тиіс.
Заманауи ақпараттық технологияларды енгізу арқылы оның ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында мұнай-газ, мұнай-химия өнеркәсібі салаларында, көмірсутек шикізаты тасымалының тиімділігін арттыру үшін 2008 жылы «электрондық үкімет» шеңберінде «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесі» ықпалдастырылған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ) құру жөнінде жұмыстар басталды.
ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ ақпараттық жүйесін дамыту – конкурстық рәсімдерден бастап, пайдалы қазбаларды өндіру, өңдеу, тасымалдау және сату көлемі туралы ақпаратқа дейінгі жер қойнауын пайдалану саласындағы барлық ақпаратты бақылап отыруға мүмкіндік береді. Бұл экономиканың өндіруші салаларының тиімділігін арттыру үшін шешімдер қабылдаған кезде елдің мұнай-газ өнеркәсібі саласындағы экспорттық әлеуетін болжауға және әлемдік шикізат нарығы ахуалындағы өзгерістерді дер кезінде ескеруге мүмкіндік береді.
ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ-ды іске асыру жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруға мүмкіндік береді:
Р/с№
Қызметтің атауы
Көрсету нысаны
Іске асыру мерзімі
1
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісім шартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды тіркеу
Ішінара автоматтан дырылған қызмет
2014 – 2015 жылдар
2
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісім шартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы кепіл шартын тіркеу
Ішінара автоматтандырылған қызмет
2014 – 2015 жылдар
Қазіргі уақытта ҚР ЖП БМБЖ ЫАЖ тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалану сатысында тұр.
МГМ-нің негізгі міндеттерінің бірі өнімді бөлу туралы келісімдерден туындайтын Өкілетті органның құзыретін іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады және тиісінше МГМ-ге Өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асыру функциясы жүктелді.
Осыған байланысты МГМ белгіленген тәртіппен өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асырады, оның ішінде ұлттық компанияның еншілес ұйымының қатысу үлестерін өтеусіз сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.

В соответствии с Концепцией по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297, каждым государственным органом на этапе планирования должна быть разработана система сбалансированных показателей для планирования бюджета, ориентированного на результат, мониторинг и оценку степени достижения цели.
В целях повышения эффективности государственного управления недропользованием за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий, для повышения эффективности управления в сферах нефтегазовой, нефтехимической промышленности, транспортировки углеводородного сырья в 2008 году в рамках «электронного правительства» начаты работы по созданию Интегрированной информационной системы «Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан» (далее – ИИС ЕГСУ НП РК).
Развитие информационной системы ИИС ЕГСУ НП РК даст возможность проследить всю информацию в сфере недропользования – начиная от конкурсных процедур и заканчивая информацией об объемах добычи, переработки, транспортировки и реализации полезных ископаемых. Это позволит прогнозировать экспортный потенциал страны в сфере нефтегазовой промышленности и своевременно учитывать изменение ситуации на мировом рынке сырья при принятии решений для повышения эффективности добывающих отраслей экономики.
Реализация ИИС ЕГСУ НП РК позволит автоматизировать государственные услуги, оказываемые физическим и юридическим лицам:
№ п/п
Наименование услуги
Форма предоставления
Срок реализации
1
Регистрация контрактов на недропользование, за исключением контракта на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
частично автоматизированная услуга
2014 – 2015 годы
2
Регистрация договора залога права недропользования, за исключением контрактов на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
частично автоматизированная услуга
2014 – 2015 годы
В настоящее время ИИС ЕГСУ НП РК находится на стадии опытно-промышленной эксплуатации.
Одной из основных задач МНГ является обеспечение реализации компетенции полномочного органа, вытекающей из соглашений о разделе продукции и, соответственно, возложена на МНГ функция реализации интересов полномочного органа в соглашениях о разделе продукции.
В этой связи в установленном порядке МНГ реализует интересы полномочного органа в соглашениях о разделе продукции, в том числе осуществляет безвозмездное доверительное управление долями участия дочерней организации национальной компании.

Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік кедергілерді азайту мақсатында МГМ мұнай-газ саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін әзірледі. Көрсетілген өлшемдер Экономикалық даму және сауда министрлігі мен МГМ-нің бірлескен бұйрықтарымен бекітілгеннен кейін кәсіпкерлік субъектілерін тексерудің жылдық жоспары әзірленетін болады. 2012 жылы 40 кәсіпкерлік субъектісіне тексеру жүргізу жоспарлануда.
Негiзгi проблемаларды талдау
Негізгі проблемалар мен қауіптер:
Көмірсутегі пайдалы қазбаларын өндіру, өңдеу, тасымалдау және өткізу көлемі туралы есептік ақпарат, жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарт талаптарын орындау туралы ақпарат қағаз түрінде беріледі. Сондықтан, мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылы ұзақ уақытты алады және жер қойнауын пайдалану саласындағы басқару тиімділігі төмендейді.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру саласындағы негізгі сыртқы факторларға жер қойнауын пайдалану саласында жұмыстың болжанатын көлемінің төмендеуі жатады, бұл бірінші кезекте, минералдық ресурстарға бағаның төмендеуіне байланысты осы қызметтерге сұраныстың төмендеуіне қатысты болды. Сонымен бірге жақын болашақта минералдық ресурстарға әлемдік бағаның төмендеуі болжанбайды және осы фактордың әсері өте төмен болып табылады.
Негізгі ішкі факторларға жобаның талап етілмеуінің тәуекел дәрежесі, ҚР ЖҚ БМБЖ ЫАЖ жобасын құру бойынша техникалық тәуекелдер және жобаның ауқымдылығына байланысты тәуекелдер жатады. Жобаны іске асыру жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Жер қойнауын пайдалану мәселелері Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді артықшылықтарына (№ 3 және № 5) кіретінін және бүгінгі күні де өзекті болып табылатынын ескере отырып, жүйені енгізу кезінде Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқару тиімділігі артады. Жобаның талап етілмеуінің тәуекел дәрежесі төмен болып табылады. ҚР ЖҚ БМБЖ ЫАЖ жүйесінің қуаттылығын пайдаланбау тәуекелі де төмен.
Жобаның техникалық тәуекелдеріне құрылған өнім мен таңдап алынған тұғырнаманың МГМ-нің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі, «электрондық үкіметке» ықпалдастырылмауы жатады. Осы тәуекелдерді басқару іс-шаралары мыналар болып табылады:
1. жобалау командасын біліктілік өлшемдері бойынша қатал іріктеу. Жобаға қатысушыларды жобалау жұмыстарының технологиясына, аспаптық құралдарға үйрету;
2. кәсіпорын стандарттарын жобалау жұмыстарына пайдалану, жоба стандарттарын әзірлеу;
3. мемлекеттік және жергілікті атқарушы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін жобалау командасына тарту.
Жобаның ауқымдылығына байланысты тәуекелдерге жоба сапасының төмендеуі және МГМ-нің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі жатады. Тәуекелдердің төмендету үшін әр жұмыс сатысына, қатысушылардың өзара іс-қимылына, жұмыстың ұйымдастырылуына егжей-тегжейлі талдау жүргізіледі. Сондай-ақ жете пысықталған сапалық бағдарлама, пысықталған жоба конфигурациясын басқару, қатысушылардың өзара іс-қимылының арнайы рәсімдері қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1798 қаулысынa
2-қосымша
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар,іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштер
Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын серпінді дамыту

В целях снижения административных барьеров на субъекты частного предпринимательства МНГ разработаны критерии оценки степени риска субъектов предпринимательства в нефтегазовом комплексе. После утверждения совместным приказом Министерства экономического развития и торговли, МНГ указанных критериев будет составлен годовой план проверок субъектов предпринимательства. В 2012 году планируется проведение 40 проверок субъектов предпринимтельства.
Анализ основных проблем
Основные проблемы и угрозы
Информация о выполнении недропользователями контрактных условий (отчетная информация об объемах добычи, переработки, транспортировки и реализации углеводородных полезных ископаемых) представляется в бумажном виде. Вследствие чего, взаимодействие государственных органов и недропользователей занимает продолжительное время и снижается эффективность управления в сфере недропользования.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним факторам в сфере автоматизации взаимодействия государственных органов и недропользователей в сфере недропользования относится снижение прогнозируемых объемов работ в сфере недропользования, что может быть связано, в первую очередь, со снижением спроса на данные услуги в связи с падением цен на минеральные ресурсы. Вместе с тем, снижение мировых цен на минеральные ресурсы в ближайшую перспективу не прогнозируется, и влияние этого фактора является небольшим.
К основным внутренним факторам относятся степень риска невостребованности проекта, технические риски проекта по созданию ИИС ЕГСУ НП РК и риски, связанные с масштабом проекта. Реализация проекта позволит повысить эффективность государственного управления в сфере недропользования. Учитывая, что вопросы недропользования входят в долгосрочные приоритеты (№ 3 и № 5) Стратегии развития Казахстан до 2030 года и являются актуальными на сегодняшний день, при внедрении системы повысится эффективность управления недропользованием Республики Казахстан. Степень риска невостребованности проекта является низкой. Риск недоиспользования проектных мощностей системы ИИС ЕГСУ НП РК также является минимальным.
К техническим рискам проекта относятся несоответствие созданного продукта и выбранной платформы целям и функциям МНГ, невозможность интеграции в «электронное правительство». Мероприятиями по управлению данными рисками являются:
– строгий отбор проектной команды по квалификационным критериям. Обучение участников проекта технологии проектных работ, инструментальным средствам;
– использование стандартов предприятия на проектных работах, разработка стандартов проекта;
– вовлечение в проектную команду работников государственных и местных исполнительных государственных органов.
К рискам, связанным с масштабом проекта, относятся уменьшение качества проекта и несоответствие целям и функциям МНГ. Для снижения риска проводится детальный анализ каждого этапа работ, взаимодействия участников, организации работ. А также применяются детально проработанная программа качества, отработанное управление конфигурацией проекта, специальные процедуры взаимодействия участников.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1798
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы,
мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли

16,3
22,7
51,1
74,86
97,96
100,0
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі, жыл
2011
2012
2013
2014
2015
1
2
3
4
5
6
«Бейнеу-Шымкент» магистральдық газ құбырын салу, оның ішінде:
х
х
х
х
х
«Бейнеу-Шымкент» газ құбырының 1-ші кезегі
х
х
х
«Бейнеу-Шымкент» газ құбырының 2-ші кезегі
х
х
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне газ көлігі жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
х
х
х
х
х
Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын әзірлеу
х
х
Пайдалану құқығы мұнай-газ жобалары жөніндегі мердігерлерге берілуге тиіс мемлекеттік мүлікті есепке алуды жүргізуді қамтамасыз ету
х
х
х
х
х
*Газ тасымалдау – газды экспортқа тасымалдау және ҚР тұтынушыларына жеткізу, сондай-ақ халықаралық газ транзиті.
**Ескертпе: 9 газдандырылған облысы және Алматы қ. газдандыру деңгейі
***Ескертпе: осы көрсеткішке қол жеткізу 024 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне газ көлігі жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға республикалық бюджеттен қажетті қаржы құралдарының бөлінуіне байланысты.
2.1.2-міндет. Экспорт және халықаралық газ транзит
Тікелей нәтижелердің көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
2009 жылы нақты
2010 жылы нақты
Жоспарлы кезең, жыл
2011 нақты

16,3
22,7
51,1
74,86
97,96
100,0
Мероприятия для достижения
показателей прямых
результатов
Срок реализации в плановом периоде, год
2011
2012
2013
2014
2015
1
2
3
4
5
6
Строительство
магистрального газопровода
«Бейнеу-Шымкент», в том
числе:
х
х
х
х
х
1-ой очереди газопровода
«Бейнеу-Шымкент»
х
х
х
2-ой очереди газопровода
«Бейнеу-Шымкент»
х
х
Целевые трансферты на
развитие областным
бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на развитие
газотранспортной системы
х
х
х
х
х
Разработка Генеральной
схемы газификации
Республики Казахстан
х
х
Обеспечение ведения учета
государственного имущества,
правопользования которым
подлежит передаче
подрядчикам по нефтегазовым
проектам
х
х
х
х
х
* Транспортировка газа – транспорт газа на экспорт и поставки потребителям РК, а также международный транзит газа
** Примечание: уровень газификации 9 газифицированных областей и г. Алматы
*** Примечание: достижение данного показателя зависит от выделения необходимых
финансовых средств из Республиканского бюджета на реализацию бюджетных инвестиционных
проектов в рамках бюджетной программы 024 «Целевые трансферты на развитие областным
бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие газотранспортной системы»
Задача 2.1.2. Экспорт и международный транзит газа
Показатели прямых
результатов
Источник
информа-
ции
Ед.изм.
Факт
2009
год
Факт
2010
год
Плановый период, год
Факт
2011

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Барлау келісімшарттары бойынша жер қойнауын пайдаланушылар өтініш жіберген жағдайда өндіру келісімшарттарын жасасу үшін тікелей келіссөздер жүргізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдаланушылардың барлау және өндіру келісімшарттары бойынша өндіруге өтініштерін берген кезде келісімшартқа қосымша келісімдер жасасу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша сараптама комиссиясын өткізу
х
х
х
х
х
Мемлекет иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы шешімдер қабылдаған кезде мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиялар өткізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда қазақстандық қамтудың мониторингі мен бақылауын жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай операцияларын өткізуге арналған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктерге сәйкес Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды тіркеу
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу
х
х
х
х
х
Мемлекеттік органдарда және жер қойнауын пайдаланушыларда ҚР ЖҚПББМЖ әзірлеу және енгізу
х
х
х
х
х
ҚР ЖҚПББМЖ-да жер қойнауын пайдаланушылардың барлық келісімшарттарының базасын жүргізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары бойынша сараптамалық қорытындылар мен талдамалық бағалауды жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай-газ кешенінде кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау жүйелерін енгізу
х
х
х
х
х

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Проведение прямых переговоров
для заключения контрактов на
добычу, при подаче заявок
недропользователями по
разведочным контрактам
х
х
х
х
х
Заключение дополнительных
соглашений к контракту, при
подаче заявок на добычу
недропользователями по
контрактам на разведку и
добычу
х
х
х
х
х
Проведение экспертных комиссий
по вопросам недропользования
х
х
х
х
х
Проведение межведомственных
комиссий по вопросам
осуществления приоритетного
права государства при
приобретении (отказе от
приобретения) государством
отчуждаемого права
недропользования (его части) и
(или) объектов, связанных с
правом недропользования в
Республике Казахстан
х
х
х
х
х
Ведение мониторинга и контроля
казахстанского содержания в
контрактах на недропользование
х
х
х
х
х
Представление интересов
Республики Казахстан в
контрактах на проведение
нефтяных операций в
соответствии с полномочиями,
установленными
законодательством Республики
Казахстан
х
х
х
х
х
Регистрация контрактов на
недропользование, за
исключением контрактов на
разведку, добычу и на
совмещенную разведку и добычу
общераспространенных полезных
ископаемых
х
х
х
х
х
Регистрация договора залога
права недропользования, за
исключением контрактов на
разведку, добычу и на
совмещенную разведку и добычу
общераспространенных полезных
ископаемых
х
х
х
х
х
Разработка и внедрение ИИС
ЕГСУ НП РК в государственных
органах и у недропользователей
х
х
х
х
х
Ведение базы всех контрактов
недропользователей в ИИС ЕГСУ
НП РК
х
х
х
х
х
Проведение аналитической
оценки и экспертные заключения
по условиям проведения
операций по недропользованию
х
х
х
х
х
Внедрение системы оценки
степени рисков субъектов
предпринимательства в
нефтегазовом комплексе
х
х
х
х
х