Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қаңтардағы № 16 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 84-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 21 қаңтардағы
№ 16 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.08.2023 № 679 қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 84-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының (бұдан әрі – арнаулы мемлекеттік органдар) мүлкін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.
2. Арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкі республикалық мүлік болып табылады және арнаулы мемлекеттік органдардың жедел басқару құқығында болады.
3. "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 33) тармақшасында көзделген пайдаланылмайтын мүлікті қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, оны іске асыру мақсатында қабылданған өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 33) тармақшасында көзделген арнаулы мемлекеттік органдардың пайдаланылмайтын мүлкін беру, өткізу және кәдеге жарату "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысымен бекітілген Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 16.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с пунктом 4 статьи 84 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2013 года № 16
Правила передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 15.08.2023 № 679.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 84 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и определяют порядок передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан (далее – специальные государственные органы).
2. Имущество специальных государственных органов является республиканским и находится на праве оперативного управления специальных государственных органов.
3. Передача, реализация, утилизация и списание имущества специальных государственных органов, за исключением неиспользуемого имущества, предусмотренного в подпункте 33) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", иными нормативными правовыми актами, принятыми в целях его реализации, а также настоящими Правилами.
Передача, реализация и утилизация неиспользуемого имущества специальных государственных органов, предусмотренного в подпункте 33) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" и Правилами передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832.

Қару-жарақ пен әскери техника айналымы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 896 қаулысымен бекітілген Қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мүлікті бухгалтерлік есепке алу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
5. Мүлікті беруді, өткізуді, кәдеге жарату мен есептен шығаруды ұйымдастыруды осы мүлік жедел басқаруындағы тиісті арнаулы мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Қағидаларды қолдану жөніндегі нұсқаулықты арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді.
6. Осы Қағидаларға сәйкес есептен шығарылған мүлік есептен шығарылған мүлік болып табылады.
2-тарау. Мүлікті беру тәртібі
7. Арнаулы мемлекеттік органдардың мемлекеттік мекемелері мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімі негізінде мүлікті мемлекеттік орган шегінде беруге және қайта бөлуге құқылы.
8. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар арасында мүлікті беруді осы мүлік жедел басқаруындағы арнаулы мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Мүлікті беру тапсыратын мемлекеттік орган мекемесінің теңгерімінен қабылдайтын мемлекеттік орган мекемесінің немесе ұйымның теңгеріміне жүргізіледі.
10. Мүлікті қабылдау-беру баланста ұстаушының аумағында жүзеге асырылады, оған беретін және қабылдайтын тараптардың өкілдері қатысады.
11. Мүлікті беру "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына (бұдан әрі – бұйрық) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) сәйкес мүлікті қабылдау-беру актісімен (бұдан әрі – қабылдау-беру актісі) ресімделеді.
12. Қабылдау-беру актісін әрбір жеке объектіге (зат, жиынтық) екі данада беретін тарап жасайды.
13. Бір дана беретін тарапта қалады, екінші дана қабылдаушы тарапқа арналады. Біртекті және құны бірдей машиналар, аппаратуралар, аспаптар, шаруашылық мүкәммал мен жабдық үшін бірнеше объектілерді (заттарды) қабылдауға ортақ қабылдау-беру актісін жасауға жол беріледі.
14. Мүлікті қабылдау үшін мемлекеттік мекеме (орган) басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның бұйрығымен комиссия құрылады.

Оборот вооружения и военной техники осуществляется в соответствии с Правилами оборота вооружения и военной техники, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 896.
4. Бухгалтерский учет имущества производится в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
5. Организация передачи, реализации, утилизации и списания имущества осуществляется соответствующими специальными государственными органами, в оперативном управлении которых находится данное имущество.
Инструкция по применению Правил утверждается первыми руководителями специальных государственных органов.
6. Списанным имуществом является имущество, списанное в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок передачи имущества
7. Государственные учреждения специальных государственных органов имеют право передавать и перераспределять имущество в пределах государственного органа на основании решения первого руководителя государственного органа или уполномоченного им лица.
8. Передача имущества между государственными органами и организациями осуществляется уполномоченным органом по государственному имуществу по согласованию со специальными государственными органами, в оперативном управлении которых находится данное имущество.
9. Передача имущества производится с баланса учреждения передающего государственного органа на баланс принимающего учреждения государственного органа или организации.
10. Прием-передача имущества осуществляется на территории балансодержателя с участием представителей передающей и принимающей сторон.
11. Передача имущества оформляется актом приемки-передачи имущества (далее – акт приемки-передачи) согласно приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (далее – приказ) (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7126).
12. Акт приемки-передачи составляется в двух экземплярах передающей стороной на каждый отдельный объект (предмет, комплект).
13. Один экземпляр остается у передающей стороны, второй экземпляр предназначен для принимающей стороны. Для однотипных и имеющих одинаковую стоимость машин, аппаратуры, приборов, хозяйственного инвентаря и оборудования допускается составление общего акта приемки-передачи на приемку нескольких объектов (предметов).
14. Для приемки имущества приказом руководителя государственного учреждения (органа) или уполномоченного им лица создается комиссия.

15. Қабылдау-беру актісі ресімделгеннен кейін бухгалтерлік қызметке беріледі. Қабылдау-беру актісіне осы объектіге (затқа) қатысты техникалық құжаттама (бар болса) қоса беріледі. Ұсынылған құжаттардың негізінде бухгалтерлік қызмет объектіге түгендеу нөмірін береді және есепке алу тіркелімінде тиісті жазбалар жүргізеді.
16. Қабылдау-беру актіcін мемлекеттік мекемелердің (органдардың) басшылары немесе беретін және қабылдайтын тараптардың олар уәкілеттік берген тұлғалары бекітеді.
17. Мемлекеттік орган шегінде қорларды беру бұйрыққа сәйкес қорларды тарапқа беру жүкқұжаты бойынша ресімделеді.
Қорларды тарапқа беру жүкқұжатын мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам бекітеді.
18. Жер учаскелерін қоспағанда, жылжымайтын мүлікті мемлекеттік органдар арасында берген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үш данада мүлікті қабылдау-беру актісі қосымша ресімделеді.
Бір дана мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органда қалады, екінші және үшінші даналар беретін және қабылдайтын тарапқа арналады.
Мүлікті қабылдау-беру актісін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
3-тарау. Мүлікті өткізу тәртібі
19. Арнаулы мемлекеттік органдардың өздеріне бекітіп берілген мүлікті және өздеріне смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
20. Арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкін өткізуді мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
21. Орталық мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік мекемелердің мүлкін өткізу туралы шешім ведомстволардың, аумақтық және өзге де мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелердің жоғарғы мемлекеттік органдарының келісімімен олардың бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімі бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға 5 жұмыс күні ішінде өткізу объектісіне құқық белгілейтін құжаттар, сондай-ақ ауыртпалық салынбағанын растайтын құжат ұсынылады.
22. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкін өткізуді жүзеге асырады, өткізу процесін ұйымдастыру үшін делдал тартады, өткізу объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, өткізу объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындау мен жасасуды, сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Арнаулы мемлекеттік органдар өткізу объектісінің сақталуын қамтамасыз етеді және меншік құқықтары сатып алушыға өткенге дейін өткізу объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығын растайды.
Арнаулы мемлекеттік органдар өткізу объектісін сатып алуды қалайтындардың өткізу объектісін қарап-тексеруге арнаулы мемлекеттік органдардың объектілеріндегі кіру және ішкі объектішілік режимдерді сақтай отырып еркін кіруін қамтамасыз етеді.

15. Акт приемки-передачи после его оформления передается в бухгалтерскую службу. К акту приемки-передачи прилагается техническая документация (при наличии), относящаяся к данному объекту (предмету). На основании представленных документов бухгалтерская служба присваивает объекту инвентарный номер и производит соответствующие записи в регистрах учета.
16. Акт приемки-передачи утверждается руководителями государственных учреждений (органов) или уполномоченными ими лицами передающей и принимающей сторон.
17. Передача запасов в пределах государственного органа оформляется накладной на отпуск запасов на сторону согласно приказу.
Накладная на отпуск запасов на сторону утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом.
18. Дополнительно при передаче недвижимого имущества между государственными органами, за исключением земельных участков, оформляется акт приемки-передачи имущества в трех экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Один экземпляр остается у уполномоченного органа по государственному имуществу, второй и третий экземпляры предназначены для передающей и принимающей сторон.
Акт приемки-передачи имущества утверждается руководителем или уполномоченным им лицом уполномоченного органа по государственному имуществу.
Глава 3. Порядок реализации имущества
19. Специальные государственные органы не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ними имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных им по смете.
20. Реализация имущества специальных государственных органов осуществляется уполномоченным органом по государственному имуществу.
21. Решение о реализации имущества государственных учреждений, являющихся центральными государственными органами, осуществляется по решению первого руководителя или лица, им уполномоченного, государственных учреждений, являющихся ведомствами, территориальными и иными государственными органами, по согласованию с их вышестоящими государственными органами. При этом уполномоченному органу по государственному имуществу в течение 5 рабочих дней предоставляются правоустанавливающие документы, а также документ, подтверждающий отсутствие обременений на объект реализации.
22. Уполномоченный орган по государственному имуществу осуществляет реализацию имущества специальных государственных органов, привлекает посредника для организации процесса реализации, обеспечивает оценку объекта реализации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта реализации, контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи.
Специальные государственные органы обеспечивают сохранность объекта реализации и подтверждают достоверность сведений по объекту реализации до перехода прав собственности к покупателю.
Специальные государственные органы обеспечивают свободный доступ к осмотру объекта реализации желающим приобрести объект реализации с соблюдением пропускного и внутриобъектового режимов на объектах специальных государственных органов.

23. Мүлікті өткізуден түскен қаражат Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберіледі.
24. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкін өткізуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысымен бекітілген Жекешелендіру объектілерін сату қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
4-тарау. Мүлікті кәдеге жарату тәртібі
25. Пайдалануға келмейтін, есептен шығарылған мүлік кәдеге жаратуға жатады.
26. Мүлікті кәдеге жаратуды арнаулы мемлекеттік органдар өз күшімен мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімімен құрылған комиссия мүшелерінің қатысуымен жүзеге асырады.
27. Комиссияның құрамына мыналар кіреді:
1) мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға (комиссияның төрағасы);
2) мүлікті сақтау жауапкершілігі жүктелген тұлға;
3) тиісті маман (сарапшы).
Мүлікті кәдеге жарату жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және жүргізу процесі мүлікті тікелей мақсаты бойынша пайдалануды немесе қолдануды жоққа шығаратын күйге келтіруді, құпиясыздандыруды (қажет болған жағдайда) қамтиды.
28. Мүлікті кәдеге жарату жөніндегі шешім кәдеге жарату актісімен ресімделеді, онда мүліктің атауы, өлшем бірлігі және саны көрсетіледі. Мемлекеттік мекемелердің мүлкін кәдеге жарату туралы актіні мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
29. Мүлікті кәдеге жарату Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес ұсақтау немесе өртеу жолымен жүзеге асырылады.
30. Есептен шығарылған мүлікті дербес өз бетінше кәдеге жарату мүмкін болмаған жағдайда арнаулы мемлекеттік органдар кәдеге жарату үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғаларды тартады.
Жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес мүлікті кәдеге жарату әдістері мен тәсілдерін өз бетінше таңдайды.
31. Кәдеге жаратуға жататын мүлікті оны сақтау орындарынан тыс Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келетін өнеркәсіптік алаңдарға немесе өндірістік цехтарға шығару кәдеге жаратуды жүргізетін ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
32. Кәдеге жарату үшін берілетін мүлік ұйымға берілгенге дейін осы мүлік жедел басқаруында болатын арнаулы мемлекеттік органның аумағында қауіпсіз күйде сақталады.

23. Средства от реализации имущества направляются в Национальный фонд Республики Казахстан.
24. Уполномоченным органом по государственному имуществу реализация имущества специальных государственных органов осуществляется в порядке, установленном Правилами продажи объектов приватизации, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920.
Глава 4. Порядок утилизации имущества
25. Утилизации подлежит списанное имущество, эксплуатация которого не представляется возможной.
26. Утилизация имущества осуществляется собственными силами специальных государственных органов при присутствии членов комиссии, создаваемой решением первого руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного.
27. В состав комиссии включаются:
1) заместитель руководителя государственного учреждения либо должностное лицо, им уполномоченное (председатель комиссии);
2) лицо, на которое возложена ответственность за сохранность имущества;
3) соответствующий специалист (эксперт).
Процесс организации и проведения работ по утилизации имущества включает приведение имущества в состояние, исключающее использование или применение по прямому предназначению, рассекречивание (в случае необходимости).
28. Решение об утилизации имущества оформляется актом утилизации, в котором указываются наименование, единица измерения и количество имущества. Акт об утилизации имущества государственных учреждений утверждается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
29. Утилизация имущества осуществляется путем дробления или сжигания в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
30. В случае невозможности самостоятельной утилизации списанного имущества специальные государственные органы для утилизации привлекают физических и юридических лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Физические и юридические лица выбирают самостоятельно методы и способы утилизации имущества в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
31. Вывоз имущества, подлежащего утилизации, за пределы мест его хранения на промышленные площадки или производственные цеха, соответствующие требованиям, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан, осуществляется за счет средств организаций, производящих утилизацию.
32. До передачи в организацию имущество, передаваемое для утилизации, хранится в безопасном состоянии на территории специального государственного органа, в оперативном управлении которого находится данное имущество.

33. Кәдеге жарату үшін мүлікті ұйымға беру шартқа сәйкес тапсыру актісімен ресімделеді, оған мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйымның басшысы қол қояды.
34. Мүлікті кәдеге жарату мүлікті кәдеге жарату туралы актімен расталады.
5-тарау. Мүлікті есептен шығару тәртібі
35. Белгіленген қызмет көрсету, пайдалану, жарамдылық мерзімдері өткеннен кейін, физикалық немесе моральдық тозуы салдарынан, сондай-ақ дүлей апаттар мен авариялар салдарынан жарамсыз күйге келген мүлік, егер оны қалпына келтіру экономикалық орынсыз болса және/немесе мүмкін болмаса, онда ол мүлік есептен шығарылуға жатады.
Кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызылған залалдан басқа, уақытынан бұрын жарамсыз (шекті) күйге келген және жоғалған мүлікті есептен шығару инспекторлық куәліктер бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
36. Оқу мақсаттарында пайдаланылатын мүлікті қоспағанда, егер мүлік өзінің техникалық жай-күйі бойынша немесе жөндеуден кейін мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарайтын болса, белгіленген қызмет ету мерзімдерінің өтуі, сондай-ақ мүліктің тозу құнының 100 пайыздық есептелуі оны есептен шығару үшін негіз бола алмайды.
37. Мүлікті есептен шығару бұйрыққа сәйкес есептен шығару актілері бойынша жүргізіледі.
Қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, броньды қорғану құралдары, оптикалық және электрондық-оптикалық аспаптар, радиациялық, химиялық, биологиялық қорғану құралдары, арнайы техникалық құралдар, техникалық құралдар, шифрлау құралдары, кабельдік байланыс желілері, ғимараттар мен құрылысжайлар (жылжымайтын мүлік) түріндегі мүлік есептен шығарылған кезде осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес техникалық жай-күй актісі немесе сапалық жай-күй өзгерісінің актілері жасалады.
38. Есептен шығарылатын мүлікті бекітілген (келісілген) есептен шығару актісі алынғанға дейін жоюға, бөлшектеуге немесе оқу құралы ретінде пайдалануға болмайды.
Мүлікті есептен шығару туралы тіркелімдердегі, есепке алу кітаптарындағы (карточкаларындағы) жазулар есептен шығарылған мүлікті бөлшектеуден алынған агрегаттарды, тораптарды, аспаптарды, бөлшектерді, материалдарды, металл сынығы мен басқа да мүлікті кіріске алғаннан кейін ғана бекітілген (келісілген) есептен шығару актілерінің негізінде жүргізіледі.
Есептен шығару актілері бекітілген (келісілген) бөлшектеуден алынған, жөндеуге және оқу-жаттығу мақсаттарына жарамсыз агрегаттар, тораптар, аспаптар, бөлшектер, материалдар мен басқа да мүлік тіркелімдер, есепке алу кітаптары (карточкалар) бойынша металл сынығы, тозығы жеткен және басқа да мүлік ретінде кіріске алынады және пайдаланылу, өткізілу немесе кәдеге жаратылу шамасына қарай есептен шығарылады.

33. Передача в организацию имущества для утилизации оформляется актом передачи в соответствии с договором, который подписывается руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным, и руководителем организации, осуществляющей утилизацию.
34. Утилизация имущества подтверждается актом об утилизации имущества.
Глава 5. Порядок списания имущества
35. Списанию подлежит имущество, пришедшее в негодность по истечении установленных сроков службы, использования, годности, вследствие физического и морального износа, а также в результате стихийных бедствий и аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно и/или невозможно.
Списание преждевременно пришедшего в непригодное (предельное) состояние и утраченного имущества, кроме отнесенного ущерба за счет виновных лиц, производится по инспекторским свидетельствам по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
36. Истечение установленных сроков службы, а также 100-процентное начисление износа стоимости имущества не могут служить основаниями для его списания, если имущество по своему техническому состоянию или после ремонта пригодно для дальнейшего использования по предназначению, за исключением имущества, используемого в учебных целях.
37. Списание имущества производится по актам списания согласно приказу.
Дополнительно при списании имущества в виде вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения, средств бронезащиты, оптических и электронно-оптических приборов, средств радиационной, химической, биологической защиты, специальных технических средств, технических средств, шифровальных средств, кабельных линий связи, зданий и сооружений (недвижимое имущество) составляются акт технического состояния или акты изменения качественного состояния по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
38. Подлежащее списанию имущество не может быть уничтожено, разукомплектовано или использовано в качестве учебного пособия до получения утвержденного (согласованного) акта списания.
Записи в регистрах, книгах (карточках) учета о списании имущества производятся на основании утвержденных (согласованных) актов списания только после оприходования агрегатов, узлов, приборов, деталей, материалов, металлолома и другого имущества, полученного от разукомплектования списанного имущества.
Непригодные для ремонта и учебных целей агрегаты, узлы, приборы, детали, материалы и другое имущество, полученные от разукомплектования, на которые утверждены (согласованы) акты списания, приходуются по регистрам, книгам (карточкам) учета как металлолом, ветошь и другое имущество и списываются по мере использования, реализации или утилизации.

39. Мүлікті есептен шығаруды мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның шешімімен құрылатын комиссия жүзеге асырады.
40. Комиссияның құрамына мыналар кіреді:
1) мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары не ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға (комиссияның төрағасы);
2) бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесі бойынша бас бухгалтер лауазымы болмаған жағдайда – бухгалтерлік есеп жүргізу жүктелген тұлға);
3) мүліктің сақталуына жауаптылық жүктелген тұлға;
4) тиісті маман (сарапшы).
41. Комиссия жойылуға жататын мүлікті тікелей қарап-тексереді, техникалық құжаттаманы (бар болса), бухгалтерлік есеп деректерін пайдаланады, бұл ретте:
1) есептен шығару себептерін (тозу, реконструкциялау, авария және есептен шығарудың басқа да себептері) анықтайды;
2) оның қалпына келтіруге және одан әрі пайдалануға жарамсыздығын анықтайды;
3) есептен шығарылатын объектінің жекелеген тораптарын, бөлшектерін, материалдарын пайдалану мүмкіндігін айқындайды;
4) негізгі құралдардың объектілерін бағалауды жүргізеді және оларды есептен шығаруға акт жасайды.
42. Барлық бөлшектер, тораптар, қосалқы бөлшектер, материалдар мен басқа да материалдық құндылықтар (бұдан әрі – материалдар) мынадай үш топқа бөлінеді:
1) бірінші топ – тікелей мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамды материалдар;
2) екінші топ – қайталама шикізат ретінде (қара, түсті және бағалы металл сынықтары, ескі-құсқы материал, отын және басқа да шикізат) кіріске алынатын, тікелей мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз материалдар;
3) үшінші топ – одан әрі пайдалануға жарамсыз және есептен шығаруға жататын материалдар.
Тікелей мақсаты бойынша және қайталама шикізат ретінде жарамды материалдар мемлекеттік мекеменің осыған ұқсас материалдарды сатып алу бойынша соңғы операциясының бағасымен бухгалтерлік есепке алудың тиісті шоттарында кіріске алынады, ал мұндай бағалар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды бағалау ұйымдастырылады.
43. Есептен шығаруға жататын мүлікті қарап-тексеру қорытындылары бойынша комиссия мүліктің одан әрі пайдалануға жарамсыздығын айқындау үшін және кейіннен мемлекеттік мекеменің теңгерімінен шығаруға негіз болатын хаттама (еркін нысанда) (бұдан әрі – хаттама) жасайды.
44. Мүлікті есептен шығару актілері үш данада жасалады.
45. Бұл ретте аумақтық және өзге мемлекеттік органдар күнтізбелік жеті күн ішінде мүлікті есептен шығару актілерін келісуге жолдайды, оған мынадай құжаттар:
1) комиссия хаттамасы;
2) авария кезінде – тиісті лауазымды тұлға жасаған және бекіткен оқиға актісінің немесе оқиға болған жерді қарап-тексеру хаттамасының көшірмесі;

39. Списание имущества осуществляется комиссией, создаваемой решением руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного.
40. В состав комиссии включаются:
1) заместитель руководителя государственного учреждения либо должностное лицо, им уполномоченное (председатель комиссии);
2) главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера – лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
3) лицо, на которое возложена ответственность за сохранность имущества;
4) соответствующий специалист (эксперт).
41. Комиссия проводит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует техническую документацию (при наличии), данные бухгалтерского учета, при этом:
1) устанавливает причины списания (износ, реконструкция, авария и другие причины списания);
2) устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию;
3) определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого объекта;
4) производит оценку объектов основных средств и составляет акт на их списание.
42. Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее – материалы) делятся на три группы:
1) первая группа – годные материалы для дальнейшего использования по прямому назначению;
2) вторая группа – не пригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и другое сырье);
3) третья группа – материалы, которые не пригодны для дальнейшего использования и подлежат списанию.
Материалы, годные по прямому назначению и как вторичное сырье, приходуются на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене последней операции по приобретению государственным учреждением аналогичных материалов, а в случае отсутствия таких цен организовывается их оценка в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
43. По итогам осмотра имущества, подлежащего списанию, комиссия составляет протокол (в произвольной форме), являющийся основанием для определения непригодности к дальнейшему использованию имущества и дальнейшего списания с баланса государственного учреждения (далее – протокол).
44. Акты на списание имущества составляются в трех экземплярах.
45. При этом территориальными и иными государственными органами в течение семи календарных дней направляются на согласование акты на списание имущества с приложением следующих документов:
1) протокол комиссии;
2) в случае аварии – копия акта происшествия или протокола осмотра места происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом;

3) дүлей апат кезінде – табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соқтырған авариялардың, зілзалалардың, апаттардың себептерін тексеру актісінің көшірмесі;
4) қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары, броньды қорғану құралдары, оптикалық және электрондық-оптикалық аспаптар, радиациялық, химиялық, биологиялық қорғану құралдары, арнайы техникалық құралдар, техникалық құралдар, шифрлау құралдары, кабельдік байланыс желілері, ғимараттар мен құрылысжайлар (жылжымайтын мүлік) түріндегі мүлікке техникалық жай-күй актісін немесе сапалық жай-күйінің өзгеру актілері қоса беріледі.
Келісу мерзімі жиырма жұмыс күнін құрайды.
46. Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттардың бір данасы келісуші органда қалады, қалған екеуі мемлекеттік мекемеге жіберіледі.
47. Келісуден бас тартылған жағдайда мүлікті есептен шығарудан бас тарту негіздемесі бар құжаттар топтамасы мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
48. Мемлекеттік мекеменің мүлкін есептен шығаруға арналған актілерді мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
1-параграф. Техникалық жай-күй актілері және сапалық жай-күйінің өзгеру актілері бойынша мүлікті есептен шығару
49. Жарамсыз (шекті) жай-күйге жеткен қару-жараққа, жауынгерлік машиналарға, броньды транспортерлерге, арнайы мақсаттағы көлік құралдарына, броньды қорғану құралдарына, оптикалық және электрондық-оптикалық аспаптарға, радиациялық, химиялық, биологиялық қорғану құралдарына, арнайы техникалық құралдарға, техникалық құралдарға, шифрлау құралдарына, кабельдік байланыс желілеріне, ғимараттар мен құрылыстарға (жылжымайтын мүлікке) техникалық жай-күй актілері:
1) белгіленген қызмет мерзімдерінің өтуі бойынша;
2) сынақтар немесе тәжірибелік жұмыстар процесінде;
3) егер мүлік өзінің техникалық жай-күйі бойынша жөндеуге (қалпына келтіруге) және тікелей мақсаты бойынша пайдалануға келмейтін болса, белгіленген сақтау шарттары, жаңарту және техникалық қызмет көрсету тәртібі сақталған кезде қорда сақтаудың белгіленген мерзімінің өтуі бойынша жасалады.
Қызмет мерзімі белгіленбеген, егер өзінің техникалық жай-күйі бойынша жөндеуге (қалпына келтіруге) және мақсаты бойынша пайдалануға келмейтін болса, қалыпты пайдалану процесінде жарамсыз (шекті) жай-күйге келген мүлікке де техникалық жай-күй актілері жасалады.
50. Есептен шығарылуға жататын мүліктің техникалық жай-күйін айқындауды және оны есептен шығаруға арналған техникалық жай-күй актілерін жасауды мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен тағайындалған комиссиялар қарастыруға тиіс, оның құрамына есептен шығарылуға жататын мүліктің жай-күйіне және сақталуына жауап беретін тиісті мамандар, лауазымды тұлғалар кіреді.

3) в случае стихийного бедствия – копия акта расследования причин аварий, бедствий, катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера;
4) акт технического состояния или акты изменения качественного состояния на имущество в виде вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения, средств бронезащиты, оптических и электронно-оптических приборов, средств радиационной, химической, биологической защиты, специальных технических средств, технических средств, шифровальных средств, кабельных линий связи, зданий и сооружений (недвижимое имущество).
Срок согласования составляет двадцать рабочих дней.
46. Один экземпляр документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, остается у согласующего органа, два других направляются в государственное учреждение.
47. В случае отказа в согласовании пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается в государственное учреждение.
48. Акты на списание имущества государственных учреждений утверждаются руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Параграф 1. Списание имущества по актам технического состояния и актам изменения качественного состояния
49. Акт технического состояния составляется на вооружение, боевые машины, бронетранспортеры, транспортные средства специального назначения, средства бронезащиты, оптические и электронно-оптические приборы, средства радиационной, химической, биологической защиты, специальные технические средства, технические средства, шифровальные средства, кабельные линии связи, здания и сооружения (недвижимое имущество), пришедшие в непригодное (предельное) состояние:
1) по истечении установленных сроков службы;
2) в процессе испытаний или опытных работ;
3) по истечении установленного срока хранения в запасе, при соблюдении установленных условий хранения, порядка освежения и технического обслуживания, если имущество по своему техническому состоянию не может быть отремонтировано (восстановлено) и использовано по прямому назначению.
Также акт технического состояния составляется на имущество, на которое не установлен срок службы, пришедшее в непригодное (предельное) состояние в процессе нормальной эксплуатации, если оно по своему техническому состоянию не может быть отремонтировано (восстановлено) и использовано по предназначению.
50. Определение технического состояния подлежащего списанию имущества и составление актов технического состояния на его списание подлежат рассмотрению комиссиями, назначенными приказом руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, в состав которых входят соответствующие специалисты, должностные лица, отвечающие за состояние и сохранность подлежащего списанию имущества.

51. Техникалық жай-күйді айқындау үшін комиссия:
1) ұсынылған мүлікті қарап-тексереді, өлшеу мен тексеру жүргізеді, тозу дәрежесі мен себептерін, ақаулардың бар-жоғын анықтайды;
2) мүлікті пайдалану және сақтау шарттарының техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келуін тексереді;
3) мүліктің іс жүзіндегі пайдалануда болу ұзақтығын анықтайды және оны жөндеу мен мақсаты бойынша одан әрі пайдаланудың орындылығын айқындайды;
4) есептен шығарылуға жататын мүліктің жиынтықтығын тексереді;
5) формулярдың (паспорттың) (бар болса) дұрыс толтырылуын тексереді;
6) мүліктің құрамында бар бағалы (түсті) металдар, асыл тастар, иондаушы сәулелену көздері мен радиоактивті заттар тізбесін қоса бере отырып, техникалық жай-күй актісін жасайды, бұл оларды алған соң кейіннен кіріске алу үшін негіз болады (есептен шығарылатын мүлікте бағалы (түсті) металдардың, асыл тастардың, иондаушы сәулелену көздері мен радиоактивті заттардың болмау немесе олардың жетіспеу фактісі техникалық жай-күй актісінде көрсетіледі);
7) мүлікті тұтастай және әрбір құрылғы бойынша, оның ішінде есептен шығарылғаннан кейін құрамында түсті металдар болатын мүлікті неғұрлым орынды пайдалану туралы ұсыныс енгізеді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды бағалауды ұйымдастырады;
8) есептен шығарылған мүліктен пайдалануға жарамды тораптардың, бөлшектердің, материалдардың алынуын тексереді, олардың санын айқындайды және мемлекеттік мекеменің тиісті қоймасына тапсыруды жүргізеді;
9) техникалық жай-күй немесе сапалық жай-күй өзгерісі актілерінің уақтылы жасалуын және мүлікті бөлшектеудің (бөлудің) жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады.
Өлшеу құралдарының (оның ішінде кіріктірілген) техникалық жай-күй актілеріне метрологиялық органның (өлшеу техникасы базасының немесе зертханасының) олардың жарамсыздығы туралы қорытындысы бар куәлігі қоса беріледі.
52. Әртүрлі қызметтердің (бөлімдердің) сандық есебінің құрамында есепке алынатын, бірнеше құрылғыдан тұратын қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісін (шасси, жетекті қозғалтқыштар, агрегаттар, зеңбіректер, іске қосу қондырғылары, пулеметтер, көздеу аспаптары, навигациялық аппаратура, радиоэлектрондық қабылдау-беру құрылғылары мен басқалар) қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісінің мақсатын айқындайтын құрылғының жай-күйі бойынша есептен шығарған кезде техникалық жай-күй актісінің 1-бөлімінде осы құрылғы бірінші жазылады. Бұдан әрі техникалық жай-күйі (санаты) көрсетіліп, нөмірлері бойынша есепке алынатын басқа да бөліктер жазылады.

51. Для определения технического состояния комиссией:
1) проводятся осмотр предъявленного имущества, замеры и проверки, устанавливаются степень и причины износа, имеющиеся дефекты;
2) проверяется соответствие условий эксплуатации и хранения имущества требованиям технической документации;
3) устанавливается продолжительность фактического нахождения имущества в эксплуатации и определяется целесообразность его ремонта и дальнейшего использования по назначению;
4) проверяется комплектность подлежащего списанию имущества;
5) проверяется правильность заполнения формуляра (паспорта) (при наличии);
6) составляется акт технического состояния с приложением перечня драгоценных (цветных) металлов, драгоценных камней, источников ионизирующих излучений и радиоактивных веществ, содержащихся в имуществе, который будет основанием для последующего оприходования их после извлечения (факты отсутствия драгоценных (цветных) металлов, драгоценных камней, источников ионизирующих излучений и радиоактивных веществ или их недостачи в списываемом имуществе указываются в акте технического состояния);
7) вносится предложение о наиболее целесообразном использовании имущества в целом и по каждому устройству, в том числе и содержащему цветные металлы после списания, организовывается их оценка в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) проверяется изъятие из списываемого имущества годных к эксплуатации узлов, деталей, материалов, определяется их количество и производится сдача на соответствующий склад государственного учреждения;
9) осуществляется контроль за своевременным составлением актов технического состояния или изменения качественного состояния и осуществлением разукомплектования (разделки) имущества.
К актам технического состояния на средства измерений (в том числе и на встроенные) прилагаются свидетельства метрологического органа (базы или лаборатории измерительной техники) с заключением об их непригодности.
52. При списании образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения, состоящих из нескольких устройств, учитываемых в составе количественного учета различными службами (отделами) (шасси, приводные двигатели, агрегаты, орудия, пусковые установки, пулеметы, приборы наведения, навигационная аппаратура, радиоэлектронные приемно-передающие устройства и другие), по состоянию устройства, определяющему предназначение образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения, в разделе 1 акта технического состояния первым записывается это устройство. Далее записываются другие части, учитываемые по номерам, с указанием технического состояния (категории).

53. Қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісінің құрамына кіретін басқа да құрылғыларды есептен шығару осы құрылғылар жарамдыларына ауыстырылғаннан кейін жүргізіледі. Егер құрылғылардың бірін ауыстыру мүмкін болмаса, ол қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісін одан әрі пайдалану туралы шешім қабылданғаннан кейін есептен шығарылады.
54. Қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісін үлгінің мақсатын айқындамайтын құрылғының жай-күйі бойынша есептен шығарған кезде, егер оны жарамдысына ауыстыру мүмкін болмаса, техникалық жай-күй актісінің 1-бөлімінде осы құрылғы, содан кейін техникалық жай-күйін (санатын) көрсете отырып, нөмірлері бойынша есепке алынатын басқа да құрылғылар жазылады. Техникалық жай-күй актісінің қалған бөлімдерінде қару-жарақ, жауынгерлік машиналар, броньды транспортерлер, арнайы мақсаттағы көлік құралдары үлгісінің мақсатын айқындайтын құрылғының жай-күйі туралы жазба жазылады. Техникалық жай-күй актісінің 5-бөлімінде есептен шығару талап етілетін құрылғыны жарамдысына ауыстыру мүмкін болмайтын себептер көрсетіледі.
55. Базалық машиналарға (тіркемелерге) монтаждалған арнайы қондырғыларды (агрегаттарды, жабдықтарды) есептен шығаруға техникалық жай-күй актілері қондырғыға (агрегатқа, жабдыққа) және базалық шассиге (тіркемеге) бөлек жасалады.
Базалық шасси оған орнатылған жабдық есептен шығарғаннан кейін немесе алынғаннан кейін ғана есептен шығарылады.
56. Пайдаланылуы (жұмысы) паспорттарда (формулярларда) ескерілетін мүлікті есептен шығаруға техникалық жай-күй актісін ұсынған кезде барлық бөлімдері техникалық жай-күй актісіне қол қойылатын күнге толық ресімделген паспорт (формуляр) міндетті түрде қоса беріледі.
Техникалық жай-күй актісі және оған қоса берілген құжаттар жоғары тұрған органға келіп түскеннен кейін олардың дұрыс ресімделуі тексеріледі және қажет болған жағдайда мүлікті есептен шығарудың орындылығы, заңдылығы және бөлшектеу тәртібі туралы қорытынды беріледі.
Мақсаты, техникалық сипаттамасы, құны ұқсас және бір материалдық жауапты тұлғаның жауапты сақтауындағы бір үлгідегі объектілерді есептен шығару үшін техникалық жиынтық жай-күй актісі жасалады.
57. Техникалық жай-күй актілері мен сапалық жай-күйінің өзгеру актілерін арнаулы мемлекеттік органдардың құқықтық актілерімен айқындалатын уәкілетті лауазымды тұлғалар бекітеді.
58. Бекітілген техникалық жай-күй актісі есепке алу тіркелімдері, кітаптары мен карточкалары бойынша бөлшектеуден алынған агрегаттарды, тораптарды, аспаптарды, бөлшектерді, материалдарды, металл сынығы мен басқа да мүлікті кіріске алуға арналған сапалық жай-күйінің өзгеру актісін (осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес) жасау үшін негіз болады.

53. Списание других устройств, входящих в состав образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения, производится после замены этих устройств на исправные. Если одно из устройств не может быть заменено, оно списывается после принятия решения о дальнейшем использовании образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения.
54. При списании образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров и транспортных средств специального назначения по состоянию устройства, не определяющему предназначение образца, если оно не может быть заменено на исправное, в разделе 1 акта технического состояния первым записываются это устройство, а затем другие устройства, учитываемые по номерам, с указанием их технического состояния (категории). В остальных разделах акта технического состояния производятся записи о состоянии устройства, определяющем предназначение образца вооружения, боевых машин, бронетранспортеров, транспортных средств специального назначения. В разделе 5 акта технического состояния указываются причины, по которым устройство, требующее списания, не может быть заменено на исправное.
55. Акты технического состояния на списание специальных установок (агрегатов, оборудования), смонтированных на базовых машинах (прицепах), составляются раздельно на установку (агрегат, оборудование) и базовое шасси (прицеп).
Базовое шасси списывается только после списания или снятия установленного на нем оборудования.
56. При представлении акта технического состояния на списание имущества, эксплуатация (работа) которого учитывается в паспортах (формулярах), обязательно прилагается паспорт (формуляр), все разделы которого должны быть полностью оформлены на день подписания акта технического состояния.
После поступления акта технического состояния и приложенных к нему документов в вышестоящий орган проверяется правильность их оформления и при необходимости дается заключение о целесообразности, законности списания и порядке разукомплектования имущества.
Для списания однотипных объектов, имеющих аналогичное назначение, техническую характеристику, стоимость и находящихся на ответственном хранении у одного материально ответственного лица, составляется сводный акт технического состояния.
57. Акты технического состояния и акты изменения качественного состояния утверждаются уполномоченными должностными лицами, определяемыми правовыми актами специальных государственных органов.
58. Утвержденный акт технического состояния служит основанием для составления акта изменения качественного состояния (согласно приложению 4 к настоящим Правилам) на оприходование полученных от разукомплектования агрегатов, узлов, приборов, деталей, материалов, металлолома и другого имущества по регистрам, книгам и карточкам учета.

59. Регламенттік жұмыстар, техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізілген кезде жұмсалған шығыс және пайдалану материалдары, қосалқы бөлшектер мен қосалқы құралдар және керек-жарақтар бөлімшелерден есептен шығару (орнату) актілері бойынша, орындалған жұмыстар актілері немесе бұйрыққа сәйкес беру ведомостері бойынша есептен шығарылады.
60. Жөндеу бөлімшесінде (шеберханасында) орындалған жұмыстар актілері ауыстырылған агрегаттар (жеке жүйелер), материалдар, қосалқы құралдар мен керек-жарақтар туралы есепке алу кітабынан үзінді-көшірме негізінде жасалады және жөнделген мүлікті қабылдап алушылардың қолбелгі қоюы үшін ұсынылады.
2-параграф. Жоғалған мүлікті инспекторлық куәліктер бойынша есептен шығару
61. Жетіспеушіліктер, ұрлау, заңсыз немесе нормадан тыс жұмсау (есептен шығару), жою, бүліну және дүлей апаттар нәтижесінде жоғалған, сондай-ақ олар бойынша сот органдары өндіріп алудан бас тартқан немесе тергеу органдары сотқа дейінгі тергеуді тоқтатқан, сондай-ақ қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша заңсыз жою фактісі анықталмаған қорытындылары бойынша зақымданған және уақытынан бұрын істен шыққан, тозған не жоғалған мүлік мақсатына, келіп түсу көздеріне және алыну тәсілдеріне қарамастан, инспекторлық куәлік бойынша есептен шығарылады.
Инспекторлық куәліктер жоғалған мүлікті есептен шығару үшін негіз болып табылады.
Инспекторлық куәлікті алуға арналған қолдаухатты және оған қоса берілетін құжаттарды дайындауды есептен шығарылатын мүлік есебінде тұрған мемлекеттік мекеме жүзеге асырады.
62. Инспекторлық куәліктерді арнаулы мемлекеттік органдардың құқықтық актілерімен айқындалатын уәкілетті лауазымды тұлғалар мынадай:
1) мүлік дүлей апаттар, ұрыс іс-қимылдары, терроризмге қарсы операциялар нәтижесінде, төтенше жағдай қаупі болған немесе туындаған, сондай-ақ төтенше жағдай құқықтық режимін қамтамасыз ету іс-шаралары жүргізілген кезде жоғалған, жойылған, бұзылған;
2) мүлік өрт, жарылыс, дүлей апат, апат немесе авария нәтижесінде жоғалған және лауазымды және басқа да тұлғаларды материалдық жауапкершілікке тарту үшін негіз болмаған;
3) мүлік басшылықтың өкімі бойынша оны қарсыластың басып алуын, мемлекеттік құпиялардың жоғалуын, жеке құрамның өміріне қауіп төнуін болғызбау немесе жұқпалы аурулардың алдын алу және оларды жою мақсатында жойылған, жарамсыз (шекті) күйге келтірілген немесе жоғалтылған;
4) мүлік ұрыс іс-қимылдарын жүргізу кезеңінде жеке құрамның өміріне қауіп төнген кезде жойылған, жарамсыз күйге келген немесе жоғалған;

59. Расходные и эксплуатационные материалы, запасные части, запасные инструменты и принадлежности, израсходованные при проведении регламентных работ, технического обслуживания, ремонта, списываются с подразделений по актам списания (установки), по актам выполненных работ или ведомостям выдачи согласно приказу.
60. Акты выполненных работ в ремонтном подразделении (мастерской) составляются на основании выписок из книг учета о замененных агрегатах (отдельных системах), материалах, запасных инструментах, принадлежностях и представляются для визирования приемщиками отремонтированного имущества.
Параграф 2. Списание утраченного имущества по инспекторским свидетельствам
61. Имущество независимо от его назначения, источников поступления и способов приобретения, утраченное в результате недостач, хищений, незаконного или сверхнормативного расходования (списания), уничтожения, порчи и стихийных бедствий, а также поврежденное и преждевременно выведенное из строя, изношенное либо утраченное, по которому судебными органами отказано во взыскании или следственными органами прекращено досудебное расследование, а также по итогам служебного расследования, по результатам которого факт незаконного уничтожения не выявлен, списывается по инспекторскому свидетельству.
Инспекторские свидетельства являются основанием для списания утраченного имущества.
Подготовка ходатайства и документов, прилагаемых к нему, на получение инспекторского свидетельства осуществляется государственным учреждением, на учете которого находится списываемое имущество.
62. Инспекторские свидетельства выдаются уполномоченными должностными лицами, определяемыми правовыми актами специальных государственных органов, в случаях:
1) когда имущество утрачено, уничтожено, повреждено в результате стихийных бедствий, военных действий, антитеррористических операций, при угрозе или возникновении чрезвычайной ситуации, а также проведении мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения;
2) когда имущество утрачено в результате пожара, взрыва, стихийного бедствия, катастрофы или аварии и отсутствуют основания для привлечения к материальной ответственности должностных и других лиц;
3) когда имущество уничтожено, приведено в непригодное (предельное) состояние либо утрачено по распоряжению руководства в целях предотвращения захвата его противником, утраты государственных секретов, угрозы жизни личного состава или предупреждения и ликвидации заразных заболеваний;
4) когда имущество уничтожено, приведено в непригодное состояние или было утрачено при угрозе жизни личного состава в период ведения военных действий;

5) егер мүліктің жоғалуынан келтірілген зиян сомасы сот органдары кінәлі тұлғадан өндіріп алынады деп айқындаған сомадан немесе заңнамалық акт бойынша кінәлі тұлғаға әкімшілік тәртіппен жүктеуге болатын сомадан асқан;
6) мүліктің жоғалуынан келтірілген зиянға сынақтар немесе оқу-жаттығулар барысында, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде жол берілген және келтірілген зиян сомасын кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызу үшін негіздер болмаған;
7) мемлекетке келтірілген зиянға ешкім кінәлі деп танылмаған (осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлардан басқа);
8) тиісті түрде ресімделген және тиісті жауапкерге уақтылы берілген талап-арызды сот қабылдамаған жағдайда, ал талап қоюшы бас тартумен келіспеген жағдайда – оның арызын жоғары тұрған орган қарағаннан кейін және сот талап-арыздан бас тарту туралы шешім шығарғаннан кейін;
9) мүлік ұрлану салдарынан жоғалған не жойылған, ал оған айыпталушы ретінде тартылуға жататын кінәлі тұлғалар анықталмаған не тергеуден немесе соттан жасырынған немесе өзге де себептер бойынша олардың жүрген жері белгісіз болған (бұл жағдайларда инспекторлық куәліктер беру іс жүргізуді тоқтату туралы қаулы қабылданғаннан кейін жүргізіледі);
10) борышкердің қайтыс болуына немесе таратылуына байланысты, егер оның артында заң бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен өндіріп алуды қолдануға болатын мүлік қалмаған болса, өндіріп алуды қайта бастау мүмкін болмаған кезде беріледі.
63. Арнаулы мемлекеттік органдар мүлкінің жоғалуымен қатар (өрттен, апаттан, авариядан, жетіспеушіліктен) келтірілген зиянды бөлек (бөлшектеп) есептен шығаруға инспекторлық куәліктер берілмейді.
Жоғалған мүліктің әртүрлі материалдық, техникалық және басқа да қамтамасыз ету қызметтеріне тиесілігіне қарамастан, жоғалған мүлікті есептен шығаруға өтінішхат барлық жағдайларда зиянның бүкіл сомасына берілді.
64. Ұрыс іс-қимылдары барысында және диверсия нәтижесінде жоғалған мүлікті есептен шығаруға инспекторлық куәліктер өтінішхат негізінде беріледі, оған мыналар: мүліктің жоғалғаны көрсетілген есептік-ақпараттық жауынгерлік құжаттың көшірмесі, осы мәселе бойынша мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығынан үзінді-көшірме, техникалық жай-күй актісі, паспорт немесе формуляр (бар болса) қоса беріледі.
Істің мән-жайына байланысты өтінішхатқа осы тарауда көзделген басқа да құжаттарды қоса беруге болады. Бұл жағдайларда өтінішхат өткен тәулікте жоғалған мүлікті (ұрыс қорытындылары бойынша) есептен шығаруға ресімделеді.

5) если сумма ущерба, причиненного утратой имущества, превышает сумму, определенную судебными органами к взысканию с виновного, или превышает сумму, которую по законодательному акту возможно наложить на виновного в административном порядке;
6) когда ущерб, причиненный утратой имущества, был допущен в ходе испытаний или учений, а также при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и нет оснований для отнесения суммы причиненного ущерба за счет виновных лиц;
7) когда не признана чья-либо вина в причинении ущерба государству (кроме случаев, указанных в подпункте 1) настоящего пункта);
8) когда суд отказал в иске, надлежащим образом оформленном и своевременно предъявленном к надлежащему ответчику, а в случае несогласия истца с отказом – после рассмотрения его жалобы вышестоящим органом и вынесения решения суда об отказе в иске;
9) когда имущество утрачено вследствие хищения либо уничтожено, а виновные в этом лица, подлежащие привлечению в качестве обвиняемых, не установлены, либо скрылись от следствия или суда, или их местопребывание неизвестно по иным причинам (в этих случаях выдача инспекторских свидетельств производится после вынесения постановления о приостановлении производства по делу);
10) при невозможности возобновления взыскания в связи со смертью или ликвидацией должника, если после него не осталось личное имущество, на которое по закону может быть обращено взыскание в порядке, установленном законодательством.
63. Инспекторские свидетельства не выдаются на раздельное (по частям) списание ущерба, причиненного одновременно утратой имущества специальных государственных органов (пожаром, катастрофой, аварией, недостачей).
Ходатайство на списание утраченного имущества во всех случаях представляется на всю сумму ущерба, независимо от принадлежности утраченного имущества к различным службам материального, технического и других видов обеспечения.
64. Инспекторские свидетельства на списание имущества, утраченного в ходе военных действий и в результате диверсий, выдаются на основании ходатайства, к которому прилагаются: копия отчетно-информационного боевого документа с отражением утрат имущества, выписка из приказа руководителя государственного учреждения по данному вопросу, акт технического состояния, паспорт или формуляр (при наличии).
В зависимости от обстоятельств дела к ходатайству могут быть приложены другие документы, предусмотренные данной главой. Ходатайство в этих случаях оформляется на списание имущества, утраченного за истекшие сутки (по итогам боя).

65. Жоғалған мүлікті есептен шығаруға инспекторлық куәліктер келтірілген зиянның бір бөлігін немесе толық сомасын мемлекет есебіне жатқызу қажеттігі белгіленген ревизиядан, жүргізілген қызметтік тергеп-тексеруден және/немесе сот актісінен кейін беріледі.
66. Жоғалған мүлікті мемлекет есебінен есептен шығаруға инспекторлық куәлік алу үшін бағыныстылығы бойынша өтінішхат ұсынылады, оған есептен шығару қажеттігін негіздейтін құжаттар қоса беріледі.
67. Инспекторлық куәлікті алуға берілген өтінішхатқа жағдайларға қарай мынадай құжаттар:
1) тиісті түрде ресімделген қызметтік тергеп-тексеру (ревизия, тексеру) материалдары және олардың нәтижелері туралы бұйрықтан үзінді-көшірме;
2) мүлік қарсыластың тікелей басып алу қаупі төнгенде жойылған жағдайларды қоспағанда, зиянды кінәлі тұлғалардың есебінен ішінара өтеу туралы сот актісінен үзінді-көшірме, іс жүргізуді тоқтата тұру немесе одан бас тарту туралы тергеу органдарының анықтамасы;
3) жұқпалы аурулар кезінде мүлікті жоюға арналған бұйрықтар мен өкімдердің немесе мүлікті қарсыластың басып алуының алдын алу мақсатында жою, сондай-ақ табиғи апаттар, апаттар мен авариялар (көрсетілген жағдайлар нақты болған кезде) нәтижесінде жоғалу актісінің көшірмелері;
4) бастық (басшы) бекіткен есептен шығарылатын мүлікті (мүлік бар болса) одан әрі пайдалану туралы ұсыныстары бар техникалық жай-күй актісі;
5) есептен шығарылатын техникалық құралдардың ресімделген паспорттары, формулярлары немесе алмастырушы карточкалар (бар болса);
6) мүліктің (мүлік бар болса) одан әрі пайдалануға жарамсыздығын растайтын қорытындылар;
7) есептен шығаруға жататын мүлік құнының есебі және мемлекеттік мекеменің балансында бар екенін растау қоса беріледі.
Бұдан басқа, істің мән-жайына байланысты өтінішхатқа: ревизия немесе тексеру актісінің көшірмелері; осы іс бойынша сот актісінің немесе тергеу органы қаулысының көшірмелері; зиянды кінәлі тұлғалардың есебінен ішінара өтеу туралы анықтама, сондай-ақ өзге де растау құжаттары қоса беріледі.
Өртеніп кеткен мүлік есептен шығарылған жағдайларда тиісті орган жасаған өрттің шығу себептері мен мән-жайларын тергеп-тексеру актісі, сондай-ақ ол бойынша тергеу немесе сот органының шешімі қоса беріледі.
68. Инспекторлық куәлік беру туралы өтінішхат қоса берілетін құжаттарымен бірге арнаулы мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшесіне қызметтік тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін немесе мемлекеттік мекемеге сот немесе тергеу органының шешімі келіп түскеннен кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жолданады.

65. Инспекторские свидетельства на списание утраченного имущества выдаются после ревизии, проведенного служебного расследования и/или судебного акта, которыми установлена необходимость отнесения части или полной суммы нанесенного ущерба за счет государства.
66. Для получения инспекторского свидетельства на списание за счет государства утраченного имущества представляются ходатайства по подчиненности с приложением к ним документов, обосновывающих необходимость списания.
67. К ходатайству на получение инспекторского свидетельства прилагаются следующие документы в зависимости от случаев:
1) надлежащим образом оформленные материалы служебного расследования (ревизии, проверки) и выписка из приказа об их результатах;
2) выписка из судебного акта о частичном возмещении ущерба за счет виновных лиц, справка следственных органов о приостановлении либо отказе в производстве по делу, за исключением случаев уничтожения имущества при непосредственной угрозе захвата противником;
3) копии приказов и распоряжений на уничтожение имущества при заразных заболеваниях или акта уничтожения имущества в целях предотвращения захвата его противником, а также об утрате в результате стихийных бедствий, катастроф и аварий (при фактическом наступлении указанных обстоятельств);
4) утвержденный начальником (руководителем) акт технического состояния списываемого имущества (при наличии имущества) с предложениями о его дальнейшем использовании;
5) оформленные паспорта, формуляры или карточки-заместители (при наличии) списываемых технических средств;
6) заключения, подтверждающие непригодность имущества (при наличии имущества) к дальнейшему использованию;
7) расчет стоимости и подтверждение наличия на балансе государственного учреждения имущества, подлежащего списанию.
Кроме того, в зависимости от обстоятельств дела к ходатайству прилагаются: копии акта ревизии или проверки; копии судебного акта или постановления следственного органа по данному делу, справка о частичном возмещении ущерба за счет виновных лиц, а также иные подтверждающие документы.
В случаях списания имущества, уничтоженного пожаром, прилагаются акт расследования причин и обстоятельств возникновения пожара, составленный соответствующим органом, а также решение по нему следственного или судебного органа.
68. Ходатайство о выдаче инспекторского свидетельства с прилагаемыми документами направляется в структурное подразделение специальных государственных органов не позднее 30 календарных дней после завершения служебного расследования или поступления в государственное учреждение решения следственного или судебного органа.

69. Инспекторлық куәлікті беру туралы не оны беруден бас тарту туралы шешім олар қарауға келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде қабылданады.
70. Жоғарыда көрсетілген тәртіпті бұза отырып берілген инспекторлық куәлік жарамсыз болып есептеледі.
71. Инспекторлық куәліктер үш данада беріледі:
біріншісі – жоғалу орын алған мемлекеттік мекемеге беріледі; екіншісі – тиісті материалдық қамтамасыз ету органына жолданады; үшіншісі – инспекторлық куәлікті беру үшін негіз болған құжаттармен бірге бастығы (басшысы) инспекторлық куәлікті берген мемлекеттік мекеменің істерінде сақталады. Инспекторлық куәліктердің барлық үш данасына да қол қойылып, мөр бедері басылады.
Инспекторлық куәліктер инспекторлық куәлікті берген мемлекеттік мекемелердің инспекторлық куәліктерді беруді тіркеу журналында тіркеледі және белгіленген мерзімде қаржы бөлімшелеріне ұсынылады.
72. Инспекторлық куәлікті алғаннан кейін мүлкі жоғалған мемлекеттік мекеменің теңгерімінен, сондай-ақ есепке алу кітабы мен карточкаларынан, айналым ведомостерінен, жеке шоттарынан есептен шығарылады.
6-тарау. Арнаулы мемлекеттік органдардың жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібі
73. Арнаулы мемлекеттік органдардың жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға арнаулы мемлекеттік органдардың жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы ұсынысты баланста ұстаушы ұсынады.
74. Бұл ретте арнаулы мемлекеттік органдардың мемлекеттік мекемелері жылжымайтын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру үшін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі (объектілері) туралы мынадай:
1) атауы;
2) орналасқан жері;
3) нысаналы мақсаты;
4) құрылыс түрі (офистік, өндірістік, қоймалық, гараждық, қазандық, спорт құрылысжайлары (стадиондар, спорт залдары, спорт алаңдары) және өзге де құрылыстар (құрылысжайлар);
5) тұрғын емес үй-жайдың түрі (бөлек тұрған құрылыс, кіріктірілген-жапсарлас бөлік, цокольдік (жартылай жертөле) бөлік, жертөле бөлігі, өзге (шатыр, шатырасты, тамбур, мансарда, лоджия, ашық спорт құрылысжайлар және басқалары);
6) инженерлік-техникалық құрылғылардың (электр энергиясы, кәріз, сумен жабдықтау, жылыту) болуы не болмауы туралы;

69. Решение о выдаче инспекторского свидетельства либо отказе принимается в течение месяца со дня их поступления на рассмотрение.
70. Инспекторское свидетельство, выданное с нарушением указанного выше порядка, считается недействительным.
71. Инспекторские свидетельства выдаются в трех экземплярах:
первый – выдается государственному учреждению, в котором имело место утрата; второй – направляется в соответствующий орган материального обеспечения; третий – вместе с документами, послужившими основанием для выдачи инспекторского свидетельства, хранится в делах государственного учреждения, начальником (руководителем) которого выдано инспекторское свидетельство. Подпись и оттиск печати проставляются на всех трех экземплярах инспекторского свидетельства.
Инспекторские свидетельства регистрируются в журнале регистрации выдачи инспекторских свидетельств государственных учреждений, выписавших инспекторское свидетельство, и представляются в финансовые подразделения в установленные сроки.
72. После получения инспекторского свидетельства имущество списывается с баланса, а также книг и карточек учета, оборотных ведомостей лицевых счетов государственного учреждения, в котором произошла утрата.
Глава 6. Порядок предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов
73. Предоставление в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов осуществляется в порядке, установленном пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Предложение о передаче в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов в уполномоченный орган по государственному имуществу предоставляется балансодержателем.
74. При этом государственные учреждения специальных государственных органов для передачи недвижимого имущества в имущественный наем (аренду) предоставляют в уполномоченный орган по государственному имуществу следующие сведения об объекте (-ах) имущественного найма (аренды):
1) наименование;
2) место расположения;
3) целевое назначение;
4) тип строения (офисное, производственное, складское, гаражное, котельное, спортивные сооружения (стадионы, спортивные залы, спортивные площадки) и прочие строения (сооружения);
5) вид нежилого помещения (отдельно стоящее строение, встроенно-пристроенная часть, цокольная (полуподвальная) часть, подвальная часть, прочее (крыша, чердак, тамбур, мансарда, лоджия, открытые спортивные сооружения и другое);
6) о наличии либо отсутствии инженерно-технических устройств (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление);

7) тендер жүргізу жолымен немесе тендер жүргізбей объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәсілі туралы мәліметтерді ұсынады.
Жылжымайтын мүлікке жатпайтын жабдық пен басқа да объектілер бойынша мыналар көрсетіледі:
1) бастапқы құны (теңгемен);
2) қалдық құны (теңгемен);
3) есептелген тозуы (теңгемен).
Объект туралы ақпараттың дұрыстығын арнаулы мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының мүліктерін беру,
өткізу, кәдеге жарату және
есептен шығару, сондай-ақ
жылжымайтын мүлкін
мүліктік жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
__________________________
(лауазымы)
______________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
КЕЛІСІЛДІ:                                    КЕЛІСІЛДІ:
___________________________ __________________________
(беретін тарап) (қабылдаушы тарап)
________________________________________ _______________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса) (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Мүлікті қабылдау-беру актісі
___________ қаласы 20__ жылғы "____"__________
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Республикалық меншіктің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті төрағасының 20 жылғы " " " " № бұйрығының негізінде _______ қаласы, ______ ауданы, ______ көшесі, ___-үй, ___-_______ мекенжайы бойынша орналасқан, қабаттылығы/қабаты _____, кадастрлық нөмірі _________, жалпы ауданы _____ шаршы метр ________ "____________________" республикалық мемлекеттік мекемесінің теңгерімінен "___________" республикалық мемлекеттік мекемесінің теңгеріміне берілсін.
Беруші тарап: "__________" республикалық мемлекеттік мекемесінің өкілдері, комиссия құрамы: _____________________________, бір тараптан, қабылдаушы тарап: "___________________________" республикалық мемлекеттік мекемесінің өкілдері, комиссия құрамы: ___________________________, екінші тараптан қабылдау-тапсыруды жүзеге асырды.
Беретін тарап:                              Қабылдайтын тарап:
"_____________" республикалық "____________" республикалық
мемлекеттік мекемесі                        мемлекеттік мекемесі
_______________ ______________
_______________ ______________
_______________ ______________
_______________ ______________
_______________ ______________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының мүліктерін беру,
өткізу, кәдеге жарату және
есептен шығару, сондай-ақ
жылжымайтын мүлкін
мүліктік жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________________________ (мекеменің атауы)
№ ___ инспекторлық куәлік
______________________________________________________________________
(куәлік берілген мемлекеттік мекеменің атауы)
20___жылғы "__"___________ ________________________өтінішхатына сәйкес
(өтінішхатты кім бергені көрсетіледі)
құны _____________________теңге мынадай мүлікті:
(жазумен)
Р/с
Мүліктің атауы
Түгендеу/номенклатуралық нөмірі
Өлшем бірлігі
Саны
Бір бірлік үшін теңгерімдік құны
Сомасы
Жоғалу себептері
есептен шығаруға берілді.
Материалдық құндылықтардың жоғалуынан мемлекетке келтірілген зиянның жалпы сомасынан зиянның _______теңге сомасындағы бөлігі кінәлі тұлғалардың есебінен өтеледі, ал қалған _____ теңге сомасындағы бөлігін мемлекет есебіне жатқызуға рұқсат етіледі.
Қосымша: инспекторлық куәлік беру туралы өтінішхат және оған қосымша ___ парақта.
_________________________________________________________
(инспекторлық куәлікті берген тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә. (бар болса)
М.О. 20___ж. "__" __________
Бухгалтерлік есеп бойынша жүргізілді:
Дебет
Кредит
Сомасы
1
1
Бас бухгалтер ___________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ж. "__" __________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының мүліктерін беру,
өткізу, кәдеге жарату және
есептен шығару, сондай-ақ
жылжымайтын мүлкін
мүліктік жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
___________________________
(лауазымы)
___________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ж. "__" _________.
Техникалық жай-күй АКТІСІ
Жасалған күні
Операция коды
Операция негіздемесі (мақсаты)
Құжат нөмірі
Қызметі
Мемлекеттік мекеме, бөлімше, қойма
20_____ж. "___" _________№_____________ (бұйрықпен, өкіммен)
тағайындалған комиссия ________________________________ тексеріп-қарады.
(объектінің атауы)
Құжаттармен танысу, тексеріп-қарау (тексеру) кезінде мыналар анықталды:

7) о способе передачи объекта в имущественный наем (аренду) путем проведения тендера или без проведения тендера.
По оборудованию и другим объектам, не относящимся к недвижимому имуществу, указываются:
1) первоначальная стоимость (в тенге);
2) остаточная стоимость (в тенге);
3) начисленный износ (в тенге).
Достоверность информации об объекте обеспечивается специальными государственными органами.
Приложение 1
к Правилам передачи,
реализации, утилизации и
списания имущества, а также
предоставления в
имущественный наем (аренду)
недвижимого имущества
специальных государственных
органов Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
(должность)
_______________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
СОГЛАСОВАНО
СОГЛАСОВАНО
____________________________
(передающая сторона)
______________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
_______________________________
(принимающая сторона)
______________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Акт приемки-передачи имущества
город __________ "___"__________20__ года
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", на основании приказа председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от "___" "________" 20__ года № ___ "Некоторые вопросы республиканской собственности" передать с баланса республиканского государственного учреждения "__________________________________", на баланс республиканского государственного учреждения "_______________________________" _______, расположенн… по адресу: город _____________, район ______________, улица _____________________, дом ______, ______ ______, этажность/этаж ______, кадастровый номер ____________________, общей площадью _____ квадратных метров.
Передающая сторона: представители республиканского государственного учреждения "__________________________", комиссия в составе:________________________________________________, с одной стороны,
Принимающая сторона: представители республиканского государственного учреждения "_______________________________________", комиссия в составе:_____________________________________, с другой стороны, осуществили прием-передачу.
Передающая сторона:
Принимающая сторона:
Республиканское государственное
учреждение "_______________"
Республиканское государственное
учреждение "______________"
____________
_____________
____________
_____________
____________
_____________
____________
_____________
____________
_____________
Приложение 2
к Правилам передачи,
реализации, утилизации и
списания имущества, а также
предоставления в
имущественный наем (аренду)
недвижимого имущества
специальных государственных
органов Республики Казахстан
Форма
__________________________________
(наименование учреждения)
Инспекторское свидетельство № ___
Выдано________________________________________________________________________ (наименование государственного учреждения, которому выдано свидетельство) согласно ходатайству __________________________________________________________ (указывается, кем представлялось ходатайство) от "____" ______ 20___года______на списание следующего имущества:
№ п/п
Наименование имущества
Инвентарный/ номенклатурный номер
Единица измерения
Количество
Балансовая стоимость за единицу
Сумма
Причины
утраты
_________________________________________________________ тенге. (прописью)
Из общей суммы ущерба, нанесенного государству утратой материальных ценностей, часть ущерба в сумме _________ тенге подлежит возмещению за счет виновных лиц, а остальную часть в сумме _________тенге разрешается отнести за счет государства.
Приложение: ходатайство о выдаче инспекторского свидетельства и приложение к нему на ___ листах.
________________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) лица, выдавшего инспекторское свидетельство)
М.П. "____" __________ 20__г. Проведено по бухгалтерскому учету:
Дебет
Кредит
Сумма
Главный бухгалтер ________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____" ____________ 20___г.
Приложение 3
к Правилам передачи,
реализации, утилизации и
списания имущества, а также
предоставления в
имущественный наем (аренду)
недвижимого имущества
специальных государственных
органов Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ:
____________________________
(должность)
____________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"__" _________ 20___г.
АКТ технического состояния
Дата составления
Код операции
Основание (цель) операции
Номер документа
Служба
Государственное учреждение, подразделение, склад
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)__ от "__" __ 20___г. №___, на ________ произвела осмотр________________________________
(наименование объекта)
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) установлено:

3. Жинақталымы _______________________________________________
4. Техникалық жай-күйі _________________________________________
5. Мерзімінен бұрын тозу немесе бүліну себептері __________________
6. Орындалған пысықтау жұмыстарының көлемі ___________________
(пысықтау жұмыстарының бюллетень нөмірі)
7. Комиссия мүшелерінің ұсыныстары ________________________________
Комиссия төрағасы ________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Комиссия мүшелері ________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Акт _________данада жасалды.
№ 1 дана ___________________
№ 2 дана ___________________
8. Қорытынды _______________________
М.О. 20___ж. "__" __________
Тапсырдым ____________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қабылдадым ____________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ж. "__" __________
Бухгалтерлік есеп бойынша жүргізілді:
Дебет
Кредит
Сомасы
Бас бухгалтер _______________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20______ж. "__" _________
Қазақстан Республикасы
арнаулы мемлекеттік
органдарының мүліктерін беру,
өткізу, кәдеге жарату және
есептен шығару, сондай-ақ
жылжымайтын мүлкін
мүліктік жалдауға (жалға алуға)
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН:
__________________________
(лауазымы)
__________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ж. "__" _________.
________________________________________ (мүліктің атауы)
Сапалық жай-күй өзгерісінің № __ АКТІСІ
Жасалған күні
Операция коды
Операция негіздемесі (мақсаты)
Құжат нөмірі
Қызметі
Мемлекеттік мекеме, бөлімше, қойма
Құжаттармен танысу, қарау (тексеру) кезінде мыналар анықталды:
Мүліктің атауы
Есептен шығарылсын
Мүліктің атауы
Кіріске алынсын
Саны
Өлшем бірлігі
Санаты
Теңгерімдік құны
Тозу есептелді
Саны
Өлшем бірлігі
Түгендеу нөмірі
Санаты (сұрпы, тығыздығы)
Бірлік үшін бағасы
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Комиссия қорытындысы (басқа санатқа ауыстыру себептері, сұрпы, жекелеген тораптарды, аспаптарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектерді, басқа да мүлікті пайдаланудың орындылығы)
_________________________________________________________________
Комиссия төрағасы _______________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Комиссия мүшесі ______________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
___________________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қорытынды __________________________ (лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
М.О. 20__ж. "__" _________

3. Комплектность _______________________________________________
4. Техническое состояние ________________________________________
5. Причины досрочного износа или повреждения ____________________
6. Объем выполненных доработок _________________________________
(номер бюллетеней доработок)
7. Предложения членов комиссии __________________________________
Председатель комиссии ___________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Члены комиссии _________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Акт составлен в ___ экземплярах.
Экз. № 1 _________________
Экз. № 2 _________________
8. Заключение ___________________________________________________
М.П. "____" _________ 20___г.
Сдал ____________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Принял __________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"__" _________ 20___г.
Проведено по бухгалтерскому учету:
Дебет
Кредит
Сумма
Главный бухгалтер ______________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"__" _________ 20______г.
Приложение 4
к Правилам передачи,
реализации, утилизации
и списания имущества, а также
предоставления в
имущественный наем (аренду)
недвижимого имущества
специальных государственных
органов Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
(должность)
____________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"__" ___________ 20__г.
Акт № __
изменения качественного состояния ________________________________________
(наименование имущества)
Дата составления
Код операции
Основание (цель) операции
Номер документа
Служба
Государственное учреждение, подразделение, склад
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) установлено:
Наименование имущества
Списать
Наименование имущества
Оприходовать
Количество
Единица измерения
Категория
Балансовая стоимость
Начислен износ
Количество
Единица измерения
Инвентарный номер
Категория (сорт, плотность)
Цена за единицу
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Заключение комиссии (причины перевода в другую категорию, сорт, целесообразность использования отдельных узлов, приборов, запасных частей, деталей, другого имущества
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Председатель комиссии ___________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Члены комиссии ______________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
___________________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Заключение ___________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
М.П. "__" _________ 20__г.

7-13-бағандарда көрсетілген бөлшектеуден алынған тораптарды, аспаптарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектерді, басқа да мүлікті жауапты сақтауға қабылдадым
_______________________________ (лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20__ж. "____" _______________
Бухгалтерлік есеп бойынша жүргізілді:
Дебет
Кредит
Сомасы
Бас бухгалтер ____________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ж. "_____" _______________

Полученные от разукомплектования узлы, приборы, запасные части, детали и другое имущество, указанное в графах 7-13, на ответственное хранение принял ____________________________________ (должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____" _______________ 20__г.
Проведено по бухгалтерскому учету:
Дебет
Кредит
Сумма
Главный бухгалтер _______________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
"_____" _______________ 20___г.